Об утверждении Положения о деятельности организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере формирования здорового образа жизни
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 июня 2011 года № 381. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июля 2011 года № 7064.
В соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 32 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", для дальнейшего совершенствования деятельности организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере формирования здорового образа жизни, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о деятельности организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере формирования здорового образа жизни.
2. Директору Департамента организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Тулегалиева А.Г.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Директору юридического Департамента Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Таласпаева А.С.) в установленном законодательством порядке обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Байжунусова Э.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
и.о. Министра
С. Мусинов
Утверждено приказом
и.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 9 июня 2011 года № 381
Положение о деятельности
организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность
в сфере формирования здорового образа жизни
1. Общие положения
1. Настоящее Положение о деятельности организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере формирования здорового образа жизни (далее – Положение), разработано в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 32 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года № 193-IV "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяет статус и полномочия организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере формирования здорового образа жизни.
2. К организациям здравоохранения, осуществляющим деятельность в сфере формирования здорового образа жизни (далее - Служба ФЗОЖ) относятся следующие организации здравоохранения:
1) Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр проблем формирования здорового образа жизни" Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее - НЦПФЗОЖ);

Саламатты өмір салтын қалыптастыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы қағиданы бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрдің міндетін атқарушының 2011 жылғы 09 маусымдағы № 381 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 14 шілдеде № 7064 болып енгізілді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексінің 32-бабының 3-тармағының 1)тармақшасына сәйкес, саламатты өмір салтын қалыптастыру саласындағы денсаулық сақтау ұйымдарының қызметін одан әрі жетілдіру үшін БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Саламатты өмір салтын қалыптастыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы қағида бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық көмекті ұйымдастыру департаментінің директоры (А.Ғ.Төлеғалиева) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Заң департаментінің директоры (А.С.Таласпаева) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін заңнамада белгіленген тәртіппен оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4 Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.Ә.Байжүнісовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық оны алғаш ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
С. Мусинов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрдің
міндетін атқарушы
2011 жылғы 9 маусымдағы
№ 381 бұйрығымен
бекітілген
Саламатты өмір салтын қалыптастыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы қағида
1. Жалпы қағидалар
1. Саламатты өмір салтын қалыптастыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы қағида "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексінің 32-бабының 3-тармағының 1)тармақшасына сәйкес әзірленген және саламатты өмір салтын қалыптастыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының мәртебесі мен өкілеттілігін белгілейді.
2. Саламатты өмір салтын қалыптастыру саласындағы (бұдан әрі – СӨСҚ қызметі) қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарына мынадай денсаулық сақтау ұйымдары жатады:
1) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің шаруашылық жүргізу құқығындағы "Салауатты өмір салтын қалыптастыру проблемаларының ұлттық орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – СӨСҚПҰО);

2) центры формирования здорового образа жизни в областных центрах, городе Республиканского значения и столице (далее – центры ФЗОЖ) и их структурные подразделения - районные центры ФЗОЖ (филиалы), информационно-ресурсные центры, антитабачные центры (кабинеты), молодежные центры здоровья.
3. Деятельность Службы ФЗОЖ направлена на пропаганду и формирование здорового образа жизни (далее – ЗОЖ), профилактику инфекционных, хронических неинфекционных заболеваний, поведенческих факторов риска (табак, алкоголь, наркомания), снижение заболеваемости и увеличение продолжительности жизни населения.
4. Служба ФЗОЖ в своей деятельности руководствуется Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", отраслевыми нормативными правовыми актами, Уставом организации, настоящим Положением и осуществляют свою деятельность на основании государственной лицензии на медицинскую деятельность.
2. Республиканское государственное предприятие на праве
хозяйственного ведения "Национальный центр проблем формирования
здорового образа жизни" Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
5. НЦПФЗОЖ является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения, имеет самостоятельный баланс, расчетные счета в банках, гербовую печать, фирменные бланки со своим наименованием на государственном и русском языках, печати и штампы.
6. НЦПФЗОЖ:
1) осуществляет научно-исследовательскую, организационно-методическую и практическую деятельность в области общественного здоровья и здравоохранения, направленную на формирование и стимулирование ЗОЖ граждан и на развитие профилактической и восстановительной медицины;
2) является организационно-методическим и координационным центром в вопросах пропаганды ЗОЖ и профилактики поведенческих факторов риска, заболеваний и укрепления здоровья, осуществляемых министерствами, ведомствами, организациями и учреждениями, научного обеспечения реализации профилактических программ и проведения медико-социологических исследований в республике.
7. НЦПФЗОЖ осуществляет следующие функции:
1) организационно-методическое руководство и мониторинг деятельности службы формирования ЗОЖ в республике;
2) разработка нормативно-правовой базы по вопросам формирования ЗОЖ и профилактики заболеваний;
3) экспертиза информационно-образовательных материалов на этапе планирования и выхода конечного продукта;
4) участие в разработке и внедрении целевых программ по формированию ЗОЖ, профилактике социально-значимых заболеваний, в том числе поведенческих факторов риска их развития;

2) облыс орталықтарындағы, республикалық маңызы бар қала мен астанадағы саламатты өмір салтын қалыптастыру орталықтары (бұдан әрі – СӨСҚ орталықтары) мен олардың құрылымдық бөлімшелері – аудандық СӨС орталықтары (филиалдар), ақпараттық-ресурстық орталықтары, темекіге қарсы күрес орталықтары (кабинеттер) жастардың денсаулық орталықтары.
3. СӨСҚ қызметінің жұмысы саламатты өмір салтын (бұдан әрі - СӨС) насихаттау мен қалыптастыруға, инфекциялық, созылмалы инфекциялық емес аурулардың, мінез-құлықтық қауіп факторларының (темекі, алкоголь, нашақорлық) алдын алуға, халықтың сырқаттануын төмендету мен өмір сүру ұзақтығын арттыруға бағытталған.
4. СӨСҚ қызметі өз жұмысында "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының кодексін, салалық нормативтік-құқықтық актілерді, Ұйымның Жарғысын, осы қағиданы басшылыққа алады және өз жұмысын медициналық қызметке арналған мемлекеттік лицензияның негізінде жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің шаруашылық жүргізу құқығындағы "Салауатты өмір салтын қалыптастыру проблемаларының ұлттық орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорны
5. СӨСҚПҰО шаруашылық жүргізу құқығындағы Республикалық мемлекеттік кәсіпорны ұйымдастыру-құқықтық нысандағы заңды тұлға болып табылады, дербес балансы, банктерде есеп-шоттары, атауы мемлекеттік және орыс тілдерінде жазылған елтаңбалы мөрі, фирмалық бланктері, мөрлері, мөртабандары мен басқа да ресми атрибуттары бар.
6. СӨСҚПҰО:
1) азаматтарды СӨС қалыптастыруға ынталандыру және профилактикалық және қалпына келтіру медицинасын дамытуға бағытталған қоғамдық денсаулық пен денсаулық сақтау саласында ғылыми-зерттеу, ұйымдастыру-әдістемелік қызметтерді жүзеге асырады;
2) министрліктер, ведомстволар, ұйымдар мен мекемелер жүзеге асыратын СӨС насихаттау, мінез-құлықтық қауіп факторлары мен аурулар профилактикасы және денсаулықты нығайту, профилактикалық бағдарламаларды іске асыруды және республикада медициналық-әлеуметтік зерттеулер жүргізуді ғылыми тұрғыдан қамсыздандыру мәселелері бойынша ұйымдастыру-әдістемелік басшылық жасайтын және үйлестіруші орталық болып табылады.
7. СӨСҚПҰО келесі функцияларды жүзеге асырады:
1) республикадағы СӨС қалыптастыру қызметінің жұмысына ұйымдастыру-әдістемелік басшылық жасау және мониторингтеу;
2) СӨС қалыптастыру және аурулардың алдын алу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық базаны әзірлеу;
3) жоспарлау және ақырғы өнімді шығару кезеңіндегі ақпараттық - білім беру материалдарының сараптамасы;
4) СӨС қалыптастыру, әлеуметтік мәні бар аурулардың алдын алу, оның ішінде мінез-құлықтық қауіп факторлары мен олардың дамуына жол бермеу бойынша нысаналы бағдарламаларды әзірлеу мен енгізуге қатысу;

5) мониторинг и оценка внедряемых профилактических программ, в том числе Национальной скрининговой программы по раннему выявлению заболеваний, динамическому наблюдению и оздоровлению населения организациями первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП);
6) разработка и внедрение научно-обоснованных методик в проведении скрининговых программ по раннему выявлению заболеваний, динамического наблюдения и оздоровления населения и профилактики факторов риска при основных заболеваниях;
7) проведение социологических исследований в регионах по распространению поведенческих факторов риска, социально-значимых заболеваний, воздействия вредных факторов, разработка на основе полученных данных программ по внедрению принципов здорового образа жизни;
8) осуществляет анализ заболеваемости и проводит комплексные профилактические меры по ее снижению в регионах с учетом региональных особенностей;
9) работа со средствами массовой информации с целью повышения информированности населения по вопросам ФЗОЖ;
10) внедрение и распространение новых технологий формирования ЗОЖ, дистанционного обучения, а также проведение обучающих тренингов с использованием интерактивных технологий среди населения, в том числе среди образовательных, правоохранительных и других организаций, уязвимых групп населения, по формированию и внедрению принципов ЗОЖ;
11) организация работы с населением, дошкольными и образовательными организациями, коллективами организаций по формированию и внедрению принципов ЗОЖ по вопросам рационального питания и занятий физкультурой и спортом;
12) оказание организационно-методической помощи региональным Центрам ФЗОЖ, организациям ПМСП по вопросам формирования ЗОЖ, восстановительной медицины, иммунопрофилактики, организации школ и клубов здоровья, геронтологии;
13) организация проведения широкомасштабных спортивно-массовых и культурных мероприятий по позиционированию ЗОЖ среди населения;
14) проведение курсов по повышению квалификации, подготовке и переподготовке медицинских кадров с высшим и средним образованием, специалистов системы образования и других заинтересованных ведомств по актуальным проблемам формирования здорового образа жизни и общественного здравоохранения с использованием различных форм обучения (стационарные, выездные и дистанционные);
15) подготовка и переподготовка медицинских кадров высших и средних учебных заведений по вопросам первичной профилактики и формирования ЗОЖ;
16) участие в организации и проведении съездов, симпозиумов, научных конференций и совещаний, а также проведение выездных сессий (совещаний, конференций, семинаров и др.) по вопросам формирования ЗОЖ;

5) енгізіліп отырған профилактикалық бағдарламаларды, оның ішінде ауруды ерте анықтау, бастапқы медициналық-санитариялық көмек (бұдан әрі – БМСК) ұйымдарының халықты динамикалық бақылау, сауықтыру жөніндегі Ұлттық скринингтік бағдарламаны мониторингтеу мен бағалауға қатысу;
6) ауруды ерте анықтау, халықты динамикалық бақылау және сауықтыру және негізгі ауруы болған кезде қауіп факторларының профилактикасы бойынша скринингтік бағдарламаларды жүргізудің ғылыми-негізделген әдістемелерін әзірлеу және оны енгізу;
7) мінез-құлықтық қауіп факторларының, әлеуметтік мәні бар аурулардың таралуы, зиянды факторлардың әсері бойынша өңірлерде социологиялық зерттеулер жүргізу, алынған деректердің негізінде саламатты өмір салтын қалыптастыру қағидаларын енгізу жөніндегі бағарламаларды әзірлеу;
8) сырқаттанушылық бойынша талдауды жүзеге асырады және оны азайту бойынша өңірлік ерекшеліктерді ескере отырып кешенді өңірлерде профилактикалық шараларды жүзеге асырады;
9) СӨС қалыптастыру мәселелері бойынша халықтың хабардар болуын арттыру мақсатында бұқаралық ақпарат құралдарымен жұмыс;
10) СӨС қалыптастыру, қашықтықтан оқыту бойынша жаңа технологияларды енгізу және тарату, СӨС қалыптастыру мен қағидаттарын енгізу бойынша халықтың осал топтарының арасында білім беру, құқық қорғау және басқа ұйымдарда интерактивті технологияларды пайдалана отырып, оқыту тренингтерін өткізу;
11) дұрыс тамақтану және дене шынықтырумен және спортпен айналысу мәселелері бойынша СӨС қағидаларын қалыптастыру және енгізу жөнінде халықпен, мектепке дейінгі және білім беру ұйымдарымен жұмыстарды ұйымдастыру;
12) өңірлік СӨСҚ орталықтарына, БМСК ұйымдарына СӨС қалыптастыру қалпына келтіру медицинасы, иммунопрофилактика, денсаулық, геронтология мектептері мен клубтарын ұйымдастыру мәселелері бойынша ұйымдастыру-әдістемелік көмек көрсету;
13) халықтың арасында СӨС орнықтыру бойынша кең ауқымды спортты-бұқаралық және мәдени іс-шаралар ұйымдастыру және оны өткізу;
14) СӨС қалыптастыру мен қоғамдық денсаулық сақтаудың өзекті проблемалары бойынша әртүрлі оқыту (стационарлық, көшпелі және қашықтан оқыту) түрлерін пайдаланып, жоғары және орта білімі бар медицина кадрларының білім беру жүйесі мен басқа да мүдделі ведомстволар мамандарының біліктілігін арттыру, даярлау және қайта даярлау бойынша курстар өткізу;
15) аурудың бастапқы алдын алу мен СӨС қалыптастыру проблемалары бойынша жоғары және орта оқу орындарының медицина кадрларын даярлау және қайта даярлау;
16) СӨС қалыптастыру мәселелері бойынша съездер, симпозиумдар, ғылыми конференциялар мен кеңестер және де көшпелі сессиялар (кеңестер, конференциялар, семинарлар және т.б.) ұйымдастыруға және өткізуге қатысу;

17) межведомственное взаимодействие по вопросам общественного здоровья, здравоохранения и формирования ЗОЖ с заинтересованными министерствами, ведомствами, местными исполнительными органами, организациями, в том числе общественными, международными и неправительственными;
18) оказание консультативных, информационных услуг (создание и использование баз данных и информационных ресурсов) в целях профилактики заболеваний и укрепления здоровья граждан;
19) разработка и изготовление информационно-образовательных материалов, в том числе электронного и печатного формата, по вопросам охраны и укрепления здоровья, издание научных работ, монографий, сборников трудов, методических рекомендаций, учебных пособий, информационных листов и периодических изданий (журналов) в целях пропаганды новейших достижений медицинской науки и практического здравоохранения;
20) участие в организации и проведении экспертизы деятельности государственных и негосударственных организаций и информационно-образовательных материалов (печатная, аудиовизуальная продукция) в области формирования ЗОЖ;
21) разработка научно-обоснованных научно-технических программ на основе государственного и грантового финансирования по профилактике и формированию ЗОЖ, развитию потенциала и ресурсов здоровья на индивидуальном, семейном и национальном уровнях;
22) развитие медицинской науки профилактического направления, усиление координации и взаимодействия с ведущими международными центрами по развитию и укреплению здоровья здоровых граждан;
23) разработка современных оздоровительных немедикаментозных технологий, включая средства и способы самооздоровления, технологии формирования здорового образа жизни и привития навыков более здорового образа жизни и культуры здоровья;
24) научная разработка основ донозологической диагностики и укрепления здоровья на индивидуальном уровне;
25) научная разработка новых методов профилактики на индивидуальном уровне, системы мониторинга факторов риска и повышения качества жизни населения, основанных на принципах доказательной профилактики и медицины;
26) развитие кадрового потенциала службы ФЗОЖ путем обучения специалистов НЦПФЗОЖ, центров ФЗОЖ, ПМСП по вопросам общественного здравоохранения, организации и проведения информационных кампаний среди населения;
27) публикация результатов научно-технических программ в рецензируемых изданиях дальнего зарубежья;
28) обучение научных кадров по работе с лицензионными компьютерными программами отвечающих требованиям международного стандарта по статистической обработке научных материалов.

17) мүдделі министрліктермен, ведомстволармен, жергілікті атқару органдарымен, оның ішінде қоғамдық, халықаралық және мемлекеттік емес ұйымдармен қоғамдық денсаулық, денсаулық сақтау және СӨС қалыптастыру проблемалары бойынша ведомствоаралық өзара іс-қимыл;
18) аурудың алдын алуын және азаматтардың денсаулығын нығайту мақсатында консультациялық, ақпараттық (деректер базалары мен ақпараттық ресурстарды құру және пайдалану) қызметтер көрсету;
19) денсаулықты сақтау мен нығайту мәселелері туралы ақпараттық білім беру материалдарын әзірлеу, оның ішінде электрондық және баспа түрінде әзірлеу және дайындау, медицина ғылымының және практикалық денсаулық сақтаудың жаңа жетістіктерін насихаттау мақсатында ғылыми жұмыстарды, монографияларды, еңбектердің жинақтарын, әдістемелік нұсқаулықтарды, оқу құралдарын, ақпараттық парақтарды және мерзімдік басылымдарды (журналдарды) жариялау;
20) мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдардың қызметін және СӨС қалыптастыру саласындағы ақпараттық – білім беру материалдарын (басылымдар, аудиобейне өнімдер) сараптауды ұйымдастыруға және жүргізуге қатысу;
21) СӨС қалыптастыру және профилактика бойынша, жеке, отбасылық және ұлттық деңгейлерде денсаулық әлеуеті мен ресурстарын дамыту бойынша мемлекеттік және гранттық қаржыландыру негізінде ғылыми-негізделген ғылыми-техникалық бағдарламалар әзірлеу;
22) профилактикалық бағыттағы медицина ғылымын дамыту, алдыңғы қатарлы халықаралық орталықтармен дені сау азаматтардың денсаулығын нығайту мен дамыту бойынша үйлестіру және өзара ынтымақтастықты күшейту;
23) сауықтыру дәрі-дәрмектік емес қазіргі заманғы технологияларды әзірлеу, өзін-өзі сауықтыру тәсілдері мен құралдарын қоса, СӨС қалыптастыру технологияларын және СӨС дағдыларын, денсаулық мәдениетін қалыптастыру;
24) нозологияға дейінгі диагностика және жеке деңгейде денсаулықты нығайтудың негіздерін ғылыми әзірлеу;
25) дәлелді профилактика мен медицина қағидаттарына негізделген, жеке деңгейдегі профилактиканың, қауіп факторларын мониторингтеу мен халықтың өмір сүру сапасын арттыру жүйесінің әдістерін ғылыми әзірлеу;
26) СӨСҚПҰО, СӨСҚ орталықтарының, БМСК мамандарын қоғамдық денсаулықты сақтау және халықтың арасында ақпараттық науқандарды ұйымдастыру және өткізу мәселелері бойынша оқыту арқылы СӨСҚ қызметінің кадрлық әлеуетін дамыту;
27) алыс шетелдердегі рецензияланатын басылымдарда ғылыми-техникалық бағдарламалардың нәтижелерін жариялау;
28) ғылыми кадрларды ғылыми материалдарды статистикалық өңдеу жөніндегі халықаралық стандарттардың талаптарына жауап беретін лицензиялық компьютерлік бағдарламалармен жұмыс жүргізуге оқыту.

3. Центр формирования здорового образа жизни в областях,
городе республиканского значения и столице
8. Центры формирования здорового образа жизни в областях, городе республиканского значения и столице (далее – центры ФЗОЖ) являются государственными предприятиями с собственным уставом.
9. Центры ФЗОЖ координируют профилактическую деятельность организаций здравоохранения и других ведомств, организаций, направленные на повышение уровня информированности населения по вопросам ФЗОЖ, общественного здоровья, укрепление здоровья, проведение профилактических, оздоровительных мероприятий, способствующих охране здоровья населения.
10. Центры ФЗОЖ имеют самостоятельный баланс, расчетные счета в банках, гербовую печать, фирменные бланки со своим наименованием на государственном языке и русском языках, печати и штампы.
11. Первый руководитель Центра ФЗОЖ назначается и освобождается от должности по решению местного органа государственного управления здравоохранением по согласованию с руководителем НЦПФЗОЖ.
12. Центры ФЗОЖ осуществляют следующие функции:
1) оказание организационно-методической, учебной, пропагандистской, научно-практической, консультативно-оздоровительной деятельности по вопросам ФЗОЖ;
2) участие в разработке, внедрении и реализации нормативно-правовых актов по вопросам охраны здоровья населения и профилактики заболеваний;
3) изучение и внедрение новых форм и методов работы в области пропаганды и формирования ЗОЖ, поведенческих факторов риска, профилактики заболеваний и укрепления здоровья населения;
4) координация деятельности медицинских организаций в вопросах ФЗОЖ и профилактики заболеваний;
5) внесение предложений по совершенствованию деятельности по ФЗОЖ, сохранению и укреплению здоровья населения;
6) оказание организационно-методического руководства и консультативной помощи в деятельности отделений (кабинетов) профилактики территориальных медицинских организаций, а также другим ведомствам и организациям по вопросам гигиенического воспитания населения, пропаганде ЗОЖ;
7) проведение мониторинга и анализа реализации Национальной скрининговой программы по раннему выявлению заболеваний, динамическому наблюдению и оздоровлению населения;
8) оказание методической помощи организациям ПМСП во внедрении и проведении скрининговых исследований;
9) проведение анализа заболеваемости и разработка комплексных профилактических мер по ее снижению в регионах с учетом региональных особенностей;
10) обеспечение консультативно-оздоровительной помощи спортсменам, всестороннюю диагностику и оценку уровня здоровья и функционального состояния спортсменов, при наличии врачебно-физкультурного отдела, назначение необходимых лечебно-профилактических, восстановительных и реабилитационных мероприятий, медицинское обслуживание республиканских и областных соревнований;

3. Облыстардағы, республикалық маңызы бар қала мен астанадағы саламатты өмір салтын қалыптастыру орталықтары
8. Облыстардағы, республикалық маңызы бар қала мен астанадағы саламатты өмір салтын қалыптастыру орталықтары (бұдан әрі – СӨСҚ орталықтары) меншікті Жарғысы бар мемлекеттік мекемелері болып табылады;
9. СӨСҚ орталықтары денсаулық сақтау ұйымдары мен басқа да ведомстволардың, ұйымдардың СӨСҚ, қоғамдық денсаулық, денсаулықты нығайту, халық денсаулығын сақтауға ықпал ететін алдын алу, сауықтыру іс-шараларын өткізу мәселелері бойынша халықтың ақпарат алу деңгейін арттыруға бағытталған алдын алу жұмыстарын үйлестіреді;
10. СӨСҚ орталықтарының дербес балансы, банктерде есеп-шоттары, атауы мемлекеттік және орыс тілдерінде жазылған елтаңбалы мөрі, фирмалық бланктері, мөрлері және мөртабандары бар.
11. СӨСҚ орталықтарын СӨСҚПҰО директорының келісімі бойынша Денсаулық сақтау басқармасы тағайындайтын және қызметінен босататын директор басқарады.
12. СӨСҚ орталықтары келесі қызметтерді жүзеге асырады:
1) СӨС қалыптастыру мәселелері бойынша ұйымдастыру-әдістемелік, оқыту, насихаттау, ғылыми-тәжірибелік, консультациялық-сауықтыру қызметтерін көрсету;
2) халықтың денсаулығын сақтау мен аурудың алдын алу мәселелері жөніндегі заңнамалық құжатарды әзірлеуге, енгізуге және жүзеге асыруға қатысу;
3) СӨС қалыптастыру және оны насихаттау, мінез-құлықтық қауіп факторларының, аурудың алдын алу және халық денсаулығын нығайту саласында жаңа жұмыс түрлері мен тәсілдерін зерттеп, енгізу;
4) медициналық ұйымдарының СӨС қалыптастыру мен аурудың алдын алу мәселелері бойынша жұмысын үйлестіру;
5) СӨСҚ, халық денсаулығын сақтау және нығайту жұмыстарын жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізу;
6) аумақтық медициналық ұйымдардың алдын алу бөлімшелерінің (кабинеттерінің) жұмысына, сонымен қатар басқа да мекемелер мен ұйымдарға халықты гигиеналық тәрбиелеу, СӨС насихаттау мәселелері бойынша ұйымдастыру-әдістемелік және консультациялық-сауықтыру қызметтерін көрсету;
7) ауруды ерте анықтау, халықты динамикалық бақылау, сауықтыру жөніндегі Ұлттық скринингтік бағдарламаны мониторингтеу мен бағалау;
8) скринингтік зерттеулерді енгізу мен зерттеу бойынша БМСК ұйымдарына әдістемелік көмек көрсету;
9) ауруды талдау және өңірлерде өңірлік ерекшеліктерді ескере отырып оны төмендету бойынша кешенді профилактикалық шараларды әзірлеу;
10) спортшыларды консультациялық - сауықтыру көмегімен, спортшылардың денсаулық деңгейі мен функциялық жай-күйін жан-жақты диагностикалау мен бағалауды қамтамасыз ету, дәрігерлік-дене шынықтыру бөлімі болған жағдайда қажетті емдеу-алдын алу, қалпына келтіру мен оңалту іс-шараларын тағайындау, республикалық және облыстық жарыстар кезінде медициналық қызмет көрсету;

11) организация и проведение в масштабах области, города Республиканского значения и столицы, совместно с филиалами мероприятий по первичной и вторичной профилактике заболеваний, укреплению здоровья;
12) ежеквартальный мониторинг проведения мероприятий по пропаганде ЗОЖ и профилактике заболеваний специалистами ПМСП в объеме не менее 4-х часов в месяц с предоставлением информации в НЦПФЗОЖ;
13) обеспечение гигиеническим обучением населения по охране здоровья семьи, материнства, отцовства и детства;
14) повышение информированности населения по вопросам ФЗОЖ и снижению распространенности поведенческих факторов риска совместно с заинтересованными ведомствами, организациями;
15) участие в подготовке и повышении квалификации медицинских, педагогических и иных кадров по формированию ЗОЖ, в том числе посредством организации циклов, занятий и курсов на платной основе;
16) разработка и внедрение программ по подготовке волонтеров, лидеров пропаганды ЗОЖ среди групп рискованного поведения и молодежи;
17) организация работы по вопросам охраны здоровья и формирования ЗОЖ среди населения с международными, неправительственными организациями, фондами, движениями, бизнес-структурами, лидерами, общественными организациями;
18) взаимодействие со средствами массовой информации с целью широкого освещения актуальных вопросов пропаганды здорового образа жизни, профилактике заболеваний и укрепления здоровья среди населения;
19) разработка и выпуск для целевых групп населения печатных и аудиовизуальных информационно-образовательных материалов по различным аспектам профилактики заболеваний, формирования ЗОЖ;
20) предоставление ежеквартальной отчетности по проведению мероприятий ФЗОЖ и профилактике заболеваний в НЦПФЗОЖ;
21) взаимодействие с организациями пропагандирующие ЗОЖ, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности;
22) организационно-методическое руководство по ФЗОЖ в организациях здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную и консультативно-диагностическую помощь.
13. Центры имеют в своем составе:
1) административно-хозяйственный отдел;
2) организационно-методический отдел;
3) отдел профилактических программ;
4) отдел образовательных программ;
5) информационно-ресурсный центр;
6) мини-типография;
7) врачебно-физкультурный отдел;
8) молодежный центр здоровья;
9) антитабачный центр.
4. Районный Центр формирования здорового образа жизни (филиал)
14. Районный Центр ФЗОЖ (далее - филиал) создается как структурное подразделение областного центра ФЗОЖ в каждом районном центре независимо от количества проживающего населения.

11) облыс, республикалық маңызы бар қала мен астана көлемінде, филиалдармен бірлесіп бастапқы және қайталанған аурулардың алдын алу, денсаулықты нығайту іс-шараларын ұйымдастырып, өткізу;
12) БМСК мамандарымен бірге көлемі айына 4 сағаттан кем емес аурудың алдын алу және СӨС насихаттау бойынша өткізілетін іс-шараларды тоқсан сайын мониторингтеу, СӨСҚПҰО ақпарат беру;
13) отбасын, аналардың, әкелердің және балалардың денсаулығын сақтауды гигиеналық оқытуды қамтамасыз ету;
14) мүдделі мекемелермен, ұйымдармен бірлесіп СӨСҚ және мінез- ұлықтық қауіп факторларының таралуын төмендету мәселелері бойынша халықтың ақпараттандыруын арттыру;
15) медициналық, педагогикалық және СӨС қалыптастыру бойынша басқа кадрлардың даярлауын және олардың біліктілігін арттыруын, оның ішінде ақылы негіздегі циклдар, дәрістер мен курстар ұйымдастыру арқылы қатысу;
16) мінез-құлықтық қауіп топтары мен жастар арасында СӨС қалыптастыру еріктілерін, жетекшілерін даярлау бойынша бағдарламаларды әзірлеу және енгізу;
17) халықтың арасында халықаралық, мемлекеттік емес ұйымдармен, қорлармен, қозғалыстармен, іскерлік-құрылымдармен, жетекшілермен, қоғамдық ұйымдармен денсаулықты сақтау және СӨС қалыптастыру мәселелері бойынша жұмыс ұйымдастыру;
18) халықтың арасында СӨС насихаттау, аурудың алдын алу шаралары мен денсаулықты нығайту жөніндегі өзекті мәселелерді кеңінен жариялау мақсатында бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл;
19) халықтың нысаналы топтары үшін аурудың алдын алу және СӨС қалыптастырудың түрлі аспектілер бойынша басылымдық және аудиокөру ақпараттық - білім беру материалдарын әзірлеу және басып шығару;
20) СӨСҚ және аурулардың алдын алу іс-шараларын өткізу туралы тоқсандық есепті СӨСҚПҰО тапсыру;
21) СӨС насихаттаушы ұйымдарымен, меншік түрі мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан өзара іс-қимыл;
22) бастапқы медициналық-санитариялық және консультациялық диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына СӨС қалыптастыру бойынша ұйымдастыру-әдістемелік басшылық.
13. Орталықтардың құрамында:
1) әкімшілік-шаруашылық бөлім;
2) ұйымдастыру-әдістемелік бөлімі;
3) профилактикалық бағдарламалар бөлімі;
4) білім беру бағдарламалары бөлімі;
5) ақпараттық-ресурстық орталығы;
6) шағын-баспахана;
7) дәрігерлік-дене шынықтыру бөлімі;
8) жастардың денсаулық орталығы;
9) темекіге
4. Аудандық Саламатты өмір салтын қалыптастыру орталығы (филиал)
14. Аудандық СӨСҚ орталығы (бұдан әрі – филиал) тұрғын халқының санына қарамастан облыстық СӨСҚ орталығының құрылымдық бөлімшесі ретінде әрбір аудан орталығында құрылады;

15. Филиал координирует профилактическую деятельность организаций здравоохранения по повышению уровня информированности населения в вопросах сохранения и укрепления своего и общественного здоровья, пропаганды ЗОЖ и поведенческих факторов риска социально значимых заболеваний и проведения профилактических медицинских осмотров.
16. Основные задачи филиала:
1) определение общих направлений пропаганды ЗОЖ и поведенческих факторов риска социально-значимых заболеваний, первичная и вторичная профилактика заболеваний, а также укрепление здоровья населения с учетом демографических показателей здоровья населения, состоянии экологической и эпидемиологической ситуации;
2) изучение распространенности поведенческих факторов риска среди населения и разработка на этой основе целевых программ по профилактике заболеваний и коррекции поведения различных групп населения с целью оздоровления и формирования ЗОЖ;
3) межсекторальное взаимодействие в организации и проведении акций, месячников, конкурсов и методическое руководства для проведения профилактических медицинских осмотров.
17. Филиалы осуществляют следующие функции:
1) оказывают организационно-методическую, пропагандистскую, консультативно-оздоровительную помощь;
2) изучение современных форм и методов работы с населением в области профилактики факторов риска заболеваний, гигиенического обучения и формирования ЗОЖ;
3) организационно-методическое руководство деятельности отделений профилактики и социально-психологической помощи поликлиник, школ здоровья, кабинетов ЗОЖ медицинских организаций;
4) организация и проведение мероприятий по первичной и вторичной профилактике заболеваний, пропаганды ЗОЖ и факторов риска социально значимых заболеваний и укрепления здоровья, гигиенического обучения и воспитания населения, а также оказывает помощь другим организациям и хозяйствующим субъектам в организации этих мероприятий;
5) проведение мониторинга и анализа реализации Национальной скрининговой программы по раннему выявлению заболеваний, динамическому наблюдению и оздоровлению населения;
6) оказание методической помощи организациям ПМСП во внедрении и проведении скрининговых исследований;
7) проведение анализа заболеваемости и комплексных профилактических мер по ее снижению на районном уровне;
8) разработка планов гигиенического обучения и воспитания населения, формирования и пропаганды ЗОЖ, поведенческих факторов риска, используя результаты проводимых социологических (зондовых) исследований;

15. Филиал халыққа өз денсаулығы мен қоғамдық денсаулықты сақтау және нығайту, СӨС насихаттау және әлеуметтік мәні бар ауруларды туындататын мінез-құлықтық қауіп факторлары туралы ақпарат беру деңгейін арттыру және профилактикалық медициналық тексерулер жүргізу арқылы денсаулық сақтау ұйымдарының профилактикалық қызметін үйлестіреді.
16. Филиалдың негізгі міндеттері:
1) СӨС насихаттау және әлеуметтік мәні бар аурулардың мінез- құлықтық қауіп факторларының, аурулардың бастапқы және қайталанған профилактикасы, сондай-ақ халық денсаулығының демографиялық көрсеткіштерін, экологиялық және эпидемиологиялық жағдайды ескере отырып халық денсаулығын нығайтудың жалпы бағыттарын анықтау;
2) халықтың арасында мінез-құлықтық қауіп факторларының таралуын зерттеу және оның негізінде сауықтыру және СӨС қалыптастыру мақсатында халықтың түрлі топтарының мінез-құлқын түзету және аурулардың профилактикасы жөніндегі мақсатты бағдарламаларды әзірлеу;
3) акцияларды, айлықтарды, конкурстарды ұйымдастыру мен өткізуде сектораралық өзара жұмыстар жүргізу және профилактикалық медициналық тексеру өткізуге әдістемелік басшылық жасау.
17. Филиалдар келесі қызметтерді жүзеге асырады:
1) ұйымдастыру-әдістемелік, насихаттау, консультациялық- сауықтыру қызметтерін көрсетеді;
2) аурудың алдын алу қауіп факторларын, гигиеналық оқыту және СӨС қалыптастыру саласында халықпен жүргізілетін жұмыстың қазіргі заманғы түрлері мен тәсілдерін зерттейді;
3) емханалардағы, денсаулық мектептеріндегі, медициналық ұйымдарының СӨС кабинеттерінің алдын алу және әлеуметтік-психологиялық көмек көрсету бөлімшелерінің жұмысына ұйымдастыру-әдістемелік басшылық жасайды;
4) аурулардың бастапқы және қайталанған профилактикасы, СӨС насихаттау және әлеуметтік мәні бар аурулардың қауіп факторларының алдын алу және денсаулықты нығайту, халықты гигиеналық оқыту әрі тәрбиелеу іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу, сондай-ақ басқа да ұйымдар мен шаруашылық етуші субъектілерге осы шараларды ұйымдастыру бойынша көмек көрсетеді;
5) ауруды ерте анықтау, халықты динамикалық бақылау, сауықтыру жөніндегі Ұлттық скринингтік бағдарламаны мониторингтеу мен бағалау жүргізеді;
6) скринингтік зерттеулерді енгізу мен зерттеу бойынша БМСК ұйымдарына әдістемелік көмек көрсетеді;
7) ауруды талдау және өңірлерде өңірлік ерекшеліктерді ескере отырып, оны төмендету бойынша кешенді профилактикалық іс-шараларды әзірлеу;
8) жүргізілген әлеуметтік (зондтық) зерттеулердің нәтижесін пайдаланып, халықты гигиеналық оқыту әрі тәрбиелеу, СӨС қалыптастыру мен насихаттау және мінез-құлықтық қауіп факторларының алдын алу жоспарын әзірлейді;

9) подготовка и повышение квалификации медицинского персонала по ЗОЖ, профилактики и укреплению здоровья;
10) привлечение к взаимодействию лидеров, активистов, волонтеров для пропаганды ЗОЖ, факторов риска среди групп риска, подростков и молодежи;
11) взаимодействие со средствами массовой информации по вопросам организации коммуникационных мероприятий по пропаганде здорового образа жизни, профилактике поведенческих факторов риска, заболеваний и травматизма;
12) распространение среди населения наглядных и печатных материалов по различным аспектам ЗОЖ, профилактики заболеваний и факторов риска.
18. Филиал, имеет в своем составе:
1) административно-хозяйственный отдел;
2) организационно-методический отдел;
3) отдел профилактических программ;
4) отдел образовательных программ;
5) молодежный центр здоровья.
5. Информационно-ресурсный центр
19. Информационно-ресурсный центр (далее - ИРЦ) создается как структурное подразделение областных, городских центров ФЗОЖ.
20. Основные задачи ИРЦ:
1) осуществление единой информационной политики в области формирования здорового образа жизни, профилактики заболеваний;
2) оказание организационно-методической, консультативной и технической поддержки организаций формирования здорового образа жизни в вопросах пропаганды здорового образа жизни;
3) внедрение новейших достижений в области информационных технологий.
21. ИРЦ осуществляют следующие функции:
1) формирование и поддержка материально-технических ресурсов организации (компьютерная и другая оргтехника), включая сервис и техническое сопровождение;
2) создание и постоянное обновление информации на WEB-сайте;
3) формирование электронного каталога печатных информационно-образовательных и аудио-визуальных материалов;
4) разработка, выпуск и распространение печатных информационно-образовательных и аудио-визуальных материалов;
5) организация работы по применению новых технологий с использованием аудио-визуальной техники;
6) консультирование по вопросам пользования компьютерной техникой и локальной сетью;
7) организация обучения пользователей методике нахождения и получения информации из электронных носителей;
8) поддержка международных проектов по новым информационным технологиям;
9) распространение информационных материалов (пресс-релизы, статьи, опыт работы, информация и т.п.) в средствах массовой информации, среди неправительственных организаций, заинтересованных лиц и организаций;
10) оказание консультационной, методической и технической поддержки организациям ФЗОЖ всех уровней и конкретным работникам в области применения информационных технологий.

9) СӨС, денсаулықты нығайту және аурудың алдын алу бойынша медицина қызметкерін даярлау және біліктілігін арттыру;
10) өз жұмысында СӨС насихаттайтын, қауіп топтарының, жасөспірімдер мен жастардың арасындағы қауіп факторлары туралы насихаттайтын жетекшілерді, белсенділерді, еріктілерді жұмылдыру;
11) СӨС насихаттау, мінез-құлықтық қауіп факторларын, аурудың және жарақаттанудың алдын алуын коммуникациялық іс-шараларды ұйымдастыру арқылы бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара бірлескен жұмыстар жүргізу;
12) аурудың және қауіп факторларының алдын алу және СӨС түрлі аспектілері бойынша басылымдық ақпараттық-білім беру материалдарын халық арасында тарату.
18. Филиалдың құрамында:
1) әкімшілік-шаруашылық бөлім;
2) ұйымдастыру-әдістемелік бөлім;
3) профилактикалық бағдарламалар бөлімі;
4) білім беру бағдарламалар бөлімі;
5) жастардың денсаулық орталығы.
5. Ақпараттық-ресурстық орталық
19. Ақпараттық-ресурстық орталық (бұдан әрі - АРО) облыстық, қалалық СӨСҚ орталықтарының құрылымдық бөлімшесі ретінде құрылады.
20. АРО негізгі міндеттері:
1) СӨС қалыптастыру, аурудың алдын алу саласында бірыңғай ақпараттық саясатты жүзеге асыру;
2) СӨС қалыптастыру ұйымдарында СӨС насихаттау мәселесі бойынша ұйымдастыру-әдістемелік, консультациялық және техникалық қолдау көрсету;
3) ақпараттық технологиялар саласында ең жаңа жетістіктерді енгізу.
21. АРО келесі функцияларды жүзеге асырады:
1) ұйымдардың материалдық - техникалық ресурстарын (компьютерлік және басқа ұйымдастыру техникасы) қалыптастыру және оны қамтамасыз ету, оның ішінде техникалық қызмет көрсету;
2) WEB-сайт ақпараттарын жасап, үнемі жаңалап отыру;
3) басылымдық және аудио–бейне ақпараттық - білім беру материалдарының электрондық каталогын қалыптастыру;
4) ақпараттық – білім беру және аудио - бейне материалдарын әзірлеу, басып шығару және тарату;
5) аудио-бейне техникасын пайдаланып жаңа технологияларды қолдану жұмыстарын ұйымдастыру;
6) компьютерлік техника мен жергілікті желіні пайдалану мәселесі бойынша консультация беру;
7) электрондық базалардан ақпараттарды іздеп табу және оны алу тәсілдерін тұтынушыларға үйретуді ұйымдастыру;
8) жаңа ақпараттық технологиялар бойынша халықаралық жобаларды қолдау;
9) БАҚ беттерінде, МЕҰ, мүдделі ұйымдар мен тұлғалардың арасында ақпараттық материалдарды (баспасөз – релиз, мақалалар, жұмыс тәжірибелері, ақпараттар және т.б.) тарату;
10) ақпаратық технологияларды қолдану саласы бойынша барлық деңгейдегі СӨС қалыптастыру ұйымдары мен нақты қызметкерлерге консультациялық, әдістемелік және техникалық қолдау көрсету.

22. Материально-техническое обеспечение осуществляется в соответствии с перечнем материально-технического оснащения информационно-ресурсного центра согласно приложению 1.
6. Антитабачный центр (кабинет)
23. Антитабачный центр (кабинет) (далее - АЦ) является структурным подразделением ПМСП, либо структурным подразделением ЦФЗОЖ.
24. АЦ в административном отношении подчиняется руководителю организации, на базе которого он создается, в организационно-методическом плане – областному (городскому) центру формирования ЗОЖ.
25. АЦ тесно взаимодействуют со специализированными службами – наркологической, психологической, социальной коррекции, а также со школьными наркопостами – для повышения качества оказываемых лечебно-профилактических услуг.
26. АЦ осуществляют следующие функции:
1) лечебно-профилактическая помощь желающим избавиться от табачной зависимости;
2) оказание организационно-консультативной помощи медицинским организациям в реализации проекта "Зона свободная от курения" (проведение семинаров, лечение медицинских работников от табачной зависимости);
3) обучение медицинских работников методам профилактики табакокурения среди населения;
4) проведение статистического мониторинга и анализа распространенности табакокурения среди прикрепленного населения, разработка предложений по совершенствованию и развитию службы оказания помощи желающим избавиться от табачной зависимости;
5) проведение организационно-методической работы по повышению профессиональной подготовки врачей и среднего медицинского персонала по вопросам профилактики табакокурения, организация и проведение конференций, совещаний, круглых столов по актуальным вопросам табачной зависимости;
6) организация и проведение информационных мероприятий (акций, семинаров, лекций, бесед) для населения по вопросам профилактики табакокурения;
7) развитие волонтерского движения, путем отбора и подготовки лидеров (волонтеров) из молодежной среды для работы с подростками по вопросам профилактики табачной зависимости;
8) взаимодействие и привлечение к совместной работе представителей молодежных и общественных организаций, социальных служб, средств массовой информации, личное участие в образовательной, санитарно-просветительской работе среди населения, в том числе выступления на телевидении, радио, статьи в периодической печати и так далее;
9) обеспечение межсекторальной связи и координации работы среди учреждений на территории, обслуживаемой медицинской организацией по профилактике табакокурения среди населения (администрация района, антитабачные центры при школах, колледжах, вузах и так далее) и снижению уровня распространенности табакокурения;

22. Материалдық-техникалық қамтамасыз ету ақпараттық-ресурсты орталықты материалдық-техникалық жабдықтау тізбесіне сәйкес1-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
6. Темекіге қарсы орталық (кабинет)
23. Темекіге қарсы орталық (кабинет) (бұдан әрі – ТҚО) БМСК-ның құрылымдық бөлімшесі, немесе СӨСҚО-ның құрылымдық бөлімшесі болып табылады.
24. Темекіге қарсы орталық (кабинет) әкімшілік тұрғыдан қай ұйымның базасында құрылса сол ұйымның басшысына бағынады, ұйымдыстыру - әдістемелік тұрғыдан – облыстық (қалалық) СӨСҚ орталығына қарасты болады.
25. Темекіге қарсы орталық (кабинет) көрсетілетін емдеу-профилактикалық қызметтің сапасын арттыру үшін арнайы наркологиялық, психологиялық, әлеуметтік түзету қызметтерімен және мектептердегі наркопосттармен өзара іс-қимылда болады.
26. ТҚО келесі функцияларды жүзеге асырады:
1) тәуелді темекі шегушіліктен арылуға келетіндерге емдеу-профилактикалық көмек көрсету;
2) медицина ұйымдарында "Темекі шегушіліктен азат аймақ" жобасын жүзеге асыру ісінде ұйымдастыру-консультациялық көмек көрсету (семинарлар өткізу, медицина қызметкерлерін темекіге тәуелділіктен емдеу);
3) медицина қызметкерлеріне халықтың арасында темекінің алдын алу тәсілдерін үйрету;
4) бекітілген халық арасында темекі шегушіліктің таралуы бойынша статистикалық мониторинг пен талдау жүргізу, тәуелді темекі шегушіліктен арылғысы келетіндерге көмек көрсету қызметін жетілдіру және дамыту туралы ұсыныстар әзірлеу;
5) дәрігерлер мен орта медицина қызметкерлерінің темекі шегушіліктің алдын алу мәселелері бойынша кәсіби білім беру жүйесін арттыру үшін ұйымдастыру-әдістемелік жұмыстар жүргізу, темекіге тәуелділік мәселелеріне қатысты конференциялар, кеңестер, дөңгелек үстелдер ұйымдастыру және өткізу;
6) темекі шегушіліктің алдын алу мәселелері бойынша халықтың арасында ақпараттық іс-шаралар ұйымдастыру және өткізу (акциялар, семинарлар, дәрістер, сұхбаттар);
7) темекіге тәуелділіктің алдын алу мәселелері бойынша жасөспірімдермен жұмыс жүргізу үшін жастардың арасынан жетекшілер (еріктілер) іріктеп алу және білімдерін арттырып еріктілер қозғалысын дамыту;
8) жастар мен қоғамдық ұйымдар, әлеуметтік қызметтер, бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерімен өзара іс-қимыл және жұмылдыру, халықтың арасында білім беру жүйесіне, санитариялық-профилактикалық жұмыстарына жеке үлесін қосу, оның ішінде теледидар мен радио арқылы хабарлар беру, мерзімдік басылымға мақалалар жариялау және басқа;
9) медицина ұйымдарының қызмет көрсететін аумақтағы ұйымдардың арасында темекі шегушіліктің таралу деңгейін төмендету үшін сектораралық байланысты қамтамасыз ету және халықтың арасында темекі шегушіліктің алдын алу іс-шараларын үйлестіру (аудан әкімшілігі, мектептердегі, колледждердегі, жоғары оқу орындарындағы және басқа темекіге қарсы орталықтар);

10) ведение статистического учета и отчетности в соответствии с приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697), анализ статистических данных.
27. Должности медицинского персонала устанавливаются в соответствии с Типовыми штатами АЦ согласно приложению 2.
28. Материально-техническое оснащение АЦ осуществляется в соответствии Перечня медицинского и немедицинского оборудования для АЦ согласно приложению 3.
7. Молодежный центр здоровья
29. Молодежный центр здоровья (далее - МЦЗ) – является структурным подразделением ПМСП, либо структурным подразделением ЦФЗОЖ, или иной организации, предоставляют услуги, дружественные к молодежи и оказывают лечебно-профилактическую помощь подросткам и молодежи.
30. Основная цель МЦЗ сохранение здоровья и обеспечение благоприятных условий для социализации подростков, молодежи путем предоставления высококвалифицированной медико-психосоциальной и бесплатной медико-социальной помощи подросткам и молодежи по вопросам планирования семьи.
31. Основные задачи МЦЗ:
1) создание психологически комфортных условий для подростков, молодых людей;
2) предупреждение заболеваний передающихся половым путем, охрана репродуктивного здоровья и профилактика рискованного поведения подрастающего поколения, а также решение проблем создающихся в семье, в окружении;
3) оказание консультативной, юридической, медико-психологической помощи;
4) повышение уровня сексуальной и эмоциональной культуры, социально-правовых знаний в области профилактики ИППП, СПИД и незапланированной беременности;
5) формирование навыков осознанного, ответственного и безопасного сексуального поведения для снижения рискованных ситуаций;
6) обучение навыкам достойного поведения (равенство, уважение, взаимопонимание, умение оценить ситуацию, бесконфликтность);
7) формирование ответственного партнерства (отцовства) в подготовке к семейной жизни;
8) оказание информационных услуг, обеспечивающих подростков и молодежь современными знаниями в вопросах охраны репродуктивного здоровья, сексуального и репродуктивного поведения, использование надежных и безопасных контрацептивных средств, предупреждение нежелательной беременности.
32. МЦЗ имеет в своем составе:
1) кабинеты приема специалистов (гинеколога, психолога,
уролога);
2) кабинет доверия;
3) смотровой кабинет;
4) конференц-зал (аудио-визуальные средства, библиотека);

10) "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 21 желтоқсандағы № 907 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 тіркелген) сәйкес статистикалық есеп жүргізу және есеп беру, статистикалық деректерді талдау.
27. 2-қосымшаға сәйкес ТҚО Үлгі штатына сәйкес медицина қызметкерінің лауазымдары бекітіледі.
28. ТҚО материалдық-техникалық жарақтау 3-қосымшаға сәйкес ТҚО-ға арналған медициналық және медициналық емес жабдықтардың тізбесіне сәйкес жүргізіледі.
7. Жастардың денсаулық орталығы
29. Жастардың денсаулық орталығы (бұдан әрі – ЖДО) - БМСК құрылымдық бөлімшесі, немесе СӨСҚО-ның немесе басқа ұйымдардың құрылымдық бөлімшесі болып табылады, жасөспірімдер мен жастарға емдеу-профилактикалық көмек көрсетеді.
30. ЖДО негізгі мақсаты денсаулықты сақтау және жастар мен жасөспірімдерге отбасын жоспарлау мәселелері бойынша жоғары мамандандырылған медициналық-психоәлеуметтік және тегін медициналық- әлеуметтік көмек көрсету жолымен жасөспірімдерді, жастарды әлеуметтендіру үшін жақсы жағдайды қамтамасыз ету болып табылады.
31. ЖДО негізгі міндеттері:
1) жасөспірімдер мен жастар үшін психологиялық тұрғыдан жағымды жағдай жасау;
2) жыныстық жолымен берілетін аурулардың алдын алу, өскелең ұрпақтың репродуктивтік денсаулығын сақтау және қауіпті мінез-құлықтың алдын алу, сондай-ақ отбасындағы, ортадағы мәселелерді шешу;
3) консультациялық, заңнамалық, медициналық-психологиялық көмек көрсету;
4) ЖЖБИ, ЖИТС және жоспарланбаған жүктіліктің алдын алу бойынша жыныстық қатынас пен эмоционалдық мәдениетін, әлеуметтік - құқықтық білімнің деңгейін арттыру;
5) қауіпті жағдайларды төмендету үшін саналы, жауапты және қауіпсіз сексуалдық мінез-құлық дағдыларын қалыптастыру;
6) лайықты мінез - құлық дағдыларын үйрету (теңдік, сыйластық, өзара ынтымақтастық, жағдайды бағалай білу, ілтипаттылық);
7) отбасылық өмірге жауапты серіктестікті (әке болуды) қалыптастыру;
8) репродуктивтік денсаулығын, сексуалдық және репродуктивтік мінез-құлықты сақтау, сенімді әрі қауіпсіз контрацептивтік құралдарды пайдалану, қаламаған жүктіліктің алдын алу мәселелері бойынша жастар мен жасөспірімдерге қазіргі заманғы білімдермен қамтамасыз ететін ақпараттық қызметтер көрсету.
32. ЖДО құрамында:
1) гинеколог, психолог, уролог мамандарының қабылдау кабинеттері;
2) сенім кабинеті;
3) әйелдерді тексеру кабинеті;
4) конференц-зал (аудио-бейне құралдары, кітапхана);

5) помещение для персонала;
6) вспомогательные подразделения: тенажерный зал, тренинговый центр, холл, туалет, гардероб, подсобное помещение;
7) регистратуру.
33. График работы МЦЗ устанавливается в соответствии с потребностями целевой группы, согласно Трудового Кодекса Республики Казахстан.
34. Проводится информационно-массовая работа в МЦЗ с целью привлечения молодых людей.
35. МЦЗ осуществляет следующие функции:
1) обучение и информирование по вопросам охраны репродуктивного здоровья, сексуального и репродуктивного поведения, использование надежных и безопасных контрацептивных средств, предупреждение нежелательной беременности и правовым аспектам деятельности медицинских работников, педагогов, представителей общественных и молодежных организаций, средств массовой информации;
2) психокоррекция поведения подростков;
3) обеспечение преемственности в работе с другими медицинскими организациями;
4) своевременное направление на консультацию в профильные медицинские организации (в том числе в городские консультативно-диагностические центры и кризисные центры, специализированные стационары и так далее);
5) обеспечение лечебно-профилактической помощи проводится по следующим направлениям:
планирование семьи;
гинекология, в том числе детская и подростковая;
урология, в том числе детская и подростковая;
консультация психолога;
консультация врача по профилактике ВИЧ;
консультация дерматовенеролога;
профилактика поведенческих факторов риска (табакокурение, злоупотребление алкоголя);
консультация юриста;
6) обеспечение социально-правового сопровождения подросткам и молодым людям;
7) межсекторальное сотрудничество с управлениями образования, местными исполнительными органами, наркологическим диспансером, психо-неврологическим диспансером, центром СПИД, кожно-венерологическим диспансером, средствами массовой информации;
8) предоставление комплексной, в том числе консультативной помощи подросткам и молодым людям (медицинской, психологической, социальной, правовой);
9) размещение на стендах информации о деятельности медико–социальных служб, медицинских организаций и кризисных центров для подростков и молодежи с указанием названий, адресов и телефонов этих учреждений;
10) разработка и распространение наглядной печатной, инструктивной и методической информации по вопросам пропаганды здорового образа жизни, в том числе по охране репродуктивного здоровья, профилактике незапланированной беременности, инфекции, передающихся половым путем, ВИЧ-инфекции, поведенческих факторов риска, для подростков, молодым людям, а также их ближайшему окружению;

5) қызметкерлерге арналған бөлме;
6) қосалқы бөлімшелер: жаттығу залдары, тренинг орталықтары, холл, дәретхана, гардероб, қосалқы үй-жай;
7) тіркеу бөлімі.
33. ЖДО жұмыс кестесі нысаналы топтардың сұранысына қарай, Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне сәйкес бекітіледі.
34. ЖДО жастарды қатыстыру мақсатында ақпараттық-бұқаралық жұмыстар жүргізіледі.
35. ЖДО келесі функцияларды жүзеге асырады:
1) репродуктивтік денсаулықты, сексуалдық және репродуктивтік мінез-құлықты сақтау, сенімді әрі қауіпсіз контрацептивтік құралдарды пайдалану, қаламаған жүктіліктің алдын алу және медицина қызметкерлерінің, педагогтардың, қоғамдық және жастар ұйымдары өкілдерінің, бұқаралық ақпарат құралдарының қызметінің құқықтық аспектілері бойынша білім беру және ақпараттандыру;
2) жасөспірімдердің мінез-құлқын психотүзету;
3) басқа медициналық ұйымдармен сабақтастықты қамтамасыз ету;
4) дер кезінде бейінді медициналық ұйымдарға консультацияға жіберу (оның ішінде қалалық консультациялық-диагностикалық орталықтар мен дағдарыс орталықтарына, арнайы стационарларға және басқа);
5) емдеу-профилактикалық көмегімен қамтамасыз ету келесі бағыттар бойынша жүргізіледі:
отбасын жоспарлау;
гинекология, оның ішінде балалар мен жасөспірімдік;
урология, оның ішінде балалар мен жасөспірімдік;
психологтың консультациясы;
АИТВ профилактикасы жөніндегі дәрігердің консультациясы;
дерматовенерологтың консультациясы;
мінез-құлықтық қауіп факторларының (темекі шегушілік, шектен тыс алкогольді тұтыну) алдын алу;
заңгердің консультациясы.
6) жасөспірімдер мен жастарды әлеуметтік-құқықтық сүйемелдеуді қамтамасыз ету;
7) білім беру басқармаларымен, жергілікті атқару органдарымен, наркологиялық диспансерлермен, психо-неврологиялық диспансермен, ЖИТС орталығымен, тері-венерологиялық диспансермен, бұқаралық ақпарат құралдарымен сектораралық ынтымақтыстық;
8) жасөспірімдер мен жастарға кешенді, оның ішінде (медициналық психологиялық, әлеуметтік, құқықтық) консультациялық көмек көрсету;
9) жасөспірімдер мен жастар үшін қабырғаларға медициналық- әлеуметтік қызметтердің, медициналық ұйымдардың және дағдарыс орталықтарының жұмысы туралы ақпараттарды орналастыру, осы ұйымдардың атаулары, мекенжайларын және телефондарын жазып, іліп қою;
10) жасөспірімдер, жастар және де олардың жанында жүрген адамдар үшін саламатты өмір салтын насихаттау мәселелері бойынша, сондай-ақ ұрпақты болу денсаулығын сақтау, қаламаған жүктіліктің, жыныстық жолмен берілетін инфекциялардың, АИТВ инфекциясының, мінез- ұлықтық қауіп факторларының алдын алу бойынша көрнекі басылымдық, нұсқаулық және әдістемелік ақпараттарды әзірлеп, тарату;

11) организация досуга молодежи (интернет – клуб, языковые курсы, тренажерный зал);
12) организация постоянного обучения, повышения квалификации и обмен опытом сотрудников;
13) прохождение сотрудников базового обучения или получения подготовки по ведению пациентов и обслуживанию посетителей внутри организации по следующим направлениям: принципы работы МЦЗ, особенности подростковой психологии, отдельные специфические вопросы клинического менеджмента (методы контрацепции у подростков, экстренная контрацепция, методы профилактики ВИЧ, наркомании и другие);
14) строгое соблюдение принципов врачебной этики и деонтологии;
15) активное привлечение молодежи к работе и внедрение волонтерства, для повышения эффективной работы учреждения;
16) регулярное проведение социологических исследований для определения личных потребностей подростков и молодых людей и оценки качества предоставляемых услуг;
17) специалисты, оказывающие медицинскую помощь подросткам, проходят специальную подготовку, включающие профессиональные знания по специальности с учетом возрастных особенностей, заболеваемости и развития подростка, а также умение работать с подростками и наличие коммуникативных навыков;
18) консультирование по вопросам планирования семьи, ознакомление подростков и молодежи с современными средствами и методами контрацепции, показаниями и противопоказаниями к их применению;
19) консультирование и динамичного наблюдения за пациентами, особенно в случаях возникновения побочных эффектов и осложнений на фоне использования контрацептивов;
20) консультирование по всем проблемам периода полового созревания, вопросы безопасных сексуальных отношений, предупреждение нежелательной беременности, ИППП, ВИЧ–инфекции;
21) проведение заключительного этапа реабилитации юных пациенток после родов, прерывания беременности, включая профилактику повторной нежелательной беременности, а также консультирование в случае возникновения осложнений (по желанию пациентки);
22) проведение своевременной диагностики и направление на лечение юных пациенток с новообразованиями, пороками, травмами половых органов;
23) первичная диагностика патологии молочной железы у девочек подростков и своевременное направление для обследования и лечения к специалисту маммологу;
24) диагностика и направление на лечение в профильные учреждения мальчиков-подростков и юношей с врожденными и приобретенными заболеваниями половых органов;
25) медико-психологическое консультирование подростков по проблемам общего психического здоровья, сексуальных отношений в подростковом возрасте, медико-психологическая коррекция нарушений всех видов поведения подростков, проведение индивидуальных и групповых психологических тренингов с подростками и молодежи;

11) жастардың бос уақытын ұйымдастыру (интернет – клуб, тіл үйрету курстары, жаттығу залдары);
12) қызметкерлердің тұрақты оқуын, біліктілігін арттыруын және тәжірибе алмасуын ұйымдастыру;
13) қызметкерлердің ұйымда пациенттерге және келушілерге қызмет көрсету үшін келесі бағыттар бойынша базалық оқуы мен даярлықтан өтуі: ЖДО жұмыс тәртібі, жасөспірімдер психологиясының ерекшеліктері, клиникалық менеджмент мәселелерінің кейбір ерекше мәселелері (жастарды контрацепциялау тәсілдері, жедел контрацепция, АИТВ нашақорлық және т.б. алдын алу тәсілдері);
14) дәрігерлік әдеп пен деонтология қағидаттарын қатаң сақтау;
15) ұйымның жұмыс тиімділігін арттыру үшін жастарды жұмысқа жұмылдыру және еріктілікті енгізу;
16) жастар мен жасөспірімдердің жеке сұраныстарын анықтау және көрсетілетін қызметтердің сапасын бағалау үшін тұрақты түрде социологиялық зерттеулерді жүргізу;
17) жасөспірімдерге медициналық көмек көрсететін мамандар жасөспірімдердің жас ерекшеліктерін, сырқаттанушылығы мен дамуын және жасөспірімдермен жұмыс істей білуі мен коммуникативтік дағдыларының болуын ескере отырып, мамандығы бойынша кәсіби білімі болуымен қатар арнайы даярлықтан өтіледі.
18) отбасын жоспарлау мәселесі бойынша консультация беру, қазіргі кездегі контрацепция құралдарымен және тәсілдерімен, оларды қолдану негіздерімен және қайшы негіздемелермен жастар мен жасөспірімдерді таныстыру;
19) әсіресе контрацептивтер қолдану барысында қосалқы әсерлер мен асқынушылықтар туындаған кезде, пациенттерге консультация беру және тұрақты бағылауға алу;
20) жыныстық жетілу кезеңінің барлық мәселелер, қауіпсіз жыныстық қатынас, қаламаған жүктіліктің, ЖЖБИ, АИТВ инфекциясының алдын алу мәселелері бойынша консультация беру;
21) босанғаннан кейін, жүктілікті үзгеннен кейін және қайталағанын қаламаған жүктіліктің алдын алудан соң жас пациенттерге сауықтыруды қорытынды кезеңін жүргізу, сондай-ақ асқынушылық орын алған жағдайда (пациенттің қалауы бойынша) консультация беру;
22) жыныс органдарының қатерлі ісігі, жарақаты, ауруы бар жас пациенттерді дер кезінде диагностикалау және емделуге жіберу;
23) жасөспірім қыздардың сүт безі патологияларын бастапқы анықтау және тексеру, емдеу үшін маммолог маманға дер кезінде жіберу;
24) жыныс органдарының туа пайда болған немесе жүре пайда болған аурулары бар жасөспірім ұлдар мен бозбалаларды диагностикалау және бейінді ұйымдарға емделуге жіберу;
25) жасөспірімдердің жалпы психикалық денсаулығы, жыныстық қатынас мәселелері бойынша жасөспірімдерге медициналық-психологиялық консультациялар беру, жасөспірімдер мінез-құлықтарының барлық түрдегі бұзылуларын медициналық-психологиялық тұрғыдан түзету, жастармен және жасөспірімдермен жеке және топпен психологиялық тренингтер өткізу;