Об утверждении схемы зонирования земель Успенского района
Решение маслихата Успенского района Павлодарской области от 28 июля 2009 года N 93/17. Зарегистрировано Управлением юстиции Успенского района Павлодарской области 28 августа 2009 года N 12-12-76. Утратило силу решением маслихата Успенского района Павлодарской области от 31 июля 2017 года № 85/18 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу решением маслихата Успенского района Павлодарской области от 31.07.2017 № 85/18 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

Успен ауданының жерлерді бөлу нобайын бекіту туралы
Павлодар облысы Успен аудандық мәслихатының 2009 жылғы 28 шілдедегі N 93/17 шешімі. Павлодар облысы Успен ауданының Әділет басқармасында 2009 жылғы 28 тамызда N 12-12-76 тіркелген. Күші жойылды - Павлодар облысы Успен аудандық мәслихатының 2017 жылғы 31 шілдедегі № 85/18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облысы Успен аудандық мәслихатының 31.07.2017 № 85/18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

В соответствии с подпунктом 13, пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить схему зонирования земель Успенского района, Павлодарской области согласно приложению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за реализацией данного решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по экономике и бюджету.
Председатель ХVІІ сессии, ІV созыва
районного маслихата О. Устименко
Секретарь районного маслихата Т. Байгужинов
ОГЛАВЛЕНИЕ
р/с
N
Наименование разделов, документов
Номера страниц
Примечание
1.
Пояснительная записка
3
Наличие проектно-изыскательных материалов
3
Анализ состояния земельного фонда района
4

Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы, 1-тармағының 13)-тармақшасына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШІМ ЕТЕДІ:
1. Павлодар облысы Успен ауданының жерлерін аумақтарға бөлу нобайы қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми басылымға жарияланған күннен бастап 10 күнтізбелік күннен кейін күшіне енеді.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың экономика және бюджет жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
Аудандық мәслихаттың ІV сайланған
ХVІІ сессия төрағасы О. Устименко
Аудандық мәслихатының хатшысы Т. Байғожинов
МАЗМҰНЫ
р/с
Тараудың, құжаттың атауы
Беттердің нөмірі
Ескерту
1.
Түсіндірме жазбахат
3
Жоба – ісдестіру материалдарының болуы
3
Ауданның жер қоры жағдайының талдауы
4

20. Зонирование земель лесного фонда
47
21. Динамика земель водного фонда
49
22. Зонирование земель водного фонда
49
23. Динамика земель запаса
51
24. Зонирование земель запаса
52
25. Зонирование земельного фонда района
53
3
Решение
54
Составила инженер-землеустроитель: И.Г. Журавицкая
июнь, 2009 г.
Пояснительная записка
Введение
Районная схема зонирования земель осуществляется в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан.
Основной целью зонирования является определение территории земель с установлением их целевого назначения и режима использования.
Определение режима использования земель позволит создать реальную основу для грамотного, рационального использования земельного фонда по целевому назначению. Коренным образом улучшит государственный учет земельных ресурсов и ведение кадастра, что решит одну из основных задач по реализации Земельного Кодекса, для развития рынка земельной недвижимости.
Наличие проектно–изыскательских материалов
При разработке схемы зонирования земель Успенского района изучены и использованы материалы:
- схема районной планировки, 1972 г.;
- схема землеустройства района на период до 2000 г.;
- характеристика качества земельных угодий, 1980 г.;
- качественная характеристика сенокосов и пастбищ, 1995 г.;
- материалы почвенной классификации земель, 1982 г.;
- культуртехническое состояние кормовых угодий Павлодарской области, 1996 г.;
- проекты земельно–хозяйственного устройства территорий сельских населенных пунктов района, 2001–2004 г.;
- материалы инвентаризации (уточнение границ и площадей пахотных земель), 2002 г.;
- материалы по инвентаризации земель сельскохозяйственного назначения, 2004 г.;
- материалы почвенного обследования;
- материалы по определению земель охранных зон ВЛ – 35 кВ, ВЛ – 110 кВ, ОАО "Павлодарэнергосервис" , 2000 г.;
- планы границ земельных участков лесного фонда Успенского района 2003 г.;
- документы по оформлению права постоянного землепользования на лесополосы вдоль автодороги, 2005 г.;
- материалы по изготовлению документов на право землепользования на земельные участки Республиканскому Государственному казенному предприятию "Казавтодор" и ГУ "Департаменту коммунального хозяйства, транспорта и коммуникаций Павлодарской области", 1999-2003 г.;
- материалы по инвентаризации автомобильных дорог, 1996 г.;
- материалы по оформлению документов на право постоянного землепользования на земельные участки Республиканскому Государственному казенному предприятию "Казавтодор" и ГУ "Департаменту коммунального хозяйства транспорта и коммуникаций Павлодарской области" для размещения и обслуживания автодорог областного значения, 2003 г.;
- правила установления водоохранных зон и полос, утвержденными постановлением Правительства РК от 16.01.2004 г. N 42;
- материалы инвентаризации малых рек, озер, родников, прудов и водохранилищ по Успенскому району, 1990 г.;
- проекты внутрихозяйственного землеустройства колхозов Успенского района, 1987 г.

20. Орман қоры жерін аймақтарға бөлу
47
21. Су қоры жерінің серпіні
50
22. Су қоры жерін аймақтарға бөлу
50
23. Босалқы жердің серпіні
53
24. Босалқы жерді аймақтарға бөлу
53
25. Ауданның жер қорын аймақтарға бөлу
54
3.
Шешім
55
Құрастырған инженер – жерге орналастырушы: И. Г. Журавицкая
маусым, 2009 ж
Түсіндірме жазбахат
Кіріспе
Жерлерді бөлудің аймақтық сұлбасы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес іске асырылады.
Жердің аймақтарын олардың нысаналы мақсатын және пайдалану тәртібін белгілеумен анықтау аймақтарға бөлудің негізі болып табылады.
Жер пайдалану тәртібін анықтау нысаналы мақсат бойынша жер қорын сауатты, тиімді пайдалану үшін нақтылы негіз құруға мүмкіндік жасайды. Жердің жылжымайтын мүлік нарығын дамыту үшін Жер кодексін іске асыру жөніндегі негізгі міндеттердің бірден – бір шешімі болып табылатын, жер ресурстары мен кадастр жүргізудің мемлекеттік есебін түбегейлі жақсартады.
Жоба – іздестіру материалдарының болуы
Успен ауданы жерлерін аймақтарға бөлу сұлбасын әзірлеу кезінде аталмыш материалдар зерделенді және қолданылды:
- аудандық жоспарлау сұлбасы, 1972 ж.;
- 2000 жылға дейінгі кезеңдегі ауданның жерге орналастыру сұлбасы;
- жер алқаптары сапасының сипаттамасы, 1980 ж.;
- шабындықтар мен жайылымдардың сапалық сипаттамасы, 1995 ж.;
- жердің топырақтық топтастыру материалдары, 1982 ж.;
- Павлодар облысы азықтық алқаптарының мәдени – техникалық жағдайы, 1996 ж.;
- ауданның ауылдық елді мекендер аумағының жер – шаруашылық орналастырылуы, 2001 – 2004 ж.;
- түгендеу материалдары (айдалатын жерлердің шекарасын және алаңын анықтау, 2002 ж.;
- ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді түгендеу жөніндегі материалдар, 2004 ж.;
- топырақ зерттеу материалдары;
- ӘЖ – 35 кВ, ӘЖ - 110 кВ, "Павлодарэнергосервис" ААҚ, 2000 ж. қорғау аймақтары жерлерін анықтау жөніндегі материалдар;
- Успен ауданы орман қоры жер телімдерінің шекара жоспары, 2003 ж.;
- автожолдар бойындағы орман алаптарында тұрақты жер пайдалану құқығын ресімдеу бойынша құжаттар, 2005 ж.;
- "Қазавтожол" республикалық мемлекеттік қазынашылық кәсіпорны мен "Павлодар облысының коммуналдық шаруашылық, көлік және коммуникация департаменті" ММ жер телімдеріне жер пайдалану құқығына құжаттар әзірлеу жөніндегі материалдар, 1999-2003 ж.;
- автомобиль жолдарын түгендеу жөніндегі материалдар, 1996 ж.;
- "Қазавтожол" республикалық мемлекеттік қазынашылық кәсіпорны мен "Павлодар облысының коммуналдық шаруашылық, көлік және коммуникация департаменті" ММ жер телімдеріне облыстық мақсаттағы автожолдарды орналастыру және қызмет көрсету үшін жер пайдалану құқығына құжаттар әзірлеу жөніндегі материалдар, 2003 ж.;
- ҚР Үкіметінің 2004 жылғы 16 қаңтардағы N 42 қаулысымен бекітілген су қорғау аймақтары мен алқаптарын белгілеу ережесі;
- Успен ауданы бойынша шағын көлдер, өзендер, бұлақтар, тоғандар және су қоймаларын түгендеу материалдары, 1990 ж.;
- Успен ауданы колхоздарының ішкі шаруашылық жерге орналастыру жобалары, 1987 ж.

1. АНАЛИЗ СОСТОЯНИЯ ЗЕМЕЛЬНОГО ФОНДА РАЙОНА
1. ПРИРОДНЫЕ УСЛОВИЯ И ОЦЕНКА ИХ ВЛИЯНИЯ
НА ХАРАКТЕР ИСПОЛЬЗОВАНИЯ ТЕРРИТОРИЙ
Успенский район расположен на востоке Павлодарской области северо-восточнее города Павлодара и граничит: на северо-западе с Качирским районом, на юго-западе с Павлодарским районом, на юго-востоке с Щербактинским районом, на востоке с землями Российской Федерации.
Территория района компактная, общая площадь – 549416 га (по балансу на 1.11.08 г.).
Административный центр района – с. Успенка, расположена в юго-западной части района. (Схема расположения района на территории области прилагается).
Расстояние от с. Успенка до областного центра г. Павлодара 96,0 км, связь с городом Павлодаром осуществляется по автодороге областного значения. Железнодорожных станций на территории района нет. До ближайшей станции Тузкала - 24 км. Воздушного сообщения также нет. Основной транспортной магистралью является автодорога Павлодар-Лозовое.
Климат района характеризуется резкой континентальностью: засушливостью весенне-летнего периода, высокими летними и низкими зимними температурами воздуха, незначительным и неустойчивым по годам количеством атмосферных осадков, значительной ветровой деятельностью в течение всего года. Господствующими ветрами являются ветры юго-западного и западного направлений, наибольшая интенсивность которых приходится на весенний период.
В агроклиматическом отношении район подразделяется на 2 зоны: северная часть района умеренно засушливая, центральная и южная – засушливая. В умеренно засушливой зоне среднегодовое количество осадков составляет 374 мм, высота снежного покрова – 20-25 см, продолжительность безморозного периода – 3,5 месяца.
В засушливой зоне среднегодовое количество осадков – 285 мм, высота снежного покрова – 15 - 20 см, продолжительность безморозного периода около 4 месяцев.
На территории всего района зимой преобладает пасмурная и холодная погода, число дней с температурой –20 – 70 - 80 дней, в очень холодные зимы количество дней с температурой –30 и ниже градусов достигает 25 - 30 дней. Для зимних месяцев характерна большая неустойчивость температур воздуха, наряду с очень низкими температурами могут быть оттепели. Низкие температуры и недостаточный снежный покров являются причиной, обуславливающей глубокое промерзание почвы. Снежный покров появляется с конца октября – начала ноября и держится до первой декады апреля.
При переходе от зимы к весне наблюдается резкое нарастание температуры.
Весна, наиболее важное время для развития растений, оказывается сухой, ветреной, нередко с высокой дневной температурой и заморозками, которые прекращаются с 15 по 25 мая. Скорость ветра наибольшая в году весной – около 5 м/сек. в среднем за месяц юго-западных и западных направлений, что очень опасно для открытой почвы и вызывает пыльные бури. Поэтому май – самый опасный месяц в эрозионном отношении.

1. АУДАННЫҢ ЖЕР ҚОРЫ ЖАҒДАЙЫНЫҢ ТАЛДАУЫ
1. АУМАҚТЫ ПАЙДАЛАНУ СИПАТЫНА ТАБИҒАТ ЖАҒДАЙЛАРЫ
ЖӘНЕ ОЛАРДЫҢ ӘСЕР ЕТЕТІН БАҒАСЫ
Успен ауданы Павлодар қаласынан солтүстік – шығысқа қарай, Павлодар облысының шығысында орналасқан және солтүстік – батысында Қашыр ауданымен, оңтүстік – батысында Павлодар ауданымен, оңтүстік – шығысында Шарбақтымен, шығысында Ресей Федерациясымен шектеседі. Ауданның аумағы жинақы, жалпы көлемі 549416 га (01.11.08 ж.баланс бойынша).
Ауданның әкімшілік орталығы – Успен ауылы, ауданның оңтүстік – батыс бөлігінде орналасқан (ауданның облыс аумағындағы орналасу сұлбасы қоса берілді).
Успен ауданынан Павлодар қаласы облыстық орталығына дейін арақашықтығы 96,0 км, Павлодар қаласымен байланыс облыстық мақсаттағы автожолдар арқылы жүзеге асырылады. Аудан аумағында теміржол стансалары жоқ. Сондай – ақ жақын арадағы 24 км Тұзқала стансасына дейін әуе байланысы жоқ. Павлодар - Лозовое автожолы негізгі көлік магистралі болып табылады.
Ауданның климаты өкпек континенттілігімен: көктемгі – жазғы кезеңдердегі құрғақтылымен, жазда ауа температурасының жоғарылығымен, қыста төменділігімен, жылдар бойы атмосфералық жайын – шашынның аздығымен және тұрақсыздығымен, барлық жыл ішіндегі желдің елеулі қызметімен сипатталады. Көбінесе көктемгі кезеңде үдемелі болатын, оңтүстік - батыс және батыс бағыттардағы желдер басымдығы жоғары желдер болып табылады.
Ауданның агроклиматтық қатынасында 2 аймаққа бөлінеді: ауданның солтүстік бөлігі біркелкі қуаң, орталығы мен оңтүстігі қуаң.
Біркелкі қуаң аймақта жауыш - шашынның жылдық орташа мөлшері –3,5 374 мм, қар жамылғысының биіктігі – 20-25 см, аязсыз кезеңдердің ұзақтықтығы – 3,5 ай.
Қыста ауданның барлық аумақтарында ауа райы –20 градус температурамен – 70 - 80 күн бұлыңғыр және салқын, қыстың өте салқын күндерінде – 30 градус температурамен 25-30 күнге жетеді. Ауа температурасының аса тұрақсыздығы қыс айлары үшін ерекше, сонымен қатар өте төменгі температурамын жылымық болуы да мүмкін. Төменгі температуралар және жеткілікісіз қарлы жамылғы топырақтың терең тоңдануының себебі болып табылады. Қар жамылғысы қазан айының соңы - қараша айының басында пайда болады және сәуір айының бірінші онкүндігіне дейін тұрады.
Қыстан көктемге ауысу кезінде температураның күрт үдей түскені байқалады.
Құрғақ, желді, сирек болатын күндізгі жоғары температурамен тоңазытулар 15 – 25 мамырда тоқталатын, көктем мезгілі өсімдіктердің дамуы үшін маңызды мезгіл. Жылдың көктемінде ашық топырақ үшін өте зиянды және шаң – тозаңды дауылға әкеліп соғатын, оңтүстік – батыс және батыс бағыттардағы желдің жылдамдығы 5 м/сек. жуық. Сондықтан мамыр – эрозиялық қатынаста өте қауіпті ай.

Лето сухое и жаркое. Наиболее жаркий месяц – июль, среднесуточная температура воздуха около + 20, максимальная + 35.
Осень, как и весна, непродолжительная, характеризуется меньшим количеством осадков. Первые заморозки отмечаются в большинстве случаев в середине и конце сентября.
Несмотря на наличие всех неблагоприятных факторов погоды как поздние весенние и осенние ранние заморозки, недостаточная обеспеченность осадками, сильные ветры, пыльные бури, сильные морозы и высокие летние температуры в целом климатические условия позволяют успешно заниматься сельскохозяйственным производством.
Рельеф. Территория района находится в пределах Прииртышской равнины, являющейся частью Западно–Сибирской низменности. На всем своем протяжении равнина характеризуется слабым волнистым рельефом с мягкоочерченными гривами и межгривовыми понижениями.
Для рельефа свойственно значительное количество замкнутых и сообщающихся котловин, а также озерных и соровых впадин: Аж-Булатская, Таволжанская, Конжубаевская и другие. Склоны котловин, в основном, пологие, часто террасированы.
Возраст котловин верхнечетвертичный и современный, микрорельеф котловин представлен различными неровностями в виде кочек, бугорков, лунок и неглубоких западин. Местами встречаются небольшие гривы, сложенные обычными легкими песчаными породами.
Полезные ископаемые в районе представлены, в основном, поваренной солью на озерах Большой и Малый Таволжан и глауберовой солью – на озере Большой Ажбулат.
Разработка поваренной соли ведется давно и будет продолжаться. В районе открыты минеральные воды, не уступающие по своим качествам Сарыагачинской. Есть месторождения кирпичных глин.
Почвенный покров. Территория района входит в две природно-сельскохозяйственные зоны:
северная часть района (бывшие колхозы "Маяк" и им. 21 съезда КПСС) относится к засушливой зоне южных черноземов Казахской провинции;
остальная преобладающая часть территории относится к сухостепной зоне темно-каштановых почв Казахской провинции.
Почвы, в основном, залегают в виде комплексов, сочетаний и пятнистостей, содержание гумуса в них невысокое – 2, реже 3%, слабо обеспечены или не обеспечены подвижными формами фосфора и азота.
Соответственно природной зональности территория района делится на 4 природные зоны:
Бурлинский слабоволнистый сухостепной район суглинистых и супесчаных темно-каштановых почв, солонцово-лугово-каштановых комплексов и соров включает в себя древнюю долину стока, по которой река Бурла сбрасывала свои воды в Иртыш; Западно-Кулундинский равнинный сухостепной район обычных темно-каштановых местами в комплексах с солонцами и в сочетании с лугово-каштановыми почвами, в депрессиях рельефа встречаются солончаки соровые, реже – болотные почвы, а также луговые и солончаки.
Павлодарский слабоволнистый подрайон супесчаных темно-каштановых и лугово-каштановых почв – слабоволнистая и волнисто-гривистая равнина с большим количеством замкнутых понижений, сильно подверженный развеиванию и поэтому нуждающийся в комплексных мерах по охране от ветровой эрозии.
Федоровский слабоволнистый колковый район суглинистых солонцово-черноземных комплексов с пятнами солодей.
Поверхностные и грунтовые воды являются одним из факторов почвообразовательного процесса. С ними связаны генезис почв, перемещение солей и гумусовых веществ. Сухость климата и преобладание равнинного рельефа определили основные гидрологические и гидрографические особенности района – слабое развитие речной сети и обилие озер. Единственная река Бурла протекает на северо-востоке района, начало берет в Алтайском крае и впадает в озеро Ажбулат. В весенне-осенние периоды года русло реки на всем протяжении наполняется талыми или дождевыми водами.
В летний период река почти пересыхает, образуя мелкие плеса, озерки, солончаки.
Весной во время таяния снега вода в реке пресная, летом и осенью – соленая. Хозяйственного значения река не имеет. Используется река лишь для водопоя скота.
Озера по своим размерам, глубине, составу солей весьма разнообразны, большинство из них находится в бессточных котловинах. Размеры их изменяются в широких пределах: от мелких глубиной 0,6 – 0,9 м до таких обширных водоемов как озера Большой и Малый Таволжан, площадь которых соответственно 11544 га и 1227,6 га, озеро Бажманово – 241,7 га, озеро Аренгазы – 60,3 га, озеро Большой Ажбулат – 7723,7 га, озеро Малый Ажбулат
– 773,2 га. Глубины их незначительны от 0,5 до 1,5 м, все озера соленые, сельскохозяйственного значения не имеют.

Жазы құрғақ және ыстық. Ең ыстық ай – шілде айы, ауаның тәуліктегі орташа температурасы + 20 жуық, ең жоғарғысы + 35.
Күзі көктем сияқты – қысқа мерзімді, жауын – шашынның аздығымен сипатталады. Алғашқы қатқақтар көптеген жағдайда қыркүйек айының ортасы мен соңында болады.
Барлық қолайсыздық факторларға көктемнің кештігіне және күздің ерте қатқақтарына, жауын – шашынның қамтамасыз етілуінің жетімсіздігіне, күшті желге, шаң – тозаңды дауылдарға, күшті қатқақтарға және жазғы жоғарғы температураға қарамастан, климат жағдайы ауыл шаруашылығы өндірісімен табысты айналысуға мүмкіндік береді.
Рельефі. Ауданның аумағы Ертістің жазық даласы шегіндегі батыс – Сібір жазығының бір бөлігі болып табылады. Жазық өзінің ұзындығы жағынан әлсіз бұйра рельефімен және жеңіл сызылған төменгі аралық жалдарымен сипатталады.
Рельеф үшін шектелген және белгіленген шұңқырлардың сондай – ақ көлдер мен сорлы жазықтардың саны: Әж - Болат, Табылжан, Қонжұбаев және де басқалары өзіне тән қасиет. Негізінде шұңқырлардың байрайлары көлбек, жиі сатыланған. Шұңқырдың жасы төрттіктен жоғары, қазіргі заманға сай. Шұңқырдың микроклиматы төмпешік, төбешік, шұңқыр, және терең емес ор түрінде әртүрлі бұдырлармен берілген. Кейбір жерлерде кәдуілгі жеңіл құмды жыныстармен үйілген кішкентай жалдар кездеседі.
Ауданда пайдалы қазбадан, Үлкен және Кіші Табылжан көлдерінде ас тұзы Үлкен Әжболат көлінде глаубер тұзы бар.
Ас тұзын өңдеу бұрынан жүргізілуде және әлі де жалғасын табуда. Ауданда сапасы жағынан Сарыағаштан кем түспейтін, минералды су ашылды. Кірпіш саз балшығының кен орны бар.
Топырақтық жамылғысы. Аудан аумағы екі табиғи - ауылшаруашылық аймаққа кіреді:
Ауданның солтүстік бөлігі (бұрынғы "Маяк" және. СОКП 21 сьезі атындағы колхоздар) Қазақстан провинциясының оңтүстік қара топырақты қуаң аймағына жатады; аумақтың қалған басым бөлігі Қазақстан провинциясының қою қызыл қоңыр топырақты қуаң далалық аймаққа жатады.
Топырақтың, негізінде, оларда 2 – ден жоғары емес, 3 % сирек кездесетін әлсіз қамтамасыз етілген қарашірігі бар немесе фосфор мен азоттың жылжымалы нысандарымен қамтамасыз етілмеген кешендер түрінде жатады.
Аудан аумағы табиғи аймақтылыққа сәйкес 4 табиғи аймаққа бөлінеді:
Бурла саздақ және құмайт қою қызыл топырақты, әлсіз бұйра қуаң далалы ауданы Бурла өзені өзінің суын Ертіске құятын, сортаң – шалғынды – қызыл қоңыр топырақты кешендер мен сорлармен ағыстың ежелгі аңғарын қамтиды; Батыс – Құлынды жазық қуаң далалық ауданы сортаң жерлер кешенінде қалыпты қою қызыл қоңыр топырақты жерлері мен шалғынды қызыл қоңыр топырақты үйлестіруде рельефтің депрессияға ұшырауы кезінде сорлар, батпақты топырақтар, сондай – ақ шалғынды және сорлар кездеседі.
Әлсіз бұйра құмайт қою қызыл топырақты және шалғынды – қызыл қоңыр топырақты сәл бұйраланған және шектелген аз басымдығымен бұйра жалды жазықты Павлодар шағын ауданы жойылып кетуге тап болған, сондықтан жел эрозиясынан қорғау жөніндегі кешенді шараларды қажет етеді.
Федоров ауданы саздақ сортаң - қара топырақты кешендерінің тұзды дақтармен әлсіз бұйра шоқ ағашты.
Жер бетіндегі және жер асты сулары топырақ түзу процестерінің бірі болып табылады. Топырақтың шығу тегі, тұздардың ауысуы және қарашірік заттары олармен байланысты. Климаттың құрғақтығы мен тегіс рельефтің басымдығы ауданның негізгі гидрологиялық және гидрографикалық ерекшеліктерін - өзен жүйесінің нашар дамуы мен өзен суының молдығын анықтады. Бурла ауданның солтүстік – шығысына ағатын жалғыз өзен, ол Алтай өлкесінен басталады және Әжболат өзеніне құяды. Өзеннің арнасы жылдың көктемгі – күзгі кезеңдерінде барлық бойына еріген және жаңбыр суларымен толығады.
Өзен жазғы мерзімде ұсақ көпіршіктер, көлшелер, сорлардың пайда болуымен кеуіп қалады. Өзен суы көктемде қар еріген кезде тұщы, ал жаз бен күзде ащы болады. Өзен шаруашылық мақсатта емес. Өзен тек қана малдарды суару үшін ғана пайдаланылады.
Көлдер өлшемі, тереңдігі, тұздарының құрамы жағынан әр түрлі, көпшілігі ағынсыз шұңқырларда. Олардың өлшемдері енінің шегінде: 0,6 – 0,9 м аз тереңдіктен көлемі 11544 га және 1227,6 га сәйкес келетін Үлкен және Кіші Табылжан көлдері, 241,7 га - Бажманов, 60,3 га Арынғазы көлі, 7723,7 га – үлкен Әжболат, 773,2 га – Кіші Әжболат көлдері сияқты, осындай кеңейген суайдындарына дейін өзгереді. Олардың тереңдігі 0,5 – 1,5 метрге дейін, барлық көлдер тұзды, ауыл шаруашылығы мақсатында емес.

Грунтовые воды залегают на различной глубине: в блюдцеобразных понижениях глубина залегания – 2 - 4 м, на повышенных участках – 6-10 м. Главный источник питания грунтовых вод – атмосферные осадки и талые воды. По степени минерализации грунтовые воды, в основном, пресные. Минерализованные воды встречаются в местах, где водоупорным горизонтом являются засоленные неогеновые глины и суглинки. Пресные воды залегают в четвертичных песках и супесях, не имеющих первичного засоления.
Водоснабжение в районе идет за счет артезианских скважин и трубчатых, реже шахтных, колодцев.
Растительность. Северная часть района находится в пределах Кызылтуско-Бурликской засушливо-степной области, для которой характерны ковыльно-разнотравные степи на черноземах южных и темнокаштановых почвах, голофитные степи на солонцах и засоленных почвах, а также мезофитная и гидрофитная растительность на отрицательных элементах рельефа. Пастбища этой подзоны наиболее продуктивны. По материалам ботанико-кормовых обследований урожайность их на средний по условиям год составляет 3-3,5 кормовых единиц с гектара.
Преобладающая часть района расположена в подзоне сухих типчаково-ковыльных степей на темно-каштановых почвах в пределах Западно-Кулундинской сухостепной равнинной области, для которой характерны: на севере ковыльно-разнотравные степи, на юге – ковыльно-типчаковые, на темно-каштановых супесчаных песчано-ковыльно-типчаковые степи. Продуктивность пастбищ этой подзоны составляет 1,5-2,0 ц кормовых единиц с гектара. Большая часть землепользований района распахана, удельный вес пашни и земель коренного улучшения в 1986 году был равен 75,5 %. Естественная растительность сохранилась на межах, выгонах, возле дорог и в районе озер. На распаханных участках, кроме культурной растительности, распространена сорная (молочай, пырей, осот полевой, овсюг, вьюнок полевой и др.).
Проективное покрытие на темно-каштановых почвах составляет 50-60 %, на луговых засоленных почвах достигает 70-80 %, на солончаках лугово-степных, солонцах луговых, луговых солончаках – 30-50 %.
Средняя урожайность по многолетним травам за 1980-84 гг. составила 4,5 ц/га - сена.
2. СОСТОЯНИЕ ЗЕМЕЛЬНОГО ФОНДА РАЙОНА И ЕГО ИСПОЛЬЗОВАНИЕ
1. Распределение земельного фонда по
категориям земель и угодьям
Общая площадь земель района на 1.01.09 г. составила 549416 га, из них землепользователями других районов используется 4666 га.
Земли сельскохозяйственного назначения занимают 288077 га, что составляет 52 % от всей земли района.
194718 га заняты крестьянскими хозяйствами (35 %). Земли запаса составляют 180039 га (32 %). Кроме земель, занятых под водой (24326 га), древесно-кустарниковыми насаждениями (728 га), болотами (556 га), в эту категорию внесены временно не используемые площади пашни, пастбищ и других угодий.

Жер астылы сулары әртүрлі тереңдікте жер астында көлбей жатады: табақ тәрізді төмендікте, тереңдігі 2-4 м, 6-10 м жоғары учаскеде. Жер асты суларының қоректенуінің негізгі көздері: атмосферлық жауын – шашын және еріген сулар. Минералдану дәрежесі бойынша жер асты сулары негізінде тұщы. Минералды сулар тұзды неогенді сазбалшық және саздақтар суға төзімді көкжиек болып табылатын жерлерде кездеседі. Тұщы сулар алғашқы сортаңдануы болмайтын, құмдар мен құмайттардың төрттен бір бөлігінде жатады.
Ауданда сумен қамтамасыз ету артезиан ұңғымалары мен құбырлылардың, шахталықтардың, құдықтардың есебінен жүреді.
Өсімдігі. Ауданның солтүстік бөлігі оңтүстік қара топырақты және қою қызыл қоңыр топырақты бозды – түрлі шөпті даланы, сортаң топырақты және тұздалған топырақты голофитті даланы, сондай – ақ рельефтің жағымсыз элементтеріндегі мезофитті және гидрофитті өсімдіктерді сипаттайтын, Қызылту - Бурлак қуаң – дала облысы шегінде орналасқан. Осы шағын аймақтың жайылымы анағұрлым өнімді.
Ботаникалық - азықтық зерттеу материалдары бойынша олардың өнімділігі жылына орта есеппен гектарына 3-3,5 азықтық бірлікті құрайды.
Ауданның басым бөлігі солтүстігінде - бозды – түрлі шөпті дала, оңтүстігінде – бозды – бетегелі, қою қызыл қоңыр құмайт – құмды топырақты бозды – бетегелі дала сипаты бар Батыс – Құлынды қуаң дала облысы шегінде орналасқан.
Осы шағын аймақтың жайылымының өнімділігі гектарына 1,5 - 2,0 ц азықтық бірлікті құрайды.
Жер пайдалану ауданының көптеген бөлігі жылтылған, 1986 жылы егістік пен түбегейлі жақсартылған жерлердің үлес салмағы 75,5 %. Табиғи өсімдіктердің өсуі межелерде, жайылымдарда, жолдардың жиегі мен көлдердің ауданында сақталып қалған. Жыртылған жерлерде мәдени өсімдіктерден басқа, арамшөптер (сүттіген, бидайықтар, ақтікенше, қарасұлы, егін шырмауығы және басқалары) де кеңінен тараған.
Қою қызыл қоңыр топырақтардағы проективтік жамылғысы - 50-60 % құрайды, шалғынды тұзды топырақтарда - 70-80 % - ға, сорлы шалғынды далада, сортаң топырақты шалғында, шалғынды сорда - 30-50 %-ға жетеді.
Көп жылдық шөптер бойынша 1980-84 ж.ж. шөптің орташа шығымдылығы 4,5 ц/га құрады.
2. АУДАН ЖЕР ҚОРЫНЫҢ ЖАҒДАЙЫ ЖӘНЕ ОНЫ ПАЙДАЛАНУ
1. Жер қорын жер санаттары және алқаптары бойынша бөлу
Ауданның жалпы ауданы 2009 жылғы 1 қаңтарда 549416 га құрады, оның ішінде 4666 га басқа аудандардың жер пайдаланушылары пайдаланады.
Егер ауылшаруашылығы мақсатындағы жер 288077 га орын алса, ауданның барлық жері 52 % құрайды.
Босалқы жерді 194718 га (35 %) құрайды. Суға арналған (24326 га) жерден басқа, ағашты – бұталы екпелер (728 га), батпақтар (556 га) орын алған, осы санатқа уақытша пайдаланылмайтын егістіктер, жайылымдар және өзге де алқаптар енген.

Около 0,2 % в районе занимают земли лесного фонда (1143 га).
Земли промышленности, транспорта, связи и иного не сельскохозяйственного назначения занимают 2269 га (0,4 %), сюда вошли озера водопромыслового значения, земли ЛЭП, автомобильных дорог и прочих не сельскохозяйственных предприятий.
Земли сельских населенных пунктов занимают площадь 76559 га (14 %).
Из распаханных земель района, пашня, находящаяся в сельскохозяйственном обороте, занимает 71 % (156059 га), остальные земли находятся в залежном состоянии (64747 га).
22 % всех земель сельхозугодий заняты пастбищами (63039 га) и около 0,4 % сенокосами (1094 га).
Орошаемая пашня в районе в 1996 году занимала площадь 14379 га, что составляло 5 % от всей пашни. На начало 2009 года орошаемой пашни в районе было 348 га (0,2 %). В условиях острозасушливого климата орошаемое земледелие является надежным источником создания прочной кормовой базы, обеспечивающей дальнейшее увеличение поголовья скота и подъем его продуктивности.
Распределение земельного фонда района по категориям земель, состав по угодьям, динамика изменений по годам приведены в таблицах 1, 2, 3.
2. Зонирование земель сельскохозяйственного назначения
Основными хозяйствующими субъектами данной категории земель являются крестьянские, фермерские хозяйства, хозяйственные товарищества и граждане. На 01.11.08 г. зарегистрировано 215 крестьянских хозяйств, их площадь - 194,7 тыс. га; хозяйственных товариществ - 4, занимаемая ими площадь – 81,6 тыс. га. Остальная площадь – 102,2 тыс. га занята негосударственными сельскохозяйственными юридическими лицами и другими предприятиями.
Удельный вес сельскохозяйственных угодий в категории земель сельскохозяйственного назначения составляет 99 %, в том числе пашня – 55 %, из них: угодий. требующих противосолонцовых мероприятий, около 14 %; дефлированных - 37 %. Последние требуют строгого соблюдения принятой противоэрозионной системы земледелия, основными мероприятиями которой является: размещение посевов в 50 м полосах с многолетними травами, располагая посевы поперек господствующих ветров; возделывание зерновых культур с использованием противоэрозионной техники, способствующей сохранению пожнивных остатков на поверхности пашни и обеспечивающей накопление влаги с помощью стерни и кулис; применение фосфорных удобрений для рационального использования влаги и ускорения созревания зерновых культур, повышения их урожайности.
Удельный вес пастбищ в составе сельхозугодий – 22 % (63039), из них чистых – 65 %, в том числе пастбищ коренного улучшения – 22 %. Сбитые пастбища составляют 20 %. Это пастбища рядом с населенными пунктами, где велся нерегулируемый выпас скота. Характеристика сельскохозяйственных угодий и культурное состояние приведены в таблицах 4, 5, 6.

Ауданда 0,2 % жуық орман қоры жері (1143 га) орын алған.
Өнеркәсіп, көлік, байланыс және ауыл шаруашылығынан өзге де мақсатқа арналмаған жер 2269 га (0,4 %), мұнда су кәсіпшілігі мақсатындағы көлдер, ЭЖБ жері, автомобиль жолдары және өзге де ауыл шаруашылынан өзге мақсаттағы кәсіпорындар кіреді.
Ауылдық елді мекен жері 76559 га (14 %) орын алған.
Ауыл шаруашылығы айналымындағы егістік, ауданның жыртылған жерінің 71 % (156059 га) орнын алған, қалған жерлері тыңайған жер жағдайында (64747 га).
Барлық ауыл шаруашылығы алқаптарының 22 % жайылым (63039 га), 0,4 % шабындық (1094 га) орын тепкен.
1996 жылы аудандағы суармалы егістіктің көлемі барлық егістіктің 5 % құрайтын, 14379 га орын алды. 2009 жылдың басында аудандағы суармалы егістік 348 га (0,2 %) болды. Өте қуаң климат жағдайында суармалы егін шаруашылығы, малдың басын одан әрі көбейтуді және оның өнімділігін көтеруді қамтамасыз ететін, төзімді азықтық база құрудың көзі болып табылады.
Ауданның жер қорын жер санаттары бойынша бөлу, алқаптары бойынша құрамы, жылдар бойынша өзгеріс серпіні 1, 2, 3 кестелерде келтірілді.
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді аймақтарға бөлу
Жердің осы санатының негізгі шаруашылық жүргізуші субъектілері шаруа, фермерлік шаруашылық, шаруашылық серіктестіктер мен азаматтар болып табылады. 2008 жылғы 1 қарашаға 215 шаруа қожалығы тіркелген, олардың ауданы – 194,7 мың га; шаруашылық серіктестіктер – 4, олардың алған орнының көлемі – 81,6 мың га. Қалған 102,2 мың га алаңда мемлекеттік емес ауыл шаруашылығының заңды тұлғалары мен басқа да кәсіпорындар орын тепкен.
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер санатындағы ауыл шаруашылығының үлес салмағы 99%, оның ішінде егістік – 55%, оның: сортаң топыраққа қарсы шаралар жүргізуді талап ететін алқаптар 14% - ға жуық; дефлиренгені - 37%. Соңғысы егін шаруашылығының сортаң топыраққа қарсы қабылданған аталмыш негізгі шаралардың қатаң сақталуын талап етеді: егістікті үстемдік етуші желге көлденең орналыстыра отыра, көп жылдық шөптермен 50 м белдеудегі егістіктің орналасуы; егістік бетіндегі шабындық қалдықтарын сақтауға мүмкіндік туғызатын және аңыз бен ықтырманың көмегімен ылғалдың жиналуын қамтамасыз ететін эрозияға қарсы техниканы пайдаланумен астық дақылдарын егу; ылғалды тиімді пайдалану және астық дақылдарының пісуін жеделдету, олардың өнімділігін көтеру үшін фосфор тыңайтқышын қолдану.
Ауыл шаруашылығы алқаптарының құрамындағы жайылымның үлес салмағы – 22% (63039), оның ішінде тазасы – 65%, оның ішінде түбегейлі жақсартылған жайылым – 22%. Тапталған жайылым 20% құрайды. Бұл жайылым мал сирек жайылатын, елді мекендермен қатар орналасқан. Ауыл шаруашылығы алқаптарының сипаттамасы және мәдени жағдайы 4, 5, 6 кестелерде келтірілді.

В состав земель сельскохозяйственного назначения входят земли с особыми условиями пользования – сенокосы (1094 га), что составляет – 0,4 %, расположенные за пределами территории района, на пойме реки Иртыш, в основном они чистые (79 %).
Пойма реки Иртыш является уникальным природным комплексом, отличающимся богатством флоры и фауны. Ее затопляемые луга служат основой базы района, гарантированным источником жизнеобеспеченности для развития региона. Нарушение ее природного равновесия может вызвать тяжелые необратимые последствия.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2001 г. N 877 "О Государственных природных заказниках и государственных памятниках природы республиканского значения", в целях улучшения использования пойменных сенокосов и обеспечения сохранности поймы реки Иртыш, ей придан статус государственного природного заказника.
Исключен решением маслихата Успенского района Павлодарской области от 25.12.2009 N 111/19.
Права и обязанности собственников земельных участков и землепользователей при использовании земельных участков осуществляются в соответствии с главой 6 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года N 442.
Некоторые виды произрастающих растений на пойме занесены в "Красную книгу", среди них шиповник, черемуха, боярышник, ежевика. Охрана ценных, редких и исчезающих растений поймы приобретает особо важное значение, поскольку другого такого природного комплекса в Казахстане больше нет.
В основе организации пашни и земель коренного улучшения лежат рекомендации по введению севооборотов по характеристике почв и полевых культур, выращиваемых в зоне, с учетом потенциального и эффективного плодородия почв. Схемы севооборотов приняты согласно действующих научных рекомендаций для подъема урожайности зерновых культур, создания прочной кормовой базы для животноводства.
При содержании физической глины в почве до 12%, а следовательно, с высокой степенью возможности возникновения эрозии, размещение однолетних трав рекомендуется проводить в 25-ти метровых полосах с многолетними травами. При содержании физической глины от 12 % до 16 % рекомендуется использовать 50-ти метровые полосы зерновых культур с многолетними травами. При содержании физической глины от 16 % до 20 % рекомендуется использовать пар и однолетние культуры в 100-метровых полосах с многолетними травами. При содержании физической глины более 20 % рекомендуется использовать пар в 100- метровых полосах с зерновыми культурами.
На пашне в 100 метровых полосах рекомендуется 5-ти польные зерно-паро-травяные почвозащитные севообороты с 10 летней ротацией с размещением зерновых культур с однолетними травами и паров с многолетними травами. Схема чередования культур (1-поле - просо/мн. тр.1 г 2-поле - ячмень/мн.тр.2 г;. 3 - поле - пар/мн. тр. 3 г; 4 - поле - пшеница/мн.тр. 4, г;. 5 - поле - ячмень/мн.тр. 5 г.).

Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің құрамына Ертіс өзені жайылымындағы, аудан аумағының шегінде орналасқан ерекше шарттармен пайдаланылатын жерлер – 0,4% құрайтын, шабындықтар (1094 га), олар таза негізінде (79%) кіреді.
Ертіс өзенінің жайылмасы флор мен фаунамен ерекшеленетін, бірегей табиғи кешен болып табылады. Оның су басқан шабындығы аймақты дамыту үшін тіршілікті қамтамасыздандыру кепілдік көзі болатын, ауданның негізгі базасының қызметін атқарады. Оның табиғи тепе-теңдігінің бұзылуы ауыр зардаптартарға әкеліп соғады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 877 "Мемлекеттік табиғи қорықтар және республикалық мақсаттағы мемлекеттік табиғат ескерткіштері туралы" қаулысына сәйкес жайылма шабындықтарын пайдалану және Ертіс өзені жайылмасының сақталуын қамтамасыз ету мақсатында оған мемлекеттік табиғи қорық мәртебесі берілді.
Алынып тасталды - Павлодар облысы Успен аудандық мәслихатының 2009.12.25 N 111/19 шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы N 442 Жер кодексінің 6 тарауына сәйкес жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың жер учаскелерін пайдалану кезіндегі құқықтары мен міндеттері жүзеге асырылады.
Жайылмада өсетін кейбір өсімдік түрлері "Қызыл кітапқа" енгізілген, оның ішінде итмұрын, мойыл, долана, қара бүлдірген.
Қазақстанда бұдан басқа табиғи кешен болмағандықтан, бағалы, сирек және жоғалып кетуі мүмкін жайылма өсімдіктерін қорғау ерекше мағызды мағына береді.
Топырақтың әлеуетті және тиімді құнарлылығы есебімен аймақта өсірілетін далалық дақылдар мен топырақ сипаттамасы бойынша егістік пен түбегейлі жақсартылған жерді ұйымдастыру негізінде ауыспалы егісті енгізу жөніндегі ұсыныс жатыр. Астық дақылдарының өнімділігін көтеру, мал шаруашылығы үшін тұрақты азықтық база құру үшін әрекет етуші ғылыми ұсыныстарға сәйкес ауыспалы егіс сұлбасы қабылданды.
Астық дақылдарын 12 пайыздан 16 пайызға дейін физикалық сазбалшықта егістікті және түбегейлі жақсартылған жерді ұйымдастыру негізінде көп жылдық шөптесін 50 метрлік алқапта пайдалану ұсынылды.
Бір жылдық дақылдарды 12 пайыздан 16 пайызға дейін физикалық сазбалшықта көп жылдық шөптесін 100 метрлік алқапта пайдалану ұсынылды.
100 метрлік алқапта физикалық сазбалшықтың 20 пайызынан астамында парды астық дақылдарына пайдалану ұсынылды.
100 метрлік егісте 10 жылдық ауыспалы егіс айналымымен бір жылдық шөптесін астық дақылдарын және көпжылдық шөптесін парларын орналастырумен 5 танапты астықтық танаптық астық шөптесін парлар топырақ қорғау ауыспалы егісі ұсынылады. Дақылдарды кезектестіру сұлбасы (1 егіс – тары/көпж. ш. 1 г; 2 егіс – арпа/көпж. ш. 2 г; 3 егіс – пар/көпж. ш. 3 г; 4 егіс – бидай/көпж. ш. 4 г; 5 егіс – арпа/көпж. ш. 5 г).

В 50 метровых полосах рекомендуются 5-ти польные травяно-зернопропашные почвозащитные севообороты с 10 летней ротацией (чередование культур 1 - поле - просо/мн. тр.1 г; 2 - поле подсолн/мн.тр.2 г.; 3 - поле кук/мн. тр. 3 г; 4 - поле. кук/мн.тр. 4, г;. 5 - поле ячмень/мн.тр. 5 г.) и зерно-паро-травяные почвозащитные 6–польные с 12 летней ротацией (чередование культур 1 - 2 поле просо/мн.тр. 1-2 г;. 3 - поле пар/мн.тр. 3 г; 4 - поле гречиха/мн.тр. 4 г.; 5 - поле пшеница/мн.тр. 5 г;. 6 - поле ячмень/мн.тр. 6 г.
В 25 метровых полосах рекомендуется 6-7 польные кормовые травопольные севообороты (чередование культур 1 - поле одн.тр./мн.тр.5 г; 2 - поле мн.тр. 1г/одн.тр.; 3 - 6 поля мн.тр. 1-5 г.
На пастбищах коренного улучшения с полосным размещением (100-50-25 м) рекомендуются сенокоснопастбищные севообороты 2-польные, 6 и 7 польные с размещением однолетних трав с многолетними (1 - поле одн.тр./мн. тр.5 г; 2 - поле мн.тр. 1 г./одн.тр.; 3 - 6 поле мн.тр. 2-5.).
Для сохранения и повышения продуктивности естественных пастбищ, улучшения ботанического травостоя, снижения эродированности или ее предотвращения предлагается использовать естественные пастбища в системе 4-5 польных пастбище-оборотов.
На чертеже проекта отображены земельные участки с полосным размещением посевов, с рекомендуемой шириной полос.
По границе полей севооборота и внутри их рекомендуется создание полезащитных лесных полос. Основное назначение лесополос - снизить скорость ветра, уменьшить отрицательное действие суховеев, пыльных бурь, содействовать снегонакоплению, улучшить микроклимат и в результате повысить урожай сельскохозяйственных культур.
В категории земель сельскохозяйственного назначения находится 348 га орошаемых земель. На орошаемых землях предусматривать овощи – картофельные, картофелеовощные и картофелекормовые севообороты.
Кроме того, на землях сельскохозяйственного назначения проходят автодороги, линии электропередач, связи. Все они относятся к категории земель промышленности транспорта и иного не сельскохозяйственного назначения и имеют свою охранную зону с особыми условиями без изъятия этих территорий у сельскохозяйственных товаропроизводителей. Описание условий использования этих зон см. в главе "Зонирование земель промышленности, транспорта, связи, обороны и иного не сельскохозяйственного назначения".
Землепользователи обязаны использовать принадлежащие им земельные участки только по целевому назначению.
Зонирование земель сельскохозяйственного назначения показана в таблице 10 и на чертеже.

50 метрлік алқапта 10 жылдық ауыспалы егіс айналымымен (1 егіс – тары/көпж. ш. 1 г; 2 егіс – күнбағыса/көпж. ш. 2 г; 3 егіс – жүгері/көпж. ш. 3 г; 4 егіс – жүгері/көпж. ш. 4 г; 5 егіс – арпа/көпж. ш. 5 г) кезектестірілген 5 танапты шөптесін отамалы астықты топырақ қорғау ауыспалы егіс және 12 жылдық ауыспалы егіс айналымымен (1-2 егіс дақылдарын кезектестіру – тары/көпж. ш. 1-2 г; 3 егіс – пар/көпж. ш. 3 г; 4 егіс – қарамық/көпж. ш. 4 г; 5 егіс – бидай/көпж. ш. 5 г; 6 егіс – арпа/көпж. ш. 6 г) 6 танапты дән – шөпті парлы топырақ қорғау ұсынылды.
25 метрлік алқапта 6-7 танаптық шөптесін астықты танапты ауыспалы егіс (1 егіс – б.ж.ш./көпж. ш. 5 г; 2 егіс –көпж. ш./ б.ж.ш.; 3 – 6 егіс – көпж. ш. 1-5 г) дақылдар кезектестіріледі.
Бой – бойымен орналастырылған (100-50-25 м) түбегейлі жақсартылған жайылымда бір жылдық шөптерді көп жылдық шөптермен орналастырумен 2 танапты, 6 және 7 танапты (1 егіс – б.ж.ш./көпж. ш. 5 г; 2 егіс –көпж. ш./ б.ж.ш.; 3 – 6 егіс – көпж. ш. 2-5 г) шабындықты – жайылымды ауыспалы егіс ұсынылды.
Табиғи жайылымның өнімділігін сақтау және көтеру, ботаникалық оттылығын жақсарту, эрозияға ұшырауын төмендету немесе оны болдырмау үшін 4-5 танапты жайылым айналымы жүйесіндегі табиғи жайылымды пайдалану жоба сызбасында алаптың кеңдігін ұсына отыра, егісті бой – бойымен орналастыру көрсетілді.
Егіс айналымы егістік жер және оның шекарасы бойынша егіс қорғайтын орман алқаптары құрылды. Орман алқабының негізгі тағайындалуы – желдің жылдамдығын азайту, аңызақ желдің әрекетін, шаң – тозаңды дауылдың әрекетін азайту, қар жиналуына көмектесу, микроклиматты жақсарту және нәтижесінде ауыл шаруашылығы дақылдарының өнімін көтеру.
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер санатында 348 га суармалы жер бар. Суармалы жерде көкөніс – картоп, картоп – көкөніс және картоп – астық ауыспалы егісі қарастырылған.
Одан басқа, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерінде автожолдар, электр беріліс, байланыс жүйелері өтеді. Олардың барлығы өнеркәсіп, көлік және ауыл шаруашылығынан өзге де мақсаттарға арналған жерлер және осы аумақтарды ауыл шаруашылық тауарларын өндірушілерден алып қоюсыз өзінің ерекше шарттарымен қорғалатын аймағы бар. Осы аймақтарды пайдалану шартының сипаттамасы "Өнеркәсіп, көлік, байланыс, қорғаныс және ауыл шаруашылығынан өзге де мақсаттарға арналған жерлерді аймақтарға бөлу" бөлімінен қарау.
Жер пайдаланушылар өздерінің иелігіндегі жер телімдерін мақсатты тағайындалуы бойынша пайдалануға міндетті.
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді аймақтарға бөлу 10-кестеде және сызбада көрсетілді.

Сноска. Глава 2 с изменениями, внесенными решением маслихата Успенского района Павлодарской области от 25.12.2009 N 111/19.
3. Зонирование земель населенных пунктов
Зонирование земель населенных пунктов осуществлено в соответствии с проектами земельно-хозяйственного устройства территории сельских населенных пунктов (2001-2004 г.г.), региональной схемой организации и планирования сельских территорий (2005 г.). Проектами земельно-хозяйственного устройства откорректированы границы населенных пунктов, добавлены из земель запаса участки, передаваемые во временное пользование для выпаса скота, находящегося в личном пользовании. Расчет велся на поголовье личного скота, с увеличением на перспективу на 10-15 %. Выделенные дополнительные площади по проектам учтены в зембалансе. На 01 11 2008 года общая площадь земель населенных пунктов составляет 76559 га. В связи с увеличением скота и нехваткой пастбищных угодий предполагается увеличение площадей земель населенных пунктов Успенского, Ковалевского, Надаровского, Ольгинского и Конырозекского сельских округов за счет перевода земель из земель запаса общей площадью 4329 га.
Для обеспечения экологической безопасности населенных пунктов предусмотрен ряд мер. К ним относятся:
- создание защитных зеленых зон вокруг населенных пунктов для защиты сел от пыльных бурь, сильных ветров, снежных заносов;
- проведение планово-регулярной очистки всей территории населенных пунктов от мусора, навоза, других бытовых отходов;
- упорядочение мест свалок для бытовых отходов и стационарных навозохранилищ в соответствии с санитарными правилами, их обваловка;
- установление двухкилометровой санитарной зоны от границы застройки села, где запрещается производить авиаопыление, авиаопрыскивание по борьбе с вредителями и сорняками.
Данные зонирования земель населенных пунктов занесены в таблицу 13.
4. Зонирование земель промышленности, транспорта, связи
и иного несельскохозяйственного назначения
На 1 ноября 2008 года земли промышленности, транспорта, связи и иного не сельскохозяйственного назначения занимают площадь 2269 га, что составляет 0,4 % от площади Успенского района. В районе ведется добыча поваренной соли открытым акционерным обществом "Павлодарсоль" на озере Большой Таволжан. Площадь участка для добычи поваренной соли составляет 559 га (25%).
Земли автомобильного транспорта занимают площадь 1259 га (55%). Остальная площадь занята железнодорожным транспортом, объектами связи и землями других землепользователей.
Автомобильное движение в районе осуществляется по автодорогам:

Ескерту.2-тарауға өзгеріс енгізілді - Павлодар облысы Успен аудандық мәслихатының 2009.12.25 N 111/19 шешімімен.
3. Елді мекен жерлерін аймақтарға бөлу
Елді мекен жерлерін аймақтарға бөлу ауылдық едді мекен аумағын жер – шаруашылық орналастыру жобасына (2001 – 2004 ж.ж.) ауылдық аймақты ұйымдастыру және жоспарлаудың аумақтық сұлбасына сәйкес іске асырылады. Жеке пайдаланудағы мал жаюға арналған уақытша пайдалануға берілген учаскелердің босалқы жерінен қосылған елді мекен шекаралары жер – шаруашылық орналастыру жобасымен түзетілген, алдағы уақытта 10-15 пайыз ұлғайтумен жүргізілді. Жоба бойынша бөлінген қосымша алаңдар жер балансында есепке алынды. Елді мекен жерінің ауданы 2008 жылғы 1 қарашаға 76559 га құрады. Мал басының өсуімен және жайылым алқаптарының жетімсіздігінен, Успен, Ковалев, Надаров, Ольгинка және Қоңырөзек ауылдық округтері елді мекен жерлерінің алаңын ұлғайту жалпы көлемі 4329 га жер қоры жерінен ауыстыру есебінен болжанып отыр.
Елді мекен жерлерінің экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін шаралар қарастырылды, оларға:
- ауылды шаңды дауылдан, қатты желден, күртік қардан қорғау үшін елді мекен маңына қорғау жасыл аймақтарын жасау;
- елді мекенннің барлық аумағын қоқыстан, көңнен және басқа да тұрмыстық қалдықтардан жоспарлы – жүйелі тазартуды жүргізу;
- санитарлық ережелерге, оларды топырақ үйіп қорғауға сәйкес стационарлық көң сақтау және тұрмыстық қалдықтарға арналған қоқыс тастайтын орынды тәртіпке келтіру;
- зиянды жәндіктер мен арамшөптермен күресу жөніндегі авиатозаңдандыру, авиасебу жүргізуге тыйым салынған ауыл құрылысы шекарасынан екі километрлік санитарлық аймақ орнату, осы елді мекен жерлерін аймаққа бөлудің 13 – кестесіне енгізілді.
4. Өнеркәсіп, көлік, байланыс және ауыл шаруашылығынан
өзге де мақсаттарға арналған жерлерді аймақтарға бөлу
Өнеркәсіп, көлік, байланыс және ауыл шаруашылығынан өзге де мақсаттарға арналған жерлердің 2008 жылғы 1 қарашаға ауданы 2269 га, Успен ауданы алаңының 0,4 пайызын құрайды. Ауданда Үлкен Табылжан көлінде "Павлодартұз" АҚ ас тұзы кенін өндіреді. Ас тұзын өндіруге арналған учаскенің ауданы 559 га (25 пайыз) құрайды.
Автомобиль көлігі жерінің ауданы 1259 га/55 пайыз, қалған алаңда темір жол көлігі, байланыс нысаналары және басқа да жер пайдаланушылардың жерлері орын алған.

областного (Павлодар-Успенка-граница РФ) и местного значения, дорога республиканского значения Омск – Павлодар - Майкарагай. Ширина полосы отвода от 26 до 44 м. В зависимости от интенсивности движения на автодорогах устанавливается вдоль трассы санитарно-охранная зона от 30 до 50 м – полоса загрязнения почвы и растительности вредными веществами. Режим пользования охранных зон вдоль автомобильного транспорта состоит в следующем:
1. Охранные зоны устанавливаются для обеспечения безопасности населения и безопасности эксплуатации объектов на земельных участках, примыкающих к полосе отвода земель.
2. Особые условия землепользования. исключающие возможность негативных воздействий на земное полотно.
3. В пределах охранных зон не допускается нарушение естественного почвенного покрова, уничтожения растительности.
Кроме того по району проложены подземные кабельные линии связи. Также вдоль кабельной линии связи установлены необслуживаемые усилительные пункты (НУП). Их площадь на 1 11 2008 г. составляет 14 га.
Постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2004 г. N 1010 утверждены правила охраны телекоммуникационных сетей. Настоящее правило вводится для обеспечения сохранности телекоммуникационных сетей (кабельных, радиорелейных), поскольку повреждение этих сетей нарушает нормальную работу телекоммуникаций и наносит ущерб народному хозяйству и обороне страны.
На трассах подземных кабельных линий связи устанавливаются охранные зоны в виде участка земли вдоль этих линий, определяемого параллельными прямыми, отстоящими от трассы подземного кабеля на расстоянии 2 м с каждой стороны. В сельской зоне на трассах подземных кабельных линий устанавливаются замеренные столбики, являющиеся ориентирами.
Земельные участки, входящие в охранные зоны подземных кабельных линий не изымаются у землепользователей и используются ими для проведения сельскохозяйственных и иных работ с обязательным соблюдением следующих требований:
1. Запрещается перемещать, засыпать, ломать опознавательные знаки.
2. Устраивать всякого рода свалки.
3. Возводить любые постройки.
4. Высаживать деревья и кустарники, складировать корма, содержать скот, устраивать водопои и т.д.
По территории района проходят линии электропередач ВЛ-10 кВ, ВЛ-35 кВ и ВЛ-110 кВ (ОАО "Павлодарэнергосервис").
Охранные и санитарно-защитные зоны электрических сетей устанавливают вдоль воздушных линий электропередач в виде земельного участка и воздушного пространства, ограниченных вертикальными плоскостями по обе стороны линий от крайних проводов на расстоянии: для линий напряжением до 35 кВ - 15 м; 110 кВ - 20 м.
Земельные участки, входящие в охранные зоны электрических сетей, не изымаются у землепользователей, и используются ими для проведения сельскохозяйственных работ с соблюдением настоящих Правил:
Запрещается:

Аудандағы автомобиль қозғалысы аталмыш автожолдар арқылы іске асырылады: облыстық (Павлодар – Успен – Ресей Федерациясы шекарасы) және жергілікті мақсаттағы республикалық мақсаттағы Омск – Павлодар – Майқарағай жолы. Бөлінген алқаптың ені 26-дан 44 метрге дейін. Автожолдардағы қозғалыстың үдеуіне байланысты 30 - 50 метрге дейін трасса бойында санитарлық қорғау аймағы белгіленді. Автомобиль көлігін қорғау аймағының бойын пайдалану тәртібі төмендегідей:
1. Қорғау аймақтары жер бөлу алқабына жанасатын жер телімдеріне нысаналарды пайдалану қауіпсіздігі мен халықтың қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін белгіленеді;
2. жер пайдаланудың жер төсемінде қолайсыз жерлерді болдырмау мүмкіндігінің ерекше жағдайлары;
3. қорғау аймақтары шегінде табиғи топырақ жамылғысын бұзуға, өсімдіктерді құртуға жол берілмейді.
Одан басқа, аудан бойынша жер асты байланыс кабелінің желістері салынған. Сондай – ақ байланыс кабелінің бойына қызмет көрсетілмейтін күшейткіш пункт орнатылған. Оның ауданы 2008 жылғы 1 қарашадағы жағдай бойынша 14 га құрады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 30 қыркүйектегі N 1010 қаулысымен телекоммуникация жүйелерін қорғау ережесі бекітілді. Осы жүйелер зақымданғанда, телекоммуникациялардың қалыпты жұмысы бұзатындықтан және халық шаруашылығы мен еліміздің қорғанысына зиян келтіретіндіктен, телекоммуникациялар жүйелерін (кабелдік, радиорелелік) сақтауды қамтамасыз ету үшін осы ереже енгізілді.
Трассада жер асты байланыс кабелі жүйесінің жан – жағынан 2 м арақашықтықта жер асты кабелі трассасынан қорғайтын, осы жүйелер бойы көлденең тік анықталған жерлердің учаскесі түріндегі қорғау аймақтары белгіленді.
Ауылдық аймақтағы кабель жүйелерінің жер асты трассаларында бағдар болып табылатын, өлшенген нысана белгіленді.
Жер асты кабель жүйелері қорғау аймақтарына кіретін жер телімдері жер пайдаланушылардан алып қойылмайды және олар ауыл шаруашылығын жүргізу үшін және өзге де мақсаттарға пайдаланылады.
Аталмыш міндетті талаптарды сақтау арқылы:
1) тану белгілерін ауыстыруға, көмуге, сындыруға;
2) қоқыс орнының кез келген түрін жасауға;
3) кез келген құрылысты жүргізуге;
4) ағаштар мен бұталар егуге, мал азығын үюге, мал ұстауға, суат жасауға және т.б. тыйым салынған.
Аудан аумағы бойынша ӘЖ – 10 кВ, ӘЖ – 35 кВ және ӘЖ – 110 кВ ("Павлодарэнергосервис" АҚ) электр беру желісі өтеді.
Электр берудің әуе желісі үшін электр желісін қорғау және санитарлық қорғау аймақтары 35 кВ – 15 м, 110 кВ – 20 м дейінгі кернеумен арақашықтықта шеткі сымдар желісінің екі жағынан тік жазықпен шектелген жер телімі және әуе кеңістігі түрінде белгіленеді.
Электр желісін қорғау аймағына кіретін жер телімдері жер пайдаланушылардан алып қойылмайды және осы Ережені сақтаумен ауыл шаруашылығы жұмыстарын жүргізу үшін пайдаланылады.
Мыналарға тыйым салынады:

1. Производить всякие землечерпальные работы, производить посадку и вырубку деревьев и кустарников, устраивать загоны для скота.
2. Совершать проезд машин и механизмов, имеющих общую высоту с грузом и без груза от поверхности дороги или земли более 4,5 м.
3. Складировать корма, солому, устраивать всякого рода свалки.
Перечень зон с особыми условиями пользования землей и их размеры показаны в таблице 15.
5. Зонирование земель особо охраняемых природных территорий
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 ноября 2006 года N 1074 "Об утверждении перечня особо охраняемых природных территорий республиканского значения" пойма реки Иртыш отнесена к особо охраняемым природным территориям республиканского значения.
На 1.11.2008 года чересполосные участки Успенского района на пойме реки Иртыш занимают общую площадь 3337 га (в том числе сенокос 2931 га), из них на землях сельской зоны города Аксу - 2449 га (сенокос - 2211 га), на землях Павлодарского района – 865 га (сенокос - 720 га).
Данные зонирования земель особо охраняемых природных территорий занесены в таблицу 18.
Сноска. Глава 5 с изменениями, внесенными решением маслихата Успенского района Павлодарской области от 27.10.2011 N 215/41(вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Зонирование земель лесного фонда
Категории земель лесного фонда составляют 1143 га, в том числе сенокосов – 1,0.га, под болотами – 2,0.га.
Лесные насаждения являются наиболее ценными составными частями биосферы и физико-географической среды района.
Лес обладает не заменимыми средообразующими свойствами, благотворно воздействующими на окружающую природную среду, поддерживает устойчивость сбалансированного взаимодействия и взаимосвязи всех элементов природы.
В последние годы значительный вред был нанесен лесным угодьям несанкционированной вырубкой леса и лесными пожарами. На перспективу необходимо наметить приведение в порядок и облесение редей гарей и пустырей.
Огромное значения в комплексной проблеме охраны окружающей среды, а также в системе мер, направленных на предотвращение отрицательного воздействия хозяйственной деятельности человека на элементы природы, имеют Государственные защитные лесные полосы вдоль автодороги Павлодар-Лозовое. Созданные в районе на площади 227,0 га, они способствуют улучшению микроклиматических и гидрологических условий.
На перспективу предполагается увеличение земель лесного фонда, за счет перевода залесенных участков из земель запаса района в границах Успенского сельского округа общей площадью 60,0 га.
Вдоль границ земель лесного фонда также установлена охранная зона шириной 2000 м и введен особый режим пользования, с запрещением в пределах зоны любой деятельности, отрицательно влияющей на состояние и восстановление экологической системы его территории.
Данные зонирования земель лесного фонда занесены в таблицу 19.

1. Барлық жер қазу жұмыстарын жүргізуге, ағаштар мен бұталар егуге және кесуге, малға арналған қоршау жасауға;
2. жүгімен және жүксіз жолдармен немесе 4-5 м астам жер бетімен машиналар мен механизмдердің жүріп өтуіне;
3. астық, сабан үю, қоқыс үюдің түрлі түрін жасауға.
Жерді ерекше жағдайлармен пайдалану тізімі және олардың өлшемдері 15 – кестеде көрсетілді.
5. Жерді ерекше шарттармен пайдалану аумақтарын аймақтарға бөлу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 10 қарашадағы "Республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың тізбесін бекіту туралы" N 1074 қаулысына сәйкес Ертіс өзенінің жайылмасы республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға жатады.
Ертіс өзені жайылмасындағы Успен ауданының аттамалы учаскелерінің 2008 жылғы 1 қарашадағы жағдай бойынша жалпы көлемі 3337 га (оның ішінде 293 га шабындық), оның ішінде Ақсу қаласы ауылдық аймақ жерінде – 2449 га (2211 га шабындық), Павлодар ауданы жерінде - 865 га (720 га шабындық).
Ерекше қорғалатын табиғи аумақ жерлерін аймақтарға бөлу деректері 18-кестеде келтірілді.
Ескерту.5-тарауға өзгеріс енгізілді - Павлодар облысы Успен аудандық мәслихатының 2011.10.27 N 215/41 (жарияланғаннан күннен кейін күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
6. Орман қоры жерін аймақтарға бөлу
Орман қоры жер санаты 1143 га құрайды, оның ішінде шабындық – 1,0 га, батпақ – 2,0 га. Орман екпелері ауданның биосфера және физика – географиялық ортасының елеулі құнды құрамдас бөлігі болып табылады.
Соңғы жылдары орман алқаптарына елеулі зияндар келтірілуде, рұқсатсыз орманды кесу және орман өрттері. Алдағы уақытта өртенген және иен жерлерге ағаш егу және тәртіпке келтіруді қолға алу қажет.
Қоршаған ортаны қорғаудың кешенді мәселесіне, сондай – ақ табиғат элементтерін адамның шаруашылық қызметінің жағымсыз әсерін жоюға бағытталған шаралар жүйесіне Павлодар – Лозовое автожолдары бойының мемлекеттік орман қорғау алқаптарының маңызы ерекше. Ауданда 227,0 га алаңға құрылған, олар микроклиматтық және гидрологиялық жағдайларды жақсартуға мүмкіндік туғызады. Успен ауылдық округі шекарасында жалпы көлемі 60,0 га босалқы жер қорынан орман жерлеріне ауыстыру есебінен орман қорының жерін ұлғайту болжанып отыр.
Орман қоры жерінің шекарасы бойына ені 2000 м қорғау аймағы белгіленді және оның аумағының экологиялық жүйесінің жағдайына және қалпына келтіруіне кері әсер ететін, кез келген қызмет аймағының шегінде тыйым салу және ерекше пайдалану тәртібі енгізілді.
Орман қоры жерін аймақтарға бөлу деректері 19 – кестеге енгізілді.

7. Зонирование земель водного фонда
Землями водного фонда признаются земли, занятые водоемами (реками и приравненными к ним каналами, озерами, водохранилищами, прудами и т.д.), болотами, водохозяйственными сооружениями для регулирования стока, располагаемыми на водоисточниках, а также земли, выделенные под водоохранные зоны и полосы этих сооружений и зоны санитарной охраны водозаборных систем питьевого водоснабжения. Земли водного фонда находятся в государственной собственности.
Одной из первостепенных задач по охране и восстановлению водных объектов, улучшению их гидрологического режима и санитарного состояния является установление водоохранных зон и полос поверхностных водных объектов, проведение недорого стоящих природных мероприятий и установление на территории водоохранных зон и полос специального режима хозяйственной и иной деятельности.
В соответствии с приказом Комитета по водным ресурсам МСХ РК от 21 02 2006 года N 33 "Об утверждении Технических указаний по проектированию водоохранных зон и полос поверхностных водных объектов" вдоль водоемов установлена минимальная ширина водоохранных зон: для рек и озер при площади акватории до 2 кв. км - 300 м, для болот и озер от 2 кв. км и более - 500 м, для истоков рек – не менее 50 м, для рек со сложными условиями хозяйственного использования (р. Иртыш) - 1000 м.
Поверхностные и подземные воды подлежат охране от загрязнения, засорения истощения, а также изменения их режима. В связи с этим запрещается уничтожение водоохранных лесов и кустарников.
В водоохранных зонах запрещается:
- проведение авиационно-химических работ;
- применение удобрений и химических средств борьбы с вредителями, болезнями растений и сорняками;
- использование навозных стоков для удобрения почв;
- размещение складов ядохимикатов, минеральных удобрений и горюче-смазочных материалов, животноводческих построек;
- мойка техники, устройство свалок мусора и навоза, сброс производственных и бытовых отходов, заправка техники горючем и маслами.
Водоохраной полосой является территория шириной не менее 20-ти метров в пределах водоохраной зоны, прилегающая к водному объекту и водохозяйственным сооружениям, на которой устанавливается режим ограниченной хозяйственной деятельности.
В пределах водоохранных полос, дополнительно к вышесказанному, запрещается:
- систематическая распашка земель;
- выпас и организация летних лагерей скота (кроме использования традиционных мест водопоя);
Водоохранные полосы, как правило, должны быть заняты лесокустарниковой растительностью или залужены.
Участки земель в пределах водоохранных полос предоставляются только для размещения объектов водоснабжения, рекреации, рыбного и охотничьего хозяйств при наличии лицензии на водопользование.
На 1.11.2008 год площадь земель водного фонда в Успенском районе не определена. Хотя в районе очень много, как мелких, так и крупных озер.
В настоящее время площади озер отнесены к землям других категорий.

7. Су қоры жерін аймақтарға бөлу
Су көздерінде орналасқан суаттар, батпақтар, ағысты реттеуге арналған су шаруашылығы құрылыстары орналасқан жерлер, сондай – ақ су қорғау аймақтары мен осы құрылыс белдеулері мен ішетін су жабдықтау бас саға жүйесін санитарлық қорғау аймақтарына бөлінген жерлер су қоры жерлері болып табылады. Су нысаналарын қорғау және қалпына келтіру, олардың гидрологиялық тәртібін және санитарлық жағдайын жақсарту жөніндегі бірінші дәрежелі мақсат – су қорғау аймағын және су нысаналары алқабын белгілеу, арзан табиғи шаралар жүргізу және су қорғау аймағы мен алқаптаң шаруашылық және өзге де қызметінің арнайы тәртібін аумақта белгілеу болып табылады.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2006 жылғы 21 ақпандағы N 33 "Су қорғау аймақтары және су нысаналары алқаптарын жобалау жөніндегі техникалық нұсқауды бекіту туралы" бұйрығына сәйкес су белдеулері бойына су қорғау аймақтары белгіленді. Өзендер мен көлдерге арналған 2 шаршы километрге дейін 300 м акватория, батпақ пен өзеннің қайнар көзі үшін – 50 м кем емес шаруашылық пайдалануға арналған күрделі жағдайлармен (Ертіс өзені) – 1000 м. Жер үсті және жер асты суларын ластанудан, бітеліп қалудан, сондай – ақ олардың тәртібін өзгертуден қорғауға жатады. Осыған байланысты, су қорғау ормандары мен бұталарын жоюға тыйым салынған.
Су қорғау аймақтарында мыналарға тыйым салынады:
- авиациялық химиялық жұмыстар жүргізуге;
- зиянкестермен, өсімдік және арамшөптермен күрес жүргізуде тыңайтқыштар мен химиялық құралдар қолдануға;
- топырақты тыңайту үшін көң суын пайдалануға;
- улы химикаттар, минаралдық тыңайтқыштар мен жанар – жағар май материалдары қоймаларын, мемлекет шаруашылығы құрылыстарын орналастыруға;
- техника жуу, қоқыс және көң тастайтын қондырғы, өндірістік және тұрмыстық қалдықтарды тастауға, техникаға жағар – жанар май құюға.
Шектелген шаруашылық қызметінің тәртібі белгіленген, су нысаналары мен су шаруашылық құрылыстарына іргелес су қорғау аймағы шегіндегі ені 20 м кем емес аймақ, су қорғау белдеуі болып табылады.
Жоғарыда айтылғандарға қосымша су қорғау белдеуі шегінде мыналарға тыйым салынады:
- жерді жүйелі жыртуға;
- малдың жазғы лагерін ұйымдастыруға және бағуға (дәстүрлі суат орнын пайдаланудан басқаға).
Су қорғау алқаптарын орман бұталары өсімдіктері орын алуы тиіс, су қорғау алқаптары шегіндегі жер телімдері су жабдықтау, рекреация, су және аңшылық шаруашылықты, егер су пайдалануға лицензиясы болса, нысаналарын орналастыруға ғана беріледі.
Ауданда ұсақ көлдер сияқты ірі өзендер де көп болғанмен, Успен ауданында су қорының жері 2008 жылғы 1 қарашаға анықталған жоқ.
Бүгінгі күні көлдердің алаңдары басқа жер санаттар жерлеріне жатады.
Аудан аймағында кішкентай көлдер сияқты үлкен көлдер де өте көп.

На территории района очень много как маленьких, так и больших озер. Так озеро Большой Ажбулат имеет площадь 11544 га. Постановлением правительства Республики Казахстан от 21 июня 2007 года N 521 оно отнесено к объектам охраны окружающей среды, имеющих особое экологическое, научное и культурное значение.
На перспективу предполагается перевод земель, занятых под водой (озера площадью более 40 га), из земель других категорий в земли водного фонда. Предполагаемая площадь водного фонда составит 22924 га (см. приложение 1).
Данные динамики и зонирования земель водного фонда занесены в таблицы 21 и 22.
8. Зонирование земель запаса
Земли запаса составляют в основном земли ранее входящие в состав совхозов, подхозов и других сельхозпредприятий. В перспективе их в основном необходимо вернуть в сельскохозяйственное производство, руководствуясь характеристикой сельскохозяйственных угодий представленных в таблицах N 4, 5, 6. На 1.11.2008 года в Успенском районе площадь земель запаса составляет 180039 га. (33 % от всей площади района) из них 135584 га (75 %) - земли сельскохозяйственного назначения.
Земли запаса являются хорошим резервом для расширения всех категорий земель в районе. На перспективу предлагается освоить примерно 129,0 тыс. га земель для нужд сельского хозяйства (табл. 10).
А также рекомендуется перевод земель из земель запаса в земли других категорий (водный, лесной фонды и земли населенных пунктов).

Сол сияқты Үлкен Әжболат көлінің көлемі 11544 га. Ол Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 21 маусымдағы N 521 қаулысымен ерекше экологиялық, ғылыми және мәдени маңызы бар қоршаған ортаны қорғау нысаналарына енгізілді.
Алдағы уақытта суға арналған (көлемі 40 га астам өзендер) орын алған жерлерді басқа жер санатынан су қоры жеріне ауыстыру болжанып отыр. Су қорына болжанған алаңның көлемі 22924 га құрайды (1 – қосымшаны қараңыз).
Су қоры жерінің серпіні мен аймақтарға бөліну деректері 21 және 24 – кестелерге енгізілді.
8. Босалқы жерлерді аймақтарға бөлу
Босалқы жерлерді негізінен бұрынғы кеңшарлар, қосалқы шаруашылықтар және басқа да ауыл шаруашылығы кәсіпорындарының құрамына кірген жерлер құрайды. N 4, 5, 6 кестелерде ұсынылған ауыл шаруашылығы алқаптарының сипаттамасын басшылыққа ала отыра, оларды болашақта ауыл шаруашылығы өндірісіне қайтару қажет. 2008 жылғы 1 қарашаға Успен ауданындағы босалқы жердің көлемі 180039 га (ауданның барлық көлемінің 33 пайызын) құрады, оның 135584 га (75 пайызы) – ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер.
Босалқы жерлер аудандағы барлық жер санатын кеңейту үшін жақсы резерв болып табылады. Келешекте ауыл шаруашылығының қажеттілігі үшін (10-кесте) шамамен 129,0 мың га жерді игеру көзделіп отыр.
Сондай – ақ жерді босалқы жер санатынан басқа жер санаттарына (су, орман қоры және елді мекендер жеріне) ауыстыру ұсынылуда.

6596
6443
153
Всего по району:
43373,1
13012,2
Таблица 16
Консервация загрязненных и нарушенных земель
га
Наименование объектов
Площадь земель, га
Причины консервации
Рекомендуемые мероприятия
Законсервированных
Подлежащих консервации
Успенский с. о.
б. н. п. Образцовка
87
бывший нас. пункт
рекультивация
Ольгинский с. о.
б. н. п. Наташино
104
бывший нас. пункт
рекультивация
Ольгинский с. о.
б. н. п. Борисовка
116
бывший нас. пункт
рекультивация
Ковалевский с. о.
б. н. п. Боярское
36
бывший
нас. пункт
рекультивация
Надаровский с. о.
б. н. п. Милорадовка
73
бывший
нас. пункт
рекультивация
Надаровский с. о.
б. н. п. Ульяновка
112
бывший
нас. пункт
рекультивация
Надаровский с. о.
б. н. п. Крупское
32
бывший
нас. пункт
рекультивация
Ковалевский с. о.
б. н. п. Чайковка
5
бывший
нас. пункт
рекультивация
Всего по району
576
Примечание: рекомендуемые мероприятия – необходимо составить проекты рекультивации нарушенных земель и в дальнейшем использовать их по назначению.
Таблица 17
Зонирование земель промышленности, транспорта, связи,
обороны и иного несельскохозяйственного назначения
га
N п/п
Наименование
объектов
всего
земель
в том
числе
сельхоз
угоди
й
Установление
зон с особыми
условиями
пользования
(без изъятия у
собственников
и
землепользоват
елей)
Возможность
предоставления
земель
несельскохозяйственного назначения
для других целей
(без изъятия у
собственников и
землепользователей
)
всег
о
в т.ч. на
землях
сельскохо
зяйственн
ого
назначени
я
для
сельхоз
использ
ования
для иных
целей
1
Земли
промышленности

6596
6443
153
Аудан бойынша барлығы:
43373,1
13012,2
16 - кесте
Ластанған және бүлінген жерлердің консервациясы
га
Нысаналардың атауы
Жер алаңы, га
консервациялау себебі
Ұсынылған шаралар
консервацияланғаны
Консервацияға жататындар
Успен а. о.
Образцовка б. е.м.
87
бұрынғы елді мекен
қайта қалпына келтіру
Ольгина а.о.
Наташино б. е.м.
104
бұрынғы елді мекен
қайта қалпына келтіру
Ольгина а. о.
Борисовка б. е.м.
116
бұрынғы елді мекен
қайта қалпына келтіру
Ковалев а. о.
Боярское б. е.м.
36
бұрынғы елді мекен
қайта қалпына келтіру
Надаров а. о.
Милорадовка б. е.м.
73
бұрынғы елді мекен
қайта қалпына келтіру
Надаров а. о.
Ульяновка б. е.м.
112
бұрынғы елді мекен
қайта қалпына келтіру
Надаров а. о.
Крупское б. е.м.
32
бұрынғы елді мекен
қайта қалпына келтіру
Ковалев а. о.
Чайковка б. е.м.
5
бұрынғы елді мекен
қайта қалпына келтіру
Аудан бойынша барлығы
576
бұрынғы елді мекен
қайта қалпына келтіру
Ескерту: ұсынылған шаралар – бүлінген жерлерді қайта қалпына келтіру жобасын жасау және алдағы уақытта оларды тағайындалуы бойынша пайдалану қажет.
17 - кесте
Өнеркәсіп, көлік, байланыс, қорғаныс және ауыл шаруашылығынан
өзге де мақсатқа арналған жерлерді аймақтарға бөлу
га
р/н
Нысаналардың
атауы
Барл
ық
жерл
ер
Оның
ішінде
ауыл
шаруаш
ылығын
ың
алқапт
ары
Ерекше
пайдалану
шарттарымен
(меншік иелері
мен жер
пайдаланушылард
ан алып қоюсыз)
аймақтарды
белгілеу
Ауыл
шаруашылығынан
өзге де
мақсатқа
арналған
жерлерді беру
мүмкіндігі
(меншік иелері
мен жер
пайдаланушылар
дан алып
қоюсыз)
барлығ
ы
Оның
ішінде
ауыл
шаруашыл
ығы
мақсатын
дағы
жерлерде
ауыл
шаруашы
лығына
пайдала
нуға
арналға
н
өзге
де
мақсат
тарға
арналғ
ан
1
Өнеркәсіп жері