Об утверждении Правил содержания собак и кошек на территории Федоровского района
Решение маслихата Федоровского района Костанайской области от 22 апреля 2009 года № 163. Зарегистрировано Управлением юстиции Федоровского района Костанайской области 4 июня 2009 года № 9-20-152. Утратило силу - Решением маслихата Федоровского района Костанайской области от 28 июля 2010 года № 346
Сноска. Утратило силу - Решением маслихата Федоровского района Костанайской области от 28.07.2010 № 346.
В соответствии с пунктом 2 статьи 3 Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях" и подпунктом 8) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Федоровский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания собак и кошек на территории Федоровского района.
2. Признать утратившим силу решение маслихата от 2 марта 2005 года № 144 "Об утверждении Правил содержания собак и кошек на территории Федоровского района" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3405 от 25 марта 2005 года, опубликовано в газете "Федоровские новости" от 14 апреля 2005 года № 16).
3. Настоящее решение вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель                               А. Сергеев
очередной сессии
Секретарь                                  С. Сералинова
районного маслихата
СОГЛАСОВАНО:
Начальник государственного
учреждения "Управление
государственного санитарно-
эпидемиологического надзора
по Федоровскому району"
___________ Б. Бекмухамбетов
Начальник государственного
учреждения "Отдел сельского
хозяйства Федоровского района"
_______________ А. Василенко
Исполняющая обязанности
начальника государственного
учреждения "Федоровская
районная территориальная
инспекция Комитета
государственной инспекции
в агропромышленном
комплексе Министерства
сельского хозяйства
Республики Казахстан"
________________ Е. Сечная
Начальник государственного
учреждения "Отдел внутренних
дел Федоровского района
Костанайской области"
_______________ Е. Файзуллин
Утверждено
решением маслихата
от 22 апреля 2009 года
№ 163
Правила
содержания собак и кошек на
территории Федоровского района
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", законами Республики Казахстан "О ветеринарии", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан". Правила регулируют порядок содержания собак и кошек на территории Федоровского района.
Данные Правила распространяются на всех владельцев собак и кошек, юридических и физических лиц независимо от форм собственности, а также на всех лиц, выгуливающих собак и кошек.

Федоров ауданының аумағында иттер мен мысықтарды ұстау Ережесін бекіту туралы
Қостанай облысы Федоров ауданы мәслихатының 2009 жылғы 22 сәуірдегі № 163 шешімі. Қостанай облысы Федоров ауданының Әділет басқармасында 2009 жылы 4 маусымда № 9-20-152 тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы Федоров ауданы мәслихатының 2010 жылғы 28 шілдедегі № 346 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қостанай облысы Федоров ауданы мәслихатының 2010.07.28 № 346 шешімімен.
"Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 3–бабының 2–тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6–бабының 1–тармағының 8)-тармақшасына сәйкес Федоров аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Федоров ауданының аумағында ұсынылған иттер мен мысықтарды ұстау Ережесі бекітілсін.
2. Мәслихаттың 2005 жылғы 2 наурыздағы "Федоров ауданының аумағында иттер мен мысықтарды ұстау Қағидаларын бекіту туралы" № 144 шешімі (2005 жылғы 25 наурыздағы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеуіндегі № 3405 Тізіліміне тіркелген, "Федоровские новости" газетінің 2005 жылғы 14 сәуірдегі № 16 жарияланған).
3. Осы шешім алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Кезекті
сессияның төрағасы                         А. Сергеев
Аудандық
мәслихаттың хатшысы                     С. Сералинова
КЕЛІСІЛДІ:
"Федоров ауданы бойынша
мемлекеттік cанитарлық-
эпидемиологиялық қадағалау
басқармасы" мемлекеттік
мекемесінің бастығы
______________ Б. Бекмұхамбетов
"Федоров ауданының ауыл
шаруашылық бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің
бастығы
______________ А. Василенко
"Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрлігінің агроөнеркәсіптік
кешеніндегі мемлекеттік
инспекция комистетінің
Федоров аумақтық аудандық
инспекциясы" мемлекеттік
мекемесінің бастығының
міндетін атқарушы
________________ Е. Сечная
"Қостанай облысы Федоров
ауданының ішкі істер бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің бастығы
_________________ Е. Файзуллин
Мәслихаттың
2009 жылғы 22 сәуірдегі
№ 163 шешімімен бекітілген
Федоров ауданының аумағында иттер мен
мысықтарды ұстау Ережесі
Осы Ереже "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне, "Ветеринария туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленген. Ереже Федоров ауданында иттер мен мысықтарды ұстау және тұрғындардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында жануарлар ауруларына қарсы алдын алу іс-шараларын өткізу тәртібін реттейді.
Осы Ереже барлық иттер мен мысықтардың иелеріне, меншіктеріне қарамастан заңды және жеке тұлғаларға, сондай-ақ иттер мен мысықтарды серуенге алып шығатын барлық тұлғаларға қолданылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила действуют на территории Федоровского района.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) собака - домашнее животное, млекопитающее, семейства волчьих, независимо от размеров, окраса и иных признаков;
2) кошка – домашнее животное, млекопитающее, семейства кошачьих, независимо от размеров, окраса и иных признаков;
3) владелец животного - лицо, которому принадлежит собака или кошка, или лицо, которое занимается содержанием животных на основании аренды или других аналогичных отношений по соглашению с владельцем;
4) безнадзорное животное - незарегистрированное животное, у которого невозможно установить владельца, животное, убежавшее от владельца, которое находится без надзора со стороны владельца или ответственного лица;
5) выгул собак и кошек - пребывание животных вне помещения, являющегося собственностью владельца либо арендуемого владельцем у другого лица.
Глава 2. Содержание собак и кошек
3. Покупка и продажа собак и кошек, передача их другому лицу, а также перевозка всеми видами транспорта в пределах района, вне территории района, на территории садоводческого товарищества рекомендуется лишь при наличии ветеринарного паспорта на животное с отметками в нем, даты вакцинации против бешенства и инфекционных заболеваний.
4. Если владельцем животного является юридическое лицо, то оно назначает лицо, ответственное за содержание животного.
5. Содержание собак и кошек осуществляется при условии соблюдения санитарно - гигиенических, зоогигиенических требований и настоящих Правил:
в жилых помещениях, занятых одной семьей;
в жилых помещениях, занятых несколькими семьями, лишь на своей жилой площади (с письменного согласия всех проживающих в квартире);
при предприятиях, организациях, учреждениях, садоводческого некоммерческого объединения граждан, базах отдыха, собак на привязи или в вольерах, и в условиях, исключающих возможность причинения беспокойства и создания опасности для окружающих.
6. Одной семье в квартире многоквартирного жилого дома рекомендуется содержать не более двух взрослых собак крупных и средних пород и трех кошек, приплодов до трех месячного возраста. Щенков и котят старше трех месячного возраста передаются новым владельцам или предприятиям, занимающимися отловом и содержанием безнадзорных животных.
7. Не рекомендуется содержание собак и кошек в местах общего пользования (кухни, коридоры, лестничные площадки, подвалы, чердаки, лоджии, балконы и другие подсобные помещения), на придомовых территориях (кроме придомовых территорий домов индивидуального жилищного фонда), в гостиницах и в коридорах общежитий.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Федоров ауданының аумағында қолданылады.
2. Осы Ережеде келесі түсініктер қолданылады:
1) ит - үй жануары, сүт қоректі, қасқыр тектес жануарлар, көлеміне, түсіне және басқа да белгілеріне қарамастан;
2) мысық – үй жануары, сүт қоректі, мысық тектес жануарлар, көлеміне, түсіне және басқа да белгілеріне қарамастан;
3) иесі – ит пен мысықтың асыраушысы, күтуші адам не болмаса иесінің келісіммен жалға алушы және осыған ұқсас әрекеттегі адам;
4) иесіз жануарлар – тіркеуде жоқ, иелерін анықтау мүмкін болмаған, иелерінен адасқан не болмаса қашып кеткен, иесі немесе жануарға жауапты адам тарапынан қараусыз жүрген жануарлар;
5) иттер мен мысықтарды серуенге шығару – иесінің меншігі болып табылатын немесе басқа тұлғадан жалға алып отырған орын-жайдан тыс жерде болуы және иттер мен мысықтардың арнайы белгіленген аумақтарда серуендеуі болып табылады.
2-тарау. Иттер мен мысықтарды ұстау
3. Иттер мен мысықтарды сатып алу мен сату, басқа бір адамға тапсыру, сондай-ақ барлық көлік түрлерімен аудан ішінде, ауданнан тысқары жерлерде, саяжай серіктестіктері аумақтарында тасымалдау әрекеттері құтырма және басқа да жұқпалы ауруларға қарсы егілген уақыты белгіленген жануардың ветеринарлық құжаты болған жағдайда ғана ұсынылады.
4. Егер жануардың иесі заңды тұлға болған жағдайда, жануарды ұстауға жауапты адамды тағайындалады.
5. Иттер мен мысықтарды ұстауға санитарлық-гигиеналық, зоогигиеналық талаптарды және осы Ережені сақтаған жағдайда қамтамасыз ету:
бір ғана отбасынан тұратын тұрғын үй-жайларда;
бірнеше от басынан тұратын тұрғын үй-жайларда, тек өзіне тиесілі аумағында ұстауға (пәтер тұрғындарының жазбаша келісімімен);
мекемелерде, ұйымдарда, бақ шаруашылықтары, коммерциялық емес бірлестіктерде және демалыс орындарында иттерді байлаулы түрде немесе торда, яғни қоршаған ортаға, адамдарға қауіпсіздік келтірмейтін және тыныштық сақталған жағдайда ұсталады.
6. Қаладағы көп қабатты, көп пәтерлі тұрғын үйдегі бір отбасына саны екіден көп емес үлкен және орта мөлшердегі ересек иттер мен үш мысықты, үш айлық мерзімге дейінгі күшіктерді ұстауға ұсынады. Үш айдан асқан күшіктер мен мысықтар жаңа иелеріне берілуі немесе қараусыз иттер мен мысықтарды ұстаумен және аулаумен айналысатын мекемелерге тапсырылады.
7. Иттер мен мысықтарды көпшілік пайдаланатын (ас әзірлеуге арналған бөлмелерде, кіреберістерде, баспалдақ алаңдарында, үйдің шатырында, жертөлелерде, балконда және басқа да қосалқы үй-жайларда) орындарда және үй маңында (жеке тұрғын үй аумағынан басқа), қонақ үйлер мен жатахана дәліздерінде ұстауға болмайды.

8. Допускается поселение в гостинице владельца с собакой или кошкой по согласованию с администрацией и при соблюдении санитарно-гигиенических правил.
9. Собаки и кошки содержаться в домах индивидуального жилищного фонда, в здании и на прилегающей к нему территории только с разрешения владельца этой территории или с согласия другого правомочного лица. Собаки содержаться на хорошо огороженной территории, ограждение должно исключить побег животного, нападения на людей или других животных, нанесения покусов прохожим. О наличии собаки на территории предусматривается предупреждающая табличка при входе.
10. Содержание более двух собак допускается в домах индивидуального жилищного фонда, если условия содержания животных соответствуют зоогигиеническим и санитарно-гигиеническим нормам.
Глава 3. Порядок выгула собак и кошек
При выгуле собак владельцам рекомендуется соблюдать следующие требования:
11. Выводить собак и выгуливать их допускается в наморднике и на коротком поводке в местах, не перечисленных в пункте 17 настоящих Правил, не создавая беспокойства и помех окружающим.
12. Выгул собак без поводка и намордника допускается лишь на огороженных территориях, дрессировочных площадках.
13. Владельцам собак рекомендуется иметь на собаке ошейник с закрепленным на нем жетоном с указанием клички собаки, ее породы, адресом и телефонами владельца. На жетоне по желанию владельца может быть указана и иная информация, касающаяся собаки.
14. При выгуле собак около жилых домов владельцы собак
обеспечивают тишину в период с 23.00. до 07.00 часов.
15. Собаку можно оставить на привязи в наморднике и на коротком поводке, исключающей произвольное развязывание, около здания на время, в течение которого владелец животного находится в помещениях этого здания, если при этом нет угрозы для других лиц, нарушения общественного порядка, движению и здоровью собаки. При этом собака не должна препятствовать проходу людей.
16. При переходе через улицы и в близи автомобильных дорог владельцу собаки рекомендуется взять ее на короткий поводок во избежание дорожно-транспортных происшествий и гибели собаки на проезжей части.
17. Владельцам собак не рекомендуется:
1) выгуливать животных на детских дворовых площадках, спортивных площадках, территориях детских дошкольных и учебных заведений, лечебных учреждений, парках и в других местах массового отдыха граждан, в местах, где установлены запрещающие знаки, за исключением мест, разрешенных или специально отведенных для этих целей;
2) находиться с животным в местах скопления народа и на общественных мероприятиях, за исключением служебных собак, выполняющих работу по спасению людей, а также по борьбе с преступностью и охране общественного порядка.

8. Қонақ үйлерде, қонақ үй әкімшілігінің рұқсатымен және санитарлық-гигиеналық жағдайларды сақтаған жағдайда иелері итімен немесе мысығымен бірге тұрақтай алады.
9. Иттер мен мысықтарды жекелеген тұрғын үй қорында, ғимараттарда, және оларға тиесілі аумақтарда жердің заңды иегерінің рұқсатымен немесе басқа да өкілетті тұлғаның келісімімен ұстауға болады. Иттер жақсылап қоршалған, яғни қашып кете алмайтындай, адамдарға не болмаса басқа жануарларға шабуылдамауына, ыңғайлап жасалынған аумақта ұсталуы тиіс. Осы аумақта иттің барлығы жөнінде кіре берісте жазу болуы керек.
10. Жеке тұрғын үйлер қорында гигиеналық–санитарлық және зоогигиеналық талаптар сақталған жағдайда саны екіден көп иттерді ұстауға болады.
5-тарау. Иттер мен мысықтарды серуенге
шығарудың тәртібі
Итті серуенге шыңарғанда иесі келесі талаптарды орындайды:
11. Иттерді тұмылдырықпен және қысқа мойын жіппен, осы Ережедегі 17–тармақта көрсетілген орындардан басқа жерлерде, қоршаған ортаға ешқандай қолайсыздық келтірмейтіндей етіп ертіп жүруге және серуенге шығаруға болады.
12. Иттерді тұмылдырықсыз және мойын жіпсіз тек арнайы қоршалған аумақтарда, жаттықтыру алаңдарында алып жүруге болады.
13. Иттердің иелері үнемі иттің мойнына аты, түрі, иесінің мекен-жайы мен телефондары көрсетілген жетон бекітілген қарғы бауы тағылады. Иесінің тілегі бойынша жетонда итке қатысты басқа да мәлімет болуы мүмкін.
14. Иттердің иелері иттерін тұрғын үйлердің маңында серуендету кезінде 23.00. мен 07.00.сағат аралығында тыныштықты сақтауды қамтамасыз етеді.
15. Иесі ғимараттың ішінде уақытша болған мерзімге, итін қысқа мойын жіппен және тұмылдырықпен, өздігінен шешіліп кетпейтіндей етіп байлап, басқа тұлғаларға қауіп төнгізбейтін, қоғамдық тәртіпті бұзбайтын, қозғалыстарға және өзіне зиян келмейтіндей жағдайда байлаулы қалдыруына болады. Әрине, егер ит жүргіншілердің жүріп тұруына кедергі болмауы керек.
16. Көше қиылыстары мен магистралды жолдардан өткен кезде иттің иесі жол-көлік оқиғаларын және итті көліктің басып кетпеуін болдырмау үшін мойын жібін қысқартып ұстауды ұсынады.
17. Иттердің иелеріне рұқсат етілмейді:
1) жануарларды рұқсат етілген немесе арнайы орындардан басқа, ауладағы балалар ойнайтын, спорттық алаңдарда, мектепке дейінгі және оқу орындарының аумақтарында, емделу мекемелерінің, саябақтар мен қоғамдық демалыс орындарының алаңдарында, тыйым салынған ескерту белгісі бар жерлерде серуендетуге;
2) халық көп жиналатын орындарда және қоғамдық шаралар өтетін жерлерде адамдарды құтқаруға арналған тапсырманы орындау барысындағы, қылмыспен күрес және қоғамдық тәртіпті сақтауға қатысатын жануарлармен бірге болуға.

18. Зарегистрированные собаки и кошки являются собственностью их владельца и как всякая собственность охраняются законом.
19. Собака или кошка могут быть изъяты у владельца и умерщвлены в случаях установления заболеваний, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан, по решению Главного государственного ветеринарного инспектора территории или же, по решению суда. В случае если животное признано здоровым, оно возвращается владельцу.
20. Собаки, находящиеся в общественных местах (улицах, дворовых территориях, парках, скверах и прочих местах) без сопровождающих лиц, кроме оставленных владельцами на привязи, считаются безнадзорными и подлежат обязательному отлову специальными службами по отлову безнадзорных собак и кошек и сбору трупов павших животных.
21. Отлов безнадзорных собак и кошек осуществляется специализированными организациями, заключившими договор с местным исполнительным органом, в котором регламентируются порядок и условия отлова. Техническое обеспечение деятельности работников по отлову безнадзорных собак и кошек возлагается на организацию, осуществляющую отлов.
Глава 4. Контроль за соблюдением Правил
22. Контроль за соблюдением Правил содержания собак и кошек в Федоровском районе осуществляют государственные органы, уполномоченные на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан: учреждения санитарно-эпидемиологического и ветеринарного надзора, органы внутренних дел, жилищно-эксплуатационные органы.
Глава 5. Ответственность владельцев животного
за нарушение настоящих Правил
23. За нарушение ветеринарно-санитарных норм и правил предусмотрена ответственность в соответствии Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".

18. Тіркелген иттер мен мысықтар иесінің меншігі болып табылады және кез-келген меншік ретінде заңмен қорғалады.
19. Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген ит немесе мысық аурулар түрімен ауырған деп танылса, аумақтың бас мемлекеттік ветеринарлық инспектордың шешімімен, немесе соттың шешімімен иесінен алынып, жойылуы мүмкін. Егер де ит ауру емес деп танылса, онда ол иесіне қайтарылуы тиіс.
20. Қоғамдық жерлерде (көшелерде, аулалық аумақтарда, саяжайларда және басқа да орындарда) иелері тарапынан байлаулы тұрғандарынан басқа, ілеспе тұлғаларсыз жүрген иттер мен мысықтар қараусыз жүргендер болып саналады және қараусыз жүрген иттер мен мысықтар аулайтын және олардың өлекселелерін жинайтын арнайы қызметтермен аулануға жатады.
21. Қараусыз жүрген иттер мен мысықтарды аулау жергілікті атқарушы органдарымен аулаудың жағдайлары реттелген келісім-шарт жасаған арнайы ұйымдар тарапынан жүзеге асады. Қараусыз жүрген иттер мен мысықтарды аулаумен айналысатын жұмыскерлердің техникалық қамтамасыз етілуі аулауды жүзеге жүзеге асыратын ұйымға жүктеледі.
4-тарау. Ереженің сақталуын бақылау
22. Федоров ауданында иттер мен мысықтарды ұстау Ережелерінің тұрғындар, кәсіпорындар, мекемелер мен ұйымдар тарапынан сақталуын бақылауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өкілеттілік берген мемлекеттік органдар: санитарлық–эпидемиологиялық және ветеринарлық қадағалау мекемелері, ішкі істер органдары, тұрғын-үй пайдалану органдары жүзеге асырады.
5-тарау. Жануарлар иелерінің осы Ережелерді
бұзғандары үшін жауапкершілігі
23. "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің сәйкес ветеринарлық-санитарлық ережелер мен тәртіпті бұзғаны үшін жауапкершілік қарастырылады.