Об утверждении Правил реализации ограниченного в распоряжении имущества налогоплательщика (налогового агента) в счет налоговой задолженности, плательщика в счет задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 15 октября 2010 года № 281. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 октября 2010 года № 6561. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 16 февраля 2015 года № 86
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 16.02.2015 № 86.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 3
В соответствии со статьей 618 Кодекса Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый Кодекс) от 10 декабря 2008 года, пунктом 2 статьи 168 Кодекса Республики Казахстан «О таможенном деле в Республике Казахстан» от 30 июня 2010 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила реализации ограниченного в распоряжении имущества налогоплательщика (налогового агента) в счет налоговой задолженности, плательщика в счет задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням.
2. Признать утратившим силу Приказ Председателя Комитета по судебному администрированию при Верховном Суде Республики Казахстан от 1 июля 2009 года № 259-П «Об утверждении Правил реализации ограниченного в распоряжении имущества налогоплательщика (налогового агента), в счет налоговой задолженности» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5839, опубликованный в газете «Юридическая газета» от 6 ноября 2009 года № 170 (1767).
3. Настоящий Приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Министр                                          Р. Тусупбеков
«Согласовано»
Министр финансов
Республики Казахстан
_______________ Б. Жамишев
15 октября 2010 года
Утверждены
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 15 октября 2010 года № 281
Правила
реализации ограниченного в распоряжении имущества налогоплательщика (налогового агента) в счет налоговой задолженности, плательщика в счет задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок реализации ограниченного в распоряжении имущества налогоплательщика (налогового агента) в счет налоговой задолженности, плательщика в счет задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням (далее – ограниченное в распоряжении имущество).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
аукцион - публичные конкурсные торги в заранее определенном месте и времени по продаже ограниченного в распоряжении имущества;
английский метод торгов - метод торгов, при котором стартовая цена повышается с заранее объявленным шагом до момента, когда остается один участник, предложивший наиболее высокую цену;
голландский метод торгов - метод торгов, при котором стартовая цена понижается с объявленным шагом до момента, когда один из участников согласится купить предмет торга по объявленной цене;
гарантийный взнос - денежная сумма, вносимая лицами, желающими принять участие в торгах по продаже имущества налогоплательщиков (налоговых агентов), плательщиков в счет задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням или от их имени, на контрольный счет наличности временного размещения денег, открываемого территориальным органом на основании письменного разрешения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета;
имущество - ограниченное в распоряжении имущество налогоплательщика (налогового агента), плательщика в счет задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням на которое обращается взыскание в счет налоговой задолженности, задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням;
лот - комплекс предметов (или один предмет) в качестве единого неделимого предмета аукциона;
минимальная цена лота - цена, ниже которой лот не может быть продан;
организатор - торговая и иная специализированная организация, обладающая правом на осуществление деятельности по проведению торгов, с которой территориальный орган заключил договор на его проведение;
победитель - лицо, выигравшее торги, то есть участник, предложивший наиболее высокую цену за предмет торга, либо первым предложивший купить имущество по стоимости объявленной аукционистом (на торгах по голландскому методу), подписавший протокол о проведенных торгах;
покупатель - победитель торгов, подписавший договор купли-продажи и внесший покупную стоимость имущества;
покупная стоимость имущества - сумма, за которую согласно протоколу торгов победитель изъявил желание и обязался приобрести имущество;
поставщик - индивидуальный предприниматель, юридическое лицо, выступающее в качестве контрагента территориального органа в заключенном с ним договоре на оказание услуг (оценка, транспортировка, хранение, реализация имущества и другие услуги);
предмет аукциона (торга) - выставляемое на торги любое движимое и недвижимое имущество;
расходы по реализации имущества - сумма оплаты услуг поставщиков по хранению, транспортировке, оценке, реализации имущества и по проведению иных действий, необходимых для реализации имущества;
стартовая цена - стоимость лота, с которой начинаются торги;
территориальный орган - государственный орган, осуществляющий реализацию государственной политики и государственное регулирование деятельности в сфере исполнения исполнительных документов;
участник - физическое или юридическое лицо, изъявившее желание участвовать на торгах и выполнившее условия, предусмотренные пунктом 18 настоящих Правил;
шаг изменения цены - размер повышения или понижения цены реализуемого имущества.

Салық төлеушінің (салық агентінің) билік етуі шектелген мүлкін салық берешегі есебіне, төлеушінің кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар берешегі есебіне өткізу Ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылғы 15 қазандағы № 281 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 15 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6561 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 16 ақпандағы № 86 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 16.02.2015 № 86 бұйрығымен. (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)» Қазақстан Республикасы Кодексінің 618-бабына, 2010 жылғы 30 маусымдағы «Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің 168-бабының 2-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Салық төлеушінің (салық агентінің) билік етуі шектелген мүлкін салық берешегі есебіне, төлеушінің кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар берешегі есебіне өткізу Ережелері бекітілсін.
2. «Салық төлеушінің (салық агентінің) билік етуі шектелген мүлкін салық берешегі есебіне сату Ережелерін бекіту туралы» Казақстан Республикасы Жоғарғы Соты жанындағы Сот әкімшілігі жөніндегі комитет төрағасының 2009 жылғы 1 шілдедегі № 259-п (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізімінде № 5839 тіркелген, «Заң газеті» газетінің 2009 жылғы 6 қарашадағы, № 170 (1593) жарияланған) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы Бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                   Р. Түсіпбеков
«Келісілді»
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
________ Б. Жәмішев
2010 жылғы 15 қазан
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2010 жылғы 15 қазандағы
№ 281 бұйрығымен
бекітілді
Салық төлеушінің (салық агентінің) салық берешегі есебіне, төлеушінің кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар берешегі есебіне билік етуі шектелген мүлкін сату
ЕРЕЖЕСІ
1. Жалпы ереже
1. Осы Ереже салық төлеушінің (салық агентінің) салық берешегі есебіне, төлеушінің кедендік төлемдер, салықтар, өсімпұлдар төлемдері бойынша берешегі есебіне билік етуі шектелген мүлкін сату тәртібін анықтайды (бұдан әрі – билік етуі шектелген мүлік).
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
аукцион – билік етуі шектелген мүлікті сату үшін алдын ала анықталған орын және уақыттағы жария конкурстық сауда-саттық;
сауда-саттықтың ағылшын әдісі – сауда-саттықтың арнайы әдісі, мұнда бастапқы құн алдын ала жарияланған қадаммен ең жоғары баға ұсынған жалғыз қатысушы қалғанға дейін көтеріледі;
сауда-саттықтың голланд әдісі – сауда-саттықтың арнайы әдісі, мұнда бастапқы құн қатысушылардың бірі сауда-саттық затын жарияланған бағамен сатып алуға келісім бергенге дейін жарияланған қадаммен төмендейді;
кепілдік жарна – тұлғалармен салық төлеушінің (салық агентінің), салықтар, кедендік төлемдер, өсімпұлдар бойынша төлеушінің мүлкін өткізу үшін немесе олардың атынан жарияланған сауда–саттыққа қатысуға ниет білдірген тұлғалардың бюджетті орындау жөніндегі орталық уәкілетті органның жазбаша хаты негізінде ашылған аумақтық органының қолма-қол ақшаны уақытша бақылау шотына енгізілген ақша қаражаты;
мүлік – салық берешегі есебіне, салық, кедендік, өсім төлемдері есебіне салық төлеушінің (салық агентінің), кеден, салық, өсім төлемдері бойынша төлеушінің өндіріп алынатын билік етуі шектелген мүлкі;
лот – тұтас бөлінбейтін аукцион заты болып табылатын заттар (немесе бір зат) жиынтығы;
лоттың ең төменгі бағасы – лот осы бағадан төмен бағамен сатылмайды;
ұйымдастырушы – сауда-саттықты жүргізу қызметін жүзеге асыруға құқығы бар, аумақтық органмен сауда-саттық жүргізу үшін келісім-шарт жасасқан арнайы немесе өзге мамандандырылған ұйым;
жеңімпаз – сауда-саттықты жеңген тұлға, яғни сауда-саттық затының ең жоғарғы бағасын ұсынған аукционға қатысушы немесе тауарды (голланд әдісі бойынша өткізілген сауда-саттықта) аукционшы жариялаған бағамен сатып алуды ең бірінші болып ұсынған, сауда-саттықты жүргізу хаттамасына қол қойған тұлға;
сатып алушы – сатып алу-сату шартына қол қойған және мүлікті сатып алу құнын енгізген сауда-саттықты жеңген тұлға;
мүлікті сатып алу құны – сауда-саттық жеңімпазы мүлікті сауда-саттық хаттамасына сәйкес осы бағамен сатып алуға ниет білдірген және міндеттенген құн;
жеткізіп беруші – жеке кәсіпкер, аумақтық органмен қызмет көрсетуге келісім шарт жасасқан контрагенті болып табылатын (мүлікті бағалау, тасымалдау, сақтау, өткізу және т.б. қызмет көрсету) заңды тұлға;
сауда-саттық (аукцион) заты - сауда-саттыққа шығарылатын барлық жылжымалы және жылжымайтын мүлік;
мүлікті сатуға кеткен шығыстар – мүлікті сақтау, тасымалдау, бағалау, өткізу және қажетті басқа да қызметтерді жүзеге асырғаны үшін жеткізіп берушіге төленетін ақша сомасы;
бастапқы құн – сауда-саттық басталатын лоттың бағасы;
аумақтық орган – атқару құжатын орындау аясында мемлекеттік реттеу қызметін және мемлекеттік саясатты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
қатысушы - сауда-саттыққа қатысуға ниет білдірген және осы Ереженің 18-тармағында көрсетілген шарттарды орындаған жеке немесе заңды тұлға;
бағаның өзгеру қадамы – сатылатын мүлік құнының көтерілу немесе төмендеу мөлшері.

2. Передача имущества на реализацию
3. Основанием для выставления на реализацию имущества являются постановления налогового, таможенного органов об обращении взыскания на ограниченное в распоряжении имущество налогоплательщика (налогового агента), плательщика задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням, копии решений налогового, таможенного органов об ограничении в распоряжении имуществом и акта описи.
4. Налоговый, таможенный органы передают территориальному органу документы, указанные в пункте 3 настоящих Правил, при этом представителями налогового, таможенного органов, территориального органа в присутствии налогоплательщика (налогового агента), плательщика задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням, проверяется фактическое наличие и сохранность имущества и составляется акт наличия имущества. В случае отсутствия налогоплательщика (налогового агента), плательщика задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням, или его отказа от подписи, вышеуказанный акт наличия имущества составляется в присутствии не менее двух понятых.
5. В случае, если имущество подлежит государственной регистрации, налоговым и таможенным органами предоставляются документы о наличии зарегистрированных прав на ограниченное имущество и другие подтверждающие документы. При отсутствии правоустанавливающих документов, территориальный орган возвращает документы в налоговый и таможенный органы, без исполнения.
6. После подписания акта наличия имущества территориальный орган оставляет имущество на ответственное хранение налогоплательщику (налоговому агенту), плательщику задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням, либо изымают его путем составления акта изъятия и передают на хранение соответствующему поставщику услуг. Оценка имущества назначается в срок не более 10 календарных дней с момента проведения его приема-передачи.
7. Оценка имущества производится физическим или юридическим лицом, имеющим лицензию на осуществление оценочной деятельности (в соответствии с законодательством об оценочной деятельности). Копия акта оценки имущества направляется налоговому, таможенному органам нарочно либо заказным письмом в течение 3 рабочих дней со дня его получения территориальным органом. По истечении 10 календарных дней с направления в налоговый, таможенный органы копий актов об оценке имущества, территориальный орган выставляет имущество на торги.
8. Выставление имущества на торги производится путем направления организатору заявки с приложением копий постановлений налогового, таможенного органов об обращении взыскания на ограниченное в распоряжении имущество, копий решений налогового, таможенного органов об ограничении в распоряжении имуществом, копий актов описи и оценки имущества.

2. Мүлікті сатуға тапсыру
3. Мүлікті салық, кеден органдарының салық төлеушінің (салық агентінің), кедендік төлемдер, салық және өсімпұлдар бойынша төлеушінің билік етуі шектелген мүлкін өндіріп алу туралы қаулысы, мүліктің билік етілуін шектеу туралы салық, кеден органдарының шешімдерінің көшірмелері және тізімдеме актісі сауда-саттыққа шығарудың негіздемесі болып табылады.
4. Салық, кеден органдары осы Ереженің 3-тармағында көрсетілген құжаттарды аумақтық органға ұсынады, бұл ретте салық, кеден органдарының өкілдері мен аумақтық органдардың, салық төлеушінің (салық агентінің), кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар бойынша берешекті төлеушінің қатысуымен мүліктің сақталғандығы тексеріліп, мүліктің болуы туралы акті жасақталады.
Егер, салық төлеуші (салық агенті), кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар бойынша берешекті төлеуші қатыспаса немесе қол қоюдан бас тартса, жоғарыда аталған мүліктің болуы туралы кем дегенде екі куәгердің қатысуымен акті жасақталады.
5. Егер мүлік мемлекеттік тіркеуге жататын болса, салық, кеден органдарымен билік етуі шектелген мүлікке қатысты тіркелген құқықтарды және басқа да растайтын құжаттарды ұсынады. Құқық белгілейтін құжаттар жоқ болған жағдайда, аумақтық орган құжаттарды салық, кеден органдарына орындаусыз қайтарады.
6. Мүліктің болуы туралы актіге қол қойылғаннан кейін, аумақтық орган салық төлеушіге (салық агентіне), кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар төлемдері бойынша төлеушіге мүлікті жауапты сақтауға қалдырады немесе оны алып қою актісі арқылы алып, тиісті қызмет көрсетушіге сақтауға тапсырады. Мүлікті бағалау оны алу-тапсыру күнінен бастап 10 күнтізбелік күннен кешіктірілмей жүргізіледі.
7. Мүлікті бағалауды бағалау қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар (бағалау қызметі туралы заңнамаға сәйкес) жеке немесе заңды тұлға жүргізеді. Мүлікті бағалау актісінің көшірмесі аумақтық орган оны алған күннен бастап салық, кеден органдарына 3 жұмыс күні ішінде тапсырыс хаты нысанында немесе қолма-қол тапсыру арқылы жолданады. Мүлікті бағалау жөніндегі актінің көшірмесі салық, кеден органдарына жолданғаннан кейін аумақтық орган 10 күнтізбелік күн ішінде мүлікті сауда-саттыққа шығарады.
8. Мүлікті сауда-саттыққа шығару ұйымдастырушыға салық, кеден органдарының билік етуі шектелген мүлікті өндіру туралы қаулысының көшірмесін, салық, кеден органдарының мүлікке билік етуі шектелген шешімдер көшірмелерін, тізімдеу актісі көшірмесін, мүлікті бағалау актісі көшірмесін, өтінім жолдау арқылы жүзеге асырылады.

9. Территориальный орган не производит дальнейшую реализацию имущества, в случае, если по заключению оценщика оно не может быть продано или сумма, вырученная с его продажи, будет меньше предполагаемых расходов. В этом случае имущество возвращается налогоплательщику (налоговому  агенту), плательщику задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням с одновременным уведомлением налогового, таможенного органов о возврате имущества.
3. Подготовка к реализации имущества
10. Реализация имущества производится на торгах в форме аукциона, первоначально проводимых по английскому методу. Стартовая цена при выставлении имущества на торги по английскому методу должна быть равна оценочной стоимости.
11. Выставление имущества на торги организатором торгов производится не позднее 20 рабочих дней со дня поступления заявки от территориального органа. Объявление о предстоящих торгах публикуется на государственном и русском языках в местном периодическом печатном издании не менее чем за десять календарных дней до даты проведения торгов.
12. Объявление о проведении торгов должно содержать следующие сведения:
1) наименование лота (имущества) и его характеристики (краткое описание);
2) стартовая стоимость лота;
3) дата, время и место проведения торгов;
4) метод проведения торгов;
5) размер гарантийного взноса для участия в торгах и реквизиты контрольного счета наличности временного размещения денег территориального органа, на который должен быть перечислен гарантийный взнос;
6) адрес, время и сроки приема заявок на участие в торгах;
7) дата, время и порядок ознакомления с предметом аукциона;
8) телефоны и адреса для справок;
9) другие сведения по усмотрению территориального органа или организатора.
13. Заявка на участие в торгах должна отражать полные данные участника торгов (фамилия, имя, отчество, данные удостоверения личности, регистрационный номер налогоплательщика, идентификационный номер (ИИН/БИН) при его наличии; для лиц, представляющих интересы другого лица, доверенность, выданная в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан; для представителей юридического лица, помимо указанных данных, полное наименование представляемого юридического лица, его адрес и реквизиты банковского счета).
14. Заявки на участие в торгах принимаются организатором и (или) специально уполномоченным на то работником территориального органа. Прием заявок на участие в торгах прекращается за 24 часа до начала торгов.
15. После публикации объявления о предстоящих торгах, организатор и территориальный орган обеспечивают беспрепятственное и постоянное (в течение рабочего времени) принятие заявок от потенциальных покупателей.

9. Егер баға белгілеуші тұлғаның қорытындысына сәйкес мүлікті сату мүмкін емес болса немесе оны сатудан түскен кіріс сомасы жоспарланған шығыс сомасынан кем болса, аумақтық орган мүлікті бұдан әрі сатуды жүзеге асырмайды. Мұндай жағдайда мүлік салық, кеден органдарына мүліктің қайтарылатындығы жайлы хабарлама жолдай отырып, салық төлеушіге (салық агентіне), кедендік төлемдер, салық және өсімпұлдар бойынша төлеушіге кері қайтарылады.
3. Мүлікті сатуға дайындық
10. Мүлікті сату алғашқыда ағылшын әдісі бойынша өткізілген сауда-саттықтарда аукцион нысанында жүргізіледі. Мүлікті ағылшын әдісі бойынша сауда-саттыққа шығару кезіндегі бастапқы құн бағалау құнына тең болуы тиіс.
11. Мүлікті сауда-саттыққа шығаруды ұйымдастырушы аумақтық органнан өтінім келіп түскен күннен бастап 20 жұмыс күнінен кешіктірмей жүргізеді. Алдағы сауда-саттық жөніндегі хабарландырулар жергілікті мерзімді баспасөз басылымдарында сауда-саттық өткізуге дейін кемінде он күнтізбелік күнге дейін мемлекеттік және орыс тілдерінде жарияланады.
12. Сауда-саттықты өткізу жөніндегі хабарландыруда мынадай мәліметтер қамтылуы тиіс:
1) лот (мүлік) атауы, оның сипаттамасы (қысқаша сипаттамасы);
2) лоттың бастапқы құны;
3) сауда-саттықты өткізу күні, уақыты және орны;
4) сауда-саттықты өткізу әдісі;
5) сауда-саттыққа қатысу үшін кепілдік жарнаның мөлшері және кепілдік жарна аударылуы тиіс ақшаны уақытша орналастырудың аумақтық органның қолма қол ақшаны бақылау шотының деректемелері.
6) сауда-саттыққа қатысуға тапсырыстарды қабылдау мекен-жайы, уақыты және мерзімдері;
7) аукцион затымен танысу күні, уақыты және тәртібі;
8) анықтама алу телефондары мен мекен-жайы;
9) аумақтық органның немесе ұйымдастырушының қарауына байланысты басқа да мәліметтер.
13. Сауда-саттыққа қатысуға берілетін өтінімдерде қатысушының барлық мәліметтері (тегі, аты-жөні, жеке куәлігінің мәліметтері, салық төлеушінің тіркеу нөмірі, ЖСН және БСН ол болса, ал басқа тұлғалардың мүддесін білдіретін тұлғалар үшін: Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес берілген сенімхат, заңды тұлғаның өкілдері үшін көрсетілген мәліметтермен қоса: заңды тұлға немесе органның толық атауы, мекен-жайы және банк шотының деректемелері) көрсетілуі тиіс.
14. Сауда-саттыққа қатысуға берілетін өтінімдерді ұйымдастырушы және (немесе) сол үшін уәкілетті аумақтық орган қызметкері қабылдайды. Сауда-саттыққа қатысуға берілетін өтінімдерді қабылдау сауда-саттықтың 24 сағат бұрын тоқтатылады.
15. Алдағы сауда-саттық жөніндегі хабарландыру жарияланғаннан кейін, ұйымдастырушы және аумақтық орган әлеуетті сатып алушылардан (жұмыс уақыты ішінде) неғұрлым кедергісіз және үздіксіз өтінім қабылдауды қамтамасыз етеді.

4. Условия участия в торгах и регистрация участников
16. В качестве покупателей на торгах по реализации имущества не могут принимать участие работники территориального органа, налогового, таможенного органов, а также их близкие родственники (родители, дети, усыновители, усыновленные, полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушки, бабушки, внуки, супруг (супруга)).
17. К участию в торгах по одному и тому же лоту не допускаются лица, состоящие в близких родственных отношениях друг с другом (родители, дети, усыновители, усыновленные, полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушки, бабушки, внуки, супруг (супруга)).
18. Лицам, желающим принять участие в торгах, для регистрации в качестве участника необходимо представить:
1) заявку на участие в торгах;
2) заявление об отсутствии препятствий, предусмотренных пунктами 15 и 16 настоящих Правил, к участию в торгах;
3) документ, удостоверяющий личность участника и оригинал документа, удостоверяющего полномочия представителя физического или юридического лица;
4) платежный документ, подтверждающий внесение гарантийного взноса;
5) юридические лица Республики Казахстан дополнительно представляют нотариально заверенные копии свидетельства налогоплательщика (налогового агента), свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
6) иностранные юридические лица дополнительно учредительные документы с нотариально заверенными переводами на государственном и русском языках.
19. Гарантийный взнос для участия в торгах устанавливается в размере пяти процентов от стартовой стоимости имущества, и вносится на контрольный счет наличности временного размещения денег территориального органа.
20. Гарантийный взнос может быть внесен от имени участника не только участником или его представителем, но и другим физическим или юридическим лицом.
21. Гарантийный взнос лица, выигравшего торги, зачисляется в счет покупной стоимости имущества. Гарантийный взнос, внесенный остальными участниками торгов, подлежит возвращению.
22. Гарантийный взнос не возвращается лицам, его внесшим, и поступает в доход государства в случаях:
1) если покупатель в течение установленного настоящими Правилами срока не внес покупную стоимость имущества;
2) если будет установлено, что покупатель не имел права участвовать в торгах;
3) если участник откажется от участия менее чем за двадцать четыре часа до начала торгов.
23. Участники торгов:
1) участвуют в торгах лично или через своих представителей;
2) имеют бесплатный доступ к получению дополнительных сведений по имуществу;

4. Сауда-саттыққа қатысу шарттары және қатысушыларды тіркеу
16. Аумақтық орган қызметкерлері, салық органы, кеден органының қызметкерлері, сондай-ақ олардың жақын туыстары (ата-анасы, балалары, асырап алушы, асырып алынғандар, толықтай және толықтай емес ағайындар мен апалылар, аталары, әжелері, немерелері, ері (зайыбы) мүлікті сату жөніндегі сауда-саттыққа сатып алушы ретінде қатыса алмайды.
17. Бір-бірімен жақын туыстық қатынаста болатын тұлғалар (ата-анасы, балалары, асырап алушы, асырып алынғандар, толықтай және толықтай емес ағайындылар мен апалылар, аталары, әжелері, немерелері, (зайыбы) бір лотты сату бойынша сауда-саттыққа қатысуға болмайды.
18. Сауда-саттыққа қатысуға ниет білдірген тұлғалар қатысушы ретінде тіркелуі үшін мыналарды ұсынуы қажет:
1) сауда-саттыққа қатысуға өтінім;
2) осы Ереженің 15 және 16-тармақтарында көрсетілген сауда-саттыққа қатысуға еш кедергі жоқ екені жөніндегі өтініш;
3) қатысушының жеке басын растайтын құжат және жеке немесе заңды тұлға өкілінің өкілеттілігін растайтын құжаттың түпнұсқасы;
4) кепілдік жарнаның енгізілгендігін растайтын төлем құжаты;
5) Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары салық төлеушінің (салық агентінің) нотариалды куәландырылған куәлігінің, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) куәлігінің көшірмелерін қосымша ұсынады;
6) шетелдік заңды тұлғалар нотариалды куәландырылған құрылтайшы құжаттар мен олардың мемлекеттік және орыс тілдеріндегі аудармаларын қосымша ұсынулары тиіс.
19. Сауда-саттыққа қатысу үшін енгізілетін кепілдік жарнаның мөлшері мүліктің бастапқы бағасының 5 % процент мөлшерінде белгіленеді және ол ақшаны уақытша орналастырудың аумақтық органның бақылау шотына енгізіледі.
20. Қатысушы немесе оның өкілі ғана емес, сонымен қатар басқа да заңды және жеке тұлғалар қатысушының атынан кепілдік жарна енгізе алады.
21. Сауда-саттықты жеңген тұлғаның кепілдік жарнасы мүлікті сатып алу құнының есебіне қосылады. Сауда-саттыққа қатысқан басқа тұлғалардың кепілдік жарнасы қайтарылуы тиіс.
22. Кепілдік жарна оларды енгізген тұлғаларға мынадай жағдайларда қайтарылмайды және мемлекет кірісіне түседі:
1) егер сатып алушы осы Ережемен белгіленген мерзім ішінде мүліктің сатып алу құнын енгізбесе;
2) егер сатып алушының сауда-саттыққа қатысуға құқығы жоқ екені анықталса;
3) егер сатып алушы сауда-саттықтың басталуына дейін жиырма төрт сағаттан кем уақытта сауда-саттыққа қатысудан бас тартса.
23. Сауда-саттыққа қатысушылар:
1) сауда-саттыққа өздері немесе өкілдері арқылы қатыса алады;
2) мүлік жөнінде қосымша тегін ақпарат ала алады;

3) могут предварительно осматривать реализуемое на торгах имущество;
4) могут отзывать свою заявку, но не позднее двадцати четырех часов до начала торгов;
5) могут обращаться в суд при нарушении их прав.
24. Организатором изготавливаются билеты для участников торгов, в которых содержатся следующие сведения:
1) номер, под которым участвует участник в торгах;
2) наименование и номер лота, на который подана заявка.
25. Лицо, прошедшее регистрацию, получает билет участника, который в день проведения торгов обменивается на аукционный номер. Использование аукционного номера другим лицом в процессе торгов не допускается.
5. Порядок проведения торгов
26. Торги должно проводить лицо, специально уполномоченное на это руководителем организатора (аукционист).
27. На торгах по реализации имущества присутствуют представители территориального органа, налогового, таможенного органов, вынесших постановления об обращении взыскания на ограниченное в распоряжении имущество налогоплательщика (налогового агента), плательщика задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням. О времени и месте проведения торгов организатор за три рабочих дня до дня проведения торгов извещает налоговый, таможенный органы, территориальный орган и налогоплательщика (налогового агента), плательщика задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням, в отношении имущества, которого поданы заявки на участие в торгах.
Отсутствие надлежащим образом уведомленного налогоплательщика (налогового агента), плательщика задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням, представителей налогового и таможенного органов не препятствует проведению торгов и не отражается на его результатах.
28. Торги начинаются с краткого объявления порядка их проведения.
29. Все участники торгов (по одному лоту) располагаются в прямой видимости друг от друга.
30. Торги по каждому лоту начинаются с объявления аукционистом наименования лота, краткой его характеристики, метода проведения торгов, стартовой цены.
31. Шаг изменения цены на торгах в сторону повышения или понижения устанавливается в размере пяти процентов от стартовой стоимости имущества.
32. Первые торги проводятся по английскому методу, если после объявления стартовой цены никто из участников не предложил стартовую или более высокую цену, торги считаются не состоявшимися, о чем производится запись в протоколе о результатах торгов. После первых несостоявшихся торгов имущество выставляется на повторные торги по голландскому методу с соблюдением требований главы 3 настоящих Правил.

3) сауда-саттықта сатылатын мүлікті алдын ала көре алады;
4) сауда-саттыққа дейін жиырма төрт сағаттан кешіктірмей өз өтінішін кері қайтарып ала алады;
5) құқықтары бұзылған жағдайда сотқа жүгіне алады.
24. Ұйымдастырушылар сауда-саттыққа қатысушыларға мынадай мәліметтерден тұратын билеттер дайындайды:
1) қатысушының сауда-саттыққа қатысатын нөмірі;
2) өтінім берілген лоттың атауы және нөмірі;
25. Тіркеуден өткен тұлғаға қатысушының билеті беріледі, осы билет сауда-саттық өтетін күні аукцион нөміріне айырбасталады. Сауда-саттық кезінде басқа тұлғаға осы аукцион нөмірін пайдалануына жол берілмейді.
5. Сауда-саттықты өткізу тәртібі
26. Сауда-саттықты өткізуге ұйымдастырушының басшысы арнайы уәкілеттік еткен тұлға (аукционшы) ғана сауда-саттықты өткізуі тиіс.
27. Салық төлеушінің (салық агентінің), кеден, салық және өсім төлемдері бойынша төлеушінің билік етуі шектелген мүлкін сауда-саттыққа шығару жөнінде қаулы шығарған аумақтық органның, салық, кеден органдарының өкілдері мүлікті өткізу жөніндегі сауда-саттыққа қатысады. Мүлкін сауда-саттыққа шығаруға өтініш берген салық төлеушіні сауда-саттықтың өткізілетін уақыты мен орны жайлы сауда-саттық өткізілетін күнге дейін үш жұмыс күні ішінде ұйымдастырушы хабардар етеді.
Тиісті хабардар етілген салық төлеушінің (салық агентінің), кеден, салық және өсім төлемдері бойынша төлеушінің, салық және кеден органдарының өкілдерінің сауда-саттыққа келмей қалуы сауда-саттықты өткізуге кедергі жасамайды және оның нәтижелеріне әсер етпейді.
28. Сауда-саттық оны өткізудің қысқаша тәртібін жариялаудан басталады.
29. Сауда-саттықтың барлық қатысушылары бір-бірінен түзу көрерлік қарсысында орналасады.
30. Әр лот бойынша сауда-саттық лоттың атауын, қысқаша сипаттамасын, сауда-саттықты өткізу әдісін, бастапқы құнын аукционшының жариялауынан басталады.
31. Сауда-саттықта бағаның өзгеру қадамы, бағаның көтерілуі мен төмендеуіне қарай мүліктің бастапқы бағасының бес процент мөлшерінде белгіленеді.
32. Алғашқы сауда-саттық ағылшын әдісі бойынша өткізіледі, егер бастапқы бағадан кейін қатысушылардың ешқайсысы бастапқы немесе неғұрлым жоғарғы бағаны ұсынбаса, сауда-саттық өткізілмеді деп танылады, ол туралы сауда-саттық нәтижелері жөнінде хаттамада жазылады. Бірінші сауда-саттықтан өтпеген мүліктер осы Ереженің 3 тарауының талаптарын сақтай отырып, голланд әдісі бойынша қайта сауда-саттыққа түседі.

33. При объявлении аукционистом стартовой цены лота участники аукциона поднятием номера подтверждают свое намерение приобрести имущество.
34. При наличии более одного поднятого номера стартовая цена повышается на объявленный шаг. Для этого, аукционист объявляет номера участников аукциона, участвующих в торгах по лоту, закрепляет цену и предлагает ее повысить. Участник аукциона, предложивший наиболее высокую цену за лот, объявляется победителем.
35. Аукционист трижды повторяет последнюю цену лота и при отсутствии других поднятых номеров ударом молотка подтверждает факт продажи имущества, входящего в состав лота.
36. Победитель торгов, не внесший в течение трех рабочих дней со дня проведения торгов покупную стоимость имущества на контрольный счет наличности территориального органа, лишается права дальнейшего участия в торгах по данному лоту. В этом случае, если на торгах участвовало три и более участника, имущество предлагается в обратной очередности по последней предложенной наиболее высокой цене указанным участникам торгов. В случае их отказа, работником территориального органа составляется акт о несостоявшихся торгах и имущество выставляется на следующие торги.
37. Торги также объявляются несостоявшимися:
1) если на торги по лоту явилось менее двух покупателей;
2) если никто из участников в ходе торгов не выразит желание приобрести имущество по предложенной на торгах цене.
38. Минимальная цена лота при голландском методе торгов не должна быть ниже 50 % от стартовой цены.
39. При поднятии номера аукционист называет номер участника, который первым поднял номер по объявленной цене, трижды повторяет цену лота и при отсутствии во время повторения цены других поднятых номеров ударом молотка объявляет его победителем по данному лоту.
В случае если никто из участников не изъявит желание приобрести имущество и не поднимет аукционный номер при объявлении аукционистом стоимости лота торги продолжаются далее.
В случае отсутствия поднятых номеров при достижении минимальной цены лота аукцион прекращается и торги признаются несостоявшимися.
40. Участник повторных торгов, согласившийся купить имущество, должен предъявить организатору аукционный номер участника и подписать протокол торгов.
41. По результатам торгов в обязательном порядке составляется протокол, который подписывается участниками, победителем, организатором (аукционистом) торгов и представителем территориального органа. Оригинал протокола остается у организатора торгов, а копии вручаются участникам, победителю торгов, представителям налогового, таможенного органов и представителю территориального органа. По заявлению участников, а также по ходатайству представителя территориального органа, в ходе проведения торгов может производиться видеосъемка.
В случае отсутствия надлежаще извещенного представителя налогового, таможенного органов копии протоколов торгов по реализации имущества направляются нарочно либо заказным письмом в налоговый, таможенный органы в течение трех рабочих дней со дня составления протокола.

33. Аукционшы лоттың бастапқы бағасын хабарлаған кезде, аукционға қатысушылар нөмірді көтеру арқылы мүлікті сатып алу туралы өзінің ниетін білдіреді.
34. Бірден артық нөмірлер көтерілсе, бастапқы баға жарияланған бағаға дейін көтеріледі. Сол үшін аукционшы лот бойынша сауда-саттыққа қатысатын аукционға қатысушылардың нөмірлерін жариялап, бағаны бекітіп, оны көтеруді ұсынады. Лотқа неғұрлым жоғарғы баға ұсынған аукционға қатысушы – жеңімпаз атанады.
35. Аукционшы лоттың ең соңғы бағасын үш рет қайталайды және басқа көтерілген нөмірлер болмаған кезде, балғаны ұру арқылы лоттың құрамына кіретін мүліктің сатылғандығын растайды.
36. Сауда-саттықты өткізу күнінен бастап үш жұмыс күн ішінде аумақтық органның қолма-қол ақшаның бақылау шотына мүліктің сатып алу құнын енгізбеген сауда-саттық жеңімпазы осы лот бойынша сауда-саттыққа қатысу құқығынан айырылады. Мұндайда, сауда-саттыққа үш не одан да көп қатысушы бұдан әрі қатысқан жағдайда, мүлік соңғы бағаға сәйкес ең жоғарғы баға ұсынған сауда-саттықтың аталған қатысушыларына ұсынылады. Бұл қатысушы бас тартқан жағдайда, аумақтық орган қызметкері сауда-саттықтың өтпегені туралы акт жасақтап, мүлік келесі сауда-саттыққа шығарылады.
37. Сондай-ақ сауда-саттық өтпеді деп танылады:
1) егер лот бойынша сауда-саттыққа екіден кем сатып алушы келсе;
2) егер қатысушылардың ешқайсысы сауда-саттық барысында сауда-саттықта ұсынылған бағаға мүлікті сатып алуға ниет білдірмесе.
38. Сауда-саттықтың голланд әдісі кезінде лоттың ең төмен бағасы бастапқы бағасының 50 %-тен төмен болмауы тиіс.
39. Нөмір көтерген кезде аукционшы жарияланған баға бойынша нөмірін бірінші болып көтерген қатысушының нөмірін атайды, лоттың бағасын үш рет қайталайды және қайталау кезінде басқа көтерілген нөмірлер болмаған кезде оны осы лот бойынша балғаны ұрып, жеңімпаз деп жариялайды.
Егер қатысушылардан ешкім мүлікті сатып алуға ниет білдірмесе және аукционшы лот бағасын жариялаған кезде аукцион нөмірін көтермесе, сауда-саттық одан әрі жалғасады.
Егер лоттың ең төменгі бағасына жеткен кезде көтерілген нөмірлер болмаған жағдайда сауда-саттық тоқтатылады және өтпеді деп танылады.
40. Қайталанған сауда-саттықтың мүлікті сатып алуға келіскен қатысушы ұйымдастырушыға қатысушының аукцион нөмірін көрсетуі және сауда-саттық хаттамасына қол қоюы тиіс.
41. Сауда-саттық нәтижелері бойынша міндетті түрде хаттама толтырылады, оған сауда-саттық қатысушылары, жеңімпаз, ұйымдастырушы (аукционшы) және аумақтық органның өкілі қол қояды. Хаттаманың түпнұсқасы сауда-саттықты ұйымдастырушыда қалады, ал көшірмесі сауда-саттыққа қатысушыларға, жеңімпазға, салық, кеден органдарының өкілдеріне және аумақтық органның өкіліне тапсырылады. Қатысушылардың өтініші, сондай-ақ аумақтық орган өкілінің өтінімі бойынша сауда-саттықтың өту барысы бейне таспаға түсірілуі мүмкін.
Салық, кеден органдарының тиісті хабардар етілген өкілі сауда-саттықта болмаған жағдайда, билік етуі шектелген мүлікті сату бойынша сауда-саттық хаттамасының көшірмесі хаттама жасалған күннен үш жұмыс күні ішінде тапсырыс хатпен немесе қолма-қол арқылы салық органына, кеден органына жолданады.

42. Победитель в течение трех рабочих дней со дня проведения торгов вносит на контрольный счет наличности территориального органа покупную стоимость имущества.
43. После внесения покупателем всей покупной стоимости имущества территориальным органом выносится акт о состоявшихся торгах и подготавливается договор купли-продажи имущества.
44. Договор купли-продажи имущества подписывается покупателем и налогоплательщиком (налоговым агентом), плательщиком задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням.  Уведомление о необходимости подписания договора купли-продажи имущества направляется территориальным органом налогоплательщику (налоговому агенту), плательщику задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням по юридическому адресу, указанному в решении об ограничении в распоряжении имуществом.
45. Нереализованное имущество возвращается территориальным органом налогоплательщику (налоговому агенту), плательщику задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням по акту приема-передачи с извещением налогового, таможенного органов нарочно либо заказным письмом в течение 3 рабочих дней с даты составления акта приема-передачи.
46. Снятие имущества с торгов производится до проведения торгов на основании письма налогового, таможенного органов об отмене решения об ограничении в распоряжении имуществом налогоплательщика (налогового агента), плательщика задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням.
6. Распределение сумм от реализации имущества и
возмещение услуг поставщиков
47. Из суммы, вырученной от реализации имущества, в первую очередь погашаются расходы, связанные с реализацией имущества, в том числе по оплате услуг поставщиков по оценке, хранению, транспортировке и реализации имущества. Остальная сумма перечисляется в бюджет в счет погашения имеющейся налоговой задолженности налогоплательщика (налогового агента), плательщика задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням, образовавшейся на момент распределения суммы. Сумма, оставшаяся после удовлетворения всех требований, возвращается налогоплательщику (налоговому агенту), плательщику задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням.
48. Налоговый, таможенный органы в течение трех рабочих дней после получения письменного извещения территориального органа о внесении покупателем всей покупной стоимости имущества на контрольный счет наличности временного размещения денег территориального органа,  предоставляет территориальному органу сведения о сумме налоговой задолженности, задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням, подлежащей погашению из покупной стоимости имущества и реквизиты для перечисления суммы налоговой задолженности, суммы задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням.
На основании реквизитов, предоставленных налоговым, таможенным органом, уполномоченный работник территориального органа в течение трех рабочих дней составляет заявку на распределение суммы, вырученной от реализации имущества, и направляет ее работнику территориального органа, ответственному, за ведение контрольного счета наличности. Заявка утверждается руководителем территориального органа по исполнению судебных актов и главным бухгалтером. Все необходимые перечисления производятся работником территориального органа, ответственным за ведение контрольного счета наличности, в течение трех рабочих дней со дня получения соответствующей заявки.

42. Жеңімпаз сауда-саттық өткен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде аумақтық органның мүлікті сатып алу құнының қолма-қол ақшасын бақылау есеп шотына салады.
43. Сатып алушы мүліктің сатып алу құнының барлығын толығымен енгізгеннен кейін аумақтық орган болған сауда-саттық туралы акт жасайды және мүлікті сатып алу-сату шартын әзірлейді.
44. Мүлікті сатып алу-сату шартына сатып алушы және салық төлеуші (салық агенті), кеден төлемдері, салық және өсім төлемдері бойынша төлеуші қол қояды. Аумақтық орган салық төлеушіге (салық агентіне), кеден төлемдері, салық және өсімпұлдар бойынша берешекті төлеушіге мүлікті билік етуді шектеу туралы шешімде көрсетілген заңды мекен-жайы бойынша мүлікті сатып алу-сату шартына қол қою жөніндегі хабарлама жібереді.
45. Аумақтық орган сатылмаған мүлікті салық төлеушіге (салық агентіне), кеден төлемдері, салық және өсім бойынша берешекті төлеушіге салық, кеден органдарын хабардар ете отырып, қабылдап алу-тапсыру актісі жасалған күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде қолма-қол табыстау немесе тапсырыс хатпен қайтарылады.
46. Мүлікті сауда-саттықтан алып тастау салық төлеушінің (салық агентінің), кеден төлемдері, салық және өсім бойынша берешекті төлеушінің мүлкін билік етуін шектеу туралы шешімдердің күшін жою туралы кеден органдарының хаты негізінде сауда-саттықты өткізуге дейін жүргізіледі.
6. Мүлікті сатудан түскен соманы бөлу және жеткізіп берушінің қызметін өтеу
47. Мүлікті сатудан түскен сомадан бірінші кезекте мүлікті сатуға, сонымен қатар мүлікті сақтау, тасымалдауға және сату бойынша жеткізіп берушінің шығындары өтеледі. Қалған сома соманы бөлу кезінде пайда болған салық төлеушінің (салық агентінің), кеден төлемдері, салық және өсім бойынша берешек төлеушінің есебінде бюджетке аударылады және барлық талаптарды қанағаттандырғаннан кейін қалған сома салық төлеушіге (салық агентіне), кеден төлемдері, салық және өсім бойынша қайтарылады.
48. Салық, кеден органдары мүліктің сатып алудың барлық құнын ақшаны уақытша орналастырудың аумақтық органының қолма-қол ақшаны бақылау шотына аудару жөнінде аумақтық органнан жазбаша хабарлама алғаннан кейін, аумақтық органға мүлікті сатып алу құнынан алып өтелуі тиіс салық берешегі жөнінде ақпарат береді және салық берешегі, кедендік төлемдер бойынша берешек, салық және өсімпұлдар бойынша берешек сомасының аударуға жататын салық бойынша өсімпұл сомасын аудару үшін деректемелерін ұсынады.
Салық, кеден органы ұсынған деректемелер негізінде аумақтық органның уәкілетті қызметкері үш жұмыс күні ішінде мүлікті өткізуден түскен соманы бөлу жөнінде өтінім жасайды және оны аумақтық органның қолма қол ақшаның бақылау шоты үшін жауапты қызметкеріне жолдайды.
Өтінімді аумақтық органның сот актілерін орындау жөніндегі басшысы және бас есепші бекітеді. Аумақтық органның қолма қол ақшаны бақылау есеп шотын жүргізу үшін жауапты аумақтық органның қызметкері тиісті өтінімді алғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде барлық қажетті аударымдарды жүргізеді.

49. В случае погашения налогоплательщиком (налоговым агентом), плательщиком задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням налоговой задолженности, задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням, либо если имущество налогоплательщика (налогового агента), плательщика задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням не будет реализовано после проведения двух торгов или недостаточности вырученных средств для погашения всех расходов,   территориальный орган об этом уведомляет налогоплательщика (налогового) агента, плательщика задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням о необходимости возмещения всех расходов, связанных с реализацией его имущества. В случае отказа налогоплательщика (налогового) агента, плательщика задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням, территориальный орган принимает меры по возложению на них обязанностей по уплате расходов в судебном порядке.
7. Заключительные положения
50. Исчисление сроков, указанных в настоящих Правилах, прерываются по письменному согласованию между территориальным  органом и налоговым, таможенным органами при наличии спорных вопросов и других объективных причин.
51. Вопросы, неурегулированные настоящими Правилами, подлежат разрешению в соответствии с нормами законодательства Республики Казахстан.

49. Салық төлеуші (салық агенті) салық бойынша берешегін толығымен өтеген жағдайда немесе салық төлеушінің (салық агентінің) кеден төлемдері, салық және өсім төлемдері бойынша берешекті төлеушінің мүлкі екі сауда-саттықтан кейін сатылмай қалған немесе барлық шығындарды өтеуге түскен ақша жеткіліксіз болған жағдайда, аумақтық орган салық төлеушіге (салық агентіне), кеден төлемдері, салық және өсім бойынша берешек төлеушіге оның мүлкін сатуға байланысты барлық шығындарды өтеу қажеттігі туралы хабарлама жібереді. Егер кедендік төлемдер, салық шығындарын төлеуден бас тартса салық төлеушіден (салық агентінен), салық және өсім бойынша берешек төлеушіден сот тәртібінде шығындарды төлеу бойынша міндеттемелерді жүктеу бойынша шаралар қабылдайды.
7. Қорытынды ереже
50. Осы Ережеде көрсетілген даулы мәселелер және басқа да объективті себептер бар болған кезде мерзімдерді есептеу салық, кеден органдары және аумақтық органдардың арасында жазбаша түрде келісу бойынша үзіледі.
51. Осы Ережеде реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларына сәйкес шешілуі тиіс.