Об установлении водоохранных зон и полос, режима их хозяйственного использования в пределах административных границ Алматинской области на реках Большая Алматинка, Тургень, Чилик, Аксай, Ащибулак, Шарын, Текес, Курты, Аксу, Баскан, Усек, Тентек, Чиже, Сарканд, Лепсы, Хоргос, Борохудзир, Биен, Кызылагаш, Акешки, Чинжалы, Муканчи, Узынкаргалы, Копа, Жирен-Айгыр, Чемолган, Биже, Каркара, Ассы, Жаманты, Кастек, Таргап, Кукузек, Бельбулак, на озерах Сасыкколь, Жаланашколь и Куртинском, Бартогайском водохранилищах
Постановление акимата Алматинской области от 21 ноября 2011 года N 246. Зарегистрировано Департаментом юстиции Алматинской области 22 декабря 2011 года N 2083
Примечание РЦПИ:
В тексте сохранена авторская орфография и пунктуация.
В соответствии с пунктом 2 статьи 39 и пунктом 2 статьи 116 Водного Кодекса Республики Казaхстан от 9 июля 2003 года, пунктом 8-1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, постановлением Правительства Республики Казахстан № 42 "Об утверждении Правил установления водоохранных зон и полос" от 16 января 2004 года, в целях поддержания водных объектов в состоянии, соответствующем санитарно-гигиеническим и экологическим требованиям, предотвращения загрязнения, засорения и истощения поверхностных вод, а также сохранения животного и растительного мира, акимат Алматинской области ПОСТАНOВЛЯЕТ:
1. Установить водоохранные зоны и полосы водных объектов, согласно приложению 1 на основании утвержденных проектных документаций:
1) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Большая Алматинка;
2) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Тургень;
3) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Чилик;
4) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Аксай;
5) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Ащибулак;
6) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Шарын;
7) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Текес;
8) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Курты;
9) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Аксу;
10) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Баскан;
11) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Усек;

Алматы облысының әкімшілік шекарасындағы Үлкен Алматы, Түрген, Шелек, Ақсай, Ащыбұлақ, Шарын, Текес, Күрті, Ақсу, Басқан, Үсек, Тентек, Шіже, Сарқан, Лепсі, Қорғас, Борохудзир, Бүиен, Қызылағаш, Ақешкі, Шынжалы, Мақаншы, Ұзынқарғалы, Қопа, Жирен-Айғыр, Шамалған, Біже, Қарқара, Ассы, Жаманты, Қастек, Тарғап, Көкөзек, Белбұлақ, өзендерінің, Сасықкөл, Жалаңашкөл көлдерінің және Күрті, Бартоғай су қоймаларында су қорғау аймақтары мен белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану режимін белгілеу туралы
Алматы облысы әкімдігінің 2011 жылғы 21 қарашадағы N 246 қаулысы. Алматы облысының Әділет департаментінде 2011 жылы 22 желтоқсанда N 2083 тіркелді
РҚАО ескертпесі.
Мәтінде авторлық орфография және пунктуация сақталған.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су Кодексінің 39-бабының 2-тармағына және 116-бабының 2-тармағына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27-бабының 8-1 тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 16 қаңтардағы "Су қорғау аймақтары мен белдеулерін орнату Ережесін бекіту туралы" № 42 қаулысына сәйкес, су объектілерін санитарлық-гигиеналық және экологиялық талаптарға сәйкес ұстау үшін, жер үсті суларының ластануын, қоқыстануының және сарқылуының алдын алу үшін, сонымен бірге жануарлар мен өсімдіктер әлемін сақтау мақсатында Алматы облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Бекітілген жобалау құжаттамаларының негізінде, су объектілерінің су қорғау аймақтары мен белдеулері 1 қосымшаға сәйкес белгіленсін:
1) Үлкен Алматы өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы;
2) Түрген өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы;
3) Шелек өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы;
4) Ақсай өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы;
5) Ашыбұлақ өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы;
6) Шарын өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
7) Текес өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
8) Күрті өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
9) Ақсу өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
10) Басқан өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
11) Үсек өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.

12) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Тентек;
13) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Чиже;
14) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Сарканд;
15) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Лепсы;
16) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Хоргос;
17) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Борохудзир;
18) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Биен;
19) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Кызылагаш;
20) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Акешки;
21) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Чинжалы;
22) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Муканчи;
23) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Узынкаргалы;
24) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Копа;
25) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Жирен-Айгыр;
26) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Чемолган;
27) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Биже;
28) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Каркара;
29) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Ассы;
30) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Жаманты;
31) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Кастек;
32) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Таргап;
33) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Кукузек;
34) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос реки Бельбулак;
35) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос озера Сасыкколь;
36) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос озера Жаланашколь;
37) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос Куртинского водохранилища;
38) рабочий проект по установлению водоохранных зон и полос Бартогайского водохранилища.
2. Установить режим хозяйственного использования в пределах водоохранных зон и полос водных объектов, согласно приложения 2.

12) Тентек өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
13) Шиже өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
14) Сарқан өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
15) Лепсы өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
16) Қорғас өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
17) Борохудзир өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
18) Бүиен өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
19) Қызылағаш өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
20) Ақешкі өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
21) Шынжалы өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
22) Мақаншы өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
23) Ұзынқарғалы өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
24) Қопа өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
25) Жирен-Айғыр өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
26) Шамалған өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
27) Біже өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
28) Қарқара өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
29) Ассы өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
30) Жаманты өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
31) Қастек өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
32) Тарғап өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
33) Көкөзек өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
34) Белбұлақ өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
35) Сасықкөл көлінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
36) Жалаңашкөл көлінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
37) Күрті су қоймасының су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
38) Бартоғай су қоймасының су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыс жобасы.
2. Су объектілерінің су қорғау аймақтары мен белдеулері шеңберінде шаруашылыққа пайдалану режимі 2 қосымшаға сәйкес белгіленсін.

3. Управлению земельных отношений Алматинской области совместно с дочерним государственным предприятием "Алматы научно-производственный центр зем" (по согласованию) отразить на картографических материалах границы водоохранных зон и полос и внести изменения в земельно-учетную документацию, согласно утвержденных проектов.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Досымбекова Т.Д.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Алматинской
области                                    А. Мусаханов
Приложение 1
к постановлению
акимата Алматинской области
N 246 от 21 ноября 2011 года
"Об установлении водоохранных зон и полос,
режима их хозяйственного использования
в пределах административных границ
Алматинской области на реках Большая
Алматинка, Тургень, Чилик, Аксай, Ащибулак,
Шарын, Текес, Курты, Аксу, Баскан, Усек, Тентек,
Чиже, Сарканд, Лепсы, Хоргос, Борохудзир, Биен,
Кызылагаш, Акешки, Чинжалы, Муканчи,
Узынкаргалы, Копа, Жирен-Айгыр, Чемолган,
Биже, Каркара, Ассы, Жаманты, Кастек,
Таргап, Кукузек, Бельбулак, на озерах
Сасыкколь, Жаланашколь, Куртинском и
Бартогайском водохранилищах"
Водоохранная зона и полоса в пределах административных границ
Алматинской области на реках Большая Алматинка, Тургень, Чилик,
Аксай, Ащибулак, Шарын, Текес, Курты, Аксу, Баскан, Усек,
Тентек, Чиже, Сарканд, Лепсы, Хоргос, Борохудзир, Биен,
Кызылагаш, Акешки, Чинжалы, Муканчи, Узынкаргалы, Копа,
Жирен-Айгыр, Чемолган, Биже, Каркара, Ассы, Жаманты, Кастек,
Таргап, Кукузек, Бельбулак, на озерах Сасыкколь, Жаланашколь и
Куртинском, Бартогайском водохранилищах.
N п/п
Водный объект
Ширина водоохранной зоны, метр
Ширина водоохранной полосы, метр
1
2
3
4
1
Река Большая Алматинка

3. Алматы облысының жер қатынастары жөніндегі басқармасы (Б.И. Жүнісов) "Алматы жер ғылыми өндірістік орталығы" еншілес мемлекеттік кәсіпорнымен (Б.Т. Ахшанов) бірлесе отырып, бекітілген жобаларға сәйкес су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шекарасын картографиялық материалдарға түсірсін және жер-есепке алу құжаттарына өзгерістер енгізсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Т. Д. Досымбековқа жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы облысының
әкімі                                      А. Мусаханов
Алматы облысы әкімдігінің
2011 жылғы 21 қарашадағы
"Алматы облысының әкімшілік
шекарасындағы Үлкен Алматы,
Түрген, Шелек, Ақсай, Ашыбұлақ,
Шарын, Текес, Күрті, Ақсу, Басқан,
Үсек, Тентек, Шіже, Сарқан, Лепсі,
Қорғас, Борохудзир, Биен, Қызылағаш,
Ақешкі, Шынжалы, Мақаншы, Ұзынқарғалы,
Қопа, Жирен-Айғыр, Шамалған, Біже,
Қарқара, Ассы, Жаманты, Қастек,
Тарғап, Көкөзек, Белбұлақ, өзендерінің,
Сасықкөл, Жалаңашкөл, көлдерінде
Күрті және Бартоғай су қоймаларында
су қорғау аймақтары мен белдеулерін
белгілеу және оларды шаруашылыққа
пайдалану режимі туралы" 246 қаулысына
1-қосымша
Алматы облысының әкімшілік шекарасындағы Үлкен Алматы, Түрген,
Шелек, Ақсай, Ашыбұлақ, Шарын, Текес, Күрті, Ақсу, Басқан,
Үсек, Тентек, Шіже, Сарқан, Лепсі, Қорғас, Борохудзир, Биен,
Қызылағаш, Ақешкі, Шынжалы, Мақаншы, Ұзынқарғалы, Қопа,
Жирен-Айғыр, Шамалған, Біже, Қарқара, Ассы, Жаманты, Қастек,
Тарғап, Көкөзек, Белбұлақ өзендерінің, Сасықкөл, Жалаңашкөл
көлдерінің, Күрті және Бартоғай су қоймаларында су қорғау
аймақтары мен белдеулері
№ п/п
Су объектілері
Су қорғау аймақтарының ені, метр
Су қорғау белдеулерінің ені, метр
1
2
3
4
1
Үлкен Алматы өзені

500
35-100
Приложение 2
к постановлению
акимата Алматинской области
N 246 от 21 ноября 2011 года
"Об установлении водоохранных зон и полос,
режима их хозяйственного использования
в пределах административных границ
Алматинской области на реках Большая
Алматинка, Тургень, Чилик, Аксай, Ащибулак,
Шарын, Текес, Курты, Аксу, Баскан, Усек, Тентек,
Чиже, Сарканд, Лепсы, Хоргос, Борохудзир, Биен,
Кызылагаш, Акешки, Чинжалы, Муканчи,
Узынкаргалы, Копа, Жирен-Айгыр, Чемолган,
Биже, Каркара, Ассы, Жаманты, Кастек,
Таргап, Кукузек, Бельбулак, на озерах
Сасыкколь, Жаланашколь, Куртинском и
Бартогайском водохранилищах"
Режим хозяйственного использования водоохранных зон и полос
1. Настоящий режим разработан в соответствии с Водным Кодексом Республики Казахстан, техническими указаниями по проектированию водоохранных зон и полос поверхностных водных объектов и на основании утвержденных проектов.
2. В пределах водоохранных полос запрещаются:
1) хозяйственная и иная деятельность, ухудшающая качественное и гидрологическое состояние (загрязнение, засорение, истощение) водных объектов;
2) строительство и эксплуатация зданий и сооружений, за исключением водохозяйственных и водозаборных сооружений и их коммуникаций, мостов, мостовых сооружений, причалов, портов, пирсов и иных объектов транспортной инфраструктуры, связанных с деятельностью водного транспорта, а также рекреационных зон на водном объекте;
3) предоставление земельных участков под садоводство и дачное строительство;
4) эксплуатация существующих объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
5) проведение работ, нарушающих почвенный и травяной покров (в том числе распашка земель, выпас скота, добыча полезных ископаемых), за исключением обработки земель для залужения отдельных участков, посева и посадки леса;
6) устройство палаточных городков, постоянных стоянок для транспортных средств, летних лагерей для скота;
7) применение всех видов удобрений.
3. В пределах водоохранных зон запрещаются:
1) ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
2) проведение реконструкции зданий, сооружений, коммуникаций и других объектов, а также производство строительных, дноуглубительных и взрывных работ, добыча полезных ископаемых, прокладка кабелей, трубопроводов и других коммуникаций, буровых, земельных и иных работ без проектов, согласованных в установленном порядке с местными исполнительными органами, уполномоченным органом, уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды, центральным уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами, уполномоченными органами в области энергоснабжения и санитарно-эпидемиологического благополучия населения и другими заинтересованными органами;

500
35-100
Алматы облысы әкімдігінің
2011 жылғы 21 қарашадағы
"Алматы облысының әкімшілік
шекарасындағы Үлкен Алматы,
Түрген, Шелек, Ақсай, Ашыбұлақ,
Шарын, Текес, Күрті, Ақсу, Басқан,
Үсек, Тентек, Шіже, Сарқан, Лепсі,
Қорғас, Борохудзир, Биен, Қызылағаш,
Ақешкі, Шынжалы, Мақаншы, Ұзынқарғалы,
Қопа, Жирен-Айғыр, Шамалған, Біже,
Қарқара, Ассы, Жаманты, Қастек,
Тарғап, Көкөзек, Белбұлақ, өзендерінің,
Сасықкөл, Жалаңашкөл, көлдерінде
Күрті және Бартоғай су қоймаларында
су қорғау аймақтары мен белдеулерін
белгілеу және оларды шаруашылыққа
пайдалану режимі туралы" 246 қаулысына
2-қосымша
Су қорғау аймақтары мен белдеулерін шаруашылықта пайдалану
режимі
1. Осы режим Қазақстан Республикасының Су Кодексіне, жер үсті су нысандарының су қорғау аймақтары мен белдеулерін жобалау жөніндегі техникалық нұсқаулықтарға сәйкес және бекітілген жобалар негізінде әзірленді.
2. Су қорғау белдеулерінің шегінде:
1) су объектілерінің сапалық және гидрологиялық жай-күйін нашарлататын (ластану, қоқыстану, сарқылу) шаруашылық қызметіне немесе өзге де қызметке;
2) су шаруашылығы және су жинайтын құрылыстар мен олардың коммуникацияларын, көпірлерді, көпір құрылыстарын, айлақтарды, порттарды, пирстерді және су көлігі қызметіне байланысты өзге де көлік инфрақұрылымдары объектілерін, сондай-ақ су объектісіндегі рекреациялық аймақтарды қоспағанда, ғимараттар мен құрылыстарды салуға және пайдалануға;
3) бау-бақша егуге және саяжай салуға жер учаскелерін беруге;
4) су объектілерінің және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген қазіргі бар объектілерді пайдалануға;
5) жекелеген учаскелерді шалғындандыруға, егін егуге және ағаш отырғызуға арналған жерлерді өңдеуді қоспағанда, топырақ және өсімдік қабатын бұзатын жұмыстарды жүргізуге (оның ішінде жер жыртуға, мал жаюға, пайдалы қазбаларды өндіруге);
6) шатыр қалашықтарын, көлік құралдары үшін тұрақты тұрақтарды, малдың жазғы жайылым қостарын орналастыруға;
7) тыңайтқыштардың барлық түрлерін қолдануға тыйым салынады.
3. Су қорғау аймақтарының шегінде:
1) су объектілерін және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануы мен қоқыстануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген жаңа және реконструкцияланған объектілерді пайдалануға беруге;
2) ғимараттарға, құрылыстарға, коммуникацияларға және басқа да объектілерге реконструкция жүргізуге, сондай-ақ құрылыс, су түбін тереңдету және жарылыс жұмыстарын жүргізуге, пайдалы қазбалар өндіруге, кәбіл, құбыр және басқа да коммуникацияларды төсеуге, белгіленген тәртіппен жергілікті атқарушы органдармен, уәкілетті органмен, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен, жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен, энергиямен жабдықтау және халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органдармен және басқа да мүдделі органдармен келісілген жобасы жоқ бұрғылау, жер қазу және өзге де жұмыстар жүргізуге;

3) размещение и строительство складов для хранения удобрений, пестицидов, ядохимикатов и нефтепродуктов, пунктов технического обслуживания, мойки транспортных средств и сельскохозяйственной техники, механических мастерских, устройство свалок бытовых и промышленных отходов, площадок для заправки аппаратуры пестицидами и ядохимикатами, взлетно-посадочных полос для проведения авиационно-химических работ, а также размещение других объектов, отрицательно влияющих на качество воды;
4) размещение животноводческих ферм и комплексов, накопителей сточных вод, полей орошения сточными водами, кладбищ, скотомогильников, а также других объектов, обусловливающих опасность микробного загрязнения поверхностных и подземных вод;
5) выпас скота с превышением нормы нагрузки, купание и санитарная обработка скота и другие виды хозяйственной деятельности, ухудшающие режим водоемов;
6) применение способа авиаобработки ядохимикатами и авиаподкормки минеральными удобрениями сельскохозяйственных культур и лесонасаждений на расстоянии менее двух тысяч метров от уреза воды в водном источнике;
7) применение пестицидов, на которые не установлены предельно допустимые концентрации, внесение удобрений по снежному покрову, а также использование в качестве удобрений необезвреженных навозосодержащих сточных вод и стойких хлорорганических ядохимикатов.

3) тыңайтқыштар, пестицидтер, улы химикаттар мен мұнай өнімдерін сақтайтын қоймаларды, көлік құралдары мен ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету, оларды жуу пункттерін, механикалық шеберханаларды, тұрмыстық және өнеркәсіп қалдықтарын төгетін құрылғыны, аппаратураларды пестицидтермен және улы химикаттармен толтыратын алаңдарды, авиациялық-химиялық жұмыстар жүргізуге арналған ұшу-қону жолақтарын орналастыруға және салуға, сондай-ақ судың сапасына кері әсер ететін басқа да объектілерді орналастыруға;
4) мал шаруашылығы фермалары мен кешендерін, сарқынды су жинағыштарды, сарқынды сумен суарылатын егістіктерді, зираттарды, мал көмінділерін, сондай-ақ жер үсті және жерасты суларының микробпен ластану қаупіне себепші болатын басқа да объектілерді орналастыруға;
5) жүктелім нормасынан асырып мал жаюға, су тоғандарының режимін нашарлататын мал тоғыту мен санитариялық өңдеуге және шаруашылық қызметінің басқа да түрлеріне;
6) су көздеріндегі су кемерінен екі мың метрге жетпейтін қашықтықта орналасқан ауыл шаруашылығы дақылдары мен орман екпелерін улы химикаттармен авиациялық өңдеу және авиация арқылы минералдық тыңайтқыштармен қоректендіру тәсілін қолдануға;
7) концентрациясының жол берілетін шегі белгіленбеген пестицидтерді қолдануға, қардың үстіне тыңайтқыш себуге, сондай-ақ залалсыздандырылмаған көң қосылған сарқынды суды және тұрақты хлорорганикалық улы химикаттарды тыңайтқыш ретінде пайдалануға тыйым салынады.