О водоохранных зонах и полосах и режиме их хозяйственного использования на территориях Байдибекского, Казыгуртского, Ордабасинского, Сайрамского, Сарыагашского, Тюлькубасского, Толебийского районов Южно-Казахстанской области
Постановление областного акимата Южно-Казахстанской области N 314 от 29 ноября 2011 года. Зарегистрировано Департаментом юстиции Южно-Казахстанской области 23 декабря 2011 года N 2066. Утратило силу постановлением акимата Южно-Казахстанской области от 30 июля 2013 года N 201
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Южно-Казахстанской области от 30.07.2013 N 201.
В соответствии со статьями 39116125 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года и статьи 134 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2004 года № 42 «Об утверждении Правил установления водоохранных зон и полос», в целях предотвращения загрязнения, засорения и истощения поверхностных вод, а также сохранения животного и растительного мира, акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить на основании утвержденной проектной документации водоохранные зоны шириной 500 метров и полосы шириной не менее 35 метров рек Арысь, Шаян, Боралдай, Сайрамсу, Кызылсу, Боген, Аксу, Шубарсу, Донгыстау, Балдыбрек, Бургулюк, Тогыз, Ленгерка, Келтемашат, Машат, Кулан, Жабагылысу, Уясай, Каржансай, Келес на территориях Байдибекского, Казыгуртского, Ордабасинского, Сайрамского, Сарыагашского, Тюлькубасского, Толебийского районов Южно-Казахстанской области.
2. Акимам Байдибекского (Жолдас Р.), Казыгуртского (Алиев Т.), Ордабасинского (Кенжеев Ш.), Сайрамского (Кайназаров У.), Сарыагашского (Алсеитов Ж.), Тюлькубасского (Абдуалиев К.), Толебийского (Тургымбеков А.) районов Южно-Казахстанской области и уполномоченному органу - Арало-Сырдарьинской бассейновой инспекции по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Карлыханов А. - по согласованию), осуществляющему функции в области использования и охраны водного фонда, в пределах своих полномочий:
1) обеспечить соблюдение режима использования территории водоохранных зон и полос;
2) провести широкую разъяснительную работу через средства массовой информации по поддержанию рек Арысь, Шаян, Боралдай, Сайрамсу, Кызылсу, Боген, Аксу, Шубарсу, Донгыстау, Балдыбрек, Бургулюк, Тогыз, Ленгерка, Келтемашат, Машат, Кулан, Жабагылысу, Уясай, Каржансай, Келес в состоянии, соответствующем санитарно-гигиеническим и экологическим требованиям, для предотвращения загрязнения и истощения поверхностных вод, а также сохранения животного и растительного мира.

Оңтүстік Қазақстан облысының Бәйдібек, Қазығұрт, Ордабасы, Сайрам, Сарыағаш, Түлкібас, Төлеби аудандарындағы су қорғау аймақтары мен белдеулері және олардың шаруашылық пайдалану режимі туралы
Оңтүстік Қазақстан облыстық әкімдігінің 2011 жылғы 29 қарашадағы N 314 қаулысы. Оңтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2011 жылғы 23 желтоқсанда N 2066 тіркелді. Күші жойылды - Оңтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2013 жылғы 30 шілдедегі № 201 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Оңтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 30.07.2013 № 201 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің 39116125-баптарына және Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексінің 134-бабына, «Су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 16 қаңтардағы № 42 қаулысына сәйкес, жер үсті суларының ластануын, бітелуі мен сарқылуын болдырмау, сондай-ақ жануарлар мен өсімдіктер дүниесін сақтау мақсатында облыс әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Бекітілген жобалық құжаттамалар негізінде Оңтүстік Қазақстан облысының Бәйдібек, Қазығұрт, Ордабасы, Сайрам, Сарыағаш, Түлкібас, Төлеби аудандарындағы Арыс, Шаян, Боралдай, Сайрамсу, Қызылсу, Бөген, Ақсу, Шұбарсу, Доңғыстау, Балдыбрек, Біркөлік, Тоғыз, Ленгерка, Келтемашат, Машат, Құлан, Жабағылысу, Ұясай, Қаржансай, Келес өзендерінің су қорғау аймақтарының ені 500 метр және белдеулерінің ені кем дегенде 35 метр болып орнатылсын.
2. Оңтүстік Қазақстан облысы  Бәйдібек (Р.Жолдас), Қазығұрт (Т.Әлиев), Ордабасы (Ш.Кенжеев), Сайрам (У.Қайназаров), Сарыағаш (Ж.Әлсеитов), Түлкібас (Қ.Әбдуалиев), Төлеби (Ә.Тұрғымбеков) аудандарының әкімдері және су қорын пайдалану және қорғау саласында қызметін жүзеге асыратын уәкілетті орган - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Арал-Сырдария бассейіндік инспекциясы (Ә.Қарлыханов - келісім бойынша) өз өкілеттігінің шегінде:
1) су қорғау аймақтары мен белдеулерін пайдалану режимінің сақталуын қамтамасыз етсін;
2) жер үсті суларының ластануы мен сарқылуын болдырмау, сондай-ақ жануарлар мен өсімдіктер дүниесін сақтау үшін бұқаралық ақпарат құралдары арқылы Арыс, Шаян, Боралдай, Сайрамсу, Қызылсу, Бөген, Ақсу, Шұбарсу, Доңғыстау, Балдыбрек, Біркөлік, Тоғыз, Ленгерка, Келтемашат, Машат, Құлан, Жабағылысу, Ұясай, Қаржансай, Келес өзендерін санитарлық-гигиеналық және экологиялық талаптарға сай келетін күйде ұстау жөнінде кеңінен түсіндіру жұмыстарын жүргізсін.

3. Установить режим хозяйственного использования в пределах водоохранных зон и полос рек Арысь, Шаян, Боралдай, Сайрамсу, Кызылсу, Боген, Аксу, Шубарсу, Донгыстау, Балдыбрек, Бургулюк, Тогыз, Ленгерка, Келтемашат, Машат, Кулан, Жабагылысу, Уясай, Каржансай, Келес на территориях Байдибекского, Казыгуртского, Ордабасинского, Сайрамского, Сарыагашского, Тюлькубасского, Толебийского районов согласно приложению к настоящему постановлению.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Бектаева А.А.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Аким области                               А.Мырзахметов
СОГЛАСОВАНО:
Начальник Арало-Сырдарьинской
бассейновой инспекции по регулированию
использования и охране водных ресурсов
Комитета по водным ресурсам Министерства
сельского хозяйства Республики Казахстан
___________________________ Карлыханов А.
«____»______________2011 год
Первый заместитель акима области           Б.Оспанов
Руководитель аппарата акима области        Б.Жилкишиев
Заместитель акима области                  Е.Айтаханов
Заместитель акима области                  Б.Алиев
Заместитель акима области                  А.Бектаев
Заместитель акима области                  С.Каныбеков
Начальник управления экономики
и бюджетного планирования области          Е.Садыр
Начальник управления финансов области      Р.Исаева
Приложение к
постановлению акимата
Южно-Казахстанской области
от «29» ноября 2011 года № 314
О режиме хозяйственного использования водоохранных зон и полос рек Арысь, Шаян, Боралдай, Сайрамсу, Кызылсу, Боген, Аксу, Шубарсу, Донгыстау, Балдыбрек, Бургулюк, Тогыз, Ленгерка, Келтемашат, Машат, Кулан, Жабагылысу, Уясай, Каржансай, Келес на территориях Байдибекского, Казыгуртского, Ордабасинского, Сайрамского, Сарыагашского, Тюлькубасского, Толебийского районов Южно-Казахстанской области
1. Согласно статьи 125 Водного кодекса Республики Казахстан в пределах водоохранных полос запрещается:
1) хозяйственная и иная деятельность, ухудшающая качественное и гидрологическое состояние (загрязнение, засорение, истощение) водных объектов;
2) строительство и эксплуатация зданий и сооружений, за исключением водохозяйственных и водозаборных сооружений и их коммуникаций, мостов, мостовых сооружений, причалов, портов, пирсов и иных объектов транспортной инфраструктуры, связанных с деятельностью водного транспорта, а также рекреационных зон на водном объекте;
3) предоставление земельных участков под садоводство и дачное строительство;

3. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Бәйдібек, Қазығұрт, Ордабасы, Сайрам, Сарыағаш, Түлкібас, Төлеби аудандарындағы Арыс, Шаян, Боралдай, Сайрамсу, Қызылсу, Бөген, Ақсу, Шұбарсу, Доңғыстау, Балдыбрек, Біркөлік, Тоғыз, Ленгерка, Келтемашат, Машат, Құлан, Жабағылысу, Ұясай, Қаржансай, Келес өзендерінің су қорғау аймақтары мен белдеулері шегіндегі шаруашылық пайдалану режимі белгіленсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Ә.Ә.Бектаевқа жүктелсін.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - Оңтүстік Қазақстан облыстық әкімдігінің 2012.02.21 N 48 қаулысымен.
5. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі                                А.Мырзахметов
КЕЛІСІЛДІ:
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігі Су ресурстары
комитетінің Су ресурстарын пайдалануды
реттеу және қорғау жөніндегі Арал-Сырдария
бассейіндік инспекциясының бастығы
_________________ Ә.Қарлыханов
«____»______________2011 жыл
Облыс әкімінің бірінші орынбасары          Б.Оспанов
Облыс әкімі аппаратының басшысы            Б.Жылқышиев
Облыс әкімінің орынбасары                  Е.Айтаханов
Облыс әкімінің орынбасары                  Б.Әлиев
Облыс әкімінің орынбасары                  Ә.Бектаев
Облыс әкімінің орынбасары                  С.Қаныбеков
Облыстық экономика және бюджеттік
жоспарлау басқармасының бастығы            Е.Садыр
Облыстық қаржы басқармасының бастығы       Р.Исаева
Оңтүстік Қазақстан облысы
әкімдігінің 2011 жылғы
«29» қарашадағы № 314
қаулысына қосымша
Оңтүстік Қазақстан облысының Бәйдібек, Қазығұрт, Ордабасы, Сайрам, Сарыағаш, Түлкібас, Төлеби аудандарындағы Арыс, Шаян, Боралдай, Сайрамсу, Қызылсу, Бөген, Ақсу, Шұбарсу, Доңғыстау, Балдыбрек, Біркөлік, Тоғыз, Ленгерка, Келтемашат, Машат, Құлан, Жабағылысу, Ұясай, Қаржансай, Келес өзендерінің су қорғау аймақтары мен белдеулеріндегі шаруашылық пайдалану режимі туралы
1. Қазақстан Республикасы Су кодексінің 125-бабына сәйкес су қорғау белдеулері шегінде мыналарға тыйым салынады:
1) су объектілерінің сапалық және гидрологиялық жай-күйін нашарлататын (ластану, қоқыстану, сарқылу) шаруашылық қызметіне немесе өзге де қызметке;
2) су шаруашылығы және су жинайтын құрылыстар мен олардың коммуникацияларын, көпірлерді, көпір құрылыстарын, айлақтарды, порттарды, пирстерді және су көлігі қызметіне байланысты өзге де көлік инфрақұрылымдары объектілерін, сондай-ақ су объектісіндегі рекреациялық аймақтарды қоспағанда, ғимараттар мен құрылыстарды салуға және пайдалануға;
3) бау-бақша егуге және саяжай салуға жер учаскелерін беруге;

4) эксплуатация существующих объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
5) проведение работ, нарушающих почвенный и травяной покров (в том числе распашка земель, выпас скота, добыча полезных ископаемых), за исключением обработки земель для залужения отдельных участков, посева и посадки леса;
6) устройство палаточных городков, постоянных стоянок для транспортных средств, летних лагерей для скота;
7) применение всех видов удобрений.
2. Согласно статьи 125 Водного кодекса Республики Казахстан в пределах водоохранных зон запрещается:
1) ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
2) проведение реконструкции зданий, сооружений, коммуникаций и других объектов, а также производство строительных, дноуглубительных и взрывных работ, добыча полезных ископаемых, прокладка кабелей, трубопроводов и других коммуникаций, буровых, земельных и иных работ без проектов, согласованных в установленном порядке с местными исполнительными органами, уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда, уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды, центральным уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами, уполномоченными органами в области энергоснабжения и санитарно-эпидемиологического благополучия населения и уполномоченным органом по чрезвычайным ситуациям - по водным объектам, представляющим потенциальную селевую опасность;
3) размещение и строительство складов для хранения удобрений, пестицидов, ядохимикатов и нефтепродуктов, пунктов технического обслуживания, мойки транспортных средств и сельскохозяйственной техники, механических мастерских, устройство свалок бытовых и промышленных отходов, площадок для заправки аппаратуры пестицидами и ядохимикатами, взлетно-посадочных полос для проведения авиационно-химических работ, а также размещение других объектов, отрицательно влияющих на качество воды;
4) размещение животноводческих ферм и комплексов, накопителей сточных вод, полей орошения сточными водами, кладбищ, скотомогильников, а также других объектов, обусловливающих опасность микробного загрязнения поверхностных и подземных вод;
5) выпас скота с превышением нормы нагрузки, купание и санитарная обработка скота и другие виды хозяйственной деятельности, ухудшающие режим водоемов;

4) су объектілерінің және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген қазіргі бар объектілерді пайдалануға;
5) жекелеген учаскелерді шалғындандыруға, егін егуге және ағаш отырғызуға арналған жерлерді өңдеуді қоспағанда, топырақ және өсімдік қабатын бұзатын жұмыстарды жүргізуге (оның ішінде жер жыртуға, мал жаюға, пайдалы қазбаларды өндіруге);
6) шатыр қалашықтарын, көлік құралдары үшін тұрақты тұрақтарды, малдың жазғы жайылым қостарын орналастыруға;
7) тыңайтқыштардың барлық түрлерін қолдануға.
2. Қазақстан Республикасы Су кодексінің 125-бабына сәйкес су қорғау аймағы шегінде мыналарға тыйым салынады:
1) су объектілерін және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануы мен қоқыстануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген жаңа және реконструкцияланған объектілерді пайдалануға беруге;
2) ғимараттарға, құрылыстарға, коммуникацияларға және басқа да объектілерге реконструкция жүргізуге, сондай-ақ құрылыс, су түбін тереңдету және жарылыс жұмыстарын жүргізуге, пайдалы қазбалар өндіруге, кәбіл, құбыр және басқа да коммуникацияларды төсеуге, белгіленген тәртіппен жергілікті атқарушы органдармен, су қорларын пайдалану және қорғау саласындағы өкілетті органмен, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен, жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен, энергиямен жабдықтау және халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органдармен, сел қаупі өте жоғары су объектілері бойынша төтенше жағдайлар бойынша өкілетті органмен келісілген жобасы жоқ бұрғылау, жер қазу және өзге де жұмыстар жүргізуге;
3) тыңайтқыштар, пестицидтер, улы химикаттар мен мұнай өнімдерін сақтайтын қоймаларды, көлік құралдары мен ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету, оларды жуу пункттерін, механикалық шеберханаларды, тұрмыстық және өнеркәсіп қалдықтарын төгетін құрылғыны, аппаратураларды пестицидтермен және улы химикаттармен толтыратын алаңдарды, авиациялық-химиялық жұмыстар жүргізуге арналған ұшу-қону жолақтарын орналастыруға және салуға, сондай-ақ судың сапасына кері әсер ететін басқа да объектілерді орналастыруға;
4) мал шаруашылығы фермалары мен кешендерін, сарқынды су жинағыштарды, сарқынды сумен суарылатын егістіктерді, зираттарды, мал көмінділерін, сондай-ақ жерүсті және жерасты суларының микробпен ластану қаупіне себепші болатын басқа да объектілерді орналастыруға;
5) жүктелім нормасынан асырып мал жаюға, су тоғандарының режимін нашарлататын мал тоғыту мен санитариялық өңдеуге және шаруашылық қызметінің басқа да түрлеріне;

6) применение способа авиаобработки ядохимикатами и авиаподкормки минеральными удобрениями сельскохозяйственных культур и лесонасаждений на расстоянии менее двух тысяч метров от уреза воды в водном источнике;
7) применение пестицидов, на которые не установлены предельно допустимые концентрации, внесение удобрений по снежному покрову, а также использование в качестве удобрений необезвреженных навозосодержащих сточных вод и стойких хлорорганических ядохимикатов.
При необходимости проведения вынужденной санитарной обработки в водоохранной зоне допускается применение мало и среднетоксичных нестойких пестицидов.

6) су көздеріндегі су кемерінен екі мың метрге жетпейтін қашықтықта орналасқан ауыл шаруашылығы дақылдары мен орман екпелерін улы химикаттармен авиациялық өңдеу және авиация арқылы минералдық тыңайтқыштармен қоректендіру тәсілін қолдануға;
7) концентрациясының жол берілетін шегі белгіленбеген пестицидтерді қолдануға, қардың үстіне тыңайтқыш себуге, сондай-ақ залалсыздандырылмаған көң қосылған сарқынды суды және тұрақты хлорорганикалық улы химикаттарды тыңайтқыш ретінде пайдалануға.
Су қорғау аймағында мәжбүрлі санитариялық өңдеу жүргізу қажет болған жағдайда уыттылығы әлсіз және орташа тұрақсыз пестицидтерді қолдануға жол беріледі.