Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей работников природоохранных организаций Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 августа 2011 года № 25-02-01/451. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 сентября 2011 года № 7196. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 марта 2017 года № 120 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 14.03.2017 № 120 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 125 Трудового Кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Типовые квалификационные характеристики должностей работников природоохранных организаций Республики Казахстан.
2. Комитету лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Нысанбаев Е.Н.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования.
И. о. Министра Е. Аман
СОГЛАСОВАНО
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
______________ Г. Абдыкаликова
от 23 августа 2011 года
Утверждены
приказом и.о. Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 5 августа 2011 года № 25-02-01/451
Типовые квалификационные характеристики должностей работников
природоохранных организаций Республики Казахстан
1. Директор (генеральный директор) организации
Cноска. Глава 1 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 04.03.2015 № 18-06/193 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Руководит в соответствии с действующим законодательством производственной, хозяйственной и финансово-экономической деятельностью организации. Несет всю полноту ответственности за последствия принимаемых решений, сохранность и эффективное использование имущества организации, а также финансово-хозяйственные результаты ее деятельности.
Заключает договора, совершает сделки, операции с физическими и юридическими лицами, издает распоряжения, приказы и дает указания, обязательные для всех работников, принимает на работу и увольняет с работы работников, кроме назначаемых вышестоящей организацией, применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на работников.
Осуществляет обеспечение охраны, защиты, воспроизводства лесов, животного мира, природных комплексов и других объектов природно-заповедного фонда, государственное регулирование и обеспечение рационального пользования ресурсами растительного и животного мира особо охраняемых природных территорий, осуществляет государственный контроль за их охраной, защитой, воспроизводством и использованием.
Организует работу и эффективное взаимодействие всех структурных подразделений, направляет их деятельность на развитие и совершенствование деятельности по охране, защите, воспроизводству лесов и животного мира природных комплексов и других объектов природно-заповедного фонда. Обеспечивает выполнение организацией обязательств перед государственным бюджетом, накопительными пенсионными и страховыми фондами, банком, а также выполнение хозяйственных и трудовых договоров (контрактов), показателей бизнес-планов.
Принимает меры по обеспечению организации квалифицированными кадрами, рациональному использованию и развитию их профессиональных знаний и опыта, созданию безопасных для жизни и здоровья условий труда, благоприятной психологической атмосферы в коллективе.
Обеспечивает соблюдение трудовой и производственной дисциплины, способствует развитию инициативы и активности у работников. Поручает ведение отдельных направлений деятельности другим должностным лицам: заместителю директора, руководителям филиалов, лесничеств, специалистам.
Защищает и представляет имущественные и другие интересы организации в суде, арбитраже, государственных органах и других организациях.
Должен знать. Конституцию Республики Казахстан, Лесной кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан: "Об особо охраняемых природных территориях", " Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц" и иные нормативные правовые акты в области лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и животного мира; организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся организации работы в особо охраняемой природной территории; основы финансово-экономической деятельности организации, профиль, специализацию и особенности структуры организации; основы учета и финансового анализа, производственные мощности и кадровые ресурсы организации; современные методы хозяйствования и управления организацией; стратегическое планирование; научно-технические достижения и передовой отечественный и зарубежный опыт в области лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и животного мира в республике и за рубежом, основы административного и уголовного законодательства; особенности обслуживаемой территории; технику безопасности, производственную санитарию, правила и нормы охраны труда.
Требования к квалификации. Высшее (или послевузовское) образование в сфере сельскохозяйственных наук (охотоведение и звероводство, агрономия, лесные ресурсы и лесоводство, рыбное хозяйство и промышленное рыболовство, аграрная техника и технология), в сфере естественных наук (биология, экология, география), в сфере права (юриспруденция, международное право), в сфере социальных наук, экономики и бизнеса (экономика, финансы). Стаж работы на руководящих должностях в организации не менее пяти лет, и/или наличие опыта работы в области растительного и животного мира, особо охраняемой природной территории или охраны окружающей среды не менее трех лет.

Қазақстан Республикасы табиғат қорғау ұйымдары қызметкерлері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрдің м.а. 2011 жылғы 5 тамыздағы № 25-02-01/451 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігінде 2011 жылы 22 қыркүйекте № 7196 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 14 наурыздағы № 120 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.03.2017 № 120 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 125-бабының 3-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы табиғат қорғау ұйымдары қызметкерлері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті (Е.Н.Нысанбаев) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық бірінші рет ресми жарияланғаннан бастап жиырма бір күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а.
Е. Аман
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақтан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
___________________ Г. Әбдіқалықова
2011 жылғы 23 тамыз
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2011 жылғы 05 тамыздағы
№ 25-02-01/451 бұйрығымен
бекітілді
Қазақстан Республикасы Табиғат қорғау ұйымдары қызметкерлері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары
1. Ұйым директоры (бас директоры)
Ескерту. 1-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.03.2015 № 18-06/193 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Қолданыстағы заңнамаға сәйкес ұйымның өндірістік шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық жасайды. Қабылданатын шешімдердің зардаптары, ұйым мүлкінің аман сақталуы және тиімді пайдаланылуы, сондай-ақ оның қызметінің қаржы-шаруашылық нәтижелері үшін толық жауаптылықта болады.
Жеке және заңды тұлғалармен шарттар жасасады, мәмілелер, операциялар жасайды, өкімдер, бұйрықтар шығарады және барлық қызметкерлер үшін міндетті нұсқаулар береді, жоғары тұрған ұйым тағайындайтын қызметкерлерден басқа қызметкерлерді жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады, қызметкерлерге көтермелеу шараларын қолданады және тәртіптік жаза қолданады.
Ормандарды, жануарлар дүниесін, табиғи кешендерді және табиғи-қорық қорының басқа объектілерін қорғауды, күзетуді, молықтыруды қамтамасыз етуді, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың өсімдіктер мен жануарлар дүниесі ресурстарын мемлекеттік реттеуді және оларды ұтымды пайдалануды қамтамасыз етуді жүзеге асырады, оларды қорғауға, күзетуге, молықтыруға және пайдалануға мемлекеттік бақылау жасайды.
Барлық құрылымдық бөлімшелердің жұмысы мен тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастырады, олардың қызметін ормандар мен жануарлар дүниесін, табиғи кешендерді және табиғи қорық қорының басқа да объектілерін қорғау, күзету, молықтыру жөніндегі қызметті дамытуға және жетілдіруге бағыттайды. Мемлекеттік бюджет, жинақтаушы зейнетақы және сақтандыру қорлары, банк алдындағы міндеттемелерді ұйымның орындауын, сондай-ақ шаруашылық және еңбек шарттарының (келісім-шарттардың) бизнес-жоспарлар көрсеткіштерінің орындауын қамтамасыз етеді.
Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету, ұтымды пайдалану және олардың кәсіби білімі мен тәжірибесін дамыту, өмір мен денсаулық үшін қауіпсіз еңбек жағдайларын, ұжымда жайлы психологиялық ахуал құру жөнінде шаралар қолданады.
Еңбек және өндірістік тәртіптің сақталуын қамтамасыз етеді, қызметкерлердің бойында бастамашылық пен белсенділікті дамытуға жәрдемдеседі. Басқа лауазымды тұлғаларға: директордың орынбасарына, филиалдардың, орманшылықтардың басшыларына, мамандарға, қызметтің жекелеген бағыттарын жүргізуді тапсырады.
Сотта, төрелік сотта, мемлекеттік органдарда және басқа ұйымдарда ұйымның мүліктік және басқа мүдделерін қорғайды және білдіреді.
Білуге тиіс. Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Орман кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, Қазақстан Республикасының: "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы", "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы", "Сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы" заңдары және орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілер; ерекше қорғалатын табиғи аумақта жұмысты ұйымдастыруға қатысты ұйымдық-өкімдік құжаттар мен әдістемелік материалдар; ұйымның қаржылық-экономикалық қызметінің негіздері, ұйымның бағыты, мамандануы және құрылымдық ерекшеліктері; ұйымның өндірістік қуаттары мен кадрлық ресурстары; шаруашылық жүргізу мен ұйымды басқарудың осы заманғы әдістері; стратегиялық жоспарлау; республикадағы және шет елдердегі орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы ғылыми-техникалық жетістіктер мен озық отандық және шетелдік тәжірибе; әкімшілік және қылмыстық заңнаманың негіздері; қызмет көрсетілетін аумақтың ерекшеліктері; қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, еңбекті қорғау ережелері мен нормалары.
Біліктілік талаптары. Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім ауыл шаруашылығы ғылымдары саласында (аңтану және аң өсіру, агрономия, орман ресурстары және орман өсіру, өнеркәсіптік балық аулау және балық шаруашылығы, аграрлық техника және технология), жаратылыстану ғылымдары саласында (биология, экология, география), құқық саласында (құқықтану, халықаралық құқық), әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес саласында (экономика, қаржы). Ұйымдағы басшы қызметтегі жұмыс өтілі бес жылдан кем емес және/немесе өсімдіктер мен жануарлар дүниесі, ерекше қорғалатын табиғи аумақ немесе қоршаған ортаны қорғау саласында кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесі болғаны жөн.

2. Заместитель директора (генерального директора) организации
Cноска. Глава 2 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 04.03.2015 № 18-06/193 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Исполняет свои обязанности под общим руководством руководителя организации и во взаимодействии с руководителями других подразделений. При осуществлении своей деятельности заместитель директора в пределах своей компетенции заключает договора, совершает сделки, операции с физическими и юридическими лицами, дает указания всем работникам организации по проведению всех технических и производственно-хозяйственных мероприятий по охране, защите, воспроизводству лесов и животного мира, природных комплексов и других объектов природно-заповедного фонда.
Организовывает участие служб и структурных подразделений в составлении перспективных и текущих планов, определяет долговременную стратегию производственной деятельности, осуществляет контроль за состоянием технических средств, административных зданий, хозяйственных построек, кордонов и других сооружений, организовывает ремонтные и строительные работы согласно плана бюджетной программы.
Проводит по поручению руководителя организации расследования причин возникновения чрезвычайных ситуаций, нарушений режима территории и режимы использования его охранной зоны, служебных нарушений со стороны работников, проводит плановые ревизии инспекторских обходов, обеспечивает проведение разъяснительной профилактической работы среди местного населения по предупреждению нарушений природоохранного законодательства.
Контролирует соблюдение правил и норм по охране труда и технике безопасности. Решает все вопросы в пределах предоставленных ему прав и поручает выполнение отдельных производственно-хозяйственных функций другим должностным лицам: руководителям функциональных и производственных подразделений организации. По поручению руководителя организации защищает и представляет в установленном законодательством порядке имущественные и другие интересы организации в суде, арбитраже, государственных органах и других организациях.
Обеспечивает соблюдение трудовой и производственной дисциплины, способствует развитию инициативы и деловой активности у работников.
Должен знать. Конституцию Республики Казахстан, Лесной кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан: "Об особо охраняемых природных территориях", " Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц" и иные нормативные правовые акты в области лесного и охотничьего хозяйства, особо охраняемой природной территории; организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся организации работы в лесном и охотничьем хозяйствах, особо охраняемой природной территории; основы финансово-экономической деятельности организации, профиль, специализацию и особенности структуры организации; основы учета и финансового анализа, производственные мощности и кадровые ресурсы организации; современные методы хозяйствования и управления организацией; стратегическое планирование; научно-технические достижения и передовой отечественный и зарубежный опыт в области лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и животного мира в республике и за рубежом, а также опыт работы передовых учреждений в области лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и животного мира; основы административного и уголовного законодательства; особенности обслуживаемой территории; технику безопасности, производственную санитарию, правила и нормы охраны труда.
Требования к квалификации. Высшее (или послевузовское) образование в сфере сельскохозяйственных наук (охотоведение и звероводство, агрономия, лесные ресурсы и лесоводство, рыбное хозяйство и промышленное рыболовство), в сфере естественных наук (биология, экология, география), в сфере права (юриспруденция, международное право), в сфере социальных наук, экономики и бизнеса (учет и аудит, экономика, финансы). Стаж работы на руководящих должностях в организации не менее пяти лет, и/или наличие опыта работы в области растительного и животного мира, особо охраняемой природной территории или охраны окружающей среды не менее трех лет.

2. Ұйым директорының (бас директорының) орынбасары
Ескерту. 2-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.03.2015 № 18-06/193 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Өзінің міндеттерін ұйым басшысының жалпы басшылығымен және басқа бөлімшелердің басшыларымен бірлесе отырып орындайды. Өзінің қызметін жүзеге асыру кезінде директордың орынбасары өзінің құзыреті шегінде жеке және заңды тұлғалармен шарттар жасасады, мәмілелер, операциялар жасайды, ормандар мен жануарлар дүниесін, табиғи кешендерді және табиғи-қорық қорының басқа объектілерін қорғау, күзету, молықтыру жөніндегі барлық техникалық және өндірістік-шаруашылық іс-шараларын жүргізу жөнінде ұйымның барлық қызметкерлеріне нұсқаулар береді.
Перспективалы және ағымдағы жоспарларды жасауға ұйымның қызметтері мен құрылымдық бөлімшелерінің қатысуын ұйымдастырады, өндірістік қызметтің ұзақ мерзімді стратегиясын айқындайды, техникалық құралдардың, әкімшілік ғимараттардың, шаруашылық үй-жайлардың, кордондардың және басқа құрылыстардың жай-күйіне бақылау жасайды, бюджеттік бағдарлама жоспарына сәйкес жөндеу және құрылыс жұмыстарын ұйымдастырады.
Ұйым басшысының тапсыруы бойынша төтенше жағдайлардың пайда болу себептеріне, аумақ режимінің және оның күзет аймағын пайдалану режимінің бұзылуына, қызметкерлер тарапынан қызметтік тәртіп бұзушылықтарға тексеру жүргізеді, инспекторлық айналмаларға жоспарлы ревизиялар жасайды, табиғат қорғау заңнамасын бұзудың алдын алу жөнінде жергілікті халықтың арасында профилактикалық түсіндіру жұмысы жүргізілуін қамтамасыз етеді.
Еңбек қорғау мен қауіпсіздік техникасы бойынша ережелер мен нормалардың сақталуын бақылайды. Барлық мәселелерді өзіне берілген құқықтар шегінде шешеді және басқа лауазымды тұлғаларға: ұйымның функционалдық және өндірістік бөлімшелерінің басшыларына жекелеген өндірістік-шаруашылық функцияларын орындауды тапсырады. Ұйым басшысының тапсыруы бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен ұйымның мүліктік және басқа мүдделерін сотта, төрелік сотта, мемлекеттік органдарда және басқа ұйымдарда қорғайды және білдіреді.
Еңбек және өндірістік тәртіптің сақталуын қамтамасыз етеді, қызметкерлердің бойында бастамашылық пен іскерлік белсенділікті дамытуға жәрдемдеседі.
Білуге тиіс. Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Орман кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, Қазақстан Республикасының: "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы", "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы", "Сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы" заңдары және орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілер; ерекше қорғалатын табиғи аумақта жұмысты ұйымдастыруға қатысты ұйымдық-өкімдік құжаттар мен әдістемелік материалдар; ұйымның қаржылық-экономикалық қызметінің негіздері, ұйымның бағыты, мамандануы және құрылымдық ерекшеліктері; ұйымның өндірістік қуаттары мен кадрлық ресурстары; шаруашылық жүргізу мен ұйымды басқарудың осы заманғы әдістері; стратегиялық жоспарлау; республикадағы және шет елдердегі орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы ғылыми-техникалық жетістіктер мен озық отандық және шетелдік тәжірибе; сондай-ақ озық мекемелерінің, орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы жұмыс тәжірибесі; әкімшілік және қылмыстық заңнаманың негіздері; қызмет көрсетілетін аумақтың ерекшеліктері; қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, еңбекті қорғау ережелері мен нормалары.
Біліктілік талаптары. Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім ауыл шаруашылығы ғылымдары саласында (аңтану және аң өсіру, агрономия, орман ресурстары және орман өсіру, өнеркәсіптік балық аулау және балық шаруашылығы), жаратылыстану ғылымдары саласында (биология, экология, география), құқық саласында (құқықтану, халықаралық құқық), әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес саласында (есеп және аудит, экономика, қаржы). Ұйымдағы басшы қызметтегі жұмыс өтілі бес жылдан кем емес және/немесе өсімдіктер мен жануарлар дүниесі, ерекше қорғалатын табиғи аумақ немесе қоршаған ортаны қорғау саласында кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесі болғаны жөн.

3. Директор филиала
Cноска. Глава 3 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 04.03.2015 № 18-06/193 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Организует работу филиала и несет полную ответственность за ее состояние и деятельность, сохранение имущества филиала, соблюдение сметно-финансовой, договорной и трудовой дисциплины и хозяйственное ведение дел, организует выполнение лесохозяйственных, лесокультурных, хозяйственных, лесозащитных и рекреационных работ. Утверждает производственные и бизнес-планы по всем отраслям хозяйственной деятельности. Несет полную ответственность за всю производственно-хозяйственную, рекреационно-туристскую деятельность филиала.
Организует производственно-хозяйственную деятельность на основе широкого использования новейшей техники и технологии, прогрессивных форм управления и организации труда, научно обоснованных нормативов материальных, финансовых и трудовых затрат, изучения передового опыта (отечественного и зарубежного) в целях всемерного повышения уровня и рационального использования природных ресурсов. Организует работу и эффективное взаимодействие всех структурных подразделений, филиалов, направляет их деятельность на развитие и совершенствование охраны и воспроизводства природных комплексов, природопользования и организационной работы с учетом социальных и экологических приоритетов, повышение эффективности работы, рост объемов воспроизводства растительного и животного мира.
В пределах своей компетенции издает приказы по филиалу, в соответствии с трудовым законодательством принимает и увольняет работников, принимает меры поощрения и налагает взыскания на работников филиала. Обеспечивает соблюдение законности в деятельности филиала и осуществлении его хозяйственно-экономических связей, использовании правовых средств для природоохранного функционирования, укрепления договорной и финансовой дисциплины, регулирования социально-трудовых отношений.
Должен знать. Конституцию Республики Казахстан, Лесной кодексРеспублики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан: "Об особо охраняемых природных территориях", " Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц" и иные нормативные правовые акты в области лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и животного мира; организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся организации работы в особо охраняемых природных территориях; основы финансово-экономической деятельности организации, профиль, специализацию и особенности структуры организации; основы учета и финансового анализа, производственные мощности и кадровые ресурсы организации; современные методы хозяйствования и управления организацией; стратегическое планирование; научно-технические достижения и передовой отечественный и зарубежный опыт в области лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и животного мира в республике и за рубежом; основы административного и уголовного законодательства; особенности обслуживаемой территории; технику безопасности, производственную санитарию, правила и нормы охраны труда.
Требования к квалификации. Высшее (или послевузовское) образование в сфере сельскохозяйственных наук (охотоведение и звероводство, агрономия, лесные ресурсы и лесоводство, рыбное хозяйство и промышленное рыболовство), в сфере естественных наук (биология, экология, география), в сфере права (юриспруденция, международное право), в сфере социальных наук, экономики и бизнеса (экономика, финансы). Стаж работы на руководящих должностях в соответствующей профилю организациях не менее пяти лет, и/или наличие опыта работы в области растительного и животного мира, особо охраняемой природной территории или охраны окружающей среды не менее трех лет.

3. Филиал директоры
Ескерту. 3-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.03.2015 № 18-06/193 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Филиалдың жұмысын ұйымдастырады және оның жай-күйі мен қызметі, филиал мүлкінің сақталуы, сметалық-қаржы, шарттық және еңбек тәртібінің сақталуы мен істің шаруашылық тұрғыда жүргізілуі үшін толық жауаптылықта болады, орман шаруашылығы, орман дақылдары, шаруашылық, орман қорғау және рекреациялық жұмыстардың орындалуын ұйымдастырады. Шаруашылық қызметтің барлық саласы бойынша өндірістік және бизнес-жоспарларды бекітеді. Филиалдың бүкіл өндірістік-шаруашылық, рекреациялық-туристік қызметі үшін толық жауап береді.
Өндірістік-шаруашылық қызметті ең жаңа техника мен технологияны, еңбекті басқару мен ұйымдастырудың прогрессивті нысандарын, материалдық, қаржылық және еңбек шығындарының ғылыми негізделген нормативтерін, табиғи ресурстарды пайдалану деңгейі мен оларды ұтымды пайдалануды барынша арттыру мақсатында озық тәжірибені (отандық және шетелдік) зерделеу негізінде ұйымдастырады. Барлық құрылымдық бөлімшелердің, филиалдардың жұмысы мен тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастырады, олардың қызметін табиғи кешендерді қорғау мен молықтыруды, дамыту мен жетілдіруге, әлеуметтік және экологиялық басымдықтарды ескере отырып, табиғат пайдалануды және ұйымдық жұмысты дамыту мен жетілдіруге, жұмыс тиімділігін арттыруға, өсімдіктер мен жануарлар дүниесін молықтыру көлемін көбейтуге бағыттайды.
Өзінің құзыреті шегінде филиал бойынша бұйрықтар шығарады, еңбек заңдарына сәйкес қызметкерлерді жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады, филиал қызметкерлеріне көтермелеу шараларын қолданады және сөгіс жариялайды. Филиал қызметінде және оның шаруашылық- экономикалық байланыстарын жүзеге асыруда, табиғат қорғау жұмысын жүргізу, шарттық және қаржылық тәртіпті нығайту, әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу үшін құқықтық құралдарды пайдалануда заңдылықтың сақталуын қамтамасыз етеді.
Білуге тиіс. Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Орман кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, Қазақстан Республикасының: "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы", "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы", "Сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы" заңдары және орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілер; ерекше қорғалатын табиғи аумақта жұмысты ұйымдастыруға қатысты ұйымдық-өкімдік құжаттар мен әдістемелік материалдар; ұйымның қаржылық-экономикалық қызметінің негіздері, ұйымның бағыты, мамандануы және құрылымдық ерекшеліктері; ұйымның өндірістік қуаттары мен кадрлық ресурстары; шаруашылық жүргізу мен ұйымды басқарудың осы заманғы әдістері; стратегиялық жоспарлау; республикадағы және шет елдердегі орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы ғылыми-техникалық жетістіктер мен озық отандық және шетелдік тәжірибе; сондай-ақ озық орман және аңшылық шаруашылығы мекемелерінің, ерекше қорғалатын табиғи аумақтың жұмыс тәжірибесі; әкімшілік және қылмыстық заңнаманың негіздері; қызмет көрсетілетін аумақтың ерекшеліктері; қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, еңбекті қорғау ережелері мен нормалары.
Біліктілік талаптары. Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім ауыл шаруашылығы ғылымдары саласында (аңтану және аң өсіру, агрономия, орман ресурстары және орман өсіру, өнеркәсіптік балық аулау және балық шаруашылығы), жаратылыстану ғылымдары саласында (биология, экология, география), құқық саласында (құқықтану, халықаралық құқық), әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес саласында (экономика, қаржы). Ұйымдағы басшы қызметтегі жұмыс өтілі бес жылдан кем емес және/немесе өсімдіктер мен жануарлар дүниесі, ерекше қорғалатын табиғи аумақ немесе қоршаған ортаны қорғау саласында кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесі болғаны жөн.

4. Заместитель директора филиала
Cноска. Глава 4 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 04.03.2015 № 18-06/193 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Осуществляет руководство и контролирует выполнение производственных заданий по всем видам работ лесохозяйственной, рекреационно-туристской и ограниченно-хозяйственной деятельности. Разрабатывает и осуществляет планы производственно-хозяйственных мероприятий подведомственных лесничеств и в целом по филиалу, а также руководит и осуществляет контроль по улучшению санитарного состояния лесов.
Осуществляет руководство и контроль за выполнением лесоустроительных, проектно-изыскательных работ, обеспечивает проведение единовременного государственного учета лесного фонда, мероприятий по технике безопасности, по улучшению условий труда. Определяет основные направления развития лесного семеноводства, организации лесосеменного дела и создания постоянной лесосеменной базы, а также питомнического хозяйства в филиале.
Руководит организацией мероприятий по повышению технических знаний работников инспекторской службы филиала. Разрабатывает мероприятия по подготовке к пожароопасному периоду. Несет ответственность за охрану природных комплексов, ведет формы отчетности. По поручению руководителя организации представительствует в судебных и других правоохранительных органах по вопросам, связанным с охраной территории филиала.
Должен знать. Конституцию Республики Казахстан, Лесной кодексРеспублики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан: "Об особо охраняемых природных территориях", " Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц" и иные нормативные правовые акты в области лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и животного мира; организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся организации работы в особо охраняемой природной территории; основы финансово-экономической деятельности организации, профиль, специализацию и особенности структуры организации; основы учета и финансового анализа, производственные мощности и кадровые ресурсы организации; современные методы хозяйствования и управления организацией; стратегическое планирование; научно-технические достижения и передовой отечественный и зарубежный опыт в области лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и животного мира в республике и за рубежом; основы административного и уголовного законодательства; особенности обслуживаемой территории; технику безопасности, производственную санитарию, правила и нормы охраны труда.
Требования к квалификации. Высшее (или послевузовское) образование в сфере сельскохозяйственных наук (охотоведение и звероводство, агрономия, лесные ресурсы и лесоводство, рыбное хозяйство и промышленное рыболовство), в сфере естественных наук (биология, экология, география), в сфере права (юриспруденция, международное право), в сфере социальных наук, экономики и бизнеса (учет и аудит, экономика, финансы). Стаж работы на руководящих должностях в соответствующей профилю организациях не менее пяти лет, и/или наличие опыта работы в области растительного и животного мира, особо охраняемой природной территории или охраны окружающей среды не менее трех лет.

4. Филиал директорының орынбасары
Ескерту. 4-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.03.2015 № 18-06/193 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Орман шаруашылығы, рекреациялық-туристік және шектеулі шаруашылық қызметтің барлық түрі бойынша өндірістік тапсырмалардың орындалуына басшылықты жүзеге асырады және бақылайды. Ведомстволық бағыныстағы орманшылықтардың және жалпы филиал бойынша өндірістік-шаруашылық іс-шараларының жоспарларын әзірлейді және жүзеге асырады, сондай-ақ ормандардың санитариялық жай-күйін жақсарту бойынша басшылық жасайды және бақылауды жүзеге асырады.
Орман орналастыру, жобалау-іздестіру жұмыстарының орындалуына басшылық жасайды және бақылайды, орман қорының бір жолғы мемлекеттік есебін жүргізуді қамтамасыз етеді, қауіпсіздік техникасы бойынша, еңбек жағдайларын жақсарту бойынша іс-шаралар жүргізеді. Орман тұқым шаруашылығын дамытудың, орман тұқымы ісін ұйымдастырудың және тұрақты орман тұқымы базасын құрудың негізгі бағыттарын айқындайды.
Филиалдың инспекторлық қызметі қызметкерлерінің техникалық білімін арттыру жөніндегі іс-шаралардың ұйымдастырылуына басшылық жасайды. Өрт қаупі бар кезеңге дайындық жөнінде іс-шаралар әзірлейді. Табиғи кешендердің қорғалуы үшін жауаптылықта болады, есептік нысандарын жүргізеді. Ұйым басшысының тапсыруы бойынша филиал аумағын қорғауға байланысты мәселелер бойынша сот және басқа құқық қорғау органдарында өкіл болады.
Білуге тиіс. Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Орман кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, Қазақстан Республикасының: "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы", "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы", "Сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы" заңдары және орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілер; ерекше қорғалатын табиғи аумақта жұмысты ұйымдастыруға қатысты ұйымдық-өкімдік құжаттар мен әдістемелік материалдар; ұйымның қаржылық-экономикалық қызметінің негіздері, ұйымның бағыты, мамандануы және құрылымдық ерекшеліктері; ұйымның өндірістік қуаттары мен кадрлық ресурстары; шаруашылық жүргізу мен ұйымды басқарудың осы заманғы әдістері; стратегиялық жоспарлау; республикадағы және шет елдердегі орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы ғылыми-техникалық жетістіктер мен озық отандық және шетелдік тәжірибе; сондай-ақ озық орман және аңшылық шаруашылығы мекемелерінің, ерекше қорғалатын табиғи аумақтың жұмыс тәжірибесі; әкімшілік және қылмыстық заңнаманың негіздері; қызмет көрсетілетін аумақтың ерекшеліктері; қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, еңбекті қорғау ережелері мен нормалары.
Біліктілік талаптары. Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім ауыл шаруашылығы ғылымдары саласында (аңтану және аң өсіру, агрономия, орман ресурстары және орман өсіру, өнеркәсіптік балық аулау және балық шаруашылығы), жаратылыстану ғылымдары саласында (биология, экология, география), құқық саласында (құқықтану, халықаралық құқық), әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес саласында (есеп және аудит, экономика, қаржы). Ұйымдағы басшы қызметтегі жұмыс өтілі бес жылдан кем емес және/немесе өсімдіктер мен жануарлар дүниесі, ерекше қорғалатын табиғи аумақ немесе қоршаған ортаны қорғау саласында кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесі болғаны жөн.

5. Начальник структурного подразделения (управления, отдела, сектора, группы)
Должностные обязанности. Руководит деятельностью структурного подразделения в соответствии с Положением о подразделении. Изучает и обобщает передовой отечественный и зарубежный опыт по вопросам работы, входящим в компетенцию подразделения. Участвует в подготовке перспективных планов работы организации. Организует работу специалистов структурного подразделения по предупреждению и пресечению нарушений законодательства в области растительного и животного мира, повышению теоретических и практических знаний, осуществляет контроль за соблюдением и выполнением работниками должностных инструкций, правил и других директивных указаний. Создает условия для повышения квалификации работников. Несет ответственность за соблюдение правил охраны труда и техники безопасности, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм. Обеспечивает соблюдение правил техники безопасности и контролирует состояние трудовой дисциплины подчиненных работников.
Вносит предложения руководству организации о совершенствовании форм и методов работы структурного подразделения, по подбору, расстановке и перемещению кадров, укомплектовании штата специалистами, о поощрении или наложении на отдельных ее работников взысканий. Принимает участие в разработке мер по совершенствованию организации и управления производством, механизации и автоматизации работ, проведению научных исследований и экспериментов, испытаний новой техники и технологии. Контролирует соблюдение режима охраны особо охраняемой природной территории, экологических стандартов и нормативов, принимает меры по предупреждению и пресечению нарушений лесного и природоохранного законодательства.
Должен знать. Конституцию Республики Казахстан, Лесной кодексРеспублики Казахстан, законы Республики Казахстан: "Об особо охраняемых природных территориях", "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан" и иные нормативные правовые акты в области лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и животного мира; организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся организации работы в особо охраняемой природной территории; законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие производственно-хозяйственную, финансово-экономическую деятельность организации; специализацию и особенности структуры организации; производственные мощности и кадровые ресурсы организации; технологию производства, налоговое законодательство, современные методы хозяйствования и управления организацией; научно-технические достижения и передовой отечественный и зарубежный опыт в области лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и животного мира в республике и за рубежом; средства механизации в области лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и животного мира и правила их технической эксплуатации; основы трудового, административного и уголовного законодательства; особенности обслуживаемой территории; основы законодательства о труде; технику безопасности, производственную санитарию, правила и нормы охраны труда.
Требования к квалификации. Высшее (или послевузовское) образование (лесохозяйственное, охотоведение и звероводство, экология и природопользование, биологическое, агрономическое, географическое). Стаж работы в соответствующей профилю организации не менее пяти лет.

5. Құрылымдық бөлімшенің
(басқарма, бөлім, сектор, топ) бастығы
Лауазымдық міндеттері. Құрылымдық бөлімшенің қызметіне Бөлімше туралы ережеге сәйкес басшылық жасайды. Бөлімшенің құзыретіне енетін жұмыс мәселелері бойынша озық отандық және шетелдік тәжірибені зерделейді және қорытады. Ұйымның перспективалық жұмыс жоспарларын әзірлеуге қатысады. Өсімдіктер мен жануарлар дүниесі саласындағы заңдарды бұзудың алдын алу және тыю, теориялық және практикалық білімдерді арттыру бойынша құрылымдық бөлімше мамандарының жұмысын ұйымдастырады, лауазымдық нұсқаулықтарды, ережелерді және басқа да директивалық нұсқауларды қызметкерлердің сақтауына және орындауына бақылау жасайды. Қызметкерлердің біліктілігін арттыруға жағдай туғызады. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы, өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен санитариялық-гигиеналық нормалардың сақталуы үшін жауаптылықта болады. Бағыныстағы қызметкерлердің қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауын қамтамасыз етеді және олардың еңбек тәртібінің жай-күйін бақылайды.
Құрылымдық бөлімше жұмысының нысандары мен әдістерін жетілдіру туралы, кадрлар іріктеу, орналастыру және орнын ауыстыру, бөлім штатын мамандармен жасақтау жөнінде, бөлімнің жекелеген қызметкерлерін көтермелеу немесе оларға сөгіс жариялау туралы ұйым басшылығына ұсыныстар енгізеді. Өндірісті ұйымдастыру мен басқаруды, жұмыстарды механикаландыру мен автоматтандыруды жетілдіру, ғылыми зерттеулер мен эксперименттер өткізу, жаңа техника мен технологияны сынау жөнінде шаралар әзірлеуге қатысады. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтың күзет режимінің, экологиялық стандарттар мен нормативтердің сақталуын бақылайды, орман және табиғат қорғау заңдарын бұзудың алдын алу және тыю жөнінде шаралар қолданады.
Білуге тиіс. Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Орман кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, Қазақстан Республикасының: "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы", "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы", "Сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдары және орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілер; ерекше қорғалатын табиғи аумақта жұмысты ұйымдастыруға қатысты ұйымдық-өкімдік құжаттар мен әдістемелік материалдар; ұйымның өндірістік-шаруашылық, қаржылық-экономикалық қызметін регламенттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері; мамандануы мен құрылымдық ерекшеліктері; ұйымның өндірістік қуаттары мен кадрлық ресурстары; өндіріс технологиясы, салық заңнамасы, шаруашылық жүргізу мен ұйымды басқарудың осы заманғы әдістері; республикадағы және шет елдердегі орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы ғылыми-техникалық жетістіктер мен озық отандық және шетелдік тәжірибе; орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар және жануарлар дүниесі саласындағы механикаландыру құралдары және оларды техникалық пайдалану ережелері; әкімшілік және қылмыстық заңнаманың негіздері; қызмет көрсетілетін аумақтың ерекшеліктері; еңбек туралы заңнаманың негіздері; қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, еңбекті қорғау ережелері мен нормалары.
Біліктілік талаптары. Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (орман шаруашылығы, аңтану және аң өсіру, экология және табиғатты пайдалану, биологиялық, агрономиялық, географиялық). Тиісті бағыттардағы ұйымдардағы жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.

6. Заведующий музеем
Должностные обязанности. Организует экскурсии посетителей в музей, обеспечивает постоянный контроль над состоянием экспонатов музея, вносит предложения по изменению, замене отдельных экспонатов музея, подготавливает к изданию брошюры, буклеты и другие информационные материалы о работе музея, а также популяризирующие образ жизни животных и растений. Проводит работу по экологическому просвещению населения на базе музея, лекции, беседы в музее природы и на экологических тропах, принимает участие в разработке тематических лекций по экологическому просвещению в музее и непосредственно осуществляет его.
Разрабатывает экскурсионные тексты по музею природы. Принимает участие в разработке и составлении планов эколого-просветительской работы, экологического просвещения. Развивает сотрудничество с международными экологическими организациями.
Участвует в проведении экологических экскурсий по особо охраняемой природной территории и его охранной зоне, в проведении тематических выставок, выступлений по радио, телевидению, в печати, на семинарах, совещаниях, конференциях. Принимает участие в проведении массовых природоохранных акций, в охране и соблюдении заповедного режима.
Должен знать. Конституцию Республики Казахстан, Лесной кодексРеспублики Казахстан, законы Республики Казахстан: "Об особо охраняемых природных территориях", "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан" и иные нормативные правовые акты в области лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и животного мира; организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся организации работы в особо охраняемой природной территории; законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие деятельность организации; директивные и распорядительные документы, методические и нормативные материалы по вопросам выполняемой работы; формы и методы эколого-просветительской работы с населением; научно-технические достижения и передовой отечественный и зарубежный опыт в области лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и животного мира в республике и за рубежом; основы законодательства о труде; технику безопасности, производственную санитарию, правила и нормы охраны труда.
Требования к квалификации. Высшее (или послевузовское) образование (лесохозяйственное, охотоведение и звероводство, экология и природопользование, биологическое, географическое). Стаж работы в соответствующей профилю организации не менее пяти лет.

6. Мұражай меңгерушісі
Лауазымдық міндеттері. Мұражайға келушілерге экскурсиялар ұйымдастырады, мұражай экспонаттарының жай-күйіне тұрақты бақылау жасалуды қамтамасыз етеді, мұражайдың жекелеген экспонаттарын ауыстыру, өзгерту бойынша ұсыныстар енгізеді, мұражай жұмысы туралы, сондай-ақ жануарлар мен өсімдіктердің тіршілігін кеңінен таныстыратын кітапшаларды, буклеттерді және өзге де ақпараттық материалдарды басып шығаруға дайындайды. Мұражай базасында халықты экологиялық ағарту бойынша жұмыс, табиғат мұражайында және экологиялық соқпақтарда лекциялар, әңгімелер өткізеді, мұражайда экологиялық ағарту бойынша тақырыптық лекциялар әзірлеуге қатысады және оны тікелей жүзеге асырады.
Табиғат мұражайы бойынша экскурсиялық мәтіндер әзірлейді. Экологиялық-ағарту жұмысының жоспарларын әзірлеуге және жасауға қатысады. Халықаралық экологиялық ұйымдармен ынтымақтастықты дамытады.
Ерекше қорғалатын табиғи аумақ пен оның күзет аймағы бойынша экологиялық экскурсиялар өткізуге, тақырыптық көрмелер өткізуге, радио, теледидар арқылы, баспасөзде, семинарларда, кеңестерде, конференцияларда сөз сөйлеуге қатысады. Бұқаралық табиғат қорғау акцияларын өткізуге, қорық режимін қорғауға және сақтауға қатысады.
Білуге тиіс. Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Орман кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, Қазақстан Республикасының: "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы", "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы", "Сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдары және орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілер; ерекше қорғалатын табиғи аумақта жұмысты ұйымдастыруға қатысты ұйымдық-өкімдік құжаттар мен әдістемелік материалдар; ұйымның қызметін регламенттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері; орындалатын жұмыс мәселелері бойынша әдістемелік және нормативтік материалдар; халықпен экологиялық-ағарту жұмысының нысандары мен әдістері; республикадағы және шет елдердегі орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы ғылыми-техникалық жетістіктер мен озық отандық және шетелдік тәжірибе; еңбек туралы заңнаманың негіздері; қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария, еңбекті қорғау ережелері мен нормалары.
Біліктілік талаптары. Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (орман шаруашылығы, аңтану және аң өсіру, экология және табиғатты пайдалану, биологиялық, агрономиялық, географиялық). Тиісті бағыттардағы ұйымдардағы жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.

7. Инженер по природопользованию
Должностные обязанности. Организует работу по использованию природных ресурсов на особо охраняемой природной территории, проводит мероприятия по повышению теоретических и практических знаний работников организации, проводит работу среди населения и туристов по разъяснению законодательства Республики Казахстан, в части порядка использования природных ресурсов особо охраняемых природных территорий физическими и юридическими лицами.
Разрабатывает план мероприятий по природопользованию, своевременно оформляет документацию по природопользованию, осуществляет контроль за соблюдением законодательства в области лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и животного мира. Систематически контролирует соблюдение всеми работающими на особо охраняемой природной территории установленного режима охраны, порядка природопользования в том числе: любительской (спортивной) охоты и рыболовства, лесных побочных пользований, сенокошения и пастьбы скота на специально выделенных участках, лесопользования, вопросов предоставления в аренду земельных участков на особо охраняемых природных территориях, а также, пожарной безопасности и санитарных правил, контролирует соблюдение посетителями правил, а также положений природоохранного законодательства.
Осуществляет методическое руководство деятельностью филиалов по природопользованию. Оперативно руководит работой филиалов по выполнению заданий руководства по природопользованию, проверяет качество оказания услуг по природопользованию.
Должен знать. Конституцию Республики Казахстан, Лесной кодексРеспублики Казахстан, законы Республики Казахстан: "Об особо охраняемых природных территориях", "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан" и иные нормативные правовые акты в области лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и животного мира; организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся организации работы в особо охраняемой природной территории; законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие деятельность организации; законодательные и нормативные правовые акты по вопросам природопользования, достижения науки и передового отечественного и зарубежного опыта в области технологии и механизации работ по рубкам ухода; технологию и методику отвода лесосек; технологию и средства механизации работ по рубкам ухода; требования противопожарной профилактики и правила пожарной безопасности в лесах, порядок, сроки и формы составления отчетности по вопросам природопользования; правила и средства контроля соответствия природопользования нормам действующего законодательства, границы, ландшафтные и экологические условия и особенности охраняемой природной территории; основы трудового, административного, уголовного законодательства; правила пожарной безопасности в лесах; правила и нормы охраны труда, техники безопасности и производственной санитарии.
Требования к квалификации.
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование (лесохозяйственное, охотоведение и звероводство, экология и природопользование, биологическое, географическое) и стаж работы в должности инженера высшего уровня квалификации первой категории не менее трех лет или стаж работы по специальности не менее пяти лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование (лесохозяйственное, охотоведение и звероводство, экология и природопользование, биологическое, географическое) и стаж работы в должности инженера высшего уровня квалификации второй категории не менее двух лет или стаж работы по специальности не менее четырех лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование (лесохозяйственное, охотоведение и звероводство, экология и природопользование, биологическое, географическое) и стаж работы в должности инженера высшего уровня квалификации без категории не менее одного года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование (лесохозяйственное, охотоведение и звероводство, экология и природопользование, биологическое, географическое) без предъявления требований к стажу работы.
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (лесохозяйственное, охотоведение и звероводство, экология и природопользование, биологическое, географическое) и стаж работы в должности инженера среднего уровня квалификации первой категории не менее трех лет или стаж работы по специальности не менее пяти лет;
первой категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (лесохозяйственное, охотоведение и звероводство, экология и природопользование, биологическое, географическое) и стаж работы в должности инженера среднего уровня квалификации второй категории не менее двух лет или стаж работы по специальности не менее четырех лет;
второй категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (лесохозяйственное, охотоведение и звероводство, экология и природопользование, биологическое, географическое) и стаж работы в должности инженера среднего уровня квалификации без категории не менее одного года или стаж работы по специальности не менее трех лет;
без категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (лесохозяйственное, охотоведение и звероводство, экология и природопользование, биологическое, географическое) без предъявления требований к стажу работы.

7. Табиғатты пайдалану жөніндегі инженер
Лауазымдық міндеттері. Ерекше қорғалатын табиғи аумақта табиғи ресурстарды пайдалану жөніндегі жұмысты ұйымдастырады, ұйым қызметкерлерінің теориялық және тәжірибелік білімін көтеру жөнінде іс-шаралар жүргізеді, халық пен туристер арасында жеке және заңды тұлғалардың ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың табиғи ресурстарын пайдалану тәртібі бөлігінде Қазақстан Республикасының заңнамасын түсіндіру бойынша жұмыс жүргізеді.
Табиғатты пайдалану бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлейді, табиғат пайдалану бойынша құжаттаманы дер кезінде рәсімдейді, орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар және жануарлар дүниесі саласындағы заңнаманың сақталуына бақылау жасайды. Ерекше қорғалатын табиғи аумақта жұмыс істейтін барлық адамдардың белгіленген күзет режимін, табиғат пайдалану, оның ішінде: әуесқойлық (спорттық) аң және балық аулау, жанама орман пайдалану, арнайы бөлінген учаскелерде шөп шабу мен мал бағу, орман пайдалану тәртібін сақтауын, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жер учаскелерін жалға беру мәселелерін, сондай-ақ өрт қауіпсіздігі мен санитариялық ережелерді сақтауын жүйелі түрде бақылайды, келушілердің ережелерді, сонымен бірге табиғат қорғау заңнамасы ережелерін сақтауын қадағалайды.
Филиалдардың табиғат пайдалану қызметіне әдістемелік басшылық жасауды жүзеге асырады. Филиалдардың табиғат пайдалану жөніндегі басшылық тапсырмаларын орындау жұмысына жедел басшылық жасайды, табиғат пайдалану бойынша қызмет көрсету сапасын тексереді.
Білуге тиіс. Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Орман кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, Қазақстан Республикасының: "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы", "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы", "Сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдары және орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілер; ерекше қорғалатын табиғи аумақта жұмысты ұйымдастыруға қатысты ұйымдық-өкімдік құжаттар мен әдістемелік материалдар; ұйымның қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері; табиғат пайдалану мәселелері бойынша заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, күтім жасау мақсатында ағаш кесу жұмыстарының технологиясы және осы жұмыстарды механикаландыру саласындағы ғылым мен озық отандық және шетелдік тәжірибенің жетістіктері; кеспеағаштар бөлудің технологиясы мен әдістемесі; күтім жасау мақсатында ағаш кесу жұмыстарының технологиясы және осы жұмыстарды механикаландыру құралдары; өртке қарсы алдын алу шараларының талаптары және ормандарда өрт қауіпсіздігі ережелері; табиғат пайдалану мәселелері бойынша есептілік әзірлеу мерзімдері мен нысандары; табиғат пайдаланудың қолданыстағы заңнаманың нормаларына сәйкестігін бақылау ережелері мен құралдары; қорғалатын табиғи аумақтың шекарасы, ландшафтық және экологиялық жағдайлары мен ерекшеліктері; еңбек, әкімшілік, қылмыстық заңнаманың негіздері; ормандағы өрт қауіпсіздігі ережесі; еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария ережелері мен нормалары.
Біліктілік талаптары.
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
жоғары санат: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (орман шаруашылығы, аңтану және аң өсіру, экология және табиғатты пайдалану, биологиялық, географиялық) және біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі үш жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі үш жылдан кем емес.
бірінші санат: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (орман шаруашылығы, аңтану және аң өсіру, экология және табиғатты пайдалану, биологиялық, географиялық) және біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі екі жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес.
екінші санат: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (орман шаруашылығы, аңтану және аң өсіру, экология және табиғатты пайдалану, биологиялық, географиялық) және біліктілігі жоғары деңгейдегі санатсыз инженер лауазымындағы жұмыс өтілі бірі жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі үш жылдан кем емес.
санатсыз: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (орман шаруашылығы, аңтану және аң өсіру, экология және табиғатты пайдалану, биологиялық, географиялық), жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Біліктілігі орта деңгейдегі маман:
жоғары санат: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнаулы, орта кәсіби (орман шаруашылығы, аңтану және аң өсіру, экология және табиғатты пайдалану, биологиялық, географиялық) және біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі үш жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
бірінші санат: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнаулы, орта кәсіби (орман шаруашылығы, аңтану және аң өсіру, экология және табиғатты пайдалану, биологиялық, географиялық) және біліктілігі орта деңгейдегі екінші санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі екі жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес.
екінші санат: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнаулы, орта кәсіби (орман шаруашылығы, аңтану және аң өсіру, экология және табиғатты пайдалану, биологиялық, географиялық) және біліктілігі орта деңгейдегі санатсыз инженер лауазымындағы жұмыс өтілі бір жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі үш жылдан кем емес.
санатсыз: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнаулы, орта кәсіби (орман шаруашылығы, аңтану және аң өсіру, экология және табиғатты пайдалану, биологиялық, географиялық), жұмыс өтіліне талап қойылмайды.

8. Эколог
Должностные обязанности. Организует охрану природных комплексов от экологических нарушений, режима природопользования и пожаров, проводит разъяснительную работу среди населения и туристов по профилактике охраны окружающей среды, нарушений природоохранного законодательства и правил пожарной безопасности. Проверяет протоколы и иную документацию о нарушениях норм экологической безопасности. Ведет книги учета нарушений экологических норм. Систематически контролирует соблюдение установленных норм экологической безопасности, режима охраны, рубок леса, побочного пользования, пожарной безопасности и санитарных правил, экологического законодательства.
Осуществляет контроль за состоянием норм и нормативов вредных выбросов и загрязняющих веществ в атмосферу, почву и водную среду особо охраняемых природных территорий и прилегающей территории, контролирует и своевременно информирует об изменениях и ухудшениях экологического состояния природных комплексов, воздушного бассейна, почвенной и водной среды. Проводит и ведет руководство за ревизией норм экологической безопасности на особо охраняемой природной территории.
Должен знать. Конституцию Республики Казахстан, Лесной кодексРеспублики Казахстан, законы Республики Казахстан: "Об особо охраняемых природных территориях", "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан" и иные нормативные правовые акты в области лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и животного мира; организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся организации работы в особо охраняемой природной территории; законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие деятельность организации; порядок и методы планирования и финансирования экологической, природоохранной и технической документации по проведенным работам; передовой отечественный и зарубежный опыт в области экологического просвещения; основы профилактики природных пожаров; основы общей экологии и биологии зверей и птиц; правила и нормы экологической безопасности, норм допустимых выбросов загрязняющих веществ в атмосферу; нормы установленной дисциплинарной, материальной, административной и уголовной ответственности за нарушение природоохранного режима; правила оформления технической документации; основы трудового, административного, уголовного законодательства; правила пожарной безопасности в лесах; правила и нормы охраны труда, техники безопасности и производственной санитарии.
Требования к квалификации.
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое) и стаж работы в должности инженера высшего уровня квалификации первой категории не менее трех лет или стаж работы по специальности не менее пяти лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое) и стаж работы в должности инженера высшего уровня квалификации второй категории не менее двух лет или стаж работы по специальности не менее четырех лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое) и стаж работы в должности инженера высшего уровня квалификации без категории не менее одного года или стаж работы по специальности не менее трех лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое) без предъявления требований к стажу работы.
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое) и стаж работы в должности инженера среднего уровня квалификации первой категории не менее трех лет или стаж работы по специальности не менее пяти лет;
первой категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое) и стаж работы в должности инженера среднего уровня квалификации второй категории не менее двух лет или стаж работы по специальности не менее четырех лет;
второй категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое) и стаж работы в должности инженера среднего уровня квалификации без категории не менее одного года или стаж работы по специальности не менее трех лет;
без категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое) без предъявления требований к стажу работы.

8. Эколог
Лауазымдық міндеттері. Табиғи кешендерді экологиялық, табиғат пайдалану режимін бұзушылықтар мен өрттерден қорғауды ұйымдастырады, қоршаған ортаны қорғауды, табиғат қорғау заңнамасын бұзудың алдын алуды және өрт қауіпсіздігі ережесін тұрғындар мен туристер арасында түсіндіру жұмысын жүргізеді. Экологиялық қауіпсіздікті нормаларын бұзу туралы хаттамалар мен өзге де құжаттаманы тексереді. Экологиялық нормаларды бұзуды есепке алу кітабын жүргізеді. Белгіленген экологиялық қауіпсіздік нормаларының, күзет, ағаш кесу, орманды жанама пайдалану режимінің, өрт қауіпсіздігі мен санитариялық ережелердің, экологиялық заңнаманың сақталуын жүйелі түрде бақылайды.
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен іргелес аумақтың атмосферасына, топырағына және су ортасына зиянды қалдықтар мен ластаушы заттардың нормалары мен нормативтерінің жай-күйіне бақылау жасайды, табиғи кешендердің, әуе бассейнінің, топырақ пен су ортасының экологиялық жай-күйінің өзгерістері мен нашарлауын бақылайды және бұл жайында дер кезінде хабарлайды. Ерекше қорғалатын табиғи аумақта экологиялық қауіпсіздік нормаларына ревизия өткізеді және оған басшылық жасайды.
Білуге тиіс. Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Орман кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, Қазақстан Республикасының: "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы", "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы", "Сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдары және орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілер; ерекше қорғалатын табиғи аумақта жұмысты ұйымдастыруға қатысты ұйымдық-өкімдік құжаттар мен әдістемелік материалдар; ұйымның қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері; атқарылған жұмыстар бойынша экологиялық, табиғат қорғау және техникалық құжаттаманы жоспарлау мен қаржыландыру тәртібі мен әдістері; табиғи өрттердің алдын алу негіздері; аңдар мен құстардың жалпы экологиясы мен биологиясының негіздері; экологиялық қауіпсіздік ережелері мен нормалары, атмосфераға ластаушы заттар шығарудың жол берілетін нормалары; табиғат қорғау режимін бұзғаны үшін белгіленген тәртіптік, материалдық, әкімшілік және қылмыстық жауапкершілік нормалары; техникалық құжаттаманы ресімдеу ережесі; еңбек, әкімшілік және қылмыстық заңнама негіздері; ормандағы өрт қауіпсіздігі ережесі; еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария ережелері мен нормалары.
Біліктілік талаптары.
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
жоғары санат: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (экология және табиғатты пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық) және біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі үш жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
бірінші санат: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (экология және табиғатты пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық) және біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі екі жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес.
екінші санат: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (экология және табиғатты пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық) және біліктілігі жоғары деңгейдегі санатсыз инженер лауазымындағы жұмыс өтілі бір жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі үш жылдан кем емес.
санатсыз: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (экология және табиғатты пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық), жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Біліктілігі орта деңгейдегі маман:
жоғары санат: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнаулы, орта кәсіби (экология және табиғатты пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық) және біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі үш жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
бірінші санат: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнаулы, орта кәсіби (экология және табиғатты пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық) және біліктілігі орта деңгейдегі екінші санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі екі жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес.
екінші санат: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнаулы, орта кәсіби (экология және табиғатты пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық) және біліктілігі орта деңгейдегі санатсыз инженер лауазымындағы жұмыс өтілі бір жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі үш жылдан кем емес.
санатсыз: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнаулы, орта кәсіби (экология және табиғатты пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық), жұмыс өтіліне талап қойылмайды.

9. Специалист по рекреации и туризму
Должностные обязанности. Организует экскурсии по особо охраняемой природной территории, подготавливает к изданию брошюры, буклеты и другие информационные материалы о работе организации, а также популяризирующие образ жизни животных и растений, поддерживает тесную связь с научными работниками, с туристскими и образовательными учреждениями и общественностью.
Проводит лекции, беседы, показ слайдов и научно-популярных видеофильмов о природе среди местного населения и посетителей, разрабатывает экскурсионные тексты по научно-познавательным, туристско-экскурсионным маршрутам.
Непосредственно занимается экскурсоводческой деятельностью, участвует в разработке туристских маршрутов по особо охраняемой природной территории и прилегающим к нему территориям. Освещает в местных средствах массовой информации проблемы и события, связанные с местной природой и особо охраняемой природной территорией, регулярно готовит пресс-релизы для местных журналистов.
Вносит предложения по созданию и функционированию экскурсионных и туристских троп и маршрутов, обзорных площадок, информационных пунктов, взаимодействует с общественными природоохранными организациями, участвует в подготовке систематических выступлений специалистов в средствах массовой информации, в разработке, выпуске и реализации буклетов, фотоальбомов, в создании слайд-, кино- и видеофильмов, справочных материалов и иной информационно-издательской продукции, значков, сувениров, символики.
Несет ответственность за осуществление работы по туризму, разработку экскурсионных текстов, распространение информации о работе туристских маршрутов.
Должен знать. Конституцию Республики Казахстан, Лесной кодексРеспублики Казахстан, законы Республики Казахстан: "Об особо охраняемых природных территориях", "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан" и иные нормативные правовые акты в области лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и животного мира; организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся организации работы в особо охраняемой природной территории; законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие деятельность организации; законодательные, нормативные документы по туризму; правила пожарной безопасности, санитарные правила в лесах; критерии и элементы благоустройства троп маршрутов; нормы дисциплинарной, материальной и уголовной ответственности, установленные за нарушение природоохранного законодательства; правила оформления технической документации; основы трудового, административного, уголовного законодательства; правила и нормы охраны труда, техники безопасности и производственной санитарии.
Требования к квалификации.
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое, географическое) и стаж работы в должности инженера высшего уровня квалификации первой категории не менее трех лет или стаж работы по специальности не менее пяти лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое, географическое) и стаж работы в должности инженера высшего уровня квалификации второй категории не менее двух лет или стаж работы по специальности не менее четырех лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое, географическое) и стаж работы в должности инженера высшего уровня квалификации без категории не менее одного года или стаж работы по специальности не менее трех лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое, географическое) без предъявления требований к стажу работы.
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое, географическое) и стаж работы в должности инженера среднего уровня квалификации первой категории не менее трех лет или стаж работы по специальности не менее пяти лет;
первой категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое, географическое) и стаж работы в должности инженера среднего уровня квалификации второй категории не менее двух лет или стаж работы по специальности не менее четырех лет;
второй категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое, географическое) и стаж работы в должности инженера среднего уровня квалификации без категории не менее одного года или стаж работы по специальности не менее трех лет;
без категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое, географическое) без предъявления требований к стажу работы.

9. Рекреация және туризм жөніндегі маман
Лауазымдық міндеттері. Ерекше қорғалатын табиғи аумақ бойынша экскурсиялар ұйымдастырады, ұйым жұмысы туралы, сондай-ақ жануарлар мен өсімдіктердің тіршілік салтын кеңінен таныстыратын кітапшаларды, буклеттерді және өзге де ақпараттық материалдарды басып шығаруға дайындайды, ғылыми қызметкерлермен, туристік және білім беру мекемелерімен және жұртшылықпен тығыз байланыс жасап тұрады.
Жергілікті халық пен келушілер арасында табиғат туралы лекциялар, әңгімелер өткізеді, слайдтар мен ғылыми-көпшілік бейнефильмдер көрсетеді, ғылыми-танымдық, туристік-экскурсиялық маршруттар бойынша экскурсиялық мәтіндер әзірлейді.
Экскурсиялық қызметпен тікелей айналысады, ерекше қорғалатын табиғи аумақ пен оған іргелес аумақтар бойынша туристік маршруттар дайындауға қатысады. Жергілікті табиғатпен және ерекше қорғалатын табиғи аумақпен байланысты проблемалар мен оқиғаларды жергілікті бұқаралық ақпарат құралдарында көрсетеді, жергілікті журналистер үшін жүйелі түрде баспасөз-релиздерін әзірлейді.
Экскурсиялық және туристік соқпақтар мен маршруттар, шолу алаңдарын, ақпараттық бекеттер құру және олардың жұмыс істеуі бойынша ұсыныстар енгізеді, қоғамдық табиғат қорғау ұйымдарымен бірлесіп жұмыс істейді, мамандардың бұқаралық ақпарат құралдарында жүйелі түрде мақалалар жазып, сөйлеп тұруын әзірлеуге, буклеттер, фотоальбомдар әзірлеуге, шығаруға және өткізуге, слайд, кино және бейнефильмдер, анықтамалық материалдар мен өзге де ақпараттық-баспа өнімдерін, значоктар, кәдесыйлар, рәміздік бұйымдар жасауға қатысады.
Туризм жөніндегі жұмысты жүзеге асыру, экскурсиялық мәтіндер әзірлеу, туристік маршруттардың жұмысы туралы ақпарат тарату үшін жауаптылықта болады.
Білуге тиіс. Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Орман кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, Қазақстан Республикасының: "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы", "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы", "Сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдары және орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілер; ерекше қорғалатын табиғи аумақта жұмысты ұйымдастыруға қатысты ұйымдық-өкімдік құжаттар мен әдістемелік материалдар; ұйымның қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері; туризм бойынша заңнамалық, нормативтік құжаттар; ормандағы өрт қауіпсіздігі ережесі, санитариялық ережелер; маршруттар соқпақтарын жайластыру өлшемдері мен элементтері; табиғат қорғау заңнамасын бұзғаны үшін белгіленген тәртіптік, материалдық және қылмыстық жауапкершілік нормалары; техникалық құжаттаманы ресімдеу ережесі; еңбек, әкімшілік және қылмыстық заңнама негіздері; еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария ережелері мен нормалары.
Біліктілік талаптары.
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
жоғары санат: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (экология және табиғатты пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық, географиялық) және біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі үш жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
бірінші санат: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (экология және табиғатты пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық, географиялық) және біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі екі жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес.
екінші санат: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (экология және табиғатты пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық, географиялық) және біліктілігі жоғары деңгейдегі санатсыз инженер лауазымындағы жұмыс өтілі бір жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі үш жылдан кем емес.
санатсыз: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (экология және табиғатты пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық, географиялық), жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Біліктілігі орта деңгейдегі маман:
жоғары санат: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнаулы, орта кәсіби (экология және табиғатты пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық, географиялық) және біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі үш жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
бірінші санат: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнаулы, орта кәсіби (экология және табиғатты пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық) және біліктілігі орта деңгейдегі екінші санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі екі жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес.
екінші санат: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнаулы, орта кәсіби (экология және табиғатты пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық, географиялық) және біліктілігі орта деңгейдегі санатсыз инженер лауазымындағы жұмыс өтілі бір жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі үш жылдан кем емес.
санатсыз: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнаулы, орта кәсіби (экология және табиғатты пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық, географиялық), жұмыс өтіліне талап қойылмайды.

10. Специалист по экологическому просвещению
Должностные обязанности. Проводит работу по экологическому просвещению населения. Подготавливает к изданию брошюры, буклеты и другие информационные материалы о работе организации, а также популяризирующие образ жизни животных и растений. Поддерживает тесную связь с научными и общественными организациями, с сотрудниками других особо охраняемых природных территорий. Принимает участие в разработке плана методических работ по детскому экологическому просвещению и непосредственно осуществляет его. Проводит лекции, беседы, показ слайдов и научно-популярных видеофильмов о природе среди местного населения и туристов. Обеспечивает визит-центр, музей природы новыми периодическими материалами в области пропаганды идей сохранения биразнообразия.
Освещает в средствах массовой информации проблемы и события, связанные с местной природой и особо охраняемой природной территорией, регулярно готовит пресс-релизы для журналистов.
Выполняет работы, связанные с созданием и функционированием визит-центра, музея-природы постоянно действующих и передвижных выставок и экспозиций.
Вносит предложения по созданию и функционированию экскурсионных и туристских троп и маршрутов, обзорных площадок, информационных пунктов.
Участвует в подготовке выступлений специалистов особо охраняемой природной территории в средствах массовой информации, в разработке, выпуске и реализации буклетов, фотоальбомов, в создании слайд-, кино- и видеофильмов, справочных материалов и иной информационно-издательской продукции, значков, сувениров, символики.
Должен знать. Конституцию Республики Казахстан, Лесной кодексРеспублики Казахстан, законы Республики Казахстан: "Об особо охраняемых природных территориях", "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан" и иные нормативные правовые акты в области лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и животного мира, формы и методы эколого-просветительской работы с населением, нормативные правовые акты касающиеся деятельности особо охраняемой природной территории и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, правила внутреннего трудового распорядка, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
Требования к квалификации.
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое, географическое) и стаж работы в должности инженера высшего уровня квалификации первой категории не менее трех лет или стаж работы по специальности не менее пяти лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое, географическое) и стаж работы в должности инженера высшего уровня квалификации второй категории не менее двух лет или стаж работы по специальности не менее четырех лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое, географическое) и стаж работы в должности инженера высшего уровня квалификации без категории не менее одного года или стаж работы по специальности не менее трех лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое, географическое) без предъявления требований к стажу работы.
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое, географическое) и стаж работы в должности инженера среднего уровня квалификации первой категории не менее трех лет или стаж работы по специальности не менее пяти лет;
первой категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое, географическое) и стаж работы в должности инженера среднего уровня квалификации второй категории не менее двух лет или стаж работы по специальности не менее четырех лет;
второй категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое, географическое) и стаж работы в должности инженера среднего уровня квалификации без категории не менее одного года или стаж работы по специальности не менее трех лет;
без категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое, географическое) без предъявления требований к стажу работы.

10. Экологиялық ағарту жөніндегі маман
Лауазымдық міндеттері. Халықты экологиялық ағарту жөніндегі жұмысты жүргізеді. Ұйым жұмысы туралы, сондай-ақ жануарлар мен өсімдіктердің тіршілік салтын кеңінен таныстыратын кітапшаларды, буклеттерді және өзге де ақпараттық материалдарды басып шығаруға дайындайды. Ғылыми және қоғамдық ұйымдармен, басқа ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың қызметкерлерімен тығыз байланыс жасап тұрады. Балаларды экологиялық ағарту жөніндегі әдістемелік жұмыстар жоспарын жасауға қатысады және оны тікелей жүзеге асырады. Жергілікті халық пен туристер арасында табиғат туралы лекциялар, әңгімелер өткізеді, слайдтар мен ғылыми-көпшілік бейнефильмдер көрсетеді. Визит-орталықты, табиғат мұражайын биологиялық әртүрлілікті сақтау идеясын насихаттау саласындағы жаңа мерзімді материалдармен қамтамасыз етеді.
Жергілікті табиғатпен және ерекше қорғалатын табиғи аумақпен байланысты проблемалар мен оқиғаларды жергілікті бұқаралық ақпарат құралдарында көрсетеді, жергілікті журналистер үшін жүйелі түрде баспасөз-релиздерін әзірлейді.
Визит-орталықтар, табиғат мұражайын, тұрақты жұмыс істейтін және жылжымалы көрмелер мен экспозициялар құрумен және олардың жұмыс істеуімен байланысты жұмыстарды орындайды.
Экскурсиялық және туристік соқпақтар мен маршруттар, шолу алаңдарын, ақпараттық бекеттер құру және олардың жұмыс істеуі бойынша ұсыныстар енгізеді.
Ерекше қорғалатын табиғи аумақ мамандарының бұқаралық ақпарат құралдарында мақалалар жазып, сөйлеп тұруын әзірлеуге, буклеттер, фотоальбомдар әзірлеуге, шығаруға және өткізуге, слайд, кино және бейнефильмдер, анықтамалық материалдар мен өзге де ақпараттық-баспа өнімдерін, значоктар, кәдесыйлар, рәміздік бұйымдар жасауға қатысады.
Білуге тиіс. Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Орман кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, Қазақстан Республикасының: "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы", "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы", "Сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдары және орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілер; халықпен экологиялық-ағарту жұмысын жүргізудің нысандары мен әдістері, ерекше қорғалатын табиғи аумақтың қызметіне қатысты және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілері; ішкі еңбек тәртібінің ережелері, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғану ережелері мен нормалары.
Біліктілік талаптары.
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
жоғары санат: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (экология және табиғатты пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық, географиялық) және біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі үш жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
бірінші санат: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (экология және табиғатты пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық, географиялық) және біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі екі жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес.
екінші санат: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (экология және табиғатты пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық, географиялық) және біліктілігі жоғары деңгейдегі санатсыз инженер лауазымындағы жұмыс өтілі бір жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі үш жылдан кем емес.
санатсыз: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (экология және табиғатты пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық, географиялық), жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Біліктілігі орта деңгейдегі маман:
жоғары санат: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнаулы, орта кәсіби (экология және табиғатты пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық, географиялық) және біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі үш жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
бірінші санат: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнаулы, орта кәсіби (экология және табиғатты пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық) және біліктілігі орта деңгейдегі екінші санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі екі жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес.
екінші санат: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнаулы, орта кәсіби (экология және табиғатты пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық, географиялық) және біліктілігі орта деңгейдегі санатсыз инженер лауазымындағы жұмыс өтілі бір жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі үш жылдан кем емес.
санатсыз: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнаулы, орта кәсіби (экология және табиғатты пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық, географиялық), жұмыс өтіліне талап қойылмайды.

11. Экскурсовод
Должностные обязанности. Организует экскурсии посетителей по особо охраняемой природной территории и его охранной зоне. Участвует в подготовке систематических выступлений специалистов в СМИ, в разработке, выпуске и реализации буклетов, фотоальбомов, в создании слайд-, кино- и видеофильмов, справочных материалов и иной информационно-издательской продукции, значков, сувениров, символики.
Участвует в подготовке и проведении лекций, бесед, выступлений в организациях по экологической тематике, а также других эколого-просветительских мероприятий, в разработке экскурсионных и туристских маршрутов, ведет работу со средствами массовой информации, непосредственно занимается экскурсоводческой деятельностью. Вносит предложения по созданию и функционированию экскурсионных и туристских троп и маршрутов, обзорных площадок, информационных пунктов. Взаимодействует с общественными природоохранными организациями.
Должен знать. Конституцию Республики Казахстан, Лесной кодексРеспублики Казахстан, законы Республики Казахстан: "Об особо охраняемых природных территориях", "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан" и иные нормативные правовые акты в области лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и животного мира; организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся организации работы в особо охраняемой природной территории; законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие деятельность организации; формы и методы эколого-просветительской работы с населением, нормативные правовые акты, касающиеся деятельности музея природы; основы трудового, административного законодательства; правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии.
Требования к квалификации.
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое, географическое) и стаж работы в должности инженера высшего уровня квалификации первой категории не менее трех лет или стаж работы по специальности не менее пяти лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое, географическое) и стаж работы в должности инженера высшего уровня квалификации второй категории не менее двух лет или стаж работы по специальности не менее четырех лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое, географическое) и стаж работы в должности инженера высшего уровня квалификации без категории не менее одного года или стаж работы по специальности не менее трех лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое, географическое) без предъявления требований к стажу работы.
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое, географическое) и стаж работы в должности инженера среднего уровня квалификации первой категории не менее трех лет или стаж работы по специальности не менее пяти лет;
первой категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое, географическое) и стаж работы в должности инженера среднего уровня квалификации второй категории не менее двух лет или стаж работы по специальности не менее четырех лет;
второй категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое, географическое) и стаж работы в должности инженера среднего уровня квалификации без категории не менее одного года или стаж работы по специальности не менее трех лет;
без категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (экология и природопользование, лесохозяйственное, биологическое, географическое) без предъявления требований к стажу работы.

11. Экскурсия жүргізуші
Лауазымдық міндеттері. Ерекше қорғалатын табиғи аумақ пен оның күзет аймағы бойынша келушілердің экскурсияларын ұйымдастырады. Мамандардың БАҚ-та жүйелі түрде мақалалар жазып тұруын әзірлеуге, буклеттер, фотоальбомдар шығаруға және сатуға, слайдтар, кино және бейне фильмдер, анықтама материалдар және өзге де ақпараттық-баспа өнімін, значоктар, кедесыйлар, бейнелік жәдігерлер жасауға қатысады.
Экологиялық тақырып бойынша ұйымдарда лекциялар, әңгімелер, баяндамалар, сондай-ақ басқа да экологиялық-ағарту іс-шараларын әзірлеуге және өткізуге, экскурсиялық және туристік соқпақтар мен маршруттар әзірлеуге қатысады, бұқаралық ақпарат құралдарымен жұмыс жүргізеді, экскурсия жүргізу қызметімен тікелей айналысады. Экскурсиялық және туристік соқпақтар мен маршруттар, шолу алаңдарын, ақпараттық бекеттер құру және олардың жұмыс істеуі бойынша ұсыныстар енгізеді. Қоғамдық табиғат қорғау ұйымдарымен бірлесіп жұмыс істейді.
Білуге тиіс. Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Орман кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, Қазақстан Республикасының: "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы", "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы", "Сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдары және орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілер; ерекше қорғалатын табиғи аумақта жұмысты ұйымдастыруға қатысты ұйымдық-өкімдік құжаттар мен әдістемелік материалдар; ұйым қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге нормативтік құқықтық актілері; халықпен экологиялық-ағарту жұмысын жүргізудің нысандары мен әдістері, табиғат мұражайының қызметіне қатысты нормативтік құқықтық актілер; еңбек, әкімшілік заңнамасының негіздері; еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария ережелері мен нормалары.
Біліктілік талаптары.
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
жоғары санат: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (экология және табиғатты пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық, географиялық) және біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі үш жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
бірінші санат: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (экология және табиғатты пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық, географиялық) және біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі екі жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес.
екінші санат: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (экология және табиғатты пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық, географиялық) және біліктілігі жоғары деңгейдегі санатсыз инженер лауазымындағы жұмыс өтілі бір жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі үш жылдан кем емес.
санатсыз: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (экология және табиғатты пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық, географиялық), жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Біліктілігі орта деңгейдегі маман:
жоғары санат: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнаулы, орта кәсіби (экология және табиғатты пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық, географиялық) және біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі үш жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
бірінші санат: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнаулы, орта кәсіби (экология және табиғатты пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық) және біліктілігі орта деңгейдегі екінші санаттағы инженер лауазымындағы жұмыс өтілі екі жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес.
екінші санат: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнаулы, орта кәсіби (экология және табиғатты пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық, географиялық) және біліктілігі орта деңгейдегі санатсыз инженер лауазымындағы жұмыс өтілі бір жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі үш жылдан кем емес.
санатсыз: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнаулы, орта кәсіби (экология және табиғатты пайдалану, орман шаруашылығы, биологиялық, географиялық), жұмыс өтіліне талап қойылмайды.

12. Инспектор особо охраняемой природной территории
Должностные обязанности. Осуществляет непосредственную охрану природных комплексов на закрепленном за ним участке, включающем охрану растительного и животного мира. Проводит лесокультурные, лесохозяйственные, биотехнические и учетные работы, а также другие мероприятия, направленные на охрану и восстановление природных комплексов.
Участвует в проведении противопожарных и иных мероприятий. Следит за сохранностью аншлагов, граничных столбов, знаков, мостов, троп, пожарно-наблюдательных пунктов и постов, линий связи и поддерживает их исправное состояние.
Ведет разъяснительную работу среди населения по профилактике нарушений режима особо охраняемой природной территории и правил пожарной безопасности. Оказывает содействие сотрудникам организации и сторонних организаций в проведении научных и научно-исследовательских работ, включая учет численности животных. Проводит фенологические наблюдения согласно инструкциям. Составляет отчеты и другую документацию по выполнению производственных мероприятий. Представляет на рассмотрение и утверждение планируемые разработки, а также отчеты о результатах проведенных работ.
Обеспечивает безопасное проведение работ, соблюдение другими лицами правил и норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты. Несет полную материальную ответственность за вверенное ему имущество, предназначенное для служебного пользования, а также растительные и другие ресурсы, составляющие его обход.
Должен знать. Конституцию Республики Казахстан, Лесной кодексРеспублики Казахстан, законы Республики Казахстан: "Об особо охраняемых природных территориях", "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан" и иные нормативные правовые акты в области лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и животного мира; организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся организации работы в особо охраняемой природной территории; законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие деятельность организации; методические материалы по охране природных комплексов и объектов; порядок составления протоколов, задержания, изъятия определения перспективной и текущей потребности противопожарной, лесозащитных и природоохранных мероприятий; порядок составления оперативных планов тушения пожаров, профилактики лесонарушений и других лесозащитных мероприятий; методы и способы борьбы с лесными пожарами, лесонарушениями; системы и методы оценки готовности к противопожарным и другим природоохранным мероприятиям; методы анализа и профилактики возникновения лесных пожаров, лесонарушений, вредителей и болезней леса; технологию и средства механизации работ по охране и защите леса, вредителей и болезней леса; порядок оформления, ведения и хранения документации, связанной с противопожарными и другими лесозащитными мероприятиями; передовой отечественный и зарубежный опыт противопожарных и природоохранных работ; основы трудового, административного, уголовного законодательства; правила пожарной безопасности в лесах; правила и нормы охраны труда, техники безопасности и производственной санитарии.
Требования к квалификации.
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование (лесохозяйственное, охотоведение и звероводство, экология и природопользование, биологическое) и стаж работы в должности инспектора высшего уровня квалификации первой категории не менее трех лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование (лесохозяйственное, охотоведение и звероводство, экология и природопользование, биологическое) и стаж работы в должности инспектора высшего уровня квалификации второй категории не менее двух лет или стаж работы по специальности не менее четырех лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование (лесохозяйственное, охотоведение и звероводство, экология и природопользование, биологическое) и стаж работы в должности инспектора высшего уровня квалификации без категории не менее одного года или стаж работы по специальности не менее трех лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование (лесохозяйственное, охотоведение и звероводство, экология и природопользование, биологическое) без предъявления требований к стажу работы.
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (лесохозяйственное, охотоведение и звероводство, экология и рациональное использование природных ресурсов, биологическое) и стаж работы в должности инспектора среднего уровня квалификации первой категории не менее трех лет или стаж работы по специальности не менее пяти лет;
первой категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (лесохозяйственное, охотоведение и звероводство, экология и рациональное использование природных ресурсов, биологическое) и стаж работы в должности инспектора среднего уровня квалификации второй категории не менее двух лет или стаж работы по специальности не менее трех лет;
второй категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (лесохозяйственное, охотоведение и звероводство, экология и рациональное использование природных ресурсов, биологическое) и стаж работы в должности инспектора среднего уровня квалификации без категории не менее одного года или стаж работы по специальности не менее двух лет;
без категории: среднее техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) (лесохозяйственное, охотоведение и звероводство, экология и рациональное использование природных ресурсов, биологическое) без предъявления требований к стажу работы.

12. Ерекше қорғалатын табиғи аумақ инспекторы
Лауазымдық міндеттері. Өсімдіктер мен жануарлар дүниесін қорғауды қамтитын өзіне бекітіліп берілген учаскедегі табиғи кешендерді тікелей қорғауды жүзеге асырады. Орман дақылдары, орман шаруашылығы, биотехникалық және есепке алу жұмыстарын, сондай-ақ табиғи кешендерді қорғауға және қалпына келтіруге бағытталған басқа да іс-шараларды жүргізеді.
Өртке қарсы және өзге де іс-шараларды жүргізуге қатысады. Аншлагтардың, шекаралық бағандардың, белгілердің, көпірлердің, соқпақтардың, өрт қадағалау бекеттері мен шептерінің, байланыс желілерінің аман сақталуын қадағалайды және олардың ақаусыз күйде болуын қамтамасыз етеді.
Халық арасында ерекше қорғалатын табиғи аумақ режимін бұзудың алдын алу және өрт қауіпсіздігі ережелері бойынша түсіндіру жұмысын жүргізеді. Жануарлар санын есепке алуды қоса алғанда, ғылыми және ғылыми зерттеу жұмыстарын жүргізуде ұйымның және мүдделі ұйымдардың қызметкерлеріне көмек көрсетеді. Нұсқаулықтарға сәйкес фенологиялық байқаулар өткізеді. Өндірістік іс-шараларды орындау бойынша есептіліктер мен басқа да құжаттамалар әзірлейді. Жоспарланып отырған талдамаларды, сондай-ақ жүргізілген жұмыстардың нәтижелері туралы есептіліктерді қарауға және бекітуге береді.
Жұмыстардың қауіпсіз жүргізілуін, басқа адамдардың еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғану ережелері мен нормаларын сақтауды қамтамасыз етеді. Қызмет бабында пайдалануға арналған өзіне сеніп тапсырған мүлік, сондай-ақ оның айналмасын құрайтын өсімдіктер ресурстары мен басқа да ресурстар үшін толық материалдық жауапкершілікте болады.
Білуге тиіс. Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Орман кодексі, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, Қазақстан Республикасының: "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы", "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы", "Сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдары және орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жануарлар дүниесі саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілер; ерекше қорғалатын табиғи аумақта жұмысты ұйымдастыруға қатысты ұйымдық-өкімдік құжаттар мен әдістемелік материалдар; ұйым қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге нормативтік құқықтық актілері; табиғи кешендер мен объектілерді қорғау жөніндегі әдістемелік материалдар; ұстау, алып қою хаттамаларын толтыру, өртке қарсы, орман қорғау және табиғат қорғау іс-шаралары жөніндегі перспективалы және ағымдағы қажеттіліктерді айқындау тәртібі; өрттерді сөндірудің, орман тәртібін бұзудың алдын алудың және басқа да орман қорғау іс-шараларының жедел жоспарларын жасау тәртібі; орман өрттерімен, орман тәртібін бұзумен күрес әдістері мен тәсілдері; орман өрттерінің, орман тәртібін бұзудың, орман зиянкестері мен ауруларының пайда болуын талдау және оның алдын алу әдістері; орманды күзету мен қорғау жөніндегі жұмыстарды механикаландыру технологиясы мен құралдары, орман зиянкестері мен аурулары; өртке қарсы және басқа да орман қорғау іс-шараларымен байланысты құжаттаманы ресімдеу, жүргізу және сақтау тәртібі; өртке қарсы және табиғат қорғау жұмыстарының озық отандық және шетелдік тәжірибесі; еңбек, әкімшілік, қылмыстық заңнама негіздері; ормандардағы өрт қауіпсіздігі ережесі; еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария ережелері мен нормалары.
Біліктілік талаптары.
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
жоғары санат: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (орман шаруашылығы, аңтану және аң өсіру, экология және табиғатты пайдалану, биологиялық) және біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санаттағы инспектор лауазымындағы жұмыс өтілі үш жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
бірінші санат: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (орман шаруашылығы, аңтану және аң өсіру, экология және табиғатты пайдалану, биологиялық) және біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санаттағы инспектор лауазымындағы жұмыс өтілі екі жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес.
екінші санат: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (орман шаруашылығы, аңтану және аң өсіру, экология және табиғатты пайдалану, биологиялық) және біліктілігі жоғары деңгейдегі санатсыз инспектор лауазымындағы жұмыс өтілі бірі жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі үш жылдан кем емес.
санатсыз: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (орман шаруашылығы, аңтану және аң өсіру, экология және табиғатты пайдалану, биологиялық), жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Біліктілігі орта деңгейдегі маман:
жоғары санат: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнаулы, орта кәсіби (орман шаруашылығы, аңтану және аң өсіру, экология және табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану, биологиялық, географиялық) және біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санаттағы инспектор лауазымындағы жұмыс өтілі үш жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
бірінші санат: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнаулы, орта кәсіби (орман шаруашылығы, аңтану және аң өсіру, экология және табиғи ресрустарды ұтымды пайдалану, биологиялық) және біліктілігі орта деңгейдегі екінші санаттағы инспектор лауазымындағы жұмыс өтілі екі жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі үш жылдан кем емес.
екінші санат: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнаулы, орта кәсіби (орман шаруашылығы, аңтану және аң өсіру, экология және табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану, биологиялық) және біліктілігі орта деңгейдегі санатсыз инспектор лауазымындағы жұмыс өтілі бір жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі екі жылдан кем емес.
санатсыз: орта техникалық және кәсіби білім (орта арнаулы, орта кәсіби (орман шаруашылығы, аңтану және аң өсіру, экология және табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану, биологиялық), жұмыс өтіліне талап қойылмайды.