Об утверждении Правил благоустройства и защиты зеленых насаждений в населенных пунктах Буландынского района
Решение Буландынского районного маслихата Акмолинской области от 9 апреля 2010 года № 4С-27/10. Зарегистрировано Управлением юстиции Буландынского района Акмолинской области 17 мая 2010 года № 1-7-115. Утратило силу - решением Буландынского районного маслихата Акмолинской области от 27 апреля 2012 года № 5С-4/9
Сноска. Утратило силу - решением Буландынского районного маслихата Акмолинской области от 27.04.2012 № 5С-4/9.
В соответствии с подпунктом 8) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» Буландынский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила благоустройства и защиты зеленых насаждений в населенных пунктах Буландынского района.
2. Признать утратившим силу решение Буландынского районного маслихата «Об утверждении Правил благоустройства территории населенных пунктов, содержания и защиты зеленых насаждений по Буландынскому району» от 28 сентября 2001 года № С-10/2 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 789), решение Буландынского районного маслихата «О внесении дополнений в Правила благоустройства территории населенных пунктов, содержания и защиты зеленых насаждений по Буландынскому району, утвержденные решением Буландынского районного маслихата № С-10/2 от 28 сентября 2001 года» от 21 октября 2005 года № 3С-23/3 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1-7-15, опубликовано 25 ноября 2005 года в газете «Вести Бұланды жаршысы»).
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в управлении юстиции Буландынского района и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Председатель
27 очередной сессии                        Ш.Кусаинов
Секретарь районного
Маслихата                                  П.Веселов
«СОГЛАСОВАНО»
Аким Буландынского района                  Е.Нугманов
Утверждены
решением Буландынского
районного маслихата
от 9 апреля 2010 года № 4С-27/10
Правила благоустройства и защиты зеленых насаждений в населенных пунктах Буландынского района 1. Общие положения
1. Настоящие Правила благоустройства и защиты зеленых насаждений в населенных пунктах Буландынского района (далее Правила) разработаны в соответствии со статьями 3300387 Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года «Об административных правонарушениях», со статьей 3 Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах», со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан».

Бұланды ауданындағы елді мекендерді абаттандыру және жасыл екпелерді қорғау ережелерін бекіту туралы
Ақмола облысы Бұланды аудандық мәслихатының 2010 жылғы 9 сәуірдегі № 4С-27/10 шешімі. Ақмола облысы Бұланды ауданының Әділет басқармасында 2010 жылғы 17 мамырда № 1-7-115 тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Бұланды аудандық мәслихатының 2012 жылғы 27 сәуірдегі № 5С-4/9 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Бұланды аудандық мәслихатының 2012.04.27 № 5С-4/9 шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Заңының 6 бабының 1 тармағының 8) тармақшасына сәйкес Бұланды аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Бұланды ауданындағы елді мекендерді абаттандыру және жасыл екпелерді қорғау ережелері бекітілсін.
2. Бұланды аудандық мәслихатының «Бұланды ауданы бойынша елді мекендердің аумақтарын абаттандыру, ұстау және жасыл екпелерді қорғау ережесін бекіту туралы» 2001 жылғы 28 қыркүйектегі № С-10/2 шешімінің (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 789 тіркелген), Бұланды аудандық мәслихатының «Бұланды аудандық мәслихатының 2001 жылғы 28 қыркүйектегі № С-10/2 шешімімен бекітілген, «Бұланды ауданы бойынша елді мекендердің аумақтарын абаттандыру, ұстау және жасыл екпелерді қорғау ережесіне толықтырулар енгізу туралы» 2005 жылғы 21 қазандағы № 3С-23/3 шешімінің (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1-7-15 тіркелген, 2005 жылғы 25 қарашадағы «Вести Бұланды жаршысы» газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім Бұланды ауданының әділет басқармасында мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді және алғашқы ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Кезекті 27-сессияның
төрағасы                                   Ш.Құсайынов
Аудандық мәслихаттың
хатшысы                                    П.Веселов
«КЕЛІСІЛДІ»
Бұланды ауданының әкімі                    Е.Нұғыманов
Бұланды аудандық мәслихатының
2010 жылғы 9 сәуірдегі
№ 4С-27/10 шешімімен
бекітілген
Бұланды ауданындағы елді мекендерді абаттандыру және жасыл екпелерді қорғау ережелері 1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Кодексінің 3300387 баптарына, Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы «Нормативтік құқықтық актілер туралы» Заңының 3 бабына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Заңының 6 бабына сәйкес әзірленді.

2. Основные понятия и определения, используемые
в настоящих Правилах
2. Сооружение - искусственно созданный объемный, плоскостной или линейный объект (наземный, надводный и (или) подземный, подводный), имеющий естественные или искусственные пространственные границы и предназначенный для выполнения производственных процессов, размещения и хранения материальных ценностей или временного пребывания (перемещения) людей, грузов, а также размещения (прокладки, проводки) оборудования или коммуникаций. Сооружение также может иметь художественно-эстетическое, декоративно-прикладное либо мемориальное назначение.
3. Благоустройство населенного пункта - комплекс элементов и работ, направленных на создание благоприятной, здоровой и удобной жизнедеятельности человека на территории населенного пункта.
4. Территория населенного пункта - пространство в пределах установленной границы (черты) городского или сельского населенного пункта. 5. Земельный участок - земельная территория, закрепленная за жилым домом (жилым зданием) в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
6. Индивидуальный жилой дом - дом, предназначенный для личного (семейного) проживания, расположенный на усадебном участке и находящийся в собственности гражданина вместе с хозяйственными и другими строениями и зелеными насаждениями.
7. Дорога - автомобильная дорога общего пользования, хозяйственная автомобильная дорога, улица города и населенного пункта, подлежащие государственному учету и представляющие комплекс инженерных сооружений, предназначенных для движения транспортных средств. Дорога включает в себя одну или несколько проезжих частей, а также трамвайные пути, тротуары, обочины и разделительные полосы при их наличии.
8. Инженерная инфраструктура - совокупность предприятий (организаций), объектов (зданий и сооружений), коммуникаций и сетей инженерного и коммунального обеспечения, создающая нормальные условия для жизнедеятельности людей, а также устойчивого функционирования производства или обращения товаров и услуг.
9. Коммунальные отходы - отходы потребления, образующиеся в населенных пунктах, в том числе в результате жизнедеятельности человека, а также отходы производства, близкие к ним по составу и характеру образования.
10. Архитектурные объекты - здание, сооружение, монумент, комплекс зданий и сооружений, их экстерьеры и (или) интерьеры, элементы благоустройства, ландшафтного или садово-паркового искусства, созданные на основе архитектурных или градостроительных проектов, в разработке которых необходимо участие архитектора.

2. Осы Ережеде қолданылатын негізгі ұғымдар мен түсініктер
2. Ғимарат - табиғи немесе жасанды кеңiстiк шекаралары бар және өндiрiстiк процестерді орындауға, материалдық құндылықтарды орналастыруға және сақтауға немесе адамдарды, жүктерді уақытша орналастыруға (орын ауыстыруға), сондай-ақ жабдықтарды немесе коммуникацияларды орналастыруға (төсеуге, жүргізуге) арналған жасанды жасалған ауқымды, тегiстiктi немесе желiлiк объект (жер үсті, су беті және (немесе) жер асты, су асты). Ғимарат көркемдік-эстетикалық, әшекей-қолданбалы не мемориалдық мақсатта да болуы мүмкін.
3. Елді мекенді абаттандыру - елді мекен аумағында адамның қолайлы, салауатты және тиімді өмір тіршілігін құруға бағытталған элементтер мен жұмыстар кешені.
4. Елді мекеннің аумағы - қалалық немесе селолық елді мекеннің белгіленген шекара (iшкi аумағы) шегiндегi кеңiстiк.
5. Жер учаскесі - тұрғын үйге (тұрғын ғимаратқа) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітіліп берілген жер аумағы.
6. Жеке тұрғын үй - қоныс учаскесіне орналасқан және шаруашылық пен басқа да құрылыстармен және жасыл желекті екпелерімен бірге азаматтың меншiгiндегi жеке (отбасымен) тұруға арналған үй.
7. Жол - мемлекеттік есепке алуға жататын және көлік құралдарының жүруіне арналған инженерлік құрылыс кешені болып табылатын жалпы пайдаланудағы автомобиль жолы, шаруашылық автомобиль жолы, қала мен елді мекен көшесі. Жол бір немесе бірнеше жүріс бөлiгiн, сондай-ақ трамвай жолдарын, тротуарларды, жол жиектерін және бөлу өңiрлерi болған жағдайда – соларды қамтиды.
8. Инженерлік инфрақұрылым - адамдардың тiршiлiк етуі, сондай-ақ өндiрiстiң немесе тауарлар мен көрсетiлетiн қызмет айналымының тұрақты жұмыс істеуі үшін қалыпты жағдай туғызатын кәсіпорындардың (ұйымдардың), объектiлердiң (ғимараттар мен құрылыстардың), инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету коммуникацияларының және желiлерiнiң жиынтығы.
9. Коммуналдық қалдықтар - елді мекендерде, оның iшiнде адамның тiршiлiк әрекеті нәтижесінде пайда болған тұтыну қалдықтары, сондай-ақ құрамы және жиналу сипаты жағынан осыларға ұқсас өндiрiс қалдықтары.
10. Сәулет объектiлерi - әзiрленуiне сәулетшiнiң қатысуы қажет болатын, сәулет немесе қала құрылысы жобаларының негiзiнде салынған үй, ғимарат, монумент, үйлер мен ғимараттар кешені, олардың экстерьерлері және (немесе) интерьерлері, абаттандыру, ландшафт немесе бақ-саябақ өнерiнiң элементтері.

11. Жилой дом (жилое здание) - строение, состоящее в основном из жилых помещений, а также нежилых помещений и иных частей, являющихся общим имуществом.
12. Здание - искусственное строение, состоящее из несущих и ограждающих конструкций, образующих обязательный наземный замкнутый объем, в зависимости от функционального назначения используемое для проживания или пребывания людей, выполнения производственных процессов, а также размещения и хранения материальных ценностей. Здание может иметь подземную часть.
3. Порядок уборки территорий
13. Определение границ уборки территорий между пользователями земельных участков осуществляется в соответствии с закрепленными за юридическими и физическими лицами территориями на основе настоящих Правил.
14. Уборочные работы производятся в соответствии с требованиями настоящих Правил.
15. Уборка и содержание мест общего пользования включают в себя следующие виды работ:
1) уборка и вывоз мусора и отходов;
2) подметание;
3) покос и вывоз дикорастущей растительности.
16. Уборку остановочных площадок городского пассажирского транспорта производят предприятия, осуществляющие уборку проезжей части.
17. Уборку и содержание прилегающих и закрепленных территорий, подъездов к ним производят юридические и физические лица, в собственности и пользовании которых находятся строения, расположенные на отведенных территориях, самостоятельно или по договору со специализированными предприятиями.
18. Уборку территорий, прилегающих к трансформаторным или распределительным подстанциям, другим инженерным сооружениям, работающим в автоматическом режиме (без обслуживающего персонала), а также к опорам линий электропередач, производят владельцы данных объектов. Уборка и содержание территорий охранных зон под надземными трубопроводами производятся собственниками сетей.
19. Уборку мест временной уличной торговли, территорий, прилегающих к объектам торговли (рынки, торговые павильоны, палатки, киоски и так далее), до проезжей части улиц производят владельцы объектов торговли.
20. Уборку территорий платных автостоянок, гаражей производят владельцы и организации, эксплуатирующие данные объекты.
21. Уборку, поддержание чистоты территорий, въездов и выездов с автозаправочных станций, автомоечных постов, и прилегающих территорий (вплоть до проезжей части) и подъездов к ним производят владельцы указанных объектов.
22. В осенний период предприятия, ответственные за уборку закрепленных территорий, производят сгребание и вывоз опавшей листвы на газонах вдоль улиц и магистралей, дворовых территориях. Сгребание листвы к комлевой части деревьев и кустарников не допускается. В зимний период производят очистку территории от снега и льда.

11. Тұрғын үй (тұрғын ғимарат) - негізінен тұрғын үй-жайлардан, сондай-ақ тұрғын емес үй-жайлардан және ортақ мүлік болып табылатын өзге де бөліктерден тұратын құрылыс.
12. Үй - адамдардың тұруына немесе iшiнде болуына, өндiрiстiк процестерді орындауға, сондай-ақ материалдық құндылықтарды орналастыруға және сақтауға пайдаланылатын функционалдық мақсатына қарай, мiндеттi түрде жер бетiне салынып, тұйық көлемді құрайтын, тіреу және қоршау конструкцияларынан тұратын жасанды құрылғы. Yйдiң жер асты бөлiгi болуы мүмкін.
3. Аумақты тазарту тәртібі
13. Жер учаскелерін пайдаланушылар арасындағы аумақтардың тазарту жұмыстарының шекарасын анықтау, заңды және жеке тұлғаларға бекітіліп берілген аумақтарға сәйкес, осы Ереже негізінде орындалады.
14. Тазарту жұмыстары осы Ереженің талаптарына сәйкес жүргізіледі.
15. Жалпы пайдаланылатын орындарды тазарту мен күту жұмыстарына мына жұмыс түрлері енгізіледі:
1) ұсақ және тұрмыстық қоқыстар мен қалдықтарды жинау мен шығару;
2) сыпыру;
3) жабайы өскен өсімдіктерді шабу және шығару.
16. Қалалық жолаушылар көлігінің аялдама алаңдарын тазалау жұмыстарын жолдарға тазарту жұмыстарын жүргізуші ұйымдар атқарады.
17. Іргелес жатқан және бөлініп берілген аумақтарды, қала көшелерінен оларға кіретін жолдарды заңды және жеке тұлғалар меншігі мен пайдаланылуында ғимараттары бар, бөлініп берілген учаскелерде орнатылған аумақтарды тазарту мен күту жұмыстары өз күштерімен немесе шарт бойынша мамандандырылған кәсіпорынмен орындалады.
18. Трансформаторларға немесе бөліп бергіш шағын станцияларға, автоматты түрде жұмыс істейтін, басқа инженерлік орын-жайларға, сондай-ақ тоқ беру желілерінің бағаналарына іргелес жатқан аумақтарын тазарту жұмыстарын осы объектілердің иелері жүргізеді. Жер үсті құбырларының астындағы қорғалатын аумақтарды тазарту мен күту жұмыстары желілердің иелерімен жүргізіледі.
19. Сауда объектілеріне іргелес жатқан, көшедегі уақытша сауда жасау аумағының орындарын (базарлар, сауда павильондары, шатырлар, дүңгіршектер және тағы басқалары) көшедегі жүру жолдарын қоса, сауда объектілерінің иелері тазартады.
20. Ақылы автотұрақтардың, гараждардың аумақтарын тазарту жұмыстарын иелері мен осы объектілерді пайдаланушы ұйымдар жүргізеді.
21. Жанар-жағар май құю стансасына, автожуу бекеттеріне, құю кешендеріне және іргелес жатқан аумақтарға (өту жолына дейін) кіретін және шығатын жерлеріне тазарту мен тазалығын сақтау жұмыстарын осы объектілердің иелері жүргізеді.
22. Күзгі кезеңде бекітіліп берілген аумақтарды тазартуға жауапты кәсіпорындар көшелер мен магистральдар бойындағы, аула аумақтарындағы түскен жапырақтарды сыпырып-сиыру жұмыстарын жүргізеді. Ағаштар мен бұталардың түбі жағына жапырақтарды жинауға тыйым салынады. Қысқы кезде аумақты қар мен мұздан тазартады.

23. Уборка и содержание не используемых и не отведенных территорий, территорий, не закрепленных за юридическими и физическими лицами и не прилегающих к зданиям, сооружениям и иным объектам, осуществляются за счет средств бюджета.
4. Обеспечение чистоты и порядка
24. Юридические и физические лица соблюдают чистоту и поддерживают порядок на всей территории населенных пунктов Буландынского района, в том числе и на территориях частных домовладений.
25. Не допускается разведение костров, включая внутренние территории предприятий и частных домовладений.
26. На улицах населенных пунктов не допускается:
1) мойка, очистка внутри жилых кварталов и на землях общего пользования, у водоразборных колонок, на водоемах;
2) вывешивание, расклеивание различных агитационных и печатных материалов, плакатов, объявлений, афиш, листовок, извещений и иной визуальной информации на памятниках, обелисках, зданиях и сооружениях, остановках и других не установленных для этих целей местах, засорение проезжей и пешеходной части, свободные от застройки территории и другие места общего пользования любыми видами мусора;
3) складирование шлака, золы, дров, угля, строительных материалов;
4) поение скота и птицы у водоразборных колонок.
27. Не допускается загромождение противопожарных разрывов между киосками, павильонами и прочими объектами торговли материалами, оборудованием, тарой и отходами; складирование тары на крышах киосков.
28. Физические и юридические лица поддерживают закрепленную за ними и прилегающую территорию в должном санитарном состоянии.
29. Юридические и физические лица, в ведении которых находятся инженерные коммуникации, регулярно следят за техническим состоянием инженерных сетей и сооружений, которые могут вызвать нарушение благоустройства населенных пунктов.
30. Жилые зоны микрорайонов оборудуются площадками для мусорных контейнеров, сушки белья, отдыха, игр детей, занятий спортом, выгула домашних животных, автостоянками, парковками, зелеными зонами.
31. На территории жилых кварталов, а также на придомовых территориях юридические и физические лица поддерживают следующий порядок:
не допускают самовольного строительства во дворах построек;
не допускают загромождения придомовых территорий строительными материалами;
содержат в исправном состоянии находящиеся у него на балансе (в хозяйственном ведении или оперативном управлении) инженерные сети, своевременно производят осмотр и очистку колодцев;
своевременно производят откачку септиков, не допускают загрязнение окружающей среды сточными водами;
содержат в исправном состоянии малые архитектурные формы, оборудование спортивных, игровых, детских и хозяйственных площадок, ограждения и изгороди, поддерживают внешний вид.

23. Заңды және жеке тұлғаларға және іргелес жатқан ғимараттарға, орын-жайларға және басқа объектілерге бекітіліп берілмеген, пайдаланылмайтын және бөлініп берілмеген аумақтардың тазарту мен күтіп ұстау жұмыстары бюджет қаражаты есебінен орындалады.
4. Тазалық пен тәртіпті қамтамасыз ету
24. Заңды және жеке тұлғалар Бұланды ауданындағы елді мекендер аумағының барлық жерінде, соның ішінде жеке меншік үй иелерінің аумақтарында тазалық пен тәртіпті сақтайды.
25. Кәсіпорындардың және жеке меншік үй иелерінің ішкі аумақтарын қоса алғанда алау жағуға тыйым салынады.
26. Елді мекендердің көшелерінде:
1) көлік құралдарын жалпы пайдаланылатын жерлерде, су жібергіш құдықтар, тоғандар, тұрғын үй алдында жууға, тазартуға;
2) ескерткіштерге, обелискілерге, ғимараттар мен құрылыстарға, аялдамаларға және осы мақсатқа белгіленбеген басқа да жерлерге түрлі плакаттар, хабарландырулар, жарқағаздар, үндеухаттар, хабарламалар және басқа да көрнекі ақпараттар жапсыруға, сондай-ақ көлік пен жаяу жүргіншілер жүретін жолдарды, құрылыс салынбаған жерлер мен көпшілік пайдаланатын жерлерді қоқыстың кез келген түрімен ластауға;
3) шлакты, күлді, ағашты, көмірді, құрылыс материалдарын үюге;
4) су алатын колонкалардан мал мен құсты суаруға тыйым салынады.
27. Дүңгіршектердің, павильондардың және басқа да сауда объектілердің арасындағы өртке қарсы бөлінген жерлерді сауда материалдарымен, жабдықтармен, жәшіктермен және қалдықтармен бекітіп қоюға, дүңгіршектердің төбесіне жәшіктерді үюге тыйым салынады.
28. Жеке және заңды тұлғалар өздеріне бекітіліп берілген аумақтарда тиісті санитарлық тазалықта ұстайды.
29. Шаруашылығында инженерлік коммуникациялары бар заңды және жеке тұлғалар, елді мекендердің көркін бұзуға әкеліп соғатын инженерлік желілер мен орын-жайлардың техникалық жағдайын әрдайым қарап отырады.
30. Шағынаудандардың тұрғын жай аймақтары қоқыс контейнерлерін қоятын, кір кептіретін, демалатын, балалардың ойнайтын, спортпен айналысатын, үй жануарларын серуендететін, автотұрақ, аялдату, жасыл аймақ үшін алаңшалармен жабдықталады.
31. Тұрғын жай орамдары аумақтарында, сондай-ақ аула маңы аумақтарында заңды және жеке тұлғалар мына тәртіпті сақтайды:
аулаларға өздігінен шаруашылық немесе қосалқы құрылыс салуға жол бермейді;
үй жанындағы аумақта құрылыс материалдарын үюге жол бермейді;
өзінің балансындағы (шаруашылық жүргізуші немесе жедел басқару) инженерлік желілерді қалыпты жағдайда ұстайды, құдықтарды уақытында қарап, тазартады;
шайынды суларды дер кезінде әкетеді, шайынды судың төгілуіне және қоршаған ортаны ластамауға жол бермейді;
шағын сәулет нысандарын, спорттық, ойын, балалар мен шаруашылық алаңшаларының жабдықтарын, қоршаулар мен қашаларын қалыпты жағдайда ұстайды, олардың сыртқы түрін күтіп ұстайды.

5. Содержание фасадов зданий и сооружений
32. Руководители предприятий и организаций, в ведении которых находятся здания и сооружения, собственники зданий и сооружений обеспечивают своевременное производство работ по реставрации, ремонту и покраске фасадов указанных объектов и их отдельных элементов (балконы, лоджии, водосточные трубы и другое), а также поддерживают в чистоте и исправном состоянии расположенные на фасадах информационные таблички, памятные доски.
33. Арендаторы зданий, помещений и сооружений ремонтируют, реставрируют и реконструируют фасады зданий и сооружений в соответствии с условиями договора аренды.
6. Меры по содержанию и защите зеленых насаждений
34. Юридические и физические лица на закрепленной территории обеспечивают сохранность зеленых насаждений, для чего проводят комплекс мероприятий, а именно:
1) полив, обрезку, вырезку сушняка, уборку аварийных и сухостойных деревьев, очистку стволов, удаление стволовой и прикорневой поросли, внесение удобрений, устройство приствольных лунок у молодых деревьев, дезинфекцию и замазку ран, заделку дупел, а также механическую обработку по уничтожению сорняков;
2) в осенний период своевременно убирают опавшие листья.
Собранные листья вывозят на специально отведенные участки. Сжигание листьев на территории жилой застройки в скверах и парках не допускается.
35. При производстве строительных, ремонтных и других работ предприятия, организации и физические лица:
1) ограждают зеленые насаждения от повреждения, отдельные насаждения берут в короба во избежание их поломки или повреждения;
2) при прокладке подъездных дорог к строящимся объектам учитывается расположение насаждений.
36. На территориях зеленых насаждений не допускается:
1) нарушение газонов, ломка или надрезка деревьев, кустарников;
2) применение соли и других, вредных для зеленых насаждений веществ, с целью очистки улиц, площадей, тротуаров;
3) сбивание плодов, выпас скота, добыча грунта, песка;
4) езда по зеленым насаждениям на транспортных средствах (за исключением специального транспорта);
5) разжигание костров;
6) прикрепление к деревьям электропровода, колючей проволоки, качелей, веревки для сушки белья, нанесение надписи;
7) обрезание кроны деревьев;
8) самовольные порубки деревьев и кустарниковых насаждений;
9) выкапывание с луковицами и корнями цветы дикой и культурной флоры.
7. Ответственность физических и юридических
лиц за нарушение Правил
37. Физические и юридические лица, виновные в нарушении настоящих Правил, привлекаются к ответственности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и Кодексом об административных правонарушениях в Республике Казахстан.

5. Ғимараттар мен орын-жайлардың қасбеттерін
күтіп ұстау
32. Балансында ғимараттары мен орын-жайлары бар кәсіпорындар мен ұйымдардың басшылары, ғимараттар мен орын-жайлардың қожалары аталған объектілердің және олардың жекелеген элементтеріне (балкон, лоджий, сарқынды су құбырлары және басқалары) жаңғырту, жөндеу және қасбеттерін сырлау жұмыстарының жүргізілуін қамтамасыз етеді, сондай-ақ қасбеттерінде орнатылған ақпаратты тақтайшалардың, ескерткіш тақталарының таза және қалыпты жағдайда ұстайды.
33. Ғимараттарды, орын-жайларды және құрылғыларды жалға алушылар, жалға алу шартына сәйкес, ғимараттардың және құрылғылардың қасбеттерін жөндеу, жаңарту, жаңғырту жұмыстарын жүргізеді.
6. Жасыл екпелерді күтіп ұстау және қорғау
34. Заңды және жеке тұлғалар бекітілген аумақта заңнамаға сәйкес жасыл көшеттерді сақтауды қамтамасыз етеді, бұл үшін толық кешенді шаралар өткізеді, нақты айтқанда:
1) су құю, бұтақтарды кесу, апат және қуаң ағаштарды жинау, діңгектерді тазалау, діңгек және тамырлардың шіліктерін алу, тыңайтқыштар шашу, жас ағаштарда баған шұңқырларын жасауға, жараларды дезинфекциялау мен күту, кеуектерді жабу сонымен бірге механикалық өңдеу арқылы арамшөптерді жою;
2) күзгі кезеңде түскен жапырақтарды уақытында жинау.
Жиналған жапырақтарды арнайы учаскелерге шығарылады. Жапырақтарды тұрғын үй аумақтары мен бақ скверлерінде өртеуге жол берілмейді.
35. Кәсіпорындар, ұйымдар және жеке тұлғалар құрылыс, жөндеу және басқа да жұмыстарды жүргiзу кезінде:
1) жасыл желектерді зақымданудан қоршауға алады, жекелеген желектердi сынуынан немесе зақымдануынан қорғау үшiн қораптарға салады;
2) салынып жатқан объектілерге кірме жолдарын төсегенде желектердің орындарын ескеріледі.
36. Жасыл желектердiң аумағында:
1) газондарда жүруге, ағаштарды, көшеттердi сындыруға немесе кесуге, басқа да механикалық зақымдар келтiруге;
2) көшелердi, алаңдарды, тротуарларды тазалау мақсатында жасыл желектер үшiн тұз және басқа зиянды заттар қолдануға;
3) жемiстердi үзуге, мал бағуға, жер, құм қазып алуға;
4) көлiк құралдарымен жүруге (арнайы көлiктен басқа);
5) от жағуға;
6) ағаштарға электр сымдарын, тiкенек сымдарды, алтыбақандарды, киiмдердi кептiру үшiн жiп байлауға, жазулар жазуға;
7) ағаштардың басын кесуге;
8) ағаш және бұта көшеттерiн өз еркiмен кесуге;
9) жабайы және мәдени флораның гүлдерiн жуашықтарымен және тамырларымен қазып алуға жол берілмейді.
7. Ережені бұзғаны үшін жеке және заңды тұлғалардың жауапкершілігі
37. Осы қағидаларды бұзғаны үшін кінәлі жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамалары мен Қазақстан Республикасындағы Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы кодекске сәйкес жауапкершілікке тартылады.