О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 16 июля 1998 года № 83 "Об утверждении Инструкции по нотариальному делопроизводству в Республике Казахстан"
Приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 30 сентября 2010 года № 272. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2010 года № 6513. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 23 августа 2011 года № 294
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 23.08.2011 № 294 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития "электронного правительства", руководствуясь подпунктом 3) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об органах юстиции", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 16 июля 1998 года № 83 "Об утверждении Инструкции по нотариальному делопроизводству в Республике Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 655) следующие изменения и дополнения:
в Инструкцию по нотариальному делопроизводству в Республике Казахстан, утвержденной указанным приказом (далее - Инструкция):
дополнить новыми пунктами 4-14-24-34-4 следующего содержания:
"4-1. Право доступа к сведениям электронного реестра единой нотариальной информационной системы (далее - ЕНИС) частного нотариуса предоставляются соответствующему частному нотариальному архиву территориальной нотариальной палаты следующим образом:
лицензиар вносит в ЕНИС сведения о приказе о прекращении действия лицензии частного нотариуса (дата, номер, основание);
областные, городов Астаны и Алматы территориальные органы юстиции вносят в ЕНИС сведения о приказе о снятии частного нотариуса с учетной регистрации (дата, номер, основание);
соответствующая Нотариальная палата вносит в ЕНИС сведения о приказе об утрате членства нотариальной палаты (дата, номер, основание).
При условии регистрации указанных данных доступ к сведениям, находящимся в ЕНИС, предоставляется частному нотариальному архиву территориальной нотариальной палаты.
Право доступа к сведениям электронного реестра ЕНИС государственного нотариуса предоставляются соответствующему государственному архиву путем введения в ЕНИС сведений о приказе об увольнении государственного нотариуса (дата, номер, основание).

"Қазақстан Республикасында нотариаттық іс қағаздарын жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әдiлет министрiнің 1998 жылғы 16 шілдедегі № 83 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Әділет министрінің м.а. 2010 жылғы 30 қыркүйектегі N 272 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 30 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6513 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2011 жылғы 23 тамыздағы № 294 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2011.08.23 № 294 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне «электрондық үкіметті» дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында, «Әділет органдары туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 2-тармағының 3) тармақшасын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:
1. «Қазақстан Республикасында нотариаттық іс қағаздарын жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Әдiлет министрiнің 1998 жылғы 16 шілдедегі № 83 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 655 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасында нотариаттық іс қағаздарын жүргізу жөніндегі нұсқаулықта (бұдан әрі - Нұсқаулық):
мынадай мазмұндағы 4-14-24-34-4-тармақтармен толықтырылсын:
«4-1. Жекеше нотариустың бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі - БНАЖ) электрондық тізілімдегі мәліметтеріне қол жеткізу құқығы аумақтық нотариалдық палатаның тиісті жекеше нотариаттық мұрағатына мынадай түрде беріледі:
лицензиар БНАЖ-ға жекеше нотариус лицензиясының қолданылуын тоқтату туралы бұйрық туралы мәліметті (күні, нөмірі, негіздеме) енгізеді;
облыстардың, Астана және Алматы қалалары аумақтық әділет органдары БНАЖ-ға жекеше нотариусты есептік тіркеуден шығару туралы бұйрық туралы мәліметті (күні, нөмірі, негіздеме) енгізеді;
тиісті Нотариаттық палата БНАЖ-ға нотариаттық палатаның мүшелігін жоғалтқаны туралы бұйрық туралы мәліметті (күні, нөмірі, негіздеме) енгізеді.
Көрсетілген деректерді тіркеген жағдайда БНАЖ-да қамтылған мәліметтерге қол жеткізу аумақтық нотариаттық палатаның жекеше нотариаттық мұрағатына беріледі.
Мемлекеттік нотариустың БНАЖ электрондық тізіліміндегі мәліметтерге қол жеткізу құқығы мемлекеттік нотариусты жұмыстан шығару туралы бұйрық туралы мәліметтерді (күні, нөмірі, негіздеме) БНАЖ-ға енгізу жолымен тиісті мемлекеттік мұрағатқа беріледі.

4-2. При прекращении или приостановлении действия лицензии частного нотариуса лицензиар, в течение 24 часов со дня вынесения приказа, блокирует возможность регистрации нотариальных действий в электронном реестре ЕНИС этого частного нотариуса, с отражением сведений о приказе (дата, номер, основание прекращения или приостановления, срок приостановления). При истечении срока приостановления или восстановления действия лицензии лицензиаром в течение 24 часов со дня вынесения приказа производится его разблокировка.
4-3. В случае остановки работы ЕНИС по техническим причинам нотариус составляет об этом акт и производит запись в реестре для регистрации нотариальных действий. При восстановлении работы ЕНИС записи, не отраженные в электронном реестре ЕНИС, производятся не позднее 24 часов, в той последовательности в которой произведена запись в реестре для регистрации нотариальных действий.
4-4. Использование нотариусами сведений из государственных электронных информационных ресурсов посредством ЕНИС в личных целях не допускается.";
в части второй пункта 22 после слова "реестры" дополнить словами "для регистрации нотариальных действий";
наименование главы 7 на государственном языке изменить, в наименовании на русском языке после слова "реестра" дополнить словами "для регистрации нотариальных действий";
в части первой пункта 37 после слова "реестрах" дополнить словами "для регистрации нотариальных действий и электронном реестре ЕНИС";
в пункте 38 после слов "Реестры", "реестре" дополнить словами "для регистрации нотариальных действий";
пункт 39 изложить в новой редакции:
"39. Каждый нотариус имеет свой индивидуальный реестр для регистрации нотариальных действий. Одновременное ведение нескольких реестров не допускается.
Каждому нотариальному действию присваивается индивидуальный порядковый номер. Номера не должны дублироваться, записываться через дробь.";
в пункте 40 после слова "реестр" дополнить словами "для регистрации нотариальных действий и электронный реестр ЕНИС";
в пункте 41:
после слов "реестре", "реестра" дополнить словами "для регистрации нотариальных действий";
добавить частью следующего содержания:
"В электронном реестре ЕНИС поправки и ошибки оговариваются в графе "Примечание".";
в пункте 42:

4-2. Жекеше нотариустың лицензиясының қолданылуы тоқтаған немесе тоқтатыла тұрған кезде лицензиар бұйрық шығарылған күннен бастап 24 сағаттың ішінде бұйрық туралы мәліметтер (күші, нөмірі, тоқтату немесе тоқтата тұру, тоқтата тұру мерзімі) көрсетілген осы жекеше нотариустың БНАЖ электрондық тізілімінде нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеу мүмкіндігін тұйықтайды. Лицензияның қолданылуын тоқтата тұру немесе қалпына келтіру мерзімі өткен кезде лицензиар бұйрық шығарылған күннен бастап 24 сағаттың ішінде оны ажыратады.
4-3. БНАЖ жұмысын техникалық себептермен тоқтатқан жағдайда нотариус бұл туралы акті жасайды және нотариаттық әрекеттерді тіркеу үшін тізілімге жазба жүргізеді. БНАЖ-дың жұмысы қалпына келтірілген кезде БНАЖ электрондық тізілімінде көрсетілмеген жазбалар нотариаттық әрекеттерді тіркеу үшін тізілімде жазба жүргізілген кезегімен 24 сағаттан кешіктірілмей жүргізіледі.
4-4. Нотариустардың БНАЖ арқылы мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстардан жеке мақсаттарға мәліметтерді пайдалануына жол берілмейді.»;
22-тармақтың екінші бөлігінде «тізілімдер» деген сөздің алдынан «нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеуге арналған» деген сөздермен толықтырылсын;
7-тарау атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«Нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеу тізілімін жүргізу тәртібі. Нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеу»;
37-тармақтың бірінші бөлігінде «тізілімдерде» деген сөз «нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеуге арналған тізілімдерде және БНАЖ электрондық тізілімінде» деген сөздермен ауыстырылсын;
38-тармақта «Тізілімдер», «нотариус тізілімі» деген сөздер тиісінше «Нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеуге арналған тізілімдер», «нотариустың нотариаттық іс-әрекеттерін тіркеуге арналған тізілім» деген сөздермен ауыстырылсын;
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«Әрбiр нотариустың нотариаттық iс-әрекеттердi тiркеу үшiн жеке өзiнiң тiзiлiмi болады. Бір мезгілде бірнеше тізілімдер жүргізуге жол берілмейді.
Әрбір нотариаттық іс-әрекетке жеке реттік нөмір беріледі. Нөмірлер қайталанбауы, бөлшек арқылы жазылмауы тиіс.»;
40-тармақта «тізілімге» деген сөз «нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеуге арналған тізілімге және БНАЖ электрондық тізіліміне» деген сөздермен ауыстырылсын;
41-тармақта:
«Тізілімдегі», «Тізілімді», «тізілімнің» деген сөздердің алдынан тиісінше «Нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеуге арналған», «Нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеуге арналған», «нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеуге арналған» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«БНАЖ электрондық тізілімінде түзетулер мен қателер «Ескерту»» деген бағанда ескертіледі.»;
42-тармақта:

слово "общий" исключить, после слова "реестр" дополнить словом "для", после слова "действий" дополнить словами "и электронный реестр ЕНИС", слова "приложение № 12" заменить словами "приложения 12, 12-1";
добавить частью следующего содержания:
"Номера и записи в реестре для регистрации нотариальных действий должны соответствовать номерам и записям в электронном реестре ЕНИС.";
в пункте 43 слова "Реестровая книга" заменить словами "Реестр для регистрации нотариальных действий";
дополнить новым пунктом 43-1 следующего содержания:
"43-1. Нотариальные действия, также регистрируются в электронном реестре ЕНИС по форме, согласно приложению 12-1 к настоящей Инструкции.
Электронный реестр ЕНИС состоит из 9 граф.
В графе 1 указывается порядковый номер нотариального действия соответствующий реестру для регистрации нотариального действия. С 1 января 2011 года реестровый номер присваивается ЕНИС автоматически.
В графе 2 дата регистрации нотариального действия (проставляется автоматически).
В графе 3 дата фактического совершения нотариального действия (в случае внесения данных не в день совершения нотариального действия, по техническим причинам, совершения нотариального действия с выездом и т.д.).
В графе 4 указываются фамилия, имя, отчество граждан или их представителей (родителей, опекунов, попечителей), дата и место их рождения, данные по индивидуальному идентификационному номеру (далее - ИИН) и бизнес идентификационному номеру (далее - БИН), наименование юридических лиц и место их нахождения, для которых совершено нотариальное действие. Если один из участников сделки действует по доверенности, дополнительно указываются фамилия, имя, отчество доверителя, номер и дата выдачи доверенности. В этой же графе указываются фамилия, имя, отчество и место жительства граждан, подписавшихся за лиц, не могущих самостоятельно подписаться, а также переводчиков.
В графе 5 документ, удостоверяющий личность лиц, обратившихся за совершением нотариального действия (удостоверение личности или паспорт), номер, когда и кем выдан документ, данные ИИН и БИН.
В графе 6 сумма, оплаченная за совершение нотариального действия.
В графе 7 статус документа (совершенный и отмененный). Совершенный - документ, который удостоверен нотариусом, отмененный - отмененное нотариальное действие на основании заявления сторон, решения суда и т.д.
В графе 8 краткое содержание нотариального действия.
В графе 9 в примечании, оговариваются допущенные нотариусом ошибки при заполнении граф электронного реестра ЕНИС, основания признания нотариального действия недействительным.";
в части первой пункта 50 слова "номер реестра" заменить словами "порядковый номер реестра для регистрации нотариальных действий";
пункт 51 дополнить частью следующего содержания:
"Нотариус имеет электронную цифровую подпись в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи".";
в пункте 52 слова "требованиями Положения "О печати государственного нотариуса", утвержденного Приказом Министра юстиции № 64 от 01.08.1997 года." исключить, после слова "в соответствии с" дополнить словами "приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 20 августа 2009 года № 113 "О печати государственного нотариуса".";

«Жалпы», «тіркеу» деген сөздер алып тасталсын, «тізіліміне» деген сөз «Нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеуге арналған тізілімге және БНАЖ электрондық тізіліміне» деген сөздермен ауыстырылсын, «№ 12-қосымша» деген сөздер «№ 12, 12-1-қосымшалар» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеуге арналған тізілімдегі нөмірлер мен жазбалар БНАЖ электрондық тізіліміндегі нөмірлер мен жазбаларға сәйкес келуі тиіс.»;
43-тармақта «Тізілім кітабы» деген сөздер «Нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеуге арналған тізілім» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 43-1-тармақпен толықтырылсын:
«43-1. Нотариаттық іс-әрекеттер осы Нұсқаулыққа 12-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша БНАЖ электрондық тізілімде де тіркеледі.
БНАЖ электрондық тізілімі 9 бағаннан тұрады.
1-бағанда – нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеуге арналған тізілімге сәйкес келетін нотариаттық іс-әрекеттің реттік нөмірі көрсетіледі. 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап тізілім нөмірі БНАЖ-де автоматты түрде беріледі.
2-бағанда - нотариаттық iс-әрекеттiң жасалынған күнi көрсетiледi (автоматтық түрде қойылады);
3-бағанда – нотариаттық іс-әрекеттің нақты жасалған күні көрсетіледі (деректер нотариаттық іс-әрекет жасалған күні емес енгізілген, техникалық себептер бойынша, нотариаттық іс-әрекет көшпелі түрде жасалған жағдайда);
4-бағанда - нотариаттық iс-әрекеттер жасалған азаматтардың немесе олардың өкiлдерiнiң (ата-аналар, қамқоршылар, қорғаншылар) тегi, аты, әкесiнiң аты, олардың туған жері мен күні, жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН) және бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - БСН), заңды тұлғалардың атауы мен тұрған орны көрсетiледi. Егер мәмiлеге қатысушылардың бiреуi сенiмхат бойынша әрекет жасайтын болса, сенiм бiлдiрушiнiң тегi, аты, әкесiнiң аты, сенiмхаттың нөмiрi мен берiлген уақыты қосымша көрсетiледi. Өз бетiмен қол қоя алмайтындар үшiн қол қойған азаматтардың, сондай-ақ аудармашылардың тегi мен аты-жөнi, тұрғылықты мекенi де осы бағанда көрсетiледi.
5-бағанда - нотариаттық iс-әрекет жасауға өтiнiш берген азаматтардың жеке басын куәландыратын құжат (жеке куәлiгi немесе төлқұжаты), нөмірі, қашан және кім бергені, ЖСН мен БСН-нің деректері;
6-бағанда – нотариаттық іс-әрекетті жасағаны үшін төленген сома көрсетіледі;
7-бағанда – құжаттың мәртебесі (жасалған және күші жойылған) көрсетіледі. Жасалған – нотариус куәландырған құжат, күші жойылған – тараптардың өтініштерінің, сот шешімінің негізінде күші жойылған нотариаттық іс-әрекет және т.б.
8-бағанда - нотариаттық іс-әрекеттің қысқаша мазмұны көрсетіледі.
9-бағанда – ескертуде БНАЖ электрондық тізіліміндегі бағандарды толтыру кезінде нотариус жол берген қателіктер, нотариаттық іс-әрекетті жарамсыз деп тану негізі жазылады.»;
50-тармақтың бірінші бөлігінде «тізілім нөмірі» деген сөздер «нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеуге арналған тізілімнің реттік нөмірі» деген сөздермен ауыстырылсын;
51-тармақ мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Нотариустың «Электрондық құжат және электронды цифрлы қолтаңба туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес электронды цифрлық қолтаңбасы болады.»;
52-тармақта «Әдiлет министрiнiң 1997 жылғы 1 тамыздағы № 64 бұйрығымен бекiтiлген «Мемлекеттiк нотариустың мөрi туралы» Ереженiң талаптарына» деген сөздер «Мемлекеттік нотариустың мөрі туралы» Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2009 жылғы 20 тамыздағы № 113 бұйрығына» деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить приложением 12-1 согласно приложению к настоящему приказу.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета регистрационной службы и оказания правовой помощи Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра юстиции
Республики Казахстан                       Д. Куставлетов
Приложение
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 сентября 2010 года № 272
Приложение 12-1
Форма
Электронный реестр ЕНИС
Номер по
реестру
Дата
регистрации
Дата
фактического
совершения
нотариального
действия
у
ч
а
с
т
н
и
к
и
Документы,
удостоверяющие
личность
участника
В
з
ы
с
к
а
н
о
С
т
а
т
у
с
Содержание
нотариального
действия
П
р
и
м
е
ч
а
н
и
е
1
2
3
4
5
6
7
8
9

осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 12-1-қосымшамен толықтырылсын.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Тіркеу қызметі және құқықтық көмек көрсету комитетінің төрағасына жүктелсін.
3. Осы бұйрық оны алғаш ресми жариялаған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
міндетін атқарушы                        Д. Құсдәулетов
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
міндетін атқарушысының
2010 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 272 бұйрығына қосымша
12-1-қосымша
Нысан
БНАЖ электрондық тізімі
Тізім бойынша нөмірі
Тіркеу күні
Нотариаттық іс әрекет жасаған нақты күн
Қатысушылар
Қатысушының жеке басын куәландыратын құжат
Төленді
Мәртебесі
Нотариаттық іс-әрекеттің мазмұны
Ескерту
1
2
3
4
5
6
7
8
9