О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 623 "Об утверждении Правил изъятия, консервации, проведения трансплантации тканей и (или) органов (части органов) от человека к человеку и от животных к человеку"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 сентября 2011 года № 615. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 октября 2011 года № 7253. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 марта 2019 года № ҚР ДСМ-13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 26.03.2019 № ҚР ДСМ-13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 170 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения"ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 623 "Об утверждении Правил изъятия, консервации, проведения трансплантации тканей и (или) органов (части органов) от человека к человеку и от животных к человеку" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5909, опубликованный в газетах "Заң газеті" от 30 декабря 2009 года № 198 (1795), "Юридическая газета" от 30 декабря 2009 года № 198 (1621)) следующие изменения:
в Правилах изъятия, консервации, проведения трансплантации тканей и (или) органов (части органов) то человека к человеку и от животных к человеку утвержденных указам приказом:
пункт 10 изложить в следующий редакции:
"10. Изъятие тканей и (или) органов (части органов) оформляется актом об изъятии ткани и (или) органов (части органов) у донора-трупа и живого донора для трансплантации согласно приложениям 1 и 1-1 к настоящим Правилам.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 1-1 согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Тулегалиева А.Г.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Юридическому департаменту Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бесбалаев К.Б.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации.

"Тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) алудың, консервациялаудың, адамнан адамға және жануарлардан адамға транспланттауды жүргізудің тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 623 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2011 жылғы 12 қыркүйектегі № 615 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 11 қазанда № 7253 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 26 наурыздағы № ҚР ДСМ-13 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.03.2019 № ҚР ДСМ-13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексінің 170-бабына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) алудың, консервациялаудың, адамнан адамға және жануарлардан адамға транспланттауды жүргізудің тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 623 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5909 тіркелген, "Заң газетінде" 2009 жылғы 30 желтоқсанда № 198 (1921), "Юридическая газета" газетінде 2009 жылғы 30 желтоқсанда № 198 (1795) жарияланған) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) алудың, консервациялаудың, адамнан адамға және жануарлардан адамға транспланттауды жүргізудің тәртібінде:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Осы Тәртіпке 1 және 1-1-қосымшаларға сәйкес транспланттау үшін тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) алу донор-мәйітінен және тірі донордан тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) алу туралы актімен ресімделеді.";
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
1-1-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес толықтырылсын;
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті (А.Ғ. Төлеғалиева) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаменті (К.Б. Бесбалаев) мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықтың ресми жариялануын қамтамасыз етсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
Э. Байжунусов
Приложение 1 к приказу
Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
от 12 сентября 2011 года № 615
Приложение 1
к Правилам изъятия, консервации,
проведения трансплантации тканей и (или)
органов (части органов) от человека к
человеку и от животных к человеку
Министерство
здравоохранения
Республики Казахстан
Медицинская документация
Форма № ______
Утверждена приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
"__" ________ 20_ года № ____
Наименование организации
Акт
об изъятии тканей и (или) органов
(части органов) у донора-трупа для трансплантации
Ф.И.О. донора _______________________________________________________
Возраст, пол донора _________________________________________________
Группа крови, резус фактор донора: __________________________________
Причина смерти: _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
Вид смерти (нужное подчеркнуть):
- биологическая смерть
- необротимая гибель головного мозга (смерть мозга)
Время и дата констатации смерти: ____________________________________
Произведено изъятие тканей и (или) органов (части органов):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать название, количество изъятых тканей и (или) органов (части органов)
Изъятие тканей и (или) органов (части органов) произведено
после констатации смерти человека по решению первого руководителя или
лица его замещающего на основании заключения комиссии врачей (в
составе не менее трех врачей организации здравоохранения):
_____________________________________________________________________
(указать организацию здравоохранения, Ф.И.О., подпись первого руководителя или лицо его
замещающего, принявшего решение об изъятии тканей и (или) органов (части органов)
Состав комиссии по изъятию тканей и (или) органов (части органов):
Заведующий отделением реанимации или ответственный (дежурный)
реаниматолог:
_____________________________________________________________________
(указать Ф.И.О., организацию здравоохранения, должность, подпись)
Врачи-специалисты:
Хирург ______________________________________________________________
(указать Ф.И.О., организацию здравоохранения, должность, подпись)
Реаниматолог ________________________________________________________
(указать Ф.И.О., организацию здравоохранения, должность, подпись)
Невролог ____________________________________________________________
(указать Ф.И.О., организацию здравоохранения, должность, подпись)
Изъятие тканей и (или) органов (части органов) проводил:
врач-хирург: ________________________________________________________
(указать Ф.И.О., организацию здравоохранения, должность, подпись)
Ассистент:

4. Осы бұйрықтың орындалуын өзім бақылаймын.
5. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
Е. Байжүнісов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрлігінің
2011 жылғы 12 қыркүйектегі
№ 615 бұйрығына
1-қосымша
Тіндерді және (немесе) ағзаларды
(ағзалардың бөліктерін) алудың,
консервациялаудың, адамнан адамға
және жануарлардан адамға
транспланттауды жүргізудің тәртібіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
Медициналық құжат
№ _____ нысан
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
20 ___ жылғы "___" ___ № _____
бұйрығымен бекітілген
Ұйымның атауы
Донор-мәйітінен тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың
бөліктерін) транспланттау үшін алу туралы актісі
Донордың тегі, аты, әкесінің аты ____________________________________
Донордың жасы, жынысы _______________________________________________
Донордың қан тобы, резус факторы: ___________________________________
Өлімінің себебі: ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
Өлім түрі (қажеттінің астын сызыңыз):
- биологиялық өлім
- мидың қайтымсыз өлуі (мидың өлуі)
Өлімді белгілеудің уақыты мен күні: _________________________________
Тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктері) алуды өткізу:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(алынған тіндердің және (немесе) ағзалардың (ағзалардың
бөліктері) санын, атауын көрсету)
Тіндерді және (немесе) ағзаларды алу адам өлімі анықталғаннан кейін бірінші басшы немесе оның орнын басушы шешімі бойынша дәрігерлер комиссиясы қорытындысы (құрамында денсаулық сақтау ұйымдарының үш дәрігерінен кем емес) негізінде жүргізілді:
_____________________________________________________________________
(денсаулық сақтау ұйымын көрсету, Т.А.Ә., тіндерді және/немесе
органдарды алу туралы шешім қабылдаған бірінші басшы немесе
оның орнын басушының қолы)
Тіндерді және (немесе) ағзаларды алу жөніндегі комиссия құрамы:
Жан сақтау бөлімшесінің меңгерушісі немесе жауапты (кезекші) реаниматолог:
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә., денсаулық сақтау ұйымын, лауазымын көрсету, қолы)
Маман-дәрігерлер:
Хирург ______________________________________________________________
(Т.А.Ә., денсаулық сақтау ұйымын, лауазымын көрсету, қолы)
Реаниматолог ________________________________________________________
(Т.А.Ә., денсаулық сақтау ұйымын, лауазымын көрсету, қолы)
Невролог ____________________________________________________________
(Т.А.Ә., денсаулық сақтау ұйымын, лауазымын көрсету, қолы)
Тіндерді және (немесе) ағзаларды алуды жүргізген:
дәрігер-хирург: _____________________________________________________
(Т.А.Ә., денсаулық сақтау ұйымын, лауазымын көрсету, қолы)
Ассистент:

1. __________________________________________________________________
(указать Ф.И.О., организацию здравоохранения, должность, подпись)
2. __________________________________________________________________
(указать Ф.И.О., организацию здравоохранения, должность, подпись)
3. __________________________________________________________________
(указать Ф.И.О., организацию здравоохранения, должность, подпись)
Операционная сестра: ________________________________________________
(указать Ф.И.О., организацию здравоохранения, должность, подпись)
Способ изъятия тканей и (или) органов (части органов) (описание
операции): __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дата, время начала и окончания изъятия тканей и (или) органов (части
органов):
_____________________________________________________________________
Длительность тепловой ишемии: _______________________________________
Особенности при изъятии тканей и (или) органов (части органов):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
При изъятии тканей и (или) органов (части органов) присутствовали:
-судебно-медицинский эксперт или патологоанатом:
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись)
_____________________________________________________________________
Дата, время, название организации здравоохранения, где проводилось
изъятие тканей и (или) органов (части органов):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дата, время, название организации здравоохранения, куда передаются
изъятые ткани и (или) органы (части органов):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Изъятые ткани и (или) органы (части органов) передал:
_____________________________________________________________________
(указать Ф.И.О., организацию здравоохранения, должность, подпись)
Изъятые ткани и (или) органы (части органов) принял:
_____________________________________________________________________
(указать Ф.И.О., организацию здравоохранения, должность, подпись)
Приложение 2 к приказу
Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
от 12 сентября 2011 года № 615

1. __________________________________________________________________
(Т.А.Ә., денсаулық сақтау ұйымын, лауазымын көрсету, қолы)
2. __________________________________________________________________
(Т.А.Ә., денсаулық сақтау ұйымын, лауазымын көрсету, қолы)
3. __________________________________________________________________
(Т.А.Ә., денсаулық сақтау ұйымын, лауазымын көрсету, қолы)
Операциялық мейірбике: ______________________________________________
(Т.А.Ә., денсаулық сақтау ұйымын, лауазымын көрсету, қолы)
Тіндерді және (немесе) ағзаларды алу тәсілі (операция сипаты):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тіндерді және (немесе) ағзаларды алу күні, басталу және аяқталу уақыты: _____________________________________________________________
Жылу ишемиясы ұзақтығы: _____________________________________________
Тіндерді және (немесе) ағзаларды алу кезіндегі ерекшеліктер:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тіндерді және (немесе) ағзаларды алу кезінде қатысқандар:
- сот-медициналық сарапшы немесе
паталогоанатпен _____________________________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
_____________________________________________________________________
Тіндерді және (немесе) ағзаларды алу жүргізген денсаулық сақтау ұйымының атауы, күні, уақыты: _______________________________________
_____________________________________________________________________
Алынған тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерің) берілетін, денсаулық сақтау ұйымының атауы, күні, уақыты:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Алынған тіндерді және (немесе) ағзаларды берген:
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә., денсаулық сақтау ұйымын, лауазымын көрсету, қолы)
Алынған тіндерді және (немесе) ағзаларды қабылдаған:
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә., денсаулық сақтау ұйымын, лауазымын көрсету, қолы)
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрлігінің
2011 жылғы 12 қыркүйектегі
№ 615 бұйрығына
2-қосымша
Тіндерді және (немесе) ағзаларды
(ағзалардың бөліктерін) алудың,
консервациялаудың, адамнан адамға
және жануарлардан адамға
транспланттауды жүргізудің тәртібіне

Приложение 1-1
к Правилам изъятия, консервации,
проведения трансплантации тканей и (или)
органов (части органов) от человека к
человеку и от животных к человеку
Министерство
здравоохранения
Республики Казахстан
Медицинская документация
Форма № _______
Утверждена приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
"___" ________20___ года № ____
Наименование
организации
Акт
об изъятии тканей и (или) органов (части органов)
у живого донора для трансплантации
Ф.И.О. донора _______________________________________________________
Возраст, пол донора _________________________________________________
_____________________________________________________________________
Группа крови, резус фактор донора: __________________________________
Произведено изъятие тканей и органов (части органов):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать название, количество изъятой тканей и (или) органов (части органов))
Изъятие тканей и (или) органов (части органов) произведено на
основании заключения консилиума врачей.
Состав консилиума:
1. __________________________________________________________________
(указать Ф.И.О., организацию здравоохранения, должность, подпись)
2. __________________________________________________________________
(указать Ф.И.О., организацию здравоохранения, должность, подпись)
3. __________________________________________________________________
(указать Ф.И.О., организацию здравоохранения, должность, подпись)
4. __________________________________________________________________
(указать Ф.И.О., организацию здравоохранения, должность, подпись)
5. __________________________________________________________________
(указать Ф.И.О., организацию здравоохранения, должность, подпись)
Изъятие тканей и (или) органов (части органов) у живого донора,
являющегося несовершеннолетним или недееспособным лицом, возможно
только при одновременном соблюдении, следующих условий: Письменное
нотариально удостоверенное согласие его законных представителей,
получивших необходимую информацию о состоянии здоровья.
Отсутствие другого совместимого донора, способного дать
соответствующее согласие.
Реципиент является братом или сестрой донора.
Трансплантация призвана сохранить жизнь реципиента.
Потенциальный донор не возражает против изъятия.
Способ изъятия тканей и (или) органов (части органов) (описание
операции):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дата, время начала и окончания изъятия тканей и (или) органов (части
органов):
_____________________________________________________________________
Длительность тепловой ишемии: _______________________________________
Операционная бригада по изъятию тканей и (или) органов (части
органов):
Оператор: ___________________________________________________________
(указать Ф.И.О., организацию здравоохранения, должность, подпись)
Ассистент:
1. __________________________________________________________________
(Ф.И.О., указать организацию здравоохранения, должность, подпись)
2. __________________________________________________________________
(Ф.И.О., указать организацию здравоохранения, должность, подпись)
3. __________________________________________________________________
(Ф.И.О., указать организацию здравоохранения, должность, подпись)
4. __________________________________________________________________
(Ф.И.О., указать организацию здравоохранения, должность, подпись)
Операционная сестра: ________________________________________________
(Ф.И.О., указать организацию здравоохранения, должность, подпись)
_____________________________________________________________________
Особенности при изъятии тканей и (или) органов (части органов):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дата, время, название организации здравоохранения, где проводилось
изъятие тканей и (или) органов (части органов):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

1-1-қосымша
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
Медициналық құжат
№ _____ нысан
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
20 ___ жылғы "___" ___ № _____
бұйрығымен бекітілген
Ұйымның атауы
Тірі донордан тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың
бөліктерін) транспланттау үшін алу туралы актісі
Донордың тегі, аты, әкесінің аты ____________________________________
_____________________________________________________________________
Донордың жасы, жынысы _______________________________________________
Донордың қан тобы, резус факторы: ___________________________________
Тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктері) алуды өткізу:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(алынған тіндердің және (немесе) ағзалардың (ағзалардың
бөліктері) санын, атауын көрсету)
Тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктердің) алу дәрігерлер консилиумы қорытындысы негізінде жүргізілді.
Консилиум құрамы:
_____________________________________________________________________
(аты, тегі, әкесінің аты, денсаулық сақтау ұйымы, қызметі,
қолы көрсету)
_____________________________________________________________________ (аты, тегі, әкесінің аты, денсаулық сақтау ұйымы, қызметі,
қолы көрсету)
_____________________________________________________________________ (аты, тегі, әкесінің аты, денсаулық сақтау ұйымы, қызметі,
қолы көрсету)
_____________________________________________________________________ (аты, тегі, әкесінің аты, денсаулық сақтау ұйымы, қызметі,
қолы көрсету)
Кәмелетке толмаған адам немесе әрекетке қабілетсіз адам болып табылатын тірі донордың тіндерін және (немесе) ағзаларын (ағзаларының бөліктерін) алу, бір мезгілде мына шарттарды сақтағанда ғана:
Денсаулығының жай-күйі туралы қажетті ақпаратты алған оның заңды өкілдерінің нотариат куәландырған жазбаша келісімі болған.
иә
жоқ
Тиісті келісімді беруге қабілетті басқа үйлесетін донор болмаған.
иә
жоқ
Реципиент донордың ағасы-інісі немесе апасы-қарындасы (сіңлісі) болып табылған.
иә
жоқ
Транспланттау реципиенттің өмірін сақтап қалуға арналған.
иә
жоқ
Ықтимал донор алуға қарсылық білдірмеген жағдайда, мүмкін болады.
иә
жоқ
Тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктердің) алу тәсілдері (операцияның сипаттамасы): ________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктердің) алуды бастау және аяқтау уақыты: __________________________________________
Жылу ишемиясының ұзақтығы: __________________________________________
Тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктердің) жөніндегі операциялық бригада:
Оператор: ___________________________________________________________
(аты, тегі, әкесінің аты, денсаулық сақтау ұйымы, қызметі, қолы)
Ассистент:
1. __________________________________________________________________
(аты, тегі, әкесінің аты, денсаулық сақтау ұйымы, қызметі, қолы)
2. __________________________________________________________________
(аты, тегі, әкесінің аты, денсаулық сақтау ұйымы, қызметі, қолы)
3. __________________________________________________________________
(аты, тегі, әкесінің аты, денсаулық сақтау ұйымы, қызметі, қолы)
4. __________________________________________________________________
(аты, тегі, әкесінің аты, денсаулық сақтау ұйымы, қызметі, қолы)
Операциялық мейірбике: ______________________________________________
(аты, тегі, әкесінің аты, денсаулық
сақтау ұйымы, қызметі, қолы)
Тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктердің) алу кезіндегі ерекшеліктер: _____________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктердің) алу қайда берілетінін, денсаулық сақтау ұйымының атауы, күні, уақыты:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________