Об утверждении Инструкции об организации прокурорского надзора за законностью судебных актов и представительства интересов государства в судах по делам об административных правонарушениях
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 12 августа 2010 года № 47. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 сентября 2010 года № 6465. Утратил силу приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 11 марта 2015 года № 40
Сноска. Утратил силу приказом Генерального Прокурора РК от 11.03.2015 № 40.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В целях повышения эффективности надзора за законностью судебных актов и представительства интересов государства в судах по делам об административных правонарушениях, руководствуясь статьями 1118 Закона Республики Казахстан "О Прокуратуре", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Инструкцию об организации прокурорского надзора за законностью судебных актов и представительства интересов государства в суде по делам об административных правонарушениях.
2. Признать утратившим силу приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан № 78 от 27 декабря 2002 года "Об утверждении Инструкции "О прокурорском надзоре за законностью судебных актов по административным делам", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2168.
3. Контроль над исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Генерального Прокурора Республики Казахстан Даулбаева А.К.
4. Приказ направить Главному военному прокурору, прокурорам областей, г.г. Астаны, Алматы и приравненным к ним, прокурорам городов и районов, военным, транспортным и специализированным прокурорам, руководителям научных и других учреждений при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан                       К. Мами
Утверждена
Приказом Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 12 августа 2010 года № 47
Инструкция
"Об организации прокурорского надзора за законностью судебных
актов и представительства интересов государства в судах по
делам об административных правонарушениях"
1. Общие положения
1. Инструкция "Об организации прокурорского надзора за законностью судебных актов и представительства интересов государства в судах по делам об административных правонарушениях" (далее - Инструкция) разработана в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее – КоАП), Гражданским процессуальным кодексом Республики Казахстан (далее – ГПК), Законом Республики Казахстан "О Прокуратуре" (далее - Закон) и регламентирует организацию и осуществление надзора за законностью судебных актов по делам об административных правонарушениях и представительства интересов государства в судах по указанным делам.

Әкімшілік құқық бұзушылық істері бойынша мемлекет мүддесіне өкілдік ету және сот актілерінің заңдылығын прокурорлық қадағалауды ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Бас Прокуратурасының 2010 жылғы 12 тамыздағы N 47 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 8 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6465 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2015 жылғы 11 наурыздағы № 40 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Бас Прокурорының 11.03.2015 № 40 бұйрығымен.
Әкімшілік құқық бұзушылық істері бойынша мемлекет мүддесіне өкілдік ету және сот актілерінің заңдылығын қадағалаудың тиімділігін көтеру мақсатында, "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1118-ші баптарын басшылыққа алып, БҰЙЫРАМЫН:
1. Әкімшілік құқық бұзушылық істері бойынша мемлекет мүддесіне өкілдік ету және сот актілерінің заңдылығын прокурорлық қалдағалауды ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулық бекітілсін.
2. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2168 тіркелген Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының «Әкімшілік істер бойынша сот актілерінің заңдылығын прокурорлық қадағалауды ұйымдастыру туралы Нұсқаулықты бекіту жөніндегі» 2002 жылғы 27 желтоқсандағы N 78 бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының орынбасары А.Қ.Дауылбаевқа жүктелсін.
4. Бұйрық Бас әскери прокурорға, облыс, Алматы, Астана қалаларының және оларға теңестірілген прокурорларға, аудан, қала прокурорларына, әскери, көлік және мамандандырылған прокурорларға, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы ғылыми және басқа да мекемелердің басшыларына жіберілсін.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры                                Қ. Мәми
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2010 жылғы 12 тамыздағы
№ 47 бұйрығымен
бекітілген
«Әкімшілік құқық бұзушылық істері бойынша мемлекет мүддесіне өкілдік ету және сот актілерінің заңдылығын прокурорлық қадағалауды ұйымдастыру жөніндегі»
НҰСҚАУЛЫҚ
1. Жалпы ережелер.
1. «Әкімшілік құқық бұзушылық істері бойынша мемлекет мүддесіне өкілдік ету және сот актілерінің заңдылығын прокурорлық қадағалауды ұйымдастыру жөніндегі» нұсқаулық (әрі қарай - нұсқаулық) Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексіне (әрі қарай - ӘҚБтК), Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексіне (әрі қарай - АІЖК), Қазақстан Республикасының «Прокуратура туралы» Заңына (әрі қарай - Заң) сәйкес жасалды және әкімшілік құқық бұзушылық істері бойынша мемлекет мүддесіне өкілдік ету және сот актілерінің заңдылығын прокурорлық қадағалауды ұйымдастыру мен жүзеге асыруды реттейді.

2. Высший надзор за точным и единообразным применением законов в судопроизводстве по делам об административных правонарушениях от имени государства осуществляется Генеральным Прокурором Республики Казахстан как непосредственно, так и через подчиненных ему прокуроров путем участия и дачи заключения в судебном разбирательстве, проверки законности не вступивших и вступивших в законную силу судебных актов, внесения представления в вышестоящую прокуратуру о принесении протеста и их опротестования в случае незаконности.
3. Задачей надзора за законностью судебных актов по делам об административных правонарушениях являются обеспечение защиты конституционных и иных охраняемых законом прав, свобод и интересов граждан, государства и юридических лиц, своевременное выявление незаконных судебных актов и их опротестование, а также принятие мер прокурорского реагирования по выявленным в ходе судебного рассмотрения фактам нарушений законности со стороны уполномоченных государственных органов и граждан, устранению причин и условий, способствовавших совершению административных правонарушений.
4. Департамент по представительству интересов государства в судах Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - Департамент), прокуроры областей, городов Алматы, Астаны, межрайонные, районные, городские и приравненные к ним военные и другие специализированные прокуратуры обеспечивают постоянный и эффективный надзор за законностью судебных актов по делам об административных правонарушениях, проверяют соблюдение судами процессуальных сроков при рассмотрении этих дел, систематически анализируют состояние законности при отправлении правосудия по ним.
5. В Департаменте, прокуратурах областей, городов Алматы, Астаны и приравненных к ним прокуратурах работа организуется по зонально-предметному принципу в целях прогнозирования состояния законности, системного анализа прокурорской практики по актуальным категориям дел об административных правонарушениях с рассмотрением их результатов в рабочих предметных группах, оперативных совещаниях и коллегиях, с принятием конкретных мер по повышению эффективности осуществляемого надзора.
Работа по предметному принципу осуществляется путем определения актуальных категорий указанных дел и закрепления ответственных лиц, которые проводят систематический анализ состояния законности, прокурорского надзора, вносят предложения по совершенствованию действующего законодательства, форм, методов надзорной деятельности с целью выработки предложений по его совершенствованию.
При определении предметных направлений исходить из состояния законности и особенностей поднадзорной территории, распространенности рассмотрения в суде тех или иных категорий дел об административных правонарушениях.
Специализация прокуроров учитывается при планировании работы прокуратуры, проведении анализов и обобщений, рассмотрении обращений физических и юридических лиц.
Зональный принцип заключается в закреплении за прокурорами, осуществляющими надзор за законностью судебных актов, определенных регионов с целью мониторинга и анализа состояния законности в этом регионе.

2. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы сотта іс жүргізуде заңдардың дәлме-дәл және біркелкі қолданылуын жоғарғы қадағалауды мемлекет атынан Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры тікелей немесе өзінің қарамағындағы прокурорлар арқылы сот талқылауына қатысып, заңды күшіне енген және енбеген сот актілерінің заңдылығын тексеріп, қорытынды жасап, заңсыз болған жағдайда наразылық келтіру немесе жоғары тұрған прокуратураға наразылық келтіру туралы ұсыныс беру арқылы жүзеге асырады.
3. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша сот актілерінің заңдылығын қадағалаудың міндеттері азаматтардың, мемлекеттің және заңды тұлғалардың конститутциялық және өзге де заңмен қорғалатын құқықтарын, бостандықтары мен мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету, әкімшілік құқық бұзушылық жөніндегі істерді сотта қарау барысында уәкілетті мемлекеттік органдар мен азаматтардың тарапынан жіберілген заң бұзушылық фактілері бойынша прокурорлық ықпал ету шараларын қолдану, әкімшілік құқық бұзушылық жасауға мүмкіндік туғызған себептер мен жағдайларды жою болып табылады.
4. Қазақстан Республикасы Бас Прокуратурасының Соттарда мемлекет мүддесіне өкілдік ету Департаменті (әрі қарай - Департамент), облыс прокурорлары, Алматы және Астана қалаларының прокурорлары, ауданаралық, аудандық, қалалық және оларға теңестірілген әскери және өзге де мамандырылған прокуратуралар әкімшілік құқықбұзушылық істер бойынша сот актілерінің заңдылығын тұрақты және тиімді қадағалауды қамтамасыз етеді, соттардың бұл істерді қарағанда іс жүргізу мерзімдерінің сақтауын тексереді, сот төрелігін атқаруы жөнінде заңдылықтың жағдайын жүйелі түрде талдайды.
5. Департаментте, облыстық прокуратураларда, Алматы, Астана қалаларының прокуратураларында, және оларға теңестірілген прокуратураларда әкімшілік құқық бұзушылық туралы істердің өзекті санаттары бойынша прокурорлық тәжірибені жүйелі талдау, заңдылық жағдайын болжау мақсатында аумақтық-пәндік ұстаным бойынша жұмыс ұйымдастырылады. Олардың нәтижелері пәндік жұмысшы топтарда, жедел мәжілістер мен алқаларда қаралып, жүргізілген қадағалаудың тиімділігін арттыруға нақты шаралар қолданылады.
Пәндік ұстаным бойынша жұмыс көрсетілген істердің өзекті санаттарын анықтау және жауапты қызметкерлерді бекіту арқылы жүзеге асырылады. Олар прокурорлық қадағалаудың заңдылығының жағдайына жүйелі талдау жүргізеді, қазіргі кезде күшінде тұрған заңды, қадағалау қызметінің түрлері мен әдістерін жетілдіруге ұсыныстар енгізіледі.
Пәндік бағыттарды анықтауды қадағалайтын аймақтың ерекшеліктері мен заңдылықтың жағдайына, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істердің белгілі бір санаттарының сотта қаралуы кең таралғанына сүйену керек.
Прокуратура жұмысын жоспарлауда, талдау мен шолу жасауда, жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарауда прокурорлардың мамандандырылғандығы ескеріледі.
Аумақтық ұстанымның мәні - кейбір аймақтардағы заңдылықтың жағдайына мониторинг жүргізу және талдау жасау мақсатында сот актілерінің заңдылығын қадағалауды осы аймақтардағы жүзеге асырушы прокурорларға бекітіп беруде болып табылады.

2. Участие и представительство интересов государства в суде
первой инстанции по делам об административных правонарушениях
6. Принимая участие по делам об административных правонарушениях и представляя интересы государства в суде в ходе производства по этим делам в апелляционном и надзорном порядке, прокурор осуществляет свои полномочия в соответствии с Конституцией, КоАП, ГПКЗаконом.
7. Прокурор принимает обязательное участие в суде по следующим делам, рассматриваемым судами первой инстанции по подведомственности:
когда это предусмотрено законом, а именно по делам в отношении несовершеннолетних и влекущим административный арест;
когда это признано необходимым вышестоящим прокурором;
возбужденным им самим;
о коррупционных правонарушениях;
о правонарушениях, посягающих на избирательные права;
в области охраны окружающей среды;
в области налогообложения;
в сфере таможенного дела;
по делам, влекущим конфискацию предмета в собственность государства, явившегося орудием или предметом совершения административного правонарушения, а равно имущества, полученного вследствие совершения административного правонарушения;
выдворение за пределы Республики Казахстан;
снос незаконно возведенного строения.
8. Участие прокурора также обязательно по гражданским делам об оспаривании постановлений органов (должностных лиц), уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях (Глава 26 ГПК).
9. По возбужденному прокуратурой административному производству участие прокурора в суде обеспечивает подразделение, инициировавшее возбуждение дела. На это же подразделение возлагается обязанность проверки законности судебных актов по этим делам и своевременное опротестование.
10. При назначении к рассмотрению дел об административных правонарушениях, относящихся к подведомственности специализированных (транспортных, военных) прокуроров, в судах, расположенных по месту дислокации соответствующих специализированных прокуратур, участие по ним и последующий надзор возлагается на специализированных прокуроров. В случае отсутствия специализированных прокуратур по месту расположения судов, в которых назначены к рассмотрению подведомственные им дела, территориальные прокуроры своевременно уведомляют их об этом для обеспечения участия в суде в соответствии с требованиями настоящей Инструкции, при невозможности обеспечения участия в рассмотрении дела специализированными прокурорами, участие в суде первой инстанции и осуществление надзора в апелляционном порядке возлагается на соответствующих территориальных прокуроров. По рассмотренным судами делам территориальные и специализированные прокуроры ежеквартально проводят сверку.

2. Әкімшілік құқық бұзушылық істері бойынша бірінші сатыдағы сотқа қатысу және мемлекет мүддесіне өкілдік ету
6. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша прокурор мемлекет мүддесін білдіру арқылы сотқа қатысып, осы істер бойынша өз өкілеттілігін апелляциялық және қадағалау тәртібінде КонституцияғаӘҚБтК-не, АІЖК-не, Заңға сәйкес жүзеге асырады.
7. Бірінші саты соттары қарайтын төмендегі істерге прокурордың қатысуы міндетті болып табылады:
- заңмен көзделген жағдайда, оның ішіндегі кәмелетке толмағандарға және әкімшілік қамауға алуға қатысты істер;
- жоғары тұрған прокурор қажет деп тапса;
- өзі қозғаған істер бойынша;
- сыбайлас жемкорлық сипатындағы құқық бұзушылық бойынша;
- сайлау құқығына қол сұғу құқық бұзушылығы бойынша;
- қоршаған ортаны қорғау саласында;
- салық салу саласында;
- кеден ісі саласында;
- әкімшілік құқық бұзушылық құралы болып табылатын және сонымен бірге әкімшілік құқық бұзушылық кезінде алынған мүлікті мемлекет меншігіне тәркілеуге әкеп соқтыратын істер бойынша;
- Қазақстан Республикасы төңірегінен шығару бойынша;
- заңсыз көтерілген құрылысты бұзу бойынша.
8. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға уәкілетті органдардың (лауазымды тұлғалардың) қаулыларына дау айту туралы азаматтық істер бойынша прокурордың қатысуы міндетті (АІЖК-нің 26-тарауы).
9. Прокуратура қозғаған әкімшілік өндіріс бойынша прокурордың сотқа қатысуын өз бастамасымен істі қозғаған құрылым қамтасыз етеді, осы құрылымға қаралатын істердегі сот актілерінің заңдылығын тексерумен дер кезінде наразылық келтіру міндеті жүктеледі.
10. Мамандандырылған (көлік, әскери) прокурорлардың ведомстваларына қарасты әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер қарауға тағайындалғанда мамандандырылған прокуратураларға тиісті жерлерде орналасқан соттарда ол істерге қатысу және одан кейінгі қадағалау жүргізу жүктеледі. Ведомстваларға қарасты істерді қарауға тағайындалған соттар орналасқан жерде мамандандырылған прокуратуралардың жоқ болған жағдайында аумақтық прокурорлар осы Нұсқаудың талаптарына сәйкес мамандандырылған прокурорлардың сотқа қатысуын қамтамассыз ету үшін дер кезінде хабардар етеді. Егер мамандандырылған прокурорлардың істі қарауға қатысуын қамтамассыз ету мүмкіндігі болмаған жағдайда бірінші саты сотына қатысу және апелляциялық тәртіпте қадағалауды жүзеге асыру тиісті аумақтық прокурорларға жүктеледі. Соттарда қаралған істер бойынша аумақтық және мамандандырылған прокурорлар әр тоқсан сайын салыстырмалы тексеру жүргізеді.

11. Составление письменного заключения прокурором при участии по делам об административных правонарушениях в суде первой инстанции обязательно и как правило должно содержать следующие выводы:
заключение прокурора об установленных в судебном заседании обстоятельствах дела;
о наличии или отсутствии вины правонарушителя; правильности квалификации его деяний;
о доказательствах, на основании которых прокурор пришел к одному из вышеуказанных выводов;
о применении к нему того или иного взыскания с учетом обстоятельств дела и личности правонарушителя, либо о необходимости прекращения дела, или его возвращения на дооформление в уполномоченный государственный орган.
При необходимости, в конце заключения прокурор ориентирует суд о вынесении частного постановления об устранении причин и условий, способствовавших совершению правонарушения либо по выявленным фактам нарушения законности инициировать вынесение прокуратурой представления аналогичного содержания.
При даче заключения по гражданским делам об оспаривании постановлений органов (должностных лиц), уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях, прокурор дополнительно высказывает мнение о правильности применения уполномоченным органом норм материальной и процессуальной части законодательства об административных правонарушениях, в том числе применения того или иного взыскания, либо законности привлечения лица к административной ответственности. Также по результатам участия по этим делам, прокурор, в случае выявления грубых нарушений законов со стороны уполномоченных государственных органов ориентирует суд на вынесение частного определения либо инициирует вынесение представления прокуратурой.
3. Организация надзора за законностью судебных актов по делам
об административных правонарушениях в прокуратурах областей,
городов Алматы, Астаны и приравненных к ним прокуратурах
12. Независимо от участия прокурора в судебном рассмотрении, до вступления в законную силу судебного акта, обязательно проверять законность следующих судебных актов:
указанных в пункте 7 настоящей Инструкции;
о прекращении дел об административных правонарушениях, рассмотренных судами по подведомственности;
судебных актов, на которые поступили жалобы в прокуратуру от уполномоченных государственных органов, граждан и юридических лиц о принесении апелляционного протеста.
При выявлении незаконных судебных актов принимать меры к их опротестованию.
13. Независимо от участия прокурора также проверять законность судебных актов, вынесенных судами в порядке Главы 26 ГПК.

11. Әкімшілік құқық бұзушылық істері бойынша бірінші саты сотына қатысқан прокурормен жазбаша қорытынды берілуі міндетті және ол ережеге сай төмендегі тұжырымдарды қамтуы тиіс:
- Істің сот мәжілісінде анықталған мән-жайлары туралы прокурордың қоры тындысы;
- құқық бұзушының кінәлілігі немесе кінәсіздігі; оның әрекетінің дұрыс дәрежеленуі;
- прокурордың жоғарыда көрсетілген тұжырымдардың біріне тоқтауға негіз болған дәлелдемелері.
Істің мән-жайымен құқық бұзушының жеке басын ескере отырып, оған қолданылған жаза туралы, немесе істі қысқарту қажеттігі жайлы, болмаса оны уәкілетті мемлекеттік органға қайта рәсімдеу үшін беруге.
Қажет болған жағдайда прокурор қорытынды соңында құқық бұзушылық жасауға мүмкіндік тудырған себептер мен жағдайларды жою туралы жеке қаулы шығару жөнінде сотқа тиісті бағдар беру керек немесе анықталған заң бұзушылық фактілері бойынша осындай мазмұнда прокуратура тарапынан өз бастамасымен ұсыныс келтіруі керек.
Әкімшілік құқық бұзушылық істерді қарауға уәкілетті органдардың (лауазымды адамдардың) қаулыларына дау айту туралы азаматтық істер бойынша қорытынды бергенде, прокурор әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнаманың материалдық және іс жүргізу бөлігіндегі ережелерді уәкілетті органының дұрыс қолдануы туралы, оның ішінде қандайда бір жазаны қолдану немесе тұлғаны әкімшілік жауапкершілікке тартудың заңды болуы туралы қосымша пікірі айтуы тиіс. Сондай-ақ, осы істерге қатысу нәтижесімен, егер уәкілітті мекелекеттік органдар тарапынан өрескел заң бұзушылық фактілері анықталған жағдайда, прокурор жеке қаулы шығыру туралы сотқа бағдар беруі тиіс немесе өз бастамасымен ұсыныс келтіруі керек.
3. Облыстық, Алматы, Астана қалаларының және оларға теңестірілген прокуратураларда әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша сот актілерінің заңдылығын қадағалауды ұйымдастыру
12. Сот талқылауында прокурордың қатысуына қарамастан сот актісі заңды күшіне енгенге дейін төмендегі сот актілерінің заңдылығы міндетті түрде тексерілуі тиіс:
- осы Нұсқаудың 7-тармағында көрсетілген;
Соттармен ведомстволығына сәйкес қаралып, қысқартылған әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер;
Апелляцялық наразылық келтіру туралы уәкілетті мемлекеттік органдардан, азаматтардан және заңды тұлғалардан прокуратураға келіп түскен шағымдар бойынша сот актілері;
Заңсыз сот актілері анықталған жағдайда оларға наразылық келтіру шараларын қолдану.
13. АІЖК-нің 26-тарауындағы тәртіп бойынша соттармен шығарылған сот актілерінің заңдылығы прокурордың қатысқанына қарамастан тексерілуі тиіс.

14. Раз в полугодие проводить анализ законности прекращения судами всех категорий дел об административных правонарушениях, о чем представлять информацию в Генеральную прокуратуру к 10 числу следующего за отчетным периодом.
15. С учетом того, что в соответствие с законом судебные акты по гражданским делам об оспаривании постановлений органов (должностных лиц), уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях вступают в законную силу с момента их оглашения и в дальнейшем судебные ошибки могут быть исправлены только в исключительном надзорном порядке в Верховном Суде Республики Казахстан, прокурорам областей и приравненным к ним следует обратить особое внимание вопросам законности данной категории судебных актов. При необходимости своевременно вносить в Генеральную прокуратуру представление о принесении протеста.
16. По результатам изучения дел указанных в пункте 9 Инструкции составлять письменное заключение о законности судебного акта, утверждаемого руководителем прокуратуры.
17. При пересмотре судом судебных актов, не вступивших в законную силу, участие прокурора обеспечить по всем делам об административных правонарушениях.
18. Заключение прокурора при пересмотре вышестоящим судом не вступивших в законную силу судебных актов по делам об административных правонарушениях должно содержать его мнение о законности и обоснованности постановления суда первой инстанции. При наличии протеста, дающий заключение прокурор не связан с его доводами.
Заключение составляется в письменной форме, предварительно изучается руководителем прокуратуры и утверждается.
19. Критериями оценки состояния прокурорского надзора за законностью судебных актов по делам об административных правонарушениях являются следующие показатели:
эффективность апелляционного опротестования судебных актов, рассмотренных судом по подведомственности;
удовлетворяемость апелляционных протестов;
своевременное выявление незаконных судебных актов по гражданским делам, рассматриваемым судами в порядке Главы 26 ГПК;
достижение целевых индикаторов Стратегического плана Генеральной прокуратуры, а также результативность принятых мер по защите интересов государства и граждан актами прокурорского надзора.
20. Эффективность апелляционного опротестования по делам об административных правонарушениях, рассмотренных судами первой инстанции по подведомственности исчисляется соотношением отмененных и измененных по протестам прокуроров не вступивших в законную силу судебных актов по делам указанным в пункте 9 настоящей Инструкции к общему количеству отмененных и измененных судебных актов этой же категории дел, за исключением следующих случаев:
изменения судебных актов, в связи со снижением размера взыскания;
вынесения решения судом на основании представленных новых доказательств;
судебных актов, по которым одно взыскание заменено другим;
отменено одно из назначенных взысканий;
прекращения дела в связи с освобождением правонарушителя от взыскания.

14. Жарты жылда 1 рет барлық санатттар бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы соттармен қысқартылған істердің заңдылығына талдау жүргізіп, есепті мерзімнен кейінгі айдың 10-на дейін Бас прокуратураға ақпарат жолдауды.
15. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті органдардың (лауазымды тұлғалардың) қаулыларына дау айту туралы азаматтық істер бойынша сот актілері заңды күшіне жарияланған кезден бастап енетіндігін және одан әрі сотпен жіберілген кемшіліктер қадағалау тәртібінде тек Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сотында түзелетінін ескере отырып, облыс және оларға теңестірілген прокурорлар осы санаттағы сот актілерінің заңды болуы мәселелеріне ерекше назар аударулары керек. Қажет болған жағдайда, наразылық келтіру туралы ұсыныс Бас прокуратураға дер кезінде енгізілуі керек.
16. Нұсқаудың 9-тармағында көрсетілген істерді оқып зерттеу нәтижесімен сот актісінің заңдылығы туралы прокуратура басшысы бекіткен жазбаша қорытынды жасалады.
17. Заңды күшіне енбеген сот актілерін сот қайта қараған жағдайда әкімшілік құқық бұзушылық туралы барлық істер бойынша прокурордың қатысуы қамтамасыз етілуі тиіс.
18. Заңды күшіне енбеген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша сот актілерін жоғарғы тұрған сот қайта қарағанда прокурор өз қорытындысында бірінші сатыдағы соттың қаулысының заңдылығы және дәлелділігі жөнінде пікірін білдіруі керек. Наразылық келтірілген жағдайда дәлелдер қорытынды жасаған прокурорға байланысты емес.
Қорытынды жазбаша түрде жазылады және оны прокуратура басшысы алдын-ала оқып, зерттеп бекітуі керек.
19. Төмендегі көрсеткіштер әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша сот актілерінің заңдылығын прокурорлық қадағалаудың жағдайын бағалау критерийлері болып табылады:
- ведомостволығына қатысты қаралған сот актілеріне апелляциялық наразылық келтірудің тиімділігі;
- апелляциялық наразылықтың қанағаттандырылуы;
- АІЖК-нің 26-тарауында көзделген тәртіп бойынша қараған азаматтық істер бойынша заңсыз сот актілерін дер кезінде анықтау;
- Бас прокуратураның стратегиялық жоспарының мақсаттық индикаторларына қол жеткізу, сонымен қатар прокурорлық қадағалау актілері арқылы мемлекет пен азаматтардың мүдделерін қорғау үшін қолданған шаралардың нәтижелі болуы.
20. Ведомстволығына қарасты бірінші саты соттарымен қараған әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша апелляциялық наразылық келтірудің тиімділігі осы нұсқаудың 9-тармағында көрсетілген істер бойынша заңды күшіне енбеген прокурорлардың наразылығымен бұзылған және өзгертілген сот актілерінің осы санаттағы бұзылған және өзгертілген сот актілерінің жалпы санына ара қатынасымен есептеледі.
Төмендегі жағдайларды қоспағанда:
- жаза мөлшерін төмендетуге байланысты сот актілерінің өзгеруі;
- жаңадан келтірілген дәлелдердің негізінде сот шешімін шығару;
- бір жазаны екінші жазамен ауыстыратын сот актілері;
- тағайындалған жазалардың біреуін өзгерту;
- құқық бұзушыны жазадан босатуға байланысты істің қысқартылуы.

21. Удовлетворяемость апелляционных протестов исчисляется из соотношения удовлетворенных протестов к общему количеству рассмотренных.
Прокурорам областей, городов Алматы, Астаны и приравненным к ним прокурорам в случае отзыва необоснованного протеста письменно сообщать нижестоящему прокурору мотивы такого решения и принимать меры к предупреждению подобных ошибок.
Протест считается отозванным в случае вынесения судом апелляционной (кассационной) инстанции соответствующего постановления об удовлетворении просьбы лица, принесшего протест, либо вышестоящего прокурора.
22. Своевременность выявления незаконных судебных актов по гражданским делам, рассмотренных судами в порядке Главы 26 ГПК исчисляется соотношением количества отмененных и измененных судебных актов этой категории Верховным Судом по протестам Генерального Прокурора или его заместителей, принесенным по представлениям прокуроров областей к общему количеству отмененных судебных актов.
23. Прокуроры областей и приравненные к ним рассматривают обращения физических и юридических лиц о проверке законности вступивших в законную силу судебных актов. При наличии установленных законом оснований к отмене либо изменению обжалуемых судебных актов прокуроры вносят в Генеральную прокуратуру представления о принесении протеста в порядке надзора. В случае оставления обращения без удовлетворения составляется письменное заключение, утверждаемое прокурором области или его заместителем, а заявителям дается мотивированный ответ об отсутствии оснований для удовлетворения обращения и разъясняется об их праве обращения в Генеральную прокуратуру Республики Казахстан с приложением копии ответа прокурора области или приравненного к нему прокурора.
24. Указанное представление, как правило, должно состоять из описательной, мотивировочной и резолютивной части.
В описательной части излагаются результаты состоявшихся по делу судебных актов, в случае если дело рассмотрено уполномоченным органом, указать постановление. После этого, в описательной части следует отразить краткие обстоятельства дела, а в случае прекращения дела, обстоятельства, послужившие для принятия этого решения.
В мотивировочной части представления должны быть изложены доводы со ссылкой на нормы закона и материалы дела, в соответствии с которыми состоявшиеся по делу судебные акты подлежат отмене или изменению.
В резолютивной части представления должны содержаться предложения о том, какие конкретно меры следует принять по данному делу.
25. Прокурорам областей и приравненным к ним по результатам пересмотра не вступивших в законную силу судебных актов по делам об административных правонарушениях, а также по результатам изучения судебных актов по делам об оспаривании постановлений органов (должностных лиц), уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях ежеквартально анализировать состояние законности в административном судопроизводстве, о чем представлять информацию в Генеральную прокуратуру к 10 числу месяца следующего за кварталом.
4. Организация надзора за законностью судебных актов по делам
об административных правонарушениях
в Генеральной прокуратуре Республики Казахстан

21. Апелляциялық наразылықтардың қанағаттандырылу тиімділігі қанағаттандырылған наразылықтардың қаралған істердің жалпы санына ара қатынасымен есептеледі.
Облыс прокурорлары, Алматы, Астана қалалары және оларға теңестірілген прокурорлар негізсіз келтірілген наразылықтарды соттан қайтарып алған жағдайда бұл шешімнің себептерін төменгі прокурорға жазбаша хабарлауы керек және мұндай қателердің алдын-алуға шара қолдануы тиіс.
Апелляциялық (кассациялық) сатыдағы сот жоғарыдағы прокурордың немесе наразылық келтірген тұлғаның өтінішін қанағаттандыру туралы тиісті қаулы шығарған жағдайда наразылық қайтарып алынған болып есептеледі.
22. Соттармен АІЖК-нің 26-тарауындағы тәртіппен қараған азаматтық істер бойынша заңсыз сот актілерінің дер кезінде анықталуы облыс прокурорларының ұсыныстары негізінде Бас прокурордың немесе оның орынбасарларының наразылығымен бұзылған және өзгертілген осы санаттағы сот актілерінің жалпы санына ара қатынасымен есептеледі.
23. Облыс және оларға теңестірілген прокурорлар заңды күшіне енген сот актілерінің заңдылығын тексеру туралы жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарайды. Сот актілерін бұзуға немесе өзгертуге заңмен белгіленген негіз болған жағдайда прокурорлар Бас прокуратураға шағымданған сот актілеріне қадағалау тәртібімен наразылық келтіру жөнінде ұсыныс енгізеді. Шағым қанағаттандырусыз қалдырылған жағдайда жазбаша қорытынды жасалып, оны облыс прокуроры немесе оның орынбасары бекітеді. Ал арыз иесіне шағымды қанағаттандыруға негіздің жоқтығы туралы толыққанды жауап беріледі және оған облыс прокурорының немесе оған теңестірілген прокурордың жауабының көшірмесін қоса тіркеп Бас прокуратураға шағымдану құқығы түсіндіріледі.
24. Аталған ұсыныс ережеге сай сипаттау, себептеу және қарарлық бөлімдерден тұру керек.
Сипаттау бөлімінде іс бойынша қабылданған сот актілерінің нәтижелері баяндалады, істі уәкілетті орган қараған жағдайда, қаулы көрсетіледі. Одан әрі сипаттау бөлімінде істің қысқаша мазмұны көрсетіледі, іс қысқартылған жағдайда бұл шешімді қабылдауға себеп болған жағдайлар көрсетіледі.
Ұсыныстың себептеу бөлімінде іс құжаттарына және заң нормаларына сүйенген уәждер баяндалып, іс бойынша қабылданған сот актілерінің осыларға сәйкес бұзылып немесе өзгертілетіндігі көрсетіледі.
Ұсыныстың қарарлық бөлімінде іс бойынша қандай да бір нақты шаралар қолдану қажеттігі көрсетілуі тиіс.
25. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша заңды күшіне енбеген сот актілерін қайта қарау нәтижелері бойынша сонымен қатар әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті органдардың (лауазымды тұлғалардың) қаулыларына дау айту туралы істер бойынша сот актілерін оқып зерттеу нәтижелері жөнінде облыс және оларға теңестірілген прокурорлар әр тоқсан сайын әкімшілік сот ісін жүргізудің заңдылығына талдау жасап, әр тоқсаннан кейінгі айдың 10 жұлдызына дейін Бас прокуратураға ақпарат беруі тиіс.
3. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасында әкімшілік құқық бұзушылықтар істері бойынша сот актілерінің заңдылығына қадағалауды ұйымдастыру.

26. В соответствии со статьей 676 КоАП, вступившие в законную силу судебные акты опротестовывает исключительно Генеральный Прокурор Республики Казахстан и его заместители.
27. Поддержание доводов надзорных протестов, принесенных Генеральным Прокурором Республики Казахстан либо его заместителями на судебные акты по делам об административных правонарушениях, обеспечивается подчиненными прокурорами (начальниками Департамента, управлений и отделов Генеральной прокуратуры или лиц их заменяющими).
28. Рассмотрение ходатайств лиц и представлений прокуроров о принесении протеста в порядке надзора при необходимости осуществляется с истребованием дел. При оставлении ходатайства без удовлетворения составляется мотивированное заключение, утверждаемое в порядке, предусмотренном ведомственными нормативными актами по рассмотрению обращений физических и юридических лиц.
5. Заключительные положения
29. Департамент обеспечивает руководство и контроль за деятельностью нижестоящих прокуратур по осуществлению надзора за законностью судебных актов по делам об административных правонарушениях, способствуя повышению эффективности работы в данной отрасли надзора, осуществляет взаимодействие с другими подразделениями Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, Верховным Судом Республики Казахстан, научными и учебными учреждениями.
30. Департамент проводит работу по внедрению современных методов организации надзора, повышению квалификации прокурорских работников, осуществляющих надзор за законностью судебных актов по делам об административных правонарушениях, путем их обучения и стажировки, в том числе, в учебных заведениях иностранных государств, оказания методической и практической помощи.
31. Департамент участвует в нормотворческой деятельности путем внесения предложений по совершенствованию действующего законодательства, участия по поручению Генерального Прокурора и его заместителей в составе рабочих групп, комитетов и комиссий палат Парламента, Правительства, иных центральных государственных органов, подготовки заключений по проектам законодательных и иных нормативных правовых актов, в том числе, нормативных постановлений Верховного Суда Республики Казахстан.
32. Департамент, прокуроры областей, городов Алматы, Астаны, межрайонные, районные, городские и приравненные к ним военные и другие специализированные прокуратуры обеспечивают реализацию имиджевой программы органов прокуратуры путем освещения в средствах массовой информации состояния законности и правопорядка, результатов надзорной деятельности.

26. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодекстің 676-бабына сәйкес заңды күшіне енген сот актілеріне наразылық келтіруге тек қана Бас Прокурор және оның орынбасарлары ғана құқылы.
27. Бас Прокурор немесе оның орынбасарлары әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша сот актілеріне келтірген наразылықтардың тұжырымдарын қолдау қарамағындағы прокурорлармен (Департамент бастығы, Бас Прокуратураның басқармалары мен бөлімдерінің бастықтары немесе олардың орнындағы адамдар) қамтамасыз етіледі.
28. Жеке тұлғалардың өтініштері мен прокурорлардың қадағалау тәртібімен келтіріліген ұсыныстары қажеттілігіне қарай істі сұратып алу арқылы жүзеге асырылады.
Өтініш қанағаттандырылмаған жағдайда жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау туралы ведомстволық нормативтік актілерде көзделген тәртіппен бекітілген қорытынды жасалады.
5. Қорытынды ережелер
29. Департамент әкімшілік құқық бұзушылық істері бойынша сот актілерінің заңдылығын қадағалауда төменгі прокуратуралардың қызметін басқару мен бақылауды қамтамасыз етеді. Қадағалаудың осы саласындағы жұмыстың тиімділігін арттыруға жағдай жасай отырып, Қазақстан Республикасы Бас Прокуратурасының басқа да құрылымдарымен, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотымен, ғылым және білім мекемелерімен өзара бірлесіп әрекет жасауды жүзеге асырады.
30. Департамент қадағалауды ұйымдастырудың қазіргі таңдағы жетік әдістерін енгізу жөнінде, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша сот актілерінің заңдылығын қадағалауды жүзеге асыратын прокуратура органдары қызметкерлерінің біліктілігін арттырып, оның ішінде шет мемлекеттердің оқу орындарында оқытып, сынақтан өткізу арқылы біліктілігін көтеру, және оларға әдістемелік және тәжірибелік көмек көрсету бойынша жұмыс жүргізеді.
31. Департамент қолданыстағы заңды жетілдіруге ұсыныстар енгізу арқылы, Бас Прокурордың және оның орынбасарларының тапсырмасымен жұмысшы топтардың Парламент палаталарының комитеттері мен комиссияларының, Үкіметтің, өзге де орталық мемлекеттік органдардың құрамында, заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілердің жобалары бойынша қорытынды дайындауға, оның ішінде ҚР Жоғарғы Сотының нормативтік қаулыларын дайындауға қатысады.
32. Департамент, облыс прокурорлары, Алматы, Астана қалаларының прокурорлары, ауданаралық, аудандық, қалалық және оларға теңестірілген әскери және өзгеде арнайы мамандырылған прокуратуралар заңдылық пен құқықтық тәртіптің жағдайын, қадағалау қызметінің нәтижелерін бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жарыққа шығарып, прокуратура органдарының бедел-бейнелік бағдарламасын жүзеге асыруды қамтамасыз етеді.