Об утверждении регламента государственной услуги "Признание и нострификация документов об образовании"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 20 сентября 2012 года № 432. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 октября 2012 года № 8019. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 20 июня 2014 года № 235
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 20.06.2014 № 235 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 9-1 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый регламент государственной услуги «Признание и нострификация документов об образовании».
2. Комитету по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (Ирсалиев С.А.):
1) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Орунханова М.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Б. Жумагулов
Утвержден
приказом Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 20 сентября 2012 года № 432
Регламент государственной услуги
«Признание и нострификация документов об образовании»
1. Общие положения
1. Настоящий Регламент государственной услуги «Признание и нострификация документов об образовании» (далее – Регламент) разработан в соответствии с пунктом 4 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах».
2. Государственная услуга осуществляется на основании пункта 4 статьи 39 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года «Об образовании», Стандарта государственной услуги «Признание и нострификация документов об образовании», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2012 года № 1119 (далее - Стандарт).
3. В Регламенте используются следующие основные понятия:
1) признание документов об образовании (далее - признание) - официальное подтверждение уполномоченным органом значимости иностранной образовательной квалификации в целях доступа ее обладателя к образовательной и/или профессиональной деятельности;

"Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау" мемлекеттік қызмет регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 20 қыркүйектегі № 432 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 15 қазанда № 8019 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2014 жылғы 20 маусымдағы № 235 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 20.06.2014 № 235 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңының 9-1-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау» мемлекеттік қызмет регламенті бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті (С.Ә.Ырсалиев):
1) осы бұйрықтың белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр М.Қ.Орынхановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                          Б. Жұмағұлов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2012 жылғы 20 қыркүйектегі
№ 8019 бұйрығымен бекітілген
«Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау»
мемлекеттік қызмет регламенті
1. Жалпы ережелер
1. Осы мемлекеттік қызмет көрсету регламенті «Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау» (бұдан әрі – Регламент) «Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңының 9-1-бабына сәйкес әзірленген.
2. Мемлекеттік қызмет «Білім туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңының 39-бабы 4-тармағының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 31 тамыздағы № 1119 қаулысымен бекітілген «Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау» мемлекеттік қызмет стандартының (бұдан әрі - Стандарт) негізінде жүзеге асырылады.
3. Осы Регламентте мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Білім туралы құжаттарды тану (бұдан әрі – тану) – уәкілетті органның шетелде білім алған адамның білім беру және/немесе кәсіби қызметке қол жеткізуі мақсатында біліктілігінің маңыздылығын ресми растауы.

2) нострификация документов об образовании (далее - нострификация) - процедура, проводимая с целью определения эквивалентности документов, выданных лицам, получившим образование в других государствах, в международных или иностранных учебных заведениях (их филиалах);
3) государственная услуга - процедура признания/нострификации документов об образовании с целью подтверждения квалификации получателя государственных услуг, полученной при обучении в зарубежной организации образования;
4) структурно-функциональные единицы (далее - СФЕ) - лица уполномоченного и рабочего органа, участвующие в процессе оказания государственной услуги;
5) уполномоченный орган - Комитет по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - Комитет);
6) рабочий орган - Национальный аккредитационный центр (далее - Центр).
4. Государственная услуга оказывается рабочим органом.
5. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
6. Результатом оказываемой государственной услуги является удостоверение о признании/нострификации документов об образовании на бумажном носителе, либо письменный мотивированный ответ об отказе в предоставлении услуги.
7. Основания отказа в предоставлении государственной услуги указаны в пункте 16 Стандарта.
2. Требования к оказанию государственной услуги
8. Центр расположен по адресу: Республика Казахстан, город Астана, проспект Победы, дом 16/1, 4 этаж. Прием документов осуществляется в Центре с понедельника по четверг с 09.00 до 13.00 часов, выдача справки, подтверждающей сдачу документов получателем государственных услуг, осуществляется в день приема документов с 18.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней.
Выдача удостоверений проводится ежедневно с 09.00 до 18.30 часов (перерыв с 13.00-14.30 часов), за исключением выходных и праздничных дней.
9. Полная информация о порядке оказания государственной услуги располагается на официальном интернет-ресурсе Комитета (www.educontrol.kz) и на интернет-ресурсе Центра (www.nac.edu.kz).
10. Сроки оказания государственной услуги c момента сдачи получателем государственных услуг всех необходимых документов до получения соответствующего удостоверения - 4 месяца.
11. Этапы оказания государственной услуги с момента сдачи документов в Центре и до получения удостоверения о нострификации/признании документов об образовании либо отказа:
1) прием пакета документов в Центре;
2) регистрация заявления в Комитете;
3) отправление запроса в зарубежные организации образования с целью подтверждения факта обучения получателя государственных услуг, а также получения информации о легитимности образовательной деятельности организации образования на период обучения получателя государственных услуг;

2) Білім туралы құжаттарды нострификациялау (бұдан әрі – нострификация) – басқа мемлекеттерде, халықаралық немесе шетелдiк оқу орындарында (олардың филиалдарында) бiлiм алған тұлғаларға берiлген құжаттардың баламалылығын анықтау мақсатында жүргiзiлетiн рәсiм.
3) Мемлекеттік қызмет – мемлекеттік қызметті алушының шетелдiк білім беру ұйымдарында оқыған кезінде алған біліктілігін растау мақсатында білім туралы құжаттарды тану/нострификациялау рәсімі.
4) ҚФБ (құрылымды-функционалдық бірліктер) – мемлекеттік қызмет көрсету процесіне қатысатын уәкілетті және жұмыс органының жауапты тұлғалары.
5) Уәкілетті орган - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті (бұдан әрі – Комитет).
6) Жұмыс органы – Ұлттық аккредиттеу орталығы (бұдан әрі – Орталық).
4. Мемлекеттік қызметті жұмыс органы көрсетеді.
5. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: автоматтандырылмаған.
6. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нәтижесі білім туралы құжаттарды тану/нострификациялау туралы қағаз жеткізгіште куәлік не қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелденген жазбаша жауап болып табылады.
7. Мемлекеттік қызметті ұсынудан бас тартуға Стандарттың 16-тармағында көрсетілген негіздер болып табылады.
2. Мемлекеттiк қызмет көрсетуге қойылатын талаптар
8. Орталық Қазақстан Республикасы, Астана қаласы, Жеңіс даңғылы, 16/1, 4-қабат мекен-жайында орналасқан. Құжаттарды қабылдау Орталықта, демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі мен бейсенбі күндері аралығында сағат 09.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырылады, мемлекеттік қызметті алушының құжаттарды тапсырғандығын растайтын анықтамалар құжаттар қабылданған күні сағат 18.00-ден 18.30-ға дейін беріледі.
Куәліктер демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күн сайын 09.00-ден 18.00-ға дейін (үзіліс сағат 13.00- ден 14.30-ға дейін) беріледі.
9. Мемлекеттік қызметті көрсетудің тәртібі туралы толық ақпарат Комитеттің ресми интернет-ресурсында (www.educontrol.kz.) және Орталықтың интернет-ресурсында (www.nac.edu.kz) орналасқан.
10. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімі мемлекеттік қызмет алушының барлық қажетті құжаттарды тапсырған сәтінен бастап тиiстi куәлiк алғанға дейін-4 ай.
11. Орталыққа құжат тапсырылған сәттен бастап білім туралы құжаттарды тану/нострификациялау туралы куәлікті алғанға дейінгі /немесе бас тарту мемлекеттік қызмет көрсету кезеңі төмендегідей:
1) құжаттар пакетін Орталықта қабылдау;
2) Комитетте өтінішті тіркеу;
3) мемлекеттік қызметті алушының шетелдік білім беру ұйымында оқығанын растау, сондай-ақ мемлекеттік қызметті алушының оқыған кезеңінде білім беру ұйымның білім беру қызметінің ашықтығы туралы ақпарат алу мақсатында шетелдік білім беру ұйымына сұрау жіберу;

4) экспертиза документа об образовании получателя государственных услуг внешними экспертами;
5) утверждение экспертного заключения на заседании экспертной комиссии Центра, которое проводится не реже 1 раза в месяц;
6) отправление документов с выпиской из протокола заседания экспертной Комиссии в Комитет на приказ о признании/нострификации;
7) подготовка приказа Комитетом;
8) заполнение удостоверения на основании приказа Комитета/либо отказ;
9) отправление удостоверения в Комитет для утверждения;
10) выдача удостоверения получателю государственных услуг/либо отказ.
12. Минимальное количество лиц осуществляющих прием документов для оказания государственной услуги – 1 сотрудник.
3. Описание порядка действий (взаимодействия)
в процессе оказания государственной услуги
13. Для получения государственной услуги получатели государственных услуг предоставляют документы в Центр, указанные в пункте 11 Стандарта.
14. Сотрудник Центра осуществляет проверку документов получателей государственных услуг и регистрирует документы личных дел, принятых к производству.
Данные получателей государственных услуг регистрируются в журнале Центра. Получателю государственных услуг выдается справка, подтверждающая сдачу им документов об образовании.
15. Текстовое табличное описание последовательности и взаимодействие административных действий (процедур) каждой СФЕ с указанием срока выполнения каждого административного действия (процедуры) приведено в приложении 1 (таблица 1, 2) к настоящему Регламенту.
16. Схемы, отражающие взаимосвязь между логической последовательностью административных действий в процессе оказания государственной услуги и СФЕ, приведены в приложении 2 к настоящему Регламенту.
Приложение 1 к Регламенту
государственной услуги
«Признание и нострификация
документов об образовании»
Приложение к Регламенту государственной услуги
«Признание и нострификация документов об образовании»
Таблица 1. Описание действий СФЕ. Основной процесс.
1
№ действия
(хода, потока работ)
1
2
2
Наименование СФЕ
Отдел нострификации
Национального аккредитационного
центра
Комитет по контролю
в сфере образования
и науки МОН РК
3
Наименование действия
(процесса, процедуры
операции) и их описание
1. прием пакета документов
в Центре;
3. отправление запроса по месту
учебы заявителя;
4. экспертиза документа об
образовании внешними экспертами
Центра;
5. утверждение экспертного
заключения на заседании
экспертной комиссии Центра;
6. отправка документов,
получивших положительное
решение экспертной комиссии
Центра, в Комитет на подготовку
приказа о признании/
нострификации документов об
образовании;

4) Сыртқы сарапшылардың мемлекеттік қызмет алушының білімі туралы құжаттың сараптауы;
5) айына кемінде 1 рет өткізілетін Орталықтың сараптау комиссиясының отырысында сараптау қорытындысын бекіту;
6) Сараптау комиссиясы отырысының хаттамасынан үзiндi бар құжаттарды тану/ нострификациялау туралы бұйрық дайындау үшін Комитетке жіберу;
7) Комитеттің бұйрықты дайындауы;
8) Комитеттің бұйрығы негізінде куәлікті толтыру/немесе бас тарту;
9) куәлікті бекіту үшін Комитетке жіберу;
10) мемлекеттік қызмет алушыға куәлік беру/немесе бас тарту.
12. Мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттар қабылдауды жүзеге асырытын тұлғалардың ең төменгi саны - 1 қызметкер.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету процесіндегі іс-әрекет
(өзара іс-қимыл) тәртібін сипаттау
13. Мемлекеттік қызметті алу үшін мемлекеттік қызметті алушы Орталыққа Стандарттың 11-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
14. Орталықтың қызметкері мемлекеттік қызметті алушының құжаттарының тексереді және өндіріске қабылданған жеке істер құжаттарын тіркейді.
Мемлекеттік қызмет алушының деректері Орталықтың журналында тіркеледі. Мемлекеттік қызметті алушыға олардың білім туралы құжаттарды тапсырғанын растайтын анықтама беріледі.
21. Әрбір әкімшілік іс-қимылдың (рәсімнің) орындалу мерзімі көрсетілген әрбір ҚФБ-ның әкімшілік іс-қимылдарының (рәсімдерінің) бірізділігі мен өзара іс-қимылының мәтіндік кестелік сипаттамасы осы Регламентке 1-қосымшада (1, 2 кестелер) келтірілген.
22. Мемлекеттік қызмет көрсету процесіндегі әкімшілік іс-қимылдар мен ҚФБ-ның логикалық бірізділігі арасындағы өзара байланысты көрсететін сызбалар осы Регламентке 2-қосымшада келтірілген.
«Білім туралы құжаттарды тану
және нострификациялау» мемлекеттік
қызмет регламентіне 1-қосымша
«Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау»
мемлекеттік қызмет регламентіне қосымша
1-кесте. ҚФБ іс-қимылдарының сипаттамасы. Негiзгi процесс.
1
Іс-қимылдың № (барысы, жұмыс ағыны)
1
2
2 ҚФБ атауы Ұлттық аккредиттеу орталығының нострификация бөлімі ҚР БҒМ Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті
3
Іс-қимылдың (процестің, операция рәсімдері) атауы және олардың сипаттамасы
1. құжаттар пакетін Орталықта қабылдау;
3. өтініш берушінің оқыған жері бойынша сұрау жіберу;
4. білім туралы құжатты Орталықтың сыртқы сарапшыларының сараптауы;
5. Орталықтың сараптау комиссиясының отырысында сараптау қорытындысын бекіту;
6. Орталықтың сараптау комиссиясының оң шешімін алған құжаттарды білім туралы құжаттарды тану/нострификациялау туралы бұйрық дайындау үшін Комитетке жіберу;

8. заполнение соответствующего
удостоверения на основании
приказа Комитета;
9. отправка заполненных
удостоверений в Комитет для
утверждения;
11. выдача удостоверения
заявителю.
2. регистрация
заявления в Комитете;
7. подготовка приказа
о признании/
нострификации
документов об
образовании сотрудником
Комитета;
10. подписание готовых удостоверений председателем Комитета, заверение их печатью Комитета.
4
Форма завершения
(данные, документ,
организационно-
распорядительное
решение)
1. регистрация в журнале
Центра;
3. официальное письмо-запрос в
организации образования;
4. экспертное заключение
внешних экспертов;
5. выписка из протокола
экспертной комиссии Центра;
6. личные дела заявителей;
8. заполненный, но не подписанный и не заверенный бланк удостоверения;
2. список заявителей,
подавших документы на
процедуру признания/
нострификации,
регистрируемый в
Комитете;
7. приказ Комитета о
признании/
нострификации
присланных документов
об образовании;
9. готовое
удостоверение о
признании/
нострификации документа
об образовании.
5
Сроки исполнения
4 месяца
4 месяца
Таблица 2. Варианты использования. Альтернативный процесс
1
№ действия
(хода, потока работ)
1
2
2
Наименование СФЕ
Отдел нострификации
Национального аккредитационного
центра
Комитет по контролю
в сфере образования и
науки МОН РК
3
Наименование действия
(процесса, процедуры
операции) и их описание
1. Неполный пакет документов
является основанием для отказа;
2. При получении официального
ответа из организации
образования о неподтверждении
факта обучения заявителя,
данный факт доводится до
сведения Комитета.
3. При отрицательном экспертном
заключении заявитель
направляется на тестирование в
ту организацию образования,
эксперты которой дали
отрицательное экспертное
заключение. В случае
положительного результата
документы заявителя принимаются
на рассмотрение экспертной
комиссией НАЦ, в случае
отрицательного результата —
пакет документов возвращается
заявителю с письменным
мотивированным отказом.
Приложение 2 к Регламенту
государственной услуги
«Признание и нострификация
документов об образовании»
Схема функционального взаимодействия

8. Комитеттің бұйрығы негізінде тиісті куәлікті толтыру;
9. толтырылған куәліктерді бекіту үшін Комитетке жіберу;
11. өтініш берушіге куәлік беру.
2. Комитетте өтінішті тіркеу;
7. Комитет қызметкерінің білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау туралы бұйрықты дайындауы.
10. Комитет төрағасының дайын куәліктерге қол қоюы, Комитеттің мөрімен растау
4
Аяқталу нысаны (мәліметтер, құжаттар, ұйымдастыру-өкімдік шешімдер)
1. Орталықтың журналында тіркеу;
3. білім беру ұйымына ресми сұрау хат;
4. сыртқы сарапшылардың сараптау қорытындысы;
5. Орталықтың сараптау комиссиясының хаттамасының үзiндi;
6. өтініш берушінің жеке істері;
8. толтырылған,бірақ қол қойылмаған және куәлiктiң куәландырылмаған бланкi
2. Комитетте тіркелетін білім туралы құжаттарды тану/ нострификациялау рәсіміне құжат тапсырған өтініш берушілердің тізімі
7. жіберілген білім туралы құжаттарды тану/нострификациялау туралы Комитеттің бұйрығы;
9. білім туралы құжаттарды тану/нострификациялау туралы дайын куәліктер
5
Орындау мерзімі
4 ай
4 ай
2-кесте. Пайдалану түрлері. Баламалы процесс.
1
№ Баламалы процесс (жұмыс барысы, ағыны)
1
2
2
ҚФБ атауы
Ұлттық аккредиттеу орталығының нострификация бөлімі
ҚР БҒМ Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті
3
Іс-қимылдың (процестің, операция рәсімінің) атауы және олардың сипаттамасы
1. Құжаттар пакетінің толық ұсынылмауы қайтару үшiн негiз болады;
2. Білім беру ұйымынан өтініш берушінің оқу фактісі расталмағаны туралы ресми жауап алынған жағдайда аталған факт Комитет назарына жеткізіледі.
3. Сарапшылардың қорытындысы теріс болған жағдайда өтініш беруші сарапшылар теріс сараптамалық қорытынды берген білім беру ұйымына тестілеуге жіберіледі. Нәтижесі оң болған жағдайда өтініш берушінің құжаттары ҰАО-ның сараптау комиссиясының қарауына қабылданады, теріс нәтиже болған жағдайда құжаттар пакеті жазбаша дәлелді бас тарту арқылы өтініш берушіге қайтарылады.
«Білім туралы құжаттарды тану
және нострификациялау» мемлекеттік
қызмет регламентіне 2-қосымша
Функционалды өзара іс-қимыл сызбасы