Об утверждении типового договора на оказание услуг аэроклубом
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 марта 2011 года № 139. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 29 марта 2011 года № 6852
В соответствии c пунктом 1 статьи 62 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Типовой договор на оказание услуг аэроклубом.
2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Адимолда Р.О.) в установленном порядке обеспечить представление настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Бектурова А.Г.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Кусаинов
Утвержден приказом
Министра транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 14 марта 2011 года № 139
Форма
Типовой договор
на оказание услуг аэроклубом
г. ________ "__" ____________ 20__ год
_______________________________________________________________,
(полное наименование юридического лица – аэроклуба)
именуемый (ое) (ая) в дальнейшем Аэроклуб, в лице __________________,
(должность, Ф.И.О.)
действующего на основании ________________________, с одной стороны и
(Устава, Положения и т.п.)
____________________________________________________________________,
(полное наименование юридического или физического лица)
именуемый (ое) (ая) в дальнейшем Владелец (Эксплуатант), в лице _____
___________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
действующего на основании ________________________, с другой стороны,
(Устава, Положения и т.п.)
заключили настоящий Договор на оказание услуг аэроклубом (далее -
Договор) о нижеследующем:
1. Предмет договора
1.1. Аэроклуб предоставляет услуги в соответствии с пунктом 2
статьи 62 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного
пространства Республики Казахстан и деятельности авиации".
1.2. Владелец (Эксплуатант) оплачивает услуги в порядке и сроки,
установленные настоящим Договором.
2. Воздушное судно Владельца (Эксплуатанта)
2.1. Владелец (Эксплуатант) в лице ____________________________
(собственник, иное право владения)
воздушного судна.
2.2. Воздушное судно отвечает требованиям нормативных правовых
актов в сфере гражданской авиации Республики Казахстан.

Аэроклубтың қызметтер көрсетуіне арналған үлгі шартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникацмия министрінің 2011 жылғы 14 наурыздағы N 139 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 29 наурызда № 6852 тіркелді
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 62-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Аэроклубтың қызметтер көрсетуіне арналған үлгі шарт бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (Р.Ө. Әдимолда) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлiгiне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация вице-министрі А.Ғ. Бектұровқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Ә. Құсайынов
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникация министрінің
2011 жылғы 14 наурыздағы
№ 139 бұйрығымен
бекітілген
Нысан
Аэроклуб қызметтерін көрсетуге арналған
Үлгі шарты
________ қ. 20___ жылғы "____" _____________
Бұдан әрі Аэроклуб деп аталатын,_________________________________,
заңды тұлғаның - аэроклубтың толық атауы
__________________________ негізінде әрекет ететін,__________________
(Жарғы, Ереже және т.с.) (лауазымы, Т.А.Ә.)
тұлғасында бір тараптан және ____________________________________,
Заңды және жеке тұлғаның толық атауы
одан әрі Иегер (Пайдаланушы) аталып,________________________негізінде
(Жарғы, Ереже және т.с.)
әрекет ететін ___________________________ тұлғасында екінші тараптан,
(лауазымы, Т.А.Ә.)
Аэроклуб қызметтерін көрсетуге арналған мына төмендегілер туралы осы Шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасты:
1. Шарттың мәні
1.1. Аэроклуб қызметтерді "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 62-бабы 2-тармағына сәйкес ұсынады.
1.2. Иегер (Пайдаланушы) қызметтерді осы Шартпен белгіленген тәртіпте және мерзімде төлейді.
2. Иегердің (Пайдаланушының) әуе кемесі
2.1. __________________________________________тұлғасындағы әуе
(меншік иесі, иелік етудің өзге құқығы)
кемесінің Иегері (Пайдаланушысы).
2.2. Әуе кемесі Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласындағы нормативтік-құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келуі қажет.

3. Права и обязанности сторон
Аэроклуб вправе:
3.1. Получать своевременную оплату за предоставляемые Владельцу
(эксплуатанту) услуги.
Аэроклуб обязан:
3.2. Обеспечить аварийное оповещение соответствующих служб при
возникновении особых случаев в полете и оказание необходимой помощи,
связанных с воздушными судами и экипажами Владельца (Эксплуатанта).
3.3. Передавать по каналам авиационной телеграфной связи сообщения,
связанные с непосредственным выполнением полетов Владельца
(Эксплуатанта).
3.4. Обеспечить Владельца (Эксплуатанта) оперативной,
аэронавигационной информацией и информацией, поступающей по каналам
управления воздушным движением.
3.5. Соблюдать требования законодательства Республики Казахстан
в области использования воздушного пространства и деятельности
гражданской авиации.
Владелец (Эксплуатант) вправе:
3.6. Получать качественные услуги, предоставляемые аэроклубом.
3.7. В любое время проверять качество и ход выполнения работ по
оказанию услуг Аэроклубом.
Владелец (Эксплуатант) обязан:
3.8. Предоставлять Аэроклубу необходимую информацию, касающуюся
вопросов обеспечения безопасности полетов, в соответствии с требованиями
законодательства Республики Казахстан в области использования воздушного
пространства и деятельности гражданской авиации.
3.9. Соблюдать все условия настоящего Договора.
4. Порядок и условия оплаты
4.1. Оплата услуг производится в соответствии с тарифами,
указанными в Перечне предоставляемых услуг, являющимся неотъемлемой
частью настоящего Договора.
4.2. Предоставление услуг Аэроклубом осуществляется на условиях
предварительной оплаты Владельцем (Эксплуатантом) суммы в размере 10 (%)
от суммы месячного планируемого объема оказания услуг (работ).
4.3. Форма оплаты: перечисление на расчетный счет или наличным
платежом.
4.4. В случае несогласия с выставленными счетами Аэроклуб и
Владелец (Эксплуатант) производят сверку счетов и сверку фактически
оказанных услуг (работ). Срок рассмотрения и уточнения счетов и актов
оказанных услуг (работ) не превышает одного месяца. Уточнение по счетам
и актам оказанных услуг (работ) не приостанавливает срока оплаты по этим
счетам.
4.5. В случае просрочки оплаты за предоставленные услуги,
предусмотренные настоящим Договором, Владелец (Эксплуатант) выплачивает
Аэроклубу неустойку в размере (кратной ставки) рефинансирования
Национального Банка Республики Казахстан, действующей на день уплаты
этих сумм.
4.6. Оплата неустойки не освобождает стороны от выполнения
обязательств по настоящему Договору.
4.7. Расходы, связанные с переводом денежных средств по оплате
счетов Аэроклубу, несет Владелец (Эксплуатант).

3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
Аэроклуб құқылы:
3.1. Иесіне (пайдаланушыға) ұсынылатын қызметтер үшін уақтылы төлем алуға.
Аэроклуб міндетті:
3.2. Иегердің (Пайдаланушының) әуе кемелерімен және экипажымен байланысты ұшудағы ерекше жағдай туындаған кезде және қажетті көмек көрсетуде тиісті қызметтерге авариялық хабарлауды қамтамасыз етуге.
3.3. Ошуды орындауда Иегердің (Пайдаланушының) тікелей қатысы бар хабарламаларды авиациялық телеграф байланысының арналары арқылы хабарлау.
3.4. Иегерді (Пайдаланушыны) жедел, аэронавигациялық ақпаратпен және әуе қозғалысын басқару арналары бойынша түсетін ақпаратпен қамтамасыз етуге.
3.5 Азаматтық авиация қызметтерін және әуе кеңістігін пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасын сақтауға.
Иегер (Пайдаланушы) құқылы:
3.6. Аэроклуб ұсынған сапалы қызметті алу.
3.7. Кез келген уақытта Аэроклубтың қызметтер көрсету бойынша жұмыстарының орындалу сапасы мен барысын тексеруге.
Иегер (Пайдаланушы) міндетті:
3.8. Аэроклубқа Әуе кеңістігін және азаматтық авиация қызметін пайдалану туралы саласындағы Қазақстан Республикасының Заңнама талаптарына сәйкес ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелеріне қатысты қажетті ақпаратты беруге.
3.9. Осы Шарттың барлық талаптарын сақтауға міндетті.
4. Төлеу тәртібі мен шарттары
4.1. Қызметтерді төлеу осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын Ұсынылатын қызметтер тізбесінде көрсетілген тарифтерге сәйкес жүргізіледі.
4.2. Аэроклуб қызметтерді ұсынуы Иегердің (Пайдаланушының) көрсетілетін қызметтердің (жұмыстардың) айлық жоспарланған көлемі сомасының 10 (%) мөлшеріндегі соманы алдын ала төлеу шарттарымен жүзеге асырылады.
4.3. Төлеу нысаны: есептік шотқа аудару немесе қолма қол төлеммен.
4.4. Ұсынылған шоттармен келіспеген жағдайда, Аэроклуб және Иегер (Пайдаланушы) есептерді салыстыруды және нақты көрсетілген қызметтерді (жұмыстарды) салыстыруды жүргізеді. Шоттарды және көрсетілген қызметтер (жұмыстар) актісін қарау және нақтылау мерзімі бір айдан аспауы тиіс. Шоттар және көрсетілген қызметтер (жұмыстар) актілері бойынша нақтылау осы шоттар бойынша төлеу мерзімін тоқтата тұрмайды.
4.5. Осы Шартта көзделген ұсынылатын қызметтер үшін төлем мерзімі өтіп кеткен жағдайда, Иегер (Пайдаланушы) Аэроклубқа осы сомаларды төлеу күні қолданылатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру мөлшерінде (еселі ставка) тұрақсыздық айыбын төлейді.
4.6. Тұрақсыздық айыбын төлеу тараптардың осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындаудан босатпайды.
4.7. Аэроклубқа шоттарды төлеу бойынша ақша қаражатын аударумен байланысты шығыстарды Иегер (Пайдаланушы) өтейді.

5. Ответственность сторон
5.1. В случае не исполнения или ненадлежащего исполнения
обязательств, предусмотренных настоящим Договором, стороны несут
ответственность в соответствии законами Республики Казахстан.
6. Форс–мажорные обстоятельства
6.1. Для целей настоящего Договора "форс-мажор" означает событие,
неподвластное контролю, не связанное с просчетом или небрежностью,
имеющее непредвиденный характер и является следствием непреодолимой силы
(стихийное бедствие или иные обстоятельства, которые невозможно
предусмотреть или предотвратить), а также военных действий, забастовок
и других обстоятельств, влекущих невыполнение или ненадлежащее исполнение
условий Договора.
6.2. Сторона, ссылающаяся на обстоятельства непреодолимой силы,
обязана письменно уведомить другую сторону о наступлении подобных
обстоятельств не позднее десяти календарных дней с момента их
наступления.
6.3. Если одна из сторон оказывается не в состоянии выполнить
свои обязательства по Договору в течение 30 календарных дней, с момента
наступления обстоятельств непреодолимой силы, другая сторона имеет право
расторгнуть Договор.
7. Прочие условия и разрешение споров
7.1. Расторжение и изменение условий Договора производится по
основаниям и в порядке, предусмотренном законодательством Республики
Казахстан. В случае одностороннего отказа от исполнения условий Договора
в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан,
сторона должна предупредить об этом другую сторону не позднее, чем за
тридцать календарных дней.
7.2. Споры и разногласия, вытекающие из Договора, разрешаются путем
переговоров, в противном случае в порядке установленном законодательством
Республики Казахстан.
7.3. Все изменения и дополнения в виде соглашения к настоящему
Договору выполняются в письменном виде и подписываются обеими сторонами.
Оформленное таким образом соглашение будет являться неотъемлемой частью
настоящего Договора.
7.4. Стороны обязаны в письменном виде информировать друг друга об
изменении почтового и юридического адресов, банковских реквизитов, парка
воздушных судов, о назначении нового руководителя.
8. Срок действия Договора
8.1. Настоящий Договор вступает в силу с момента его подписания
и действует до "___" _________ года.
8.2. Если ни одна из Сторон за 30 календарных дней письменно не
уведомит другую сторону о своем намерении расторгнуть договор, то
действие автоматически продлевается на каждый последующий календарный
год.
8.3. Настоящий договор составлен на государственном/русском языках,
в двух экземплярах, каждый из которых имеет одинаковую юридическую силу.

5. Тараптардың жауапкершілігі
5.1. Осы Шартта көзделген міндеттер орындалмаған және тиісінше орындалмаған жағдайда, тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.
6. Форс – мажорлық жағдайлар
6.1. Осы Шарт мақсаттары үшін "форс-мажор" бақылауға көнбейтін, қателікке немесе немқұрайлыққа байланысты емес күтпеген сипатқа ие оқиғаны білдіреді және еңсерілмейтін күш (дүлей зілзалалар немесе болжау немесе алдын алу мүмкін емес өзге де жағдайлар) салдары, сондай-ақ Шарт талаптарын орындамауға немесе тиісінше орындауға әкелетін әскери іс-қимылдар, көтерілістер және басқа да жағдайлар болып табылады.
6.2. Еңсерілмейтін күш жағдайларына сілтеме жасайтын тарап екінші тарапты олар басталған сәттен күнтізбелік он күннен кешіктірмей осындай жағдайлардың туындағаны туралы жазбаша хабардар етуге міндетті.
6.3. Егер тараптардың бірі еңсерілмейтін күш жағдайы басталған сәттен бастап 30 күн ішінде Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындайтын жағдай болмаса, екінші тарап Шартты бұзуға құқылы.
7. Өзге да шарттар және дауларды шешу
7.1. Шарт талаптарын бұзу және өзгерту Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен және негіздер бойынша жүргізіледі. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен Шарт талаптарын орындаудан бір жақты бас тартылған жағдайда тарап ол туралы екінші тарапты күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей ескертуі тиіс.
7.2. Шарттан туындайтын даулар мен келіспеушіліктер келіссөздер жолымен, кері жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шешіледі.
7.3. Осы Шартқа келісім түріндегі барлық өзгерістер мен толықтырулар жазбаша түрде орындалады және екі тарап қол қояды. Келісімді осылайша рәсімдеу осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
7.4. Тараптар жазбаша түрде бір бірін пошталық және заңды мекенжайларының, банктік, әуе кемелері паркі деректемелерінің өзгергені туралы, жаңа басшының тағайындалғаны туралы хабарлауға міндетті.
8. Шарт қолданысының мерзімі
8.1. Осы Шарт оған қол қойған сәттен бастап күшіне енеді және _______ жылғы "____"________ дейін қолданыста болады.
8.2. Егер Тараптардың бірде 30 күнтізбелік күн ішінде екінші тарапқа өзінің шартты бұзу ниеті туралы жазбаша хабарламаса, онда оның қолданысы әрбір кейінгі күнтізбелік жылға автоматты түрде ұзартылады.
8.3. Осы Шарт мемлекеттік/орыс тілдерінде, бірдей заң күші бар екі данада жасалады.

9. Юридические адреса и банковские реквизиты сторон
Аэроклуб
_____________________
(полное наименование)
_____________________
_____________________
(адрес)
_____________________
(телефон, факс)
_____________________
(Ф.И.О.)
_____________________
(подпись)
"___" _________ ____ г.
М.П.
Владелец
(Эксплуатант)
_____________________
(полное наименование)
_____________________
_____________________
(адрес)
_____________________
(телефон, факс)
_____________________
(Ф.И.О.)
_____________________
(подпись)
"___" _________ ____ г.
М.П.

9. Тараптардың заңды мекенжайы мен банктік
деректемелері
Аэроклуб Иегер
_____________________ (пайдаланушы)
(толық атауы) _____________________
_____________________ (толық атауы)
_____________________ _____________________
(мекенжайы) _____________________
_____________________ (мекенжайы)
(телефон, факс) _____________________
_____________________ (телефон, факс)
(Т.А.Ә.) _____________________
_____________________ (Т.А.Ә.)
(қолы) _____________________
____ж. "___"_________ (қолы)
М.О. ___ж. "___"_________
М.О.