Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения Южно-Казахстанской области
Постановление акимата Южно-Казахстанской области от 9 июня 2010 года N 233. Зарегистрировано Департаментом юстиции Южно-Казахстанской области от 14 июля 2010 года N 2030. Утратило силу постановлением акимата Туркестанской области от 17 сентября 2020 года № 188
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Туркестанской области от 17.09.2020 № 188 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В тексте сохранены авторская орфография и пунктуация.
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" от 2 июля 1992 года, подпунктом 18) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и письмом Министерства культуры Республики Казахстан от 13 апреля 2010 года № 08-03-17/108-И, акимат Южно-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Государственный список памятников истории и культуры местного значения Южно-Казахстанской области.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Бектаева А.А.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечению десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Аким области А. Мырзахметов
Первый заместитель акима области Б. Оспанов
Руководитель аппарата акима области Б. Жилкишиев
Заместитель акима области Е. Айтаханов
Заместитель акима области Б. Алиев
Заместитель акима области А. Бектаев
Заместитель акима области С. Каныбеков
Начальник управления экономики
и бюджетного планирования области Е. Садыр
Начальник управления финансов области Г. Морозова
Утвержден постановлением акимата
Южно-Казахстанской области
от 9 июня 2010 года № 233
Государственный список памятников истории и культуры
местного значения Южно-Казахстанской области
п/н
Наименование
памятника
Вид
памятника
Местонахождение
памятника
1
2
3
4
г. Арыс
1.
Застройки привокзального района начало ХХ в.
ансамбль
начало от улицы Казыбек би, 7 по улице Айтеке би, 8
улица Чкалова, 5, 8
станция Арыс 1
конец улицы МПС, 2
1)
Застройка привокзального района
начало XX в. - конец 20-30-х гг.
улица Казыбек би, 7
2)
Вокзал
начало XX вв.
станция Арыс 1
3)
Служебный корпус 1907 г.
станция Арыс 1
4)
Дом отдыха 1905 г.
улица Айтеке би, без номера
5)
Здание библиотеки 1905 г.
улица Чкалова, 8

Оңтүстік Қазақстан облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің Мемлекеттік тізімін бекіту туралы
Оңтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2010 жылғы 9 маусымдағы N 233 Қаулысы. Оңтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2010 жылғы 14 шілдеде N 2030 тіркелді. Күші жойылды - Түркістан облысы әкiмдiгiнiң 2020 жылғы 17 қыркүйектегі № 188 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Түркістан облысы әкiмдiгiнiң 17.09.2020 № 188 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО ескертпесі!
Мәтінде авторлық орфография және пунктуация сақталған.
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі Заңының 27-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 1-тармағы 18) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігінің 2010 жылғы 13 сәуірдегі № 08-03-17/108-И хатына сәйкес Оңтүстік Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған жергілікті маңызы бар Оңтүстік Қазақстан облысының тарих және мәдениет ескерткіштерінің Мемлекеттік тізімі бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Ә.Ә.Бектаевқа жүктелсін.
3. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі А.Мырзахметов
Облыс әкімінің бірінші орынбасары Б.Оспанов
Облыс әкімі аппаратының басшысы Б.Жылқышиев
Облыс әкімінің орынбасары Е.Айтаханов
Облыс әкімінің орынбасары Б.Әлиев
Облыс әкімінің орынбасары Ә.Бектаев
Облыс әкімінің орынбасары С.Қаныбеков
Облыстық экономика және бюджеттік
жоспарлау басқармасының бастығы Е.Садыр
Облыстық қаржы басқармасының бастығы Г.Морозова
Оңтүстік Қазақстан облысы
әкімдігінің 2010 жылғы 9 маусымдағы
№ 233 қаулысымен бекітілген
Оңтүстік Қазақстан облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің Мемлекеттік тізімі
р/с
Ескерткіштің атауы
Ескерткіштің түрі
Ескерткіштің орналасқан жері
1
2
3
4
Арыс қаласы
1.
Теміржол бекеті аумағындағы құрылыстар
ХХ ғ. басы
ансамбль
басы Қазыбек би көшесі, 7
Әйтеке би көшесі, нөмірсіз үй,
Чкалов көшесі, 5, 8
Арыс 1 темір жол бекеті бойымен соңы МПС көшесі, 2
1)
Теміржол бекеті аумағындағы құрылыстар
ХХ ғ. басы 20-30-шы жж. аяғы
Қазыбек би көшесі, 7
2)
Темір жол вокзалы
ХХ ғ. басы
Арыс 1 темір жол бекеті
3)
Қызмет корпусы І Арыс
1907 ж.
Арыс 1 темір жол бекеті
4)
Демалыс үйі
1905 ж.
Айтеке би көшесі, нөмірсіз үй
5)
Кітапхана ғимараты
1905 ж.
Чкалов көшесі, 8

6)
Башня водонапорная 1906 г.
рядом с железнодорожной станции Арысь
7)
Дом жилой
конец 1920-х- начало 1930-х гг.
улица Чкалова, 5
8)
Застройка улицы МПС
начало XX в.
улица МПС, 2
2.
Городище Тахыркуль 1
первая половина І тыс. - ХІІ вв.
археология
1 км северо-восточнее от излучины древнего русла Сырдарьи
3.
Городище Тахыркуль 2
первая половина І тыс. - ХІІ вв.
археология
2,5 км южнее от городища Тахыркуль 1
4.
Курганный могильник Шогирли
І-V вв. нашей эры (далее – н.э.)
археология
2 км южнее от села Шогирли
5.
Курганный могильник Тахырколь 1
І-V вв. н.э.
археология
справа по автодороге Арысь-Тахыркуль, в 5 км к северо-востоку от села Тахыркуль
6.
Курганный могильник Тахырколь 2
І-V вв. н.э.
археология
слева по автодороге Арысь-Тахыркуль, в 11 км к северо-востоку от села Тахыркуль
7.
Курганный могильник Тогайлы 1
І-V вв. н.э.
археология
в центре села Тогайлы
8.
Курганный могильник Тогайлы 2
І-V вв. н.э.
археология
5 км севернее от могильника Тогайлы 1
9.
Курган одиночный N 1
І-V вв. н.э.
археология
150 м севернее линии дамбы Коксарай
10.
Курган одиночный N 2
І-V вв. н.э.
археология
2 км справа от дороги Арысь-Тахыркуль
11.
Курган одиночный N 3
І-V вв. н.э.
археология
между могильниками Тогайлы 1 и Тахыркуль 1
12.
Курган одиночный N 4
І-V вв. н.э.
археология
между могильниками Тогайлы 1 и Тахыркуль 1
Байдибекский район
13.
Мавзолей Косым баба
конец ХІХ в.
градостроительство и архитектуры
в 0,5 км на южной окраине села Шаян
14.
Склеп поселковый
ХІХ в.
градостроительство и архитектуры
в 0,5 км на южной окраине села Шаян, на сельском кладбище
15.
Красный мост
ХІХ в.
градостроительство и архитектуры
в 0,5 км к востоку от села Екпинди
16.
Мазар Домалак-ана
Начало ХХ в.
градостроительство и архитектуры
в 2 км к северо- востоку от села Акбастау
17.
Курганный могильник Алгабас (4)
ранний железный век
археология
0,8 км юго-восточнее села Алгабас.
Географические координаты северная
широта 43о11’392, (далее – с.ш.), восточная долгота 69о38,683. (далее – в.д.)
18.
Курганный могильник
Балак (24)
ранний железный век
археология
6,53 км восточнее села Алгабас. Географические координаты
с.ш. 43о15’45 в.д 69о38, 16.
19.
Курганный могильник
Кызылтас (8)
ранний железный век
археология
9,17 км севернее села Алгабас. Географические координаты
с.ш. 43о16 83, в.д. 69о37, 59.
20.
Курганный могильник
Алгабас 1 (12)
ранний железный век
археология
9,17 км северо-западнее села Алгабас.
Географические координаты
с.ш. 43о15’05, в.д. 69о33,32.
21.
Курганный могильник
Алгабас 2 (7)
ранний железный век
археология
9,28 км северо-западнее села Алгабас.
Географические координаты
с.ш. 43о15’05, в.д. 69о33,32
22.
Курганы Жанаталап 1 (2)
ранний железный век
археология

6)
Су айдайтын мұнара
1906 ж.
Арыс 1 темір жол бекеті қасында
7)
Тұрғын үй
20-шы жж. аяғы, 30-шы жж. басы
Чкалов көшесі, 5
8)
МПС көшесінің құрылыстары
ХХ ғ. басы
МПС көшесі, 2
2.
Тақыркөл 1 қалашығы
І мың ж. жартысы-ХІІ ғ.
археология
Сырдария өзенінің ескі ағысынан 1 шақырым солтүстік-шығыста
3.
Тақыркөл 2 қалашығы
І мың ж. жартысы-ХІІ ғ.
археология
Тақыркөл 1 қалашығынан
2,5 шақырым оңтүстікте
4.
Шөгірлі обалар қорымы біздің заманымыздың (әрі қарай – б.з.) І-V ғғ.
археология
Шөгірлі ауылынан 2 шақырым оңтүстікте
5.
Тақыркөл 1 обалар қорымы
б.з. І-V ғғ.
археология
Арыс-Тақыркөл автожолының оң жағы, Тақыркөл ауылынан 5 шақырым солтүстік-шығыста
6.
Тақыркөл 2 обалар қорымы
б.з. І-V ғғ.
археология
Арыс-Тақыркөл автожолының сол жағы, Тақыркөл ауылынан 11 шақырым солтүстік-шығыста
7.
Тоғайлы 1 обалар қорымы
б.з. І-V ғғ.
археология
Тоғайлы ауылының орталығында
8.
Тоғайлы 2 обалар қорымы
б.з. І-V ғғ.
археология
Тоғайлы 1 қорымынан 5 шақырым солтүстікте
9.
Жеке оба № 1
б.з. І-V ғғ.
археология
Көксарай бөгет сызығынан 150 м солтүстікте
10.
Жеке оба № 2
б.з. І-V ғғ.
археология
Арыс-Тақыркөл жолының оң жағында 2 шақырым жерде
11.
Жеке оба № 3
б.з. І-V ғғ.
археология
Тоғайлы 1 және Тақыркөл 1 қорымдарының ортасында
12.
Жеке оба № 4
б.з. І-V ғғ.
археология
Тоғайлы 1 және Тақыркөл 1 қорымдарының ортасында
Бәйдібек ауданы
13.
Қосым баба кесенесі
ХІХ ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет
Шаян ауылының 0,5 шақырым оңтүстік шетінде
14.
Ауылдық сағана
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Шаян ауылының 0,5 шақырым оңтүстік шетінде, ауылдық мазаратта
15.
Қызыл-көпір
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Екпінді ауылының 0,5 шақырым шығыс шетінде
16.
Домалақ-ана мазары
ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Ақбастау ауылынан 2 шақырым солтүстік-шығыста
17.
Алғабас обалар қорымы (4)
ерте темір ғасыры
археология
Алғабас ауылынан 0,8 шақырым оңтүстік-шығыста.
Географиялық координаттары
солтүстік кеңдік 43о 11’392 (әрі қарай - с.к.),
шығыс ұзақтық 69о 38,683 (әрі қарай - ш.ұ.)
18.
Балақ обалар қорымы (24)
ерте темір ғасыры
археология
Алғабас ауылынан 6,53 шақырым шығыста.
Географиялық координаттары
с.к. 43о15’45, ш.ұ. 69о38,16
19.
Қызылтас - 8 обалар қорымы
ерте темір ғасыры
археология
Алғабас ауылынан 9,17 шақырым солтүстікте.
Географиялық координаттары
с.к. 43о16’83, ш.ұ. 69о37,59
20.
Алғабас 1 (12)
обалар қорымы
ерте темір ғасыры
археология
Алғабас ауылынан 9,17 шақырым солтүстік-батыста.
Географиялық координаттары
с.к. 43о15’05, ш.ұ. 69о33,32
21.
Алғабас 2 (7) обалар қорымы
ерте темір ғасыры
археология
Алғабас ауылынан 9,28 шақырым солтүстік-батыста.
Географиялық координаттары
с.к. 43о15’05, ш.ұ. 69о33,32
22.
Жаңаталап 1 (2) обалары ерте темір ғасыры
археология

2,7 км к востоку от села Жанаталап, географические координаты
с.ш. 43о06’05, в.д. 69о42,26
23.
Курганный могильник Жанаталап (11)
ранний железный век
археология
3,7 км к востоку от села Жанаталап.
Географические координаты
с.ш. 43о05’69, в.д. 69о41,80
24.
Курганный могильник
Жанаталап 2 (3)
ранний железный век
археология
2,9 км к северо-востоку от села Жанаталап.
Географические координаты
с.ш. 43о07’078, в.д. 69о44,607.
25.
Курганный могильник (3)
ранний железный век
археология
1 км южнее села Жарыкбас. Географические координаты
с.ш. 43о02’627, в.д. 69о51,072
26.
Курганный могильник Жарыкбас (19)
ранний железный век
археология
5,21 км западнее села Жарыкбас. Географические координаты
с.ш. 43о02’26, в.д. 69о47,35.
27.
Курганный могильник Жарыкбас (3)
ранний железный век
археология
0,1 км южнее села Жарыкбас.
Географические координаты
с.ш. 43о02’627, в.д. 69о51,072.
28.
Курганный могильник Байдибек (4)
ранний железный век
археология
8,5 км западнее села Байдибек. Географические координаты
с.ш. 42о57’097, в.д 69о49,195.
29.
Курган одиночный
ранний железный век
археология
9,89 км юго-восточнее села Кенес.
Географические координаты
с.ш. 42о53’728, в.д. 69о38,446.
30.
Курган Уштобе
ранний железный век
археология
2,54 км южнее села Кенес.
Географические координаты
с.ш. 42о56’921, в.д. 69о32,061.
31.
Курганный могильник
Уштобе 3 (4)
ранний железный век
археология
4,87 км к югу от села Кенес.
Географические координаты
с.ш. 42о58’075, в.д. 69о32,062.
32.
Курганный могильник
Сасык (5)
ранний железный век
археология
1 км к востоку от села Кенес. На правом берегу реки Сасык. Географические координаты
с.ш. 43о02’34, в.д. 69о37,56.
33.
Курганный могильник
Акмечеть (4)
ранний железный век
археология
1,5 км к северу от села Акмечеть.
Географические координаты
с.ш. 43о02’91, в.д. 69о37,59.
34.
Поселение Сасык
средние века VІІІ-ХІІ вв.
археология
8 км к востоку от села Акмечеть.
Географические координаты
с.ш. 42о55’075, в.д. 69о25,631.
35.
Курганная группа Бирлик 1 (4)
ранний железный век
археология
6,86 км к северо-востоку от села Бирлик.
Географические координаты
с.ш. 43о00’141, в.д. 69о35,957.
36.
Курганный могильник Жузумдик 1 (2)
ранний железный век
археология
1,6 км севернее села Жузумдик. Географические координаты
с.ш. 42о54’142, в.д. 69о14,306.
37.
Курганный могильник
Жузумдик 2 (3)
ранний железный век
археология
3 км к северо-востоку от
села Жузумдик.
Географические координаты
с.ш. 43о04’957, в.д. 69о10,329.
38.
Курганный могильник Жузумдик 3 (5)
ранний железный век
археология
4,09 км к востоку от села Жузумдик.
Географические координаты
с.ш. 43о04’878, в.д. 69о11,242.
39.
Курганы Жузумдик (2)
ранний железный век
археология
11 км к востоку от села Жузумдик.
Географические координаты

Жаңаталап ауылынан 2,7 шақырым шығыста.
Географиялық координаттары
с.к. 43о06’05, ш.ұ. 69о42,26
23.
Жаңаталап обалар қорымы (11) ерте темір ғасыры
археология
Жаңаталап ауыл’ынан 3,7 шақырым шығыста.
Географиялық координаттары
с.к. 43о05’69, ш.ұ. 69о41,80
24.
Жаңаталап 2 (3)
обалар қорымы
ерте темір ғасыры
археология
Жаңаталап ауылынан 2,9 шақырым солтүстік-шығыста.
Географиялық координаттары
с.к. 43о07’078, ш.ұ. 69о44,607
25.
Обалар қорымы (3)
ерте темір ғасыры
археология
Жарықбас ауылынан 1 шақырым оңтүстікте.
Географиялық координаттары
с.к. 43о02’627, ш.ұ. 69о51,072
26.
Жарықбас обалар қорымы (19) ерте темір ғасыры
археология
Жарықбас ауылынан 5,21 шақырым батыста.
Географиялық координаттары
с.к. 43о02’26, ш.ұ. 69о47,35
27.
Жарықбас обалар қорымы (3) ерте темір ғасыры
археология
Жарықбас ауылынан 0,1 шақырым оңтүстікте.
Географиялық координаттары
с.к. 43о02’627, ш.ұ. 69о51,072
28.
Бәйдібек обалар қорымы (4) ерте темір ғасыры
археология
Бәйдібек ауылынан 8,5 шақырым батыста.
Географиялық координаттары
с.к. 42о57’097, ш.ұ.69о49,195
29.
Жеке оба
ерте темір ғасыры
археология
Кеңес ауылынан 9,89 шақырым оңтүстік-шығыста.
Географиялық координаттары
с.к. 42о53’728, ш.ұ. 69о38,446
30.
Үштөбе обасы
ерте темір ғасыры
археология
Кеңес ауылынан 2,54 шақырым оңтүстікте.
Географиялық координаттары
с.к. 42о56’921, ш.ұ. 69о32,061
31.
Үштөбе 3 (4) обалар қорымы ерте темір ғасыры
археология
Кеңес ауылынан 4,87 шақырым оңтүстікте.
Географиялық координаттары
с.к. 42о58’075, ш.ұ. 69о32,062
32.
Сасық обалар қорымы (5)
ерте темір ғасыры
археология
Кеңестөбе ауылынан 1 шақырым шығыста, Сасық өзенінің оң жағасында.
Географиялық координаттары
с.к. 43о02’34, ш.ұ. 69о37,56
33.
Ақмешіт обалар қорымы (4) ерте темір ғасыры
археология
Ақмешіт ауылынан 1,5 шақырым солтүстікте.
Географиялық координаттары
с.к. 43о02’91, ш.ұ. 69о37,59
34.
Сасық елді мекені
орта ғасырлар
VIII-XII ғғ.
археология
Ақмешіт ауылынан 8 шақырым шығыста.
Географиялық координаттары
с.к. 42о55’075, ш.ұ. 69о25,631
35.
Бірлік 1 (4) обалар тобы
ерте темір ғасыры
археология
Бірлік ауылынан 6,86 шақырым солтүстік-шығыста.
Географиялық координаттары
с.к. 43о00’141, ш.ұ. 69о35,957
36.
Жүзімдік 1 (2)
обалар қорымы
ерте темір ғасыры
археология
Жүзімдік ауылынан 1,6 шақырым солтүстікте.
Географиялық координаттары
с.к. 42о54’142, ш.ұ. 69о14,306
37.
Жүзімдік 2 (3)
обалар қорымы
ерте темір ғасыры
археология
Жүзімдік ауылынан 3 шақырым солтүстік-шығыста.
Географиялық координаттары
с.к. 43о04’957, ш.ұ. 69о10,329
38.
Жүзімдік 3 (5)
обалар қорымы
ерте темір ғасыры
археология
Жүзімдік ауылынан 4,09 шақырым шығыста.
Географиялық координаттары
с.к. 43о04’878, ш.ұ. 69о11,242
39.
Жүзімдік обалары (2)
ерте темір ғасыры
археология
Жүзімдік ауылынан 11 шақырым шығыста.
Географиялық координаттары

с.ш. 43о04’25, в.д. 69о16,47.
40.
Курганы Жузумдик (2)
ранний железный век
археология
6,87 км к юго-западу от села Жузумдик.
Географические координаты
с.ш. 43о01’00, в.д. 69о05,88.
41.
Поселение Жузимдик
VІ-ХІІ вв.
археология
1,8 км к северо-западу от села Жузимдик.
Географические координаты
с.ш. 43о05’902”, в.д. 069о13’900”
42.
Курганный могильник Жузумдик (3)
ранний железный век
археология
6,95 км к югу от села Жузумдик.
Географические координаты
с.ш. 43о00’49, в.д. 69о08,40.
43.
Курганы Жузумдик (3)
ранний железный век
археология
2 км к юго-востоку от села Жузумдик.
Географические координаты
с.ш. 43о05’18, в.д. 69о08,26.
44.
Курганный могильник
Жузумдик (4)
ранний железный век
археология
5,12 км к юго-востоку от села Жузумдик.
Географические координаты
с.ш. 43о01’57, в.д. 69о09,20.
45.
Курганный могильник Сексеншортан 1 (8)
ранний железный век
археология
11,2 км к юго-западу от села Жузумдик.
Географические координаты
с.ш. 43о00’13, в.д. 69о02,32.
46.
Поселение Шаян
V-ІХ вв.
археология
1,2 км восточнее села Танатар. Географические координаты
с.ш. 43о03’682, в.д. 69о25,276.
47.
Курган Караултобе
ранний железный век
археология
8,4 км к югу от села Жамбыл.
Географические координаты
с.ш.42о54’872”, в.д.069о17’049”
48.
Курганы Таскудык 1
ранний железный век
археология
3,2 км к юго-востоку от села Таскудык, на левом берегу реки Шаян.
Географические координаты
с.ш.42о52’711”, в.д.069о 11’617”
49.
Курганный могильник Караултобе (3)
ранний железный век
археология
в 5,6 км к западу от села Екпинди.
Географические координаты
с.ш. 42о49’40”, в.д. 069о07’57”
50.
Городище Шалдар
VІІІ-Х вв.
археология
5 км к северо-востоку от села Шалдар, на правом берегу реки Боген.
Географические координаты
с.ш.42о49’612”, в.д.069о18’117”
51.
Поселение Шалдар
VІІІ-Х вв.
археология
5,3 км к северо-востоку от села Шалдар, на правом берегу реки Боген.
Географические координаты
с.ш. 42о49’361”, в.д. 069о17’872”
52.
Курган одиночный (1)
ранний железный век
археология
8,5 км к северо-востоку от села Шалдар, на правом берегу реки Боген.
Географические координаты
с.ш. 42о50’097”, в.д. 069о 19’953”
53.
Городище Жалаутобе
VІ-ХV вв.
археология
на юго-восточной окраине села Саркырама, на правом берегу реки Боген.
Географические координаты
с.ш. 42о50’888”, в.д. 069о25’003”
54.
Курганный могильник Саркырама (8)
ранний железный век
археология
2,67 км к юго-востоку от села Саркырама.
Географические координаты
с.ш. 42о50’87”, в.д.069о 27’08”
55.
Курганный могильник Саркырама 1 (4)
ранний железный век
археология
8,7 км к востоку от села Саркырама, на правом берегу реки Боген.
Географические координаты

с.к. 43о04’25, ш.ұ. 69о16,47
40.
Жүзімдік обалары (2)
ерте темір ғасыры
археология
Жүзімдік ауылынан 6,87 шақырым оңтүстік-батыста.
Географиялық координаттары
с.к. 43о01’00, ш.ұ. 69о05,88
41.
Жүзімдік елді мекені
VІ-ХІІ ғғ
археология
Жүзімдік ауылынан 1,8 шақырым солтүстік-батыста.
Географиялық координаттары
с.к. 43о05’902”, ш.ұ. 069о13’900”
42.
Жүзімдік обалар қорымы (3)
ерте темір ғасыры
археология
Жүзімдік ауылынан 6,95 шақырым оңтүстікте.
Географиялық координаттары
с.к. 43о00’49, ш.ұ. 69о08,40
43.
Жүзімдік обалары (3)
ерте темір ғасыры
археология
Жүзімдік ауылынан 2 шақырым оңтүстік-шығыста.
Географиялық координаттары
с.к. 43о05’18, ш.ұ. 69о08,26
44.
Жүзімдік обалар қорымы (4)
ерте темір ғасыры
археология
Жүзімдік ауылынан 5,12 шақырым оңтүстік-шығыста.
Географиялық координаттары
с.к. 43о05’18, ш.ұ. 69о08,26
45.
Сексеншортан 1 (8)
обалар қорымы
ерте темір ғасыры
археология
Жүзімдік ауылынан 11,2 шақырым оңтүстік-батыста.
Географиялық координаттары
с.к. 43о00’13, ш.ұ. 69о02,32
46.
Шаян елді мекені
V-ІХ ғғ.
археология
Таңатар ауылынан 1,2 шақырым шығыста.
Географиялық координаттары
с.к. 43о03’682, ш.ұ. 69о25,276
47.
Қарауылтөбе обасы
ерте темір ғасыры
археология
Жамбыл ауылынан 8,4 шақырым оңтүстікте.
Географиялық координаттары
с.к.42о54’872”, ш.ұ.069о17’049”
48.
Тасқұдық 1 обалары
ерте темір ғасыры
археология
Тасқұдық ауылынан 3,2 шақырым оңтүстік-шығыста, Шаян өзенінің сол жағасында.
Географиялық координаттары
с.к.42о52’711”, ш.ұ.069о11’617”
49.
Қарауылтөбе обалар тобы (3) ерте темір ғасыры
археология
Екпінді ауылынан 5,6 шақырым батыста.
Географиялық координаттары
с.к. 42о49’40”, ш.ұ.069о07’57”
50.
Шалдар қалашығы VІІІ-Х ғғ.
археология
Шалдар ауылынан 5 шақырым солтүстік-шығыста, Бөген өзенінің оң жағында.
Географиялық координаттары с.к.42о49’612”, ш.ұ.069о18’117”
51.
Шалдар елді мекені
VІІІ-Х ғғ.
археология
Шалдар ауылынан 5,3 шақырым солтүстік-шығыста, Бөген өзенінің оң жағында.
Географиялық координаттары с.к.42о49’361”, ш.ұ.069о17’872”
52.
Жеке оба (1)
ерте темір ғасыры
археология
Шалдар ауылынан 8,5 шақырым солтүстік-шығыста, Бөген өзенінің оң жағында.
Географиялық координаты
с.к.42о50’097”, ш.ұ.069о19’953”
53.
Жалаутөбе қалашығы
VІ-ХV ғғ.
археология
Сарқырама ауылының оңтүстік-шығыс шетінде, Бөген өзенінің оң жағасында.
Географиялық координаттары
с.к.42о50’888”, ш.ұ.069о25’003”
54.
Сарқырама обалар қорымы (8) ерте темір ғасыры
археология
Сарқырама ауылынан 2,67 шақырым оңтүстік-шығыста. Географиялық координаттары
с.к. 42о50’87”, ш.ұ. 069о27’08”
55.
Сарқырама 1 (4)
обалар тобы
ерте темір ғасыры
археология
Сарқырама ауылынан 8,7 шақырым шығысында, Бөген өзенінің оң жағасында.
Географиялық координаттары

с.ш.42о51’944”, в.д.069о 30’537”
56.
Курган одиночный
ранний железный век
археология
4,36 км к юго-востоку от села Саркырама.
Географические координаты
с.ш.42о49’94”, в.д.069о 28’05”
57.
Курган одиночный
ранний железный век
археология
4,36 км к востоку от села Саркырама.
Географические координаты
с.ш. 42о51’01”, в.д.069о 28’32”
58.
Курганы Саркырама (2)
ранний железный век
археология
6,45 км к востоку от села Саркырама.
Географические координаты
с.ш. 42о49’95”, в.д.069о29’82”
59.
Поселение Желтимес
VІІІ-ХІІІ вв.
археология
8,4 км к востоку от села Саркырама.
Географические координаты
с.ш.42о51’432”, в.д.069о30’463”
60.
Торткуль Кенес
VІ-ХІV вв.
археология
7 км к юго-востоку от села Кенес.
Географические координаты
с.ш. 42о53’336”, в.д. 069о 35’784”
61.
Курганный могильник
Кенес (7)
ранний железный век
археология
6,44 км к юго-востоку от села Кенес, на правом берегу реки Боген.
Географические координаты
с.ш.42о53’501”, в.д.069о 35’688”
62.
Городище Домалактобе
ІХ-ХІІ вв.
археология
9 км к юго-востоку от села Акбастау.
Географические координаты
с.ш. 42о52’024”, в.д. 069о39’475”
63.
Курганный могильник Акбастау (4)
ранний железный век
археология
16 км к северо-востоку от села Акбастау.
Географические координаты
с.ш. 42о55’144”, в.д. 069о 47’100”
64.
Курганная группа Туракты (39)
ранний железный век
археология
1,58 км к югу от села Туракты.
Географические координаты
с.ш.42о50’45”, в.д.069о 44’21”
65.
Наскальные изображения Жузимди
эпоха бронзы
археология
7,8 км к востоку от села Туракты.
Географические координаты
с.ш.42о50’90”, в.д. 069о 49’56”
66.
Поселение Кошкарата
конец І тыс.-начало І в. н.э.
археология
в центре села Кошкарата.
Географические координаты
с.ш. 42о53’984”,в.д. 070о 05’309”
67.
Курганы Кошкарата (2)
ранний железный век
археология
2,13 км к западу села Кошкарата, на левом берегу реки Кошкарата.
Географические координаты
с.ш.42о54’721”, в.д.070о 04’108”
68.
Курганный могильник Кошкарата (15)
ранний железный век
археология
0,7 км к западу от села Кошкарата, на левом берегу реки Кошкарата.
Географические координаты
с.ш.42о54’005”, в.д.070о 04’791”
69.
Курганный могильник Боралдай 2 (12)
ранний железный век
археология
3,24 км к юго-западу от села Нижний Боралдай.
Географические координаты
с.ш.42о42’774”, в.д.069о34’285”
70.
Городище Нижний Боралдай
VІІ-ІХ вв.
археология
на юго-западной окраине села Нижний Боралдай.
Географические координаты
с.ш 42о44’303”, в.д.069о35’038”
71.
Поселение Актобе (Боралдайское)
VІ-ХVІ вв.
археология
на западной окраине села Нижний Боралдай, на правом берегу реки Боралдай.
Географические координаты
с.ш.42о44’522”, в.д.069о35’540”
72.
Поселение Жартытобе (Нижний Боралдайский)
VІІ-ІХ вв.
археология

с.к. 42о51’944”, ш.ұ.069о30’537”
56.
Жеке оба
ерте темір ғасыры
археология
Сарқырама ауылынан 4,36 шақырым оңтүстік-шығыста.
Географиялық координаттары
с.к. 42о49’94”, ш.ұ. 069о 28’05”
57.
Жеке оба
ерте темір ғасыры
археология
Сарқырама ауылынан 4,36 шақырым шығыста.
Географиялық координаттары
с.к. 42о51’01”, ш.ұ. 069о 28’32”
58.
Сарқырама обалары (2)
ерте темір ғасыры
археология
Сарқырама ауылынан 6,45 шақырым шығыста.
Географиялық координаттары
с.к. 42о49’95”, ш.ұ. 069о 29’82”
59.
Желтимес елді мекені
VІІІ-ХІІІ ғғ.
археология
Сарқырама ауылынан 8,4 шақырым шығыста.
Географиялық координаттары
с.к.42о51’432”, ш.ұ.069о30’463”
60.
Кеңес Төрткүлі
VІ-ХІV ғғ.
археология
Кеңес ауылынан 7 шақырым оңтүстік-шығыста.
Географиялық координаттары
с.к.42о53’336”, ш.ұ.069о35’784”
61.
Кеңес обалар қорымы (7)
ерте темір ғасыры
археология
Кеңес ауылынан 6,44 шақырым оңтүстікте-шығыста, Бөген өзенінің оң жағасында.
Географиялық координаттары
с.к.42о53’501”, ш.ұ.069о35’688”
62.
Домалақтөбе қалашығы
ІХ-ХІІ ғғ.
археология
Ақбастау ауылынан 9 шақырым оңтүстік-шығыста.
Географиялық координаттары
с.к.42о52’024”, ш.ұ.069о39’475”
63.
Ақбастау обалар қорымы (4)
ерте темір ғасыры
археология
Ақбастау ауылынан 16 шақырым солтүстік-шығысында. Географиялық координаттары
с.к.42о55’144”, ш.ұ.069о47’100”
64.
Тұрақты обалар тобы (39)
ерте темір ғасыры
археология
Тұрақты ауылынан 1,58 шақырым оңтүстікте.
Географиялық координаттары
с.к. 42о50’45”, ш.ұ.069о 44’21”
65.
Жүзімді тас беті суреттері
қола дәуірі
археология
Тұрақты ауылынан 7,8 шақырым шығыста.
Географиялық координаттары
с.к. 42о50’90”, ш.ұ. 069о 49’56”
66.
Қошқарата елді мекені
І мың жыл соңы - б.з. І мың жыл басы
археология
Қошқарата ауылының орталығында.
Географиялық координаттары
с.к. 42о53’984”, ш.ұ. 070о 05’309”
67.
Қошқарата обалары (2)
ерте темір ғасыры
археология
Қошқарата ауылынан 2,13 шақырым батыста, Қошқарата өзенінің сол жағасында.
Географиялық координаттары
с.к. 42о54’721”, ш.ұ. 070о 04’108”
68.
Қошқарата обалар қорымы (15) ерте темір ғасыры
археология
Қошқарата ауылынан 0,7 шақырым батыста.
Географиялық координаттары
с.к. 42о54’005”, ш.ұ. 070о04’791”
69.
Боралдай 2 (12) обалар қорымы ерте темір ғасыры
археология
Төменгі Боралдай ауылынан 3,24 шақырым, оңтүстік-батыста.
Географиялық координаттары
с.к. 42о42’774”, ш.ұ. 069о 34’285”
70.
Төменгі Боралдай қалашығы
VІІ-ІХ ғғ.
археология
Төменгі Боралдай ауылының оңтүстік-батысында.
Географиялық координаттары
с.к 42о44’303”, ш.ұ. 069о35’038”
71.
Ақтөбе (Боралдай) елді мекені
VІ-ХVІ ғғ.
археология
Төменгі Боралдай ауылының батыс шетінде, Боралдай өзенінің оң жағасында.
Географиялық координаттары с.к.42о44’522”, ш.ұ.069о35’540”
72.
Жартытөбе (Төменгі Боралдай) елді мекені
VІІ-ІХ ғғ.
археология

6,6 км к юго-западу от села Нижний Боралдай, на левом берегу реки Боралдай
Географические координаты
с.ш.42о41’808”, в.д.069о 31’685”
73.
Курганный могильник
Акжар 1 (7)
ранний железный век
археология
8,25 км к западу от села Боралдай. Географические координаты
с.ш.42о45’54”, в.д.069о 33’93”
74.
Курганный могильник
Акжар 2 (10)
ранний железный век
археология
10,4 км к юго-западу от села Боралдай.
Географические координаты
с.ш.42о44’04”, в.д.069о 33’13”
75.
Курганный могильник Боралдай 3 (18)
ранний железный век
археология
0,5 км к югу от села Боралдай.
Географические координаты с.ш.42о 6’58”, в.д.069о 39’49”
76.
Курганный могильник Жартытобе (45)
ранний железный век
археология
в 13 км к юго-западу от села Боралдай, на левом берегу реки Боралдай.
Географические координаты
с.ш. 42о41’57”, в.д.069о 32’29”
77.
Курганы (2)
ранний железный век
археология
23,4 км к юго-западу от села Боралдай.
Географические координаты
с.ш. 42о36’71”, в.д.069о29’49”
78.
Курганы (2)
ранний железный век
археология
22,1 км к юго-западу от села Боралдай.
Географические координаты
с.ш. 42о38’58”, в.д.069о27’98”
79.
Группа курганов (4)
ранний железный век
археология
24,8 км к юго-западу от села Боралдай.
Географические координаты
с.ш. 42о37’93”, в.д.069о26’14”
80.
Группа курганов (4)
ранний железный век
археология
17,8 км к юго-западу от села Боралдай.
Географические координаты
с.ш. 42о40’38”, в.д.069о30’04”
81.
Группа курганов
Жыланды 1 (3)
ранний железный век
археология
18,56 км к юго-востоку от села Жыланды.
Географические координаты
с.ш.42о47’515”, в.д.069о52’565”
82.
Группа курганов
Кишитура (4)
ранний железный век
археология
20,4 км к северо-востоку от села Жыланды.
Географические координаты
с.ш. 42о48’904”, в.д. 069о53’185”
83.
Курганный могильник Жыланды (7)
ранний железный век
археология
14,5 км к юго-западу от села Жыланды.
Географические координаты
с.ш. 42о37’58”, в.д.069о33’09”
84.
Поселение Карагашты
ХІІ в.
археология
6 км к юго-востоку от села Теректи.
Географические координаты
с.ш. 42о47’56,8”, в.д.069о49’47,4”
85.
Поселение Амансай
ХІІ в.
археология
на западной окраине села Амансай.
Географические координаты
с.ш.42о40’102”, в.д.069о45’471”
86.
Курган одиночный Амансай
ранний железный век
археология
3,68 км к северо-западу от села Амансай.
Географические координаты
с.ш.42о41’203”, в.д.069о43’125”
87.
Курганный могильник Амансай (9)
ранний железный век
археология
0,5 км к югу от села Амансай.
Географические координаты
с.ш. 43о39’75”, в.д.069о46’30”
88.
Курганы Талап (5)
ранний железный век
археология
2 км к северо-западу от села Талап, на трассе Амансай-Талап.
Географические координаты

Төменгі Боралдай ауылынан 6,6 шақырым оңтүстік-батыста, Боралдай өзенінің сол жағасында. Географиялық координаттары
с.к. 42о41’808”, ш.ұ. 069о 31’685”
73.
Ақжар 1 (7) обалар қорымы
ерте темір ғасыры
археология
Боралдай ауылынан 8,25 шақырым батыста.
Географиялық координаттары
с.к. 42о45’54”, ш.ұ. 069о 33’93”
74.
Ақжар 2 (10) обалар қорымы ерте темір ғасыры
археология
Боралдай ауылынан 10,4 шақырым оңтүстік-батыста.
Географиялық координаттары
с.к. 42о44’04”, ш.ұ. 069о 33’13”
75.
Боралдай 3 (18) обалар қорымы
ерте темір ғасыры
археология
Боралдай ауылынан оңтүстікте 0,5 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к. 42о46’58”, ш.ұ. 069о 39’49”
76.
Жартытөбе обалар қорымы (45) ерте темір ғасыры
археология
Боралдай ауылынан 13 шақырым оңтүстік-батыста, Боралдай өзенінің сол жағасында.
Географиялық координаттары
с.к. 42о41’57”, ш.ұ. 069о 32’29”
77.
Обалар (2)
ерте темір ғасыры
археология
Боралдай ауылынан 23,4 шақырым оңтүстік-батыста.
Географиялық координаттары
с.к. 42о36’71”, ш.ұ. 069о29’49”
78.
Обалар (2)
ерте темір ғасыры
археология
Боралдай ауылынан 22,1 шақырым оңтүстік-батыста.
Географиялық координаттары
с.к. 42о38’58”, ш.ұ. 069о27’98”
79.
Обалар тобы (4)
ерте темір ғасыры
археология
Боралдай ауылынан 24,8 шақырым оңтүстік-батыста.
Географиялық координаттары
с.к. 42о37’93”, ш.ұ. 069о26’14”
80.
Обалар тобы (4)
ерте темір ғасыры
археология
Боралдай ауылынан 17,8 шақырым оңтүстік-батыста.
Географиялық координаттары
с.к. 42о40’38”, ш.ұ. 069о30’04”
81.
Жыланды 1 (3) обалар тобы
ерте темір ғасыры
археология
Жыланды ауылынан 18,56 шақырым, оңтүстік-шығыста.
Географиялық координаттары
с.к. 42о47’515”, ш.ұ. 069о52’565”
82.
Кішітұра обалар тобы (4)
ерте темір ғасыры
археология
Жыланды ауылынан 20,4 шақырым, солтүстік-шығыста.
Географиялық координаттары
с.к. 42о48’904”, ш.ұ. 069о53’185”
83.
Жыланды обалар қорымы (7)
ерте темір ғасыры.
археология
Жыланды ауылынан 14,5 шақырым оңтүстік-батыста.
Географиялық координаттары
с.к. 42о37’58”, ш.ұ. 069о33’09”
84.
Қарағашты елді мекені
ХІІ ғ.
археология
Теректі ауылынан 6 шақырым оңтүстік-шығыста.
Географиялық координаттары
с.к.42о47’56,8”, ш.ұ.069о49’47,4”
85.
Амансай елді мекені
ХІІ ғ.
археология
Амансай ауылының батыс шетінде. Географиялық координаттары
с.к. 42о40’102”, ш.ұ. 069о45’471”
86.
Амансай жеке обасы
ерте темір ғасыры
археология
Амансай ауылынан 3,68 шақырым солтүстік-батыста.
Географиялық координаттары
с.к. 42о41’203”, ш.ұ. 069о43’125”
87.
Амансай обалар қорымы (9)
ерте темір ғасыры
археология
Амансай ауылынан оңтүстігінде 0,5 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к. 43о39’75”, ш.ұ. 069о46’30”
88.
Талап обалары (5)
ерте темір ғасыры
археология
Талап ауылынан 2 шақырым солтүстік-батыста, Амансай-Талап тас жолында.
Географиялық координаттары

с.ш.42о41’07”, в.д. 069о47’74”
89.
Курганный могильник
Аршалы 2 (7)
ранний железный век
археология
12,5 км к северо-западу от села Кайнарбулак.
Географические координаты
с.ш. 43о25’152”, в.д. 069о00’062”
90.
Поселение Аршалы
VIII-XIII вв.
археология
12,78 км к северу от села Кайнарбулак.
Географические координаты
с.ш. 43о25’310”, в.д. 068о59’613”
91.
Курганный могильник Аршалы 1
ранний железный век
археология
10,9 км к северо-западу от села Кайнарбулак.
Географические координаты
с.ш. 43о24’114”, в.д. 068о59’613”
92.
Курганный могильник Кайнарбулак (10)
ранний железный век
археология
0,9 км к западу от села Кайнарбулак.
Географические координаты
с.ш. 43о18’52”, в.д. 068о59’61”
93.
Курганный могильник
Шыбыкбел (11)
ранний железный век
археология
2,8 км к западу от села Кайнарбулак.
Географические координаты
с.ш.43о20’15”, в.д. 069о01’39”
94.
Курганный могильник (10)
ранний железный век
археология
6,35 км к северо-западу от села Кайнарбулак.
Географические координаты
с.ш.43о21’98”, в.д. 069о01’89”
95.
Курганный могильник
Кашак (7)
ранний железный век
археология
6,6 км к северо-востоку от села Кайнарбулак.
Географические координаты
с.ш. 43о21’74”, в.д. 069о05’20”
96.
Курганный могильник Кайнарбулак (17)
ранний железный век
археология
6,6 км к юго-востоку от села Кайнарбулак.
Географические координаты
с.ш.43о16’57”, в.д. 069о06’33”
97.
Курганный могильник Кызылжар (15)
ранний железный век
археология
5,78 км к западу от села Кайнарбулак.
Географические координаты
с.ш.43о17’22”, в.д. 069о58’55”
98.
Курганный могильник Кызылжар (5)
ранний железный век
археология
15,1 км к юго-западу от села Кайнарбулак.
Географические координаты
с.ш.42о58’50”, в.д. 069о00’42”
99.
Курганный могильник Талдыбулак (17)
ранний железный век
археология
7,5 км к северо-западу от села Кайнарбулак.
Географические координаты
с.ш.43о26’46”, в.д. 069о01’21”
100.
Курганный могильник (3)
ранний железный век
археология
7,8 км к северо-западу от села Кайнарбулак.
Географические координаты
с.ш.43о22’43”, в.д. 069о00’34”
101.
Курганный могильник
Шункыркара (15)
ранний железный век
археология
8,27 км к юго-востоку от села Кайнарбулак.
Географические координаты
с.ш. 43о15’57”, в.д. 069о07’45”
102.
Курганный могильник
Актас (8)
ранний железный век
археология
8,39 км к северо-востоку от села Кайнарбулак.
Географические координаты
с.ш. 43о21’81”, в.д. 069о07’25”
103.
Курганный могильник
Аюсай (3)
ранний железный век
археология
10,3 км к северо-востоку от села Кайнарбулак.
Географические координаты
с.ш. 43о22’17”, в.д. 069о10’69”
104.
Курганный могильник
Кушикбай 1 (10)
ранний железный век
археология

с.к. 42о41’07”, ш.ұ. 069о47’74”
89.
Аршалы 2 (7) обалар тобы
ерте темір ғасыры
археология
Қайнарбұлақ ауылынан 12,5 шақырым солтүстік-батыста.
Географиялық координаттары
с.к. 43о25’152”, ш.ұ. 069о00’062”
90.
Аршалы елді мекені
VІІІ-ХІІІ ғғ.
археология
Қайнарбұлақ ауылынан 12,78 шақырым солтүстікте.
Географиялық координаттары
с.к. 43о25’310”, ш.ұ. 068о59’613”
91.
Аршалы 1 обалар қорымы
ерте темір ғасыры
археология
Қайнарбұлақ ауылынан 10,9 шақырым солтүстік-батыста.
Географиялық координаттары
с.к. 43о24’114”, ш.ұ. 068о59’613”
92.
Қайнарбұлақ обалар қорымы (10) ерте темір ғасыры
археология
Қайнарбұлақ ауылынан 0,9 шақырым батыста.
Географиялық координаттары
с.к. 43о18’52”, ш.ұ.068о59’61”
93.
Шыбықбел обалар қорымы (11) ерте темір ғасыры
археология
Қайнарбұлақ ауылынан 2,8 шақырым батыста.
Географиялық координаттары
с.к 43о20’15”, ш.ұ. 069о01’39”
94.
Обалар қорымы (10)
ерте темір ғасыры
археология
Қайнарбұлақ ауылынан 6,35 шақырым солтүстік-батыста. Географиялық координаттары
с.к. 43о21’98”, ш.ұ. 069о01’89”
95.
Қашақ обалар қорымы (7)
ерте темір ғасыры
археология
Қайнарбұлақ ауылынан 6,6 шақырым солтүстік-шығыста.
Географиялық координаттары с.к.43о21’74”, ш.ұ. 069о05’20”
96.
Қайнарбұлақ обалар қорымы (17) ерте темір ғасыры
археология
Қайнарбұлақ ауылынан 6,6 шақырым оңтүстік-шығыста.
Географиялық координаттары
с.к. 43о16’57”, ш.ұ. 069о06’33”
97.
Қызылжар обалар қорымы (15) ерте темір ғасыры
археология
Қайнарбұлақ ауылынан 5,78 шақырым батыста.
Географиялық координаттары
с.к. 43о17’22”, ш.ұ. 069о58’55”
98.
Қызылжар обалар қорымы (5) ерте темір ғасыры.
археология
Қайнарбұлақ ауылынан 15,1 шақырым оңтүстік-батыста.
Географиялық координаттары
с.к. 42о58’50”, ш.ұ. 069о00’42”
99.
Талдыбұлақ обалар қорымы (17) ерте темір ғасыры
археология
Қайнарбұлақ ауылынан 7,5 шақырым солтүстік-батыста.
Географиялық координаттары
с.к. 43о26’46”, ш.ұ. 069о01’21”
100.
Обалар қорымы (3)
ерте темір ғасыры
археология
Қайнарбұлақ ауылынан 7,8 шақырым солтүстік-батыста.
Географиялық координаттары
с.к. 43о22’43”, ш.ұ. 069о00’34”
101.
Шұңқырқара обалар қорымы (15) ерте темір ғасыры
археология
Қайнарбұлақ ауылынан 8,27 шақырым оңтүстік-шығыста.
Географиялық координаттары
с.к. 43о15’57”, ш.ұ. 069о07’45”
102.
Ақтас обалар қорымы (8)
ерте темір ғасыры
археология
Қайнарбұлақ ауылынан 8,39 шақырым солтүстік-шығыста.
Географиялық координаттары
с.к. 43о21’81”, ш.ұ. 069о07’25”
103.
Аюсай обалар қорымы (3)
ерте темір ғасыры
археология
Қайнарбұлақ ауылынан 10,3 шақырым солтүстік-шығыста. Географиялық координаттары
с.к. 43о22’17”, ш.ұ.069о08’69”
104.
Күшікбай 1 (10) обалар қорымы
ерте темір ғасыры
археология

12,1 км к северо-востоку от села Кайнарбулак.
Географические координаты
с.ш. 43о21’75”, в.д. 069о10’69”
105.
Курганный могильник
Кушикбай 2 (10)
ранний железный век
археология
13,2 км к северо-востоку от села Кайнарбулак.
Географические координаты
с.ш. 43о21’87”, в.д. 069о11’60”
106.
Курганы Кайнарбулак (2)
ранний железный век
археология
10,5 км к северо-востоку от села Кайнарбулак.
Географические координаты
с.ш. 43о22’13”, в.д. 069о09’78”
107.
Поселение Костобе 1
Х-ХІ вв.
археология
4,74 км к югу от села Кайнарбулак. Географические координаты
с.ш. 43о16’154”, в.д. 069о02’018”
108.
Поселение Костобе 2
Х-ХІ вв.
археология
4,6 км к югу от села Кайнарбулак.
Географические координаты
с.ш. 43о16’216”, в.д. 069о02’125”
109.
Поселение Актобе (Акбулакское)
VІ-ХІV вв.
археология
7,5 км к югу от села Мынбулак.
На правом берегу реки Бестогай.
Географические координаты
с.ш. 43о09’292”, в.д. 069о01’880”
110.
Городище Есейтобе
ХІ-ХVІІІ вв.
археология
4,4 км к юго-западу от села Мынбулак.
Географические координаты
с.ш. 43о11’082”, в.д. 068о59’053”
111.
Поселение Мынбулак 1
ХІІ-ХVІІІ вв.
археология
в центре села Мынбулак. К югу от сельской больницы.
Географические координаты
с.ш. 43о13’172”, в.д. 069о00’601”
112.
Поселение Мынбулак 2
средние века
археология
на юго-западной окраине села Мынбулак.
Географические координаты
с.ш. 43о13’190”, в.д. 069о00’227”
113.
Курганный могильник Киши Мынбулак (4)
ранний железный век
археология
9,18 км к юго-востоку от села Киши Мынбулак.
Географические координаты
с.ш. 43о05’640”, в.д. 069о56’853”
114.
Поселение Досанбулак
ІХ-ХІV вв.
археология
6,7 км к северо-востоку от села Бестогай.
Географические координаты
с.ш. 43о17’729”, в.д. 069о12’920”
115.
Курганный могильник Досанбулак (8)
ранний железный век
археология
1,25 км к северу от села Бестогай.
Географические координаты
с.ш. 43о15’23”, в.д. 069о10’15”
116.
Курганный могильник Бестогай (8)
ранний железный век
археология
4 км к северо-западу от села Бестогай.
Географические координаты
с.ш. 43о16’54”, в.д. 069о11’82”
117.
Курганы Бестогай (2)
ранний железный век
археология
14,1 км к северо-востоку от села Бестогай.
Географические координаты
с.ш. 43о21’51”, в.д. 069о18’78”
Ордабасинский район
118.
Церковная школа
конец XIX в.
градостроительство и архитектуры
в центре села Акбулак
119.
Мазар Кажымукана Мунайтпасова
градостроительство и архитектуры
село Кажимукан, на сельском кладбище
120.
Мечеть Ишан-базар
конец XIX - начало ХХ в.
градостроительство и архитектуры
в центре села Аккойлы
Отрарский район
121.
Мечеть Икрама
ХІХ в.
градостроительство и архитектуры
в открытой местности, близ села Балтаколь

Қайнарбұлақ ауылынан 12,1 шақырым солтүстік-шығыста.
Географиялық координаттары
с.к. 43о21’75”, ш.ұ. 069о10’69”
105.
Күшікбай 2 (10) обалар қорымы
ерте темір ғасыры
археология
Қайнарбұлақ ауылынан 13,2 шақырым солтүстік-шығыста.
Географиялық координаттары
с.к. 43о21’87”, ш.ұ.069о11’60”
106.
Қайнарбұлақ обалары (2)
ерте темір ғасыры
археология
Қайнарбұлақ ауылынан 10,5 шақырым солтүстік-шығыста.
Географиялық координаттары
с.к. 43о21’13”, ш.ұ. 069о09’78”
107.
Қостөбе 1 елді мекені
Х-ХІ ғғ.
археология
Қайнарбұлақ ауылынан 4,74 шақырым оңтүстікте. Географиялық координаттары
с.к. 43о16’154”, ш.ұ. 069о02’018”
108.
Қостөбе 2 елді мекені
Х-ХІ ғғ.
археология
Қайнарбұлақ ауылынан 4,6 шақырым оңтүстікте. Географиялық координаттары
с.к. 43о16’216”, ш.ұ. 069о02’125”
109.
Ақтөбе (Ақбұлақ) елді мекені
VІ-ХІV ғғ.
археология
Мыңбұлақ ауылының 7,5 шақырым оңтүстікте, Бестоғай өзенінің оң жағасында.
Географиялық координаттары
с.к. 43о09’292”, ш.ұ. 069о01’880”
110.
Есейтобе қалашығы
ХІ-ХVІІІ ғғ.
археология
Мыңбұлақ ауылының 4,4 шақырым оңтүстік-батыста.
Географиялық координаттары
с.к. 43о11’082”, ш.ұ. 068о59’053”
111.
Мыңбұлақ 1 елді мекені
ХІІ-ХVІІІ ғғ.
археология
Мыңбұлақ ауылының орталығында, ауылдық аурухананың оңтүстік шетінде.
Географиялық координаттары
с.к. 43о13’172”, ш.ұ. 069о00’601”
112.
Мыңбұлақ 2 елді мекені
орта ғасырлар
археология
Мыңбұлақ ауылының оңтүстік-батыс шетінде.
Географиялық координаттары
с.к. 43о13’190”, ш.ұ. 069о00’227”
113.
Кіші Мыңбұлақ обалар қорымы (4)
ерте темір ғасыры.
археология
Кіші Мыңбұлақ ауылынан 9,18 шақырым оңтүстік-шығыста.
Географиялық координаттары
с.к. 43о05’640”, ш.ұ. 068о56’853”
114.
Досанбұлақ елді мекені
ІХ-ХІV ғғ.
археология
Бестоғай ауылынан 6,7 шақырым солтүстік-шығыста.
Географиялық координаттары
с.к. 43о17’729”, ш.ұ. 069о12’920”
115.
Досанбұлақ обалар қорымы (8) ерте темір ғасыры
археология
Бестоғай ауылынан 1,25 шақырым солтүстікте.
Географиялық координаттары
с.к. 43о15’23”, ш.ұ. 069о10’15”
116.
Бестоғай обалар қорымы (8)
ерте темір ғасыры
археология
Бестоғай ауылынан 4 шақырым солтүстік-батыста.
Географиялық координаттары
с.к. 43о16’54”, ш.ұ. 069о11’82”
117.
Бестоғай обалары (2)
ерте темір ғасыры
археология
Бестоғай ауылынан 14,1 шақырым солтүстік-шығыста.
Географиялық координаттары
с.к. 43о21’51”, ш.ұ. 069о18’78”
Ордабасы ауданы
118.
Шіркеулік мектеп
ХІХ ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет
Ақбұлақ ауылының орталығында
119.
Қажымұқан Мұңайтпасов мазары
қала құрылысы және сәулет
Қажымұқан ауылы, ауылдық мазаратта
120.
Ишан-базар мешіті
ХІХ ғ. аяғы – ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Аққойлы ауылының орталығында
Отырар ауданы
121.
Икрам мешіті
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Балтакөл ауылына жақын ашық далалы жерде

122.
Насосная станция
начало ХХ в.
градостроительство и архитектуры
на окраине села Шаульдер
123.
Водонапорная башня
начало ХХ в
градостроительство и архитектуры
станция Тимур
124.
Вокзал начало
ХХ в.
градостроительство и архитектуры
станция Тимур
125.
Городище Куйрыктобе
І-ХV вв.
археология
в 3 км к северо-западу от села Отрар
126.
Городище Караконшек
І-ІV вв.
археология
южная окраина села Шаульдер
127.
Городище Артык-ата
Х-ХІV вв.
археология
в 16 км от переправы Ункуюк через реки Сырдарью, в урочище Акколь
128.
Городище Жалпактобе
І-ХІІІ вв.
археология
в 17 км к северо-западу от села Когам
129.
Городище Кокмардан
І-VІІІ вв.
археология
в 3 км к юго-западу от села Кокмардан
130.
Городище Алтынтобе
VІ-ХІІ вв.
археология
в 5 км к северо-западу от села Когам
131.
Городище Пшакшитобе
VІ-VІІІ вв.
археология
юго-западная окраина села Когам
132.
Поселение Жамантобе
VІІІ-Х вв.
археология
в 6 км к востоку от городища Отырар
133.
Городище Торткуль
VІІІ-ХІІІ вв.
археология
в 15 км к северо-востоку от города Туркестан
134.
Торткуль (Аккумский)
ІХ-ХІ вв.
археология
2,5 км северо-западу от села Аккум.
Географические координаты, по системе Меркатора (далее - UТМ)
42Т431709 UТМ 4692914.
135.
Поселение Коркара (Самыра)
І-VІ вв.
археология
14 км к юго-востоку от села Балтаколь, на берегу реки Сырдарья.
Географические координаты
42Т409916, UТМ 4764721.
136.
Городище Кауганата (Кальганата)
VІ-ХVІІІ вв.
археология
на южной окраине села Балтаколь.
Географические координаты
42Т398421, UТМ 4771497.
137.
Магистральный канал Кауган-арык
Х-ХVІІ вв.
археология
село Балтаколь, в излучине Сырдарьи.
138.
Поселение Шулембайтобе
І половина І тыс.н.э
археология
6 км к юго-востоку от села Балтаколь, в урочище Акжар.
Географические координаты
42Т402988, UТМ 4768777.
139.
Поселение Шуруктобе
І половина І тыс.н.э
археология
4 км к юго-западу от села Балтаколь, в урочище.
Географические координаты
42Т401578, UТМ 4770316.
140.
Поселение Айколь
ІV-VІІІ вв.
археология
10 км к югу от села Кокмардан. Географические координаты
42Т447755, UТМ 4724909.
141.
Поселение Аксеиттобе
ІV-VІ вв.
археология
в урочище Кокмардан, 10 км к югу от села Кокмардан.
Географические координаты
42Т444344, UТМ 4725456.
142.
Местонахождение Аксу-Арысь
поздний мустье
археология
10 км к западу от села Кокмардан
143.
Поселение Байылдыр
ХІV-ХVІ вв.
археология
4 км юго-восточнее от городища Отрар.
Географические координаты
42Т444344, UТМ 4725456.
144.
Поселение Базарбайтобе
І-VІІІ вв.
археология
4 км к юго-западу от села Когам.
Географические координаты

122.
Сорап бекеті
ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Шәуілдір ауылының шетінде
123.
Су айдайтын мұнара
ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Темір станциясы
124.
Вокзал
ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Темір станциясы
125.
Құйрықтөбе қалашығы
І-ХV ғғ.
археология
Отырар ауылынан 3 шақырым солтүстік-батыста
126.
Қаракөншек қалашығы
І-ІV ғғ.
археология
Шәуілдір ауылының оңтүстігінде
127.
Артық-ата қалашығы
Х-ХІV ғғ.
археология
Үнкүйік өткелінен 16 шақырымда Сырдария өзенінің Аққөл шатқалына шығатын жерінде
128.
Жалпақтобе қалашығы
І-ХІІІ ғғ.
археология
Қоғам ауылынан солтүстік-батысқа қарай 17 шақырым жерде
129.
Көкмардан қалашығы
І-VІІІ ғғ.
археология
Көкмардан ауылынан 3 шақырым оңтүстік-батысқа қарай
130.
Алтынтөбе қалашығы
VІ-ХІІ ғғ.
археология
Қоғам ауылынан солтүстік-батысқа қарай 5 шақырым жерде
131.
Пшақшытөбе қалашығы
VІ-VІІІ ғғ.
археология
Қоғам ауылының оңтүстік-батысында
132.
Жамантөбе елді мекені
VІІІ-Х ғғ.
археология
Отырар қалашығынан 6 шақырым шығыста
133.
Төрткүл қалашығы
VІІІ-ХІІІ ғғ.
археология
Түркістан қаласынан 15 шақырым солтүстік-шығыста
134.
Аққұм төрткүлі
ІХ-ХІ ғғ.
археология
Аққұм ауылынан 2,5 шақырым солтүстік-батыста.
Географиялық координаттары, Меркатор жүйесі бойынша (әрі қарай - UТМ)
42Т431709, UТМ 4692914
135.
Көрқара (Самыра) елді мекені
І-VІ ғғ.
археология
Балтакөл ауылының оңтүстік-шығысында 14 шақырым қашықтықта, Сырдария өзенінің жағасында.
Географиялық координаттары 42Т409916, UТМ 4764721
136.
Қауғаната (Қалғаната) қалашығы
VІ-ХVІІІ ғғ.
археология
Балтакөл ауылының оңтүстік шетінде.
Географиялық. координаттары
42Т398421, UТМ 4771497
137.
Қауған-арық магистральды каналы Х-ХVІІ ғғ.
археология
Балтакөл ауылы, Сырдария өзенінің иінінде
138.
Шүлембайтөбе елді мекені
б.з. І мың жылдықтың І-ші жартысы
археология
Балтакөл ауылынан оңтүстік-шығыста, 6 шақырым қашықтықта, Ақжар шатқалында.
Географиялық координаттары
42Т402988, UТМ 4768777
139.
Шұрықтөбе елді мекені
б.з. І мың жылдықтың І-ші жартысы
археология
Балтакөл ауылынан 4 шақырым оңтүстік-батыста, шатқалда.
Географиялық координаттары 42Т401578, UТМ 4770316
140.
Айкөл елді мекені
ІV-VІІІ ғғ.
археология
Көкмардан ауылынан 10 шақырым оңтүстікте.
Географиялық координаттары 42Т447755, UТМ 4724909
141.
Ақсейіттөбе елді мекені
ІV-VІ ғғ.
археология
Көкмардан ауылынан 10 шақырым оңтүстікте. Көкмардан шатқалында.
Географиялық координаттары 42Т444344, UТМ 4725456
142.
Ақсу-Арыс орын тұрағы
кейінгі мүсте
археология
Көкмардан ауылынан 10 шақырым батыста
143.
Байылдыр елді мекені
XІV-ХVІ ғғ.
археология
Отырар қалашығынан 4 шақырым оңтүстік-шығысында.
Географиялық координаттары
42Т444344, UТМ 4725456
144.
Базарбайтөбе елді мекені
І-VІІІ ғғ.
археология
Қоғам ауылынан 4 шақырым оңтүстік-батыста.

42Т436963, UТМ 4739966.
145.
Поселение Дуртобе
ІV-VІ вв.
археология
в 5,5 км к югу от села Кокмардан.
Географические координаты
42Т447631, UТМ 4729389.
146.
Поселение Бесиншитобе
І-VІ вв.
археология
1,5 км восточнее села Когам.
Географические координаты
42Т443139, UТМ 4741476.
147.
Поселение Жартытобе
І-VІІІ вв.
археология
На южной окраине села Когам. Географические координаты
42Т442421, UТМ 4740852.
148.
Поселение Каламтобе
І-V вв.
археология
2,5 км к юго-восточнее села Когам.
Географические координаты
42Т443472, UТМ 4740291.
149.
Поселение Оликтобе 1
ІV-VІ вв.
археология
в 12,5 км к юго-западу от села Кокмардан.
Географические координаты
42Т443163, UТМ 4723250.
150.
Городище Пушукмардан
І-VІІІ вв.
археология
в 4 км к юго-западу от села Кокмардан.
Географические координаты
42Т444836, UТМ 4731387.
151.
Поселение Разыкул
Х-ХІІ вв.
археология
2 км к юго-западу от села Когам.
Географические координаты
42Т439371, UТМ 4740899.
152.
Поселение Сейтмантобе
І-VІІІ вв.
археология
5 км южнее села Кокмардан.
Географические координаты
42Т446242, UТМ 4730129.
153.
Поселение Тоз (Кыз) тобе
І-VІ вв.
археология
2 км восточнее села Когам.
Географические координаты
42Т443583, UТМ 4741995.
154.
Поселение Тостаган
ІV-VІ вв.
археология
8 км к югу от села Кокмардан.
Географические координаты
42Т443163, UТМ4723250
155.
Поселение Толенгут 1
І-VІІІ вв.
археология
9 км к юго-западу от села Кокмардан, у протоки р. Аксу.
Географические координаты
42Т443207, UТМ 472755.
156.
Поселение Толенгут 2
І-VІІІ вв.
археология
9 км к юго-западу от села Кокмардан, 1,2 км к западу от поселения Толенгут 1.
Географические координаты
42Т441931, UТМ 4727493.
157.
Поселение Шольтобе (Усен)
ІV-VІ вв.
археология
3 км южнее села Кокмардан.
158.
Городище Шытты (Шыкты, Алтынтобе)
ІV-VІІІ вв.
археология
в 9 км к юго-западу от села Кокмардан, на правом берегу протоки Аксу.
Географические координаты
42Т439935, UТМ 4729707.
159.
Поселение Ески мола
І-V вв
археология
8 км к югу от села Коксарай.
Географические координаты
42Т431190, UТМ 413622.
160.
Городище Жартобе
ХІІ-ХV вв.
археология
17,5 км к югу от села Коксарай, в 3 км от Сырдарьи.
Географические координаты
42Т432563, UТМ 4703690.
161.
Городище Шаншар (Асарчик, Торткуль)
І в. н.э. І половина І тыс.н.э
археология
16 км к юго-западу от села Коксарай
162.
Городище Актобе (Бузукское)
І-V вв.
археология
3 км к северо-западу от села Актобе.
Географические координаты

Географиялық координаттары 42Т436963, UТМ 4739966
145.
Дүртөбе елді мекені
ІV-VІ ғғ.
археология
Көкмардан ауылын 5,5 шақырым оңтүстікте.
Географиялық координаттары
42Т447631, UТМ 4729389
146.
Бесіншітөбе елді мекені
І-VІ ғғ.
археология
Қоғам ауылынан 1,5 шақырым шығыста.
Географиялық координаттары 42Т443139, UТМ 4741476
147.
Жартытөбе елді мекені
І-VІІІ ғғ.
археология
Қоғам ауылының оңтүстік шетінде.
Географиялық координаттары
42Т442421, UТМ 4740852
148.
Қаламтөбе елді мекені
І-V ғғ.
археология
Қоғам ауылынан 2,5 шақырым оңтүстік-шығыста.
Географиялық координаттары
42Т443472, UТМ 4740291
149.
Өліктөбе 1 елді мекені
ІV-VІ ғғ.
археология
Көкмардан ауылында 12,5 шақырым оңтүстік-батыста. Географиялық координаттары 42Т443163, UТМ 4723250
150.
Пұшықмардан қалашығы
І-VІІІ ғғ.
археология
Көкмардан ауылынан 4 шақырым оңтүстік-батыста.
Географиялық координаттары 42Т444836, UТМ 4731387
151.
Разықұл елді мекені
Х-ХІІ ғғ.
археология
Қоғам ауылынан 2 шақырым оңтүстік-батыста.
Географиялық координаттары 42Т439371, UТМ 4740899
152.
Сейтмантөбе елді мекені
І-VІІІ ғғ.
археология
Көкмардан ауылынан 5 шақырым оңтүстікте.
Географиялық координаттары 42Т446242, UТМ 4730129
153.
Тоз (Қыз) төбе елді мекені
І-VІ ғғ.
археология
Қоғам ауылынан 2 шақырым шығыста.
Географиялық координаттары 42Т443583, UТМ 4741995
154.
Тостаған елді мекені
ІV-VІ ғғ.
археология
Көкмардан ауылының оңтүстігінде, 8 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
42Т443163, UТМ 4723250.
155.
Төлеңгіт 1 елді мекені
І-VІІІ ғғ.
археология
Көкмардан ауылынан 9 шақырым оңтүстік-батыста, Ақсу тармағының қасында.
Географиялық координаттары 42Т443207, UТМ 472755.
156.
Төлеңгіт 2 елді мекені
І-VІІІ ғғ.
археология
Көкмардан ауылынан 9 шақырым оңтүстік-батыста, Төлеңгіт 1 елді мекенінен 1,2 шақырым батысында. Географиялық координаттары 42Т441931, UТМ 4727493.
157.
Шөлтөбе (Үсен) елді мекені
ІV-VІ ғғ.
археология
Көкмардан ауылынан 3 шақырым оңтүстікте.
158.
Шытты қалашығы (Шықты, Алтынтөбе)
ІV-VІІІ ғғ.
археология
Көкмардан ауылынан 9 шақырым оңтүстік-батыста, Ақсу тармағының оң жағалауында.
Географиялық координаттары 42Т439935, UТМ 4729707.
159.
Ескі мола елді мекені
І-V ғғ.
археология
Көксарай ауылының оңтүстігінде, 8 шақырым жерде.
Географиялық координаттары 42Т431190, UТМ 413622
160.
Жартөбе қалашығы
ХІІ-ХV ғғ.
археология
Көксарай ауылынан 17,5 шақырым оңтүстікте, Сырдариядан 3 шақырым қашықтықта.
Географиялық координаттары
42Т432563, UТМ 4703690
161.
Шаншар (Асаршық, Төрткүл) қалашығы
б.з. І ғ.- б.з.І мың жылдығының І-жартысы
археология
Көксарай ауылының оңтүстік-батысында, 16 шақырым жерде.
162.
Ақтөбе қалашығы (Бұзық)
І-V ғғ.
археология
Ақтөбе ауылынан 3 шақырым солтүстік-батыста.
Географиялық координаттары

42Т475044, UТМ 4741542.
163.
Торткуль Баусаксаулский (Чингурли, Торткультобе)
VІІІ-ХІІ вв.
археология
31,5 км к юго-западу от села Кокмардан, на берегу Сырдарьи. Географические координаты
42Т438628, UТМ 4705121.
164.
Городище Бузыктобе
І-ІV вв.
археология
у юго-западной окраины села Актобе, на берегу реки Бугунь.
Географические координаты
42Т477969, UТМ 4737051
165.
Поселение Котан
V-ХІІІ вв.
археология
30 км к югу от села Кокмардан.
Географические координаты
42Т445309, UТМ 4704439
166.
Городище Коркара (Мазартобе)
ХІІІ-ХІV вв
археология
7 км западнее села Актобе.
Географические координаты
42Т469295, UТМ 4737419
167.
Поселение Мергенбай
І-VІІІ вв.
археология
3,5 км к западу от села Актобе.
Географические координаты
42Т398424, UТМ 4771493
168.
Курганный могильник Айгырушкан
VІ-VІІІ вв.
археология
25,5 км к юго-востоку от села Ходжатугай.
Географические координаты
42Т454675, UТМ 4637981
169.
Могильник Дастарбасы 1
ранний железный век
археология
34,2 км к юго-востоку от села Ходжатугай.
Географические координаты
42Т462597, UТМ 4633967.
170.
Стоянка Таскотан
неолит
археология
33 км к западу от села Худжатугай, у родника Таскотан.
Географические координаты
42Т454185, UТМ 4629965.
171.
Поселение Бориойнактобе
І-VІІІ вв.
археология
6 км к северу от села Маякум, в урочище Акжар.
Географические координаты
42Т423671, UТМ 4752871
172.
Поселение Рабат
ІV-VІІІ вв.
археология
6,5 км юго-восточнее села Маякум.
Географические координаты
42Т427994, UТМ 4742123.
173.
Поселение Сегизбай ІV-VІІІ вв.
археология
19 км к юго-западу от села Маякум.
Географические координаты
42Т405707, UТМ 4738320.
174.
Поселение Тектурмас
І половина І тыс.н.э.
археология
4 км к северу от села Маякум, в урочище Акжар.
Географические координаты
42Т422713, UТМ 4751142.
175.
Поселение Ширинколь
Х-ХІІ вв.
археология
15 км к северо-западу от села Маякум.
Географические координаты
42Т416427, UТМ 4759331.
176.
Поселение Актобе (Арысское)
І-VІІІ вв.
археология
7 км к юго-востоку от села Шаульдер.
Географические координаты
42Т453285, UТМ 4730836.
177.
Городище Актобе 1 (Куикское)
VІІІ-ХІІІ вв
археология
11 км северо-западнее села Когам.
Географические координаты.
42Т437015, UТМ 4753515
178.
Поселение Актобе 2 (Куикское)
І-ІV вв
археология
10,5 км севернее села Когам.
Географические координаты
42Т437914, UТМ 4753163
179.
Городище Актобе 3
(Куикское)
І-VІІІ вв.
археология
13 км севернее села Когам.
Географические координаты

42Т475044, UТМ 4741542
163.
Баусексеуіл төрткүлі (Шіңгірлі Төрткүлтөбе)
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Көкмардан ауылынан 31,5 шақырым оңтүстік-батыста, Сырдарияның жағасында.
Географиялық координаттары
42Т438628, UТМ 4705121
164.
Бұзықтөбе қалашығы
І-ІV ғғ.
археология
Ақтөбе ауылының оңтүстік-батыс шетінде, Бөген өзенінің жағасында.
Географиялық координаттары
42Т477969, UТМ 4737051
165.
Қотан елді мекені
V-ХІІІ ғғ.
археология
Көкмардан ауылынан оңтүстікке қарай 30 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
42Т445309, UТМ 4704439
166.
Көрқара (Мазартөбе) қалашығы
ХІІІ-ХІV ғғ.
археология
Ақтөбе ауылының батысында, 7 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
42Т469295, UТМ 4737419
167.
Мергенбай елді мекені
І-VІІІ ғғ.
археология
Ақтөбе ауылының батысында 3,5 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
42Т398424, UТМ 4771493
168.
Айғырұшқан обасы
VІ-VІІІ ғғ.
археология
Қожатоғай ауылының оңтүстік-шығысында 25,5 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
42Т454675, UТМ 4637981
169.
Достарбасы 1 қорымы
ерте темір ғасыры
археология
Қожатоғай ауылынан 34,2 шақырым оңтүстік-шығыста.
Географиялық координаттары 42Т462597, UТМ 4633967.
170.
Тасқотан тұрағы неолит
археология
Қожатоғай ауылынан 33 шақырым батыста, Тасқотан бұлағының қасында.
Географиялық координаттары
42Т454185, UТМ 4629965.
171.
Бөріойнақтөбе елді мекені
І-VІІІ ғғ.
археология
Маяқұм ауылының солтүстігінде, 6 шақырым қашықтықта, Ақжар шатқалында.
Географиялық координаттары
42Т423671, UТМ 4752871
172.
Рабат елді мекені
ІV-VІІІ ғғ.
археология
Маяқұм ауылының оңтүстік-шығысында, 6,5 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
42Т427994, UТМ 4742123.
173.
Сегізбай елді мекені
ІV-VІІІ ғғ.
археология
Маяқұм ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 19 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
42Т405707, UТМ 4738320.
174.
Тектұрмас елді мекені
б.д. І мың жылдығының І-жартысы
археология
Маяқұм ауылының солтүстігінде, 4 шақырым қашықтықта, Ақжар шатқалында.
Географиялық координаттары
42Т422713, UТМ 4751142.
175.
Шырынкөл елді мекені
Х-ХІІ ғғ.
археология
Маяқұм ауылынан солтүстік-батысқа қарай 15 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
42Т416427, UТМ 4759331.
176.
Ақтөбе (Арыс) елді мекені
І-VІІІ ғғ.
археология
Шәуілдір ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 7 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
42Т453285, UТМ 4730836.
177.
Ақтөбе қалашығы 1 (Күйік)
VІІІ-ХІІІ ғғ.
археология
Қоғам ауылының солтүстік-батысында, 11 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
42Т437015, UТМ 4753515
178.
Ақтөбе елді мекені 2 (Күйік) І-ІV ғғ.
археология
Қоғам ауылының солтүстігінде, 10,5 шақырым жерде. Географиялық координаттары
42Т437914, UТМ 4753163
179.
Ақтөбе қалашығы 3 (Күйік)
І-VІІІ ғғ.
археология
Қоғам ауылының солтүстігінде 13 шақырым жерде.
Географиялық координаттары

42Т431991, UТМ 4755643.
180.
Поселение Ботайтобе
ІV-VІ вв.
археология
5 км к северо-западу села Когам, в 1 км юго-западнее городища Алтынтобе.
Географические координаты
42Т436530, UТМ 4746339.
181.
Поселение Болатбай
І-VІІІ вв.
археология
7,5 км к северо-западу от села Когам.
Географические координаты
42Т437101, UТМ 4749661.
182.
Поселение Даметер
ІV-VІІІ вв.
археология
22 км к северо-западу от села Когам, на берегу озеро Акколтык.
Географические координаты
42Т430760, UТМ 4763488.
183.
Городище Жалпактобе (Арысское)
VІ-ХІІ вв.
археология
5,5 км км к юго-востоку от села Шаульдер.
Географические координаты
42Т451419, UТМ 4731399.
184.
Поселение Коктобе 1 (Отрабатское)
ІV-VІІІ вв.
археология
18 км к северу от села Когам.
Географические координаты
42Т439098, UТМ 4760971
185.
Поселение Коктобе 2 (Отрабатское)
ІV-VІІІ вв.
археология
18 км к северу от села Когам.
Географические координаты
42Т440224, UТМ 4760931
186.
Некрополь городища Куйруктобе
ХІІІ-ХV вв.
археология
в юго-западной части Шахристана Куйруктобе и на территории южного рабада.
187.
Кызгышбаб
ХІV-ХV вв.
археология
7 км к северо-западу от станции Тимур, в 4 км к востоку от городища Отрар.
Географические координаты
42Т447510, UТМ 4744466
188.
Городище Марданкуик
І-ХVІІІ вв.
археология
7 км к северу от села Когам.
Географические координаты
42Т438693, UТМ 4750346
189.
Могильник Мардан
І в.(до нашей эры далее-до н.э.) до н.э.-ІV в. н.э.
археология
7 км к северо-западу от села Когам.
Географические координаты
42Т0432458, UТМ 4750507
190.
Городище Маслихаттобе
VІІ-VІІІ вв.
археология
18 км к северу от села Когам.
Географические координаты
42Т435766, UТМ 4760397
191.
Поселение Отрабад
VІІ-VІІІ вв.
археология
25 км к северу от села Когам.
Географические координаты
42Т440771, UТМ 4768558
192.
Поселение Токай
І-VІІІ вв.
археология
4 км к югу от села Шаульдер.
Географические координаты
42Т449026, UТМ 4731907
193.
Поселение Кайнартобе
ІV-VІІІ вв.
археология
в 20 км северо-западнее села Когам.
Географические координаты
42Т435483, UТМ 778411
194.
Поселение Безымяное
средние века
археология
5,5 км к западу от села Ески Шилик.
Географические координаты
42Т469016, UТМ 4746428
195.
Поселение Кошкартобе средние века
археология
в 15,5 км к северо-востоку от станции Тимур.
Географические координаты

42Т431991,UТМ 4755643.
180.
Ботайтөбе елді мекені
ІV-VІ ғғ.
археология
Қоғам ауылының солтүстік-батысында, 5 шақырым жерде, Алтынтөбенің оңтүстік-батысында, 1 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
42Т436530, UТМ 4746339.
181.
Болатбай елді мекені
І-VІІІ ғғ.
археология
Қоғам ауылының солтүстік-батысында, 7,5 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
42Т437101, UТМ 4749661.
182.
Дәметер елді мекені
ІV-VІІІ ғғ.
археология
Қоғам ауылының солтүстік-батысында, 22 шақырым жерде. Аққолтық көлінің жағасында.
Географиялық координаттары
42Т430760, UТМ 4763488.
183.
Жалпақтөбе қалашығы (Арыс) VІ-ХІІ ғғ.
археология
Шәуілдір ауылының оңтүстік-шығысында, 5,5 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
42Т451419, UТМ 4731399.
184.
Көктөбе 1 елді мекені (Отрабад) ІV-VІІІ ғғ.
археология
Қоғам ауылының солтүстігінде, 18 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
42Т439098, UТМ 4760971
185.
Көктөбе 2 елді мекені (Отрабад) ІV-VІІІ ғғ.
археология
Қоғам ауылының солтүстігінде, 18 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
42Т440224, UТМ 4760931
186.
Құйрықтөбе қалашығының мазараты ХІІІ-ХV ғғ.
археология
Құйрықтөбе шахристанының оңтүстік-батыс бөлігінде және оңтүстік рабадтың аймағында.
187.
Қызғышбаб
ХІV-ХV ғғ.
археология
Темір стансасынан солтүстік-батысқа қарай 7 шақырым, Отырар қалашығының шығысында 4 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
42Т447510, UТМ 4744466
188.
Марданкүйік қалашығы
І-ХVІІІ ғғ.
археология
Қоғам ауылынан солтүстігінде, 7 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
42Т438693, UТМ 4750346
189.
Мардан қорымы біздің заманымызға дейін (әрі қарай-б.з.д.)
б.з.д. І ғ.- б.з.ІV ғ.
археология
Қоғам ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7 шақырым жерде.
Географиялық координаттары 42Т0432458, UТМ 4750507
190.
Мәслихаттөбе қалашығы
VІІ-VІІІ ғғ.
археология
Қоғам ауылынан солтүстікке қарай 18 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
42Т435766, UТМ 4760397
191.
Отрабад елді мекені
VІІ-VІІІ ғғ.
археология
Қоғам ауылынан солтүстікке қарай 25 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
42Т440771, UТМ 4768558
192.
Тоқай елді мекені
І-VІІІ ғғ.
археология
Шәуілдір ауылынан оңтүстікке қарай 4 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
42Т449026, UТМ 4731907
193.
Қайнартөбе елді мекені
ІV-VІІІ ғғ.
археология
Қоғам ауылынан солтүстік-батысқа қарай 20 шақырым жерде. Географиялық координаттары
42Т435483, UТМ 778411
194.
Аты жоқ елді мекені
орта ғасырлар.
археология
Ескі Шілік ауылынан батысқа қарай 5,5 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
42Т469016, UТМ 4746428
195.
Қошқартөбе елді мекені
орта ғасырлар.
археология
Темір стансасынан солтүстік.-шығысқа қарай 15,5 шақырым жерде.
Географиялық координаттары

42Т460528, UТМ 4754702
Сайрамский район
196.
Школа 1912 г.
градостроительство и архитектуры
в центре села Карасу
197.
Минарет Хызыра ХІХ в.
градостроительство и архитектуры
в восточной части села Сайрам
198.
Поселение Костобе
VІІІ-ХІІ вв.
археология
в 1,5 км к северу от села Абдулаабат, на левой надпойменной террасе реки Сайрамсу
199.
Курганный могильник (5)
І тыс. до н.э
археология
в 3 км к востоку от села Акарыс, левый берег реки Аксу, у впадения ее в реку Арысь
200.
Курган одиночный (царский) І тыс. до. н.э
археология
1 км к северу села Акбулак, недалеко от моста через реки Аксу
201.
Городище Акбулак
VІ-Х вв.
археология
0,5 км к западу от села Акбулак
202.
Поселение Торткультобе 1
VІ-Х вв.
археология
в 1 км к северу от села Акбулак
203.
Поселение Торткультобе 2
VІ-Х вв.
археология
в 1,5 км к северу от села Акбулак., у родника
204.
Поселение Жартытобе
VІ-VІІІ вв.
археология
в 5 км к западу от села Аккала, по дороге в Аксукент
205.
Курганные могильники Кумышка (22)
тыс. до н.э.
археология
в 5 км к юго-западу от села Комешбулак, правый берег реки Комешбулак
206.
Курганный могильник (5)
І тыс. до н.э.
археология
в 1,5 км к востоку от нефтеперерабатывающего завода, левый берег реки Бадам
207.
Курганные могильники (10)
І тыс. до н.э
археология
в 7 км к северо-востоку от села Сайрам
208.
Курганный могильник (102) І-Х вв.
археология
правый берег реки Сайрам-су, в 1 км к югу фосфорного завода
209.
Городище Каратобе
VІ-VІІІ вв.
археология
правый берег реки Комешбулак, в 2 км к западу от села Кайнарбулак
210.
Курганный могильник (69)
І тыс. до н.э
археология
1,5 км к югу от села Кайнарбулак
211.
Городище Каратобе
VІІІ-Х в.в.
археология
правый берег реки Комешбулак, в 2 км к западу от села Кайнарбулак
212.
Поселение Каратобе VІІ-ХІІ вв.
археология
в 5 км к северу от села Комешбулак
213.
Поселение Тилеутобе
VІІІ -ХІІ вв.
археология
в 3 км к северу от села Комешбулак, справа от дороги на Чаян
214.
Поселение Багнинтобе
VІ-VІІІ вв.
археология
в 0,5 км к северу от села Карабулак, на правом берегу реки Карасу
215.
Городище Хошмуллатобе
VІ-VІІІ вв.
археология
в 0,5 км к югу от центра села Кызылкишлак, на правом берегу реки Аксу
216.
Поселение Хошмуллатобе
VІ-Х вв.
археология
в 0.1 км к югу от центра села Кызылкишлак, на правом берегу реки Аксу
217.
Городище Культобе
V-VІІІ вв.
археология
в 7 км к северо-востоку от села Сайрам
218.
Поселение Культобе
VІІІ-Х вв.
археология
в 8 км к северо-востоку от села Сайрам, на левом берегу реки Кызылсу

42Т460528, UТМ 4754702
Сайрам ауданы
196.
Мектеп
1912 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қарасу ауылының орталығында
197.
Хызыр мұнарасы ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сайрам ауылының шығыс шетінде
198.
Қостөбе елді мекені
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Абдулаабат ауылынан 1,5 шақырым солтүстікте. Сайрамсу өзенінің сол жағалық террасасында
199.
Оба қорымы (5)
б.з.д. І мың ж.
археология
Ақарыс ауылынан 3 шақырым шығыста орналасқан, Ақсу өзенінің сол жағалауы, Арыс өзеніне құятын жерінде
200.
Жеке оба (патшалық)
б.з.д. І мың ж.
археология
Ақбұлақ ауылынан солтүстікке қарай 1 шақырым жерде, Ақсу өзенінің көпіріне жақын
201.
Ақбұлақ қалашығы
VІ-Х ғғ.
археология
Ақбұлақ ауылынан батысқа қарай 0,5 шақырым жерде
202.
Төрткүлтөбе елді мекені 1
VІ-Х ғғ.
археология
Ақбұлақ ауылынан 1 шақырым солтүстікте
203.
Төрткүлтөбе елді мекені 2
VІ-Х ғғ.
археология
Ақбұлақ ауылынан 1,5 шақырым солтүстікте, бұлақ қасында
204.
Жартытөбе елді мекені
VІ-VІІІ ғғ.
археология
Аққала ауылынан 5 шақырым батыста, Ақсукентке барар жолда
205.
Құмышқа оба қорымы (22) б.з.д. І мың ж.
археология
Көмешбұлақ ауылынан 5 шақырым оңтүстік-батыста, Көмешбұлақ өзенінің оң жағасында
206.
Оба қорымы (5)
б.з.д.І мың ж.
археология
Мұнай өңдейтін зауыттан 1,5 шақырым шығыста, Бадам өзенінің сол жағасында
207.
Оба қорымы (10)
б.з.д. І мың ж.
археология
Сайрам ауылының солтүстік-шығысында 7 шақырым жерде
208.
Оба қорымы (102)
І-Х ғғ.
археология
Сайрамсу өзенінің оң жағалауы, Фосфор зауытынан 1 шақырым оңтүстікте
209.
Қаратөбе қалашығы
VІ-VІІІ ғғ.
археология
Көмешбұлақ өзенінің оң жағалауы, Қайнарбұлақ ауылынан 2 шақырым батыста
210.
Оба тобы (69)
б.з.д. І мың ж.
археология
Қайнарбұлақ ауылынан 1,5 шақырым оңтүстікте
211.
Қаратөбе қалашығы
VІІІ-Х ғғ.
археология
Көмешбұлақ өзенінің оң жағалауы, Қайнарбұлақ ауылынан 2 шақырым батыста
212.
Қаратөбе елді мекені
VІІ-ХІІ ғғ.
археология
Көмешбұлақ ауылының солтүстігінде 5 шақырым жерде
213.
Тілеутөбе елді мекені
VІІІ -ХІІ ғғ.
археология
Көмешбұлақ ауылынан 3 шақырым солтүстікте, Шаян жолының оң жағында
214.
Бағнынтөбе елді мекені
VІ-VІІІ ғғ.
археология
Қарабұлақ ауылынан солтүстікке қарай 0,5 шақырым жерде, Қарасу өзенінің оң жағалауы
215.
Хошмуллатөбе қалашығы
VІ-VІІІ ғғ.
археология
Қызылқышлақ ауылының орталығынан оңтүстікке қарай 0,5 шақырым жерде, Ақсу өзенінің оң жағалауы
216.
Хошмуллатөбе елді мекені
VІ-Х ғғ.
археология
Қызылқышлақ ауылының орталығынан оңтүстікке қарай 0,1 шақырым жерде, Ақсу өзенінің оң жағалауы
217.
Күлтөбе қалашығы
V-VІІІ ғғ.
археология
Сайрам ауылынан 7 шақырым солтүстік-шығыста
218.
Күлтөбе елді мекені
VІІІ-Х ғғ.
археология
Сайрам ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 8 шақырым жерде, Қызылсу өзенінің сол жағасында

219.
Поселение Ниязбектобе
VІ-Х вв.
археология
в 3 км к югу-востоку от села Жулдуз, на правом берегу реки Бадам
220.
Поселение неукрепленное
VІІІ-ХІІ вв.
археология
в 2 км к северу от села Тассай у железной дороги
221.
Поселение 1
VІІІ-Х вв.
археология
в 5 км к востоку от городского ипподрома
222.
Городище Ханкурган
VІІІ-ХІІ вв.
археология
0,5 км западнее села Мадани
223.
Поселение Исатобе
VІ-VІІІ вв.
археология
в центре села Ханкурган
224.
Курганная группа 4
І тыс. до н.э
археология
в 3 км к западу от села Ханкурган
225.
Городище Мартобе
VІІІ-ХІІ вв.
археология
в 5 км к востоку от села Сайрам
226.
Городище Манкентское
VІІІ-ХІІ вв.
археология
в 2 км к северу от дома отдыха Манкент
227.
Городище Улугтобе
VІ-ХІІ вв.
археология
в 1 км к западу от села Сайрам
228.
Курганная группа 4
І тыс. до н.э
археология
в 2 км к юго-западу от села Теспе
229.
Курган одиночный
І тыс. до н.э
археология
в 2 км у северо-восточной окраины села Карабулак
230.
Городище Актобе
VІІІ-ХІІ вв.
археология
в 3 км. к югу от дороги Сайрам-Акбулак, у села Отемис
231.
Поселение Актобе
VІІІ-Х вв.
археология
в 2 км. к югу от села Отемис
232.
Городище Кызылтобе
VІ-Х вв.
археология
в 1 км к северу от села Чиркино, правый берег реки Аксу
233.
Городище Колькенттобе
Х-ХVІІ вв.
археология
в 300 м к западу села Чиркино, у озера
234.
Поселение Колькенттобе
VІ-VІІІ вв.
археология
в 2 км к югу от села Чиркино, на берегу озера
235.
Городище Актобе
VІІІ-ХІІ вв.
археология
в 1 км к югу от села Оймаут, на левом берегу реки Арысь
236.
Поселение Актобе
VІІІ-ХІІ вв.
археология
0,5 к западнее села Абдулабад
237.
Городище
VІІІ-ХІІ вв.
археология
в 2 км к югу от села Ынтымак, правый берег реки Аксу
238.
Курганы (2)
І тыс. до н.э
археология
в 5 км к югу от села Акарыс
239.
Городище Булакковаль
VІІІ-ХІІ вв.
археология
в 2 км к западу от села Акбулак, левый берег реки Аксу.
Географические координаты
с.ш. 42о23.818., в.д. 069о50.795.
240.
Курганная группа (3)
І тыс.н.э
археология
по шоссе Кайнарбулак – Ширкин, в 3 км к западу от села Кайнарбулак
241.
Городище Торткультобе
V-VІІІ в.в.
археология
правый берег реки Кумышка, в центре села Тоган
Географические координаты
с.ш. 42о30.915., в.д. 069о33.583.
242.
Городище Кожакургантобе
Х-ХVІІ вв.
археология
0,5 км к западу от села Карабулак
243.
Курган одиночный
царский (2)
І тыс. до н.э
археология
к востоку от села Карабулак, справа от дороги на реку Арысь

219.
Ниязбектөбе елді мекені
VІ-Х ғғ.
археология
Жұлдыз ауылынан 3 шақырым оңтүстік-шығыста, Бадам өзенінің оң жағасы
220.
Нығайтылмаған елді мекені
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Тассай ауылынан 2 шақырым солтүстікте, темір жолдың қасында
221.
Елді мекен 1
VІІІ-Х ғғ.
археология
Қалалық ипподромнан шығысқа қарай 5 шақырым жерде
222.
Ханқорған қалашығы
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Мадани ауылынан 0,5 шақырым батыста
223.
Исатөбе елді мекені
VІ-VІІІ ғғ.
археология
Ханқорған ауылының орталығында
224.
Оба топтары (4)
б.з.д. І мың ж.
археология
Ханқорған ауылынан 3 шақырым батыста
225.
Мәртөбе қалашығы
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Сайрам ауылынан 5 шақырым шығыста
226.
Манкент қалашығы
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Манкент демалыс үйінен 2 шақырым солтүстікте
227.
Ұлықтөбе қалашығы
VІ-ХІІ ғғ.
археология
Сайрам ауылынан батысқа қарай 1 шақырым жерде
228.
Оба топтары (4)
б.з.д. І мың ж.
археология
Теспе ауылынан 2 шақырым оңтүстік-батыста
229.
Жеке оба
б.з.д. І мың ж.
археология
Қарабұлақ ауылынан 2 шақырым солтүстік-шығыста
230.
Ақтөбе қалашығы
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Сайрам-Ақбұлақ жолынан 3 шақырым оңтүстікте, Өтеміс ауылының қасында
231.
Ақтөбе елді мекені
VІІІ-Х ғғ.
археология
Өтеміс ауылынан 2 шақырым оңтүстікте
232.
Қызылтөбе қалашығы
VІ-Х ғғ.
археология
Шіркін ауылынан 1 шақырым солтүстікте, Ақсу өзенінің оң жағасы
233.
Көлкенттөбе қалашығы
Х-ХVІІ ғғ.
археология
Шіркін ауылынан 300 м батыста, көл қасында
234.
Көлкенттөбе елді мекені
VІ-VІІІ ғғ.
археология
Шіркін ауылынан 2 шақырым оңтүстікте, көл жағалауында
235.
Ақтөбе қалашығы
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Оймаут ауылынан 1 шақырым оңтүстікте, Арыс өзенінің сол жағалауы
236.
Ақтөбе елді мекені
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Абдулабат ауылынан батысқа қарай 0,5 шақырым жерде
237.
Қалашық VІІІ-ХІІ вв.
археология
Ынтымақ ауылының оңтүстігінде 2 шақырым жерде, Ақсу өзенінің оң жағасында
238.
Обалар (2) б.з.д. І мың ж.
археология
Ақарыс ауылынан 5 шақырым оңтүстікте
239.
Бұлақковал қалашығы
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Ақбұлақ ауылының 2 шақырым батыста, Ақсу өзенінің сол жағасында.
Географиялық координаттары солтүстік көлемі, шығыс ұзақтығы (әрі қарай- с.к, ш.ұ)
с.к. 42о23.818., ш.ұ. 069о50.795.
240.
Оба тобы (3)
б.з.І мың ж.
археология
Қайнарбұлақ-Шіркін жолында, Қайнарбұлақ ауылынан 3 шақырым батыста
241.
Төрткүлтөбе қалашығы
V-VІІІ ғғ.
археология
Құмышқа өзенінің оң жағасында. Тоған ауылының орталығында.
Географиялық координаттары
с.к. 42о30.915., ш.ұ. 069о33.583.
242.
Қожақорғантөбе қалашығы
Х-ХVІІ ғғ.
археология
Қарабұлақ ауылынан 0,5 шақырым батыста
243.
Жеке обалар (патшалық) 2
б.з.д.І мың ж.
археология
Қарабұлақ ауылының шығысында, Арыс өзеніне баратын жолдың оң жағында

244.
Поселение Учкурган
Х-ХVІІ вв.
археология
в центре села Карабулак
Географические координаты
с.ш. 42о31.601., в.д. 069о45.726.
245.
Городище Сагындыктобе
VІІІ-ХІІ вв.
археология
слева от дороги села Карабулак-Шаян, в центре села Карабулак
246.
Городище Жартытобе
VІІІ-ХІІ вв.
археология
юго-западная окраина села Кутарыс, правый берег реки Арысь
Географические координаты
с.ш. 42о35.789., в.д. 069о37.651.
247.
Некрополь
Х-ХVІІ вв.
археология
в центре села Сайрам.
Географические координаты
с.ш. 42о18.159., в.д. 069о45.283.
248.
Поселение укрепленное Нартобе
VІІІ-ХІІ вв.
археология
по дороге Карамурт-Акбулак, юго-западнее села Утемис
Географические координаты
с.ш. 42о18.737., в.д. 069о52.045.
Сарыагашский район
249.
Мавзолей безымянный
конец ХIХ в.
градостроительство и архитектуры
в центре села Сарыагаш
250.
Церковь
конец ХІХ-начало ХХ вв.
градостроительство и архитектуры
на окраине села Дербисек
Созакский район
251.
Башня Аксумбе
ХІІІ-ХІV вв.
градостроительство и архитектуры
стоит на высокой скале на краю горного отрога, в местности, в 1 км к западу от села Аксумбе, рядом с одноименным городищем
252.
Мавзолей Баба Тукти Шашты Азиз конец ХІХ-начало ХХ вв.
градостроительство и архитектуры
в 3 км к югу от села Кумкент, рядом с водоемом
253.
Мавзолей Аже – ата
конец ХІХ в.
градостроительство и архитектуры
в 0,5 км к югу от села Созак
254.
Мавзолей Казанши
ХІХ в.
градостроительство и архитектуры
в 0,7 км к югу от села Созак
255.
Мавзолей Карабура
ХVІІІ- ХІХ вв.
градостроительство и архитектуры
в центре села Созак.
256.
Мавзолей Кулак ата
ХVІ в.
градостроительство и архитектуры
в 1 км к юго-западу от села Созак
257.
Мавзолей Мамет Халфе
ХVІІІ-ХІХ вв.
градостроительство и архитектуры
в 1,5 км к юго-востоку от села Созак
258.
Мавзолей Мардан –ата
конец ХІХ в.
градостроительство и архитектуры
в 5-ти км к северо-западу от села Сызган
259.
Мавзолей
конец ХІХ в.
градостроительство и архитектуры
в 5 км к западу от села Жуантобе
260.
Мавзолей Жусупбека
конец ХІХ в.
градостроительство и архитектуры
в 15 км к югу от села Жуантобе
261.
Мавзолей Байгара
конец ХVІІІ-ХІХ вв.
градостроительство и архитектуры
в 25 км к западу от села Жуантобе
262.
Мавзолей Байна – Молда
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектуры
в 3-х км к северу от села Тасты
263.
Мавзолей Рустембека
конец ХІХ в.
градостроительство и архитектуры
в 2 км к северо-западу от села Тасты
264.
Сагана конец ХІХ в.
градостроительство и архитектуры
в 20 км к западу от села Жуантобе
265.
Сагана двухкамерный конец ХІХ в.
градостроительство и архитектуры
в 5 км к северо-востоку от села Тасты
Толебийский район
266.
Дворец культуры
середина 1960-х гг.
градостроительство и архитектуры
город Ленгер, улица Толеби, без номера

244.
Үшқорған елді мекені
Х-ХVІІ ғғ.
археология
Қарабұлақ ауылының орталығында.
Географиялық координаттары
с.к. 42о31.601., ш.ұ. 069о45.726.
245.
Сағындықтөбе қалашығы
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Қарабұлақ ауылының орталығында, Қарабұлақ-Шаян жолының сол жағында
246.
Жартытөбе қалашығы
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Құтарыс ауылының оңтүстік-батыс шетінде, Арыс өзенінің оң жағасында.
Географиялық координаттары
с.к. 42о35.789, ш.ұ. 069о37.651.
247.
Мазарат
Х-ХVІІ ғғ.
археология
Сайрам ауылының орталығында.
Географиялық координаттары
с.к. 42о18.159.,ш.ұ. 069о45.283.
248.
Нартөбе нығайтылған елді мекені
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Өтеміс ауылының оңтүстік-батысында, Қарамұрт-Ақбұлақ ауылдарының жолында.
Географиялық координаттары
с.к. 42о18.737., ш.ұ. 069о52.045.
Сарыағаш ауданы
249.
Атауы жоқ кесене
ХІХ ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет
Сарыағаш қаласының орталығында
250.
Шіркеу
ХІХ ғ. соңы-ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Дербісек ауылының шетінде
Созақ ауданы
251.
Ақсүмбе мұнарасы
ХІІІ-ХІV ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Ақсүмбе ауылынан 1 шақырым батыста, тау сілемдерінің шетіндегі биік жартаста, осы аттас қалашықтың маңында
252.
Баба Түкті Шашты Әзіз кесенесі
ХІХ ғ. соңы-ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Құмкент ауылынан оңтүстікке қарай 3 шақырым жерде, суат маңында
253.
Әже ата кесенесі
ХІХ ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет
Созақ ауылынан 0,5 шақырым оңтүстікте
254.
Қазаншы кесенесі
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Созақ ауылынан 0,7 шақырым оңтүстікте
255.
Қарабура кесенесі
ХVІІІ- ХІХ ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Созақ ауылының орталығында
256.
Құлақ ата кесенесі
ХVІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Созақ ауылынан 1 шақырым оңтүстік-батыста
257.
Мәмет Хальфе кесенесі
ХVІІІ-ХІХ ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Созақ ауылынан 1,5 шақырым оңтүстік-шығыста
258.
Мардан –ата кесенесі
ХІХ ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет
Сызған ауылынан 5 шақырым солтүстік-батыста
259.
Кесене
ХІХ ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет
Жуантөбе ауылынан 5 шақырым батыста
260.
Жүсіпбек кесенесі ХІХ ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет
Жуантөбе ауылынан 15 шақырым оңтүстікте
261.
Байғара кесенесі
ХVІІІ ғ.соңы-ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жуантөбе ауылынан 25 шақырым батыста
262.
Байна – Молда кесенесі
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Тасты ауылынан 3 шақырым солтүстікте
263.
Рүстембек кесенесі
ХІХ ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет
Тасты ауылынан 2 шақырым солтүстік-батыста
264.
Сағана ХІХ ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет
Жуантөбе ауылынан 20 шақырым батыста
265.
Екі қоймалы кесене ХІХ ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет
Тасты ауылынан 5 шақырым солтүстік-шығыста
Төлеби ауданы
266.
Мәдениет үйі
1960 жж. ортасы
қала құрылысы және сәулет
Ленгір қаласы, Төлеби көшесі, нөмірсіз үй

267.
Церковь 1882 г.
градостроительство и архитектуры
в центре села Коксаек
268.
Церковь конец ХІХ в.
градостроительство и архитектуры
в центре села Каскасу
269.
Церковно-Приходская школа начало ХХ в.
градостроительство и архитектуры
в центральной части села Каскасу
270.
Церковь конец ХІХ в.
градостроительство и архитектуры
в центре села 1 Мамыр
271.
Школа конец ХІХ в.
градостроительство и архитектуры
у автомобильной дороги, ведущей в села Коксаек
272.
Поселение Кызылканат 1
VІІІ-ХІІ вв.
археология
в 0,5 км к северо-западу от села Кызылканат, на левом берегу реки Бадам
273.
Поселение Кызылканат 2
VІІІ-ХІІ вв.
археология
в 1 км к северо-западу от села Кызылканат, на левом берегу реки Бадам
274.
Поселение Кайыпататобе
VІ-VІІІ вв.
археология
в 0,4 км к юго-востоку от села Акайдар, на левом берегу реки Бадам
275.
Городище Кайыпататобе
ХІІ-ХVІ вв.
археология
в 1 км к югу от села Кызылканат, на левом берегу реки Бадам
276.
Городище Торткультобе
VІ-VІІІ вв.
археология
в 1 км к востоку от села Бейнеткеш
277.
Городище Караултобе
Х-ХVІІ вв.
археология
в 0,5 км к востоку от села Бейнеткеш, на правой террасе родника Сырганак
278.
Поселение Торткультобе
VІ-VІІІ вв.
археология
2 км к западу от села Бейнеткеш, на правом берегу родника Акбулак
279.
Поселение 1
ХV-ХVІІ вв.
археология
в 6 км к югу от села Бургулюк, на правом берегу реки Бургулюк, на территории санатория-профилактория Бургулюк
280.
Поселение 2
ХV-ХVІІІ вв.
археология
в 6 км к югу от села Бургулюк, на правом берегу реки Бургулюк, на территории санатория-профилактория Бургулюк, вблизи родника
281.
Городище Александровское
ХІІ-ХVІІ вв.
археология
в 0,5 км к западу от села Достык на правом берегу реки Бадам
282.
Курганный могильник (10) І-ІV вв.
археология
в 5 км к юго-западу от села Достык
283.
Городище Каскатобе
VІІІ-ХІІ вв.
археология
в 1 км к северу от села Жанажол, на левом берегу реки Бадам
284.
Городище Торткультобе
ХІІІ-ХVІІІ вв.
археология
в 1 км к юго-восточной окраине села Жанажол, на правом берегу реки Бадам
285.
Курганный могильник Шеримбет 1
І – ІV вв
археология
в 2 км к юго-западу от села Жанажол, на левом берегу реки Бадам
286.
Курганный могильник Шеримбет 2
І – ІV вв.
археология
в 3 км к югу от села Жанажол, на левом берегу реки Бадам
287.
Курганный могильник Шеримбет 3
I – IV вв
археология
в 2 км к юго-востоку от села Жанажол, на правом берегу реки Бадам
288.
Курганная группа Кызылблек (43)
І тыс до н.э
археология
в 1 км к югу от села Кызылблек
289.
Поселение Киндиктобе 1
VІ-VІІІ вв.
археология
в 1 км к северу от села Кызылжалау, на правом берегу реки Кызылблек

267.
Шіркеу
1882 ж.
қала құрылысы және сәулет
Көксәйек ауылының орталығында
268.
Шіркеу
ХІХ ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет
Қасқасу ауылының орталығында
269.
Шіркеу мектебі
ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Қасқасу ауылының орталығында
270.
Шіркеу
ХІХ ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет
І Мамыр ауылының орталығында
271.
Мектеп
ХІХ ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет
Көксәйек ауылына баратын автокөлік жолында
272.
Қызылқанат 1 елді мекені
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Қызылқанат ауылынан солтүстік-батысқа қарай 0,5 шақырым жерде, Бадам өзенінің сол жағалауы
273.
Қызылқанат 2 елді мекені
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Қызылқанат ауылынан солтүстік-батысқа қарай 1 шақырым жерде, Бадам өзенінің сол жағалауы
274.
Қайыпататөбе елді мекені
VІ-VІІІ ғғ.
археология
Ақайдар ауылынан 0,4 шақырым оңтүстік-шығыста, Бадам өзенінің сол жағалауы
275.
Қайыпататөбе қалашығы
ХІІ-ХVІ ғғ.
археология
Қызылқанат ауылынан 1 шақырым оңтүстікте, Бадам өзенінің сол жағалауы
276.
Төрткүлтөбе қалашығы
VІ-VІІІ ғғ.
археология
Бейнеткеш ауылынан 1 шақырым шығыста
277.
Қараултөбе қалашығы
Х-ХVІІ ғғ.
археология
Бейнеткеш ауылынан 0,5 шақырым шығыста, Сырғанақ бұлағының оң жағалық бастауында
278.
Төрткүлтөбе елді мекені
VІ-VІІІ ғғ.
археология
Бейнеткеш ауылынан батысқа қарай 2 шақырым, Ақбұлақ бұлағының оң жағасында
279.
Елді мекен 1
ХV-ХVІІ ғғ.
археология
Біркөлік ауылынан 6 шақырым оңтүстікте, Біркөлік өзенінің оң жағасы, Біркөлік санатория-профилакториясының аумағында
280.
Елді мекен 2
ХV-ХVІІІ ғғ.
археология
Біркөлік ауылынан 6 шақырым оңтүстікте, Біркөлік өзенінің оң жағасы, Біркөлік санатория-профилакториясының аумағында. Бұлақ қасында
281.
Александровское қалашығы
ХІІ-ХVІІ ғғ.
археология
Достық ауылынан 0,5 шақырым батыста, Бадам өзенінің оң жағасында
282.
Оба қорымы (10)
І-ІV ғғ.
археология
Достық ауылынан 5 шақырым оңтүстік-батыста
283.
Қасқатөбе қалашығы
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Жаңажол ауылынан 1 шақырым солтүстікте, Бадам өзенінің сол жағалауы
284.
Төрткүлтөбе қалашығы
ХІІІ-ХVІІІ ғғ.
археология
Жаңажол ауылының оңтүстік-шығыс шетінде 1 шақырым жерде, Бадам өзенінің оң жағасында
285.
Шерімбет 1 оба қорымы
І – ІV ғғ.
археология
Жаңажол ауылының оңтүстік-батыс шетінде 2 шақырым жерде, Бадам өзенінің сол жағасында
286.
Шерімбет 2 оба қорымы
І – ІV ғғ.
археология
Жаңажол ауылының оңтүстігінде 3 шақырым жерде, Бадам өзенінің сол жағасында
287.
Шерімбет 3 оба қорымы
І – ІV ғғ.
археология
Жаңажол ауылынан 2 шақырым оңтүстік-шығыста, Бадам өзенінің оң жағасында
288.
Қызылбілек оба қорымы (43) б.з.д. І мың ж.
археология
Қызылбілек ауылынан 1 шақырым оңтүстікте
289.
Кіндіктөбе 1 елді мекені
VІ-VІІІ ғғ.
археология
Қызылжалау ауылынан 1 шақырым солтүстікте, Қызылбілек өзенінің оң жағасында

290.
Поселение Киндиктобе 2
VІ-VІІІ вв.
археология
в 3 км к северу от села Кызылжалау, на левой террасе безымянного родника
291.
Поселение Киндиктобе 3
VІ-VІІІ вв.
археология
в 3 км к северо-западу от села Кызылжалау
292.
Поселение
ХІІ-ХVІ вв.
археология
в 4 км к северо-востоку от села Екпинди, на левом берегу реки Донгизтау
293.
Курганный могильник (6)
І-ІV вв.
археология
в 2 км к северу от села Нысанбек
294.
Городище Нысанбектобе
VІІІ-ХІІ вв.
археология
в 0,5 км на северной окраине села Нысанбек
295.
Городище убежище
ХІІ-ХVІІ вв.
археология
в 1 км к юго-западной части села Тасарык
296.
Поселение
VІІІ-ХІІ вв.
археология
в 5 км к юго-западной окраине села Тасарык, на левом берегу реки Сайрамсу
297.
Поселение Тобешик
VІІІ-ХІІ вв.
археология
в 3 км к юго-западу от села Тасарык, на левом берегу реки Сайрамсу
298.
Городище
VІ-Х вв.
археология
на левой надпойменной террасе реки Сайрамсу, в центре села Тасарык
299.
Курганы одиночные (3)
І-ІV вв.
археология
3 км к северу от села Диханколь
300.
Баня Екпинди
ІХ-ХІІ вв.
археология
1 км севернее от села Екпинди.
301.
Поселение Каскатобе
VІ-VІІІ вв.
археология
северная окраина села Жанажол.
Географические координаты
с.ш. 42о03.949., в.д. 069о53.215.
302.
Поселение Пельметобе
ІV-VІ в.в.
археология
у северной окраины села Жанажол.
Географические координаты
с.ш. 42о03.803., в.д. 069о73.302.
303.
Поселение Ачисайтобе
VІІІ-ХІІ вв
археология
5 км к юго-западу от села Жанажол, на правом берегу реки Бадам.
Географические координаты
с.ш. 42о01'892", в.д. 69о53'644"
304.
Городище Даркембектобе
ХІІ-ХVІІІ вв.
археология
восточная окраина села Казахстан, на правом берегу реки Сайрамсу.
Географические координаты
с.ш. 42о15.292. в.д. 070о02.053.
305.
Городище Дауттобе (Есим хан)
ХІV-ХVІІІ вв.
археология
на южной окраине села Кенесарык, на правом берегу реки Сайрамсу.
Географические координаты
с.ш. 42о13.642., в.д. 070о10.886.
306.
Поселение укрепленное Керегетас 1
VІ-Х вв.
археология
в 1 км. к юго-западу от села Каскасу, на правом берегу реки Керегетас.
Географические координаты
с.ш. 42о13.148., в.д. 070о10.270.
307.
Поселение Керегетас 2
VІ-Х вв.н.э.
археология
в 1 км. к югу от села Керегетас, на плато
308.
Курган одиночный
І в. до. н.э.
археология
1,5 км. к югу от села Керегетас, на плато
309.
Курган одиночный у села Каскасу
І в. до. н.э.
археология
1,5 км. к югу от села Каскасу.
Географические координаты
с.ш. 42о12.572., в.д. 070о11.171.

290.
Кіндіктөбе 2 елді мекені
VІ-VІІІ ғғ.
археология
Қызылжалау ауылынан 3 шақырым солтүстікте, атауы жоқ бұлақтың сол жағалық террасасында
291.
Кіндіктөбе 3 елді мекені
VІ-VІІІ ғғ.
археология
Қызылжалау ауылынан 3 шақырым солтүстік-батысында
292.
Елді мекен
ХІІ-ХVІ ғғ.
археология
Екпінді ауылынан 4 шақырым солтүстік-шығыста, Доңғызтау өзенінің сол жағалауында
293.
Оба қорымы (6)
І-ІV ғғ.
археология
Нысанбек ауылынан 2 шақырым солтүстікте
294.
Нысанбектөбе қалашығы
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Нысанбек ауылының солтүстік шетінде 0,5 шақырым жерде
295.
Қалашық қамал
ХІІ-ХVІІ ғғ.
археология
Тасарық ауылының оңтүстік-батыс шетінде 1 шақырым жерде
296.
Елді мекен
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Тасарық ауылының оңтүстік-батыс шетінде 5 шақырым жерде, Сайрамсу өзенінің сол жағасында
297.
Төбешік елді мекені
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Тасарық ауылынан 3 шақырым оңтүстік-батыста, Сайрамсу өзенінің сол жағасында
298.
Қалашық
VІ-Х ғғ.
археология
Тасарық ауылының орталығында, Сайрамсу өзенінің сол жағалық террасасында
299.
Жеке обалар (3)
І-ІV ғғ.
археология
Диқанкөл ауылынан солтүстікке қарай 3 шақырым жерде
300.
Екпінді моншасы
ІХ-ХІІ ғғ.
археология
Екпінді ауылынан 1 шақырым солтүстікте
301.
Қасқатөбе елді мекені
VІ-VІІІ ғғ.
археология
Жаңажол ауылының солтүстік шетінде.
Географиялық координаттары
с.к. 42о03.949. ш.ұ. 069о53.215.
302.
Пелметөбе елді мекені
ІV-VІ ғғ.
археология
Жаңажол ауылының солтүстік шетінде.
Географиялық координаттары
с.к. 42о03.803. ш.ұ. 069о73.302.
303.
Ащысайтөбе елді мекені
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Жаңажол ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5 шақырым жерде, Бадам өзенінің оң жағасында.
Географиялық координаттары
с.к. 42о01'892".ш.ұ. 69о53'644"
304.
Даркембектөбе қалашығы
ХІІ-ХVІІІ ғғ.
археология
Қазақстан ауылының шығыс шетінде, Сайрамсу өзенінің оң жағасында.
Географиялық координаттары
с.к. 42о15.292. ш.ұ. 070о02.053.
305.
Дәуіттөбе қалашығы (Есім хан)
ХІV-ХVІІІ ғғ.
археология
Кеңесарық ауылының оңтүстік шетінде, Сайрамсу өзенінің оң жағасында.
Географиялық координаттары
с.к. 42о13.642. ш.ұ. 070о10.886.
306.
Керегетас 1 нығайтылған елді мекені VІ-Х ғғ.
археология
Қасқасу ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1 шақырым, Керегетас өзенінің оң жағасы.
Географиялық координаттары
с.к. 42о13.148. ш.ұ. 070о10.270.
307.
Керегетас 2 елді мекені
VІ-Х ғғ.
археология
Керегетас ауылынан оңтүстікке қарай 1 шақырым жерде, үстіртте
308.
Жеке оба
б.з.д. І мың ж.
археология
Керегетас ауылынан оңтүстікке қарай 1,5 шақырым жерде, үстіртте
309.
Қасқасудағы жеке оба
б.з.д.І мың ж.
археология
Қасқасу ауылынан оңтүстікке қарай 1,5 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к. 42о12.572. ш.ұ. 070о11.171.

310.
Поселение убежище Аулиетобе
ХІV-ХVІІІ вв.
археология
4 км. к югу от села Коксайек, на левом берегу реки Сайрамсу.
Географические координаты
с.ш. 42о14.527., в.д. 070о04.157.
311.
Поселение Жотатобе
ІV-VІІІ вв.
археология
у восточной окраины села Коксаек.
Географические координаты
с.ш. 42о13.656., в.д. 070о04.564.
312.
Городище Торткультобе
ХІІІ-ХVІІІ вв.
археология
у западной окраины села Коксаек.
Географические координаты
с.ш.42о12.491., в.д. 070о04.716.
313.
Городище Косагаштобе
ХІІ-ХVІІ вв.
археология
у села Косагаш, на левом берегу реки Донгузтау.
Географические координаты
с.ш. 42о07.245. в.д. 069о58.131.
314.
Поселение Кулалытобе
VІІІ-ХІІ вв.
археология
северная окраина села Косагаш, на левом берегу реки Донгузтау.
Географические координаты
с.ш. 42о07.802. в.д. 069о59.132.
315.
Поселение Журынтобе
VІ-Х вв.
археология
на юго-восточной окраины села Майбулак.
Географические координаты
с.ш. 42о15.809. в.д. 070о14.847.
316.
Поселение Майтобе
VІ-VІІІ вв.
археология
в центре села Майбулак, у дороги.
Географические координаты
с.ш. 42о15.809. в.д. 070о11.847.
317.
Городище Майбулактобе
VІІІ-ХІІ вв.
археология
западная часть села Майбулак.
Географические координаты
с.ш. 42о16.379. в.д. 070о11.138.
318.
Поселение Торткультобе
VІІІ-ХІІ вв.
археология
на левом высоком берегу реки Майбулак, у села Майбулак.
319.
Городище Султанрабад VІІІ-ХІV вв.
археология
юго-восточная окраина села Султанрабат, на левом берегу реки Бадам.
Географические координаты
с.ш. 42о11.096. в.д. 069о49.358.
320.
Поселение Тулькитобе
ХІ-ХVІІ в.в.
археология
на левом берегу реки Бадам, юго-западнее села Тогайна.
Географические координаты
с.ш. 42о07.544. в.д. 069о51.968.
321.
Поселение Тогайна 1
VІІІ-ХІІ вв.
археология
на левом берегу реки Бадам, в центре села Тогайна.
Географические координаты
с.ш. 42о07.448. в.д. 069о51.970.
322.
Поселение Тогайна 2
Х-ХІІ вв.
археология
на левом берегу реки Бадам, юго-западнее села Тогайна.
Географические координаты
с.ш. 42о07.376. в.д. 069о51.964.
323.
Городище Тогайнатобе
VІІІ-ХІІ вв.
археология
левый берег реки Бадам, у села Тогайна
324.
Курган одиночный
І-ІV вв.
археология
1 км юго-западнее села Тогус, на высоком левом берегу реки Бадам.
Географические координаты
с.ш. 42о13.522. в.д. 069о47.526.
325.
Курганы одиночный
І-ІV вв.
археология
0,7 км к западу от села Тогус, у водохранилища Бадам.
Географические координаты
с.ш. 42о13.807. в.д. 069о47.106.
326.
Поселение Жартытобе
VІІІ-ХІІ вв.
археология
4 км западнее села Тогус, правый берег реки Бадам.
Географические координаты

310.
Әулиетөбе қамал елді мекені
ХІV-ХVІІІ ғғ.
археология
Көксәйек ауылынан оңтүстікке қарай 4 шақырым, Сайрамсу өзенінің сол жағасында.
Географиялық координаттары
с.к. 42о14.527. ш.ұ. 070о04.157.
311.
Жотатөбе елді мекені
VІ-VІІІ ғғ.
археология
Көксәйек ауылының шығыс шетінде.
Географиялық координаттары
с.к. 42о13.656. ш.ұ. 070о04.564.
312.
Төрткүлтөбе қалашығы
ХІІІ-ХVІІІ ғғ.
археология
Көксәйек ауылының батыс шетінде.
Географиялық координаттары
с.к. 42о12.491. ш.ұ. 070о04.716.
313.
Қосағаштөбе қалашығы
ХІІ-ХVІІ ғғ.
археология
Қосағаш ауылының орталығында, Доңызтау өзенінің сол жағасында.
Географиялық координаттары
с.к. 42о07.245. ш.ұ. 069о58.131.
314.
Құлалытөбе елді мекені
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Қосағаш ауылының солтүстік шетінде, Доңызтау өзенінің сол жағасында.
Географиялық координаттары
с.к. 42о07.802. ш.ұ. 069о59.132.
315.
Жұрынтөбе елді мекені
VІ-Х ғғ.
археология
Майбұлақ ауылының оңтүстік-шығыс шетінде.
Географиялық координаттары
с.к. 42о15.809. ш.ұ. 070о14.847.
316.
Майтөбе елді мекені
VІ-VІІІ ғғ.
археология
Майбұлақ ауылының орталығында, жол бойында.
Географиялық координаттары
с.к. 42о15.809. ш.ұ. 070о11.847.
317.
Майбұлақтөбе қалашығы
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Майбұлақ ауылының батыс шетінде.
Географиялық координаттары
с.к. 42о16.379. ш.ұ. 070о11.138.
318.
Төрткүлтөбе елді мекені
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Майбұлақ ауылының орталығында, Майбұлақ өзенінің биік сол жағасында
319.
Сұлтанрабат қалашығы
VІІІ-ХІV ғғ.
археология
Сұлтанрабат ауылының оңтүстік-шығысында, Бадам өзенінің сол жағасында.
Географиялық координаттары
с.к. 42о11.096. ш.ұ.. 069о49.358.
320.
Түлкітөбе елді мекені
ХІ-ХVІІ ғғ.
археология
Бадам өзенінің сол жағасында, Тоғайна ауылының оңтүстік-батысында.
Географиялық координаттары
с.к. 42о07.544. ш.ұ. 069о51.968.
321.
Тоғайна 1 елді мекені
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Бадам өзенінің сол жағасында, Тоғайна ауылының орталығында.
Географиялық координаттары
с.к. 42о07.448. ш.ұ. 069о51.970.
322.
Тоғайна 2 елді мекені
Х-ХІІ ғғ.
археология
Бадам өзенінің сол жағасында, Тоғайна ауылының оңтүстік-батысында.
Географиялық координаттары
с.к. 42о07.376. ш.ұ. 069о51.964.
323.
Тоғайнатөбе қалашығы
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Тоғайна ауылының орталығында, Бадам өзенінің сол жағасында.
324.
Жеке оба
І-ІV ғғ.
археология
Тоғыс ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1 шақырым жерде, Бадам өзенінің сол жағасында, биікте.
Географиялық координаттары
с.к. 42о13.522. ш.ұ. 069о47.526.
325.
Жеке оба
І-ІV ғғ.
археология
Тоғыс ауылынан батысқа қарай 0,7 шақырым жерде, Бадам су қоймасының қасында.
Географиялық координаттары
с.к. 42о13.807. ш.ұ. 069о47.106.
326.
Жартытөбе елді мекені
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Тоғыс ауылынан 4 шақырым батыста, Бадам өзенінің оң жағасында.
Географиялық координаттары

с.ш. 42о14.337. в.д. 069о47.233.
327.
Курганы одиночные (6)
VІІІ-ХІІ вв.
археология
2 км к юго-востоку села Шубарагаш. Правый берег реки Донгузтау.
Географические координаты
с.ш. 42о08.965. в.д. 070о02.456.
328.
Поселения Жолбарыстобе
VІІІ-ХІІ вв.
археология
1 км северо-восточнее села Шубарагаш, на левом высоком берегу Донгузтау.
Географические координаты
с.ш. 42о08.142. в.д. 070о01.825.
329.
Курганная группа Жолбарыс (81)
І-ІV вв.
археология
1 км южнее села Шубарагаш, на плато.
Географические координаты
с.ш. 42о07.332. в.д. 070о01.658.
Тюлькубасского района
330.
Церковь Покрова Пресвятыни Богородицы
XIX в.
градостроительство и архитектуры
в северной части села Шакпак
331.
Церковно-приходская школа
конец XIX в.
градостроительство и архитектуры
в северо-восточной части села Шакпак
332.
Караултобе
VІІІ-ХІІ вв.
археология
7,5 км к юго-востоку от села Шакпакбаба
Географические координаты
с. ш. 42о28’43”, в. д. 070о38’37”
333.
Торткуль
VІІІ-ХІІ вв.
археология
6 км к востоку от села Шакпакбаба
Географические координаты
с.ш. 42о30’54”, в. д. 070о37’78”
334.
Группа курганов (2)
ранний железный век
археология
4 км к северо-востоку от села Шакпакбаба
Географические координаты
с.ш. 42о31’29”, в. д. 070о36’02”
335.
Городище Такиялытобе
VІІІ-ХІІ вв.
археология
4 км к юго-востоку от села Шакпакбаба, рядом с автотрассой Шымкент-Алматы.
Географические координаты
с.ш. 42о28’84”, в. д. 070о35’21”
336.
Поселение Тогуз кумалак
VІІІ-ХІІ вв.
археология
2,4 км к югу от железно-дорожного разъезда № 114.
Географические координаты
с.ш. 42о28’29”, в. д. 070о34’14”
337.
Поселение Шакпакбаба
V-VІІІ вв
археология
2, км к югу от села Шакпакбаба, в 2, км к западу от железно-дорожного разъезда № 114.
Географические координаты
с.ш. 42о29’95”, в. д. 070о32’29”
338.
Курганный могильник
Каратаз (7)
ранний железный век
археология
1 км к югу от села Шакпакбаба, на левом берегу реки Арысь.
Географические координаты
с.ш. 42о29’03”, в. д. 070о31’96”
339.
Поселение Жабагылытобе
І-V вв.
археология
8 км к юго-западу от села Шакпакбаба, недалеко от выхода реки Жабаглысу из ущелья, на правом берегу реки.
Географические координаты
с.ш. 42о26’43”, в. д. 070о31’13”
340.
Курганный могильник Жабагылы
ранний железный век
археология
7 км к юго-западу от села Шакпакбаба.
341.
Поселение Аюжилга
Х-ХІІ вв.
археология
3,4 км к юго-западу от села Жабагылы.
Географические координаты
с.ш. 42о24’86”, в. д. 070о30’32”

с.к. 42о14.337. ш.ұ. 069о47.233.
327.
Жеке обалар (6)
І-ІV ғғ.
археология
Шұбарағаш ауылынан 2 шақырым оңтүстік-шығыста, Доңызтау өзенінің оң жағасында.
Географиялық координаттары
с.к. 42о08.965. ш.ұ. 070о02.456.
328.
Жолбарыстөбе елді мекені
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Шұбарағаш ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым жерде, Доңызтау өзенінің сол жағасында биікте.
Географиялық координаттары
с.к. 42о08.142. ш.ұ. 070о01.825.
329.
Жолбарыс обалар тобы (81)
І-IV ғғ.
археология
Шұбарағаш ауылының оңтүстігінде 1 шақырым жерде, шатқалда.
Географиялық координаттары
с.к. 42о07.332. ш.ұ. 070о01.658.
Түлкібас ауданы
330.
Покров Пресвятыня Богородица шіркеуі
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Шақпақ ауылының солтүстік шетінде
331.
Шіркеулік мектеп
ХІХ ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет
Шақпақ ауылының солтүстік-шығыс шетінде
332.
Қарауылтөбе
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Шақпақбаба ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 7,5 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о28’43”. ш.ұ. 070о38’37”
333.
Төрткүл
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Шақпақбаба ауылынан шығысқа қарай 6 шақырым жерде.
Географиялық координаттары с.к.42о30’54”, ш.ұ.070о37’78”
334.
Обалар тобы (2)
ерте темір ғасыры
археология
Шақпақбаба ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к. 42о31’29”. ш.ұ.070о36’02”
335.
Тақиялытөбе қалашығы
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Шақпақбаба ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым жерде. Шымкент-Алматы көлік жолында.
Географиялық координаттары с.к.42о28’84”., ш.ұ.070о35’21”
336.
Тоғыз құмалақ елді мекені
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
№ 114 темір жол бекетінен оңтүстікке қарай 2,4 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о28’29”., ш.ұ.070о34’14”
337.
Шақпақбаба елді мекені
V-VІІІ ғғ.
археология
Шақпақбаба ауылынан оңтүстікке қарай 2 шақырым, № 114 темір жол бекетінен батысқа қарай 2 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о29’95”., ш.ұ.070о32’29”
338.
Қаратаз обалар қорымы (7)
ерте темір ғасыры
археология
Шақпақбаба ауылынан оңтүстікке қарай 1 шақырым, Арыс өзенінің сол жағасында.
Географиялық координаттары с.к.42о29’03”., ш.ұ.070о31’96”
339.
Жабағылытөбе елді мекені
І-V ғғ.
археология
Шақпақбаба ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 8 шақырым жерде, Жабағылысу өзенінің тау шатқалынан шыққан жеріне жақын, өзеннің оң жағасында.
Географиялық координаттары
с.к. 42о26’43”., ш.ұ.070о31’13”
340.
Жабағылы оба қорымы
ерте темір ғасыры
археология
Шақпақбаба ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 7 шақырым жерде
341.
Аюжылға елді мекені
Х-ХІІ ғғ.
археология
Жабағылы ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3,4 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о24’86”. ш.ұ.070о30’32”

342.
Поселение Талдыбулак
VІІІ-ХІІ вв.
археология
2,5 км к югу от села Жабаглы.
Географические координаты
с.ш. 42о25’31”, в. д. 070о28’ 52”
343.
Поселение Жабагылы
VІІІ -ХІІ вв.
археология
0,7 км к югу от села Жабагылы.
Географические координаты
с.ш. 42о25’71”, в. д. 070о28’ 84”
344.
Курганный могильник Абайл
ранний железный век
археология
0,5 км к востоку от села Абайл.
Географические координаты
с.ш. 42о28’84”, в. д. 070о28’ 90”
345.
Курганная группа (7)
I в. до н. э. - I в. н. э
археология
1 км к юго-востоку от села Абайл
346.
Поселение
VІ-VІІІ вв.
археология
6,9 км к востоку от села Акбийк, на правом берегу безымянного источника.
Географические координаты
с.ш. 42о31’27”, в. д. 070о30’ 77”
347.
Курган
ранний железный век
археология
5,1 км к востоку от села Акбийк.
Географические координаты
с.ш.42о31’37”, в.д. 070о29’ 35”
348.
Поселение
Х-ХІІ вв.
археология
на западной окраине села Акбийк, на правом берегу реки Арысь, у автотрассы Шымкент-Тараз.
Географические координаты
с.ш.42о31’43”, в.д. 070о24’ 26”
349.
Торткуль Кызылбел
VІІІ-ХІІ вв.
археология
6 км к северо-востоку от села Сарытор, на спуске перевала, на левобережной террассе реки Кулан.
Географические координаты
с.ш. 42о25’31”, в. д. 070о26’ 73”
350.
Каменные сооружения
ХVІІ-ХVІІІ вв.
археология
6 км к северо-востоку от села Кулан, на правом берегу реки Ашибулак, правый приток реки Кулан.
Географические координаты
с.ш. 42о37’77”, в.д. 070о26’ 90”
351.
Курганная группа Кулан (10)
ранний железный век
археология
3 км к северо-востоку от села Кулан, на правом берегу водохранилища.
Географические координаты
с.ш. 42о36’42”, в.д. 070о23’ 73”
352.
Поселение Кулантобе
ІV-VІІІ вв.
археология
на западной окраине села Т. Рыскулова.
Географические координаты
с.ш. 42о34’03”, в.д. 070о19’ 10”
353.
Поселение Ванновское
VІІІ-Х вв.
археология
на западной окраине села Т. Рыскулов, недалеко от впадения реки Кулан в реки Арысь.
Географические координаты
с.ш. 42о28’51”, в.д. 070о 21’64”
354.
Курган
ранний железный век
археология
на западной окраине села Т. Рыскулов, в 0,5 км к северу от левого берега реки Арысь.
Географические координаты
с.ш. 42о32’52”, в.д. 070о 19’10”
355.
Поселение Жамбасарык
VІ-ІХ вв.
археология
на юго-западной окраине села Т. Рыскулов.
Географические координаты
с.ш. 42о31’75”, в.д. 070о 19’52”
356.
Поселение Арысь
VІІІ-ХІІ вв.
археология
на восточной окраине села Т. Рыскулов.
Географические координаты
с.ш. 42о31’80”, в.д. 070о 22’00”

342.
Талдыбұлақ елдімекені
VIII-ХІІ ғғ.
археология
Жабағылы ауылынан оңтүстікке қарай 2,5 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о25’31”. ш.ұ.070о28’ 52”
343.
Жабағылы елді мекені
VIII-ХІІ ғғ.
археология
Жабағылы ауылынан оңтүстікке қарай 0,7 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о25’71”. ш.ұ.070о28’ 84”
344.
Абайл обалар қорымы
ерте темір ғасыры
археология
Абайл ауылынан шығысқа қарай 0,5 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о28’84”. ш.ұ.070о28’ 90”
345.
Обалар тобы (7)
б.з.д. I ғ. - б.з. I ғ.
археология
Абайл ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым жерде.
346.
Елді мекен
VІ-VІІІ ғғ.
археология
Ақбиік ауылынан шығысқа қарай 6,9 шақырым жерде, атауы жоқ қайнар көзінің оң жағасында.
Географиялық координаттары с.к.42о31’27”. ш.ұ.070о30’ 77”
347.
Оба
ерте темір ғасыры
археология
Ақбиік ауылынан шығысқа қарай 5,1 шақырым жерде.
Географиялық координаттары с.к.42о31’37”.ш.ұ.070о29’ 35”
348.
Елді мекен
Х-ХІІ ғғ.
археология
Ақбиік ауылының батыс шетінде, Арыс өзенінің оң жағасында, Шымкент-Тараз автокөлік жолының жағасында.
Географиялық координатары
с.к.42о31’43”. ш.ұ.070о24’ 26”
349.
Қызылбел төрткүлі
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Сарытор ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 6 шақырым жерде, Құлан өзенінің сол жағалық террасасында, биік жотадан түсе берісте.
Географиялық координаттары
с.к.42о25’31”,ш.ұ.070о26’ 73”
350.
Тастан өрілген үйлесімдер
ХVІІ-ХVІІІ ғғ.
археология
Құлан ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 6 шақырым жерде, Ащыбұлақ өзенінің оң жағасында. Құлан өзенінің оң жақ құйылысында.
Географиялық координаттары с.к.42о37’77”. ш.ұ.070о26’ 90”
351.
Кұлан оба тобы (10)
ерте темір ғасыры
археология
Құлан ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым жерде, су қоймасының оң жағасында.
Географиялық координаттары с.к.42о36’42”, ш.ұ.070о23’ 73”
352.
Құлантөбе елді мекені
ІV-VІІІ ғғ.
археология
Т.Рысқұлов ауылының батыс шетінде.
Географиялық координаттары с.к.42о34’03”., ш.ұ.070о19’ 10”
353.
Вановка елді мекені
VІІІ-Х ғғ.
археология
Т.Рысқұлов ауылының батыс шетінде, Құлан өзенінің Арыс өзенінің құятын жеріне жақын.
Географиялық координаттары
с.к.42о28’51”., ш.ұ.070о 21’64”
354.
Оба
ерте темір ғасыры
археология
Т.Рысқұлов ауылының батыс шетінде, Арыс өзенінің сол жағасынан солтүстікке қарай 0,5 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о32’52”., ш.ұ.070о 19’10”
355.
Жамбасарық елді мекені
VІ-ІХ ғғ.
археология
Т.Рысқұлов ауылының оңтүстік-батыс шетінде.
Географиялық координаттары
с.к.42о31’75”., ш.ұ.070о 19’52”
356.
Арыс елді мекені
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Т.Рысқұлов ауылының шығыс шетінде.
Географиялық координаттары
с.к.42о31’80”., ш.ұ.070о 22’00”

357.
Курган
ранний железный век
археология
1,5 км к югу от села Дауан.
Географические координаты
с.ш. 42о30’64”, в.д. 070о 24’09”
358.
Поселение Карагашты
VІ-ІХ вв
археология
2 км к югу-востоку от села Дауан, в начале глубокого сая.
Географические координаты
с.ш. 42о30’30”, в.д. 070о 25’30”
359.
Поселение Теренсай
VІ-ІХ вв
археология
3 км к востоку от села Бакыбек.
Географические координаты
с.ш. 42о30’21”, в.д. 070о 22’14”
360.
Поселение Дегелекжар
Х-ХІІ вв.
археология
5 км к востоку от села Керейт. На правом берегу реки Арысь.
Географические координаты
с.ш. 42о35’10”, в.д. 070о00’17”
361.
Поселение Актобе
VІ-ІХ вв.
археология
4 км к юго-востоку от села Бакыбек.
Географические координаты
с.ш. 42о29’78”, в.д. 070о 23’16”
362.
Торткуль
Х-ХІІ вв.
археология
1 км к северу от правого берега реки Аксу.
Географические координаты
с.ш. 42о19’77”, в.д. 070о 15’84”
363.
Поселение Такиятобе
Х-ХІІ вв.
археология
1,3 км к юго-востоку от села Ирсу.
Географические координаты
с.ш. 42о21’51”, в.д. 070о 23’27”
364.
Поселение Карагашты Бастау
VІ-ХІІ вв.
археология
2,5 км к востоку от села Ирсу.
Географические координаты
с.ш. 42о22’35”, в.д. 070о 24’24”
365.
Курганный могильник Аршалысай (9)
ранний железный век
археология
3,9 км к северо-востоку от села Ирсу.
Географические координаты
с.ш. 42о23’39”, в.д. 070о 22’29”
366.
Группа курганов Аршалысай (2)
ранний железный век
археология
4,5 км к северу от села Ирсу.
Географические координаты
с.ш. 42о24’49”, в.д. 070о 22’58”
367.
Курганный могильник Ирсу (6)
ранний железный век
археология
0,8 км к югу от села Ирсу.
Географические координаты
с.ш. 42о22’03”, в.д. 070о 24’49”
368.
Группа курганов (3)
ранний железный век
археология
0,3 км к востоку от села Ирсу.
Географические координаты
с.ш. 42о22’57”, в.д. 070о 22’47”
369.
Поселение Ирсу
Х-ХІІ вв.
археология
0,5 км к юго-востоку от села Ирсу, на левом берегу реки Ирсу.
Географические координаты
с.ш. 42о22’27”, в.д. 070о 22’51”
370.
Поселение Майтобе
ІV-VІІІ вв.
археология
8,5 км к югу от села Елтай.
Географические координаты
с.ш. 42о23’10”, в.д. 070о 23’59”
371.
Торткуль
Х-ХІІ вв.
археология
4 км к югу от села Елтай.
Географические координаты
с.ш. 42о24’76”, в.д. 070о 22’72”
372.
Курганный могильник Бораншы (7)
ранний железный век
археология
3 км к югу от села Ирсу.
Географические координаты
с.ш. 42о25’71”, в.д. 070о 22’99”

357.
Оба
ерте темір ғасыры
археология
Дауан ауылынан оңтүстікке қарай 1,5 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о30’64”.ш.ұ.070о 24’09”
358.
Қарағашты елді мекені
VІ-ІХ ғғ
археология
Дауан ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым, терең сай басталған жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о30’30”., ш.ұ.070о 25’30”
359.
Тереңсай елді мекені
VІ-ІХ ғғ
археология
Бақыбек ауылынан шығысқа қарай 3 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о30’21”., ш.ұ.070о 22’14”
360.
Дегелекжар елді мекені
Х-ХІІ ғғ.
археология
Керейт ауылынан 5 шақырым шығыста, Арыс өзенінің оң жағалауында.
Географиялық координаттары
с.к.42о35’10”., ш.ұ.070о00’17”
361.
Ақтөбе елді мекені
VІ-ІХ ғғ.
археология
Бақыбек ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о29’78”., ш.ұ.070о 23’16”
362.
Төрткүл
Х-ХІІ ғғ.
археология
Ақсу өзенінің оң жағасынан солтүстікке қарай 1 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о19’77”., ш.ұ.070о 15’84”
363.
Тақиятөбе елді мекені
Х-ХІІ ғғ.
археология
Иірсу ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 1,3 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о21’51”., ш.ұ.070о 23’27”
364.
Қарағашты бастау
елді мекені VІ-ХІІ ғғ.
археология
Иірсу ауылынан шығысқа қарай 2,5 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о22’35”. ш.ұ.070о 24’24”
365.
Аршалысай обалар қорымы (9)
ерте темір ғасыры
археология
Иірсу ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3,9 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о23’39”., ш.ұ.070о 22’29”
366.
Аршалысай обалар тобы (2)
ерте темір ғасыры
археология
Иірсу ауылынан солтүстікке қарай 4,5 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о24’49”., ш.ұ.070о 22’58”
367.
Иірсу обалар қорымы (6)
ерте темір ғасыры
археология
Иірсу ауылынан оңтүстікке қарай 0,8 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о22’03”. ш.ұ.070о 24’49”
368.
Обалар тобы (3)
ерте темір ғасыры
археология
Иірсу ауылынан шығысқа қарай 0,3 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о22’57”. ш.ұ.070о 22’47”
369.
Иірсу елді мекені
Х-ХІІ ғғ.
археология
Иірсу ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 0,5 шақырым, Иірсу өзенінің сол жағасында.
Географиялық координаттары
с.к.42о22’27”., ш.ұ.070о 22’51”
370.
Майтөбе елді мекені
ІV-VІІІ ғғ.
археология
Елтай ауылынан оңтүстікке қарай 8,5 шақырым жерде.
Географиялық координаттары с.к.42о23’10”., ш.ұ.070о 23’59”
371.
Төрткүл
Х-ХІІ ғғ.
археология
Елтай ауылынан оңтүстікке қарай 4 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о24’76”., ш.ұ.070о 22’72”
372.
Бораншы обалар қорымы (7)
ерте темір ғасыры
археология
Иірсу ауылынан оңтүстікке қарай 3 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о25’71”., ш.ұ.070о 22’99”

373.
Поселение Карабастаутобе ІІ
V-VІІІ вв.
археология
на восточной окраине села Кумисбастау.
Географические координаты
с.ш. 42о26’15”, в.д. 070о 25’83”
374.
Поселение
VІІІ-ХІІ вв.
археология
на западной окраине села Кумисбастау.
Географические координаты
с.ш. 42о26’71”, в.д. 070о 24’76”
375.
Поселение
Х-ХІІ вв.
археология
на западной окраине села Кемербастау.
Географические координаты
с.ш. 42о26’45”, в.д. 070о 24’93”
376.
Поселение
Х-ХІІ вв.
археология
0,5 км к юго-западу от села Кумисбастау.
Географические координаты
с.ш. 42о26’71”, в.д. 070о 24’72”
377.
Городище Ельтайтобе
Х-ХІІ вв.
археология
в центре села Елтай.
Географические координаты
с.ш. 42о27’45”, в.д. 070о 22’97”
378.
Поселение Мурдетобе 1
V-VІІІ вв.
археология
4 км к западу от села Кемербастау.
Географические координаты
с.ш. 42о33’41”, в.д. 070о 13’60”
379.
Поселение Мурдетобе 2
VІІІ-Х вв.
археология
3,8 км к западу от села Кемербастау.
Географические координаты
с.ш. 42о33’43”, в.д. 070о 13’61”
380.
Курган
Ранний железный век.
археология
1 км к югу от села Азаттык.
Географические координаты
с.ш. 42о32’83”, в.д. 070о 16’25”
381.
Городище Азаттыктобе
VІІІ-ХІ вв.
археология
около села Азаттык, на левом берегу реки Арысь, у впадения в нее реки Кулан.
Географические координаты
с.ш. 42о32’81”, в.д. 070о 17’85”
382.
Поселение Жыланды
VІ-VІІІ вв.
археология
на восточной окраине села Жыланды
383.
Поселение
Х-ХІІ вв.
археология
на западной окраине села Аманкельды, рядом с автотрассой Шымкент-Тараз.
Географические координаты
с.ш. 42о33’26”, в.д. 070о 12’96”
384.
Поселение 1
Х-ХІІ вв.
археология
на западной окраине села Аманкельды.
Географические координаты
с.ш. 42о30’98”, в.д. 070о 14’73”
385.
Поселение 2
Х-ХІІ вв.
археология
1 км к западу от села Аманкельды.
Географические координаты
с.ш. 42о30’99”, в.д. 070о 14’78”
386.
Поселение Шолтобе
V-VІІІ вв.
археология
2 км к северу от села Аманкельды.
Географические координаты
с.ш. 42о30’99”, в.д. 070о 14’78”
387.
Поселение Караултобе
І-ІV вв.
археология
1,5 км к северу от села Жаскешу.
Географические координаты
с.ш. 42о31’27”, в.д. 070о 11’56”
388.
Поселение Жартытобе
V-VІІІ вв.
археология
на восточной окраине села Жаскешу, на левом берегу реки Арысь, в пойме.
389.
Поселение Наймантобе
VІ-Х вв.
археология
на восточной окраине села Жаскешу, на левом берегу реки Арысь, в пойме.
Географические координаты
с.ш. 42о33’02”, в.д. 070’11’76”
390.
Поселение Жаскешу
V-VІІІ вв.
археология
на западной окраине села Жаскешу, на левом берегу озера Балыкшы.
Географические координаты

373.
Қарабастаутөбе 2 елді мекені
V-VІІІ ғғ.
археология
Күмісбастау ауылының шығыс шетінде.
Географиялық координаттары
с.к.42о26’15”., ш.ұ.070о 25’83”
374.
Елді мекен
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Күмісбастау ауылының батыс шетінде.
Географиялық координаттары
с.к.42о26’71”., ш.ұ.070о 24’76”
375.
Елді мекен
Х-ХІІ ғғ.
археология
Кемербастау ауылының батыс шетінде.
Географиялық координаттары
с.к.42о26’45”., ш.ұ.070о 24’93”
376.
Елді мекен
Х-ХІІ ғғ.
археология
Күмісбастау ауылынан 0,5 шақырым оңтүстік-батыста.
Географиялық координаттары
с.к.42о26’71”., ш.ұ.070о 24’72”
377.
Елтайтөбе қалашығы
Х-ХІІ вв.
археология
Елтай ауылының орталығында.
Географиялық координаттары
с.к.42о27’45”., ш.ұ.070о 22’97”
378.
Мүрдетөбе 1 елді мекені
V-VІІІ ғғ.
археология
Кемербастау ауылынан батысқа қарай 4 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о33’41”., ш.ұ.070о 13’60”
379.
Мүрдетөбе 2 елді мекені
VІІІ-Х ғғ.
археология
Кемербастау ауылынан батысқа қарай 3,8 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о33’43”., ш.ұ.070о 13’61”
380.
Оба
ерте темір ғасыры
археология
Азаттық ауылынан оңтүстікке қара 1 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о32’83”., ш.ұ.070о 16’25”
381.
Азаттықтөбе қалашығы
VІІІ-ХІ ғғ.
археология
Азаттық ауылының маңында, Арыс өзенінің сол жағасында. Құлан өзенінің құятын жерінде.
Географиялық координаттары
с.к.42о32’81”., ш.ұ.070о 17’85”
382.
Жыланды елді мекені
V-VІІІ ғғ.
археология
Жыланды ауылының шығыс шетінде.
383.
Елді мекен
Х-ХІІ ғғ.
археология
Аманкелді ауылының батыс шетінде, Шымкент-Тараз жолына жақын жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о33’26”., ш.ұ.070о 12’96”
384.
Елді мекен 1
Х-ХІІ ғғ.
археология
Аманкелді ауылының батыс шетінде.
Географиялық координаттары
с.к.42о30’98”., ш.ұ.070о 14’73”
385.
Елді мекен 2
Х-ХІІ ғғ.
археология
Аманкелді ауылынан 1 шақырым батыста.
Географиялық координаттары
с.к.42о30’99”., ш.ұ.070о 14’78”
386.
Шөлтөбе елді мекені
V-VІІІ ғғ.
археология
Аманкелді ауылының солтүстікке қарай 2 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о30’99”., ш.ұ.070о 14’78”
387.
Қарауылтөбе елді мекені
І-ІV ғғ.
археология
Жаскешу ауылынан солтүстікке қарай 1,5 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о31’27”., ш.ұ.070о 11’56”
388.
Жартытөбе елді мекені
V-VІІІ ғғ.
археология
Жаскешу ауылының шығыс шетінде, Арыс өзенінің сол жағасында, жайылмада.
389.
Наймантөбе елді мекені
VІ-Х ғғ.
археология
Жаскешу ауылының шығыс шетінде, Арыс өзенінің сол жағасында, жайылмада.
Географиялық координаты
с.к.42о33’02”., ш.ұ.070’11’76”
390.
Жаскешу елді мекені
V-VІІІ ғғ.
археология
Жаскешу ауылының батыс шетінде, Балықшы көлінің сол жағалауында.
Географиялық координаттары

с.ш. 42о34’19”, в.д. 070’09’42”
391.
Группа курганов Желсай (2)
ранний железный век
археология
3 км к северо-западу от села Жаскешу.
Географические координаты
с.ш. 42о35’01”, в.д. 070’07’52”
392.
Поселение Жанузактобе
VІ-VІІІ вв.
археология
у села Жанузак, на правом берегу реки Жыланды, в пойме.
393.
Поселение Карабастау
Х-ХІІ вв.
археология
3,8 км к северо-востоку от села Абай, на правом берегу реки Улькен Кокбулак.
Географические координаты
с.ш. 42о38’29”, в.д. 070’09’41”
394.
Группа курганов Саламатсай (3)
ранний железный век
археология
8 км к северу от села Абай.
Географические координаты
с.ш. 42о41’95”, в.д. 070’09’59”
395.
Курган Унгирли
ранний железный век
археология
10,6 км к северу от села Абай, на левом берегу реки Унгирли.
Географические координаты
с.ш. 42о43’48”, в.д. 070’07’26”
396.
Городище Торткультобе
VІІІ-ХІІ вв.
археология
на западной окраине села Шарапкент.
Географические координаты
с.ш. 42о35’04”, в.д. 070’06’39”
397.
Поселение Балыкты 1
Х-ХІІ вв.
археология
на северной окраине села Шарапкент, на левом берегу реки Балыкты.
Географические координаты
с.ш. 42о35’06”, в.д. 070’07’14”
398.
Поселение Балыкты 2
Х-ХІІ вв.
археология
на юго-западной окраине села Балыкты.
Географические координаты
с.ш. 42о34’90”, в.д. 070’03’06”
399.
Городище Керейт Х-ХІІ вв.
археология
на левом берегу ручья родникового происхождения.
Географические координаты
с.ш. 42о35’12”, в.д. 069’57’52”
400.
Пещерная стоянка Караунгир
ІІІ тыс. до н.э. ІV-вв.
археология
10 км к северу от села Макталы.
Географические координаты
с.ш. 42о35’04”, в.д. 069’56’16”
401.
Курган Караултобе
ранний железный век
археология
1,5 км к югу от села Кайыршакты. Географические координаты
с.ш. 42о38’29”, в.д. 069’01’27”
402.
Торткуль Алтын Казган
ІV-VІІІ вв.
археология
4 км к востоку от села Каиршакты.
Географические координаты
с.ш. 42о35’12”, в. д. 070’57’52”
403.
Торткуль Карадон
ІV-VІІІ вв.
археология
2,3 км к северо-западу от села Каиршакты.
Географические координаты
с.ш. 42о39’46”, в.д. 070’54’58”
404.
Поселение Енбек
Х-ХІІ вв.
археология
на северной окраине села Енбек, на левом берегу реки Арысь.
Географические координаты
с.ш. 42о35’41”, в.д. 070’00’37”
405.
Поселение Мынбай
Х-ХІІ вв.
археология
3 км к востоку от села Мынбай.
Географические координаты
с.ш. 42о35’41”, в.д. 070’00’37”
406.
Поселение Машаттобе
VІ-Х вв.
археология
на левом берегу реки Машат, в пойме.
Географические координаты
с.ш. 42о34’17”, в.д. 069’51’05”
407.
Поселение Кершетас
VІ-Х вв.
археология
на правом берегу реки Машат, возле брода Бабаунгур, в 2 км к западу от села Кершетас.
Географические координаты

с.к.42о34’19”., ш.ұ.070’09’42”
391.
Желсай обалар тобы (2)
ерте темір ғасыры
археология
Жаскешу ауылының солтүстік-батысына қарай 3 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о35’01”., ш.ұ.070’07’52”
392.
Жанұзақтөбе елді мекені
VІ-VІІІ ғғ.
археология
Жанұзақ ауылы ішінде, Жыланды өзенінің оң жағасында. Жайылмалы жерде.
393.
Қарабастау елді мекені
Х-ХІІ ғғ.
археология
Абай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3,8 шақырым, Үлкен Көкбұлақ өзенінің оң жағасында.
Географиялық координаттары
с.к.42о38’29”., ш.ұ.070’09’41”
394.
Саламатсай обалар тобы (3)
ерте темір ғасыры
археология
Абай ауылынан солтүстікке қарай 8 шақырым.
Географиялық координаттары
с.к.42о41’95”., ш.ұ.070’09’59”
395.
Үңгірлі обасы
ерте темір ғасыры
археология
Абай ауылынан солтүстікке қарай 10,6 шақырым, Үңгірлі өзенінің сол жағасында.
Географиялық координаттары
с.к.42о43’48”., ш.ұ.070’07’26”
396.
Төрткүлтөбе қалашығы
VІІІ-ХІІ ғғ.
археология
Шарапкент ауылының батыс шетінде.
Географиялық координаттары
с.к.42о35’04”., ш.ұ.070’06’39”
397.
Балықты 1 елді мекені
Х-ХІІ ғғ.
археология
Шарапкент ауылының солтүстік шетінде, Балықты өзенінің сол жағасында.
Географиялық координаттары
с.к.42о35’06”., ш.ұ.070’07’14”
398.
Балықты 2 елді мекені
Х-ХІІ ғғ.
археология
Балықты ауылының оңтүстік-батыс шетінде.
Географиялық координаттары
с.к.42о34’90”., ш.ұ. 070’03’06”
399.
Керейт қалашығы
Х-ХІІ ғғ.
археология
Өзен тәріздес бұлақтың сол жағасында.
Географиялық координаттары
с.к.42о35’12”., ш.ұ. 069’57’52”
400.
Қараүңгір тұрағы
б.з.д. ІІІ- ІV ғғ.
археология
Мақталы аулынан 10 шақырым солтүстікте.
Географиялық координаттары
с.к.42о35’04”., ш.ұ. 069’56’16”
401.
Қараултөбе обасы
ерте темір ғасыры
археология
Қайыршақты ауылынан оңтүстікке қарай 1,5 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о38’29”., ш.ұ.070’01’27”
402.
Алтын Қазған төрткүлі
ІV-VІІІ ғғ.
археология
Қайыршақты ауылынан шығысқа қарай 4 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о35’12”., ш.ұ. 070’57’52”
403.
Қарадөң төрткүлі
ІV-VІІІ ғғ.
археология
Қайыршақты ауылынан солтүстік-батысқа қарай 2,3 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о39’46”., ш.ұ. 070’54’58”
404.
Еңбек елді мекені
Х-ХІІ ғғ.
археология
Еңбек ауылының солтүстік шетінде, Арыс өзенінің сол жағасында.
Географиялық координаттары
с.к.42о35’41”., ш.ұ.070’00’37”
405.
Мыңбай елді мекені
Х-ХІІ ғғ.
археология
Мыңбай ауылынан шығысқа қарай 3 шақырым жерде.
Географиялық координаттары с.к.42о35’41”., ш.ұ.070’00’37
406.
Машаттөбе елді мекені
VІ-Х ғғ.
археология
Машат өзенінің сол жағасында, алқапта.
Географиялық координаттары
с.к.42о34’17”., ш.ұ.069’51’05”
407.
Кершетас елді мекені
VІ-Х ғғ.
археология
Машат өзенінің оң жағасында, Бабаүңгір өткелінің қасында, Кершетас ауылынан батысқа қарай 2 шақырым жерде.
Географиялық координаттары

с.ш. 42о30’32”, в.д. 070’55’72”
408.
Поселение Шенгельды
Х-ХІІ вв.
археология
на юго-восточной окраине села Кершетас, в 30 м от правого берега реки Машат.
Географические координаты
с.ш. 42о29’14”, в.д. 070о57’59”
409.
Курган Когалы
ранний железный век
археология
1 км к востоку от села Когалы.
Географические координаты
с.ш. 42о28’22”, в.д. 070о01’33”
410.
Курган Жырым (6)
ранний железный век
археология
1 км к югу от села Даубаба.
Географические координаты
с.ш. 42о27’09”, в.д. 070о11’15”
г.Туркестан
411.
Здание городского исполкома
ХІХ в.
градостроительство и архитектуры
в центре города на пересечений улиц Байбурт – Г.Мусурепова
412.
Здание горнизонного штаба ХІХ в.
градостроительство и архитектуры
улица Айтеке би, 1
413.
Мечеть Шамет-Ишана
ХІХ в.
градостроительство и архитектуры
в центре села Карнак
414.
Мавзолей Жунус-Ата ХVІІІ в.
градостроительство и архитектуры
в сельском кладбище села Икан
415.
Мечеть
XIX в.
градостроительство и архитектуры
в западной окраине села Икан
416.
Мавзолей Мендуана
ХІХ в.
градостроительство и архитектуры
в степи, в 20 км к юго-востоку от города Туркестана
417.
Минарет
ХІХ в.
градостроительство и архитектуры
на южной окраине села Шобанак
418.
Мавзолей Имам-Маркозы
XIX в.
градостроительство и архитектуры
на южной окраине села Шобанак
419.
Мавзолей Бала-би
XIX в.
градостроительство и архитектуры
в центре села Калинино
420.
Детская спортивная школа ХІХ в.
градостроительство и архитектуры
улица Амир-Темира, 3 а
421.
Здание аптеки
конец XIX в.
градостроительство
и архитектуры
на углу улицы Кожанова – Мусурепова
422.
Здание фабрики
"Эластик" ХХ в.
градостроительство и архитектуры
в 0,5 км северо-восточнее от мавзолея Х.А.Яссави, ныне современный музей
423.
Могильник Чага
ІV-VІІІ вв.
археология
на северной окраине села Чага
424.
Городище Икан
ІХ-ХVІІІ вв.
археология
в центре села Икан
Шардараинский район
425.
Мавзолей Узын-ата
ХІХ-ХХ вв.
градостроительство и архитектуры
в 4 км к северо-востоку от села Узын-ата
426.
Городище Сюткент
І-ХV вв.
археология
в 2 км к западу от села Сюткент
г. Шымкент
427.
Дворец металлургов
середина 1950-х гг.
градостроительство и архитектуры
улица 1 Мамыр, 10
428.
Дом жилой
начало ХХ в.
градостроительство и архитектуры
улица Анарова, 22
429.
Церковь Никольская начало XX в.
градостроительство и архитектуры
на территории детского парка Кен-баба
430.
Школа середина
1950-х гг.
градостроительство и архитектуры
улица Калдаякова, 12
431.
Городище Шымкент
ІІІ-ІІ вв до н.э.-ХІХ вв.
археология
южная часть города
432.
Курган (царский)
I-ІV вв.
археология
северная часть города на пересечении улиц Т. Рыскулова и Д. Конаева
433.
Курганный могильник (4)
І тыс. до н.э.
археология
на левом берегу реки Бадам, по дороге из города Шымкента в город Ташкент

с.к.42о30’32”., ш.ұ.070’55’72”
408.
Шеңгелді елді мекені
Х-ХІІ ғғ.
археология
Кершетас ауылының оңтүстік-шығыс шетінде, Машат өзенінің оң жағасынан 30 м. жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о 29’14”., ш.ұ.070о57’59”
409.
Қоғалы обасы
ерте темір ғасыры
археология
Қоғалы ауылынан шығысқа қарай 1 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о 28’22”., ш.ұ.070о 01’33”
410.
Жырым обалар тобы (6)
ерте темір ғасыры
археология
Дәубаба ауылынан оңтүстікке қарай 1 шақырым жерде.
Географиялық координаттары
с.к.42о27’09”., ш.ұ.070’11’15”
Түркістан қаласы
411.
Қалалық атқару комитетінің ғимараты ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Байбұрт - Ғ.Мүсірепов көшелерінің қиылысында, қала орталығында
412.
Гарнизон штабы ғимараты
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Әйтеке би көшесі, 1
413.
Шамет-ишан мешіті ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қарнақ ауылының орталығында
414.
Жүніс-ата кесенесі
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Иқан ауылы, ауылдық мазаратта
415.
Мешіт
XIX ғ.
қала құрылысы және сәулет
Иқан ауылының батыс бөлігінде
416.
Меңдуана кесенесі
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Далалы жерде, Түркістан қаласынан 20 шақырым оңтүстік-шығыста
417.
Мұнара
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Шобанақ ауылының оңтүстік шетінде
418.
Имам-Марқозы кесенесі
XIX ғ.
қала құрылысы және сәулет
Шобанақ ауылының оңтүстік шетінде
419.
Бала-би кесенесі
XIX ғ.
қала құрылысы және сәулет
Калинин ауылының орталығында.
420.
Балалар спорт мектебі
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Әмір-Темір көшесі, 3 А
421.
Дәріхана ғимараты ХІХ ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет
Қожанов-Мүсірепов көшелерінің қиылысы
422.
"Эластик" фабрикасының ғимараты ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қ.А.Яссауи кесенесінен солтүстік-шығысқа қарай 0,5 шақырым жерде, қазіргі мұражай орны
423.
Шаға обасы
ІV-VІІІ ғғ.
археология
Шаға ауылының солтүстік шетінде
424.
Иқан қалашығы ІХ-ХVІІІ ғғ.
археология
Иқан ауылының орталығында.
Шардара ауданы
425.
Ұзын-ата кесенесі
ХІХ-ХХ ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Ұзын-ата ауылынан 4 шақырым солтүстік-шығыста
426.
Сүткент қалашығы І-ХV ғғ.
археология
Сүткент ауылынан 2 шақырым батыста
Шымкент қаласы
427.
Металлургтар сарайы
1950 ж. ортасы
қала құрылысы және сәулет
1 Мамыр көшесі, 10
428.
Тұрғын үй
ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Анаров көшесі, 22
429.
Никольский шіркеуі
ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Кең-Баба балалар саябағының ішінде
430.
Мектеп
1950 ж. ортасы
қала құрылысы және сәулет
Қалдаяқов көшесі, 12
431.
Шымкент қалашығы
б.з.д ІІІ-ІІ ғғ. б.з.-ХІХ ғғ.
археология
қаланың оңтүстік бөлігінде
432.
Оба (патшалық)
І-ІV ғғ.
археология
қаланың солтүстік бөлігінде Д. Қонаев және Т. Рысқұлов көшелерінің қиылысы
433.
Оба қорымы (4)
б.з.д. І мың ж.
археология
Бадам өзенінің сол жағасы, Шымкент қаласынан Ташкентке шығар жолда

434.
Курган одиночный
І тыс. до н.э.
археология
на левом берегу реки Бадам, напротив масложиркомбината

434.
Жеке оба б.д.д І мың ж.
археология
Бадам өзенінің сол жағасы, майкомбинатына қарсы бетте