Об утверждении Положения о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих эндокринологическую помощь населении Республики Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 мая 2012 года № 364. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июля 2012 года № 7782. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 марта 2023 года № 53.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 31.03.2023 № 53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 32 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" от 18 сентября 2009 года, с пунктом 89 Плана мероприятий по реализации Государственной программы развития здравоохранения Республики Казахстан "Саламатты Қазақстан" на 2011 - 2015 годы утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 января 2011 года № 41, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих эндокринологическую помощь населению Республики Казахстан.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Тулегалиева А.Г.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту юридической службы и государственных закупок Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Амиргалиев Е.Р.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Байжунусова Э.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
С. Каирбекова
Утверждено
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 25 мая 2012 № 364
Положение
о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих
эндокринологическую помощь населению Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Положение о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих эндокринологическую помощь населению Республики Казахстан (далее – Положение) определяет статус и полномочия организаций здравоохранения, оказывающих эндокринологическую помощь населению, независимо от форм собственности.
2. Эндокринологическая помощь населению (взрослому и детскому) направлена на своевременное выявление, лечение и реабилитацию эндокринологических больных.

Қазақстан Республикасының халқына эндокринологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2012 жылғы 25 мамырдағы № 364 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 2 шілдеде № 7782 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2023 жылғы 31 наурыздағы № 53 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 31.03.2023 № 53 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексінің 32-бабына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 29 қаңтардағы № 41 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2011 - 2015 жылдарға арналған "Саламатты Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының 89-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған эндокринологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық - көмекті ұйымдастыру департаменті (А.Ғ. Төлеғалиева) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі және мемлекеттік сатып алу департаменті (Е.Р. Әмірғалиев) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны заңнамада белгіленген тәртіппен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.Ә. Байжүнісовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң, қолданысқа енгізіледі.
Министр
С. Қайырбекова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2012 жылғы 25 мамырдағы
№ 364 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының халқына эндокринологиялық
көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының
қызметі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының халқына эндокринологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) меншік нысанына қарамастан денсаулық сақтау ұйымдарының халыққа эндокринологиялық көмек көрсету тәртібін айқындайды.
2. Халыққа (ересектер мен балаларға) эндокринологиялық көмек эндокринологиялық науқастарды уақтылы анықтауға, емдеуге және оңалтуға бағытталған.

3. Работу организаций, оказывающих эндокринологическую помощь населению (взрослому и детскому), координирует главный внештатный эндокринолог (республики, области, города).
4. Эндокринологическая помощь населению оказывается в виде специализированной, высокоспециализированной медицинской помощи.
5. Специализированная эндокринологическая помощь населению оказывается в форме первичной медико-санитарной помощи (далее - ПСМП), консультативно-диагностической помощи (далее - КДП), стационарной, стационарозамещающей и скорой медицинской помощи.
6. Высокоспециализированная эндокринологическая помощь населению оказывается в форме стационарной помощи.
7. Организации здравоохранения, оказывающие эндокринологичекую помощь населению, в своей деятельности руководствуются Конституцией Республики Казахстан, Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", отраслевыми нормативно-правовыми актами, Уставом организации, настоящим Положением и осуществляют свою деятельность на основании государственной лицензии на медицинскую деятельность.
8. ПМСП эндокринологическим больным оказывается на амбулаторном уровне врачами по специальности "общая врачебная практика", "терапия" или "педиатрия", с обучением по циклу "эндокринология" в сельской, районной, городской поликлиниках, врачебной амбулатории.
9. КДП эндокринологическим больным оказывается врачами по специальности "эндокринология" в:
1) городской или районной поликлинике;
2) городском или областном консультативно-диагностическом центре;
3) республиканском консультативно-диагностическом центре.
10. Стационарная помощь больным с эндокринологическими заболеваниями оказывается врачами по специальности "общая врачебная практика", "терапия", "педиатрия" или "эндокринология".
11. Стационарозамещающая помощь эндокринологическим больным оказывается врачами по специальности "общая врачебная практика", "терапия", "педиатрия" с обучением по циклу "эндокринология" в:
1) районной, городской поликлиниках;
2) врачебной амбулатории;
3) консультативно-диагностическом центре;
4) терапевтическом, педиатрическом отделениях районной, межрайонной, городской, городской детской, областной, областной детской больниц и республиканских клиник.
12. Скорая медицинская помощь больным с эндокринологическими заболеваниями осуществляется врачами по специальности "скорая и неотложная медицинская помощь" и работниками со средним медицинским образованием по специальности "фельдшер" бригад скорой медицинской помощи.

3. Халыққа (ересектер мен балаларға) эндокринологиялық көмек көрсететін ұйымдардың жұмысын штаттан тыс бас эндокринолог (республиканың, облыстың, қаланың) үйлестіреді.
4. Халыққа эндокринологиялық көмек мамандандырылған, жоғары мамандандырылған медициналық көмек түрінде көрсетіледі.
5. Халыққа мамандандырылған эндокринологиялық көмек медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК), консультациялық-диагностикалық көмек (бұдан әрі – КДК), стационарлық, стационарды алмастыратын және жедел медициналық жәрдем нысанында көрсетіледі.
6. Халыққа жоғары мамандандырылған эндокринологиялық көмек стационарлық көмек нысанында көрсетіледі.
7. Халыққа эндокринологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, салалық нормативтік құқықтық актілерді, ұйымның Жарғысын, осы Ережені басшылыққа алады және өз қызметін медициналық қызметке мемлекеттік лицензияның негізінде жүзеге асырады.
8. Эндокринологиялық науқастарға МСАК амбулаториялық деңгейде "эндокринология" циклі бойынша оқыта отырып "жалпы практика дәрігері", "терапия" және "педиатрия" мамандықтары бойынша ауылдық, аудандық, қалалық емханаларда, дәрігерлік амбулаторияда көрсетіледі.
9. Эндокринологиялық науқастарға КДК-ны "эндокринология" мамандығы бойынша дәрігерлер:
1) қалалық немесе аудандық емханада;
2) қалалық немесе облыстық консультациялық-диагностикалық орталықта;
3) республикалық консультациялық-диагностикалық орталықта көрсетеді.
10. Эндокринологиялық аурулармен ауыратын науқастарға стационарлық көмекті "жалпы практика дәрігері", "терапия" және "педиатрия" немесе "эндокринология" мамандықтары бойынша дәрігерлер көрсетеді.
11. Эндокринологиялық науқастарға стационарды алмастыратын көмекті "эндокринология" циклі бойынша оқыта отырып "жалпы практика дәрігері", "терапия" және "педиатрия" мамандықтары бойынша дәрігерлер:
1) аудандық, қалалық емханаларда;
2) дәрігерлік амбулаторияларда;
3) консультациялық-диагностикалық орталықта;
4) аудандық, ауданаралық, қалалық, қалалық балалар, облыстық балалар ауруханаларында және республикалық клиникалардың терапиялық, педиатриялық, соматикалық бөлімшелерінде көрсетеді.
12. Эндокринологиялық аурулармен ауыратын науқастарға жедел медициналық көмекті "жедел және шұғыл медициналық көмек" мамандығы бойынша дәрігерлер және жедел медициналық көмек бригадаларының "фельдшер" мамандығы бойынша орта медициналық білімі бар қызметкерлер жүзеге асырады.

13. Штаты организаций, оказывающих эндокринологическую помощь населению устанавливаются в соответствии со штатными нормативами, утвержденными Приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2010 года № 238 "Об утверждении типовых штатов и штатных нормативов организаций здравоохранения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных и правовых актов под № 6173 от 15 апреля 2010 года).
2. Основные задачи и функции организаций, оказывающих эндокринологическую помощь населению
14. Основными задачами организаций, оказывающих эндокринологичкую помощь населению, являются:
1) организация и проведение мероприятий, направленных на профилактику эндокринных заболеваний;
2) раннее выявление эндокринологических заболеваний (сахарный диабет, заболевания щитовидной железы и так далее);
3) обеспечение граждан специализированной и высокоспециализированной эндокринологической медицинской помощью с соблюдением преемственности на всех этапах лечения;
4) снижение заболеваемости, инвалидизации, смертности от эндокринологических заболеваний;
5) увеличение продолжительности и улучшение качества жизни пациентов с эндокринологическими заболеваниями;
6) обеспечение эндокринологических больных медико-социальной помощью;
7) внедрение инновационных медицинских технологий в диагностике и лечении эндокринологических заболеваний.
3. Структура организаций здравоохранения, оказывающих
эндокринологическую помощь населению
15. Для оказания амбулаторно-поликлинической помощи эндокринологическим больным в районной поликлинике, городской поликлинике, консультативно-диагностическом центре организуется кабинет эндокринолога (взрослый и детский). В сельской поликлинике и врачебной амбулатории амбулаторно-поликлиническая помощь эндокринологическим больным оказывается в кабинетах терапевта и/или педиатра и/или врача общей практики.
16. Стационарная помощь эндокринологическим больным в организациях районного уровня оказывается терапевтическим и/или педиатрическим отделением центральной районной и межрайонной больниц. В организациях городского, областного, республиканского уровней и столице, стационарная помощь эндокринологическим больным оказывается терапевтическим и/или педиатрическим и/или эндокринологическим отделениями (взрослым и детским) городской, городской детской, областной, областной детской больниц, организаций республиканского уровня и столицы.
17. К организациям здравоохранения, оказывающим амбулаторно-поликлиническую и стационарную помощь больным с эндокринологической патологией, относится эндокринологический диспансер.

13. Халыққа эндокринологиялық көмек көрсететін ұйымдардың штаттары "Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2010 жылдың 15 сәуірде № 6173 тіркелген) бекітілген штат нормативтеріне сәйкес белгіленеді.
2. Халыққа эндокринологиялық көмек көрсететін
ұйымдардың негізгі міндеттері мен функциялары
14. Халыққа эндокринологиялық көмек көрсететін ұйымдардың негізгі міндеттері:
1) эндокринологиялық аурулардың профилактикасына бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу;
2) эндокринологиялық ауруларды (қант диабеті, қалқанша без ауруларын және басқалар) ерте анықтау;
3) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес емдеудің барлық кезеңінде сабақтастықты сақтай отырып, азаматтарды мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмекпен қамтамасыз ету;
4) эндокринологиялық аурулардан сырқаттанушылықты, мүгедектікті, өлімді төмендету;
5) эндокринологиялық аурулармен ауыратын пациенттердің өмір сүру ұзақтығы ұлғайту және сапасын жақсарту;
6) эндокринологиялық науқастарды медициналық-әлеуметтік көмекпен қамтамасыз ету;
7) эндокриндік ауруларды диагностикалау мен емдеуге инновациялық медициналық технологияларды енгізу болып табылады.
3. Халыққа эндокринологиялық көмек көрсететін
денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымы
15. Аудандық емханада, қалалық емханада, консультациялық-диагностикалық орталықта эндокринологиялық науқастарға амбулаториялық-емханалық көмек көрсету үшін эндокринологтың кабинеті ұйымдастырылады. Ауылдық емханада және дәрігерлік амбулаторияда эндокринологиялық науқастарға терапевттің және/немесе педиатрдың және/немесе жалпы практика дәрігерінің кабинеттерінде көрсетіледі.
16. Аудандық деңгейдегі ұйымдардағы эндокринологиялық науқастарға стационарлық көмекті аудандық орталық ауруханалардың және ауданаралық ауруханалардың терапиялық және/немесе педиатриялық бөлімшесі көрсетеді. Қалалық, облыстық, республикалық деңгейдің ұйымдарында және астанада эндокринологиялық науқастарға стационарлық көмекті қалалық ауруханалардың, қалалық балалар ауруханаларының, облыстық аурухананың, облыстық балалар ауруханасының, республикалық деңгейдегі және астана ұйымдарының терапиялық және/немесе педиатрия және/немесе эндокринология бөлімшелерінде көрсетіледі.
17. Эндокринологиялық патологиясы бар науқастарға амбулаториялық-емханалық және/немесе стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына эндокринологиялық диспансер жатады.

18. В организации здравоохранения, начиная с уровня районной и/или городской поликлиники, создаются следующие подразделения:
1) кабинет школы больных с сахарным диабетом;
2) кабинет диабетической стопы;
3) кабинет диабетической ретинопатии.
4. Эндокринологическое отделение
19. Эндокринологическое отделение взрослое и детское создается как структурное подразделение республиканских научно-исследовательских институтов, центров, многопрофильных республиканских, областных, городских и районных больниц.
4.1. Эндокринологическое отделение взрослое
20. На должность заведующего эндокринологическим отделением назначается специалист, соответствующий квалификационной характеристике специальности "эндокринология" и требованиям, утвержденным приказом и.о. Министра здравохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 791 "Об утверждении квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 30 ноября 2009 года под № 5945).
21. На должность врача эндокринологического отделения назначается специалист, соответствующий квалификационной характеристике специальности "эндокринология", утвержденной приказом и.о. Министра здравохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 791 "Об утверждении квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 30 ноября 2009 года под № 5945).
22. Основной задачей отделения являются оказание диагностической, лечебной и профилактической помощи больным с эндокринными заболеваниями.
23. Основными функциями отделения являются:
проведение видов специализированного и высокоспециализированного лечения больных с установленным диагнозом эндокринного заболевания;
проведение специализированной и высокоспециализированной эндокринологической диагностики и дифференциальной диагностики эндокринных заболеваний с другими заболеваниями;
осуществление экспертизы временной нетрудоспособности;
разработка и проведение мероприятий по улучшению и внедрению новых методов диагностики, лечения, диспансеризации и профилактики эндокринных заболеваний;
оказание консультативной помощи врачам других отделений стационара в вопросах профилактики, диагностики и лечения эндокринных заболеваний;
участие в процессе повышения профессиональной квалификации персонала по вопросам диагностики и оказания медицинской помощи в области эндокринологии (диабетологии);
ведение учетной и отчетной документации, предоставление отчетов о деятельности, передача данных о впервые выявленном пациенте с эндокринной патологией в амбулаторно-поликлиническую организацию по месту прикрепления;
проведение санитарно-просветительной работы с больными.

18. Аудандық және/немесе қалалық емхананың деңгейінен бастап денсаулық сақтау ұйымдарында мынадай құрылымдар құрылады:
1) қант диабетімен ауыратын науқастар мектебінің кабинеті;
2) диабеттік табан кабинеті;
3) диабеттік ретинопатия кабинеті.
4. Эндокринологиялық бөлімше
19. Ересектер мен балалар эндокринологиялық бөлімше республикалық ғылыми-зерттеу институттарының, орталықтардың, көп бейінді республикалық, облыстық, қалалық және аудандық ауруханалардың құрылымдық бөлімшесі ретінде құрылады.
4.1. Ересектердің эндокринологиялық бөлімшесі
20. Эндокринологиялық бөлімше меңгерушісінің лауазымына "Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін 2009 жылғы 26 қарашадағы № 791 бұйрығымен бекітілген талаптарға сәйкес маман атқарушылық тағайындалады (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 5945, 2009 жылғы 30 қарашада).
21. Эндокринологиялық бөлімше дәрігерінің лауазымына "Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін 2009 жылғы 26 қарашадағы № 791 бұйрығымен бекітілген талаптарға сәйкес маман атқарушылық тағайындалады (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 5945, 2009 жылғы 30 қарашада).
22. Бөлімшенің негізгі міндеті эндокриндік аурулармен ауыратын науқастарға диагностикалық, емдеу және профилактикалық көмек көрсету болып табылады.
23. Бөлімшенің негізгі функциялары:
эндокриндік аурудың анықталған диагнозымен науқастарды мамандандырылған және жоғары мамандандырылған емдеудің түрлерін жүргізу;
басқа аурулармен эндокриндік ауруларды мамандандырылған және жоғары мамандандырылған эндокринологиялық диагностикалау мен сараланған диагностикалау жүргізу;
еңбекке уақытша жарамсыздықты сараптауды жүзеге асыру;
эндокриндік ауруларды диагностикалау, емдеу, диспансерлеу және профилактикалаудың жаңа әдістерін жақсарту және енгізу жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және өткізу;
стационардың басқа бөлімшелерінің дәрігерлеріне эндокриндік аурулардың профилактикасы, диагностикасы мен емдеуі мәселелерінде консультациялық көмек көрсету;
эндокринология (диабетология) саласында диагностика мен медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша қызметкерлердің кәсіби біліктілігін арттыру үдерісіне қатысу;
есепке алу және есептілік құжаттарын енгізу, қызмет туралы есептерді ұсыну, бекітілген орны бойынша амбулаториялық-емханалық ұйымда эндокриндік патологиясы бар алғаш анықталған пациент туралы деректерді беру;
науқастармен санитариялық-ағарту жұмысын жүргізу болып табылады.

24. В организации здравоохранения, в котором создано отделение, обеспечивается выполнение (в круглосуточном режиме) лечебно-диагностических услуг.
25. Отделение может использоваться в качестве клинической базы образовательных организаций высшего, дополнительного и среднего медицинского образования, а также научных организаций.
26. При отсутствии в организации здравоохранения, оказывающей эндокринологическую помощь эндокринологического отделения, специализированные койки создаются в составе терапевтических или детских отделений.
27. Отделение должно иметь помещения, предусмотренные типовым проектом для соматического отделения многопрофильной больницы, в том числе кабинет для школы диабета.
28. В структуре эндокринологического отделения организуется палата интенсивной терапии (из расчета 1 койка на 10 больных отделения).
29. Медицинская помощь больным с эндокринными заболеваниями в палате интенсивной терапии оказывается врачом по специальности "эндокринология".
4.2. Эндокринологическое отделение детское
30. На должность заведующего детским эндокринологическим отделением назначается специалист, соответствующий квалификационной характеристике специальности "детская эндокринология" и требованиям, утвержденным приказом и.о. Министра здравохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 791 "Об утверждении квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 30 ноября 2009 года под № 5945).
31. На должность врача детского эндокринологического отделения назначается специалист, соответствующий квалификационной характеристике специальности "детская эндокринология", утвержденной приказом и.о. Министра здравохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 791 "Об утверждении квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 30 ноября 2009 года под № 5945).
32. Основными задачами детского эндокринологического отделения (далее – Отделение) являются оказание диагностической, лечебной и профилактической помощи детям с эндокринными заболеваниями, включая подготовку их к оперативному лечению.
33. Основными функциями детского эндокринологического отделения являются:
проведение лечения детей с установленным диагнозом эндокринного заболевания;
проведение диагностики и дифференциальной диагностики эндокринных заболеваний;
осуществление экспертизы временной нетрудоспособности;
разработка и проведение мероприятий по улучшению и внедрению новых методов диагностики, лечения, диспансеризации и профилактики эндокринных заболеваний в детском возрасте;
оказание консультативной помощи врачам других отделений стационара в вопросах профилактики, диагностики и лечения эндокринных заболеваний у детей;
участие в процессе повышения профессиональной квалификации персонала лечебно-профилактического учреждения по вопросам диагностики и оказания медицинской помощи детям с патологией эндокринной системы;
ведение учетной и отчетной документации, предоставление отчетов о деятельности в установленном порядке, сбор данных для регистров;
проведение санитарно-просветительной работы с больными.

24. Бөлімше құрылған денсаулық сақтау ұйымында емдеу-диагностикалық қызметтерді (тәуліктік режимде) орындау қамтамасыз етілді.
25. Бөлімше жоғары, қосымша және орта медициналық білім беру ұйымдарының, сондай-ақ ғылыми ұйымдарда клиникалық база ретінде пайдаланылады.
26. Эндокринологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында эндокринологиялық бөлімше болмаған жағдайда терапиялық немесе балалар бөлімшелерінің құрамында мамандандырылған төсектер құрылады.
27. Көп бағдарлы аурухананың соматикалық бөлімшесі үшін үлгі жобамен көзделген үй-жайы, оның ішінде диабет мектептері үшін кабинет болуы тиіс.
28. Эндокринологиялық бөлімшенің құрылымында (10 науқасқа шаққанда 1 төсек есебінен) бөлімшелер ұйымдастырылады.
29. Жіті терапия палатасында эндокриндік аурулармен ауыратын науқастарға медициналық көмекті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте "эндокринология" мамандығы бойынша дәрігер көрсетеді.
4.2. Балалар эндокринологиялық бөлімшесі
30. Балалар эндокринологиялық бөлімшесі меңгерушісінің лауазымына "Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін 2009 жылғы 26 қарашадағы № 791 бұйрығымен бекітілген талаптарға сәйкес маман атқарушылық тағайындалады (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 5945, 2009 жылғы 30 қарашада).
31. Балалар эндокринологиялық бөлімшесі дәрігерінің лауазымына "Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін 2009 жылғы 26 қарашадағы № 791 бұйрығымен бекітілген талаптарға сәйкес маман атқарушылық тағайындалады (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 5945, 2009 жылғы 30 қарашада).
32. Балалар эндокринологиялық бөлімшесінің (бұдан әрі – Бөлімше) негізгі міндеттері эндокриндік аурулармен ауыратын балаларға диагностикалық, емдеу және профилактикалық көмек көрсету болып табылады.
33. Балалар эндокринологиялық бөлімшесінің негізгі функциялары:
эндокриндік ауру диагнозы қойылған науқастарды емдеу жүргізу;
эндокриндік ауруларды диагностикалау мен сараланған диагностикалау жүргізу;
еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүзеге асыру;
бала жастағы эндокриндік ауруларды диагностикалауды, емдеуді, диспансерлеуді және профилактикалауды жақсарту және жаңа әдістерін енгізу жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және өткізу;
эндокриндік ауруларды профилактикалау, диагностикалау және емдеу мәселелерінде стационардың басқа бөлімшелерінің дәрігерлеріне консультациялық көмек көрсету және балалардың эндокриндік ауруларын емдеу;
балалардың эндокриндік ауруларын профилактикалау, диагностикалау және емдеу мәселелерінде стационардың басқа бөлімшелерінің дәрігерлеріне консультациялық көмек көрсету;
есепке алу және есеп беру құжаттамасын жүргізу, белгіленген тәртіпте қызмет туралы есептерді ұсыну, жүргізу заңнамамен көзделген тіркелімдер үшін деректер жинау;
науқастармен санитариялық-ағарту жұмысын жүргізу болып табылады.

34. Лечебно-диагностические услуги в детском эндокринологическом отделении выполняются в круглосуточном режиме.
35. Отделение может использоваться в качестве клинической базы образовательных организаций высшего, дополнительного и среднего медицинского образования, а также научных организаций.
36. При отсутствии детского эндокринологического отделения в организации здравоохранения, оказывающей эндокринологическую помощь, эндокринологические койки разворачиваются в составе соматических отделений.
37. В детские эндокринологические отделения или в соматические отделения, в которых развернуты детские койки госпитализируются дети от 0 до 18 лет.
38. Детское эндокринологическое отделение, помещения соматических отделений, в которых развернуты детские эндокринологические койки, должны иметь помещения, предусмотренные типовым проектом для детского соматического отделения многопрофильной больницы, в том числе кабинет для школы диабета.
39. В структуре отделения организуются палаты интенсивной терапии (из расчета 1 койка на 10 больных отделения).
40. Медицинская помощь детям с эндокринными заболеваниями в палате интенсивной терапии оказывается врачом по специальности "детская эндокринология".
5. Кабинет эндокринолога
41. Кабинет эндокринолога (взрослого и детского) (далее – кабинет) создается в структуре организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь населению (района, города, области, республики).
42. На должность врача-эндокринолога кабинета назначается специалист, соответствующий квалификационной характеристике специальности "эндокринология" - для эндокринологического кабинета взрослого, специальности "детская эндокринология" - для эндокринологического кабинета детского, утвержденной приказом и.о. Министра здравохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 791 "Об утверждении квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 30 ноября 2009 года под № 5945).
5.1. Эндокринологический кабинет взрослый
43. Основной задачей кабинета являются оказание консультативной, диагностической и лечебной помощи больным с эндокринными заболеваниями и лицам с высоким риском их развития.
44. Основными функциями кабинета являются:
оказание лечебной, консультативной и диагностической помощи пациентам с эндокринной патологией;
лечебная и консультативная помощь тяжелым больным с эндокринными заболеваниями на дому и консультативный прием пациентов по направлениям других специалистов;
направление на стационарное лечение больных с эндокринной патологией, требующих круглосуточного наблюдения и терапии, невозможных в амбулаторных условиях;
организация и оказание по медицинским показаниям стационарозамещающей и реабилитационной помощи пациентам с патологией эндокринной системы, не нуждающимся в круглосуточном медицинском наблюдении;
организация и проведение диспансеризации лиц с эндокринной патологией и лиц с высоким риском развития эндокринных заболеваний;
участие в организации скрининговых исследований для раннего выявления сахарного диабета среди прикрепленного населения (антропометрия, измерение АД, определение глюкозы крови, холестерина с использованием клинических глюкометров и так далее);
выдача рекомендаций для решения вопросов о временной нетрудоспособности и инвалидности при эндокринных заболеваниях и смежной патологии;
мониторинг и анализ основных медико-статистических показателей заболеваемости, инвалидности и смертности (догоспитальной и госпитальной) от эндокринных заболеваний в районе обслуживания с последующей разработкой плана мероприятий по укреплению здоровья прикрепленного населения;
ведение регистра больных с сахарным диабетом в данном регионе;
участие в формировании заявки на лекарственные средства и изделия медицинского назначения с целью обеспечения пациентов с эндокринной патологией на амбулаторном этапе;
организация обучения больных с эндокринной патологией и риском ее развития, проведение первичных и повторных циклов обучения, индивидуальная консультативная работа;
проведение совместно с центрами формирования здорового образа жизни, общественными объединениями мероприятий по санитарно-гигиеническому просвещению населения по вопросам профилактики эндокринной патологии, формированию здорового образа жизни и здорового питания.

34. Балалар эндокринологиялық бөлімшесінде тәуліктік режимде емдеу-диагностикалық қызметтерді орындалады.
35. Бөлімше жоғары, қосымша және орта медициналық білім беру ұйымдарының, сондай-ақ ғылыми ұйымдардың клиникалық базасы ретінде пайдаланылады.
36. Эндокринологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында балалар эндокринологиялық бөлімшесі болмаған жағдайда төсектер соматикалық бөлімшелердің құрамында ашылуы мүмкін.
37. Балалар эндокринологиялық бөлімшесіне немесе балалар төсектері ашылған соматикалық бөлімшеге 0 жастан 18 жасқа дейінгі балалар емдеуге жатқызылады.
38. Балалар эндокринологиялық бөлімшесі, балалар эндокринологиялық төсектері ашылған соматикалық бөлімшелердің үй-жайы көп бейінді аурухананың соматикалық бөлімшесі үшін үлгі жобамен көзделген үй-жайы, оның ішінде диабет мектебі үшін кабинеті болуы тиіс.
39. Бөлімшенің құрылымында жіті терапия палатасы (бөлімшенің 10 науқасына шаққанда 1 төсек есебінен) ұйымдастырылады.
40. Жіті терапия палатасында эндокриндік аурулармен ауыратын науқастарға медициналық көмекті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте "балалар эндокринологиясы" мамандығы бойынша дәрігер көрсетеді.
5. Эндокринологтың кабинеті
41. Эндокринологтың кабинеті (ересектер мен балалар) (бұдан әрі – кабинет) халыққа (аудан, қала, облыс, республика) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдардың құрылымында құрылады.
42. Кабинеттің эндокринолог дәрігерінің лауазымына "Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін 2009 жылғы 26 қарашадағы № 791 бұйрығымен бекітілген "эндокринология" мамандығы - ересектерге арналған эндокринология кабинеті үшін, "балалар эндокринологиясы" мамандығы - балаларға арналған эндокринология кабинеті үшін біліктілік сипаттарына сәйкес маман тағайындалады (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 5945, 2009 жылғы 30 қарашада).
5.1. Ересектердің эндокринологиялық кабинеті
43. Кабинеттің негізгі міндеті эндокриндік аурулармен ауыратын науқастарға және олардың асқынуының жоғары қаупі бар адамдарға консультациялық, диагностикалық және емдеу көмегін көрсету болып табылады.
44. Кабинеттің негізгі функциялары:
эндокриндік патологиясы бар пациенттерге емдік, консультациялық және диагностикалық көмек көрсету;
эндокриндік патологиясы бар ауыр науқастарға үйде емдік және консультациялық көмек көрсету, және басқа мамандардың жолдамасы бойынша пациенттерді консультациялық қабылдау;
амбулаториялық жағдайда мүмкін болмайтын тәуліктік бақылау мен терапияны талап ететін эндокриндік патологиясы бар науқастарды стационарлық емдеуге жіберу;
тәуліктік медициналық бақылауды қажет етпейтін эндокриндік жүйесінің патологиясы бар пациенттерді медициналық айғақтары бойынша стационарды алмастыратын және оңалту көмегін ұйымдастыру және көрсету;
эндокриндік патологиясы бар адамдарды және эндокриндік аурулар дамуының жоғары қаупі бар адамдарды диспансерлеуді ұйымдастыру және жүргізу;
бекітілген халықтың арасында қан диабетін ерте анықтау үшін скринингілік зерттеулерді ұйымдастыруға қатысу (антропометрия, АҚ өлшеу, клиникалық глюкометрлерді пайдалана отырып, қандағы глюкозаны, холестеринді анықтау);
эндокриндік аурулар мен аралас патология кезінде еңбекке уақытша жарамсыздық пен мүгедектік туралы мәселелерді шешу үшін ұсынымдар беру;
бекітілген халықтың денсаулығын нығайту жөніндегі іс-шараларды кейіннен әзірлей отырып, қызмет көрсету аумағында эндокриндік аурулардан (емдеуге жатқызуға дейінгі және емдеуге жатқызу кезіндегі) сырқаттанушылықтың, мүгедектіктің және өлімнің медициналық-статистикалық көрсеткішінің мониторингі және талдауы;
осы өңірдегі қант диабетімен ауыратын науқастардың тізілімін жүргізу;
эндокриндік патологиясы бар жүкті әйелдерге консультациялық, диагностикалық және емдеу көмегін көрсету;
амбулаториялық кезеңде эндокриндік патологиясы бар пациенттерді қамтамасыз ету мақсатында дәрілік заттарға және медициналық мақсаттағы бұйымдарға өтінімдер құруға қатысу;
эндокриндік патологиясы және оның даму қаупі бар әртүрлі санаттағы науқастарды оқытуды ұйымдастыру, бастапқы және қайта оқыту циклдарын өткізу, жеке консультациялық жұмыс;
саламатты өмір салтын қалыптастыру орталықтарымен, қоғамдық бірлестіктермен бірлесіп халықты эндокриндік патологияның профилактикасы, саламатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері бойынша санитариялық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шараларды өткізу болып табылады.

5.2. Эндокринологический кабинет детский
45. Детский эндокринологический кабинет (далее - кабинет) предназначен для оказания специализированной медицинской помощи детям от 0 до 18 лет с эндокринными заболеваниями.
46. Основными задачами кабинета являются профилактика и раннее выявление эндокринных заболеваний, оказание специализированной медицинской и консультативно-диагностической помощи детям с эндокринными заболеваниями, участие в повышении уровня знаний врачей и медсестер в области эндокринологии.
47. Основными функциями кабинета являются:
оказание лечебной, консультативной и диагностической помощи детям с эндокринной патологией;
консультативная помощь тяжелым больным с эндокринными заболеваниями на дому и консультативный прием детей по направлениям других специалистов;
оказание экстренной и плановой консультативной помощи органам и организациям здравоохранения в регионе обслуживания по вопросам профилактики, диагностики и лечения эндокринных заболеваний;
внедрение в практику новых методов профилактики, диагностики и лечения эндокринных заболеваний;
ежегодная диспансеризация детей с эндокринными заболеваниями;
направление детей на освидетельствование в медико-социальную экспертную комиссию;
профилактические осмотры детей в декретированные сроки;
ежегодный анализ заболеваемости, инвалидности, смертности детей от эндокринных заболеваний, а также эффективности профилактических мероприятий и диспансерного наблюдения за детьми, страдающими эндокринными заболеваниями в районе деятельности поликлиники;
разработка и представление руководству поликлиники и территориального эндокринологического диспансера плана конкретных мероприятий по совершенствованию медицинской помощи детям, страдающим эндокринными заболеваниями;
ведение регистра больных с сахарным диабетом в данном регионе;
участие в формировании заявки на лекарственные средства и изделия медицинского назначения с целью обеспечения пациентов с эндокринной патологией на амбулаторном этапе контроль за их использованием;
внедрение в практику современных методов профилактики, диагностики и лечения детей с эндокринными заболеваниями;
пропаганда среди населения медицинских знаний по профилактике сахарного диабета, профилактике и лечению йододефицитных состояний, здорового образа жизни;
работа по повышению уровня знаний медсестер в области эндокринологии;
ведение учетно-отчетной документации, представление отчетов о работе.

5.2. Балалардың эндокринологиялық кабинеті
45. Балалар эндокринологиялық кабинеті (бұдан әрі - кабинет) эндокриндік аурулары бар 0 жастан 18 жасқа дейінгі балаларға мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге арналған.
46. Кабинеттің негізгі міндеттері эндокриндік ауруларды профилактикалау және ерте анықтау, эндокриндік аурулары бар балаларға мамандандырылған медициналық және консультациялық-диагностикалық көмек көрсету, эндокринология саласында дәрігерлер мен мейіргерлердің білім деңгейін арттыруға қатысу болып табылады.
47. Кабинеттің негізгі функциялары:
эндокриндік аурулары бар балаларды жыл сайынғы диспансерлеу;
эндокриндік аурулары бар ауыр науқастарға үйде консультациялық көмек көрсету және басқа мамандардың жолдамалары бойынша балаларды консультациялық қабылдау;
денсаулық сақтау органдары мен ұйымдарына қызмет көрсету өңірінде эндокриндік аурулардың профилактикасы, диагностикасы және емдеу мәселесі бойынша қызмет көрсетуде шұғыл және жоспарлы консультациялық көмек көрсету;
практикаға эндокриндік аурулардың профилактикасының, диагностикасының және емдеудің жаңа әдістерін енгізу;
эндокриндік жүйе ауруларымен ауыратын балаларды диспансерлік бақылау;
балаларды медициналық-әлеуметтік сараптамалық комиссияға куәландыруға жіберу;
декреттелген мерзімдерде балаларды профилактикалық тексеріп-зерттеу;
эндокриндік аурулардан сырқаттанушылық, мүгедектік, өлімнің, сондай-ақ профилактикалық іс-шаралар мен емхана жұмыс істейтін ауданда эндокриндік аурулардан зардап шегетін балаларды диспансерлік бақылаудың жыл сайынғы талдауы; талдаудың негізінде емхананың және аумақтық эндокринологиялық диспансердің басшылығына эндокриндік аурулардан зардап шегетін науқастарға медициналық көмекті жетілдіру жөніндегі нақты іс-шаралардың жоспарын әзірлеу және ұсыну;
осы өңірде қант диабетімен ауыратын науқастарды тіркеуді жүргізу;
амбулаториялық кезеңде эндокриндік патологиясы бар пациенттерді қамтамасыз ету мақсатында дәрілік заттарға және медициналық мақсаттағы бұйымдарға өтінімдерді қалыптастыруға қатысу және оларды пайдалануды бақылау;
практикаға эндокриндік аурулары бар балаларды профилактикалау, диагностикалау және емдеудің қазіргі заманғы әдістерін енгізу;
халықтың арасында қант диабетінің профилактикасы, йод тапшылығы жағдайының профилактикасы мен емдеуі, саламатты өмір салты бойынша медициналық білімді насихаттау;
эндокринология саласындағы мейіргерлердің білім деңгейін арттыру бойынша жұмыс;
есепке алу-есеп беру құжаттарын жүргізу, бекітілген нысандар бойынша және белгіленген мерзімдерде жұмыс туралы есептерді ұсыну болып табылады.

48. На должность врача кабинета назначается специалист, имеющий стаж работы в должности педиатра, врача общей практики не менее 2-х лет, прошедший обучение на цикле "переподготовка" по эндокринологии.
6. Эндокринологический диспансер
49. Эндокринологический диспансер (далее – Диспансер) осуществляет деятельность как самостоятельная организация здравоохранения или структурное подразделение в составе многопрофильной больницы.
50. Деятельность Диспансера осуществляется во взаимодействии с эндокринологическими отделениями и кабинетами врачей-эндокринологов.
51. Основными задачами Диспансера являются:
оказание специализированной медицинской помощи больным с эндокринными заболеваниями;
обеспечение организации и проведения диспансерного наблюдения за больными с эндокринными заболеваниями;
разработка и внедрение достижений научно-технического прогресса по проблемам эндокринологии и диабетологии;
оказание врачам других специальностей организаций здравоохранения организационно-методической помощи по диагностике, лечению и профилактике эндокринных заболеваний;
разработка и проведение мероприятий по профилактике эндокринных заболеваний, выявлению больных и улучшению качества оказываемой им медицинской помощи;
разработка научно-обоснованных прогнозов возникновения и распространения в регионе эндокринных заболеваний.
52. В соответствии с основными задачами Диспансер выполняет следующие функции:
оказывает диагностическую, лечебную и профилактическую помощь больным с эндокринными заболеваниями;
организует и проводит диспансеризацию лиц с эндокринной патологией и лиц с высоким риском развития эндокринных заболеваний;
проводит специфическую эндокринологическую диагностику и дифференциальную диагностику эндокринных заболеваний с другими заболеваниями;
разрабатывает и проводит мероприятия по выявлению больных с эндокринными заболеваниями, способствует улучшению и внедрению новых методов диагностики, лечения, диспансеризации и профилактики эндокринных заболеваний;
применяет образовательные программы среди больных с целью профилактики эндокринных заболеваний и их осложнений, организация "Школы диабета" и обучение больных, страдающих сахарным диабетом, и их родственников;
принимает участие в мероприятиях по повышению квалификации врачей и среднего медицинского персонала в области эндокринологии и диабетологии;
проводит пропаганду медицинских знаний среди населения по профилактике эндокринных заболеваний;
ведет учетную и отчетную документацию, предоставляет отчеты о деятельности в установленном порядке, осуществляет сбор данных для регистров, ведение которых предусмотрено законодательством;
участвует в совершенствовании клинических и лабораторных методов диагностики эндокринных заболеваний;
проводит клинико-эпидемиологический анализ распространенности эндокринных заболеваний;
осуществляет экспертизу временной нетрудоспособности;
осуществляет взаимодействие по проблемам эндокринологии с аналогичными учреждениями других регионов;
осуществляет разработку методических рекомендаций, пособий и другой научной продукции для врачей по проблемам эндокринологии и диабетологии;
осуществляет организацию семинаров, конференций, выставок по проблемам эндокринологии и диабетологии c целью повышения профессионального уровня врачей-эндокринологов, других специальностей (врачей первичного звена, кардиологов, офтальмологов, хирургов и так далее).

48. Кабинет дәрігерінің лауазымына педиатр, жалпы практика дәрігері лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі бар, эндокринология бойынша "қайта даярлық" циклында оқудан өткен маман тағайындалады.
6. Эндокринологиялық диспансер
49. Эндокринологиялық диспансер (бұдан әрі – Диспансер) дербес денсаулық сақтау ұйымы немесе көп бейінді аурухананың құрылымдық бөлімшесі болып табылады.
50. Диспансердің қызметі эндокринологиялық бөлімшелерімен және эндокринолог дәрігердің кабинеттерімен өзара іс-қимылда жүзеге асырылады.
51. Диспансердің негізгі міндеттері:
эндокриндік аурулары бар науқастарға мамандандырылған медициналық көмек көрсету;
эндокриндік аурулары бар науқастарды диспансерлік бақылауды ұйымдастыруды және жүргізуді қамтамасыз ету;
эндокринология және диабетология проблемалары бойынша ғылыми-техникалық үдеріске қол жеткізуді әзірлеу және енгізу;
денсаулық сақтау ұйымдарының басқа маман дәрігерлеріне эндокриндік ауруларды диагностикалау, емдеу және профилактикасы бойынша ұйымдастыру-әдістемелік көмек көрсету;
эндокриндік аурулардың профилактикасы, науқастарды анықтау және оларға көрсетілетін медициналық көмектің сапасын жақсарту және жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және өткізу;
эндокриндік аурулардың өңірде туындауы мен таралуының ғылыми-негізделген болжамдарын әзірлеу болып табылады.
52. Диспансер негізгі міндеттерге сәйкес:
эндокриндік аурулары бар науқастарға диагностикалық, емдеу және профилактикалық көмек көрсету;
эндокриндік патологиясы бар адамдарға және эндокриндік аурулардың дамуының жоғары қаупі бар адамдарды диспансерлеуді ұйымдастыру және жүргізу;
басқа аурулармен эндокриндік ауруларды арнайы эндокриндік диагностикалау мен сараланған диагностикалауды жүргізу;
эндокриндік аурулары бар науқастарды анықтау жөніндегі іс-шараларды әзірлеуді және өткізуді, эндокриндік ауруларды диагностикалау, емдеу, диспансерлеу және профилактикасын жақсарту және жаңа әдістерін енгізу;
эндокриндік аурулардың және олардың асқынуларының профилактикасы мақсатында науқастардың арасында білім беру бағдарламаларын қолдану, "Қант диабеті науқастарының мектебін" ұйымдастыру және қант диабетінен зардап шегетін науқастарды және олардың туыстарын оқыту;
эндокринология және диабетология саласында дәрігерлер мен орта медицина қызметкерлерінің біліктілігін арттыру жөніндегі іс-шараларға қатысу;
эндокриндік аурулардың профилактикасы бойынша халықтың арасында медициналық білімді насихаттауды жүргізу;
есепке алу және есепті құжаттарды жүргізу, белгіленген тәртіпте қызмет туралы есептерді ұсыну, енгізу заңнамада көзделген тіркелімдер үшін деректер жинауды жүзеге асыру;
эндокриндік аурулардың диагностикасының клиникалық және зертханалық әдістерді жетілдіруге қатысу;
эндокриндік аурулардың таралушылығының клиникалық-эпидемиологиялық талдауын жүргізу;
еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүзеге асыру;
эндокринология проблемалары бойынша басқа өңірлердің ұқсас мекемелерімен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
эндокринология және диабетология проблемалары бойынша дәрігерлер үшін әдістемелік ұсынымдар, көрнекі құралдар және басқа да ғылыми өнімдер әзірлеуді жүзеге асыру;
эндокринолог дәрігерлердің, басқа да мамандықтардың (бастапқы буын дәрігерлерінің, кардиологтардың, офтальмологтардың, хирургтардың және т.б.) эндокринология және диабетология проблемалары бойынша семинарлар, конференциялар, көрмелер ұйымдастыруды жүзеге асыру функцияларын орындайды.

53. Диспансер может использоваться в качестве клинической базы образовательных учреждений среднего, высшего и дополнительного профессионального образования, а также научных организаций.
7. Школа больных сахарным диабетом
54. Школа больных сахарным диабетом (далее - школа диабета) создается на базе организации здравоохранения республиканского, областного, городского или районного уровня. Школа диабета может быть организована и как негосударственная структура.
55. Основной целью работы школы диабета является привитие пациентам и их родственникам навыков по управлению сахарным диабетом.
56. Обучение в "Школе диабета" осуществляет медицинский специалист, прошедший курс обучения по теме "Школа Диабета".
57. Основной функцией школы диабета является организация и проведение непрерывного обучения различных категорий больных сахарным диабетом по структурированным программам.
58. Врач школы диабета ведет учетно-отчетную документацию.
8. Кабинет "Диабетической стопы"
59. Кабинет "Диабетической стопы" организуется на базе амбулаторно-поликлинических организаций или эндокринологических отделений стационаров.
60. Консультативную и лечебную помощь в кабинете осуществляет специалист, соответствующий квалификационным требованиям к специалистам с высшим и послевузовским медицинским и фармацевтическим образованием в сфере здравоохранения по специальности "эндокринология" ("диабетология"), "общая хирургия", утвержденной приказом и.о. Министра здравохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 791 "Об утверждении квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 30 ноября 2009 года под № 5945) и прошедший курс усовершенствования по теме "Диабетическая стопа".
61. Основными функциями Кабинета являются:
ранняя диагностика и лечение нейропатических и ишемических поражений нижних конечностей у больных сахарным диабетом;
диспансерное наблюдение и учет больных сахарным диабетом, перенесших ампутации конечности различного уровня;
изготовление индивидуальных разгрузочных повязок и ведение больных с диабетической остеоартропатией.
9. Кабинет диабетической ретинопатии
62. Кабинет диабетической ретинопатии организуется на базе амбулаторно-поликлинических организаций или эндокринологических отделений стационаров, республиканских центров.
63. Консультативную и лечебную помощь в кабинете осуществляет специалист, соответствующий квалификационным требованиям к специалистам с высшим и послевузовским медицинским образованием в сфере здравоохранения, по специальности "офтальмология", утвержденной приказом и.о. Министра здравохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 791 "Об утверждении квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 30 ноября 2009 года под № 5945) и имеющий усовершенствование по теме "сосудистая патология глазного дна".

53. Диспансер орта, жоғары және қосымша кәсіби білім беру мекемелерінің, сондай-ақ ғылыми ұйымдардың клиникалық базасы ретінде пайдаланылуы мүмкін.
7. Қант диабетімен ауыратын науқастар мектебі
54. Қант диабетімен ауыратын науқастар мектебі (бұдан әрі – диабет мектебі) республикалық, облыстық, қалалық немесе аудандық деңгейдегі денсаулық сақтау ұйымдарының базасында құрылады. Диабет мектебі мемлекеттік емес құрылым ретінде де ұйымдастырылуы мүмкін.
55. Диабет мектебінің негізгі мақсаты қант диабетімен ауыратын науқастарды және олардың туыстарын өзін өзі бақылау әдісіне оқыту болып табылады.
56. Диабет мектебінде оқытуды "Диабет мектебі" тақырыбы бойынша оқыту курсынан өткен мамандар жүзеге асырады.
57. Диабет мектебінің негізгі функциялары құрылымдық бағдарламалар бойынша қант диабетімен ауыратын науқастарды оқыту ұйымдастырылады.
58. Диабет мектебінің дәрігері денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен есепке алу-есептік құжатты жүргізеді.
8. "Диабеттік табан" кабинеті
59. "Диабеттік табан" кабинеті амбулаториялық-емханалық мекемелердің немесе стационарлардың эндокринологиялық бөлімшелерінің базасында ұйымдастырылады.
60. Кабинетте консультациялық және емдеу көмегін "Диабеттік табан" тақырыбы бойынша жетілдіру курсынан өткен "эндокринология" ("диабетология"), "жалпы хирургия" мамандығы бойынша денсаулық сақтау саласында жоғары және жоғары оқу орынан кейінгі медициналық және фармацевтикалық білімі бар мамандардың біліктілік талаптарына сәйкес маман жүзеге асырады ("Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін 2009 жылғы 26 қарашадағы № 791 бұйрығымен бекітілген талаптарға сәйкес маман атқарушылық тағайындалады (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 5945, 2009 жылғы 30 қарашада).
61. Кабинеттің негізгі функциялары:
қант диабетімен ауыратын науқастардың аяқтарының нейропатиялық және ишемиялық зақымдануларын ерте диагностикалау;
әртүрлі деңгейде аяқ ампутациясын бастан өткерген қант диабетімен ауыратын науқастарды диспансерлік бақылау және есепке алу;
жеке жеңіл таңғыш дайындау және диабеттік остеоартропатиясы бар науқастарды тексеріп-қарау-емдеу болып табылады.
9. Диабеттік ретинопатия кабинеті
62. Диабеттік ретинопатия кабинеті амбулаториялық-емханалық ұйымдардың немесе стационарлардың эндокринологиялық бөлімшелерінің базасында ұйымдастырылады.
63. Кабинетте консультациялық және емдеу көмегін "офтальмология", сондай-ақ мүмкіндігінше қосымша "эндокринология" ("диабетология") мамандығы бойынша денсаулық сақтау саласында жоғары және жоғары оқу орынан кейінгі медициналық және фармацевтикалық білімі бар мамандардың біліктілік талаптарына сәйкес маман жүзеге асырады ("Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін 2009 жылғы 26 қарашадағы № 791 бұйрығымен бекітілген талаптарға сәйкес маман атқарушылық тағайындалады (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 5945, 2009 жылғы 30 қарашада).

64. Основными функциями Кабинета являются:
анализ состояния глазного дна больных диабетом;
офтальмоскопия;
лазерфотокоагуляции и криокоагуляции сетчатки;
диспансерное наблюдение больных с выраженными стадиями диабетической ретинопатии и перенесшими офтальмологические оперативные вмешательства.

64. Кабинеттің негізгі функциялары:
қан диабетімен ауыратын науқастардың көз түбінің жағдайына талдау;
офтальмоскопия;
лазерфотокоагуляция және криокоагуляция торқабықтары;
диабеттік ретинопатиялық айқын сатысындағы және офтальмологиялық операциялық бастан өткерген науқастарды диспансерлік бақылау болып табылады.