Об утверждении Правил приватизации жилищ из государственного коммунального жилищного фонда Нуринского района
Решение 25 сессии Нуринского районного маслихата Карагандинской области от 31 марта 2010 года N 254. Зарегистрировано Управлением юстиции Нуринского района Карагандинской области 22 апреля 2010 года N 8-14-119. Утратило силу - решением XXXIV сессии Нуринского районного маслихата Карагандинской области от 11 марта 2011 года N 328
Сноска. Утратило силу - решением XXXIV сессии Нуринского районного маслихата Карагандинской области от 11.03.2011 N 328.
В соответствии с подпунктом 7 пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" и пунктом 9 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 24 января 1992 года N 66 "Об утверждении Положения о приватизации государственного жилищного фонда в Республике Казахстан" районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила приватизации жилищ из государственного коммунального жилищного фонда Нуринского района.
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по бюджету, финансам, промышленности, строительству, пассажирскому транспорту, жилищно - коммунальному хозяйству, аграрным вопросам и экологии (Г. Прокоп).
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Председатель сессии                        Э. Таттыбаев
Секретарь районного маслихата              Е. Туранов
Утверждено
решением 25 сессии
Нуринского районного маслихата
от 31 марта 2010 года N 254
Правила
приватизации жилищ из государственного коммунального жилищного фонда Нуринского района
1. Общие положения
1. Правила приватизации жилищ из государственного коммунального жилищного фонда Нуринского района (далее – "Правила") применяются для приобретения в собственность нанимателем занимаемого ими жилища или жилого помещения в доме государственного коммунального жилищного фонда Нуринского района (далее – "коммунальный жилищный фонд") путем приватизации (выкупа или безвозмездной передачи).
2. Правом на безвозмездное получение в собственность жилых помещений из коммунального жилищного фонда, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, обладают:
участники Великой Отечественной войны;
инвалиды I и II групп (за исключением лиц, инвалидность которых наступила вследствие противоправных действий);
участники ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС в зоне отчуждения;
граждане, состояние здоровья которых по заключению ВТЭК ухудшилось вследствие взрывов на Семипалатинском ядерном полигоне, а также радиационного облучения на других ядерных объектах гражданского или военного назначения, перечень которых определяет Кабинет Министров Республики Казахстан;
воины-интернационалисты.

Нұра ауданының мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үйлерді жекешелендіру Ережесін бекіту туралы
Қарағанды облысы Нұра аудандық мәслихатының 25 сессиясының 2010 жылғы 31 наурыздағы N 254 шешімі. Қарағанды облысы Нұра ауданының Әділет басқармасында 2010 жылғы 22 сәуірде N 8-14-119 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы Нұра аудандық мәслихатының XXXIV сессиясының 2011 жылғы 11 наурыздағы N 328 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы Нұра аудандық мәслихатының XXXIV сессиясының 2011.03.11 N 328 шешімімен.
"Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабы 1 тармағы 7 тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 13 бабының 1 тармағына және "Қазақстан Республикасында мемлекеттік тұрғын үй қорын жекешелендіру туралы Ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетінің 1992 жылғы 24 қаңтардағы N 66 Қаулысының 9 тармағына сәйкес аудандық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Нұра ауданының мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үйлерді жекешелендіру Ережесі бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың бюджет, қаржы, өнеркәсіп, құрылыс, жолаушылар көлігі тұрғын үй коммуналдық шаруашылығы, аграрлық мәселелері және экология жөніндегі тұрақты комиссияға (Г. Прокоп) жүктелсін.
3. Осы шешім алғашқы рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы                            Э. Таттыбаев
Аудандық мәслихаттың хатшысы               Е. Туранов
2010 жылғы 31 наурыздағы
25 сессиясының
Нұра аудандық мәслихатының
N 254 шешімімен бекітілген
қосымша
Нұра ауданының мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үйлерді жекешелендіру
ЕРЕЖЕСІ
1. Жалпы ережелер
1. Нұра ауданының мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорынан жекешелендіру Ережесі (әрі қарай – "Ереже") Нұра ауданының мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорының (әрі қарай – "коммуналдық тұрғын үй қоры") үйлерінде тұрып жатқан тұрғын үйлерді немесе тұрғын үй-жайларды жалдаушының меншігіне жекешелендіру (сатып алу немесе тегін беру) арқылы алу үшін қолданылады.
2. Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй-жайларды меншігіне тегін алу құқығына ие азаматтар:
Ұлы Отан соғысына қатысушылар;
1 және 2 топтағы мүгедектер (мүгедектігі заңға қайшы келетін әрекеттерден болған азаматтардан басқалары);
Чернобыль АЭС-і аймағында апат салдарын жоюға қатысушылар;
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинеті белгілеген тізімге сәйкес ВТЭК қорытындысы бойынша Семей ядролық полигонындағы жарылыстардың, сондай-ақ азаматтық немесе әскери ядролық нысандарда радиациялық сәуле алу әсерінен денсаулық жағдайы төмендеген;
Интернационалист-жауынгерлер.

3. При приватизации жилищ, с нанимателями жилищ из коммунального жилищного фонда заключается договор приватизации жилища из государственного коммунального жилищного фонда Нуринского района по форме, согласно постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 3 февраля 1992 года N 87 "О порядке оформления права собственности граждан на приобретаемый государственный жилищный фонд".
4. Приватизация жилых помещений производится с письменного согласия всех постоянно проживающих совершеннолетних членов семьи.
5. Приватизированное жилое помещение переходит в общую совместную собственность нанимателя и постоянно проживающих с ним членов семьи, в том числе и временно отсутствующих, если иное не предусмотрено договором между ними.
6. Во всем, что не предусмотрено условиями настоящих Правил, необходимо руководствоваться законодательством Республики Казахстан о приватизации.
2. Порядок приватизации
7. Стоимость жилья определяется суммой затрат на приобретение (строительство) жилья согласно конкурсов по государственным закупкам, с учетом имеющихся льгот. При этом стоимость жилищ, не приобретенных по государственным закупкам, определяется в соответствии с действующими нормативными правовыми актами определения стоимости объектов налогообложения физических лиц.
8. Льготой по уменьшению суммы стоимости квартиры (жилища) на 10 процентов обладают лица, относящиеся к социально защищаемым слоям населения:
1) лица, приравненные по льготам к инвалидам и участникам Великой Отечественной войны;
2) семьи, имеющие или воспитывающие детей-инвалидов;
3) лица, страдающие тяжелыми формами некоторых хронических заболеваний, перечисленных в списке заболеваний, утверждаемом в установленном законодательством порядке;
4) пенсионеры по возрасту;
5) дети-сироты, не достигшие двадцати трех лет, потерявшие родителей до совершеннолетия. При призыве таких лиц на воинскую службу возраст продлевается на срок прохождения срочной воинской службы;
6) оралманы;
7) лица, лишившиеся жилища в результате экологических бедствий, чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
8) многодетные семьи;
9) семьи лиц, погибших при исполнении государственных или общественных обязанностей, воинской службы, при спасении человеческой жизни, при охране правопорядка;
10) неполные семьи.
9. Льготой по уменьшению суммы стоимости квартиры (жилища) на 3 процента обладают работники государственных органов, учреждений и предприятий, содержащихся за счет средств государственного бюджета, имеющие стаж государственной службы более 3 лет.

3. Тұрғын үйлерді жекешелендіру кезінде, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің "Мемлекеттік тұрғын үй қорынан алған азаматтардың меншік құқығын рәсімдеу тәртібі туралы" 1992 жылғы 3 ақпандағы N 87 қаулысына сәйкес әлгі бойынша коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй жалдаушылармен Нұра ауданының мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үйді жекешелендіру шарты жасалады.
4. Тұрғын үй-жайларды жекешелендіру барлық бірге тұрақты тұратын кәмелеттік жасқа толған отбасы мүшелерінің жазбаша келісімі бойынша жасалады.
5. Жекешелендірілген тұрғын үй-жай жалға алушының және онымен тұрақты бірге тұратын отбасы мүшелерінің, соның ішінде уақытша тұрмайтындарының да, егер олардың арасында шарт бойынша өзгеше ештеңе көзделмесе, ортақ меншігіне көшеді.
6. Осы Ереженің шарттарында көрсетілмеген барлық жағдайларда Қазақстан Республикасының жекешелендіру туралы заңнамасын басшылыққа алу қажет.
2. Жекешелендіру тәртібі
7. Тұрғын үйдің қүны бар жеңілдіктерді есепке ала отырып, мемлекеттік сатып алу конкурсындағы тұрғын үйді алуға (құрылысына) шығындалған құнымен анықталады. Сонымен қатар мемлекеттік сатып алу бойынша алынбаған тұрғын үйлердің құны жеке тұлғалардың салық салынатын нысандарының құнын анықтауға арналған қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерімен белгіленеді.
8. Халықтың әлеуметтік жағынан қорғалатын топтарына жататын адамдар Пәтер (тұрғын үй) құнын 10 пайызға төмендету жеңілдіктеріне ие:
1) Ұлы Отан соғысының мүгедектері мен қатысушыларына теңестірілген адамдар;
2) мүгедек балалары бар немесе оларды тәрбиелеуші отбасылары;
3) заңдарда белгіленген тәртіппен бекітілетін аурулар тізімінде аталған кейбір созылмалы аурулардың ауыр түрлерімен ауыратын адамдар;
4) жасына қарай зейнет демалысына шыққан зейнеткерлер;
5) кәмелетке толғанға дейін ата-аналарынан айырылған, жиырма жасқа жетпеген жетім балалар. Мұндай адамдардың жасы әскери қызметке шақырылған кезде мерзімді әскери қызметтен өту мерзіміне ұзартылады;
6) репатрианттар;
7) экологиялық зілзалалар, табиғи және техногенді сипаттағы төтенше жағдайлар салдарынан тұрғын үйінен айырылған адамдар;
8) көп балалы отбасылар;
9) мемлекеттік немесе қоғамдық міндеттерін, әскери қызметін орындау кезінде, адам өмірін құтқару кезінде, құқық тәртібін қорғау кезінде қаза тапқан адамдардың отбасылары;
10) толық емес отбасылар.
9. Мемлекеттік қызметте 3 жылдан аса өтілі бар мемлекеттік мекеме мен ұйым қызметкерлері пәтер (тұрғын үй) құнын 3 пайызға төмендету жеңілдіктеріне ие.

10. Льготой по уменьшению суммы стоимости квартиры (жилища) на 5 процентов обладают работники государственных органов, учреждений и предприятий, содержащихся за счет средств государственного бюджета, имеющие стаж государственной службы более 5 лет.
11. Льготой по уменьшению суммы стоимости квартиры (жилища) на 7 процентов обладают работники государственных органов, учреждений и предприятий, содержащихся за счет средств государственного бюджета, имеющие стаж государственной службы более 10 лет.
12. Льготой по уменьшению суммы стоимости квартиры (жилища) на 10 процентов обладают работники государственных органов, учреждений и предприятий, содержащихся за счет средств государственного бюджета, имеющие стаж государственной службы более 20 лет.
13. Граждане имеют права безвозмездно приобрести занимаемое жилище из государственного жилищного фонда или выкупить его с применением данных Правил только один раз.

10. Мемлекеттік қызметте 5 жылдан аса өтілі бар мемлекеттік мекеме, ұйым және мемлекеттік бюджет есебінен қаржыландырылатын кәсіпорындар қызметкерлері пәтер (тұрғын үй) құнын 5 пайызға төмендету жеңілдіктеріне ие.
11. Мемлекеттік қызметте 10 жылдан аса өтілі бар мемлекеттік мекеме мен ұйым қызметкерлері пәтер (тұрғын үй) құнын 7 пайызға төмендету жеңілдіктеріне ие.
12. Мемлекеттік қызметте 20 жылдан аса өтілі бар мемлекеттік мекеме мен ұйым қызметкерлері пәтер (тұрғын үй) құнын 10 пайызға төмендету жеңілдіктеріне ие.
13. Азаматтар мемлекеттік тұрғын үй қорынан алған тұрғын үйді осы Ережені пайдалана отырып тегін алуға немесе сатып алуға бір рет қана құқылы.