Об утверждении Правил содержания собак и кошек на территории города Рудного, поселка Качар, Горняцкий, Перцевка и станции Железорудная
Решение Рудненского городского маслихата Костанайской области от 25 февраля 2009 года № 177. Зарегистрировано Управлением юстиции города Рудного Костанайской области 9 апреля 2009 года № 9-2-128. Утратило силу - Решением маслихата города Рудного Костанайской области от 30 июня 2011 года № 455
Сноска. Утратило силу - Решением маслихата города Рудного Костанайской области от 30.06.2011 № 455.
В соответствии со статьей 3 Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях", статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением акимата города Рудного от 26 января 2009 года № 21 "О проекте Правил содержания, выгула собак и кошек на территории города Рудного, поселков Качар, Горняцкий, Перцевка и станции Железорудная" маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания собак и кошек на территории города Рудного, поселков Качар, Горняцкий, Перцевка и станции Железорудная.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель внеочередной сессии
городского маслихата В. Вайзер
Секретарь
городского маслихата В. Лощинин
Утверждены
решением маслихата
от 25 февраля 2009 года
№ 177
Правила
содержания собак и кошек на территории города Рудного,
поселков Качар, Горняцкий, Перцевка и станции Железорудная
Глава 1.
Общие положения
1. Правила содержания собак и кошек на территории города Рудного, поселков Качар, Горняцкий, Перцевка и станции Железорудная (далее по тексту Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях", Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
2. Правила действуют в городе Рудном и прилегающих к нему поселках: Качар, Горняцкий, Перцевка и станции Железорудная.
Правила рекомендуют порядок содержания собак и кошек на территории города Рудного, поселков Качар, Горняцкий, Перцевка и станции Железорудная в целях обеспечения благоприятных условий совместного проживания людей, собак и кошек.

Рудный қаласының, Қашар, Горняцк, Перцев поселкелерінің және Железорудная стансасының аумағында иттерді және мысықтарды ұстау Ережелерін бекіту туралы
Қостанай облысы Рудный қаласы мәслихатының 2009 жылғы 25 ақпандағы № 177 шешімі. Қостанай облысы Рудный қаласының Әділет басқармасында 2009 жылы 9 сәуірде № 9-2-128 тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы Рудный қаласы мәслихатының 2011 жылғы 30 маусымдағы № 455 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қостанай облысы Рудный қаласы мәслихатының 2011.06.30 № 455 шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Кодексінің 3-бабына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 21 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Рудный қаласы әкімдігінің 2009 жылғы 26 қаңтардағы № 21 "Рудный қаласының, Қашар, Горняцк, Перцев поселкелерінің және Железорудная стансасының аумағында иттерді және мысықтарды ұстау, қыдырту ережелерінің жобасы туралы" қаулысына сәйкес мәслихат ШЕШТІ:
1. Рудный қаласының, Қашар, Горняцк, Перцев поселкелерінің және Железорудная стансасының аумағында иттерді және мысықтарды ұстау қосымшаға берілген Ережелері бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қалалық мәслихаттың кезектен
тыс сессиясының төрағасы                   В. Вайзер
Қалалық мәслихаттың хатшысы                В. Лощинин
Мәслихаттың
2009 жылғы 25 ақпандағы
№ 177 шешімімен
бекітілді
Рудный қаласының, Қашар, Горняцк,
Перцев поселкелерінің және Железорудная стансасының
аумағында иттерді және мысықтарды ұстау
Ережелері
1-тарау.
Жалпы ережелер
1. Осы Рудный қаласының, Қашар, Горняцк, Перцев поселкелерінің және Железорудная стансасының аумағында иттерді және мысықтарды ұстау Ережелері (бұдан әрі мәтін бойынша – Ережелер) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Кодексімен, Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі "Ветеринария туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес әзірленді.
2. Осы Ережелер Рудный қаласының аумағында және оған жақын: Қашар, Горняцк, Перцев, поселкелерінде, Железорудная стансасында әрекет етеді.
Осы Ережелер адамдардың иттер мен мысықтармен бірге тұру қолайлы жағдайларын қамтамасыз ету мақсатында Рудный қаласының, Қашар, Горняцк, Перцев поселкелерінің және Железорудная стансасының аумағында иттерді және мысықтарды ұстау тәртібін ұсынады.

3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) идентификация – процедура проведения паспортизации сельскохозяйственных животных, сопровождающейся присвоением индивидуального носителя идентификационного номера (пластмассовые бирки, сережки, татуировочные номера) путем биркования, таврения и татуировки;
2) ветеринарные (ветеринарно-санитарные) правила – нормативный правовой акт, определяющий порядок проведения ветеринарных мероприятий на основе ветеринарных нормативов, утверждаемый уполномоченным государственным органом в области ветеринарии, являющийся обязательным для исполнения физическими и юридическими лицами, осуществляющими деятельность в области ветеринарии;
3) ветеринарный паспорт – документ установленной уполномоченным государственным органом в области ветеринарии формы, в котором указываются: владелец, вид, пол, масть, возраст животного, сроки и характер проведенных ветеринарных обработок в целях профилактики, лечения и диагностики болезней животных.
Глава 2.
Содержание собак и кошек
4. Владельцам собак и кошек рекомендуется:
1) обеспечивать идентификацию собак и кошек путем оформления индивидуального ветеринарного паспорта не позднее, чем через два месяца после их рождения.
Продажу или передачу собак и (или) кошек новому владельцу осуществлять с одновременной передачей ветеринарного паспорта. Перевозку собак и (или) кошек рекомендуется осуществлять при наличии ветеринарного паспорта;
2) иметь на собаке и (или) кошке хорошо видимый ошейник, с закрепленной биркой. На бирке по желанию владельца может быть указана информация, касающаяся собаки и (или) кошки (кличка, порода, возраст);
3) осуществлять содержание собаки и (или) кошки в соответствии с ветеринарными (ветеринарно-санитарными) правилами и нормативами, а также в соответствии с их биологическими потребностями (не оставлять без присмотра, пищи, постоянного доступа к питьевой воде), гуманно обращаться с ними (не избивать, в случае заболевания – вовремя прибегнуть к ветеринарной помощи);
4) не содержать собак и (или) кошек на лестничных площадках, чердаках, в подъездах, подвалах, коридорах общежитий;
5) обеспечивать тишину при выгуле собак и (или) кошек возле жилых домов. Выгул собак производить в наморднике и на коротком поводке.
При наличии в пользовании земельного участка содержать собак на привязи или в свободном выгуле (только на хорошо огороженной территории). В целях предупреждения о наличии собаки необходимо разместить хорошо видимую табличку с предупреждающей надписью;
6) не находиться с собакой и (или) кошкой на общественных мероприятиях. Исключение составляют служебные собаки, выполняющие работу по спасению людей, борьбе с преступностью и охране общественного порядка, а также собаки-поводыри для людей со слабым зрением;

3. Осы ережелерде мынадай түсініктер пайдаланылады:
1) бірдейлендіру - ауыл шаруашылық жануарларын сырғалау, таңбалау және татуировкалау арқылы жеке бірдейлендіру номерін тасымалдаушыны (пластмассты биркалар, сырғалар, татуировкалайтын ном     ерлер) берумен қатар паспорттауды жүргізу рәсімі;
2) ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) ережелер - ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган бекiтетiн, ветеринария саласындағы қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар орындау үшiн мiндеттi болып табылатын ветеринариялық нормативтер негiзiнде ветеринариялық iс-шараларды жүргiзу тәртiбiн айқындайтын нормативтiк құқықтық акт;
3) ветеринариялық паспорт - ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген нысандағы құжат, онда жануардың иесi, түрi, жынысы, түсi, жасы, жануарлар ауруларының профилактикасы, диагностикасы және оларды емдеу мақсатында жүргiзiлген ветеринариялық дауалаудың мерзiмдерi мен сипаты көрсетiледi.
2-тарау.
Иттерді және мысықтарды ұстау
4. Иттер және мысықтардың иеленушілерге:
1) иттер және мысықтар жеке ветеринарлық паспортты рәсімдеу арқылы, туылғаннан кейін екі айдан кеш емес уақыттың ішінде бірдейлендіруді қамтамасыз етуге.
Иттерді және (немесе) мысықтарды сатқанда немесе бергенде олардың ветеринариялық паспортын жаңа иесіне бір мезгілде беру арқылы жүзеге асырылады. Иттерді және (немесе) мысықтарды тасымалдау ветеринариялық паспорты бар болғанда іске асыруға ұсынылады;
2) итте және (немесе) мысықта бекітілген биркамен көзге көрінетін қарғы салуы қажет. Иесінің қалауынша биркада итке және (немесе) мысыққа қатысты ақпарат (аты, тұқымы, жасы) көрсетілу мүмкін;
3) иттің және (немесе) мысықтың ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) ережелер мен нормативтерге сәйкес, сондай-ақ олардың биологиялық қажеттіліктеріне сай ұсталуы (қараусыз, тамақсыз, үздіксіз сусыз қалдырмау), ізгілікті қарау (оларды ұрып соқпау, ал ауырған жағдайда уақытында ветеринариялық көмек көрсету) жүзеге асыруға;
4) иттерді және (немесе) мысықтарды баспалдақ алаңдарында, шатырларда, подъездерде, жертөлелерде, жатақхана коридорларында ұстамауға;
5) Иттерді және (немесе) мысықтарды тұрғын үйлердің жанында қыдыртқанда тыныштықты қамтамасыз етуге. Иттерді қыдырту тұмылдырықта және қысқа бауда жүзеге асыруға.
Пайдаланылатын жер учаскесі болғанда иттерді байлап қойып немесе (тек жақсы қоршалған аумақта) еркін қыдыртуда ұстауға. Ит болғаны туралы еске салу мақсатында ескерту жазбасымен көзге көрінетін тақта орналастыру керек;
6) адамдарды құтқару, қылмыстылықпен қарсы күрес және қоғамдық тәртіпті қорғау бойынша жұмысты орындайтын иттерді, сондай-ақ көзі нашар көретін адамдарды жетектеп жүретін иттерді қоспағанда, итпен және (немесе) мысықпен қоғамдық іс-шараларында болмауға;

7) не устраивать бои собак;
8) не допускать загрязнения окружающей среды:
осуществлять обязательную уборку за собакой и (или) кошкой с помощью специальных приспособлений (пакет, совок);
не производить выгул собак и (или) кошек на территории детских дошкольных учреждений, учебных заведений, организаций здравоохранения, детских игровых площадок, спортивных площадок, парков, городского пляжа, площади;
не купать и не мыть собак и (или) кошек в фонтанах, водоемах и водозаборах;
в случае смерти собаки и (или) кошки захоронение трупа производить только на территории скотомогильника (биотермической ямы);
9) создавать необходимые условия ветеринарным специалистам для проведения ветеринарных мероприятий;
10) предоставлять ветеринарным специалистам по их требованию собак и кошек для осуществления профилактического осмотра, диагностических исследований и проведения вакцинации;
11) извещать органы государственного ветеринарного надзора и (или) ветеринарных специалистов:
о вновь приобретенной собаке и (или) кошке, полученном приплоде, их убое и продаже;
о случае внезапного падежа, одновременного заболевания нескольких собак и (или) кошек, об их необычном поведении и до прибытия ветеринарных специалистов принимать меры к изолированному содержанию собаки и (или) кошки, подозреваемой в заболевании. В случае доставки в ветеринарное учреждение собаки и (или) кошки, подозреваемой в заболевании, рекомендуется не пользоваться общественным транспортом;
12) сообщать в ветеринарную службу и органы здравоохранения обо всех случаях укусов и травм, нанесенных собакой и (или) кошкой другим животным и людям.
Доставлять собак и (или) кошек, покусавших или нанесших травму другим животным или людям, в ветеринарное учреждение для осмотра и проведения соответствующих ветеринарных мероприятий;
13) при невозможности дальнейшего содержания собаки и (или) кошки передать ее другому лицу или сдать в соответствующее ветеринарное учреждение.
5. Собаки и кошки, являющиеся переносчиками болезней животных, включая болезни, общие для животных и человека, подлежат отлову, кроме собак и (или) кошек, находящихся в сопровождении владельцев или оставленных владельцами на привязи.
Глава 3.
Ответственность владельцев собак и кошек
за несоблюдение настоящих Правил
6. Физические и юридические лица (владельцы собак и (или) кошек), виновные в нарушении настоящих Правил, несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

7) иттер айқасын жасамауға;
8) қоршаған ортаның ластануына жол бермеуге:
иттен және (немесе) мысықтан кейін арнайы құрал–саймандардың (пакет, қалақ) көмегімен міндетті тазалауды жүзеге асыруға;
мектепке дейінгі балалар мекемелерінің, оқу орындарының, денсаулық сақтау ұйымдарының, балалар ойнау алаңдарының, спорт алаңдарының, саябақтарының, қалалық пляжінің, алаңының аумағында иттерді және (немесе) мысықтарды қыдыртуды жүзеге асырмауға;
иттерді және (немесе) мысықтарды фонтандарда, суайдында және су тартылатын жерлерде шомылдырмау және жумауға;
ит және (немесе) мысық өлген жағдайда өлікті тек мал көміндінің (биотермиялық шұңқырдың) аумағында жерленуді жүзеге асыруға;
9) ветеринариялық іс-шаралар өткізу үшін ветеринариялық мамандарға қажетті жағдайлар жасауға;
10) ветеринариялық мамандарының талабы бойынша тексеру, диагностикалық зерттеу және емдеу-алдын алу шаралары үшін иттерді және мысықтарды кедергісіз әкелуге;
11) мемлекеттік ветеринариялық қадағалау органдарына және (немесе) ветеринарлық мамандарға:
иттерді және (немесе) мысықтарды жаңадан сатып алу, туған төлдер, олардың сойылғаны мен сатылғаны туралы хабарлау;
бірнеше иттер және (немесе) мысықтар кенеттен өлген, бір мезгілде ауырған немесе олар әдетте тыс мінез көрсеткен жағдайлар туралы ветеринариялық мамандарға хабарлауға және ветеринариялық мамандар келгенге дейін ауру деп күдік келтірілген иттерді және (немесе) мысықтарды оқшаулап ұстау жөнінде шаралар қолдануға. Аура деп күдік келтірілген иттерді және (немесе) мысықтарды ветеринариялық мекемесіне әкелген жағдайда қоғамдық көлігін пайдаланбауға ұсынылады;
12) иттер және (немесе) мысықтар басқа жануарларды және адамдарды қауып төндірген, оларға жарақат келтірген барлық жағдайларда ветеринарлық қызметке және денсаулық сақтау органдарына хабарлауға.
Басқа жануарларға немесе адамдарға қауып төндірген, жарақат келтірген иттерді және (немесе) мысықтарды тексеру және сәйкес ветеринариялық іс-шаралар өткізу үшін ветеринариялық мекемесіне әкелуге;
13) итті және (немесе) мысықты әрі қарай ұстауға мүмкіндік болмаған жағдайда басқа тұлғаға беруге немесе ветеринариялық мекемеге тапсыруға ұсынылады;
5. Иеленушілермен еріп жүретін немесе байлап қойылған иттерді және (немесе) мысықтарды қоспағанда, жануарлар ауруларының, оның ішінде жануарлар мен адамға ортақ ауруларды тасымалдайтын иттер және (немесе) мысықтар ұстап алуға ұсынылады.
3-тарау.
Иттер және мысықтар иелерінің осы Ережелерді
бұзғандары үшін жауапкершілігі
6. Осы ережелерді бұзғаны үшін кінәлі жеке және заңды тұлғалар (иттердің және (немесе) мысықтардың иелері) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауап береді.

7. Контроль за соблюдением настоящих Правил осуществляется соответствующими органами государственного контроля и надзора в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

7. Осы Ережелерді сақтауға жауапкершілік Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте тиісті мемлекеттік бақылау және қадағалау органдары жүзеге асырады.