Об утверждении Правил сдачи, принятия и хранения рукописей неопубликованных произведений
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 14 октября 2010 года № 279. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 октября 2010 года № 6592. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25 августа 2018 года № 1302.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции РК от 25.08.2018 № 1302 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 3
Руководствуясь подпунктом 3) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 18 марта 2002 года "Об органах юстиции", а также в соответствии с пунктом 4 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 10 июня 1996 года "Об авторском праве и смежных правах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила сдачи, принятия и хранения рукописей неопубликованных произведений.
2. Признать утратившим силу Приказ председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 30 января 2006 года № 1-о.д. "Об утверждении Правил сдачи, принятия и хранения рукописей неопубликованных произведений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4073, опубликованный в "Юридической газете" от 17 февраля 2006 года № 28-29 (1008-1009)).
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти
календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
Р. Тусупбеков
Утверждены
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 14 октября 2010 года № 279
Правила сдачи, принятия и хранения рукописей
неопубликованных произведений
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах" (далее - Закон), регламентируют и определяют порядок сдачи, принятия и хранения рукописей неопубликованных произведений.
2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) автор - физическое лицо, творческим трудом которого создано произведение науки, литературы, искусства;
2) авторское право - личные неимущественные и имущественные права автора;
3) опубликование - предложение публике с согласия автора либо иного правообладателя на объекты авторского или смежных прав экземпляров произведения, записи исполнения или фонограммы в количестве, удовлетворяющем разумные потребности публики;
4) рукопись - подлинник или копия текста, написанные от руки или переписанные на пишущей машинке, персональном компьютере;

Жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын тапсыру, қабылдау және сақтау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылғы 14 қазандағы N 279 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 25 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6592 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2018 жылғы 25 тамыздағы № 1302 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Әділет министрінің м.а. 25.08.2018 № 1302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Әділет органдары туралы" 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 2-тармағының 3) тармақшасын басшылыққа ала отырып, сондай-ақ "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" 1996 жылғы 10 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын тапсыру, қабылдау және сақтау ережесі бекітілсін.
2. "Жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын тапсыру, қабылдау және сақтау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитеті төрағасының 2006 жылғы 30 қаңтардағы № 11-НҚ бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4073 тіркелген, 2006 жылғы 17 ақпанда № 28-29 (835) жарияланған "Заң газетінде")) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы бұйрық бірінші ресми жариялаған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Р. Түсіпбеков
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2010 жылғы 14 қазандағы
N 279 бұйрығымен
бекітілген
Жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын тапсыру, қабылдау және сақтау ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес (бұдан әрі - Заң) әзірленген, жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын тапсыру, қабылдау және сақтау тәртібін реттейді және белгілейді.
2. Осы Ережеде мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) автор - шығармашылық еңбегімен ғылым, әдебиет, өнер туындысын жасаған жеке тұлға;
2) авторлық құқық - автордың жеке мүліктік емес және мүліктік құқықтары;
3) жариялау - автордың не авторлық немесе сабақтас құқықтар объектілеріне өзге құқық иеленушінің келісімімен туындының, орындаушылық жазбасының немесе фонограмманың даналарын көпшіліктің орынды қажеттіліктерін қанағаттандыратын мөлшерде көпшілікке ұсыну;
4) қолжазба - қолмен жазылған немесе жазу машинкасында, дербес компьютерде қайта жазылған түпнұсқа немесе мәтіннің көшірмесі;

5) производное произведение - произведение, которое создано в результате творческой переработки другого произведения;
6) уполномоченный орган – Министерство юстиции Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 17.03.2015 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок сдачи и принятия рукописей
неопубликованных произведений
3. На хранение принимаются рукописи неопубликованных произведений.
4. Прием и хранение рукописей неопубликованных произведений осуществляется уполномоченным органом на основании заявления автора или авторов по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам. Если произведение производное, необходимо указать фамилию, имя, отчество автора использованного произведения, а также представить копию авторского договора о передаче прав на переработку, перевод произведения.
5. При предоставлении документов через доверенное лицо необходимо представить:
1) нотариально заверенную доверенность от автора или авторов;
2) копию документа, удостоверяющего личность поверенного.
6. Представляемые на хранение рукописи неопубликованных произведений, должны быть прошиты, пронумерованы и скреплены подписью автора или авторов.
7. Лицу, сдавшему рукопись, выдается справка, в которой указываются дата регистрации рукописи, фамилия, имя, отчество автора или авторов рукописи, название и количество листов рукописи, должность и фамилия лица, принявшего рукопись.
Глава 3. Хранение рукописей неопубликованных произведений
8. При хранении рукописей неопубликованных произведений принимаются меры, обеспечивающие сохранение у рукописей признаков и свойств, в силу которых они имеют значение.
9. Для хранения рукописей неопубликованных произведений в уполномоченном органе оборудуется специальное помещение со стеллажами, обитой металлом дверью, зарешеченными окнами, охраной и противопожарной сигнализацией. При отсутствии такого помещения выделяется специальное хранилище (металлический шкаф).
10. Ответственным за хранение и учет рукописей неопубликованных произведений является назначаемый приказом первого руководителя работник уполномоченного органа.
Доступ в помещение для хранения рукописей неопубликованных произведений возможен только в присутствии лица, ответственного за их хранение и учет или заменяющего работника. В случае их отсутствия, доступ в помещение возможен только при наличии не менее трех человек работников уполномоченного органа с разрешения и только в присутствии руководителя уполномоченного органа или его заместителя. В таких случаях составляется акт в двух экземплярах, в котором отражается, в связи с чем и какие рукописи изъяты из помещения (хранилища) или помещены в него. Первый экземпляр акта передается лицу, ответственному за хранение, для внесения соответствующих данных в книгу учета рукописей неопубликованных произведений, второй - лицу, запросившему рукопись.

5) туынды шығарма - басқа туындыны шығармашылықпен өңдеу нәтижесінде жасалған туынды;
6) уәкiлеттi орган – Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 17.03.2015 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Қолжазбаларды тапсыру және қабылдау тәртібі
3. Сақтауға жарияланбаған туындылардың қолжазбалары қабылданады.
4. Жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын қабылдауды және сақтауды уәкілетті орган осы Ереженің 1-қосымшасының нысанына сәйкес автордың немесе авторлардың өтініші негізінде жүзеге асырылады. Егер шығарма туынды болса, пайдаланылған шығарма авторының тегін, атын, әкесінің атын көрсету, сондай-ақ туындыны өңдеуге, аударуға құқығын беру туралы авторлық шарттың көшірмесін ұсыну қажет.
5. Құжаттарды сенім білдірілген жақ арқылы тапсыру кезінде:
1) автордың немесе авторлардың нотариаттық куәландырылған сенімхаты;
2) сенім білдірілген адам жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі.
6. Сақтауға ұсынылған құжаттың тігілуі, нөмірленуі және автордың немесе авторлардың қолымен бекітілуі қажет.
7. Қолжазбаны тапсырған адамға қолжазбаның тіркелген күні, қолжазба авторының немесе авторларының тегі, аты, әкесінің аты, қолжазба атауы және қолжазба беттерінің саны, қолжазбаны қабылдаған адамның тегі және лауазымы көрсетілген анықтама беріледі.
3-тарау. Жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын сақтау
8. Жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын сақтау кезінде қолжазбаның маңыздылығын білдіретін белгілері мен қасиеттерін сақтауды қамтамасыз ететін шаралар қабылданады.
9. Жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын сақтау үшін уәкілетті орган сөрелері, темірмен қапталған есігі, торланған терезесі, күзеті бар және өртке қарсы белгі беру орнатылған арнайы үй-жай жабдықтайды. Осындай үй-жай болмаған кезде арнайы қойма (темір шкаф) бөлінеді.
10. Жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын сақтауға және есепке алуға бірінші басшының бұйрығымен тағайындалатын уәкілетті органның қызметкері жауапты болып табылады.
Жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын сақтауға арналған үй-жайға кіру оларды сақтауға және есепке алуға жауапты адамның немесе алмастыратын қызметкердің қатысуымен ғана мүмкін. Олар болмаған жағдайда, үй-жайға тек уәкілетті орган басшысының немесе оның орынбасарының қатысуымен және рұқсатымен уәкілетті органның кемінде үш қызметкері болған кезде ғана кіруге болады. Осындай жағдайларда қандай қолжазбалар, неге байланысты үй-жайдан (қоймадан) алып қойылғаны немесе қойылғаны көрсетіліп, екі данада акт жасалады. Актінің бірінші данасы жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын есепке алу кітабына тиісті мәліметтер енгізу үшін сақтауға жауапты адамға, ал екіншісі қолжазбаны сұратқан адамға беріледі.

11. Рукописи неопубликованных произведений выдаются автору и авторам или наследнику и наследникам на основании их совместного заявления, либо с приложением доверенности.
Глава 4. Учет рукописей неопубликованных произведений
12. Для учета рукописей неопубликованных произведений в уполномоченном органе ведется книга по форме согласно Приложению 2 к настоящим Правилам, которая находится у лица, ответственного за хранение и учет рукописей неопубликованных произведений. Ведение книги осуществляется по правилам ведения документов строгой отчетности.
Каждый лист книги нумеруется, книга прошнуровывается и скрепляется печатью, а также подписью первого руководителя.
Дополнительно может быть создана электронная база данных принятых на хранение рукописей.
13. Запись в книге учета рукописей неопубликованных
произведений производится лицом, ответственным за хранение и учет
рукописей неопубликованных произведений.
14. Лицо, ответственное за хранение и учет рукописей неопубликованных произведений, при регистрации в книге учета проверяет соответствие принимаемых рукописей требованиям законодательства.
15. Регистрация рукописей неопубликованных произведений в книге записи производится в хронологическом порядке, каждая рукопись
записывается отдельно, при этом каждой рукописи присваивается порядковый номер.
16. Лицо, ответственное за хранение и учет рукописей неопубликованных произведений, несет ответственность за их сохранность в пределах своей компетенции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам сдачи, принятия и
хранения рукописей
неопубликованных произведений
от 14 октября 2010 года № 279
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра юстиции РК от 17.03.2015 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Министерство юстиции
Республики Казахстан
от _________________________________
проживающего по адресу: ____________
тел: _______________________________
____________________________________
(данные удостоверения личности)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Я (Мы) ________________________________________________________
(Ф.И.О. автора(-ов))
_____________________________________________________________________
___________________________________________________________ настоящим
подтверждаю (-ем), что являюсь (-емся) единственным (-и) автором
(-ами) ______________________________________________________________
(вид объекта интеллектуальной собственности)
созданного мною (нами)_______________________________________________
(дата создания)
под названием________________________________________________________
_____________________________________________________________________
и прошу(-сим) принять рукопись (на _____л.) данного произведения на
хранение в Министерстве юстиции Республики Казахстан. Настоящим также
подтверждаю (-ем), что данное произведение нигде не было
опубликовано.
"____" __________20___года ______________________
(подпись автора (-ов))
Приложение 2
к Правилам сдачи, принятия
и хранения рукописей
неопубликованных произведений

11. Жарияланбаған туындылардың қолжазбалары, олардың бірлескен өтініші негізінде немесе сенімхатты қоса бере отырып авторға және авторларға немесе мұрагерге және мұрагерлерге беріледі.
4-тарау. Жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын есепке алу
12. Жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын есепке алу үшін уәкілетті органда нысан бойынша осы Ереженің 2-қосымшасының нысанына сәйкес кітап жүргізіледі, ол жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын сақтауға және тіркеуге жауапты адамда болады. Кітапты жүргізу, қатаң есептегі құжаттарды жүргізу ережесі бойынша жүзеге асырылады.
Кітаптың әрбір беті нөмірленеді, кітап тігіледі және мөр басылып, бірінші басшының қолымен бекітіледі.
Сақтауға қабылданған қолжазбалардың электронды деректер базасы қосымша құрылуы мүмкін.
13. Жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын есепке алу кітабына жазба жазу жарияланбаған қолжазбаларды сақтауға және есепке алуға жауапты адам жүргізеді.
14. Жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын сақтауға және есепке алуға жауапты адам есепке алу кітабына тіркеу кезінде қабылданатын жазбалардың заңнама талаптарына сәйкестігін тексереді.
15. Жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын жазба кітабына тіркеу хронологиялық тәртіпте жүргізіледі, әрбір қолжазба жеке жазылады, бұл ретте әрбір қолжазбаға реттік нөмір беріледі.
16. Жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын сақтауға және есепке алуға жауапты адам Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолжазбалардың сақталуына өз құзыреті шегінде жауапкершілік алады.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2010 жылғы 14 қазандағы
N 279 бұйрығымен
бекітілген ережеге
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
_____________________________________________
мекен-жайында тұратын
_____________________________________________
_____________________________________________
тел._________________________________________
(жеке басын куәландыратын құжаттың деректерi)
ӨТIНIШ
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 17.03.2015 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мен (Бiз)____________________________________________________________
(автордың (лардың) тегi, аты, әкесiнiң аты)
мен (бiз)_____________________________________________________жасаған
(жасалған күнi)
_______________________________________________________________атаулы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(зияткерлiк меншiк объектiсiнiң түрi) жалғыз авторы (авторлары) болып
табылатынымды(ымызды) растаймын(мыз) және осы туындының қолжазбасын
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде сақтауға қабылдауды
сұраймын(мыз).
Осы арқылы бұл туындының ешқайда жарияланбағанын растаймын (мыз).
20__ ж. "__"___________ ________________________
(автордың(лардың) қолы)
Жарияланбаған туындылардың
қолжазбаларын тапсыру,
қабылдау және сақтау ережесiне
1-қосымша