О внесении изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года № 153 "Об утверждении Правил по ведению учета пенсионных накоплений на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей) в накопительных пенсионных фондах"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года № 219. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 февраля 2012 года № 7413. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 196
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 196.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 июня 1997 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. В постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года № 153 «Об утверждении Правил по ведению учета пенсионных накоплений на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей) в накопительных пенсионных фондах» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2953), внести следующие изменения:
в Правилах по ведению учета пенсионных накоплений на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей) в накопительных пенсионных фондах, утвержденных указанным постановлением:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. В базе данных автоматизированной информационной системы фонда по каждому вкладчику (получателю) должна храниться следующая информация:
1) номер индивидуального пенсионного счета;
2) фамилия, имя, отчество (при наличии), дата рождения вкладчика (получателя);
3) пол вкладчика (получателя);
4) индивидуальный идентификационный номер;
5) номер и дата заключения договора о пенсионном обеспечении;
6) номер документа, удостоверяющего личность вкладчика (получателя), сведения о государственном органе, его выдавшем, дата выдачи;
7) адрес, место жительства вкладчика (получателя);
8) наименование (фамилия), имя, отчество (при наличии) и другие реквизиты агента, указанные в платежном поручении;
9) о суммах всех поступлений на индивидуальный пенсионный счет;
10) вид инвестиционного портфеля.»;
пункты 78, 9, 1011 и 12 изложить в следующей редакции:
«7. Учет пенсионных накоплений осуществляется фондом путем переоценки стоимости условной единицы, определяемой как удельная величина стоимости пенсионных активов, отдельно по каждому виду инвестиционного портфеля.

Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Жинақтаушы зейнетақы қорларындағы салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттарында жинақталған зейнетақы қаражатының есебін жүргізу ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 12 маусымдағы № 153 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық банкі Басқармасының 2011 жылғы 26 желтоқсандағы № 219 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 6 ақпанда № 7413 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы 196 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 196 (қабылданған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
«Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Жинақтаушы зейнетақы қорларындағы салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттарында жинақталған зейнетақы қаражатының есебін жүргізу ережесін бекіту туралы» 2004 жылғы 12 маусымдағы № 153 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2953 тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Жинақтаушы зейнетақы қорларындағы салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттарында жинақталған зейнетақы қаражатының есебін жүргізу ережесінде:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Қордың автоматтандырылған ақпарат жүйесінің деректер базасында әрбір салымшы (алушы) бойынша мынадай ақпарат сақталуы тиіс:
1) жеке зейнетақы шотының нөмірі;
2) салымшының (алушының) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні;
3) салымшының (алушының) жынысы;
4) жеке сәйкестендіру нөмірі;
5) зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың нөмірі және жасалған күні;
6) салымшының (алушының) жеке басын куәландыратын құжат нөмірі, оны берген мемлекеттік орган туралы мәліметтер, берілген күні;
7) салымшының (алушының) мекенжайы, тұрғылықты жері;
8) төлем тапсырмасында көрсетілген агенттің атауы (тегі), аты, әкесінің аты (бар болса) және басқа деректемелері;
9) жеке зейнетақы шотына келіп түскен барлық сома;
10) инвестициялық портфельдің түрі.»;
7891011 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Қор жинақталған зейнетақы қаражатын есепке алуды зейнетақы активтері құнының үлестік шамасы ретінде айқындалатын шартты бірлік құнын инвестициялық портфельдің әрбір түрі бойынша жеке-жеке қайта бағалау жолымен жүзеге асырады.

8. При поступлении сумм на индивидуальный пенсионный счет вкладчика (получателя) фонд поступившую сумму пересчитывает в эквивалентное количество условных единиц, определяемых отдельно по каждому виду инвестиционного портфеля по текущей стоимости на начало даты поступления сумм. Операции по списанию сумм с индивидуального пенсионного счета вкладчика (получателя) осуществляются фондом по текущей стоимости условной единицы соответствующего вида инвестиционного портфеля на начало даты списания.
При переводе сумм, находящихся на индивидуальных пенсионных счетах лиц, указанных в пункте 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 20 июня 1997 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан», из умеренного инвестиционного портфеля в консервативный инвестиционный портфель фонд в течение трех рабочих дней с даты достижения указанными лицами пенсионного возраста осуществляет перевод сумм деньгами и пересчитывает их в эквивалентное количество условных единиц по текущей стоимости условной единицы на начало даты поступления сумм в консервативный инвестиционный портфель.
При переводе сумм, находящихся на индивидуальных пенсионных счетах лиц, указанных в пунктах 2 и 3 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 20 июня 1997 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан», из умеренного инвестиционного портфеля в консервативный инвестиционный портфель фонд в течение трех рабочих дней с даты предоставления данными лицами в фонд документов, указанных в пункте 14 Правил осуществления пенсионных выплат из пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, добровольных профессиональных пенсионных взносов из накопительных пенсионных фондов, и Методики осуществления расчета размера пенсионных выплат по графику, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 июля 2003 года № 661, осуществляет перевод сумм деньгами и пересчитывает их в эквивалентное количество условных единиц по текущей стоимости на начало даты поступления сумм в консервативный инвестиционный портфель.
В случае ошибочного перевода сумм, находящихся на индивидуальном пенсионном счете вкладчика (получателя), из умеренного инвестиционного портфеля в консервативный инвестиционный портфель фонд в течение двух рабочих дней осуществляет возврат ошибочно перечисленных сумм в умеренный инвестиционный портфель по текущей стоимости условной единицы на начало даты перевода из умеренного инвестиционного портфеля.
9. Расчет фондами текущей стоимости условной единицы производится отдельно по каждому виду инвестиционного портфеля по формуле в соответствии с пунктом 20 Инструкции о нормативных значениях пруденциальных нормативов, методике их расчетов для организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, утвержденной постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 5 августа 2009 года № 181 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5793).

8. Салымшының (алушының) жеке зейнетақы шотына сома келіп түскен кезде қор келіп түскен соманы оның келіп түскен күнінің басындағы тиісті инвестициялық портфель түрінің шартты бірлігінің ағымдағы құнымен инвестициялық портфельдің әрбір түрі бойынша жеке-жеке айқындалатын шартты бірліктердің балама санына қайта есептейді. Қор салымшының (алушының) жеке зейнетақы шотынан сомаларды есептен шығару операцияларын есептен шығару күнінің басындағы тиісті инвестициялық портфель түрінің шартты бірлігінің ағымдағы құны бойынша жүзеге асырады.
«Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы Заңы 9-бабының 1-тармағында көрсетілген тұлғалардың жеке зейнетақы шоттарындағы сомаларын қалыпты инвестициялық портфельден консервативті инвестициялық портфельге аударған кезде қор аталған тұлғалар зейнеткерлік жасқа толған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде сомаларды ақшамен аударуды жүзеге асырады және консервативті инвестициялық портфельге сомалар келіп түскен күннің басындағы шартты бірліктің ағымдағы құны бойынша оларды шартты бірліктердің балама санына қайта есептейді.
«Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы Заңы 9-бабының 2 және 3-тармақтарында көрсетілген тұлғалардың жеке зейнетақы шоттарындағы сомаларын қалыпты инвестициялық портфельден консервативті инвестициялық портфельге аударған кезде қор аталған тұлғалар Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 4 шілдедегі № 661 қаулысымен бекітілген Жинақтаушы зейнетақы қорларынан мiндеттi зейнетақы жарналарының, ерiктi кәсіптiк зейнетақы жарналарының есебiнен қалыптасқан зейнетақы жинақтарынан төленетiн зейнетақы төлемдерiн жүзеге асыру ережесiнің және Кесте бойынша зейнетақы төлемдерiнiң мөлшерiн есептеуді жүзеге асыру әдiстемесiнің 14-тармағында көрсетілген құжаттарды қорға ұсынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде сомаларды ақшамен аударуды жүзеге асырады және консервативті инвестициялық портфельге сомалар келіп түскен күннің басындағы ағымдағы құн бойынша оларды шартты бірліктердің балама санына қайта есептейді.
Салымшының (алушының) жеке зейнетақы шотындағы сомаларды қалыпты инвестициялық портфельден консервативті инвестициялық портфельге қате аударған жағдайда қор екі жұмыс күні ішінде қалыпты инвестициялық портфельге қате аударылған соманы қалыпты инвестициялық портфельден аударым жасалған күннің басындағы шартты бірліктің ағымдағы құны бойынша қайтарады.
9. Қорлар шартты бірліктің ағымдағы құнын есептеуді Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 5 тамыздағы № 181 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5793 тіркелген) бекітілген Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндері, оларды есептеу әдістемесі туралы нұсқаулықтың 20-тармағына сәйкес формуламен инвестициялық портфельдің әрбір түрі бойынша жеке-жеке жүргізеді.

10. Фонд ежедневно производит расчет текущей стоимости условной единицы и переоценку суммы пенсионных активов по каждому виду инвестиционного портфеля.
11. Фонд ведет ежедневный учет стоимости условной единицы с указанием дат и суммарного количества условных единиц по каждому виду инвестиционного портфеля.
12. Фонд не реже одного раза в месяц производит сверку стоимости пенсионных активов по каждому виду инвестиционного портфеля, рассчитанную как сумму пенсионных накоплений вкладчиков (получателей), с организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами. Если фонд самостоятельно осуществляет деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами, сверка осуществляется соответствующим подразделением фонда, в функции которого входит осуществление данной операции.».
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2012 года.
Председатель
Национального Банка                        Г. Марченко

10. Қор күн сайын инвестициялық портфельдің әрбір түрі бойынша шартты бірліктің ағымдағы құны мен зейнетақы активтерінің сомасын қайта бағалаудың есеп айырысуын жүргізеді.
11. Қор шартты бірліктің ағымдағы құнының күн сайынғы есебін инвестициялық портфельдің әрбір түрі бойынша шартты бірліктің күні мен сомалық санын көрсете отырып жүргізеді.
12. Қор кем дегенде айына бір рет инвестициялық портфельдің әрбір түрі бойынша салымшылардың (алушылардың) жинақталған зейнетақы қаражаты сомасы ретінде есептелген зейнетақы активтерінің құнын зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйыммен салыстырып тексереді. Егер қор зейнетақы активтерін инвестициялық басқару қызметін өз бетінше жүзеге асырған жағдайда, салыстырып тексеруді функцияларына осы операцияны жүзеге асыру кіретін қордың тиісті бөлімшесі жүзеге асырады.».
2. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                  Г. Марченко