Об утверждении Правил содержания собак и кошек в Кордайском районе
Решение Кордайского районного маслихата от 28 июля 2011 года № 39-7. Зарегистрировано Управлением юстиции Кордайского района Жамбылской области 15 августа 2011 года за номером 6-5-126. Утратило силу решением Кордайского районного маслихата от 30 мая 2012 года № 6-4
Сноска.Утратило силу решением Кордайского районного маслихата от 30 мая 2012 года № 6-4
В соответствии с пунктом 2 статьи-3 и статьей-311 Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года «Об административных правонарушениях», подпунктом 8) пункта 1 статьи-6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания собак и кошек в Кордайском районе.
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии                        Секретарь
районного маслихата                        районного маслихата
Г.Айткулова                                Т. Сугирбай
Утверждены решением Кордайского
районного маслихата
от 28 июля 2011 года № 39- 7
Правила содержания собак и кошек в Кордайском районе
1.Общие положения
1. Настоящие Правила содержания собак и кошек в Кордайском районе (далее - Правила) разработаны в соответствии c пунктом 2 статьи-3 и статьей-311 Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года «Об административных правонарушениях», подпунктом 8) пункта 1 статьи-6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» и определяют порядок содержания собак и кошек в Кордайском районе.
2. Правила распространяются на всех физических и юридических лиц, содержащих собак и кошек, независимо от форм собственности.
2.Порядок содержания собак и кошек
3. Собаки и кошки идентифицируются путем выдачи индивидуальных ветеринарных паспортов.
4. Передача, продажа, купля, а также вывоз, ввоз собак и кошек за пределы района разрешается при наличии ветеринарного паспорта с отметкой «сделана прививка против бешенства».
5. Не допускается следующее:
1) содержание незарегистрированных (не состоящих на учете) и ветеринарно не вакцинированных собак и кошек;
2) выгуливание собак и кошек на детских площадках, во дворах многоквартирных жилых домов, в местах проведения общественных мероприятий;

Қордай ауданында иттер мен мысықтарды ұстау Ережелерін бекіту туралы
Жамбыл облысы Қордай аудандық мәслихатының 2011 жылғы 28 шілдедегі N 39-7 Шешімі. Жамбыл облысы Қордай ауданының Әділет басқармасында 2011 жылғы 15 тамызда 6-5-126 нөмірімен тіркелді. Күші жойылды - Жамбыл облысы Қордай аудандық мәслихатының 2012 жылғы 30 мамырдағы № 6-4 шешімімен
Ескерту.Күші жойылды - Жамбыл облысы Қордай аудандық мәслихатының 2012 жылғы 30 мамырдағы № 6-4 шешімімен
«Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы Кодексiнiң 3-бабының 2-тармағына және 311-бабына, «Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабының 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШIМ ЕТТІ:
1. Қоса берiлiп отырған Қордай ауданында иттер мен мысықтарды ұстау Ережелерi бекiтiлсiн.
2. Осы шешiм әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркелген күннен бастап күшiне енедi және алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Аудандық мәслихат                          Аудандық
сессиясының төрайымы                       мәслихат хатшысы
Г.Айтқұлова                                Т.Сүгірбай
Қордай аудандық мәслихаттың
2011 жылғы 28 шілдедегі
№ 39 - 7 шешiмiмен бекітілген
Қордай ауданында иттер мен мысықтарды ұстау Ережелерi
1.Жалпы ережелер
1. Осы Қордай ауданында иттер мен мысықтарды ұстау Ережелерi (әрі қарай - Ережелер) «Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы Кодексiнiң 3-бабының 2-тармағына және 311-бабына, «Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабының 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес әзiрленген және Қордай ауданында иттер мен мысықтарды ұстау тәртібін белгiлейді.
2. Ережелер меншiк түрiне қарамастан иттер мен мысықтарды ұстайтын барлық жеке және заңды тұлғаларға таралады.
2.Иттердi және мысықтарды ұстау тәртiбі
3. Иттер және мысықтар жеке ветеринарлық төлқұжатын беру жолымен сәйкестендiрiледi.
4. Иттер мен мысықтарды беру, сату, сатып алу, сонымен қатар аудан аумағынан тысқары шығару, кiргiзу олардың «құтыруға қарсы егiлген» белгiсi бар ветеринариялық төлқұжаты болған жағдайда рұқсат етiледi.
5. Мыналарға жол берiлмейдi:
1) тiркелмеген (есепке алынбаған) және ветеринарлық егуден өтпеген иттер мен мысықтарды ұстауға;
2) иттер мен мысықтарды көп пәтерлi тұрғын үйлердiң аулаларында, балалар ойнайтын, көпшілік шаралар өткізілетін алаңдарда серуендетуге;

3) выгуливание собак без намордника и на длинном поводке;
4) выгуливание собак лицами, находящимися в нетрезвом состоянии и детьми до 14 лет;
5) купание собак и кошек в местах, предназначенных для купания людей, в фонтанах и водозаборах;
6) организация приютов и питомников в квартирах жилого фонда и в индивидуальных жилых домах для любых видов собак и кошек;
7) разведение и отлов собак и кошек с целью использования их шкур и мяса для потребления, переработки и реализации;
8) организация и проведение собачьих боев и других мероприятий на территории района, допускающих жестокость по отношению к животным (исключением является проверка рабочих качеств собак по специальным правилам, которые исключают увечье животного и позволяют провести правильный племенной отбор для разведения собак-охранников);
9) приводить, содержать собак и кошек в местах общего пользования многоквартирных жилых домов, торговых залах магазинов и общежитиях.
6. Собаки и кошки, укусившие людей, либо животных, немедленно изолируются и доставляются в ближайшее лечебное ветеринарное учреждение для наблюдения.
7. Содержание собак и кошек осуществляется в соответствии с ветеринарными (ветеринарно-санитарными) правилами и нормативами.
8. Разрешается, при условии соблюдения санитарно-гигиенических, зоогигиенических требований и настоящих Правил:
1) содержание одной семьей в квартире многоквартирного жилого дома не более двух собак крупных или средних пород и двух кошек, включая приплод до трехмесячного возраста (щенки и котята старше трехмесячного возраста, должны быть переданы новым владельцам или в специальную службу, занимающуюся отловом и содержанием бродячих животных, что осуществляется с предоставлением ветеринарного паспорта на животных);
2) содержание двух собак и кошек в жилых помещениях (коммунальная квартира), занятых несколькими семьями, лишь на своей жилой площади с письменного согласия всех проживающих в квартире, при отсутствии у соседей медицинских противопоказаний (аллергия);
3) содержание собак без поводка и намордника в отдаленных местах: вне населенных пунктах, при табунах и отарах скота.
9. Кооперативам собственников квартир, жилищным кооперативам, кооперативам собственников помещений, кондоминиумам в целях оказания содействия уполномоченным органам в соблюдении настоящих Правил рекомендуется:
1) содержать входы в подвалы, на чердаки и в другие подсобные помещения в закрытом состоянии, исключающем проникновение собак и кошек;

3) иттердi тұмылдырықсыз және ұзын шылбырда серуендетуге;
4) мас күйiндегi адамдар мен 14 жасқа толмаған жасөспірімдерге иттердi серуендетуге;
5) адамдардың шомылуына арналған орындарда, су бұрқақтарда және су алу орындарында иттер мен мысықтарды шомылдыруға;
6) тұрғын үй қоры пәтерлерiнде және жеке тұрғын үйлерде қандай да болмасын иттер мен мысықтардың түрлерi үшiн паналау баспанасы мен питомниктер ұйымдастыруға;
7) иттер мен мысықтарды оның терiсiн пайдалануға, етiн тұтынуға, өңдеу және сату үшiн оларды ұстауға немесе аулауға;
8) аудан аумағында иттердi таластыру және басқа да жануарларға қатысты қатыгез iс-шаралар ұйымдастыру мен өткiзуге, (жануарларға зақым келтiрмейтiн және күзетшi иттердi өсiру үшiн дұрыс тұқымдық сұрыптау жүргiзуге мүмкiндiк беретiн, арнайы ережелермен иттердiң жұмыс сапаларын тексерудi көздейтiн жағдайларды қоспағанда);
9) иттердi және мысықтарды көп пәтерлi тұрғын үйлердiң ортақ пайдаланатын орындарына, дүкендердің сауда жасау алаңдарына және жатақханаларға әкелуге және ұстауға.
6. Адамдарды немесе жануарларды тiстеген иттер және мысықтар тез арада оқшауланып, бақылау жасау үшiн жақын маңдағы ветеринариялық емдеу мекемесiне жеткiзiледi.
7. Иттердi және мысықтарды ұстау ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) ережелер мен нормативтерге сәйкес жүзеге асырылады.
8. Санитарлық-гигиеналық, зоогигиеналық талаптар мен осы Ереженiң талаптарын орындаған жағдайда мыналарға рұқсат берiледi:
1) көп пәтерлi тұрғын үйдегi бiр отбасы пәтерiнде iрi немесе орта тұқымды екi иттi және екi мысықты үш айға дейiнгi ұрпақтарын қоса ұстауға (жасы үш айдан асқан күшiктер мен мысықтар жаңа иелерiне немесе қаңғыбас жануарларды аулау және ұстаумен шұғылданатын арнайы мекемеге беруiлуi тиiс, ол жануарлардың ветеринариялық төлқұжатымен қоса жүзеге асырылады.);
2) бiрнеше жанұялар тұратын тұрғын жайда (коммуналдық пәтер), тек өзiнiң жанұясы тұратын тұрғын жайында барлық пәтерде тұрушылардың жазбаша келiсiмi бойынша көршiлердiң дәрiгерлiк керi көрсеткiшi (ұшыну) болмаса екi ит пен мысықты тек өзi тұратын тұрғын жайда ұстауға;
3) иттерді тұмылдырықсыз және шылбырсыз бос ұстау: елді мекендерден тыс жерлерде, мал табындары мен отарларында.
9. Осы Ереженi сақтау үшiн уәкілетті органдарға жәрдемдесу мақсатында пәтер иелері кооперативтеріне, тұрғын үй кооперативтеріне, жеке жайлар иелері кооперативтеріне, кондоминиумдарға:
1) жертөлелердің, шатырлар астын және басқа да қосалқы үй-жайларға кiреберiстердi иттер мен мысықтардың кiрiп кетуiне жол бермейтiндей жабық күйiнде ұстау;

2) сообщать организациям, занимающимся отловом животных, о наличии на своей территории бродячих собак и кошек;
3) собирать и передавать уполномоченному органу (регистрирующему органу) сведения о количестве животных, содержащихся собственниками квартир в подведомственных им домах, для осуществления их регистрации.
3.Отлов собак и кошек
10. Собаки (за исключением указанных в подпункте 3) пункта 8 настоящих Правил) и кошки, находящиеся в общественных местах (улицах, дворовых территориях, парках, скверах и прочих местах) без сопровождающих лиц, кроме оставленных владельцами на привязи у предприятий и учреждений, считаются бродячими и подлежат отлову специальными службами по отлову бродячих собак и кошек и подбору трупов павших животных.
Отловленные бродячие собаки и кошки передаются новому владельцу или умерщвляются медикаментозным путем (усыпляются), с последующей утилизацией в скотомогильнике.
4.Заключительные положения
11. Ответственность за нарушение настоящих Правил устанавливается в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

2) жануарларды аулаумен айналысатын ұйымдарға өзiнiң аумағында қаңғыбас иттер мен мысықтардың бары туралы хабарлау;
3) өз қарамағындағы үйлерде пәтер иелерi ұстайтын жануарлардың саны туралы мәлiметтердi жинау және оларды тiркеудi жүзеге асыру үшiн уәкiлеттi органдарға (тiркеу органдарына) беру ұсынылады.
3.Иттер мен мысықтарды аулау
10. Қоғамдық орындарда иесiз жүрген иттер (осы Ережелердегі 8-тармақтың 3) тармақшасында көрсетілгендерден басқасы) мен мысықтар (көшелерде, үй аулаларында, саябақтарда, скверлерде және басқа орындарда), кәсiпорындар мен мекемелерде иесi байлап кеткен жануарлардан басқасы, қаңғыбас деп есептеледi және өлген жануарлардың өлiктерiн жинайтын және қаңғыбас жануарларды аулайтын арнайы мекеменiң аулауына жатады.
Ауланған қаңғыбас жүрген иттер мен мысықтар жаңа иесiне берiледi немесе дәрi қолдану жолымен жансыздандырылып (ұйықтатылады) мал көмінділерінде залалсыздандырылады.
4.Қорытынды ережелер
11. Осы Ереженi бұзғаны үшiн жауапкершiлiк Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес белгiленедi.