Об утверждении Методики расчета местного содержания в кадрах
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 сентября 2010 года № 320-ө. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 ноября 2010 года № 6618. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 18 мая 2018 года № 193 (вводится в действие с 29.06.2018)
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 18.05.2018 № 193 (вводится в действие с 29.06.2018).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.02.2012 № 58-ө-м (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 31.03.2016 № 249 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 26 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику расчета местного содержания в кадрах.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.02.2012 № 58-ө-м (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 31.03.2016 № 249 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту занятости и миграции населения (Аргандыков Д.Р.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование в установленном законодательством порядке.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Нурымбетова Б.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Г. Абдыкаликова
СОГЛАСОВАНО
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министр индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
________________ А. Исекешев
8 октября 2010 года
СОГЛАСОВАНО
Министр нефти и газа
Республики Казахстан
________________ С. Мынбаев

Кадрлардағы жергілікті қамтуды есептеу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2010 жылғы 27 қыркүйектегі N 320-ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 9 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6618 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 18 мамырдағы № 193 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 18.05.2018 № 193 (29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 31.03.2016 № 249 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңының 26-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кадрлардағы жергілікті қамтуды есептеу әдістемесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 31.03.2016 № 249 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Жұмыспен қамту және көші-қон департаменті (Д.Р. Арғындықов) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республиканың Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін және оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Г. Әбдіқалықова
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасының
Индустрия және жаңа технологиялар
министрі_________ Ә. Исекешев
2010 жылғы 8 қазан
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Мұнай және газ министрі
______________ С. Мыңбаев

6 октября 2010 года
Утверждена
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 27 сентября 2010 года № 320-ө
Методика расчета
местного содержания в кадрах
Сноска. Методика в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.02.2012 № 58-ө-м (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 31.03.2016 № 249 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Методика расчета местного содержания в кадрах (далее - Методика) разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании".
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 31.03.2016 № 249 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1-1. Действие настоящей Методики не распространяются на иностранцев и лиц без гражданства, осуществляющих трудовую деятельность на территории Республики Казахстан в рамках внутрикорпоративного перевода.
Сноска. Методика дополнена пунктом 1-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 31.03.2016 № 249 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Методика предназначена для расчета местного содержания в кадрах в контрактах на недропользование для целей осуществления мониторинга и контроля соблюдения недропользователями обязательств по контракту, а также для подготовки заявителями конкурсных предложений на получение права недропользования.
3. Местное содержание в кадрах устанавливается на основе определения значений процентного содержания казахстанских кадров в общей численности персонала, задействованного при исполнении контракта, с разбивкой по каждой категории работников.
4. Процентное содержание казахстанских кадров определяется по следующим категориям:
1) первая категория - руководящий состав;
2) вторая категория - специалисты с высшим и средним профессиональным образованием;
3) третья категория - квалифицированные рабочие.
К первой категории относятся лица, входящие в состав исполнительного органа, осуществляющего управление текущей деятельностью недропользователя и (или) оператора, их заместители, руководители филиалов, а также лица, непосредственно осуществляющие управление отдельными направлениями деятельности недропользователя и (или) оператора, включая координацию и контроль деятельности структурных подразделений.
Ко второй категории относятся работники, возглавляющие структурные подразделения недропользователя и (или) оператора и осуществляющие непосредственное руководство процессами деятельности недропользователя, а также работники, состоящие в штате недропользователя и (или) оператора, обладающие специальными знаниями и навыками, опытом работы.

2010 жылғы 6 қазан
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2010 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 320-ө бұйрығымен бекітілген
Кадрлардағы жергілікті қамтуды есептеу әдістемесі
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 31.03.2016 № 249 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Әдістеме жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012.02.23 № 58-ө-м (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
1. Кадрлардағы жергілікті қамтуды есептеу әдістемесі (бұдан әрi - Әдiстеме) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңына сәйкес әзiрлендi.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 31.03.2016 № 249 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-1. Осы Әдістеме корпоративішілік ауыстыру шеңберінде Қазақстан Республикасы аумағында еңбек қызметін жүзеге асыратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға қолданылмайды.
Ескерту. Әдістеме 1-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 31.03.2016 № 249 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Әдiстеме жер қойнауын пайдаланушылардың келiсiмшарт бойынша мiндеттемелерiн орындауына мониторинг жүргізуді және бақылауды жүзеге асыру мақсатында жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiмшарттарда кадрлардағы жергілікті қамтуды есептеуге, сондай-ақ өтiнiм берушiлердiң жер қойнауын пайдалану құқығын алуға арналған конкурстық ұсыныстарды даярлауына арналған.
3. Кадрлардағы жергілікті қамту қызметкерлердің әр санаты бойынша бөле отырып, келiсiмшартты орындауға жұмылдырылған персоналдың жалпы санына кадрлардағы қазақстандық қамтудың пайыздық мәнiн айқындау негiзiнде белгiленедi.
4. Қазақстандық кадрлардың пайыздық құрамы мына санаттар бойынша айқындалады:
1) бiрiншi санат – басқарушы құрам;
2) екiншi санат – жоғары және орта кәсiптiк бiлiмi бар мамандар;
3) үшiншi санат – бiлiктi жұмысшылар.
Бiрiншi санатқа жер қойнауын пайдаланушының және (немесе) оператордың ағымдағы қызметiн басқаруды жүзеге асыратын атқарушы органның құрамына кiретiн адамдар, олардың орынбасарлары, филиалдардың басшылары, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушының және (немесе) оператордың жекелеген бағыттағы қызметiн басқаруды, құрылымдық бөлiмшелердiң қызметiн үйлестiру мен бақылауды қоса жүзеге асыратын адамдар жатады.
Екiншi санатқа жер қойнауын пайдаланушының және (немесе) оператордың құрылымдық бөлiмшелерiн басқаратын және жер қойнауын пайдаланушының қызмет процесiне тiкелей басшылықты жүзеге асыратын қызметкерлер, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушының және (немесе) оператордың штатында тұратын арнайы бiлiмi және жұмыс дағдысы, тәжiрибесi бар қызметкерлер жатады.

К третьей категории относятся квалифицированные рабочие, соответствующие квалификационным требованиям согласно пункту 8 статьи 101 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 31.03.2016 № 249 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Процентное содержание казахстанских кадров по соответствующим категориям, определяется по следующей формуле:
VKC
h = ---- x 100 %, где
Vo
- VKC - численность казахстанских кадров соответствующей категории;
- Vo - общая численность персонала соответствующей категории, задействованного при исполнении контракта.
Пример расчета:
Исходные данные для расчета процентного содержания казахстанских кадров по второй категории:
(Vo) - общая численность персонала недропользователя второй категории задействованного при исполнении контракта составляет 1200 человек;
(VKC) - численность казахстанских кадров соответствующей категории составляет 1000 человек.
Процентное содержание казахстанских кадров данной категории составляет:
1000
h = ---- x 100 % = 83 %
1200

Үшінші санатқа 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 101-бабының 8-тармағы бойынша біліктілік талаптарына сәйкес келетін білікті жұмысшылар жатады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 31.03.2016 № 249 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Тиiстi санаттар бойынша қазақстандық кадрлардағы пайыздық қамту мына формула бойынша айқындалады:
мұндағы
- VKC – тиiстi санаттағы қазақстандық кадрлардың саны;
- Vo – келiсiмшартты орындауға жұмылдырылған тиiстi санаттағы персоналдың жалпы саны.
Есептеу мысалы:
Екiншi санат бойынша қазақстандық кадрларды пайыздық қамтуды есептеу үшiн бастапқы деректер:
(Vo) – жер қойнауын пайдаланушының екiншi санаты бойынша келiсiмшартты орындауға жұмылдырылған персоналының жалпы саны 1200 адамды құрайды;
(VKC) – тиiстi санаттағы қазақстандық кадрлардың саны 1000 адам құрайды.
Осы санаттағы бойынша қазақстандық кадрлардың пайыздық қамтылуы:
құрайды.