Об утверждении регламента государственной услуги "Выдача гражданам водительских удостоверений, за исключением выдаваемых Министерством сельского хозяйства"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 сентября 2011 года № 501. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 октября 2011 года № 7278. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 4 апреля 2014 года № 192
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 04.04.2014 № 192 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года "Об административных процедурах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый регламент государственной услуги "Выдача гражданам водительских удостоверений, за исключением выдаваемых Министерством сельского хозяйства".
2. Комитету дорожной полиции Министерства внутренних дел (Бисенкулов Б.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в установленном порядке официальное опубликование настоящего приказа;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан полковника полиции Тыныбекова К.С. и Комитет дорожной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Бисенкулов Б.Б.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    К. Касымов
Утвержден
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 26 сентября 2011 года № 501
РЕГЛАМЕНТ
государственной услуги
"Выдача гражданам водительских удостоверений, за исключением
выдаваемых Министерством сельского хозяйства"
1. Общие положения
1. Настоящий регламент государственной услуги "Выдача гражданам водительских удостоверений, за исключением выдаваемых Министерством сельского хозяйства" разработан в соответствии с пунктом 4 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года "Об административных процедурах".
2. В настоящем регламенте используются следующие понятия:
1) водительское удостоверение - документ, подтверждающий право на управление транспортным средством, выданный после проверки регистрационно-экзаменационным подразделением дорожной полиции органов внутренних дел наличия у водителя необходимых знаний и навыков;

"Ауыл шаруашылығы министрлігі беретін куәліктерді қоспағанда, азаматтарға жүргізуші куәліктерін беру" мемлекеттік қызмет регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2011 жылғы 26 қыркүйектегі № 501 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 24 қазанда № 7278 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 4 сәуірдегі № 192 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 04.04.2014 № 192 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Әкімшілік рәсімдер туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңының 9-1 бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Ауыл шаруашылығы министрлігі беретін куәліктерді қоспағанда, азаматтарға жүргізуші куәліктерін беру" мемлекеттік қызмет регламенті бекітілсін.
2. Ішкі істер министрлігінің Жол полициясы комитеті (Б.Б. Бисенқұлов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өтуін;
2) белгіленген тәртіппен осы бұйрықты ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Ішкі істер министрінің орынбасары полиция полковнигі Қ.С. Тыныбековке және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Жол полициясы комитетіне (Б.Б. Бисенқұлов) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2011 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 501 бұйрығымен
бекітілген
"Ауыл шаруашылығы министрлігі беретін куәліктерді қоспағанда,
азаматтарға жүргізуші куәліктерін беру" мемлекеттік қызмет
РЕГЛАМЕНТІ
1. Негізгі ұғымдар
1. Осы "Ауыл шаруашылығы министрлігі беретін куәліктерді қоспағанда, азаматтарға жүргізуші куәліктерін беру" қызмет көрсету регламенті "Әкімшілік рәсімдер туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңының 9-1-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген.
2. Осы регламентте мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жүргізуші куәлігі - ішкі істер органдары жол полициясының тіркеу-емтихан бөлінісі жүргізушіде білім мен дағдылардың барын тексергеннен кейін көлік құралын басқаруға құқық беретін құжат;

2) заявитель - физическое лицо, обратившееся в орган внутренних дел за получением водительского удостоверения.
3. Государственная услуга оказывается регистрационно-экзаменационными подразделениями дорожной полиции органов внутренних дел (далее - РЭП ДП).
4. Форма государственной услуги: частично автоматизированная.
5. Государственная услуга оказывается на основании:
1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан";
2) статьи 15 Закона Республики Казахстан от 15 июля 1996 года "О безопасности дорожного движения";
3) стандарта государственной услуги "Выдача гражданам водительских удостоверений, за исключением выдаваемых Министерством сельского хозяйства", утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 октября 2009 года № 1671 (далее - Стандарт);
4) приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 февраля 2010 года № 90 "Об утверждении Правил государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств и Правил приема экзаменов и выдачи удостоверений на право управления отдельными видами транспортных средств" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6103) (далее - Приказ).
6. Результатом государственной услуги является выдача водительского удостоверения установленного образца (документ на бумажном носителе), либо мотивированного ответа об отказе в представлении услуги.
2. Требования к оказанию государственной услуги
7. График работы РЭП ДП по оказанию государственной услуги. Государственная услуга предоставляется пять дней в неделю (вторник - пятница с 09.00 час. до 18.00 час., перерыв на обед с 13.00 час. до 14.30 час., суббота с 08.00 час. до 16.00 час., перерыв на обед с 12.00 час. до 13.00 час.). Информация о месте нахождения РЭП ДП указана в приложение 1 Стандарта.
8. Информация о государственной услуге размещена:
1) на электронном портале Правительства;
2) на портале электронного Правительства;
3) на веб-сайтах Министерства внутренних дел Республики Казахстан (www.mvd.kz) (далее - МВД);
4) в разделе "Законодательство" Комитета дорожной полиции МВД (www. Zholpolice. kz);
5) веб-сайтах департаментов внутренних дел областей, городов Алматы и Астаны, в помещениях РЭП, указанных в приложении 1 Стандарта, на стендах и информационных досках.
9. Сроки оказания государственной услуги:
1) сроки оказания государственной услуги с момента сдачи потребителем необходимых документов - не более 6 часов;
2) максимально допустимое время ожидания до получения государственной услуги, оказываемой на месте в день обращения заявителя - не более 30 минут;

2) өтініш иесі - жүргізуші куәлігін алу үшін ішкі істер органына өтініш білдірген жеке тұлға.
3. Мемлекеттік қызметті ішкі істер органдары жол полициясының тіркеу-емтихан бөліністері (бұдан әрі – ЖП ТЕБ) көрсетеді.
4. Мемлекеттік қызмет нысаны: ішінара автоматтандырылған.
5. Мемлекеттік қызмет:
1) "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Заңының 10-бабы;
2) "Жол жүрісі қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 15 шілдедегі Заңының 15-бабы;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 қазандағы № 1671 қаулысымен бекітілген "Ауыл шаруашылығы министрлігі беретін куәліктерді қоспағанда, азаматтарға жүргізуші куәліктерін беру" мемлекеттік қызмет стандарты (бұдан әрі - Стандарт);
4) "Көлік құралдарының жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу және есепке алу ережесін және Көлік құралдарының жекелеген түрлерін басқару құқығына емтихандар қабылдау және куәліктер беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 26 ақпандағы № 90 бұйрығы негізінде (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6103 болып тіркелген) (бұдан әрі - Бұйрық) көрсетіледі.
6. Белгіленген үлгідегі (құжат қағаз тасымалдағышта) жүргізуші куәлігін беру немесе қызметтер көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап мемлекеттік қызметтің нәтижесі болып табылады.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібіне қойылатын талаптар
7. Мемлекеттік қызмет көрсету бойынша ЖП ТЕБ жұмыс кестесі.
Мемлекеттік қызмет аптасына бес күн көрсетіледі (сейсенбі – жұма сағат 09.00-ден 18.00-ге дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін, сенбі сағат 08.00-ден 16.00-ге дейін, түскі үзіліс сағат 12.00-ден 13.00-ге дейін). ЖП ТЕБ орналасқан жері туралы ақпарат Стандарттың 1-қосымшасында көрсетілген.
8. Мемлекеттік қызмет туралы ақпарат:
1) Үкіметтің электрондық порталында;
2) электрондық Үкіметтің порталында;
3) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі – ІІМ) веб-сайттарында (www.mvd.kz);
4) ІІМ Жол полициясы комитетінің "Заңнама" бөлімінде (www.zholpolice.kz);
5) облыстардың, Астана және Алматы қалалары ішкі істер департаменттерінің (бұдан әрі – ІІД) веб-сайттарында, Стандарттың 1-қосымшасында көрсетілген ТЕБ үй-жайларында, стендтерде және ақпараттық тақталарда орналастырылған.
9. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) тұтынушы қажетті құжаттарды тапсырған сәттен бастап мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі - 6 сағаттан аспауы тиіс;
2) өтініш иесі жүгінген күні жергілікті жерде мемлекеттік қызмет көрсетілгенге дейін кезек күтудің ең жоғарғы шекті уақыты - 30 минуттан аспауы тиіс;

3) максимально допустимое время обслуживания получателя государственной услуги, оказываемой на месте в день обращения заявителя - не более 40 минут.
10. В предоставлении государственной услуги отказывается в случаях предусмотренных пунктом 16 Стандарта.
11. Этапы оказания государственной услуги:
1) прием и проверка пакета документов заявителя;
2) прием экзаменов;
3) фотографирование;
4) производство водительского удостоверения;
5) выдача водительского удостоверения.
12. Прием документов для оказания государственной услуги осуществляет одно лицо, ответственный сотрудник РЭП ДП.
3. Описание порядка действий (взаимодействия) в процессе
оказания государственной услуги
13. Для получения водительского удостоверения на право управления транспортным средством заявителем в РЭП ДП представляются документы в соответствии с пунктом 11 Стандарта.
14. При обращении заявителя по вопросу получения водительского удостоверения, ответственный сотрудник РЭП ДП проводит проверку представленных документов на соответствие их требованиям пункта 19 Правил приема экзаменов и выдачи удостоверений на право управления отдельными видами транспортных средств, утвержденных указанным Приказом.
15. По результатам проверок предоставленных документов, указанных в пункте 13 настоящего регламента, экзаменационная комиссия РЭП ДП проводит экзамен заявителя, прием которого осуществляет в специально оборудованном классе, путем компьютерного тестирования в течении 40 минут. При успешной сдачи теоретического экзамена, заявитель направляется на сдачу практического экзамена. Продолжительность практического экзамена на маршруте не менее 20 минут.
После сдаче заявителем теоретического и практического экзаменов сотрудник РЭП ДП в течение десяти минут проводит проверку полноты предоставленных документов и выдает талон о принятии документов, по форме согласно приложению 2 к Стандарту.
Далее сотрудник РЭП ДП направляет документы оператору РЭП ДП. Оператор РЭП ДП после получения документов:
1) фотографирует заявителя;
2) осуществляет набор необходимых регистрационных данных для функционирования электронных учетов заявителя на получение водительского удостоверения;
3) передает изготовленное водительское удостоверение сотруднику РЭП ДП;
4) сотрудник РЭП ДП выдает водительское удостоверение заявителю в сроки, установленные подпунктом 3) пункта 9 настоящего регламента.
16. Текстовое табличное описание последовательности и взаимодействие административных действий (процедур) каждой структурно-функциональной единицы (далее - СФЕ) с указанием срока выполнения каждого административного действия (процедуры), приведено в приложении 1 к настоящему регламенту.

3) өтініш иесі жүгінген күні жергілікті жерде мемлекеттік қызметті алушыға қызмет көрсетудің ең жоғарғы шекті уақыты - 40 минуттан аспауы тиіс.
10. Стандарттың 16-тармағында көзделген жағдайларда мемлекеттік қызмет ұсынудан бас тартылады.
11. Мемлекеттік қызмет көрсету кезеңдері:
1) өтініш иесінің құжаттар пакетін қабылдау және тексеру;
2) емтихан қабылдау;
3) суретке түсіру;
4) жүргізуші куәлігін өндіру;
5) жүргізуші куәлігін беру.
12. Мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттар қабылдауды бір адам, ЖП ТЕБ-тің жауапты қызметкері жүзеге асырады.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету процесіндегі іс-әрекеттер
(өзара іс-қимылдар) тәртібінің сипаттамасы
13. Көлік құралын басқару құқығына жүргізуші куәлігін алу үшін өтініш иесі ЖП ТЕБ-ке Стандарттың 11-тармағында көзделген тізбені ұсынады.
14. Өтініш иесі жүргізуші куәлігін алу мәселесі бойынша өтініш білдірген кезде ЖП ТЕБ-тің жауапты қызметкері ұсынылған құжаттардың көрсетілген Бұйрықпен бекітілген жеке түрдегі көлік құралдарын басқару құқығына берілетін куәліктерді және емтихандарды қабылдау Ереженің 19-тармағының талаптарына сәйкестігін тексереді.
15. Ұсынылған құжаттардың тексеру нәтижелері бойынша ЖП ТЕБ емтихандық комиссиясы өтініш иесінен теориялық емтихан қабылдайды, ол компьютерлік тест арқылы 40 минут ішінде арнайы жабдықталған класта жүргізіледі. Теориялық емтиханды табысты тапсырған жағдайда өтініш иесі практикалық емтихан тапсыруға жіберіледі. Практикалық емтиханды тапсыру ұзақтығы маршрутта 20 минуттан кем болмауы тиіс.
Өтініш иесі теориялық және практикалық емтиханды тапсырғаннан кейін ЖП ТЕБ қызметкері он минут ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеріп, Стандарттың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдағаны туралы талон береді.
Бұдан кейін ЖП ТЕБ қызметкері құжаттарды ЖП ТЕБ операторына жолдайды. ЖП ТЕБ операторы құжаттарды алғаннан кейін:
1) өтініш иесін суретке түсіреді;
2) жүргізуші куәлігін алу үшін өтініш иесінің электрондық есептерінің жұмыс істеуі үшін қажетті тіркеу деректерін жинауды жүзеге асырады;
3) дайындалған жүргізуші куәлігін ЖП ТЕБ қызметкеріне береді;
4) ЖП ТЕБ қызметкері осы регламенттің 9-тармағының 3) тармақшасымен белгіленген мерзімде өтініш иесіне жүргізуші куәлігін береді.
16. Осы регламенттің 1-қосымшасында әрбір әкімшілік іс-әрекетті (рәсімдер) орындау мерзімін көрсете отырып, құрылымдық-фунционалдық бірлік (бұдан әрі - ҚФБ) әкімшілік іс-әрекеттердің реті және өзара іс-қимыл жасасуының мәтіндік кестелік сипаттамасы келтірілген.

17. Схема, отражающая взаимосвязь между логической последовательностью административных действий в процессе оказания государственной услуги и СФЕ, приведена в приложении 2 к настоящему регламенту.
Приложение 1
к Регламенту государственной услуги
"Выдача гражданам водительских
удостоверений, за исключением
выдаваемых Министерством
сельского хозяйства"
Таблица 1. Описание действий СФЕ.
Действие основного процесса (хода, потока работ)
1
№ действия (хода,
потока работ)
1
2
3
2
Наименование СФЕ
ПДП
ПДП
ПДП
3
Наименование действия
(процесса, процедуры,
операции) и их
описание
Прием и
проверка
пакета
документов
заявителя
фотографиро-
вание
Выдача
водительского
удостоверения
4
Форма завершения
(данные, документ,
организационно-
распорядительное
решение)
Прием
экзаменов
Производство
водительского
удостоверения
Подпись
заявителя в
реестре
5
Сроки исполнения
65 минут
10 минут
5 минут
6
Номер следующего
действия
2
3
Приложение 2
к Регламенту государственной услуги
"Выдача гражданам водительских
удостоверений, за исключением
выдаваемых Министерством
сельского хозяйства"
Схема функционального взаимодействия

17. Осы регламенттің 2-қосымшасында мемлекеттік қызмет көрсету мен ҚФЕ процесінде әкімшілік әрекеттердің логикалық реттілігінің арасындағы өзара байланысын көрсететін сызба көрсетілген.
"Ауыл шаруашылығы министрлігі жүзеге
асыратын тіркеуді қоспағанда, көлік
құралдарын сенімхат бойынша
басқаратын адамдарды тіркеу"
мемлекеттік қызмет регламентіне
1-қосымша
1-кесте. ҚФБ әрекеттерінің сипаттамасы
Негізгі процестің әрекеті (жұмыстың барысы, ағымы)
1
Әрекеттің (жұмыс барысы, ағымы) №
1
2
3
2
ҚФБ атауы
ЖПБ
ЖПБ
ЖПБ
3
Әрекеттің (процесс, рәсім, операциялар) атауы және олардың сипаттамалары
өтініш иесінің құжаттар пакетін қабылдау және тексеру
ААІЖ жүйесінде қажетті тіркеу деректерін тіркеу
Сенімхат беру
4
Аяқталу нысаны (деректер, құжат, ұйымдастырушылық-өкімдік шешім)
Арнайы есептер бойынша тексеру
Сенімхатқа арнайы мөртабан қояды
5
Орындау мерзімі
20 минут
20 минут
5 минут
6
Келесі әрекеттің нөмірі
2
3
"Ауыл шаруашылығы министрлігі жүзеге
асыратын тіркеуді қоспағанда, көлік
құралдарын сенімхат бойынша
басқаратын адамдарды тіркеу"
мемлекеттік қызмет регламентіне
2-қосымша
Функционалдық өзара іс-қимыл жасасу сызбасы