О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года № 275 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня и ипотечных организациях"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 марта 2010 года № 20. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 мая 2010 года № 6208. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.01.2011 № 3 (вводится в действие с 01.07.2011).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и в целях совершенствования бухгалтерского учета в банках второго уровня и ипотечных организациях Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года № 275 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня и ипотечных организациях" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1973) внести следующие изменения и дополнения:
в типовом Плане счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня и ипотечных организациях, утвержденном указанным постановлением:
в главе 1:
в пункте 7:
в группе счетов 1458 номер 1458 заменить номером 1460;
после группы счетов 1480 дополнить группой счетов следующего содержания:
"1490       Прочие долговые инструменты в категории "займы и
дебиторская задолженность";
название группы счетов 1890 дополнить словами "и дилинговым операциям";
в пункте 8:
название группы счетов 2030 изложить в следующей редакции:
"2030       Займы, полученные от Правительства Республики Казахстан,
местных исполнительных органов Республики Казахстан и
национального управляющего холдинга";
название группы счетов 2890 дополнить словами "и дилинговым операциям";
в пункте 10:
название группы счетов 4200 дополнить словами ", учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток";
название группы счетов 4450 изложить в следующей редакции:
"4450       Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным
бумагам, имеющимся в наличии для продажи";
после группы счетов 4480 дополнить группой счетов следующего содержания:
"4490       Доходы, связанные с получением вознаграждения по прочим
долговым инструментам в категории "займы и дебиторская
задолженность";
в пункте 11:
название группы счетов 5030 изложить в следующей редакции:
"5030       Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам,
полученным от Правительства, местных исполнительных
органов Республики Казахстан и национального управляющего
холдинга";
в главе 2 :
после счета 1052 дополнить счетом следующего содержания:
"1053 Текущие счета ипотечных организаций в банках";
название счета 1054 дополнить словами "и текущим счетам ипотечных организаций";
название счета 1202 изложить в следующей редакции:
"1202       Просроченная задолженность по ценным бумагам, учитываемым
по справедливой стоимости через прибыль или убыток";

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердегі және ипотекалық ұйымдардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2002 жылғы 30 шілдедегі № 275 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2010 жылғы 29 наурыздағы N 20 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 6 мамырда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6208 болып енгізілді. Күші жойылды - Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен.
Күші жойылады - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2011.01.31 № 3 қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және екінші деңгейдегі банктердегі және ипотекалық ұйымдардағы бухгалтерлік есепті жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Екінші деңгейдегі банктердегі және ипотекалық ұйымдардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы» 2002 жылғы 30 шілдедегі № 275 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1973 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі және ипотекалық ұйымдардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында:
1-тарауда:
7-тармақта:
1458-шоттар тобындағы 1458 нөмірі 1460 нөмірімен ауыстырылсын;
1480-шоттар тобынан кейін мынадай мазмұндағы шоттар тобымен толықтырылсын:
«1490 «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да
борыштық құралдар»;
1890-шоттар тобының аты «операциялар» деген сөзден кейін «және дилингтік операциялар» деген сөздермен толықтырылсын;
8-тармақта:
2030-шоттар тобының аты мынадай редакцияда жазылсын:
«2030 Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан
Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және
ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемдар»;
2890-шоттар тобының аты «операциялар» деген сөзден кейін «және дилингтік операциялар» деген сөздермен толықтырылсын;
10-тармақта:
4200-шоттар тобының аты «Бағалы» деген сөздер «Пайда немесе зиян арқылы әділ құны бойынша есептелетін бағалы» деген сөздермен ауыстырылсын;
4450-шоттар тобының аты мынадай редакцияда жазылсын:
«4450 Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша сыйақы алумен
байланысты кірістер»;
4480-шоттар тобынан кейін мынадай мазмұндағы шоттар тобымен толықтырылсын:
«4490 «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да
борыштық құралдар бойынша сыйақы алумен байланысты
кірістер»;
11-тармақта:
5030-шоттар тобының аты мынадай редакцияда жазылсын:
«5030 Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан
Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және
ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемдар бойынша
сыйақы төлеумен байланысты шығыстар»;
2-тарауда:
1052-шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
«1053 Ипотекалық ұйымдардың банктердегі ағымдағы шоттары»;
1054-шоттың атында «бойынша шығындарды жабуға арналған резервтер» деген сөздер «және ипотекалық ұйымдардың ағымдағы шоттары бойынша шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)» деген сөздермен ауыстырылсын;
1202-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
«1202 Пайда немесе зиян арқылы әділ құны бойынша есептелетін
бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек»;

номера и названия счетов 1204 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным бумагам", 1207 "Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток" исключить;
после названия группы счетов 1450 дополнить счетом следующего содержания:
"1451       Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным бумагам,
имеющимся в наличии для продажи";
номера и названия счетов 1455 "Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи", 1458 "Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами" исключить;
после счета 1458 дополнить счетами и группой счетов следующего содержания:
"1459       Просроченная задолженность по ценным бумагам, имеющимся в
наличии для продажи
1460        Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами
1461        Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами
1462        Просроченная задолженность по операциям "обратное РЕПО" с
ценными бумагами
1463        Резервы (провизии) на покрытие убытков по операциям
"обратное РЕПО" с ценными бумагами";
после счета 1476 дополнить счетом следующего содержания:
"1477       Резервы (провизии) на покрытие убытков по инвестициям в
дочерние и ассоциированные организации";
номер и название счета 1484 "Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам, удерживаемым до погашения" исключить;
после счета 1484 дополнить счетами и группой счетов следующего содержания:
"1485       Просроченная задолженность по ценным бумагам,
удерживаемым до погашения
1486        Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным бумагам,
удерживаемым до погашения
1490        Прочие долговые инструменты в категории "займы и
дебиторская задолженность"
1491        Прочие долговые инструменты в категории "займы и
дебиторская задолженность"
1492        Дисконт по прочим долговым инструментам в категории
"займы и дебиторская задолженность"
1493        Премия по прочим долговым инструментам в категории "займы
и дебиторская задолженность"
1494        Просроченная задолженность по прочим долговым
инструментам в категории "займы и дебиторская
задолженность"
1495        Резервы (провизии) на покрытие убытков по прочим долговым
инструментам в категории "займы и дебиторская
задолженность";
после счета 1749 дополнить счетом следующего содержания:
"1750       Просроченное вознаграждение по ценным бумагам";
после счета 1756 дополнить счетом следующего содержания:
"1757       Начисленные доходы по прочим долговым инструментам в
категории "займы и дебиторская задолженность";
название группы счетов 1890 дополнить словами "и дилинговым операциям";

1204 «Бағалы қағаздар бойынша шығындарды жабуға арналған резервтер», 1207 «Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есептелетін бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы» шоттарының нөмірлері мен аттары алынып тасталсын;
1450-шоттар тобының атынан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
«1451 Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша шығындарды
жабуға арналған резервтер (провизиялар)»;
1455 «Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушыларға есептелген сыйақы», 1458 «Бағалы қағаздармен «кері РЕПО» операциялары» шоттарының нөмірлері мен аттары алынып тасталсын;
1458-шоттан кейін мынадай мазмұндағы шоттармен және шоттар тобымен толықтырылсын:
«1459 Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен
берешек
1460 Бағалы қағаздармен «кері РЕПО» операциялары
1461 Бағалы қағаздармен «кері РЕПО» операциялары
1462 Бағалы қағаздармен «кері РЕПО» операциялары бойынша
мерзімі өткен берешек
1463 Бағалы қағаздармен «кері РЕПО» операциялары бойынша
шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)»;
1476-шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
«1477 Еншілес және қауымдасқан ұйымдарға инвестициялар бойынша
шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)»;
1484 «Өтелгенге дейінгі ұсталатын бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы» шотының нөмірі және аты алынып тасталсын;
1484-шоттан кейін мынадай мазмұндағы шоттармен және шоттар тобымен толықтырылсын:
«1485 Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша мерзімі
өткен берешек
1486 Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша
шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)
1490 «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да
борыштық құралдар
1491 «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да
борыштық құралдар
1492 «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да
борыштық құралдар бойынша дисконт
1493 «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да
борыштық құралдар бойынша сыйлықақы
1494 «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да
борыштық құралдар бойынша мерзімі өткен берешек
1495 «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да
борыштық құралдар бойынша шығындарды жабуға арналған
резервтер (провизиялар)»;
1749-шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
«1750 Бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен сыйақы»;
1756-шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
«1757 «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да
борыштық құралдар бойынша есептелген кірістер»;
1890-шоттар тобының аты «операциялар» деген сөзден кейін «және дилингтік операциялар» деген сөздермен толықтырылсын;

названия группы счетов 2030 и счета 2036 изложить в следующей редакции:
"2030       Займы, полученные от Правительства Республики Казахстан,
местных исполнительных органов Республики Казахстан и
национального управляющего холдинга";
"2036       Долгосрочные займы, полученные от Правительства
Республики Казахстан, местных исполнительных органов
Республики Казахстан и национального управляющего
холдинга";
после группы счетов 2040 дополнить счетами следующего содержания:
"2041       Дисконт по займам, полученным от международных финансовых
организаций
2042        Премия по займам, полученным от международных финансовых
организаций";
после счета 2201 дополнить счетом следующего содержания:
"2202       Неинвестированные остатки на текущих счетах, открытых
банками-кастодианами накопительным пенсионным фондам и
организациям, осуществляющим управление инвестиционным
портфелем";
после счета 2230 дополнить счетом следующего содержания:
"2231       Просроченная задолженность по вкладам дочерних
организаций специального назначения";
название счета 2703 изложить в следующей редакции:
"2703       Начисленные расходы по займам, полученным от
Правительства Республики Казахстан, местных
исполнительных органов Республики Казахстан и
национального управляющего холдинга";
после счета 2706 дополнить счетом следующего содержания:
"2707       Начисленные расходы, связанные с выплатой вознаграждения
на сумму денег, принятых в качестве обеспечения (заклад,
задаток) обязательств клиентов";
название счета 2869 изложить в следующей редакции:
"2869       Выданные гарантии";
название группы счетов 2890 дополнить словами "и дилинговым операциям";
номера и названия счетов 3590 "Счет корректировки на гиперинфляцию", 4091 "Другие доходы, связанные с получением вознаграждения по операциям с другими банками" исключить;
название группы счетов 4200 дополнить словами ", учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток";
после счета 4482 дополнить группой счетов и счетами следующего содержания:
"4490       Доходы, связанные с получением вознаграждения по прочим
долговым инструментам в категории "займы и дебиторская
задолженность"
4491        Доходы, связанные с получением вознаграждения по прочим
долговым инструментам в категории "займы и дебиторская
задолженность"
4492        Доходы по амортизации дисконта по прочим долговым
инструментам в категории "займы и дебиторская
задолженность";
номер и название счета 4894 "Доходы по операциям спот" исключить;
после счета 4896 дополнить счетом следующего содержания:
"4897       Доходы, связанные с получением вознаграждения по
производным финансовым инструментам";
название группы счетов 5030 изложить в следующей редакции:
"5030       Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам,
полученным от Правительства, местных исполнительных
органов Республики Казахстан и национального управляющего
холдинга";
после счета 5228 дополнить счетом следующего содержания:
"5229       Расходы, связанные с выплатой вознаграждения на сумму
денег, принятых в качестве обеспечения (заклад, задаток)
обязательств клиентов";
после счета 5308 дополнить счетом следующего содержания:
"5309       Расходы по амортизации премии по прочим долговым
инструментам в категории "займы и дебиторская
задолженность";
номер и название счета 5894 "Расходы по операциям спот" исключить;
после счета 5896 дополнить счетом следующего содержания:
"5897       Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
производным финансовым инструментам";

2030-шоттар тобының және 2036-шотының аттары мынадай редакцияда жазылсын:
«2030 Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан
Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және
ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемдар»;
«2036 Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан
Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және
ұлттық басқарушы холдингтен алынған ұзақ мерзімді
заемдар»;
2040-шоттар тобынан кейін мынадай мазмұндағы шоттармен толықтырылсын:
«2041 Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдар бойынша
дисконт
2042 Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдар бойынша
сыйлықақы»;
2201-шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
«2202 Жинақтаушы зейнетақы қорларына және инвестициялық
портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға
кастодиан-банктер ашқан ағымдағы шоттардағы
инвестицияланбаған қалдықтар»;
2230-шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
«2231 Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары бойынша
мерзімі өткен берешек»;
2703-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
«2703 Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан
Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және
ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемдар бойынша
есептелген шығыстар»;
2706-шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
«2707 Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету (қардарлық, кепілпұл) ретінде қабылданған ақша сомасына сыйақы төлеумен байланысты есептелген шығыстар»;
2869-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
«2869 Берілген кепілдіктер»;
2890-шоттар тобының аты «операциялар» деген сөзден кейін «және дилингтік операциялар» деген сөздермен толықтырылсын;
3590 «Гиперинфляцияға арналған түзету шоты», 4091 «Басқа банктермен операциялар бойынша сыйақы алуға байланысты басқа кірістер» шоттарының нөмірлері мен аттары алынып тасталсын;
4200-шоттар тобының атындағы «Бағалы» деген сөз «Пайда немесе зиян арқылы әділ құны бойынша ескерілетін бағалы» деген сөздермен ауыстырылсын;
4482-шоттан кейін мынадай мазмұндағы шоттар тобымен және шоттармен толықтырылсын:
«4490 «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да
борыштық құралдар бойынша сыйақы алумен байланысты
кірістер
4491 «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да
борыштық құралдар бойынша сыйақы алумен байланысты
кірістер
4492 «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да
борыштық құралдар бойынша дисконтты амортизациялау бойынша
кірістер»;
4894 «Спот операциялары бойынша кірістер» шотының нөмірі мен аты алынып тасталсын;
4896-шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
«4897 Туынды қаржы құралдары бойынша сыйақы алумен байланысты
кірістер»;
5030-шоттар тобының аты мынадай редакцияда жазылсын:
«5030 Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан
Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және
ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемдар бойынша
сыйақы төлеумен байланысты шығыстар»;
5228-шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
«5229 Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету (қардарлық,
кепілпұл) ретінде қабылданған ақша сомасына сыйақы
төлеумен байланысты шығыстар»;
5308-шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
«5309 «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да
борыштық құралдар бойынша сыйлықақыны амортизациялау
бойынша шығыстар»;
5894 «Спот операциялары бойынша шығыстар» шотының нөмірі мен аты алынып тасталсын;
5896-шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
«5897 Туынды қаржы құралдары бойынша сыйақы төлеумен байланысты
шығыстар»;

в названии счетов 7404, 7410 слова "по категории А" исключить;
номер и название счета 7415 "Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам, в которые размещены пенсионные активы" исключить;
в главе 3:
после описания счета 1052 дополнить названием и описанием счета 1053 следующего содержания:
"1053. Текущие счета ипотечных организаций в банках (активный).
Назначение счета: Учет сумм денег на текущих счетах ипотечных организаций, открытых в банках второго уровня.
По дебету счета проводятся суммы денег, поступивших на текущий счет ипотечной организации, открытый в банке.
По кредиту счета проводится списание сумм денег с текущего счета ипотечной организации, открытого в банке.";
в названии и описании счета 1054:
название после слова "банках" дополнить словами "и текущим счетам ипотечных организаций";
в описании:
части первую и вторую дополнить словами ", текущим счетам ипотечных организаций";
часть третью после слова "банках," дополнить словами "текущим счетам ипотечных организаций";
в названии и описании счета 1202:
в названии слова "приобретенным ценным бумагам" заменить словами "ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток";
в описании:
в частях первой и второй слова "приобретенным ценным бумагам" заменить словами "ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток";
в части третьей слова "приобретенным ценным бумагам" заменить словами "ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток,";
номера, названия и описания счетов 1204, 1207 исключить;
после описания счета 1445 дополнить названием и описанием счета 1451 следующего содержания:
"1451. Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм резервов (провизий) на покрытие убытков по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводятся суммы создаваемых резервов (провизий) на покрытие убытков по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи.
По дебету счета проводится списание сумм созданных резервов (провизий) на покрытие убытков по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи, при их аннулировании или списании требования по ценной бумаге с баланса.";
в части третьей описания счета 1452 цифры "1202" заменить цифрами "1459";

7404, 7410-шоттардың атындағы «А» санаты бойынша» деген сөздер алынып тасталсын;
7415 «Зейнетақы активтері орналастырылған бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар есептелген сыйақы» шотының нөмірі мен аты алынып тасталсын;
3-тарауда:
1052-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 1053-шоттың атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
«1053. Ипотекалық ұйымдардың банктердегі ағымдағы шоттары (актив).
Шоттың мақсаты: Ипотекалық ұйымдардың екінші деңгейдегі банктерде ашылған ағымдағы шоттарындағы ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ипотекалық ұйымның банкте ашылған ағымдағы шотына түскен ақша сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ипотекалық ұйымның банкте ашылған ағымдағы шотынан ақша сомалары есептен шығарылады.»;
1054-шоттың атында және сипаттамасында:
атында «бойынша шығындарды жабуға арналған резервтер» деген сөздер «және ипотекалық ұйымдардың ағымдағы шоттары бойынша шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)» деген сөздермен ауыстырылсын;
сипаттамада «бойынша шығындарды жабуға арналған резервтер» деген сөздер «, ипотекалық ұйымдардың ағымдағы шоттары бойынша шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)» деген сөздермен ауыстырылсын;
1202-шоттың атында және сипаттамасында:
атында «Банк сатып алынған» деген сөздер «Пайда немесе зиян арқылы әділ құны бойынша есептелетін» деген сөздермен ауыстырылсын;
сипаттамада:
бірінші бөлікте «Сатып алынған» деген сөздер «Пайда немесе зиян арқылы әділ құны бойынша есептелетін» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші және үшінші бөліктерде «сатып алынған» деген сөздер «пайда немесе зиян арқылы әділ құны бойынша есептелетін» деген сөздермен ауыстырылсын;
1204, 1207-шоттардың нөмірлері, аттары мен сипаттамалары алынып тасталсын;
1445-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 1451-шоттың атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
«1451. Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар бойынша шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар) (контрактив)».
Шоттың мақсаты: Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар бойынша шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар бойынша шығындарды жабуға арнап құрылатын резервтердің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар бойынша шығындарды жабуға арнап құрылған резервтердің (провизиялардың) сомалары олардың күші жойылған немесе бағалы қағаз бойынша талап баланстан есептен шығарылған жағдайда есептен шығарылады.»;
1452-шот сипаттамасының үшінші бөлігінде «1202» деген цифрлар «1459» деген цифрлармен ауыстырылсын;

номера, названия и описания счетов 1455, 1458 исключить;
после описания счета 1458 дополнить названиями и описаниями счетов 1459, 1461, 1462, 1463 следующего содержания:
"1459. Просроченная задолженность по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи.
По дебету счета проводятся суммы просроченной задолженности по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи при их реализации, погашении или списании их с баланса.
1461. Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами (активный).
Назначение счета: Учет сумм требований по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами, полученными в залог на дату открытия операции с обязательством в будущем вернуть продавцу ценные бумаги по оговоренной цене.
По дебету счета проводятся суммы требований по операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами на дату открытия операции.
По кредиту счета проводится списание сумм требований по операции "обратное РЕПО" при закрытии или аннулировании операции.
1462. Просроченная задолженность по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
По дебету счета проводятся суммы просроченной задолженности по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами при их реализации, погашении или списании их с баланса.
1463. Резервы (провизии) на покрытие убытков по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм резервов (провизий) на покрытие убытков по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
По кредиту счета проводятся суммы создаваемых резервов (провизий) на покрытие убытков по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
По дебету счета проводится списание сумм созданных резервов (провизий) при их аннулировании или списании с баланса.";
после описания счета 1476 дополнить названием и описанием счета 1477 следующего содержания:
"1477. Резервы (провизии) на покрытие убытков по инвестициям в дочерние и ассоциированные организации (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм резервов (провизий) на покрытие убытков по инвестициям в дочерние и ассоциированные организации.
По кредиту счета проводится сумма резервов (провизий) на покрытие убытков по инвестициям в дочерние и ассоциированные организации.
По дебету счета проводится списание сумм резервов (провизий) на покрытие убытков по инвестициям в дочерние и ассоциированные организации при их аннулировании или списании с баланса.";

1455, 1458-шоттардың нөмірлері, аттары мен сипаттамалары алынып тасталсын;
1458-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 1459, 1461, 1462, 1463-шоттардың аттарымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
«1459. Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек (актив).
Шоттың мақсаты: Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек сомалары олар сатылған, өтелген немесе олар баланстан есептен шығарылған жағдайда есептен шығарылады.
1461. Бағалы қағаздармен «кері РЕПО» операциялары (актив).
Шоттың мақсаты: Болашақта сатушыға бағалы қағаздарды келісілген баға бойынша қайтару міндеттемесімен операция ашылған күні кепілге алынған бағалы қағаздармен «кері РЕПО» операциялары бойынша талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздармен «кері РЕПО» операциясы бойынша талаптардың операция ашылған күнгі сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздармен «кері РЕПО» операциялары бойынша талаптардың сомалары операция жабылған немесе күші жойылған жағдайда есептен шығарылады.
1462. Бағалы қағаздармен «кері РЕПО» операциялары бойынша мерзімі өткен берешек (актив).
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздармен «кері РЕПО» операциялары бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздармен «кері РЕПО» операциялары бойынша мерзімі өткен берешектің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздармен «кері РЕПО» операциялары бойынша мерзімі өткен берешектің сомалары олар сатылған, өтелген немесе олар баланстан есептен шығарылған жағдайда есептен шығарылады.
1463. Бағалы қағаздармен «кері РЕПО» операциялары бойынша шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар) (контрактив).
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздармен «кері РЕПО» операциялары бойынша шығындарды жабуға арналған резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздармен «кері РЕПО» операциялары бойынша шығындарды жабуға арнап құрылатын резервтердің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған резервтердің (провизиялардың) сомалары олардың күші жойылған немесе баланстан есептен шығарылған жағдайда есептен шығарылады.»;
1476-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 1477-шоттың атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
«1477. Еншілес және қауымдасқан ұйымдарға инвестициялар бойынша шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар) (контрактив).
Шоттың мақсаты: Еншілес және қауымдасқан ұйымдарға инвестициялар бойынша шығындарды жабуға арналған резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша еншілес және қауымдасқан ұйымдарға инвестициялар бойынша шығындарды жабуға арналған резервтердің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша еншілес және қауымдасқан ұйымдарға инвестициялар бойынша шығындарды жабуға арналған резервтердің (провизиялардың) сомалары олардың күші жойылған немесе баланстан есептен шығарылған жағдайда есептен шығарылады.»;

в части третьей описания счета 1481 цифры "1202" заменить цифрами "1485";
номер, название и описание счета 1484 исключить;
после описания счета 1484 дополнить названиями и описаниями счетов 1485, 1486, 1491, 1492, 1493, 1494, 1495 следующего содержания:
"1485. Просроченная задолженность по ценным бумагам, удерживаемым до погашения (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по ценным бумагам, удерживаемым до погашения.
По дебету счета проводятся суммы просроченной задолженности по ценным бумагам, удерживаемым до погашения.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по ценным бумагам, удерживаемым до погашения при их погашении или списании их с баланса.
1486. Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным бумагам, удерживаемым до погашения (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм резервов (провизий) на покрытие убытков по ценным бумагам, удерживаемым до погашения.
По кредиту счета проводятся суммы создаваемых резервов (провизий) на покрытие убытков по ценным бумагам, удерживаемым до погашения.
По дебету счета проводится списание сумм созданных резервов (провизий) на покрытие убытков по ценным бумагам, удерживаемым до погашения при их аннулировании или списании требования по ценной бумаге с баланса.
1491. Прочие долговые инструменты в категории "займы и дебиторская задолженность" (активный).
Назначение счета: Учет номинальной стоимости прочих долговых инструментов в категории "займы и дебиторская задолженность".
По дебету счета проводится номинальная стоимость прочих долговых инструментов в категории "займы и дебиторская задолженность".
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости прочих долговых инструментов в категории "займы и дебиторская задолженность", при их погашении, отнесении их стоимости на балансовый счет № 1494 либо переводе в другую категорию финансовых активов.
1492. Дисконт по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность" (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм превышения номинальной стоимости прочих долговых инструментов в категории "займы и дебиторская задолженность" над стоимостью их приобретения (дисконт).
По кредиту счета проводится сумма превышения номинальной стоимости прочих долговых инструментов в категории "займы и дебиторская задолженность" над стоимостью их приобретения (дисконт).
По дебету счета проводится сумма амортизации дисконта по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность" в корреспонденции с балансовым счетом № 4492.

1481-шот сипаттамасының үшінші бөлігінде «1202» деген цифрлар «1485» деген цифрлармен ауыстырылсын;
1484-шоттың нөмірі, аты мен сипаттамасы алынып тасталсын;
1484-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 1485, 1486, 1491, 1492, 1493, 1494, 1495-шоттардың аттарымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
«1485. Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек (актив).
Шоттың мақсаты: Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек сомалары олар өтелген немесе олар баланстан есептен шығарылған жағдайда есептен шығарылады.
1486. Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар) (контрактив).
Шоттың мақсаты: Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша шығындарды жабуға арналған резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша шығындарды жабуға арнап құрылатын резервтердің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша шығындарды жабуға арнап құрылған резервтердің (провизиялардың) сомалары олардың күші жойылған немесе бағалы қағаз бойынша талап баланстан есептен шығарылған жағдайда есептен шығарылады.
1491. «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар (актив).
Шоттың мақсаты: «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдардың номиналды құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша «заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдардың номиналды құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша «заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар өтелген, олардың құны № 1494 баланстық шотқа жатқызылған не қаржы активтерінің басқа санатына ауыстырылған жағдайда олардың номиналды құны есептен шығарылады.
1492. «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша дисконт (контрактив).
Шоттың мақсаты: «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдардың номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кететін сомаларын (дисконт) есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша «заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдардың номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кететін сомасы (дисконт) жазылады.
Шоттың дебеті бойынша «заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша дисконт амортизациясының сомасы № 4492 баланстық шотпен байланыстыра отырып жазылады.

1493. Премия по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность" (активный).
Назначение счета: Учет сумм превышения стоимости приобретения прочих долговых инструментов в категории "займы и дебиторская задолженность" над их номинальной стоимостью (премия).
По дебету счета проводится сумма превышения стоимости приобретения прочих долговых инструментов в категории "займы и дебиторская задолженность", над их номинальной стоимостью (премия).
По кредиту счета проводится сумма амортизации премии по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность", в корреспонденции с балансовым счетом № 5309.
1494. Просроченная задолженность по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность" (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность".
По дебету счета проводятся суммы просроченной задолженности по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность".
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность" при их погашении или списании их с баланса.
1495. Резервы (провизии) на покрытие убытков по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность" (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм резервов (провизий) на покрытие убытков по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность".
По кредиту счета проводятся суммы создаваемых резервов (провизий) на покрытие убытков по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность".
По дебету счета проводится списание сумм созданных резервов (провизий) на покрытие убытков по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность" при их аннулировании или списании с баланса.";
после описания счета 1749 дополнить названием и описанием счета 1750 следующего содержания:
"1750. Просроченное вознаграждение по ценным бумагам (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченного вознаграждения по ценным бумагам.
По дебету счета проводятся суммы просроченного вознаграждения по ценным бумагам.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченного вознаграждения по ценным бумагам при их оплате эмитентом или списании их с баланса.";

1493. «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша сыйлықақы (актив).
Шоттың мақсаты: «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдардың сатып алу құнының олардың номиналды құнынан асып кететін сомаларын (сыйлықақы) есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша «заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдардың сатып алу құнының олардың номиналды құнынан асып кететін сомалары (сыйлықақы) жазылады.
Шоттың кредиті бойынша «заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы № 5309 баланстық шотпен байланыстыра отырып жазылады.
1494. «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша мерзімі өткен берешек (актив).
Шоттың мақсаты: «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша «заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша мерзімі өткен берешек сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша «заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша мерзімі өткен берешек сомалары олар өтелген немесе олар баланстан есептен шығарылған жағдайда есептен шығарылады.
1495. «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар) (контрактив).
Шоттың мақсаты: «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша «заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша шығындарды жабуға арнап құрылатын резервтердің (провизиялардың) сомалары жазылады. Шоттың дебеті бойынша «заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша шығындарды жабуға арнап құрылған резервтердің (провизиялардың) сомалары олардың күші жойылған немесе баланстан есептен шығарылған жағдайда есептен шығарылады.»;
1749-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 1750-шоттың атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
«1750. Бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен сыйақы (актив).
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен сыйақы сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен сыйақы сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен сыйақы сомалары оларды эмитент төлеген немесе баланстан есептен шығарылған жағдайда есептен шығарылады.»;

после описания счета 1756 дополнить названием и описанием счета 1757 следующего содержания:
"1757. Начисленные доходы по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность".
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность".
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность".
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность", при их получении.";
часть третью описания счета 1855 дополнить словами "и переоформлении в ссудную задолженность, или списании их с баланса";
в названии и описании счета 2036 слова "и местных исполнительных органов Республики Казахстан" заменить словами ", местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга";
после описания счета 2038 дополнить названиями и описаниями счетов 2041, 2042 следующего содержания:
"2041. Дисконт по займам, полученным от международных финансовых организаций (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически полученного займа от международных финансовых организаций (с учетом затрат по сделке) (дисконт).
По дебету счета проводится сумма превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически полученного займа от международных финансовых организаций (с учетом затрат по сделке) (дисконт).
По кредиту счета проводится сумма амортизации дисконта по займу, полученному от международных финансовых организаций, в корреспонденции с балансовым счетом № 5069.
2042. Премия по займам, полученным от международных финансовых организаций (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм превышения суммы фактически полученного займа от международной финансовой организации (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа (премия).
По кредиту счета проводится сумма превышения суммы фактически полученного займа от международной финансовой организации (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа (премия).
По дебету счета проводится сумма амортизации премии по полученному займу от международной финансовой организации в корреспонденции с балансовым счетом № 4331.";
после описания счета 2201 дополнить названием и описанием счета 2202 следующего содержания:

1756-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 1757-шоттың атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
«1757. «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша есептелген кірістер.
Шоттың мақсаты: «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша есептелген кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша «заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша есептелген кірістер сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша «заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша есептелген кірістер сомалары олар алынған жағдайда есептен шығарылады.»;
1855-шот сипаттамасының үшінші бөлігі «өткен» деген сөзден кейін «және несиелік берешекке қайта ресімделген немесе оларды баланстан есептен шығарған» деген сөздермен толықтырылсын;
2036-шоттың атында және сипаттамасында «және Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан» деген сөздер «, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен» деген сөздермен ауыстырылсын;
2038-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 2041, 2042-шоттардың аттарымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
«2041. Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдар бойынша дисконт (контрпассив).
Шоттың мақсаты: Өтелетін заем сомасының халықаралық қаржы ұйымдарынан нақты алынған заем сомасынан (мәміле бойынша шығындарды есептегенде) асып кететін сомаларды (дисконт) есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өтелетін заем сомасының халықаралық қаржы ұйымдарынан нақты алынған заем сомасынан (мәміле бойынша шығындарды есептегенде) асып кететін сомалары (дисконт) жазылады.
Шоттың кредиті бойынша халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заем бойынша дисконттың амортизациялау сомасы № 5069 баланстық шотпен байланыстыра отырып жазылады.
2042. Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдар бойынша сыйлықақы (пассив).
Шоттың мақсаты: Халықаралық қаржы ұйымдарынан нақты алынған заем сомасының (мәміле бойынша шығындарды есептегенде) өтелетін заем сомасының асып кететін сомаларын (дисконт) есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша халықаралық қаржы ұйымдарынан нақты алынған заем сомасының (мәміле бойынша шығындарды есептегенде) өтелетін заем сомасынан асып кететін сомасы (дисконт) жазылады.
Шоттың дебеті бойынша халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заем бойынша сыйлықаны амортизациялау сомасы № 4331 баланстық шотпен байланыстыра отырып жазылады.»;
2201-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 2202-шоттың атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:

"2202. Неинвестированные остатки на текущих счетах, открытых банками-кастодианами накопительным пенсионным фондам и организациям, осуществляющим управление инвестиционным портфелем (пассивный).
Назначение счета: Учет неинвестированных остатков денежных средств, принятых банками второго уровня на условиях кастодиальных договоров, заключенных с накопительными пенсионными фондами и организациями, осуществляющими управление инвестиционным портфелем.
По кредиту счета проводятся суммы денег, принятых банками второго уровня на условиях кастодиального договора, поступивших на текущий счет накопительных пенсионных фондов и организаций, осуществляющих управление инвестиционным портфелем.
По дебету счета проводится списание поступивших сумм денег с текущего счета накопительных пенсионных фондов и организаций, осуществляющих управление инвестиционным портфелем, по назначению в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.";
после описания счета 2230 дополнить названием и описанием счета 2231 следующего содержания:
"2231. Просроченная задолженность по вкладам дочерних организаций специального назначения (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по вкладам дочерних организаций специального назначения.
По кредиту счета проводятся суммы просроченной задолженности по вкладам дочерних организаций специального назначения.
По дебету счета проводится списание сумм просроченной задолженности по вкладам дочерних организаций специального назначения.";
в названии и описании счета 2703:
название после слов "Республики Казахстан" дополнить словами ", местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга";
в описании:
часть первую после слов "Республики Казахстан," дополнить словами "местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга,";
часть вторую дополнить словами ", местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга";
после описания счета 2706 дополнить названием и описанием счета 2707 следующего содержания:
"2707. Начисленные расходы, связанные с выплатой вознаграждения на сумму денег, принятых в качестве обеспечения (заклад, задаток) обязательств клиентов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов, связанных с выплатой вознаграждения на сумму денег, принятых в качестве обеспечения (заклад, задаток) обязательств клиентов.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов, связанных с выплатой вознаграждения на сумму денег, принятых в качестве обеспечения (заклад, задаток) обязательств клиентов.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов, связанных с выплатой вознаграждения на сумму денег, принятых в качестве обеспечения (заклад, задаток) обязательств клиентов.";
название и описание счета 2869 изложить в следующей редакции:

«2202. Жинақтаушы зейнетақы қорларына және инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға кастодиан-банктер ашқан ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдықтар (пассив).
Шоттың мақсаты: Жинақтаушы зейнетақы қорларымен және инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдармен жасалған кастодиандық шарттардың талаптарымен екінші деңгейдегі банктер қабылдаған ақша қаражатының инвестицияланбаған қалдықтарын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорларының және инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың ағымдағы шотына түскен, екінші деңгейдегі банктердің кастодиандық шарт талаптарымен қабылдаған ақша сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорларының және инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың ағымдағы шотынан түскен ақша сомалары шарттың талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мақсат бойынша есептен шығарылады.»;
2230-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 2231-шоттың атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
«2231. Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары бойынша мерзімі өткен берешек (пассив).
Шоттың мақсаты: Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары бойынша мерзімі өткен берешек сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары бойынша мерзімі өткен берешек сомалары есептен шығарылады.»;
2703-шоттың аты мен сипаттамасындағы «Үкіметінен» деген сөзден кейін «, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен» деген сөздермен толықтырылсын;
2706-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 2707-шоттың атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
«2707. Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету (қардарлық, кепілпұл) ретінде қабылданған ақша сомасына сыйақы төлеумен байланысты есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету (қардарлық, кепілпұл) ретінде қабылданған ақша сомасына сыйақы төлеумен байланысты есептелген шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету (қардарлық, кепілпұл) ретінде қабылданған ақша сомасына сыйақы төлеумен байланысты есептелген шығыстар сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету (қардарлық, кепілпұл) ретінде қабылданған ақша сомасына сыйақы төлеумен байланысты есептелген шығыстар сомалары есептен шығарылады.»;
2869-шоттың аты мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:

"2869. Выданные гарантии (пассивный).
Назначение счета: Учет стоимости выданной гарантии в соответствии с международным стандартом финансовой отчетности (IAS) 39 "Финансовые инструменты: признание и измерение".
По кредиту счета проводится стоимость выданной гарантии, определенная в соответствии с международным стандартом финансовой отчетности (IAS) 39 "Финансовые инструменты: признание и измерение".
По дебету счета проводится списание стоимости выданной гарантии при исполнении банком обязательств по выданной гарантии или аннулировании в корреспонденции с балансовым счетом № 4958.";
номера, названия и описания счетов 3590, 4091 исключить;
после описания счета 4482 дополнить названием и описанием счетов 4491, 4492 следующего содержания:
"4491. Доходы, связанные с получением вознаграждения по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность".
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность".
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность".
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4492. Доходы по амортизации дисконта по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность".
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с амортизацией дисконта по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность".
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с амортизацией дисконта по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность".
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.";
номер, название и описание счета 4894 исключить;
после описания счета 4896 дополнить названием и описанием счета 4897 следующего содержания:
"4897. Доходы, связанные с получением вознаграждения по производным финансовым инструментам.
Назначение счета: Учет сумм других доходов, связанных с получением вознаграждения по производным финансовым инструментам.
По кредиту счета проводятся суммы других доходов, связанных с получением вознаграждения по производным финансовым инструментам.
По дебету счета проводится списание сумм других доходов на балансовый счет № 4999.";
после описания счета 5228 дополнить названием и описанием счета 5229 следующего содержания:
"5229. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения на сумму денег, принятых в качестве обеспечения (заклад, задаток) обязательств клиентов.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения на сумму денег, принятых в качестве обеспечения (заклад, задаток) обязательств клиентов.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения на сумму денег, принятых в качестве обеспечения (заклад, задаток) обязательств клиентов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";

«2869. Берілген кепілдіктер (пассив).
Шоттың мақсаты: 39 «Қаржы құралдары: тану және өлшеу» халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (IAS) сәйкес берілген кепілдіктің құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша берілген кепілдіктің 39 «Қаржы құралдары: тану және өлшеу» халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (IAS) сәйкес айқындалған құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша берілген кепілдіктің құны берілген кепілдік бойынша міндеттемелерді банк орындаған немесе күші жойылған жағдайда № 4958 баланстық шотпен байланыстыра отырып есептен шығарылады.»;
3590, 4091-шоттардың нөмірлері, аттары мен сипаттамалары алынып тасталсын;
4482-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 4491, 4492-шоттардың аттарымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
«4491. «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша сыйақы алумен байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша сыйақы алумен байланысты кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша «заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша сыйақы алумен байланысты кірістер сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
4492. «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша дисконтты амортизациялау бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша дисконтты амортизациялаумен байланысты кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша «заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша дисконтты амортизациялаумен байланысты кірістер сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.»;
4894-шоттың нөмірі, аты мен сипаттамасы алынып тасталсын;
4896-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 4897-шоттың атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
«4897. Туынды қаржы құралдары бойынша сыйақы алумен байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Туынды қаржы құралдары бойынша сыйақы алумен байланысты басқа кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша туынды қаржы құралдары бойынша сыйақы алумен байланысты басқа кірістер сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.»;
5228-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 5229-шоттың атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
«5229. Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету (қардарлық, кепілпұл) ретінде қабылданған ақша сомасына сыйақы төлеумен байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету (қардарлық, кепілпұл) ретінде қабылданған ақша сомасына сыйақы төлеумен байланысты шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету (қардарлық, кепілпұл) ретінде қабылданған ақша сомасына сыйақы төлеумен байланысты шығыстар сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.»;

после описания счета 5308 дополнить названием и описанием счета 5309 следующего содержания:
"5309. Расходы по амортизации премии по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность".
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с амортизацией премии по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность".
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с амортизацией премии по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность".
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";
номер, название и описание счета 5894 исключить;
после описания счета 5896 дополнить названием и описанием счета 5897 следующего содержания:
"5897. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по производным финансовым инструментам.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по производным финансовым инструментам.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по производным финансовым инструментам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";
в названиях и описаниях счетов 7404, 7410 слова "по категории А" исключить;
номер, название и описание счета 7415 исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении тридцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Уртембаев А.К.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", акционерного общества "Казахстанский фонд гарантирования депозитов", банков второго уровня.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Галиеву Д.Т.
Председатель
Национального Банка                        Г. Марченко

5308-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 5309-шоттың атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
«5309. «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: «Заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша сыйлықақыны амортизациялаумен байланысты шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша «заемдар және дебиторлық берешек» санатындағы басқа да борыштық құралдар бойынша сыйлықақыны амортизациялаумен байланысты шығыстар сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.»;
5894-шоттың нөмірі, аты мен сипаттамасы алынып тасталсын;
5896-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 5897-шоттың атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
«5897. Туынды қаржы құралдары бойынша сыйақы төлеумен байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Туынды қаржы құралдары бойынша сыйақы төлеумен байланысты шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша туынды қаржы құралдары бойынша сыйақы төлеумен байланысты басқа шығыстар сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.»;
7404, 7410-шоттардың аттары мен сипаттамаларындағы «А» санаты бойынша» деген сөздер алынып тасталсын;
7415-шоттың нөмірі, аты мен сипаттамасы алынып тасталсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
3. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Өртембаев А.Қ.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізгеннен кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне және аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігіне, «Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы» заңды тұлғалар бірлестігіне, «Қазақстанның депозиттерге кепілдік беру қоры» акционерлік қоғамына, екінші деңгейдегі банктерге жіберсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ғалиеваға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                            Г. Марченко