Об утверждении Правил содержания собак и кошек в населенных пунктах Карасуского района
Решение маслихата Карасуского района Костанайской области от 28 июля 2009 года № 157. Зарегистрировано Управлением юстиции Карасуского района Костанайской области 1 сентября 2009 года № 9-13-92. Утратило силу - Решением маслихата Карасуского района Костанайской области от 25 сентября 2009 года № 181
Сноска. Утратило силу - Решением маслихата Карасуского района Костанайской области от 25.09.2009 № 181.
В соответствии с пунктом 2 статьи 3, статьи 311 Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях", подпунктом 8) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 21 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Карасуский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания собак и кошек в населенных пунктах Карасуского района.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель девятой сессии
Карасуского районного маслихата            М. Саутпаев
Секретарь Карасуского
районного маслихата                          С. Казиев
СОГЛАСОВАНО:
Начальник
государственного учреждения
"Карасуская районная территориальная
инспекция Комитета государственной
инспекции в агропромышленном комплексе
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан"
_________________________ М. Ахметов
28.07.2009 год
Начальник
государственного учреждения
"Управление государственного
санитарно-эпидемиологического надзора
по Карасускому району Департамента
Комитета государственного
санитарно-эпидемиологического
надзора Министерства здравоохранения
Республики Казахстан по Костанайской области"
_________________________ В. Кайзер
28.07.2009 год
Начальник
государственного учреждения
"Отдел внутренних дел Карасуского района
Депертамента внутренних дел Костанайской
области Министерства внутренних дел
Республики Казахстан"
_________________________ С. Нуртаев
28.07.2009 год
Утверждены
решением маслихата
от 28 июля 2009 года
№ 157
Правила
содержания собак и кошек
в населенных пунктах Карасуского района
1. Общие положения
1. Настоящие Правила содержания кошек и собак в населенных пунктах Карасуского района (далее - Правила) разработаны с целью регламентации содержания на территории Карасуского района домашних животных, а именно кошек, собак, и устанавливают ответственность физических и юридических лиц за нарушение настоящих Правил.
2. Правила распространяются на всех без исключения физических и юридических лиц независимо от форм собственности, содержащих собак и кошек.

Қарасу ауданының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды күтіп-ұстау Ережесін бекіту туралы
Қостанай облысы Қарасу ауданы мәслихатының 2009 жылғы 28 шілдедегі № 157 шешімі. Қостанай облысы Қарасу ауданының Әділет басқармасында 2009 жылғы 1 қыркүйекте № 9-13-92 тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы Қарасу ауданы мәслихатының 2009 жылғы 25 қыркүйектегі № 181 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қостанай облысы Қарасу ауданы мәслихатының 2009.09.25 № 181 шешімімен.
Қазақстан Республикасы "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" 2001 жылғы 30 қаңтардағы Кодексінің 3-бабы 2) тармағы, 311-бабы, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабының 1-тармағына 8) тармақшасына сәйкес Қарасу аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса ұсынылған Қарасу ауданының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды күтіп-ұстау Ережелері бекітілсін.
2. Осы шешім оны алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қарасу аудандық мәслихатының
тоғызыншы сессиясының төрағасы            М. Сауытпаев
Қарасу аудандық
мәслихатының хатшысы                         С. Қазиев
КЕЛІСІЛДІ:
"Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік
кешендегі мемлекеттік инспекциясы
комитетінің Қарасу аудандық аумақтық
инспекциясы" мемлекеттік мекемесінің бастығы
_________________________ М. Ахметов
28.07.2009 жыл
"Қазақстан Республикасы Денсаулық
сақтау министрлігі Мемлекеттік
санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау
комитетінің Қостанай облысы бойынша департаменті
Қарасу ауданы бойынша мемлекеттік
санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау басқармасы"
мемлекеттік мекемесінің бастығы
_________________________ В. Кайзер
28.07.2009 жыл
"Қазақстан Республикасы Ішкі істер
министрлігі Қостанай облысы Ішкі істер
Департаменті Қарасу ауданының ішкі
істер бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бастығы
_________________________ С. Нұртаев
28.07.2009 жыл
Мәслихатының
2009 жылғы 28 шілдедегі
№ 157 шешімімен бекітілген
Қарасу ауданының елді мекендерінде
иттер мен мысықтарды күтіп-ұстау
Ережелері
1. Жалпы ереже
1. Осы Ереже Қарасу ауданы елді мекендерінде Қарасу ауданының аумағында үй жануарларды ұстауға регламенттеу мақсатында әзірленеді, (бұдан әрі - Ереже) әсіресе иттер мен мысықтарды және жеке және заңды тұлғаларға осы ережені бұзғаны үшiн жауапкершiлік белгiлейдi.
2. Осы Ереже барлық иттер мен мысықтарды ұстайтын меншіктеріне қарамастан заңды және жеке тұлғаларға таратылады.

3. Настоящие Правила разработаны в соответствии Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", и Законом Республики Казахстан "О ветеринарии".
2. Ответственность владельцев собак и кошек
4. Владельцам собак и кошек необходимо соблюдать ниже перечисленные условия:
1) содержать животных в соответствии с их биологическими особенностями, гуманно обращаться, не оставлять без присмотра в общественных местах, в случае заболевания вовремя прибегать к ветеринарной помощи;
2) обеспечивать надлежащее содержание животных в соответствии с настоящими Правилами;
3) принимать необходимые меры к обеспечению безопасности окружающих, соблюдению тишины, санитарных правил;
4) выгуливать собак только в местах, специально отведенных для этих целей;
5) устранять загрязнения из мест общего пользования;
6) при нанесении животными укусов, а также в случаях ослюнения и оцарапывания ими человека или животного, владельцам необходимо немедленно сообщить об этом в ближайшие медицинское и ветеринарное учреждения по месту жительства, животных доставить в ветеринарную лечебницу для осмотра и карантирования под наблюдением ветеринарных специалистов;
7) обеспечить утилизацию трупов павших животных. В случае смерти животных захоронение трупов осуществляется только на территории скотомогильника;
8) проводить обязательные ветеринарные мероприятия в установленные сроки, соблюдать карантинный режим животных;
9) собственникам сторожевых собак, охраняющих различного рода территории, объекты, при выходе на территорию необходимо размещать предупреждающую табличку.
3. Права владельцев животных
5. Любое животное является собственностью владельца и, как всякая собственность, охраняется законом.
4. Содержание кошек и собак
6. Допускается:
1) содержание животных в жилых помещениях, в том числе квартирах;
2) выводить собак на улицу, во двор, иное общественное место только на коротком поводке и в наморднике;
3) перевозить кошек и собак любым видом транспорта при соблюдении условий, обеспечивающих безопасность окружающих.
7. Не допускается:
1) выгуливать собак всех пород и появляться с ними в общественных местах, местах массового отдыха людей гражданам в нетрезвом состоянии;
2) содержать животных в местах общего пользования: подъездах, чердаках, подвалах, на лестничных площадках, во дворах многоэтажных домов;
3) содержать животных на открытых балконах и лоджиях;
4) загрязнение животными подъездов, лестничных площадок, спортивных, детских площадок, газонов, тротуаров, территории парков и скверов: если животное оставило экскременты в этих местах, они убираются владельцем животного;

3. Осы Ереже Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Кодексiне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, және Қазақстан Республикасының "Ветеринария туралы" Заңына сәйкес әзiрленген.
2. Иттер мен мысықтардың иелерінің жауапкершілігі
4. Иттер мен мысықтардың иелеріне төменде көрсетілген шарттарды ұстансын:
1) жануарларды биологиялық ерекшелiктерiне сәйкес ұстау, оларға мейiрiмдiлiкпен қарау, қоғамдық жерлерде қараусыз қалдырмау, ауыра қалған жағдайда уақытында ветеринарлық көмекке сүйенуге;
2) жануарларды осы Ереже талаптарына сай тиісті ұстауды қамтамасыз ету;
3) қоршаған орта қауiпсiздiгiн және тыныштық пен санитарлық ережелердi сақтауды қамтамасыз етуге қажетті шараларын қабылдау;
4) Иттерді серуенге осы мақсаттар үшін тек қана арнайы белгіленген орындарға шығару;
5) жалпы пайдаланымдағы және басқа да қоғамдық орындарды ластауды болдырмау;
6) жануарлар адамдарды немесе иесiн қауып алған жағдайда ол жөнiнде жақын арадағы медициналық және ветеринарлық мекемелерге хабарлап, оларды қарау және оқшаулау үшiн жануарларды мемлекеттiк ветеринарлық қызметке апару тиіс;
7) жануарлардың өлген өлексесің жоюды қамтамасыз ету. Жануар өлген жағдайда, өлімтіктерді жерлеуге тек қана мал қорымы аумағында жұзеге асырылады;
8) жануарларға тыйым тәртібін ұстануға керек, белгіленген мерзімде міндетті ветиринарлық шараларды өткізу;
9) күзетші иттерінің иелері, қорғайтын әр түрлі тегінің аумақтарын, объектерін аумаққа шығуда, ескеретін жазу орналастыру қажет.
3. Жануарлар иелерінің құқығы
5. Кез келген жануар қожасының меншігі болып табылады, кез келген меншік сияқты заңмен қорғалады.
4. Иттер мен мысықтарды ұстау
6. Рұқсат етеді:
1) жануарларды тұрғын жайларда, оның ішінде, пәтерлерді ұстауға;
2) иттерді тек қана қысқа қарғы баумен әрі томағамен көшеге, аулағы басқақоғамдық орындарға шығаруға;
3) айналадағылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін жағдай сақталған болса, ит пен мысықтарды көліктің кез келген түрімен алып жүруге.
7. рұқсат етілмейді:
1) қоғамдық орындарда, көпшілік адамдар демалатын жерлерде, мас азамттарға әр тұқымды иттерді қытыртуға және де итпен шығуға;
2) жануарларды жалпы пайдалынымдағы жерлерге: кіреберістерде, төлелерде, шатырлардың астыларнда, баспалдақ аладарында, аулада, көп қабатты үйлерде ұстауға;
3) ашық балкондарда және лоджияларда жануарлар ұстауға;
4) кіреберістерді, баспалдақаландарын, спорт аландарын, балалар аландарын, көгалдарды, торотуарларды парктер мен саябақтардың аумағын ластауға тыйым салынады, егер жануар нәжіс тастаса ол жерді жануар иесімен тазаланады;

5) содержать и приводить собак и кошек на предприятия общественного питания, в торговые залы и производственные помещения продовольственных магазинов.
8. Владельцам кошек и собак необходимо соблюдать санитарно-гигиенические, ветеринарные правила содержания домашних животных.
9. При содержании собак на подворье, на воротах при входе необходимо размещать предупреждающую табличку. В условиях, исключающих возможность причинения беспокойства и создания опасности для окружающих, количество содержания кошек и собак не ограничено.
10. Собаки, кошки, находящиеся в общественных местах без сопровождающих лиц, кроме оставленных владельцами на привязи временно у магазинов, лечебных учреждений, аптек, предприятий бытового обслуживания, считаются безнадзорными и подлежат отлову.
5. Привлечение к ответственности
владельцев собак и кошек
11. За нарушение Правил содержания кошек и собак владелец животного несет ответственность в соответствии со статьей 311 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" и Законом Республики Казахстан "О ветеринарии".

5) ит пен мысықтарды қоғамдық тамақтандыру кәсіпорынына, сауда залдары мен өндіріс орнына, азық-түлік дүкендерінде ұстауға және әкелуге.
8. Ит пен мысық иелеріне үй жануарларын санитарлық-гигиеналық, ветиринарлық ережелерін ұстану қажет.
9. Иттерді ұстауда ауладағы кіретін есікте, қақпада ескерту жазуын орналастыру қажет, айналадағыларға аландаушылық туғызатын мүмкіндігін және қауіп – қатерін туғызатын жағдайларды болдырмайтын жағдайда айнадағылар үшін иттер мен мысықтарды ұстау саны шектелмеген.
10. дүкендердің, емдеу мекемелерінің, дәріханалардың, түрмыстық қызмет көрсету укәсіпорындарының жанына жануар иелерінің уақытша байлап қойған жануарлардан басқа қоғамдық орындарда бірге жүретін.
5. Иттер мен мысықтар иелерін жауапкершілікке тарту
11. Иттер мен мысықтардың ұстау Ережелерін бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының "Әкімшілік тәртіп бұзушылық туралы" кодексінің 311 бабына және "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жануарлардың иелері жауапкершілік алады.