Об утверждении Инструкции по предоставлению в имущественный наем (аренду) объектов коммунальной собственности без права последующего выкупа
Постановление акимата Акмолинской области от 29 ноября 2010 года № А-12/458. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 31 декабря 2010 года № 3380. Утратило силу - постановлением акимата Акмолинской области от 29 ноября 2011 года № А-10/472
Сноска. Утратило силу - постановлением акимата Акмолинской области от 29.11.2011 № А-10/472
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» акимат Акмолинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по предоставлению в имущественный наем (аренду) объектов коммунальной собственности без права последующего выкупа (далее – Инструкция).
2. Акиматам районов, городов Кокшетау и Степногорска, государственному учреждению «Управление финансов Акмолинской области (далее - управление) и органам государственного управления коммунальными государственными предприятиями (далее – предприятия) обеспечить:
1) соблюдение предприятиями и государственными учреждениями настоящего постановления акимата Акмолинской области;
2) предоставление в управление (отделы финансов районов и городов Кокшетау, Степногорска) сводного отчета по предоставлению в имущественный наем имущества, находящегося в хозяйственном ведении или оперативном управлении коммунальных государственных учреждений и предприятий, согласно приложению, не позднее 3 числа следующего за отчетным кварталом месяца.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Акмолинской области Адильбекова Д.З.
4. Настоящее постановление распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2010 года.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Аким Акмолинской области                   С.Дьяченко
Приложение
к постановлению акимата
Акмолинской области
от 29 ноября 2010 года № А-12/458
Сводный отчет
по предоставлению в имущественный наем (аренду) имущества,
находящегося в хозяйственном ведении или оперативном управлении
____________________коммунальных государственных учреждений
и предприятий (___квартал) 20__ года
п/
п
Наи-
мен-
ова-
ние
На-
ни-
ма-
теля
№ и
дата
до-
го-
вора
иму-
щес-
тве-
нно-
го
най-
ма
Срок
дей-
ствия
дого-
вора
како-
го по
ка-
кое)
Наи-
мено-
вание
бала-
нсо-
дер-
жате-
ля
Арен-
дуе-
мая
пло-
щадь
или
коли-
чест-
во
обо-
рудо-
ва-
ния
Начи-
слен-
ная
сумма
за 1
квад-
рат-
ный
метр
при
сдаче
поме-
щений
Начи-
слено
в
месяц
(тыс.
тен-
ге)
Начи-
слено
за
квар-
тал
(тыс.
тен-
ге)
Пе-
ре-
чис-
лено
(тыс
тен-
ге)
За-
дол-
жен-
нос-
ть
(тыс
тен-
ге)
При-
ме-
ча-
ние
Утверждена
постановлением акимата
Акмолинской области
29 ноября 2010 года № А-12/458
Инструкция
по предоставлению в имущественный наем (аренду)
объектов коммунальной собственности
без права последующего выкупа 1. Общие положения

Коммуналдық меншік объектілерін сатып алу құқығынсыз мүліктік жалға беру (жалдау) жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы
Ақмола облысының әкімдігінің 2010 жылғы 29 қарашадағы № А-12/458 қаулысы. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2010 жылы 31 желтоқсанда № 3380 тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы әкімдігінің 2011 жылғы 29 қарашадағы № А-10/472 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы әкімдігінің 2011.11.29  № А-10/472 (ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
«Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына сәйкес Ақмола облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған коммуналдық меншік объектілерін сатып алу құқығынсыз мүліктік жалға беру (жалдау) жөніндегі Нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) бекітілсін.
2. Аудандардың, Көкшетау және Степногорск қалаларының әкімдіктері, «Ақмола облысының қаржы басқармасы» мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі- басқарма) және коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың мемлекеттік басқару органдары (бұдан әрі - кәсіпорындар) қамтамасыз етсін:
1) Ақмола облысы әкімдігінің осы қаулысын кәсіпорындармен және мемлекеттік мекемелермен сақтауды;
2) басқармаға (аудандардың және Көкшетау, Степногорск қалаларының қаржы бөлімдері) коммуналдық мемлекеттік мекеменің және кәсіпорынның шаруашылық жүргізуіндегі және жедел басқаруындағы мүлікті мүліктік жалға беруді ұсыну бойынша жиынтық есепті беру, қосымшаға сәйкес есепті тоқсанынан кейінгі айдың 3 күнінен кешіктірмей ұсынуды.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Ақмола облысы әкімінің орынбасары Д.З. Әділбековке жүктелсін.
4. Осы қаулы 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап өз күшіне енеді және қолданысқа енгізіледі.
5. Осы қаулы Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Ақмола облысының әкімі                     С.Дьяченко
Ақмола облысы әкімдігінің
2010 жылғы 29 қарашада № А-12/458 қаулысына
қосымша
________________________________ коммуналдық мемлекеттік
мекемелердің және кәсіпорындардың шаруашылық жүргізуіндегі
немесе жедел басқаруындағы мүлікті жалға беру (жалдау)
жөніндегі 20___ жылғы (___тоқсан)
жиынтық есебі
р/
т
Жал-
ға
алу-
шы-
ның
аты
Мү-
лік-
тік
жал-
дау
шар-
тының
және
күні
Шарт-
тың
әре-
кет
ету
мер-
зімі
(қа-
шан-
нан
бас-
тап
қаша-
нға
дей-
ін)
Тең-
ге-
рім
ұс-
тау-
шы-
ның
ата-
уы
Жал-
дау
алаңы
неме-
се
жаб-
дық-
тың
дана-
сы
Жай-
ларды
беру
ке-
зін-
дегі
1 шаршы
мет-
рге
есеп-
тел-
ген
сома-
сы
Айда
есеп-
телді
(мың
тең-
ге)
Тоқ-
сан-
да
есе-
тел-
ді
(мың
тең-
ге)
Ау-
да-
рыл-
ды
(мың
тең-
ге)
Қа-
рыз
(мың
тең-
ге)
Ес-
кер-
ту
Ақмола облысы әкімдігінің
2010 жылғы 29 қарашада
№ А-12/458 қаулысымен
бекітілді
Коммуналдық меншiк объектiлерiн сатып алу құқығынсыз
мүлiктiк жалға беру (жалдау) жөніндегі
нұсқаулық 1. Жалпы ережелер

1. Настоящая Инструкция по предоставлению в имущественный наем (аренду) объектов коммунальной собственности, без права последующего выкупа детализирует применение законодательства по предоставлению в имущественный наем (аренду) без права последующего выкупа объектов коммунальной собственности, находящихся на балансе государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета, и в хозяйственном ведении или оперативном управлении коммунальных государственных предприятий, за исключением государственного жилищного фонда.
2. В настоящей Инструкции используются следующие понятия:
1) объекты имущественного найма (аренды) - помещения, здания, сооружения, их площади, оборудование и иное имущество, находящееся на балансе государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета, и в хозяйственном ведении или оперативном управлении коммунальных государственных предприятий (далее -Объект);
2) имущественный наем (аренда) - предоставление Объектов наймодателем за плату во временное владение и пользование без права последующего выкупа нанимателю;
3) ставка арендной платы - плата за имущественный наем (аренду) Объекта;
4) имущественный наем (аренда) по целевому назначению - имущественный наем (аренда) Объекта для определенных целей и под конкретный вид деятельности;
5) уполномоченный орган - исполнительный орган, уполномоченный акиматом области, района (города областного значения) на управление коммунальной собственностью и финансируемый из соответствующего местного бюджета.
3. При передаче Объектов в имущественный наем (аренду) по целевому назначению расчетные ставки арендной платы и размеры применяемых коэффициентов определяются согласно главы 2 настоящей Инструкции.
При передаче в имущественный наем (аренду) Объектов, находящихся в хозяйственном ведении или оперативном управлении коммунальных государственных предприятий расчетные ставки арендной платы согласовываются с соответствующим уполномоченным органом и органом государственного управления.
4. Сдача в имущественный наем (аренду) Объектов, находящихся на балансе государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета, осуществляется уполномоченным органом (далее - Наймодатель) по согласованию с балансодержателем. При этом балансодержателем предоставляется справка установленного образца, согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
Сдача в имущественный наем (аренду) имущества, находящегося на балансе государственных коммунальных предприятий осуществляется на срок не более трех лет.
Сдача в имущественный наем (аренду) имущества, находящегося на балансе государственных коммунальных учреждений осуществляется на срок, в рамках текущего финансового года.

1. Коммуналдық меншiк объектiлерiн сатып алу құқығынсыз мүлiктiк жалға беру (жалдау) жөніндегі осы нұсқаулық жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекеме теңгеріміндегі және мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорындардың шаруашылық жүргiзуіндегі немесе жедел басқаруындағы объектілерді, мемлекеттік тұрғын үй қорынан басқа коммуналдық меншiк объектiлерiн сатып алу құқығынсыз мүлiктiк жалға беру (жалдау) бойынша заңнамалардың қолдануын нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта келесі түсiнiктер қолданылады:
1) мүлiктiк жалға беру (жалдау) объектілері - жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекеме теңгеріміндегі және мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорындардың шаруашылық жүргiзуіндегі немесе жедел басқаруындағы жайлар, ғимараттар, имараттар, олардың аудандары, жабдық және басқа да мүлiк (бұдан әрi - Объект);
2) мүлiктiк жалға беру (жалдау) - Объектiлердi жалға берушi жалға алушыға сатып алу құқығынсыз ақы төлеп иеленуге және пайдалануға беру;
3) жалдау ақысының мөлшерлемесі - Объектіні жалға беру (жалдау) үшін төлем;
4) мақсатты пайдалануы бойынша мүлiктiк жалға беру (жалдау) – бір мақсат және нақты қызмет түрі үшін Объектiні мүлiктiк жалға беру (жалдау);
5) уәкілетті орган – облыс, аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігімен коммуналдық меншікті басқаруға уәкілеттік берілген және тиісті жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын атқарушы орган.
3. Объектiлердi мақсатты пайдалануы бойынша мүлiктiк жалға беру (жалдау) кезiнде жалдау ақысының есеп айырысу мөлшерлемелері және қолданылатын коэффициенттерінің мөлшерi осы Нұсқаулықтың 2-тарауына сәйкес анықталады.
Мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорындардың шаруашылық жүргiзуіндегі немесе жедел басқаруындағы объектілерді мүліктік жалға беру кезінде жалдау төлемінің есеп айырысу мөлшерлемелері тиісті уәкілетті органымен және мемлекеттік басқару органымен келісіледі.
4. Жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердiң теңгеріміндегі Объектiлердi мүлiктiк жалға беру (жалдау) теңгерім ұстаушының келiсiмi бойынша уәкiлеттi мемлекеттiк органмен (бұдан әрі – Жалға беруші) жүзеге асырылады. Теңгерім ұстаушымен осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес көрсетiлген үлгi бойынша анықтама берiледi.
Мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындардың теңгеріміндегі мүлiктi жалға беру үш жылдан аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік коммуналдық мекемелердің теңгеріміндегі мүлiктi жалға беру мерзімі ағымдағы қаржылық жылдың шеңберінде жүзеге асырылады.

5. Государственные учреждения, финансируемые из местного бюджета, осуществляют безвозмездное временное пользование Объектами, находящимися на балансе государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета и государственных коммунальных предприятий, при условии оплаты коммунальных услуг, отчислений на текущий и капитальный ремонт, платежей за обслуживание объекта.
Государственные учреждения, финансируемые из республиканского бюджета, осуществляют безвозмездное временное владение пользование Объектами, находящимися на балансе государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета, при условии оплаты коммунальных услуг, отчислений на текущий и капитальный ремонт, платежей за обслуживание объекта.
6. При сдаче в имущественный наем (аренду) Объектов, находящихся в хозяйственном ведении или оперативном управлении коммунальных государственных предприятий, в качестве Наймодателя выступают коммунальные государственные предприятия на праве хозяйственного ведения или оперативного управления. Решение о передаче в имущественный наем (аренду) Объектов, находящихся в хозяйственном ведении или оперативном управлении коммунальных государственных предприятий принимается ими самостоятельно.
7. Плата за пользование нанятым Объектом производится деньгами.
2. Определение расчетных ставок арендной платы
нежилого государственного фонда
8. Арендная плата за здание (помещение) государственного нежилого фонда рассчитывается по формуле:
Ап = Аед * П
где:
Ап - сумма арендной платы в год (тенге);
Аед - арендная плата за 1 квадратный метр площади объекта (в тенге);
П – общая площадь арендуемого помещения (квадратных метров).
Арендная плата за один квадратный метр площади определяется:
Аед = С * К1 * К2 * К3 * К4
где:
С – расчетная ставка арендной платы за 1 квадратный метр в год (тенге);
К1 – коэффициент, учитывающий техническое состояние здания и наличие инженерных сетей и коммуникаций объекта имущественного найма (аренды);
К2 – коэффициент, учитывающий вид деятельности Нанимателя;
К3 – коэффициент, учитывающий территориальное расположение;
К4 – коэффициент, учитывающий организационно-правовую форму нанимателя.

5. Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер, коммуналдық қызметтерге, ағымдағы және күрделі жөндеуге аударымдарды, объектіге қызмет көрсету төлемдерін төлеген жағдайда жергілікті бюджеттен және мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындардан қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің теңгеріміндегі Объектілермен уақытша өтеусіз пайдалануды жүзеге асырады.
Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелер, коммуналдық қызметтерге, ағымдағы және күрделі жөндеуге аударымдарды, объектіге қызмет көрсету төлемдерін төлеген жағдайда жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердiң теңгеріміндегі Объектілерді уақытша өтеусіз пайдалануды жүзеге асырады.
6. Мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорындардың шаруашылық жүргiзу немесе жедел басқаруындағы Объектiлерiн мүлiктiк жалға беруде (жалдау) Жалға берушi ретiнде шаруашылық жүргiзу құқығындағы немесе жедел басқарудағы мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорындар болып саналады. Мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорындардың шаруашылық жүргiзу немесе жедел басқаруындағы объектiлердi мүлiктiк жалға беру (жалдау) шешiмiн олар өздерi қабылдайды.
7. Жалданған объектiлердi пайдалану үшін төлем ақшалай жүргiзiледi.
2. Тұрғын үй емес мемлекеттік қорды жалдау
төлемінің есеп айырысу ставкасын
анықтау
8. Мемлекеттік тұрғын үй емес қордың ғимаратының толық жалдау төлем ақысы
Ап =Аед.*П формуласы бойынша есептеледі
мұндағы:
Ап - жалдау ақысының бір жылдағы сомасы (теңге).
Аед – объектінің 1 шаршы метр ауданының жалдау ақысы (теңге).
П – жалдайтын жайдың жалпы ауданы (шаршы метр).
Бір шаршы метр ауданның жалдау ақысы мына формуламен есептеледі:
Аед = С * К1* К2* К3* К4
мұндағы:
С – жылына 1 шаршы метр жалдау ақысының есеп айырысу мөлшерлемесі (теңге);
К1 – мүліктік жалға беру (жалдау) ғимаратының жайлылығын, техникалық жағдайын және инженерлік коммуникацияның дәрежесін есепке алатын коэффициент;
К2 – жалға алушының қызмет түрін есепке алатын коэффициент;
К3 – аумақтық орналасуын есепке алатын коэффициент;
К4 – жалға алушының ұйымдастыру –құқықтық нысанын ескеретін коэффициент.

9. C – расчетная ставка арендной платы за 1 квадратный метр:
на территории Акмолинской области 1,5 месячных расчетных показателей (далее – МРП) в год;
за объекты имущественного найма (аренды), находящиеся в коммунальной собственности Акмолинской области и расположенные на территории города Астана 3 МРП в год.
10. Определение коэффициента К1, учитывающего техническое состояние здания и наличие инженерных сетей и коммуникаций объекта имущественного найма (аренды):
1
для помещений со всеми инженерно-техническими
устройствами
1,6
2
при отсутствии каких либо инженерно–технических
устройств
1,3
3
при отсутствии водопровода и/или канализации и других
видов благоустройства
1,0
11. Определение коэффициента К2, учитывающего вид деятельности Нанимателя:
1
для брокерской деятельности и оказания таможенных
услуг, банков, ломбардов, обменных пунктов и
организаций, деятельность которых связана с рынком
ценных бумаг, страховых, инвестиционных компаний,
нотариальных контор, адвокатских контор
3,0
2
для организации общественного питания, гостиничных услуг, торговой или торгово-посреднической деятельности
2,5
3
для организации услуг в области:
1) высшего, технического и профессионального образования;
2) среднего образования;
3) дошкольного воспитания и обучения
1,1
0,9
0,8
4
для организации услуг в области здравоохранения, культуры и спорта
1,0
5
для организации питания учащихся учебных заведений, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего, общего среднего, профессионально учебные программы технического и профессионального образования в зданиях, в которых располагаются государственные учреждения и предприятия, с графиком работы не превышающим графики работ данных учреждений и предприятий
0,5
6
для организации питания сотрудников в зданиях, в которых располагаются государственные учреждения и коммунальные государственные предприятия, с графиком работы не превышающим графики работ данных учреждений и предприятий с ограниченным доступом (с розничной торговлей)
0,9
7
для организации питания в помещениях, в которых государственные учреждения и государственные коммунальные предприятия осуществляют уставную деятельность, с графиком работы не превышающим графики работ данных учреждений и предприятий (с розничной торговлей)
1,2
8
для организации теплоснабжения, электроснабжения, водоснабжения
0,5
9
для предоставления услуг в сфере почтовой деятельности
1,0
10
для государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета (при сдаче в аренду имущества коммунальными предприятиями), для республиканских и коммунальных государственных предприятий
1,0
11
для прочих
1,5

9. С – 1 шаршы метр жалдау ақысының есеп айырысу мөлшерлемесі (теңге);
Ақмола облысының аймағында жылына 1,5 айлық есептік көрсеткіш (әрі қарай-АЕК);
Ақмола облысының коммуналдық меншігіндегі және Астана қаласының аймағында орналасқан мүліктік жалға алу (жалдау) объектісі үшін жылына 3 АЕК.
10. Мүліктік жалға беру (жалдау) ғимаратының жайлылығын, техникалық жағдайын және инженерлік коммуникациялық дәрежесін есепке алатын К1 коэффициентін анықтау:
1
барлық инженерлік-техникалық құрылғылары бар
үй-жайлар үшін
1,6
2
қандай да бір инженерлік – техникалық
құрылғылардың жоқ кезінде
1,3
3
су құбыры және/немесе кәріз және абаттандырудың
басқа да түрлері болмаған жағдайда
1,0
11. Жалға алушының қызмет түрін есепке алатын К2 коэффициентін анықтау:
1
қызметі құнды қағаздар нарығымен, сақтандыру,
инвестициялық компаниялармен, нотариалдық,
адвокаттық кеңселермен байланысты болатын банктер,
ломбардтар, ауырбастау пункттері мен ұйымдарының
брокерлік қызметі мен кедендік қызмет көрсету үшін
3,0
2
қоғамдық тамақтандыру, қонақ үй қызметін, сауда-саттық немесе саудалық- делдалдық қызметтерін ұйымдастыру үшін
2,5
3
1) жоғары, техникалық және кәсіптік білім беру
2) орта білім беру
3) мектепке дейінгі білім беру салаларында қызмет көрсетуді ұйымдастыру үшін
1,1
0,9
0,8
4
денсаулық сақтау, мәдениет және спорт салаларында қызмет көрсетуді ұйымдастыру үшін
1,0
5
мемлекеттік ұйымдар және кәсіпорындар орналасқан ғимараттардағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта жалпы білім беру оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік білім беру кәсіптік білім беру бағдарламаларын жүзеге асыратын оқу орындарының оқушыларын тамақтандыруды ұйымдастыру үшін жұмыс кестесі аталған ұйымдардың және кәсіпорындардың жұмыс кестесінен аспауға тиісті
0,5
6
мемлекеттік ұйымдар мен коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар орналасқан ғимараттардағы қызметкерлерді тамақтандыруды ұйымдастыру үшін жұмыс кестесі аталған ұйымдардың шектеу қойылған рұқсатымен жұмыс кестесінен аспауға тиісті (бөлшек саудасымен)
0,9
7
мемлекеттік ұйымдар мен коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар жарғылық қызметін жүзеге асыратын жайларда тамақтандыруды ұйымдастыру үшін жұмыс кестесі аталған ұйымдардың жұмыс кестесінен аспауға тиісті (бөлшек саудасымен)
1,2
8
жылумен, сумен, электрэнергиясымен қамтамасыз етуді ұйымдастыру үшін
0,5
9
пошта қызметі саласында қызмет ұсыну үшін
1,0
10
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер үшін (коммуналдық кәсіпорындарымен мүлікті жалдауға беру кезінде), республикалық және коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар үшін
1,0
11
басқалар үшін
1,5

14. Расчет арендной платы при сдаче в имущественный наем (аренду) оборудования и автотранспортных средств осуществляется по формуле:
Ап = С х Nam / 100 х Кп,
где:
Ап – ставка арендной платы за оборудование и транспортные средства в год;
С – остаточная стоимость оборудования по данным бухгалтерского учета.
При сдаче в имущественный наем (аренду) оборудования и транспортных средств с начисленным износом 100 процентов стоимость определяется в размере 10 процентов от первоначальной (восстановительной) стоимости.
Nam – предельные нормы амортизации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
Кп – понижающий коэффициент (применяется при предоставлении субъектам малого предпринимательства для организации производственной деятельности и развития сферы услуг населения, за исключением торгово-посреднической деятельности, в размере 0,5).
3. Заявка на имущественный наем (аренду) объекта
15. Заявки на имущественный наем (аренду) Объектов подаются физическими и юридическими лицами (далее-Наниматель), с указанием потребности в Объекте. Заявки установленной формы подаются Наймодателю, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
16. Рассмотрение заявок и принятие решений по ним производится Наймодателем в пятнадцатидневный срок. Наниматель предоставляет следующие документы:
1) для негосударственных юридических лиц Республики Казахстан - заверенные копии: устава (положения), свидетельства о государственной регистрации юридического лица и статистической карточки, а также документа, удостоверяющего полномочия их представителей;
2) для государственных юридических лиц Республики Казахстан – копии: устава (положения), свидетельства о государственной регистрации юридического лица и статистической карточки, а также документа, удостоверяющего полномочия их представителей;
3) для иностранных юридических лиц - копии учредительных документов с нотариально заверенным переводом на государственном и русском языках;
4) для физических лиц – копия документа, удостоверяющего личность;
5) для индивидуальных предпринимателей – копии: документа, удостоверяющего личность, свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя.
17. При поступлении заявок на имущественный наем (аренду) Объектов, находящихся на балансе государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета, Наймодатель по результатам рассмотрения заявок и представленных документов принимает одно из следующих решений:
1) о сдаче Объекта в имущественный наем (аренду) по целевому назначению путем подписания договора имущественного найма (аренды);

14. Жабдықтар мен автокөлік құралдарын мүліктік жалға (жалдауға) беру кезінде жалдау ақысының есеп айырысуы мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Ап = С х Nam / 100 х Кп
мұнда:
Ап – жылына жабдықтар мен көлік құралдары үшін жалдау ақысының мөлшерлемесі;
С – бухгалтерлік есеп деректері бойынша жабдықтардың қалдық сомасы.
100 пайыз тозу есептелген жабдықтар мен көлік құралдарын мүліктік жалға (жалдауға) беру кезінде құны бастапқы (қалпына келтіру) құнынан 10 пайыз мөлшерінде белгіленеді.
Nam - Қазақстан Республикасы заңнамаларына сәйкес амортизацияның шекті нормалары;
Кп – төмендету коэффициенті (сауда-делдалдық қызметтерді қоспағанда, өндірістік қызметті ұйымдастыру және халыққа қызмет көрсету саласын дамыту үшін, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне беру кезінде - 0,5 мөлшерінде).
3. Объектiнi мүлiктiк жалға беру (жалдауға) өтiнiмi
15. Объектiлердi мүлiктiк жалға беру (жалдау) өтiнiмдерiн Объектінің қажеттігін көрсете отырып, жеке және заңды тұлғалар бере алады (бұдан әрi - Жалға алушы). Бекітілген үлгідегі өтiнiмдер жалға берушiге осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес беріледі.
16. Өтiнiмдерді қарау және олар бойынша шешім қабылдау Жалға берушiмен он бес күндік мерзiм iшiнде жүргізіледі. Жалға беруші мынандай құжаттарды ұсынады:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік емес заңды тұлғалары үшін - куәландырылған жарғының (ереженің), заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің, статистикалық карточканың және де өкілдің уәкілеттігін куәландыратын құжаттардың көшірмелерін;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік заңды тұлғалары үшін - куәландырылған жарғының (ереженің), заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің, статистикалық карточканың және де өкілдің уәкілеттігін куәландыратын құжаттардың көшірмелерін;
3) шетелдік заңды тұлғалар үшін – мемлекеттік және орыс тілдеріне нотариалды расталған аудармасымен бірге құрылтай құжаттардың көшірмесі;
4) жеке тұлғалар үшін – жеке басын куәландыратын құжаттың көшермесін;
5) жеке кәсіпкерлер үшін - жеке басын куәландыратын құжаттың көшермесін, жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің көшірмесін.
17. Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің теңгеріміндегі Объектілерді мүліктік жалға беру (жалдау) өтінімдері түскен кезде жалға беруші өтінімдерді және тапсырған құжаттарды қарастырудың нәтижелері бойынша келесі шешімдердің бірін қабылдайды:
1) мүлікті жалға беру (жалдау) шартын жасасу жолымен Объектіні мақсатты пайдалануы бойынша мүліктік жалға беру (жалдау) туралы;

2) о проведении тендерного отбора Нанимателя по данному Объекту;
3) об отказе с указанием причин в письменном виде.
При наличии двух и более заявок, соответствующих требованиям, предъявляемым к заявителям, сдача Объекта в имущественный наем (аренду) возможна только по итогам тендера.
18. Сдача в имущественный наем (аренду) имущества, находящегося в хозяйственном ведении или оперативном управлении коммунальных государственных предприятий, производится на тендерной основе, за исключением случаев:
1) предоставления помещений площадью до 100 квадратных метров, оборудования балансовой стоимостью не более 150-кратного месячного расчетного показателя и помещений на срок не более одного месяца для проведения курсовых занятий, конференций, семинаров, концертов и спортивных мероприятий, осуществляемого после согласования с органом государственного управления и письменного согласия уполномоченного органа;
2) участия в проводимых государственными учреждениями, а также государственными предприятиями и юридическими лицами, пятьдесят и более процентов акций (долей) или контрольный пакет акций которых принадлежит государству, государственных закупках по приобретению услуг имущественного найма.
4. Функции Наймодателя
19. Наймодатель осуществляет следующие функции:
1) принимает решение о сдаче Объектов в имущественный наем (аренду) путем подписания договора аренды, о проведении тендера, либо об отказе в сдаче Объекта в имущественный наем (аренду);
2) обеспечивает заключение договора имущественного найма (аренды);
3) определяет дату и место проведения тендера, его условия, а также критерии выбора победителя тендера;
4) утверждает тендерную документацию;
5) принимает гарантийные взносы;
6) формирует тендерную комиссию;
7) утверждает протоколы заседания тендерной комиссии;
8) по окончании тендера возвращает участникам тендера гарантийные взносы, за исключением случаев, установленных пунктом 38 настоящей Инструкции.
5. Тендерная комиссия
20. В качестве организатора тендера выступает тендерная комиссия.
21. Состав тендерной комиссии формируется из представителей Наймодателя, балансодержателя, уполномоченного органа Наймодателя и утверждается его приказом.
Председателем тендерной комиссии является представитель Наймодателя.
22. Тендерная комиссия осуществляет следующие функции:
1) в установленный Наймодателем срок и на основе представленных им данных об Объекте разрабатывает условия тендера, основным из которых является минимальная ставка арендной платы, которая не может быть ниже ставки арендной платы, устанавливаемой для аналогичных объектов при сдаче в имущественный наем (аренду) по целевому назначению, рассчитанная без применения коэффициента, учитывающего вид деятельности арендатора;

2) Жалға алушының осы Объект бойынша тендерлік таңдау өткізуі туралы;
3) жазбаша түрде себептерін көрсете отырып, бас тарту туралы.
Өтiнiш берушілерге қойылатын талаптарды қанағаттандыратын екi не одан көп өтiнiм болса, Объектi мүлiктiк жалға (жалдауға) тендердiң қорытындылары бойынша ғана берiлуi мүмкiн.
18. Мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорындардың шаруашылық жүргiзуіндегі немесе жедел басқаруындағы мүлікті, мүліктік жалға беру тендерлік негізде, төмендегі жағдайларды есепке алмай жүргізіледі:
1) Мемлекеттік басқару органымен келісілгеннен және өкілетті органның жазбаша келісімінен кейін жүзеге асырылатын курстық сабақтар, конференциялар, семинарлар, концерттер және спорттық іс-шаралар өткізу үшін бір айдан ұзақ емес мерзімге жайларды және теңгерімдік құны айлық есептік көрсеткіштің 150 есесінен аспайтын құрал-жабдықтарды, алаңы 100 шаршы метрге дейін жайларды жалға беру;
2) мемлекеттік мекемелермен, сонымен қатар мемлекеттік кәсіпорындармен және заңды тұлғалармен өткізілетін, елу және одан да көп акция пайызы (үлесі) немесе акцияларының бақылау пакеті мемлекетке тиесілі мүлікті жалға беру бойынша қызметтерді мемлекеттік сатып алу конкурстарына қатысу.
4. Жалға берушінің функциялары
19. Жалға беруші мынандай функцияларды жүзеге асырады:
1) жалдау шартын жасасу жолымен Объектіні мүліктік жалға беру (жалдау), тендерді өткізу, не болмаса Объектіні мүліктік жалға беруден (жалдаудан) бас тарту туралы шешім қабылдайды;
2) мүліктік жалға беру (жалдау) шартын жасасуды қамтамасыз етеді;
3) тендердің өткізу уақытын, жерін, оның жағдайын, және де тендер жеңімпазын таңдау критерийін анықтайды;
4) тендерлік құжаттаманы бекітеді;
5) кепілдік жарналарды қабылдайды;
6) тендерлік комиссия құрады;
7) тендерлік комиссия мәжілісінің хаттамаларын бекітеді;
8) тендер аяқталған соң осы Нұсқаулықтың 38-тармағында көрсетілген жағдайларды есепке алмағанда, тендерге қатысқандардың кепілдік жарналарын қайтарады.
5. Тендерлік комиссия
20. Тендерді ұйымдастырушы ретінде тендерлік комиссия қызмет етеді.
21. Тендерлік комиссияның құрамы Жалға берушінің, теңгерім ұстаушының, Жалға беруші өкілетті органының өкілдерінен құрылады және оның бұйрығымен бекітіледі.
Жалға берушінің өкілі тендерлік комиссияның төрағасы болып табылады.
22. Тендерлік комиссия келесі функцияларды жүзеге асырады:
1) Жалға берушімен бекітілген мерзімде және олардың объект туралы мәліметтері негізінде тендердің шартын жасайды, оның ең негізгісі болып жалға алушының қызмет түрін есепке алатын коэфициент қолданылмай ұқсас обьектілерді мақсатты пайдалануы бойынша мүліктік жалға беру (жалдау) кезінде бекітілген жалдау төлемінің ең төменгі мөлшерлемесі саналады;

2) подготавливает тендерную документацию и другие необходимые документы для объявления тендера;
3) проводит ознакомление участников тендера с тендерной документацией и Объектом тендера;
4) производит прием, регистрацию и хранение представленных заявок;
5) в случае необходимости привлекает специалистов и экспертов по подготовке тендерной и другой необходимой документации, проведению работ по сбору и анализу заявок;
6) проводит тендер;
7) оформляет протокол заседания тендерной комиссии, содержащий заключение, определяющее победителя тендера или иное решение по итогам тендера.
23. Решения тендерной комиссии принимаются простым большинством голосов членов комиссии, при равенстве голосов - голос председателя тендерной комиссии является решающим.
24. Заседания тендерной комиссии являются правомочными, если на них присутствуют не менее 2/3 членов тендерной комиссии.
6. Объявление о проведении тендера
25. Наймодатель обеспечивает публикацию извещения о проведении тендера в местном средстве массовой информации не менее чем за пятнадцать дней до проведения тендера на государственном и русском языках.
26. Извещение о проведении тендера должно включать следующие сведения:
1) наименование Наймодателя;
2) краткую характеристику Объекта тендера;
3) срок имущественного найма (аренды) и размер стартовой ставки арендной платы;
4) дату и время начала и окончания приема заявок;
5) размер, сроки и порядок внесения гарантийного взноса;
6) условия тендера и критерии выбора победителя;
7) дату, время и место проведения тендера;
8) сведения о порядке оформления участия в тендере;
9) срок заключения договора имущественного найма;
10) перечень документов необходимых для участия в тендере;
11) адрес, сроки и условия получения тендерной документации и ознакомления с объектом тендера.
27. После размещения извещения о проведении тендера в средстве массовой информации Наймодатель обеспечивает свободный доступ всем желающим к информации об Объектах и порядку проведения тендера.
28. Регистрация участников тендера производится со дня размещения извещения о проведении тендера в средстве массовой информации и заканчивается за 24 часа до начала тендера.
7. Тендерная документация
29. Конкретный порядок, состав и условия подготовки тендерной документации определяет Наймодатель.
30. Тендерная документация представляется в комплекте по письменному запросу участника тендера в порядке, определяемом тендерной комиссией.
31. Тендерная документация должна содержать следующие основные разделы:

2) тендерді жариялау үшін тендерлік құжаттаманы және басқа да қажетті құжаттарды дайындайды;
3) тендерге қатысушыларды тендерлік құжаттамамен және тендердің Объектісімен таныстыруды жүргізеді;
4) ұсынылған өтінімдерді қабылдауды, тіркеуді және сақтауды жүргізеді;
5) қажет болған жағдайда тендерлік және басқа қажетті құжаттамаларды дайындау, өтінімдерді жинау және талдау бойынша жұмыстарды жүргізу жөнінде мамандарды және сарапшыларды тартады;
6) тендер өткізеді;
7) тендерлік комиссия отырысының тендер қорытындылары бойынша тендер жеңімпазын анықтайтын тұжырымы немесе өзге шешімі бар хаттамасын ресімдейді.
23. Тендерлік комиссияның шешімі комиссия мүшелерінің жәй көпшілік дауысымен қабылданады, дауыстар тең болған жағдайда тендерлік комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
24. Тендерлік комиссияның отырыстары, егер оларға тендерлік комиссия мүшелерінің 2/3-сі қатысса, заңды болып табылады.
6. Тендерді өткізу туралы хабарландыру
25. Жалға беруші тендер өткізу туралы хабарламаны тендер өткізуге дейін кемінде он бес күн бұрын жергілікті бұқаралық ақпарат құралдарында мемлекеттік және орыс тілдерінде жариялауын қамтамасыз етеді.
26. Тендер өткізу туралы хабарламаға мынандай мәліметтер кіреді:
1) Жалға берушінің атауы;
2) тендер Объектісінің қысқаша сипаттамасы;
3) мүліктік жалдың (жалдау) мерзімі және жалдау ақысының алғашқы мөлшерлемесінің мөлшері;
4) өтінімдер қабылдау басталатын және аяқталатын күн мен уақыты;
5) кепілдік жарнаның қабылдау мөлшері, мерзімі, тәртібі;
6) тендердің шарттары және жеңімпазды таңдау өлшемдері;
7) тендер өткізудің күні, уақыты, жері;
8) тендерге қатысуды ресімдеу тәртібі туралы мәлімет;
9) мүліктік жалға беру шартын жасау мерзімі;
10) тендерге қатысу үшін қажетті құжаттар тізбесі;
11) тендерлік құжаттаманы алатын және тендер объектісімен танысатын мекен жайы, мерзімі, шарттары.
27. Бұқаралық ақпарат құралдарында тендер өткізу туралы хабарламаны жариялағаннан кейін Жалға беруші барлық ниет білдірген тұлғалардың Объектілер туралы және тендер өткізу ережелері туралы ақпаратты еркін қарауын қамтамасыз етуге міндетті.
28. Тендерге қатысушыларды тіркеу тендер өткізу туралы хабарламаны жариялағаннан кейін басталады және тендерді өткізуге 24 сағат қалғанда аяқталады.
7. Тендерлік құжаттама
29. Тендерлік құжаттаманы дайындаудың нақты тәртібін, құрамын және шарттарын Жалға беруші белгілейді.
30. Тендерлік құжаттама тендерге қатысушының жазбаша сұрауы бойынша тендер комиссиясы белгілеген тәртіппен жиынтықта ұсынылады.
31. Тендерлік құжаттама мынандай негізгі бөлімдерден тұруы тиіс:

1) сведения об Объекте тендера;
2) требования по содержанию заявки и представляемых вместе с ней документов;
3) условия и порядок проведения тендера;
4) критерии выбора победителя тендера;
5) проект договора имущественного найма (аренды);
6) форма заявки на участие в тендере.
8. Документация на участие в тендере
32. Для участия в тендере претендент в установленные Наймодателем сроки представляет:
1) заявку на участие в тендере установленной формы, содержащую согласие претендента на участие в тендере и его обязательства по выполнению условий тендера и заключению договора имущественного найма (аренды), согласно приложению 3 к настоящей Инструкции;
2) предложения по условиям тендера в запечатанном конверте;
3) технико-экономическое обоснование потребности в Объекте;
4) негосударственные юридические лица Республики Казахстан - заверенные копии: устава (положения), свидетельства о государственной регистрации юридического лица и статистической карточки, а также документ, удостоверяющий полномочия их представителя;
5) государственные юридические лица Республики Казахстан – копии: устава (положения), свидетельства о государственной регистрации юридического лица и статистической карточки, а также документа, удостоверяющего полномочия их представителей;
6) иностранные юридические лица - копии учредительных документов с нотариально заверенным переводом на государственном и русском языках;
7) физические лица - копию документа, удостоверяющего личность;        8) индивидуальные предприниматели – копии: документа, удостоверяющего личность, свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя;
9) копию документа, подтверждающего перечисление гарантийного взноса;
10) сведения об отсутствии задолженности перед бюджетом.
33. Прием заявок и регистрация лиц, желающих принять участие в тендере, производится при наличии необходимых документов. В случае, если документы не соответствуют требованиям, указанным в пункте 32 настоящей Инструкции, тендерная комиссия в тот же день письменно уведомляет претендента об отказе в приеме и регистрации заявки с указанием причины отказа.
9. Гарантийный взнос
34. Участники тендера вносят гарантийный взнос в размере, сроки и порядке, указанных в извещении о проведении тендера на счет Наймодателя и в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Размер гарантийного взноса не может быть изменен после опубликования извещения. Получателем гарантийного взноса является Наймодатель.
35. Размер гарантийного взноса устанавливается Наймодателем.

1) тендер Объектісі туралы мәлімет;
2) өтінімнің және сонымен бірге ұсынылатын құжаттардың мазмұны бойынша талаптар;
3) тендер өткізудің шарттары мен тәртібі;
4) тендер жеңімпазын таңдау өлшемдері;
5) мүліктік жалға беру (жалдау) шартының жобасы;
6) тендерге қатысуға өтінімнің үлгісі.
8. Тендерге қатысуға құжаттамалар
32. Тендерге қатысуға үміткер Жалға беруші белгілеген мерзімде мыналарды ұсынуы тиіс:
1) осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес үміткердің тендерге қатысуға келісімі және оның тендер шарттарын орындау мен мүліктік жалға беру (жалдау) шартын жасау жөніндегі міндеттемесі көрсетілген өтінімі;
2) тендер шарттары жөніндегі жабылған конвертке салынған ұсыныстар;
3) Объекті қажеттілігінің техникалық-экономикалық негіздемесі;
4) Қазақстан Республикасының мемлекеттік емес заңды тұлғалары - куәландырылған жарғының (ереженің), заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің, статистикалық карточканың және де өкілдің уәкілеттігін куәландыратын құжаттардың көшірмелерін;
5) Қазақстан Республикасының мемлекеттік заңды тұлғалары - куәландырылған жарғының (ереженің), заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің, статистикалық карточканың және де өкілдің уәкілеттігін куәландыратын құжаттардың көшірмелерін;
6) шетелдік заңды тұлғалар – мемлекеттік және орыс тілдеріне нотариалды расталған аудармасымен бірге құрылтай құжаттардың көшірмесі;
7) жеке тұлғаларға – жеке басын куәландыратын құжаттың көшермесін;
8) жеке кәсіпкерлерге - жеке басын куәландыратын құжаттың көшермесін, жеке кәсіпкер мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің көшірмесін;
9) кепілдік жарнасын аударғанын растайтын құжаттаманың көшірмесі;
10) бюджет алдында қарыздың жоқтығы туралы мәлімет.
33. Тендерге қатысуға ниет білдірген тұлғалардың өтінімін қабылдау және тіркеу құжаттардың толық жиынтығы болған жағдайда қабылданады. Егер құжаттар осы Нұсқаулықтың 32-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, тендерлік комиссия өтінімді қабылдау мен тіркеуден бас тартатыны туралы, бас тарту себебін көрсете отырып, сол күні үміткерге жазбаша хабарлайды.
9. Кепілдік жарнасы
34. Тендерге қатысушылар Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес тендер өткізу хабарламасында көрсетілген мөлшерде, мерзімде, тәртіпте Жалға берушінің есебіне кепілдік жарнасын енгізеді. Кепілдік жарнаның мөлшері хабарлама шыққаннан кейін өзгерілмеуі керек. Кепілдік жарнасын алушы болып Жалға беруші саналады.
35. Кепілдік жарнаның мөлшерін Жалға беруші тағайындайды.

36. Гарантийный взнос является обеспечением следующих обязательств участника тендера:
1) подписание протокола о результатах тендера в случае победы на тендере;
2) заключение договора имущественного найма (аренды) в соответствии с протоколом о результатах тендера.
37. Гарантийный взнос участника тендера, победившего на тендере и заключившего договор имущественного найма (аренды), относится в счет причитающихся платежей по договору имущественного найма (аренды).
38. Гарантийный взнос не возвращается Наймодателем:
1) участнику тендера - в случае письменного отказа от участия в тендере менее чем за три дня до его проведения;
2) победителю - в случае его отказа от заключения договора имущественного найма (аренды) на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера.
Во всех остальных случаях гарантийные взносы возвращаются в срок не позднее десяти банковских дней со дня окончания тендера, а если деньги поступили на счет Наймодателя после проведения тендера, то в течение десяти банковских дней со дня их поступления.
39. Участники тендера вправе внести любое количество гарантийных взносов, при этом один гарантийный взнос дает право на участие в тендере на один Объект.
10. Участник тендера
40. Участник тендера имеет право:
1) участвовать на тендере лично или через своих представителей на основании доверенности, оформленной в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
2) бесплатно получать дополнительные сведения, уточнения по выставляемому Объекту;
3) предварительно осматривать Объект;
4) отозвать свою заявку на участие за три дня до начала тендера, сообщив об этом письменно Наймодателю.
11. Процедура тендера
41. Если на момент окончания срока приема заявок (за исключением второго и последующих тендеров) зарегистрировано не более одной заявки, тендер признается не состоявшимся.
42. В день проведения тендера, на заседании тендерная комиссия вскрывает конверты с предложениями участников тендера и оглашает их предложения. Перед вскрытием конвертов комиссия проверяет их целостность, что фиксируется в протоколе заседания тендерной комиссии. При вскрытии конвертов и оглашении предложений имеют право присутствовать участники тендера или их надлежащим образом уполномоченные представители.
43. Тендерная комиссия проверяет соответствие представленных предложений требованиям, содержащимся в тендерной документации. В случае если представленные предложения не соответствуют требованиям, содержащимся в тендерной документации, указанные предложения не подлежат дальнейшему рассмотрению и лицо, подавшее такую заявку, утрачивает статус участника тендера, что фиксируется в протоколе заседания тендерной комиссии.

36. Кепілдік жарна тендерге қатысушылардың келесі міндеттемелерін қамтамасыз ету болып саналады:
1) тендерде жеңіске жеткен жағдайда, тендер қорытындылары туралы хаттамаға қол қою;
2) тендер нәтижелері туралы хаттамаға сәйкес мүліктік жалға беру (жалдау) шартын жасау.
37. Тендерде жеңіп алған және мүліктік жалға беру (жалдау) шартын жасаған тендерге қатысушылардың кепілдік жарнасы, мүліктік жалға беру (жалдау) шарты бойынша ақы есебіне жатқызылады.
38. Жалға берушімен кепілдік жарнасы қайтарылмайды:
1) тендерге қатысушыға - тендерді өткізуге үш күннен аз қалғанда, қатысуға жазбаша бас тартқанда;
2) жеңімпазға - тендер жеңімпазының ұсыныстарына жауап беретін шарттарда тендер объектісін мүліктік жалға беру (жалдау) шартын жасаудан бас тартқан жағдайда.
Барлық қалған жағдайларда кепілдік жарнасы тендер біткен күннен бастап, он банкілік күн мерзімінде қайтарылады, ал егер тендер өткеннен кейін
Жалға берушінің есебіне ақша түссе, он банктік күннен кешіктірмей қайтарылады.
39. Тендерге қатысушылар кепілдік жарнасын әртүрлі шамада енгізуге құқылы, онда бір кепілдік жарна бір Объектіге, бір тендерге қатысуға құқық береді.
10. Тендерге қатысушы
40. Тендердің қатысушысы құқылы:
1) тендерге өзі немесе Қазақстан Республикасының әрекет ететін заңнамасына сәйкес рәсімделген сенімхат негізінде өздерінің өкілдері арқылы қатысуға;
2) қойылатын Объект бойынша нақтылау, қосымша мәліметтерді тегін алуға;
3) Объектіні күні бұрын қарауға;
4) Жалға беруге жазбаша түрде хабарлау арқылы тендердің басталуына үш күн қалғанда, тендерге қатысуға өз өтінімін қайтып алуға.
11. Тендер рәсімі
41. Егер өтінімдер қабылдау мерзімінің аяқталу сәтінде бір де бір өтінім тіркелмеген болса (екінші және келесі тендерлерді қоспағанда), тендер өтпеді деп саналады.
42. Тендер өтетін күні отырыста тендерлік комиссия тендерге қатысушылардың ұсыныстары бар конверттерді ашады және олардың ұсыныстарын жариялайды. Конверттерді ашу алдында комиссия олардың бүтіндігін тексереді, бұл тендер комиссиясы отырысының хаттамасында көрсетіледі. Конверттерді ашу және ұсыныстарды жариялау кезінде тендерге қатысушылардың немесе олардың тиісті дәрежеде уәкілеттік берілген өкілдерінің қатысуға құқықтары бар.
43. Тендерлік комиссия ұсынылып отырған ұсыныстардың тендерлік құжаттамада көрсетілген талаптарға сәйкестігін тексереді. Ұсынылып отырған ұсыныстар тендерлік құжаттамада көрсетілген талаптарға сәйкес болмаған жағдайда көрсетілген ұсыныстар одан әрі қарауға жатпайды және мұндай өтінім берген тұлға тендерге қатысушы мәртебесін жоғалтады, бұл тендерлік комиссия отырысының хаттамасында көрсетіледі.

44. После вскрытия конвертов и оглашения предложений тендерная комиссия удаляется на совещание для обсуждения и оценки предложений. Участники тендера (их представители) не имеют права присутствовать при обсуждении и оценке предложений.
45. Победителем тендера признается участник тендера, предложивший по решению тендерной комиссии наибольшую плату за пользование объектом тендера, взявший на себя обязательства по выполнению других условий тендера и предложения которого отвечают всем требованиям, содержащимся в тендерной документации.
46. Заключение тендерной комиссии, определяющее победителя тендера или иное решение по итогам тендера, оформляется протоколом, подписанным всеми членами тендерной комиссии, и утверждается Наймодателем. Протокол, определяющий победителя тендера, подписывается также лицом, выигравшим тендер.
47. В протоколе должны содержаться следующие данные:
1) состав тендерной комиссии;
2) наименование Объекта;
3) техническая характеристика Объекта;
4) условия тендера;
5) сведения об участниках тендера и их предложения;
6) список участников тендера;
7) предлагаемые ставки арендной платы;
8) победитель тендера;
9) обязательства сторон по подписанию договора имущественного найма (аренды).
48. Тендерная комиссия письменно извещает участников о результатах тендера.
49. Копия протокола о результатах тендера выдается победителю тендера и является документом, удостоверяющим его право на заключение договора имущественного найма (аренды).
50. На основании протокола о результатах тендера с победителем заключается договор имущественного найма (аренды) в течение пяти календарных дней (по истечению которого победитель теряет такое право) на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера.
51. В случае отказа победителя заключить договор имущественного найма (аренды) Объекта тендера на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера, Наймодатель вправе определить победителя из числа оставшихся участников тендера, либо принять решение о проведении нового тендера.
12. Договор имущественного найма (аренды)
52. Договор имущественного найма (аренды) с Нанимателем заключается в срок не более пяти календарных дней со дня подписания протокола тендера или в течение одного месяца после поступления заявки при принятии решения о сдаче в имущественный наем (аренду) Объекта по целевому назначению.
53. Договор имущественного найма (аренды) должен содержать следующие положения:
1) техническая характеристика Объекта;
2) срок предоставления Нанимателю сданного в наем имущества и срок действия договора;

44. Тендерлік комиссия конверттерді ашып, ұсыныстарды жариялағаннан кейін, ұсыныстарды талқылау және бағалау үшін кеңесуге кетеді. Тендерге қатысушылардың (олардың өкілдерінің) ұсыныстарды талқылау және бағалау кезінде қатысуға құқықтары жоқ.
45. Тендер объектісін пайдалану үшін ең жоғары ақы ұсынған, тендердің басқа да шарттарын орындау жөнінде өзіне міндеттемелер алған және ұсыныстары тендерлік құжаттамадағы барлық талапқа жауап беретін тендердің қатысушысы тендер жеңімпазы деп танылады.
46. Тендерлік комиссияның тендер қорытындылары бойынша тендер жеңімпазын анықтайтын тұжырымы немесе өзге шешімі тендерлік комиссия мүшелері қол қоятын және Жалға беруші бекітетін хаттамамен ресімделеді. Тендер жеңімпазын айқындайтын хаттамаға тендерді жеңіп алушы тұлға да қол қояды.
47. Хаттамада келесі мәліметтер болуы қажет:
1) тендерлік комиссияның құрамы;
2) объектінің атауы;
3) Объектінің техникалық сипаттамасы;
4) тендердің шарты;
5) тендерге қатысушылар және олардың ұсыныстары туралы мәліметтер;
6) тендерге қатысушылардың тізімі;
7) жалдау төлемінің ұсыну мөлшері;
8) тендер жеңімпазы;
9) мүліктік жалға беру (жалдау) шартына қол қою тараптарының міндеттері.
48. Тендерлік комиссиясы қатысушыларды тендер нәтижесі бойынша жазбаша хабар береді.
49. Тендер жеңімпазына тендер қорытындылары туралы хаттаманың көшірмесі беріледі және ол мүліктік жалға беру (жалдау) шартын жасау құқығын куәландырылатын құжат болып саналады.
50. Тендер нәтижелері туралы хаттама негізінде жеңімпазбен 5 күн ішінде (күні өткен кезде жеңімпаз құқығын жояды), тендер жеңімпазының ұсыныстарына жауап беретін, шарттарда мүліктік жалға беру (жалдау) шартын жасайды.
51. Тендер жеңімпаздарының ұсыныстарына жауап беретін шарттарда тендер объектісін мүліктік жалға беру (жалдау) шартын жасаудан жеңімпаз бас тартқан жағдайда, Жалға беруші жеңімпазды тендерге қатысушылардың қалғандарының ішінен анықтауға немесе қайтадан тендер өткізу туралы шешім қабылдауға құқылы.
12. Мүліктік жалға беру (жалдау) шарты
52. Жалға берушімен Объектіні мақсатты тағайындалуы бойынша мүліктік жалға беру туралы шешім қабылдаған кезде өтінім түскеннен кейін бір ай барысында немесе тендердің хаттамасына қол қойған күннен бастап 5 күнтізбелік күннен артық емес мерзімде жасалады.
53. Мүліктік жалға беру (жалдау) шартында міндетті түрде мынадай ережелер болуы тиіс:
1) Объектінің техникалық сипаттамасы;
2) жалға берілген мүліктің Жалға алушымен тапсырылатын мерзімі және шарт мерзімінің іс - әрекеті;

3) порядок, размер и сроки внесения платы за пользование нанятым имуществом;
4) обязанности Наймодателя;
5) обязанности Нанимателя;
6) основания и условия досрочного расторжения договора.
54. Договор имущественного найма (аренды), заключенный на срок более одного года, подлежит государственной регистрации.
55. Плата устанавливается за все нанятое имущество в целом или отдельно по каждой из его составных частей в твердой сумме платежей, вносимых периодически или единовременно, что оговаривается в договоре имущественного найма (аренды). При расчете платы за наем части помещений в здании необходимо учитывать доступ к местам общего пользования пропорционально долевому использованию Нанимателем этих площадей.
56. В плату за имущественный наем (аренду) не включаются платежи за коммунальные услуги, отчисления на текущий ремонт, платежи за обслуживание Объекта. Указанные платежи оплачиваются Нанимателем непосредственно организациям, предоставляющим данные услуги.
В случаях аренды государственными учреждениями зданий помещений, у организаций, не являющихся государственными учреждениями (балансодержатель), средства на оплату за коммунальные услуги перечисляет на счет балансодержателя.
57. Размер платы за пользование имуществом может изменяться не чаще одного раза в год, если иное не предусмотрено договором имущественного найма (аренды).
58. При сдаче в имущественный наем (аренду) Объектов, находящихся на балансе государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета и находящихся в хозяйственном ведении или оперативном управлении коммунальных государственных предприятий, арендная плата перечисляется в соответствующий местный бюджет.
59. Передача Объекта производится балансодержателем Нанимателю по акту приема-передачи, в котором указываются:
1) место и дата составления акта;
2) наименование и реквизиты документов, в соответствии с которыми представители уполномочены представлять интересы сторон;
3) номер и дата подписания договора имущественного найма (аренды), в соответствии с которым производится передача Объекта;
4) подписи и печати сторон.
Акт приема-передачи составляется в двух экземплярах, каждый из которых хранится у балансодержателя и Нанимателя.
Приложение 1
к Инструкции по предоставлению
в имущественный наем (аренду)
объектов коммунальной собственности
без права последующего выкупа
Кому ___________
наймодатель
СПРАВКА
Государственное учреждение__________________________________                                                       Указать полное наименование ГУ
являющееся балансодержателем объекта имущественного найма (аренды),
расположенного по адресу_________________________________________
(указать адрес, номер кабинета, приложить выписку с технического паспорта, утвержденную
балансодержателем)
не возражает в предоставлении в имущественный наем (аренду) помещения
_______________________________________________________________
(указать полное наименование нанимателя (арендатора) и его юридический адрес)
для осуществления________________________________________________
(указать вид деятельности нанимателя)
общей площадью _________ квадратных метров (из них полезная _______
квадратных метров, вспомогательная _____ квадратных метров).
Техническое состояние здания ________________
Коммуникации __________________
Этажность здания _______________
Арендуемое помещение находится на _______ этаже.
(Для автотранспорта – технические характеристики в соответствии с
техпаспортом, год выпуска, для оборудования – наименование, марка,
год выпуска)
на срок с ______________ по _________________________ года.
________________                              ________________
должность руководителя                                           Ф.И.О.
печать, дата
Приложение 2
к Инструкции по предоставлению
в имущественный наем (аренду)
объектов коммунальной собственности
без права последующего выкупа
Кому________________________________________________________________
(указать полное наименование Наймодателя, должность и фамилию, имя, отчество
руководителя)
От кого______________________________________________________________
(указать полное наименование юридического лица или фамилию, имя, отчество
___________________________________________________________________
физического лица, месторасположение или адрес проживания)
РНН _______________________________ Тел:__________________________
(юридического или физического лица)
ЗАЯВКА
на имущественный наем (аренду)
Прошу Вас рассмотреть прилагаемые к настоящей заявке документы и принять решение о сдаче в имущественный наем (аренду) помещения нежилого государственного фонда, находящегося по адресу:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
общей площадью __________ квадратных метров
для_________________________________________________________________
(указать вид деятельности)

3) жалдауға алынған мүлікті пайдалану ақысын енгізу тәртібі, мөлшері, мерзімдері;
4) Жалға алушының міндеттері;
5) Жалға алушының міндеттері;
6) шартты мерзімінен бұрын бұзудың негізі және шарты.
54. Бір жылдан артық мерзімге жасалған мүліктік жалға беру (жалдау) шарты мемлекеттік тіркеуге жатады.
55. Төлем мүліктік жалға беру (жалдау) шартында көрсетілгендей бір немесе кезең бойы енгізілетін толық және оның әр бөлігінде жеке бөлігінде жалданған мүлік үшін белгіленеді. Ғимараттағы жайдың бөлігін жалдау төлемін есептегенде ғимараттағы жалпы пайдалануға берілетін жерлерге, олардың аудандарын теңбе-тең пайдалануды ескеру қажет.
56. Мүліктік жалға беру (жалдау) төлеміне коммуналдық қызметтер, объектіге қызмет ету, ағымдық жөндеу төлемдері кірмейді. Аталған төлемдерді жалға алушымен осы қызметтерді ұсынатын ұйымдарға тікелей төлейді.
Мемлекеттік мекеме мемлекеттік емес ұйымдар мен мекемелердің (теңгерім ұстаушы) ғимараттарын жалға алған жағдайда коммуналдық қызмет үшін төлемақыны теңгерім ұстаушының шотына аударады.
57. Мүлікті пайдаланғаны үшін жалдау төлемінің мөлшері бір жылда бір реттен артық өзгертілмейді, егер мүліктік жалға беру шарттарында өзге жағдайлар қарастырылмаса.
58. Жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекеме теңгеріміндегі және мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорындардың шаруашылық жүргiзуіндегі немесе жедел басқаруындағы Объектілерді мүліктік жалға беругендегі (жалдауға) жалдау төлемі жергілікті бюджеттің кірісіне кіреді.
59. Теңгерім ұстаушымен Объектіні Жалға алушыға тапсыру Жалға берушінің қатысу мүмкіндігімен қабылдау-тапсыру актісі бойынша жасалады, онда көрсетіледі:
1) актіні құру орны және күні;
2) құжаттар атауы және реквизиттері, өкілдер осыған сәйкес тараптардың мүддесін ұсынуға құқылы;
3) мүліктік жалға беру (жалдау) шартына қол қою күні және нөмірі, осыған сәйкес Объектіні тапсыру жасалады;
4) тараптардың қол таңбалары мен мөрлері.
Қабылдау - тапсыру актісі екі данадан құрылады, оның әрқайсысы теңгерім ұстаушыда және Жалға алушыда сақталады.
Коммуналдық меншік объектілерін
сатып алу құқығынсыз мүлiктiк жалға
беру (жалдау) жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
Кімге ___________
жалға беруші
АНЫҚТАМА
_____________________________________________мекенжайында орналасқан
(адрес, кабинет нөмірін көрсету, теңгерімұстаушы бекіткен техникалық паспорттың
үзіндісін салу)
мүліктік  жал обьектісінің балансұстаушысы болып саналатын
__________________________________________ мемлекеттік мекемесі
ММ толық атауын көрсету
жалпы алаңы _________ шаршы метр (олардың ішінде: пайдалы ___шаршы
метр, қосымша____шаршы метр) жайын
___________________________________________жүзеге асыру үшін
(жалға алушының қызмет түрін көрсету)
___________________________________________________________________
(жалға алушының мүліктік жалға (жалдауға) толық атауын, және оның заңдық мекен
жайын көрсету)
беруге қарсы емес.
Ғимараттың техникалық жағдайы ________________
Коммуникациялар __________________
Ғимараттың қабаттылығы _______________
Жалға алынатын жай ____ қабатта орналасқан.
(Автокөлік үшін – техпаспортқа сәйкес техникалық сипаттамасы,
шығарылған жылы, жабдықтар үшін – атауы, маркасы, шығару жылы)
____________бастып_______________ жылға дейінгі мерзімге.
__________________                                          ________________
Басшының  лаузамы                                                Т.А.Ә.
мөрі, күні
Коммуналдық меншік объектілерін
сатып алу құқығынсыз мүлiктiк жалға
беру (жалдау) жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Кімге_______________________________________________________________
(Жалға берушінің толық атауын, басшының лауазымын және тегін, атын, әкесінің атын
көрсету)
Кімнен______________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын,
___________________________________________________________________
орналасқан жерін немесе тұратын мекен-жайын көрсету)
____________________________________________________________________
СТН_____________________________ тел:_________________________
(заңды және жеке тұлғаның)
Мүліктік жалға беруге (жалдауға)
ӨТІНІМ
Тұрғын жай емес мемлекеттік қорды мүліктік жалға беру шешімін
қабылдауыңызды және осы өтінімде көрсетілген құжаттарды қарауыңызды
өтінемін. Мекенжайы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
________________________________________________________________үшін
(қызмет түрін көрсету)
жалпы ауданы___________ шаршы метр_________________________________

на срок с "__" _______201__ года по "____" __________201___года
_______________________________     "____"____________201__года
(подпись руководителя и печать юридического
лица или подпись для физических лиц)
Примечание: к заявке на имущественный наем (аренду) прилагаются:
1) для негосударственных юридических лиц Республики Казахстан - заверенные копии: устава (положения), свидетельства о государственной регистрации юридического лица и статистической карточки;
2) для государственных юридических лиц РК – копии: устава (положения), свидетельства о государственной регистрации юридического лица и статистической карточки, а также документ, удостоверяющий полномочия их представителей;
3) для иностранных юридических лиц-копии учредительных документов с нотариально заверенным переводом на государственном и русском языках;
4) для физических лиц – копию документа, удостоверяющего личность;
5) для индивидуальных предпринимателей – копии: документа, удостоверяющего личность, свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя.
Приложение 3
к Инструкции по предоставлению
в имущественный наем (аренду)
объектов коммунальной собственности
без права последующего выкупа
Кому________________________________________________________________
(указать полное наименование Наймодателя)
От кого______________________________________________________________
(указать полное наименование юридического лица или фамилию, имя, отчество
___________________________________________________________________
физического лица участников тендера, а также месторасположение или адрес проживания)
РНН _______________________________ Телефон _________________________
ЗАЯВКА НА УЧАСТИЕ В ТЕНДЕРЕ
1. Изучив данные по предмету тендера________________________________
____________________________________________________________________,
(указать полное наименование организации или фамилию, имя, отчество физического лица -
участников тендера)
желает участвовать в тендере по следующему(им) предмету(ам) тендера,
1)__________________________________________________________________
(указать наименование нанимаемого помещения или объекта и его адрес
2)__________________________________________________________________
другие сведения)
Согласен(а) участвовать в тендере и внести сумму гарантийного взноса,
предусмотренную условиями проведения тендера, в размере
________________________ (сумма прописью) тенге.
2. С условиями проведения тендера и правами участника тендера ознакомлен(а), обязуюсь выполнить условия тендера, в случае победы заключить договор имущественного найма (аренды)
_________________________________(Фамилия, имя, отчество, должность)
"______"_______________20__ года
(подпись, для юридических лиц - печать)
Приложение: платежный документ от "___" __________ 20__ года №_____
о внесении суммы гарантийного взноса в размере_____________________
(__________________________________) тенге.
(сумма прописью)

"____"___________201__жылғы "____"__________201__жылғы мерзімге
_____________________________________ 201__жылғы "____"__________
(басшының қолы және заңды тұлғаның
мөрі немесе жеке тұлғалардың қолы)
Ескерту: мүліктік жалға беру өтініміне қоса беріледі:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік емес заңды тұлғаларына куәландырылған жарғы (ереженің) көшірмесі, заңды тұлғалардың мемлекеттік тіркелу куәлігі, статистикалық карточкалар, өкілетті өкілдің куәландырылған құжаттары;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік заңды тұлғаларына куәландырылған жарғы (ереженің) көшірмесі, заңды тұлғалардың мемлекеттік тіркелу куәлігі, статистикалық карточкалар, өкілетті өкілдің куәландырылған құжаттары;
3) шетелдік заңды тұлғалар – мемлекеттік және орыс тілдеріне нотариалды расталған аудармасымен бірге құрылтай құжаттардың көшірмесі;
4) жеке тұлғаларға – жеке басын куәландыратын құжаттың көшермесін;
5) жеке кәсіпкерлерге - жеке басын куәландыратын құжаттың көшермесін, жеке кәсіпкер мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің көшірмесін.
Коммуналдық меншік объектілерін
сатып алу құқығынсыз мүлiктiк
жалға беру (жалдау) жөніндегі
нұсқаулыққа
3-қосымша
Кімге_______________________________________________________________
(Жалға берушінің толық атауын көрсету)
Кімнен______________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы немесе тендерге қатысушы жеке тұлғаның тегін, атын,
әкесінің атын,____________________________________________________________________
сонымен бірге орналасқан орнын немесе тұратын мекен-жайын көрсету)
СТН_____________________________ тел:_______________________________
ТЕНДЕРГЕ ҚАТЫСУҒА ӨТІНІМ
1._____________________________________________________________
__________________________________тендер өткізу нысанының
көрсеткіштерін зерделеп
______________________________________________________________
(ұйымның толық атауын және тендерге қатысушы - жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын көрсеу)
келесі тендер нысандары бойынша тендерге қатысуға ниет білдіреді,
1)_______________________________________________________________
(жалға алатын жайдың немесе объектінің атауы және оның мекен-жайы
2)_______________________________________________________________
басқа мәліметтер)
тендерге қатысуға және тендер өткізу шарты бойынша кепілдік
жарнасының сомасын енгізуге келісемін_________________________
(сомасы жазбаша) теңге.
2. Тендер өткізу шартымен және тендерге қатысушының құқығымен таныстым, тендер шартын орындауға, жеңген уақытта мүліктік жалға беру (жалдау) шартын жасауға міндеттімін.
________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, қызметі)
20__жылғы "____"_________.
(қолы, заңды тұлғалары үшін-мөр)
Қосымша: (_____________________) теңге мөлшеріндегі кепілдік
(сома жазбаша)
жарнасының сомасын енгізу туралы "____" ___________20__ жылғы №______
төлем құжаты.