Об утверждении Правил содержания кошек и собак в населенных пунктах Панфиловского района
Решение маслихата Панфиловского района Алматинской области от 26 сентября 2011 года N 4-51-312. Зарегистрировано Управлением юстиции Панфиловского района Департамента юстиции Алматинской области 04 ноября 2011 года N 2-16-140. Утратило силу решением маслихата Панфиловского района Алматинской области от 23 июля 2012 года N 5-8-53
Сноска. Утратило силу решением маслихата Панфиловского района Алматинской области от 23.07.2012 года N 5-8-53
Примечание РЦПИ:
В тексте сохранена авторская орфография и пунктуация.
В соответствии с пунктом 2 статьи 3 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" от 30 января 2001 года, подпунктом 8) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года Панфиловский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания кошек и собак в населенных пунктах Панфиловского района.
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Председатель сессии                        К. Илахунов
Секретарь
районного маслихата                        Т. Оспанов
СОГЛАСОВАНО:
Начальник Панфиловской
районной Территориальной
инспекции комитета государственной
инспекции в агропромышленном
комплексе Министерства
сельского хозяйства
Республики Казахстан                       Келдибеков Шаймурат Султанович
26 сентября 2011 года
Начальник
Государственного учреждения
"Отдел сельского хозяйства
и ветеринарии
Панфиловского района"                      Абдукаримов Азат Нурахметович
26 сентября 2011 года
Начальник Панфиловского
районного отдела внутренних дел            Амиров Мейрамбай Кенжебаевич
26 сентября 2011 года
Начальник управления
Государственной санитарно-
эпидемиологического надзора
по Панфиловскому району                    Смагулов Ергали Кабдиевич
26 сентября 2011 года
Утвержден решением
Панфиловского районного
маслихата от 26 сентября
2011 года N 4-51-312
"Об утверждении Правил
содержания кошек и собак
в населенных пунктах
Панфиловского района"
ПРАВИЛА
содержания собак и кошек в населенных пунктах Панфиловского
района
Настоящие Правила содержания собак и кошек в населенных пунктах Панфиловского района (далее-Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "О ветеринарии", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" и Уголовным кодексом Республики Казахстан. Правила регулируют порядок содержания собак и кошек в населенных пунктах Панфиловского района и проведение профилактических мероприятий против заболеваний животных в целях обеспечения безопасности населения.
Данные Правила распространяются на всех владельцев собак и кошек, юридических и физических лиц независимо от форм собственности (за исключением предприятий, организаций и учреждений Министерства обороны, Комитета национальной безопасности, Министерства внутренних дел, Министерства по чрезвычайным ситуациям, выполняющих работу по спасению людей, а также по борьбе с преступностью и охране общественного порядка), а также на всех лиц, выгуливающих собак и кошек (далее - Владельцы).
Глава 1. Общие положения
Настоящие Правила действуют на территории Панфиловского района. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
собака - домашнее животное, млекопитающее, семейства волчьих, независимо от размеров, окраса и иных признаков;
кошка - домашнее животное, млекопитающее, семейства кошачьих, независимо от размеров, окраса и иных признаков;
владелец животного - лицо, которому принадлежит собака или кошка, или лицо, которое занимается содержанием животных на основании аренды или других аналогичных отношений по соглашению с владельцем;
безнадзорное животное-незарегистрированное животное, у которого невозможно установить владельца, животное, убежавшее от владельца, которое находится без надзора со стороны владельца или ответственного лица;
выгул собак и кошек - пребывание животных вне помещения, являющегося собственностью владельца либо арендуемого владельцем у другого лица, а также пребывание собак и кошек на специально отведенных территориях.
Глава 2. Порядок регистрации собак и кошек

Панфилов ауданының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды ұстау Ережесін бекіту туралы
Алматы облысы Панфилов аудандық мәслихатының 2011 жылғы 26 қыркүйектегі N 4-51-312 шешімі. Алматы облысының Әділет департаменті Панфилов ауданының Әділет басқармасында 2011 жылы 04 қарашада N 2-16-140 тіркелді. Қолданылу мерзімінің аяқталуына байланысты қаулының күші жойылды - Алматы облысы панфилов аудандық мәслихатының 2012 жылғы 23 шілдедегі N 5-8-53 шешімімен
Ескерту. Қолданылу мерзімінің аяқталуына байланысты қаулының күші жойылды - Алматы облысы Панфилов аудандық мәслихатының 23.07.2012 N 5-8-53 шешімімен.
РҚАО ескертпесі.
Мәтінде авторлық орфография және пунктуация сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Кодексiнiң 3-бабының 2-тармағына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Заңының 6-бабының 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес Панфилов аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қосымша берiлген Панфилов ауданының елдi мекендерiнде иттер мен мысықтарды ұстау Ережесi бекітілсін.
2. Осы шешiм мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаты
сессиясының төрағасы                       К. Илахунов
Аудандық
мәслихаттың хатшысы                        Т. Оспанов
КЕЛІСІЛДІ:
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы Министрлігі
агроөнеркәсіптік кешендегі
мемлекеттік инспекция комитетінің
Панфилов аудандық аумақтық
инспекциясының бастығы                     Келдібеков Шаймұрат Сұлтанұлы
26 қыркүйек 2011 жыл
"Панфилов ауданының
ауыл шаруашылығы және
ветеринария бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің бастығы            Абдукаримов Азат Нұрахметұлы
26 қыркүйек 2011 жыл
Панфилов аудандық ішкі
істер бөлімінің бастығы                    Әміров Мейрамбай Кенжебайұлы
26 қыркүйек 2011 жыл
Панфилов ауданы бойынша
мемлекеттік санитарлық-
эпидемиологиялық қадағалау
басқармасының бастығы                      Смағұлов Ерғали Қабдиұлы
26 қыркүйек 2011 жыл
Панфилов аудандық мәслихатының
2011 жылғы 26 қыркүйекте
қабылдаған "Панфилов ауданының
елдi мекендерiнде иттер мен
мысықтарды ұстау Ережесiн бекіту
туралы" N 4-51-312 шешiмiмен
бекітілген
Панфилов ауданының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды ұстау
ЕРЕЖЕСI
Осы Панфилов ауданының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды ұстау Ережесі (бұдан әрі-Ереже) "Ветеринария туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына, "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексiне және Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодекстерiне сәйкес әзiрленген. Ереже Панфилов ауданының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды ұстау және аудан тұрғындарының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында жануарлар ауруларына қарсы алдын алу iс-шараларын өткiзу тәртiбiн реттейдi.
Осы Ереже барлық иттер мен мысықтардың иелерiне, меншiк түрiне қарамастан заңды және жеке тұлғаларға (Қорғаныс министрлiгi, Ұлттық қауiпсiздiк комитетi, Iшкi iстер министрлiгi, Төтенше жағдайлар министрлiктерiнiң мекемелерi мен ұйымдары, сондай-ақ адамдарды құтқару, қылмысқа қарсы күрес және қоғамдық тәртiптi сақтау қызметiндегiлерден басқа), сондай-ақ иттер мен мысықтарды серуенге алып шығатын барлық тұлғаларға (бұдан әрi - Иелер) қолданылады.
1 тарау. Жалпы ережелер
Осы Ереже Панфилов ауданының аумағында әрекет етедi. Осы Ережеде келесi түсiнiктер қолданылады:
ит - үй жануары, сүт қоректi, қасқыр тектес жануарлар, көлемiне, түсiне және басқа да белгiлерiне қарамастан;
мысық - үй жануары, сүт қоректi, мысық тектес жануарлар, көлемiне, түсiне, және басқа да белгiлерiне қарамастан;
жануардың иесi - ит пен мысықтың асыраушы, күтушi адам не болмаса иесiнiң келiсiммен жалға алушы және осыған ұқсас әрекеттегi адам;
иесiз жануарлар - тiркеуде жоқ, иелерiн анықтау мүмкiн болмаған, иелерiнен адасқан не болмаса қашып кеткен, иесi немесе жануарға жауапты адам тарапынан қараусыз жүрген жануарлар;
иттер мен мысықтарды серуенге шығару - иесiнiң меншiгi болып табылатын немесе басқа тұлғадан жалға алып отырған орын-жайдан тыс жерде болуы және иттер мен мысықтардың арнайы белгiленген аумақтарда серуендеуi болып табылады.
2 тарау. Иттер мен мысықтарды тiркеуге алудың тәртiбi

1. Все служебные, сторожевые, охотничьи собаки и собаки, требующих особой ответственности владельцев, принадлежащие населению, предприятиям, организациям и учреждениям, независимо от породы, а также кошки подлежат учету и регистрации в органе регистрации сельскохозяйственных и домашних животных Панфиловского района.
2. Каждому зарегистрированному домашнему животному присваивается идентификационный номер, который сохраняется на протяжении всей его жизни. При регистрации собак и кошек владельцу выдается ветеринарный паспорт установленного образца за счет владельца животного.
3. Все собаки с трехмесячного, а кошки с двухмесячного возраста подлежат первичной регистрации и ежегодной перерегистрации.
4. При приобретении и перемене места жительства владельцев домашние животные регистрируются в двухнедельный срок. При регистрации и перерегистрации собак и кошек владельцы представляют следующие документы и сведения: удостоверение личности владельца, регистрационный номер налогоплательщика, адрес местожительства, контактный телефон, породу собаки и кошки, пол, кличку, дату рождения, окрас, особые признаки или описание животного.
5. При гибели домашнего животного ветеринарный паспорт сдается в орган или учреждение, где ранее было зарегистрировано животное.
6. Регистрационный орган информируется о выбытии (продажа, пропажа, гибель, передача другому лицу) животного для снятия его с учета или перерегистрации.
Глава 3. Содержание собак и кошек
7. Покупка и продажа собак и кошек, передача их другому лицу, а также перевозка всеми видами транспорта в пределах района разрешается лишь при наличии ветеринарного паспорта на животное с отметками в нем даты вакцинации против бешенства и инфекционных заболеваний. При вывозе из населенного пункта и ввозе из других регионов владельцам собак и кошек необходимо иметь ветеринарное свидетельство с отметками о состоянии их здоровья и о проведении вакцинации не более чем за 12 месяцев и не менее чем за 30 дней до ввоза.
Собаки, принадлежащие гражданам, предприятиям, учреждениям и организациям, начиная с трехмесячного возраста, независимо от породы, подлежат вакцинации против бешенства и по эпизоотическим показаниям против лептоспироза, микроспории, а также исследованию на гельминты либо профилактической дегельминтизации.
Кошки начиная с двухмесячного возраста подлежат вакцинации против инфекционных заболеваний, общих для животных и людей, по эпизоотическим показаниям против микроспории, исследованию на гельминтозы.
8. Владельцем собаки (за исключением собак, требующих особой ответственности владельца) может являться лицо, достигшее 14-летнего возраста, имеющее письменное разрешение родителей (для регистрации собаки на свое имя).

1. Панфилов ауданының тұрғындарындағы, кәсiпорындардағы, мекемелердегi, ұйымдардағы қызметтiк, күзеттiк, аңшылық иттер және иелердiң ерекше жауапкершiлiгiн қажет ететiн иттер, сол сияқты мысықтардың барлық түрлерi Панфилов ауданының ауыл шаруашылық және үй жануарларын тiркеу жүргiзетiн органда тiзiмдiк есепке алынуы тиiс.
2. Әрбiр тiркеуден өткен үй жануарларына бiрдейлендiру реттiк саны берiледi, бұл реттiк сан оның бүкiл өмiр сүру кезеңiне сақталады. Ит пен мысықты тiркеу барысында иелерiнiң есебiнен ветеринарлық құжат берiледi.
3. Барлық иттер үш айлық жасынан, мысықтар екi айлық жасынан бастап алғашқы тiркеуден және жыл сайын қайта тiркеуден өтуi тиiс.
4. Ит пен мысықты тiркеуден өткiзу және қайта тiркеу кезiнде иелерi келесi құжаттар мен мәлiметтерді ұсынуы қажет: иесiнiң жеке басының куәлігі, салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi, мекен-жайы, байланыс телефоны, ит пен мысықтың туылған күнi, түрi, түсi, жынысы, лақап аты, ерекше белгiлерi немесе жануардың сипаты.
5. Үй жануары өлiп қалған жағдайда ветеринарлық құжат жануар бұрын тiркеу жүргiзген органға немесе мекемеге тапсырылады.
6. Тiркеушi орган жануардың шығу (сатылу, жоғалу, өлу, басқа бiр адамға тапсырылу) жағдайларында тiркеуден шығару үшiн немесе қайта тiркеуi үшiн хабарлануы керек.
3 тарау. Иттер мен мысықтарды ұстау
7. Иттер мен мысықтарды сатып алу мен сату, басқа бiр адамға тапсыру, барлық көлiк түрлерiмен аудан iшiнде тасымалдау әрекеттерi құтырма және басқа да жұқпалы ауруларға қарсы егiлген уақыты белгiленген жануардың ветеринарлық құжаты болған жағдайда ғана рұқсат етiледi. Иттер мен мысықтарды елдi мекендерден тысқары жерлерге тасымалдау кезiнде және басқа аймақтардан әкелген жағдайда, иелерi жануардың денсаулығы және егу жұмыстарының жүргiзiлгендiгi жөнiнде, яғни жұқпалы ауруларға қарсы 12 айдан аспаған мерзiмде не болмаса жолға шығардан 30 күн бұрын егiлгендiгi жөнiндегi мәлiмет толтырылған ветеринарлық куәлiгiнiң болуы тиiс.
Тұрғындарға, кәсiпорындарға, мекемелер мен ұйымдарға тиесiлi иттердiң барлық түрлерi үш айлық мерзiмiнен бастап, құтырма ауруына және эпизоотиялық көрсеткiштерге сәйкес лептоспироз, микроспория ауруларына қарсы егiлуi және гельминттердiң болмауына тексерiлуге тиiс немесе профилактикалық алдын-алу шаралары қолданылуы тиiс.
Мысықтар туылғаннан екi айлық мерзiмнен бастап адамдар мен жануарларға бiрдей жұқпалы ауруларға, эпизоотиялық көрсеткiштерге сәйкес микроспорияға қарсы егiлуге, гельминттердiң болмауына тексерiлуге тиiстi.
8. Иттiң иесi ретiнде (иелердiң ерекше жауапкершiлiгiн қажет ететiн иттердiң түрлерiнен басқа) 14 жасқа толған, ата-анасының жазбаша рұқсаты бар (иттi өз атына тiркеу үшiн) тұлға болуы мүмкiн.

9. Содержание собак и кошек разрешается при условии соблюдения санитарно-гигиенических, зоогигиенических требований и настоящих Правил:
1) в жилых помещениях, занятых одной семьей;
2) в жилых помещениях, занятых несколькими семьями, лишь на своей жилой площади (с письменного согласия всех проживающих в квартире);
3) при предприятиях, организациях, учреждениях собак на привязи или в вольерах, и в условиях, исключающих возможность причинения беспокойства и создания опасности для окружающих.
10. Одна семья в квартире многоквартирного жилого дома может содержать не более двух взрослых собак крупных и средних пород и трех кошек, приплодов до трех месячного возраста. Щенки и котята старше трех месячного возраста должны быть переданы новым владельцам или предприятиям, занимающимися отловом и содержанием безнадзорных животных.
11. Не допускается содержание собак и кошек в местах общего пользования (кухни, коридоры, лестничные площадки, подвалы, чердаки, лоджии, балконы и другие подсобные помещения), на придомовых территориях (кроме придомовых территорий домов индивидуального жилищного фонда), в гостиницах и в коридорах общежитий.
12. Допускается поселение в гостинице владельца с собакой или кошкой по согласованию с администрацией и при соблюдении санитарно-гигиенических правил.
13. Собак и кошек разрешается содержать в домах индивидуального жилищного фонда, в здании и на прилегающей к нему территории только с разрешения владельца этой территории или с согласия другого правомочного лица. Собаки должны содержаться на хорошо огороженной территории, ограждение должно исключить побег животного, нападения на людей или других животных, нанесения покусов прохожим. О наличии собаки на территории должна быть сделана предупреждающая табличка при входе размером не менее 20 х 30 сантиметров с изображением собаки и надписью "Ит күзетедi! Охраняется собакой!".
14. Содержание более двух собак может быть разрешено в домах индивидуального жилищного фонда, если условия содержания животных соответствуют зоогигиеническим и санитарно-гигиеническим нормам.
15. Разрешается содержать собак и кошек в зооуголках, "живых уголках" детских и подростковых учреждений, летних и зимних оздоровительных санаторно-курортных учреждениях с разрешения санитарно-эпидемиологической и ветеринарной служб.
16. Не допускается содержание незарегистрированных (не состоящих на учете) и невакцинированных собак и кошек.
17. Не допускается разведение и отлов собак и кошек с целью использования их шкур и мяса для реализации, переработки и потребления.

9. Иттер мен мысықтарды ұстауға санитарлық-гигиеналық, зоогигиеналық талаптарды және осы Ереженi сақтаған жағдайда рұқсат етiледi:
1) бiр ғана от басынан тұратын тұрғын үй-жайларда;
2) бiрнеше от басынан тұратын тұрғын үй-жайларда, тек өзiне тиесiлi аумағында ұстауға (пәтер тұрғындарының жазбаша келiсiмiмен);
3) мекемелерде, ұйымдарда иттердi байлаулы түрде немесе торда, яғни қоршаған ортаға, адамдарға қауiпсiздiк келтiрмейтiн және тыныштық сақталған жағдайда ұсталады.
10. Көп қабатты, көп пәтерлi тұрғын үйдегi бiр отбасына саны екiден көп емес үлкен және орта мөлшердегi ересек иттер мен үш мысықты, үш айлық мерзiмге дейiнгi күшiктердi ұстауға рұқсат етiледi. Үш айдан асқан күшiктер мен мысықтар жаңа иелерiне берiлуi немесе қараусыз иттер мен мысықтарды ұстаумен және аулаумен айналысатын мекемелерге тапсырылуы тиiс.
11. Иттер мен мысықтарды көпшiлiк пайдаланатын (ас әзiрлеуге арналған бөлмелерде, кiреберiстерде, баспалдақ алаңдарында, үйдiң шатырында, жертөлелерде, балконда және басқа да қосалқы үй-жайларда) орындарда және үй маңында (жеке тұрғын үй аумағынан басқа), қонақ үйлер мен жатақхана дәлiздерiнде ұстауға рұқсат етiлмейдi.
12. Қонақ үйлерде, қонақ үй әкiмшiлiгiнiң рұқсатымен және санитарлық-гигиеналық жағдайларды сақтаған жағдайда иелерi итiмен немесе мысығымен бiрге тұрақтай алады.
13. Иттер мен мысықтарды жекелеген тұрғын үй қорында, ғимараттарда, және оларға тиесiлi аумақтарда жердiң заңды иегерiнiң рұқсатымен немесе басқа да өкiлеттi тұлғаның келiсiмiмен ұстауға болады. Иттер жақсы қоршалған, яғни қашып кете алмайтындай, адамдарға не болмаса басқа жануарларға шабуылдауына мүмкіндік тудырмайтын аумақта ұсталуы тиiс. Осы аумақта иттiң бары жөнiнде кiреберiсте 20х30 сантиметр көлемiндегi, иттiң суретi бар "Ит күзетедi! Охраняется собакой!" деген жазуы бар ескерту тақта қойылуы шарт.
14. Жеке тұрғын үйлер қорында гигиеналық-санитарлық және зоогигиеналық талаптар сақталған жағдайда саны екiден көп иттердi ұстауға рұқсат етiледi.
15. Иттер мен мысықтарды зообұрыштарда, балалар және жасөспiрiмдерге арналған мекемелердiң "тiрi бұрыштарында", жазғы және қысқы сауықтыру орталықтарында (санаторийлер, демалыс үйлерi, пансионаттар) санитарлық-эпидемиологиялық және ветеринарлық қадағалау органдарының рұқсатымен ұстауға болады.
16. Тiркелмеген (есепке алынбаған) және жұқпалы ауруларға қарсы вакцина егiлмеген иттер мен мысықтарды ұстауға тыйым салынады.
17. Иттер мен мысықтарды олардың терiсiн пайдалану, етiн өңдеу, сату, тұтыну үшiн өсiруге не болмаса аулауға жол берiлмейдi.

18. На территории Панфиловского района не допускается организация и проведение собачьих боев и других мероприятий, допускающих жестокость по отношению к животным (за исключением проверки рабочих качеств собак по специальным правилам, что исключает увечье животного и позволяет провести правильный племенной отбор для разведения собак-охранников).
Глава 4. Содержание собак, требующих особой ответственности
владельца
19. В целях ведения учета породистых собак, склонных к проявлению повышенной агрессивности к людям и другим животным, содержание собак, требующих особой ответственности владельца, разрешается только после постановки на учет в органе регистрации сельскохозяйственных и домашних животных.
20. К породам собак, требующих особой ответственности владельца относятся: среднеазиатская овчарка, кавказская овчарка и прочие породы собак с высотой в холке более 50 сантиметров. Принадлежность собак к породе определяется на основании родословных документов, а в спорных случаях - экспертной комиссией при органе регистрации сельскохозяйственных и домашних животных.
21. Не разрешается приобретать, ввозить собак, требующих особой ответственности владельца на территорию района, содержать и разводить без согласования с органом регистрации сельскохозяйственных и домашних животных Панфиловского района.
22. Для согласования содержания собак, требующих особой ответственности владельца, потенциальному владельцу необходимо предъявить справки о не состоянии на учете в психоневрологическом и наркологическом диспансерах.
23. Не разрешается выгуливать собак, требующих особой ответственности владельца, детям и подросткам до 16 лет, а также лицам физическое состояние которых не может обеспечить безопасность окружающих.
24. Не разрешается приводить собак, требующих особой ответственности владельца в общественные места и другие места массового отдыха граждан, за исключением мест, специально отведенных жилищно-эксплуатационными органами по согласованию с местными исполнительными органами для выгула собак.
Глава 5. Порядок выгула собак и кошек
25. При выгуле собак владельцы должны соблюдать следующие требования:
1) Выводить собак и выгуливать их разрешается в наморднике (за исключением собак декоративных пород) и на коротком (до 1,5 метров) поводке в местах, не перечисленных в пункте 26 настоящих Правил, не создавая беспокойства и помех окружающим.
2) Выгул собак без поводка и намордника допускается лишь на огороженных территориях, дрессировочных площадках и предусмотренных местными исполнительными органами, кооперативами собственников квартир местах для свободного выгула.

18. Панфилов ауданының аумағында иттердiң төбелесiн ұйымдастыруға және өткiзуге, жануарларға қарсы қатыгез әрекеттер жасауға мүмкiншiлiк беретiн басқа да iс-шараларды өткiзуге жол берiлмейдi (қызметтегi, күзетке арналған иттердiң жұмыс қабiлеттiлiгiн тексеру мақсатында, иттердiң жарақат алмауын ескеретiн, дұрыс тұқымдық сұрыптауға арналған арнайы ережелер бойынша тексерулерден басқа).
4 тарау. Иесiнiң ерекше жауапкершiлiгiн қажет ететiн иттердi
ұстау
19. Адамдарға және басқа жануарларға қауiп туғызуға бейiм, ұстауда ерекше жауапкершiлiктi қажет ететiн асыл тұқымды иттердiң есебiн жүргiзу мақсатында, осындай иттердi өсiруге және ұстауға ауыл шаруашылық және үй жануарларын тiркейтiн органда тiркеуге алынғаннан кейiн ғана рұқсат етiледi.
20. Иесiнiң ерекше жауапкершiлiгiн қажет ететiн ит тұқымдарының түрлерiне: ортаазиялық овчарка, кавказдық овчарка сондай-ақ осы тұқымдардың будандастырылуынан туған, шоқтығының биiктiгi 50 сантиметрден жоғары иттер жатады. Иттiң қай тұқымға жататындығы тегiнiң құжаттарына қарап ажыратылады, ал даулы жағдайда ауыл шаруашылық және үй жануарларын тiркеу органының жанындағы сараптау комиссияның көмегiмен анықталады.
21. Иесiнiң ерекше жауапкершiлiгiн қажет ететiн иттердi Панфилов ауданының ауыл шаруашылық және үй жануарларын тiркейтiн органының келiсімісiз аудан аумағына әкелуге, ұстауға және өсiруге рұқсат берiлмейдi.
22. Иесiнiң ерекше жауапкершiлiгiн қажет ететiн иттердi ұстау үшiн болашақ иегер психоневрологиялық және нашақорлық диспансерлiк есепте тұрмағандығы туралы анықтама құжатын көрсету қажет.
23. Балаларға және 16 жасқа толмаған жасөспiрiмдерге, сонымен қатар денсаулық жағдайы қоғамдық қауiпсiздiктi қамтамасыз ете алмайтын азаматтарға иесiнiң ерекше жауапкершiлiгiн қажет ететiн иттердi серуенге шығаруға рұқсат берiлмейдi.
24. Иесiнiң ерекше жауапкершiлiгiн қажет ететiн иттердi тұрғын-үй пайдалану органдарының жергiлiктi атқарушы органдармен келiстiрiлген, иттердi серуендетуге арналған арнайы орындарынан басқа қоғамдық және көпшiлiк демалыс орындарына әкелуге рұқсат берiлмейдi.
5 тарау. Иттер мен мысықтарды серуенге шығарудың ретi
25. Иелерi иттi серуенге шығарғанда келесi талаптарды орындауы тиiс:
1) Иттердi тұмылдырықпен (декоративтi ит түрiнен басқасы) және қысқа (1,5 метрге дейiн) мойын жiппен, Ережедегi 26-тармақта көрсетiлген орындардан басқа жерлерде, қоршаған ортаны мазаламай, кедергі келтiрмей ертiп жүруге және серуенге шығаруға болады.
2) Иттердi тұмылдырықсыз және мойын жiпсiз тек арнайы қоршалған аумақтарда, жаттықтыру алаңдарында, жергiлiктi атқарушы органдары, пәтер иелерi кооперативтерi бекiткен еркiн серуен алаңдарында серуендеуге болады.

3) Владельцы собак должны постоянно иметь на собаке ошейник с закрепленным на нем жетоном с указанием клички собаки, ее породы, адресом и телефонами владельца. На жетоне по желанию владельца может быть указана и иная информация, касающаяся собаки.
4) Перевозка собак и кошек в городском общественном транспорте должна осуществляться на задних площадках при условии, исключающем беспокойство пассажиров. Собак декоративных пород и кошек допускается перевозить в сумках, в специальных клетках (контейнерах для переноса), либо на руках. Перевозка больных собак и кошек в общественном транспорте не допускается.
5) При выгуле собак и кошек около жилых домов владельцы собак и кошек должны обеспечивать тишину в период с 23.00. до 07.00 часов.
6) При отсутствии запрещающих надписей разрешается появление владельца с собакой в наморднике и на коротком поводке в учреждениях, непродовольственных магазинах, на почте и в других местах. Предприятиям, организациям и учреждениям необходимо помещать знаки о запрете посещения объектов с собаками и оборудовать места их привязи.
7) Собаку можно оставить на привязи в наморднике и на коротком поводке, исключающей произвольное развязывание, около здания на время, в течение которого владелец животного находится в помещениях этого здания, если при этом нет угрозы для других лиц, нарушения общественного порядка, движению и здоровью собаки. При этом собака не должна препятствовать проходу людей.
8) Собака может находиться в общественном месте без поводка только при исполнении служебных заданий.
26. Владельцы собак должны соблюдать следующие ограничения:
1) выгуливать собак, не прошедших вакцинацию от бешенства и исследования на токсоплазмоз;
2) выгуливать животных на детских дворовых площадках, спортивных площадках, территориях детских дошкольных и учебных заведений, лечебных учреждений, парках и в других местах массового отдыха граждан, в местах, где установлены запрещающие знаки, за исключением мест, разрешенных или специально отведенных для этих целей;
3) выгул собак и кошек на городских пляжах, купать и мыть животное в общественных местах купания, в прудах, фонтанах, водоемах и водозаборах;
4) приводить и содержать собак, кроме собак-поводырей для людей со слабым зрением, на предприятиях общественного питания, в торговых и производственных залах продовольственных магазинов, сервисного обслуживания, культурных учреждениях;
5) находиться с животным в местах скопления народа и на общественных мероприятиях, за исключением служебных собак, выполняющих работу по спасению людей, а также по борьбе с преступностью и охране общественного порядка и собак-поводырей для людей со слабым зрением.

3). Иттердiң иелерi әрдайым иттiң мойнына аты, түрi, иесiнiң мекен-жайы мен телефондары көрсетiлген жетон бекiтiлген қарғыбау тағуы керек. Иесiнiң тiлегi бойынша жетонда итке қатысты басқа да мәлiмет болуы мүмкiн.
4) Иттер мен мысықтарды қалалық қоғамдық көлiктерде тасымалдау көлiктiң артқы алаңдарында, жолаушылардың мазасын алмайтын жағдайда жүзеге асырылуы тиiс. Иттердiң декоративтi түрлерiн және мысықтарды сөмкеде, арнайы торларда (тасымалдауға арналған контейнерде), қолда алып тасымалдауға болады. Науқас иттер мен мысықтарды қоғамдық көлiкте тасымалдауға жол берiлмейдi.
5) Иттер мен мысықтарды тұрғын үйлердiң маңында серуендету кезiнде иттердiң иелерi 23.00. мен 07.00. сағат аралығында тыныштықты сақтауды қамтамасыз етуi тиiс.
6) Тыйым салған ескерту белгiсi жоқ мекемелер мен азық-түлiк сатпайтын дүкендерде, поштада және тағы басқа орындарда иелерi иттерiн қысқа мойын жiпте және тұмылдырықта ертiп жүруге болады. Кәсiпорындарға, ұйымдар мен мекемелерге нысандарға иттi ертiп келуге қарсы ескерту белгiлерiн қоюымен қатар иттердi байлап қалдыратын орындар жарақтауы қажет.
7) Иттi қысқа мойын жiппен және тұмылдырықпен, өздiгiнен шешiлiп кетпейтiндей, иесi ғимараттың iшiнде уақытша болған мерзiмге, егер де ит басқа тұлғаларға қауiп төнгiзбейтiн, қоғамдық тәрiптi бұзбайтын, қозғалыстарға және өзiне зиян келмейтiндей жағдайда байлаулы қалдыруына болады. Осы кезде ит жүргiншiлердiң жүрiп тұруына кедергi болмауы керек.
8) Ит қоғамдық орындарда қарғы баусыз тек қана қызметтiк тапсырмаларды орындау кезiнде ғана жүре алады.
26. Иттердiң иелерi келесi шектеулерді сақтауға тиiстi:
1) құтырма ауруына қарсы егiлмеген және токсоплазмозға тексерiлмеген иттердi серуендетуге;
2) жануарларды рұқсат етiлген немесе арнайы орындардан басқа, ауладағы балалар ойнайтын, спорттық алаңдарда, мектепке дейiнгi және оқу орындарының аумақтарында, емделу мекемелерiнiң, саябақтар мен қоғамдық демалыс орындарының алаңдарында, тыйым салынған ескерту белгiсi бар жерлерде серуендетуге;
3) Иттер мен мысықтарды қалалық жағажайда серуендетуге, көпшiлiк шомылатын жерлерде жуындыруға, тоғандарда, фонтандарда, су айдындары мен бөгеттерде шомылдыруға;
4) көзi нашар көретiн адамды жетектеушi иттен басқа иттердi қоғамдық тамақтану кәсiпорындарына, азық-түлiк дүкендерiнiң сауда жасау және өндiрiстiк орындарына, сервистiк қызмет көрсету мекемелерi мен мәдениет мекемелерiне әкелуге, ұстауға;
5) халық көп жиналатын орындарда және қоғамдық шаралар өтетiн жерлерде адамдарды құтқаруға арналған тапсырманы орындау барысындағы, қылмыспен күрес және қоғамдық тәртiптi сақтауға қатысатын, сондай-ақ көзi нашар көретiн адамды жетектеушi иттерден басқа жануарлармен бiрге болуға.

27. Не разрешается выгуливать собак и кошек и появляться с ними в общественных местах и транспорте лицам, находящимся в нетрезвом состоянии.
Глава 6. Владельцы собак и кошек
28. Зарегистрированные собаки и кошки являются собственностью их владельца и как всякая собственность охраняется законом.
29. Собака или кошка могут быть изъяты у владельца и умерщвлены в случаях установления заболеваний, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан "Об утверждении нормативных правовых актов в области ветеринарии" N 407 от 28 апреля 2003 года, по решению государственного ветеринарного инспектора территории или же по решению суда. В случае, если животное признано здоровым, оно возвращается владельцу. Собака или кошка также могут быть изъяты у владельца в случае нанесения ими покусов, царапин человеку, для проведения исследования на предмет наличия болезней, передающихся человеку, либо опасных заболеваний.
30. Владельцы собак и кошек обеспечивают следующее требования:
1) поведение собак и кошек, которое не причиняло бы беспокойства и не представляло бы опасности для окружающих;
2) принимать меры по недопущению шума в жилых помещениях;
3) не загрязнять дворы, подъезды, лестничные площадки, лифты, детские площадки, дорожки, тротуары, скверы, парки, зоны отдыха, а в случае загрязнения осуществлять незамедлительную уборку (в бумажные или полиэтиленовые пакеты);
4) содержать животных в условиях, соответствующих зоотехническим, зоогигиеническим и ветеринарно-санитарным требованиям по их видам и породам, соблюдать требования общественной безопасности;
5) содержать собак и кошек в соответствии с их биологическими потребностями, гуманно обращаться с ними, не оставлять без присмотра, предоставлять животным необходимое количество пищи, постоянный доступ к питьевой воде, не допускать жестокого обращения;
6) по требованию специалистов ветеринарных учреждений беспрепятственно предоставлять собак и кошек для осмотра, диагностических исследований и лечебно-профилактических обработок;
7) ежегодно, начиная с двух и трех месячного возраста, доставлять собак и кошек в ветеринарные клиники для осмотра и профилактических прививок против бешенства и других инфекционных заболеваний, с отметкой об этом в ветеринарном паспорте животного;
8) регулярно, не реже одного раза в квартал, проводить профилактическую обработку собак и кошек от кожных паразитов;
9) во всех случаях заболевания либо при подозрении на заболевание собак и кошек немедленно обращаться в ветеринарные учреждения, неукоснительно соблюдать рекомендации специалиста по результатам обследования;

27. Иесi мас болған жағдайда иттер мен мысықтарды ертiп жүруге және көпшiлiк жүретiн орындарда серуендетуге, көлiкте алып жүруiне рұқсат берiлмейдi.
6 тарау. Ит пен мысық иелерi
28. Тiркелген иттер мен мысықтар иесiнiң меншiгi болып табылады және кез-келген меншiк ретiнде заңмен қорғалады.
29. Ит немесе мысық Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылға 28 сәуірдегі "Ветеринария саласындағы нормативтік құқықтық кесімдерді бекіту туралы" N 407 қаулысымен бекiтiлген аурулар түрiмен ауырған деп танылған жағдайда, аумақтың мемлекеттiк ветеринарлық инспектордың шешiмiмен, немесе соттың шешiмi болған жағдайда ғана иесiнен алынып, жойылуы мүмкiн. Егер де ит науқас емес деп танылса, онда ол иесiне қайтарылуы тиiс. Сонымен қатар, ит немесе мысық иелерiнен адамға жарақат келтiрген жағдайларда, қауып алғанда, адамға берiлетiн аурулардың немесе қауiптi аурулардың болуын тексеру үшiн алынуы мүмкiн.
30. Иттер мен мысықтардың иелерi төмендегi талаптарды қамтамасыз етеді:
1) иттер мен мысықтардың қоршаған ортаға қолайсыздық келтiрмейтiн және қауiпсiздiк тудырмайтын, тыныштықты жағдайын қамтамасыз ету;
2) тұрғын үй-жайларда тыныштықты қамтамасыз ету;
3) алаңдарды, кiреберiстердi, сатылық торларды, лифтiлердi, балалар алаңдарын, жолдарды, тротуар, шағын гүлбақтарды, демалыс аумақтарын ластамау, ал ластанған жағдайда мiндеттi түрде жедел тазалауды жүзеге асыру (қағаз немесе полиэтилен пакеттерiн пайдалану);
4) жануарларды түрлерiне қарай зоотехникалық, зоогигиеналық және ветеринарлық-санитарлық талаптарға сәйкес ұстау, қоғамдық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету;
5) иттер мен мысықтарды олардың биологиялық қажеттiлiктерiне сай ұстау, оларға iзгiлiктi қарау, қараусыз қалдырмау, өздерiнiң жануарларына қажеттiлiгiне қарай тамақ беру, таза су iшуге жағдай жасау, ұрмау;
6) ветеринариялық мекемелер мамандарының талаптары бойынша иттер мен мысықтарды бақылау үшiн, диагностикалық зерттеу және емдеу, алдын-алу шараларын жүргiзу үшiн бөгетсiз берiлуi керек;
7) иттер мен мысықтарды жыл сайын екi, үш айлық мерзiмiнен бастап ветеринариялық емханаларға бақылау үшiн және құтырма ауруына және басқа да инфекциялық ауруларға қарсы алдын алу шараларын қолдануға әкелiп отыру, ветеринарлық құжатына жазбаларды белгiлеп отыру;
8) жүйелi түрде, тоқсанына кемiнде бiр рет иттер мен мысықтарға терi паразиттерiне қарсы алдын-алу шараларын қолданып отыруы керек;
9) иттер мен мысықтар ауырғанда немесе ауруға күдiктi болғанда жедел түрде ветеринарлық мекемелерге хабарласу, тексерiстердiң қорытындысы бойынша мамандардың ұсыныстарын мүлтiксiз сақтау;

10) при невозможности дальнейшего содержания собак и кошек передать его другому владельцу, зоозащитной организации или сдать в ветеринарное учреждение;
11) немедленно сообщать в ветеринарные учреждения о случаях гибели домашних животных или о подозрениях на заболевания бешенством и изолировать их до прибытия специалистов ветеринарных служб;
12) в случае гибели собаки или кошки по неизвестной причине, обратиться в ветеринарное учреждение или к лицензированному ветеринарному врачу для выяснения причины гибели.
31. Не разрешается выбрасывать трупы собак и кошек, осуществлять их захоронение на территории района. Трупы собак и кошек должны сдаваться в службы по отлову бродячих и сбору трупов павших животных или пункты утилизации с получением соответствующих документов.
Глава 7. Контроль за соблюдением Правил
32. Контроль за соблюдением жителями района, предприятиями, организациями и учреждениями Правил содержания собак и кошек в населенных пунктах Панфиловского района осуществляют государственные органы, уполномоченные на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
33. Кооперативы собственников квартир для осуществления контроля за выполнением Правил:
1) определяют места для выгула собак размером не менее 15х15 метров на территории, закрепленной за кооперативом собственников квартир, жилищным кооперативом либо на территории микрорайона (квартала), свободной от застройки и прилегающей к кооперативам, после согласования с местными исполнительными органами, с ограждением, установкой табличек, знаков;
2) поддерживают санитарное состояние дворовых территорий, где определен выгул собак за счет владельцев животных либо включив дополнительную оплату в коммунальные услуги владельцев животных;
3) обеспечивают содержание подвалов, чердаков и других подсобных помещений в соответствии с правилами и нормами технической эксплуатации жилого фонда, исключающими проникновение туда безнадзорных животных;
4) сообщают организациям, занимающимся отловом животных, о наличии на своей территории безнадзорных собак и кошек и принимают участие в организации отлова;
5) оказывают содействие работникам ветеринарной службы в проведении противоэпизоотических мероприятий;
6) сообщают уполномоченным органам о фактах нарушения Правил.
34. Органы внутренних дел:
1) обеспечивают контроль за соблюдением в населенных пунктах порядка выгула и правил перевозки собак;

10) ит немесе мысықты одан әрi ұстауға мүмкiндiк болмаған жағдайда оны басқа тұлғаға, жануарларды қорғау мекемелерiне бередi немесе ветеринариялық мекемеге тапсырады;
11) үй жануарының өлiп қалған жағдайларында немесе құтыру ауруына шалдығуға ұқсас белгiлерi болған жағдайда жедел түрде ветеринарлық мекемелерге хабарлау қажет және осы жануарлар ветеринарлық қызмет мамандарының келуiне дейiн оқшаулануы тиiс;
12) ит немесе мысық белгiсiз себептермен өлiп қалған жағдайларда ветеринарлық мекемелерге немесе лицензияланған ветеринарлық дәрiгерлерге өлудiң себептерiн анықтау үшiн хабарласу қажет.
31. Өлiп қалған иттер мен мысықтардың өлiгiн лақтырып тастауға, аудан аумағына көмiп тастауға рұқсат берiлмейдi. Иттер мен мысықтардың өлiгi қараусыз жануарларды аулайтын және өлген жануарлардың өлекселерiн жинайтын қызмет орындарына тапсырылуға немесе жануарлар өлексесiн жоюмен айналысатын орындарға тапсырылып, тиiстi құжаттар алынуы керек.
7 тарау. Ереженiң сақталуын бақылау
32. Панфилов ауданының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды ұстау Ережелерiнiң аудан тұрғындары, кәсiпорындар, мекемелер мен ұйымдар тарапынан сақталуын бақылауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкiлеттiлiк берген мемлекеттiк органдар жүзеге асырады.
33. Пәтер иелерiнiң кооперативтерi Ережелердiң сақталуын бақылауды жүзеге асыру мақсатында:
1) иттердi серуенге шығару үшiн көлемi 15х15 метрден кем емес, пәтер иелерiнiң кооперативтерiне, тұрғын үй кооперативiне бекiтiлген немесе құрылыстан бос шағын аудан (квартал) аумағында немесе кооперативтердiң маңындағы аумақта қоршауы бар, арнайы белгiлердiң орнатылуымен, жергiлiктi атқарушы органдармен келiсiлген орын белгiлеуi қажет;
2) үй жануарлары иелерiнiң есебiнен немесе үй жануарлары иелерiнiң коммуналдық қызметтеріне қосымша төлем енгiзу арқылы иттердi серуенге шығаруға бекiтiлген аула аумақтарының санитарлық жағдайын қамтамасыз етедi;
3) жертөле, шатырларды және басқа да қосалқы үй - жайлардың кiре берiстерiн тұрғын үй қорларын ұстаудың, техникалық пайдаланудың тәртiбiне сәйкес қараусыз жануарлардың кiрiп кетуiне жол бермейтiндей жабық ұстайды;
4) қараусыз жүрген үй жануарларын аулаумен айналысатын ұйымдарға өзiнiң аумағында жүрген қараусыз иттер мен мысықтар туралы хабарлайды және оларды ұстауға қатысады;
5) ветеринарлық қызметтердiң мамандарына эпизоотияға қарсы iс-шараларды жүргiзуге көмек көрсетедi;
6) өкілетті органдарға Ережелердiң бұзылу фактiлерi бойынша хабарлайды.
34. Iшкi iстер органдары:
1) елді мекендерде иттердi серуендету және көлiкте тасымалдау тәртiбiнiң сақталуын бақылауды қамтамасыз етедi;

2) оказывают необходимое содействие организациям жилищно-коммунального хозяйства, ветеринарным, санитарно-эпидемиологическим учреждениям в осуществлении контроля за соблюдением гражданами, предприятиями, организациями и учреждениями настоящих Правил и привлечении к административной ответственности за их несоблюдение;
3) принимают участие при согласовании организациям, учреждениям, предприятиям и гражданам права ввоза, вывоза, содержания, разведения собак, требующих особой ответственности;
4) в пределах своих полномочий принимают меры по обеспечению безопасности граждан.
35. Органы государственного ветеринарного и санитарно-эпидемиологического надзора:
1) проводят вакцинацию животных против инфекционных заболеваний;
2) выдают ветеринарные свидетельства на животных при вывозе их из территории района;
3) оказывают помощь службам по отлову безнадзорных животных в организации их работы;
4) осуществляют контроль за соблюдением владельцами животных ветеринарных и санитарных требований;
5) выдают как объектам ветеринарного назначения ветеринарные регистрационные удостоверения предприятиям, организациям и учреждениям, содержащим собак;
6) проводят разъяснительную работу среди населения в целях предупреждения заболеваний, общих для животных и человека.
Глава 8. Ответственность владельцев животного
за нарушение настоящих Правил
37. За нарушение настоящих Правил владелец животного несет ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 9. Заключительные положения
38. Владельцы собак и кошек, подлежащих регистрации, обеспечивают их регистрацию в течение шести месяцев со дня вступления в силу настоящих Правил.
39. Помещения и содержания собак и кошек в питомники для временного содержания домашних животных возникает по мере создания питомников.

2) тұрғын-үй коммуналдық шаруашылығы, ветеринарлық, санитарлық-эпидемиологиялық бақылау мекемелерiне азаматтар, ұйымдар мен мекемелер тарапынан осы Ережелердiң сақталуына бақылау жасауға және сақталмаған жағдайларда әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартуға қажеттi көмек көрсетедi;
3) иелерiнiң ерекше жауапкершiлiгiн қажет ететiн иттерi бар азаматтарға, ұйымдарға және кәсiпорындарға оларды аудан көлеміне кiргiзу, аудан көлемінен шығару, ұстау және көбейту құқығына келiсiм беруге қатысады;
4) өздерiне берiлген өкiлеттiк шегiнде азаматтардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге шаралар қолданады;
35. Мемлекеттiк ветеринарлық және санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдары:
1) жануарларды жұқпалы ауруларға қарсы егедi;
2) аудан көлемінен басқа жерлерге шығар кезде жануарларға ветеринариялық куәлiктер бередi;
3) қаңғыбас үй жануарларын аулайтын қызметтерге жұмысты ұйымдастыру жөнiнде көмек көрсетедi;
4) үй жануарларының иелерi тарапынан ветеринарлық және санитарлық талаптардың сақталуына бақылау жасайды;
5) иттердi ұстайтын кәсiпорындарға, ұйымдар мен мекемелерге ветеринарлық саладағы нысандар ретiнде ветеринарлық тiркеу құжаттарын бередi;
6) жануарлардың ауруларын болдырмау үшiн және ол аурулардың адам ағзасына жұқтырмау үшiн тұрғындар арасында ағарту жұмыстарын жүргiзедi.
8 тарау. Жануарлар иелерiнiң осы Ережелердi бұзғандары үшiн
жауапкершiлiгi
36. Осы Ереженi бұзғаны үшiн жануар иесi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершiлiкке тартылады.
9 тарау. Қорытынды жағдайлар
37. Тiркелуге тиiстi иттер мен мысықтардың иелерi осы Ереже күшiне енгеннен бастап алты ай мерзiм iшiнде оларды тiркеуді қамтамасыз етуі тиіс.
38. Қараусыз жүрген иттер мен мысықтарды уақытша ұстау орындарына орналастыру және ұстау аталған орындар құрылған уақытта жүзеге асырылады.