О внесении изменений и дополнений в приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 11 июля 2011 года № 303 "Об утверждении Инструкции по организации и проведению комплексного тестирования абитуриентов и по организации работ по присуждению образовательных грантов"
Приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 июня 2012 года № 308. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июля 2012 года № 7804. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 7 декабря 2015 года № 683
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 07.12.2015 № 683.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 11 июля 2011 года № 303 "Об утверждении Инструкции по организации и проведению комплексного тестирования абитуриентов и по организации работ по присуждению образовательных грантов", (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан от 19 июля 2011 года за № 7079, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 13 июня 2012 года № 183-184 (27002-27003)) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Инструкции по организации комплексного тестирования абитуриентов и по организации работ по присуждению образовательных грантов";
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) инструкцию по организации комплексного тестирования абитуриентов согласно приложению 1;";
в Инструкции по организации и проведению комплексного тестирования абитуриентов, утвержденной указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Инструкция по организации комплексного тестирования абитуриентов";
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Организация комплексного тестирования абитуриентов (далее - КТА) включает в себя следующие этапы:";
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Настоящая Инструкция по организации КТА определяет действия и основные функции:";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В своей деятельности по организации КТА вышеуказанные лица руководствуются законами Республики Казахстан "Об образовании", "О государственных секретах", Типовыми правилами приема на обучение в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы высшего образования, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 января 2012 года № 111 (далее - Правила), настоящей Инструкцией, нормативными правовыми актами Министерства образования и науки Республики Казахстан.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:

"Талапкерлердің кешенді тестілеуі мен білім беру гранттарын тағайындау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі міндетін атқарушының 2011 жылғы 11 шілдедегі № 303 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 28 маусымдағы № 308 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 19 шілдеде № 7804 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 7 желтоқсандағы № 683 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 07.12.2015 № 683 бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
«Талапкерлердің кешенді тестілеуін ұйымдастыру мен өткізу және білім беру гранттарын тағайындау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру нұсқаулығын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі міндетін атқарушының 2011 жылғы 11 шілдедегі № 303 бұйрығына (2011 жылғы 19 шілдеде нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 7079 нөмірімен тіркелген, 2012 жылғы 9 маусымда «Егемен Қазақстан» газетінің № 308-312 (27386) нөмірінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Талапкерлердің кешенді тестілеуі мен білім беру гранттарын тағайындау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру нұсқаулығын бекіту туралы»;
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) талапкерлерді кешенді тестілеуді ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық 1-қосымшаға сәйкес;»;
аталған бұйрықпен бекітілген талапкерлердің кешенді тестілеуін ұйымдастыру мен өткізу нұсқаулығында:
атауы келесі редакцияда беру:
«Талапкерлердің кешенді тестілеуін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық»;
1-тармақтың бірінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Талапкерлерді кешенді тестілеуді (бұдан әрі - ТКТ) ұйымдастыру келесі кезеңдерден тұрады:»;
2-тармақтың бірінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Талапкерлерді кешенді тестілеуді ұйымдастыру жөніндегі осы нұсқаулық:»
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. ТКТ-ны ұйымдастыру кезінде жоғарыда көрсетілген тұлғалар «Білім туралы», «Мемлекеттік құпиялар туралы» Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 19 қаңтардағы № 111 қаулысымен бекітілген Жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгі қағидаларын (бұдан әрі – Қағида), осы Нұсқаулықты және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің басқа да нормативтік құқықтық актілерін басшылыққа алады.»;
2-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Организация КТА";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Работа по организации тестирования предусматривает совместную деятельность всех участников тестирования: Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее – Министерство), НЦТ, ответственного секретаря и программиста базового вуза, представителей и программиста Министерства, председателя и членов апелляционной комиссии, государственной комиссии.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Министерство совместно с НЦТ проводит обучение технологии КТА представителей Министерства.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. В установленные Правилами сроки в базовом вузе проводится КТА совместно со всеми участниками тестирования. Во время проведения КТА в базовых вузах не разрешено использование сотовых телефонов всеми участниками тестирования, кроме представителей Министерства и Председателя государственной комиссии.";
подпункт 1) пункта 24 изложить в следующей редакции:
"1) организация обучения ответственных секретарей базовых вузов по организации КТА совместно с Министерством;";
подпункт 2) пункта 25 изложить в следующей редакции:
"2) организация обучения представителей, программистов Министерства и председателей апелляционных комиссий по организации КТА совместно с Министерством;
подпункт 2) пункта 31 изложить в следующей редакции:
"2) организация обучения технических секретарей;";
подпункт 2) пункта 36 изложить в следующей редакции:
"2) предоставление в НЦТ отчета о проделанной работе по организации КТА на бумажных носителях и по телекоммуникационной сети.";
подпункт 3) пункта 44 изложить в следующей редакции:
"3) обеспечение правильного заполнения абитуриентом бланка заявления и объяснение процедуры прохождения КТА, правил поведения в аудитории, предусмотренных пунктами 21, 22, 23 Правил, подачи заявлений на апелляцию и процедуры проведения апелляции;";
подпункт 10) пункта 51 изложить в следующей редакции:
"10) выдача посадочного листа потока (вечером накануне тестирования). Посадочный лист отсортирован по номеру посадочного места. Номер места абитуриента определяется случайным образом в момент выдачи посадочного листа. Данная процедура производится только один раз. Для печати посадочного листа в НЦТ запрашивается пароль;";
пункт 56 изложить в следующей редакции:
"56. Прохождение в НЦТ обучения по организации апелляции.";
пункт 69 изложить в следующей редакции:
"69. Разъяснение абитуриентам правил поведения на экзамене, установленных пунктами 21, 22, 23 Правил.";
дополнить пунктом 74-1 следующего содержания:

«2. ТКТ-ны ұйымдастыру»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Тестілеуді ұйымдастыру бойынша жұмыстар барлық қатысушылардың: Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік), ҰТО, базалық ЖОО-ның жауапты хатшысы мен программисінің, Министрлік өкілдері мен программисінің, апелляциялық комиссия төрағасы мен мүшелерінің, мемлекеттік комиссияның бірлескен қызметтерін қарастырады.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Министрлік ҰТО-мен бірге Министрлік өкілдеріне ТКТ технологиясын оқыту жұмыстарын жүргізеді.»;
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«17. Қағидада белгіленген мерзімде базалық ЖОО-да барлық тестілеуге қатысушылармен бірігіп ТКТ өткізіледі. ТКТ-ны өткізу кезінде базалық ЖОО-да Министрлік өкілдері мен мемлекеттік комиссия төрағасынан басқа қатысушыларға ұялы байланыс телефондарын пайдалануға рұқсат етілмейді.»;
24-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) Министрлікпен бірлесе отырып, базалық ЖОО-ның жауапты хатшыларына ТКТ-ны ұйымдастыру бойынша оқытуды ұйымдастыру;»;
25-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) Министрлікпен бірлесе отырып Министрлік өкілдеріне, программистеріне және апелляциялық комиссияның төрағаларына ТКТ ұйымдастыру бойынша оқытуды ұйымдастыру;»;
31-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) техникалық хатшыларды оқытуды ұйымдастыру;»;
36-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) ҰТО-ға ТКТ-ны ұйымдастыру жөнінде атқарылған жұмыстары бойынша есептің қағаз тасымалдағышта телекоммуникациялық желі арқылы береді.»;
44-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) талапкерлердің өтініш бланкісін дұрыс толтыруын қамтамасыз ету және ТКТ-дан өту рәсімін, Ереженің 21, 22, 23-тармақтарында қарастырылған аудиторияда тәртіп сақтау ережесін, апелляцияға өтініш беру және апелляцияны өткізу рәсімін түсіндіру;»;
51-тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«10) лектің отырғызу парағын басып шығарады (тестілеу болатын күннен бір күн бұрын кешкісін). Отырғызу парағы отыру орнының нөмірі бойынша реттелген. Талапкер орнының нөмірі отырғызу парағын шығару кезде кездейсоқ анықталады. Бұл рәсім тек 1 рет қана орындалады. Отырғызу парағын басып шығару үшін ҰТО-дан пароль сұралады;»;
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«56. Апелляцияны ұйымдастыру бойынша ҰТО-да дайындықтан өтеді.»;
69-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«69. Талапкерлерге Қағиданың 21, 22, 23-тармақтарына сәйкес емтихан кезінде тәртіп сақтау ережелерін түсіндіреді.»;
мынадай мазмұндағы 74-1-тармақпен толықтырылсын:

"74-1. При планировании аудиторного фонда выделяется отдельная аудитория для распределения выпускников технического и профессионального, послесреднего образования (колледжей), поступивших после окончания основного образования.";
подпункт 6) пункта 76 изложить в следующей редакции:
"6) в базовом вузе бланки заявления считываются потоковым сканером (далее - сканер) для внесения данных абитуриентов в БД "Абитуриент";";
в пункте 83:
дополнить подпунктом 16-1) следующего содержания:
"16-1) сектор 19 закрашивается в случае предоставления документа о получении технического и профессионального, послесреднего образования (колледжи) поступивших после окончания основного образования;";
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
"17) сектора 20, 21 заполняются техническим секретарем только в случаях изменения данных абитуриента или аннулирования бланка заявления;";
пункт 121 изложить в следующей редакции:
"121. В секторе 10 закрашиваются ответы заданий по выбранному предмету при сдаче тестирования абитуриентом в зависимости от выбора специальности по Перечню специальностей с указанием предметов по выбору и профильных предметов единого национального тестирования и КТА согласно приложению 2 к приказу И.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 14 мая 2012 года № 211 "Об утверждении перечня специальностей бакалавриата и высшего специального образования, по которым для лиц, окончивших сельские организации образования, установлена квота приема в высшие учебные заведения Республики Казахстан, и перечня специальностей с указанием предметов по выбору и профильных предметов единого национального тестирования и комплексного тестирования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7674), и соответствующий кружок выбираемого предмета.
Количество тестовых заданий по каждому предмету 25. Каждое задание требует выбора единственного правильного ответа из пяти предложенных вариантов ответов. При закрашивании двух или более ответов одного задания ответ не засчитывается. Выбранный ответ отмечается путем полного закрашивания соответствующего кружка на секторе данного предмета.";
пункт 136 изложить в следующей редакции:
"136. Дежурный укладывает экзаменационные материалы в конверт и коробку. В сопровождении нескольких абитуриентов доставляет в помещение, где находится государственная комиссия.";
приложение 1 к Инструкции изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 51 к Инструкции исключить;
в Инструкции по организации работ по присуждению образовательных грантов, утвержденной указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:

«74-1. Аудиториялық қорды жоспарлаған кезде негізгі білімнен кейін түскен техникалық және кәсіптік, ортадан кейінгі (колледждер) білім беру ұйымдарының бітірушілерін бөлу үшін жеке аудитория бөлінеді.»;
76-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«6) базалық ЖОО-да талапкерлер туралы деректерді «Талапкер» ДБ-ға енгізу мақсатында өтініш бланкілері арнайы ағынды сканер арқылы (бұдан әрі - сканер) өткізіледі;»;
83-тармақ:
мынадай мазмұндағы 16-1) тармақшасымен толықтырылсын:
«16-1) 19-сектор негізгі білімнен кейінгі техникалық және кәсіптік, ортадан кейінгі (колледждер) білім туралы құжатты ұсынған кезде боялады;»;
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«17) 20, 21-секторларды талапкердің деректерін өзгерту немесе өтініш бланкісін жою кезінде ғана техникалық хатшы толтырады.»;
121-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«121. 10-секторда талапкердің таңдаған мамандығына байланысты ұлттық бірыңғай тестілеу және ТКТ-ның таңдау пәндері мен бейіндік пәндері көрсетілген мамандықтар «Ауылдық білім беру ұйымдарын бітірген тұлғалар үшін Қазақстан Республикасы жоғары оқу орындарына қабылдау квотасы белгіленген жоғары арнайы білім беру және бакалавриат мамандықтарының тізбесiн және ұлттық бірыңғай тестілеу және кешенді тестілеу жүргізілетін таңдау пәндері мен бейінді пәндер көрсетілген мамандықтар тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2012 жылғы 14 мамырдағы № 211 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 7674 нөмірімен тіркелген) 2-қосымшасына сәйкес ұлттық бірыңғай тестілеу және кешенді тестілеу жүргізілетін таңдау пәндері мен бейінді пәндер көрсетілген мамандықтар тізбесі бойынша тестілеу кезінде талапкер таңдаған пән көрсетіледі және сол пән бойынша тапсырмалардың жауаптары боялады.
Әр пән бойынша тест тапсырмаларының саны 25. Әрбір тапсырмадағы берілген бес жауаптан бір ғана дұрыс жауап таңдалады. Бір тапсырмада екі немесе одан да көп жауаптар боялған жағдайда, жауап есепке алынбайды. Таңдалған жауап сол пәнге сәйкес сектордағы дөңгелекшені толық бояу арқылы белгіленеді.»;
136-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«136. Кезекші емтихан материалдарын конвертке және қорапқа салады. Бірнеше талапкерлермен бірге мемлекеттік комиссия отырған орынға жеткізеді.»;
Нұсқаулықтың 1-қосымшасы осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Нұсқаулықтың 51-қосымшасын алынып тасталсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім беру гранттарын тағайындау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру нұсқаулығында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. В своей деятельности вышеуказанные лица руководствуются Законом Республики Казахстан "Об образовании", Типовыми правилами приема на обучение в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы высшего образования, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 января 2012 года № 111 (далее – Типовые правила), Правилами присуждения образовательного гранта для оплаты высшего образования, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 января 2008 года № 58 (далее - Правила), настоящей инструкцией и нормативными правовыми актами Министерства образования и науки Республики Казахстан.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"2. Организация конкурса";
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Работа по организации конкурса предусматривает совместную деятельность всех участников конкурса: Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее – Министерство), НЦТ, Республиканской конкурсной комиссии по присуждению образовательных грантов (далее – Конкурсная комиссия), ответственного секретаря, технического секретаря и программиста вуза:";
часть первую и подпункт 1) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"5. В целях обеспечения бесперебойного процесса организации конкурса НЦТ реализует следующие функции:";
"1) организация обучения ответственных секретарей базовых вузов по приему заявлений для участия в конкурсе совместно с Министерством;";
подпункт 3) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"3) каждый линейный вуз через технических секретарей осуществляет прием заявлений на конкурс от абитуриентов. Абитуриент подает заявление на специальном бланке, предназначенном для считывания потоковым сканером;";
подпункт 2) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"2) специальность, выбранная абитуриентом, содержится в Перечне специальностей бакалавриата и высшего специального образования, по которым для лиц, окончивших сельские организации образования, установлена квота приема в высшие учебные заведения Республики Казахстан согласно приложению 1 к приказу и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 14 мая 2012 года № 211 "Об утверждении перечня специальностей бакалавриата и высшего специального образования, по которым для лиц, окончивших сельские организации образования, установлена квота приема в высшие учебные заведения Республики Казахстан, и перечня специальностей с указанием предметов по выбору и профильных предметов единого национального тестирования и комплексного тестирования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7674).";
в пункте 18:
подпункты 10) и 11) изложить в следующей редакции:

«3. Жоғарыда көрсетілген тұлғалар өз қызметінде «Білім туралы» Қазақстан Республикасының Заңын, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 19 қаңтардағы № 111 қаулысымен бекітілген Жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгі қағидаларын (бұдан әрі – Үлгі қағида), Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 қаңтардағы № 58 қаулысымен бекітілген Жоғары білім алуға ақы төлеу үшін білім беру грантын беру ережесін (бұдан әрі – Ереже), осы Нұсқаулықты және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің нормативтік құқықтық актілерін басшылыққа алады.»;
2-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Конкурсты ұйымдастыру»;
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Конкурсты ұйымдастыру жұмыстары барлық конкурсқа қатысқандардың Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік), ҰТО, Білім беру гранттарын тағайындау жөніндегі Республикалық конкурстық комиссиясының (бұдан әрі – конкурстық комиссия), ЖОО жауапты хатшысының, программисі мен техникалық хатшысының бірлескен қызметтерін қарастырады.»;
5-тармақтың бірінші бөлімі мен 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Конкурсты ұйымдастыру процесін үздіксіз қамтамасыз ету мақсатында ҰТО келесі функцияларды жүзеге асырады:
«1) Министрлікпен бірлесе отырып, базалық ЖОО-ның жауапты хатшыларын конкурсқа қатысуға өтініштерді қабылдау бойынша оқытуды ұйымдастыру;»;
12-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) әрбір желілік ЖОО техникалық хатшылар арқылы талапкерлерден конкурсқа өтініштер қабылдайды. Талапкер өтінішті ағынды сканерде оқуға арналған арнайы бланкте толтырады;»;
14-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) талапкер таңдаған мамандық «Ауылдық білім беру ұйымдарын бітірген тұлғалар үшін Қазақстан Республикасы жоғары оқу орындарына қабылдау квотасы белгіленген жоғары арнайы білім беру және бакалавриат мамандықтарының тізбесін және ұлттық бірыңғай тестілеу және кешенді тестілеу жүргізілетін таңдау пәндері мен бейінді пәндер көрсетілген мамандықтар тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі міндетін атқарушының 2012 жылғы 14 мамырдағы № 211 бұйрығының 1-қосымшасына сәйкес (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 7674 нөмірімен тіркелген), ауылдық білім беру ұйымдарын бітірген тұлғалар үшін Қазақстан Республикасы жоғары оқу орындарына қабылдау квотасы белгіленген жоғары арнайы білім беру және бакалавриат мамандықтарының тізбесінде болғанда.»;
18-тармақта:
10) және 11) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"10) сектор 20 закрашивают абитуриенты, являющиеся победителями международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени), республиканских и международных конкурсов исполнителей и спортивных соревнований (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени) последних трех лет, а также победителями Президентской, республиканских олимпиад и конкурсов научных проектов по общеобразовательным предметам (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени) текущего года при условии соответствия выбранной ими специальности предмету олимпиады, конкурса или спортивного соревнования;
11) сектор 21 закрашивают абитуриенты, являющиеся обладателями преимущественного права, указанными в подпунктах 9), 10), 19) настоящего пункта;";
дополнить подпунктами 18), 19) следующего содержания:
"18) сектор 27 заполняется техническим секретарем только в случае аннулирования бланка заявления;
19) сектор 29 закрашивают абитуриенты, имеющие документы об образовании автономных организаций образования.";
приложение 12 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту высшего и послевузовского образования (Жакыпова Ф.Н.):
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после прохождения государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации и разместить на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Орунханова М.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
И.о. министра                              С. Шаяхметов
Приложение 1
к приказу и.о. Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 июня 2012 года № 308
Приложение 1 к Инструкции
по организации комплексного
тестирования абитуриентов
Форма К-11
Базовый ВУЗ
ПРОПУСК
Правила
поведения в аудитории во время
комплексного тестирования абитуриентов
Во время прохождения комплексного тестирования,
абитуриенту не полагается:
1. Выходить из аудитории без разрешения и
сопровождения.
2. Пересаживаться с места на место.
3. Обмениваться экзаменационными материалами,
переписывать.
4. Использовать сведения, раскрывающие содержание
тестов и кодов правильных ответов к ним.

«10) 20 секторды білім беру саласындағы уәкілетті орган тізбесін айқындайтын жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың) (бірінші, екінші және үшінші дәрежелі дипломдармен марапатталған), орындаушылардың республикалық және халықаралық конкурстары мен спорттық жарыстардың (бірінші, екінші және үшінші дәрежелі дипломдармен марапатталған) соңғы үш жылдағы жеңімпаздарының, сонымен қатар ағымдағы жылғы жалпы білім беретін пәндер бойынша Президенттік, республикалық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (бірінші, екінші және үшінші дәрежелі дипломдармен марапатталған) жеңімпаздары таңдаған мамандықтары олимпиаданың, конкурстың немесе спорттық жарыстың пәніне сәйкес келген жағдайда бояйды;
11) 21-секторды осы тармақтың 9), 10), 19) тармақшаларында көрсетілген басым құқық иегері болып табылатын талапкерлер бояйды;»;
мынадай мазмұндағы 18) және 19) тармақшалармен толықтырылсын:
«18) 27-секторды техникалық хатшы өтініш бланкісін жою кезінде ғана толтырылады;
19) 29-секторды дербес білім беру ұйымдарының білім туралы құжаттары бар талапкерлер толтырады.»;
12-қосымша осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаменті (Жақыпова Ф.Н.):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсына орналастырсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Білім және ғылым вице-министрі М.Қ. Орынхановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы                             С. Шаяхметов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі м.а.
2012 жылғы 28 маусымдағы
№ 308 бұйрығына 1-қосымша
Талапкерлерді кешенді тестілеуді
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа 1-қосымша
К-11 нысан
Базалық ЖОО _____________________
Рұқсаттама
ФОТО
Аты-жөні
ТЖК
Жеке куәлік
Азаматтығы:
Ұлты:
Жынысы:     Емтихан тапсыру тілі:
Тестілеу өту орны:
Мекен-жайы:
Ғимарат:
Телефон:
Тестілеу мерзімі:
Лек:
Аудитория:
Орын:
Жауапты хатшының қолы:
Талапкердің қолы:
Талапкерлерді кешенді тестілеу кезінде аудиторияда тәртіп сақтау ережесі
Кешенді тестілеу кезінде талапкерге:
1. Аудиториядан рұқсатсыз және кезекшінің алып жүруінсіз шығуға;
2. Орын ауыстыруға;
3. Емтихан материалдарын ауыстыруға, көшіруге;
4. Тест мазмұнын және олардың дұрыс жауабын ашатын кодтар туралы мәліметтерді пайдалануға;

5. Пользоваться предметами - информационные
материалы, электронные записные книжки,
калькуляторы, сотовые телефоны, пейджеры и другие
средства коммуникации.
В случае обнаружения у абитуриента во время
тестирования шпаргалок, учебников,
учебно-методической литературы, мобильных средств
(пейджеров, сотовых телефонов и др.)
представитель Министерства совместно с дежурным
по аудитории в присутствии абитуриента составляют
"Акт обнаружения запрещенных предметов и удалении
из аудитории абитуриента, нарушившего правила
поведения в аудитории". Решением представителя
Министерства абитуриент удаляется из аудитории,
результаты тестирования аннулируются.
Результаты тестирования не обрабатываются, в
случае отказа абитуриентом сдать экзаменационные
материалы по истечению времени тестирования.
Я ознакомлен с правилами поведения в аудитории и
претензий не имею.
Подпись абитуриента _________ Дата __________
ФОТО
Ф.И.О.
ИКТ
Удостоверение
личности
Гражданство:
Национальность:
Пол:
Язык сдачи экзамена:
Место тестирования:
Адрес:
Корпус:
Телефон:
Дата тестирования:     Поток:
Аудитория:
Место:
Подпись ответственного
секретаря ______
Подпись абитуриента ________
Л И Н И Я  О Т Р Е З А
___________________________________________________________________
Базовый ВУЗ
КОРЕШОК
Правила
поведения в аудитории во время
комплексного тестирования абитуриентов
Во время прохождения комплексного тестирования,
абитуриенту не полагается:
1. Выходить из аудитории без разрешения и
сопровождения.
2. Пересаживаться с места на место.
3. Обмениваться экзаменационными материалами,
переписывать.
4. Использовать сведения, раскрывающие содержание
тестов и кодов правильных ответов к ним.
5. Пользоваться предметами - информационные
материалы, электронные записные книжки,
калькуляторы, сотовые телефоны, пейджеры и другие
средства коммуникации.
В случае обнаружения у абитуриента во время
тестирования шпаргалок, учебников,
учебно-методической литературы, мобильных средств
(пейджеров, сотовых телефонов и др.)
представитель Министерства совместно с дежурным
по аудитории в присутствии абитуриента составляют
"Акт обнаружения запрещенных предметов и удалении
из аудитории абитуриента, нарушившего правила
поведения в аудитории". Решением представителя
Министерства абитуриент удаляется из аудитории,
результаты тестирования аннулируются.
Результаты тестирования не обрабатываются, в
случае отказа абитуриентом сдать экзаменационные
материалы по истечению времени тестирования.
Я ознакомлен с правилами поведения в аудитории и
претензий не имею.
Подпись абитуриента _________ Дата __________
ФОТО
Ф.И.О.
ИКТ
Удостоверение
личности
Гражданство:
Национальность:
Пол:
Язык сдачи экзамена:
Место тестирования:
Адрес:
Корпус:
Телефон:
Дата тестирования:    Поток:
Аудитория:
Место:
Подпись ответственного
секретаря ______
Подпись абитуриента _______
Приложение 2
к приказу и.о. Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 июня 2012 года № 308
Приложение 12
к Инструкции по организации
работ по присуждению
бразовательных грантов
Форма Г-09
Список абитуриентов, имеющих преимущественное право
Базовый ВУЗ ____________________________________________
(код)                  (наименование)
ИКТ
Ф.И.О.
номер
серти-
фиката
Сред-
ний
балл
ат-
тес-
тата
форма
обу-
че-
ния
шифр
спе-
циаль-
ности
и код
вуза
льго-
ты
балл
1-твор-
ческого
экзаме-
на
балл
2-твор-
ческого
экзаме-
на
код
техни-
чес-
кого
секре-
таря
олимпийский
предмет,
секция
научного
соревнова-
ния, вид
исполни-
тельского
конкурса и
спортивного
соревнования
Обладатели нагрудного знака "Алтын белгі"
Выпускники автономных организаций образования
Победители республиканских, международных предметных олимпиад
Победители республиканских научных соревнований
Победители республиканских, международных исполнительских конкурсов
Победители республиканских, международных спортивных соревнований
Подпись председателя
государственной комиссии ______
Подпись ответственного
секретаря ______

5. Ақпараттық мәліметтер, электрондық жазба кітапшаларын, калькуляторлар, ұялы телефондар, пейджерлер және басқа да байланыс құралдарын қолдануға рұқсат етілмейді.
Егер, тестілеу уақытында талапкерден шпаргалка, оқулықтар, оқу-әдістемелік әдебиеттер мен мобильді байланыс құралдары (пейджер, ұялы телефон және т.б.) табылса, Министрлік өкілі және аудитория кезекшісі талапкердің қатысуымен "Аудиторияда тәртіп сақтау ережесін бұзған талапкерді аудиториядан шығару және тыйым салынған заттың тәркіленуі туралы акт" жасайды. Министрлік өкілінің шешімімен талапкер аудиториядан шығарылады және тест нәтижесі жойылады.
Тестілеуге берілген уақыт аяқталғаннан кейін талапкер емтихан материалдарын тапсырудан бас тартқан жағдайда, оның емтихан материалдарының нәтижелері өңделмейді.
Талапкердің қолы______________ Күні______________
кесу сызығы
Базалық ЖОО _____________________
Рұқсаттама
ФОТО
Аты-жөні
ТЖК
Жеке куәлік
Азаматтығы:
Ұлты:
Жынысы:     Емтихан тапсыру тілі:
Тестілеу өту орны:
Мекен-жайы:
Ғимарат:
Телефон:
Тестілеу мерзімі:
Лек:
Аудитория:
Орын:
Жауапты хатшының қолы:
Талапкердің қолы:
Талапкерлерді кешенді тестілеу кезінде аудиторияда тәртіп сақтау ережесі
Кешенді тестілеу кезінде талапкерге:
1. Аудиториядан рұқсатсыз және кезекшінің алып жүруінсіз шығуға;
2. Орын ауыстыруға;
3. Емтихан материалдарын ауыстыруға, көшіруге;
4. Тест мазмұнын және олардың дұрыс жауабын ашатын кодтар туралы мәліметтерді пайдалануға;
5. Ақпараттық мәліметтер, электрондық жазба кітапшаларын, калькуляторлар, ұялы телефондар, пейджерлер және басқа да байланыс құралдарын қолдануға рұқсат етілмейді.
Егер, тестілеу уақытында талапкерден шпаргалка, оқулықтар, оқу-әдістемелік әдебиеттер мен мобильді байланыс құралдары (пейджер, ұялы телефон және т.б.) табылса, Министрлік өкілі және аудитория кезекшісі талапкердің қатысуымен "Аудиторияда тәртіп сақтау ережесін бұзған талапкерді аудиториядан шығару және тыйым салынған заттың тәркіленуі туралы акт" жасайды. Министрлік өкілінің шешімімен талапкер аудиториядан шығарылады және тест нәтижесі жойылады.
Тестілеуге берілген уақыт аяқталғаннан кейін талапкер емтихан материалдарын тапсырудан бас тартқан жағдайда, оның емтихан материалдарының нәтижелері өңделмейді.
Талапкердің қолы______________ Күні______________
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі м.а.
2012 жылғы 28 маусымдағы
№ 308 бұйрығына 2-қосымша
Білім беру гранттарын тағайындау
бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
нұсқаулығына 12-қосымша
Г-09 нысан
Басым құқық иегерлерінің тізімі
Базалық ЖОО ____________________________________________
(код)             (атауы)
ТЖК
аты-жөні
серти фикат №
аттес таттың (диплом ның) орташа баллы
оқу түрі
маман дық шифры және ЖОО коды
же ңіл дік
1-шығармашылық емтихан балы
2-шығармашылық емтихан баллы
техникалықхатшы коды
олимпиада пәні, ғылыми жарыстар секциясы, орындаушылық конкурстың және спорттық жарыстың түрі
"Алтын белгі" төсбелгісінің иегерлері
Дербес білім беру ұйымдарының бітірушілері
Республикалық, халықаралық пән олимпиадаларының жеңімпаздары
Республикалық ғылыми жарыстар жеңімпаздары
Республикалық, халықаралық орындаушылық конкурстың жеңімпаздары
Республикалық, халықаралық спорттық жарыстардың жеңімпаздары
Мемлекеттік комиссия                          Жауапты хатшының қолы
төрағасының қолы ____________________         ______________________