Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей работников авиационной охраны лесов и обслуживания лесного хозяйства
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 октября 2010 года № 680. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 декабря 2010 года № 6685. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 марта 2017 года № 120 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 14.03.2017 № 120 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 3.
В соответствии со статьей 125 Трудового кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Типовые квалификационные характеристики должностей работников авиационной охраны лесов и обслуживания лесного хозяйства.
2. Комитету лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Нысанбаев Е.Н.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
Е. Аман
"СОГЛАСОВАНО"
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
____________ Г. Абдыкаликова
9 ноября 2010 года
Утверждены
приказом и.о. Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 октября 2010 года № 680
Типовые квалификационные характеристики
должностей работников авиационной охраны лесов
и обслуживания лесного хозяйства
1. Руководитель организации
Должностные обязанности. Руководит производственной, хозяйственной и финансово-экономической деятельностью организации, несет всю полноту ответственности за принимаемые решения, сохранность и эффективное использование имущества, а также финансово-хозяйственные результаты ее деятельности. Определяет политику, стратегию деятельности организации и механизм их реализации. Обеспечивает внедрение новых и совершенствование существующих организационных форм и методов работы персонала, направленных на дальнейшее повышение эффективности и качества охраны лесов и обслуживания лесного хозяйства. Принимает меры по обеспечению организации квалифицированными кадрами, рациональному использованию их профессиональных знаний и опыта, созданию безопасных для жизни и здоровья условий труда, формированию благоприятной психологической атмосферы в коллективе. На основе анализа деятельности организации и оценки показателей его работы принимает необходимые меры по улучшению форм и методов работы организации. Обеспечивает на основе принципов социального партнерства разработку, заключение и выполнение коллективного договора, соблюдение трудовой дисциплины, способствует развитию трудовой мотивации, инициативы и активности работников. Обеспечивает соблюдение законности в деятельности организации, в том числе в вопросах финансово-хозяйственного управления, укрепления договорной и финансовой дисциплины, регулирования социально-трудовых отношений. Осуществляет прием и увольнение работников. Заключает договора, совершает сделки с физическими и юридическими лицами. Издает по вопросам своей компетенции распоряжения и приказы, обязательные для всех работников. Представляет организацию в государственных органах, организациях и суде. Обеспечивает выполнение требований внутреннего трудового распорядка, технической эксплуатации техники и оборудования, соблюдение норм и правил по безопасности и охране труда, пожарной безопасности. Обеспечивает своевременную отчетность организации. Обеспечивает участие организации в ведении государственного учета лесного фонда, государственного мониторинга лесов, разработке и реализации выполнения мероприятий по профилактике лесных пожаров и борьбе с ними на закрепленной территории государственного лесного фонда. Организовывает работу по охране и защите лесов. Принимает меры по предупреждению и пресечению правонарушений в области лесного законодательства Республики Казахстан. Организует работу и эффективное взаимодействие всех структурных подразделений, направляет их деятельность на развитие и совершенствование деятельности по охране и защите лесов. Обеспечивает выполнение организацией обязательств перед государственными органами, накопительными пенсионными и страховыми фондами, банками, а также выполнение хозяйственных и трудовых договоров, показателей бизнес-планов.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Лесной кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях", "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией" и "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам охраны и защиты лесов обслуживаемые в сфере гражданской авиации; технические документы, регламентирующие производственную, хозяйственную и финансово-экономическую деятельность организации; профиль, специализацию и особенности структуры организации; производственные мощности и кадровые ресурсы; современные методы хозяйствования и управления организацией; стратегическое планирование; достижения науки и техники в области лесного хозяйства; особенности обслуживаемой территории государственного лесного фонда; основы экономики; правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее (инженерное в области лесного хозяйства) образование, наличие свидетельства летчика-наблюдателя, стаж работы на руководящих должностях в соответствующей профилю организации не менее 5 лет.

Ормандарды авиациялық қорғау және орман шаруашылығына қызмет көрсету қызметкерлері лауазымдарының типтік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2010 жылғы 27 қазандағы № 680 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2010 жылы 15 желтоқсанда № 6685 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 14 наурыздағы № 120 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.03.2017 № 120 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 125-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Ормандарды авиациялық қорғау және орман шаруашылығына қызмет көрсету қызметкерлері лауазымдарының типтік біліктілік сипаттамалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті (Е.Н. Нысанбаев) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық бірінші рет ресми жарияланғаннан бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Министрдің м. а.
Е. Аман
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
_____________ Г. Әбдіқалықова
2010 жылғы 19 қараша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің м. а.
2010 жылғы 27 қазандағы
№ 680 бұйрығымен
бекітілген
Ормандарды авиациялық қорғау және орман шаруашылығына қызмет көрсету қызметкерлері лауазымдарының типтік біліктілік сипаттамалары
1. Ұйым басшысы
Лауазымдық міндеттері. Ұйымның өндірістік, шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық жасайды, қабылданатын шешімдер, мүліктің сақталуы және тиімді пайдаланылуы, сондай-ақ оның қызметінің қаржы-шаруашылық нәтижелері үшін толық жауаптылықта болады. Ұйым қызметінің саясатын, стратегиясын және оны іске асыру тетігін айқындайды. Ормандарды қорғаудың және орман шаруашылығына қызмет көрсетудің тиімділігі мен сапасын одан әрі арттыруға бағытталған қызметшілер жұмысының жаңа ұйымдық нысандары мен әдістерін енгізуді және қазіргі нысандары мен әдістерін жетілдіруді қамтамасыз етеді. Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіби білімі мен тәжірибесін ұтымды пайдалану, өмір мен денсаулық үшін қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау, ұжымда жайлы психологиялық ахуал қалыптастыру жөнінде шаралар қолданады. Ұйым қызметіне талдау жасау және оның жұмысының көрсеткіштерін бағалау негізінде ұйым жұмысының нысандары мен әдістерін жақсарту жөнінде қажетті шаралар қолданады. Әлеуметтік әріптестік қағидаттарының негізінде ұжымдық шарт әзірлеуді, жасауды және орындауды, еңбек тәртібін сақтауды қамтамасыз етеді, қызметкерлердің еңбекке құлшынысын, бастамашылығы мен белсенділігін дамытуға жәрдемдеседі. Ұйым қызметінде, оның ішінде қаржы-шаруашылық басқару, шарттық және қаржылық тәртіпті нығайту, әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу мәселелерінде заңдылықтың сақталуын қамтамасыз етеді. Қызметкерлерді жұмысқа қабылдауды және босатуды жүзеге асырады. Шарттар жасасады, жеке және заңды тұлғалармен мәмілелер жасайды. Өзінің құзыреті мәселелері бойынша барлық қызметкерлер үшін міндетті өкімдер мен бұйрықтар шығарады. Мемлекеттік органдарда, ұйымдарда және сотта ұйымның өкілі болады. Ішкі еңбек тәртібінің, техника мен жабдықтарды техникалық пайдалану талаптарының орындалуын, еңбек қауіпсіздігі және еңбек қорғау, өрт қауіпсіздігі жөніндегі нормалар мен ережелердің сақталуын қамтамасыз етеді. Ұйымның дер кезінде есеп беріп отыруын қамтамасыз етеді. Орман қорының мемлекеттік есебін, ормандардың мемлекеттік мониторингін жүргізуге, мемлекеттік орман қорының бекітілген аумағында орман өрттерінің алдын алу және олармен күресу жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге және олардың орындалуын іске асыруға ұйымның қатысуын қамтамасыз етеді. Ормандарды күзету және қорғау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады. Қазақстан Республикасының орман заңдары саласында құқық бұзушылықтың алдын алу және тыю жөнінде шаралар қолданады. Барлық құрылымдық бөлімшелердің жұмысын және олардың өзара тиімді жұмыс істеуін ұйымдастырады, олардың жұмысын ормандарды күзету және қорғау жөніндегі қызметті дамытуға және жетілдіруге бағыттайды. Ұйымның мемлекеттік органдардың, жинақтаушы зейнетақы және сақтандыру қорларының, банктер алдындағы міндеттемелерінің орындалуын, сондай-ақ шаруашылық және еңбек шарттарының, бизнес-жоспар көрсеткіштерінің орындалуын қамтамасыз етеді.
Білуге тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, Қазақстан Республикасы Орман кодексі, "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы", "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, "Сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы" және "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, азаматтық авиация саласында қызмет көрсетілетін ормандарды күзету және қорғау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілері; ұйымның өндірістік, шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін реттейтін техникалық құжаттар; ұйым құрылымының бағыты, мамандануы және ерекшеліктері; өндірістік қуаттар мен кадр ресурстары; шаруашылық жүргізудің және ұйымды басқарудың осы заманғы әдістері; стратегиялық жоспарлау; орман шаруашылығы саласындағы ғылым мен техника жетістіктері; мемлекеттік орман қорының қызмет көрсетілетін аумағының ерекшеліктері; экономика негіздері; еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормалары.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары (орман шаруашылық саласындағы инженерлік) білім, ұшқыш - байқаушы куәлігінің болуы, ұйымның бағытына сәйкес келетін басшы лауазымдардағы жұмыс өтілі 5 жылдан кем болмауға тиіс.

2. Заместитель руководителя организации
Должностные обязанности. Обеспечивает руководство деятельностью подчиненных ему структурных подразделений, организует их работу и эффективное взаимодействие. Обеспечивает выполнение плановых заданий по авиационной охране лесов от пожаров и обслуживание организаций лесного хозяйства на закрепленной территории лесного фонда. Осуществляет своевременную и качественную подготовку всех подразделений организации и соблюдение установленной технологии работ. Обеспечивает внедрение новых и совершенствование существующих организационных форм и методов работы персонала, направленного на дальнейшее повышение эффективности и качества охраны лесов и обслуживания лесного хозяйства. Создает условия труда, безопасные и благоприятные для жизни и здоровья, формирует благоприятную психологическую атмосферу в коллективе. Представляет в пределах компетенции организацию в государственных органах, организациях и суде. Обеспечивает соблюдение трудовой дисциплины, способствует развитию трудовой мотивации, инициативы и активности работников, выполнение требований внутреннего трудового распорядка, техническую эксплуатацию техники и оборудования, соблюдение норм и правил по безопасности и охране труда, пожарной безопасности. Организует ведение статистического учета и представление отчетности о деятельности организации. Организует прохождение летным составом и работниками авиапожарной команды медицинского освидетельствования и предполетных осмотров, подготовку и повышение квалификации, обеспечение картографическим материалом. Организует планирование подготовительных и авиалесоохранных работ. Контролирует работу диспетчерской службы, летчиков-наблюдателей при авиапатрулировании, соблюдение установленной технологии работ, производственную, хозяйственную и финансовую деятельность. По согласованию с заинтересованными организациями, в необходимых случаях, производит маневрирование силами и средствами пожаротушения, привлечение дополнительных воздушных судов, команд десантников-пожарных. Организует работу республиканской диспетчерской службы, осуществляет контроль за ведением полетной и производственной документации авиационными отделениями организации. Организует учет личного налета часов, ведение летных книжек. Организует работу по рационализации и изобретательству, участвует в проведении научно-исследовательских работ, обеспечивает внедрение передового опыта работы.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Лесной кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях", "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией" и "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам охраны и защиты лесов, в сфере гражданской авиации; технические документы, регламентирующие производственную, хозяйственную и финансово-экономическую деятельность организации; профиль, специализацию и особенности структуры организации; производственные мощности и кадровые ресурсы; современные методы хозяйствования и управления организацией; стратегическое планирование; достижения науки и техники в области лесного хозяйства; особенности обслуживаемой территории государственного лесного фонда; правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее (инженерное в области лесного хозяйства) образование, наличие свидетельства летчика-наблюдателя, стаж работы на руководящих должностях в соответствующей профилю организации не менее 5 лет.

2. Ұйым басшысының орынбасары
Лауазымдық міндеттері. Өзіне бағынысты құрылымдық бөлімшелердің қызметіне басшылық жасауды қамтамасыз етеді, олардың жұмысы мен тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастырады. Орман қорының бекітілген аумағында ормандарды өрттерден авиациямен қорғау және орман шаруашылығы ұйымдарына қызмет көрсету жөніндегі жоспарлы тапсырмалардың орындалуын қамтамасыз етеді. Ұйымның барлық бөлімшелерін дер кезінде және сапалы дайындауды және белгіленген жұмыс технологияларының сақталуын жүзеге асырады. Ормандарды қорғау мен орман шаруашылығына қызмет көрсету тиімділігі мен сапасын одан әрі арттыруға бағытталған қызметшілер жұмысының жаңа ұйымдық нысандары мен әдістерін енгізуді және қазіргі нысандары мен әдістерін жетілдіруді қамтамасыз етеді. Өмір мен денсаулық үшін қауіпсіз және қолайлы еңбек жағдайларын жасайды, ұжымда жайлы психологиялық ахуалды қалыптастырады. Өзінің құзыреті шегінде мемлекеттік органдарда, ұйымдарда және сотта ұйымның өкілі болады. Еңбек тәртібінің сақталуын, қызметкерлердің еңбекке құштарлығын, бастамашылығы мен белсенділігін дамытуға, ішкі еңбек тәртібінің, техника мен жабдықтарды техникалық пайдалану талаптарының орындалуына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі жөніндегі нормалар мен ережелердің сақталуына жәрдемдеседі. Статистикалық есептің жүргізілуін және ұйым қызметі туралы есептілік берілуін ұйымдастырады. Ұшқыштар құрамының және авиациямен өрт сөндіру командасы қызметкерлерінің медициналық айғақталуын және ұшу алдында тексеруден өтуін, біліктілігін арттыруын, картографиялық материалмен қамтамасыз етілуін ұйымдастырады. Дайындық және авиациямен орман қорғау жұмыстарын жоспарлауды ұйымдастырады. Авиациямен қарауылдау кезінде диспетчерлік қызметтің, ұшқыш-бақылаушылардың жұмысына, белгіленген жұмыс технологияларының сақталуына, өндірістік, шаруашылық және қаржылық қызметке бақылау жасайды. Мүдделі ұйымдармен келісім бойынша қажет болған жағдайларда өрт сөндіру күштері мен құралдарын тиімді пайдаланады, қосымша әуе кемелерін, өрт сөндіруші-десантшылар командаларын тартады. Республикалық диспетчерлік қызметтердің жұмыстарын, ұйымның авиациялық бөлімшелерінің ұшу және өндірістік құжаттаманы жүргізуіне бақылау жасалуын ұйымдастырады. Жеке ұшу сағаттарын есепке алуды, ұшу кітапшаларын жүргізуді ұйымдастырады. Өндірісті, басқаруды ұйымдастыруды және жалақы төлеуді жетілдіру жөнінде шаралар қолданады. Рационализаторлық пен өнертабыс жөніндегі жұмысты ұйымдастырады, ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізуге қатысады, озық жұмыс тәжірибесін енгізуді қамтамасыз етеді.
Білуге тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасы Орман кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы", "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, "Сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы" және "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, ормандарды күзету және қорғау мәселелері бойынша, азаматтық авиация саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілері; ұйымның өндірістік, шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін реттейтін техникалық құжаттар; ұйым құрылымының бағыты, мамандануы және ерекшеліктері; өндірістік қуаттар мен кадр ресурстары; шаруашылық жүргізудің және ұйымды басқарудың осы заманғы әдістері; стратегиялық жоспарлау, орман шаруашылығы саласындағы ғылым мен техника жетістіктері; мемлекеттік орман қорының қызмет көрсетілетін аумағының ерекшеліктері; еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормалары.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары (орман шаруашылық саласындағы инженерлік) білім, ұшқыш-байқаушы куәлігінің болуы, ұйымның бағытына сәйкес келетін басшы лауазымдардағы жұмыс өтілі 5 жылдан кем болмауға тиіс.

3. Командир авиационного звена
Должностные обязанности. Обеспечивает выполнение заданий по авиационной охране лесов от пожаров и обслуживание предприятий лесного хозяйства на закрепленной территории государственного лесного фонда. Контролирует выполнение полетов на вертолетах и самолетах по обнаружению и тушению лесных пожаров. Планирует и организует работу по техническому обслуживанию авиационной техники. Контролирует выполненные работы по авиационной технике. Организует проведение профилактических противопожарных мероприятий, авиапатрулирование и тушение лесных пожаров. Осуществляет общий лесопатологический надзор. Обеспечивает рациональное использование авиационной техники: воздушных судов, технических средств пожаротушения, транспорта, средств связи. Своевременно докладывает руководству организации о чрезвычайных происшествиях, связанных с производственной деятельностью. Проверяет наличие материальных ценностей отделений организации. Несет ответственность за рациональное и целевое использование выделенных ассигнований и материальных ценностей, расходованием денежных средств авиационного звена организации. Обеспечивает меры безопасности при работе на авиационной технике.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Лесной кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях", "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией" и "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам охраны и защиты лесов, в сфере гражданской авиации; правила эксплуатации, конструктивные особенности устройства, назначения авиационной техники; основы самолетовождения, метеорологии, аэродинамики; летно-технические и эксплуатационные данные самолетов и вертолетов, используемых в организации; особенности обслуживания территории государственного лесного фонда; требования по оформлению производственных и финансовых документов организации; правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требование к квалификации. Высшее (инженерное в области лесного хозяйства) образование, наличие свидетельства летчика-наблюдателя, стаж работы в соответствующей профилю организации не менее 5 лет.
4. Начальник летно-производственной службы
Должностные обязанности. Руководит летно-производственной деятельностью. Обеспечивает выполнение плановых заданий по авиационной охране лесов от пожаров и обслуживанию организаций лесного хозяйства на закрепленной территории лесного фонда. Контролирует выполнение полетов на вертолетах и самолетах по обнаружению и тушению лесных пожаров. Организует проведение профилактических противопожарных мероприятий, авиапатрулирование и тушение лесных пожаров, осуществление общего лесопатологического надзора. Обеспечивает рациональное использование воздушных судов, технических средств пожаротушения, транспорта, средств связи. Проверяет работу летчиков-наблюдателей при авиапатрулировании. Осуществляет контроль за ведением полетной и производственной документации авиационными отделениями организации. Осуществляет подбор кадров, вносит предложения руководству на их прием и увольнение. Организует и лично проводит учебные занятия и разъяснительную работу с сотрудниками организации.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Лесной кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях", "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией" и "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам охраны и защиты лесов, в сфере гражданской авиации; правила эксплуатации, конструктивные особенности устройства, назначения авиационной техники; основы самолетовождения, метеорологии, аэродинамики; летно-технические и эксплуатационные данные самолетов и вертолетов, используемых в организации; правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее (инженерное в области лесного хозяйства) образование, наличие свидетельства летчика-наблюдателя, стаж работы в соответствующей профилю организации не менее 5 лет.

3. Авиациялық звеноның командирі
Лауазымдық қызметтері. Мемлекеттік орман қорының бекітіп берілген аумағында ормандарды өрттерден авиациямен қорғау жөніндегі тапсырмалардың орындалуын және орман шаруашылығы кәсіпорындарына қызмет көрсетуді қамтамасыз етеді. Орман өрттерін байқау және сөндіру бойынша тікұшақтар мен ұшақтардың ұшу сапарларының орындалуын бақылайды. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмысты жоспарлайды және ұйымдастырады. Авиациялық техника бойынша орындалған жұмыстарды бақылайды. Өрттің алдын алу іс-шараларын жүргізуді, авиациямен қарауылдауды және орман өрттерін сөндіруді ұйымдастырады. Жалпы орман патологиялық қадағалауды жүзеге асырады. Авиациялық техниканың: әуе кемелерінің, өрт сөндіретін техникалық құралдардың, көліктің, байланыс құралдарының ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз етеді. Өндірістік қызметке байланысты төтенше оқиғалар жайында ұйым басшылығына дер кезінде баяндайды. Ұйым бөлімшелерінің материалдық құндылықтарының бар-жоғын тексереді. Бөлінген қаражат пен материалдық құндылықтардың ұтымды және мақсатты пайдаланылуы, ұйымның авиациялық звеносы ақша қаражатының жұмсалуы үшін жауаптылықта болады. Авиациялық техникада жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік шараларын қамтамасыз етеді.
Білуге тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасы Орман кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы", "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, "Сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы" және "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, ормандарды күзету және қорғау мәселелері бойынша, азаматтық авиация саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілері; авиациялық техниканы пайдалану ережесі, оның құрылысының конструкциялық ерекшеліктері, мақсаты; ұшақ басқару, метеорология, аэродинамика негіздері; ұйымда пайдаланылатын ұшақтар мен тікұшақтардың ұшу-техникалық және пайдалану деректері; мемлекеттік орман қорының аумағына қызмет көрсету ерекшеліктері; ұйымның өндірістік және қаржылық құжаттарын ресімдеу жөніндегі талаптар; еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормалары.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары (орман шаруашылық саласындағы инженерлік) білім, ұшқыш-байқаушы куәлігінің болуы, ұйымның бағытына сәйкес келетін жұмыс істеу өтілі 5 жылдан кем болмауға тиіс.
4. Өндірістік-ұшу қызметінің бастығы
Лауазымдық міндеттері. Өндірістік ұшу қызметіне басшылық жасайды. Орман қорының бекітіп берілген аумағында ормандарды рттерден авиациямен қорғау және орман шаруашылығы ұйымдарына қызмет көрсету жөніндегі жоспарлы тапсырмалардың орындалуын қамтамасыз етеді. Орман өрттерін байқау және сөндіру жөнінде тікұшақтармен және ұшақтармен ұшу сапарларының орындалуына бақылау жасайды. Өртке қарсы алдын алу іс-шараларын жүргізуді, авиациямен қарауылдауды және орман өрттерін сөндіруді, жалпы орман патологиялық қадағалауды жүзеге асыруды ұйымдастырады. Әуе кемелерінің, өрт сөндіретін техникалық құралдардың, көліктің, байланыс құралдарының ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз етеді. Авиациямен қарауылдау кезінде ұшқыш-байқаушылардың жұмысын тексереді. Ұйымның авиациялық бөлімшелерінің ұшу және өндірістік құжаттаманы жүргізуіне бақылау жасайды. Кадрлар іріктеуді жүзеге асырады, оларды жұмысқа қабылдау және босату жөнінде басшылыққа ұсыныстар енгізеді. Ұйым қызметкерлерімен оқу сабақтарын және түсіндірме жұмысын ұйымдастырады және тікелей өткізеді.
Білуге тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасы Орман кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы", "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, "Сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы" және "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, ормандарды күзету және қорғау мәселелері бойынша, азаматтық авиация саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілері; авиациялық техниканы пайдалану ережесі, оның құрылысының конструкциялық ерекшеліктері, мақсаты: ұшақ басқару, метеорология, аэродинамика негіздері; ұйымда пайдаланылатын ұшақтар мен тікұшақтардың ұшу-техникалық және пайдалану деректері; еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормалары.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары (орман шаруашылық саласындағы инженерлік) білім, ұшқыш-байқаушы куәлігінің болуы, ұйымның бағытына сәйкес келетін жұмыс істеу өтілі 5 жылдан кем болмауға тиіс.

5. Начальник авиационного отделения организации
Должностные обязанности. Осуществляет руководство авиационным отделением организации. Несет ответственность за принимаемые решения, сохранность и эффективное использование имущества. Организует авиационную охрану лесов от пожаров и обслуживание лесного хозяйства на закрепленной территории лесного фонда. Обеспечивает выполнение полетов на вертолетах и самолетах по обнаружению и тушению лесных пожаров, в соответствии с производственными планами, заданиями и инструкцией по авиационной охране лесов. Организует проведение профилактических противопожарных мероприятий, авиапатрулирование и тушение лесных пожаров имеющимися силами, осуществление общего лесопатологического надзора, контролирует соблюдение правил пожарной безопасности в лесах. Обеспечивает рациональное использование воздушных судов, технических средств пожаротушения, транспорта, средств связи. Руководит и координирует работы летчиков-наблюдателей и инструкторов авиапожарной команды. Осуществляет взаимодействие с государственными лесовладельцами. Составляет отчет о производственной деятельности авиационного отделения.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Лесной кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях", "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией" и "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам охраны и защиты лесов, в сфере гражданской авиации; правила эксплуатации, конструктивные особенности устройства, назначения авиационной техники; основы самолетовождения, метеорологии, аэродинамики; летно-технические и эксплуатационные данные самолетов и вертолетов, используемых в организации; особенности обслуживания территории государственного лесного фонда; требования по оформлению производственных и финансовых документов организации; правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее (инженерное в области лесного хозяйства) образование, наличие свидетельства летчика-наблюдателя, стаж работы в соответствующей профилю организации не менее 3 лет.
6. Инспектор летно-производственной службы
Должностные обязанности. Обеспечивает выполнение заданий по авиационной охране лесов от пожаров и обслуживанию организаций лесного хозяйства. Организует работу по выполнению полетов на вертолетах и самолетах по обнаружению и тушению лесных пожаров. Проводит контрольно-проверочные полеты с летчиками-наблюдателями. Осуществляет проведение занятий, учебно-тренировочных полетов и прием экзаменов. Ведет работу с курсантами, слушателями курсов летчиков-наблюдателей. Проводит инспекторские проверки и проверяет полетные документы отделений организации. Решает текущие производственные вопросы, связанные с летно-производственной деятельностью организации. В соответствии с производственными планами, заданиями и нормативными документами организует проведение профилактических противопожарных мероприятий, авиапатрулирование и тушение лесных пожаров. Обеспечивает рациональное использование воздушных судов, технических средств связи и пожаротушения, транспорта. Своевременно докладывает руководству организации о чрезвычайных происшествиях, связанных с производственной деятельностью. Проверяет наличие материальных ценностей отделений организации.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Лесной кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях", "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией" и "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам охраны и защиты лесов, в сфере гражданской авиации; правила эксплуатации, конструктивные особенности устройства, назначения авиационной техники; основы самолетовождения, метеорологии, аэродинамики; летно-технические и эксплуатационные данные самолетов и вертолетов, используемых в организации; особенности обслуживания территории государственного лесного фонда; требования по оформлению производственных и финансовых документов организации; правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее (инженерное в области лесного хозяйства) образование, наличие свидетельства летчика-наблюдателя, стаж работы в соответствующей профилю организации не менее 3 лет.

5. Ұйымның авиациялық бөлімшесінің бастығы
Лауазымдық міндеттері. Ұйымның авиациялық бөлімшесіне басшылық жасайды. Қабылданатын шешімдер, мүліктің сақталуы және тиімді пайдаланылуы үшін жауаптылықта болады. Орман қорының бекітіп берілген аумағында ормандарды өрттерден авиациямен қорғауды және орман шаруашылығы ұйымдарына қызмет көрсетуді ұйымдастырады. Ормандарды авиациямен қорғау жөніндегі өндірістік жоспарларға, тапсырмаларға және нұсқаулыққа сәйкес орман өрттерін байқау және сөндіру бойынша тікұшақтар мен ұшақтарда ұшу сапарларының орындалуын қамтамасыз етеді. Қолда бар күшпен өрттің алдын алу іс-шараларының жүргізілуін, авиациямен қарауылдауды және орман өрттерін сөндіруді, жалпы орман патологиялық қадағалауды жүзеге асыруды, ормандарда өрт қауіпсіздігі ережелерінің орындалуын ұйымдастырады. Әуе кемелерінің, өрт сөндіретін техникалық құралдардың, көліктің, байланыс құралдарының ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз етеді. Ұшқыш-байқаушылардың және авиациямен өрт сөндіру командасы нұсқаушыларының жұмысын басқарады және үйлестіреді. Мемлекеттік орман иеленушілермен бірлесіп жұмыс істейді. Авиациялық бөлімшенің өндірістік қызметі туралы есептілік жасайды.
Білуге тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасы Орман кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы", "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, "Сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы" және "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, ормандарды күзету және қорғау мәселелері бойынша, азаматтық авиация саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілері; авиациялық техниканы пайдалану ережесі, оның құрылысының конструкциялық ерекшеліктері, оның мақсаты; ұшақ басқару, метеорология, аэродинамика негіздері; ұйымда пайдаланылатын ұшақтар мен тікұшақтардың ұшу-техникалық және пайдалану деректері; мемлекеттік орман қорының аумағына қызмет көрсету ерекшеліктері; ұйымның өндірістік және қаржылық құжаттарын ресімдеу жөніндегі талаптар; еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормалары.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары (орман шаруашылық саласындағы инженерлік) білім, ұшқыш-байқаушы куәлігінің болуы, ұйымның бағытына сәйкес келетін жұмыс істеу өтілі 3 жылдан кем болмауға тиіс.
6. Ұйымның өндірістік-ұшу қызметінің инспекторы
Лауазымдық міндеттері. Ормандарды өрттерден авиациямен қорғау және орман шаруашылығы ұйымдарына қызмет көрсету жөніндегі тапсырмалардың орындалуын қамтамасыз етеді. Орман өрттерін байқау және сөндіру жөнінде тікұшақтармен және ұшақтармен ұшу сапарларын орындау жұмысын ұйымдастырады. Ұшқыш-байқаушылармен бақылау-тексеру ұшу сапарларын жүргізеді. Сабақтар, оқу-жаттығу ұшу сапарларын өткізуді және емтихан қабылдауды жүзеге асырады. Ұшқыш-бақылаушылар курстарының курсанттарымен, тыңдаушыларымен жұмыс жүргізеді. Инспекторлық тексерулер өткізеді және ұйым бөлімшелерінің ұшу құжаттарын тексереді. Ұйымның ұшу-өндірістік қызметімен байланысты ағымдағы өндірістік мәселелерді шешеді. Өндірістік жоспарларға, тапсырмаларға және нормативтік құжаттарға сәйкес өртке қарсы алдын алу іс-шараларының жүргізілуін, авиациямен қарауылдауды және орман өрттерін сөндіруді ұйымдастырады. Әуе кемелерінің, байланыс пен өрт сөндіретін техникалық құралдардың, көліктің ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз етеді. Өндірістік қызметпен байланысты төтенше оқиғалар жайында ұйым басшылығына дер кезінде баяндайды. Ұйым бөлімшелерінің материалдық құндылықтары болуын тексереді.
Білуге тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасы Орман кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы", "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, "Сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы" және "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, ормандарды күзету және қорғау мәселелері бойынша, азаматтық авиация саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілері; авиациялық техниканы пайдалану ережесі, оның құрылысының конструкциялық ерекшеліктері, оның мақсаты; ұшақ басқару, метеорология, аэродинамика негіздері; ұйымда пайдаланылатын ұшақтар мен тікұшақтардың ұшу-техникалық және пайдалану деректері; мемлекеттік орман қорының аумағына қызмет көрсету ерекшеліктері; ұйымның өндірістік және қаржылық құжаттарын ресімдеу жөніндегі талаптар; еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормалары.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары (орман шаруашылық саласындағы инженерлік) білім, ұшқыш-байқаушы куәлігінің болуы, ұйымның бағытына сәйкес келетін жұмыс істеу өтілі 3 жылдан кем болмауға тиіс.

7. Инженер по техническому обслуживанию, ремонту
и диагностике авиационной техники
Должностные обязанности. Организует выполнение ремонта авиационной техники: элементов конструкции, агрегатов и систем. Выполняет работы по техническому обслуживанию: поиску и устранению неисправностей авиационной техники. Проводит инструментальный контроль запасных частей, материальных средств наземного обслуживания. Осуществляет ведение эксплуатационно-технической и ремонтной документации. Обеспечивает выполнение правил и норм охраны труда и техники безопасности. Ведет учет работы по эксплуатации узлов и агрегатов воздушных судов. Принимает оперативные меры по устранению недостатков технической готовности воздушного судна. Выполняет работы по техническому обслуживанию авиатехники. Участвует в инспекторских осмотрах воздушных судов.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией" и "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам охраны и защиты лесов, в сфере гражданской авиации; правила эксплуатации, конструктивные особенности устройства, назначение авиационной техники, основы самолетовождения, метеорологии, аэродинамики; летно-технические и эксплуатационные данные самолетов и вертолетов, используемых в организации; документы, регламентирующие эксплуатацию и техническое обслуживание воздушных судов; правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее (летно-техническое) образование, стаж работы в области эксплуатации воздушных судов не менее 3 лет.
8. Летчик-наблюдатель
Должностные обязанности. Выполняет работу по организации и проведению авиационной охраны лесов. В составе экипажа воздушного судна выполняет полеты по авиационному патрулированию лесов, доставки десантниковпожарных и средств пожаротушения к местам лесных пожаров. Организует тушение лесных пожаров с воздуха и на земле, осуществляет общий и детальный лесопатологический надзор. Обеспечивает проведение плановых подготовительных работ к пожароопасному сезону. Осуществляет взаимодействие с государственными лесовладельцами.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Лесной кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях", "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией" и "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам охраны и защиты лесов пожаротушения гражданской авиацией; правила эксплуатации, конструктивные особенности устройства, назначения авиационной техники; основы самолетовождения, метеорологии, аэродинамики; летно-технические и эксплуатационные данные самолетов и вертолетов, используемых в организации; особенности обслуживания территории государственного лесного фонда; правила и особенности пожаротушения авиационной техники; методы и способы, спецификацию пожаротушения авиационной техники; требования по оформлению производственных и финансовых документов организации; правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее (инженерное в области лесного хозяйства) образование, наличие свидетельства летчика-наблюдателя без предъявления требования к стажу работы.

7. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және оның диагностикасы жөніндегі инженер
Лауазымдық міндеттері. Авиациялық техниканы: конструкция элементтерін, агрегаттар мен жүйелерді жөндеуді орындауды ұйымдастырады. Техникалық қызмет көрсету: авиациялық техниканың ақауларын іздеу және жою жөніндегі жұмыстарды орындайды. Қосалқы бөлшектерге, жерде қызмет көрсететін материалдық құралдарға аспаптық бақылау жасайды. Техникалық-пайдалану және жөндеу құжаттамасын жүргізуді жүзеге асырады. Еңбек және қауіпсіздік техникасы ережелері мен нормаларының орындалуын қамтамасыз етеді. Әуе кемелерінің тораптары мен агрегаттарын пайдалану жөніндегі жұмыстардың есебін жүргізеді. Әуе кемесінің техникалық әзірлігінің кемшіліктерін жою жөнінде жедел шаралар қолданады. Авиатехникаға техникалық қызмет көрсету жұмыстарын орындайды. Әуе кемелерінің инспекторлық байқауларына қатысады.
Білуге тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы" және "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, ормандарды күзету және қорғау мәселелері бойынша, азаматтық авиация саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілері; авиациялық техниканы пайдалану ережесі, оның құрылысының конструкциялық ерекшеліктері, мақсаты; ұшақ басқару, метеорология, аэродинамика негіздері; ұйымда пайдаланылатын ұшақтар мен тікұшақтардың ұшу-техникалық және пайдалану деректері; әуе кемелерін пайдалану мен оларға техникалық қызмет көрсетуді регламенттейтін құжаттар; еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормалары.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары (ұшу-техникалық) білім, әуе кемелерін пайдалану саласындағы жұмыс істеу өтілі 3 жылдан кем болмауға тиіс.
8. Ұшқыш-бақылаушы
Лауазымдық міндеттері. Ормандарды авиациямен қорғауды ұйымдастыру және өткізу жөніндегі жұмыстарды орындайды. Әуе кемесі экипажының құрамында ормандарды авиациямен қарауылдау, өрт сөндіруші десантшылар мен өрт сөндіру құралдарын орман өрттері болып жатқан жерлерге жеткізу жөнінде ұшу сапарларын орындайды. Орман өрттерін әуеден және жерде сөндіруді ұйымдастырады, жалпы және егжей-тегжейлі орман патологиялық қадағалауды жүзеге асырады. Орманда өрт қаупі бар маусымға жоспарлы әзірлік жұмыстарын жүргізуді қамтамасыз етеді. Мемлекеттік орман иеленушілермен бірлесіп жұмыс істейді.
Білуге тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасы Орман кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы", "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, "Сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы" және "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, ормандарды күзету және қорғау мәселелері бойынша, азаматтық авиация саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілері; авиациялық техниканы пайдалану ережесі, оның құрылысының конструкциялық ерекшеліктері, оның мақсаты; ұшақ басқару, метеорология, аэродинамика негіздері; ұйымда пайдаланылатын ұшақтар мен тікұшақтардың ұшу-техникалық және пайдалану деректері; мемлекеттік орман қорының аумағына қызмет көрсету ерекшеліктері; авиациялық техникамен өрт сөндіру ережесі мен ерекшеліктері; авиациялық техникамен өрт сөндірудің әдістері мен тәсілдері, ерекшелімі; ұйымның өндірістік және қаржылық құжаттарын ресімдеу жөніндегі талаптар; еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормалары.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары (орман шаруашылық саласындағы инженерлік) білім, ұшқыш-байқаушы куәлігінің болуы, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.

9. Инструктор парашютной и десантно-пожарной
службы организации
Должностные обязанности. Организует работу парашютной и десантно-пожарной службы организации. Проводит первоначальное обучение и подготовку десантников-пожарных и инструкторского состава. Отвечает за готовность парашютной и десантно-пожарной службы согласно производственного плана. Обеспечивает и контролирует оснащение авиационных отделений противопожарным имуществом, десантным оборудованием, спецодеждой и средствами индивидуальной защиты. Организует и проводит наземные и воздушные тренировки по десантированию с вертолета на спусковых устройствах, организовывает и проводит учения по тушению лесных пожаров с личным составом авиационных отделений. Принимает участие по организации работы парашютной и десантно-пожарной службы на тушении лесного пожара. Выполняет лесопатрульные полеты на вертолетах и транспортные полеты на самолетах в качестве служебного пассажира. Обеспечивает контроль за соблюдением правил техники безопасности при совершении спусков с вертолета. Обеспечивает оперативную готовность авиапожарной команды при вылете и выезде на тушение лесного пожара. Обеспечивает выполнение требований наставления по парашютно-десантным работам в авиационной охране лесов. Обеспечивает внедрение в практику передовых технологий и средств пожаротушения. Ведет производственную и статистическую отчетность работы парашютной и десантно-пожарной службы организации.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Лесной кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях", "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией" и "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам охраны и защиты лесов, в сфере гражданской авиации; правила эксплуатации, конструктивные особенности устройства, назначения авиационной техники; основы самолетовождения, метеорологии, аэродинамики; летно-технические и эксплуатационные данные самолетов и вертолетов, используемых в организации; методы и способы борьбы с лесными пожарами; особенности обслуживаемой территории лесов государственного лесного фонда и специфику тушения лесных пожаров на охраняемой площади; правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее (инженерное в области лесного хозяйства) образование, наличие свидетельства летчика-наблюдателя, стаж работы в качестве инструктора авиапожарной команды не менее 3 лет.

9. Ұйымның парашюттік және өрт сөндіру-десанттық қызметінің нұсқаушысы
Лауазымдық міндеттері. Ұйымның парашюттік және өрт сөндіру-десанттық қызметінің жұмысын ұйымдастырады. Өрт сөндіруші-десантшылар мен нұсқаушылар құрамының бастапқы оқуы мен дайындығын өткізеді. Өндірістік жоспарға сәйкес парашюттік және өрт сөндіру десанттық қызметтің дайындығы үшін жауап береді. Авиациялық бөлімшелердің өртке қарсы мүлікпен, десанттық жабдықпен, арнайы киіммен және жеке қорғану құралдарымен жарақтандырылуын қамтамасыз етеді және бақылайды. Тікұшақтан түсіру құрылғыларымен жерге түсу жөнінде жерде және әуеде жаттығулар, авиациялық бөлімшелердің жеке құрамы мен орман өрттерін сөндіру бойынша жаттығулар ұйымдастырады және өткізеді. Орман өртін сөндіруде парашюттік және өрт сөндіру-десанттық қызметтің жұмысын ұйымдастыруға қатысады. Қызметтік жолаушы ретінде тікұшақтарда орманды қадағалап ұшу сапарларын және ұшақтардың көліктік ұшу сапарларын орындайды. Тікұшақтан жерге түсу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерінің сақталуына бақылау жасалуын қамтамасыз етеді. Авиациямен өрт сөндіру командасының орман өртін сөндіруге ұшу және бару кезінде жедел дайын болуын қамтамасыз етеді. Ормандарды авиациямен қорғауда парашюттік-десанттық жұмыстары бойынша нұсқаулықтар талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді. Өрт сөндірудің озық технологиялары мен құралдарының практикаға енгізілуін қамтамасыз етеді. Ұйымның парашюттік және өрт сөндіру-десанттық қызметі жұмысының өндірістік және статистикалық есептілігін жүргізеді.
Білуге тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасы Орман кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы", "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, "Сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы" және "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, ормандарды күзету және қорғау мәселелері бойынша, азаматтық авиация саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілері; авиациялық техниканы пайдалану ережесі, оның құрылысының конструкциялық ерекшеліктері, мақсаты; ұшақ басқару, метеорология, аэродинамика негіздері; ұйымда пайдаланылатын ұшақтар мен тікұшақтардың ұшу-техникалық және пайдалану деректері; орман өрттерімен күресудің әдістері мен тәсілдері; мемлекеттік орман қорының қызмет көрсетілетін аумағының ерекшеліктері және қорғалатын алқапта орман өрттерін сөндіру ерекшелігі; еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормалары.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары (орман шаруашылық саласындағы инженерлік) білім, ұшқыш-байқаушы куәлігінің болуы, авиациямен өрт сөндіру командасының нұсқаушысы болып жұмыс істеу өтілі 3 жылдан кем болмауға тиіс.

10. Инструктор авиапожарной команды
Должностные обязанности. Организует работу авиапожарной команды с количеством десантников-пожарных от 12 человек и более. Несет ответственность за выполнение производственного задания по тушению лесного пожара. Обеспечивает выполнение мероприятий по охране труда и техники безопасности при тушении лесного пожара, а также выполнении хозяйственных работ на авиационном отделении. Осуществляет учебу по техническим средствам пожаротушения, повышает свою квалификацию. Выполняет спуски на спусковом устройстве с вертолета и тренировочной вышки. Выполняет лесопатрульные полеты на вертолетах и транспортные полеты на самолетах в качестве служебного пассажира. Организовывает проведение профилактических работ, противопожарных мероприятий, хозяйственно-строительных работ и производственных заданий на авиационном отделении. Осуществляет контроль за соблюдением предполетного отдыха и дисциплины десантников-пожарных. Обеспечивает контроль за соблюдением правил техники безопасности при совершении спусков с вертолета, производит подготовку к работе спускового устройства, средств пожаротушения и полевого снаряжения, следит за их сохранностью и исправностью. Обеспечивает оперативную готовность авиапожарной команды при вылете и выезде на тушение лесного пожара.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Лесной кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях", "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией" и "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам охраны и защиты лесов, в сфере гражданской авиации; правила эксплуатации, конструктивные особенности устройства, назначения авиационной техники; основы самолетовождения, метеорологии, аэродинамики; летно-технические и эксплуатационные данные самолетов и вертолетов, используемых в организации; методы и способы борьбы с лесными пожарами; особенности обслуживаемой территории государственного лесного фонда и специфику тушения лесных пожаров на охраняемой площади; правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее (инженерное в области лесного хозяйства) образование, наличие свидетельства летчика-наблюдателя, стаж работы в качестве десантника-пожарного не менее 3 лет.

10. Авиациямен өрт сөндіру командасының нұсқаушысы
Лауазымдық міндеттері. 12 және одан да көп адамнан тұратын өрт сөндіруші десантшылардың авиациямен өрт сөндіру командасының жұмысын ұйымдастырады. Орман өртін сөндіру жөніндегі өндірістік тапсырманың орындалуы үшін жауаптылықта болады. Орман өртін сөндіру, сондай-ақ авиациялық бөлімшеде шаруашылық жұмыстарын орындау кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз етеді. Өрт сөндірудің техникалық құралдары бойынша оқу шараларын жүзеге асырады, өзінің біліктілігін арттырады. Тікұшақтан және жаттығу мұнарасынан түсу құрылғысымен жерге түсу жаттығуларын орындайды. Қызметтік жолаушы ретінде тікұшақтарда орман қарауылдау жөніндегі ұшу сапарларын және ұшақтарда көліктік ұшу сапарларын орындайды. Авиациялық бөлімшеде профилактикалық жұмыстар, өртке қарсы іс-шаралар, шаруашылық-құрылыс жұмыстары мен өндірістік тапсырмалардың орындалуын ұйымдастырады. Өрт сөндіруші-десантшылардың ұшу алдында дем алу және тәртіп сақтау шараларының орындалуына бақылау жасайды. Тікұшақтан жерге түсу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерінің сақталуына бақылау жасалуын қамтамасыз етеді, жерге түсу құрылғысын, өрт сөндіру құралдарын және далалық жабдықтарды жұмысқа дайындайды, олардың сақталуы мен ақаусыз болуын қадағалайды. Орман өртін сөндіруге ұшу және шығу кезінде авиациямен өрт сөндіру командасының жедел дайындығын қамтамасыз етеді.
Білуге тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасы Орман кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы", "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, "Сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы" және "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, ормандарды күзету және қорғау мәселелері бойынша, азаматтық авиация саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілері; авиациялық техниканы пайдалану ережесі, оның құрылысының конструкциялық ерекшеліктері, мақсаты; ұшақ басқару, метеорология, аэродинамика негіздері; ұйымда пайдаланылатын ұшақтар мен тікұшақтардың ұшу-техникалық және пайдалану деректері; орман өрттерімен күресудің әдістері мен тәсілдері; мемлекеттік орман қорының қызмет көрсетілетін аумағының ерекшеліктері және қорғалатын алқапта орман өрттерін сөндіру ерекшелігі; еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормалары.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары (орман шаруашылық саласындағы инженерлік) білім, ұшқыш-байқаушы куәлігінің болуы, өрт сөндіруші-десантшы болып жұмыс істеу өтілі 3 жылдан кем болмауға тиіс.

11. Инструктор парашютной и десантно-пожарной группы
Должностные обязанности. Организует работу парашютной и десантно-пожарной группы авиационного отделения в количестве десантников-пожарных от 3 до 6 человек. Лично принимает участие по организации и тушению лесных пожаров. Несет ответственность за выполнение производственного задания по тушению лесного пожара. Участвует в проведении профилактических работ, противопожарных мероприятий, хозяйственно-строительных работ и других производственных заданий. Выполняет спуски на спусковом устройстве с вертолета и тренировочной вышки. Выполняет лесопатрульные полеты на вертолетах и транспортные полеты на самолетах в качестве служебного пассажира. Осуществляет контроль за соблюдением предполетного отдыха и дисциплины десантников-пожарных. Обеспечивает контроль за соблюдением правил техники безопасности при совершении спусков с вертолета и выполнении других работ, производит подготовку к работе спускового устройства, средств пожаротушения и полевого снаряжения, следит за их сохранностью и исправностью. Обеспечивает оперативную готовность парашютной и десантно-пожарной группы при вылете и выезде на тушение лесного пожара. Обеспечивает выполнение требований наставления по парашютно-десантным работам в авиационной охране лесов.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Лесной кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях", "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией" и "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам охраны и защиты лесов, в сфере гражданской авиации; правила эксплуатации, конструктивные особенности устройства, назначения авиационной техники; основы самолетовождения, метеорологии, аэродинамики, летно-технические и эксплуатационные данные самолетов и вертолетов, используемых в организации; методы и способы борьбы с лесными пожарами; особенности обслуживаемой территории государственного лесного фонда и специфику тушения лесных пожаров на охраняемой площади; правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее (инженерное в области лесного хозяйства) образование, наличие свидетельства летчика-наблюдателя, стаж работы в качестве десантника-пожарного не менее 2 лет.

11. Парашюттік және өрт сөндіру-десанттық топтың нұсқаушысы
Лауазымдық міндеттері. Өрт сөндіруші-десантшылардың авиациялық бөлімшесінің 3-6 адамнан тұратын парашюттік және өрт сөндіруші-десантшылар тобының жұмысын ұйымдастырады. Орман өртін сөндіру жөніндегі өндірістік тапсырманың орындалуы үшін жауаптылықта болады. Профилактикалық жұмыстар, өртке қарсы іс-шаралар, шаруашылық-құрылыс жұмыстарын және басқа да өндірістік тапсырмалар орындауға қатысады. Тікұшақтан және жаттығу мұнарасынан су құрылғысымен жерге түсу жаттығуларын орындайды. Қызметтік жолаушы ретінде тікұшақтарда орман қарауылдау жөніндегі ұшу сапарларын және ұшақтарда көліктік ұшу сапарларын орындайды. Өрт сөндіруші-десантшылардың ұшу алдында демалу және тәртіп сақтау шараларының орындалуына бақылау жасайды. Тікұшақтан жерге түсу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерінің сақталуына бақылау жасалуын қамтамасыз етеді, жерге түсу құрылғысын, өрт сөндіру құралдарын және далалық жабдықтарды жұмысқа дайындайды, олардың сақталуы мен ақаусыз болуын қадағалайды. Орман өртін сөндіруге ұшу және шығу кезінде авиациямен өрт сөндіру командасының жедел дайындығын қамтамасыз етеді. Ормандарды авиациямен қорғауда парашюттік-десанттық жұмыстар бойынша нұсқаулықтар талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді.
Білуге тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасы Орман кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы", "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, "Сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы" және "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, ормандарды күзету және қорғау мәселелері бойынша, азаматтық авиация саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілері; авиациялық техниканы пайдалану ережесі, оның құрылысының конструкциялық ерекшеліктері, мақсаты; ұшақ басқару, метеорология, аэродинамика негіздері; ұйымда пайдаланылатын ұшақтар мен тікұшақтардың ұшу-техникалық және пайдалану деректері; орман өрттерімен күресудің әдістері мен тәсілдері; мемлекеттік орман қорының қызмет көрсетілетін аумағының ерекшеліктері және қорғалатын алқапта орман өрттерін сөндіру ерекшелігі; еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормалары.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары (орман шаруашылық саласындағы инженерлік) білім, ұшқыш-байқаушы куәлігінің болуы, өрт сөндіруші-десантшы болып жұмыс істеу өтілі 2 жылдан кем болмауға тиіс.