О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 апреля 2008 года № 161 "Об утверждении Типовых правил приема на обучение в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы послевузовского образования"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 30 мая 2011 года № 224. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июня 2011 года № 7050. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 января 2013 года № 10
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 15.01.2013 № 10.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 апреля 2008 года № 161 "Об утверждении Типовых правил приема на обучение в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы послевузовского образования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5214, опубликованный в "Юридической газете" от 23 мая 2008 года № 77 (1477) следующие изменения и дополнения:
в Типовых правилах приема на обучение в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы послевузовского образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Типовые правила приема в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы послевузовского образования, (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" и от 18 февраля 2011 года "О науке".";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Правила определяют порядок приема граждан в магистратуру, адъюнктуру и докторантуру высших учебных заведений, резидентуру высших учебных заведений и научных организаций.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Формирование контингента магистрантов, адъюнктов высших учебных заведений, слушателей резидентуры высших учебных заведений и научных организаций осуществляется посредством размещения государственного образовательного заказа на подготовку научных и педагогических кадров (за исключением подготовки специалистов в организациях образования Комитета национальной безопасности Республики Казахстан), а также оплаты обучения за счет собственных средств граждан и иных источников.
Формирование контингента докторантов осуществляется на основе государственного образовательного заказа.";
абзац четыре изложить в следующей редакции:
"Другие иностранные граждане принимаются в высшие учебные заведения, научные организации в области здравоохранения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, а также международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"Жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіби оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгі ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 1 сәуірдегі № 161 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2011 жылғы 30 мамырдағы № 224 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 27 маусымда № 7050 тіркелді. Күші жойылды - Қазақтан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 15 қаңтардағы № 10 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 15.01.2013 № 10 Бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. «Жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің кәсіби оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгі ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 1 сәуірдегі № 161 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5214 тіркелген, «Заң газетінің» 2008 жылғы 23 мамырдағы № 77 (1477) жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің кәсіби оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қабылдаудың үлгі ережесінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіби оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қабылдаудың үлгі ережесі (бұдан әрі - Ереже) «Білім туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі және «Ғылым туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 18 ақпандағы Заңдарына сәйкес әзірленді.»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Ереже азаматтарды жоғары оқу орындарының магистратурасына, адъюнктурасына және докторантурасына, жоғары оқу орындары мен ғылыми ұйымдардың резидентурасына қабылдаудың тәртібін айқындайды.»;
3-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Жоғары оқу орындарының магистранттарының, адъюнкттарының жоғары оқу орындары мен ғылыми ұйымдардың резидентурасының тыңдаушыларының контингентін қалыптастыру ғылыми және педагогикалық кадрларды даярлауға (Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің білім беру ұйымдарында мамандарды даярлаудан басқа) мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру, сондай-ақ азаматтардың өз қаражаттары және басқа да көздері есебінен оқу ақысын төлеу арқылы жүзеге асырылады. Докторанттардың контингентін қалыптастыру мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде жүзеге асырылады.»;
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Басқа шетелдік азаматтар жоғары оқу орындарына, денсаулық саласындағы ғылыми ұйымдарға Қазақстан Республикасының заңнамасында, сондай-ақ Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық шарттарда белгіленген тәртіппен қабылданады.»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Прием граждан в магистратуру, адъюнктуру и докторантуру высших учебных заведений, подведомственных Министерству обороны. Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям, Министерству юстиции Республики Казахстан, Агентству Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (Финансовая полиция), Комитету национальной безопасности Республики Казахстан, Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан регламентируется отдельными нормативными правовыми актами, согласованными с уполномоченным органом в области образования.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Прием граждан в магистратуру, адъюнктуру и докторантуру высших учебных заведений, резидентуру высших учебных заведений и научных организаций осуществляется на конкурсной основе по результатам вступительных экзаменов.";
абзац один пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6. Прием в магистратуру, резидентуру, адъюнктуру и докторантуру с указанием специальностей подготовки объявляется через средства массовой информации.";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Прием заявлений граждан, претендующих на обучение по государственному образовательному заказу, в том числе в рамках целевой подготовки, осуществляется в базовых вузах.
Целевая подготовка магистров и докторов философии (РhD)/докторов по профилю - система мер и действий высших учебных заведений и научных организаций по подготовке высококвалифицированных научных и научно-педагогических кадров по государственному образовательному заказу на основе заключения договора заинтересованных сторон.";
абзац один пункта 7 изложить в следующей редакции:
"7. Прием заявлений поступающих в магистратуру, адъюнктуру и докторантуру высших учебных заведений, резидентуру высших учебных заведений и научных организаций проводится с 1 по 30 июля.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Программы вступительных экзаменов в магистратуру, адъюнктуру формируются высшими учебными заведениями, в резидентуру - высшими учебными заведениями и научными организациями на основе типовых программ по дисциплинам высшего образования.
Программы вступительных экзаменов в докторантуру формируются высшими учебными заведениями на основе профессиональных учебных программ магистратуры.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Граждане, поступающие в магистратуру и адъюнктуру, подают в высшее учебное заведение, в резидентуру - в высшее учебное заведение или научную организацию следующие документы:";

«4. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігіне, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне, Қазақстан Республикасы Экономикалық және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігіне (Қаржы полициясы), Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетіне, Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясына ведомстволық бағынысты жоғары оқу орындарының магистратура, адъюнктура және докторантурасына азаматтарды қабылдау білім беру саласындағы уәкілетті органымен келісілген жеке нормативтік құқықтық актілермен реттеледі.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Жоғары оқу орындарының магистратурасына, адъюнктурасына және докторантурасына, жоғары оқу орындары мен ғылыми ұйымдардың резидентурасына азаматтарды қабылдау түсу емтихандарының қорытындысы бойынша конкурстық негізде жүзеге асырылады.»;
6-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Магистратураға, резидентураға, адъюнктураға және докторантураға қабылдауды дайындау мамандықтарын көрсете отырып, бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабарлайды.»;
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
«6-1. Мақсатты түрде даярлау шеңберінде мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқуға үміткер азаматтардың өтініштерін қабылдау базалық жоғары оқу орындарында жүзеге асырылады.
Магистрлер мен философия докторларын (РҺD)/бейіні бойынша докторларды мақсатты даярлау - мүдделі тараптардың шарт жасауы негізінде жоғары білікті ғылыми және ғылыми-педагогикалық кадрларды даярлау бойынша мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша жоғары оқу орындарының және ғылыми ұйымдардың шаралары мен іс-қимылдарының жүйесі.»;
7-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Жоғары оқу орындарының магистратурасына, адъюнктурасына және докторантурасына, жоғары оқу орындары мен ғылыми ұйымдардың резидентурасына түсушілердің өтінішін қабылдау 1-30 шілде аралығында өткізіледі.»;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Магистратура, адъюнктураға түсу емтихандарының бағдарламаларын жоғары оқу орындары, жоғары оқу орындары мен ғылыми ұйымдардың резидентурасына жоғары білім беру пәндері бойынша үлгі бағдарламалардың негізінде қалыптастырады.
Докторантураға түсу емтихандарының бағдарламаларын жоғары оқу орындары магистратураның кәсіби оқу бағдарламаларының негізінде қалыптастырады.»;
10-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Магистратураға, адъюнктураға жоғары оқу орындарына, резидентураға - жоғары оқу орындары мен ғылыми ұйымдарына түсуші тұлғалар келесі құжаттарды тапсырады:»;

в пункте 11 подпункт 2) исключить;
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Граждане, поступающие в докторантуру, подают в высшее учебное заведение следующие документы:
1) заявление на имя руководителя организации;
2) обоснование в форме автореферата по теме исследования на казахском или русском языках;
3) копию удостоверения личности;
4) нотариально засвидетельствованные копии документов об образовании, сертификата о сдаче теста по программам, указанным в пункте 5-1 настоящих Правил;
5) список научных и научно-методических работ при наличии;
6) медицинскую справку формы 086-У;
7) личный листок по учету кадров и нотариально засвидетельствованную копию трудовой книжки при наличии;
8) копии документов, свидетельствующих об обучении в других учебных заведениях, в аспирантуре;
9) опись документов.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. На период проведения вступительных экзаменов в магистратуру, адъюнктуру и докторантуру в высшем учебном заведении, в резидентуру - в высшем учебном заведении и научной организации создаются приемная и экзаменационная комиссии по специальностям.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Председателем приемной комиссии является руководитель высшего учебного заведения или научной организации в области здравоохранения.";
абзацы первыйтретий пункта 18 изложить в следующей редакции:
"18. Экзаменационная комиссия по специальностям формируются из числа высококвалифицированных ученых соответствующих специальностей высших учебных заведений и научных организаций в области здравоохранения данного региона.
Состав экзаменационной комиссии по специальностям утверждается приказом руководителей высших учебных заведений или научных организаций в области здравоохранения.";
пункт 24 дополнить пунктами 24-124-2 следующего содержания:
"24-1. Зачисление граждан на целевые места по государственному образовательному заказу на подготовку магистров и докторов философии (РhD)/докторов по профилю осуществляется на конкурсной основе, который проводится отдельно среди лиц, претендующих на целевые места.
24-2. С каждым магистрантом/докторантом, поступившим по государственному образовательному заказу в рамках целевой подготовки заключается трехсторонний договор "базовый вуз - вуз/научная организация - магистрант/докторант.".
2. Департаменту высшего и послевузовского образования (Омирбаев С.М.):
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после прохождения государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации.

11-тармақта 2) тармақша алынып тасталсын;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«12. Докторантураға түсуші тұлғалар жоғары оқу орындарына келесі құжаттарды тапсырады:
1) ұйым басшысының атына өтініш;
2) зерттеу тақырыбы бойынша қазақ немесе орыс тілдерінде автореферат нысанындағы негіздеме;
3) жеке куәлігінің көшірмесі;
4) білімі туралы нотариальды куәландырылған құжаттар, осы Ереженің 5-1-тармағында көрсетілген бағдарламалар бойынша тест тапсырғандығы туралы сертификат көшірмесі;
5) бар болған жағдайда ғылыми және ғылыми-әдістемелік жұмыстарының тізімі;
6) 086-У нысанындағы медициналық анықтама қағазы;
7) бар болған жағдайда кадрлар есебі бойынша жеке қағазы және нотариальды куәландырылған еңбек кітапшасының көшірмесі;
8) басқа оқу орындарында, аспирантурада оқығандығын куәландыратын құжаттар көшірмесі;
9) құжаттар тізімдемесі.»;
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«16. Магистратураға, адъюнктураға және докторантураға жоғары оқу орнында, резидентураға жоғары оқу орындары мен ғылыми ұйымдарда түсу емтиханын өткізу мерзімінде қабылдау және мамандықтар бойынша емтихан комиссиялары құрылады.»;
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«17. Қабылдау комиссиясының төрағасы жоғары оқу орнының немесе денсаулық саласындағы ғылыми ұйымның басшысы болып табылады.»;
18-тармақтың бірінші, үшінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
«18. Мамандықтар бойынша емтихан комиссиясы берілген өңірдегі жоғары оқу орындары мен денсаулық саласындағы ғылыми ұйымдардың мамандықтарға сәйкес жоғары білікті ғалымдардың санынан құралады.
Мамандықтар бойынша емтихан комиссиясының құрамы жоғары оқу орындары немесе денсаулық саласындағы ғылыми ұйымдары басшысының бұйрығымен бекітіледі.»;
мынадай мазмұндағы 24-1, 24-2 тармақтармен толықтырылсын:
«24-1. Магистрлер мен философия докторларын (РҺD)/бейіні бойынша докторларды даярлау мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша мақсатты орындарға азаматтарды қабылдау конкурс негізінде нақты бір тапсырыс берушінің мақсатты орнынан үміткер адамдар арасында жеке өткізіледі.
24-2. Мақсатты даярлау шеңберінде мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқуға түскен әрбір магистрантпен/докторантпен «базалық жоғары оқу орны - жоо/ғылыми ұйым - магистрант/докторант» үлгісінде үш жақты шарт жасалады.».
2. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаменті (С.М. Өмірбаев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Орунханова М.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие после первого официального опубликования.
Министр                                    Б. Жумагулов
СОГЛАСОВАНО
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
______________ С. Мусинов
7 июня 2011 года

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр М.К. Орынхановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр                                          Б.Жұмағұлов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
_________________ С. Мусинов
2011 жылғы