Об утверждении Инструкции по исполнению наказаний не связанных с изоляцией осужденного от общества, иных мер уголовно-правового воздействия и контроля за лицами, осужденными условно
Приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 29 декабря 2009 года № 172. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 февраля 2010 года № 6053. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 марта 2012 года № 141
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 14.03.2012 № 141 (вводится в действие с 01.07.2012).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 3.
В целях организации работы уголовно-исполнительных инспекций в соответствии с требованиями уголовно-исполнительного законодательства Республики Казахстан, руководствуясь подпунктом 3) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об органах юстиции", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по исполнению наказаний не связанных с изоляцией от общества, иных мер уголовно-правового воздействия и контроля за лицами, осужденными условно.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о.Министра                               Д. Куставлетов
Согласовано
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
_________ С. Баймаганбетов
29 декабря 2009 года
Утверждена
приказом Министра
юстиции Республики Казахстан
от 29 декабря 2009 года № 172
Инструкция
по исполнению наказаний не связанных с изоляцией
осужденного от общества, иных мер уголовно-правового
воздействия и контроля за лицами, осужденными условно
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Уголовным, Уголовно-процессуальным, Уголовно-исполнительным кодексами Республики Казахстан и другими нормативными правовыми актами по вопросам исполнения наказаний, не связанных с изоляцией осужденного от общества.
2. Исполнение уголовных наказаний, не связанных с изоляцией осужденного от общества, производится согласно приговору, постановлению, определению суда, вступившего в законную силу.
3. Органами, исполняющими уголовные наказания, не связанные с изоляцией осужденного от общества, являются: Управление по руководству уголовно-исполнительными инспекциями (далее - УРУИИ) Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - Комитет УИС), отделы, отделения, группы по руководству уголовно-исполнительными инспекциями Департаментов уголовно-исполнительной системы Комитета УИС (далее - ДУИС Комитета УИС) по областям и г.г. Астаны, Алматы и Алматинской области, территориальные уголовно-исполнительные инспекции.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 22.12.2010 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Сотталғанды қоғамнан оқшаулауға байланысты емес жазаларды орындау, қылмыстық-құқықтық ықпал етудің өзге шаралары және шартты сотталған адамдарға бақылау жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2009 жылғы 29 желтоқсандағы № 172 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 12 ақпанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6053 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 14 наурыздағы № 141 Бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылады - ҚР Ішкі істер министрінің 2012.03.14 № 141 (2012.07.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы қылмыстық-атқару заңнамасының талаптарына сай қылмыстық-атқару инспекцияларының қызметін ұйымдастыру мақсатында, «Әділет органдары туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 2-тармағы 3) тармақшасын басшылыққа алып, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сотталғанды қоғамнан оқшаулауға байланысты емес жазаларды орындау, қылмыстық-құқықтық ықпал етудің өзге шаралары және шартты сотталған адамдарға бақылау жөніндегі Нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің төрағасына жүктелсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Министрдің
міндетін атқарушы                                Д. Құсдәулетов
Келісілген
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
________ С. Баймағанбетов
2009 жыл 29 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрiнiң м.а.
2009 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 172 бұйрығымен бекiтiлген
Сотталғанды қоғамнан оқшаулауға байланысты
емес жазаларды орындау, қылмыстық-құқықтық ықпал етудің
өзге шаралары және шартты сотталған адамдарға бақылау жөніндегі
Нұсқаулығы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасы ҚылмыстықҚылмыстық іс-жүргізуҚылмыстық-атқару кодекстерiне және сотталғанды қоғамнан оқшаулауға байланысты емес жазалауды атқару мәселелерi жөнiндегi өзге де нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес әзiрленген.
2. Сотталғанды қоғамнан оқшаулауға байланысты емес қылмыстық жазаларды атқару, заңды күшiне енген соттың ұйғарымына, қаулысына сәйкес жүргiзiледi.
3. Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетінің (бұдан әрi - ҚАЖ комитеті) Қылмыстық-атқару инспекцияларына басшылық ету басқармасы (бұдан әрi - ҚАИББ), облыстар және Астана, Алматы қалалары бойынша ҚАЖ комитетінің қылмыстық-атқару департаменттерінің (бұдан әрі - ҚАЖ комитетінің ҚАЖКД) қылмыстық-атқару инспекцияларына басшылық ету бойынша бөлiмдер, бөлiмшелер, топтар, аумақтық қылмыстық-атқару инспекциялары: қоғамнан оқшаулауға байланысты емес қылмыстық жазаларды орындайтын органдар болып табылады.
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің  2010.12.22 № 341 (ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

4. Деятельность органов, исполняющих наказания, не связанные с изоляцией осужденного от общества, основывается на строгом соблюдении уголовного законодательства Республики Казахстан.
5. Уголовно-исполнительные инспекции (далее - Инспекции) являются подразделениями уголовно-исполнительной системы, исполняющими в соответствии с Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан, уголовные наказания в отношении осужденных, в том числе и осужденных несовершеннолетних, к наказаниям, не связанным с изоляцией от общества.
6. Основными задачами Инспекций являются:
1) исполнение наказаний в виде общественных и исправительных работ, лишения права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью;
2) контроль за поведением условно осужденных, осужденных беременных женщин и женщин, имеющих малолетних детей, которым судом отсрочено отбывание наказания;
3) осуществление надзора за лицами, осужденными к ограничению свободы по месту их проживания;
4) предупреждение преступлений и правонарушений со стороны осужденных;
5) изъятие государственных наград и документов к ним;
6) осуществление взаимодействия с подразделениями органов внутренних дел (далее - ОВД), юстиции, прокуратуры, местных органов военного управления, а также местными исполнительными органами, судами и общественными объединениями, осуществление тесного взаимодействия с администрацией предприятий, учреждений и организаций, в которых обучаются или работают осужденные;
7) внесение представления в суд для решения следующих вопросов:
о замене общественных работ на ограничение свободы, арест или лишение свободы, в случае злостного уклонения от общественных работ;
о замене неотбытого срока исправительных работ наказанием в виде ограничения свободы, ареста или лишения свободы, в случае злостного уклонения от отбывания наказания лицом, осужденным к исправительным работам;
о замене неотбытого срока ограничения свободы наказанием в виде лишения свободы, в случае злостного уклонения от отбывания наказания лицом, осужденным к ограничению свободы;
о продлении испытательного срока, отмене условного осуждения либо замены наказания более строгим видом наказания, в отношении лиц, осужденных к наказанию, не связанному с изоляцией от общества, скрывшихся от контроля и уклоняющихся от отбывания наказания с постановкой вопроса об объявлении розыска и избрании меры пресечения;
об условно-досрочном освобождении от отбывания наказания;
об отмене полностью или частично ранее установленных для осужденного к ограничению свободы обязанностей;
о зачете времени содержания под стражей;
об освобождении от наказания или смягчении наказания вследствие издания уголовного закона, имеющего обратную силу, а также акта об амнистии;
о снижении размера удержаний из заработной платы осужденного к исправительным работам в соответствии с уголовно-исполнительным законодательством.

4. Сотталғанды қоғамнан оқшаулауға байланысты емес жазаларды орындайтын орган қызметi Қазақстан Республикасында қылмыстық Заңнаманың қатаң сақталуына негiзделедi.
5. Қылмыстық-атқару инспекциялары (бұдан әрi - Инспекциялар) қоғамнан оқшаулауға байланысты емес жазалау шараларына сотталған адамдарға, соның ішінде кәмелетке толмағандарға қатысты Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне сай қылмыстық жазаларды атқаратын қылмыстық-атқару жүйесiнің бөлiмшесi болып табылады.
6. Инспекцияның негiзгi мақсаттары:
1) қоғамдық жұмысқа және түзеу жұмыстарына тарту, белгiлi бiр лауазымды иелену немесе белгiлi бiр қызмет түрiмен айналысу құқығынан айыру түрлерiндегi жазалауды орындау;
2) шартты сотталғандар, жазалануы кейiнге қалдырылған жүктi әйелдер мен балалары бар әйелдердiң мiнез-құлқына бақылау жасау;
3) бас бостандығын шектеу түріне жазаланған сотталғандарды тұрғылықты жері бойынша қадағалауды жүзеге асыру;
4) сотталғандар тарапынан жасалатын қылмыстардың және құқық бұзушылықтың алдын-алу;
5) мемлекеттік наградаларды және оған берілетін құжаттарды алып қою;
6) iшкi iстер органдары (бұдан әрі - ІІО), әділет, прокуратура бөлімшелерімен, жергілікті атқару органдарымен, соттармен және қоғамдық бірлестіктермен, сотталғандар оқитын немесе жұмыс iстейтiн кәсiпорындардың, мекемелер және ұйымдардың әкімшілігімен тығыз өзара іс-әрекетті жүзеге асыруды;
7) келесі мәселелерді шешу үшін сотқа ұсыныс жасау:
қоғамдық жұмыстардан қасақана жалтарған жағдайда, қоғамдық жұмыстарға тартуды бас бостандығын шектеуге, қамауға алу немесе бас бостандығын айырумен ауыстыру туралы;
түзеу жұмыстарына сотталған адамның жазаны өтеуден қасақана жалтарған жағдайда, түзеу жұмыстарының өтелмеген мерзімін бас бостандығын шектеуге, қамауға алу немесе бас бостандығынан айыру түріндегі жазаға ауыстыру туралы;
бас бостандығын шектеуге сотталған адамның жазаны өтеуден қасақана жалтарған жағдайда, бас бостандығын шектеудегі өтелмеген мерзімін бас бостандығынан айыру түріндегі жазаға ауыстыру туралы;
бақылаудан жасырынған және жазасын өтеуден жалтарғанға қатысты iздестiру жариялау мен бұлтартпау шарасын таңдау мәселесін қарай отырып, сынақ мерзімін ұзарту туралы, шартты жазаның күшiн жою немесе жазаның қатаң түріне ауыстыру туралы;
жазаны өтеуден мерзiмiнен бұрын-шартты түрде босату туралы;
бас бостандығын шектеуге сотталған адам үшiн бұрын белгiленген мiндеттердiң толық немесе iшiнара күшiн жою туралы;
қамауда ұсталған мерзiмiн есепке алу;
керi күшi бар қылмыстық заңның, сондай-ақ рақымшылық жасау актiсiнiң жариялануы салдарынан жазадан босату немесе жаза түрін жеңiлдету туралы;
қылмыстық-атқару заңнамаларына сәйкес түзеу жұмыстарына сотталған адамның жалақысынан ұстау мөлшерiн төмендету туралы;

7. УРУИИ в составе Комитета УИС, отделы, отделения, группы по руководству уголовно-исполнительными инспекциями ДУИС Комитета УИС по областям и г.г. Астаны, Алматы и Алматинской области:
1) обеспечивают организационно-методическое руководство и контроль за деятельностью территориальных Инспекций. Регулярно, не реже одного раза в год, инспектируют их деятельность, а в случае необходимости - периодичностью не реже одного раза в квартал (месяц);
2) оказывают практическую помощь, внедряют положительный опыт и организуют повышение профессионального уровня их сотрудников;
3) на основе анализа работы Инспекций готовят информационно-аналитические, отчетные материалы для руководства Комитета УИС, ДУИС Комитета УИС по областям и г.г. Астаны, Алматы и Алматинской области;
4) в 15-дневный срок с момента выявления возбуждения уголовного дела в отношении осужденного (за совершение повторного преступления) совместно с подразделениями общественной безопасности ОВД проводят служебное расследование (проверку) с выявлением причин и условий, способствовавших совершению данного преступления, а также, определением виновности должностных лиц УИС и ОВД. При необходимости вносят представление в соответствующие государственные органы, руководителям организации и предприятий различных форм собственности, об устранении недостатков способствующих совершению преступлений.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 22.12.2010 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Территориальные Инспекции:
1) организуют свою деятельность на основе квартальных планов работы, утвержденных начальниками ДУИС Комитета УИС по областям и г.г. Астаны, Алматы и Алматинской области;
2) со дня поступления приговора, постановления, определения суда (далее - приговор) в суточный срок (без учета выходных и праздничных дней) осуществляют постановку на учет осужденных;
3) проводят профилактическую работу (проведение бесед о недопущении: административных правонарушений и уголовных преступлений; нарушений условий отбывании наказаний) с осужденными;
4) ежеквартально проводят сверку с судом по поступившим на исполнение приговорам и с территориальным Управлением Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - УКПС и СУ) по выставленным алфавитным учетным карточкам, согласно приложению 1 к Правилам ведения и использования отдельных видов специальных учетов, утвержденным приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 29 апреля 2004 года № 23 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2843) (далее - Ф-1) на осужденных о чем по форме согласно приложениям 12 к настоящей Инструкции составляются акты сверок по два экземпляра;

7. ҚАЖ комитеті құрамындағы ҚАИББ, облыстар және Астана, Алматы қалалары және Алматы облысы бойынша ҚАЖ комитеті ҚАЖД қылмыстық-атқару инспекцияларын басқару бөлiмдері, бөлiмшелері, топтары:
1) аумақтық Инспекциялардың қызметiне ұйымдық-әдiстемелiк басшылық пен бақылауды қамтамасыз етедi. Жүйелi түрде жылына кемінде бiр рет, ал қажет болса олардың қызметiн тоқсанда (ай сайын) бір рет жиілікпен тексередi;
2) практикалық көмек көрсетедi, оң тәжiрибенi енгiзедi және олардың қызметкерлерiнiң шеберлiгiн арттыруды ұйымдастырады;
3) Инспекциялар жұмысын талдау негiзiнде облыстар және Астана, Алматы қалалары және Алматы облысы бойынша ҚАЖ комитеті ҚАЖД басшылығы үшiн, ақпараттық-сараптамалық, есептік материалдарды дайындайды;
4) (қайта қылмыс жасағаны үшін) қозғалған қылмыстық іс анықталған сәттен бастап 15 күндік мерзімде ІІО қоғамдық қауіпсіздік бөлімшелерімен бірлесіп сол қылмыстың жасалуына ықпал еткен себептер мен жағдайларын анықтап, сондай-ақ ІІО және ҚАЖ-дың лауазымды адамдардың кінәсін анықтаумен қызметтік тергеу (тексеріс) жүргізеді. Қажеттілік болған кезде қылмыстың жасалуына ықпал еткен кемшіліктерді жою туралы тиісті мемлекеттік органдарына, мекемелер мен ұйымдардың және әр түрлі меншіктік құрлыстардың басшысына ұсыныс енгізеді.
Ескерту: 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің  2010.12.22 № 341 (ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
8. Аумақтық Инспекциялар:
1) өз қызметiн облыстар және Астана, Алматы қалалары және Алматы облысы бойынша ҚАЖ комитеті ҚАЖД бастықтарымен бекiтiлген тоқсандық жұмыс жоспарлары негiзiнде ұйымдастырады;
2) сот қаулысы, үкімі, анықтамасы (бұдан әрі - үкім) келіп түскен күннен бастап тәулік мерзімде (демалыс және мейрам күндерді санамағанда) сотталғанды есепке алуды жүзеге асырады;
3) сотталғандармен профилактикалық жұмыс жүргiзеді (әкімшілік құқық бұзушылықтар және қылмыстарды, жазаны өтеу жағдайларын бұзуды болдырмау туралы әңгіме өткізу);
4) атқаруға түскен үкiмдер бойынша сотпен және Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2004 жылғы 29 сәуірдегі № 23 (нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2843 болып тіркелген) бұйрығымен бекiтілген арнайы есепке алудың жекелеген түрлерін жүргізу мен пайдаланудың Қағидасының қосымшасына сәйкес сотталғандарға шығарып қойылған алфавиттік есеп карточкасы бойынша (бұдан әрі - Н-1) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есеп комитетінің аумақтық басқармаларымен (бұдан әрі - ҚС және АЕКБ) тоқсан сайын салыстыру жүргізіп, бұл туралы екі данадан салыстыру актiлері осы Нұсқаулықтың 12-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша жасалады;

5) ежеквартально проводят сверку с подразделением документирования и регистрации территориального органа юстиции по выставленным и снятым с учета сторожевым карточкам, о чем по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции составляется акт сверки в двух экземплярах;
6) ежемесячно с подразделениями общественной безопасности ОВД проводят сверку по количеству состоящих и снятых с учета осужденных, а также с дежурной частью ОВД по Книге учета заявлений и сообщений о преступлениях и происшествиях на предмет выявления совершения повторных преступлений осужденными, о чем по форме согласно приложению 4 к настоящей Инструкции (в трех экземплярах) составляется акт сверки;
7) проводят первоначальные мероприятия по розыску лиц, состоящих на учете, место нахождения которых неизвестно;
8) несут персональную ответственность за сохранность личных и контрольных дел;
9) снимают с учета осужденных;
10) проводят следующие операции с документами:
регистрацию документов входящей и исходящей корреспонденции;
контроль исполнения документов;
оперативное хранение и использование документов;
передачу документов на хранение в ведомственный архив;
11) имеют в наличии печати и штампы, которые хранятся в сейфах или опечатываемых несгораемых металлических шкафах;
12) поступающие обращения граждан, в день их получения регистрируют в журнале учета жалоб и заявлений по форме согласно приложению 5 к настоящей Инструкции. На первой странице обращения ставят штамп с указанием порядкового номера и даты поступления;
13) в случае, если в обращении усматриваются признаки уголовно-наказуемого деяния, после регистрации, в этот же день направляют в органы уголовного преследования, для рассмотрения и принятия процессуального решения.
О принятом решении письменно сообщают заявителю и ему одновременно разъясняют право на обжалование решения.
Не подлежат рассмотрению:
анонимное обращение, за исключением случаев, когда в таком обращении содержатся сведения о готовящихся или совершенных преступлениях либо об угрозе государственной или общественной безопасности и которое подлежит немедленному перенаправлению в государственные органы в соответствии с их компетенцией;
обращение, в котором не изложена суть вопроса.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 22.12.2010 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Организация постановки осужденных на учет Инспекции
9. При оформлении приговора Инспекция:
1) регистрирует в день поступления копию приговора вместе с приложениями к ней в журнале входящих документов, а затем вносит данные осужденного в пронумерованный, прошнурованный и опечатанный печатью журнал учета осужденных (к общественным работам, к исправительным работам, к ограничению свободы, к лишению права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью, условно осужденных; беременных женщин и женщин, имеющих малолетних детей, исполнение наказания которым отсрочено) по форме согласно приложениям 6-11 к настоящей Инструкции. В таком же порядке регистрируются личные и контрольные дела, поступившие из других Инспекций, в связи с изменением места жительства осужденных и прибывших из исправительных учреждений.
В случае обнаружения в копиях приговора неясностей, ошибок, препятствующих исполнению наказания, немедленно без регистрации в журналах учета осужденных возвращает в суд приговор;

5) аумақтық әділет органының құжаттандыру және тіркеу бөлімшесімен қойылған және алынып тасталған күзет карточкалары бойынша тоқсан сайын салыстырып тексеру жүргізіп, бұл туралы екі данада салыстыру актісі осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады;
6) ай сайын ІІО қоғамдық қауіпсіздік бөлімімен (бөлімшесімен) есепте тұрған және есептен шығарылған сотталғандардың саны бойынша салыстыру және сотталғандардың қайталап қылмыс жасауын анықтау сипатында ІІО кезекші бөлімінің қылмыстар және оқиғалар туралы арыздар мен хабарламаларды есепке алу кітабы бойынша салыстыру жүргізіп, ол туралы (үш данада) салыстыру актісі осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады.
7) есепте тұрған, жүрген жерi белгiсiз тұлғаларды iздеу бойынша бастапқы iс-шараларды жүргiзедi;
8) жеке және бақылау істерінің сақталуына дербес жауап береді;
9) сотталғандарды есептен шығарады;
10) құжаттармен мына операцияларды жүргізеді:
кіріс және шығыс хат-хабар құжаттарын тіркейді;
құжаттардың орындалуын бақылайды;
құжаттарды жедел сақтайды және пайдаланады;
ведомстволық мұрағатта сақтау үшін құжаттарды жолдайды;
11) мөр және мөртабандары болады, олар сейфтерде немесе өртке төзімді металл шкафтарда сақталады;
12) азаматтардың өтініштері қабылданған күні осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша шолу мен арыздардың журналына тіркеледі. Өтініштің бірінші бетінде реттік нөмірі және келіп түскен уақыты көрсетілген мөртабан басылады.
13) егер, өтініштерде қылмыстық-жазалау қолданылатын іс-әрекет белгілері көрсетілген жағдайда, Инспекция сол күні қарауға және іс-жүргізу шешімін қабылдау үшін қылмыстық ізге түсу органдарына жолдайды.
Қабылданған шешім туралы жазбаша түрде өтініш берушіге хабарланады және оған қабылданған шешімге шағымдану құқығы түсіндіріледі.
Қарауға жатпайтындар:
мұндай өтiнiште дайындалып жатқан немесе жасалған қылмыстар туралы не мемлекеттiк немесе қоғамдық қауiпсiздiкке төнетiн қауiп туралы мәлiметтер бар және мемлекеттiк органдарды құзыреттерiне сәйкес оларға дереу жiберiлуге тиiс жағдайларды қоспағанда, иесi бұркемеленген өтiнiш;
мәселенiң мәнi баяндалмаған өтiнiш.
Ескерту: 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің  2010.12.22 № 341 (ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
2. Сотталғандарды Инспекция есебіне қоюды ұйымдастыру
9. Инспекция үкiмді ресімдеу кезінде:
1) Үкімінің көшірмесін оның қосымшасымен бірге келіп түскен күні кiрiс құжаттарының журналына тiркейдi, ал сонан соң сотталған адамның деректерiн арнайы нөмiрленiп, бауланып мөр басылған есеп журналына (қоғамдық жұмысқа, түзеу жұмыстарына, бас бостандығын шектеу, белгілі бір қызметтерді атқаруға немесе белгілі бір іс-әрекетпен шұғылдануға тыйым салынған, шартты сотталғандарға, жүктi әйелдердiң және жас балалары бар әйелдердiң жазаны өтеуiн кейiнге қалдыру) осы Нұсқаулықтың 6-11-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша енгiзедi. Сотталғанның мекен-жайын өзгертуiне байланысты басқа Инспекциялардан және түзеу мекемелерінен келіп түскен жеке және бақылау iстерді де осындай тәртiппен тiркейдi.
Үкімнің көшірмелерінде жазаны орындауға кедергі келтіретін түсінбеушіліктер, қателер кездескен жағдайда, сотталғандарды есепке алу журналына тіркеместен, үкімді сотқа қайтарады;

2) в суточный срок с момента постановки на учет осужденного:
направляет в суд, вынесший приговор или исправительное учреждение, из которого освобожден осужденный извещение о принятии судебного решения к исполнению по форме согласно приложению 12 к настоящей Инструкции;
направляет на имя начальника ОВД сообщение по форме согласно приложению 13 к настоящей Инструкции, для постановки осужденного на соответствующий учет ОВД, проведения совместных профилактических мероприятий, а также для введения в Интегрированный банк данных;
заполняет контрольно-сроковую карточку по форме согласно приложению 14 к настоящей Инструкции, которой помещается в соответствующую картотеку Инспекции;
заполняет и передает сторожевую карточку в подразделение документирования и регистрации территориального органа юстиции, для контроля за снятием осужденного с регистрационного учета и информирования Инспекции, об изменении места жительства осужденного по форме согласно приложению 15 к настоящей Инструкции, второй экземпляр помещается в картотеку;
3) после регистрации копии приговора, дополнительно заводит на осужденного:
к общественным работам - учетную карточку отбывающего общественные работы по форме согласно приложению 16 к настоящей Инструкции (которая помещается в картотеку) и личное дело отбывающего общественные работы по форме согласно приложению 17 к настоящей Инструкции;
к исправительным работам - учетную карточку отбывающего исправительные работы по форме согласно приложению 18 к настоящей Инструкции, регистрационный лист по форме согласно приложению 19 к настоящей Инструкции и личное дело отбывающего исправительные работы по форме согласно приложению 20 к настоящей Инструкции;
к ограничению свободы и к наказанию в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью - личное дело отбывающего наказание в виде ограничения свободы и личное дело осужденного к лишению права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью по форме согласно приложениям 2122 к настоящей Инструкции;
на условно осужденных - регистрационный лист по форме согласно приложению 19 к настоящей Инструкции и контрольное дело по форме согласно приложению 23 к настоящей Инструкции;
на осужденных беременных женщин и женщин, имеющих малолетних детей, к которым применена отсрочка отбывания наказания - контрольное дело по форме согласно приложению 23 к настоящей Инструкции.
10. Порядковые номера личного, контрольного дела, учетной карточки и контрольно-сроковой карточки должны соответствовать номеру приговора зарегистрированного в журнале учета осужденных.

2) сотталғанды есепке қою кезеңнен бастап тәулік мерзімде:
үкімді шығарған сотқа немесе сотталғанды босатқан түзеу мекемесіне сот шешімінің орындауға қабылданғаны туралы хабарламаны осы Нұсқаулықтың 12-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жолдайды;
сотталғанды ІІО тиісті есепке қою, бірлескен профилактикалық шаралар өткізу, сондай-ақ Біріктірілген деректер банкісіне енгізу үшін ІІО бастығының атына осы Нұсқаулықтың 13-қосымшасына сәйкес нысан бойынша хабарлама жібереді;
сотталғанға бақылау-мерзімдік карточкасын осы Нұсқаулықтың 14-қосымшасына сәйкес нысан бойынша толтырады, екінші данасы Инспекцияның тиісті картотекосына салынады;
сотталғанды тіркеу есебінен шығаруды бақылау және тұрғылықты жерін өзгертуі туралы Инспекцияны ақпараттандыру үшін, күзет карточкасын осы Нұсқаулықтың 15-қосымшасына сәйкес нысан бойынша толтырып аумақтық әділет органының құжаттандыру және тіркеу бөлімшесіне тапсырылып екінші данасы картотекаға салынады.
3) үкім көшірмесі тіркелген соң сотталғанға қатысты қосымша мыналарды:
қоғамдық жұмыстарына - қоғамдық жұмыстарын өтеп жатқан есепке алу карточкасын осы Нұсқаулықтың 16-қосымшасына сәйкес нысан бойынша толтырады (ол есепке алу картотекасына салынады) және қоғамдық жұмыстарын өтеп жатқандарға жеке іс осы Нұсқаулықтың 17-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бастайды;
түзеу жұмыстарына - түзеу жұмыстарын өтеушінің есепке алу карточкасын осы Нұсқаулықтың 18-қосымшасына сәйкес нысан бойынша толтырады, тіркеу парағын осы Нұсқаулықтың 19-қосымшасына сәйкес нысан бойынша және түзеу жұмысын өтеушіге осы Нұсқаулықтың 20-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жеке іс бастайды;
бас бостандығын шектеуге және белгiлi бiр лауазымды иелену немесе белгiлi бiр қызмет түрiмен айналысу құқығына айыру түрлерiндегi жазаға сотталғандарға - бас бостандығын шектеуге және белгiлi бiр лауазымды иелену немесе белгiлi бiр қызмет түрiмен айналысу құқығына айыру түрлерiндегi жазаны өтеушілірге осы Нұсқаулықтың 2122-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша жеке іс бастайды;
шартты сотталғандарға осы Нұсқаулықтың 23-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бақылау ісін және осы Нұсқаулықтың 19-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тіркеу парағын бастайды;
жазалануы кейiнге қалдыру қолданылған сотталған жүктi әйелдер мен балалары бар әйелдерге қатысты осы Нұсқаулықтың 23-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бақылау ісін бастайды.
10. Жеке, бақылау істерінің, есептік карточка және бақылау-мерзімдік карточка нөмірлері үкімнің сотталғандарды есепке алу журналына тіркеу нөміріне сәйкес болуы тиіс.

11. Личные, контрольные дела и картотеки хранятся в металлическом шкафу, который по окончании рабочего дня закрывается на замок и опечатывается.
12. Личное и контрольное дело осужденного состоит из двух частей:
в 1-й части подшиваются материалы, служащие основанием для постановки на учет (приговор, определение, постановление, справка о вступлении в законную силу), копии извещений, сообщений и отдельный лист для отметок, проверяющих по изучению дела;
во 2-й части - характеризирующие материалы, относящиеся к организации и осуществлению процесса исполнения наказания, а также регистрационный лист. Все документы должны быть подшиты в хронологическом порядке, пронумерованы и занесены в опись.
13. В течении 5 (рабочих) дней после постановки на учет осужденного, Инспекция заводит алфавитную учетную карточку Ф-1, которая направляется сопроводительным письмом в территориальное УКПС и СУ, второй экземпляр сопроводительного письма подшивается в первой части дела.
14. В случае освобождения от наказания осужденного или изменения приговора в отношении него, а так же при снятии с учета по другим основаниям предусмотренным законодательством Республики Казахстан, Инспекция в течении 5 (рабочих) дней после получения соответствующего документа направляет в территориальные УКПС и СУ извещение об осужденном с указанием полных сведений об основании снятия осужденного с учета или изменения приговора в отношении него. Копия извещения подшивается во второй части дела в хронологическом порядке.
15. Осужденный после постановки его на учет в Инспекцию по месту жительства, подлежит вызову на беседу, в процессе которой ему разъясняются порядок и условия отбывания наказания, а также ответственность за уклонение от контроля, уточняются его анкетные данные, сведения о близких родственниках и лицах, которые могут оказывать влияние на осужденного, а также другие вопросы, имеющие значение для осуществления контроля за его поведением. После проведенной беседы у осужденного отбирается подписка по форме согласно приложению 24 к настоящей Инструкции, которая подшивается в личное или контрольное дело осужденного.
3. Исполнение наказания в виде
привлечения к общественным работам
16. Приговор суда, определяющий наказание в виде привлечения к общественным работам, обращается к исполнению не позднее десятидневного срока со дня поступления в Инспекцию.
17. При исполнении наказания в виде привлечения к общественным работам Инспекция:
1) в конце года запрашивает в местных исполнительных органах районов (городов) объекты общественных работ, на предстоящий календарный год;

11. Жеке, бақылау iстері мен картотека жұмыс күнi аяқталғаннан кейiн құлыпқа жабылатын және мөрленетiн металл шкафта сақталады;
12. Сотталғандардың жеке және бақылау істері екі бөлімнен тұрады:
1-бөліміне есепке қою үшiн негiз болатын құжаттар (үкім, ұйғарым, қаулы, заңды күшіне ену туралы анықтама және соттың өзге де іс-жүргізу бойынша шешімдері), хабарламалардың көшірмелері, істі зерделеу бойынша тексерушінің белгілеуге арналған жеке парағы тігіледі;
2-бөліміне – жазаны орындау барысын ұйымдастыру және жүзеге асыруға қатысты, сипаттамалық құжаттар, сонымен қатар тіркеу парағы тігіледі. Барлық құжаттар хронологиялық ретпен тігіліп, нөмірленіп тізімдемеге енгізілуі тиіс.
13. Сотталғанды есепке қойғаннан кейін 5 жұмыс күн ішінде Инспекция әліпбилік есеп карточкасын Н-1 толтырып ілеспе хатпен аумақтық ҚС және АЕКБ-ға жолдайды, ілеспе хаттың екінші данасы істің бірінші бөліміне тігіледі.
14. Сотталған жазадан босатылған жағдайда немесе оған қатысты үкім өзгертілгенде, сонымен қатар Қазақстан Республикасының заңнамалармен қарастырылған басқа негіздемелер бойынша есептен шығарылғанда, Инспекция тиісті құжаттарды қабылдағанынан 5 (жұмыс) күн ішінде аумақтық ҚС және АЕКБ-ға сотталғанды есептен шығару негіздемесі немесе оған қатысты үкімнің өзгертілгені туралы толық мәліметтер көрсетілген сотталған туралы хабарламаны жолдайды. Хабарлама көшірмесі хронологиялық ретпен істің екінші бөліміне тігіледі.
15. Тұрғылықты жері бойынша Инспекция есебіне қойылған соң сотталған, әңгiмелесуге шақырылады, әңгiме барысында оған жазаны өтеудiң тәртiбi мен шарттары түсiндiрiледi, сонымен қатар бақылаудан жалтарғаны үшін жауапкершілікке тартылатыны түсіндіріледі, оның сауалнамалық деректерi, жақын туыстары мен сотталғанға ықпал ету мүмкiндігі бар тұлғалар туралы мәлiметтер жинақталады, сондай-ақ оның жүрiс-тұрысын бақылау үшiн маңызы бар қажеттi басқа да мәліметтер анықталады. Әңгіме өткiзiлгеннен кейiн сотталғаннан осы Нұсқаулықтың 24-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тілхат алынып, ол сотталғанның жеке немесе бақылау iсiне біріктіріледі.
3. Қоғамдық жұмыстарға тарту түріндегi жазаны атқару
16. Қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жазаны айқындайтын сот үкiмi Инспекцияға келіп түскен күнінен бастап он күндік мерзімінен кешiктiрiлмей орындауға алынады.
17. Қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жазаны жүзеге асыру кезiнде Инспекция:
1) жылдың соңында аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдарынан алдағы жылға қоғамдық жұмыстардың объектілерін сұратады;

2) выдает справку-направление по форме согласно приложению 25 к настоящей Инструкции в конкретную организацию для выполнения общественных работ по месту жительства осужденного, списки которых ежеквартально представляются в суды местными исполнительными органами (города областного значения, акимами района в городе республиканского значения (столице), города районного значения) по согласованию с уголовно-исполнительной инспекцией.
18. В справке-направлении указываются анкетные данные осужденного, его место жительства и место основной работы (учебы), статья Уголовного кодекса Республики Казахстан, по которой он осужден, срок общественных работ (в часах), порядок его исчисления в соответствии со статьей 32 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан, обязанности администрации организации - работодателя (статья 33 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан).
19. Администрация организации после получения приговора суда осуществляет прием осужденного на временную работу в конкретной должности и заверенную копию приказа или выписки из него направляет в Инспекцию, которая, в свою очередь, в суточный срок, уведомляет суд, вынесший приговор, о приведении его в исполнение.
Использование организацией труда осужденных к наказанию в виде привлечения к общественным работам осуществляется на безвозмездной основе. Объем и стоимость выполненных осужденными работ учитываются отдельно по действующим в организации расценкам, и начисленные денежные средства перечисляются в соответствующий бюджет.
20. В личном деле осужденного кроме материалов указанных в пункте 12 хранятся копия справки-направления в организацию, выписка из приказа организации о приеме на работу для исполнения общественных работ, табель учета отработанного времени, копии платежных поручений о перечислении финансовых средств в соответствующий бюджет и другие материалы (в том числе, сообщения, уведомления, сопроводительные письма и др.).
21. Лица, осужденные к наказанию в виде привлечения к общественным работам, могут привлекаться к выполнению общественно - полезных работ, не требующих какой-либо специальной подготовки по благоустройству территорий.
22. Лица, отбывающие наказание в виде привлечения к общественным работам, должны соблюдать установленный порядок и условия отбывания наказания, добросовестно относиться к труду, работать на определяемых для них объектах, своевременно ставить в известность Инспекцию о перемене места жительства и являться по ее вызову.
23. В случае нарушения со стороны осужденного порядка и условий отбывания наказания, Инспекция выносит письменное предупреждение об ответственности по форме согласно приложению 26 к настоящей Инструкции, с которым осужденный знакомится под роспись, после чего оно подшивается в личное дело.

2) сотталғанның тұрғылықты жері бойынша қоғамдық жұмыстарды орындау үшін нақты ұйымға осы Нұсқаулықтың 25-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жолдама-анықтама беріледі, олардың тізімін қылмыстық-атқару инспекцияларымен келісілген соң тоқсан сайын жергiлiктi атқару органдарымен (облыстық маңызы бар қалалар, республикалық маңызы бар қаладағы (астана) аудан әкіміне, аудандық маңызы бар қалалар) соттарға ұсынылады.
18. Жолдама-анықтамада сотталғанның сауалнамалық деректерi, оның тұрғылықты жерi мен негiзгi жұмыс (оқу) орны, оның Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің қандай бабы бойынша сотталғаны, қоғамдық жұмыс мерзімі (сағаттармен), Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 32-бабына сәйкес оның есептелу тәртібі, жұмыс берушi - ұйым әкiмшiлiгiнiң мiндеттерi (Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 33-бабы) көрсетілді.
19. Ұйым әкiмшiлiгi шұғыл түрде шығарылған бұйрықтың куәландырылған көшiрмесiн немесе оның үзіндісін Инспекцияға жолдайды, ал ол өз кезегiмен заңмен белгiленген мерзiмде орындалу туралы үкiм шығарған сотқа хабарлайды.
Қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жазаға сотталған адамдардың еңбегiн ұйымның пайдалануы өтеусiз негiзде жүзеге асырылады. Сотталған адамдар орындаған жұмыстың көлемi мен құны ұйымда қолданылып жүрген бағалау бойынша бөлек есептеледi және есептелген ақшалай қаражат тиiстi бюджетке аударылады.
20. Сотталғанның жеке ісінде 12-тармақта көрсетілген құжаттамалардан басқа ұйымға жолдама-анықтаманың көшірмесі, қоғамдық жұмыстарын орындау үшін жұмысқа қабылдау туралы ұйым бұйрығының көшірмесі, істелінген жұмыс уақытын есептеу табелі, ақшалай төлемiнiң тиiстi бюджетке аударылғандығы туралы төлем тапсырмасының көшiрмесi және басқа да құжаттар (соның ішінде, хабарламалар, ілеспе хаттар т.б.) сақталады.
21. Қоғамдық жұмыстарға тарту түріндегі жазаға сотталған тұлғалар, арнайы дайындықты қажет етпейтін аумақты абаттандыруға байланысты және тағы басқа сондай қоғамдық-пайдалы жұмыстарға тартылады.
22. Қоғамдық жұмысқа тарту түріндегі жазаны өтеуші тұлғалар жаза өтеудің белгіленген тәртібін және шарттарын сақтауға, адал еңбек етуге, оларға белгіленген обьектілерде еңбектенуге, тұрғылықты жерін өзгерткені туралы Инспекцияға уақтылы хабарлауға және оның шақыруы бойынша келуге тиісті.
23. Сотталғанның тарапынан жаза өтеудiң тәртiбi және шарттары бұзылған жағдайларда, Инспекция осы Нұсқаулықтың 26-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жазбаша ескерту шығарады, онымен сотталған адам қолын қойып танысады, сонан соң ол жеке iске тiгiледi.

24. На время отбывания наказания в виде привлечения к общественным работам осужденный должен прекратить дополнительные работы и работу по совместительству, если их выполнение препятствует надлежащему исполнению решения суда. В то же время, по просьбе осужденного администрацией организации по месту отбывания наказания с согласия Инспекции может быть установлен график выполнения общественных работ, который позволял бы выполнять дополнительные работы или работу по совместительству.
25. Осужденный к общественным работам во время отбывания наказания может менять место жительство, предварительно известив об этом Инспекцию. После получения запроса Инспекции по новому месту жительства осужденного, Инспекция направляет представление в администрацию организации об увольнении осужденного, а личное дело и учетные документы в Инспекцию по новому месту жительства осужденного.
О получении личного дела и учетной карточки Инспекция по новому месту жительства осужденного высылает подтверждение об их получении, и выдает на осужденного справку-направление в конкретную организацию для выполнения общественных работ по новому месту жительства осужденного.
При перемене места жительства осужденного в пределах обслуживаемого района (город), осужденный с учета Инспекции не снимается.
26. Документами персонального учета являются личное дело осужденного, журнал учета лиц, отбывающих общественные работы, учетная карточка. Персональный учет осужденных подразделяется на оперативный, контрольный и учет разыскиваемых.
27. На оперативном учете состоят лица, реально отбывающие наказание в виде общественных работ.
28. На контрольном учете состоят лица:
уклоняющиеся от отбывания наказания без уважительных причин;
в отношении которых, личные дела направлены в суд для замены общественных работ другими мерами наказания;
находящиеся под административным арестом;
в отношении, которых в течение 10 календарных дней не поступили подтверждения об их прибытии в соответствующие организации (заверенные копии приказов, выписки из них);
которым по уважительным причинам, указанным в подпункте 1)   пункта 34 настоящей Инструкции, начало отбывания данного наказания было отсрочено;
находящиеся под стражей, в порядке меры пресечения в связи с совершением ими повторного преступления;
не работающие в связи с болезнью и те, которым не была предоставлена работа;
признанные судом инвалидами 1 или 2 группы;
выбывшие за пределы территории, обслуживаемой данной Инспекцией, в отношении которых не поступили подтверждения о получении личных дел;
направленные на медицинское освидетельствование для определения трудоспособности или наличия хронической болезни.

24. Егер де қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жазаны өтеу кезiнде қосымша жұмыстар мен қоса атқарылатын жұмысты атқару сот шешiмiнiң ойдағыдай орындалуына кедергi жасайтын болса, сотталған ол жұмыстарды тоқтатуға тиiс. Сонымен қатар, сотталғанның өтiнiшi бойынша жазаны өтейтін жердегi ұйымның әкiмшiлiгi Инспекция келiсiмi бойынша жұмыс немесе қоса атқарылатын жұмыс iстеуге мүмкiндiк беретiндей қоғамдық жұмыстарды орындау кестесiн белгiлей алады.
25. Қоғамдық жұмыстарға сотталған адамның жаза өтеуі кезінде Инспекцияны алдын-ала хабардар ете отырып, тұрғылықты жерiн ауыстыра алады.
Сотталғанның жаңа тұрғылықты жерiндегi Инспекциямен сұрау хатты алғаннан кейін, Инспекция ұйым әкімшілігіне сотталғанды жұмыстан босату туралы ұсыныс, ал жеке істі және есептік құжаттарды сотталғанның жаңа тұрғылықты жерiндегi Инспекцияға жолдайды.
Жеке істі және есеп карточкасын сотталғанның жаңа тұрғылықты жерiндегi Инспекция қабылданғаны туралы растаманы жолдайды және сотталғанның жаңа тұрғылықты жері бойынша қоғамдық жұмыстарды орындау үшін сотталғанға қайталап нақты ұйымға жолдама-анықтама береді.
Егер тұрғылықты жерiн ауыстыру кезiнде ол тұратын аудан (қала) өзгермеген болса, сотталған адам бұрынғы Инспекциясының есебiнде қалады.
26. Сотталғанның жеке iсi, қоғамдық жұмыстарды өтеушi адамдарды есепке алу журналы, есепке алу карточкасы дербес есепке алу құжаттары болып табылады. Сотталғанды дербес есебі жедел, бақылау және iздеу есебiне бөлінеді.
27. Жедел есепте, қоғамдық жұмыс түрiндегi жазаны нақты өтеушi адамдар тұрады.
28. Бақылау есебiнде:
жаза өтеуден орынды себептерсiз жалтарушы адамдар;
қоғамдық жұмыстарды жазаның басқа шараларымен алмастыру үшiн олардың жеке iстерi сотқа жiберiлген адамдар;
әкiмшiлiк ықпал ету шарасы ретiнде тұтқынға алынған адамдар;
10 календарлық күн iшiнде олардың тиiстi ұйымдарға келуi туралы растау қағазы (бұйрықтардың расталған көшiрмелерi) келiп түспегенде;
осы жазаны өтеудiң басталуы Нұсқаулықтың 34-тармағындағы 1) тармақшасында көрсетілген дәлелдi себептерi бойынша кейiнге қалдырылғандар;
қайта қылмыс жасауына байланысты бұлтартпау шарасы ретiнде қамауда болатын адамдар;
ауруына байланысты жұмыс iстемейтiн және жұмыс ұсынылмағандар;
сотпен 1 немесе 2-топтағы мүгедек деп танылған адамдар;
осы Инспекция қызмет көрсететiн аумақтың шегiнен шығып кеткен адамдар, олардың жеке iстерін қабылдау туралы растау қағаз келiп түспегендер;
еңбекке жарамдылығы немесе созылмалы сырқаттарының болуын анықтау үшін медициналық куәландыруға жiберiлген адамдар тұрады.

29. На учете разыскиваемых состоят осужденные, официально объявленные в розыск судом.
30. Срок наказания в виде привлечения к общественным работам исчисляется в часах, в течение которых осужденный выполнял общественные работы. Время общественных работ не может превышать четырех часов в выходные дни и в дни, когда осужденный не занят на основной работе или учебе, а в рабочие дни - двух часов после окончания работы или учебы, а с согласия осужденного - четырех часов. Если осужденный не имеет постоянного места работы - до восьми часов в день, но не более 40 часов в неделю. При наличии уважительных причин Инспекция разрешает осужденному проработать в течение недели меньшее количество часов.
31. Предоставление осужденному очередного отпуска по основному месту работы не приостанавливает исполнение общественных работ.
32. Время общественных работ не включается в общий, непрерывный трудовой стаж, трудовые книжки не заводятся.
33. Началом срока отбывания общественных работ является день получения администрацией организации, куда направлен осужденный, из Инспекции справки-направления и приговор суда.
34. При наличии ряда уважительных причин, Инспекция вправе:
1) отсрочить начало исполнения наказания при:
временной нетрудоспособности осужденного, подтвержденного медицинским обследованием;
временном выезде осужденного с места постоянного жительства по уважительным причинам (привлечение на воинские сборы, тяжелая болезнь или смерть близких родственников);
2) приостановить исполнение наказания в случае:
болезни осужденного;
непредставления осужденному объема работы;
пребывания осужденного под арестом за совершение административного правонарушения;
пребывания осужденного в местах предварительного заключения в связи с совершением им нового преступления;
невыхода осужденного на общественные работы по различным причинам.
Приостановление и отсрочка начало исполнения наказания оформляется постановлением Инспекции о приостановлении (отсрочке) начала исполнения наказания в виде привлечения к общественным работам по форме согласно приложению 27 к настоящей Инструкции.
35. В продолжительность общественных работ не включается время проезда осужденного к месту отбывания наказания и обратно, за исключением случаев, когда законодательством о труде предусмотрена оплата этого времени, как рабочего.
36. Осужденный не может быть направлен администрацией организации в командировку.
37. В случае признания осужденного инвалидом 1 или 2 группы по заключению медико-социальной экспертной комиссии, Инспекция направляет в суд представление об освобождении его от дальнейшего отбывания наказания по форме согласно приложению 28 к настоящей Инструкции.

29. Іздеу салынғандардың есебiнде сотпен ресми түрде iздеу жарияланған сотталғандар тұрады.
30. Қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жаза мерзiмi сотталған адамның қоғамдық жұмыстарды орындаған сағаттары бойынша есептеледi. Қоғамдық жұмыстардың уақыты сотталған адамның демалыс күндерi мен негiзгi жұмыстан немесе оқудан бос болған кезде төрт сағаттан, ал жұмыс күндерi - жұмыс немесе оқу аяқталғаннан кейiн екi сағаттан, ал сотталғанның келiсiмi бойынша - төрт сағаттан аспауы тиiс. Егер сотталғанның тұрақты жұмыс орыны болмағанда – күніне сегіз сағатқа дейін, бірақ жұмасында 40 сағаттан аспайды. Орынды себептерi болған кезде Инспекция сотталғанға апта iшiнде саны аз сағат жұмыс iстеуге рұқсат береді.
31. Сотталғанға оның негiзгi жұмысы немесе оқу орны бойынша жыл сайынғы берiлетiн демалыс немесе каникул кезеңiнде жазаны орындау тоқтатылмайды.
32. Қоғамдық жұмыстардың уақыты жалпы, үздiксiз арнайы еңбек өтiлiне қосылмайды, еңбек кiтапшалары толтырылмайды.
33. Ұйым әкiмшiлiгiнiң сотталғанды жiберген Инспекциядан жолдама-анықтамасын алған күнi қоғамдық жұмыстарды өтеу мерзiмiнiң басталуы болып табылады.
34. Бiр қатар дәлелдi себептер болғанда, Инспекция:
1) жазаны атқарудың басталуын мынадай жағдайларда кейінге калдыруға:
сотталғанның медициналық тексеру арқылы расталған еңбекке уақытша қабiлетсiздiгi кезiнде;
сотталғанның дәлелдi себептерiмен тұрақты тұрғылықты жерiнен уақытша шығып кеткен кезiнде (әскери жиындарға тарту, жақын туысқандарының ауыр сырқаты немесе қайтыс болуы);
сотталған адамның жаза өтейтiн ұйымы жұмыспен уақытша қамтамасыз етiлмеген кезде кейiнге қалдыруға;
2) мынадай жағдайларда:
сотталған адам сырқаттанғанда;
сотталған адамға жұмыс көлемi ұсынылмағанда;
сотталған адам құқық бұзған үшiн әкiмшiлiк тұтқында болғанда;
жаңа қылмыс жасауына байланысты сотталған адам алдын ала қамау орындарында болғанда;
әр түрлi себептерге байланысты сотталған адам қоғамдық жұмыстарға шықпағанда, жазаны атқаруды тоқтатуға құқылы.
Жазаның орындалуын тоқтату және кейінге қалдыруы, қоғамдық жұмыстарға тарту түріндегі жазасының орындалуының басталуын тоқтату (кейінге қалдыру) туралы осы Нұсқаулықтың 27-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Инспекция қаулысымен рәсімделеді.
35. Сотталғанның жаза өтеу орнына бару және керi қайту жолының уақыты еңбек туралы заңдармен осы уақыттың жұмыс уақыты ретiнде төлену қарастырылған жағдайлардан басқа кездерде қоғамдық жұмыстардың ұзақтығына қосылмайды.
36. Ұйым әкiмшiлiгi сотталғанды iссапарға жiбере алмайды.
37. Сотталған адам медициналық-әлеуметтiк сараптама комиссиясының қорытындысы бойынша 1 немесе 2-топ мүгедегi деп танылған жағдайда Инспекция сотқа оны бұдан әрi жаза өтеуден босату туралы ұсынымхат осы Нұсқаулықтың 28-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жiбередi.

38. В случае наступления беременности осужденной женщины в период отбывания наказания, Инспекция направляет в суд представление об отсрочке отбывания наказания по форме согласно приложению 28 к настоящей Инструкции. При этом, в суд вместе с представлением направляются справка с места работы осужденной с указанием даты освобождения от работы в связи с беременностью и родами, справка с места жительства и справка с медицинского учреждения.
39. Администрация организаций, использующих труд лиц, осужденных к наказанию в виде привлечения к общественным работам:
1) ведет контроль за выполнением осужденными определенных для них работ;
2) ежемесячно перечисляет в соответствующий бюджет финансовые средства за выполненные осужденными работы;
3) ежемесячно уведомляет Инспекцию о количестве проработанных часов осужденными. Формой учета проработанного осужденными времени в организации является табель учета отработанного времени по форме согласно приложению 29 к настоящей Инструкции, который ведется и заверяется печатью представителем администрации, непосредственно осуществляющей контроль за работой осужденных. В табеле ежемесячно фиксируется конкретное количество часов, отработанное каждым осужденным в день;
4) уведомляет Инспекцию об уклонении осужденных от отбывания наказания;
5) по исполнению осужденным наказания направляет справку-извещение в Инспекцию и увольняет осужденного в связи с истечением установленного срока работ и направляет в Инспекцию копию приказа об увольнении.
40. Нарушением порядка и условий отбывания общественных работ является:
1) неявка осужденного в Инспекцию для постановки на учет;
2) отказ осужденного приступить к выполнению общественных работ по направлению Инспекции в указанный срок;
3) невыход в течение одного дня без уважительных причин на общественные работы;
4) нарушение осужденным правил внутреннего распорядка организации, в которой он отбывает общественные работы;
5) нарушение трудовой дисциплины;
6) несообщение в Инспекцию об изменении своего места жительства.
41. Злостно уклоняющимся от отбывания наказания в виде привлечения к общественным работам признается осужденный:
1) более двух раз в течение месяца не вышедший на общественные работы без уважительных причин (неприбытие к месту общественных работ два и более раз в течение месяца, исчисляемого со дня начала отбывания наказания или со дня первого невыхода на общественные работы);
2) более двух раз в течение месяца нарушивший трудовую дисциплину (присутствие на рабочем месте в состоянии алкогольного, наркотического или токсического опьянения, невыполнение им общественных работ, самовольный уход с работы, прогул);

38. Сотталған әйел жаза өтеу кезеңiнде жүктi болған жағдайда Инспекция сотқа жаза өтеудi кейiнге қалдыру туралы ұсынымхат осы Нұсқаулықтың 28-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жолдайды. Сонымен қатар, бұл ретте ұсынымхатпен бiрге сотталған әйелдiң жүктiлiгi мен босануына байланысты жұмыстан босатылған мерзiмi көрсетiле отырып оның жұмыс орны берген анықтама, тұрғылықты жерiнен және медициналық мекеме анықтамасы жiберiледi.
39. Қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жазаға сотталған адамдардың еңбегiн пайдаланушы ұйымның әкiмшiлiгi:
1) сотталғандардың оларға белгiленiп берiлген жұмыстарды орындауына бақылау жасайды;
2) сотталғандардың орындаған жұмыстары үшiн тиiстi бюджетке ай сайын қаржы аударады;
3) ай сайын Инспекцияға сотталған адамның жұмыс iстеген саны туралы хабардар етедi. Әкiмшiлiктiң сотталған адамдар жұмысына тiкелей бақылау жасайтын өкiлi жүргiзетiн және мөрмен расталатын табель осы Нұсқаулықтың 29-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сотталған жұмыс iстеген уақытын есепке алу нысаны болып табылады. Күнiне әрбiр сотталғанның жұмыс iстеген сағаттардың нақты саны, табельде ай сайын белгiленiп отырады;
4) Инспекцияны сотталғандардың жаза өтеуден жалтарғаны туралы хабардар етедi.
5) сотталған жазасын өтеген соң Инспекцияға ол туралы хабарлама-анықтама жiбередi және белгіленген жұмыс мерзімінің бітуіне байланысты сотталғанды жұмыстан босатып Инспекцияға жұмыстан босату бұйрығының көшірмесін жолдайды.
40. Қоғамдық жұмыстарды өтеу тәртiбi мен шарттарын бұзу:
1) сотталғанның инспекцияға есепке тұруға келмеуi;
2) сотталғанның көрсетiлген мерзiмде Инспекция жiберуi бойынша қоғамдық жұмыстарды орындауға кiрiсуден бас тартуы;
3) үш күн бойы дәлелдi себептерсiз қоғамдық жұмыстарға шықпауы;
4) сотталғанның қоғамдық жұмыстарды өтеп жүрген ұйымның ішкі тәртiп ережелерiн бұзуы;
5) еңбек тәртiбiн бұзуы;
6) Инспекцияға өзiнiң тұрғылықты жерiнiң өзгергенi туралы хабарламауы болып табылады.
41. Қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жазаны өтеуден қасақана жалтарушы:
1) қоғамдық жұмыстарға дәлелдi себептерсiз бiр ай iшiнде кемiнде екi реттен көп шықпаған (жазаны өтеу басталған күнiнен бастап немесе қоғамдық жұмыстарға шықпауының бiрiншi күнiнен бастап есептелетiн бiр айдың iшiнде қоғамдық жұмыстар орнына екі және одан да көп рет келмеу);
2) еңбек тәртiбiн бiр айдың iшiнде екi реттен көп бұзған (жұмыс орнында алкогольдiк, есiрткiлiк, немесе уыттық мас күйде болу, қоғамдық жұмыстарды орындамау, жұмыстан өз еркiмен кету, жұмысқа шықпау);

3) скрывшийся с целью уклонения от отбывания наказания.
42. При злостном уклонении осужденного от отбывания наказания, Инспекция направляет в суд представление о замене общественных работ другими видами наказания в соответствии с частью 2 статьи 42 Уголовного кодекса Республики Казахстан, по форме согласно приложению 28 к настоящей Инструкции.
Представление о замене общественных работ за нарушение порядка и условий отбывания наказания направляется в суд в течение пятнадцати дней со дня выявления последнего нарушения.
Кроме обстоятельного и мотивированного представления о замене общественных работ другим видом наказания Инспекцией в суд дополнительно направляются следующие документы: письменное объяснение самого осужденного, характеризующие материалы и справка администрации организации по месту отбывания общественных работ, сведения о применении к осужденному мер административной и дисциплинарной ответственности, копия личного дела осужденного.
4. Исполнение наказания в виде
исправительных работ
43. Приговоры к исправительным работам приводятся в исполнение не позднее пятнадцатидневного срока со дня поступления в Инспекцию соответствующего распоряжения суда с копией приговора.
44. В случаях изменения приговора в установленном законом порядке к копии приговора суда приобщаются:
1) при изменении приговора - копии определения, постановления кассационной или надзорной инстанции;
2) при замене не отбытого срока лишения свободы исправительными работами - копия определения суда;
3) при замене лишения свободы исправительными работами в порядке помилования - копия предписания.
45. Осужденные, которым неотбытая часть лишения свободы заменена наказанием в виде исправительных работ, освобождаются из под стражи.
Администрация исправительного учреждения вручает осужденному предписание о выезде к месту отбывания наказания с указанием маршрута и времени прибытия для постановки на учет.
46. Инспекция, при необходимости направляет осужденных, не имеющих работу в Центры занятости для трудоустройства.
47. Исполнение наказания в виде исправительных работ осуществляет Инспекция по основному месту работы осужденных.
48. Оформив документы на лиц, осужденных к исправительным работам, предварительно уточнив место работы осужденного, Инспекция, в этот же день, направляет в администрацию этой организации извещение, предписание и копию приговора по форме согласно приложению 30 к настоящей Инструкции.
49. Осужденные к исправительным работам отбывают наказание в той организации, в которой они работали до осуждения. Инспекция ежеквартально из организации получает сведения о поощрении и наказании осужденного. Перевод или увольнение указанных лиц на другую должность или работу производится только по согласованию с Инспекцией.
Разрешение может быть выдано после проверки обоснованности причин увольнения. Отказ в выдаче разрешения на увольнение должен быть мотивирован. Разрешение или отказ об увольнении оформляется по форме согласно приложению 31 к настоящей Инструкции. Решение об отказе может быть обжаловано в установленном законом порядке.

3) жаза өтеуден жалтару мақсатында жасырынушы сотталған болып табылады.
42. Сотталған жаза өтеуден қасақана жалтарған жағдайда, Инспекция Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 42-бабы 2-бөлiгiне сәйкес қоғамдық жұмыстарды басқа жаза түрлерiмен ауыстыру туралы ұсынымхатты осы Нұсқаулықтың 28-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сотқа жiбередi.
Жаза өтеудiң тәртiбi мен шарттарын бұзған үшiн соңғы бұзу анықталған күнiнен бастап он бес күн iшiнде қоғамдық жұмыстарды ауыстыру туралы ұсынымхат сотқа жiберiледi.
Инспекция сотқа қоғамдық жұмыстарды басқа жаза түрлерiмен ауыстыру туралы дәйектi және дәлелдi ұсынымхаттан басқа келесі құжаттарды: сотталғанның өзi жазған жазбаша түсiнiктемесі қоғамдық жұмыстарды өтеу орнындағы ұйым әкiмшiлiгiнiң мінездемелік құжаттамалары мен анықтамасы, сотталғанға әкiмшiлiк және тәртiптiк шаралар қолдану туралы мәлiметтер; сотталғанның жеке iсi сияқты қосымша құжаттардың көшірмесі жолданады.
4. Түзеу жұмыстары түрiндегi жазаны атқару
43. Инспекцияға үкiмнiң көшiрмесiмен бiрге соттың тиiстi өкiмi келiп түскен күнiнен бастап он бес күндік мерзiмiнен кешiктiрiлмей түзеу жұмыстарына шығарылған үкiмнің орындалуына енгізіледі.
44. Үкiм өзгертiлген жағдайларда заңда белгiленген тәртiппен сот үкiмiнiң көшiрмесiне мыналар қосылады:
1) үкiм өзгерген кезде - кассациялық немесе қадағалау инстанциясы ұйғарымның, қаулының көшiрмелерi;
2) бас бостандығынан айырудың өтелмеген мерзiмi түзеу жұмыстарымен алмастырылған ретте - сот ұйғарымының көшiрмесi;
3) бас бостандығынан айырудың кешiрiм жасау ретiмен түзеу жұмыстарына алмастырылған ретте ұйғарымының көшiрмесi.
45. Бас бостандығынан айырудың өтелмеген мерзімі түзеу жұмыстары түріндегі жазалармен алмастырылған сотталғандар қамаудан босатылады.
Түзеу мекемесінің әкімшілігі сотталғанға есепке тұру үшін бару және келу уақыты көрсетілген жазаны өтеу орнына шығу туралы нұсқаманы береді.
46. Инспекция қажет кезiнде жұмысы жоқ сотталғандарды жұмыспен қамсыздандыру Орталықтарына бағыттайды.
47. Түзеу жұмыстары түрiндегi жазаны сотталғандардың негiзгi жұмыс орны бойынша Инспекциялар жүзеге асырады.
48. Түзеу жұмыстарына сотталғандарға құжаттарды рәсiмдеп, Инспекция сол күні сотталғанның жұмыс орнын алдын ала нақтылап, осы ұйымның әкiмшiлiгiне хабарлама, ұйғарым және үкiмнiң көшiрмесiн осы Нұсқаулықтың 30-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жолдайды.
49. Түзеу жұмысына сотталғандар жазасын өздерi сотталғанға дейін жұмыс iстеген ұйымда өтейдi. Инспекция әр тоқсан сайын ұйымдардан сотталғандарды көтермелеу және жазалау туралы мәлiметтерді алады. Аталған адамдарды басқа қызметке немесе жұмысқа ауыстыру немесе босату тек қана Инспекциямен келiсiм бойынша жүргiзiледi.
Рұқсат, жұмыстан босау себептерiн негiздiлiгiн тексергеннен кейiн беріледі. Жұмыстан босауға рұқсат беруден бас тартылу жазбаша түрде дәлелденуге тиiс. Жұмыстан босауға рұқсат беруді немесе рұқсат бермеуді осы Нұсқаулықтың 31-қосымшасына сәйкес нысан бойынша толтырылады. Бас тарту туралы қабылданған шешiмді белгіленген заң тәртібімен шағымдалуы мүмкін.

50. Дополнительное наказание, в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, назначенное к исправительным работам, исполняют Инспекции по месту жительства осужденных.
51. Персональный учет лиц, осужденных к исправительным работам, призван способствовать обеспечению исполнения наказания в виде исправительных работ, охвату всех осужденных трудом, правильности производства удержаний из их заработной платы, своевременному освобождению от наказания лиц в случаях, предусмотренных законодательством.
Документами персонального учета являются журнал учета лиц, отбывающих исправительные работы, учетная карточка и личное дело.
52. Осужденные к исправительным работам состоят на одном из видов персонального учета: оперативном, контрольном и учете разыскиваемых.
53. На оперативном учете состоят лица:
осужденные к исправительным работам, из заработной платы которых производятся удержания в доход государства;
находящиеся в дополнительных и ежегодных оплачиваемых отпусках;
в отношении которых отбывание наказания отсрочено в связи с тяжелой болезнью, психическим расстройством, а также осужденные женщины в связи с беременностью и родами;
в отношении которых в суды внесены представления для замены исправительных работ ограничением свободы, арестом или лишением свободы, а также об освобождении от дальнейшего отбывания наказания в связи с тяжелой болезнью, психическим расстройством или инвалидностью.
54. На контрольном учете состоят лица, не поступившие на работу до истечения 15 календарных дней со дня постановки на учет:
уволенные во время отбывания наказания с прежнего места работы и не поступившие на новую работу или не зарегистрировавшиеся в уполномоченных органах по вопросам занятости, при наличии прописки в течение 15 календарных дней со дня увольнения;
не работающие в связи с болезнью, если время болезни не засчитывается в срок отбывания исправительных работ;
выбывшие за пределы территории, обслуживаемой Инспекцией, в отношении которых не поступили подтверждения о получении личных дел;
находящиеся под стражей в порядке меры пресечения в связи с совершением другого преступления;
содержащиеся под арестом в связи с привлечением к административной ответственности;
находящиеся на стационарном лечении от алкоголизма, наркомании и токсикомании.
55. На учете разыскиваемых состоят лица, материалы, в отношении которых переданы в суд для объявления в розыск.
56. Срок исправительных работ исчисляется в годах и месяцах, в течение которых осужденный работал, и из его заработной платы производились удержания.
Число дней, отработанных осужденным, должно быть не меньше числа рабочих дней, приходящихся на каждый месяц установленного судом срока наказания.
Если осужденный не отработал указанное количество дней и отсутствуют основания установленные Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан для зачета неотработанных дней в срок наказания, отбывание исправительных работ продолжается до полной отработки осужденным положенного количества рабочих дней.

50. Белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру түрiндегi түзеу жұмыстарына тағайындалған қосымша жазаны сотталғандардың тұрғылықты жерi бойынша инспекциялар атқарады.
51. Дербес есепке алу түзеу жұмыстары түрiндегi жазаның атқарылуын қамтамасыз етуге, барлық сотталғандарды еңбекпен қамтуға, олардың еңбекақыларынан ұстап қалуды дұрыс жүргiзуге, заңдарда көзделген жағдайларда адамдарды жазадан уақтылы босатуға жәрдемдесуге тиiс.
Дербес есеп құжаттары мыналар болып табылады: түзеу жұмыстарын өтеушi адамдарды есепке алу журналы, есепке алу карточкасы және жеке iсi.
52. Түзеу жұмыстарына сотталғандар дербес есептiң мынадай түрлерiнiң бiрiнде тұрады: жедел, бақылау, iзделушiлер есебi.
53. Жедел есепте мынадай адамдар тұрады:
еңбекақысынан мемлекет кiрiсiне ұстап қалу жүргiзiлетiн түзеу жұмыстарына сотталғандар;
қосымша және жыл сайынғы ақы төленетiн демалыстарда жүргендер;
ауыр сырқатына, ақыл-есi бұзылуына байланысты жазасын өтеу кейiнге қалдырылғандар, сондай-ақ жазасын өтеу жүктiлiгiне байланысты кейiнге қалдырылған сотталған әйелдер;
түзеу жұмыстарын бас бостандығын шектеумен, қамауға алумен немесе бас бостандығынан айырумен алмастыру үшiн, сондай-ақ ауыр сырқатына, ақыл-есiнiң бұзылуына немесе мүгедектiгiне байланысты одан әрi өтеуден босату туралы соттарға мәлiмдемелер енгiзiлген адамдар.
54. Бақылау есебiнде есепке қойылған күнiнен бастап 15 календарлық күн өткенге дейiн жұмысқа кiрмеген адамдар тұрады:
жазасын өтеп жүрген уақытта бұрынғы жұмыс орнынан босатылған және жаңа жұмысқа кiрмеген немесе жұмыстан босатылған күнiнен бастап 15 календарлық күн iшiнде тiркеу бар бола тұрып жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органдарда тiркелмеген;
егер сырқаттану уақыты түзеу жұмыстарын өтеу мерзiмiне есептелмесе, сырқатына байланысты жұмыс iстемейтiн;
Инспекция қызмет көрсететiн аумақтан тыс жерлерге кеткен, олар жөнiнде жеке iстерiнiң алынғаны туралы растау келiп түспегендер;
басқа қылмыс жасауына байланысты тыйым салу шарасы тәртiбiмен тұтқында отырған;
әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартылуына байланысты қамауда ұсталатындар;
маскүнемдiктен, есiрткiқұмарлық пен уытқұмарлықтан ауруханада емделiп жатқан.
55. Iзделушiлер есебiнде өздерi жөнiндегi материалдар сотқа берiлген адамдар тұрады.
56. Түзеу жұмыстарының мерзiмi сотталған жұмыс iстеген және соның iшiнде оның еңбекақысын ұстап қалу жүргiзiлген жылдармен және айлармен есептеледi.
Сотталған жұмыс iстеген күндер саны сот белгiлеген жаза мерзiмiнің әр айына тұстас келетiн жұмыс күндерiнiң санынан кем болмауға тиiс.
Егер сотталған аталған күндер санын өткермесе және өткерiлмеген күндердi жаза мерзiмiне есептеу үшiн Қылмыстық-атқару кодексiнде белгiленген негiздер болмаса, түзеу жұмыстарын өтеу сотталған тиiстi жұмыс күндерi санын толық өткергенге дейiн жалғастырылады.

57. Началом срока отбывания исправительных работ является день получения администрацией организации, в которой работает осужденный, из Инспекции копии приговора суда.
58. Помимо времени, в течение которого осужденный работал, и из его заработной платы производились удержания, в срок отбывания исправительных работ также засчитывается:
1) время, в течение которого осужденный не работал по уважительным причинам, в этот срок засчитывается также время, в течение которого осужденный официально был признан безработным;
2) срок отбывания наказания осужденным, работающим в организациях, где применяется суммированный учет рабочего времени, исчисляется, исходя из продолжительности рабочего времени за учетный период, не превышающий установленное число рабочих часов.
59. В срок отбывания наказания не засчитывается:
1) время, в течение которого осужденный не работал, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 3 статьи 38 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан;
2) время болезни, вызванное алкогольным, наркотическим или токсическим опьянением, или действиями, связанными с ним;
3) время отбывания административного ареста, а также ареста в порядке меры пресечения по другому уголовному делу в период отбывания наказания.
Включение или не включение срока отбывания исправительных работ оформляется постановлением Инспекции по форме согласно приложению 32 к настоящей Инструкции.
60. В случае признания осужденного инвалидом 1, 2 группы или признания у осужденного психического расстройства по заключению медицинской или медико-социальной, экспертной комиссии в суд вносится представление о его досрочном освобождении от дальнейшего отбывания наказания по форме согласно приложению 28 к настоящей Инструкции.
61. В случае наступления беременности осужденной женщины в период отбывания наказания Инспекция по форме согласно приложению 28 к настоящей Инструкции направляет в суд представление об отсрочке отбывания наказания со дня предоставления отпуска по беременности и родам. При этом в суд вместе с представлением направляются справка с места работы осужденной с указанием даты освобождения от работы в связи с беременностью и родами, справка с места жительства, справка из лечебного учреждения.
62. В отношении лица, вышедшего на пенсию и оставившего работу, Инспекция обращается в суд для решения вопроса о дальнейшем исполнении приговора.
63. Из заработной платы осужденных производятся удержания в размере, установленном приговором суда. Началом производства удержаний из заработной платы осужденных к исправительным работам считается день начала срока отбывания наказания.

57. Түзеу жұмыстарын өтеу мерзiмiнiң басы сотталған жұмыс iстейтiн ұйым әкiмшiлiгiнiң Инспекциядан сот үкiмiнiң, қаулысының көшiрмесiн алған күнi болып табылады.
58. Сотталған жұмыс iстеген және оның еңбекақысынан ұстап қалу жүргiзiлген уақыттан басқа түзеу жұмыстарын өтеу мерзiмiне сол сияқты мыналар есептеледi:
1) сотталған дәлелдi себептермен жұмыс iстемеген уақыт, бұл мерзiмге сол сияқты сотталған ресми түрде жұмыссыз болып танылған уақытта есептеледi;
2) жұмыс уақытын жинақтап есепке алу қолданылатын ұйымдарда жұмыс iстейтiн сотталғандарға жазаны өтеу мерзiмi жұмыс сағаттарының белгiленген санынан аспайтын есепке алу кезеңiндегi жұмыс уақытының ұзақтығына қарай есептеледi.
59. Жазаны өтеу мерзiмiнде есептелмейдi:
1) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексiнiң 38-бабының 3-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, өтеу барысында сотталған жұмыс iстемеген уақыт;
2) ішiмдiкпен, есiрткiлiк және уыттылық мастанумен байланысты немесе сонымен байланысты әрекеттерден туындаған сырқаттану уақыты;
3) әкiмшiлiк қамау уақытын өтеу, сондай-ақ жазасын өтеу кезеңiнде басқа қылмыстық iс бойынша тыйым салу шарасы тәртiбiмен қамауда болу уақыты.
Түзеу жұмыстарын өтеу мерзімінің саналуы немесе саналмауы осы Нұсқаулықтың 32-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Инспекция қаулысымен ресімделеді.
60. Медициналық немесе медициналық әлеуметтiк сараптау комиссиясының қорытындысы бойынша сотталған адам 1 немесе 2-топтағы мүгедек деп танылған жағдайда немесе ақыл-есiнiң бұзылуына байланысты сотқа оны жазасын одан әрi өтеуден мерзiмiнен бұрын осы Нұсқаулықтың 28-қосымшасына сәйкес нысан бойынша босату туралы ұсыным енгiзiледi.
61. Сотталған әйелдiң жазасын өтеу кезеңiнде аяғы ауырлаған жағдайда Инспекция сотқа жүктiлiгi мен босануына байланысты демалыс берiлген күнiнен бастап жазасын өтеудi кейiнге қалдыру туралы осы Нұсқаулықтың 28-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұсыным жiбередi. Бұл ретте сотқа ұсынымымен бiрге: сотталған әйелдiң жұмыс орнынан жүктiлiгi мен босануына байланысты жұмыстан босатылған күнi көрсетiлген анықтама, тұрғылықты жерiнен анықтама жiберiледi.
62. Зейнет демалысына шыққан және жұмысты тоқтатқан адам жөнiнде инспекция үкiмнiң одан әрi атқарылуы туралы мәселенi шешу үшiн сотқа жүгiнедi.
63. Сотталғандардың еңбекақысына сот үкiмiмен белгiленген мөлшерде ұстап қалу жүргiзiледi. Түзеу жұмыстарына сотталғандардың еңбекақысынан ұстап қалу жүргiзудiң басы болып жазаны өтеу мерзiмiнiң басталған күнi саналады.

64. Удержания производятся со всех видов заработной платы по основному месту работы, независимо от наличия претензий к осужденному по исполнительным документам, за каждый отработанный месяц при выплате заработной платы.
При этом удержания производятся за каждый отработанный месяц при выплате заработной платы за вторую половину месяца, а при увольнении - за проработанную часть месяца.
65. Инспекция, сам осужденный или администрация организации, где он работает, могут заявлять в суд ходатайство о снижении размера удержаний из его заработной платы в случае ухудшения его материального положения. Решение о снижении размера удержаний выносится с учетом всех доходов осужденного.
66. С осужденных, призванных на воинские сборы, удержания производятся из заработной платы, выплачиваемой им по месту работы.
67. При производстве удержаний учитывается как денежная, так и натуральная форма заработной платы осужденного. При этом натуральная часть дохода остается в распоряжении организации, а ее стоимость по государственным закупочным (рыночным) ценам перечисляется в доход государства. Удержания из доходов в их натуральной части производится по мере ее поступления и при окончательном расчете.
68. С лиц, которым ежемесячно заработная плата не начисляется и заработок которых определяется по итогам определенного периода (года, сезона, рейса, окончания выполнения определенного вида работ), удержания проводятся по мере начисления заработной платы. Окончательный расчет производится с учетом данных налоговых и финансовых органов о доходе осужденного в истекшем году.
69. Удержания не производятся:
1) из пенсий и пособий, получаемых осужденными в порядке социального обеспечения и социального страхования;
2) выплат и вознаграждений единовременного характера, не предусмотренных системой заработной платы (в том числе компенсации за неиспользованный отпуск).
70. Пособие по временной нетрудоспособности осужденного исчисляется из его заработной платы за вычетом удержаний, в размере, установленном приговором суда.
71. Удержанные суммы ежемесячно в день выдачи заработной платы перечисляются администрацией организации, в которой работает осужденный, в доход государства.
72. Одновременно с платежными поручениями по форме согласно приложению 33 к настоящей Инструкции, в Инспекцию направляются расчетные сведения по произведенным удержаниям. Расчетные сведения указываются как на лицевой, так и на оборотной стороне платежного поручения.
73. Инспекции ежемесячно проверяют по учетным карточкам правильность и своевременность поступления удержанных сумм и при обнаружении нарушений принимают меры к их устранению.

64. Ұстап қалу жалақы төлеу кезiнде әрбiр жұмыс iстелген ай үшiн атқару құжаттары бойынша, сотталушыға талаптардың болуына қарамастан, негiзгi жұмыс орны бойынша жалақының барлық түрiнен жүргiзiледi.
Ұстап қалу әрбiр жұмыс iстеген ай үшiн айдың екiншi жартысына еңбекақы төленген кезде, ал жұмыстан босатылған кезде айдың жұмыс iстелген бөлiгi үшiн жүргiзiледi.
65. Инспекция, сотталғанның өзi немесе ол жұмыс iстейтiн ұйымның әкiмшiлiгi оның материалдық жағдайы нашарланған жағдайда еңбекақысынан ұстап қалудың мөлшерiн төмендету туралы сотқа өтiнiш бере алады. Ұстап қалу мөлшерiн төмендету туралы шешiм сотталғанның барлық табыстарын ескере отырып шақырылады.
66. Әскери оқуға шақырылған сотталғандардың жұмыс орны бойынша төленетiн еңбекақысынан ұстап қалу жүргiзiледi.
67. Ұстап қалу жүргiзiлген кезде сотталғанның еңбекақысының ақшалай және заттай бөлiгi ескерiледi. Бұл ретте табыстың заттай бөлiгi ұйымның билiк етуiне қалдырылады, ал оның мемлекеттiк сатып алу (нарықтылық) бағасы бойынша құны мемлекет кiрiсiне аударылады. Табыстың олардан заттай бөлiгiн ұстап қалу оның келiп түсуiне қарай және түпкiлiктi есеп айырысу кезiнде жүргiзiледi.
68. Ай сайын еңбекақы есептелмейтiн және еңбек ақысы белгiлi бiр кезеңiнiң (жылдың, маусымның, рейстiң, жұмыстың белгiлi түрiн аяқтаудың) қорытындылары бойынша айқындалатын тұлғалардан ұстап қалу еңбекақы есептелуiне қарай жүргiзiледi. Түпкiлiктi есеп айырысу сотталғанның өткен жылдағы табысы туралы салық пен қаржы органдарының деректерi ескере отырылып жүргiзiледi.
69. Мыналардан ұстап қалу жүргiзiлмейдi:
1) сотталғандар әлеуметтiк қамсыздандыру және әлеуметтiк сақтандыру тәртiбiмен алатын зейнетақылар мен жәрдемақылардан;
2) еңбекақы жүйесiнде көзделмеген бiржолғы сипаттағы төлемдер мен сыйақылардан (соның iшiнде пайдаланылмаған демалысы үшiн берiлген өтемақылар).
70. Сотталғанның уақытша еңбекке жарамсыздығы бойынша жәрдемақы оның еңбекақысынан сот үкiмiмен белгiленген мөлшердегi ұстап қалу шегерiле отырып есептеледi.
71. Ұстап қалған сомаларды ай сайын еңбекақы берiлген күнi сотталған жұмыс істейтiн ұйымның әкiмшiлiгi мемлекеттiк кiрiсiне аударады.
72. Төлем тапсырыстарымен бiр мезгiлде банк мекемесiне жүргiзiлген ұстап қалу бойынша есептеу мәлiметтерi осы Нұсқаулықтың 33-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жiберiледi. Есептеу мәлiметтерi төлем тапсырысының бетiнде де, сол сияқты сырт жағында көрсетiледi.
73. Инспекциялар ай сайын есепке алу карточкалары бойынша ұстап қалған сомалардың дұрыстығы мен уақтылы келiп түсуiн тексередi және әрi жөнсiздiктер анықталғанда оларды жою үшiн шаралар қолданады.

74. В случае несвоевременного перечисления удержаний Инспекция может обратиться для решения вопроса по поводу перечисления в суд с исковым заявлением о бесспорном (безакцептном) списании перечисленной суммы удержаний или в органы прокуратуры, осуществляющие контроль за исполнением судебных решений.
75. Инспекции не реже одного раза в квартал проверяют правильность удержаний из заработной платы осужденных непосредственно по месту их работы. О результатах проверки составляется акт в двух экземплярах по форме согласно приложению 34 к настоящей Инструкции, один из которых остается в организации, а второй, с отметкой представителя администрации организации об ознакомлении с актом, хранится в Инспекции и используется для контроля за устранением обнаруженных недостатков.
76. В случаях искаженного представления расчетных сведений о работе осужденного, его заработной плате и произведенных удержаниях, Инспекция в письменном виде сообщает об этом в прокуратуру.
77. Сведения о перечислении сумм, удержанных из заработка осужденных и количестве отработанных дней, заносятся в их учетные карточки на основании копий платежных поручений и расчетных сведений, которые подшиваются в личные дела, а в учетных карточках осужденных делается ссылка на порядковый номер, под которым эти документы подшиты к делу.
78. В случае отмены или изменения приговора суда с прекращением дела, суммы, излишне удержанные из заработной платы осужденного, возвращаются ему полностью. Основанием для возврата является определение, постановление надзорной инстанции об отмене приговора и прекращении дела или изменении приговора. Возвращение удержанных сумм производится путем их перечисления через учреждения банка из средств местного бюджета. В случае если лицо, освобожденное от наказания, в данное время не работает или работает в другом месте, возвращение указанной суммы этому лицу производится почтовым переводом.
79. В день окончания срока наказания Инспекция по форме согласно приложению 35 к настоящей Инструкции направляет по месту работы осужденного сообщение об отбытии им исправительных работ и предлагает администрации организации прекратить удержания из заработной платы. При освобождении осужденного по другим основаниям, администрация организации уведомляется не позднее следующего рабочего дня после получения соответствующих документов. По форме согласно приложению 36 к настоящей Инструкции осужденному выдается справка об отбытии наказания или освобождении от него.
80. Нарушением порядка и условий отбывания наказания в виде исправительных работ являются:

74. Ұстап қалған ақша мезгiлiнде аударылмаған жағдайда Инспекция аударым жасау жөнiндегi мәселенi шешу үшiн аударылған ұстап қалу сомасын даусыз (акцептсiз) есептен шығару туралы талап-арызбен сотқа немесе сот шешiмдерiнiң орындалуын бақылауды жүзеге асыратын прокуратура органдарына жүгiне алады.
75. Инспекция кем дегенде тоқсанда бiр рет сотталғандардың еңбекақыларынан ұстап қалудың дұрыстығын тiкелей олардың жұмысы бойынша тексередi. Тексеру нәтижелерi туралы осы Нұсқаулықтың 34-қосымшасына сәйкес нысан бойынша екi дана етiп жасалады, оның бiрi ұйымда, ал екiншiсi ұйым әкiмшiлiгi өкiлiнiң актiмен танысқаны туралы белгiсiмен Инспекцияда сақталады және анықталған кемшiлiктердiң жойылуын бақылау үшiн пайдаланылады.
76. Сотталғанның жұмысы оның еңбекақысы және жүргiзiлген ұстап қалу туралы есептеу мәлiметтерi бұрмаланып табыс етiлген жағдайларда Инспекция бұл жайында прокуратураға жазбаша түрде хабарлайды.
77. Сотталғандардың еңбекақысынан ұсталған сомалардың аударылуы және жұмыс iстеген күндер саны туралы мәлiметтер арнайы iстерге тiгiлетiн төлем тапсырмаларының көшiрме мен есеп-айырысу мәлiметтер негiзiнде олардың есепке алу карточкаларына енгiзiледi, ал сотталғандардың есепке алу карточкаларында осы құжаттар iске тiгiлген реттiк нөмiрге сiлтеме жасалады.
78. Iстiң тоқталуымен сот үкiмінің күшi жойылған немесе ол өзгертiлген жағдайларда сотталғанның еңбекақысынан артық ұсталып алған сомалар оған толығымен қайтарылады. Қайтару үшiн қадағалау инстанциясының үкiмiнiң күшiн жою және істi тоқтату немесе үкімдi өзгерту туралы ұйғарымы, қаулысы негiз болып табылады. Ұсталып қалған сомаларды қайтару оларды жергiлiктi бюджет қаражатынан банк мекемелерi арқылы аударым жасау жолымен жүргiзiледi. Егер жазадан босатылған адам осы кезде жұмыс iстемейтiн немесе басқа жерде жұмыс iстейтiн болса, аталған соманы бұл адамға қайтару почта арқылы жүргiзiледi.
79. Жазаның мерзiмi аяқталған күнi Инспекция сотталғанның жұмыс орны бойынша оның түзеу жұмыстарын өтегенi туралы хабарлау осы Нұсқаулықтың 35-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жiбередi және ұйымның әкiмшiлiгiне оның еңбекақысынан ұстап қалуды тоқтатуды ұсынады. Сотталған басқа негiздер бойынша босатылған кезде ұйым әкiмшiлiгi тиiстi құжаттар алынғаннан кейiнгi келесi жұмыс күнiнен кешiктiрiлмей хабардар етiледi. Сотталғанға жазаны өтегенi туралы немесе одан босатылғаны туралы анықтама осы Нұсқаулықтың 36-қосымшасына сәйкес нысан бойынша берiледi.
80. Түзеу жұмыстары түрiндегi жазаны өтеу тәртiбi мен шарттарын бұзу:

1) неявка в уголовно-исполнительную инспекцию без уважительных причин после письменного предупреждения;
2) нарушение установленных статьей 37 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан обязанностей после письменного предупреждения;
3) прогул или появление на работе в нетрезвом состоянии или в состоянии наркотического либо токсического опьянения.
81. Злостно уклоняющимся от отбывания наказания в виде исправительных работ признается лицо, допустившее повторное нарушение порядка и условий отбывания наказания в виде исправительных работ, после объявления ему письменного предупреждения за любое из указанных в пункте 80 настоящей Инструкции нарушений, а также скрывшееся с места жительства лицо, местонахождение которого неизвестно.
82. В течение 15 календарных дней после выявления любого из указанных в пункте 80 нарушений Инспекция осуществляет следующие мероприятия:
1) вызывает осужденного в Инспекцию, посещает по месту жительства и отбирает у него объяснение о причинах допущенного нарушения, при необходимости истребует документы, подтверждающие наличие объективных причин несоблюдения установленного порядка и условий отбывания наказания;
2) проводит с осужденным профилактическую беседу о необходимости соблюдения порядка и условий отбывания наказания, недопущения повторных нарушений, о чем составляет справку;
3) при отсутствии уважительных причин у осужденного по форме согласно приложение 26 к настоящей Инструкции выносит ему письменное предупреждение о возможности замены исправительных работ другим видом наказания.
83. В отношении осужденных, злостно уклоняющихся от отбывания наказания, Инспекция по форме согласно приложению 28 к настоящей Инструкции направляет в суд представление о замене исправительных работ другим видом наказания в соответствии с частью 4 статьи 43 Уголовного кодекса Республики Казахстан.
В представлении указываются конкретные факты уклонения осужденного от отбывания наказания: количество совершенных прогулов, в течение какого времени после увольнения он не поступил на работу или не встал на учет в уполномоченные органы по вопросам занятости, не являлся по вызову в Инспекцию без уважительных причин, какие допускал нарушения установленных обязанностей, какие меры воздействия принимались к нему по месту работы, жительства и со стороны Инспекции, как он на них реагировал, а также наличие взысканий и приводов. К представлению прилагаются характеристика с места работы и жительства осужденного, объяснение осужденного и другие документы.
84. В отношении осужденного, место нахождения которого неизвестно, в представлении указываются имеющиеся сведения о том, что он скрылся с целью уклонения от отбывания наказания, и результаты первоначальных розыскных мероприятий.

1) қылмыстық-атқару инспекцияға орынды себептерсiз келмеу;
2) жазбаша ескертуден кейін Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексінің 37-бабымен белгіленген міндеттерін бұзу;
3) жұмыста болмау немесе жұмысқа iшкiлiкпен есiрткiмен немесе уытпен мастанған күйiнде келу болып табылады.
81. Тәртiп бұзушылықтардың 80-тармағында аталған кез келген тәртiп бұзу үшiн оған екi мәрте жазбаша ескерту жарияланғаннан кейiн жазаны өтеудiң тәртiбi мен шарттарын қайталап бұзуға жол берген сондай-ақ тұрғылықты жерiнен бой тасалаған, жүрген жерi белгiсiз сотталған түзеу жұмыстарын өтеуден қасақана жалтарушы болып танылады.
82. Тәртiп бұзушылықтың осы 80-тармағында аталған кез-келген тәртiп бұзу анықталғаннан кейiн 15 календарлық күн iшiнде Инспекция мынадай iс-шараларды жүзеге асырады:
1) сотталғанды Инспекцияға шақырады, тұрғылықты жерi бойынша оған барады және одан жол берiлген тәртіп бұзушылықтың себептерi туралы түсiнiктеме алады, қажет болған жағдайда жазасын өтеудiң белгiлi тәртiбi мен шарттарын сақтамауының объективтi себептерiнiң болуын растайтын құжаттарды талап етедi;
2) сотталғанмен жазаны өтеудiң тәртiбi мен шарттарын сақтау, қайталап бұзушылыққа жол бермеу қажеттiгi туралы алдын алу әңгiмесiн өткiзедi, бұл туралы анықтама жасайды.
3) Сотталғанның орынды себептерi болмаған жағдайда оған түзеу жұмыстарының жазаның басқа түрiмен алмастырылу мүмкiндiгi туралы жазбаша ескерту осы Нұсқаулықтың 26-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасайды.
83. Жазасын өтеуден қасақана жалтарған сотталғандар жөнiнде Инспекция Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 43-бабының 4 бөлiгiне сәйкес сотқа түзеу жұмыстарын жазаның басқа түрiмен алмастыру туралы ұсыным осы Нұсқаулықтың 28-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жiбередi.
Ұсынымда сотталғанның жазасын өтеуден жалтаруының нақты фактiлерi көрсетiледi: жұмыста болмауының саны, жұмыстан босатылғаннан кейiн қандай уақыт iшiнде ол жұмысқа кiрген жоқ немесе жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органдарға есепке тұрған жоқ, Инспекцияға шақыру бойынша орынды себептерсiз келмегенi, белгiленген мiнездерi қандай бұзушылыққа жол бердi, оған жұмыс орны, тұрғылықты жерi бойынша және Инспекция тарапынан қандай ықпал ету шаралары қолданылды, оларға ол қалай құлақ асты, сондай-ақ салынған жазалары мен алып келулердiң болуы. Ұсынымға сотталғанның жұмыс орны мен тұрғылықты жерiнен мiнездеме, сотталғанның түсiнiктемесi және басқа да құжаттар қоса берiледi.
84. Жүрген жерi белгiсiз сотталған жөнiнде ұсынысты оның жазасын өтеуден жалтару мақсатымен бой тасалағаны туралы қолда бар мәлiметтер және бастапқы iздеу iс-шараларының нәтижелерi көрсетiледi.

85. Представление о замене исправительных работ за нарушение порядка и условий отбывания наказания направляется в суд в течение 15 календарных дней со дня выявления повторного нарушения, а в отношении лиц, скрывшихся с места жительства, после проведения первоначальных розыскных мероприятий.
86. В отношении осужденного, скрывшегося с места жительства, место нахождения которого неизвестно, Инспекция осуществляет мероприятия в соответствии с разделом 12 настоящей Инструкции и вносит в суд представление об объявлении его в розыск по форме согласно приложению 28 к настоящей Инструкции.
87. В случае отказа суда в замене исправительных работ другим видом наказания, повторное представление по этому вопросу вносится после совершения осужденным нового, любого из указанных в пункте 80 нарушения порядка и условий отбывания наказаний.
5. Исполнения наказания
в виде ограничения свободы
88. Срок наказания в виде ограничения свободы исчисляется с момента принятия приговора к исполнению Инспекцией.
89. Надзор за отбывающими наказание в виде ограничения свободы осуществляется Инспекцией и обеспечивается наблюдением и контролем за осужденными по месту их проживания и работы, а также в свободное от работы время.
90. Надзор за отбывающими наказание в виде ограничения свободы обеспечивается:
1) ежемесячной проверкой осужденных по существующим учетам ОВД на предмет выявления административных правонарушений, посягающих на общественный порядок и совершения новых преступлений, повлекших применение мер административного воздействия или привлечение к уголовной ответственности;
2) приглашением осужденных (не реже одного раза в месяц) в Инспекцию для проведения воспитательных и профилактических бесед с осужденными, а также посещением их по месту жительства и проведением бесед с их родственниками, а также с лицами, которые могут оказать влияние на осужденных;
3) осуществлением на постоянной основе обменом с правоохранительными и иными органами и учреждениями информацией, касающейся поведения осужденных и соблюдения ими возложенных судом обязанностей, проведения совместных профилактических мероприятий.
91. Инспекции ведут персональный учет осужденных к наказанию в виде ограничения свободы.
Документами персонального учета являются: личное дело осужденного, журнал учета лиц, отбывающих наказание в виде ограничения свободы, учетная картотека с ячейками.
Картотека имеет следующие разделы:
1) лица, отбывающие наказание в виде ограничения свободы;
2) лица, уклоняющиеся от отбывания наказания без уважительных причин;

85. Жазаны өтеу тәртiбi мен шарттарын бұзғаны үшiн түзеу жұмыстарын алмастыру туралы ұсыным сотқа қайталап тәртiп бұзушылық анықталғаннан кейiн 15 календарлық күн iшiнде, ал тұрғылықты жерiне бой тасалаған адамдар жөнiнде бастапқы iздеу шаралары жүргiзiлгеннен кейiн жiберiледi.
86. Тұрғылықты жерiнен бой тасалаған, жүрген жерi белгiсiз сотталған жөнiнде Инспекция осы Нұсқаулықтың 12-тарауына сәйкес iс-шараларды жүзеге асырады және сотқа оны iздеуге жариялау туралы осы Нұсқаулықтың 28-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұсыным енгізеді.
87. Сот түзеу жұмыстарын басқа түрiмен алмастырудан бас тартқан жағдайда осы мәселе бойынша қайталап ұсыныс беру сотталғанның жаңа 80-тармағында аталған жазаны өтеудiң тәртiбi мен шарттарын бұзудың кез келгенiн жасағаннан кейiн енгiзiледi.
5. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны орындау
88. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаның мерзімі Инспекция үкімді орындауға қабылдаған сәттен бастап есептеледі.
89. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазасын өтейтіндерге қадағалауды Инспекция жүзеге асырады және олардың тұрғылықты жері мен жұмыс орны бойынша, жұмыстан бос уақытында сотталғандарға қадағалау мен бақылау қамтамасыз етіледі.
90. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазасын өтейтіндерге қадағалау:
1) қоғамдық тәртіп бұзушылыққа ықпал ететін әкімшілік құқық бұзушылықты және жаңа қылмыс жасағанды, әкімшілік шараға немесе қылмыстық жауапкершілікке тартылғанын анықтауына ішкі істер органдарының қолда бар есептері бойынша сотталғандарды ай сайынғы тексеріспен;
2) сотталғандармен тәрбиелеу және алдын-алу әңгімелерін жүргізу үшін сотталғанды Инспекцияға шақыртылуымен (айына бір реттен кем емес), және олардың туысқандарымен, сондай-ақ сотталғанға әсер етуі мүмкін адамдармен әңгімелер жүргізу үшін олардың тұрақты мекен жайына келумен;
3) сотталғандардың мінез-құлқына қатысты және олардың сот жүктеген міндеттерін сақтауына, бірлескен алдын-алу іс-шараларын жүргізуге қатысты ақпаратпен құқық қорғау және басқа да органдармен және мекемелермен алмасуымен қамтамасыз етіледі.
91. Инспекциялар бас бостандығын шектеу түріндегі жазаға сотталғандардың жеке есебін жүргізеді.
Жеке есеп құжаттары мыналар болып табылады: сотталғанның жеке ісі, бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны өткеріп жатқан адамдар есебінің журналы, ұяшықтары бар есеп картотекасы.
Картотеканың мынадай бөлімдері болады:
1) бас бостандығын шектеу түріндегі жазасын өтеп жүрген адамдар;
2) жазасын өтеуден себепсіз бас тартқан адамдар;

3) лица, в отношении которых личные дела направлены в суд для замены наказания в виде ограничения свободы на лишение свободы;
4) лица, находящиеся под административным арестом;
5) лица, находящиеся под стражей, в порядке меры пресечения в связи с совершением ими повторного преступления;
6) лица, выбывшие за пределы территории, обслуживаемой данной Инспекцией, в отношении которых не поступили подтверждения о получении личных дел;
7) лица, официально объявленные в розыск судом.
92. Приговор суда, определяющий наказание в виде ограничения свободы, подлежит исполнению в день поступления в Инспекцию.
93. В отношении осужденных, которым не отбытая часть лишения свободы заменена наказанием в виде ограничения свободы, администрация исправительного учреждения заблаговременно направляет в Инспекцию постановление суда, сообщение о направлении осужденного.
При его освобождении, вручает ему предписание о выезде к месту отбывания наказания с указанием маршрута и времени прибытия в Инспекцию для постановки на учет.
94. При неприбытии осужденного к месту отбывания наказания в установленный срок Инспекция проводит первоначальные розыскные мероприятия и если место пребывания осужденного не установлено, вносит в суд представление об объявлении в розыск.
95. В отношении осужденных, на которых судом возложены дополнительные обязанности направляются сообщения в соответствующие организации и учреждения.
96. В срок наказания не засчитывается время самовольного отсутствия осужденного на работе или по месту жительства свыше одних суток. Незачет времени по форме согласно приложению 37 к настоящей Инструкции оформляется постановлением Инспекции, которое вместе с объяснением осужденного приобщается к личному делу осужденного.
97. В период отбывания наказания в виде ограничения свободы суд по представлению органа, осуществляющего надзор за его поведением, может отменить полностью или частично ранее установленные для осужденного к ограничению свободы обязанности.
98. Лица, отбывающие наказание в виде ограничения свободы, находятся под надзором и должны:
1) выполнять требования Инспекций, вытекающие из порядка и условий отбывания наказания, предусмотренных Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан и настоящей Инструкцией;
2) не менять без разрешения Инспекции места работы, учебы и жительства;
3) в свободное от учебы и работы время находиться по месту проживания;
4) являться в Инспекцию для регистрации и участия в проведении воспитательных мероприятий в сроки, установленные Инспекцией;
5) в течение двадцати четырех часов уведомлять Инспекции об изменении графика работы или учебы;

3) оларға қатысты бас бостандығынан айыруға ауыстыру үшін жеке істері сотқа жіберілген адамдар;
4) әкімшілік қамауда отырған адамдар;
5) олардың қайталап қылмыс жасауларына байланысты жолын кесу шарасы ретінде күзетуде отырған адамдар;
6) оларға қатысты жеке істерін алғаны туралы растама түспеген осы Инспекция қызмет көрсететін қатысты аумақ шегінен тыс кеткен адамдар;
7) сот ресми іздеу салған адамдар.
92. Бас бостандығынан шектеу түріндегі жазаны белгілейтін сот үкімі Инспекцияға келіп түскен күннен бастап орындалады.
93. Бас бостандығынан айыру жазасының өтелмеген бөлігі бас бостандығын шектеу түріндегі жазамен ауыстырылған сотталғандарға қатысты түзеу мекемесінің әкімшілігі алдынала Инспекцияға сотталғанды жібергендігі туралы хабарлама мен сот қаулысын жібереді.
Оны босатқан кезде оған жазаны орындау орнына көрсетілген маршрутпен және есепке алу үшін Инспекцияға жету уақыты туралы қолхат береді.
94. Сотталған белгіленген мерзімде жазаны өтеу орнына келмеген кезде Инспекция іздестіру бойынша алғашқы іс-шаралар жүргізеді және іздеуді жүзеге асыру үшін сотқа іздестіру бойынша ұсыныс жібереді.
95. Сот қосымша міндеттер жүктеген сотталғандарға қатысты хабар тиісті ұйымдар мен мекемелерге жіберіледі.
96. Жазаның мерзіміне сотталғанның өз бетінше жұмыста немесе тұрғын жері бойынша бір тәуліктен көп болмаған уақыты есептелмейді. Уақытты есептемеуі осы Нұсқаулықтың 37-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Инспекция қаулысымен ресімделеді, олар сотталғанның түсіндірмесімен және басқа да материалдармен бірге сотталғанның жеке ісіне салынады.
97. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны өтеу кезеңінде оның тәртібін қадағалауды жүзеге асыратын органның ұсынысы бойынша сот бұрын сотталғанға бас бостандығын шектеуге бекітілген міндеттердің толық немесе жартылай күшін жоюы мүмкін.
98. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны орындап жатқан сотталғандар қадағалауда болады және:
1) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексімен және осы Нұсқалықпен қарастырылған жаза өтеу тәртібі мен шарттарынан туындайтын Инспекция талаптарын орындауға;
2) Инспекцияның рұқсатынсыз жұмыс, оқу және тұрғын орындарын ауыстырмауға;
3) оқудан және жұмыстан бос уақытта тұрғылықты жерінде болуға;
4) Инспекция бекіткен мерзімде тәрбие іс-шараларын жүргізуге қатысу және тіркелу үшін Инспекцияға келуге;
5) жиырма төрт сағат ішінде жұмыс немесе оқу кестесінің өзгергендігі туралы Инспекцияны хабардар етуге;

6) иметь при себе документы, удостоверяющие личность.
99. Осужденным, отбывающим наказание в виде ограничения свободы, разрешается обучаться в высших и средних специальных учебных заведениях, расположенных в пределах области по месту отбывания наказания. С согласия Инспекции осужденный может обучаться в высших и средних специальных учебных заведениях, расположенных в ином месте.
100. Труд осужденных к наказанию в виде ограничения свободы регулируется законодательством Республики Казахстан о труде.
101. Перевод осужденных на другую работу, в том числе в другую местность, осуществляется по согласованию с Инспекцией.
102. Правом применения предусмотренных Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан, мер поощрения и взыскания пользуется в полном объеме начальник Инспекции или лицо, его замещающее.
103. За добросовестное исполнение установленного порядка отбывания наказания Инспекцией к осужденным могут применяться следующие меры поощрения:
1) объявление благодарности;
2) досрочное снятие ранее наложенного взыскания;
3) разрешение на проведение за пределами места проживания выходных и праздничных дней;
4) разрешение на проведение отпуска с выездом за пределы места проживания.
104. Досрочное снятие ранее наложенного взыскания допускается не ранее трех месяцев со дня наложения взыскания.
105. К осужденным, нарушающим порядок отбывания наказания, Инспекцией могут применяться следующие меры взыскания:
1) выговор;
2) запрещение выхода за пределы места проживания в выходные и праздничные дни на срок до одного месяца;
3) предупреждение о возможности замены ограничения свободы лишением свободы, которое оформляется по форме согласно приложению 26.
106. При применении мер взыскания учитываются обстоятельства совершения правонарушения, личность осужденного и его поведение до проступка. Налагаемое взыскание должно соответствовать характеру и тяжести совершенного, осужденным проступка. Взыскание налагается не позднее десяти суток со дня обнаружения проступка, а если в связи с проступком производилась проверка со дня ее окончания, но не позднее одного месяца со дня совершения проступка. До наложения взыскания инспектор обязан отобрать объяснение у нарушителя режима с указанием обстоятельств и причин совершения правонарушения.
107. Меры поощрения и взыскания на осужденных налагаются в письменном виде по форме согласно приложениям 38 и 39 к настоящей Инструкции, регистрируются в журнале учета поощрений и взысканий по форме согласно приложению 40 к настоящей Инструкции. Материалы о нарушении или поощрении осужденных подшиваются в личные дела.

6) өзімен бірге жеке басын куәландыратын құжаты болуға тиіс.
99. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазасын өтеп жатқан сотталғандарға жазаны өтеу орны бойынша облыстан тыс орналасқан жоғары және орта арнайы оқу орындарында оқуға рұқсат беріледі. Сотталған Инспекция келісімімен басқа жерде орналасқан жоғары және орта арнайы оқу орындарында оқи алады.
100. Сотталғанның бас бостандығын шектеудегі еңбегі Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңнамасымен реттеледі.
101. Сотталғанды басқа жұмысқа, соның ішінде басқа жерге ауыстыру Инспекциямен келісу бойынша жүзеге асырылады.
102. Марапаттау және жазалаудың Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексімен қарастырылған шараларын қолдану құқығын толық көлемде Инспекция бастығы немесе оның орынбасары қолданады.
103. Инспекция белгілеген жазаны өтеу тәртібін адал орындағаны үшін сотталғанға мынадай марапаттау шаралары қолданылуы мүмкін:
1) алғыс жариялау;
2) бұрын салынған жазасын мерзімнен бұрын алу;
3) жексенбі және мереке күндерін тұрғылықты жерінен тысқары өткізуге рұқсат беру;
4) демалысын тұрғылықты жерінен тысқары өткізуге рұқсат беру;
104. Бұрын салынған жазаны уақытынан бұрын алып тастауға жазаны салған күннен бастап кемiнде алты ай жол берiлмейдi.
105. Жазасын өтеу тәртібін бұзған сотталғандарға Инспекция мынадай жазалау шараларын қолдана алады:
1) сөгіс;
2) жексенбі және мереке күндері тұрғылықты жерінен тысқары шығуға бір айлық мерзімге дейін тыйым салу;
3) бас бостандығын шектеу түріндегі жазасын бас бостандығынан айыру түріндегі жазамен ауыстыру мүмкіндігі туралы ескерту осы Нұсқаулықтың 26-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады.
106. Жазалау шарасын қолданған кезде құқық бұзушылықты жасау жағдайы, сотталғанның жеке тұлғасы және оның қылмысқа дейінгі тәртібі ескеріледі. Салынып отырған жаза сотталғанның жасаған қылмысының сипаты мен ауырлығына сәйкес болуы керек. Жаза қылмысты анықтаған күннен бастап он тәуліктен кешіктірілмей, ал егер қылмысқа байланысты тексеріс жүргізілсе - оның аяқталған күнінен бастап, қылмысты жасаған күнінен бір айдан кешіктірілмей салынады. Жазалау жиырма төрт сағаттың ішінде, ал ерекше жағдайларда салынған күнінен бастап бір айдан кешіктірілмей орындауға келтіріледі. Инспектор жаза салынғанға дейін бұзушыдан түсініктемесін, құқық бұзушылық жасаудың мән-жайлары мен себептерін көрсетіп, алуға міндетті.
107. Сотталғандарға марапаттау және жазалау шаралары жазбаша түрде осы Нұсқаулықтың 38 және 39-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша салынады, марапаттау және жазалау есепке алу журналына осы Нұсқаулықтың 40-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тіркеледі. Сотталғанның бұзушылығы немесе марапатталуы туралы материалдар жеке ісіне тігіледі.

108. В отношении лиц, злостно уклоняющихся от отбывания наказания, Инспекция предоставляет в суд материалы для решения вопроса о замене ограничения свободы лишением свободы по форме согласно приложению 28 к настоящей Инструкции.
При необходимости направляет в суд материалы для решения данного вопроса по месту задержания осужденного.
109. Нарушением порядка и условий отбывания наказания являются: нарушение установленного графика пребывания по месту жительства, работы или учебы, уклонение от исполнения возложенных на него судом обязанностей, а также совершение административного правонарушения, посягающее на общественный порядок и нравственность, права несовершеннолетних, на личность и в сфере семейно-бытовых отношений за которое на осужденного налагалось административное взыскание, при условии, что каждое последующее нарушение совершено после наложения взыскания за предыдущее.
110. Злостным уклонением от отбывания наказания в виде ограничения свободы являются несвоевременное без уважительных причин возвращение из отпуска или места проведения отдыха в выходные и праздничные дни, отказ от выполнения законных требований, а равно оскорбление либо угроза применения насилия в отношении сотрудников уголовно-исполнительной инспекции, а также самовольное оставление места проживания, работы или учебы.
111. При решении вопроса о замене наказания в виде ограничения свободы на лишение свободы Инспекция готовит материалы и с санкцией суда направляет их в ОВД для задержания, осужденного на срок до 10 суток в целях пресечения уклонения от отбывания наказания и передачи материалов в суд.
При необходимости ОВД направляет задержанного к месту отбывания наказания в порядке, установленном для лиц, осужденных к лишению свободы, и при наличии данных о злостном уклонении от отбывания наказания Инспекция передает материалы в суд по месту задержания осужденного для решения вопроса о замене осужденному неотбытого срока ограничения свободы на лишение свободы.
112. В представлении об отмене ограничения свободы указываются конкретные факты уклонения осужденного от исполнения возложенных судом на него обязанностей, нарушения общественного порядка, время, в течение которого он не являлся в Инспекцию, какие меры воздействия принимались к нему, как он на них реагировал, а также наличие приводов. К представлению прилагаются характеристики с места работы, учебы и жительства, рапорт сотрудника Инспекции о поведении осужденного, его образе жизни, объяснения осужденного и другие документы.
6. Исполнение наказания в виде лишения права
занимать определенную должность или заниматься
определенной деятельностью

108. Жазаны өтеуден қасақана бас тартатын адамдарға қатысты Инспекция сотқа бас бостандығын шектеуді бас бостандығын айыруға ауыстыру туралы мәселені шешу үшін осы Нұсқаулықтың 28-қосымшасына сәйкес нысан бойынша материалдарды ұсынады.
109. Кейін жасалған әрбір тәртіп бұзушылық алдыңғысына жаза тағайындалғаннан кейін жасалған жағдайда тұрғылықты жеріне, жұмыс немесе оқу орнына келудің белгіленген кестесін бұзу, өзіне сот жүктеген міндеттерді орындаудан жалтару, сондай-ақ сол үшін әкімшілік жаза қолданылған сотталған адамның қоғамдық тәртіпті бұзуы жазаны өтеу тәртібі мен шарттарын бұзушылық болып табылады.
110. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны өтеуден қасақана бас тартуы демалыс және мереке күндерінде демалуды өткізу орнынан немесе демалыстан уақытынсыз, себепсіз келген, сондай-ақ жұмыс немесе тұрғын орнын өз еркімен қалдыру, қылмыстық-атқару инспекция қызметкерлерінің заңды талаптарын орындаудан бас тарту болып табылады.
111. Сотталғанға бас бостандығын шектеу түріндегі жазасын бас бостандығынан айыру жазамен ауыстыру мәселесін шешу кезінде оны сот санкциясымен ІІО он тәулік мерзімге дейін жазасын өтеуден жалтарудың жолын кесу және материалдарды сотқа беру мақсатында ұстауға жолдайды.
Қажет болған жағдайда ІІО ұсталған адамды жазаны өтеу орнына бас бостандығынан айыруға сотталған адамдар үшiн белгiленген тәртiппен жiбередi және жазаны өтеуден қасақана жалтарғаны туралы деректер болған жағдайда, сотталған адамның бас бостандығын шектеудiң өтелмеген мерзiмiн бас бостандығынан айыруға ауыстыру туралы мәселенi шешу үшiн Инспекция материалдарды сотталған адамның ұсталған жерi бойынша сотқа бередi.
112. Бас бостандығын шектеудің күшін жою туралы ұсынымда сотталғанның сот жүктеген міндеттерді орындаудан жалтару, қоғамдық тәртіпті бұзу, сол уақыт ішінде Инспекцияға келмеген уақыты, оған қандай әсер ету шаралары қабылданғаны, оның оған әсері, сондай-ақ еріксіз әкелуінің болуы жөніндегі нақты фактілер көрсетіледі. Ұсынымда жұмыс, оқу және тұратын орнынан мінездеме, Инспекция қызметкерінің сотталғанның мінез-құлқы туралы баяндамасы, оның өмір салты, сотталғанның түсініктемесі және басқа құжаттар көрсетіледі.
6. Белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен
шұғылдану құқығынан айыру түрiндегi жазаны атқару

113. В целях обеспечения исполнения приговора суда Инспекция в трехдневный срок:
1) устанавливает место работы осужденного и направляет копию приговора суда и извещение в администрацию организации по форме согласно приложению 41 к настоящей Инструкции;
2) направляет в орган, правомочный аннулировать разрешение на занятие определенным видом деятельности копию приговора суда или заверенную выписку из него и представление по форме согласно приложению 42 к настоящей Инструкции. В зависимости от характера совершенного преступления (в сфере экономической деятельности, экологические преступления, против безопасности движения и эксплуатации транспорта и другие) и запрещенного судом вида деятельности Инспекция направляет указанные документы в органы: осуществляющие лицензирование определенных видов деятельности; общественные объединения (общество охотников и рыболовов, охраны окружающей природной среды и другие).
114. Осужденные к наказанию в виде лишения права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью должны выполнять требования приговора суда, представлять по требованию Инспекции документы, связанные с исполнением указанного наказания, сообщать в инспекцию о месте работы и жительства и их изменении, об увольнении, а также являться по вызову в инспекцию. В случае неявки осужденного он, может быть, подвергнут приводу.
115. Уклоняющимся от отбывания наказания считается осужденный, местонахождение которого в течение более трех дней не установлено.
116. Исполнение наказания в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, назначенного в качестве, как основного, так и дополнительного наказания, к исправительным работам, ограничению свободы, условному осуждению, а также при назначении в качестве дополнительного к аресту или лишению свободы после их освобождения осуществляются Инспекциями по месту жительства.
117. В отношении осужденных, которым произведена замена неотбытой части лишения свободы более мягким наказанием, администрация исправительного учреждения заблаговременно направляет в Инспекцию постановление суда, сообщение о направлении осужденного.
При его освобождении, вручает ему предписание о выезде к месту отбывания наказания с указанием маршрута и времени прибытия в Инспекцию для постановки на учет. В предписании обязательно указывается дополнительная мера наказания, назначенная судом.
118. Поступившее из организации или соответствующего органа сообщение об освобождении осужденного от должности или занятия определенной деятельностью, права на которое он лишен, а также об аннулировании разрешения и изъятии документов, дающих право на занятие запрещенной деятельностью, после соответствующей отметки по форме согласно приложению 8 к настоящей Инструкции в журнале учета осужденных к лишению права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью, подшивается в личное дело осужденного.

113. Сот үкiмiнiң атқарылуын қамтамасыз ету мақсатында Инспекция үш күн мерзiмде:
1) сотталғанның жұмыс орнын анықтайды және ұйым әкімшілігіне сот үкiмiнiң көшiрмесi мен хабарлама осы Нұсқаулықтың 41-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жолдайды;
2) iс-әрекеттің белгiлi бiр түрiн атқаруға рұқсаттың күшiн жоюға құқылы органдарға сот үкiмiнiң көшiрмесiн немесе оның куәландырылған үзiндiсi мен ұсыным осы Нұсқаулықтың 42-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жiбередi. Қылмыстың сипаты (экономикалық қызмет саласында, экологиялық қылмыстар, қозғалыс пен көлiктi пайдалану қауiпсiздiгiне қарсы және тағы басқа) мен iс-әрекеттiң тыйым салынған түрiне қарай Инспекция аталған құжаттарды қызметтiң белгiлi бiр түрлерiн лицензиялауды жүзеге асыратын органдарға, қоғамдық бiрлестiктерге (аңшылар мен балық аулаушылар, қоршаған табиғи ортаны қорғау қоғамы және тағы басқа) жiбередi;
114. Белгілі бір қызметті атқару немесе белгілі бір іс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру түріндегі жазаға сотталғандар сот үкіміндегі талаптарды орындауға, жаза өтеуге байланысты қылмыстық-атқару инспекциясы талап еткен құжаттарды әкелуге, жұмыс орнын және тұрғылықты жерін, олардың өзгергенін, жұмыстан босатылғанын, сондай-ақ шақыру бойынша инспекцияға келуге тиіс. Инспекцияға келмеген жағдайда мәжбүрлеп келтірілуі мүмкін.
115. Орналасқан жері үш күннен астам уақыт ішінде анықталмаған сотталған жазаны өтеуден жалтарған деп танылады.
116. Негiзгi, сондай-ақ түзеу жұмыстарына бас бостандығын шектеуге, шартты соттауға қосымша жаза ретiнде тағайындалған белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру түрiндегi сондай-ақ, қамау немесе бас бостандығынан айыруға қосымша ретiнде тағайындалған олардың босап шыққанынан кейін жазаны атқаруды тұрғылықты жерi бойынша Инспекциялар жүзеге асырады.
117. Бас бостандығынан айыру жазасының өтелмеген бөлігі неғұрлым жеңіл жазамен ауыстырылған сотталғандарға қатысты, түзеу мекемесінің әкімшілігі алдынала Инспекцияға сотталғанды жібергендігі туралы хабарлама мен сот қаулысын жібереді.
Оны босатқан кезде оған жазаны орындау орнына көрсетілген маршрутпен және есепке алу үшін Инспекцияға жету уақыты туралы нұсқама береді. Нұсқамада сотпен тағайындалған жазаның қосымша шарасы міндетті түрде көрсетіледі.
118. Сотталғанның өзi атқару құқығынан айрылған қызметтен немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылданудан босатылғаны туралы, сондай-ақ рұқсаттың күшi жойылуы және тыйым салынған iс-әрекетпен шұғылдануға құқық беретiн құжаттардың алып қойылғаны туралы ұйымнан немесе тиiстi органнан келiп түскен хабарлама осы Нұсқаулықтың 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша белгілі бір қызметтерді атқаруға немесе белгілі бір іс-әрекетпен шұғылдануға тыйым салынған сотталғандарды есепке алу журналына тиiстi белгi соғылғаннан кейiн сотталғанның жеке ісіне тігіледі.

119. В течение месяца после постановки осужденного на учет Инспекция проверяет по месту его работы, изменение или прекращение администрацией организации трудового договора с осужденным, занимающим должность или занимающимся деятельностью, права, на которое он лишен (если осужденный не уволен из этой организации), по какой должности (деятельности) заключен новый трудовой договор, а также аннулирование соответствующим органом разрешения и изъятия документа, предоставляющего осужденному право на занятие деятельностью, которая ему запрещена. О результатах проверки по форме согласно приложению 43 к настоящей Инструкции в двух экземплярах составляется акт проверки правильности исполнения приговора к лишению права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью. Первый экземпляр остается на предприятии, второй, с отметкой администрации предприятия об ознакомлении, хранится в Инспекции.
120. В случае увольнения осужденного с прежнего места работы Инспекция в месячный срок с момента получения сообщения об увольнении осужденного:
1) устанавливает новое место работы осужденного;
2) направляет по форме согласно приложению 44 к настоящей Инструкции сообщение по новому месту работы;
3) проверяет по новому месту работы осужденного и устанавливает его должность (род деятельности). О результатах проверки по месту работы осужденного составляется справка и производится отметка в журнале учета.
121. В случае если представители власти, служащие органов местного государственного управления, служащие государственных организаций не исполняют вступивший в законную силу приговор суда, решение суда или иной судебный акт о лишении права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, Инспекция направляет в их адрес представление по форме согласно приложению 45 к настоящей Инструкции.
122. При установлении факта нарушения осужденным требований приговора суда, Инспекция проводит с ним индивидуальную беседу, отбирает объяснение и разъясняет, что время, в течение которого он занимает запрещенную должность или занимается запрещенной деятельностью, в срок наказания не засчитывается. Справка о проведенной беседе и объяснение осужденного приобщаются к личному делу.
123. В случае, если представители власти, государственные служащие, служащие органов местного государственного управления, служащие государственных организаций после получения представления Инспекции не исполняют приговор суда, игнорируют требования Инспекции по исполнению приговора суда, допускают длительную волокиту, иные действия или бездействия, Инспекция в письменном виде информирует об этом органы прокуратуры.

119. Сотталған есепке қойылғаннан кейiн бiр ай iшiнде Инспекция оның жұмыс орны бойынша ұйым әкiмшiлiгiнiң өзi құқығынан айрылған қызметтi атқаратын немесе еңбек iс-әрекетпен шұғылданатын сотталғанмен еңбек шартын өзгерткенiн немесе тоқтатқанын (егер сотталған осы ұйымнан босатылмаса), қандай қызмет (iс-әрекет) бойынша жаңа еңбек шарты жасалғанын, сондай-ақ тиiстi органмен рұқсаттың күші жойылғанын, сотталғанның тыйым салынған iс-әрекетпен шұғылдануына құқық беретiн құжаттың алып қойылғанын тексеріледi. Тексеру өткiзу нәтижелерi туралы осы Нұсқаулықтың 43-қосымшасына сәйкес нысан бойынша екi данада белгiлi бiр қызметтi атқаруға немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен айналысуға тыйым салынған үкiмнiң дұрыс орындалуын тексеру актісі жасалады. Бiрiншi дана ұйымда қалдырылады, екiншiсi кәсiпорын әкiмшiлiгi танысуы туралы белгiсiмен Инспекцияда сақталады.
120. Сотталған бұрынғы жұмыс орнынан босатылған жағдайда Инспекция сотталғанның босатылғаны туралы хабарлау алынған сәттен бiр ай мерзiмде:
1) сотталғанның жаңа жұмыс орнын анықтайды;
2) жаңа жұмыс орны бойынша осы Нұсқаулықтың 44-қосымшасына сәйкес нысан бойынша хабарлама жiбередi;
3) сотталғанның жаңа жұмыс орны бойынша тексередi және оның қызметiн анықтайды. Сотталғанның жұмыс орны бойынша тексерудiң нәтижелерi туралы анықтама жасалады және есепке алу журналына белгi соғылады.
121. Егер билік өкiлдерi, жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарының қызметкерлерi, мемлекеттiк ұйымдарының қызметкерлерi заң күшіне еңген сот үкiмiн, шешімін немесе белгілі бір қызметті атқару немесе белгілі бір іс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру туралы сот актісін орындамаған жағдайда, Инспекция олардың атына ұсынамхат осы Нұсқаулықтың 45-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жолдайды.
122. Сотталғанның сот үкiмiнiң талаптарын бұзу фактiсi анықтаған ретте Инспекция онымен жеке әңгiме өткiзедi, түсiнiктеме алады және ол тыйым салынған қызмет атқарған немесе тыйым салынған iс-әрекетпен шұғылданған уақыттың жаза мерзiмiне есептелмейтіндiгiн түсiндiредi. Өткiзiлген әңгiме туралы анықтама және сотталғанның түсiнiгi жеке iсiне қосылады.
123. Егер өкiмет өкiлдерi, жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарының қызметкерлерi, мемлекеттiк ұйымдарының қызметкерлерi Инспекцияның ұсынымын алғаннан кейiн сот үкiмiн орындамаған жағдайда, Инспекцияның сот үкiмiн орындау жөнiндегi бiрнеше мәрте жасалған талаптарын елемесе, созылыңқы сөзбұйдаға, өзге де iс-әрекеттерге немесе әрекетсiздiкке жол берсе Инспекция бұл жайында прокуратура органдарын жазбаша түрде хабардар етедi.

124. В целях осуществления контроля Инспекция не реже одного раза в шесть месяцев проверяет исполнение приговора суда администрацией организации и осужденным, о чем делается соответствующая отметка в журнале учета.
125. В случае призыва или поступления осужденных на воинскую или альтернативную гражданскую службу Инспекция направляет в местный орган военного управления или по месту службы осужденных копию приговора суда для исполнения данного наказания при прохождении службы. В сопроводительном письме указывается отбытый осужденным срок наказания, а также то, что если по окончании службы осужденного срок наказания не истек, командование воинской части направляет сообщение об окончании срока службы и копию приговора суда в Инспекцию по месту его убытия.
126. Срок лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, назначенного в качестве, как основного, так и дополнительного видов наказания к штрафу, ограничению свободы, привлечения к общественным или исправительным работам, а также при условном осуждении, если в этом случае исполнение дополнительного вида наказания не отсрочено, исчисляется с момента вступления приговора суда в законную силу.
127. При назначении наказания в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью в качестве дополнительного вида наказания к аресту, лишению свободы оно распространяется на все время отбывания указанных основных видов наказаний, но при этом его срок исчисляется с момента их отбытия.
128. По истечении срока наказания осужденный снимается с учета.
7. Осуществление контроля за поведением
условно осужденных
129. Контроль за поведением условно осужденных в течение испытательного срока осуществляется Инспекциями по месту жительства осужденных.
130. К осуществлению контроля за соблюдением условно осужденными общественного порядка привлекаются сотрудники служб органов внутренних дел.
131. Условно осужденные:
1) отчитываются перед Инспекцией о своем поведении;
2) два раза в месяц являются для регистрации, а также по вызову в Инспекцию.
132. В случае уклонения осужденного от контроля Инспекция проводит первоначальные мероприятия по установлению его места нахождения и причин уклонения в порядке, предусмотренном разделом 12 настоящей Инструкции.
133. В случае призыва или поступления осужденных на воинскую или альтернативную гражданскую службу Инспекция направляет в местный орган военного управления или по месту службы осужденных копию приговора суда для осуществления контроля за его поведением при прохождении службы. В сопроводительном письме указывается, что если по окончании службы осужденного испытательный срок не истек, командование воинской части направляет сообщение об окончании срока службы и копию приговора суда в Инспекцию по месту его убытия.

124. Әрi қарай бақылау мақсатында кемiнде алты айда бiр рет ұйым әкiмшiлiгiмен сотталғанның сот үкiмiн орындауын тексередi, бұл жөнiнде есепке алу журналында тиiстi белгi соғылады.
125. Сотталғандар әскери немесе балама азаматтық қызметке шақырылған немесе кiрген жағдайда Инспекция жергілікті әскери басқару органына немесе сотталғанның қызмет орны бойынша сот үкiмiнiң көшiрмесiн қызмет еткен кезде нақ осы жазаны атқару үшiн жiбередi. Iлеспе хатта сотталған өтеген жаза мерзiмi, сондай-ақ сотталғанның қызмет етуi аяқталған кезде жаза мерзiмi бітпесе, әскери бөлiм қолбасшылығы сотталған қызмет ету мерзiмiнiң аяқталғаны туралы хабарлау мен сот үкiмiнiң көшiрмесiн оның кеткен жерi бойынша Инспекцияға жiберілгені көрсетiледi.
126. Айыппұл төлеуге, түзеу жұмыстарына, сондай-ақ шартты сотталған кезде жазаның негiзгi де, сондай-ақ белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру мерзiмi, егер бұл ретте жазаның қосымша түрiн атқару кейiнге қалдырылмаса, сот үкiмiнiң заңды күшiне енген сәтiнен бастап есептеледi.
127. Белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру бас бостандығын шектеуге, қамауға алуға, бас бостандығынан айыруға не тәртiптiк әскери бөлiмде ұстауға жазаның қосымша түрi ретiнде тағайындалған ретте аталған жаза мерзiмi тиiсiнше сотталғанның түзеу мекемесiнен не тәртiптiк әскери бөлiмiнен босатылған күнiнен есептеледi.
Мұндай жағдайларда белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру туралы үкiмiнiң талабы сол сияқты сотталғанның аталған негiзгi жаза түрлерiн өтеуiнiң барлық уақытына қолданылады.
128. Жаза мерзiмi аяқталған кезде сотталған есептен шығарылады.
7. Шартты сотталғандардың мiнез-құлқын бақылауды жүзеге асыру
129. Сынау мерзiмi iшiнде шартты сотталғандардың мiнез-құлқын бақылауды олардың тұрғылықты жерi бойынша Инспекциялар жүзеге асырады.
130. Шартты сотталғандардың қоғамдық тәртіпті сақтауын бақылауды жүзеге асыруға ішкі істер органдарының қызметкерлері тартылады.
131. Шартты сотталған:
1) Инспекция алдында өзiнiң мiнез-құлқы туралы есеп беруге;
2) айына екі рет және шақыру бойынша Инспекцияға келуге тиіс.
132. Сотталған бақылаудан жалтарған жағдайда Инспекция оның жүрген жерiн және жалтару себептерiн анықтау мақсатында осы Нұсқаулықтың 12-бөлiмiнде белгiленген тәртiппен бастапқы іздестіру iс-шараларын жүргiзедi.
133. Сотталған әскери немесе альтернативті азаматтық қызметке шақырылған жағдайда Инспекция жергілікті әскери басқару органына немесе сотталғанның қызмет орнына қызмет атқару кезінде мiнез құлқын бақылауды жүзеге асыру үшiн сот үкiмiнiң көшiрмесiн жолдайды.
Iлеспе хатта Инспекция сотталғанның өтеп жатқан қызметі аяқталғаннан кейін сынау мерзiмi бiтпеген жағдайда, әскери бөлігінің басшысы қызмет мерзімі аяқталғаны туралы хабарлама және сот үкiмiнiң көшiрмесiн оның шыққан орыны бойынша Инспекцияға жолдауйды.

134. При назначении осужденному в качестве дополнительного наказания лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, Инспекция в полном объеме осуществляет мероприятия, предусмотренные статьями 24-29 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан и настоящей Инструкцией.
135. В целях контроля за поведением осужденных в период испытательного срока Инспекции проводят профилактические беседы с осужденными, их родственниками, а также с лицами, которые могут оказать влияние на осужденных. Принимают меры к предотвращению со стороны осужденных случаев нарушений общественного порядка и повторных преступлений.
136. К контрольному делу осужденного приобщаются справки о проведении с ним профилактических бесед и все материалы, касающиеся поведения осужденного, а также объяснения осужденного и другие документы.
137. Если до истечения испытательного срока условно осужденный своим поведением доказал свое исправление, то по истечении не менее половины установленного испытательного срока, Инспекция вносит в суд представление по форме согласно приложению 28 к настоящей Инструкции.
В представлении излагаются данные, характеризующие личность осужденного, его поведение и ставится вопрос об отмене условного осуждения и о снятии с осужденного судимости.
138. Если условно осужденный совершил административное правонарушение, посягающее на общественный порядок и нравственность, права несовершеннолетних, на личность и в сфере семейно-бытовых отношений, за которое на него было наложено административное взыскание, Инспекция по форме согласно приложению 28 к настоящей Инструкции направляет в суд представление о продлении испытательного срока.
Кроме того, согласно приложению 26 выносит осужденному письменное предупреждение о возможности отмены условного осуждения в случае повторного допущения правонарушения, неповиновения законному требованию, а равно оскорбление либо угроза совершения насильственных действий в отношении сотрудников органа, осуществляющего контроль.
139. В случае повторного совершения условно осужденным в течение испытательного срока административного правонарушения указанного в пункте 138 настоящей Инструкции, неповиновения законному требованию, а равно оскорбление либо угроза совершения насильственных действий в отношении сотрудников органа, осуществляющего контроль за поведением условно осужденного в суд направляется представление об отмене условного наказания по форме согласно приложению 28 к настоящей Инструкции.
140. В представлении об отмене условного осуждения указываются конкретные факты нарушения общественного порядка в течении испытательного срока, неповиновения законному требованию, а равно оскорбление либо угроза совершения насильственных действий в отношении сотрудников органа, осуществляющего контроль за поведением условно осужденного. К представлению прилагаются характеристики с места работы, учебы и жительства, рапорт сотрудника Инспекции о поведении осужденного, его образе жизни, объяснения осужденного и другие документы.

134. Сотталғанға қосымша ретiнде белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру тағайындалған ретте Инспекция Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексiнiң 24-29-баптарымен және осы Нұсқаулықпен көзделген iс-шараларды толық көлемде жүзеге асырады.
135. Сынау мерзiмi кезеңiнде сотталғандардың мiнез-құлқын бақылау мақсатында Инспекциялар сотталғандармен, олардың туыстарымен, сондай-ақ сотталғандарға ықпал жасай алатын адамдармен алдын алу әңгiмелерiн өткiзедi. Сотталғандар тарапынан қоғамдық тәртiптi бұзу және қайталап қылмыстар жасау жағдайларын болдырмауға шаралар қолданады.
136. Сотталғанның бақылау iсiне онымен алдын алу әңгiмелерiн жүргiзу туралы анықтамалар және сотталғандардың мiнез-құлқына қатысты барлық материалдар, сондай-ақ сотталғанның түсiнiктемелерi мен басқа да құжаттар қосылады.
137. Егер сынау мерзiмi өткенге дейiн үлгiлi мiнез-құлқымен өзiнiң түзелгенiн дәлелдеген шартты сотталғанға белгiленген сынау мерзiмiнiң кемiнде жартысы өткен кезде Инспекция осы Нұсқаулықтың 28 қосымшасына сәйкес нысан бойынша сотқа ұсыныс енгізеді.
Ұсыныста сотталғанның жеке басын, оның мінез-құлқын сипаттайтын деректер, оның тәртібі баяндалады және шартты соттылығын жою және сотталғаннан соттылығын алып тастау бойынша мәселе қойылады.
138. Егер шартты сотталған қоғамдық тәртіпке және адамгершілікке, кәмелеттке толмағандардың құқықтарына, жеке тұлғаға және отбасы-тұрмыстық қатынастар саласында қол салатын әкімшілік құқық бұзушылық жасап, сол үшін оған әкімшілік жаза қолданылған жағдайда, Инспекция сынақ мерзімін ұзарту туралы осы Нұсқаулықтың 28-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сотқа ұсыныс енгізеді.
Сондай-ақ сотталған құқық бұзушылықты қайталап жасаған, заңды талаптарға бағынбаған, шартты сотталған адамның тәртібіне бақылауды жүзеге асыратын орган қызметкерлерін қорлаған не оларға қатысты зорлық іс-әрекеттер жасаймын деп қорқытқан жағдайда оны шартты сотталудың жазасының күші жойылуы мүмкін екендігі туралы осы Нұсқаулықтың 26-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жазбаша түрде ескертеді.
139. Егер шартты сотталған сынақ мерзімі ішінде қайталап осы Нұсқаулықтың 138-тармағында қаралған әкімшілік құқықбұзушылықтар жасаса, шартты сотталғанның мінез-құлқына бақылау жасайтын орган қызметкерінің заңды талабына бағынбай балағаттап тіл тигізсе,зорлық іс-әрекет жасау қатерін төндірсе сот органдарына шартты жазаның күшін жою туралы осы Нұсқаулықтың 28-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұсыныс жібереді.
140. Шартты түрде соттаудың күшiн жою туралы ұсынысқа сынақ мерзімі ішінде қоғамдық тәртiптi бұзудың, шартты сотталғанның мінез-құлқына бақылау жасайтын орган қызметкерінің заңды талабына бағынбай тіл тигізудің, зорлық іс-әрекет жасау қатерін төндірудің нақты фактілері көрсетіледі. Ұсынымға сотталғанның жұмыс, оқу орнынан және тұрғылықты жерiнен мiнездемелер, Инспекция қызметкерiнiң сотталған адамның мiнез-құлқы, оның тұрмыс-салты туралы баянат, сотталғанның түсiнiктемелерi және басқа да құжаттар қоса берiледi.

141. Скрывающимся от контроля признается условно осужденный, место нахождения которого в течение более пятнадцати дней с момента неявки для регистрации в Инспекцию, не установлено. После чего Инспекции проводят первоначальные розыскные мероприятия в порядке, установленном в разделе 12 настоящей Инструкции.
142. В случае если осужденный скрылся от контроля, Инспекция согласно приложению 28 направляет в суд представление об объявлении в розыск и избрании меры пресечения. Течение испытательного срока прерывается с момента вынесения судом постановления об объявлении условно осужденного в розыск и возобновляется по решению суда. После установления местонахождения разыскиваемого вносит в суд представление об отмене условного осуждения и исполнении наказания, назначенного приговором суда.
143. В отношении осужденного, местонахождение которого неизвестно, в представлении указываются имеющиеся сведения о том, что он скрылся от контроля Инспекции, а также результаты первоначальных розыскных мероприятий.
144. Испытательный срок исчисляется с момента вступления приговора суда в законную силу.
8. Осуществление контроля за поведением осужденных
беременных женщин и женщин, имеющих малолетних детей,
к которым применена отсрочка отбывания наказания
145. В день освобождения осужденной, исправительное учреждение направляет в Инспекцию по месту ее жительства копию определения суда об отсрочке отбывания наказания с указанием даты освобождения, к которому прилагаются характеристика осужденной женщины, справка о согласии родственников принять ее и ребенка, предоставить им жилье и создать необходимые условия для проживания с ребенком, медицинское заключение о беременности, либо копия свидетельства о рождении ребенка или справка о наличии ребенка, а также ее подписка о явке в Инспекцию.
Инспекция после явки осужденной в течение трех суток обязана поставить ее на учет, и в дальнейшем осуществлять контроль за ее поведением.
146. Контроль за поведением осужденных женщин в период отсрочки отбывания наказания осуществляется Инспекцией по месту жительства.
147. При постановке на учет, Инспекцией проводится беседа с осужденной женщиной, в ходе которой ей разъясняются условия отсрочки отбывания наказания, последствия их невыполнения и ответственность за нарушение общественного порядка, совершение нового преступления, а также за уклонение от воспитания ребенка и ухода за ним, о чем отбирается подписка по форме согласно приложению 24 к настоящей Инструкции.
Кроме того, уточняются и проверяются анкетные данные, сведения о близких родственниках осужденной женщины и другие вопросы, имеющие значение для осуществления контроля за ее поведением. О результатах беседы составляется справка, которая вместе с подпиской приобщается к контрольному делу осужденной.
Одновременно о постановке на учет осужденной женщины уведомляются органы опеки и попечительства по месту ее жительства для осуществления взаимодействия в обеспечении контроля за воспитанием ребенка и уходом за ним. Ежеквартально сотрудниками Инспекции совместно с представителями подразделений по делам несовершеннолетних ОВД и органов опеки и попечительства проводится обследование жилищных условий, о чем в трех экземплярах составляется акт, один экземпляр которого подшивается в контрольное дело.

141. Инспекцияға тіркеуге келмеген күннен бастап 15 күн астам уақыт iшiнде тұрғылықты жері анықталмаған шартты сотталушы бақылаудан жасырынған болып танылады. Осыдан кейін Инспекциялар бастапқы iздеу шараларын осы Нұсқаулықтың 12-бөлігінде белгiленген тәртiппен жүргiзедi.
142. Сотталған бақылаудан жасырынған жағдайда, Инспекция сот органдарына сотталғанға іздеу жариялау және бұлтартпау шарасын қолдану туралы осы Нұсқаулықтың 28-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұсыныс жолдайды. Шартты сотталғанға іздеу жариялау туралы сот қаулысы шыққаннан кейін сотталғанның сынақ мерзімі тоқтатылады және сот шешімімен қайта есептеледі. Іздеуде жүрген сотталғанның мекен-жайы анықталғаннан кейін шартты жазаның күшін жою және сот үкімімен тағайындалған жазаны орындау туралы сот органдарына ұсыныс енгізеді.
143. Тұрғылықты жері белгісіз сотталғандарға байланысты ұсыныста сотталғанның Инспекция бақылауынан жасырынғаны туралы мәліметтерді, сондай-ақ бастапқы іздестіру іс-шараларының нәтижесін көрсетеді.
144. Сынау мерзiмi соттың үкiмi заңды күшiне енген сәттен бастап есептеледi.
8. Жазаны өтеу мерзiмiн кейiнге қалдыру қолданылып, сотталған
жүктi әйелдер мен жас балалары бар әйелдердiң мiнез-құлқына
бақылау жасау
145. Сотталған әйел босатылған күнi түзеу мекемесi оның тұрғылықты жерi бойынша босатылған күнi көрсетiле отырып, көшірмесі бар жеке іс соттың жазаны өтеу мерзiмiн кейiнге қалдыру туралы ұйғарымын жiбередi, оған сотталған әйелдiң мiнездемесi, туыстарының оның өзi мен сәбиiн қабылдауға, оларға тұрғын үй беру және сәбиiмен бiрге тұру үшiн қажеттi жағдай туғызуға келiсуi туралы анықтама, жүктiлiгi туралы медициналық қорытынды не баласының туу туралы куәлiгiнiң көшiрмесi немесе баласының барлығы туралы анықтама, сондай-ақ Инспекцияға келу туралы қолхаты қоса берiледi.
Сотталған келгеннен кейін Инспекеция үш тәулік ішінде сотталғанды есепке алады және оның мінез-құлықына бақылау жасайды.
146. Жазаны өтеудi кейiнге қалдыру кезеңiнде сотталған әйелдердiң мiнез-құлқын бақылауда Инспекция тұрғылықты жерi бойынша жүзеге асырады.
147. Сотталғанды Инспекцияға есепке қою кезінде сотталған әйелмен әңгiмелесу өткiзiледi, әңгімелесу барысында оған жазаны өтеудi кейiнге қалдыру шарттары, оларды орындамаудың салдары және қоғамдық тәртiптi бұзғаны, жаңа қылмыс жасағаны, сондай-ақ баласын тәрбиелеу мен оны күтуден жалтарғаны үшiн жауаптылығы түсiндiрiледi, бұл жөнiнде осы Нұсқаулықтың 24-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тiлхат алынады.
Бұдан өзге, сотталған әйелдiң сауалнамалық деректерi, жақын туыстары туралы мәлiметтер және оның мiнез-құлқын бақылауды жүзеге асыру үшiн маңызы бар басқа да мәселелер нақтыланып тексерiледi. Әңгiмелесу нәтижелерi туралы анықтама жасалады, ол тiлхатпен бiрге сотталған әйелдiң бақылау iсiне қоса тiгiледi.
Осымен бiр мезгiлде сотталған әйелдiң есепке қойылғаны туралы баланы тәрбиелеуге және оны күтуге бақылауды қамтамасыз етуде өзара iс-қимылды жүзеге асыру үшiн оның тұрғылықты жерi бойынша қорғаншылық және қамқоршылық органдары хабардар етiледi.Тоқсан сайын ІІО-ның кәмелеттік істері жөніндегі бөлімшелерімен, қорғаншылық және қамқоршылық органдарымен бірлесіп тұрғылықты мекенінің жай-күйіне тесеру жүргізіліп үш данада кесім жасалады. Бір данасы сотталғанның бақылау ісіне тігіледі.

148. В случае трудоустройства осужденной женщины, Инспекция по форме согласно приложению 44 к настоящей Инструкции направляет сообщение администрации организации по месту ее работы.
149. В случае неприбытия осужденной беременной женщины и женщины, имеющей малолетних детей в двухнедельный срок со дня освобождения, а также лиц, которым постановлением суда лишение свободы заменено на ограничение свободы, не прибывшим в установленный администрацией исправительного учреждения срок, Инспекция объявляет розыск.
150. В целях контроля за соблюдением условий отсрочки отбывания наказания осужденными женщинами Инспекции:
1) ежемесячно посещают осужденных женщин по месту жительства с целью выявления фактов уклонения от воспитания ребенка и ухода за ним. О результатах проверки составляется справка, которая приобщается к контрольному делу осужденной;
2) проводят профилактические беседы с осужденными женщинами, их родственниками и лицами, которые могут оказать на них положительное влияние, отбирают у осужденных женщин объяснения о причинах допущенных нарушений. Принимают меры к предотвращению с их стороны случаев уклонения от обязанностей по воспитанию ребенка и уходу за ним, нарушений общественного порядка и повторных преступлений;
3) проводят иные мероприятия, связанные с осуществлением контроля за поведением осужденных женщин, их образом жизни и отношением к воспитанию ребенка;
4) при выявлении фактов уклонения осужденных женщин от воспитания ребенка и ухода за ним, отрицательной характеристике по месту жительства осуществляется сбор необходимой информации и направляется в подразделение по делам несовершеннолетних ОВД, для проведения соответствующих мероприятий, копии материалов приобщаются в контрольное дело.
151. Несоблюдением условий отсрочки отбывания наказания осужденной женщиной является:
1) нарушение общественного порядка, повлекшее применение мер административного взыскания;
2) уклонение от воспитания ребенка и ухода за ним.
152. Осужденная женщина считается уклоняющейся от воспитания ребенка, если она:
1) официально не отказавшись от ребенка, оставила его в родильном доме или передала в детский дом;
2) ведет антиобщественный образ жизни и не занимается воспитанием ребенка и уходом за ним;
3) оставила ребенка родственникам или иным лицам;
4) скрылась от отбытия наказания;
5) совершила иные действия, свидетельствующие об уклонении от воспитания ребенка.
153. После выявления любого из указанных в пункте 152, настоящей Инструкции нарушений, сотрудник Инспекции вызывает осужденную женщину, а в случае неявки, посещает ее по месту жительства, отбирает у нее объяснение о причинах допущенного нарушения, проводит профилактическую беседу и объявляет письменное предупреждение по форме согласно приложению 26 к настоящей Инструкции.

148. Сотталған әйел жұмысқа орналастырылған жағдайда Инспекция оның жұмыс орны бойынша ұйымның әкiмшiлiгiне осы Нұсқаулықтың 44-қосымшасына сәйкес нысан бойынша хабарлама жiбередi.
149. Сотталған жүкті әйел немесе жасөспірім баласы бар әйел босатылған күннен бастап екi апта мерзiмде, сондай-ақ сот қаулысымен бас бостандығынан айыру жазасы бас бостандығын шектеу жазасына ауыстырылғандар түзеу мекемелерінің әкімшілігі белгілеген мерзімде Инспекцияға келмеген сотталғандарға іздеу жариялайды.
150. Сотталған әйелдердiң жазаны өтеу мерзiмiн кейiнге қалдыру шарттарын сақтауына бақылау жасау мақсатында Инспекциялар:
1) тұрғылықты жерi бойынша сотталған әйелдердiң баланы тәрбиелеуден және оны күтуден жалтару фактiлерiн анықтау мақсатында ай сайын барып тұрады. Тексеру нәтижелерi туралы анықтама жасалады, ол сотталған әйелдiң бақылау iсiне қоса тiгiледi.
2) сотталған әйелдермен, олардың туыстарымен және оларға ықпал жасай алатын адамдармен тәрбиелік мағынадағы әңгiмелер жүргізеді,сотталған әйелдерден жол берiлген тәртiп бұзушылықтары туралы түсiнiктемелер алады. Олар тарапынан баланы тәрбиелеу мен оны күту мiндеттерiнен жалтарудың, қоғамдық тәртiптi бұзушылықтар мен қайталап қылмыс жасаудың алдын алуға шаралар қолданады.
3) сотталған әйелдердiң мiнез-құлқына, олардың тұрмыс-салтына және баланы тәрбиелеудегі көзқарасын бақылау үшін басқада iс-шараларды жүргiзедi.
4) сотталған әйелдердiң баланы тәрбиелеуден және оны күтуден жалтару фактiлерi анықталған, тұрғылықты жерi бойынша терiс мiнезделсе керекті ақпараттар жинақталады және ІІО-ның кәмелетке толмағандар iстерi жөнiндегi бөлімшесіне тұрғылықты жерi бойынша тәрбиелік жұмыстар жүргізу үшін жолданады, құжаттардың көшірмесі бақылау ісіне тігіледі.
151. Сотталған әйелдiң жазаны өтеу мерзiмiн кейiнге қалдыру шарттарын сақтамауы мыналар:
1) әкiмшiлiк жазалау шараларын қолдануға әкеп соққан қоғамдық тәртiптi бұзуы;
2) баланы тәрбиелеуден және оны күтуден жалтаруы болып табылады.
152. Сотталған әйел, егер ол:
1) баладан ресми түрде бас тартпай, оны әйелдер босанатын үйде қалдырса немесе балалар үйiне берсе;
2) қоғамға қарсы тұрмыс-салтын ұстанса және баланың тәрбиесiмен және оны күтумен айналыспаса;
3) баланы туыстарына немесе өзге де адамдарға қалдырып кетсе;
4) жаза өтеуден бой тасаласа;
5) баланы тәрбиелеуден жалтаруын куәландыратын өзге де iс-әрекет жасаса, баланы тәрбиелеуден жалтарған болып саналады.
153. Тәртiп бұзушылықтардың 152-тармағында аталған кез-келгенi анықталғаннан кейiн Инспекция қызметкерi сотталған әйелдi шақырады, ал ол келмеген жағдайда тұрғылықты жерi бойынша барады, одан жол берiлген тәртiп бұзушылықтың себептерi туралы түсiнiктеме алады, алдын ала әңгiмелесу жүргiзедi және жазбаша осы Нұсқаулықтың 26-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ескерту жариялайды.

154. В случаях, если осужденная женщина после объявленного двукратного письменного предупреждения отказалась от ребенка, либо скрылась или продолжает уклоняться от воспитания ребенка и ухода за ним, Инспекция направляет соответствующую информацию в подразделение по делам несовершеннолетних ОВД, для решения вопроса о лишении родительских прав.
После лишения родительских прав, согласно приложению 28 вносит в суд представление об отмене отсрочки отбывания наказания и о направлении осужденной в исправительное учреждение для отбывания наказания, назначенного приговором суда. К представлению прилагаются: копии определения суда об отсрочке отбывания наказания и материалы, свидетельствующие об уклонении осужденной женщины от воспитания ребенка и ухода за ним, характеристики с места работы и жительства, рапорт сотрудника подразделения по делам несовершеннолетних ОВД о ее поведении и образе жизни, другие документы.
155. Если осужденная женщина скрылась, Инспекция осуществляет первоначальные розыскные мероприятия в соответствии с разделом 12 настоящей Инструкции.
156. По истечении срока отсрочки, указанного в приговоре суда, или в случае смерти ребенка, либо в случае прерывания беременности, Инспекция по месту жительства женщины с учетом ее поведения, отношения к воспитанию ребенка, отбытого и неотбытого срока наказания, согласно приложению 28 направляет в суд представление об освобождении осужденной, от отбывания оставшейся части наказания или о замене, неотбытой части наказания более мягким, либо о направлении ее в исправительное учреждение.
В представлении излагаются данные, характеризующие личность, поведение и отношение осужденной женщины к воспитанию ребенка в период отсрочки отбывания наказания, указывается отбытый и не отбытый срок наказания, назначенный приговором суда. К представлению прилагаются характеристика с места работы, рапорт инспектора по делам несовершеннолетних органов внутренних дел об ее образе жизни, поведении и другие документы.
9. Организация работы по исполнению наказаний в отношении
несовершеннолетних осужденных
157. Сотрудники территориальных Инспекций:
1) осуществляют индивидуальную профилактику по предупреждению преступлений и иных правонарушений со стороны несовершеннолетних;
2) обеспечивают защиту прав и законных интересов несовершеннолетних;
3) проводят работу по формированию законопослушного поведения несовершеннолетних;
4) взаимодействуют с государственными органами, общественными объединениями и организациями по предупреждению правонарушений среди несовершеннолетних.

154. Егер сотталған әйел екi мәрте жариялаған жазбаша ескертуден кейiн баладан бас тартса не бой тасаласа немесе баланы тәрбиелеу мен оны күтуден жалтаруын жалғастырса, Инспекция, ІІО-ның кәмелетке толмағандар iстерi жөнiндегi бөлімшесіне ата-ананың құқытарын айыру бойынша мәселесін шешу үшін тиісті ақпарат жолдайды.
Ата-ананың құқытарын айырғаннан кейін сотқа жазаны өтеу мерзiмiн кейiнге қалдырудың күшiн жою туралы және сотталған әйелдi сот үкiмiмен тағайындалған жазаны өтеуге жiберу туралы осы Нұсқаулықтың 28-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұсыным енгiзедi. Ұсынымға: жазаны өтеу мерзiмiн кейiнге қалдыру туралы сот ұйғарымының көшiрмелерi мен сотталған әйелдiң баланы тәрбиелеуден және оны күтуден жалтаруын растайтын материалдар, жұмыс орны мен тұрғылықты жерiнен мiнездемелер, ІІО-ның кәмелетке толмағандар iстерi жөнiндегi инспектордың оның мiнез-құлқы мен тұрмыс салты туралы баянаты, басқа да құжаттар қоса берiледi.
155. Егер сотталған әйел жасырынған болса, Инспекция осы Нұсқаулықтың 12-бөлігіне сәйкес бастапқы iздеу шараларын жүзеге асырады.
156. Сот үкімінде көрсетілген кейінге қалдыру мерзімі біткеннен кейін не бала шетiнеген жағдайда, не түсiк тастаған жағдайда Инспекция сотталған әйелдiң тұрғылықты жерi бойынша оның мiнез-құлқын, баланы тәрбиелеуге қатынасын, жазаның өтелген және өтелмеген мерзiмдерiн ескере отырып, сотқа сотталған әйелдi жазаның қалған бөлiгiн өтеуден босату немесе жазаның өтелмеген бөлiгiн жазаның неғұрлым жеңiл түрімен алмастыруға, не оны түзеу мекемесiне жiберу туралы ұсыныс осы Нұсқаулықтың 28-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жiбередi.
Ұсынымда сотталған әйелдiң жеке басын, мiнез-құлқын және жазаны өтеу кейiнге қалдырылған кезiнде оның баланы тәрбиелеуге қатынасын сипаттайтын деректерi келтiрiледi, сот органдарымен тағайындалған жазаның өтелген және өтелмеген мерзімдері көрсетіледі. Ұсынымға жұмыс орнынан мiнездеме, ІІО-ның кәмелетке толмағандар iстерi жөнiндегi инспекторының оның тұрмыс салты, мiнез-құлқы туралы баянат және басқа да құжаттар қоса берiледi.
9. Кәмелетке толмаған сотталғандарға қатысты жазаларды орындау
бойынша ұйымдастыру жұмыстары
157. Аумақтық Инспекция қызметкерлері:
1) кәмелетке толмағандардың тарапынан қылмыстар мен басқа да құқық бұзышылықтардың жеке алдын-алу жұмыстарын жүзеге асырады;
2) кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мудделерін қорғауды қамтамасыз етеді;
3) кәмелетке толмағандардың заңға бағынушылық мінез-құлқын қалыптастыру бойынша жұмыс жүргізеді;
4) сотталғандар арасында құқық бұзушылықтың алдын-алу жөніндегі қоғамдық ұйымдар мен бірлестіктермен, мемлекеттік органдармен өзара әрекеттеседі.

158. В функциональные обязанности Инспекций:
1) при постановке на учет в Инспекцию:
проводит первоначальную беседу профилактического характера с несовершеннолетним в присутствии родителей или лиц, их заменяющих;
разъясняет порядок и условия отбывания наказания, не связанного с изоляцией от общества;
уточняет его анкетные данные, сведения о близких родственниках и лицах, которые могут оказывать влияние на несовершеннолетнего, а также другие вопросы, имеющие значение для осуществления контроля за его поведением.
После проведенной беседы от несовершеннолетнего отбирается подписка по форме согласно приложению 24 к настоящей Инструкции, о результатах беседы составляется справка, которые подшиваются в личное или контрольное дело несовершеннолетнего. В подписке и справке-беседе должны быть подписи несовершеннолетнего и его близкого родственника или лица присутствовавшего при беседе;
2) в день регистрации несовершеннолетнего, Инспекция направляет в подразделения по делам несовершеннолетних ОВД, в органы опеки и попечительства, администрацию по месту учебы или работы подучетного, а также в местный орган военного управления (в отношении подростках призывного возраста) извещение, сообщение о постановке на учет несовершеннолетнего по форме согласно приложениям 4647 к настоящей Инструкции.
В случае призыва осужденного на действительную воинскую службу в местный орган военного управления направляется копия приговора, а в необходимых случаях и иные документы, требующиеся для исполнения наказания и осуществления контроля по месту прохождения службы;
3) ежемесячно направлять в подразделение по делам несовершеннолетних ОВД список несовершеннолетних, поставленных на учет в Инспекцию;
4) ежеквартально проводить сверку по несовершеннолетним, состоящим на учете в Инспекции с подразделением по делам несовершеннолетних ОВД;
5) организовывать свою деятельность на основе квартальных планов работы, утвержденных руководством ДУИС Комитета УИС по областям, г.г. Астаны, Алматы и Алматинской области;
6) при задержании несовершеннолетнего находившегося в розыске, незамедлительно вызывать родителей или лиц, их заменяющих, для проведения опроса и установления причин и условий, способствовавших уклонению от отбывания наказания несовершеннолетнего осужденного.
Сноска. Пункт 158 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 22.12.2010 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
159. В целях предупреждения преступлений, правонарушений среди несовершеннолетних Инспекция осуществляет следующие мероприятия:

158. Инспекцияның қызметтік міндеттеріне кіреді:
1) инспекцияның есебіне қойылған кезде:
Кәмелетке толмағандарға ата-аналарының немесе олардың орнын басатын тұлғалардың қатысуымен алғашқы алдын алу сұхбат жүргізеді;
Қоғамнан оқшалауға байланысты емес жаза өтеу шарттарын және тәртіптерін түсіндіреді;
Оның сауалнамалық деректері, жақын туыстары мен кәмелетке толмағанға ықпал ету мүмкін мәліметтер, сондай-ақ оның жүріс-тұрысын бақылау үшін қажетті басқа да мәселелер анықталады.
Кәмелетке толмағанмен сұхбат өткізгеннен кейін осы Нұсқаулықтың 24-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қолхат алынады, жүргізілген сұхбат нәтижесінде анықтама толтырылып, кәмелетке толмағандардың бақылау немесе жеке iсiне тiгiледi. Қолхатта және сұхбат-анықтамасында кәмелетке толмағанның және оның жақын туысының немесе сұхбат жүргізу кезінде қатысқан тұлғаның қолтаңбасы болу тиіс;
2) инспекция кәмелетке толмағанды тіркеу күні ішкі істер органдарының кәмелетке толмаған істер жөніндегі бөлімшілеріне, қорғаншылық және қамқоршылық органдарына, есепте тұрғанның жұмыс немесе оқу әкімшілік орындарына және әскери басқармаларының жергілікті органдарына (жас әскерге шақырылуға жататын жас өспірімдер жөнінде) хабарлама, кәмелетке есепке қою жөнінде хабарлауы осы Нұсқаулықтың 4647-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша жiберiледi.
Сотталған борышын өтеу үшін әскерге шақырылған жағдайда әскери комиссариатқа үкімнің көшірмесі, ал керекті жағдайда қызмет атқару жерінде бақылау жүргізу үшін жазаны орындауға қажетті басқа да құжаттар жолданады;
3) ай сайын Инспекцияның есебіне қойылған кәмелетке толмағандардың тізімдерін ішкі істер органдарының кәмелетке толмаған істер жөніндегі бөлімшілеріне жолдау;
4) тоқсан сайын ішкі істер органдарының кәмелетке толмаған істер жөніндегі бөлімшілерімен Инспекцияның есебінде тұрған кәмелетке толмағандар бойынша салыстыру жүргізу
5) өз қызметін Астана, Алматы қалалары және Алматы облысы бойынша ҚАЖ комитетінің ҚАЖД басшылығымен бекiтiлген тоқсандық жұмыс жоспарлары негiзiнде ұйымдастырылады;
6) іздестірудегі қәмелетке толмаған ұсталған кезде, дер кезінде ата-анасын немесе олардың орынын басатын тұлғаларды кәмелетке толмаған сотталғанның жаза өтеуден жалтарауына келтірген қандай себеп және қандай шарт екенін сұрау, анықтау үшін шақыртылады.
Ескерту: 158-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің  2010.12.22 № 341 (ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
159. Кәмелетке толмағандардың арасында қылмыс жасауы мен басқа да құқық бұзушылықтардың алдын алу мақсатында Испекция құқыққа сай келесі шараларды жүзеге асырады:

1) ежемесячно посещать по месту жительства, учебы или работы несовершеннолетнего и в присутствии родителей или лиц, их заменяющих проводить с ними беседы профилактического характера;
2) вызывать родителей несовершеннолетнего или лиц их заменяющих, а также приглашать иных лиц для выяснения обстоятельств, связанных с какими-либо правонарушениями, допущенными осужденными;
3) требовать объяснения от несовершеннолетнего, его родителей или лиц их заменяющих по фактам совершения подростком правонарушение или преступление;
4) в случае выявления факта распития спиртных напитков родителей с несовершеннолетним, а равно, если родители способствовали совершению каких-либо правонарушений со стороны несовершеннолетнего, Инспекция незамедлительно вызывает сотрудников ОВД и направляет в подразделение по делам несовершеннолетних ОВД и органы опеки и попечительства сообщение, копию сообщения подшивает в контрольное (личное) дело осужденного;
5) запрашивать от должностных лиц предприятий, учреждений, организаций, независимо от форм собственности, учебных заведений сведения о несовершеннолетнем, а также необходимую информацию для приобщения к контрольному или личному делу.
160. При исполнении наказания в виде привлечения к общественным работам, Инспекция должна учитывать работу посильную для несовершеннолетнего. Общественные работы исполняются ими в свободное от учебы или основной работы время. Продолжительность исполнения данного вида наказания лицами в возрасте до шестнадцати лет не может превышать двух часов в день, а лицами в возрасте от шестнадцати до восемнадцати лет - трех часов в день.
161. По достижению 18-летнего возраста, осужденный переводится в категорию взрослых, с направлением в суточный срок соответствующего сообщения в ОВД.
162. Группы ювенальной юстиции в составе УРУИИ Комитета УИС и О(Г)РУИИ ДУИС Комитета УИС по областям, г.г. Астаны, Алматы и Алматинской области:
1) осуществляют планирование работы, контроль за выполнением намеченных мероприятий, подготовку отчетов о работе, в случае необходимости предоставляют информацию в местные исполнительные органы и прокуратуру, а также анализируют и обобщают сведения;
2) обеспечивают организационно-методическое руководство и контроль за деятельностью территориальных Инспекций в части исполнения наказаний в отношении несовершеннолетних;
3) оказывают практическую помощь, внедряют положительный опыт, совершенствуют формы и методы работы Инспекций с несовершеннолетними, организуют повышение профессионального уровня сотрудников в данном направлении;

1) ай сайын кәмелетке толмағанның мекен-жайы, оқуы немесе жұмысы бойынша барады, ата-анасын немесе олардың орыны басатын тұлғалардың қатысуымен онымен алдын-алу сипатта сұхбат өткізеді;
2) кәмелетке толмаған сотталғанның қандай да құқық бұзушылыққа жол берген үшін мәселені анықтау үшін ата-анасын немесе олардың орынын басатын тұлғаларды шақырту осы мәселеге қатысты басқа да тұлғаларды шақырту;
3) жас өспірім жасаған қылмыс пен басқа да құқық бұзушылық дерегі жөнінде кәмелетке толмағаннан, оның ата-аналарынан немесе олардың орнын басатын тұлғалардан түсініктерін талап етеді;
4) жасы кәмелетке толмаған ата-аналарымен бірге спирттік ішімдіктерді ішу деректері анықталған жағдайда немесе ата-аналары кәмелетке толмағанға құқық бұзушылыққа апаратын әрекетке келтірген жағдайда Инспекция кідірмей ІІО кызметкерлерін шақырады және ІІО-ның кәмелетке толмаған істер жөніндегі бөлімшілеріне және қорғаншылық және қамқоршылық органдарына тиісті хабарлама жолдайды, хабарламалардың көшірмелері сотталғанның жеке немесе бақылау ісіне тігіледі;
5) кәмелетке толмаған жөнінде керекті ақпарат және мәліметтерді меншік нысанынан тәуелсіз, оқу мекемелерінен, ұйымдардан, мекемелерден, кәсіпорынның лауазымды адамдардан бақылау жеке ісіне тіркеу үшін сұрату
160. Қоғамдық жұмыстарға тарту жазасын орындаған кезде, Инспекция кәмелетке толмағанға жеңілдеткен түріндегі жұмыс белгілену қажеттігі ескерту қажет. Қоғамдық жұмыстары оқудан немесе негізгі жұмысынан бос уақытында орындайды. Бұл жаза түрінің ұзақтығы он алты жасқа толмаған тұлғалардың уақыты күніне екі сағаттан аспау тиіс, ал он алты жастан он сегіз жасқа толған тұлғалардың уақыты күніне үш сағаттан аспау тиіс.
161. Сотталған 18 жасқа толғаннан кейін ІІБ-ға тиісті хабарлама жолдап үлкендердің санатына ауыстырылады;
162. ҚАЖ комитеті ҚАИББ-ның және облыстар және Астана, Алматы қалалары бойынша ҚАЖ комитеті ҚАЖД ҚАИББ (Т) құрамындағы ювенальды әділет топтары:
1) жұмысты жоспарлап, алға қойылған іс-шаралардың орындалуына бақылау жасайды атқарылған жұмыстың есебін әзірлейді, қажет болған жағдайда жергілікті атқару органдарына және прокуратураға ақпарат жолдайды, мәліметтерді қорытындылап, талдау жасайды;
2) кәмелетке толмағандарға қатысты жазаларды орындау бөлігінде аумақтық Инспекциялардың қызметіне ұйымдық-әдістемелік басшылық пен бақылауды қамтамасыз етеді;
3) практикалық көмек көрсетеді, өз тәжірибелерді енгізу, Инспекциялар кәмелетке толмағандармен жұмыстарының нысандары мен әдістерін жетілдіреді және қызметкерлердің осы бағыттағы арттыруды ұйымдастырады;

4) на основе анализа проводимой работы Инспекций с несовершеннолетними готовят информационно-аналитические материалы для руководства ДУИС Комитета УИС по областям и г.г. Астаны, Алматы и Алматинской области.
Сноска. Пункт 162 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 22.12.2010 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Организация работы по представлению к досрочному и
условно-досрочному освобождению от отбывания наказания или к
замене неотбытой части наказания более мягким видом наказания
163. При отбытии осужденными к исправительным работам и ограничению свободы установленной законом части срока наказания Инспекция обязана:
1) в месячный срок рассмотреть вопрос и в установленном законодательством порядке вынести ходатайство о представлении либо отказе в представлении к условно-досрочному освобождению от отбывания наказания или к замене неотбытой части наказания более мягким видом наказания, и направить прокурору для последующего внесения в суд по форме согласно приложению 48 к настоящей Инструкции;
2) в случае отказа суда в условно-досрочном освобождении, замене неотбытой части наказания более мягким, не ранее, чем по истечении шести месяцев со дня вынесения постановления об отказе, повторно внести ходатайства по любому из этих оснований;
3) о возможности условно-досрочного освобождения осужденного, отбывшего установленную законом часть срока наказания, уведомить потерпевшего, либо его представителя почтой заказным письмом по адресу, представленному судом, вынесшим приговор по форме согласно приложению 49 к настоящей Инструкции;
4) материалы на досрочное освобождение условно осужденных и условно-досрочное освобождение, на розыск и замену готовить в 2-х экземплярах.
В ходатайстве об условно-досрочном освобождении от отбывания наказания, о замене неотбытой части наказания более мягким видом наказания и представлении о помиловании должны содержаться данные, характеризующие личность осужденного, а также его поведение, отношение к труду и обучению за время отбывания наказания.
11. Основания прекращения отбывания наказания и снятие
осужденных с учета
164. Осужденные с учета Инспекции снимаются по следующим основаниям:
1) по отбытии срока наказания или по истечении испытательного срока при условном осуждении;
2) при замене общественных, исправительных работ другим видом наказания или лишением свободы в случае злостного уклонения от их отбывания;
3) при отмене условного осуждения, отсрочки отбывания наказания и направлении осужденных для отбывания наказания, назначенного приговором;

4) Инспекциялардың кәмелетке толмағандармен жүргізілген жұмыстарын талдау негізінде облыстар және Астана, Алматы қалалары бойынша ҚАЖ комитеті ҚАЖД басшысына ақпараттық-талдау және өзге де материалдарды дайындайды.
Ескерту: 162-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің  2010.12.22 № 341 (ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
10. Жазаны өтеуден мерзiмiнен бұрын және мерзiмiнен бұрын
шартты түрде босату, жазаның өтелмеген бөлiгiн неғұрлым жеңiл
жаза түрiмен ауыстыруға ұсыну бойынша ұйымдастыру жұмыстары
163. Түзеу жұмыстарына және бас бостандығын шектеуге сотталғандар заңмен белгіленген жаза мерзімінің бір бөлігін өтеген жағдайда Инспекция міндетті:
1) бір ай мерзімде жазаны өтеуден мерзiмiнен бұрын шартты түрде босату, жазаның өтелмеген бөлiгiн неғұрлым жеңiл жаза түрiмен ауыстыруға ұсыныс қолдаухатын шығаруға немесе бас тартуға мәселені қарап кейіннен сотқа енгізу үшін прокурорға осы Нұсқаулықтың 48-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жіберуге;
2) сот жазаны өтеу мерзiмiнен бұрын шартты түрде босату, жазаның өтелмеген бөлiгiн жазаның неғұрлым жеңiл түрiмен ауыстырудан бас тартылған жағдайда, осы негіздердің кез келгені бойынша қайта ұсыныс енгізу - бас тарту туралы ұйғарым шығарылған күнінен бастап алты айдан өткен соң жасалуы керек;
3) жазасын өтеу мерзімінің заңмен белгіленген бір бөлігін өтеген сотталған адамды шартты түрде мерзімінен бұрын босату мүмкіндігі туралы жәбірленушіні не оның өкілін үкім шығарған сот берген мекен-жай бойынша пошта арқылы Инспекция тапсырыс хатпен осы Нұсқаулықтың 49-қосымшасына сәйкес нысан бойынша хабардар етеді;
4) шартты сотталғандарды мерзімінен бұрын босату және шартты мерзiмiнен бұрын босату, iздеу және жазаны алмастыру материалдары 2 данада жасалады.
Жазасын өтеуден шартты мерзiмiнен бұрын босату, жазаның өтелмеген бөлiгiн неғұрлым жеңiл жаза түрiмен ауыстыру туралы қолдаухатта және кешірім жасау ұсыныста сотталғанның жеке басын, оның мiнез-құлқын, жазасын өтеу кезiндегi еңбекке және оқуға құлықтылығын сипаттайтын мәлiметтер қамтылуға тиiс.
11. Жазаны өтеудi тоқтату және сотталғандарды есептен шығару
негіздемелері
164. Сотталғандар Инспекция есептерінен келесі негiздер бойынша шығарылады:
1) жазаны өтеп шыққанда немесе шартты сотталғанда сынақ мерзiмi өткеннен кейiн;
2) жазаны өтеуден кәнiгi жалтарған жағдайда түзеу және қоғам жұмыстары басқа жазалармен немесе бас бостандығынан айырумен алмастырылғанда;
3) үкiммен тағайындаған шартты түрде соттаудың күші жойылғанда, жаза өтеуiн кейiнге қалдырылғанда және сотталғандарды сот тағайындаған жазасын өтеуге жібергенде;

4) вследствие освобождения от наказания лица, отбывающего общественные работы, признанного инвалидом I или II группы;
5) в связи с условно-досрочным освобождением от отбывания исправительных работ, ограничения свободы;
6) в связи с освобождением от отбывания наказания вследствие психического расстройства или тяжелой болезни;
7) в связи с отменой условного осуждения и снятия судимости;
8) в силу акта амнистии;
9) в силу акта помилования;
10) вследствие отмены приговора с прекращением дела производством;
11) в связи с осуждением за совершение нового преступления;
12) в связи с изменением места жительства при убытии с территории, обслуживаемой Инспекцией;
13) в связи с призывом или поступлением на воинскую или альтернативную гражданскую службу;
14) в связи со смертью;
15) в связи с убытием осужденного на постоянное место жительство в другое государство;
16) по иным основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
165. Лицам, отбывшим наказание в виде общественных и исправительных работ или освобожденным от него по другим основаниям, выдаются справки по форме согласно приложению 36 к настоящей Инструкции.
166. Досрочное освобождение условно осужденных от отбывания наказания производится в день поступления в Инспекцию соответствующих документов.
167. Снятие с учета женщины осужденной с отсрочкой исполнения наказания осуществляется в день поступления определения, постановления суда.
168. В день снятия с учета, осужденного по форме согласно приложению 50 к настоящей Инструкции направляется сообщение в подразделения ОВД, регистрации и документирования территориального органа юстиции, а также, в местный орган военного управления в отношении лица подлежащего призыву на действительную военную службу по форме согласно приложению 51 к настоящей Инструкции.
169. Снятие с учета осужденных в связи с заменой общественных и исправительных работ, ограничения свободы другим видом наказания, отменой условного осуждения и отсрочки исполнения наказания, а также осуждение за новое преступление, производится на основании судебных решений в день их получения.
170. О дате и основании снятия осужденного с учета делаются отметки в журнале учета осужденных, личном деле, контрольном деле, и в учетной карточке осужденных к общественным и исправительным работам. Личные и контрольные дела осужденных, снятых с учета, списываются в архив.
На лиц, выбывших до окончания срока наказания с территории, обслуживаемой Инспекцией, в связи с изменением места жительства, высылается сообщение в Инспекцию по новому месту жительства. Если дислокация Инспекции неизвестна, сообщение направляется в соответствующее  ДУИС Комитета УИС по области.
Личные и контрольные дела, а в отношении осужденных к исправительным работам и копии учетных карточек, заверенные печатью и подписью начальника Инспекции, пересылаются заказной почтой по запросу Инспекции по новому месту жительства осужденных. О получении контрольного или личного дела и копии учетной карточки Инспекцией по новому месту отбывания наказания осужденных немедленно высылается подтверждение в Инспекцию, выславшую документы.
Сноска. Пункт 170 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 22.12.2010 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4) I немесе II топтағы мүгедек деп танылған, қоғамдық жұмыс түріндегі жазасын өтеп жатқан адамның босатылуы салдарынан;
5) түзеу жұмыстары, бостандығын шектеу түрiндегi жаза өтеуiн шартты түрде мерзiмнен бұрын босатуына байланысты;
6) психиканың бұзылуына немесе ауыр дертінің салдарынан жазаны өтеуден босатылғанына байланысты;
7) шартты түрде соттаудың күшiн жою және сотталғандықтан шығаруына байланысты;
8) рақымшылық жасау актiсiнiң күшiне сәйкес;
9) кешiрiм жасау актiсiнiң күшiне сәйкес;
10) iстi өндiрiспен тоқтатумен үкiмнiң жоюына байланысты;
11) жаңа қылмыс жасаған үшiн сотталғанына байланысты;
12) Инспекция қызмет көрсететiн аумағынан тұрғылықты жерiн ауыстыруына байланысты;
13) азаматтық балама қызметке немесе әскери қызметке түсуiне немесе шақырылуына байланысты;
14) өлуiне байланысты;
15) басқа мемлекетке тұрғылықты тұруға кеткен жағдайда;
16) Қазақстан Республикасы Заңнамасымен көзделген өзге де негiздемелер бойынша.
165. Түзеу жұмыстары, қоғамдық жұмыстарға тарту, бас бостандығын шектеу түрiндегi жазаларды өтеген немесе одан басқа негiздер бойынша босатылған адамдарға осы Нұсқаулықтың 36-қосымшасына сәйкес нысан бойынша анықтама берiледi.
166. Шартты сотталғандарды жазаны өтеуден мерзiмiнен бұрын босату Инспекцияға тиiстi құжаттар келiп түскен күнi жүргiзiледi.
167. Жазаны кейінге қалдыру сотталған әйелдi есептен шығару сот ұйғарымы келiп түскен күнi жүзеге асырылады.
168. Сотталғанды есептен шығару туралы аумақтық ІІО, әділет органының тіркеу және құжаттандыру бөлімшелеріне осы Нұсқаулықтың 50-қосымшасына сәйкес нысан бойынша, сондай-ақ әскери қызметке шақырылуға жататын адамға қатысты жергілікті әскери басқарма органына осы Нұсқаулықтың 51-қосымшасына сәйкес нысан бойынша хабарлау жiберiледi.
169. Түзеу жұмыстары, қоғамдық жұмыстарға тарту, бас бостандығын шектеу жазаларының басқа түрiмен алмастыруға, шартты соттаудың және жазаны атқару мерзiмiн кейiнге қалдырудың күшi жойылуына байланысты сотталғандарды есептен шығару, сондай-ақ жаңа қылмысы үшiн соттау сот шешiмдерi негiзiнде олар алынған күнi жүргiзiледi.
170. Сотталғанды есептен шығару күнi және негiзi туралы сотталғандарды есепке алу журналында, түзеу жұмыстары және қоғам жұмыстарына тарту сотталғандардың жеке iсi және бақылау істері мен есепке алу карточкасына белгiлер соғылады. Есептен шығарылған сотталғандардың жеке және бақылау істері мұрағатқа жөнелтіледi.
Инспекция қызмет көрсететiн аумағынан тұрғылықты жерiн ауыстыруына байланысты өтеу мерзiмiнің аяқталғанына дейiн кеткен тұлғаларға жаңа тұрғын орны бойынша хабарлау жiберiледi. Егер Инспекцияның тұрғылықты жерi белгісіз болса, хабарлама ҚАЖ комитетінің облыстар бойынша аумақтық ҚАЖД жіберіледі.
Жеке және бақылау iстерi, ал түзеу жұмыстарға сотталғандардың Инспекция бастығы қолымен мөрленген есеп карточкаларының көшiрмелерi сотталғандардың жаңа тұрғылықты орны бойынша Инспекция сұрауымен тапсырыс почта арқылы жiберiледi. Сотталғандардың жаза өтеудiң жаңа тұрғылықты орнындағы Инспекциясы жеке және бақылау істерін және есеп карточкаларының көшiрмелерi алынғаны туралы тез арада құжат жiберген Инспекцияға растау жiбередi.
Ескерту: 170-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің  2010.12.22 № 341 (ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

171. Документами, подтверждающими наличие оснований для снятия, осужденного с учета Инспекции, являются:
1) при замене неотбытого срока исправительных работ, общественных работ, ограничения свободы другим наказанием, отмене условного осуждения и отсрочки отбывания наказания при освобождении осужденной женщины или замене ей, неотбытой части наказания более мягким, отмене приговора в связи с прекращением дела производством, освобождении вследствии психического расстройства, тяжелой болезни или признания инвалидом I или II группы, условно-досрочном освобождении, общественных работ, ограничения свободы - копии определений, постановлений соответствующих судебных органов;
2) в отношении лиц, отбывших исправительные работы учетная карточка, в которой произведен расчет времени, включенного в срок отбывания наказания, общих сумм заработной платы осужденного и произведенных удержаний;
при наличии этих данных задержка перечисления указанных сумм из заработной платы осужденного не является препятствием к снятию с учета. Учетные карточки и личные дела таких осужденных до полного перечисления удержанных сумм берутся на контроль;
3) документы компетентных органов, на которые в соответствии с актом об амнистии или помиловании возложено их исполнение;
4) копия приговора суда с распоряжением о вступлении его в законную силу в отношении осужденного за совершение нового преступления;
5) справка территориального органа юстиции о смерти осужденного;
6) сообщение о получении личного, контрольного дела и постановке осужденного на учет в Инспекцию по новому месту жительства;
7) наличие подтверждающих материалов о том, что осужденный выбыл на постоянное место жительство в другое государство;
8) сообщение из воинской части о прибытии осужденного и постановке на учет.
12. Организация работы по осуществлению первоначальных
розыскных мероприятий
172. Инспекция проводит первоначальные мероприятия по розыску осужденного, отбывающего наказание, не связанного с изоляцией от общества.
173. При проведении первоначальных мероприятий по розыску сотрудник Инспекции:
1) проводит опрос родственников, соседей и других граждан, которым могут быть известны связи и сведения о вероятном местонахождении осужденного, либо иные данные, которые могут способствовать розыску осужденного;
2) устанавливает через организацию, где работал осужденный, сведения о его возможном местонахождении, а также через местный орган военного управления, адресно-справочное бюро - прописку, адрес фактического местожительства;
3) осуществляет проверки по учетам органов внутренних дел с целью выявления скрывшегося среди задержанных, арестованных, подсудимых, в приемниках - распределителях для лиц, не имеющих определенного места жительства, документов и Центра временной изоляции, адаптации и реабилитации несовершеннолетних, а также по учетам медицинских учреждений, моргов и бюро регистрации несчастных случаев;

171. Инспекциядан есептен шығару үшiн негiздеме бар-жоғын дәлелдейтін құжаттары:
1) түзеу жұмыстары өтелмеген мерзiмiн басқа жазалармен алмастырылғанда, жазаны кейiнге қалдыру және шартты соттаудың күшiн жою сотталған әйелдi босатқанда, немесе жазаның өтелмеген бөлiмiн неғұрлым жеңiл жазамен алмастыруында, iстi өндiрiспен тоқтатуына, психиканың бұзылуы, ауыр дерт, I немесе II топтағы мүгедек деп тану салдарынан жазаны өтеуден босатылуына байланысты үкiм жоюында, қоғамдық жұмыстардан, бас бостандығы шектеуден шартты мерзімінен бұрын босатуда тиiстi сот органдарының қаулы, ұйғарымдарының көшiрмелерi;
2) түзеу жұмыстарын өтеген тұлғаларға қатысты сотталғанның жалақысынан және ұстап қалуларының жалпы сомасының жаза өтеу мерзiмiне енгiзiлген уақыт есеп айырысуы жасалған есеп карточкасы;
3) рақымшылық немесе кешiрiм жасау актiлерiне сай олардың орындалуы жүктелген құзырлы органдардың құжаттары;
4) жаңа қылмыс жасаған сотталғанға байланысты заңның күшiне енуi туралы өкiмiмен сот үкiмi көшiрмесi;
5) сотталғанның өлгенi туралы 3АГС органынан анықтама;
6) Жаңа тұрғылықты орны бойынша Инспекцияға сотталғанды есепке қою, жеке және бақылау істерінің алынғаны туралы хабарлама;
7) сотталғаннның басқа мемлекетке тұрғылықты тұруға кеткенін дәлелдейтін құжаттар;
8) әскери бөлiмнен сотталғанның келгенi және есепке қоюы туралы хабарлама.
12. Бастапқы iздестiру шаралары бойынша ұйымдастыру жұмыстары
172. Инспекция қоғамнан оқшаулаумен емес жазасын өтеп жатқан сотталғандарды iздестiру бойынша бастапқы iздестiру іс-шараларын өткiзедi.
173. Iздеу жөнiндегi бастапқы iс-шараларды жүргiзу кезiнде Инспекция қызметкерi:
1) сотталғанның туыстарын, көршiлерiн және оның байланыстары мен ықтимал жүрген жерi туралы мәліметтерден не сотталғанды іздеуге жәрдемдесуi мүмкiн өзге деректерден хабардар болуы мүмкiн басқа да азаматтарды сұрастырады;
2) сотталған жұмыс iстеген ұйым арқылы оның ықтимал жүрген жерi туралы деректердi, сондай-ақ жергілікті әскери басқару органы, мекен-жай анықтамалық бюросы арқылы тiркелген жерiн, iс жүзiнде тұрғылықты жерiнiң мекен-жайын анықтайды;
3) ішкi iстер органдарының есептерi бойынша қамауға алынғандардың, сотталғандардың, тұрақты мекен-жайы жоқ тұлғаларына арналған бөлу-қабылдағыштағы ұсталғандардың арасынан, сондай-ақ медициналық мекемелердiң, мәйiтханалардың, жазатайым оқиғаларды тiркеу бюроларының есептерi бойынша бой тасалаған адамды анықтау мақсатында тексерулердi жүзеге асырады;

внутренних дел Республики Казахстан от 10 марта 2005 года № 154.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________          __________________
(звание, Ф.И.О.)                              (подпись)
"__" ________________ 20__ г.
Приложение 14
к Инструкции по исполнению
наказаний не связанных с
изоляцией осужденного от
общества, иных мер уголовно-
правового воздействия и контроля
за лицами, осужденными условно
Форма
КОНТРОЛЬНО-СРОКОВАЯ КАРТОЧКА
Окончание срока _______________________________________________
(дата, вид наказания: исправительные работы,
_____________________________________________________________________
условное осуждение, отсрочка отбывания наказания в отношении
_____________________________________________________________________
осужденных женщин, лишение права занимать определенную должность или
_____________________________________________________________________
заниматься определенной деятельностью, ограничение свободы и
общественные работы)
Дата представления к условно-досрочному освобождению (УДО)
"__"_________ 20__ г.
Ф.И.О. ______________________________________________________________
Поставлен (а) _______________________________________________________
№ личного (контрольного) дела _______________________________________
Карточку составил ___________________________________________________
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________         __________________
(звание, Ф.И.О.)                            (подпись)
"__" ________________ 20__ г.
Приложение 15
к Инструкции по исполнению
наказаний не связанных с
изоляцией осужденного от
общества, иных мер уголовно-
правового воздействия и контроля
за лицами, осужденными условно
Форма
СТОРОЖЕВАЯ КАРТОЧКА
Окончание срока "___"_________ 20__ г.
Отметки об изменении срока наказания ________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., год и место рождения, адрес место жительства)
Осужден(а) "___"_________ 20__ г. ___________________________________
(наименование суда
по ст.___ УК Республики Казахстан к _________________________________
_____________________________________________________________________
(срок лишения права занимать определенную должность или заниматься
_____________________________________________________________________
определенной деятельностью, период испытательного срока, отсрочки
_____________________________________________________________________
отбывания наказания, общественные и исправительные работы,
ограничение свободы)
При обращении осужденного(ой) о снятии с регистрационного учета
по месту жительства немедленно сообщить в уголовно-исполнительную
инспекцию ________________________________ по телефону _____________
(наименование инспекции)
Снят с регистрационного учета "___"___________ 20__ г.
Уголовно-исполнительной инспекции сообщено "____"__________ 20__г.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________         ___________________
(звание, Ф.И.О.)                           (подпись)
"__" ________________ 20__ г.
Приложение 16
к Инструкции по исполнению
наказаний не связанных с
изоляцией осужденного от
общества, иных мер уголовно-
правового воздействия и контроля
за лицами, осужденными условно
Форма
_______________________________________________________________
(наименование территориального органа)
УЧЕТНАЯ КАРТОЧКА _______
отбывающего общественные работы
Ф.И.О._______________________________________________________________
Год и место рождения ________________________________________________
Домашний адрес ______________________________________________________
Место работы (учебы) и должность ____________________________________
Осужден (а) "___"__________ 20__ года _______________________________
(наименование суда)
по ст. ______________ УК РК к _____ часам общественных работ.
Взят(а) на учет "___"__________ 20__ года.
Направлен(а) на работу ______________________________________________
(наименование предприятия)
Снят(а)с учета "___" ____________ 20__ года
Карточку заполнил
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________          ____________________
(звание, Ф.И.О.)                            (подпись)
"__" ________________ 20__ г.
Место для отметок о перемене места работы или жительства _____
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Приложение 17
к Инструкции по исполнению
наказаний не связанных с
изоляцией осужденного от
общества, иных мер уголовно-
правового воздействия и контроля
за лицами, осужденными условно
Форма
МИНИСТЕРСТВО ЮСТИЦИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
________________________________________________________________
(наименование территориального органа)
ЛИЧНОЕ ДЕЛО № ____
отбывающего(ей) общественные работы
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Осужден(а) "____" ___________ 20__ г.,
по ст. _______________________ УК Республики Казахстан
к __________ часам общественных работ.
(прописью)
Поставлен(а) на учет "____"_________ 20___ г.
Снят(а) с учета "____"__________ 20__ г.
Количество листов в деле ____________________
Приложение 18
к Инструкции по исполнению
наказаний не связанных с
изоляцией осужденного от
общества, иных мер уголовно-
правового воздействия и контроля
за лицами, осужденными условно
Форма
_____________________________________
(наименование территориального органа)
УЧЕТНАЯ КАРТОЧКА №____
отбывающего(ей) исправительные работы
Фамилия _____________________________________________________________
Имя, отчество _______________________________________________________
Год и место рождения ________________________________________________
Домашний адрес ______________________________________________________
Место работы и должность ____________________________________________
Осужден(а) "__"________ 20__ г. _____________________________________
(наименование суда)
по ст. ________ УК к исправительным работам _________________________
на срок _______ Размер удержаний ___________ %
Взят на учет "___" ________ 20__ г.
Карточку заполнил(а) ________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)               (подпись)
Место для отметок о перемене места работы или жительства _____________________________________________________________________
Согласно полученному подтверждению,
Удержания начаты с "__"_______ 20 __ г.

2005 жылғы 10 наурыздағы № 154 бекітілген Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті қылмыстық-атқару
инспекцияcының Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Тіркеу
қызметі және құқықтық көмек көрсету комитетінің және Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының бөлімшелерімен қоғамнан оқшаулауға байланысты емес жазаларға және қылмыстық-құқықтық жауапкершіліктің өзге де шараларына сотталған адамдардың өмір салтын және мінез-құлқын бақылау бойынша өзара іс-қимыл жөніндегі нұсқаулықтың 24, 26-тармақтарын орындау және мәлімет үшін тапсыруды сұраймыз.
________________________
(орган атауы)
________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_______________________________________       ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                  (қолы)
«___» __________ 20__ ж.
Сотталғанды қоғамнан оқшаулауға
байланысты емес жазаларды орындау,
қылмыстық-құқықтық ықпал етудің өзге де
шаралары және шартты сотталған
адамдарды бақылау жөніндегі Нұсқаулыққа
14-қосымша
Нысаны
БАҚЫЛАУ-МЕРЗІМДІК КАРТОЧКАСЫ
Мерзімнің аяқталуы ___________________________________________
(күні, жаза түрі: түзеу жұмыстары,
____________________________________________________________________
шартты соттау, сотталған әйелдерге қатысты жаза өткеруді кейінге
____________________________________________________________________
қалдыру, белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен
шұғылдану құқығынан айыру, бас бостандығын шектеу және қоғамдық
жұмыстары)
Шартты мерзімінен бұрын босатуға жіберілген күні (ШМББ) 20 _ ж. "__"__________
Тегі, аты-жөні ________________________________________________
Есепке алынды _________________________________________________
Бақылау (жеке) іс № ___________________________________________
Карточканы толтырған __________________________________________
(орган атауы)
__________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_______________________________________       ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                  (қолы)
«___» __________ 20__ ж.
Сотталғанды қоғамнан оқшаулауға
байланысты емес жазаларды орындау,
қылмыстық-құқықтық ықпал етудің өзге де
шаралары және шартты сотталған
адамдарды бақылау жөніндегі Нұсқаулыққа
15-қосымша
Нысаны
КҮЗЕТ КАРТОЧКАСЫ
Мерзімнің аяқталуы 20 _ ж. «___»_______________________
Жаза мерзімінің өзгеруі туралы белгі ________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты-жөні, туған жылы және жері, тұрғылықты жері)
20 _ ж. «___»__________сотталды.
_____________________________________________________________________
(сот атауы)
Қазақстан Республикасы ҚК-нің ______ бабына сәйкес __________________
(белгiлi бiр қызметтi атқару
_____________________________________________________________________
немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен шұғылдану құқығынан айыру, сынау
_____________________________________________________________________
мерзімінің кезеңі, жазаны атқаруды кейінге қалдыру, қоғамдық және
____________________________________________________________________
түзеу жұмыстардың, бас бостандығын шектеу мерзімі)
Сотталғанның тұрғылықты жерінің тіркелу есебінен шығару бойынша
өтінген кезде тез арада қылмыстық-атқару инспекциясына
_____________________ мына телефон ___________ арқылы хабарлансын.
(инспекция атауы)
20_ ж. "___"__________ тіркелу есебінен шығарылды
20_ ж. "___"__________ қылмыстық-атқару инспекцияға хабарланды
_________________________
(орган атауы)
__________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_______________________________________       ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                 (қолы)
«___» __________ 20__ ж.
Сотталғанды қоғамнан оқшаулауға
байланысты емес жазаларды орындау,
қылмыстық-құқықтық ықпал етудің өзге де
шаралары және шартты сотталған
адамдарды бақылау жөніндегі Нұсқаулыққа
16-қосымша
Нысаны
________________________________________________________________
(аумақтық органның атауы)
Қоғамдық жұмысты атқарушының
ЕСЕП КАРТОЧКАСЫ ____
Аты-жөні ____________________________________________________________
Туған жылы мен жері _________________________________________________
Тұрғылықты жері _____________________________________________________
Жұмыс орны (оқу) және лауазымы ______________________________________
_____________________________________________________________________
20 _ ж. "__"__________ ______________________________________________
(сот атауы)
Қазақстан Республикасы ҚК-нің ______ бабы бойынша ________ сағат
қоғамдық жұмыстарға сотталды.
20 _ жылғы "__"__________ есепке алынды
_______________________________________________ жұмысқа жіберілді
(мекеме атауы)
20_ ж. "__"__________ есептен шығарылды.
Карточканы толтырған
__________________________
(орган атауы)
__________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_______________________________________       ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                   (қолы)
«___» __________ 20__ ж.
Тұрғылықты және жұмыс орнын ауыстырғаны туралы жазылатын орын
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Сотталғанды қоғамнан оқшаулауға
байланысты емес жазаларды орындау,
қылмыстық-құқықтық ықпал етудің өзге де
шаралары және шартты сотталған
адамдарды бақылау жөніндегі Нұсқаулыққа
17-қосымша
Нысаны
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІ
________________________________________________________________
(аумақтық органның атауы)
Қоғамдық жұмыстарға сотталғанның
ЖЕКЕ ІСІ № _____
_____________________________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
20_ ж. "__"_________ Қазақстан Республикасының ҚК-нің _____ бабына
сәйкес ___________________ сағат қоғамдық жұмыстарға сотталды.
(жазумен)
20_ ж. "__"______________ есепке алынды
20_ ж. "__"__________ есептен шығарылды
Істегі беттердің саны ___________________
(жазумен)
Сотталғанды қоғамнан оқшаулауға
байланысты емес жазаларды орындау,
қылмыстық-құқықтық ықпал етудің өзге де
шаралары және шартты сотталған
адамдарды бақылау жөніндегі Нұсқаулыққа
18-қосымша
Нысаны
________________________________________________________________
(аумақтық органның атауы)
Түзеу жұмыстарын өтеушінің
№ _____ ЕСЕПКЕ АЛУ КАРТОЧКАСЫ
Тегі, аты-жөні ______________________________________________________
Туған жылы және жері ________________________________________________
Мекен-жайы __________________________________________________________
Жұмыс орны және лауазымы ____________________________________________
20___ж. «___» _______________         _______________________________
(соттың атауы)
ҚР ҚК ___ бабы бойынша _____ мерзімге түзеу жұмыстарына сотталған
Ұстап қалудың өлшемі _________ %
20___ ж. _______________ есепке алынады.
Карточканы толтырған _______________________________    _____________
(лауазымы, тегі, аты-жөні)          (қолы)
Жұмыс орнын немесе тұрғылықты жерін өзгерткені туралы белгілерге арналған орын: ______________________________________________________
Ұстап қалудың мөлшері _________%. Алынған растауға сәйкес
Ұстап қалу 20___ ж. _______________ басталды.

3. _________________________________
4. _________________________________
ПРОВЕРКОЙ УСТАНОВЛЕНО:
_____________________________________________________________________
(Занимаемая должность на момент проверки, № приказа,
_____________________________________________________________________
дата освобождения от занимаемой должности)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Оборотная сторона)
В целях устранения обнаруженных проверкой недостатков,
ПРЕДЛАГАЕТСЯ:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________            ___________________
(звание, Ф.И.О.)                            (подпись)
"__" ________________ 200__ г.
Руководитель предприятия
(учреждения, организации)                         ___________________
(подпись)
Копию акта получил(а)                             ___________________
(подпись)
Примечание: Акт составляется в двух экземплярах. Первый
экземпляр остается на предприятии, второй с отметкой администрации
предприятия об ознакомлении хранится в делах инспекции.
Приложение 44
к Инструкции по исполнению
наказаний не связанных с
изоляцией осужденного от
общества, иных мер уголовно-
правового воздействия и контроля
за лицами, осужденными условно
Форма
_______________________________
(Наименование организации)
_______________________________
(фамилия, инициалы руководителя)
СООБЩЕНИЕ
Сообщаю, что ________________________________________________________
(Ф.И.О.)
работающий(ая) ______________________________________________________
(должность и место работы)
осужден(а) "__"_____ 20__ г. ________________________________________
(наименование суда)
по ст. УК РК к _______ годам лишения свободы и согласно применения
ст. ___ УК РК наказание ему (ей) назначено __ год(а)
_____________________________________________________________________
(указать вид наказания)
Учитывая изложенное, прошу о всех нарушениях трудовой
дисциплины, допущенных ________________, и примененных к нему (ней)
дисциплинарных взысканиях, информировать уголовно-исполнительную
инспекцию ____________________, на учете которой состоит.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________             __________________
(звание, Ф.И.О.)                            (подпись)
"__" ________________ 20__ г.
Приложение 45
к Инструкции по исполнению
наказаний не связанных с
изоляцией осужденного от
общества, иных мер уголовно-
правового воздействия и контроля
за лицами, осужденными условно
Форма
___________________________
(наименование организации,
___________________________
органа, фамилия и инициалы
руководителя)
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ
В соответствии с требованиями приговора _______________________
(наименование суда)
"__"__________ 20___ г. гр.__________________________________________
(фамилия, имя, отчество осужденного(ой))
запрещено занимать должности (заниматься деятельностью) _____________
_____________________________________________________________________
(указывается на какой срок, какие должности запрещено занимать
_____________________________________________________________________
или какой деятельностью запрещено заниматься)
Проверкой установлено, что до настоящего времени приговор суда не
исполнен и осужденный(ая) _____________ продолжает __________________
(фамилия и инициалы)            (указывается
_____________________________________________________________________
какую должность продолжает занимать или какой деятельностью
заниматься,
_____________________________________________________________________
какой документ не изъят, какое решение не аннулировано)
Предлагаю немедленно принять меры к неукоснительному исполнению
приговора суда, о чем проинформировать уголовно-исполнительную
инспекцию.
Ставлю Вас в известность, что в противном случае будет решаться
вопрос о привлечении лиц, виновных в неисполнении требований
приговора, к уголовной ответственности в соответствии со ст. 362
УК РК.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________             __________________
(звание, Ф.И.О.)                            (подпись)
"__" ________________ 20__ г.
Приложение 46
к Инструкции по исполнению
наказаний не связанных с
изоляцией осужденного от
общества, иных мер уголовно-
правового воздействия и контроля
за лицами, осужденными условно
Форма
Начальнику _______________________
(наименование ОВД или органа
опеки и попечительства)
__________________________________
(фамилия и инициалы)
СООБЩЕНИЕ
Ставим Вас в известность, что по адресу _______________________
проживает несовершеннолетний(яя) ____________________________________
(фамилия, имя и отчество)
который(ая) "___"________ 20___ г. осужден(а) по ст. __________ УК РК
_____________________________________________________________________
(вид наказания и срок, дополнительные сведения об осужденном(ой),
_____________________________________________________________________
возложенные судом обязанности, прежние судимости и т.д.)
Учитывая изложенное, прошу Вас информировать уголовно-
исполнительную инспекцию о поведении несовершеннолетнего(ей)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество)
и о проведенной с ним (ней) воспитательной работы.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________             __________________
(звание, Ф.И.О.)                             (подпись)
"__" ________________ 20____ г.
Приложение 47
к Инструкции по исполнению
наказаний не связанных с
изоляцией осужденного от
общества, иных мер уголовно-
правового воздействия и контроля
за лицами, осужденными условно
Форма
Местный орган военного управления
_________________________________
(наименование МОВУ)
СООБЩЕНИЕ
Состоящий на воинском учете __________________________________
(фамилия, имя, отчество)
"__"______ 20__ г. рождения, проживающий по адресу
____________________________________________________________________
"___"_____ 20__ г. осужден _________________________________________
(наименование суда)
по ст. УК РК к _____________________________________________________
(вид и срок наказания)
____________________________________________________________________
О снятии осужденного с учета уголовно-исполнительной инспекции будет
сообщено дополнительно.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________            __________________
(звание, Ф.И.О.)                             (подпись)
"__" _____________ 20__ г.
Приложение 48
к Инструкции по исполнению
наказаний не связанных с
изоляцией осужденного от
общества, иных мер уголовно-
правового воздействия и контроля
за лицами, осужденными условно
Форма
Прокурору _________________
(города, района)
___________________________
(звание, инициалы, фамилия)
Ходатайство
Я, ____________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя и отчество)
_____________________________________________________________________
(наименование территориального органа)
Рассмотрев материалы ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год и место рождения)
осужденного(ой) "__"_________ 20___г.
_____________________________________________________________________
(наименования суда)
по ст. ___ УК РК ____________________________________________________
(срок, вид наказания)
состоящий(ей) на учете в уголовно-исполнительной инспекции с
"__" __________ 20__ г.
_____________________________________________________________________
(в ходатайстве на условно-досрочное освобождение указывается: отбытый
_____________________________________________________________________
и не отбытый срок наказания на момент вынесения ходатайства,
_____________________________________________________________________
излагаются сведения, характеризующие личность осужденного(ой),
_____________________________________________________________________
его(ее) поведение, выполнению обязанностей и запретов, возмещение им
_____________________________________________________________________
ущерба, причиненного здоровью и имуществу потерпевшего, материального
_____________________________________________________________________
ущерба государству)
Учитывая изложенное и руководствуясь __________________________
(указать статью УК РК)
Уголовного кодекса Республики Казахстан, полагаю целесообразным
направить материал на осужденного(ой) _______________________________
(ФИО осужденного(ой), год рождения)
для решения вопроса о возможности
_____________________________________________________________________
(об условно-досрочном освобождении)
Приложение на ____ листах.
"__"_____ 20__ г. ____________             __________________________
(подпись)                  (инициалы, фамилия)
М.П.
Приложение 49
к Инструкции по исполнению
наказаний не связанных с
изоляцией осужденного от
общества, иных мер уголовно-
правового воздействия и контроля
за лицами, осужденными условно
Сноска. Приложение 49 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 22.12.2010 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
_____________________
(кому)
Уведомление
В уголовно-исполнительной инспекции ________________
Департамента уголовно-исполнительной системы Комитета
уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан
по _______________________________ области
состоит на учете осужденный(ая) _____________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество осужденного (ой), год рождения, вид
наказания)
на основании ________________________________________________________
(наименование документа)

3. ___________________________________________________
4. ___________________________________________________
Тексерумен анықталды
_____________________________________________________________________
(тексерiс кезіндегi атқарып отырған лауазымы, бұйрық нөмірi, атқарып
_____________________________________________________________________
отырған лауазымынан босатылған күні, еңбек кiтапшасына енгізілген
_____________________________________________________________________
жазба)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Келесі жағы)
Тексерумен анықталған кемшіліктерді жою үшін
ТАПСЫРЫЛАДЫ
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
________________________
(орган атауы)
________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_______________________________________       ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                   (қолы)
«___» __________ 20__ ж.
_______________________
(мекеме атауы)
_______________________ бастығы               _______________________
(қолы)
20__ ж. ______________
Актінің көшірмесін алдым                      _______________________
(қолы)
Ескерту: Акт екі экземплярда жасалады. Бірі мекемеде қалдырылады, екіншісі мекеменің танысу жазумен инспекцияда сақталады.
Сотталғанды қоғамнан оқшаулауға
байланысты емес жазаларды орындау,
қылмыстық-құқықтық ықпал етудің өзге де
шаралары және шартты сотталған
адамдарды бақылау жөніндегі Нұсқаулыққа
44-қосымша
Нысаны
_________________________________
(Ұйымның атауы)
_________________________________
(басшының тегi, аты-жөнi)
Хабарлама
______________________________________________________ үкiмiне сәйкес
(соттың атауы)
азамат(ша) __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, жұмыс орны)
"___"_______ 20__ ж. ҚР ҚК-нiң ____ бабына сәйкес ______ мерзімге бас
бостандығынан айыру жазасына кесiлдi және ҚР ҚК ____ бабына сәйкес
____________ жыл __________________________________________________
(жаза түрi көрсетілсін)
Жоғарыда баяндалғанды ескере отырып, ___________________ барлық
еңбек тәртiп бұзушылықтары және оған тәртіптік жаза қолданғаны туралы
есепте тұрған ____________________ қылмыстық-атқару инспекциясын
хабардар етуіңізді сұраймын.
________________________
(орган атауы)
________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_______________________________________       ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                   (қолы)
«___» __________ 20__ ж.
Сотталғанды қоғамнан оқшаулауға
байланысты емес жазаларды орындау,
қылмыстық-құқықтық ықпал етудің өзге де
шаралары және шартты сотталған
адамдарды бақылау жөніндегі Нұсқаулыққа
45-қосымша
Нысаны
________________________________
(Ұйымның, органның атауы,
________________________________
басшының тегi, аты-жөнi)
Ұсыным
Үкiмiнің талабына сәйкес ______________________________________
(соттың атауы)
20__ ж.__________ аз.________________________________________________
(сотталғанның аты-жөні)
қандай қызметтер атқаруға (қандай іс-әрекетпен шұғылдануға тыйым
салынған)____________________________________________________________
(қандай қызметтер атқаруға, қандай іс-әрекетпен
шұғылдануға тыйым салынғаны және қай мерзімге көрсетіледі)
Тексерумен осы күнге дейін сот үкімінің орындалмай отырғаны
және сотталған ______________________ жалғастырып____________________
(аты-жөні)
_____________________________________________________________________
(қандай қызметте екені, қандай құжат алынғаны, қандай шешім
бұзылмағаны)
Сот үкімін мүлтексіз орындауға шараларды дереу қабылдауды
ұсынамын, бұл жөнінде ____________ қылмыстық-атқару инспекциясына
хабар етілсін. Сізді егер сот үкімі орындалмайтын болса, жауапты адамдар
Басқа жағдайда үкім талаптарының орындалмауын кінәлі адамдарды ҚР ҚК-нің 362-бабына сәйкес қылмыстық жауапқа тартылатыны туралы мәселенің шешілетініне Сізді хабардар етеміз.
________________________
(орган атауы)
________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_______________________________________       ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                   (қолы)
«___» __________ 20__ ж.
Сотталғанды қоғамнан оқшаулауға
байланысты емес жазаларды орындау,
қылмыстық-құқықтық ықпал етудің өзге де
шаралары және шартты сотталған
адамдарды бақылау жөніндегі Нұсқаулыққа
46-қосымша
Нысаны
____________________________________ бастығына
(ІІО немесе қамқорлық жасау органына)
______________________________________________
(тегі, аты жөні)
ХАБАРЛАМА
Мына тұрғылықты жерде ________________________________________
"___"________ 20__ жылғы ҚР ҚК-тің ________ бабы бойынша
____________________________________________________________________
(жаза түрі және мерзімі, сотталған туралы қосымша мәліметтер,
____________________________________________________________________
сот жүктеген міндеттер, бұрынғы сотталғандығы және басқалар)
кәмелетке толмаған сотталған ________________________________ тұрады.
(тегі, аты-жөні)
Осыған байланысты, кәмелетке толмаған
____________________________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
мінез-кұлқы және онымен өткізілген тәрбие жұмысы жөнінде
қылмыстық-атқару инспекциясын ақпараттандыруыңызды сұраймын
________________________
(орган атауы)
________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_______________________________________       ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                   (қолы)
«___» __________ 20__ ж.
Сотталғанды қоғамнан оқшаулауға
байланысты емес жазаларды орындау,
қылмыстық-құқықтық ықпал етудің өзге де
шаралары және шартты сотталған
адамдарды бақылау жөніндегі Нұсқаулыққа
47-қосымша
Әскери басқарушы жергілікті орган
_________________________________
_________________________________
ӘБЖО атауы
ХАБАРЛАМА
Әскери есепте тұратын _________________________________________
(тегі, аты-жөні)
"____"_________ 19_ж. туылған, тұрғылықты жері ______________________
_________________________________________________ "__"_________200_ж.
сотталған ___________________________________________________________
(соттың атауы)
ҚР ҚК-нің бабы бойынша
_____________________________________________________________________
(түрі және жаза мерзімі)
Қылмыстық-атқару инспекциясы есебінен шығарылғаны қосымша
хабарланады.
________________________
(орган атауы)
________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_______________________________________       ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                   (қолы)
«___» __________ 20__ ж.
Сотталғанды қоғамнан оқшаулауға
байланысты емес жазаларды орындау,
қылмыстық-құқықтық ықпал етудің өзге де
шаралары және шартты сотталған
адамдарды бақылау жөніндегі Нұсқаулыққа
48-қосымша
Нысаны
_________________________ прокурорына
(қаласының, ауданының)
_____________________________________
(атағы, тегі, аты-жөні)
Қолдаухат
Мен, __________________________________________________________
(лауазымы, атағы, аты-жөні)
_____________________________________________________________________
(аумақтық органның атауы)
ҚР ҚК___ бабы бойынша _______________________________________________
(жаза түрі, мерзімі)
_____________________________________________________________________
(сот атауы)
20__ ж. ________"__" сотталған қылмыстық-атқару инспекцияның есебінде
20___ж. "__" __________ тұрған ______________________________________
(аты-жөні, туған жылы және жері)
материалдарын қарап
_____________________________________________________________________
(шартты түрде мерзімінен бұрын босатуға
_____________________________________________________________________
қолдаухатында қолдаухат шығару мезетінде жазаның өтелген және
_____________________________________________________________________
өтелмеген мерзімдері, сотталғанның жеке басын мінездейтін мәліметтер
_____________________________________________________________________
баяндалады,оның мінез-құлқы, тыйымдар мен міндеттерді орындауы,
_____________________________________________________________________
мемлекетке материалдық залал, жәбірленушінің мүлкіне және
_____________________________________________________________________
денсаулығына келтірілген залалды өтеуі көрсетіледі.)
Жоғарыда айтылған жәйттардың негізінде және Қазақстан
Республикасы Қылмыстық кодексінің ___________ басшылыққа ала отырып,
(ҚР ҚК-нің бабы көрсетіледі)
сотталған ___________________________________________________________
(сотталғанның аты-жөні, туған жылы)
_____________________________________________________________________
шартты түрде мерзімінен бұрын босатуға мүмкіндігі туралы мәселені
шешу үшін материалды жолдауды орынды деп есептеймін.
Қосымша ___ беттік.
20_ ж. "__"______. __________ ___________________
(қолы)     (тегі, аты-жөні)
Сотталғанды қоғамнан оқшаулауға
байланысты емес жазаларды орындау,
қылмыстық-құқықтық ықпал етудің өзге де
шаралары және шартты сотталған
адамдарды бақылау жөніндегі Нұсқаулыққа
49-қосымша
Ескерту: 49-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің  2010.12.22 № 341 (ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Нысаны
______________
(кімге)
Хабарлама
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің _____________________ облысы бойынша қылмыстық-атқару жүйесі департаментінің ____________________________
___________________________________________________ қылмыстық-атқару
инспекциясында______________________________________________________
___________________________________________________________ негізінде
(құжаттың атауы)
сотталған____________________________________________________________
__________________________________________________________ есепте тұр
(сотталғанның тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы, жаза түрі)

Согласно части 1, 3 ст. 70 Уголовного кодекса Республики
Казахстан, условно-досрочное освобождение может быть применено после
фактического отбытия осужденным(ой) не менее ________ срока
наказания, т.е. "___" _______ 20__ года.
В соответствии с пунктом 9 ст. 169 Уголовно-исполнительного
кодекса Республики Казахстан уведомляем Вас о возможном его (ее)
условно-досрочном освобождении.
О дате и месте рассмотрения Вы будете уведомлены судом
дополнительно.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________            __________________
(звание, Ф.И.О.)                            (подпись)
"__" ________________ 20__ г.
Приложение 50
к Инструкции по исполнению
наказаний не связанных с
изоляцией осужденного от
общества, иных мер уголовно-
правового воздействия и контроля
за лицами, осужденными условно
Форма
Начальнику ______________________
_________________________________
_________________________________
Ф.И.О.
СООБЩЕНИЕ
Гр-н(ка) ____________________________________________________________
(Ф.И.О., год и место рождения)
Проживающий(ая) по адресу ___________________________________________
осужденный(ая) "____"______ 20__ г. _________________________________
(наименование суда)
_____________________________________________________________________
(вид наказания)
по ст. УК РК "__"_____ 20__ г. снят(а) с учета в УИИ в связи с
_____________________________________________________________________
(основание снятия с учета)
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________             __________________
(звание, Ф.И.О.)                             (подпись)
"__" ________________ 20__ г.
Приложение 51
к Инструкции по исполнению
наказаний не связанных с
изоляцией осужденного от
общества, иных мер уголовно-
правового воздействия и контроля
за лицами, осужденными условно
Форма
Местный орган военного управления
_________________________________
_________________________________
(наименование МОВУ)
СООБЩЕНИЕ
Состоящий на воинском учете _________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
"___"________ 19__ г.р., проживающий по адресу ______________________
_____________________________, "___"___________20__ г. снят с учета
уголовно-исполнительной инспекции в связи с _________________________
_____________________________________________________________________
(указать основание снятия с учета)
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________            __________________
(звание, Ф.И.О.)                          (подпись)
"__" ________________ 20__ г.

Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 70-бабының 1, 3
бөлімдеріне сәйкес сотталғанға нақты ______ жаза мерзімін өтегеннен
кейін шартты түрде мерзімінен бұрын босату қолданылуы мүмкін, яғни
20__ жылдың "___"__________.
Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексі 169-бабының
9-тармағына сәйкес Сізді, оның шартты түрде мерзімінен бұрын
(мерзімінен бұрын) босатылып шығу мүмкіндігін хабарлаймыз.
Қарау орны және күні туралы Сізге сот қосымша хабарлайды.
________________________
________________________
(орган атауы)
________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_______________________________________       ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                   (қолы)
«___» __________ 20__ ж.
Сотталғанды қоғамнан оқшаулауға
байланысты емес жазаларды орындау,
қылмыстық-құқықтық ықпал етудің өзге де
шаралары және шартты сотталған
адамдарды бақылау жөніндегі Нұсқаулыққа
50-қосымша
Нысаны
_____________________________ бастығына
_______________________________________
(тегі, аты жөні)
ХАБАРЛАМА
Азамат ________________________________________________________
(тегі, аты-жөні және туған жері)
_____________________________________________________________________
(тұрғылықты жері)
"___"________ 20__ жылы _____________________________________________
(қай сотпен сотталған, жаза түрі)
ҚР ҚК-нің ________ бабымен сотталған ҚАИ есебінен
_________________________________ шығарылды
(есептен шығару негіздемесі)
________________________
(орган атауы)
________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_______________________________________       ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                   (қолы)
(атағы, тегі, аты-жөні)                           (қолы)
«___» __________ 20__ ж.
Сотталғанды қоғамнан оқшаулауға
байланысты емес жазаларды орындау,
қылмыстық-құқықтық ықпал етудің өзге де
шаралары және шартты сотталған
адамдарды бақылау жөніндегі Нұсқаулыққа
51-қосымша
Нысаны
Жергілікті әскери басқару органы
__________________________________
__________________________________
ЖӘБО атауы
ХАБАРЛАМА
Әскери есепте тұратын _______________________________________________
(тегі, аты-жөні)
"____"_________ 19_ж. туылған, мына жерде тұратын ___________________
"____"_________ 20_ж. осыған байланысты қылмыстық-атқару инспекциясы
есебінен шығарылған _________________________________________________
(есептен шығарылған шығару негіздемесі)
_____________________________________________________________________
________________________
(орган атауы)
________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_______________________________________       ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                   (қолы)
«___» __________ 20__ ж.