Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 16)
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 августа 2012 года № 320-ө-м. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2012 года № 7881. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 октября 2019 года № 563.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.10.2019 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
В соответствии со статьей 125 Трудового кодекса Республики Казахстан в целях установления сложности определения видов работ, присвоения квалификационных разрядов рабочим и определения правильных наименований профессии рабочих, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 16).
2. Департаменту труда и социального партнерства (Сарбасов А. А.), в установленном законодательством порядке, обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование приказа в официальных и периодических печатных изданиях.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Нурымбетова Б. Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Г. Абдыкаликова
Утвержден
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 14 Августа 2012 года № 320-ө-м
Единый тарифно-квалификационный справочник
работ и профессий рабочих (выпуск 16)
Раздел 1. Общие положения
1. Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (далее – ЕТКС) (выпуск 12) состоит из раздела: "Производство медицинского инструмента, приборов и оборудования".
2. В разделах выпуска осуществлено совершенствование тарификации работ, уточнены тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих в связи с изменениями содержания труда, возросших требований к качеству продукции, квалификации, знаниям, общеобразовательной и специальной подготовке рабочих.
3. Разряды работ установлены по их сложности без учета условий труда (за исключением экстремальных случаев, влияющих на уровень сложности труда и повышающих требования к квалификации исполнителя).
4. Тарифно - квалификационная характеристика каждой профессии состоит из разделов: "Характеристика работ" и "Должен знать". Раздел "Характеристика работ" содержит описание работ, которые должен уметь выполнять рабочий. В разделе "Должен знать" содержатся основные требования, предъявляемые к рабочему в отношении специальных знаний, а также знаний положений, инструкций и других руководящих материалов, методов и средств, которые рабочий должен применять.

Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (16-шығарылым) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 14 тамыздағы № 320-ө-м Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 28 тамызда № 7881 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 22 қазандағы № 563 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 22.10.2019 № 563 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 125-бабына сәйкес жұмыстардың белгілі бір түрлерінің күрделігін белгілеу, жұмысшыларға біліктілік разрядтарын беру және кәсіптерінің дұрыс атауларын айқындау мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (16-шығарылым) бекітілсін.
2. Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті (А.Ә. Сарбасов) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) бұйрықтың ресми және мерзімді баспасөз құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Г. Әбдіқалықова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2012 жылғы 14 тамыздағы
№ 320-ө-м бұйрығымен
бекітілді
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай
тарифтік-біліктілік анықтамалығы (16-шығарылым)
1-бөлім Жалпы ережелер
1. Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (бұдан әрі - БТБА) (16-шығарылым) "Медициналық құралдар, аспаптар мен жабдықтар өндірісі" бөлімінен тұрады.
2. Шығарылым бөлімдерінде жұмыстарды тарифтеуді жетілдіру жүзеге асырылды, еңбек мазмұнының өзгеруіне, өнім, біліктілік сапасына, жұмысшылардың біліміне, жалпы білім беретін және арнайы дайындықтарына қойылатын талаптардың өсуіне байланысты жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары нақтыланды.
3. Жұмыстардың разрядтары еңбек жағдайлары ескерілмей (еңбектің күрделілігі деңгейіне әсер ететін және орындаушының біліктілігіне қойылатын талаптарды жоғарылататын төтенше жағдайларды қоспағанда) белгіленді.
4. Әрбір кәсіптің тарифтік-біліктілік сипаттамалары "Жұмыс сипаттамасы" мен "Білуге тиіс" бөлімдеріен тұрады. "Жұмыс сипаттамасы" бөлімі жұмысшы орындай алуға тиісті жұмыстардың сипаттамасын қамтиды. "Білуге тиіс" бөлімі жұмысшыға арнайы біліміне, сондай-ақ жұмысшы қолдануға тиіс ережелерді, нұсқаулықтар мен басқа да материалдарды, әдістер мен құралдарды білуіне қатысты қойылатын негізгі талаптарды қамтиды.

5. В тарифно - квалификационных характеристиках приводится перечень работ, наиболее типичных для данного разряда профессии рабочего. Этот перечень не исчерпывает всех работ, которые может и должен выполнять рабочий. В необходимых случаях работодатель с учетом специфики может разрабатывать дополнительные перечни работ, соответствующих по сложности их выполнения тем, которые содержатся в тарифно-квалификационных характеристиках профессий рабочих соответствующих разрядов.
6. Кроме работ, предусмотренных в разделе "Характеристика работ", рабочий должен выполнять работы по приемке и сдаче смены, уборке рабочего места, приспособлений, инструментов, а также по содержанию их в надлежащем состоянии, ведению установленной технической документации.
7. Наряду с требованиями к теоретическим и практическим знаниям, содержащимися в разделе "Должен знать", рабочий должен знать: правила и нормы по охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности, правила пользования средствами индивидуальной защиты, требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг), виды брака и способы его предупреждения и устранения, производственную сигнализацию, требования по рациональной организации труда на рабочем месте.
8. Рабочий более высокой квалификации помимо работ, перечисленных в его тарифно - квалификационной характеристике, должен уметь выполнять работы, предусмотренные тарифно - квалификационными характеристиками рабочих более низкой квалификации, а также руководить рабочими более низких разрядов этой же профессии. В связи с этим работы, приведенные в тарифно-квалификационных характеристиках более низких разрядов, в характеристиках более высоких разрядов, как правило, не приводятся.
9. Тарифно - квалификационные характеристики профессий являются обязательными при тарификации работ и присвоении квалификационных разрядов рабочим в организациях независимо от форм их собственности и организационно - правовых форм, где имеются производства и виды работ, указанные в настоящих разделах, кроме особо оговоренных случаев.
10. При заполнении трудовой книжки рабочего, а также при изменении тарифного разряда наименование его профессии записывается в соответствии с ЕТКС.
11. В целях удобства пользования, ЕТКС предусматривает алфавитный указатель содержащий наименования профессий рабочих, диапазон разрядов и нумерацию страниц приведены в приложении 1 к настоящему ЕТКС.
12.Перечень профессий рабочих, предусмотренных настоящим разделом, с указанием их наименований по действовавшему разделу ЕТКС приведены в приложении 2 к настоящему ЕТКС.

5. Тарифтік-біліктілік сипаттамаларында жұмысшы кәсібінің осы разрядына тән жұмыстардың тізбесі келтіріледі. Бұл тізбе жұмысшы орындай алатын және орындауға тиіс барлық жұмыстарды қамтымайды. Қажет болған жағдайда жұмыс беруші айрықшалықтарды ескере отырып, жұмысты орындау күрделілігіне сәйкес келетін жұмыстардың қосымша тізбелерін әзірлей алады, олар тиісті разрядтағы жұмысшы кәсіптердің тарифтік-біліктілік сипаттамаларында бар.
6. "Жұмыс сипаттамасы" бөлімінде көзделген жұмыстардан басқа, жұмысшы ауысымды қабылдау және тапсыру, жұмыс орнын, айлабұйымдарды, құралдарды жинастыру, сондай-ақ оларды тиісті жағдайда ұстау, белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізу жөніндегі жұмысты орындауға тиіс. "Білуге тиіс" бөлімінде қамтылған теориялық және практикалық талаптармен қатар, жұмысшы: еңбекті қорғау, өндірістік санитария мен өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі ережелер мен нормаларды; жеке қорғану құралдарын пайдалану ережесін,; орындалатын жұмыстың (қызметтің) сапасына, жұмыс орнында еңбекті тиімді ұйымдастыруға қойылатын талаптарды; брак түрлерін және оның алдын алу мен жоюдың тәсілдерін; өндірістік дабылдатуды білуге тиіс.
7. Осы бөлімдерге ұңғымаларды бұрғылау және мұнай мен газ өндіру жөніндегі жұмыс өндірістеріне тән, қоршаған орта мен жер қойнауын қорғау жөніндегі іс-шараларды жүргізу ережесін білуді көздейтін жұмысшылар кәсіптері қосылды. Кәсібі автомобильді, тракторды және басқа да көлікті басқаруды көздейтін жұмысшылардың тиісті құжаттары болуға тиіс.
8. Біліктілігі анағұрлым жоғары жұмысшы өзінің тарифтік-біліктілік сипаттамасында санамаланған жұмыстармен қатар, анағұрлым біліктілігі төмен жұмысшылардың тарифтік-біліктілік сипаттамасында көзделген жұмыстарды орындай алуға, сондай-ақ осы кәсіптегі анағұрлым төмен разрядтағы жұмысшыларға басшылық жасай білуге тиіс. Осыған байланысты, анағұрлым төмен разрядтар кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамасында келтірілген жұмыстар, анағұрлым жоғары разрядтар кәсіптерінің сипаттамасында әдетте, көрсетілмейді.
9. Тарифтік-біліктілік сипаттамалары, ерекше ескертілген жағдайлардан басқа, осы бөлімдерде көрсетілген өндірістер мен жұмыс түрлері бар ұйымдардың меншік нысанына және ұйымдық–құқықтық нысанына қарамастан, олардағы жұмысшылардың жұмыстарын тарификациялаған және біліктілік разрядтарын белгілеген кезде міндетті болып табылады.
10. Қызметкердің еңбек кітапшасын толтыру кезінде, сондай-ақ тарифтік разрядты өзгерту кезінде оның кәсібінің атауы БТБА-ға сәйкес жазылады.
11. Қолданылуға ыңғайлы болу мақсатында, БТБА-да алфавиттік көрсеткіш 1-қосымшада көзделген, онда жұмысшылар кәсіптерінің атауы, разрядтардың диапазондары және беттердің нөмірленуі қарастырылған.
12. БТБА-ның бұрын қолданыста болған шығарылымы бойынша атаулары көрсетілген, осы бөлімінде көзделген жұмысшылар кәсіптері атауларының тізбесі БТБА-ның 2-қосымшада көрсетілген.

Раздел 2. Производство медицинского инструмента,
приборов и оборудования
1. Дозировщик ртути
Параграф 1. Дозировщик ртути, 1-й разряд
13. Характеристика работ:
отвешивание на технических весах заданных доз ртути для последующего заполнения различных медицинских приборов и аппаратов.
14. Должен знать:
свойства, правила хранения и обращения с ртутью;
правила пользования техническими весами и приемы точного отвешивания заданных доз ртути;
установленные дозы ртути для заполнения различных медицинских приборов и аппаратов.
Параграф 2. Дозировщик ртути, 2-й разряд
15. Характеристика работ:
расфасовка ртути в тару;
заполнение отвешенных доз ртути в различные медицинские приборы и аппараты.
16. Должен знать:
способы заполнения ртутью тары, приборов и аппаратов;
общие сведения о назначении медицинских приборов и аппаратов заполняемых ртутью;
требования предъявляемые к приспособлениям, используемым в процессе работы.
2. Заточник медицинского инструмента
Параграф 1. Заточник медицинского инструмента, 1-й разряд
17. Характеристика работ:
заточка рабочей части медицинского инструмента абразивными кругами. смена в процессе работы абразивных кругов под руководством заточника более высокой квалификации.
18. Должен знать:
принцип работы оборудования;
приемы работы при заточке рабочей части медицинского инструмента;
способы измерения угла заточки и правила пользования измерительными инструментом;
рабочую инструкцию по заточке, назначение затачиваемого инстpументa.
19. Примеры работ:
1) иглы инъекционные диаметром от 0,6 до 1,0 миллиметров (далее – мм) заточка на специальном полуавтомате под углом 8 - 10 градусов.
Параграф 2. Заточник медицинского инструмента, 2-й разряд
20. Характеристика работ.
заточка и направка рабочей части медицинского инструмента абразивными кругами. Самостоятельная смена абразивных кругов.
21. Должен знать:
устройство оборудования;
способы его регулировки и наладки;
приемы работы при заточке и направке;
способы измерения угла заточки и правила пользования контрольно-измерительным инструментом, используемым при заточке и направке, назначение затачиваемого медицинского инструмента и предъявляемые к нему требования;
рабочую инструкцию по заточке и направке.
22. Примеры работ:
1) иглы инъекционные и специальные диаметром от 0,6 до 1,0 мм - заточка и направка на специальном полуавтомате под углом 11 - 17 градусов.
Параграф 3. Заточник медицинского инструмента, 3-й разряд
23. Характеристика работ.
заточка и направка медицинского инструмента абразивными кругами. замена и правка абразивных кругов;
наладка и регулировка оборудования, применяемого при заточке игл и специальных скальпелей;
приготовление эмульсии.

2-бөлім Медициналық құралдар, аспаптар мен жабдықтар өндірісі
1. Сынапты мөлшерлеуші
Параграф 1. Сынапты мөлшерлеуші, 1-разряд
13. Жұмыс сипаттамасы:
техникалық таразыларда сынаптың берілген мөлшерін, кейіннен әртүрлі медициналық аспаптар мен аппараттарға толтыру үшін өлшеу.
14. Білуге тиіс:
сынаптың қасиетін, сақтау және қолдану ережесін; техникалық таразыларды пайдалану ережесін және сынаптың берілген мөлшерін дәл өлшеу тәсілдерін;
әртүрлі медициналық аспаптар мен аппараттары толтыру үшін сынаптың белгіленген мөлшерін.
Параграф 2. Сынапты мөлшерлеуші, 2-разряд
15. Жұмыс сипаттамасы:
сынапты ыдыстарға өлшеп орау;
сынаптың өлшенген мөлшерін әртүрлі медициналық аспаптар мен аппараттарға толтыру.
16. Білуге тиіс:
ыдыстарды, аспаптар мен аппараттарды сынаппен толтыру жолдарын; сынап толтырылатын медициналық аспаптар мен аппараттардың міндеті туралы жалпы мәліметтерді;
жұмыс барысында пайдаланылатын аспаптарға қойылатын талаптарды.
2. Медициналық құралдарды қайраушы
Параграф 1. Медициналық құралдарды қайраушы, 1-разряд
17. Жұмыс сипаттамасы:
абразивтік шеңберлі медициналық құралдардың жұмыс істейтін бөлігін қайрау;
жұмыс барысында жоғары білікті қайраушының басшылығымен абразивтік шеңберлерді ауыстыру.
18. Білуге тиіс:
жабдықтардың жұмыс қағидаттарын;
медициналық құралдың жұмыс істейтін бөлігін қайрау кезіндегі жұмыс тәсілдері;
қайрау бұрышын өлшеу әдістерін және өлшеу құралдарын пайдалану ережесін;
қайрау жөніндегі жұмыс нұсқаулығын;
қайралатын құралдың міндеті.
19. Жұмыс үлгілері
1) диаметрі 0,6-дан 1,0 (миллиметр бұдан әрі-мм) дейінгі инъекциялы инелер – 8-10 градус бұрыштықта арнайы жартылай автоматта қайрау.
Параграф 2. Медициналық құралдарды қайраушы 2-разряд
20. Жұмыс сипаттамасы:
абразивтік шеңберлі медициналық құралдардың жұмыс істейтін бөлігін қайрау және жану;
өздігінен абразивтік шеңберлерді ауыстыру.
21. Білуге тиіс:
жабдықтардың құрылғысын, оны реттеу мен жөндеудің әдістерін, қайрау бұрышын өлшеу әдістерін және қайрау мен жану кезінде пайдаланылатын бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану ережесін;
қайралатын медициналық құралдардың міндетін және оларға қойылатын талаптарды, қайрау және жану жөніндегі жұмыс нұсқаулығын.
22. Жұмыс үлгілері
1) диаметрі 0,6-дан 1,0 мм дейінгі инъекциялы және арнайы инелер – 11-17 градус бұрыштықта арнайы жартылай автоматта қайрау және жану.
Параграф 3. Медициналық құралдарды қайраушы, 3-разряд
23. Жұмыс сипаттамасы:
абразивтік шеңберлі медициналық құралдардың жұмыс істейтін бөлігін қайрау және жану;
инелер мен арнайы скальпельдерді қайрау кезінде қолданылатын жабдықтарды жөндеу және реттеу;
эмульсия дайындау.

24. Должен знать:
приемы наладки и регулировки применяемого оборудования, характеристику абразивных кругов, применяемых для заточки различного инструмента;
способы правки абразивных кругов;
рецептуру приготовления охлаждающей эмульсии;
способы измерения угла заточки и правила пользования контрольно-измерительными инструментами;
назначение затачиваемого инструмента и требования, предъявляемые к его обработке.
25. Примеры работ:
1) дрельборы, буравы корневые, пульпоэкстракторы, иглы корневые - заточка;
2) иглы инъекционные и специальные диаметром от 0,4 до 0,6 мм - заточка и направка под углом 8 - 35 градусов на специальных полуавтоматах;
3) иглы хирургические диаметром от 0,25 мм до 0,5 мм при длине от 14 мм до 45 мм - заточка, доводка, снятие облоя;
4) ножи ветеринарные разные - заточка и направка режущей части.
Параграф 4. Заточник медицинского инструмента, 4-й разряд
26. Характеристика работ.
заточка и доводка хирургического инструмента;
установка, смена и правка абразивных кругов;
наладка и регулировка оборудования, применяемого при заточке хирургического инструмента.
27. Должен знать:
назначение медицинского инструмента, поступающего на заточку;
технические требования, предъявляемые к заточке хирургического инструмента;
способы наладки и регулирования применяемого оборудования.
28. Примеры работ:
заточка и доводка режущей части
1) нож ампутационный;
2) нож микротомный для гистологических срезов;
3) скальпель брюшистый и остроконечный;
4) скальпель глазной.
Параграф 5. Заточник медицинского инструмента, 5-й разряд
29. Характеристика работ.
предоперационная правка под лупой трехкратного увеличения под заданным углом и фасонном профиле острия лезвий хирургического инструмента при размерах режущей кромки свыше 5 мм;
изготовление направочного инструмента различного профиля шириной свыше 5 мм, предназначенного для направки острия лезвий хирургического инструмента каждого вида;
контроль толщины, высоты неровностей и угла направки режущей кромки при помощи микроскопа с прецизионной головкой, при 250-кратном увеличении, интерферометра;
проверка в соответствии с требованиями направки режущей способности хирургических инструментов после направки;
крепление направочного инструмента и его выверка.
30. Должен знать:
назначение основного хирургического инструмента и требования, предъявляемые к режущей части;
способы направки острия лезвия без нарушения профиля режущей кромки;
правила подбора направочного инструмента для направки хирургического инструмента каждого вида;
способы изготовления и правки направочного инструмента различного размера и профиля, характеристику абразивных материалов, применяемых для изготовления и правки направочного инструмента;
составы смазки для направочного инструмента и способы ее приготовления;
причины брака при направке острия лезвия хирургических инструментов и меры по его предупреждению;
правила пользования микроскопом.

24. Білуге тиіс:
қолданылатын жабдықтарды баптау мен реттеу тәсілдерін, әртүрлі құралдарды қайрау үшін қолданылатын абразивтік шеңберлердің сипаттамасын, абразивтік шеңберлерді түзету әдістерін, салқындатқыш эмульсияны дайындау рецептурасын, қайрау бұрышын өлшеу әдістерін және бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану ережесін, қайралатын құралдардың міндетін және оны өңдеуде қойылатын талаптарды.
25. Жұмыс үлгілері
1) қол бұрғылары, түбірлі бұрғылар, пульпоэкстрактілер, түбірі бар инелер – қайрау;
2) диаметрі 0,4-тен 0,6 мм дейінгі инъекциялы және арнайы инелер – 8-35 градус бұрыштықта арнайы жартылай автоматтарда қайрау және жану;
3) ұзындығы 14-тен 45 мм дейін диаметрі 0,25-тен 0,5 мм дейінгі хирургиялық инелер – қайрау, жетілдіру, ойманы алу;
4) ветеринарлық пышақтар – кесетін бөлігін қайрау және жану.
Параграф 4. Медициналық құралдарды қайраушы, 4-разряд
26. Жұмыс сипаттамасы:
хирургиялық құралдарды қайрау және жетілдіру;
абразивтік шеңберлерді қондыру, ауыстыру және түзету;
хирургиялық құралдарды қайрау кезінде қолданылатын жабдықтарды жөндеу және реттеу.
27. Білуге тиіс:
қайрауға келіп түсетін медициналық құралдардың міндетін;
хирургиялық құралдарды қайрауға қойылатын техникалық талаптарды, қолданылатын жабдықтарды жөндеу және реттеу әдістері.
28. Жұмыс үлгілері
Кесетін бөлікті қайрау және жетілдіру
1) отау пышағы;
2) гистологиялық кесінділерге арналған шағын томды пышақ;
3) жалпақ ұшы өткір скальпель;
4) көзге арналған скальпель.
Параграф 5. Медициналық құралдарды қайраушы 5-разряд
29. Жұмыс сипаттамасы:
операция алдында берілген бұрыш және үлгі бейіні бойынша кесілетін жиектердің өлшемі 5 мм артық болған кезде хирургиялық құралдардың өткірлігін үш еселік лупамен түзету;
әр түрлі хирургиялық құралдардың ұшын өткірлеуге арналған ені 5 мм артық әртүрлі бейінді қайрау құралдарын жасау;
интерферометрді 250 есеге үлкейтумен прецизиялы басы бар микроскоптың көмегімен кесілетін жиектердің қалыңдығын, тегістік биіктігін және қайрау бұрышын бақылау;
қайраудан кейін хирургиялық құралдардың кесу сапасының талаптарға сәйкестігін тексеру;
қайрау құралын бекіту және оны мұқият тексеру.
30. Білуге тиіс:
негізгі хирургиялық құралдың міндетін және кесетін бөлігіне қойылатын талаптарды, кесілетін жиектердің бейіндерін бұзбай жүзін қайрау әдістерін;
әртүрлі хирургиялық инструменттерді қайрауға арналған қайрау құралдарын іріктеу ережесін;
өлшемі мен бейіні әртүрлі қайрау құралдарын жасау және түзету әдістерін, қайрау құралдарын жасау және түзету үшін қолданылатын абразивтік материалдардың сипаттамасын, қайрау құралдарына арналған май құрамы және оны дайындау әдістерін;
хирургиялық құралдардың жүзін қайрау кезіндегі ақау себептерін және оны алдын алу шараларын, микроскопты қолдану ережелерін.

31. Примеры работ:
1) предоперационная доводка и проверка режущей части при помощи оптических приборов: нож ампутационный большой, конхотомы всех видов, долота, ложки, тонзилотомы и дригие.
Параграф 6. Заточник медицинского инструмента, 6-й разряд
32. Характеристика работ.
предоперационная направка лезвий хирургического инструмента при размерах режущей части до 5 мм, под лyпoй с 4-х кратным увеличением;
изготовление направочного инструмента различного профиля размером по ширине до 5 мм для обработки каждого вида хирургического инструмента.
33. Должен знать:
назначение первостепенного хирургического инструмента и требования, предъявляемые к его режущей части, способы контроля высоты неровностей и угла направки режущей кромки, правила настройки микроскопа для контроля режущей кромки при большом увеличении;
требования, предъявляемые к направочному инструменту различного вида и профиля;
требования МРТУ к режущей кромке первостепенного хирургического инструмента различного назначения;
причины нарушений профиля режущей кромки при направке острия лезвия хирургического инструмента и меры их предупреждения.
34. Примеры работ:
1) направка острия лезвий хирургического инструмента с предварительным изготовлением направочного инструмента всех требуемых размеров и профилей;
2) ножи Бекмана, ножи гортанные;
3) трепаны, уретротомы, цистотомы.
3. Изготовитель бужей и катетеров
Параграф 1. Изготовитель бужей и катетеров, 1-й разряд
35. Характеристика работ.
оплетка бужей и катетеров под руководством изготовителя более высокой квалификации;
первая и вторая пропитки лаками горячей и холодной сушки первого и второго оплета бужей и катетеров разных моделей;
дополнительная пропитка воронок и концов катетеров;
нанесение на поверхность катетеров и бужей градуировочной шкалы краской вручную по предварительной разметке;
приготовление краски до заданному рецепту;
укладка изделия в специальную тару.
36. Должен знать:
способы обслуживания и приемы работы на применяемом оборудовании в процессах пропитки;
нанесения краской делений и колец, оплетки бужей и катетеров;
технические требования к пряже и ее перемотке, пропитке и сушке бужей и катетеров, нанесению шкалы;
способы определения пригодности лака;
составы и свойства краски;
правила ухода за применяемым инструментом, оборудованием, назначение бужей и катетеров.
Параграф 2. Изготовитель бужей и катетеров, 2-й разряд
37. Характеристика работ.
оплетка цилиндрических моделей урологического инструмента;
первичная окраска рентгеноконтрастной массой бужей и катетеров после повторной пропитки лаками;
загрузка изделий в сушильные камеры и разгрузка после сушки;
отделка в соответствии с требованиями технических условий наружной поверхности бужей и катетеров всех моделей на полировальных станках абразивными полотнами и меловой суспензией;
разметка градуировочной шкалы на поверхности бужей и катетеров;
нанесение краской делений и колец вручную или с применением клише;
подготовка к работе и настройка оплеточной машины и тростильного станка;
чистка машины после окончания работы;
прочистка каналов катетеров и ввод в них мандрен;
приготовление меловой суспензии по заданному рецепту;
визуальный контроль качества оплетки.

31. Жұмыс үлгілері
1) операция алдында жетілдіру және оптикалық аспаптар көмегімен кесетін бөлікті тексеру: үлкен отау пышақ, барлық түрдегі конхотомалар, қашаулар, қасықтар, тонзилотомалар және тағы басқа.
Параграф 6. Медициналық құралдарды қайраушы, 6-разряд
32. Жұмыс сипаттамасы:
4 есеге үлкейтетін лупамен кесу бөлігінің өлшемі 5 мм дейін болған кезде хирургиялық құралдың жүзін операция алдында жану;
хирургиялық құралдардың әрбір түрін өңдеу үшін өлшемі 5 мм дейін әртүрлі пішіндегі жану құралдарын әзірлеу.
33. Білуге тиіс:
бірінші деңгейлі хирургиялық құралдардың міндетін және оның кесу бөлігіне қойылатын талаптарын, кесу жиегінің тегіс емес биіктігін және жану бұрышын бақылау әдістерін, көп ұлғайту кезінде кесу жиектерін бақылау үшін микроскопты теңшеу ережесін;
әртүрлі кескінді және пішінді жану құралдарына қойылатын талаптар, әртүрлі міндет атқаратын бірінші деңгейлі хирургиялық құралдың кесетін жиегіне қойылатын МРТУ талаптарын;
хирургиялық құралдың өткір жүзін жану кезінде кесу жиектері пішінінің бұзылу себептерін және оларды алдын алу шараларын.
34. Жұмыс үлгілері
Талап етілетін барлық өлшемді және пішінді жану құралдарын алдын ала дайындаумен хирургиялық құралдың өткір жүзін жану.
1) бекман пышағы, көмей пышақтар;
2) трепандар, уретротомалар, цистотомалар.
3. Сүмбілер мен түтік сүңгілерді дайындаушы
Параграф 1. Сүмбілер мен түтік сүңгілерді дайындаушы, 1-разряд
35. Жұмыс сипаттамасы:
жоғары білікті дайындаушының басшылығымен сүмбілер мен түтік сүңгілерді орау;
ыстық және суық кептірілген бірінші және екінші оралған әртүрлі модельді сүмбілер мен түтік сүңгілерге лактарды сіңдіру;
құйғыштар мен түтік сүңгілерін қосымша ылғалдандыру;
алдын ала белгі бойынша градуирлеу шәкілінің түтік сүңгілері мен сүмбілерінің үстіңгі жағына бояуды қолмен жағу;
берілген рецепт бойынша бояуларды дайындау;
бұйымдарды арнайы ыдыстарға салу.
36. Білуге тиіс:
дымқылдау, бөлінділер мен шығыршықтарды сырлау;
сүмбілер мен түтік сүңгілерін орау процесінде қолданылатын жабдықтарда қызмет көрсету әдістерін және жұмыс жүргізу тәсілдерін, иірілген жіпке және оны орауға;
сүмбілер мен түтік сүңгілерін сулауға және кептіруге, шәкілдерді жағуға қойылатын техникалық талаптарды, лактың жарамдылығын ақындай әдістерін;
боядың құрамы мен қасиеттерін, қолданылатын құралдарды күту ережесін, сүмбілер мен түтік сүңгілердің міндетін.
Параграф 2. Сүмбілер мен түтік сүңгілерді дайындаушы, 2-разряд
37. Жұмыс сипаттамасы:
урологиялық құралдардың цилиндрлі модельдерін орау;
лактармен қайта сіңдіргеннен кейін сүмбілер мен түтік сүңгілерінің рентгеноконтрасты массаларын алғаш сырлау;
бұйымдарды кептіру камераларына тиеу және кептіргеннен кейін түсіріп алу;
абразивтік төсем мен борлы суспензиясы бар жылтырататын станоктарда сүмбілер мен түтік сүңгілердің барлық модельдерінің сыртқы бетін техникалық талаптарға сәйкес өңдеу;
сүмбілер мен түтік сүңгілердің бетінде градуирленген шәкілді белгілеу;
бөлінді мен шығыршықтарға қолмен немесе клишені қолдана отырып бояу жағу;
орау машинасын және жіп есу станогын жұмысқа дайындау және жөндеу. Жұмыстан кейін машинаны тазалау;
түтік сүңгілердің арналарын тазалау және оларға мандренді енгізу;
берілген рецепт бойынша борлы суспензияларды дайындау;
орау сапасын көзбен бақылау.

38. Должен знать:
принцип работы применяемого оборудования, приемы работы при трощении пряжи, оплетке, пропитке изделий;
приемы работы на полировальном станке;
требования, предъявляемые к пряже, трощению, оплетке, пропитке и сушке бужей и катетеров;
правила пользования инструментом и приспособлениями, используемыми в работе;
приемы настройки применяемого оборудования;
способы нанесения лаковых и рентгеноконтрастных покрытий, отделки наружной поверхности;
свойства применяемых лаков;
технические требования, предъявляемые к отделке, назначение бужей и катетеров различных моделей;
причины и виды брака, меры его предупреждения;
назначение и виды мандрен для катетеров различных изделий;
классификацию абразивных полотен и их подбор для отделки различных моделей бужей и катетеров;
заданный состав и способы приготовления меловой суспензии;
правила загрузки и выгрузки бужей и катетеров из сушильных камер.
Параграф 3. Изготовитель бужей и катетеров, 3-й разряд
39. Характеристика работ.
оплетка бужей и катетеров различных моделей на оплеточных машинах;
окончательная пропитка бужей и катетеров всех моделей лаками горячей и холодной сушки, повторная окраска рентгеноконтрастной массой;
дополнительное наращивание на изделие слоев лака до заданных размеров;
загрузка изделий в сушильные камеры и наблюдение за режимом сушки;
отделка в соответствии с требованиями технических условий наружной и внутренней поверхности катетеров всех моделей и размеров на шлифовальных и полировальных станках абразивными полотнами с суспензией;
заделка лаком воронок и прорезей в катетерах и концов конических бужей;
намотка вручную головок и слив бужей и катетеров с последующей их подшлифовкой;
прочистка каналов в катетерах и вставка в них мандрен;
наладка и мелкий ремонт применяемого для оплетки оборудования;
приготовление лака и красителей по заданным рецептам.
40. Должен знать:
способы наладки и регулировки оплеточных шин и другого оборудования, применяемого при оплетке различных моделей бужей и катетеров;
правила пользования контрольно-измерительным инструментом и приспособлениями, применяемыми при пропитке бужей и катетеров;
технические требования, предъявляемые к пропитке;
составы лаков, красителей и рентгеноконтрастной массы, рабочую инструкцию по изготовлению, хранению и определению их пригодности, устройство сушильных камер;
утвержденный режим сушки и способы регулирования режима горячей и холодной сушки по показаниям контрольно-измерительных приборов;
причины и меры предупреждения брака, назначение изделий.

38. Білуге тиіс:
қолданылатын жабдықтың жұмыс принципін, бұйымдарды иіру, орау, сіңдіру кезіндегі жұмыс тәсілдерін, жылтырататын станоктардағы жұмыс тәсілдерін;
сүмбілер мен түтік сүңгілерін иіруге, орауға, сіңдіруге және кептіруге қойылатын талаптар, жұмыста пайдаланылатын құралдар мен аспаптарды қолдану ережелері, қолданылатын жабдықтарды жөндеу тәсілдерін;
лакты және рентген сәулесіне қарама-қарсы жабуларды жағу әдістерін, қолданылатын лактардың қасиеті, өңдеуге қойылатын техникалық талаптарды, әртүрлі моделді сүмбілер мен түтік сүңгілерінің міндетін, ақаудың себептері мен түрлерін;
оны алдын алу шараларын, әртүрлі модельді түтік сүңгілеріне арналған мандрендердің міндеті мен түрлерін, абразивтік төсемдердің сыныптамасын және оларды әртүрлі модельдегі сүмбілер мен түтік сүңгілерді өңдеу үшін іріктеуді, борлы суспензияның берілген құрамын және дайындау әдістерін;
кептіру камераларына сүмбілер мен түтік сүңгілерін салу және түсіру ережелерін.
Параграф 3. Сүмбілер мен түтік сүңгілерді дайындаушы, 3-разряд
39. Жұмыс сипаттамасы:
орау машиналарында әртүрлі модельді сүмбілер мен түтік сүңгілерін орау;
барлық модельдегі сүмбілер мен түтік сүңгілерін ыстықтай және суықтай кептірілген лактармен соңғы рет сіңдіру, рентген сәулесіне қарама-қарсы массаларды қайта сырлау;
бұйымға берілген өлшемге дейін лак қабаттарын қосымша өсіру;
бұйымдарды кептіру камераларына салу және кептіру режимін қадағалау;
суспензиялы абразивтік төсемі бар ажарлайтын әрі жалтырататын станоктарда барлық моделді, өлшемді түтік сүңгілерінің сыртқы және ішкі бетін техникалық талаптарға сәйкес өңдеу;
түтік сүңгілердегі құйғыштар мен ойық жерлерді және конустық сүмбілдердің соңын лакпен бітеу;
сүмбілер мен түтік сүңгілердің басын қолмен орау және кейін оларды ажарлау;
түтік сүңгілердің арналарын тазалау және оларға мандренді қондыру;
орау үшін қолданылатын жабдықтарды дайындау және ұсақ жөндеу;
берілген рецепт бойынша лактар мен бояулар дайындау.
40. Білуге тиіс:
шиналарды және әртүрлі моделді сүмбілер мен түтік сүңгілерін орау кезінде қолданылатын басқа да жабдықтарды жөндеу және реттеу әдістерін;
сүмбілер мен түтік сүңгілерін сіңдіру кезінде қолданылатын бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын пайдалану ережесін;
сіңдіруге қойылатын техникалық талаптар, лактардың, бояулардың, рентген сәулесіне қарама-қарсы массалардың құрамын, оларды дайындау, сақтау және жарамдылығын белгілеу жөніндегі жұмыс нұсқаулықты, кептіру камераларын орнауды;
кептірудің бекітілген режимін және бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіші бойынша ыстық және суық кептірудің режимін реттеу әдістерін, ақаудың себептері және оның алдын алу шараларын, бұйымның міндетін.

4. Изготовитель медицинских изделий из фторопласта
Параграф 1. Изготовитель медицинских изделий
из фторопласта, 4-й разряд
41. Характеристика работ.
выполнение операций по изготовлению нити, фетра и вязаных трубок;
приготовление моющих растворов, предстерилизационная очистка изготавливаемых изделий, проверка качества предстерилизационной очистки;
мытье посуды;
ведение записей в производственном журнале.
42. Должен знать:
технологию изготовления медицинских изделий из фторопласта, правила приготовления растворов заданной концентрации;
технологию предстерилизационной очистки медицинских изделий;
свойство применяемых реактивов.
Параграф 2. Изготовитель медицинских изделий
из фторопласта, 5-й разряд
43. Характеристика работ.
выработка трикотажа из фторопластовых нитей на вязальных машинах различных систем и конструкций;
производство медицинского фетра;
изготовление полуфабрикатов из фторопласта для производства фетра и обшивки изделий (нити, волокна, пленки);
вытяжка и кручение нити;
испытание нити, пленки, фетра на лабораторном оборудовании;
промывка вязаных трубок;
термообработка рабочих материалов, полуфабрикатов и изделий;
обшивка медицинских изделий трикотажем;
обслуживание применяемого оборудования;
стерилизация изделий окисью этилена;
упаковка медицинских изделий и проверка герметичности упаковки;
оформление документации.
44. Должен знать:
свойства изделий из фторопласта, сущность процесса термообработки изделий;
технологию выработки трикотажа из фторопласта;
устройство обслуживаемого оборудования и контрольно-измерительных приборов;
государственные стандарты и технические условия на вырабатываемые изделия;
технологию стерилизации медицинских изделий окисью этилена;
свойства стерилизующих реагентов.
Параграф 3. Изготовитель медицинских изделий
из фторопласта, 6-й разряд
45. Характеристика работ.
изготовление медицинских изделий из фторопласта и других полимерных материалов;
обшивка искусственных клапанов сердца и их каркасов фторопластовой тканью и тканью других материалов;
проверка качества изделий визуально и с помощью контрольно-измерительных инструментов и приборов;
изготовление медицинских изделий и деталей к ним из фторопласта методом резания, прессования, вальцевания, растяжения и термофиксации;
установление технологических режимов обработки изделий и деталей;
стерилизация медицинских изделий;
отбор образцов для проверки стерильности и токсичности стерилизованных изделий;
приготовление вытяжек для определения токсилогических характеристик стерилизованных медицинских изделий.

4. Фторопласттан медициналық бұйымдар дайындаушы
Параграф 1. Фторопласттан медициналық бұйымдар дайындаушы, 4-разряд
41. Жұмыс сипаттамасы:
жіп, фетр және тоқылған түтіктер жасау операцияларын орындау;
жуғыш ерітінділерді дайындау, жасалатын бұйымдарды зарарсыздандыру алдында тазалау, зарарсыздандыру алдында тазалау сапасын тексеру;
ыдыстарды жуу;
өндірістік журналды толтыру.
42. Білуге тиіс:
фторопласттан медициналық бұйымдарды жасау технологиясын, берілген концентраттардың ерітінділерін дайындау ережесін;
медициналық бұйымдардың зарарсыздандыру алдында тазалау технологиясын, қолданылатын реактивтерін қасиетін.
Параграф 2. Фторопласттан медициналық бұйымдар дайындаушы, 5-разряд
43. Жұмыс сипаттамасы:
жүйесі мен конструкциясы әртүрлі тігін машиналарында фторопластты жіптерден тоқыма бұйымдар істеп шығару;
медициналық фетрдің өндірісі;
фетр өндірісі және бұйымдарды (жіптер, талшықтарды, пленкаларды) қаптау үшін фторопласттан жартылай дайын өнім жасау;
жіпті тарту және ширату;
зертхана жабдықтарында жіптерді, пленкаларды, фетрлерді сынау;
тоқылған түтіктерді жуу;
жұмыс материалдарын, жартылай дайын өнімдер мен бұйымдарды термоөңдеу;
медициналық бұйымдарды тоқыма бұйыммен қаптау;
қолданылатын жабдықтарға күтім жасау;
бұйымдарды этилен тотығымен зарарсыздандыру;
медициналық бұйымдарды буып-түю және буып-түюдің герметикалығын тексеру;
құжаттаманы ресімдеу.
44. Білуге тиіс:
фторопласттан жасалған бұйымдардың қасиетін, бұйымдарды термоөңдеу процесінің маңыздылығын, фторопласттан жасалған тоқыма бұйымдарын өңдеу технологиясын;
қызмет көрсететін жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылғысын, жасалатын бұйымдарға қойылатын мемлекеттік стандарттар және техникалық талаптар;
медициналық бұйымдарды этилен тотығымен зарарсыздандыру технологиясын, зарарсыздандыратын реагенттердің қасиетін.
Параграф 3. Фторопласттан медициналық бұйымдар дайындаушы, 6-разряд
45. Жұмыс сипаттамасы:
фторопласттан және басқа да полимерлі материалдардан медициналық бұйымдарды дайындау;
жүректің жасанды қақпақшалары мен оның қаңқаларын фторопласты матамен және басқа материалдардан жасалған матамен қаптау;
бұйымдардың сапасын бақылау-өлшеу құралдарының және аспаптарының көмегімен көзбен тексеру;
оларға кесу, престеу, жаншып қақтау, созу және термофиксация әдісі арқылы фторопласттан медициналық бұйымдар мен бөлшектер жасау;
бұйымдар мен бөлшектерді өңдеудің технологиялық режимін белгілеу;
медициналық бұйымдарды зарарсыздандыру;
зарарсыздандырылған бұйымдардың зарарсыздығы мен уыттылығын тексеру үшін үлгілерді сұрыптау;
зарарсыздандырылған медициналық бұйымдардың уыттылық сипаттамасын айқындау үшін суырынды дайындау.

46. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования, назначение изготовляемой продукции и требования, предьявляемые к ее качеству;
государственные стандарты и технические условия на применяемое сырье и готовые изделия;
технологию предстерилизационной очистки и стерилизации медицинских изделий;
устройство и правила эксплуатации стенда для испытаний биологических клапанов.
5. Изготовитель очковых оправ
Параграф 1. Изготовитель очковых оправ, 1-й разряд
47. Характеристика работ.
изготовление из стальных и целлулоидных полос на профилировочном станке профилей простейших форм для ободков очковых оправ;
навивка эластичной части заушников очковых оправ;
резка роликовыми ножницами стальных листов на полосы заданных размеров;
проверка соответствия навитой части заушников заданным размерам;
сборка полурамок;
клепка лепестков очковых оправ и пенсне;
ввертывание винтов в оправы;
выполнение подготовительных работ по окантовке очковых оправ;
сборка простейших узлов очковых оправ, наладка и регулировка навивочного станка под руководством рабочего более высокой квалификации;
выполнение подготовительных работ по окантовке очковых оправ.
48. Должен знать:
приемы работы роликовыми ножницами и на профилировочных станках при изготовлении профилей простейших форм из стальных и целлулоидных полос;
технические требования к целлулоидным, стальным полосам и профилям, к эластичной части заушников и материалу, идущему на навивку;
правила работы с целлулоидом;
способы навивки эластичной части заушников, типы очковых оправ;
технологическую последовательность работ при сборке простейших узлов очковых оправ;
наименование и назначение инструмента, применяемого при навивке заушников и сборке очковых оправ.
Параграф 2. Изготовитель очковых оправ, 2-й разряд
49. Хapактеристика работ.
изготовление из целлулоидных и стальных полос на профилировочных станках профилей сложных форм для ободков очковых оправ;
резка профилей на заготовки;
навивка из профилей спиралей на копировально-навивочных станках;
рубка из спиралей ободков на эксцентриковых прессах;
навивка эластичной части заушников многослойных и телескопических очковых оправ;
снятие со стержня эластичной части заушника после навивки и проверки ее в соответствии с требованиями технических условий;
окантовка (обтяжка) заушников и ободков очковых оправ различной формы;
сборка очковых оправ и механическая обработка деталей при сборке: заточка полурамок, опиловка плоскостей, зачистка заусенцев, облоя, наплывов и тому подобное, клепка и пайка оправ;
регулировка и наладка режущих, навивочных и профилировочных станков.

46. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтың құрылғысын, дайындалатын өнімнің міндетін және оның сапасына қойылатын талаптарды, қолданылатын шикізатқа және дайын бұйымдардың мемлекеттік стандарттары мен техникалық шарттарын;
медициналық бұйымдардың зарарсыздандыру алдына тазалау және зарарсыздандыру технологиясын, биологиялық қақпақшаларды сынау үшін стендтің құрылғысын және пайдалану ережесін.
5. Көзілдірік оправаларын дайындаушы
Параграф 1. Көзілдірік оправаларын дайындаушы, 1-разряд
47. Жұмыс сипаттамасы:
пішіндеу станогында көзілдірік оправаларының жиектері үшін болат және целлулоидты жолақтардан қарапайым қалыпты пішіндерді дайындау;
көзілдірік оправаларының құлақ сыртындағы икемді бөлігін орау;
болат табақтарды шығыршық қайшылармен берілген өлшемдегі жолақтарға кесу;
құлақ сыртындағы оралған бөліктің берілген өлшемге сәйкестілігін тексеру. Жартылай рамаларды құрастыру;
көзілдірік оправалары мен пенснелердің жапырақшаларын шегендеу;
бұрамаларды оправаларға бұрау;
көзілдірік оправаларын жиектеу бойынша дайындық жұмыстарды орындау;
көзілдірік оправаларының қарапайым негіздерін құрастыру, жоғары білікті жұмысшының басшылығымен орау станогын жөндеу және реттеу;
көзілдірік оправалары бойынша дайындық жұмыстарын орындау.
48. Білуге тиіс:
болат және целлулоидты жолақтардан қарапайым қалыпты пішіндерді дайындау кезінде шығыршық қайшылармен және пішінді станоктарда жұмыс істеу тәсілін;
целлулоидты, болат жолақтар мен пішіндердің, құлақ сыртындағы икемді бөліктердің және орауға жіберілетін материалдың техникалық талаптарын, целлулоидпен жұмыс істеу ережесін;
құлақ сыртындағы икемді бөлікті орау әдістерін, көзілдірік оправаларының түрлерін, көзілдірік оправаларының қарапайым негіздерін құрастыру кезіндегі жұмыстың технологиялық жүйелілігін;
құлақ сыртын орау және көзілдірік оправаларын құрастыру кезінде қолданылатын құралдардың атауы мен міндетін.
Параграф 2. Көзілдірік оправаларын дайындаушы, 2-разряд
49. Жұмыс сипаттамасы:
пішіндеу станогында көзілдірік оправаларының жиектері үшін целлулоидты және болат жолақтардан күрделі қалыпты пішіндерді дайындау;
пішіндерді дайындамаларға кесу;
көшіргі-орау станоктарында пішіндерден шиыршықтарды орау;
эксцентрикті баспақтарда шиыршықтардан жиектерді кесу;
көп қабатты және телескопиялық көзілдірік оправаларының құлақ сыртындағы икемді бөліктерді орау;
құлақ сыртындағы икемді бөлікті орағаннан және техникалық талаптарға сәйкестілігін тексергеннен кейін оны өзекшеден алу;
әртүрлі нысандағы көзілдірік оправаларының құлақ сыртын және жиектерін жиектеу (қаптап керу);
көзілдірік оправаларын құрастыру және құрастыру кезінде бөлшектерді механикалық өңдеу: жартылай рамаларды қайрау, жазықтықты егелеу, қылауларды, және тағы басқа тазалау, оправаларды шегендеу және дәнекерлеу;
кесетін, орайтын әрі пішіндейтін станоктарды реттеу және баптау.

50. Должен знать:
приемы наладки и регулировки применяемого оборудования;
технические требования к эластичной части заушников, материалам, идущим на навивку, профилям, спиралям, ободкам очковых оправ, сборке очковых оправ;
способам окантовки, правила работы с целлулоидом, приемы работы на применяемом оборудовании, его наладка и регулировка;
назначение и правила пользования контрольно-измерительным инструментом;
причины брака при изготовлении профилей, навивке спиралей, рубке ободков, окантовке.
Параграф 3. Изготовитель очковых оправ, 3-й разряд
51. Характеристика работ.
сборка массовых очковых оправ согласно требованиям технических условий;
регулировка оправ и проверка по чертежам их размерных параметров.
52. Должен знать:
технологическую последовательность работ при сборке, классы точности и чистоты обработки;
приемы наладки и регулировки оборудования, применяемого при сборке;
способы заправки инструмента;
технические требования, предъявляемые к оправам.
Параграф 4. Изготовитель очковых оправ, 4-й разряд
53. Характеристика работ.
сборка и регулировка специальных очковых оправ для телескопических и призматических очков;
сверловка, нарезание резьбы, пайка и другая механическая обработка фигурных плоскостей оправ, встречающаяся при сборке.
54. Должен знать:
технические требования, предъявляемые к сборке оправ специального назначения;
приемы механической обработки деталей фигурных плоскостей оправ;
назначение специальных оправ;
рецептурные обозначения размеров оправ;
причины брака и меры его предупреждения.
6. Изготовитель пульпоэкстракторов
Параграф 1. Изготовитель пульпоэкстракторов, 1-й разряд
55. Характеристика работ.
сборка вручную пульпоэкстракторов;
обрезка ножом и эаточка конца рабочей части иглы на наждачном круге до заданных размеров;
крепление иглы к ручке на специальном приспособлении и накатка ее на навивочном станке.
56. Должен знать:
последовательность операций при сборке пульпоэкстракторов;
назначение и технические требования, предъявляемые к пульпоэкстракторам;
приемы работы с применяемым инструментом и приспособлениями, режим заточки игл на наждачном круге;
виды и причины брака при сборке;
меры его предупреждения.
Параграф 2. Изготовитель пульпоэкстракторов, 2-й разряд
57. Характеристика работ.
изготовление пульпоэкстракторов: рихтовка и заправка проволоки в автомат диаметром более 0,8 мм;
шлифование абразивными кругами рабочий части пульпоэкстракторов на автомате и насечка зубьев на специальных полуавтоматах;
проверке правильности изготовления пульпоэкстракторов контрольно-измерительным инструментом.

50. Білуге тиіс:
қолданылатын жабдықтарды жөндеу және реттеу тәсілдерін, құлақ сыртындағы икемді бөлікке, орауға жіберілетін материалдарға, көзілдірік оправаларының пішіндеріне, шиыршықтарына, жиектеріне, көзілдірік оправаларын құрастыруға, жиектеу әдістеріне қойылатын техникалық талаптарды;
целлулоидпен жұмыс істеу ережесін, қолданылатын жабдықтардағы жұмыс тәсілін, оны баптау және реттеу;
бақылау-өлшеу аспаптардың міндеті және қолдану ережесін, пішіндерді дайындау, шиыршықтарды орау, жиектерді кесу;
жиектеу кезінде пайда болған ақаулардың себептерін.
Параграф 3. Көзілдірік оправаларын дайындаушы, 3-разряд
51. Жұмыс сипаттамасы:
техникалық шарттар талаптарына сәйкес массалы көзілдірік оправаларын құрастыру;
оправаларды реттеу және сызбалар бойынша олардың өлшем параметрлерін тексеру.
52. Білуге тиіс:
құрастыру кезіндегі жұмыстың технологиялық жүйелілігін, өңдеудің дәлдік және тазалық сыныптарын;
құрастыру кезінде қолданылатын жабдықтарды баптау және реттеу тәсілдерін, құралдарға құю әдістерін;
оправаларға қойылатын техникалық талаптар.
Параграф 4. Көзілдірік оправаларын дайындаушы, 4-разряд
53. Жұмыс сипаттамасы:
телескоптық және призмалық көзілдіріктерге арналған арнайы көзілдірік оправаларын құрастыру және реттеу;
бұрғылау, бұранданы кесу, дәнекерлеу және құрастыру кезінде кездесетін оправалардың пішінді жазықтарын басқа да механикалық өңдеулер.
54. Білуге тиіс:
арнайы қолданыстағы оправаларды құрастыруда қойылатын техникалық талаптар;
оправалардың пішінді жазық бөлшектерін механикалық өңдеу тәсілдерін, арнайы оправалардың міндетін;
оправа өлшемдерінің рецептуралық белгілерін, ақау себептерін және оны алдын алу шараларын.
6. Пульпоэкстрактілерді дайындаушы
Параграф 1. Пульпоэкстрактілерді дайындаушы, 1-разряд
55. Жұмыс сипаттамасы:
пульпоэкстрактілерді қолмен құрастыру;
берілген өлшемге дейін зімпара шеңберде иненің жұмыс бөлігінің соңын пышақпен кесу және қайрау;
арнайы аспапта инені тұтқаға бекіту және оны орау станогында дөңгелету.
56. Білуге тиіс:
пульпоэкстрактілерді құрастыру кезіндегі операциялардың жүйелілігін, пульпоэкстрактілердің міндеті мен қойылатын талаптарын, қолданылатын құралдар мен аспаптардың жұмыс істеу тәсілдерін;
зімпара шеңберде инелерді қайрау режимін, құрастыру кезіндегі ақаудың түрлері мен себептерін, оны алдын алу шараларын.
Параграф 2. Пульпоэкстрактілерді дайындаушы, 2-разряд
57. Жұмыс сипаттамасы:
пульпоэкстрактілерді дайындау: түзету және автоматты диаметрі 0,8 мм сыммен толтыру;
пульпоэкстрактілердің жұмыс істейтін бөлігін абразивтік жиектермен автоматта ажарлау және арнаулы жартылай автоматтарда тістерді керту;
бақылау-өлшеу құралдарымен пульпоэкстрактілерді дайындау дұрыстығын тексеру.

58. Должен знать:
приемы шлифовки пульпоэкстракторов на автомате;
способы насечки зубьев на рабочей части пульпоэкстракторов;
характеристику абразивных кругов и правила ухода за ними;
назначение пульпоэкстракторов и требования, предъявляемые к шлифованию рабочей части и насекаемым зубьям.
Параграф 3. Изготовитель пульпоэкстракторов, 3-й разряд
59. Характеристика работ.
шлифование абразивными кругами на автомате рабочей части пульпоэкстракторов диаметром до 0,8 мм и насечка зубьев специальными фрезами на полуавтомате;
установка и правка шлифовальных кругов;
наладка полуавтомата и заточка режущего инструмента.
60. Должен знать:
устройство применяемого оборудования для шлифования рабочей части пульпоэкстракторов и насечки зубьев;
способы его наладки и регулировки, приемы установки и правки абразивных кругов;
технические требования, предъявляемые к шлифованию рабочей части пульпоэкстракторов и насекаемым зубьям;
причины брака и меры его предупреждения.
7. Испытатель протезно-ортопедических изделий
61. Характеристика работ.
проведение испытаний протезно-ортопедических изделий по установленным методикам в различных условиях;
изучение конструкций испытываемых изделий и надевание их;
участие в подготовке изделий к испытаниям: разборка, сборка и при необходимости регулировка испытываемых узлов протезно-ортопедических изделий, проверка функциональности и взаимодействия различных узлов и механизмов;
выявление дефектов и конструктивных недоработок в испытываемых изделиях;
сдача в установленном порядке испытанных изделий согласно техническим условиям;
участие в оформлении протоколов испытаний.
62. Должен знать:
назначение, устройство и конструктивные особенности протезно-ортопедических изделий и их модулей, контрольно-измерительной аппаратуры и испытательного оборудования;
правила подготовки изделий к испытаниям и методику испытаний, назначение и взаимодействие всех частей испытываемых изделий;
технические условия и требования, предъявляемые к качеству сборки изделий;
причины возникновения дефектов в процессе испытаний и способы их устранения;
основы анатомии и биомеханики движений человека.
При проведении испытаний протезно-ортопедических изделий голени, стопы, кисти, предплечья и других изделий типичных случаев протезирования – 3-й разряд.
При проведении испытаний протезно-ортопедических изделий нетипичных случаев протезирования, а также изделий с внешними источниками энергии – 4-й разряд,
8. Контролер медицинского оборудования и изделий
Параграф 1. Контролер медицинского оборудования и изделий, 1-й разряд

58. Білуге тиіс:
пульпоэкстрактілерді автоматта ажарлау тәсілдерін;
пульпоэкстрактілердің жұмыс бөлігіндегі тістерді керту әдісін;
абразивтік шеңбердің сипаттамасын және оны күту ережесін, пульпоэкстрактілердің міндетін және жұмыс істейтін бөлігі мен кертілетін тістерді ажарлауға қойылатын талаптарды.
Параграф 3. Пульпоэкстрактілерді дайындаушы, 3-разряд
59. Жұмыс сипаттамасы:
диаметрі 0,8 мм дейін пульпоэкстрактілердің жұмыс бөлігін автоматта абразивтік шеңбермен ажарлау және жартылай автоматта арнайы жонғыштармен шиыршық тістерін керту;
ажарлау шеңберлерін орнату және түзеу;
жартылай автоматты баптау және кесетін құралды қайрау.
60. Білуге тиіс:
пульпоэкстрактілердің жұмыс бөлігін ажарлау және тістерді керту үшін қолданылатын жабдықтардың құрылғысын;
оны баптау және реттеу әдістерін, абразивтік шеңберлер орнату және түзеу тәсілдерін;
пульпоэкстрактілердің жұмыс бөлігіне және кертілетін тістерге қойылатын техникалық талаптар;
ақау себептері мен алдын алу шараларын.
7. Протез – ортопедиялық бұйымдарды сынаушы
61. Жұмыс сипаттамасы:
белгіленген әдістеме бойынша түрлі жағдайларда протез-ортопедиялық бұйымдарды сынақтан өткізу;
сынаудағы бұйымдардың конструкцияларын зерттеу және оларды кигізу;
бұйымдарды сынақтан өткізуге дайындау: бөлшектеу, жинау және қажет болғанда протез-ортопедиялық заттардың тораптарын реттеу, әртүрлі тораптар мен механизмдердің функционалдығын және бір бірімен әрекеттесуін тексеру;
сынақтан өткізіліп жатқан бұйымдардағы ауытқулар мен кемшіліктерді анықтау;
белгіленген тәртіп бойынша сынақтан өткен бұйымдарды техникалық жағдайларға сәйкес тапсыру;
сынақтар хаттамасын рәсімдеуге қатысу.
62. Білуі тиіс:
протез-ортопедиялық бұйымдардың және олардың модульдерінің, бақылау-өлшегіш аппаратураның және сынақ құрал- жабдығының қызметі мен конструкциялық ерекшеліктерін;
бұйымдарды сынақтан өткізуге дайындау ережелерін және сынақ әдістемесін, сынақтан өткізілетін бұйымдардың барлық бөлшектерінің қызметі мен бір – бірімен әрекеттесуі;
бұйымдарды жинау сапасына қойылатын шарттар мен талаптарды, сынау барысында ауытқудың пайда себептерін және оларды жою тәсілдерін, адамның қозғалу анатомиясы мен биомеханикасының негіздерін.
Әдеттегі протездеудің сирақ, табан, қол, білек протездік- ортопедиялық бұйымдарын және өзге де бұйымдарды сынақтан өткізу кезінде – 3-разряд.
Әдеттен тыс протездеудің протездік - ортопедиялық бұйымдарын, сондай-ақ сыртқы энергия көздері бар бұйымдарды сынақтан өткізу кезінде – 4-разряд
8. Медициналық жабдықтар мен бұйымдарды бақылаушы
Параграф 1. Медициналық жабдықтар мен бұйымдарды бақылаушы, 1-разряд

63. Характеристика работ.
визуальный контроль и обработка пульпоэкстракторов антикоррозийным раствором;
определение по внешнему виду годности деталей с проверкой размеров контрольно-измерительными инструментами.
64. Должен знать:
правила и способы проверки деталей, наименование;
назначение и условия применения простых контрольно-измерительных инструментов;
технологическую последовательность изготовления деталей и их назначение;
причины появления коррозии и меры ее предупреждения.
Параграф 2. Контролер медицинского оборудования и изделий, 2-й разряд
65. Характеристика работ.
контроль и приемка пульпоэкстракторов, заготовок деталей или узлов медицинских инструментов, оборудования и приборов с применением контрольно-измерительного инструмента;
оформление документации контрольной приемки;
контроль правильной транспортировки и укладки заготовок или деталей.
66. Должен знать:
технические условия и государственные стандарты на принимаемые заготовки, узлы и детали;
устройство и правила применения контрольно-измерительных приборов;
правила оформления приемочной документации;
виды брака, встречающиеся на проверяемых заготовках и деталях.
Параграф 3. Контролер медицинского оборудования и изделий, 3-й разряд
67. Характеристика работ.
контроль и приемка простых и средней сложности медицинских инструментов и изделий;
контроль и приемка простой электронной и наркозно-дыхательной аппаратуры, оптических приборов, рентгеновского и другого медицинского оборудования с применением контрольно-измерительных приборов;
определение годности деталей по данным анализов лаборатории;
ведение учета годной и бракованной продукции с классификацией видов дефектов.
68. Должен знать:
технические условия и государственные стандарты на применяемый инструмент, изделия, аппараты, оборудование и приборы, паспортные данные оборудования, аппаратуры и приборов;
принцип работы применяемого оборудования, контрольно-измерительных приборов и аппаратуры, основы электротехники и механики, основные виды брака деталей.
69. Примеры работ:
Контроль и приемка:
1) аппараты для УВЧ-терапии;
2) аппараты искусственного дыхания ручные;
3) аппараты рентгеновские переносные;
4) бормашины с электрическим двигателем;
5) бужи;
6) дрельборы, буравы и иглы корневые - контроль и разбраковка;
7) катетеры;
8) кресла зубоврачебные, гинекологические, отоларингологические с гидроприводом и электроприводом;
9) линзы очковые;
10) облучатели бактерицидные;
11) оправы очковые;

63. Жұмыс сипаттамасы:
көзбен шолып бақылау және пульпоэкстрактілерді жемірілуге қарсы ерітіндімен өңдеу;
бақылау-өлшеу құралдарымен өлшемдерді тексере отырып, бөлшектің сыртқы түрі бойынша жарамдылығын айқындау.
64. Білуге тиіс:
бөлшектерді тексеру ережесі мен әдістерін, қарапайым бақылау-өлшеу құралдардың міндеті мен қолдану шарттарын;
бөлшектерді дайындаудың технологиялық жүйелілігі мен оның міндетін, жемірілудің пайда болу себептерін және оны алдын алу шараларын.
Параграф 2. Медициналық жабдықтар мен бұйымдарды бақылаушы, 2-разряд
65. Жұмыс сипаттамасы:
пульпоэкстрактілерді, бөлшектердің дайындамаларын немесе медициналық құралдардың түйіндерін, бақылау-өлшеу құралдарын қолдана отырып, жабдықтар мен аспаптарды бақылау және қабылдау;
бақылап қабылдау құжаттамаларын ресімдеу;
дайындамалар мен бөлшектердің дұрыс тасымалдануын және салынуын бақылау.
66. Білуге тиіс:
қабылданатын дайындамалардың, түйіндер мен бөлшектердің техникалық шарттарын және мемлекеттік стандарттарын, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылғысын және қолдану ережелерін;
тексерілетін дайындамалар мен бөлшектерде кездесетін ақау түрлерін.
Параграф 3. Медициналық жабдықтар мен бұйымдарды бақылаушы, 3-разряд
67. Жұмыс сипаттамасы:
күрделілігі қарапайым және орташа медициналық құралдар мен бұйымдарды бақылау және қабылдау;
бақылау-өлшеу пайдалана отырып, қарапайым электронды және наркозды-тынысалу аппараттарын, оптикалық аспаптарды, рентген және басқа да медициналық жабдықтарды бақылау және қабылдау;
зертхана анализдерінің деректері бойынша бөлшектердің жарамдылығын айқындау;
ақау түрлеріне сыныптама жүргізе отырып, жарамды және жарамсыз өнімдерге есеп жүргізу.
68. Білуге тиіс:
қолданылатын құралдардың, бұйымдардың, аппараттардың, жабдықтар мен аспаптардың техникалық шарттары мен мемлекеттік стандарттарын, жабдықтардың;
аппаратуралар мен аспаптардың паспорттық деректерін, қолданылатын жабдықтардың;
бақылау-өлшеу аспаптары мен аппаратуралардың жұмыс принципін, электротехника мен механиканың негіздерін;
бөлшектердің негізгі ақау түрлерін.
69. Жұмыс үлгілері
Бақылау және қабылдау
1) УВЧ-терапияға арналған аппараттар;
2) қолмен басқарылатын жасанды тыныс алу аппараттары;
3) тасымалданатын рентген аппараттары;
4) электр қозғалтқышы бар бормашиналар;
5) сүмбілер;
6) қол бұрғылар, бұрғылар мен түбірі бар инелер – бақылау және ақаусыздандыру;
7) түтік сүңгілер;
8) тіс дәрігерінің, гинекология, отоларингология креслолары гидрожетегі мен электр жетегі бар;
9) көзілдірік линзалар;
10) бактерицидті сәулеге түсірушілер;
11) көзілдірік оправалары;

12) очки массового назначения;
13) пульсотахометры;
14) столы операционные с гидроэлектрическим устройством;
15) шприцы.
Параграф 4. Контролер медицинского оборудования и изделий, 4-й разряд
70. Характеристика работ:
контроль и приемка сложных медицинских инструментов и изделий по чертежам, техническим условиям или другим регламентирующим документам с использованием в работе универсальных и специальных контрольно-измерительных инструментов и приборов;
контроль и приемка средней сложности оптических и электронных приборов, рентгеновского и другого медицинского оборудования, наркозно-дыхательных аппаратов с проверкой герметичности при заливке аппарата наркотическими веществами и продувкой системы после их слива. Составление дефектных ведомостей и заполнение паспортов и аттестатов.
71. Должен знать:
технические условия и государственные стандарты на сложные инструменты и средней сложности приборы;
аппараты и другое медицинское оборудование, конструктивные и эксплуатационные особенности контролируемых изделий;
виды брака при сборке, монтаже, ремонте и техническом обслуживании;
устройство и правила эксплуатации контрольно-измерительных приборов;
методы контроля и настройки приборов, аппаратов и другого медицинского оборудования, курс физики в объеме, необходимой для контроля рентгеновского оборудования;
правила оформления технической документации, правила безопасной работы с наркотическими веществами.
72. Примеры работ:
Контроль и приемка:
1) аппараты для анальгезии;
2) аппараты для искусственной вентиляции легких полузакрытого типа;
3) аппараты для лечения электросном;
4) аппараты для сшивания и наложения швов;
5) аппараты для трилоно-воздушной анальгезии;
6) аппараты для ультракоротковолновой диатермии;
7) аппараты для электрофореза;
8) аппараты для эпиляции волос;
9) аппараты ингаляционного наркоза;
10) аппараты искусственного дыхания портативные от пневмо- или электропривода;
11) аппараты искусственного кашля;
12) аппараты рентгеновские диагностические передвижные и стационарные с одним рабочим местом;
13) бормашины турбинные пневматические;
14) гемоглобинометры фотоэлектрические;
15) зеркала для сердца, легких, ректальные;
16) испарители наркотиков;
17) испарители фторотана;
18) кресла зубоврачебные, гинекологические, отоларингологические автоматические;
19) микроскопы учебные;
20) очки, изготовленные по индивидуальным заказам;
21) очковые линзы астигматические, бифокальные, для меднабора и особо сложные, изготовленные по индивидуальным рецептам;

12) массалық міндеті бар көзілдіріктер;
13) пульсотахометрлер;
14) гидроэлектрлік құрылғысы бар операциялық үстелдер;
15) шприцтер.
Параграф 4. Медициналық жабдықтар мен бұйымдарды бақылаушы, 4-разряд
70. Жұмыс сипаттамасы:
жұмыста әмбебап және арнаулы бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын пайдалана отырып, сызбалар, техникалық шарттар немесе басқа да регламенттеуші құжаттар бойынша күрделі медициналық құралдар мен бұйымдарды бақылау және қабылдау;
аппаратқа есірткі заттарды құю кезінде герметикалығын тексеріп және оларды төккеннен кейін жүйені үрлеп тазалап, күрделілігі орташа оптикалық және электронды аспаптарды, рентген және басқа да медициналық жабдықтарды, наркозды-тынысалу аппараттарын бақылау және қабылдау;
ақау бойынша ведомость жасау және паспорттар мен аттестаттар толтыру.
71. Білуге тиіс:
күрделі құралдардың және күрделілігі орташа аспаптар;
аппараттар мен басқа да медициналық жабдықтардың техникалық шарттары мен мемлекеттік стандарттарын, бақыланатын бұйымдардың конструктивтік және пайдалану ерекшеліктерін, құрастыру, монтаждау;
баптау және техникалық қызмет көрсету кезіндегі ақаулар түрі, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылғысын және пайдалану ережесін;
аспаптарды, аппараттар мен басқа да медициналық жабдықтарды бақылау және дайындау әдістерін, рентген жабдықтарын бақылау үшін қажетті көлемде физика курсын;
техникалық құжаттаманы ресімдеу ережесін, есірткі заттармен қауіпсіз жұмыс ережесін.
72. Жұмыс үлгілері
Бақылау және қабылдау
1) анальгезия аппараттары;
2) жартылай жабық типтегі өкпелерді жасанды желдетуге арналған аппараттар;
3) электрмен ұйықтату арқылы емдеуге арналған аппараттар;
4) тігісерді тігуге және басуға арналған аппараттар;
5) трилонды-ауалы анальгезияға арналған аппараттар;
6) ультрақысқа толқынды диатермияға арналған аппараттар;
7) электрофорезге арналған аппараттар;
8) түктерді жұлуға арналған аппараттар;
9) ингаляциялық наркоз аппараттары;
10) пневможетек пен электржетектен шағын жасанды тынысалу аппараттары;
11) жасанды жөтел аппараттары;
12) бір жұмыс орны бар рентген-диагностикалық жылжымалы және стационарлы аппараттар;
13) турбиналық пневматикалық бормашиналар;
14) фотоэлектрлі гемоглобинометрлер;
15) жүрек, өкпеге арналған ректалды айналар;
16) есірткілерді буландырғыш;
17) фторотанды буландырғыш;
18) тіс дәрігерінің, гинекология, отоларингология креслолары автоматты;
19) оқу микроскоптары;
20) жеке тапсырыс бойынша жасалған көзілдіріктер;
21) жеке рецепт бойынша жасалған медициналық жиынтыққа арналған және ерекше күрделі астигматикалық, бифокальді көзілдірік линзалары;

22) офтальмометры;
23) ранорасширители;
24) стерилизаторы автоматические паровые и суховоздушные;
25) столы операционные с пневмоэлектрическим устройством;
26) щипцы для костных операций.
Параграф 5. Контролер медицинского оборудования и изделий, 5-й разряд
73. Характеристика работ.
контроль и приемка сложных и особо сложных оптических и электронных приборов, рентгеновского и другого медицинского оборудования, наркозно-дыхательных аппаратов с проверкой герметичности при заливке аппарата наркотическими веществами и продувкой системы после их слива.
настройка приборов для контроля, выполнение расчетов, связанных с проверкой, проведение испытаний на универсальных стендах в соответствии с требованиями технических условий:
выявление брака и устранение причин его возникновения. Оформление технической документации и ведение журнала испытаний.
74. Должен знать:
технические условия и государственные стандарты, используемые при контроле;
конструктивные и эксплуатационные особенности контролируемых приборов, аппаратов и оборудования;
методику расчетов, необходимых для проверки технических параметров;
методы контроля и испытаний;
правила оформления технической документации.
75. Требуется среднее профессиональное образование.
76. Примеры работ:
Контроль и приемка:
1) адаптометры;
2) аппараты для анальгезии портативные "АП-I";
3) аппараты ингаляционного наркоза переносные "Наркон- II";
4) аппараты ингаляционного наркоза прерывистого потока на столике;
5) аппараты "искусственная почка";
6) аппараты искусственной вентиляции легких закрытого типа;
7) аппараты "Наркон-II";
8) аппараты рентгеновские диагностические стационарные с электронно-оптическими преобразователями и системами;
9) аппараты рентгеновские стационарные с двумя рабочими местами;
10) бронхоскопы;
11) газоанализаторы наркозной смеси.
12) гарнитуры стоматологические;
13) доуденоскопы;
14) интеграторы биотоков мозга;
15) комбайны офтальмологические;
16) микроскопы электронные и с монокулярной насадкой;
17) периметры;
18) рефрактометры офтальмологические;
19) стерилизаторы паровые и суховоздушные с программным управлением;
20) стериоофтальмоскопы;
21) фотостимуляторы;
22) электрокардиоскопы;
23) эндоскопы.
9. Механик протезно-ортопедических изделий
Параграф 1. Механик протезно-ортопедических изделий, 4-й разряд
77. Характеристика работ.
изготовление, подгонка, примерка, отделка и ремонт косметических и рабочих протезов предплечья, кисти из стандартных полуфабрикатов для типичных случаев протезирования:
разметка стандартных деталей и узлов;
разборка и последующая сборка протезно-ортопедических изделий после примерки;
обработка поверхностей и зачистка фигурных контуров металлических изделий ручным способом с применением инструментов, приспособлений и универсальных металлообрабатывающих станков.

22) офтальмометрлер;
23) жараны кеңейтушілер;
24) автоматты, булы және ауамен кептіретін зарарсыздандырғыштар;
25) пневмоэлектрлік құрылғысы бар операциялық үстелдер;
26) сүйек операцияларына арналған қысқыштар.
Параграф 5. Медициналық жабдықтар мен бұйымдарды бақылаушы, 5-разряд
73. Жұмыс сипаттамасы:
аппаратқа есірткі заттарын кезінде герметикалығын тексеріп және оларды төккеннен кейін жүйені үрлеп тазалап, күрделі және ерекше күрделі оптикалық, электрондық аспаптарды, рентген және басқа да медициналық жабдықтарды, наркаозды-тынысалу аппараттарын бақылау және қабылдау;
тексерумен байланысты есептерді орындалуын бақылау үшін аспаптарды теңшеу, техникалық шарт талаптарына сәйкес әмбебап стендтерде сынақтар жүргізу;
ақауларды анықтау және оның пайда болу себептерін жою;
техникалық құжаттаманы ресімдеу және сынақтар журналын толтыру.
74. Білуге тиіс:
бақылау кезінде пайдаланылатын техникалық шарттар мен мемлекеттік стандарттарды, бақыланатын аспаптардың;
аппараттар мен жабдықтардың конструктивтік және пайдалану ерекшеліктерін;
техникалық параметрлерді тексеруге қажетті есептеулердің әдістерін, бақылау және сынау әдістері;
техникалық құжаттаманы ресімдеу ережесін.
75. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
76. Жұмыс үлгілері
Бақылау және қабылдау
1) адаптометрлер.
2) анальгезияға арналған шағын аппараттар "АП-I".
3) ингаляциялық наркозға арналған тасымалданатын аппараттар "Наркон-II".
4) кішкене үстелде тұратын үзік-үзік ағынды ингаляциялық наркозға арналған аппараттар.
5) "Жасанды бүйрек" аппараттары
6) жабық типті өкпені жасанды желдетуге арналған аппараттар.
7) "Наркон-II" аппараттары.
8) электронды-оптикалық түрлендіргіші мен жүйелері бар рентген-диагностикалық стационарлы аппараттар.
9) екі жұмыс орны бар рентген-стационарлы аппараттар.
10) бронхоскоптар;
11) наркоз қоспаларының газ анализаторлары;
12) стоматологиялық гарнитуралар;
13) доуденоскоптар;
14) ми биотоктарының интеграторлары;
15) офтальмологиялық комбайндар;
16) монокулярлы саптамасы бар электронды микроскоптар;
17) периметрлер;
18) офтальмологиялық рефрактометрлер;
19) бағдарламалық басқаруы бар булы және ауамен кептірілетін зарарсыздандырғыштар;
20) стериоофтальмоскоптар;
21) фотостимуляторлар;
22) электрокардиоскоптар;
23) эндоскоптар.
9. Протездік – ортопедиялық бұйымдардың механигі
Параграф 1. Протездік – ортопедиялық бұйымдардың механигі, 4-разряд
77. Жұмыс сипаттамасы:
протездеудің кәдімгі жағдайлары үшін стандартты жартылай дайын өнімдерден білек пен білезіктердің косметикалық және жұмыс протездерін жасау, қиыстырып келтіру, өлшеу, өңдеу және жөндеу;
стандартты бөлшектер мен түйіндері белгілеу;
өлшегеннен кейін протездік-ортопедиялық бұйымдарды бөлшектеу және құрастыру;
құралдарды, аспаптарды және әмбебап металл өңдейтін станоктарды пайдалана отырып, қолмен металл бұйымдарының пішінді сұлбаларын үстіртін өңдеу және тазалау.

78. Должен знать:
основы анатомии человека, номенклатуру протезно-ортопедических изделий, модулей и полуфабрикатов;
наименования и свойства материалов, используемых для их изготовления;
устройство и конструктивные особенности протезно-ортопедических изделий, правила снятия мерок для их изготовления;
приемы выполнения разборки, ремонта протезно-ортопедических изделий;
способы изготовления протезно-ортопедических изделий;
устройство, назначение;
правила применения рабочего, контрольно-измерительного инструмента, технологические требования к изделиям.
79. Примеры работ:
Изготовление, подгонка, отделка и ремонт:
1) ортезы из слоистого пластика – укрепление металлическими шинами;
2) протезы бедра с кожаной и полиамидной приемными гильзами – сборка после примерки при односторонней типичной ампутации;
3) протезы всех видов, ортезы верхних и нижних конечностей – разборка после примерки;
4) протезы голени с кожаной приемной гильзой – сборка после примерки при односторонней типичной ампутации;
5) протезы кисти косметические;
6) протезы предплечья косметические с кожаными и из слоистого пластика приемными гильзами;
7) протезы предплечья рабочие.
Параграф 2. Механик протезно-ортопедических изделий, 5-й разряд
80. Характеристика работ.
изготовление, подгонка, примерка, отделка и ремонт протезно-ортопедических изделий при типичных односторонних ампутациях из всех применяемых в протезировании материалов (кроме деревянных) с применением специальных станков и приспособлений;
подгонка приемных гильз.
81. Должен знать:
основы анатомии человека, номенклатуру протезно-ортопедических изделий и полуфабрикатов;
правила изготовление негатива и позитива при изготовлении протезов нижних и верхних конечностей при типичной односторонней ампутации;
устройство и конструктивные особенности всех видов протезно-ортопедических изделий с применением схемы сборки, разработанной ЦНИИПП, г.Москва;
технологические требования к изготовлению изделий.
82. Примеры работ:
Изготовление, подгонка, отделка и ремонт.
1) ортезы на верхние конечности с кожаной, полиэтиленовой и из слоистого пластика приемными гильзами при односторонней ампутации;
2) ортезы на голеностопный сустав, голень, коленный сустав с приемными гильзами из кожаных, слоистого пластика, полиэтиленовых и других материалов;
3) протезы плеча и вычленения плеча косметические, рабочие, с тяговой системой управления при односторонней деформации с приемными гильзами кожаными, полиэтиленовыми, из слоистого пластика;

78. Білуге тиіс:
адам анатомиясының негіздерін, протездік-ортопедиялық бұйымдардың, модульдер мен жартылай дайын өнімдердің, номенклатурасын;
оларды жасау үшін пайдаланатын материалдардың атауы мен қасиеттерін, протездік-ортопедиялық бұйымдардың құрылғысы мен конструктивтік негіздерін;
оларды жасау үшін өлшемдерін алу ережелерін, бөлшектеу, протездік-ортопедиялық бұйымдарды жөндеу тәсілдерін;
протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау әдістерін, жұмыс, бақылау-өлшеу құралдарының құрылғысын, міндетін, қолдану ережесін; бұйымдарға қойылатын технологиялық талаптар.
79. Жұмыс үлгілері
Жасау, қиыстырып келтіру, өңдеу және жөндеу
1) қабатты пластиктен жасалған ортездер – металл шиналармен бекіту.
2) былғары, полиамидті қабылдағыш гильзасы бар сан протезі – бір жақты кәдімгі ампутация кезінде өлшегеннен кейін құрастыру.
3) протездердің барлық түрі, аяқ-қол ортездері – өлшегеннен кейін бөлшектеу;
4) былғары қабылдағыш гильзасы бар сирақ протездері – бір жақты кәдімгі ампутация кезінде өлшегеннен кейін құрастыру;
5) білезік протездері, косметикалық;
6) былғары және қабатты пластикадан жасалған қабылдағыш гильзалары бар білек протездері;
7) жұмыс істейтін білек протездері.
Параграф 2. Протездік – ортопедиялық бұйымдардың механигі, 5-разряд
80. Жұмыс сипаттамасы:
кәдімгі біржақты ампутация кезінде арнайы станоктар мен аспаптарды пайдалана отырып, протездеуде қолданылатын барлық материалдардан (ағаштан жасалғаннан басқасы) протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау, қиыстырып келтіру, өлшеу, өңдеу және жөндеу;
қабылдағыш гильзаларды қиыстырып келтіру.
81. Білуге тиіс:
адам анатомиясының негіздерін, протездік-ортопедиялық бұйымдар мен жартылай өнімдердің номенклатурасын, кәдімгі бір жақты ампутация кезінде аяқ-қол протездерін жасау үшін негатив пен позитивтерді жасау ережесін;
Мәскеу қаласының ЦНИИПП әзірлеген құрастыру сұлбасын қолдана отырып, барлық протездік-ортопедиялық бұйымдардың құрылғысы мен конструктивті ерекшеліктерін;
бұйымдарды жасауға қойылатын талаптар.
82. Жұмыс үлгілері
Жасау, қиыстырып келтіру, өңдеу және жөндеу
1) бір жақты ампутация кезінде былғардан, полиэтиленнен және қабатты пластикадан жасалған қабылдағыш гильзалары бар қол ортездері;
2) былғары, қабатты пластикадан, полиэтилен және басқа да материалдардан жасалған қабылдағыш гильзаларды пайдалана отырып, тізе-табан буындарына, сираққа, тізе буынына арналған ортездер;
3) бір жақты деформация кезінде білектартқыш басқару жүйесімен, былғарыдан, полиэтиленнен, қабатты пластикадан жасалған қабылдағыш гильзалармен иық және иықты мүшелеудің косметикалық, жұмыс протездері;

4) протезы предплечья с тяговой системой управления при односторонней ампутации;
5) протезы стоп.
Сборка до примерки:
6) протезы бедра с кожаной, металлической, полиамидной, полиэтиленовой, деревянной приемными гильзами при односторонней ампутации;
7) протезы голени с кожаной, полиамидной, кожполиамидной приемными гильзами;
Сборка после примерки:
8) гипсовые негативы и позитивы на протезы верхних конечностей, протезы стоп и голени при односторонней типичной ампутации – изготовление;
9) кожаные детали для протезно-ортопедических изделий всех видов – раскрой и блокировка;
10) протезы бедра с деревянной приемной гильзой.
Параграф 3. Механик протезно-ортопедических изделий, 6-й разряд
83. Характеристика работ.
изготовление, подгонка, примерка, отделка и ремонт протезно-ортопедических изделий при атипичных односторонних ампутациях и деформациях нижних конечностей из всех применяемых материалов с применением стандартных полуфабрикатов на специальных станках, приспособлениях с использованием оснастки;
изготовление приемных гильз методом вакуумного формования.
84. Должен знать:
правила снятия мерок, изготовления негатива и позитива для протезов голени и протезов верхних конечностей при изготовлении изделий методом вакуумного формования, корсетов из слоистых пластиков;
методы изготовления приемных гильз вакуумным формованием;
устройство и конструктивные особенности модульных протезов верхних и нижних конечностей;
технологические требования к изготовлению изделий.
85. Требуется среднее профессиональное образование.
86. Примеры работ:
Изготовление, подгонка, отделка и ремонт:
1) аппараты на всю ногу и тазобедренный сустав с кожаными, термопластичными и из слоистого пластика приемными гильзами;
2) деревянные приемные гильзы протезов голени и бедра, изготовленные вручную и на фрезерно-копировальных станках;
3) индивидуальный скротальный пелот в грыжевых бандажах;
4) корсеты шинно-кожаные из слоистых пластиков;
5) модульные протезы голени и бедра с приемными гильзами из всех видов материалов, изготовленные методом вакуумного формования;
6) приемные гильзы протезов голени и бедра из термопластичных материалов, изготовленные методом вакуумного формования;
7) протезы бедра цельнодеревянные;
8) протезы предплечья, плеча, вычленения плеча косметические с тяговой системой управления, с приемными гильзами, изготовленные методом вакуумного формования.
Параграф 4. Механик протезно-ортопедических изделий, 7-й разряд
87. Характеристика работ:
изготовление, примерка, подгонка, отделка и ремонт протезно-ортопедических изделий в сложных и атипичных случаях, включая оказание протезно-ортопедической помощи при парной ампутации, из всех применяемых материалов, деревянных протезов нижних конечностей с использованием нестандартных полуфабрикатов:
участие в сборке экспериментальных и многозвенных узлов протезов под руководством специалиста более высокой квалификации.

4) бір жақты ампутация кезінде тартқыш басқару жүйесі бар білек протездері;
5) табан протездері.
Өлшегенге дейін құрастыру:
6) бір жақты ампутация кезінде былғары, металл, полиамидті, полиэтиленді, ағаш қабылдағыш гильзалары бар сан протездері;
7) былғары, полиамидті, былғары-полиамидті қабылдағыш гильзасы бар сирақ протездері.
Өлшегеннен кейін құрастыру:
8) қолдардың протезіне арналған гипстік негативтер мен позитивтер, бір жақты ампутация кезінде табан мен сирақ протездері – дайындау;
9) протездік-ортопедиялық бұйымдардың барлық түріне арналған былғары бөлшектер – пішу және блоктау;
10) ағаш қабылдағыш гильзасы бар сан протездері.
Параграф 3. Протездік – ортопедиялық бұйымдардың механигі, 6-разряд
83. Жұмыс сипаттамасы:
бір жақты ампутация және аяқтардың деформациялануы кезінде жабдықтарды пайдалана отырып, арнаулы станоктарда, аспаптарда стандартты жартылай өнімдерді қолданумен барлық қолданылатын материалдардан протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау, қиыстырып келтіру, өлшеу және өңдеу;
вакуумдық қалыптау әдісімен қабылдағыш гильзалар жасау.
84. Білуге тиіс:
өлшеу ережесін, вакуумдық қалыптау әдісімен бұйымдар, қабатты пластиктерден корсеттер жасау кезінде сирақ протездері мен қол протездері үшін негатив пен позитив дайындау;
вакуумдық қалыптаумен қабылдағыш гильзалар жасау әдісін, аяқ-қолдың модульдық протездерінің құрылғысы мен конструктивтік ерекшеліктерін;
бұйымдарды жасауға қойылатын технологиялық талаптарды.
85. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
86. Жұмыс үлгілері
Жасау, қиыстырып келтіру, өңдеу және жөндеу
1) тұтас аяққа және жамбас-сан буындарына арналған былғары, термопластикалық және қабатты пластикадан жасалған қабылдағыш гильзасы бар аппараттар;
2) сирақ пен сан протездерінің қолмен және фрезерлі-көшіргі станоктарда жасалған ағаш қабылдағыш гильзалары;
3) жарық белбеуіндегі жеке скротальді пелот;
4) қабатты пластикадан жасалған шина-былғары корсеттер;
5) вакуумдық қалыптау әдісімен, материалдардың барлық түрінен жасалған қабылдағыш гильзасы бар сирақ пен санның модульдық протездері;
6) вакуумдық қабылдау әдісімен, термопластикалық материалдардан жасалған сирақ пен сан протездерінің қабылдағыш гильзалары;
7) тұтас ағашты сан протездері;
8) вакуумдық қалыптау әдісімен жасалған қабылдағыш гильзасы, басқарудың тартқыш жүйесі бар білек, иық протездері, иықты мүшелеу, косметикалық
Параграф 4. Протездік – ортопедиялық бұйымдардың механигі, 7-разряд
87. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі және қалыпты жағдайларда, қос ампутация кезінде протездік-ортопедиялық көмек көрсетуді қоса, барлық қолданылатын материалдардан протездік-ортопедиялық бұйымдарды, стандартты емес жартылай дайын өнімдерді пайдалана отырып, аяққа арналған ағаш протездерді жасау, өлшеу, қиыстырып келтіру, өңдеу және жөндеу;
жоғары білікті маманның басшылығымен эксперименталды және көптізбекті түйіндерді құрастыруға қатысу.

88. Должен знать:
этапы оказания протезно-ортопедической помощи, методы и средства их выполнения, включая методы протезирования и особые приемы изготовления протезов при врожденных недоразвитиях верхних и нижних конечностей, изготовления протезов для детей с использованием стандартных и нестандартных полуфабрикатов и материалов;
технологические требования к изготовлению изделий.
89. Требуется среднее профессиональное образование.
90. Примеры работ:
Изготовление, подгонка, отделка и ремонт:
1) гипсовые негативы и позитивы для протезов бедра с приемными гильзами, изготовленные из смол методом вакуумного формования;
2) деревянные протезы по Пирогову;
3) протезы голени и бедра с деревянной приемной гильзой при врожденном недоразвитии нижних конечностей;
4) протезы для детей;
5) протезы после вычленения бедра с полукорсетами из термопластичных материалов и литьевых смол методом вакуумного формования.
Параграф 5. Механик протезно-ортопедических изделий, 8-й разряд
91. Характеристика работ:
изготовление, примерка, подгонка, отделка и ремонт протезно-ортопедических изделий при сочетанной и атипичной ампутации и деформации туловища и позвоночника;
оказание протезно-ортопедической помощи в сложных и атипичных случаях.
использование системного подхода при оказании протезно-ортопедической помощи с позиций создания биотехнических систем "человек-протез" или "человек-ортез";
изготовление протезов верхних конечностей с внешними источниками энергии (биопротезы), протезов из экспериментальных и многозвенных узлов;
выявление дефектов в конструкции узлов и полуфабрикатов, участие в разработке предложений по их устранению.
92. Должен знать:
этапы оказания протезно-ортопедической помощи, методы и средства их выполнения;
объективной оценки достигнутого реабилитационного эффекта.
93. Требуется среднее профессиональное образование.
94. Примеры работ:
Изготовление, подгонка, отделка и ремонт:
1) аппараты на всю ногу при болезни Петерса;
2) гипсовые негативы с расчетом углов кривизны дуг позвоночника, позитвы и изготовление корсета Шено;
3) корректирующие корсеты из термопластичных материалов;
4) протезы верхних конечностей с источниками энергии;
5) сочетанные и атипичные протезы и ортезы нижних и верхних конечностей.
10. Обшивщик медицинских изделий
Параграф 1. Обшивщик медицинских изделий, 5-й разряд
95. Характеристика работ:
обшивка искусственных клапанов сердца полиэфирным трикотажем. Изготовление манжет для искусственных клапанов сердца из полиэфирного полотна;
подшивка ксеноартериального комплекса;
изготовление опорных колец из полиэфирного полотна;
термостатирование изготовляемых изделий;
оформление сопроводительной документации на изготовленные изделия.

88. Білуге тиіс:
протездік-ортопедиялық көмек көрсету кезеңдерін, оларды орындау әдістері мен құралдарын;
оларды орындау әдістері мен тәсілдерін, аяқ-қолдардың туа біткен жетілмеуі кезіндегі протездеу әдістері мен протездерді жасаудың ерекше тәсілдерін қоса, стандартты және стандартты емес жартылай дайын өнімдер мен материалдарды пайдалана отырып;
балаларға арналған протездер жасауды, бұйымдарды жасауға қойылатын технологиялық талаптар.
89. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
90. Жұмыс үлгілері
Дайындау, қиыстырып келтіру, өңдеу және жөндеу
1) вакуумдық қалыптау әдісімен шайырдан жасалған қабылдағыш гильзасы бар сан протездерге арналған гипстік негативтер мен позитивтер;
2) пирогов бойынша дайындалған ағаш протездері;
3) аяқтардың туа біткен жетілмеуі кезінде ағашты қабылдағыш гильзасы бар сирақ пен сан протездері;
4) балаларға арналған протездер;
5) вакуумдық қалыптау әдісімен термопластикалық материалдар мен құйылған шайырдан жасалған жартылай корсеттері бар санды мүшелегеннен кейін салынатын протездер.
Параграф 5. Протездік – ортопедиялық бұйымдардың механигі, 8-разряд
91. Жұмыс сипаттамасы:
көкірек пен омыртқа жотасының қабысуы, қалыпты ампутация және деформация кезінде протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау, өлшеу, қиыстырып келтіру, өңдеу және жөндеу;
күрделі және қалыпты жағдайларда протездік-ортопедиялық көмек көрсету;
"Протез-адам" немесе "Ортез-адам" биотехникалық жүйелерін жасау тұрғысынан протездік-ортопедиялық көмек көрсету кезінде жүйелік жолды пайдалану;
сыртқы энергия көздерімен қол протездерін (биопротездер), эксперименталды және көптізбекті түйіндер жасау;
түйіндер мен жартылай дайын өнімдердің конструкциясындағы ақауларды анықтау, оларды жою бойынша ұсыныстар әзірлеу.
92. Білуге тиіс:
протездік-ортопедиялық көмек көрсету кезеңдерін, оларды орындау;
қол жеткен оңалту нәтижесін объективті бағалау әдістері мен құралдарын.
93. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
94. Жұмыс үлгілері
Дайындау, қиыстырып келтіру, өңдеу және жөндеу
1) петерс сырқаты кезінде тұтас аяққа арналған аппараттар;
2) омыртқа жотасы доғасының қисықтық бұрышын есептеумен гипстік негативтер, позитивтер және Шено корсетін жасау;
3) термопластикалық материалдардан жасалған түзетуші корсеттер;
4) энергия көздері бар қол протездері;
5) аяқ-қолдардың қабысқан және қалыпты протездері.
10. Медициналық бұйымдарды қаптаушы
Параграф 1. Медициналық бұйымдарды қаптаушы, 5-разряд
95. Жұмыс сипаттамасы:
полиэфирлік тоқымалармен жүректің жасанды қақпақшаларын қаптау;
полиэфирлік кенептен жүректің жасанды қақпақшалары үшін манжеттер дайындау;
ксеноартериялық жиынтықты қаптау;
полиэфирлік кенептен тірек шығыршықтарын жасау;
жасалатын бұйымдарды термостаттау;
жасалған бұйымдарға ілеспе құжаттамаларды ресімдеу.

96. Должен знать:
технологию обшивки искусственных клапанов сердца;
устройство контрольно-измерительных приборов и испытательного оборудования;
технические условия на применяемое сырье и готовые изделия;
назначение изготавливаемых медицинских изделий и принцип их термостатирования.
Параграф 2. Обшивщик медицинских изделий, 6-й разряд
97. Характеристика работ:
обшивка каркасов биологических клапанов сердца сложных геометрических форм трикотажным полотном, фторопластиковой пленкой и биологической тканью и их термостатирование;
подбор биологической части клапана по размеру к каркасам для подшивки;
проверка качества биологических клапанов визуально и с помощью контрольно-измерительных приборов, проведение контрольных испытаний биологических клапанов;
стерилизация биоклапанов;
оформление сопроводительной документации на изготовленные изделия.
98. Должен знать:
технологию фигурного раскроя и обработки биологической ткани;
свойства применяемых химических веществ и их действие на организм человека;
анатомическое строение сердца и физиологические функции клапанов сердца;
устройство и правила регулировки и настройки контрольно-измерительного приборов и испытательного оборудования;
методы испытания изготовленных биоклапанов.
99. Примеры работ:
1) каркас клапана типа КСБ – обшивка;
2) элемент из биологической ткани - раскрой и подбор по размерам;
3) биологический клапан сердца - проверка и испытание с помощью контрольно-измерительных приборов;
4) биологический клапан сердца - стерилизация.
11. Оптик медицинский
Параграф 1. Оптик медицинский, 5-й разряд
100. Характеристика работ:
изготовление очковой оптики для сложной коррекции зрения: склейка или спекание двухфокусных и сфероцилиндрических линз, обрезка их по форме оправы, изготовление одно - и двухкривизновых индивидуальных осесимметричных роговидных контактных линз различных конструкций для коррекции зрения в соответствии с предписанием врача;
расчет изготавливаемой оптики;
юстировка и выправление смонтированной оптики согласно анатомическим особенностям лица больного и проверка ее специальными приборами;
точение, шлифование и полирование контактных линз из различных полимерных материалов на специальном оборудовании с применением спецоснастки;
измерение параметров контактных линз и проверка качества их поверхности специальными контрольно-измерительными приборами и инструментами;
ремонт оптики с оправами для сложной коррекции зрения;
доработка линз по назначению врача после их примерки.
101. Должен знать:
основные сведения об анатомии, физиологии органа зрения и клинической рефракции;
способы сложной коррекции зрения;
правила чтения предписаний врача по коррекции зрения больного, принцип подбора и адаптации изготавливаемых контактных линз при аномалиях рефракции и патологических процессах органа зрения;
физико-химические свойства органического, силикатного стекла, полимерных и технологических материалов для изготовления контактных линз и требования, предъявляемые к ним;
типы и конструкции контактных линз;
устройство специальных токарных, шлифовально-полировальных и доводочных станков и способы их наладки;
правила выбора режимов обработки линз, приемы работы с приборами, инструментами и приспособлениями;
методы проверки линз и способы их обработки в соответствии с формой оправы;
систему допусков и посадок, квалитеты, параметры шероховатости.

96. Білуге тиіс:
жүректің жасанды қақпақшаларын қаптау технологиясын, бақылау-өлшеу аспаптары мен сынақ жабдықтарының құрылғысын;
қолданылатын шикізат пен дайын бұйымдарға қойылатын техникалық шарттарды;
медициналық бұйымдардың міндеті мен оларды термостаттау принципін.
Параграф 2. Медициналық бұйымдарды қаптаушы, 6-разряд
97. Жұмыс сипаттамасы:
жүректің қаңқасын, биологиялық қақпақшаларын күрделі геометриялық пішіндерді тоқыма кенеппен, фторопластикалы пленкамен және биологиялық тінмен қаптау және оларды термостаттау;
қақпақшаның биологиялық бөлігін тігу үшін қаңқалардың өлшемі бойынша іріктеу;
биологиялық қақпақшаның сапасын көзбен және бақылау-өлшеу аспаптарымен тексеру, биологиялық қақпақшаларға бақылау сынақтарын жүргізу;
биоқақпақшаларды зарарсыздандыру;
жасалған бұйымдарға ілеспе құжаттамалар ресімдеу.
98. Білуге тиіс:
бейнелі пішудің технологиясын және биологиялық тінді өңдеуді, қолданылатын химиялық заттардың қасиетін және оның адам организміне әсері;
жүректің анатомиялық құрылысын және жүрек қақпақшаларының физиологиялық функцияларын, бақылау-өлшеу аспаптары мен сынақ жабдықтарының құрылғысын және оларды реттеу, дайындау ережесін;
жасалған биоқақпақшаларды сынау әдісі.
99. Жұмыс үлгілері
1) КСБ үлгідегі қаңқа қақпақшасы – қаптау;
2) биологиялық тін элементі – пішу және өлшем бойынша іріктеу;
3) жүректің биологиялық қақпақшасы – бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен тексеру және сынау;
4) жүректің биологиялық қақпақшасы – зарарсыздандыру.
11. Медициналық оптик
Параграф 1. Медициналық оптик, 5-разряд
100. Жұмыс сипаттамасы:
көздің көруінің күрделі түзетуге арналған көзілдірік оптикасын дайындау: екі фокусты және сфероцилиндрлі линзаларды желімдеп жабыстыру немесе жентектеу, оларды оправалардың пішіні бойынша кесу, дәрігердің нұсқамасына сәйкес көздің көруін түзету үшін әртүрлі конструкциялы бір-екі қисық жеке осесимметриялық мүйіз тәрізді жанаспалы линза дайындау;
дайындалатын оптиканы есептеу;
науқастың бет-әлпетінің анатомиялық ерекшеліктеріне сәйкес құрастырылған оптиканы түзету және жөндеу;
арнаулы жабдықтарда арнайы жарақтарды қолдана отырып, әртүрлі полимерлі материалдардан жасалған жанаспалы линзаларды қайрау, ажарлау және жылтырату;
жанаспалы линзалардың параметрлерін өлшеу және олардың үстіңгі бетінің сапасын арнаулы бақылау-өлшеу аспаптарымен және құралдарымен тексеру;
көздің көруін күрделі түзетуге арналған оправалары бар оптиканы жөндеу;
линзаларды, оларды өлшегеннен кейін дәрігердің тағайындауы бойынша түзеу.
101. Білуге тиіс:
анатомия туралы негізгі мәліметтерді, көру мүшесінің және клиникалық рефракцияның физиологиясын, көздің көруін күрделі түзету әдістерін, науқастың көруін түзету жөнінде дәрігер тағайындаған нұсқауларды оқу ережесін;
көру мүшесі рефракциясының ауытқуы және патологиялық процестері кезінде жасалатын жанаспалы линзаларды іріктеу және бейімдеу принципін, жанаспалы линзаларды жасау үшін органикалық, силикат шыныны;
полимерлі және технологиялық материалдардың физикалық-химиялық қасиеттерін және оларға қойылатын технологиялық талаптарды, жанаспалы линзалардың үлгілері мен конструкцияларын, арнаулы токарлық, ажарлау-жылтырату және жетілдіру станоктарының құрылғысы мен оларды жөндеу әдістерін, линзаларды өңдеу режимдерін таңдау ережесін;
аспаптармен, құралдармен және жабдықтармен жұмыс істеу тәсілдерін, линзаларды тексеру әдістерін және оправа пішініне сәйкес оларды өңдеу тәсілдерін;
шектеу және орнықтыру жүйесін, квалитеттерді, кедір-бұдырлық параметрлерін.

Параграф 2. Оптик медицинский, 6-й разряд
102. Характеристика работ.
изготовление тpex - и многокривизновых индивидуальных осесиммитричных роговичных контактных линз различных конструкций;
изготовление склеральных, "косметических", сфероторических, центральноторических, биторических, кератоконусных и других линз для коррекции зрения в соответствии с предписанием врача;
изготовление очков с изоконическими или сферопризматическими линзами;
изготовление стеклянных матриц и пуансонов для горячего прессования контактных линз из полимерных материалов;
горячее прессование, точение, шлифование, полирование контактных линз из различных полимерных материалов на специальном оборудовании с применением спецоснастки.
103. Должен знать:
принцип подбора и адаптации различных видов и типов контактных линз при аномалиях рефракции и патологических процессах органов зрения;
кинематические схемы специальных токapныx, шлифовально-полировальных и доводочных станков;
технологию изготовления оптических изделий в необходимом объеме.
104. Требуется среднее профессиональное образование.
12. Полировщик хирургических инструментов и аппаратов
Параграф 1. Полировщик хирургических инструментов и аппаратов, 5-й разряд
105. Характеристика работ:
полировка и глянцовка наружной и внутренней поверхностей сложной конфигурации с труднодоступными для полировки местами у хирургических инструментов и деталей хирургических аппаратов особого назначения с чистотой обработки до зеркального блеска, обеспечивающей выносливость поверхности при многократной химической и термической стерилизации;
проверка чистоты поверхности в соответствии с требованиями технических условий.
106. Должен знать:
назначение хирургических инструментов и аппаратов, требования к полированным поверхностям в условиях их эксплуатации;
способы и приемы полировки мелких фасонных поверхностей и труднодоступных участков, конструкции и настройку быстроходных полировальных станков;
классификацию абразивных материалов и полирующих паст;
причины брака и меры по его предупреждению, систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости;
правила пользования контрольно-измерительными приборами.
13. Сборщик инъекционных игл
Параграф 1. Сборщик инъекционных игл, 1-й разряд
107. Характеристика работ.
сборка вручную канюли с игольной трубкой диаметром свыше 2 мм;
запрессовка игольной трубки в канюлю на ручных прессах;
резка ножницами вручную углеродистой, латунной и нержавеющей проволоки на заготовки мандрен для медицинских трубчатых игл;
зачистка концов заготовок на карборундовом круге;
проверка длины игл шаблоном;
укладка в транспортировочную тару.

Параграф 2. Медициналық оптик, 6-разряд
102. Жұмыс сипаттамасы:
әртүрлі конструкциялы үш және көп қисықты жеке мүйіз тәрізді осесиммитриялық жанаспалы линзалар дайындау;
көздің көруін түзету үшін дәрігердің нұсқамасына сәйкес склералық, "косметикалық", сфероторикалық, орталық, биторлық, кератоконустық және басқа линзалар дайындау;
изокондық немесе сферопризматикалық линзалары бар көзілдіріктер жасау;
полимерлі материалдардан жасалған жанаспалы линзаларды ыстықтай престеу үшін шыны матрицаларды және пуансондарды жасау;
арнаулы жабдықта арнайы жарақтарды қолдана отырып, әртүрлі полимерлі материалдардан жасалған жанаспалы линзаларды ыстықтай престеу, қайрау, ажарлау, жылтырату.
103. Білуге тиіс:
көру мүшесі рефракциясының ауытқуы және патологиялық процестері кезінде жасалатын жанаспалы линзаларды іріктеу және бейімдеу принципін, арнаулы токарлық;
ажарлау-жылтырату және жетілдіру станоктарының кинематикалық тәсімдерін, қажетті көлемде оптикалық бұйымдарды жасау технологиясын.
104. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
12. Хирургиялық құралдар мен аспаптарды жылтыратушы 5-разряд
105. Жұмыс сипаттамасы:
бірнеше рет химиялық және термиялық зарарсыздандыру кезінде үстіңгі жағының төзімділігін қамтамасыз ететін айнадай жылтырағанға дейін өңдеудің тазалығымен хирургиялық құралдар мен хирургиялық аппарат бөлшектерінің қол жетпейтін жерлерін жылтырата отырып, күрделі кескінді сыртқы және ішкі бетін жылтырату және жалтырату;
техникалық шарттардың талаптарына сәйкес бетінің тазалығын тексеру.
106. Білуге тиіс:
хирургиялық құралдар мен аппараттардың міндетін, пайдалану кезінде жылтыратылған бетіне қойылатын талаптарға, ұсақ үлгі беттерін және қол жетпейтін жерлерді жылтырату әдістері мен тәсілдерін;
жүрдек жылтырату станоктарының конструкциясын және теңшеу, абразивтік материалдардың және жылтыратушы пасталардың сыныптамасын, ақау себептерін және оның алдын алу бойынша шараларды;
шектеу және орнықтыру жүйесін, квалитеттерді, бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесін.
13. Инъекциялық инелерді құрастырушы
Параграф 1. Инъекциялық инелерді құрастырушы, 1-разряд
107. Жұмыс сипаттамасы:
диаметрі 2 мм жоғары ине түтігі бар канюляларды қолмен құрастыру. Қол баспақтарында канюляға ине түтігін тығыздау;
медициналық түтікті инелерге арналған мандрен дайындауға көміртекті, жез және тотықпайтын сымдарды қайшымен кесу;
корборундты шеңберде дайындамалардың шетін тазалау;
ине ұзындығын үлгімен тексеру;
тасымалдайтын ыдыстарға салу.

108. Должен знать:
маркировку, размеры проволоки для мандрен, размеры мандрен и их назначение;
приемы резки проволоки ножницами;
принцип работы ручного пресса;
способы заточки ножниц, запрессовки игольной трубки в канюлю, назначение мандрен, канюль, рабочую инструкцию на запрессовку в канюлю игольной трубки и проверку запрессованных игл;
технические требования к мандренам.
Параграф 2. Сборщик инъекционных игл, 2-й разряд
109. Характеристика работ.
сборка вручную канюли и игольной трубки диаметром свыше 0,6 до 2,0 мм;
запрессовка игольной трубки в канюлю на полуавтоматах;
калибровка на специальном станке при помощи конусного калибра развертки конусного отверстия канюли с подгонкой его к наружному конусу наконечника шприца.
резка на автомате углеродистой, латунной и нержавеющей проволоки на заготовки мандрен с одновременной их рихтовкой;
выгибание вручную колец на мандренах для специальных игл;
наладка калибровочного станка в соответствии с выбранной силой нажатия при калибровке конусного отверстия канюль различного ассортимента;
проверка качества мандрен, точности калибровки и правильности запрессовки;
наладка и мелкий ремонт автомата для резки проволоки.
110. Должен знать:
приемы сборки и запрессовки игольной трубки в канюлю, наладки и регулировки автомата для резки проволоки, марки и размер проволоки, применяемой для мандрен;
способы подачи проволоки для резки, устройство и принцип работы применяемого оборудования, назначение контрольно-измерительных инструментов;
правила выбора требуемой силы нажатия при обработке отверстий канюли калибром-разверткой;
режим работы пресса при запрессовке в канюлю игольной трубки различного диаметра и рабочую инструкцию на запрессовку;
приемы выгибания колец на мандренах для специальных игл и их назначение.
Параграф 3. Сборщик инъекционных игл, 3-й разряд
111. Характеристика работ.
сборка вручную канюли с игольной трубкой диаметром до 0,6 мм;
проверка прочности запрессовки на специальном приборе и размерных параметров иглы измерительным инструментом;
наладка и регулировка оборудования в соответствии с заданным режимом работы.
112. Должен знать:
правила сборки канюль с игольной трубкой, режимы запрессовки игольных трубок различного диаметра;
способы наладки и регулирования используемого оборудования;
методику проверки прочности запрессовки на специальном приборе.
14. Сборщик очков
Параграф 1. Сборщик очков, 2-й разряд
113. Характеристика работ.
сборка очков массового производства в оправы простейших форм;
проверка чистоты линз, разогрев оправ, вставка в них линз и выправка очков по форме.

108. Білуге тиіс:
таңбалауды, мандрен үшін сымдардың өлшемін, мандрендердің өлшемін және міндетін, сымдарды қайшымен кесу тәсілдерін, қол баспақтарының жұмыс принципін, қайшыларды қайрау;
ине түтігін канюляға тығыздау әдістерін, мандрен, канюля міндеттерін;
канюляға ине түтігін тығыздау арналған жұмыс нұсқаулығын және тығыздалған инелерді тексеру;
мандрендерге қойылатын техникалық талаптарды.
Параграф 2. Инъекциялық инелерді құрастырушы, 2-разряд
109. Жұмыс сипаттамасы:
канюляларды және диаметрі 0,6-дан 0,2 мм жоғары ине түтіктерін қолмен құрастыру;
ине түтіктерін канюляға жартылай автоматтарда тығыздау;
арнайы станокта конустық калибрдің көмегімен канюляның конустық тесігін ұңғылаумен оны шприц ұшының сыртқы конусына келтіріп калибрлеу;
мандрендер дайындауға көміртекті, жез және тотықпайтын сымдарды түзете отырып, автоматта кесу;
мандрендерде арнайы инелер үшін қолмен шығыршықтар бүру;
әртүрлі ассортименті канюлялардың конустық тесіктерін калибрлеу кезінде таңдалған басу күшіне сәйкес калибрлеу станогын жөндеу;
мандрен сапасын, калибрлеудің дәлдігін және тығыздаудың дұрыстығын тексеру;
сымды кесуге арналған автоматты реттеу және ұсақ жөндеу.
110. Білуге тиіс:
канюляға ине түтіктерін құрастыру және тығыздау, сымды кесуге арналған автоматты жөндеу және реттеу тәсілдерін;
мандрендер үшін қолданылатын сымдардың маркаларын және өлшемдерін, сымдарды кесуге беру әдістерін, қолданылатын жабдықтардың құрылғысы мен жұмыс принципін, бақылау-өлшеу құралдарының міндетін, канюляның тесігін калибр-ұңғылағышпен өңдеу кезінде басудың қажетті күшін таңдау ережесін;
диаметрі әртүрлі ине түтігін канюляға тығыздау кезінде баспақтың жұмыс режимін және тығыздауға арналған жұмыс нұсқаулығын, мандрендерде арнайы инелер үшін шығыршықтар бүру және олардың міндетін.
Параграф 3. Инъекциялық инелерді құрастырушы, 3-разряд
111. Жұмыс сипаттамасы:
диаметрі 0,6 мм дейін ине түтігі бар канюяляны қолмен құрастыру;
арнайы аспапта тығыздаудың беріктігін және өлшеу құралдарымен инелердің өлшемдік параметрлерін тексеру;
берілген жұмыс режиміне сәйкес жабдықтарды жөндеу және реттеу.
112. Білуге тиіс:
ине түтігі бар канюляны құрастыру ережесін, диаметрі әртүрлі ине түтіктерін тығыздау ережесін;
пайдаланылатын жабдықты жөндеу және реттеу әдістерін, арнайы аспапта тығыздау беріктігін тексеру әдістерін.
14. Көзілдіріктер құрастырушы
Параграф 1. Көзілдіріктер құрастырушы, 2-разряд
113. Жұмыс сипаттамасы:
қарапайым пішінді оправаларға жаппай өндірілетін көзілдіріктер құрастыру;
линзалардың тазалығын тексеру, оправаларды қыздыру, оларға линзалар салу және көзілдіріктерді пішіні бойынша түзету.

114. Должен знать:
правила проверки линз на чистоту, правила пользования инструментами и приспособлениями, применяемыми при сборке очков;
технические требования, предъявляемые при сборке очков.
115. Примеры работ:
1) оправы очковые пластмассовые простейших типов и линзы очковые стигматические малых рефракций (до ± 4Д) - сборка очков для простой коррекции зрения;
2) линзы очковые стигматические для медицинских наборов - запрессовка в обоймы с совмещением оптического и геометрического центров.
Параграф 2. Сборщик очков, 3-й разряд
116. Характеристика работ:
сборка очков для коррекции одинаковой остроты зрения с установкой в различные оправы стигматических линз;
проверка рефракции очковых линз;
обрезка, фацетировка и сверление отверстий сферических очковых линз в соответствии с размером и формой очковых оправ;
юстировка очков согласно анатомическим особенностям лица больного при сборке по индивидуальным рецептам.
117. Должен знать:
способы проверки рефракции линз, приемы работы с диоптриметром и другими приборами, применяемыми при сборке очков;
требования, предъявляемые к сборке очков, правила чтения прописи рецептов для простой коррекции зрения.
118.Примеры работ:
1) линзы очковые астигматические для медицинских наборов - запрессовка в обоймы с ориентированием по оси на приборе.
Параграф 3. Сборщик очков, 4-й разряд
119. Характеристика работ:
сборка и ремонт очков по индивидуальным заказам;
ознакомление с прописью рецепта и подбор линз с рефракцией, соответствующей прописи;
проверка рефракции линз диоптриметром.
разметка линз и обрезка их по форме оправы, фацетировка и сверление отверстий;
монтаж очков с соблюдением всех параметров, предусмотренных прописью рецепта;
проверка соответствия очков прописи рецепта и требованиям государственного стандарта;
ремонт очковых оправ.
120. Должен знать:
основные сведения об оптических стеклах, различных видах и степени аномалии рефракции глаз, методы коррекции зрения;
правила чтения прописи рецепта, приемы работ с диоптриметром и центрировочным аппаратом;
требования, предъявляемые к сборке очков по индивидуальным заказам, способы ремонта очковых оправ;
техническую характеристику очковых линз и оправ, установленных государственными стандартами и техническими условиями.

114. Білуге тиіс:
линзалар тазалығын тексеру ережесін, көзілдіріктерді құрастыру кезінде қолданылатын құралдар мен аспаптарды пайдалану ережесін;
көзілдіріктерді құрастыру кезінде қойылатын техникалық талаптар.
115. Жұмыс үлгілері
1) қарапайым үлгідегі пластмассалы көзілдірік оправалары және шағын рефракциялы (± 4Д дейін) стигматикалық көзілдірік линзалары – көздің көруін қарапайым түзету үшін көзілдіріктерді құрастыру;
2) медициналық жиынтыққа арналған стигматикалық көзілдірік линзалары – оптикалық және геометриялық орталықтарды біріктіріп құрсауға тығыздау.
Параграф 2. Көзілдіріктер құрастырушы, 3-разряд
116. Жұмыс сипаттамасы:
әртүрлі оправаларға стигматикалық линзаларды орнатумен көрудің бірыңғай өткірлігін түзету үшін көзілдіріктерді құрастыру;
көзілдірік линзаларының рефракциясын тексеру;
көзілдірік оправаларының өлшемі мен пішініне сәйкес сфералық көзілдірік линзаларын кесу, фацеттеу және тесігін бұрғылау;
жеке рецепт бойынша құрастыру кезінде науқастың бет әлпетінің анатомиялық ерекшеліктеріне сәйкес көзілдіріктерді түзеу.
117. Білуге тиіс:
линзалар рефракцияларын тексеру тәсілдерін, көзілдіріктерді құрастыру кезінде қолданылатын диоптриметр және басқа да аспаптармен жұмыс істеу тәсілдерін;
көзілдірікті құрастыруға қойылатын талаптар;
көздің көруін қарапайым түзету үшін рецепт жазбаларын оқу ережесін.
118. Жұмыс үлгілері
1) медициналық жиынтықтарға арналған астигматикалық көзілдірік линзалары – аспапта ось бойынша бағдарланған құрсауларда тығыздау.
Параграф 3. Көзілдіріктер құрастырушы, 4-разряд
119. Жұмыс сипаттамасы:
жеке тапсырыстар бойынша көзілдіріктерді құрастыру және жөндеу;
рецепт жазбаларымен танысу және тиісті жазбамен рефракциясы бар линзаларды іріктеу;
диоптриметрмен линзалардың рефракциясын тексеру;
линзаларды өлшеу және оларды пішін бойынша кесу, фацеттеу және тесікті бұрғылау;
рецепт жазбасында көзделген барлық параметрлерді сақтап, көзілдіріктерді монтаждау;
көзілдіріктердің жазба рецепттеріне және мемлекеттік стандарт талаптарына сәйкестігін тексеру;
көзілдірік оправаларын жөндеу.
120. Білуге тиіс:
әртүрлі оптикалық шынылар туралы негізгі мәліметтерді және көз рефракциясының ауытқушылық дәрежелерін, көздің көруін түзету әдістерін;
рецепт жазбаларын оқу ережесін әрі диоптриметрмен және орталықтандыру аппаратымен жұмыс істеу тәсілдерін;
жеке тапсырыстар бойынша көзілдіріктер құрастыруға қойылатын талаптарды, көзілдірік оправаларын жөндеу әдістерін;
мемлекеттік стандартармен және техникалық шарттармен бекітілген көзілдірік линзалары мен оправаларының техникалық сипаттамасын.

121. Примеры работ:
1) оправы очковые, линзы астигматические - сборка очков по индивидуальным заказам в соответствии с прописью рецепта для коррекции при значительно пониженной остроте зрения и различной степени аномалии рефракции каждого глаза;
2) оправы очковые - ремонт.
15. Сборщик хирургических инструментов и аппаратов
Параграф 1. Сборщик хирургических инструментов и аппаратов, 5-й разряд
122. Характеристика работ.
сборка простых и средней сложности хирургических инструментов и аппаратов, предназначенных для офтальмологических, отоларингологических операций и операций общей хирургии.
предварительная и окончательная слесарная доводка деталей, изготовленных из термически обработанной нержавеющей стали;
контроль точности доводки деталей при помощи микроскопа с прецизионной головкой, специальных микрометров, плиток Йогансона и других специальных приборов и приспособлений.
определение правильности сборки инструментов и аппаратов по результатам проверки их функциональных свойств в соответствии с требованиями технических условий;
устранение обнаруженных дефектов.
123. Должен знать:
назначение и конструкцию сложных хирургических инструментов и аппаратов;
основные свойства и маркировку обрабатываемых металлов, технологию предварительной и окончательной обработки деталей и сборки сложных хирургических инструментов и аппаратов;
способы разметки, назначение и условия применения различного рабочего и контрольно-измерительного инструмента, приборов и приспособлений;
способы предупреждения и устранения деформаций и внутренних напряжений, возникающих в металле при термообработке;
причины брака при доводке и сборке;
меры по его устранению и предупреждению, систему допусков и посадок.
124. Примеры работ:
Сборка, подгонка и доводка хирургических инструментов;
1) долота, иглодержатели, индикаторы для определения внутриглазного давления, ложки, пинцеты, ножницы для радужной оболочки, расширители.
2) наборы для интубации, аденотомы, pacширители винтовые с зубцами;
3) расширители суженных мест сердца и других.
Параграф 2. Сборщик хирургических инструментов и аппаратов, 6-й разряд
125. Характеристика работ:
сборка сложных хирургических инструментов и аппаратов, предназначенных для операций офтальмологических, отоларингологических и общей хирургии.
проверка правильности сборки по результатам испытаний в соответствии с требованиями технических условий: функциональных свойств инструмента и аппаратов, легкости и плавности перемещений всех движущихся частей, надежности креплений всех съемных частей и обеспечения требуемой в условиях медицинских учреждений легкой, ручной, без применения каких-либо инструментов, сборки и разборки аппаратов.

121. Жұмыс үлгілері
1) көзілдірік оправалары, астигматикалық линзалар – көру өткірлігі едәуір төмендеген және әр көздің рефракциясы әртүрлі дәрежеде ауытқушылық кезінде түзету үшін рецепт жазбасына сәйкес жеке тапсырыстар бойынша көзілдіріктерді құрастыру;
2) көзілдірік оправалары – жөндеу.
15. Хирургиялық құралдар мен аппараттарды құрастырушы
Параграф 1. Хирургиялық құралдар мен аппараттарды құрастырушы, 5-разряд
122. Жұмыс сипаттамасы:
офтальмологиялық, отоларингологиялық операциялар мен жалпы хирургиялық операцияларға арналған қарапайым және күрделілігі орташа хирургиялық құралдар мен аппараттарды құрастырушы;
термиялық өңделген тоттанбайтын болаттан жасалған бөлшектерді алдын ала және соңғы слесарлық жетілдіру;
прецизиондық микроскоптың көмегімен бөлшектерді жетілдірудің, арнаулы микрометрлердің, Йогансон тақталарын және басқа да арнайы аспаптар мен құралдардың дәлдігін бақылау;
техникалық шарттардың талаптарына сәйкес олардың функционалдық қасиеттерін тексеру нәтижесі бойынша құралдар мен аспаптарды құрастыру дұрыстығын айқындау;
табылған ақауларды жою.
123. Білуге тиіс:
күрделі хирургиялық құралдар мен аппараттардың міндетін және конструкциясын;
өңделетін металдардың негізгі қасиеттері мен таңбалауды бөлшектерді алдын ала және соңғы өңдеу әрі күрделі хирургиялық құралдар мен аппараттарды құрастырудың технологиясын;
өлшеу әдістерін, әртүрлі жұмыс және бақылау-өлшеу құралдарының, аспаптардың;
жабдықтардың міндетін және қолдану шарттарын, термоөңдеу кезінде металда пайда болатын деформация мен ішкі кернеуді алдын алу және жоюды;
жетілдіру және құрастыру кезіндегі ақау себептерін, оны жою және алдын алу бойынша шараларды, шектеу және орнықтыру жүйесін.
124. Жұмыс үлгілері
Хирургиялық құралдарды құрастыру, қиыстырып келтіру және жетілдіру
1) қашаулар, ине ұстағыштар, көз ішіндегі қан қысымын белгілеуге арналған индикаторлар, қасықтар, пинцеттер, көздің нұрлы қабығына арналған қайшылар, кеңейткіштер;
2) кеңірдекке түтік қоюға арналған жиынтықтар, аденотомалар, тістері бар бұрама кеңейткіштер;
3) жүректің тарылған жерлерін кеңейткіштер және т.б.
Параграф 2. Хирургиялық құралдар мен аппараттарды құрастырушы, 6-разряд
125. Жұмыс сипаттамасы:
офтальмологиялық, отоларингологиялық операциялар мен жалпы хирургиялық операцияларға арналған күрделі хирургиялық құралдар мен аппараттарды құрастыру;
техникалық шарттардың талаптарына сәйкес сынақтар нәтижесі бойынша құрастырудың дұрыстығын: құрал мен аппараттың функционалдық қасиетін, барлық қозғалатын бөліктің жылжу жеңілдігі мен бір қалыптығын, барлық алынатын бөліктің беріктігін тексеру және медициналық ұйымның шарттарында талап етілетін қандай да бір құралды пайдаланусыз жеңіл әрі қолмен аппараттарды құрастыру және бөлшектеу.

126. Должен знать:
назначение и конструкции особо сложных хирургических инструментов и аппаратов, способы исправления дефектов, обнаруженных при доводке и сборке;
основные свойства и маркировку обрабатываемых металлов, технологию слесарной обработки особо сложных хирургических инструментов и аппаратов;
способы разметки сложных деталей, назначение и условия применения всевозможных рабочих и контрольно-измерительных приборов и приспособлений;
требования, предъявляемые к различным видам механической и термической обработки металлов;
систему допусков и посадок.
127. Примеры работ:
Сборка, подгонка и доводка хирургических инструментов и аппаратов:
1) аппараты для сшивания кровеносных сосудов, культи, желудка, легкого, нервных стволов, ребер, для наложения эпиневрального шва и других;
2) вальвуолотомы, выкусыватели, кюретки, конхотомы, ножи гортанные, пинцеты офтальмологические, тонзилотомы, цистотомы, щипцы ушные.
16. Сборщик цельнометаллических растворов
Параграф 1. Сборщик цельнометаллических растворов, 1-й разряд
128. Характеристика работ:
выполнение простых подготовительных работ по сборке растров под руководством сборщика более высокой квалификации;
резка на специальных рычажных ножницах алюминиевой рулонной ленты на заготовки блока растров с обеспечением перпендикулярности сторон заготовки, протирка и предварительное обезжиривание алюминиевых заготовок.
129. Должен знать:
технические требования к исходному материалу и заготовкам блока растров, приемы работы на специальных рычажных ножницах;
правила обращения с оборудованием и назначение применяемого режущего инструмента.
Параграф 2. Сборщик цельнометаллических растворов, 2-й разряд
130. Характеристика работ:
выполнение простых подготовительных работ по сборке блока растров;
проверка толщины свинцовой фольги с точностью до 0,005 мм, разглаживание ее и резка на заготовки по шаблону;
рихтовка алюминиевых заготовок в специальном зaжимном приспособлении с обеспечением заданного темпеpaтуpного режима;
окончательное обезжиривание алюминиевых и свинцовых заготовок, склеивание их и высушивание в сушильном шкафу с соблюдением температурного режима полимеризации клея;
обрезка склеенных заготовок в размер на специальных ножницах, снятие заусенцев и рихтовка;
приготовление клеевой композиции на основе эпоксидной смолы и заливка ею блока растров.
131. Должен знать:
назначение растра;
технические требования к заготовкам и растру, приемы работы на специальных рычажных ножницах;
правила пользования сушильным шкафом и специальными инструментами и приспособлениями, применяемыми при сборке растров;
технологический процесс и температурный режим склеивания заготовок блока растров.

126. Білуге тиіс:
ерекше күрделі хирургиялық құралдар мен аппараттардың міндетін және конструкциясын, жетілдіру және құрастыру кезінде табылған ақауларды түзету;
өңделетін металдардың негізгі қасиеттерін және таңбалануын, ерекше күрделі хирургиялық құралдар мен аппараттарды слесарлық өңдеу технологиясын, күрделі бөлшектерді белгілеу әдістерін;
түрлі-түрлі бақылау-өлшеу аспаптар мен жабдықтарды қолданудың міндетін және шарттарын;
металдардың механикалық және термиялық өңдеудің әртүрлі түріне қойылатын талаптарын, шектеу және орнықтыру жүйесін.
127. Жұмыс үлгілері
Хирургиялық құралдар мен аппараттарды құрастыру, қиыстырып келтіру және жетілдіру
1) қан жүретін тамырларды, тұқылдарды, асқазанды, өкпені, жүйке діңдерін, қабырғаларды тігуге, эпиневралдық тігістерді тануға арналған және тағы басқа аппараттар;
2) вальвуолотомдар, тістегіштер, қырнағыштар, конхотомалар, көмей пышақтары, офтальмологиялық пинцеттер, тонзилотомалар, цистотомалар, құлақ қысқыштары және тағы басқа.
16. Тұтастай металдан жасалған растрларды құрастырушы
Параграф 1. Тұтастай металдан жасалған растрларды құрастырушы, 1-разряд
128. Жұмыс сипаттамасы:
жоғары білікті құрастырушының басшылығымен растрларды құрастыру бойынша қарапайым дайындық жұмыстарын орындау;
дайындама жақтарының перпендикулярлығын қамтамасыз ете отырып, растрлар блоктарының дайындамаларына алюминді орамдық таспаларды арнайы рычагты қайшылармен кесу, алюминді дайындамаларды үйкелеу және алдын ала майсыздандыру.
129. Білуге тиіс:
негізгі материалдарға және растр блоктарының дайындамаларына қойылатын техникалық талаптар;
арнайы рычагты қайшылармен жұмыс істеу тәсілдерін, жабдықтарды қолдану ережесін және қолданылатын кесу құралдарының міндетін.
Параграф 2. Тұтастай металдан жасалған растрларды құрастырушы, 2-разряд
130. Жұмыс сипаттамасы:
растр блоктарын құрастыру бойынша қарапайым дайындық жұмыстарын орындау. 0,005 мм дәлдікте қорғасын фольгасының қалыңдығын тексеру, оны тегістеу және үлгілер бойынша дайындамаларға кесу;
берілген температуралық режимді қамтамасыз етумен арнайы қысқыш аспаптарда алюминий дайындамаларды түзету;
алюминий және қорғасын дайындамаларды соңғы рет майсыздандыру, оларды желімдеп жапсыру, желімнің полимеризациялануының температуралық режимін сақтап, кептіргіш шкафта кептіру;
жапсырылған дайындамаларды арнайы қайшыларда кесу, қабыршақтарды алып тастау және түзету;
эпоксидті шайыр негізінде желім құрылымын дайындау және оны растр блоктарына құю.
131. Білуге тиіс:
растрдың міндетін, дайындамаларға және растрға қойылатын техникалық талаптар, арнайы рычагты қашылармен жұмыс істеу тәсілдерін;
кептіргіш шкафтарды және растрларды құрастырған кезде қолданылатын арнайы құралдар мен аспаптарды қолдану ережесін;
растр блоктарының дайындамаларын желімдеп жапсырудың технологиялық процесін және температуралық режимді.

132. Примеры работ:
1) заготовки алюминиевые размером 438 х 102 х 0,3 мм, заготовки свинцовые размером 438 х 102 х 0,03 мм - склеивание с выдерживанием в сушильном шкафу при температуре 150 градусов до полной полимеризации клея;
2) заготовки склеенные - обрезка в размерах 50 х 438 х 0,33 мм с точностью до ± 0,1 мм;
3) эпоксидная клеевая композиция - приготовление и заливка в специальном приспособлении боковых поверхностей блока растров.
Параграф 3. Сборщик цельнометаллических растворов, 3-й разряд
133. Характеристика работ:
выполнение средней сложности и сложных подготовительных работ по сборке блока растров;
обрезка торцов заготовок на специальном приспособлении, нанесение утолщений на заготовках нитрокраской при помощи специального приспособления с точностью до 0,005 мм по толщине наносимого слоя;
приготовление для набора блока гомогенной клеевой композиции на основе эпоксидной смолы и сборка специального приспособления для нанесения ее на заготовки;
нанесение на заготовку эпоксидного клея с регулированием толщины его слоя за счет темпа протягивания заготовки через приспособление.
134. Должен знать:
назначение растра, технические требования, предъявляемые к заготовкам, блоку, растру и клеевой композиции;
принцип работы специального станка для набора блока из заготовок;
способы наладки и приемы работы со специальными приспособлениями для обрезки торцов заготовок и нанесения клея на поверхность заготовок;
технологию изготовления клеевой композиции на основе эпоксидной смолы;
способы очистки от остатков эпоксидного клея приспособлений, используемых при сборке блока.
135. Примеры работ:
1) заготовки для сборки блока растров - обрезка торцов заготовок в размер 434 + 0,05 мм под углом 8 градусов с каждой стороны;
2) эпоксидная клеевая композиция на основе эпоксидной смолы - фильтрование, дозировка компонентов, размешивание до получения гомогенной массы.
Параграф 4. Сборщик цельнометаллических растворов, 4-й разряд
136. Характеристика работ:
сборка блока растров из заготовок на специальном станке по заданному режиму;
подготовка собранного блока к заливке эпоксидной клеевой композицией;
подготовка дюралевых обложек и оклеивание ими блока и растров. Распиливание на специальном станке блоков, склеенных из алюминия и свинца;
закрепление на станке блока и комплекта специальных пил с проверкой специальными измерительными инструментами и приспособлениями дистанции и параллельности установки пил, усилия их натяжения и перпендикулярности к базовым поверхностям стола;
наблюдение за работой пил и доводка их в процессе распиливания блока: подпиливание опережающих зубцов во избежание забивания канавок, исправление заточки, зубьев, разводки и так далее;
проверка точности распиливания специальным измерительным инструментом;
контроль по показаниям амперметра и других регистрирующих приборов величины рабочей нагрузки и остальных режимных параметров процесса распиливания;
обслуживание системы смазок станка.

132. Жұмыс үлгілері
1) 438 х 102 х 0,3 мм өлшемді алюминий дайындамалары, 438 х 102 х 0,03 мм өлшемді қорғасын дайындамалары – кептіргіш шкафта желімнің толық полимеризацияланғанына дейін 150 градус температурада ұстап, желімдеп жапсыру;
2) жапсырылған дайындамалар - ± 0,1 мм дейінгі дәлдікпен 50 х 438 х 0,33 мм өлшемге кесу;
3) эпоксидті желім құрылымы – дайындау және растр блогының бүйір жағының арнайы құрылғыларында құю.
Параграф 3. Тұтастай металдан жасалған растрларды құрастырушы, 3-разряд
133. Жұмыс сипаттамасы:
растр блоктарын құрастыру бойынша орташа күрделі және күрделі дайындық жұмыстарын орындау;
арнайы құрылғыларда дайындама кесіктерін кесу, дайындамаларға жағылатын қалыңдық бойынша 0,005 мм дейінгі дәлдікпен арнайы құрылғының көмегімен дайындамаларға нитробояуларды қалыңдатып жағу;
блоктың жиынтығы үшін эпоксидты шайыр негізінде гомогенді желімді құрылым дайындау және оны дайындамаларға жағуға арналған арнайы құрылғыларды құрастыру;
дайындамаларды құрылғылар арқылы тарту қарқынының есебінен қабат қалыңдығын реттей отырып, дайындамаға эпоксидты желімді жағу.
134. Білуге тиіс:
растрдың міндетін, дайындамаларға, блоктарға, растрға және желімді құрылымға қойылатын техникалық талаптар;
дайындамалардан жасалған блоктар жиынтығына арналған арнайы станок жұмысының принципі;
дайындама кесектерін кесуге арналған арнайы құрылғыларды жөндеу әдістерін және олармен жұмыс істеу, дайындамалардың бетіне желім жағу тәсілдерін;
эпоксидты шайырдың негізінде желімді құрылымды дайындау технологиясын, блокты құрастыру кезінде пайдаланылатын құрылғыларды эпоксидті желім қалдықтарынан тазарту.
135. Жұмыс үлгілері
1) растр блоктарын құрастыруға арналған дайындамалар – әр жағынан 8 градус бұрышта 434 + 0,05 мм өлшемді дайындама кесектерін кесу;
2) эпоксидті шайыр негізіндегі эпоксидті желімді құрылым – сүзгіден өткізу, компоненттерді мөлшерлеу, гомогенді массаны алғанға дейін араластыру.
Параграф 4. Тұтастай металдан жасалған растрларды құрастырушы, 4-разряд
136. Жұмыс сипаттамасы:
берілген режим бойынша арнаулы станокта дайындамалардан жасалған растр блоктарын құрастыру;
құрастырылған блокты эпоксидті желімді құрылым құюға дайындау;
дюралды тыстарды дайындау және онымен блокты және растрларды жабыстыру;
алюминий мен қорғасын жабыстырылған блоктарды арнайы станоктарда аралау;
арнайы өлшейтін құралдармен және аспаптармен араларды орнату қашықтығын және параллелдігін, оларды тарту күшін және үстелдің базалық бетіне перпендикулярлығын тексере отырып, блок және жиынтық станогында арнайы араларды бекіту;
араладың жұмысын байқау және блокты аралау процесінде оларды жетілдіру: жырашықтардың бітелуін болдырмау үшін алдына шығып кеткен тістерді аралау, қайрауларды, тістерді, тартқыштарды және тағы басқа, түзету;
аралаудың дәлдігін арнайы өлшеу құралдарымен тексеру;
амперметрдің және басқа да тіркеуші аспаптардың көрсеткіші бойынша жұмыс күшінің шамасын және аралау процесінің қалған режимдік параметрлерін бақылау;
станокты майлау жүйесіне қызмет көрсету.

137. Должен знать:
устройство и кинематическую схему специального станка для сборки блока растров, технические требования к заготовкам, блоку, растрам и процессу распиливания;
правила установки на станок блоков и пил, способы устранения неисправностей в работе станка;
подготовка его к работе и очистка от остатков эпоксидного клея после набора блока;
правила работы с эпоксидной клеевой композицией и способы подготовки блока к заливке;
методы контроля правильности распиливания;
устройство и правила применения режущих и контрольно-измерительных инструментов и приспособлений;
способы высокоточной заточки и разводки пил, приемы доводки пил в процессе работы станка.
17. Сборщик шприцев
Параграф 1. Сборщик шприцев, 1-й разряд
138. Характеристика работ:
протирка, подбор, комплектование перед сборкой деталей шприцев медицинских: вставка поршней в цилиндры, укладка их в транспортировочную тару и передача на дополнительную обработку.
139. Должен знать:
назначение деталей шприца, способы комплектования деталей шприца, требования;
предъявляемые к приемам протирки цилиндров и пopшней, подбору и комплектованию деталей шприца.
Параграф 2. Сборщик шприцев, 2-й разряд
140. Характеристика работ:
сборка шприцев медицинских разных емкостей и типов массового производства;
проверка собранных шприцев на непротекаемость;
устранение дефектов деталей в процессе сборки.
141. Должен знать:
технологическую последовательность сборки;
методику испытаний шприцев на непротекаемость и устройство приборов для испытаний;
технические требования к шприцам.
Параграф 3. Сборщик шприцев, 3-й разряд
142. Характеристика работ:
сборка шприцев медицинских специального назначения;
сборка тройников к шприцам непрерывного действия;
проверка шприцев на непротекаемость.
143.Должен знать:
назначение шприцев специальных и непрерывного действия;
технологическую последовательность сборки шприцев всех видов и требования, предъявляемые к сборке;
методику испытаний шприцев всех типов на непротекаемость, устройство приборов, применяемых для испытаний;
причины брака при сборке и меры его предупреждения.
18. Склейщик-окрасчик очковых оправ из пластмасс
Параграф 1. Склейщик-окрасчик очковых оправ из пластмасс, 1-й разряд
144. Характеристика работ:
склейка и окраска листов из пластмасс, целлулоида и заготовок деталей очковых оправ из этролов, целлулоида и других пластмасс;
доставка на рабочее место деталей, ацетона, окрашивающих растворов.

137. Білуге тиіс:
растр блоктарын құрастыруға арналған станоктың құрылғысын және кинематикалық тәсімін, дайындамаларға, блоктарға, растрлар мен араларға қойылатын техникалық талаптар;
станокқа блоктар мен араларды орнату әдістерін, станок жұмысындағы бұзушылықтарды жою әдістерін, оны жұмысқа дайындау және блокты жинағаннан кейін эпоксидті желім қалдықтарынан тазалау;
эпоксидты желімді құрылыммен жұмыс істеу ережесін және блокты құюға дайындау әдістерін, аралаудың дұрыстығын бақылау әдістерін, кесетін және бақылап өлшейтін құралдар мен аспаптардың құрылғысын және қолдану ережесін;
араларды қайрау мен тартудың әдістерін, станоктың жұмысы істеу процесінде араларды жетілдіру тәсілдерін.
17. Шприцтерді құрастырушы
Параграф 1. Шприцтерді құрастырушы, 1-разряд
138. Жұмыс сипаттамасы:
медициналық шприцтер бөлшектерін құрастыру алдында сүрту, іріктеу, жинақтау: цилиндрге поршендерді қою, оларды тасымалдау ыдыстарын тиеу және қосымша өңдеуге беру.
139. Білуге тиіс:
шприц бөлшектерін тағайындауды, шприц бөлшектерін жинақтау әдістерін;
цилиндр мен поршеньдерді сүрту тәсілдеріне және шприц бөлшектерін жинақтауға қойылатын талаптарды.
Параграф 2. Шприцтерді құрастырушы, 2-разряд
140. Жұмыс сипаттамасы:
сыйымдылығы әртүрлі және жаппай шығарылатын медициналық шприцтерді құрастыру;
құрастырылған шприцтердің ақпайтындығын тексеру;
құрастыру кезінде бөлшектердің ақаулығын жою.
141. Білуге тиіс:
құрастырудың технологиялық жүйелілігін, шприцтердің ақпайтындығын сынау әдістемесін және сынау аспаптарының құрылғысын;
шприцтерде қойылатын технологиялық талаптарды.
Параграф 3. Шприцтерді құрастырушы, 3-разряд
142. Жұмыс сипаттамасы:
арнайы мақсаттағы медициналық шприцтерді құрастыру;
үздіксіз қолданыстағы шприцтерге үштіктер құрастыру;
шприцтерден ақпайтындығын тексеру.
143. Білуге тиіс:
арнайы және үздіксіз қолданыстағы шприцтердің міндеті, барлық түрдегі шприцтерді құрастырудың технологиялық жүйелілігін және құрастыруға қойылатын талаптар;
барлық типтегі шприцтердің ақпайтындығын сынау әдістемесін, сынау үшін қолданылатын аспаптардың құрылғысын, құрастыру кезінде туындайтын ақаудың себептерін және оның алдын алу шараларын.
18. Пластмассадан жасалған көзілдірік оправаларын желімдеуші – бояушы
Параграф 1. Пластмассадан жасалған көзілдірік оправаларын желімдеуші – бояушы, 1-разряд
144. Жұмыс сипаттамасы:
пластмассадан, целлулоидтен жасалған табақтарды этролдардан, целлулоидтен және басқа пластмассадан жасалған көзілдірік оправалары бөлшектерінің дайындамасын желімдеу және бояу;
жұмыс орнынан бөлшектерді, ацетонды, бояйтын ерітінділерді жеткізу.

145. Должен знать:
основные свойства целлулоида, этролов;
способы окраски и склейки;
составы, применяемые для оклейки и окраски;
особые условия работы с целлулоидом, этролами и ацетоном.
Параграф 2. Склейщик-окрасчик очковых оправ из пластмасс, 2-й разряд
146. Характеристика работ:
склейка, окраска и химическая полировка очковых оправ всех типов из пластмасс, обработка их и деталей оправ ацетоном;
приготовление по заданному рецепту склеивающих, полирующих и окрашивающих составов на основе ацетона и других органических растворителей:
сушка оправ после обработки;
укладка обработанных оправ в технологическую тару;
слив отработанных растворов в отведенное место.
147. Должен знать:
технологическую последовательность склеивания, окрашивания и химической полировки очковых оправ из этролов, целлулоида, пластмасс, рецептуру;
способы приготовления и свойства составов для склеивания, окрашивания и химической полировки;
приемы работы при склейке, окраске, полировке очковых оправ, свойства ацетона;
технические требования на очковые оправы, режимы сушки;
причины брака;
особые условия работы с ацетоном и другими opгaническими растворителями.
19. Уплотнитель припоя
Параграф 1. Уплотнитель припоя, 2-й разряд
148. Характеристика работ:
уплотнение и зачистка на специальном станке припоя в местах пайки металлических деталей шприца;
проверка мест пайки после обработки;
наладка и регулировка станка;
управление станком при помощи магнитных электропускателей.
149. Должен знать:
требования, предъявляемые к пайке металлических деталей шприца;
правила обращения со стеклянными цилиндрами;
основные сведения о конструкции затирочного станка и способы его регулировки и наладки;
приемы зачистки и уплотнения припоя.
20. Шорник по изготовлению и отделке протезно-ортопедических изделий
Параграф 1. Шорник по изготовлению и отделке
протезно-ортопедических изделий, 3-й разряд
150. Характеристика работ:
спускание краев в изделиях, деталях вручную и на брусовочных машинах;
разметка, пробивка отверстий под блочки, пустотелые заклепки и их установка;
выполнение операций по пошиву плоских кожаных деталей машинным способом;
прикрепление наружных деталей;
разметка расположения кожаных полуфабрикатов.
151. Должен знать:
правила эксплуатации брусовочных машин, применяемых приспособлений и инструментов, номенклатуру протезно-ортопедических изделий, полуфабрикатов и их целевое назначение;
виды и свойства материалов, применяемых для отделки протезно-ортопедических изделий;
технологические требования к качеству изделий.

145. Білуге тиіс:
целлулоидтің, этролдардың негізгі қасиетін, бояу және желімдеу әдістерін, желімдеу және бояу үшін қолданылатын құрамдарды, целлулоидпен, этролдармен және ацетонмен жұмыс істеудің негізгі шарттарын.
Параграф 2. Пластмассадан жасалған көзілдірік оправаларын желімдеуші – бояушы, 2-разряд
146. Жұмыс сипаттамасы:
пластмассадан жасалған көзілдірік оправаларын желімдеу, бояу және химиялық жылтырату, оларды және оправа бөлшектерін ацетонмен өңдеу;
ацетонның және басқа органикалық еріткіштердің негізінде берілген рецепт бойынша желімдейтін, жылтырататын және бояйтын құрамдарды дайындау;
өңдеуден кейін оправаларды кептіру;
өңделген оправаларды технологиялық ыдыстарға салу;
қолданылып болған ерітінділерді белгілі жерге төгу.
147. Білуге тиіс:
этролдарлдан, целлулоидтен, пластмассадан жасалған көзілдірік оправаларын желімдеудің, бояудың және химиялық жылтыратудың технологиялық жүйелілігін, желімдеуге, бояуға және химиялық өңдеуге арналған құрамдардың рецептурасын;
дайындау әдістерін және қасиетін, көзілдірік оправаларын желімдеу, бояу, жылтырату кезіндегі жұмыс тәсілдерін;
көзілдірік оправаларына қойылатын техникалық талаптарды, ацетонмен және басқа органикалық еріткіштермен жұмыс істеудің ерекше шарттарын.
19. Дәнекерді тығыздаушы
Параграф 1. Дәнекерді тығыздаушы, 2-разряд
148. Жұмыс сипаттамасы:
шприцтің металды бөлшектердің дәнекерленген жерін дәнекердің арнайы станоктарында тығыздау және тазалау;
өңдеуден кейін дәнекерлеген жерлерді тексеру;
магнитті электр жібергіштердің көмегімен станоктарды басқару.
149. Білуге тиіс:
шприцтердің металды бөлшектеріне қойылатын талаптар, шыны цилиндрлерді қолдану ережесін;
сүрту станогының конструкциясы туралы негізгі мәліметтерді және оны түзету;
жөндеу әдістерін;
дәнекерлерді тазалау және тығыздау тәсілдерін.
20. Протездік – ортопедиялық бұйымдарды жасау және өңдеу жөніндегі қайысшы
Параграф 1. Протездік – ортопедиялық бұйымдарды жасау және өңдеу жөніндегі қайысшы, 3-разряд
150. Жұмыс сипаттамасы:
бұйымдар мен бөлшектердің шеттерін қолмен және қайрақша машиналарында төмен түсіру;
блокшалар астында тесіктер белгілеу және тесу, қуыс тойтармалар және оларды орнату;
машина әдісімен жалпақ былғары бөлшектерді тігу жөнінде операцияларды орындау;
сыртқы бөлшектерді бекіту;
былғары жартылай дайын өнімнің орналасуын белгілеу.
151. Білуге тиіс:
қайрақша машиналарын, қолданылатын құрылғылар мен құралдарды пайдалану ережелерін;
протездік-ортопедиялық, жартылай дайын өнімнің номенклатурасын және олардың нысаналы мақсаты;
протездік-ортопедиялық бұйымдарды өңдеу үшін қолданылатын материалдардың түрлері мен қасиеттерін;
бұйымның сапасына қойылатын технологиялық талаптарды.

Параграф 2. Шорник по изготовлению и отделке
протезно-ортопедических изделий, 4-й разряд
152. Характеристика работ:
установка креплений к протезно-ортопедическим изделиям;
шорная отделка протезов голени и бедра с жесткими приемными гильзами, туторов верхних и нижних конечностей, корсетов из слоистого пластика, косметических протезов кисти;
ремонт протезно-ортопедических изделий (шорные работы без замены кожподкладки).
153. Должен знать:
методы и приемы выполнения швейных операций;
устройство обслуживаемого оборудования, номера швейных игл и ниток;
технологию шорной отделки и приемы изготовления стандартного крепления протезно-ортопедических изделий.
Параграф 3. Шорник по изготовлению и отделке
протезно-ортопедических изделий, 5-й разряд
154.Характеристика работ:
шорная отделка протезно-ортопедических изделий вручную и с использованием швейного оборудования требований (кроме шинно-кожаных аппаратов на всю ногу с двойным следом и протезов стопы);
изготовление индивидуальных креплений протезно-ортопедических изделий, включая лифы и бандажи;
изготовление ортезов на нижние и верхние конечности из текстильных, дублированных тканей, полимерных материалов.
изготовление стандартных и скротальных грыжевых бандажей;
ремонт протезно-ортопедических изделий (шорные работы).
155. Должен знать:
способы отделки всех видов протезно-ортопедических изделий, приемы изготовления нестандартного крепления;
правила выполнения машинной и ручной строчки;
требования, предъявляемые к ним;
способы сборки и разборки протезно-ортопедических изделий.
156. Примеры работ:
1) активные протезы верхних конечностей – шорная отделка (без подгонки крепления);
2) грыжевые бандажи стандартные и скротальные – изготовление;
3) ортезы на нижние и верхние конечности – изготовление лекал и пошив;
4) протезы голени, бедра и после вычленения бедра с кожаными приемными гильзами – шорная отделка (изготовление индивидуального крепления);
5) протезы голени и бедра – изготовление и подгонка нестандпртного крепления при атипичном протезировании.
Параграф 4. Шорник по изготовлению и отделке
протезно-ортопедических изделий, 6-й разряд
157. Характеристика работ:
шорная отделка всех видов протезно-ортопедических изделий, включая подгонку, изготовление и ремонт креплений к активным протезам верхних конечностей;
изготовление всех видов ортезов из дублированных тканей и полимерных материалов;
изготовление, примерка и подгонка текстильных корсетов в сложных и атипичных случаях;
использование системного подхода при оказании ортопедической помощи с позиций создания биотехнической системы "человек - ортез".

Параграф 2. Протездік – ортопедиялық бұйымдарды жасау және өңдеу жөніндегі қайысшы, 4-разряд
152. Жұмыс сипаттамасы:
протездік-ортопедиялық бұйымдарға бекіткіштерді орнату;
қатты қабылдағыш гильзалары бар сирақ және сан протездерін, аяқ-қолдың туторларын, қабатты пластикадан жасалған корсеттерді, білезіктердің косметикалық протездерін қайыстық өңдеу;
протездік-ортопедиялық бұйымдарды жөндеу (былғары астары ауыстырылмай жүргізілетін қайыс жұмыстары).
153. Білуге тиіс:
тігу операцияларын орындау әдістері мен тәсілдерін, қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылғысын,
тігін инелер мен жіптердің нөмірлерін, қайысты өңдеудің технологиясын және протездік-ортопедиялық бұйымдардың стандартты бекіткіштерін жасау тәсілдерін.
Параграф 3. Протездік – ортопедиялық бұйымдарды жасау және өңдеу жөніндегі қайысшы, 5-разряд
154. Жұмыс сипаттамасы:
протездік-ортопедиялық бұйымдарды (тұтас аяққа арналған екі ізді шиналы-былғары аппарат пен табан протездерінен басқасын) қолмен және тігін жабдықтармен қайыстық өңдеу;
жеке протездік-ортопедиялық бұйымдарды, нымшалар мен бандаждарды дайындау;
тоқыма, қатырмалы маталардан, полимерлі материалдардан аяқ-қолдарға ортездер жасау;
стандартты және скротальді жарық бандаждарын жасау;
протездік-ортопедиялық бұйымдарды жөндеу (қайыс жұмыстары).
155. Білуге тиіс:
протездік-ортопедиялық бұйымдардың барлық түрлерін өңдеу әдістерін, стандартты емес бекіткіштерді жасау тәсілдерін;
машина және қол тігімін орындау ережесін;
оған қойылатын талаптарды, протездік-ортопедиялық бұйымдарды құрастыру және бөлшектеу әдістерін.
156. Жұмыс үлгілері
1) қолдардың активті протездері – қайыстық өңдеу (бекіткішті келтірусіз).
2) стандартты және скротальді жарық бандаждары – жасау;
3) аяқ-қолдарға арналған протездер – лекалолар дайындау және тігу;
4) былғары қабылдағыш гильзасы бар сирақ, сан және санды мүшелегеннен кейін салынатын протездер – қайыстық өңдеу (жеке бекіткіш жасау);
5) сирақ пен сан протездері – қалыптан тыс протездеу кезінде стандартты емес бекіткішті жасау және келтіру.
Параграф 4. Протездік – ортопедиялық бұйымдарды жасау және өңдеу жөніндегі қайысшы, 6-разряд
157. Жұмыс сипаттамасы:
қиыстырып келтіруді қосқанда протездік-ортопедиялық бұйымдардың барлық түрлерін қайыстық өңдеу, қолдардың белсенді активтеріне бекіткіштерді жасау және жөндеу;
қатырмалы маталар мен полимерлі материалдардан жасалған ортездердің барлық түрін жасау;
күрделі және қалыптан тыс жағдайларда тоқыма корсеттерді дайындау, өлшеу және қиыстырып келтіру;
"Адам-ортез" биотехникалық жүйені жасау тұрғысынан ортопедиялық көмек көрсету кезінде жүйелілік ыңғайды пайдалану.

158. Должен знать:
технологические требования к шорной отделке всех видов протезно-ортопедических изделий;
приемы подгонки крепления к активным протезам верхних конечностей согласно анатомическим особенностям пациента;
основные требования к раскрою внутренних и наружных кожаных деталей, конструкцию и технологию изготовления текстильных корсетов.
159. Примеры работ:
1) активные протезы верхних конечностей – изготовление и подгонка крепления;
2) аппараты на всю ногу с кожаными приемными гильзами, двойным следом, аппараты при болезни Петерса – шорная отделка;
3) внутренние и наружные кожаные детали – раскрой;
4) ортезы всех видов – разработка лекал и изготовление;
5) индивидуальные корсеты и бандажи – раскрой, примерка, пошив;
6) протез после вычленения бедра – шорная отделка:
7) протезы стопы при ампутации по Шопару – шорная отделка.
21. Электромеханик по ремонту и обслуживанию медицинских оптических приборов
Параграф 1. Электромеханик по ремонту и обслуживанию
медицинских оптических приборов, 2-й разряд
160. Характеристика работ:
разборка, ремонт, сборка, регулировка и испытание узлов простых оптических и эндоскопических приборов под руководством электромеханика более высокой квалификации;
монтаж простых схем соединений;
чистка и промывание деталей перед сборкой.
161. Должен знать:
устройство и назначение ремонтируемых оптических узлов и приборов, порядок чистки и промывки деталей перед сборкой;
основы электротехники и механики в объеме выполняемой работы;
назначение и правила применения контрольно-измерительных приборов, инструмента.
Параграф 2. Электромеханик по ремонту и обслуживанию
медицинских оптических приборов, 3-й разряд
162. Характеристика работ:
монтаж, ремонт, регулировка, юстировка и техническое обслуживание простых оптических и эндоскопических приборов;
чтение, составление и монтаж электрических схем средней сложности;
центрировка оптических систем;
устранение параллакса и других дефектов с применением контрольно - юстировочных приборов и приспособлений.
163. Должен знать:
устройство, назначение ремонтируемых и юстируемых приборов;
технические условия на испытание и сдачу отдельных приборов, центрировку телескопических объективов и выверку их на качество изображения;
устройство контрольно-измерительного инструмента и контрольно - юстировочных приборов, основные сведения о свойствах оптического стекла;
электрические свойства токопроводящих и изоляционных материалов, основные сведения о допусках и посадках.
164. Примеры работ:
Монтаж, ремонт, техническое обслуживание, регулировка и юстировка

158. Білуге тиіс:
протездік-ортопедиялық бұйымдардың барлық түрлерін қайысты өңдеуге қойылатын технологиялық талаптарды;
пациенттің анатомиялық ерекшеліктеріне сәйкес қолдардың активті протездеріне бекіткіштерді келтіру тәсілдерін, ішкі және сыртқы бөлшектерді пішуге қойылатын негізгі талаптарды;
тоқыма корсеттерді дайындау конструкциясы мен технологиясын.
159. Жұмыс үлгілері
1) қолдардың активті протездері – бекіткіштерді жасау және келтіру;
2) тұтас аяққа арналған былғары қабылдағыш гильзасы бар екі ізді аппараттар, Петерс ауруы кезіндегі аппараттар – қайыстық өңдеу;
3) ішкі және сыртқы былғары бөлшектер – пішу;
4) ортездердің барлық түрі – лекалолар әзірлеу және жасау;
5) жеке корсеттер мен бандаждар – пішу, өлшеу, тігу;
6) санды мүшелегеннен кейінгі протездер – қайыстық өңдеу;
7) шопар бойынша отау кезіндегі табан протездері – қайыстық өңдеу.
21. Медициналық оптикалық аспаптарды жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электр механигі
Параграф 1. Медициналық оптикалық аспаптарды жөндеу және қызмет
көрсету жөніндегі электр механигі, 2-разряд
160. Жұмыс сипаттамасы:
жоғары білікті электромеханиктің басшылығымен қарапайым оптикалық және эндоскопиялық аспаптарды бөлшектеу, жөндеу, құрастыру, реттеу және тораптарын сынау;
қарапайым қосу жүйелерін монтаждау;
құрастыру алдында бөлшектерді тазалау және жуу.
161. Білуге тиіс:
жөнделетін оптикалық тораптар мен аспаптардың құрылғысын және міндетін, құрастыру алдында бөлшектерді тазалау және жуу тәртібі;
орындалатын жұмыс көлемінде электр техникасы мен механикасының негіздерін, бақылау-өлшеу аспаптарының;
құралдарының міндетін және қолдану ережесін.
Параграф 2. Медициналық оптикалық аспаптарды жөндеу және қызмет
көрсету жөніндегі электр механигі, 3-разряд
162. Жұмыс сипаттамасы:
қарапайым оптикалық және эндоскопиялық аспаптарды монтаждау, жөндеу, реттеу, түзету және техникалық қызмет көрсету;
орташа күрделі электрлік жүйелерді оқу, құрастыру және монтаждау;
оптикалық жүйелерді орталықтау;
бақылау-түзету аспаптары мен құрылғыларын қолданып, параллаксты және басқа да ақауларды жою.
163. Білуге тиіс:
жөнделетін және түзетілетін аспаптардың құрылғысын, міндетін, жекелеген аспаптарды сынауға және тапсыруға техникалық шарттарды;
телескопиялық объектілерді орталықтауды және оларды көрсету сапасына мұқият тексеруді;
бақылау-өлшеу құралдары мен бақылау-түзету аспаптарының құрылғысын;
оптикалық шынылардың қасиеті туралы негізгі мәліметтерді, ток өткізгіш және оқшаулағыш материалдардың электрлік қасиеттерін;
шектеу және орнықтыру туралы негізгі мәліметтерді.
164. Жұмыс үлгілері
Монтаждау, жөндеу, техникалық қызмет көрсету, реттеу және түзету.

1) диплоскопы;
2) лампы щелевые;
3) офтальмоскопы;
4) склеролампы.
Параграф 3. Электромеханик по ремонту и обслуживанию
медицинских оптических приборов, 4-й разряд
165. Характеристика работ:
монтаж, ремонт, регулировка, испытание, юстировка и техническое обслуживание средней сложности оптических и эндоскопических приборов на рабочих местах и в медицинских учреждениях;
подгонка зубчатых и червячных механизмов;
чтение, составление и монтаж сложных электрических схем;
составление дефектных ведомостей и заполнение паспортов и аттестатов на приборы;
вычисление погрешности при проверке и испытании приборов.
166. Должен знать:
устройство, правила технического обслуживания и способы регулировки ремонтируемых и юстируемых оптических и эндоскопических приборов, общие понятия о волоконной оптике;
правила пользования контрольно-измерительными и контрольно - юстировочными приборами;
способы градуировки приборов и правила снятия характеристик при их испытании;
правила расчета сопротивления, систему допусков и посадок;
основы механики и электроники в объеме выполняемой работы.
167.Примеры работ:
Монтаж, техническое обслуживание, ремонт, регулировка и юстировка
1) диоптриметры;
2) конвергестренеры;
3) микроскопы учебные;
4) мускулотренеры;
5) офтальмометры;
6) поляриметры портативные;
7) рефрактометры.
Параграф 4. Электромеханик по ремонту и обслуживанию
медицинских оптических приборов, 5-й разряд
168. Характеристика работ:
монтаж, ремонт, регулировка, техническое обслуживание, юстировка сложных оптических и эндоскопических приборов на стендах с доведением до точности, предусмотренной инструкцией.
169. Должен знать:
конструктивные и функциональные особенности ремонтируемых приборов;
способы регулировки и юстировки оптических и эндоскопических приборов;
причины возникновения дефектов в работе приборов, меры предупреждения и устранения их, методы промывки, стерилизации и технического ухода за эндоскопическими приборами;
основные сведения по теории оптических приборов, прикладной оптике, свойства вспомогательных материалов и их влияние на качество обработки.
170. Примеры работ:
Монтаж, техническое обслуживание, ремонт, регулировка и юстировка
1) адаптометры;
2) аномалоскопы;
3) доуденоскопы;
4) колоноскопы;
5) микроскопы с монокулярной насадкой;
6) периметры проекционные;
7) эндоскопы с укрупненной ячеистой структурой волокна.
Параграф 5. Электромеханик по ремонту и обслуживанию
медицинских оптических приборов, 6-й разряд
171. Характеристика работ:
монтаж, ремонт, техническое обслуживание, испытание, регулировка и юстировка особо сложных, уникальных и опытных оптических и эндоскопических приборов;
визуальная проверка приборов;
шлифование оптических деталей;
полировка, доводка поверхностей призм и линз;
определение степени износа деталей и узлов.

1) диплоскоптар;
2) саңылау лампалары;
3) офтальмоскоптар;
4) склеролампалар.
Параграф 3. Медициналық оптикалық аспаптарды жөндеу және қызмет
көрсету жөніндегі электр механигі, 4-разряд
165. Жұмыс сипаттамасы:
жұмыс орындар мен медициналық мекемелерде орташа күрделі оптикалық және эндоскопиялық аспаптарды монтаждау, жөндеу, реттеу, сынау, түзету және техникалық қызмет көрсету;
тісті және иіртпе механизмдерді келтіру;
күрделі электрлік жүйелерді оқу, құру және монтаждау;
ақау аспаптардың ведомстволарын құрастыру және аспаптарға арналған паспорттар мен аттестаттарды толтыру;
аспаптарды тексеру және сынау кезінде болған қателіктерді анықтау.
166. Білуге тиіс:
техникалық қызмет көрсетудің құрылғысын, ережесін және жөнделетін және түзетілетін оптикалық және эндоскопиялық аспаптарды реттеу әдістерін, талшықты оптика туралы жалпы түсінік;
бақылау-өлшеу және бақылау-түзету аспаптарын қолдану ережесін, аспаптарды градуирлеу әдістерін және оларды сынау кезінде сипаттамаларды түсіру ережесін;
кедергіні есептеу ережесін;
шектеу және орнықтыру жүйесін, орындалатын жұмыс көлеміндегі механика мен электроника негіздерін.
167. Жұмыс үлгілері
Монтаждау, техникалық қызмет көрсету, жөндеу, реттеу және түзету
1) диоптриметрлер;
2) конвергестренерлер;
3) оқулық микроскоптар;
4) мускулотренерлер;
5) офтальмометрлер;
6) шағын поляриметрлер;
7) рефрактометрлер.
Параграф 4. Медициналық оптикалық аспаптарды жөндеу және қызмет
көрсету жөніндегі электр механигі, 5-разряд
168. Жұмыс сипаттамасы:
нұсқаулықта көрсетілген дәлдікке дейін жеткізіп, күрделі оптикалық және эндоскопиялық аспаптарды монтаждау, жөндеу, реттеу, техникалық қызмет көрсету, түзету.
169. Білуге тиіс:
жөнделетін аспаптардың конструктивтік және функционалдық ерекшеліктерін;
оптикалық және эндоскопиялық аспаптарды реттеу және түзету әдістерін, аспаптар жұмысында туындайтын ақаулықтардың себептерін;
алдын алу және оларды жою шараларын, эндоскопиялық аспаптарды жуу, зарарсыздандыру және техникалық күту әдістерін;
оптикалық аспаптар, қолданбалы оптика теориясы жөнінде негізгі мәліметтер, қосалқы материалдардың қасиеттерін және олардың өңдеу сапасына әсері.
170. Жұмыс үлгілері
Монтаждау, техникалық қызмет көрсету, жөндеу, реттеу және түзету
1) адаптометрлер;
2) аномалоскоптар;
3) доуденоскоптар;
4) колоноскоптар;
5) монокулярлық саптамасы бар микроскоптар;
6) проекциялық периметрлер;
7) талшықтың ірі ұяшық секілді құрылымы бар эндоскоптар.
Параграф 5. Медициналық оптикалық аспаптарды жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электр механигі, 6-разряд
171. Жұмыс сипаттамасы:
ерекше күрделі, сирек және тәжірибелі оптикалық және эндоскопиялық аспаптарды монтаждай, жөндеу, техникалық қызмет көрсету, сынау, реттеу және түзету;
аспаптарды тексеру;
оптикалық бөлшектерді ажарлау;
призмалар мен линзалардың бетін жылтырату, жетілдіру;
бөлшектер мен тораптардың тозу дәрежесін айқындау.

172. Должен знать:
конструкцию, назначение и применение оптических и эндоскопических приборов;
технические требования, предъявляемые к полированной поверхности стеклоизделий, квалитеты и параметры шероховатости, основные сведения по теории расчета различных профилей зацепления и оптических систем.
173. Требуется среднее профессиональное образование.
174. Примеры работ:
Техническое обслуживание, ремонт, регулировка и юстировка
1) аномалоскопы;
2) бронхоскопы;
3) коллиматоры;
4) комбайны офтальмологические;
5) микроскопы биологические инвертированные и с бинокулярной насадкой;
6) периметры шаровые;
7) рефрактометры офтальмологические;
8) синоптофоры;
9. Стериоофтальмоскопы;
10) эндоскопы с мелкой ячеистой структурой волокна;
11) эхоофтальмографы.
22. Электромеханик по ремонту и обслуживанию медицинского оборудования
Параграф 1. Электромеханик по ремонту и обслуживанию
медицинского оборудования, 2-й разряд
175. Характеристика работ:
разборка, ремонт, сборка узлов дистилляторов, кресел, кроватей;
аппаратов для коррегирующей гимнастики и другого медицинского оборудования под руководством электромеханика более высокой квалификации;
замена уплотнителей соединительных резиновых шлангов обслуживаемого оборудования.
176. Должен знать:
назначение ремонтируемых аппаратов;
способы их разборки, ремонта, сборки;
общие сведения по электротехнике и механике;
правила пользования контрольно-измерительными приборами, инструментом и приспособлениями.
Параграф 2. Электромеханик по ремонту и обслуживанию
медицинского оборудования, 3-й разряд
177. Характеристика работ:
разборка, ремонт, сборка и регулировка узлов дистилляторов, кресел, кроватей, аппаратов для коррегирующей гимнастики и другого медицинского оборудования;
монтаж, техническое обслуживание и регулировка простого стоматологического, лабораторного, аптечного, стерилизационного и операционного оборудования;
разборка, сборка узлов и притирка деталей пускорегулирующих устройств системы водоснабжения, гидравлических и воздушных систем.
178. Должен знать:
назначение, устройство, способы разборки, сборки, ремонта и регулировки ремонтируемого оборудования и медикотехнические требования на его регулировку и испытания;
принцип работы контрольно-измерительных приборов и аппаратуры, основы электротехники и механики, способы и правила составления простых электрических схем.
179. Примеры работ:
Монтаж, техническое обслуживание, ремонт и регулировка
1) бормашины с электрическим двигателем;

172. Білуге тиіс:
оптикалық және эндоскопиялық аспаптардың конструкциясын, міндетін және қолданылуын, шыны бұйымдарының жылтыратылған бетіне қойылатын техникалық талаптар;
кедір-бұдырлық квалитеттері және параметрлері, әртүрлі ілу бейіндері мен оптикалық жүйелерін есептеу теориясы жөніндегі негізгі мәліметтер.
173. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
174. Жұмыс үлгілері
Техникалық қызмет көрсету, жөндеу, реттеу және түзету
1) аномалоскоптар;
2) бронхоскоптар;
3) коллиматорлар;
4) офтальмологиялық комбайндар;
5) биологиялық инвертирленген және бинокулярлық саптамасы бар микроскоптар;
6) домалақ периметрлер;
7) офтальмологиялық рефрактометрлер;
8) синоптофорлар;
9) стериоофтальмоскоптар;
10) талшықтың ұсақ ұяшық секілді құрылымы бар эндоскоптар;
11) эхоофтальмографтар.
22. Медициналық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету электр механигі
Параграф 1. Медициналық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету электр механигі, 2-разряд
175. Жұмыс сипаттамасы:
жоғары білікті электр механиктің басшылығымен тазалағыштардың тораптарын, креслоларды, кереуеттерді, түзету гимнастикасына арналған аппараттарды және басқа да медициналық жабдықтарды бөлшектеу, жөндеу, құрастыру;
қызмет көрсетілетін жабдықтардың жалғама резеңкелі шлангтарының тығыздатқышын ауыстыру.
176. Білуге тиіс:
жөнделетін аппараттардың міндетін, оларды бөлшектеу;
жөндеу, құрастыру әдістерін, электр техникасы мен механика жөніндегі жалпы мәліметтерді;
бақылау-өлшеу аспаптарды, құралдарды және құрылғыларды қолдану ережесін.
Параграф 2. Медициналық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету электр механигі, 3-разряд
177. Жұмыс сипаттамасы:
тазалағыштардың тораптарын, креслоларды, керуеттерді, түзету гимнастикасына арналған аппараттарды және басқа да медициналық жабдықтарды бөлшектеу, жөндеу, құрастыру;
қарапайым стоматологиялық, зертханалық, дәріханалық, зарарсыздандырушы және операциялық жабдықтарды монтаждау, техникалық қызмет көрсету және реттеу;
тораптарды бөлшектеу, құрастыру және сумен жабдықтау жүйесі құрылғысын қосуды реттеуіш, гидравликалық және ауа жүйелерінің бөлшектерін бөлшектеу, құрастыру.
178. Білуге тиіс:
жөнделетін жабдықтардың міндетін, құрылғысын, бөлшектеу әдістерін, құрастыруды, жөндеуді және реттеуді, оны реттеуге және сынауға арналған медициналық-техникалық талаптарды;
бақылау-өлшеу аспаптары мен аппаратуралардың жұмыс принциптерін;
электр техника мен механиканың негіздерін, қарапайым электрлік жүйелерді құрастыру тәсілдері мен ережесін.
179. Жұмыс үлгілері
Монтаждау, техникалық қызмет көрсету,жөндеу және реттеу
1) электрлік қозғалтқышы бар бормашиналар;

2) дистилляторы без автоматического слежения за уровнем воды;
3) кипятильники;
4) компрессоры мембранные;
5) кресла зубоврачебные, гинекологические, отоларингологические с гидроприводом и электроприводом;
6) облучатели бактерицидные;
7) отсасыватели;
8) парообразователи;
9) светильники рефлекторные;
10) столы операционные с гидроэлектрическим устройством;
11) центрифуги медицинские.
Параграф 3. Электромеханик по ремонту и обслуживанию
медицинского оборудования, 4-й разряд
180. Характеристика работ:
монтаж, техническое обслуживание, ремонт средней сложности стоматологического, лабораторного, стерилизационного, аптечного, операционного, ингаляционного и грязеводолечебного оборудования на рабочих местах и в медицинских учреждениях;
составление и чтение простых и средней сложности эскизов и электрических схем.
181. Должен знать:
устройство обслуживаемых аппаратов и установок, способы разборки, сборки и монтажа, правила пользования таблицами допусков и посадок, схемами и чертежами, устройство контрольно-измерительных приборов и правила пользования ими, способы и правила составления схем средней сложности.
182. Примеры работ:
Монтаж, техническое обслуживание, ремонт и регулировка;
1) аппараты для продувания фаллопиевых труб;
2) аппараты искусственного кашля;
3) бормашины турбинные пневматические;
4) дистилляторы с автоматическим слежением за уровнем воды;
5) ингаляторы аэрозольные воздушного потока;
6) кресла зубоврачебные, гинекологические, отоларингологические
автоматические;
7) светильники бестеневые;
8) стерилизаторы автоматические паровые и суховоздушные;
9) столы операционные с пневмоэлектрическим устройством;
10) термостаты;
11) установки стоматологические с частотой вращения бора до 30000 об/мин;
12) ультрацентрифуги;
13) шкафы сушильные.
Параграф 4. Электромеханик по ремонту и обслуживанию
медицинского оборудования, 5-й разряд
183. Характеристика работ:
монтаж, техническое обслуживание, ремонт и регулировка сложного стоматологического, лабораторного, аптечного, стерилизационного и операционного оборудования;
составление и чтение сложных электрических схем.
184. Должен знать:
конструктивные и функциональные особенности обслуживаемых аппаратов и установок;
технические требования, предъявляемые к регулировке и испытаниям сложного медицинского оборудования;
правила составления и пользования сложными электрическими схемами, способы проверки расчетов, режимов роботы оборудования и снятия эксплуатационных диаграмм и характеристик.
185. Требуется среднее профессиональное образование.

2) судың деңгейін автоматты бақылаусыз тазалағыштар;
3) су қайнатқыш;
4) мембраналық компрессорлар;
5) гидрожетек пен электр жетегі бар, тіс дәрігерінің, гинекологиялық, отоларингологиялық креслолар;
6) бактерицидті сәулелендіргіштер;
7) сорғыштар;
8) бутүзілткіштер;
9) рефлекторлық шырағыдандар;
10) гидроэлектрлік құрылғысы бар операциялық үстелдер;
11) медициналық центрифугалар.
Параграф 3. Медициналық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету электр механигі, 4-разряд
180. Жұмыс сипаттамасы:
жұмыс орындарына және медициналық мекемелерге арналған орташа күрделі стоматологиялық, зертханалық, зарарсыздандыру, дәріханалық, операциялық, ингаляциялық және балшық-сумен емдеу жабдықтарын монтаждау, техникалық қызмет көрсету, жөндеу. Қарапайым және орташа күрделі эскиздер мен электр тәсімдерді құрастыру және оқу.
181. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін аппараттардың құрылғысы мен қондырғысын, бөлшектеу;
құрастыру және монтаждау әдістерін, шектеулер мен орнықтырулардың кестесін, тәсімдер мен сызбаларды қолдану ережесін, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылғысын және оларды пайдалану ережесін;
орташа күрделі тәсімдерді құру әдістері мен ережесін.
182. Жұмыс үлгілері
Монтаждау, техникалық қызмет көрсету, жөндеу және реттеу
1) фаллопий құбырларын үрлеп тазартуға арналған аппараттар;
2) жасанды жөтел аппараттары;
3) турбиналық пневматикалық бормашиналар;
4) судың деңгейін автоматты бақылау тазалағыштар;
5) ауа ағынды аэрозольдық ингаляторлар;
6) тіс дәрігерінің, гинекологиялық, отоларингологиялық креслолар, автоматты;
7) бестенді шырағыдандар;
8) автоматты пар айдағыш және кептіргіш зарарсыздандырғыштар;
9) пневоэлектрлік құрылғысы бар операциялық үстелдер;
10) термостаттар;
11) бордың айналу жылдамдығы 30000 айналым/мин дейінгі стоматологиялық қондырғылар;
12) ультрацентрифуга;
13) кептіргіш шкафтар.
Параграф 4. Медициналық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету электр механигі, 5-разряд
183. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі стоматологиялық, зертханалық, дәріханалық, зарарсыздандырғыш және операциялық жабдықтарды монтаждау, техникалық қызмет көрсету, жөндеу және реттеу;
күрделі электрлік тәсімдерді құру және оқу.
184. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін аппараттар мен қондырғылардың конструктивтік және функционалдық ерекшеліктері, күрделі медициналық жабдықтарды реттеуге және сынауға қойылатын техникалық талаптарды, күрделі электрлік тәсімдерді құрау және қолдану ережелері;
жабдық жұмыстарының есебін, режимдерін тексеру әдістерін және пайдалану диаграммаларын және сипаттамаларын түсіру.
185. Орта кәсіптік білім талап етіледі.

186. Примеры работ:
Монтаж, техническое обслуживание, ремонт и регулировка
1) автоматы универсальные для гистологической обработки тканей;
2) спидометры;
3) стерилизаторы паровые и суховоздушные с программным управлением на одну программу;
4) столы операционные автоматические;
5) центрифуги высокооборотные;
6) установки стерилизационные;
7) установки стоматологические с частотой вращения бора свыше 30000 об/мин.
Параграф 5. Электромеханик по ремонту и обслуживанию
медицинского оборудования, 6-й разряд
187. Характеристика работ:
монтаж, техническое обслуживание, ремонт и регулировка особо сложного, уникального и опытного стоматологического, лабораторного, аптечного, стерилизационного и операционного оборудования.
188. Должен знать:
конструктивные и функциональные особенности уникального и опытного медицинского оборудования, электро- и радиотехнику в объеме выполняемой работы;
правила составления сложных электро- и радиосхем, правила пользования контрольно-измерительной аппаратурой, способы проверки режимов работы;
правила снятия эксплуатационных диаграмм и составления характеристик обнаруженных дефектов.
189. Требуется среднее профессиональное образование.
190. Примеры работ:
Монтаж, техническое обслуживание, ремонт и регулировка
1) аппараты "искусственная почка";
2) гарнитуры стоматологические;
3) спироанализаторы;
4) стерилизаторы паровые и воздушные с программным управлением свыше одной программы;
5) столы операционные с дистанционным управлением,
6) центрифуги рефрижераторные;
7) установки сублимационные.
23. Электромеханик по ремонту и обслуживанию
медицинского рентгеновского оборудования
Параграф 1. Электромеханик по ремонту и обслуживанию
медицинского рентгеновского оборудования, 3-й разряд
191. Характеристика работ:
разборка, ремонт, сборка узлов, аппаратов, коммутаторов сети переключателей рабочих мест, перезарядка высоковольтных кабелей, монтаж, техническое обслуживание простого медицинского рентгеновского оборудования;
проведение контрольных испытаний оборудования под руководством электромеханика более высокой квалификации;
регулировка в медицинских учреждениях отремонтированных аппаратов.
192. Должен знать:
назначение и функциональные особенности ремонтируемого медицинского рентгеновского оборудования, способы его разборки, ремонта, сборки;
основы физики рентгеновского излучения и применяемых средств защиты в пределах выполняемой работы, правила проведения контрольных испытаний.
193. Примеры работ:
Монтаж, техническое обслуживание, разборка, ремонт и сборка;
1) аппараты рентгеновские переносные;

186. Жұмыс үлгілері
Монтаждау, техникалық қызмет көрсету, жөндеу және реттеу
1. Тіндерді гистологиялық өңдеуге арналған әмбебап автоматтар.
2. Спидометрлер.
3. Бір бағдарламаға арналған бағдарламалық басқаруы бар, пар айдағыш және кептіргіш зарарсыздандырғыштар.
4. Автоматты операциялық үстелдер.
5. Жоғары айналмалы центрифугалар.
6. Зарарсыздандырғыш қондырғылар.
7. Бордың айналу жылдамдығы 30000 айналым/мин жоғары стоматологиялық қондырғылар.
Параграф 5. Медициналық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету электр механигі, 6-разряд
187. Жұмыс сипаттамасы:
ерекше күрделі, сирек және тәжірибелі стоматологиялық, зертханалық, дәріханалық, зарарсыздандырғыш және операциялық жабдықтарды монтаждау, техникалық қызмет көрсету, жөндеу және реттеу.
188. Білуге тиіс:
сирек әрі тәжірибелі медициналық жабдықтардың конструктивтік және функционалдық ерекшеліктерін;
орындалатын жұмыс көлемінде электр және радиотехниканы, күрделі электр және радио тәсімдерді құрастыру ережесін, бақылау-өлшеу аппаратураларын қолдану ережелерін;
пайдалану диаграммаларды түсіру және анықталған ақаулардың сипаттамасын құру ережесін.
189. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
190. Жұмыс үлгілері
Монтаждау, техникалық қызмет көрсету, жөндеу және реттеу
1) "Жасанды бүйрек" аппараттары;
2) стоматологиялық гарнитуралар;
3) спироанализаторлар;
4) бір бағдарламадан жоғары бағдарламалық басқармасы бар пар айдағыш және ауа зарарсыздандырғыштары;
5) ара қашықтықта басқарылатын операциялық үстелдер;
6) рефрижераторлы центрифугалар;
7) сублимациялық қондырғылар.
23. Медициналық рентген жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету электр механигі
Параграф 1. Медициналық рентген жабдықтарын жөндеу және қызмет
көрсету электр механигі, 3-разряд
191. Жұмыс сипаттамасы:
жұмыс орнындағы ауыстырып қосқыш желісінің тораптарын, аппараттарын, коммутаторларын бөлшектеу, жөндеу, құрастыру, жоғары вольтты кабельді қайта зарядтау, қарапайым медициналық рентген жабдықтарын монтаждау, техникалық қызмет көрсету;
жоғары білікті электр механигінің басшылығымен жабдықтардың бақылау сынақтарын жүргізу;
жөнделген аппараттарды медициналық мекемелерде реттеу.
192. Білуге тиіс:
жөнделетін медициналық рентген жабдықтардың міндетін және функционалдық ерекшеліктерін;
оның бөлшектеу, жөндеу, құрастыру әдістерін, орындалатын жұмыс көлемінде рентгендік сәулелендіру физикасының және қолданылатын қорғаныс құралдарының негіздерін, бақылау сынақтарын жүргізу ережесін.
193. Жұмыс үлгілері
Монтаждау, техникалық қызмет көрсету, бөлшектеу, жөндеу және құрастыру
1) тасымалданатын рентген аппараттары;

2) баки-танки для обработки рентгенограмм;
3) негатоскопы;
4) шкафы электрические для сушки рентгеновских снимков.
Параграф 2. Электромеханик по ремонту и обслуживанию
медицинского рентгеновского оборудования, 4-й разряд
194. Характеристика работ:
монтаж, техническое обслуживание, ремонт, регулировка и контрольная проверка простой и средней сложности медицинского диагностического и терапевтического рентгеновского оборудования на рабочих местах и в рентгеновских кабинетах медицинских учреждений;
получение контрольных рентгенограмм и томограмм и анализ их. Регулировка, испытание в медицинских учреждениях отремонтированных аппаратов при включении их в высокое напряжение и при ионизирующем излучении;
инструктаж медицинского персонала по правилам эксплуатации рентгеновского оборудования и требуемых мерах предосторожности при работе с рентгеновским излучением.
195. Должен знать:
устройство, технические данные, режимы работы ремонтируемого рентгеновского оборудования, электротехнику и физику рентгеновского излучения в пределах выполняемой работы, правила чтения принципиальных и монтажных схем, назначение, устройство и правила обращения с электровакуумными и полупроводниковыми приборами.
196. Примеры работ:
Монтаж, техническое обслуживание, ремонт, испытание и регулировка рентгеновских аппаратов;
1) близкофокусные стационарные;
2) диагностические передвижные;
3) стационарные с одним рабочих местом.
Параграф 3. Электромеханик по ремонту и обслуживанию
медицинского рентгеновского оборудования, 5-й разряд
197. Характеристика работ:
монтаж, техническое обслуживание, ремонт, регулировка и контрольная проверка сложного диагностического и терапевтического рентгеновского оборудования;
испытание отрегулированного оборудования в рентгеновских кабинетах, в зонах рентгеновского излучения, с использованием электронных вакуумметров, миликулонометров, милисекундометров.
198. Должен знать:
конструктивные особенности и технические параметры ремонтируемого рентгеновского оборудования, основы рентгенотехники, теорию и практические приемы и методы фотографирования в рентгеновских лучах;
принципиальные, электрические и монтажные схемы ремонтируемого рентгеновского оборудования, правила пользования расчетными таблицами при настройке и регулировке оборудования, средства и правила эксплуатации и защиты от рентгеновского излучения.
199. Требуется среднее профессиональное образование.
200. Примеры работ:
Монтаж, техническое обслуживание, ремонт, испытание и регулировка
1) аппараты рентгеновские диагностические стационарные;

2) рентгенограммаларды өңдеуге арналған бактар-танкілер;
3) негатоскоптар;
4) рентген суреттерін кептіруге арналған электр шкафтары.
Параграф 2. Медициналық рентген жабдықтарын жөндеу және қызмет
көрсету электр механигі, 4-разряд
194. Жұмыс сипаттамасы:
жұмыс орындарында және медициналық мекемелердегі рентген кабинеттерінде қарапайым және орташа күрделі медициналық диагностикалық және терапевтік рентген жабдықтарын монтаждау, техникалық қызмет көрсету, жөндеу, реттеу және бақылау тексеру;
бақылау рентгенограммалар мен томограммаларды алу және оларды талдау;
жөнделген аппараттарды медициналық мекемелерде жоғары кернеуге қосқан кезде және ионды сәулелендіру кезінде сынау, реттеу;
медициналық персоналға рентген жабдықтарын пайдалану ережесі бойынша және рентгендік сәулелендірумен жұмыс істеген кезде талап етілетін сақтық шаралары туралы нұсқама беру.
195. Білуге тиіс:
жөнделетін рентген жабдықтарының құрылғысын, техникалық деректерін;
жұмыс режимін, орындалатын жұмыс көлемінде рентгендік сәулелендірудің электротехникасы мен физикасын;
нақтылық және монтаждау сұлбасын оқу ережесін;
электр вакуумды және жартылай сымды аспаптардың міндетін, құрылғысын және қолдану ережелерін.
196. Жұмыс үлгілері
Рентген аппараттарын монтаждау, техникалық қызмет көрсету, жөндеу, реттеу
1) жақын фокустық стационарлық;
2) диагностикалық қозғалмалы;
3) бір жұмыс орны бар стационарлық.
Параграф 3. Медициналық рентген жабдықтарын жөндеу және қызмет
көрсету электр механигі, 5-разряд
197. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі диагностикалық және терапевтік рентген жабдықтарын монтаждау, техникалық қызмет көрсету, жөндеу, реттеу және бақылау тексеру;
реттелген жабдықтарды электрондық вакуумметрлерді, миликулонометрлерді, милисекундометрлерді пайдалана отырып сынау.
198. Білуге тиіс:
жөнделетін рентген жабдықтарының конструктивтік ерекшеліктері және техникалық параметрлері, рентген техникасының негіздерін, рентген сәулелерінде суретке түсірудің теориясын және тәжірибелік тәсілдерін;
жөнделетін рентген жабдықтарының нақтылық, электрлік және монтаждау тәсімдерін, жабдықтарды теңшеу және реттеу кезінде есептеу кестелерін қолдану ережелерін;
пайдалану құралдары мен ережесін және рентгендік сәулеленуден қорғануды.
199. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
200. Жұмыс үлгілері
Монтаждау, техникалық қызмет көрсету, жөндеу, сынау және реттеу
1) диагностикалық стационарлық рентген аппараттар;

2) аппараты рентгеновские стационарные с двумя рабочими мостами;
3) аппараты рентгеновские терапевтические стационарные;
4) аппараты рентгеновские флюорографические;
5) аппараты рентгенографические;
6) томографы;
7) установки передвижения для флюорографии;
8) установки рентгеновские диагностические передвижные с электронно-оптическим усилителем без телевизионной установки.
Параграф 4. Электромеханик по ремонту и обслуживанию
медицинского рентгеновского оборудования, 6-й разряд
201. Характеристика работ:
монтаж, техническое обслуживание, ремонт, регулировка и контрольная проверка особо сложного уникального и опытного рентгеновского оборудования, комплексное испытание рентгеновского оборудования;
получение контрольных кипограмм и антиографий и анализ их.;
составление сложных схем электрических соединений рентгеновских установок, схем испытаний и схем соединения узлов рентгеновского оборудования. Юстировка оптики визуального канала и кинокамеры;
испытание отремонтированного оборудования в рентгеновских кабинетах, зонах рентгеновского излучения с использованием шаровых киловольтметров, фантомов, генераторов импульсов сложной формы.
202. Должен знать: конструкцию и технические параметры ремонтируемого рентгеновского оборудования, основы флюорографии, основы фотокинооптики, сложные схемы электронных реле времени и способы их проверки, принципиальные, электрические и монтажные схемы особо сложного рентгеновского оборудования, средства и правила эксплуатации и защиты от рентгеновского излучения.
203. Требуется среднее профессиональное образование.
204. Примеры работ:
Монтаж, техническое обслуживание, ремонт, испытание и регулировка
1) автоматы для близкофокусной рентгенотерапии;
2) автоматы рентгеновские экспозиционные;
3) аппараты рентгеновские диагностические стационарные с электронно-оптическими преобразователями и системами;
4) аппараты рентгеновские стационарные с тремя и более рабочими местами;
5) аппараты рентгеновские флюорографические электронные о фотоэлектрометром;
6) установки рентгеновские диагностические передвижные с электронно - оптическим усилителем с телевизионной установкой;
7) установки рентгеновские диагностические с элементами микроэлектроники и управлением на микросхемах.
24. Электромеханик по ремонту и обслуживанию
наркозно-дыхательной аппаратуры
Параграф 1. Электромеханик по ремонту и обслуживанию
наркозно-дыхательной аппаратуры, 2-й разряд
205. Характеристика работ:
разборка, ремонт, сборка узлов аппаратов ингаляционного наркоза и искусственной вентиляции легких под руководством механика более высокой квалификации;
замена газопроводящих и соединительных шлангов;
очистка сетки адсорбера, сопла, диффузора, ниппеля, дозиметра, эжектора, дозатора объема и отверстий дизблока дозиметра.

2) екі жұмыс көпірі бар стационарлық рентген аппараттар;
3) терапевтік стационарлық рентген аппараттары;
4) флюорографиялық рентген аппараттары;
5) рентгенографиялық аппараттар;
6) томографиялар;
7) флюорографияға арналған қозғалмалы қондырғылар;
8) электрондық-оптикалық күшейткіші бар теледидар қондырғыларсыз диагностикалық қозғалмалы рентген қондырғылар.
Параграф 4. Медициналық рентген жабдықтарын жөндеу және қызмет
көрсету электр механигі, 6-разряд
201. Жұмыс сипаттамасы:
ерекше күрделі және тәжірибелі жабдықтарды монтаждау, техникалық қызмет көрсету, жөндеу, реттеу және бақылау тексеру;
бақылау кипограммаларын және и антиографияларды алу және талдау;
рентген қондырғыларының электрлік қосылуының күрделі тәсімдерін, рентген жабдықтарының тораптарын сынау тәсімдерін және оларды қосу тәсімдерін;
көру каналдарының және кинокамералардың оптикасын түзету;
доңғалақ киловольтметрлерді, фантомаларды, генераторларды, күрделі нысанды импульстерді пайдалана отырып, рентген кабинеттерінде, рентген сәулелерінің аймағында жөнделген жабдықтарды сынау.
202. Білуге тиіс:
жөнделетін рентген жабдықтарының конструкциясымен техникалық параметрлерін, флюорография негіздерін, фотокинооптика негіздерін, уақыт электрондық релелерінің күрделі тәсімдерін және оларды тексеру әдістерін, ерекше күрделі рентген жабдықтарының нақтылық;
электрлік және монтаждау тәсімін, пайдалану құралдары мен ережесін және рентгендік сәулеленуден қорғануды.
203. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
204. Жұмыс үлгілері
Монтаждау, техникалық қызмет көрсету, жөндеу, сынау және реттеу
1) жақын фокусты рентгенотерапияға арналған автоматтар;
2) экспозициялық рентген автоматтары;
3) электрондық-оптикалық түрлендіргіші және жүйелері бар диагностикалық, стационарлық рентген аппараттары;
4) үш және одан көп жұмыс орны бар стационарлық рентген аппараты;
5) фотоэлектрометрі бар фотографиялық электрондық рентген аппараттары;
6) электрондық-оптикалық күшейткіші бар теледидар қондырғыларысыз диагностикалық қозғалмалы рентген қондырғылар;
7) микроэлектроника элементтері және микротәсімдерді басқаруы бар диагностикалық рентген қондырғылары.
24. Наркозды – тынысалу аппаратураларын жөндеу және қызмет
көрсету электр механигі
Параграф 1. Наркозды – тынысалу аппаратураларын жөндеу және
қызмет көрсету электр механигі, 2-разряд
205. Жұмыс сипаттамасы:
жоғары білікті механиктің басшылығымен ингаляциялы наркоз және өкпелерді жасанды желдету аппаратураларының тораптарын бөлшектеу, жөндеу, құрастыру;
газ өткізгіш және қосу шлангтарын ауыстыру;
адсорбердың, соплоның, диффузордың, ниппелдің, дозиметрдің, эжектордың, көлем мөлшерлегіштің торын және дозиметр дизблогының тесігін тазалау.

206. Должен знать:
устройство и назначение газопроводящих соединительных и армированных шлангов;
порядок вскрытия аппарата, правила чистки узлов аппарата, физико-химические свойства газов, правила пользования рабочим инструментом.
Параграф 2. Электромеханик по ремонту и обслуживанию
наркозно-дыхательной аппаратуры, 3-й разряд
207. Характеристика работ:
разборка, ремонт, сборка и регулировка узлов аппаратов ингаляционного наркоза, искусственной вентиляции легких открытого и полуоткрытого контура, мембранных компрессоров, испарителей наркотиков;
монтаж, техническое обслуживание, ремонт и регулировка простой наркозно-дыхательной аппаратуры;
промывка, смазка аппаратов и очистка испарителей наркотиков.
208. Должен знать:
устройство ремонтируемой наркозно-дыхательной аппаратуры, основы электромеханики в объеме выполняемой работы, правила эксплуатации наркозно-дыхательной аппаратуры, способы разборки, сборки, ремонта, монтажа, регулировки ремонтируемых аппаратов, правила пользования применяемыми контрольно-измерительными приборами и приспособлениями.
209. Примеры работ:
Монтаж, техническое обслуживание, ремонт и регулировка
1) аппараты дыхательные;
2) аппараты искусственного дыхания и ручные;
Параграф 3. Электромеханик по ремонту и обслуживанию
наркозно-дыхательной аппаратуры, 4-й разряд
210.Характеристика работ:
монтаж, техническое обслуживание, ремонт и регулировка наркозно-дыхательной аппаратуры средней сложности на рабочих местах и в медицинских учреждениях;
ремонт воздуходувок, испарителей наркотиков;
проверка аппаратов по технической документации на герметичность, правильность показаний дозиметров, кранов подсоса воздуха, увлажнителя.
211. Должен знать:
устройство, назначение, способы разборки и сборки, ремонта, монтажа и настройки ремонтируемой наркозно-дыхательной аппаратуры, принципиальные, кинематические, электро- и газовые схемы, физико-химические свойства газов, свойства применяемых смазочных и промывочных материалов, назначение и устройство контрольно-измерительных приборов и приспособлений, причины возникновения дефектов в работе аппаратуры и способы предупреждения их.
212. Примеры работ:
Монтаж, техническое обслуживание, ремонт и регулировка
1) аппараты для искусственного дыхания портативные от пневмо- или электропривода;
2) аппараты для искусственной вентиляции легких полузакрытого типа;
3) аппараты ингаляционного и эфиро - воздушного наркоза;
4) станции кислородные.
Параграф 4. Электромеханик по ремонту и обслуживанию
наркозно-дыхательной аппаратуры, 5-й разряд
213. Характеристика работ:
монтаж, техническое обслуживание, ремонт и регулировка сложной наркозно-дыхательной аппаратуры:
ремонт и наладка устройств автоматического регулирования режимов работы аппаратов. Устранение неисправностей в работе оборудования;
проверка аппаратов по технической документации на герметичность испарителей, утечки нуля испарителей, правильность показания объемов.

206. Білуге тиіс:
газ өткізгіш қосу және арматуралау шлангтардың құрылғысы мен міндетін, аппаратты ашу тәртібі;
аппараттың тораптарын тазалау тәртібі, газдардың физикалық-химиялық қасиеттерін: жұмыс құралдарын қолдану ережесін.
Параграф 2. Наркозды – тынысалу аппаратураларын жөндеу және
қызмет көрсету электр механигі, 3-разряд
207. Жұмыс сипаттамасы:
ингаляциялы наркоз және ашық және жартылай ашық контур өкпелерін жасанды желдету, мембраналық компрессорлар, есірткілерді буландырғыш аппараттарының тораптарын бөлшектеу, жөндеу, құрастыру және түзету;
қарапайым наркозды-тыныс алу аппаратураларын монтаждау, техникалық қызмет көрсету, жөндеу және реттеу;
аппараттарды жуу, және есірткілерді буландырғыштарды тазалау.
208. Білуге тиіс:
жөнделетін наркозды-тыныс алу аппаратуралардың құрылғысын, орындалатын жұмыс көлемінде электр механиканың негіздерін, наркозды-тыныс алу аппаратураларын пайдалану ережелерін;
жөнделетін аппараттарды бөлшектеу, құрастыру, жөндеу, монтаждау, реттеу ережесін, қолданыстағы бақылау-өлшеу аспаптары мен құрылғыларын пайдалану ережесін.
209. Жұмыс үлгілері
Монтаждау, техникалық қызмет көрсету, жөндеу және реттеу
1) тыныс алу аппараттары;
2) жасанды тыныс алу және қол аппараттары.
Параграф 3. Наркозды – тынысалу аппаратураларын жөндеу және
қызмет көрсету электр механигі, 4-разряд
210. Жұмыс сипаттамасы:
жұмыс орындарында және медициналық мекемелерде наркаозды-тыныс алу аппараттарын монтаждау, техникалық қызмет көрсету, жөндеу және реттеу;
ауа үрлегіштерді, есірткілерді буландырғыштарды жөндеу;
техникалық құжаттар бойынша аппаратты герметикалығына, дозиметрлердің дұрыс көрсетуіне, ауа, дымқыл сорғыш, крандарды тексеру.
211. Білуге тиіс:
наркозды-тыныс алу аппаратураларының құрылғысын, міндетін, бөлшектеу және құрастыру әдістерін, жөндеу;
монтаждау және теңшеу, нақтылық, кинематикалық электр - газ тәсімдерін, газдың физикалық-химиялық қасиеттерін, қолданылатын майлау және жуу материалдарының қасиеттерін;
бақылау-өлшеу аспаптары мен құрылғыларының міндеті мен құрылғысын, аппаратураның жұмысы кезінде туындайтын ақаулардың себептерін және олардың алдын алу әдістерін.
212. Жұмыс үлгілері
Монтаждау, техникалық қызмет көрсету, жөндеу және реттеу
1) пнево - немесе электр жетектерден шағын тыныс алу аппараттары;
2) жартылай жабық типтегі өкпені жасанды желдетуге арналған аппараттар;
3) ингаляциялық және эфир-ауа наркозының аппараттары;
4) оттегі станциялары.
Параграф 4. Наркозды – тынысалу аппаратураларын жөндеу және
қызмет көрсету электр механигі, 5-разряд
213. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі наркозды-тыныс алу аппаратураларын монтаждау, техникалық қызмет көрсету, жөндеу және реттеу;
аппарат жұмысының режимдерін автоматты реттеудің құрылғыларын жөндеу және түзеу;
жабдықтың жұмысындағы бұзушылықтарды жою;
техникалық құжаттама бойынша буландырғыштардың герметикалығын, буландырғыштардың нөлге кемуін, көлем көрсетудің дұрыстығын тексеру.

214. Должен знать:
конструктивные и функциональные особенности различных аппаратов и приборов ремонтируемой наркозно-дыхательной аппаратуры;
методы проверки и настройки, правила составления и пользования электрическими схемами;
правила производства монтажа и пользования специальными контрольно-измерительными приборами и приспособлениями, основные методы измерения и регулировки аппаратуры.
215. Примеры работ:
Монтаж, техническое обслуживание, ремонт и регулировка
1) аппараты искусственного дыхания стационарные от пневмо - или электропривода;
2) аппараты искусственной вентиляции легких закрытого типа;
3) газоанализаторы наркозной смеси;
4) респираторы.
Параграф 5. Электромеханик по ремонту и обслуживанию
наркозно-дыхательной аппаратуры, 6-й разряд
216. Характеристика работ. Монтаж, ремонт, регулировка особо сложных, опытных уникальных и экспериментальных аппаратов наркозно-дыхательной аппаратуры. Выявление, устранение неисправностей в работе обслуживаемой аппаратуры.
217. Должен знать: конструкцию наркозно-дыхательной аппаратуры, электро- и радиотехнику в объеме выполняемой работы;
приемы работы и последовательность операций при монтаже и ремонте особо сложных, уникальных и экспериментальных приборов и аппаратов;
правила снятия эксплуатационных диаграмм и составления характеристик, порядок обращения и использования наркотических средств.
218. Требуется среднее профессиональное образование.
219. Примеры работ:
Монтаж, техническое обслуживание, ремонт и регулировка
1) аппараты искусственной вентиляции легких с блоком введения ингаляционного наркоза с автоматическим сигнализатором нарушения дыхания, с электронным блоком вспомогательного дыхания.
25. Электромеханик по ремонту и обслуживанию электронной
медицинской аппаратуры
Параграф 1. Электромеханик по ремонту и обслуживанию
электронной медицинской аппаратуры, 3-й разряд
220. Характеристика работ:
разборка, ремонт и сборка узлов медицинской электронной аппаратуры;
монтаж, ремонт, техническое обслуживание и регулировка простой электронной аппаратуры;
проверка электрических параметров медицинской электронной аппаратуры с применением контрольно-измерительных приборов под руководством электромеханика более высокой квалификации;
ремонт, регулировка и испытание простых и средней сложности ртутных приборов.
221. Должен знать:
назначение, устройство ремонтируемого простого электронного оборудования, способы разборки, сборки, регулировки и проверки ремонтируемой электронно-медицинской аппаратуры;
правила пользования применяемыми контрольно-измерительными приборами и приспособлениями.

214. Білуге тиіс:
жөнделетін наркозды-тыныс алу аппаратураларының әртүрлі аппараттары мен аспаптарының конструктивтік және функционалдық ерекшеліктерін;
тексеру және теңшеу әдістерін, электр тәсімдерін құрау және пайдалану ережесін;
монтаждау өндірісінің және арнайы бақылау-өлшеу аспаптары мен құрылғыларын қолдану ережесін;
аппаратураларды өлшеудің және реттеудің негізгі әдістерін.
215. Жұмыс үлгілері
Монтаждау, техникалық қызмет көрсету, жөндеу және реттеу
1) пневмо- немесе электр жетектен стационарлық жасанды тыныс алу аппараттары;
2) жабық типтегі өкпені желдетуге арналған аппараттар;
3) наркоздық қоспалардың газ анализаторлары;
4) респираторлар.
Параграф 5. Наркозды – тынысалу аппаратураларын жөндеу және
қызмет көрсету электр механигі, 6-разряд
216. Жұмыс сипаттамасы:
наркозды-тыныс алу аппаратураларының ерекше күрделі, тәжірибелі сирек және эксперименталды аппараттарын монтаждау, жөндеу, реттеу;
қызмет көрсетілетін аппаратуралардың жұмысындағы бұзушылықтарды анықтау, жою.
217. Білуге тиіс:
наркозды-тыныс алу аппаратураларының конструкциясын, орындалатын жұмыс көлемінде электр және радио техниканы;
ерекше күрделі, сирек және эксперименталды аспаптары мен аппараттарының жұмыс тәсілдерін және монтаждау әрі жөндеу кезінде операциялардың жүйелілігін;
пайдалану диаграммаларын түсіру және сипаттама жазу ережесін;
есірткі заттарын ұстау және пайдалану тәртібін.
218. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
219. Жұмыс үлгілері
монтаждау, техникалық қызмет көрсету, жөндеу және реттеу
1) өкпені жасанды желдетуге арналған ингаляциялық наркозды енгізу блогы, тыныс алудың бұзылғанын автоматты сигналдандыру, қосалқы тыныс алудың электрондық блогы бар аппараттар.
25. Электрондық медициналық аппаратураларды жөндеу және қызмет
көрсету электр механигі
Параграф 1. Электрондық медициналық аппаратураларды жөндеу және
қызмет көрсету электр механигі, 3-разряд
220. Жұмыс сипаттамасы:
медициналық электрондық аппаратураның тораптарын бөлшектеу, жөндеу және құрастыру;
қарапайым электрондық аппаратураларды монтаждау, жөндеу, техникалық қызмет көрсету және реттеу;
жоғары білікті электр механигінің басшылығымен бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен медициналық электрондық аппаратуралардың электрлік параметрлерін тексеру;
қарапайым және орташа күрделі сынап аспаптарын жөндеу, реттеу әрі сынау.
221. Білуге тиіс:
жөнделетін қарапайым электрондық жабдықтардың міндетін, құрылғысын;
жөнделетін электрондық медициналық аппаратураларды бөлшектеу, құрастыру, реттеу және тексеру әдістерін, қолданыстағы бақылау-өлшеу аспаптары мен құрылғыларын қолдану ережесін.

222. Примеры работ:
Монтаж, техническое обслуживание, ремонт и регулировка
1) аппараты для гальванизации и массажа;
2) аппараты для УВЧ – терапии;
3) аппараты для хирургической диатермии;
4) лампы ртутно – кварцевые;
5) лампы ультрафиолетовых и инфракрасных лучей;
6) облучатели ртутно - кварцевые и ультрафиолетовые;
7) осветители для люминесцентной диагностики;
8) парафинонагреватели;
9) пульсотахометры;
10) сфигмоманометры;
11) электротермометры.
Параграф 2. Электромеханик по ремонту и обслуживанию
электронной медицинской аппаратуры 4-й разряд
223. Характеристика работ. Монтаж, ремонт, техническое обслуживание и регулировка средней сложности электронной медицинской аппаратуры на рабочих местах и в медицинских учреждениях. Проверка работоспособности электронных аппаратов. Составление электрических и монтажных схем средней сложности. Снятие осциллограмм, кардиограмм. Ремонт, регулировка и испытание сложных ртутных приборов. Установка электрических параметров медицинской электронной аппаратуры с применением контрольно - измерительных приборов.
224. Должен знать: устройство и назначение медицинских электронных аппаратов, приборов средней сложности, режим работы, способы настройки, регулировки и правила испытаний электронной медицинской аппаратуры, устройство и принцип действия радиоламп, полупроводников и их основные характеристики, назначение и устройство контрольно-измерительных приборов.
225. Примеры работ
Монтаж, техническое обслуживание, ремонт и регулировка
1) аппараты для индуктотермии;
2) аппараты для лечения электросном;
3) аппараты для местной дарсонвализации;
4) аппараты для микроволновой терапии;
5) аппараты для низкочастотной терапии;
6) аппараты для ультракоротковолновой диатермии;
7) аппараты для франклинизации;
8) аппараты для электрофореза;
9) аппараты для эпиляции волос;
10) гемоглобинометры фотоэлектрические;
11) инкубаторы для недоношенных детей;
12) счетчики форменных элементов крови;
13) физиографы;
14) электрокардиографы одноканальные.
Параграф 3. Электромеханик по ремонту и обслуживанию
электронной медицинской аппаратуры 5-й разряд
226. Характеристика работ:
монтаж, ремонт, техническое обслуживание и регулировка сложной электронной медицинской аппаратуры;
снятие и анализ реограмм, кардиограмм;
составление сложных схем соединений регулируемой электрорадиоаппаратуры.
227. Должен знать:
конструктивные особенности и технические характеристики ремонтируемого медицинского электронного оборудования;
методы регулировки и расчет схем электрорадиоустройств и источников питания.

222. Жұмыс үлгілері
Монтаждау, техникалық қызмет көрсету, жөндеу және реттеу
1) гальванизация мен массажға арналған аппараттар;
2) УВЧ-терапия арналған аппараттар;
3) хирургиялық диатермияға арналған аппараттар;
4) сынаптық-кварцтық лампалар;
5) ультракүлгінді және инфрақызыл сәулелі лампалар;
6) сынаптық-кварцтық және ультракүлгінді сәулелендіргіштер;
7) люминесцентті диагностика жарықтандырғыштары;
8) парафин қыздырғыштар;
9) пульс-тахометрлер;
10) сфигма манометрлер;
11) электр термометрлер.
Параграф 2. Электрондық медициналық аппаратураларды жөндеу және
қызмет көрсету электр механигі, 4-разряд
223. Жұмыс сипаттамасы:
жұмыс орындарында және медициналық мекемелерде орташа күрделі электрондық медициналық аппаратураларды монтаждай, жөндеу, техникалық қызмет көрсету және реттеу;
электрондық аппараттардың жұмыс істеу қабілетін тексеру;
орташа күрделі электрлік және монтаждық тәсімдерді жасау;
осциллограммаларды, кардиограммаларды түсіру;
күрделі сынаптық аспаптарды жөндеу, реттеу және сынау;
бақылау-өлшеу аспаптарын қолдана отырып медициналық электрондық аппаратуралардың электрлік параметрлерін орнату.
224. Білуге тиіс:
медициналық электрондық аппараттардың, орташа күрделі аспаптардың құрылғысы мен міндетін, электрондық медициналық аппаратуралардың жұмыс режимін, теңшеу әдістерін, реттеу және сынау ережесін;
радио лампалардың, жартылай өткізгіштердің құрылғысын және қызметінің принциптерін, бақылау-өлшеу аспаптарының міндеті мен құрылғысын.
225. Жұмыс үлгілері
Монтаждау, техникалық қызмет көрсету, жөндеу және реттеу
1) индуктотермия аппараттары;
2) электрмен ұйықтатуға арналған аппараттар;
3) жергілікті дарсонвализацияға арналған аппараттар;
4) микро толқынды терапияға арналған аппараттар;
5) төмен жылдамдықты терапияға арналған аппараттар;
6) ультрақысқа толқынды диатермияға арналған аппараттар;
7) франклинизация аппараттары;
8) электрофорез аппараттары;
9) түктерді жұлуға арналған аппарат;
10) фотоэлектрлік гемоглобинометлер;
11) шала туған балаларға арналған инкубаторлар;
12) қанның формалық элементтерін есептегіш құрал;
13) физиографтар;
14) бір арналы электрокардиографтар.
Параграф 3. Электрондық медициналық аппаратураларды жөндеу және
қызмет көрсету электр механигі, 5-разряд
226. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі электрондық медициналық аппаратураларды монтаждау, жөндеу, техникалық қызмет көрсету және реттеу;
реограммаларды, кардиограммаларды түсіру және талдау;
реттелетін электр-радио аппаратуралардың күрделі қосылу тәсімін жасау.
227. Білуге тиіс:
жөнделетін медициналық электрондық жабдықтардың конструктивтік ерекшеліктері мен техникалық сипаттамасын;
электр-радио құрылғылар мен қоректендіру көздерінің тәсімдерін реттеу және есептеу әдістерін.

228. Требуется среднее профессиональное образование.
229. Примеры работ
Монтаж, техническое обслуживание, ремонт и регулировка
1) аппараты для автоматического измерения давления крови;
2) аппараты ультразвуковые терапевтические переносные;
3) аудиометры;
4) газоанализаторы;
5) оксигемографы;
6) оксигемометры комбинированные;
7) реографы;
8) спирометаболографы;
9) фотостимуляторы;
10) электроимпульсаторы;
11) электрокардиографы двухканальные;
12) электрокардиоскопы.
Параграф 4. Электромеханик по ремонту и обслуживанию
электронной медицинской аппаратуры 6-й разряд
230. Характеристика работ;
монтаж, ремонт, техническое обслуживание и регулировка особо сложной, уникальной и опытной медицинской электрорадиоаппаратуры;
снятие и анализ томограмм и энцефалограмм;
расчет основных электрических величин при ремонте и регулировке медицинских электронных приборов и аппаратов.
231. Должен знать:
правила монтажа, ремонта, настройки и регулировки медицинских электронных устройств;
конструкцию и технические параметры особо сложных медицинских электронных аппаратов, измерительных приборов, составление монтажных схем.
232. Требуется среднее профессиональное образование.
233. Примеры работ:
Монтаж, техническое обслуживание, ремонт и регулировка

228. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
229. Жұмыс үлгілері
Монтаждау, техникалық қызмет көрсету, жөндеу және реттеу
1) қан қысымын автоматты өлшеу аппараттары;
2) ультрадыбысты терапевтік тасымалданатын аппараттар;
3) аудиометрлер;
4) газоанализатор;
5) оксигемографтар;
6) құрамды оксигемометрлер;
7) реографтар;
8) спирометаболографтар;
9) фотостимуляторлар;
10) электроимпульсаторлар;
11) екі арналы электрокардиографтар;
12) электрокардиоскоптар.
Параграф 4. Электрондық медициналық аппаратураларды жөндеу және
қызмет көрсету электр механигі, 6-разряд
230. Жұмыс сипаттамасы:
ерекше күрделі, сирек және тәжірибелі медициналық электр-радио аппаратураларды монтаждау, жөндеу, техникалық қызмет көрсету және реттеу;
томограммалар мен энцефалограммаларды түсіру және талдау;
медициналық электрондық аспаптар мен аппараттарды жөндеу және реттеу кезінде негізгі электрлік шамаларды есептеу.
231. Білуге тиіс:
медициналық электрондық құрылғыларды монтаждау, жөндеу, теңшеу және реттеу ережесін;
ерекше күрделі медициналық электрондық аппараттардың, өлшеу аспаптарының конструкциясын және техникалық параметрлерін.
232. Орта кәсіптік білім талап етіледі.
233. Жұмыс үлгілері
Монтаждау, техникалық қызмет көрсету, жөндеу және реттеу