О Правилах проведения собрания (схода) местного сообщества и принятия решений
Решение XХХ сессии Карагандинского областного маслихата от 13 декабря 2010 года N 364. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 23 декабря 2010 года N 1886. Утратило силу решением XХIХ сессии Карагандинского областного маслихата от 2 октября 2014 года N 325
Сноска. Утратило силу решением XХIХ сессии Карагандинского областного маслихата от 02.10.2014 N 325.
В соответствии с пунктом 2 статьи 39-3 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением акимата области N 30/09 от 29 октября 2010 года, Карагандинской областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения собрания (схода) местного сообщества и принятия решений.
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на заместителя акима области Кырыкбаева А.О.и постоянную комиссию областного маслихата по законности и правам граждан (Дулатбеков Н.О.).
3. Настоящее решение Карагандинского областного маслихата "О Правилах проведения собрания (схода) местного сообщества и принятия решений" вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Председатель сессии
М. Шамбулов
Секретарь
областного маслихата
Б. Жумабеков
Приложение
к решению XXX сессии
Карагандинского областного маслихата
от 13 декабря 2010 года N 364
Правила проведения собрания (схода)
местного сообщества и принятия решений
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в целях организации проведения собрания (схода) местного сообщества, далее по тексту – собрание (сход). Собрание (сход) созывается в пределах административно-территориальной единицы, в границах которой осуществляется местное самоуправление.
2. Собрание (сход), является одной из форм прямого волеизъявления населения, проживающего на территории административно-территориальной единицы, и проводится для обсуждения вопросов местного значения.
3. Отношения, связанные с организацией подготовки, проведения собрания (схода) и принятием решений местного сообщества, регулируются настоящими Правилами, разработанными в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
4. Настоящие Правила проведения собрания (схода) и принятия решений местного сообщества действуют на всей территории Карагандинской области.
2. Общие принципы проведения собрания (схода)

Жергілікті қоғамдастықтың жиналысын (жиынын) өткізу және шешімдер қабылдау ережесі туралы
Қарағанды облыстық мәслихатының 2010 жылғы 13 желтоқсандағы XХХ сессиясының N 364 шешімі. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2010 жылғы 23 желтоқсанда N 1886 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облыстық мәслихатының 2014 жылғы 2 қазандағы XХIХ сессиясының N 325 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облыстық мәслихатының XХIХ сессиясының 02.10.2014 N 325 шешімімен.
"Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 39-3 бабы 2 тармағына, облыс әкімдігінің 2010 жылғы 29 қазандағы N 30/09 қаулысына сәйкес, Қарағанды облыстық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса берілген жергілікті қоғамдастықтың жиналысын (жиынын) өткізу және шешімдер қабылдау ережесі бекітілсін.
2. Шешімнің орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары А.О. Қырықбаев пен облыстық мәслихаттың заңдылық және азаматтар құқығы жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін (Н.О. Дулатбеков).
3. Осы "Жергілікті қоғамдастықтың жиналысын (жиынын) өткізу және шешімдер қабылдау ережесі туралы" Қарағанды облыстық мәслихатының шешімі алғаш ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өтісімен қолданысқа енеді.
Сессия төрағасы
М. Шамбұлов
Облыстық мәслихаттың хатшысы
Б. Жұмабеков
Қарағанды облыстық мәслихатының
2010 жылғы 13 желтоқсандағы
XXX сессиясының N 364 шешіміне
қосымша
Жергілікті қоғамдастықтың жиналысын (жиынын)
өткізу және шешімдер қабылдау ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Бұл ереже жергілікті қоғамдастықтың жиналысын (жиынын), одан әрі мәтін бойынша – жиналыс (жиын), өткізуді ұйымдастыру мақсатында әзірленді. Жиналыс (жиын) шекарасында жергілікті өзін-өзі басқару жүзеге асырылатын әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде шақырылады.
2. Жиналыс (жиын) әкімшілік-аумақ шегінде тұратын тұрғындардың тікелей пікір білдіруінің бір түрі болып табылады және жергілікті маңыздағы мәселелерді талқылау үшін өткізіледі.
3. Жергілікті қоғамдастықтың жиналысын (жиынын) және шешім қабылдауды өткізуді ұйымдастыруға байланысты қатынастар Қазақстан Республикасының Конституциясына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына сәйкес әзірленген осы Ережемен реттеледі.
4. Жиналысты (жиынды) өткізудің осы ережесі және жергілікті қоғамдастықтың қабылдаған шешімдері Қарағанды облысының барлық аумағында қолданылады.
2. Жиналысты (жиынды) өткізудің жалпы қағидалары

5. Собрание (сход) проводится на основе добровольного и свободного участия в нем членов местного сообщества с соблюдением гласности и открытости, всеобщего, равного и прямого волеизъявления.
6. Члены местного сообщества участвуют в собрании (сходе) лично, и каждый из них обладает одним голосом.
7. Основанием для признания гражданина Республики Казахстан членом местного сообщества является факт его регистрации по месту жительства на территории административно-территориальной единицы, в границах которой осуществляется местное самоуправление.
Иностранцы и лица без гражданства, имеющие постоянное место жительства на территории местного сообщества, принимают участие в осуществлении местного самоуправления в пределах, установленных Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" или международным договором.
3. Условия созыва собрания (схода)
8. Собрания (сходы) созываются по инициативе органа местного самоуправления соответствующей административно-территориальной единицы либо по инициативе не менее 10 % членов местного сообщества, которая определяет состав инициативной группы в количестве не менее 10 человек (далее – инициативная группа).
9. Инициатива членов местного сообщества в проведении собрания (схода) оформляется в виде подписных листов, в которых содержатся следующие сведения:
1) время и место проведения собрания (схода) граждан;
2) вопросы, выносимые на собрание (сход) граждан;
3) сроки проведения собрания (схода);
4) фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения, номер и (или) серия удостоверения личности или заменяющего его документа, адрес регистрации по месту жительства, личная подпись и дата внесения подписи каждого члена местного сообщества, поддерживающего требование о созыве собрания (схода).
10. Подписные листы заверяются лицом, осуществляющим сбор подписей, с указанием даты заверения, фамилии, имени, отчества (при его наличии), номера и (или) серии удостоверения личности или заменяющего его документа, адрес регистрации по месту жительства указанного лица, личной подписи и представляются соответствующему органу местного самоуправления.
11. Собрания (сходы) местного сообщества созываются по мере необходимости и считаются правомочными при участии в них не менее 1/3 членов местного сообщества, обладающих избирательным правом.
4. Организация созыва собрания (схода)
12. В случае принятия решения о созыве собрания (схода), орган местного самоуправления соответствующей административно-территориальной единицы:

5. Жиналыс (жиын) оған жергілікті қоғамдастық мүшелерінің ерікті және еркін қатысуларының негізінде жариялылық пен ашықтықты, жалпыға бірдей тең және тікелей пікір білдіруді сақтаумен өткізіледі.
6. Жергілікті қоғамдастық өкілдері жиналысқа (жиынға) жеке өздері қатысады және олардың әрқайсысының бір дауысы болады.
7. Қазақстан Республикасы азаматының жергілікті өзін-өзі басқару жүзеге асырылатын әкімшілік-аумақтық бірлік аумағы шекарасында оның тұрғылықты орынға тіркелу фактісі жергілікті қоғамдастыққа мүше болуына негіз бола алады.
Жергілікті қоғамдастық аумағында тұрақты тұратын шетелдіктер және азаматтығы жоқ тұлғалар "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңында немесе халықаралық келісімшартта белгіленген шекте жергілікті өзін-өзі басқаруды жүзеге асыруға қатысады.
3. Жиналысты (жиынды) шақырудың шарты
8. Жиналыстар (жиындар) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің өзін-өзі басқару органының не болмаса жергілікті қоғамдастықтың 10 % кем емес мүшелерінің бастамасымен шақырылады, ол 10 адамнан кем емес санда бастамашы топтың (бұдан әрі – бастамашы топ) құрамын белгілейді.
9. Жергілікті қоғамдастық мүшелерінің азаматтардың жиналыс (жиын) өткізу жөніндегі бастамасы қол қою парақтары түрінде ресімделеді, оған келесі мәліметтер енгізіледі:
1) азаматтардың жиналысын (жиынын) өткізетін уақыты және өтетін орыны;
2) азаматтардың жиналысына (жиынына) шығарылатын мәселелер;
3) жиналысты (жиынды) өткізу мерзімдері;
4) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған мерзімі, жеке куәлігінің немесе оны алмастырушы құжаттың нөмірі және сериясы, тұрғылықты орны бойынша тіркелген мекенжайы, жеке қолы және жиналыс (жиын) шақыру туралы талапты қолдайтын жергілікті қоғамдастықтың әр мүшесінің қол қойған мерзімі.
10. Қол қою парақтары қолдарды жинауды жүзеге асыратын тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған мерзімі, жеке куәлігінің немесе оны алмастырушы құжаттың нөмірі және сериясы, тұрғылықты орыны бойынша тіркелген мекенжайы, жеке қолы көрсетілуімен куәландырылады және жергілікті өзін-өзі басқару органына ұсынылады.
11. Жергілікті қоғамдастық жиналысы (жиыны) қажеттілігіне қарай шақырылады және оған жергілікті қауымдастықтың дауыс беру құқығы бар 1/3 кем емес мүшелері қатысқанда өкілетті болып саналады.
4. Жиналысты (жиынды) шақыруды ұйымдастыру
12. Жиналысты (жиынды) шақыру туралы шешім қабылданған жағдайда тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің өзін-өзі басқару органы:

1) обеспечивает условия для проведения собрания (схода), приглашает руководителей исполнительных органов, других организаций и предприятий, их должностных лиц, участие которых необходимо для предоставления информации и принятия обоснованных решений по рассматриваемым на собрании (сходе) вопросам и поднятым проблемам;
2) определяет место проведения схода и принимает меры по обеспечению общественного порядка при проведении собрания (схода);
3) уведомляет местный исполнительный орган соответствующей административно-территориальной единицы не позднее, чем за 10 дней до его проведения;
4) публикует в местных средствах массовой информации информацию о повестке, времени и месте проведения собрания (схода) не позднее, чем за 5 дней до его проведения.
5. Порядок проведения собрания (схода)
13. Перед открытием собрания (схода) проводится регистрация присутствующих и участников (в том числе представителей средств массовой информации) с указанием следующих сведений: фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты рождения, адрес регистрации по месту жительства.
Участниками собрания (схода) являются члены местного сообщества, присутствующие на собрании (сходе).
Участие в собрании (сходе) иностранцев и лиц без гражданства, имеющих постоянное место жительства на территории местного сообщества, осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" или международным договором.
14. Для ведения собрания (схода) открытым голосованием избирается президиум в составе председателя, секретаря и членов президиума, в случае необходимости для установления результатов голосования – счетная комиссия.
15. Повестка дня собрания (схода) формируется с учетом поступивших предложений и утверждается простым большинством голосов от числа присутствующих участников.
Регламент работы собрания (схода) и порядок голосования (открытое или тайное) определяются простым большинством голосов от числа присутствующих участников.
16. Председатель собрания (схода) организует работу собрания (схода) и обеспечивает порядок его проведения.
6. Протокол собрания (схода)
17. На собрании (сходе) ведется протокол, в котором указываются дата и место проведения собрания (схода), общее число граждан, принимающих участие в собрании (сходе), число присутствующих, фамилии, имена, отчества (при их наличии) председателя, секретаря и членов счетной комиссии, повестка дня, содержание выступлений, результаты голосования и принятые решения.

1) жиналысты (жиынды) өткізу жағдайын қамтамасыз етеді, қаралатын мәселелер мен көтерілетін проблемалар бойынша ақпарат ұсыну және негізделген шешімдер қабылдау үшін қажетті атқарушы органдардың, басқа да ұйымдар мен кәсіпорындардың басшыларын, олардың лауазымды тұлғаларын шақырады;
2) жиналыстың өтетін орынын белгілейді және оны өткізу барысында қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды;
3) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқару органын жиналысты өткізуден кемінде 10 күн бұрын мерзімде хабардар етеді;
4) жергілікті бұқаралық ақпарат құралдарында жиналыстың (жиынның) күн тәртібі, өтетін уақыты мен орыны туралы оның өткізуден кемінде 5 күн бұрын мерзімде ақпарат жариялайды.
5. Жиналысты (жиынды) өткізудің тәртібі
13. Жиналысты (жиынды) ашу алдында келгендер мен қатысушыларды тіркеу өткізіледі (соның ішінде ақпарат құралдары өкілдерін), олардың аты-жөні, тұрғылықты жері бойынша мекенжайы көрсетіледі.
Жиналысқа қатысқан жергілікті қоғамдастықтың мүшелері жиналыстың (жиынның) қатысушылары болып табылады.
Жергілікті қоғамдастық аумағында тұрақты тұратын шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың жиналысқа (жиынға) қатысулары "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына немесе халықаралық келісімшартқа сәйкес жүзеге асырылады.
14. Жиналысты (жиынды) өткізу үшін ашық дауыспен президиум оның құрамында төраға, хатшы және президиум мүшелері сайланады, қажет болған жағдайда дауыс беру нәтижелерін анықтау үшін есеп комиссиясы сайланады.
15. Жиналыстың (жиынның) күн тәртібі келіп түскен ұсыныстарды ескере отырып қалыптастырылады және қатысушылардың жалпы санының көпшілік даусымен бекітіледі.
Жиналыстың (жиынның) жұмыс регламенті және дауыс беру тәртібі (ашық немесе құпия) қатысушылар санының көпшілік даусымен белгіленеді.
16. Жиналыстың (жиынның) төрағасы жиналыстың жұмысын ұйымдастырады және оны өткізудің тәртібін қамтамасыз етеді.
6. Жиналыстың (жиынның) хаттамасы
17. Жиналыста (жиында) хаттама жүргізіледі, онда жиналыстың (жиынның) өткізілген уақыты мен орыны, қатысқан азаматтардың жалпы саны, жиналыс төрағасының, хатшысының және санақ комиссиясы мүшелерінің аты-жөні, күн тәртібі, сөйленген сөздердің мазмұны, дауыс берудің нәтижелері және қабылданған шешімдер көрсетіледі.

18. Протокол составляется на государственном и русском языках, подписывается председателем и секретарем собрания (схода) не позднее трех дней со дня его проведения.
7. Полномочия собрания (схода) местного сообщества
19. На собрании (сходе) местного сообщества в рамках действующего законодательства Республики Казахстан могут рассматриваться:
1) вопросы благоустройства соответствующих населенных пунктов, сохранности и надлежащего использования жилищного фонда, комунально-бытового, культурного и иного обслуживания населения, развития физической культуры и спорта, организации досуга граждан по месту жительства, охраны природы, личных подсобных хозяйств;
2) предложения по вопросам, связанным с изменением в установленном законодательством порядке административно-территориального устройства, наименования и переименования населенных пунктов, улиц, площадей;
3) другие вопросы хозяйственного и социально-культурного развития, затрагивающие интересы населения соответствующей территории.
8. Решения собрания (схода)
20. Участники собрания (схода) принимают решения по вопросам, внесенным в его повестку.
21. Решения собрания (схода) местного сообщества принимаются открытым голосованием и носят рекомендательный характер.
22. Решение считается принятым, если за него проголосовало большинство голосов от числа присутствующих на собрании (сходе) членов местного сообщества. В случае равенства голосов решающим считается мнение председателя собрания (схода).
23. Решение оформляется протоколом и доводится до сведения заинтересованных лиц.
24. Решение, принятое на собрании (сходе), направляется членам местного сообщества, на территории которого проводилось собрание (сход) и может быть направлено органам местного самоуправления.
25. Изменения и дополнения в принятое решение могут вноситься исключительно решением собрания (схода).
26. В случае несогласия с принятым решением оно может быть обжаловано членами сообщества и другими лицами в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
9. Обнародование решений, принятых собранием (сходом)
27. Решение собрания (схода) публикуется в местных средствах массовой информации.
10. Заключительные положения
28. Настоящие Правила проведения собрания (схода) и принятия решений местного сообщества не распространяются на собрания трудовых коллективов и общественных объединений, проводимых в соответствии с законодательством Республики Казахстан, их уставами и положениями.
При проведении собрания (схода) членам местного сообщества необходимо соблюдать общественный порядок.
Лица, нарушившие общественный порядок, несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

18. Хаттама мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалады, оған жиналыс өткеннен кейін үш күн мерзімінен кешіктірмей жиналыстың (жиынның) төрағасы мен хатшысы қол қояды.
7. Жергілікті қауымдастық жиналысының (жиынның) өкілеттігі
19. Жергілікті қоғамдастықтың жиналысында (жиынында) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде мына мәселелер қарастырыла алады:
1) тиісті елді мекендерді абаттандыру, тұрғын үй қорын сақтау және коммуналдық-тұрмыстық, мәдени, басқа да халыққа қызмет көрсету нысандарын дұрыс пайдалану, дене тәрбиесі мен спортты дамыту, тұрғылықты жер бойынша азаматтардың бос уақытын ұйымдастыру, табиғатты, жеке қосалқы шаруашылықтарды қорғауға қатысты сұрақтарды;
2) заңнамамен белгіленген тәртіпте әкімшілік-аумақтық орналасудағы өзгерістер, елді мекендерді, көшелерді, алаңдарды атау және қайта атау мәселелеріне байланысты ұсыныстарды;
3) тиісті аумақ тұрғындарының мүдделерін қозғайтын басқа да шаруашылық және әлеуметтік-мәдени даму мәселелерін.
8. Жиналыстың (жиынның) шешімдері
20. Жиналысқа (жиынға) қатысушылар оның күн тәртібіне шығарылған мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.
21. Жергілікті қоғамдастықтың жиналыс (жиын) шешімдері ашық дауыс берумен қабылданады және ұсынушылық сипатта болады.
22. Егер оған жергілікті қоғамдастық мүшелерінің жиналысқа (жиынға) қатысушыларының көпшілігі дауыс берсе, шешім қабылданған болып саналады. Дауыстар тең түскен жағдайда жиналыс (жиын) төрағасының даусы шешуші болып саналады.
23. Шешім хаттамамен ресімделеді және мүдделі тұлғалардың назарына жеткізіледі.
24. Жиналыста (жиында) қабылданған шешім сол жиналыс (жиын) өткізілген аумақтағы жергілікті қауымдастық мүшелеріне жіберіледі және жергілікті өзін-өзі басқару органдарына жіберілуі мүмкін.
25. Қабылданған шешімге өзгерістер мен толықтырулар тек қана жиналыстың (жиынның) шешімімен енгізіле алынады.
26. Қабылданған шешіммен келіспеген жағдайда оған қарсы жергілікті қоғамдастық мүшелері және басқа тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен арыздана алады.
9. Жиналыс (жиын) қабылдаған шешімдерді жариялау
27. Жиналыстың (жиынның) шешімі жергілікті бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
10. Қорытынды ережелер
28. Жиналысты (жиынды) өткізудің және жергілікті қоғамдастықтың шешімдер қабылдауының осы ережесі Қазақстан Республикасының заңнамасына, өздерінің жарғылары мен ережелеріне сәйкес өткізілетін еңбек ұжымдарының және қоғамдық бірлестіктердің жиналыстарына таралмайды.
Жиналыс (жиын) өткізу барысында жергілікті қоғамдастықтың мүшелері қоғамдық тәртіпті сақтаулары қажет.
Қоғамдық тәртіпті бұзушыларға Қазақстан Республикасының тиісті заңнамасына сәйкес жауапкершілік жүктеледі.