Об утверждении Правил создания экскурсионных троп и маршрутов для проведения регулируемого экологического туризма в государственных природных заповедниках на специально выделенных участках, не включающих особо ценные экологические системы и объекты
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 сентября 2010 года № 559. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 сентября 2010 года № 6509
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 3.
В соответствии со статьей 42 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые правила создания экскурсионных троп и маршрутов для проведения регулируемого экологического туризма в государственных природных заповедниках на специально выделенных участках, не включающих особо ценные экологические системы и объекты.
2. Департаменту стратегии использования природных ресурсов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Омаров Ж.И.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра                                         E. Аман
Утверждены приказом
и.о. Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 сентября 2010 года № 559
Правила
создания экскурсионных троп и маршрутов для проведения
регулируемого экологического туризма в государственных
природных заповедниках на специально выделенных участках, не
включающих особо ценные экологические системы и объекты
1. Общие положения
1. Настоящие Правила создания экскурсионных троп и маршрутов для проведения регулируемого экологического туризма в государственных природных заповедниках на специально выделенных участках, не включающих особо ценные экологические системы и объекты разработаны в соответствии со статьей 42 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" и определяют порядок создания экскурсионных троп и маршрутов для проведения регулируемого экологического туризма в государственных природных заповедниках на специально выделенных участках, не включающих особо ценные экологические системы и объекты.
2. Проект паспорта экскурсионной тропы (маршрута) для проведения регулируемого экологического туризма в заповедниках разрабатывается администрацией государственного природного заповедника (далее - заповедник) на участках заповедника, не включающих особо ценные экологические системы и объекты, а также в охранной зоне заповедника.

Мемлекеттік табиғи қорықтарда ерекше құнды экологиялық жүйелер мен объектілерді қамтымайтын арнайы бөлінген учаскелерде реттелмелі экологиялық туризмді өткізу үшін экскурсиялық соқпақтар мен маршруттар құру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2010 жылғы 1 қыркүйектегі N 559 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2010 жылғы 24 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6509 болып енгізілді
«Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі Заңының 42-бабына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік табиғи қорықтарда ерекше құнды экологиялық жүйелер мен объектілерді қамтымайтын арнайы бөлінген учаскелерде реттелмелі экологиялық туризмді өткізу үшін экскурсиялық соқпақтар мен маршруттар құру ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Табиғат ресурстарын пайдалану стратегиясы департаменті (Омаров Ж.Ы.) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап онкүнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а.                            Е. Аман
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің м.а.
2010 жылғы 1 қыркүйектегі
N 559 бұйрығымен бекітілген
Ерекше құнды экологиялық жүйелерді және объектілерді қамтымайтын, мемлекеттік табиғи қорықтарда арнайы бөлінген учаскелерде реттелетін экологиялық туризмді жүргізуге арналған экскурсиялық соқпақтар мен маршруттарды құру ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже «Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі Заңының 42-бабына сәйкес әзірленді және ерекше бағалы экологиялық жүйелерді және объектілерді қамтымайтын, мемлекеттік табиғи қорықтарда арнайы бөлінген учаскелерде реттелетін экологиялық туризмді жүргізуге арналған экскурсиялық соқпақтар мен маршруттарды құру тәртібін айқындайды.
2. Қорықтарда реттелетін экологиялық туризмді жүргізуге арналған экскурсиялық соқпақтар (маршрут) паспортының жобасын ерекше бағалы экологиялық жүйелер мен объектілерді қамтымайтын қорық учаскелерінде, сондай-ақ қорықтың күзет аймақтарында мемлекеттік табиғи қорықтың (бұдан әрі - қорық) әкімшілігі әзірленеді.

3. Экскурсионная тропа (далее - тропа) предназначена для пешего, велосипедного, лыжного или конного (верхом) вида передвижения.
Экскурсионный маршрут (далее - маршрут) предназначен для передвижения на автомобильном, гужевом, велосипедном или водном (лодки, плоты, катамараны без моторов) транспорте.
2. Основные требования к проектированию и созданию тропы
(маршрута)
4. Разработка проекта паспорта тропы (маршрута) осуществляется на основе материалов отчета экспедиционного обследования территорий, на которых предполагается создание троп (маршрута).
Отчет экспедиционного обследования проектируемой тропы (маршрута) подлежит рассмотрению и утверждению научно-техническим советом заповедника.
5. Проектирование тропы (маршрута) предусматривает:
1) определение вида тропы (маршрута), согласно классификации указанной в пункте 8 настоящих правил;
2) описание объектов осмотра;
3) нанесение маршрута на картографическую основу;
4) расчет необходимого количества указателей, аншлагов, стоянок, смотровых (обзорных) площадок, пунктов фотографирования, ограждений тропы (маршрута), туристского инвентаря, снаряжения, транспортных средств (автомобиль, лошади, велосипеды, лодки (без мотора)) и другого оборудования;
5) определение потребности в инструкторах по туризму, другом обслуживающем персонале и организации их подготовки;
6) подготовку рекламно-информационных материалов с описанием тропы (маршрута).
6. При проектировании и создании тропы (маршрута) учитывается:
что при движении по тропе (маршруту) должны быть исключены факторы беспокойства животных и риск повреждения или уничтожения растений;
особенности рельефа, локальные препятствия и протяженность тропы (маршрута), климатические особенности местности, крутизна склонов, скорость течения рек, которые определяют продолжительность затрат времени на прохождение тропы (маршрута) и потребность в дополнительном снаряжении.
7. При разработке проекта паспорта тропы (маршрута) и определении объектов показа используются материалы научных исследований, летописи природы заповедника и другие, подготавливается программа осмотра объектов (экскурсии).
8. Тропы и маршруты классифицируются:
1) по назначению: научно-познавательные, туристско-экскурсионные и учебно-просветительные;
2) по видам перемещения: пешеходные, водные (на лодках, плотах, катамаранах без моторов), лыжные, велосипедные, конные, гужевые, автомобильные (только в охранной зоне), комбинированные (сочетающие указанные виды);
3) по времени действия: круглогодичные и сезонные;
4) по форме организации: групповые (до 5-6 человек) и индивидуальные.

3. Экскурсиялық соқпақ (бұдан әрі - соқпақ) жаяу, велосипедпен, шаңғымен немесе атқа (салт атқа) мініп жүруге арналған.
Экскурсиялық маршрут (бұдан әрі - маршрут) автомобиль, ат-арба, велосипедпен немесе су (қайық, сал, моторсыз катамаран) көлігімен жүруге арналған.
2. Соқпақты (маршрутты) жобалау мен құруға қойылатын
негізгі талаптар
4. Соқпақ (маршрут) паспортының жобасын әзірлеу соқпақ (маршрут) құру көзделетін аумақтарды экспедициялық тексеру есебінің материалдары негізінде жүзеге асырылады.
Жобаланып отырған соқпақтың (маршруттың) экспедициялық тексеру есебі қорықтың ғылыми-техникалық кеңесінің қарауына және бекітуіне жатады.
5. Соқпақты (маршрутты) жобалау мыналарды көздейді:
1) осы Ереженің 8-тармағында көрсетілген жіктемеге сэйкес соқпақ (маршрут) түрін айқындау;
2) тексеру объектілерін сипаттау;
3) маршрутты картографиялық негізге келтіру;
4) көрсеткіштердің, аншлагтардың, тұрақтардың, қарау (шолу)алаңдарының, суретке түсіру орындарының, соқпақ жолдар қоршауларының, туристік мүкәммалдың, жарақтардың, көлік құралдарының (автомобиль, аттар, велосипедтер, қайықтар (моторсыз)) және басқа да құрал-жабдықтың қажетті сандарын есептеу;
5) туризм бойынша нұсқаушыларға, басқа қызмет көрсетуші персоналға қажеттілікті айқындауын және оларды даярлауын ұйымдастыру;
6) соқпақтың (маршруттың) сипаттамасы бар жарнамалық-ақпараттық материалдарды дайындау.
6. Соқпақты (маршрутты) жобалау және құру кезінде мыналар есепке алынады:
соқпақпен (маршрут) жүріп - өту кезінде жануарларды мазалау факторлары мен өсімдіктердің бүліну немесе оларды жою қатері болмауы тиіс;
соқпақта (маршрутта) жүріп өтетін уақыт шығынның ұзақтығы мен қосымша жабдықтану қажеттігін айқындайтын рельфтің ерекшелігі, жергілікті кедергілер мен соқпақтың (маршруттың) ұзақтығы, жердің климаттық ерекшелігі, баурайдың құламасы, өзен ағысының жылдамдығы маршруттың сипаттамасы.
7. Соқпақ (маршрут) паспортының жобасын әзірлеу және көрсету объектілерін айқындау кезіндегі ғылыми зерттеу материалдары, қорық табиғаты шежіресінің қолданылуы, объектілерді қарау (экскурсия жасау) бағдарламасы әзірленеді.
8. Соқпақтар мен маршруттар:
1) бағыты бойынша; ғылыми-танымдық, туристік-экскурсиялық және оқу-ағартушылық;
2) қозғалу түрлері бойынша: жаяу жүріс, суда (қайықта, салда, моторсыз катамаранда), шаңғымен, велосипедпен, атпен, ат-арбамен, автомобильмен (тек күзет аймағында), аралас;
3) қолданыс уақыты бойынша: жыл бойы және маусымдық;
4) ұйымдастыру нысаны бойынша: топтық (5-6 адамға дейін) және жеке болып жіктеледі.

9. В зависимости от назначения создаются следующие виды троп (маршрутов):
1) научно-познавательные тропы (маршруты) - протяженностью в среднем 4-8 километров. Тропа (маршрут) должна пролегать преимущественно вблизи границ заповедника, а в отдельных случаях, предусматривающих специализированный научный контингент туристов, - заход на отдельные участки, с которых обеспечивается хороший обзор охраняемых ценных объектов;
2) туристско-экскурсионные тропы (маршруты) - протяженностью в среднем до нескольких десятков километров. Тропы (маршруты) такого типа рекомендуется прокладывать в охранных зонах заповедника;
3) учебно-просветительные тропы (маршруты) (наиболее специализированные для целей обучения) - протяженностью не более 2 километров из расчета проведения учебных экскурсий в течение не более трех часов. Такие тропы (маршруты) рассчитаны в первую очередь на посещение их учащимися учебных заведений и создаются преимущественно на территории охранной зоны заповедника.
10. Тропы (маршруты) рекомендуется планировать непрерывными, продолжительностью не более 10 часов. При этом они не должны предусматривать приготовление пищи, ночевки и длительные остановки на территории заповедника.
В случаях связки участков тропы (маршрута) (рек, горных массивов и прочее) или локальных препятствий в охранной зоне заповедника допускается использование транспортных средств, в пределах тропы (маршрута), если это обосновано логикой похода, не нарушает его целостности.
11. Создание тропы (маршрута) осуществляется в совокупности с устройством смотровых (обзорных) площадок, пунктов фотографирования с учетом норм рекреационных нагрузок.
Площадки для наблюдения за животными необходимо располагать в таких местах, чтобы не нарушать покоя животных.
12. Стоянки при прохождении по тропе (маршруту) рекомендуется располагать на расстоянии из расчета 2-3 часа.
Стоянки обеспечиваются строениями малых форм (беседки, лавки, мусорные баки и тому подобное) и средствами первой медицинской помощи. Для стоянки предпочтительно использовать служебные строения и занимаемые ими участки, находящиеся на территории заповедника.
13. Водные преграды и труднопроходимые участки обеспечиваются переправами, гатями, навесными и деревянными мостами.
14. На протяжении всей тропы (маршрута), участки, требующие особого внимания, соблюдения отдельных требований режима отграничиваются и обозначаются табличками, указателями и аншлагами.
15. Строения и предметы оборудования троп (маршрутов) устанавливаются гармонично с окружающей местностью.

9. Бағытына қарай соқпақтардың (маршруттардың) мынадай түрлері құрылады:
1) ғылыми-танымдық соқпақтар (маршруттар) - ұзақтығы шамамен 4-8 километр. Соқпақ (маршрут) қорық шекарасына басым жақын жерде болуы тиіс, туристердің мамандандырылған ғылыми контингентін көздейтін жекелеген жағдайларда - ерекше құнды объектілерді айқын көру қамтамасыз етілетін жекелеген учаскелерге кіруге болады;
2) туристік-экскурсиялық соқпақтар (маршруттар) - ұзақтығы орта есеппен бірнеше ондаған километр. Мұндай типтегі соқпақтарды (маршруттарды) қорықтың күзет аймақтарында салу ұсынылады;
3) оқу-ағартушылық соқпақтар (маршруттар) (оқыту мақсатында аса мамандандырылған) - үш сағаттан кем емес уақыт ішінде оқу экскурсияларын жүргізу есебінен ұзақтығы ұзындығы 2 километрден аспайды. Мұндай соқпақтар (маршруттар) бірінші кезекте олардың оқушылары оқу орындарына келуіне есептелген және ол қорықтың күзет аймағының аумағында құрылады.
10. Соқпақтарды (маршруттарды) ұзындығы 10 сағаттан аспайтындай үздіксіз жоспарлау ұсынылады. Бұл ретте олар қорық аумағында тамақ дайындауды, түнеуді және ұзаққа тоқталуды көздемеуге тиіс.
Соқпақ (маршрут) учаскелерін (тау, таулы алқап және өзгелері) немесе қорықтың күзет аймағындағы жергілікті кедергілерді байланыстырған жағдайда, егер ол қорықтың тұтастығын бұзбайтын болса, соқпақ (маршрут) шегінде көлік құралдарын пайдалануға рұқсат етіледі.
11. Соқпақтарды (маршрутты) құру рекреациялық жүктеме нормаларын ескере отырып, қарау (шолу) алаңдарын, суретке түсіру пункттерін орналастыру жиынтығында жүзеге асырылады.
Жануарларды қарауға арналған алаңдарды таңдау жануарларды мазаламайтын орындарда болуы тиіс.
12. Соқпақпен (маршрут) өткен кезде тұрақтарды арақашықтығы 2-3 сағат есебімен орналастыру ұсынылады.
Тұрақтар қажетті шағын нысанды құрылыстармен (демалу орындары, орындықтар, қоқыс бактары және тағы сол сияқтылар) және бірінші медициналық көмек көрсету құралдарымен қамтамасыз етіледі. Тұраққа қызметтік құрылыстар мен қорық аумағында олар алып отырған учаскелерді пайдаланған жөн.
13. Су бөгеттері мен өтуге қиын учаскелер кешіп өту, төсеме, аспалы және ағаш көпірлермен қамтамасыз етіледі.
14. Бүкіл соқпақтың (маршрут) бойында ерекше көңіл бөлуді, жекелеген режим талаптарын сақтауды талап ететін учаскелер шектеледі және тақтайшалармен, көрсеткіштермен және аншлагтармен белгіленеді.
15. Соқпақтардың (маршруттардың) құрылыстары мен жабдық құралдары қоршаған жергілікті жермен үйлесімді болып орнатылады.

16. В сложных участках тропы (маршрута) предусматриваются запасные варианты их обхода.
3. Согласование и утверждение паспорта тропы (маршрута)
17. Материалы отчетов экспедиционного обследования тропы (маршрута), проекты их паспортов рассматриваются на научно-техническом совете заповедника.
18. На основании рекомендаций научно-технического совета заповедника и администрации заповедника паспорта троп (маршрутов), по согласованию с территориальным органом уполномоченного органа в области особо охраняемых природных территорий, утверждаются уполномоченным органом в области особо охраняемых природных территорий.
Оформление паспорта тропы (маршрута) производится по форме, согласно приложению к настоящим правилам.
19. После утверждения паспорта тропы (маршрута), данные по ним заносятся в паспорт особо охраняемой природной территории.
Приложение
к правилам создания
экскурсионных троп и маршрутов
для проведения регулируемого
экологического туризма в
государственных природных
заповедниках на специально
выделенных участках,
не включающих особо ценные
экологические системы и объекты
Форма
"Согласовано"                                             "Утверждаю"
_____________________________    ___________________________________
(руководитель территориального  (руководитель уполномоченного органа)
органа уполномоченного органа)             "___" ________ 20___ года
"__" ________ 20__ года
Паспорт
экскурсионной тропы (маршрута)
1. Наименование ООПТ _________________________________________
2. Название тропы (маршрута) _________________________________
3. Классификация тропы (маршрута):
1) по назначению: научно-познавательные, туристско-экскурсионные,
учебно-просветительные;
2) по виду перемещения: пешеходные, водные, лыжные (только в
охранной зоне), велосипедные, конные, автомобильные, комбинированные;
3) по времени действия: круглогодичные (только в охранной зоне),
сезонные;
4) по форме организации: групповые, индивидуальные.
4. ____________________________________________________________
(наименование основных географических пунктов)
5. Протяженность ___ км, продолжительность ___ часов учитывая
остановки.
6. Сроки функционирования тропы (маршрута) (например, с начала
июня по конец сентября).
7. Максимальное количество человек в группе; с чем связано
ограничение (вместимостью видовой площадки, психокомфортным пределом,
нормами рекреационной нагрузки и так далее). Лимит экскурсионных групп
в неделю или в месяц (рекреационная нагрузка).
8. Допустимые рекреационные нагрузки по различным периодам внутри
экскурсионного сезона (если в какой-то период внутри сезона необходимо
снизить нагрузку, например, дать покой птицам при высиживании птенцов).

16. Соқпақтың (маршруттың) күрделі учаскелерінде оларды айналып
өтудің қосымша нұсқалары көзделеді.
3. Соқпақтардың (маршруттың) паспортын келісу
және оны бекіту
17. Соқпақтардың (маршруттың) экспедициялық тексеру есептерінің материалдары, олардың паспорттарының жобалары қорықтың ғылыми-техникалық кеңесінде қаралады.
18. Қорықтың ғылыми-техникалық кеңесі мен қорық әкімшілігінің ұсынымдары негізінде соқпақтардың (маршруттың) паспорттарын ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органның аумақтық органының келісімі бойынша ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
Соқпақтың (маршруттың) паспортын ресімдеу осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізіледі.
19. Соқпақтың (маршруттың) паспорты бекітілгеннен кейін ол бойынша деректер ерекше қорғалатын табиғи аумақтың паспортына енгізіледі.
Ерекше бағалы экологиялық жүйелерді
және объектілерді қамтымайтын,
мемлекеттік табиғи қорықтарда
арнайы бөлінген учаскелерде
реттелетін экологиялық туризмді
жүргізуге арналған экскурсиялық
соқпақтар мен маршруттарды жасау
ережесіне қосымша
Нысаны
«Келісілген»                              «Бекітемін»
____________________________            ____________________________
(уәкілетті органның аумақтық            (уәкілетті органның басшысы)
органының басшысы)
20___жылғы «___»____________            20___жылғы «___»____________
Экскурсиялық соқпақтардың (маршруттардың) паспорты
1. ЕҚТА атауы
2. Соқпақтың (маршруттың) атауы
3. Соқпақтың (маршруттың) жіктемесі:
1) бағыты бойынша: ғылыми-танымдық, туристік-экскурсиялық, оқу-ағартушылық;
2) орналасу түрі бойынша: жаяу жүріс, суда, шаңғымен (тек күзет аймағында ғана), велосипедпен, атпен, автомобильмен, аралас;
3) қолданыс уақыты бойынша: жыл бойы (тек күзет аймағында ғана), маусымдық;
4) ұйымдастыру нысаны бойынша: топтық, жеке.
4. ___________________________________________________________
(негізгі географиялық пункттердің атауы)
5. Ұзақтығы____км, аялдаманы ескере отырып, уақыт ұзақтығы____  сағат.
6. Соқпақтың (маршруттың жұмыс істеу мерзімі (мысалы, маусымнан бастап қыркүйектің аяғына дейін).
7. Топтағы адамдардың ең коп саны; шектеу немен байланысты (түрлік алаңының сыйымдылығымен, психикалық жайлы шегімен, рекреациялық жүктеме нормаларымен және тағы басқаларымен). Бір аптаға немесе бір айға (рекреациялық жүктеме) экскурсиялық топтардың шегі.
8. Экскурсия маусымының ішіндегі әртүрлі кезеңдер бойынша жол берілетін рекреациялық жүктемелер (егер маусым ішінде қандай да бір кезеңінде жүктемені төмендету қажет болса, мысалы, балапандар басу кезінде құстардың мазасын алмау).

9. Возможность прохождения тропы без экскурсовода (только на
территории охранной зоны). Необходимые одежда и снаряжение.
10. Особые правила поведения на тропе (в дополнение к общим
правилам поведения в данном заповеднике; например, не сходить с тропы,
не подходить к краю обрыва, соблюдать меры предосторожности, чтобы
не наступить на змею и тому подобное).
11. Меры безопасности.
12. План прохождения тропы (маршрута).
п/п
Участки тропы
(маршрута)
Протяженность,
км
Время
движе-
ния
Время
остано-
вок
№ смотровой
площадки,
пунктов
фотографирования
от
до
Всего:
13. Схема тропы (маршрута) с легендой (допускается вклейка
типографских изданных карт и схем масштабом не менее 1:200000
с обозначением тропы (маршрута).
14. Краткая характеристика (описание) тропы (маршрута).
15. Краткое описание объектов осмотра по тропе (маршруту)
и на смотровых (обзорных) площадках.
16. Краткое описание сложных участков тропы (маршрута).
17. Возможные стихийные явления и действия группы при
их возникновении.
18. Рекомендации для текста информационного листка к путевке.
Вносятся рекомендации, касающиеся туристского снаряжения, одежды,
обуви, поведения и так далее.
_____________________________________________________________________
19. Благоустройство тропы (маршрута).
Маркировка ____________________________________________________
Места стоянок, укрытий, благоустройство тропы (маршрута)
_____________________________________________________________________
20. Решение научно-технического совета государственного природного
заповедника.
Ответственный за разработку тропы и оформление паспорта
_____________________________________________________________________
21. Паспорт составлен "__" _______ 20___ года в количестве
____ экземпляров.
М.П.                            ______________________
руководителя ООПТ                            подпись

9. Экскурсия ұйымдастырушысыз соқпақта жүру мүмкіндігі (тек күзет аймағында ғана). Қажетті киімдер мен жабдықтар.
10. Соқпақтағы жүріс-тұрыстың ерекше ережелері (осы қорықтағы жүріс-тұрыстың жалпы ережелеріне қосымша; мысалы, соқпақта шығып кетпеу, тік жардың шетіне бармау, жыланды басып кетпеу үшін сақтық шараларын сақтау және тағы сол сияқтылар).
11. Қауіпсіздік шаралары.
12. Соқпақта (маршрутта) жүріп өту жоспары
р/с
Соқпақтың (маршрутың) учаскелері
Ұзақтығы, км
Қозғалыс уақыты
Аялдау уақыты
Қарау алаңының, суретке түсіру пункттерінің №
дейін
Барлығы:
13. Соқпақтың (маршруттың) схемасы (типографикалық баспа картасы мен соқпақ (маршрут) белгілеумен бірге масштабы 1:200000 кем болмайтын схемаларды желімдеп жапсыруға рұқсат етіледі).
14. Соқпақтың (маршруттың) қысқаша мінездемесі (сипаттамасы).
15. Соқпақ (маршрут) бойынша және қарау (шолу) алаңдарында байқау объектілерінің қысқаша сипаттамасы.
16. Соқпақтың (маршруттың) күрделі учаскелерінің қысқаша сипаттамасы.
17. Мүмкін болатын стихиялық құбылыстар мен олар байқалған кезде топтың іс-қимылы.
18. Жолдамаға ақпараттық парақшаның мәтіні үшін ұсынымдар.
Туристік жабдықтарға, киімге, аяқ-киімге, жүріс-тұрысқа және тағы басқаларына қатысты ұсынымдар енгізіледі _____________________
___________________________________________________________________
19. Соқпақты (маршрутты) абаттандыру
Таңбалау ____________________________________________________
Тұрақтар, паналау орындары, соқпақты (маршрутты) абаттандыру
___________________________________________________________________
20. Мемлекеттік табиғи қорықтың ғылыми-техникалық кеңесінің шешімі.
Соқпақты әзірлеуге және ресімдеуге жауапты адам _____________
21. Паспорт 20___жылы_________данада жасалды.
М.О.
_______________________________
ЕҚТА басшысының қолы