Об утверждении перечней заразных болезней животных, при которых устанавливаются ограничительные мероприятия или карантин
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 марта 2012 года № 18-03/128. Зарегистрирован в Министерсте юстиции Республики Казахстан 16 апреля 2012 года № 7583.
В соответствии с пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Перечень заразных болезней животных, при которых устанавливается карантин согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Перечень заразных болезней животных, при которых устанавливаются ограничительные мероприятия согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Приложение 1
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 28 марта 2012 года
№ 18-03/128
Перечень заразных болезней животных, при которых устанавливается карантин
Сноска. Перечень в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 21.11.2018 № 464 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Болезни, общие для разных видов животных: сибирская язва, ящур, оспа (кроме оспы коров, лошадей, свиней), болезнь Ауески, риккетсиозы и экзотические болезни.
Болезни жвачных: чума крупного рогатого скота, контагиозная плевропневмония крупного рогатого скота, эмфизематозный карбункул, нодулярный дерматит крупного рогатого скота, губкообразная энцефалопатия крупного рогатого скота, чума верблюдов, инфекционная плевропневмония коз, инфекционная катаральная лихорадка овец (блютанг), медленные инфекции овец (скрепи, висна-маеди, аденоматоз), чума мелких жвачных.
Болезни лошадей: сап, эпизоотический лимфангит, грипп, африканская чума лошадей, инфекционный энцефаломиелит, инфекционная анемия.
Болезни свиней: классическая чума, африканская чума, грипп, везикулярная болезнь, энзоотический энцефаломиелит свиней (болезнь Тешена).
Болезни птиц: оспа птиц, грипп, Ньюкаслская болезнь, вирусный гепатит утят, респираторный микоплазмоз.
Болезни пушных зверей и кроликов: чума плотоядных, миксоматоз кроликов.
Болезни рыб: весенняя вирусная болезнь, аэромоноз.
Болезни пчел: американский гнилец, европейский гнилец, мешотчатый расплод.
Приложение 2
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан

Жануарлардың шектеу iс-шаралары немесе карантин белгiленетiн жұқпалы ауруларының тiзбелерiн бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 28 наурыздағы № 18-03/128 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 16 сәуірде № 7583 тіркелді.
"Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі Заңының 27-бабы 2-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Бекітілсін:
1) Осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес Жануарлардың карантин белгiленетiн жұқпалы ауруларының тiзбесi;
2) Осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес Жануарлардың шектеу iс-шаралары белгiленетiн жұқпалы ауруларының тiзбесi.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Министр А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2012 жылғы 28 наурыздағы
№ 18-03/128 бұйрығына
1-қосымша
Карантин белгiленетiн жануарлардың жұқпалы ауруларының тiзбесi
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 21.11.2018 № 464 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Әртүрлі жануарларға ортақ аурулар: сібір жарасы, аусыл, шешек (сиыр, жылқы, шошқа шешегінен басқа), Ауески ауруы, риккетсиоздар және экзотикалық аурулар.
Күйіс қайыратын жануарлардың аурулары: ірі қара малдың обасы, ірi қара малдың жұқпалы алаөкпесі, қарасан, ірі қара малдың нодулярлық дерматиті, ірі қара малдың кемiктәрiздес энцефалопатиясы, түйелердің обасы, кебенек (ешкілердің жұқпалы плевропневмониясы), қойлардың инфекциялық катаральды қызбасы (блютанг), қойлардың баяу инфекциялары (скрепи, висна-маеди, аденоматоз), күйіс қайыратын ұсақ малдардың обасы.
Жылқының аурулары: маңқа, эпизоотиялық лимфангит, тұмау, жылқының африкалық обасы, инфекциялық энцефаломиелит, инфекциялық анемия.
Шошқаның аурулары: классикалық оба, африка обасы, тұмау, везикулярлы ауру, энзоотиялық энцефаломиелиті (Тешен ауруы).
Құстардың аурулары: құс шешегі, тұмау, Ньюкасл ауруы, үйректердің вирустық гепатиті, респираторлық микоплазмоз.
Терісі бағалы аңдар мен үй қояндарының аурулары: етқоректілер обасы, қояндардың миксоматозы.
Балықтардың аурулары: көктемгі вирус ауруы, аэромоноз.
Баларалардың аурулары: американдық шіріме, еуропалық шіріме, залалды тұқым-құрт.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің

от 28 марта 2012 года
№ 18-03/128
Перечень
заразных болезней животных, при которых устанавливаются
ограничительные мероприятия
Болезни, общие для разных видов животных: бешенство, лептоспироз, листериоз, пастереллез, некробактериоз, дерматомикозы (трихофития, микроспория, парша) злокачественный отек, везикулярный стоматит, лейкоз, копытная гниль, бруцеллез, туберкулез, оспа (кроме оспы овец, коз, верблюдов, птицы).
Болезни жвачных животных: паратуберкулез, кампилобактериоз, инфекционный ринотрахеит, вирусная диарея крупного рогатого скота, инфекционная энтеротоксемия овец, брадзот, парагрипп крупного рогатого скота, инфекционная агалактия овец и коз, контагиозная эктима, инфекционный эпидидимит, хламидиозный аборт овец, злокачественная катаральная горячка, инфекционный мастит овец.
Болезни свиней: энзоотическая пневмония, грипп, инфекционный атрофический ринит, дизентерия, вирусный гастроэнтерит, гемифилезные болезни, рожа.
Болезни лошадей: мыт, ринопневмония.
Болезни птиц: инфекционный ларинготрахеит, инфекционный бронхит, вирусный синусит утят, грипп, болезнь Марека, респираторный микоплазмоз, инфекционный бурсит, сальмонеллез птиц, орнитоз.
Болезни пушных зверей и кроликов: алеутская болезнь норок, инфекционный гепатит, инфекционный стоматит, инфекционный ринит.
Болезни рыб: оспа карпов, геморрагическая септицемия карпов.
Болезни пчел: гафниоз, варроатоз, аскофероз.

2012 жылғы 28 наурыздағы
№ 18-03/128 бұйрығына
2-қосымша
Шектеу қойылатын жануарлардың жұқпалы ауруларының тізбесі
Әртүрлі түліктерге ортақ аурулар: құтырық, лептоспироз, листериоз, пастереллез, некробактериоз, дерматомикоз (трихофития, микроспория, парша), қатерлі домбығу, везикулярлы стоматит, лейкоз, шірікбақай, бруцеллез, туберкулез, шешек (қой, ешкі, түйе, құс шешегінен басқа).
Күйістілердің аурулары: паратуберкулез, кампилобактериоз, жұқпалы ринотрахеит, сиырдың вирустық диареясы, қойдың жұқпалы энтеротоксемиясы, брадзот, сиырдың парагрипы, қой мен ешкінің жұқпалы агалактиясы, жұғымтал эктима, жұқпалы эпидидимит, қойдың хламидиоздық іш тастауы, сиырдың зілді катаральді қызбасы, қойдың жұқпалы маститі. Шошқаның аурулары: энзоотиялық пневмония, тұмау, жұқпалы атрофиялық ринит, дизентерия, вирустық гастроэнтерит, гемофилездер, тілме.
Жылқы аурулары: сақау, ринопневмония.
Құс аурулары: жұқпалы ларинготрахеит, жұқпалы бронхит, үйректің вирустық синуситі, тұмау, Марек ауруы, респираторлық микоплазмоз, жұқпалы бурсит, құстың сальмонеллезі, орнитоз.
Терісі бағалы аңдардың және қоянның аурулары: күзеннің Алеут ауруы, инфекциялық гепатит, инфекциялық стоматит, инфекциялық ринит.
Балық аурулары: тұқы балық шешегі, тұқы балықтың геморрагиялық септицемиясы.
Бал арасы аурулары: гафниоз, варроатоз, аскофероз.