Об утверждении Правил благоустройства территорий населенных пунктов Зерендинского района
Решение Зерендинского районного маслихата Акмолинской области от 8 июля 2011 года № 41-279. Зарегистрировано Управлением юстиции Зерендинского района Акмолинской области 9 августа 2011 года № 1-14-163. Утратило силу - решением Зерендинского районного маслихата Акмолинской области от 20 июля 2012 года № 6-48
Сноска. Утратило силу - решением Зерендинского районного маслихата Акмолинской области от 20.07.2012 № 6-48.
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 30 января 2001 года «Об административных правонарушениях», подпунктом 8 пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» и на основании представления акима района, Зерендинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила благоустройства территорий населенных пунктов Зерендинского района.
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель сессии                        Н.Хасенов
Секретарь районного
маслихата                                  К.Аугалиев
«СОГЛАСОВАНО»
Аким Зерендинского
района                                     Е.Сагдиев
Утверждены решением
Зерендинского районного
маслихата от 8 июля
2011 года № 41-279
Правила
благоустройства территорий населенных
пунктов Зерендинского района
1. Общие положения
1. Настоящие Правила благоустройства территорий Зерендинского района (далее – Правила) определяют порядок благоустройства, санитарного содержания, соблюдения чистоты и организации уборки территории, содержания и защиты объектов инфраструктуры в Зерендинском районе и распространяются на всех физических и юридических лиц, независимо от форм собственности.
Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 30 января 2001 года «Об административных правонарушениях», Экологическим кодексом Республики Казахстан от 9 января 2007 года, Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан».
2. Основные понятия и определения,
используемые в настоящих Правилах
2. Благоустройство - комплекс работ и элементов, обеспечивающих удобную, благоприятную и безопасную среду обитания человека. Данный комплекс работ предусматривает организацию уборки территории, содержание, эксплуатацию, ремонт и охрану объектов и элементов благоустройства по следующим основным направлениям: инженерное благоустройство, благоустройство придомовых территорий, производство земляных работ, озеленение, включая звуковые и шумовые режимы.
3. Заявочная система очистки - сбор и удаление отходов по заявке физических и юридических лиц.

Зеренді ауданының аумағын абаттандыру Қағидасын бекіту туралы
Ақмола облысы Зеренді аудандық мәслихатының 2011 жылғы 8 шілдедегі № 41-279 шешімі. Ақмола облысы Зеренді ауданының Әділет басқармасында 2011 жылғы 9 тамызда № 1-14-163 тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Зеренді аудандық мәслихатының 2012 жылғы 20 шілдедегі № 6-48 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Зеренді аудандық мәслихатының 2012.07.20 № 6-48 шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы «Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы» Заңының 6 бабы, 1 тармағының 8 тармақшасына сәйкес және аудан әкімінің ұсынысы негізінде, Зеренді аудандық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса беріліп отырған Зеренді ауданының аумағын абаттандыру Қағидасы бекітілсін.
2. Осы шешім Ақмола облысының Әділет Департаментінде мемлекеттік тіркелген күннен кейін күшіне енеді және ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы                            Н.Хасенов
Аудандық мәслихаттың хатшысы               Қ.Ауғалиев
«КЕЛІСІЛДІ»
Зеренді ауданының әкімі                    Е.Сағдиев
Зеренді аудандық
мәслихатының 2011 жылғы
8 шілдедегі № 41-279
шешімімен бекітілді
ЗЕРЕНДІ АУДАНЫНЫҢ ЕЛДІ МЕКЕНДЕРІНІҢ
АУМАҒЫН АБАТТАНДЫРУ
ҚАҒИДАСЫ
1. Жалпы ережелер
1. Осы Зеренді ауданының елді мекендерінің аумағын абаттандыру Қағидасы (бұдан әрi-Қағида) қаланың абаттандыру, санитарлық ұстау, аумағын таза ұстау және тазалық ұйымдастыру, Зеренді ауданының елді мекендерінің инфрақұрылым объектілерін ұстау және қорғау тәртібін белгілейді және меншiк түрiне қарамастан барлық жеке және заңды тұлғаларды қамтиды.
Қағида "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Кодексiне, 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексiне, 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына, "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы" 2001 жылғы 16 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидада қолданылатын негiзгi
ұғымдар мен түсiнiктер
2. Көркейту – адамның қолайлы, жайлы және қауiпсiз өмiр сүру ортасын қамтамасыз ететiн элементтер мен жұмыстардың кешенi. Бұл жұмыс кешенi аумақты тазалау, көркейту объектiлерi мен элементтерін күтiп ұстау, пайдалану, жөндеу және қорғау жұмыстарын келесi негiзгi бағыттар бойынша ұйымдастыруды қарастырады: инженерлiк көркейту, үй маңындағы аумақты көрiктендiру, жерде жұмыс жасау, көгалдандыру, дыбыстық және шулы режимі.
3.Тазалаудың тапсырыстық жүйесi – жеке және заңды тұлғалардың тапсырыстары бойынша қалдықтарды жинау және жою.

4. Закрепленная территория - участок земли, непосредственно примыкающий к отведенной юридическому или физическому лицу территории, закрепленный за ним для ухода, санитарного содержания, очистки, обслуживания.
5. Твердые бытовые отходы - бытовые отходы потребления,
образующиеся в жилых и общественных зданиях (включая отходы от текущего ремонта квартир), печная зола, смет, опавшая листва, предметы домашнего обихода и разобранные картонные коробки, помещающиеся в типовые контейнеры стандартной емкости, используемые для последующей перегрузки в специализированные мусоровывозящие автомашины.
6. Жидкие бытовые отходы – отходы в жидкой форме, образующиеся в результате жизнедеятельности населения (фекальные отходы нецентрализованной канализации)
7. Крупногабаритный мусор-отходы потребления и хозяйственной деятельности (бытовая техника, мебель, нагревательные и санитарно-технические приборы и другие), утратившие свои потребительские свойства, не пригодные для размещения в стандартных контейнерах, по размерно-весовым характеристикам, исключающие возможность транспортировки специальными мусороуборочными машинами.
8. Инженерные сети и сооружения–технические элементы инженерного благоустройства сел, предназначенные для обеспечения населения и предприятий теплом, водой, электроэнергией, а также для сбора и отвода сточных вод.
9. Малые архитектурные формы-объекты декоративного характера и практического использования (скульптуры, фонтаны, барельефы, клумбы и вазы для цветов, павильоны, беседки, скамьи, урны, оборудование и конструкции для игр детей и отдыха взрослого населения, декоративные водоемы, художественно исполненные ограждения, арки, флагштоки, киоски, телефонные автоматы, таблички улиц и домов, стационарные объекты наружной визуальной рекламы, будки, билборды, лайтбоксы, щиты, стелы, пилоны, электронные и жалюзные экраны, витрины, транспаранты).
10. Автостоянка-территория, организованная на основании проектно-сметной документации и предназначенная для размещения автомобильного транспорта.
11. Временный объект - обеспеченный необходимым уровнем санитарно-гигиенических условий временный торговый объект и другие временные объекты, размещаемые в специально отведенных (кроме рынков и стационарных помещений) местах. Объекты розничной сезонной торговли, открытые (летние) площадки объектов общественного питания, объекты ярмарочной торговли, комплексы выездной торговли (автолавки), юрты, палатки, торговые автоматы, выносные прилавки, металлические киоски, будки, туалеты, строительные бытовки (сторожки) и другие объекты.

4. Бекiтiлген аумақ – заңды және жеке тұлғаға бөлінген аумаққа тікелей түйісетін, оны күту, санитарлық ұстау, тазалау, қызмет көрсету үшін бекітілген жер учаскесi.
5. Тұрмыстық қатты қалдықтар – арнайы қоқыс тасушы автокөлiктерге тиелетiн стандарттық сыйымдылықтағы типтiк контейнерлерге салуға жарайтын тұрғын үй және қоғамдық ғимараттарда (пәтерлердi ағымдағы жөндеуден шыққан қалдықтарды қоса есептегенде) пайда болатын тұтынудың тұрмыстық қалдықтары, пеш күлi, смет, түскен жапырақ, үйде тұтынатын заттар және бөлшектелген қатырғы қораптар.
6. Тұрмыстық сұйық қалдықтар – халықтың тіршілік әрекеті нәтижесінде пайда болған сұйық түрдегі қалдықтары (орталықтандырылмаған канализацияның фекалды қалдықтары).
7. Iрi көлемдi қоқыстар - өздерiнiң тұтынушылық қасиеттерiн жоғалтқан, стандартты қалыптағы контейнерлерге сыймайтын, өздерiнiң көлемдiк-салмақтық сипаттарына сай арнайы қоқыс жинаушы машиналармен тасуға жарамайтын тұтынудың және шаруашылық қызметтің қалдықтары (тұрмыстық техника, жиһаз, жылытатын және санитарлық-техникалық приборлар және тағы басқалар).
8. Инженерлiк желiлер және қондырғылар – тұрғындар мен кәсiпорындарды жылумен, сумен, электр энергиясымен қамтамасыз ететiн, сондай-ақ ағын суларды жинап, басқа жаққа ағызуға арналған селоны инженерлiк көркейтудiң техникалық элементтерi.
9. Шағын сәулеттiк нысандар – сәндiк сипаттағы және күнделiктi қолданымдағы объектiлер, (мүсiндер, субұрқақтар, барельефтер, клумбалар мен гүл вазалары, павильондар, күркелер, отырғыштар, урналар, балалар ойындары және ересектердiң демалысына арналған қондырғылар мен конструкциялар, сәндiк хауыздар, көркемдеп жасалған қоршаулар, аркалар, флагштоктар, дүңгiршектер, телефон автоматтары, көшелер мен үйлердiң тақталары, сыртқы көрнекі жарнаманың тұрақты объектiлерi, будкалар, билбордтар, лайтбокстар, қалқандар, стеллалар, пилондар, электронды және жалюзды экрандар, витриналар, транспаранттар).
10. Автотұрақ-жобалық-сметалық құжаттама негiзiнде ұйымдастырылып, автомобиль көлігін орналастыруға арналған аумақ.
11. Уақытша объект – арнайы бөлiнген орындарда орналастырылған (рыноктар мен тұрақты орындардан өзге), санитарлық-гигиеналық жағдайлардың қажетті деңгейде қамтамасыз етiлген уақытша сауда объектiсi және тағы басқа уақытша объектiлер. Маусымдық бөлшек сауда объектiлерi, қоғамдық тамақтану объектiлерiнiң ашық (жазғы) алаңшалары, жәрмеңкелiк сауда объектiлерi, көшпелi сауда кешендерi (автодүкендер), киiз үйлер, шатырлар, сауда автоматтары, жайма сөрелер, металл дүңгiршектер, будкалар, әжетханалар, құрылыстағы тұрмыстық (күзетшi үйшiгi) және басқа да объектiлер.

12. Зеленые насаждения–растительные объекты (деревья, кустарники, газоны, цветники) планировочного решения населенного пункта, обеспечивающие санитарно-гигиенические и экологические условия, повышение уровня благоустройства и архитектурно-ландшафтного оформления.
13. Отведенная территория - часть территории, имеющая площадь, границы, местоположение, правовой статус и другие характеристики,
отражаемые в градостроительной документации и государственном земельном кадастре, переданная физическим и юридическим лицам на правах, предусмотренных законодательством.
14. Застройщик - заказчик нового строительства, реконструкции, ремонта, а также разборки, демонтажа, сноса зданий, сооружений, построек.
15.Прилегающая территория - территория, непосредственно примыкающая к границам здания, сооружения, ограждения строительной площадки, к объектам торговли, рекламы, находящимся в собственности, владении, найме у физических и юридических лиц.
16. Проезд-элемент дороги, обеспечивающий подъезд транспортных средств к жилым и общественным зданиям, учреждениям, предприятиям и прочим объектам застройки населенных пунктов внутри микрорайонов, кварталов.
17. Домовладелец-юридическое или физическое лицо, имеющее в частной собственности или на другом законном основании жилой (индивидуальный, многоквартирный) дом и нежилые (административного, торгового, промышленного, культурно-бытового и другого назначения) здания, или их часть (совладение).
18. Уполномоченный орган жилищно-коммунального хозяйства (далее отдел жилищно-коммунального хозяйства) - государственное учреждение, полномочия которого в области жилищно-коммунального хозяйства и районной инфраструктуры определены акиматом Зерендинского района;
19. Другие уполномоченные органы - государственные учреждения, органы государственного управления, подведомственные акиму и акимату Зерендинского района, а также территориальные подразделения центральных исполнительных органов государственного управления.
3. Порядок уборки территорий и санитарного содержания
20. Все юридические и физические лица, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности, производят систематическую уборку (ручную, механизированную) жилых, административных, промышленных, торговых зданий, сооружений, а также отведенных, закрепленных и прилегающих территорий.
21. Территории общего пользования, не являющиеся прилегающими и не закрепленные за юридическими и физическими лицами в соответствии с договором, убираются и содержатся специализированными предприятиями за счет средств районного бюджета.

12. Жасыл өсiмдiктер – қаланың жобалық шешiмдегi санитарлық-
гигиеналық және экологиялық жағдайын қамтамасыз етiп, көрiктендiру мен сәулет-ландшафтық әсемдеу деңгейiн көтеруге әсер ететiн, өсiмдiктiк объектiлер (ағаштар, бұталар, көгал алаңдар, гүлзарлар).
13. Бөлiнген аумақ – алаңы, шекарасы, орналасқан жерi, құқықтық мәртебесi және басқа да сипаттамалары қала құрылысы құжаттарында және мемлекеттiк жер кадастрында көрсетiлген, заңнамамен қарастырылған құқығында жеке және заңды тұлғаларға берiлген аумағының бөлiгi.
14. Құрылыс салушы – жаңа құрылысқа, қайта өңдеуге, жөндеуге, сондай-ақ бұзуға, бөлшектеуге, ғимаратты, құрылысты, үйлерді қиратуға тапсырыс берушi.
15. Iргелес аумақ – жеке және заңды тұлғалардың меншiгiндегi, иелiгiндегi және жалға алынған ғимараттың, құрылғының, құрылыс алаңы қоршауының, сауда мен жарнама объектiлерiнiң шекараларына тiкелей түйiсетiн аумақ.
16. Өтпе жол – автомобиль көлiктерінің шағын аудан, орамдар iшiндегi тұрғын үй және қоғамдық ғимараттарға, мекемелерге, кәсіпорындарға басқа да елді мекеннің құрылыс объектiлерiне келіп жетуiн қамтамасыз ететiн жол бөлiгi.
17. Үй иеленушi – жеке меншiгiнде не басқалай заңды негiзде тұрғын (жеке, көппәтерлi) үйi және тұрғын емес (әкiмшiлiк, сауда, өндiрiстiк, мәдени-тұрмыстық және басқа мақсаттағы) ғимараттар немесе солардың бiр бөлiгi (бiрiгiп иелену) бар заңды және жеке тұлғалар.
18. Тұрғын үй–коммуналдық шаруашылығы уәкiлеттi органы (әрi қарай - тұрғын үй–коммуналдық шаруашылығы бөлімі) - тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы және қалалық инфрақұрылым саласындағы уәкiлеттiлiгiн Зеренді ауданының әкiмдiгi белгiлеген мемлекеттiк мекеме.
19. Басқа уәкiлеттi органдар – Зеренді ауданының әкiмi мен әкiмдiгiне қарайтын мемлекеттiк мекемелер, мемлекеттiк басқару органдары, сондай-ақ мемлекеттiк басқару орталық атқару органдарының аумақтық құрылымдары.
3. Аумақты жинау мен санитарлық ұстау тәртiбi
20. Барлық заңды және жеке тұлғалар меншiк түрлерiне, ведомстволық қатыстылығына қарамастан тұрғын үй, әкiмшiлiк, өндiрiстiк, сауда ғимараттар мен қондырғыларды, сондай-ақ бөлінген, бекітілген және iргелес жатқан аумақтарды, жүйелi түрде (қолмен және механикалық) тазалау жұмыстарын жүргiзедi.
21. Жалпыға бiрдей қолданылатын аумақтар жеке және заңды тұлғаларға іргелес емес және бекiтiлiп келiсiм-шартқа сәйкес берiлмеген, аудандық бюджет қаражаты есебінен мамандандырылған кәсiпорындар жинап, тазалайды.

22. Вывоз и утилизация твердых бытовых отходов производится специализированным предприятием по планово-регулярной системе в соответствии с нормами накопления на договорной основе между данными предприятиями и юридическими и физическими лицами, если они не располагают технической возможностью для своевременного вывоза твердых бытовых отходов на полигон своими силами.
23. В случае самовывоза подтверждающим документом вывоза и утилизации твердых бытовых отходов и иного мусора на полигон является отметка о приеме мусора на полигоне и расчет норм накопления, утвержденный в установленном порядке.
24. Руководители специализированных предприятий несут персональную ответственность за строгое соблюдение графика вывоза твердых бытовых отходов в полном объеме.
Во избежание захламления контейнерной площадки и прилегающей к ней территории, очистка контейнеров на контейнерных площадках производится по мере наполняемости. Используются исправные, ежегодно окрашиваемые контейнеры, имеющие маркировку владельца. Площадка для установки контейнеров имеет водонепроницаемое покрытие, ограждение и удобный подъезд для специальной техники.
25. Крупногабаритный мусор собирается на специально отведенных площадках и вывозится по индивидуальной заявке потребителя услуг специализированным предприятием, организацией-подрядчиком по мере накопления, но не реже одного раза в неделю.
26. Уборка просыпавшегося после погрузки в спецтехнику мусора производится немедленно силами владельца специальной техники.
27. Для сбора жидких бытовых отходов на территории неканализованных домовладений устраиваются водонепроницаемые выгребы в соответствии с установленными нормами. Вывоз жидких отходов осуществляется вакуумным транспортом специализированного предприятия по мере необходимости, в места, предназначенные для этих целей.
28. Железнодорожные пути, полосы отчуждения, откосы, насыпи, виадуки, переезды, перроны вокзалов, остановочные платформы, находящиеся в пределах населенных пунктов, убираются силами и средствами железнодорожных предприятий. Полоса отчуждения железных дорог имеет индивидуальные размеры, обусловленные ведомственными нормативами. По согласованию с отделом жилищно–коммунального хозяйства возможна корректировка ее размеров в сторону увеличения с заключением соответствующего договора о закреплении прилегающей территории.
29. Причалы и территории, прилегающие к береговой линии, убираются силами и средствами предприятий и организаций, в ведении которых они находятся или закреплены на договорной основе.

22. Тұрмыстық қатты қалдықтарды тасып-жоюды мамандандырылған кәсiпорын жоспарлы-тұрақты жүйе бойынша аталған кәсiпорындармен және заңды және жеке тұлғалармен жасалған келiсiм-шарт негiзiнде жиналған нормаға сәйкес жүзеге асырылады, егер олар тұрмыстық қатты қалдықтарды өз күштерiмен полигонға уақтылы тасып шығарып тұруға техникалық мүмкiндiктерi жоқ болған жағдайда.
23. Егер тұрмыстық қатты қалдықтарды және басқа да қоқысты өз күштерiмен тасып шығаратын болса, қоқысты полигонға қабылдап алғаны жөнiндегi белгi мен белгiленген тәртiп бойынша бекiтiлген қоқыстың жинақталу нормасы дәлелдейтiн құжат болып табылады.
24. Мамандандырылған кәсiпорынның басшылары тұрмыстық қатты қалдықтарды толық көлемінде тасып шығару кестесiнiң қатаң сақталуына жеке жауапкершiлiк алады.
Контейнерлік алаңшалары мен оған іргелес аумақтардың қоқыстануын болдырмау үшін контейнерлік алаңшалардағы контейнерлерді тазалау оның толуына қарай жүргізіледі. Іске жарамды, жыл сайын сырланған, иеленушінің маркировкасы болатын контейнерлер пайдаланылады. Контейнерлер орнатылатын алаңша су өткізбейтін жабындыны, қоршауды және арнайы техника үшін қолайлы кіреберісті қамтиды.
25. Iрi көлемдi қоқыстар арнайы бөлiнген алаңға жиналып, жиналу көлемiне қарай, кемiнде аптасына бiр рет тұтынушының жеке тапсырысы бойынша мамандандырылған кәсiпорын, мердігер-ұйым тасып шығарады.
26. Арнайы техникаға тиеген соң шашылып-төгiлген қоқыстарды жинау арнайы техника иесiнiң күшiмен дереу жүргізіледі.
27. Канализация жүргiзiлмеген үй иелектерi аумағында тұрмыстық сұйық қалдықтарды жинау үшiн белгiленген нормаларға сай су өтпейтiн шұңқырлар жасалады. Сұйық қалдықтарды тасып шығару мамандандырылған кәсiпорынның ваккумды көлiгiмен қажеттiлiкке орай, осы мақсатқа арнайы бөлiнген орындарға жүзеге асырылады.
28. Елді мекендердің шеңберiнде орналасқан темiржолдар, оқшаулау тiлiмдерi, қима жолдар, төсенiштер, виадуктер, өтпежолдар, вокзал перрондары, аялдамалық платформалар, темiр жол кәсiпорнының күшi мен құрал-жабдықтарымен тазаланады. Темiр жолдың оқшаулау тiлiмдерi ведомстволық нормативтерімен алдын ала келiсiлген жеке көлемге ие. Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы бөлiмiнiң келiсiмiне сәйкес iргелес жатқан аумақты да қоса тазалау үшiн көлем деңгейiне ұлғайту бағытына қарай өзгерiс енгiзiп келiсiм шарт жасалуы мүмкiн.
29. Жаға шегiне іргелес аумақтар мен айлақтар өздерi қарайтын немесе келiсiм шарт негiзiнде бекiтiлiп берiлген кәсiпорын мен ұйымдардың күшiмен тазартылады.

30. Остановочные павильоны и остановочные площадки общественного транспорта, а также прилегающие к ним территории, убираются силами и средствами специализированного предприятия, а в случае принадлежности на праве собственности остановочных павильонов и остановочных площадок общественного транспорта юридическим и физическим лицам - силами последних.
31. Уборка мест общего пользования согласно государственному заказу осуществляется предприятиями и организациями на договорной основе с немедленным вывозом собранного мусора на полигоны твердых бытовых отходов.
Все юридические и физические лица, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности, обеспечивают предотвращение:
1) складирования смет, мусора на газонах, тротуарах и проезжей части дорог;
2) выноса за пределы домовладений и оставления на территориях общего пользования любого мусора, в том числе твердых бытовых отходов;
3) сжигания деревьев и листьев территории жилой застройки, в скверах и парках;
4) установки на территориях домовладений дополнительных контейнеров для обслуживания специализированными предприятиями коммерческих и торговых организаций и учреждений без согласования с отделом жилищно–коммунального хозяйства;
5) пользования контейнерами, расположенными на территориях общего пользования, размещенными в жилищном фонде всех форм собственности без заключения договора с предприятием по вывозу мусора.
32. Землепользователи и владельцы, независимо от форм собственности:
1) содержат за свой счет в технической исправности принадлежащие или используемые ими:
жилые, нежилые здания, объекты с прилегающими к ним территориями, покрытия отмосток, тротуаров, пешеходных дорожек, внутриквартальные проезды, дворовые территории, пляжи, зоны отдыха, рынки, торговые площадки и специально отведенные места для временной (сезонной) розничной торговли, кладбища, автостоянки;
2) поддерживают чистоту и порядок в подъездах многоквартирных домов, обеспечивают их надлежащее освещение;
3) производят посадку зеленых насаждений по проектам, согласованным с уполномоченными органами, проводят полный комплекс агротехнических мероприятий, в том числе санитарную обрезку, сохраняют зеленые насаждения независимо от их ведомственной принадлежности, проводят работу по уничтожению вредителей и карантинных сорняков своими силами или на договорной основе.
Санитарная обрезка зеленых насаждений в охранной зоне магистральных надземных сетей инженерных коммуникаций производится с немедленным вывозом обрезанного материала на полигон твердых бытовых отходов;

30. Қоғамдық көлiктерге арналған аялдамалық павильондар мен аялдама алаңдары, сондай-ақ оларға iргелес аумақтар мамандандырылған кәсiпорынның күшi мен құрал-жабдықтарын пайдалана отырып тазаланады; ал қоғамдық көлiктерге арналған аялдамалық павильондар мен аялдама алаңдары жеке және заңды тұлғалардың жекеменшiгi болған жағдайда – соңғылардың күшiмен тазартылады.
31. Жалпыға бірдей пайдаланылатын орындарды тазалау мемлекеттiк тапсырысқа сай кәсіпорындар мен ұйымдар келiсiм шарт негiзiнде жиналған қоқыстар тез арада полигондарға, тұрмыстық қатты қоқыс үйiндiсiне тасып әкету арқылы жүргiзiледi.
Барлық заңды және жеке тұлғалар меншiк түрлерiне, ведомстволық қатыстылығына қарамастан:
1) смет, қоқыс қалдықтарын көгал алаңдарда, тротуарларда, өтпежолға үюге;
2) кез келген қоқысты үй иесінің шекарасына шығаруға және жалпыға бірдей пайдаланылатын қалалық аумақтарда қалдыруға, оның ішінде қатты тұрмыстық қалдықтар;
3) тұрғын үй құрылысы аумақтарында, скверлерде және саябақтарда ағаш және жапырақтарды жағуға;
4)үй иеліктері аумағында тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы бөлімінің келісімінсіз коммерциялық және сауда ұйымдары мен мекемелеріне арнайы мамандандырылған кәсіпорынмен қызмет көрсету үшін қосымша контейнерлер орнатуға;
5) қоқысты шығаратын кәсіпорынмен келісім-шартсыз барлық түрлердегі меншіктегі тұрғын үй қорында орнатылған, жалпыға пайдаланудағы қалалық аумақтарда орналасқан контейнерлермен пайдалануға жол бермеуді қамтамасыз етеді.
32. Жер пайдаланушылар мен үй иелерi, меншiк түрiне қарамастан:
1) өздерiне тиесілі немесе өздерi пайдаланатын:
тұрғын, тұрғын емес ғимараттарды, іргелес аумақтарымен объектілерді, өткел құрылғыларын, тротуарларды, жаяу жүргiншiлер жолын, орамiшiлiк өтпежолдарды, аула аумағын, жағажайды, демалыс зонасын, рыноктарды, сауда алаңдарын және уақытша (маусымдық) бөлшек сауда үшiн арнайы бөлiнген орындарды, бейіттерді қорымын, автотұрақтарды техникалық түзулікте өз есебiнен ұстайды:
2) көпқабатты үйлердiң кiреберiстерiнiң тазалығы мен тәртiбiн сақтауға, олардың тұрақты жарық болып тұруын қамтамасыз етедi;
3) ведомстволық қатыстылығына қарамастан жасыл өсімдіктерді сақтау, уәкiлеттi органдармен келiсiлген жобалар бойынша жасыл өсімдіктерді отырғызу жүргізеді, агротехникалық iс шаралардың толық кешенiн жүргiзеді, оның санында санитарлық кесуді, зиянкестер мен карантиндi арам шөптердi жою жұмыстарын өз күштерiмен немесе келiсiм шарт негiзiнде жүргiзiп отырады.
Магистралдық инженерлiк коммуникацияның күзетiлетiн зонадағы жер үстi желiлерiндегi жасыл өсімдіктерді санитарлық қию, қиылған материалдарды тез арада полигондарға, тұрмыстық қатты қоқыс үйiндiсiне апарып тастауымен жүргізіледі;

4) производят своевременную очистку канав, труб и дренажей, предназначенных для отвода ливневых и грунтовых вод, за исключением систем, находящихся на балансе и обслуживании предприятий, организаций;
5) при производстве строительных и ремонтно-восстановительных работ производят своевременную уборку зоны работ и прилегающей территории, с восстановлением нарушенных элементов благоустройства;
6) информируют соответствующие органы о случаях причинения ущерба объектам государственной собственности;
7) содержат закрытыми на замок чердаки и подвалы зданий, с
выполнением мероприятий по проветриванию.
33. Для сохранения и улучшения сложившегося архитектурного облика населенных пунктов, жилых зданий и прилегающих к ним территорий, при размещении в них торговых объектов (офисов) юридические и физические лица, независимо от форм собственности, обеспечивают выполнение мероприятий по оформлению фасада здания и благоустройства прилегающей территории на основе разработанного и согласованного ими проекта:
1. отделка фасада;
2) устройство крылец, пандусов для доступа инвалидов-колясочников, козырьков, соответствующих общему стилю здания;
3) устройство отмосток, тротуаров, соединений с внутриквартальными проездами, парковок автомашин, газонов, зеленых насаждений;
4) установка скамеек, урн, ограждений;
5) устройство наружного освещения, световой рекламы, достаточного для освещения прилегающей к зданию территории и улицы до оси проезжей части дороги и проезда, подсветки фасада;
6) установка художественных, исполненных в общем стиле вывесок с необходимым минимумом информации.
34. В случае расположения в здании одного объекта, его владелец по согласованию с уполномоченным органом в сфере архитектуры и градостроительства обеспечивает оформление части, либо всего фасада, с последующим возмещением затрат при появлении других владельцев или арендаторов. При наличии нескольких объектов оформление фасада, благоустройство и санитарная уборка прилегающей территории производится их владельцами в соответствующих долях с соблюдением единого архитектурно-художественного облика и одновременности выполнения работ.
4. Уборка и содержание мест общего пользования и
закрепленных территорий
35. Уборка и содержание мест общего пользования и закрепленных территорий производится юридическими и физическими лицами, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности.
36. Уборка и содержание мест общего пользования и закрепленных территорий включают в себя следующие виды работ:
1) подметание территорий, уборка и складирование отходов и мусора в типовые контейнеры, установленные на оборудованных контейнерных площадках в специально отведенных местах;

4) кәсiпорындар мен ұйымдардың балансында және күтімінде тұрған жүйелерден басқа, жаңбыр мен жерасты суларына арналған арықтарды, құбырлар мен дренаждарды уақтылы тазалап тұруды iске асырады;
5) құрылыс және жөндеу-қалпына келтiру жұмыстарды жасағанда жұмыс аумағы мен оған iргелес жатқан аумақты көрiктендiрудiң бұзылған элементтерiн қалпына келтiруімен уақтылы тазалап отырады;
6) мемлекеттiк меншiктегi объектiлерге келтiрiлген залал туралы тиiстi органдарға хабарлайды;
7) шатырдың асты және жертөлелердiң есiгiне құлып салып, желдету шараларын орындауымен ұстайды.
33. Елді мекендердің тұрғын үйлер мен оларға iргелес аумақтардағы қалыптасқан сәулеттiк бейненi сақтап және жақсарту үшiн оларға сауда объектiлерiн (кеңселердi) орналастырған кезде, заңды және жеке тұлғалар меншігіне қарамастан алдын ала жасалған және келiсiлген жоба бойынша ғимараттардың қасбеттерiн әрлеу және iргелес аумақтарды көрiктендiру жөнiндегi шаралар атқаруды қамтамасыз етеді:
1) қасбеттi әрлеу;
2) ғимараттың жалпы стилiне сәйкес келетiндей есік алдын, арбамен жүретiн мүгедектер кіруге пандустар, маңдайшалар орнату;
3) өткел құрылғыларын, тротуарларды, орамiшiлiк өтпежолдармен қосылған жерлерін, автокөлiк тұрақтарын, көгалдарды, жасыл өсімдіктерді орнату;
4) орындықтар, урналар, қоршаулар орнату;
5) ғимаратқа iргелес жатқан және көлiк жолына немесе өтпежолға дейiнгi көше аумағын жарықтандыруға жететiн сыртқы жарық құрылғыларын, жарықты жарнама, қасбеттерге шам орнату;
6) ең аз көлемдегi қажеттi ақпаратты қамтитын, жалпыға ортақ стилдегi, көркемдеп жасалған iлмелер орнату.
34. Ғимаратта жалғыз объектi орналасқан жағдайда, оның иесi сәулет және қала құрылысы саласындағы уәкiлеттi органның келiсiмiмен қасбеттiң бiр бөлiгiн немесе толықтай әрлеуді қамтамасыз етеді, ал басқа ие немесе жалға алушы пайда болған жағдайда шыққан шығынын қайтарып ала алады. Бiрнеше объект болған жағдайда қасбеттi безендiру, іргелес аумақты көрiктендiру және санитарлық тазалау жұмыстары олардың иелерiнiң үлестерiне сай бiрыңғай сәулеттiк–көркемдiк бейне мен жұмыстың бiр уақытта жүргiзiлуiн қадағалай отырып жасалады.
4. Жалпыға бірдей пайдаланылатын орындар мен
бекiтiлген аумақтарды жинау және күтiп ұстау
35. Жалпыға бірдей пайдаланылатын орындар мен бекiтiлген аумақтарды жинау және күтiп ұстау меншiк түрлерiне, ведомстволық қатыстылығына қарамастан заңды және жеке тұлғалармен жүргізіледі.
36. Жалпыға бірдей пайдаланылатын орындар мен бекiтiлген аумақтарды жинау және күтiп ұстау жұмыстарына мынадай жұмыс түрлерi кiредi:
1) аумақты сыпыру, қалдықтар мен қоқыстарды жинап арнайы бөлiнген орындарда жарақтандырылған контейнерлiк алаңдарға қойылған типтік контейнерлерге салу;

2) уборка и вывоз твердых бытовых отходов и крупногабаритного мусора на полигон твердых бытовых отходов. Вывоз подтверждается соответствующим документом;
3) покос и вывоз травы, кустарника и другой дикорастущей растительности;
4) ремонт и окраска ограждений и малых архитектурных форм.
37. В весенне-осенний период кроме уборки, в зависимости от погодных условий, проводится поливка улиц, площадей и других мест общего пользования.
38. Определение границ уборки территорий между землепользователями осуществляется в соответствии с закрепленными за юридическими и физическими лицами территориями, по улично-дорожной сети, площадям, общественным местам - уполномоченным органом жилищно–коммунального хозяйства с учетом средств, выделенных на государственные закупки указанных услуг.
39. По внутриквартальным и прочим территориям границы уборки определяются в пределах отведенных земельных участков и закрепленных территорий, в соответствии с настоящими Правилами.
40. В районах существующей застройки очередность планово-регулярной очистки устанавливается по согласованию с отделом жилищно–коммунального хозяйства и органами санитарной службы.
41. Землепользователи систематически, в зависимости от сезона и погодных условий, в границах отведенной и закрепленной территории выполняют уборку, поливку и посыпку тротуаров песком, вывоз мусора, снега и льда, очистку водостоков и дренажей.
42. Уборку и содержание отведенных и закрепленных территорий, подъездов к ним от проезжей части производят лица, в собственности и пользовании которых находятся строения, расположенные на этих территориях, самостоятельно или по заявочной системе очистки.
43. Содержание и уборка автостанций, диспетчерских пунктов общественного транспорта, стоянок такси осуществляется владельцами или пользователями указанных объектов.
44. Уборку, поддержание чистоты территорий, въездов и выездов с автозаправочных станций, автомоек, платных автостоянок, гаражей и прилегающих территорий (вплоть до проезжей части) и подъездов к ним, производят их владельцы.
45. Уборка территории санитарно-защитных зон промышленных предприятий и зон санитарной охраны источников водоснабжения осуществляется их владельцами.
46. Уборка и содержание прилегающих к инженерно-техническим и гидротехническим сооружениям территорий производится владельцами этих сооружений.
47. Профилактическое обследование, очистка каналов, труб и дренажей, предназначенных для отвода поверхностных и грунтовых вод с территорий населенных пунктов, очистка коллекторов ливневой канализации, дождеприемных колодцев производятся эксплуатирующими предприятиями, на дворовых территориях - кооперативами собственников квартир, на частных участках и территориях предприятий - владельцами территорий.

2) тұрмыстық қатты қалдықтар мен iрi көлемдi қоқысты жинап, полигондарға, тұрмыстық қатты қалдықтарды үйiндiге тасу. Тасып-төгу тиiстi құжатпен расталады;
3) шөптердi, бұталарды және басқа да жабайы өсетін өсімдікті шауып, тасып шығару;
4) шағын сәулеттiк нысандарды және қоршауларды жөндеп, сырлау.
37. Көктемгі-күзгі кезеңде жинаудан басқа, ауа райына байланысты көшелердi, алаңдар мен басқа да жалпыға бірдей пайдаланылатын орындарды сумен жуу жұмыстары жүргiзiледі.
38. Жер пайдаланушылар арасында жинайтын аумақтың шекарасын анықтау заңды және жеке тұлғаларға бекiтiлген аумақтарға сәйкес және көше-жол желiсi, алаңдар, қоғамдық орындар бойынша аталған қызмет түрiне мемлекеттiк тапсырыстан бөлiнген қаржы көлемiн есепке ала отырып тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы уәкiлеттi органы жүзеге асырады.
39. Орамiшiлiк және басқа аумақтарды жинау шекарасы осы Қағидаға сәйкес бөлiнген жер учаскелерi мен бекiтiлген аумақтар шегінде анықталады.
40. Құрылысы бар ауданда жоспарлы-тұрақты тазалаудың кезектілігі тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы бөлiмi мен санитарлық қызмет органдарының келiсiмiмен белгіленеді.
41. Жер пайдаланушылар маусымдық жағдайға және ауа-райына байланысты өздерiне бөлiнген, бекiтiлген аумақтың шекарасында тазалау, суару, тротуарға құм себу, қоқысты, қар мен мұзды шығару, су қоймалары мен дренаждарды тазалау жұмыстарын жүйелі түрде орындайды.
42. Бөлiнген және бекiтiлген аумақтар мен оларға өтетін жолға тақап келетiн жолды жинау, күту жұмыстарын осы аумақта орналасқан құрылыстың иесi немесе пайдаланушысы болып табылатын тұлға өз бетiмен немесе тазалаудың тапсырыстық жүйесi арқылы жүзеге асырады.
43. Автостанцияларды, қоғамдық көлiктiң диспетчерлiк пункттерiн, такси тұрақтарын жинау мен ұстауды аталған объектiлердiң иелерi немесе пайдаланушылары жүргiзедi.
44. Жанар-жағар май құю станцияларын, көлiк жуу, ақылы автотұрақтарды, гараждар мен iргелес аумақтарын (өтетін жол бөлігіне дейін) және оларға кіреберістерді жинау, аумақтың тазалығын сақтау жұмыстарын олардың иелерi жүзеге асырады.
45. Өнеркәсiптiк кәсiпорындарды санитарлық-қорғау аймақтары мен сумен қамтамасыз ету негiздерiн санитарлық күзету аймақтарының аумағын жинау жұмыстарын олардың иелерi iске асырады.
46. Инженерлiк-техникалық және гидротехникалық құрылғыларға iргелес аумақты осы құрылғылардың иелерi жинап, күтедi.
47. Жоғарыдағы және жер астындағы суларды елді мекендердің аумағынан ағызып әкетуге арналған каналдар, құбырлар мен дренаждарды алдын ала тексерiп, тазалауды, жаңбыр суын жинайтын коллекторларды, жаңбырқабылдағыш құдықтарды тазалап, пайдаланатын кәсiпорын, аула аумағында – пәтер иелерiнің кооперативтерi, жекеменшiк учаскелер мен кәсiпорын аумақтарында аумақ иелерi жүзеге асырады.

48. Уборку территорий вокруг опор установок наружного освещения и мачт контактной сети производят лица, за которыми данная территория закреплена. Вывоз сбитых опор освещения осуществляется владельцем опоры на основных дорогах незамедлительно; на остальных территориях, а также демонтируемых опор - в течение суток.
49. Уборку и содержание не используемых в течение длительного времени и не осваиваемых отведенных территорий, территорий после сноса строений производят землепользователи либо застройщики самостоятельно, либо по заявочной системе очистки.
50. Владельцы торговых объектов, включая временные, поддерживают чистоту и производят очистку от мусора прилегающих территорий.
51. Уборка территорий рынков с прилегающей рыночной площадью, очистка мусоросборников и их надлежащее содержание производятся собственниками рынков. Территории рынков имеют твердое покрытие. В теплый период года, производится подметание и мойка территории рынка.
52. Во всех местах общего пользования выставляются в достаточном количестве урны для мусора на расстоянии друг от друга на оживленных улицах - не более 40 метров, на малолюдных - 100 метров.
53. В местах остановок общественного транспорта, у каждого входа (выхода) у стационарных объектов производится установка не менее двух урн, а у временных - одной урны.
54. Землепользователи и другие лица на отведенных и закрепленных территориях обеспечивают установку и очистку урн по мере их заполнения, а также мойку урн по мере загрязнения, но не реже одного раза в неделю.
55. Уборка территорий пляжей, зон отдыха, ежегодная подсыпка чистого песка, проведение механизированного рыхления поверхностного слоя песка с удалением собранных отходов производится лицами, в чьей собственности (аренде) они находятся и за которыми закреплены эти территории.
56. Территории пляжей оснащаются раздевалками. На пляжах, в парках и иных зонах отдыха устанавливаются общественные туалеты.
57. Парки и пляжи, помимо установленных урн, оснащаются специальными площадками с твердым покрытием с ограждением с трех сторон, для размещения контейнеров. Технический персонал пляжа после его закрытия производит основную уборку берега, раздевалок, туалетов, зеленой зоны, мойку тары и дезинфекцию туалетов. Днем производится текущая уборка.
58. На территории зон отдыха общего пользования размещение торговых объектов производится в соответствии с действующими нормативными правовыми актами, в том числе санитарно-эпидемиологическими правилами и нормами. Содержание и ремонт этих объектов, уборка закрепленной территории в течение всего дня с обязательным вывозом мусора производится за счет их владельцев.
59. Содержание и уборка стадиона, спортивных площадок осуществляется техническим персоналом балансодержателей.

48. Сыртқы жарық көздерi бағанасының және байланыс желiсi айналасындағы аумақтарды осы аумақ бекiтiлiп берiлген тұлғалар тазалайды.
Құлаған шам бағаналарын бағана иесi негiзгi жол үстiнен дереу алып кетуi тиiс; басқа аумақтардан, сондай-ақ бұзылып алынған бағаналарды – бiр тәулiк iшiнде тасып әкетуi керек.
49. Ұзақ уақыт бойы пайдаланылмай жатқан және игерiлмеген бөлiнген аумақтарды, бұзылып алынған құрылғылардың орнын тазалау жұмыстарын жер пайдаланушы немесе құрылысшы өз бетiмен немесе тазалаудың тапсырыстық жүйесiмен жүзеге асырылады.
50. Сауда объектiлерiнiң иелерi, уақытша объектiлердi қоса есептегенде iргелес аумақты қоқыстан тазартып, тазалықты сақтайды.
51. Базар аумағын, оған iргелес жатқан базар алаңын, қоқыс жинағыштарды жинау және оларды тиісті күтiп ұстауды базар иелерi өздерi атқарады. Базар аумағына қатты төсенiш төселуi керек. Жылдың жылы мезгiлiнде, базар аумағы сыпырылып жуылады.
52. Жалпыға бірдей пайдаланылатын аумақтарда жеткiлiктi мөлшерде қоқыс салынатын урналар орнатылады, оларды ара қашықтығы - адам көп жүретiн жерлерде 40 метрден, адам аз жүретiн жерде 100 метрден артық болмауы керек.
53. Қоғамдық көлiк аялдамаларында, тұрақты (стационарлық) объектiнiң әр кiру (шығу) есiгiнде кемiнде екi урна, уақытша объектiде – бiр урна орнатылады.
54. Жер пайдаланушылар мен басқа да тұлғалар өздерiне бөлiнген және бекiтiлiп берiлген аумақтарда урналар орнатып, олар толған кезде тазалап, сондай-ақ ластану деңгейiне қарай, ең кемiнде аптасына бiр рет жуып тұруды қамтамасыз етеді.
55. Жағажайлардың, демалыс аймақтарының аумағын тазалау, жыл сайын таза құм төгу, құмның үстiңгi бетiн механикалық қопсыту, жиналған қалдықтарды жою жұмыстарын меншiк иелерi, жалға алушылар және ол аумақтар бекiтiлiп берiлген тұлғалар атқарады.
56. Жағажай аумағы шешiнетiн орындармен жабдықталады. Жағажайлар мен саябақтарда, басқа да демалыс аймақтарында қоғамдық әжетханалар орнатылады.
57. Саяжайлар мен жағажайлар, орнатылған урналардан басқа, контейнер орнатуға арналған үш жағынан қоршалған қатты төсегішімен арнайы алаңшалармен жабдықталынады. Жағажайдың техникалық қызметкерлерi жағажай жабылғаннан кейiн жағалауда, шешiнетiн орында, әжетханада, көгалда негiзгi тазалау жұмыстарын астауларды тазалап, әжетханаларды залалсыздандырады. Күндiз ағымдағы тазалық жұмыстары жүргiзiледi.
58. Жалпыға бірдей пайдаланылатын демалыс аумағында қолданылып жүрген нормативтiк-құқықтық актiлерге, оның iшiнде санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларға сай сауда объектiлерiн орналастырады. Осы объектілерді күтіп ұстау және жөндеу, күн ағымында бекітілген аумақты тазалау, қоқысты шығару міндетімен иеленушілер есебінен жүргізіледі
59.Стадиондарды, спорт алаңдарын, күту, жинау жұмыстары баланс ұстаушылардың техникалық қызметкерлерi арқылы жүзеге асырылады.

60. Организации, предприятия и учреждения, торговые объекты, объекты общественного питания, места досуга и массового посещения обеспечиваются бесплатными парковками для посетителей.
61. Содержание и уборка отведенных и закрепленных территорий для размещения гаражей легковых автомобилей индивидуальных владельцев, открытых охраняемых автостоянок, парковок общего пользования, станций технического обслуживания, стоянок такси производится их владельцами и пользователями.
62. Открытые автостоянки легкового автотранспорта размещаются с обеспечением санитарных и пожарных разрывов до жилых и общественных зданий.
На территории автостоянок и станций технического обслуживания, стоянок такси размещаются урны и контейнерные площадки для сбора мусора и отходов, ежедневно производится уборка и вывоз отходов.
63. Территории кладбищ имеют ограждение, в местах проезда имеют твердое покрытие, мусоросборники. Вывоз твердых бытовых отходов с территории кладбищ обеспечивается специализированными предприятиями.
64. В целях предупреждения возможного затопления пониженных участков территорий ливневыми или паводковыми водами, очистка смотровых и дождеприемных колодцев, а также внутриквартальной водосточной сети производится не менее двух раз за сезон соответствующими эксплуатационными службами, на балансе которых находятся эти сооружения.
65. При возникновении подтоплений, вызванных сбросом воды (аварийных ситуаций на инженерных сетях), ответственность за их ликвидацию возлагается на организации, допустившие нарушения.
66. В период листопада все лица, ответственные за уборку отведенных и закрепленных территорий, производят уборку и вывоз опавшей листвы с газонов, улиц, дорог и проездов, дворовых территорий. Собранные листья вывозятся на специально отведенные участки, либо на поля компостирования.
67. Сброс поверхностных вод в хозяйственную, фекальную и ливневую канализацию с территории предприятий и инженерных систем производится при наличии согласований и договора с эксплуатирующим канализационную сеть предприятием.
5. Уборка проезжей части улиц, остановочных и
посадочных площадок в зимний и летний периоды
68. Уборку и содержание проезжей части улиц, остановочных площадок общественного пассажирского транспорта по всей ее ширине, площадей, дорог и проездов дорожной сети, парковочных карманов, а также мостов, отстойно-разворотных площадок на конечных автобусных маршрутах производят предприятия-подрядчики на основании договора государственного заказа на производство данных работ или организации и предприятия закрепленные для этой цели или землепользователь данного земельного участка.

60. Ұйымдар, кәсiпорындар мен мекемелер, сауда объектiлерi, демалыс және көпшiлiк орындарға келушiлер үшiн ақысыз тұрақтармен қамтамасыз етiледi.
61. Жеке адамдардың иелiгiндегi жеңiл автокөлiктердiң гараждарын орналастыру үшiн бөлiнiп, бекiтiлiп берiлген аумақтар, күзетiлетiн ашық автотұрақтар, жалпыға бірдей пайдаланылатын тұрақтар, техникалық қызмет көрсететiн станциялар, такси тұрақтарын тазалап, күтiп ұстау олардың иелерi және пайдаланушылармен атқарылады.
62. Жеңiл автокөлiктердiң ашық автотұрақтары тұрғын және қоғамдық ғимараттардан санитарлық және өрт қауiпсiздiгiне сай алшақ қашықтықта орналастырылады.
Автотұрақтар мен техникалық қызмет көрсету станцияларында, такси тұрақтарында қоқыстар мен қалдықтарды жинау үшін урналар мен контейнерлер орналастырылады, күн сайын қалдықтарды жинау мен төгу жүргізіледі.
63. Қорым аумағы қоршалып, өтпежолдарға қатты төсенiштер төселiп, қоқысжинағыштар қойылады. Қорым аумағынан тұрмыстық қатты қалдықтарды тасып шығару мамандандырылған кәсіпорындармен қамтамасыз етіледі.
64. Ойпат жерде орналасқан аумақты жаңбыр немесе қар суы басып кетуiн ескерту үшiн, жаңбыр қабылдағыш пен қарау құдықтар, сондай-ақ орамiшiлiк суағарлар маусымына кемiнде екi реттен осы құрылғылар балансында болып табылатын тиiстi қызметтердiң күшiмен тазартылады.
65. Су түсіруден пайда болған (инженерлiк желiлердегi апатты жағдайдың салдарынан) су басып кетуін қаупiн жою мiндетi осы қателiктi жiберген ұйымның жауапкершiлiгiнде болады.
66. Жапырақтар түсе бастаған кезде өздерiне бөлiнген, бекiтiлген аумақтарды тазалауға жауапты барлық тұлғалар көгалдардан, көшелерден, жолдар мен өтпежолдардан, аула аумақтарынан түскен жапырақтарды жинап шығарады. Жиналған жапырақтар арнайы бөлiнген учаскелерге немесе көму орнына шығарылады.
67. Кәсiпорындар мен инженерлiк жүйелердiң аумағынан шыққан жерүстi суларын шаруашылықтық, фекалды және жаңбыр канализациясына ағызуы, тек канализация желiлерiн пайдаланушы кәсiпорынның келiсiмi және келiсiм шарты болғанда жүзеге асырылады.
5. Көшенiң өтпежол бойын, аялдама және отырғызу
алаңшаларын қысқы және жазғы кезеңде тазалау
68. Көшенiң көлiк жүретiн бөлiгiн, қоғамдық жолаушылар көлігінің аялдама алаңшаларын көлденеңiнен, алаңдарды, қалалық жол желiсiнiң жолдары мен өтпежолдарын, тұрақ қалташаларын, көпiрлердi, автобус маршруттарының соңғы аялдамаларындағы тұру-бұрылу алаңдарын тазалауды және ұстауды, осы жұмыстың өндірісінде мемлекеттік тапсырыс келісім-шарт негізіндегі мердігер-кәсiпорындар немесе осы мақсатқа бекітілген ұйымдар мен кәсіпорындар немесе жер телімінің пайдаланушысы жүргiзедi.

69. Проезжая часть дорог, а также обочины дорог полностью очищаются от всякого вида загрязнений.
70. Уборка газонной части разделительных полос, содержание ограждений на проезжей части, тротуарах, газонных и других элементов благоустройства дороги осуществляется предприятиями, на балансе которых они находятся.
71. Все юридические и физические лица, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности, принимают меры по предотвращению:
1) оставления транспорта на проезжей части во время механизированной уборки улиц;
2) выброса мусора из автомобилей на проезжую часть, обочины дорог и тротуары;
3) при выполнении уборочных работ перемещения мусора с отведенной или закрепленной территории на проезжую часть дорог, проездов и наоборот;
4) заезда транспортными средствами на бордюрное ограждение и проезда через него, остановок и стоянок на тротуарах и газонах и проезда по ним;
5) повреждения дорожного покрытия, дорожных сооружений, знаков, средств регулирования дорожного движения;
6) перегораживания и загромождения улиц, дорог, проездов, подъездов к зданиям и сооружениям, источникам пожарного водоснабжения;
7) спуска канализационных, промышленных и сточных вод на проезжую часть улиц и дорог;
8) производства работ, связанных с разрушением дорожного полотна, без соответствующего согласования.
72. Уборку и мойку посадочных площадок общественного транспорта, остановочных комплексов и прилегающих к ним территорий производят владельцы, арендаторы торгово-остановочных комплексов, а при их отсутствии - арендаторы, владельцы торговых комплексов, нежилых помещений, зданий, расположенных в непосредственной близости (в пределах закрепленной территории), предприятия, производящие уборку проезжей части.
73. Организации, отвечающие за уборку территорий населенных пунктов обеспечивают завоз, заготовку и складирование необходимого количества противогололедных материалов.
74. Уборка и вывоз снега от края проезжей части производится силами предприятий, несущих ответственность за уборку проезжей части данной улицы или проезда.
75. При уборке дорог в парках, лесопарках, садах, скверах, бульварах и других зеленых зонах снег, не содержащего химических реагентов, складировать на заранее подготовленные для этих целей площадки при условии сохранности зеленых насаждений и обеспечения оттока талых вод.
76. В зимний период дорожки, садовые скамейки, урны, прочие элементы и малые архитектурные формы, а также пространство перед ними и с боков, подходы к ним очищаются от снега и наледи.
77. Наледь на тротуарах и проезжей части дорог, образовавшаяся в результате аварий на инженерных сетях, скалывается и убирается предприятиями-владельцами сетей. Сколотый лед вывозится в установленные места.

69. Жолдардың жүру бөлiгi, сондай-ақ жолдың жағалауы ластанудың барлық түрлерiнен толық тазаланады.
70. Бөлу сызығының көгал жақ бөлiгiн тазалау, көлiк жолындағы, тротуарлардағы, көгалдардағы қоршауларды және басқа да көрiктендiру элементтерiн күту жұмыстарын оларды баланста ұстаушы кәсiпорындар iске асырады.
71. Меншiк түрлерiне, ведомстволық қатыстылығына қарамастан барлық заңды және жеке тұлғалар:
1) көшенi механикалық тазалау кезiнде көлiктi жол бойына тастап кетуге;
2) автокөлiктерден жол үстiне және жиегiне тротуарларға қоқыс лақтырып кетуге;
3) тазалау жұмыстары кезiнде қоқысты бөлiнген немесе бекiтiлген аумақтың жол үстiне не керiсiнше тасуға;
4) көлiк құралдармен жол жиектерiне шығып кетуге, әрi асып өтуге және тротуарларға, көгалдарға тоқтап, көлiктерiн қоюға, олар арқылы басқа жаққа өтуге;
5) жол төсенiштерiн, жол құрылғыларын, белгiлердi, жол қозғалысын реттеу құралдарын бүлдiруге;
6) ғимараттар мен қондырғыларға, өртке қарсы сумен жабдықтау көздерiне апаратын көшелерді, жолдарды, өтпежолдарды, кіреберістерді жауып тастауға бөгет жасауға;
7) канализацияның, өнеркәсiптiк және iркiндi суларды көшенiң көлiк жолына және жолдарға ағызып жiберуге;
8) арнайы келiсiмсiз жасалатын, жол жабынын бүлдiруi мүмкiн жұмыстарды атқаруға жол бермеуге шара қолданады.
72. Қалалық қоғамдық көлiкке отырғызу алаңшаларын, аялдама кешені мен оған іргелес аумақты тазалауды және жууды сауда-аялдама кешенінің иелерi, жалға алушылары, олар болмаған жағдайда тікелей жақын орналасқан (бекiтiлген аумақ шегiнде) сауда кешендерiнiң, тұрғын емес жайлардың, ғимараттардың иелерi, жалға алушылары, жүретін жол бөлігіне тазалау жүргізетін кәсіпорындар жүзеге асырады.
73. Елді мекендердің аумағын тазалауға жауап беретiн ұйымдар көктайғаққа қарсы материалдардың қажеттi мөлшердегi қорын жасап, тасып әкелiп, жинап қоюларын қамтамасыз етеді.
74. Жол жиегiндегi қарды тазалау мен шығару осы көшенiң немесе өтпежолдың жүретін бөлігіне тазалауға жауапты кәсiпорындардың күшiмен атқарылады.
75. Саябақтарда, орман бақтарда, бақтарда, скверлерде, гүлзарларда және басқа да жасыл аймақтарда жолды тазалау кезiнде химиялық реагенттерi жоқ қарды үйiп қоюға, алдын-ала арнайы дайындалған алаңда көк желектерге зиян келмейтiндей шартымен және ерiген қар суы ағып кететiндей етiп жиналсын.
76. Қыс кездерiнде жолдар, бақтағы отырғыштар, урналар, басқа да элементтер мен шағын сәулеттiк нысандар, сондай-ақ олардың алдындағы және екi жағындағы кеңiстiктер, оларға келетiн жол қар мен мұздақтан тазаланады.
77. Тротуарлар мен көлiк жүретін жолындағы, инженерлiк желiлердегi апат салдарынан пайда болған мұздақтар желi иелерi кәсiпорындардың күшiмен ойылып, тазаланады. Ойылған мұз белгiленген жерге тасылады.

78. Технология и режимы производства уборочных работ на проезжей части улиц и проездов, тротуаров и дворовых территориях обеспечивают беспрепятственное движение транспортных средств и пешеходов независимо от погодных условий.
79. При производстве уборочных работ исключается:
1) перемещение на проезжую часть магистралей, улиц и проездов, тротуары и газоны снега, счищаемого с внутриквартальных проездов, дворовых территорий, территорий предприятий, организаций, строительных площадок, торговых объектов;
2) применение технической соли и жидкого хлористого кальция в качестве противогололедного реагента на тротуарах, посадочных площадках остановок общественного пассажирского транспорта, в парках, скверах, дворах и прочих пешеходных и озелененных зонах;
3) роторная переброска и перемещение загрязненного и засоленного снега, а также скола льда на газоны, цветники, кустарники и другие зеленые насаждения.
4) формирование снежных валов на пересечениях всех дорог и улиц и проездов в одном уровне и вблизи железнодорожных переездов в зоне треугольника видимости, на участках дорог, оборудованных транспортными ограждениями или повышенным бордюром.
80. Все машины для распределения противогололедных материалов, находящиеся на круглосуточном дежурстве, закрепляются для работы за определенными улицами и проездами, копия маршрутного графика выдается водителю вместе с путевым листом.
81. С началом снегопада в первую очередь обрабатываются противогололедными материалами наиболее опасные для движения транспорта участки улиц - крутые спуски и подъемы, мосты, перекрестки и остановки общественного транспорта, а также другие места, где может потребоваться экстренное торможение.
82. Улицы и проезды с односторонним движением транспорта, в течение всего зимнего периода постоянно очищаются от снега и наледи до бортового камня.
83. Вывоз снега осуществляется только на согласованные в установленном порядке места.
84. Места временного складирования снега после снеготаяния очищаются от мусора и благоустраиваются.
85. Дворовые территории, тротуары и проезды очищаются от снега и наледи до асфальта, снег и скол вывезены на снегосвалку. При возникновении наледи (гололеда) производится обработка мелким песком.
86. Снег, счищаемый с дворовых территорий и внутриквартальных проездов, складируется на территориях дворов в местах, не препятствующих свободному проезду автотранспорта и движению пешеходов.
87. Складирование снега на внутридворовых территориях предусматривает отвод талых вод.
88. В зимнее время владельцы и арендаторы зданий организуют по мере образования очистку кровель от снега и наледи.

78. Көлiк жолындағы, өтпежолдардағы, тротуарлар мен аула аумақтарындағы тазалау жұмыстарының технологиясы мен өндiрiс режимі ауа-райының жағдайына қарамастан көлiк құралдары мен жаяу жүргiншiлердiң қозғалысына бөгет жасамайтындай жағдайды қамтамасыз етеді.
79. Тазалау жұмыстары өндірісі кезеңінде:
1) магистралдардың, көшелер мен өтпежолдардың көлiк жолдарына, тротуарлар мен көгалдарға орамiшiлiк жолдардан, аула аумақтарынан, кәсiпорындардың, ұйымдардың, құрылыс алаңдарының, сауда объектiлерiнiң аумақтарынан, жиналған қарды тасып, үюге;
2) көктайғаққа қарсы реагент ретiнде техникалық тұзды, сұйық хлорлы кальцийдi тротуарларға, қоғамдық жолаушылар көлiгiне отырғызатын алаңшаларға, саябақтарға, скверлерге, аулалар мен басқа да жаяу жүргiншiлер және жасыл желек зоналарына пайдалануға;
3) былғанған және тұздалған қарды, сондай-ақ мұз сынықтарын көгалдарға, гүлзарларға, бұталарға және басқа да жасыл өсімдіктерге ротормен лақтыруға, тасуға;
4) барлық жолдар мен көшелердiң және өтпежолдардың қиылысында бiр деңгейде және темiржол өткеліне көрiну үшбұрышы аймағында немесе жоғарлатылған бордюрмен жабдықталған жол учаскелерінде қар үйiндiлерiн жасауға жол берiлмейдi.
80. Тәулiк бойы кезекшiлiкте тұратын көктайғаққа қарсы материалдарды тарататын барлық машиналар жұмыс үшін белгiлi бiр көшелер мен жолдарға бекiтiледi, маршруттық кестенің көшiрмесi жол қағазымен бiрге жүргiзушiнiң қолына берiледi.
81. Қар жауа бастаған бойда ең бiрiншi кезекте көлік қозғалысына ең қауіпті көшелердің учаскелері: тік түсулер мен көтермелер, көпірлер, жол қиылыстары, қоғамдық көлiк аялдамалары, сондай-ақ жедел түрде тежеу талап ететін тағы басқа жерлер көктайғаққа қарсы материалдармен өңделеді.
82. Бiржақты қозғалысты көшелер мен өтпежолдар қыс бойы қар мен мұздақтардан борттық тасқа дейін тұрақты тазартылады.
83. Қарды төгу тек қана белгіленген тәртіппен келiсілген орындарға жүзеге асырылады.
84. Уақытша қар үю орындары қар ерiгеннен кейiн қоқыстан тазартылады және көрiктендіріледі.
85. Аула аумақтары, тротуарлар мен өтпежолдар қар мен мұздақтан асфальтқа дейiн тазартылып, қар мен мұз қартөккiштерге шығарылады. Мұздақ (көктайғақ) пайда болған жағдайда ұсақ құммен өндеу жүргізіледі.
86. Аула аумақтары мен орамiшiлiк өтпежолдардан шығарылған қарды көлiк пен жүргiншiлер қозғалысына бөгет жасамайтындай етiп аулаға үйілсін.
87. Аула iшiнде, аумағында қар үйген кезде ерiген қар суының қайда ағатынын ескереді.
88. Қыс мезгiлiнде ғимараттардың иелерi мен жалға алушылары үй төбесiн қардан, мұздақтан олардың жиналуына қарай тазалауды ұйымдастырады.

89. Очистка крыш зданий от снега и ледяных образований со сбросом на тротуары производится только в светлое время суток с поверхности ската кровли, обращенной в сторону улицы, с принятием мер по обеспечению безопасности движения пешеходов. Сброс снега с остальных скатов кровли, а также плоских кровель производится на внутренние дворовые территории.
90. Очистка кровель зданий на сторонах, выходящих на пешеходные зоны производится немедленно с предварительной установкой ограждения опасных участков, без сбрасывания снега, льда и мусора в воронки водосточных труб.
91. Подметание дорожных покрытий улиц и проездов осуществляется с предварительным увлажнением дорожных покрытий, согласно графику, утвержденному отделом жилищно-коммунального хозяйства, в дневное время, а на площадях и улицах с интенсивным движением транспорта - в ночное время.
92. Мойка дорожных покрытий проезжей части площадей, улиц и проездов, производится в ночное, а при необходимости и в дневное время.
93. Мойка проезжей части производится без выбивания струей воды смета и мусора на тротуары, газоны, посадочные площадки, павильоны остановок пассажирского транспорта, близко расположенные фасады зданий, объекты торговли.
94. В жаркие дни полив дорожных покрытии производится в период с 12 часов до 16 часов (с интервалом два часа).
6. Сбор, временное хранение, вывоз и утилизация отходов
95. На территории жилых массивов выделяются специальные площадки для размещения мусорных контейнеров с удобными подъездами для транспорта. Площадки удаляются от жилых и общественных зданий, спортивных площадок и от мест отдыха населения на расстояние не менее 25 метров, с обязательным предварительным согласованием с органом санитарной службы. Размер площадок рассчитывается на установку необходимого количества контейнеров.
96. Для сбора твердых бытовых отходов в благоустроенном массиве застройки применяются стандартные металлические контейнеры емкостью 0,75 кубических метров. Контейнеры в летний период моются не реже одного раза в 10 дней при несменяемой системе и после каждого опорожнения - при сменяемой. В частных домовладениях используются деревянные, металлические емкости с крышками, произвольной конструкции.
97. Физические и юридические лица, независимо от форм собственности, на территории которых находятся контейнерные площадки, обеспечивают:
1) наличие твердого покрытия и сплошного ограждения контейнерных площадок, подъездных путей, исключающих распространение мусора на прилегающие территории;
2) надлежащее санитарное содержание контейнерных площадок и прилегающих к ним территорий, а также принятие мер по обеспечению регулярной мойки, дезинфекции и дезинсекции площадок и контейнеров;

89. Ғимарат шатырын қар мен мұздақтан тазалаған кезде тротуарға қар лақтыру жұмысы тек жарық кезде және көше жаққа қараған еңiс беттен жаяу жүргiншiлердiң қозғаласына қауiп тумайтындай сақтық шаралары жасалуымен жүргiзiледі. Қарды басқа еңiс беттен, жазық еңіс беттен лақтырған кезде iшкi аула аумағына тастау керек.
90. Ғимарат төбесiнiң жаяу жүргiншiлер жолына шығатын жағын тазалау, қауiптi учаскеге алдын ала орнатылған қоршау қойылып, қарды, мұз бен қоқысты суағар құбырының құйғысына тастауға жол берiлмеуімен жүргізіледі.
91. Көшелер мен өтпежолдардың жол жабынын сыпыру жол төсенiшiн алдын ала ылғалдандырып, күндiзгi уақытта, ал көлiк қозғалысы көп болатын алаңдарда мен көшелерде түнде тұрғын үй – коммуналдық шаруашылығы бөлімі бекіткен кестеге сәйкес жүргiзiледi.
92. Көшелер мен өтпежолдардың, алаңдардың жүретін бөлiгiнiң жол жабынын жуу түнде, ал қажет болған жағдайда күндiз жүргiзiледi.
93. Көлiк жолын жуғанда су ағынымен қоқыстарды тротуарларға, көгалдарға, көк желектерге, аялдама павильондары мен жолаушылар көлiгiне, жақын орналасқан ғимарат қасбеттерi мен сауда объектiлерiне шашусыз жүргізіледі.
94. Ыстық күндерде жол жабындарын жуу сағат 12-ден-16 дейiн (екi сағаттық үзiлiспен) жүргiзiледi.
6. Қалдықтарды жинау, уақытша сақтау, тасу және қайта өңдеу
95. Тұрғын үй алабы аумағында көлiк үшiн кiрме жолы ыңғайлы контейнерлердi орналастыру үшiн арнайы алаңдар бөлiнеді. Алаңдар тұрғын және қоғамдық ғимараттардан, спорттық алаңдардан және тұрғындардың демалу орындарынан санитарлық қызмет органымен мiндеттi түрде алдын ала келiсiле отырып, 25 метрден кем емес қашықтықта орналасады. Алаңдардың аумағы контейнерлердiң қажеттi санын орналастыруға есептеледi.
96. Құрылыстың көркейту алабындағы тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау үшiн сыйымдылығы 0,75 куб метр стандартты, металдан жасалған контейнерлер қолданылады. Жазғы кезеңде контейнерлердi ауыстырылмайтын жүйе болғанда 10 күнде бiр реттен кем емес, ал ауыстырылатын жүйеде әрбiр төккеннен кейiн жуылады. Жеке үй иеліктерінде қақпақтары бар еркiн конструкциядағы ағаштан, металдан жасалған ыдыстар қолданылады.
97. Аумақтарында контейнерлiк алаңдары бар, меншік түрлеріне қарамастан жеке және заңды тұлғалар:
1) контейнерлiк алаңдардың кiрер жолдарында қатты бүркеулерi болып, қоқыстың іргелес жатқан аумақтарға таралмауы үшiн жабық қоршауын болуды;
2) контейнерлiк алаңдар мен оған іргелес аумақтардың қалыпты санитарлық ұстауды, сонымен бірге алаңдар мен контейнерлердiң дезинфекциялануы мен дезинсекциялануын, үнемi жуылуын қамтамасыз ету бойынша шаралар қолдануды;

3) своевременный вывоз твердых бытовых отходов и крупногабаритного мусора;
4) не сжигать бытовые отходы в контейнерах;
5) очистку от снега и наледи подъездов к контейнерным площадкам.
98. Для планово-регулярной системы сбора и удаления твердых бытовых отходов, организовать их регулярный вывоз по договорам со специализированными организациями:
1) для жилых массивов – по графику, установленному специализированным предприятием, согласованному с домовладельцем и исключающему переполнение контейнеров;
2) для объектов общественного и культурного назначения - по мере необходимости, но не менее двух раз в неделю;
3) для малоэтажных домовладений, включая индивидуальное жилье - по мере необходимости, но не менее одного раза в неделю;
99. Для планово-регулярной уборки за каждой специализированной организацией закрепляются территории в границах, определенных уполномоченным органом жилищно–коммунального хозяйства. Вывоз отходов проводится не ранее 07 часов и не позднее 23 часов. Каждый рейс специальной автомашины отмечается в путевом листе администрацией полигона.
100. Вывоз, хранение, обезвреживание, складирование и захоронение твердых и жидких бытовых отходов производится на специально отведенных участках или специальных сооружениях по обезвреживанию и переработке. Ответственность за содержание полигонов твердых бытовых отходов несет эксплуатирующая, специализированная организация.
101. Дворовые, не канализованные и общественные уборные удаляются от жилых и общественных зданий на расстояние не менее 25 метров и не более 100 метров. Выгребы дворовых уборных, очищаются по мере их заполнения, но не реже одного раза в полгода.
102. Сбор, хранение, вывоз отходов, образующихся в организациях здравоохранения соответствуют требованиям, предъявляемым к сбору, использованию, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов медицинских организаций.
7. Размещение и содержание специально отведенных мест для
временных объектов, организация их деятельности
103. Отведение в населенных пунктах района специальных мест для размещения временных объектов осуществляется по согласованию с уполномоченными органами жилищно–коммунального хозяйства и архитектуры и градостроительства, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
104. Транспортное обслуживание специально отведенных мест и временных объектов осуществляется с соблюдением требований безопасности движения транспорта и пешеходов на прилегающих дорогах, проездах, тротуарах и пешеходных направлениях. Заезд транспорта, осуществляющего доставку товара, размещение стоянок автотранспорта в непосредственной близости от временных объектов осуществляется по согласованию с дорожной полицией, без использования для этих целей тротуаров, пешеходных дорожек и газонов.

3) тұрмыстық қатты қалдықтар мен iрi көлемдi қоқыстарды уақтылы тасымалдауды;
4) тұрмыстық қалдықтардың контейнерлерде жандырмау;
5) контейнерлiк алаңдарға кiру жолдарын қардан және мұздан тазартуды қамтамасыз етеді.
98. Тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау мен жоюдың жоспарлы-тұрақты жүйесi үшін мамандандырылған ұйымдарымен шарт бойынша қоқыстардың тұрақты шығарылуын ұйымдастыру:
1) тұрғын үй алабы үшiн – үй иелерiмен келiсiлiп, мамандандырылған ұйыммен бекiтiлген және контейнерлердiң толып кетпеуiн болдырмайтын кесте бойынша;
2) қоғамдық және мәдени бағыттағы объектiлер үшiн – қажеттiлiк бойынша, аптасына екi реттен кем емес;
3) шағын қабатты үйлер үшiн, жеке тұрғын үйдi қоса – қажеттiлiк бойынша, аптасына бiр реттен кем емес.
99. Жоспарлы-тұрақты жинап отыру үшiн әрбiр мамандандырылған ұйымға уәкiлеттi тұрғын үй-коммуналды шаруашылығы органымен анықталған шекарадағы аумақтар бекiтіледi. Қалдықтар таңертеңгi сағат 7-ден ерте емес және кешкi сағат 23 сағаттан кеш емес уақытта шығарылуы тиiс. Арнайы машинаның әрбiр рейсi полигон әкiмшiлiгiмен жол жүру парағында тiркеледi.
100. Қатты және сұйық тұрмыстық қалдықтарды шығару, сақтау, залалсыздандыру, жинау және көму арнайы бөлiнген орында немесе залалсыздандырып, қайта өңдейтiн арнайы құрылғыда жүзеге асырылады. Тұрмыстық қатты қалдықтар полигонын ұстауға пайдаланушы, мамандандырылған ұйым жауап бередi.
101. Ауладағы, канализацияға қосылмаған және қоғамдық әжетханалар тұрғын және қоғамдық ғимараттардан балалар ойнайтын және ересектер демалатын алаңдардан кемiнде 25 метр, бiрақ 100 метрден артық емес қашықтықта орналасуы керек. Аула әжетханаларының шұңқырлары олар толған сайын, бiрақ жарты жылда бiр реттен кем емес тазартылады.
102. Денсаулық сақтау ұйымдарындағы пайда болатын қалдықтарды жинау, сақтау, шығару медицина ұйымдарының қалдықтарын жинауға, пайдалануға, залалсыздандыруға, тасуға, сақтауға және көмуге қойылатын талаптарға сай болуы керек.
7. Уақытша объектiлер үшiн арнайы бөлiнген орындарды
орналастыру және күтiп ұстау, олардың қызметін ұйымдастыру
103. Ауданның елді мекендерінде уақытша объектiлердi орналастыру үшiн арнайы орын бөлу тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы және сәулет және қала құрылысы уәкiлеттi органдардың келiсiмiмен, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
104. Арнайы бөлiнген орындар мен уақытша объектiлерге көрсететiн көлiк қызметi іргелес жолдар, өткелдер, тротуарлар мен жаяу жүргіншілер бағытында көлік және жаяу жүргiншiлердiң қозғалысының қауіпсіздік талаптарын сақтаумен жүзеге асырылады. Тауар әкелген көлiктiң кiрiс жолы, уақытша объектiнiң тiкелей жанына көлiк тоқтату орны, жол полициясы уәкiлеттi органның келiсiмiмен жүзеге асырылады, бұл мақсат үшiн тротуарлар, көгал алаңдар пайдаланылмайды.

8. Размещение и содержание малых архитектурных
форм, установок наружного освещения, элементов
светового оформления города
105. Территории жилой застройки и мест общего пользования оборудуются малыми архитектурными формами - беседками, теневыми навесами, цветочницами, скамьями, урнами, фонтанами, устройствами для игр детей, отдыха для взрослого населения, стендами, оградами, телефонными будками, павильонами для ожидания автотранспорта.
106. Проектирование, строительство, изготовление и установка малых архитектурных форм осуществляются после согласования с уполномоченным органом архитектуры и градостроительства.
107. Владельцы малых архитектурных форм осуществляют за свой счет их замену, ремонт и покраску.
108. Освещение территории населенных пунктов района обеспечивается установками наружного освещения, к которым относятся:
1) устройства электроснабжения, распределительные сети;
2) устройства защиты и заземления электросетей;
3) устройства управления;
4) опоры кронштейнов, тросовых подвесов.
9. Ответственность физических и юридических
лиц за нарушение Правил
109. Физические и юридические лица, виновные в нарушении настоящих Правил, привлекаются к ответственности в соответствии с Кодексом об административных правонарушениях в Республике Казахстан от 30 января 2001 года.
110. Применение мер административной ответственности не освобождает нарушителей от возмещения причиненного ими материального ущерба в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

8. Шағын сәулеттік нысандарын, сыртқы жарықтандыру қондырғыларын, қаланы жарықтандыру элементтерiн орнату және күтiп ұстау
105. Тұрғын құрылыс аумақтары және жалпыға бірдей пайдаланылатын орындары шағын сәулет нысандарымен – күрке, көлеңкелi бастырмалар, гүлзарлар, отырғыштар, урналар, субұрқақтар, балалар ойынына, ересектердiң демалысына арналған құрылғылар, стендтер, қоршаулар, телефон будкалары, автокөлiктi күту павильондарымен жабдықталады.
106. Шағын сәулеттік нысандарын жобалау, салу, дайындау және орнату сәулет және қала құрылысы уәкiлеттi органымен келiсiлгеннен кейiн жүргiзiледi.
107. Шағын сәулеттік нысандарының иелерi оларды ауыстыру, жөндеу және сырлауды өз есебiнен жүргiзеді.
108. Ауданның елді мекендерін жарықтандыру сыртқы жарықтандыру қондырғылары арқылы қамтамасыз етiледi, оларға:
1) электрмен жабдықтау құрылғылары, таратушы желiлерi;
2) электр желiлерiн қорғау және жерлестiру қондырғысы;
3) басқару қондырғысы;
4) кронштейндер, тростық аспа тiректерi жатады.
9. Заңды және жеке тұлғалардың Қағиданы
бұзғандығы үшiн жауапкершiлiгi
109. Осы Қағиданы бұзғаны үшiн кiнәлi заңды және жеке тұлғалар 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы Кодексiне сәйкес жауапқа тартылады.
110. Әкiмшiлiк жауапқа тарту шаралары, Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес бұзушыларды олармен келтiрiлген материалдық шығынды өтеуден босатпайды.