Об утверждении Регламента государственной услуги "Проведение религиоведческой экспертизы"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам религий от 7 декабря 2012 года № 124. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2012 года № 8228. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам религий от 18 марта 2014 года № 11
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по делам религий от 18.03.2014 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 9-1, статьей 15-1 Закона Республики Казахстан «Об административных процедурах» от 27 ноября 2000 года, подпунктом 6) статьи 4 Закона Республики Казахстан «О религиозной деятельности и религиозных объединениях» от 11 октября 2011 года, а также в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан «Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере религиозной деятельности» от 15 октября 2012 года № 1311, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Регламент государственной услуги «Проведение религиоведческой экспертизы».
2. Департаменту межконфессиональных отношений (Кулекеев Б.К.) совместно с Управлением правового обеспечения (Жуанышпаева А.Т.):
1) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить его официальное опубликование в официальных средствах массовой информации.
3. Департаменту межконфессиональных отношений (Кулекеев Б.К.) после государственной регистрации разместить настоящий приказ на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по делам религий (далее - Агентство) и довести его до сведения всех структурных подразделений, территориальных органов и подведомственных организаций Агентства.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства (Азильханов М.А.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Агентства Республики Казахстан
по делам религий                           К.Лама Шариф
Утвержден приказом
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам религий
от 7 декабря 2012 года № 124
Регламент
государственной услуги «Проведение религиоведческой экспертизы»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Проведение религиоведческой экспертизы» (далее – государственная услуга) оказывается Агентством Республики Казахстан по делам религий (далее – Агентство) и его территориальными органами, адреса которых указаны в приложении 1 к Стандарту государственной услуги «Проведение религиоведческой экспертизы», утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан «Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере религиозной деятельности» от 15 октября 2012 года № 1311 (далее – Стандарт).

"Дінтану сараптамасын жүргізу" мемлекеттік қызмет көрсету регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Дін істері агенттігі Төрағасының 2012 жылғы 07 желтоқсандағы № 124 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 26 желтоқсанда № 8228 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Дін істері агенттігі төрағасының 2014 жылғы 18 наурыздағы № 11 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Дін істері агенттігі төрағасының 18.03.2014 № 11 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі).
«Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңының 9-1-бабы 4-тармағына, 15-1-бабына, «Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 11 қазандағы Заңының 4-бабы 6) тармақшасына, сонымен қатар Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 15 қазандағы № 1311 Қаулысымен бекітілген «Діни қызмет саласында мемлекеттік қызмет көрсету стандарттарын бекіту туралы» мемлекеттік қызмет көрсету стандартына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. «Дінтану сараптамасын жүргізу» мемлекеттік қызмет көрсетудің қоса беріліп отырған регламенті бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Дін істері агенттігінің Конфессияаралық қатынастар департаменті (Б.К.Кулекеев) Құқықтық қамтамасыз ету басқармасымен (Ә.Т.Жуанышпаева) бірлесе отырып:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде заңмен белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін оның ресми бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Конфессияаралық қатынастар департаменті (Б.К.Кулекеев) бұйрық күшіне енгеннен кейін оны Қазақстан Республикасы Дін істері агенттігінің интернет-ресурсына орналастырып, Агенттіктің барлық құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарын және қарасты мекемелерін ақпараттандырсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Агенттік Төрағасының орынбасарына (М.А.Әзілханов) жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күннен соң күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Дін істері агенттігінің
Төрағасы                                   Қ.Лама Шариф
Қазақстан Республикасы
Дін істері агенттігі
Төрағасының
2012 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 124 бұйрығымен
бекітілген
«Дінтану сараптамасын жүргізу»
мемлекеттік қызмет көрсету регламенті
1. Жалпы ереже
1. «Дінтану сараптамасын жүргізу» мемлекеттік қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) мекенжайлары Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 15 қазандағы № 1311 қаулысымен бекiтiлген «Діни қызмет саласында мемлекеттік қызмет көрсету стандарттарын бекіту туралы» мемлекеттік қызмет көрсету Стандартының (бұдан әрі – Стандарт) 1-қосымшасында көрсетілген Қазақстан Республикасы Дін істері агенттігі (бұдан әрі - Агенттік) мен оның аумақтық органдары көрсетеді.

2. График работы Агентства и его территориальных органов: ежедневно с 9.00 до 18.30 часов, с обеденным перерывом с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, установленных Законом Республики Казахстан от 13 декабря 2001 года «О праздниках в Республике Казахстан».
3. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
4. Результатом оказания государственной услуги является выдача потребителю (далее – потребитель) государственной услуги экспертного заключения (далее – заключение) на бумажном носителе либо письменный мотивированный отказ в предоставлении услуги.
5. Потребителем является физическое или юридическое лицо, которому оказывается государственная услуга.
2. Требования к оказанию государственной услуги
6. Информация о государственной услуге размещается на портале электронного Правительства: www.e.gov.kz, на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по делам религий www.din.gov.kz и на информационных стендах территориальных органов.
7. Сроки оказания государственной услуги, указаны в пункте 7 Стандарта.
8. Для получения государственной услуги потребитель (либо представителю по нотариально засвидетельствованной доверенности) представляет документы, указанные в пункте 11 Стандарта.
9. Государственная услуга оказывается бесплатно.
10. В предоставлении государственной услуги отказывается в случаях, установленных пунктом 16 Стандарта.
3. Описание действий (взаимодействия) в процессе оказания
государственной услуги
11. Прием документов потребителя для оказания государственной услуги осуществляется канцелярией Агентства или его территориального органа (далее – канцелярия).
Подтверждением сдачи заявления и объектов экспертизы является копия заявления потребителя государственной услуги со штампом регистрации и указанием даты получения государственной услуги (входящий номер, дата) канцелярии.
12. Этапы оказания государственной услуги с момента получения заявления от потребителя получения государственной услуги и до момента выдачи результата государственной услуги:
1) потребитель подает документы, предусмотренные пунктом 11 Стандарта, сотруднику канцелярии, который принимает заявление и документы, проверяет их полноту, регистрирует документы в журнале регистрации, выдает копию заявления потребителя государственной услуги со штампом регистрации и указанием даты получения государственной услуги и передает на рассмотрение руководству Агентства или его территориального органа (далее – руководство);
2) после рассмотрения документов потребителя, руководство отписывает документы сотруднику Агентства или его территориального органа (далее – сотрудник);

2. Агенттiктiң жұмыс кестесi: 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексiнде және «Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 13 желтоқсандағы Заңында белгiленген демалыс және мереке күндерiнен басқа, жұмыс күндерi, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейiн, сағат 13.00-ден 14.30-ге дейiнгi түскi үзiлiспен ұсынылады.
3. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: автоматтандырылмаған.
4. Мемлекеттік қызметті тұтынушы (бұдан әрі – тұтынушы) қағаз тасығышта сараптамалық қорытынды (бұдан әрі – қорытынды) немесе қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжделген жазбаша дәлелді жауап мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі болып табылады.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетілетін жеке және заңды тұлға тұтынушы болып табылады.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібіне қойылатын талаптар
6. Мемлекеттік қызмет көрсету туралы ақпарат Үкіметтің www.e.gov.kz электрондық порталында, Қазақстан Республикасы Дін істері агенттігінің www.din.gov.kz интернет-ресурсында және аумақтық органдар ғимараттарының ақпараттық стенділерінде орналастырылады.
7. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері, Стандарттың 7-тармағында көрсетілген.
8. Мемлекеттік қызметті алу үшін тұтынушы (не нотариаттық расталған сенімхат бойынша өкіл) Стандарттың 11-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
9. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
10. Стандарттың 16-тармағында көзделген жағдайларда мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартылады.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету процесіндегі іс-әрекеттер (өзара
әрекеттестік) сипаттамасы
11. Мемлекеттік қызмет көрсету үшін тұтынушының құжаттарын қабылдау Агенттіктің немесе аумақтық органдар кеңсесі (бұдан әрі – кеңсе) арқылы жүзеге асырылады.
Кеңсенің тіркеу мөртабаны (кіріс нөмірі, күні) және мемлекеттік қызметті алу мерзімі қойылған тұтынушы өтінішінің көшірмесі өтініш пен сараптама объектілерінің өткізілгендігін растау болып табылады.
12. Мемлекеттік қызмет көрсетуді алу үшін тұтынушыдан өтініш қабылданған күннен бастап мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін берген кезге дейінгі мемлекеттік қызмет көрсету кезеңдері:
1) тұтынушы Стандарттың 11-тармағында көзделген құжаттарды Агенттіктің немесе аумақтық орган кеңсесінің қызметкеріне тапсырады, ол құжаттардың толымдылығын тексеруді жүзеге асырады, қабылданған құжаттарды тіркейді, кеңсенің тіркеу мөртабаны (кіріс нөмірі, күні) және мемлекеттік қызметті алу мерзімі қойылған мемлекеттік қызметті тұтынушы өтінішінің көшірмесін береді және Агенттік немесе аумақтық орган басшысының (бұдан әрі – басшылық) қарауына береді;
2) басшылық тұтынушының құжаттарын қарағаннан кейін оны Агенттіктің немесе оның аумақты органының жауапты қызметкер (бұдан әрі – жауапты қызметкер) нұсқаумен жібереді;

3) сотрудник рассматривает документы и обеспечивает проведение религиоведческой экспертизы;
4) по результатам рассмотрения сотрудник готовит экспертное заключение либо письменный мотивированный отказ в предоставлении государственной услуги и направляет на подпись руководству;
5) сотрудником канцелярии осуществляется выдача экспертного заключения либо письменного мотивированного отказа в предоставлении государственной услуги потребителю (либо представителю по нотариально засвидетельствованной доверенности) на бумажном носителе нарочно либо направляется почтой по адресу, указанному потребителем.
13. В процессе оказания государственной услуги участвуют следующие структурно-функциональные единицы (далее – СФЕ):
1) сотрудник канцелярии;
2) руководство;
3) сотрудник.
14. Текстовое табличное описание последовательности и взаимодействие административных действий (процедур) каждой СФЕ с указанием срока выполнения каждого административного действия (процедуры) приведены в приложении 1 к настоящему Регламенту.
15. Схема, отражающая взаимодействие между логической последовательностью административных действий в процессе оказания государственной услуги и СФЕ приведены в приложении 2 к настоящему Регламенту.
Приложение 1
к Регламенту
государственной услуги
«Проведение религиоведческой экспертизы»
Описание
последовательности и взаимодействия административных
действий (процедур)
Таблица 1. Описание действий СФЕ
№ действия
(хода, потока работ)
1
2
3
4
5
Наименование СФЕ
Сотрудник канцелярии
Руководство
Сотрудник
Руководство
Сотрудник канцелярии
Наименование действия
(процесса, процедуры,
операции) и их
описание
Прием
документов, проверка документов на соответствие пункта 11 Стандарта. Если документы соответствуют указанным требованиям, то выдается копия заявления потребителя со штампом регистрации (входящий номер, дата)
Ознакомление с документами,
определение
сотрудника
Рассмотрение документов и обеспечение проведения религиоведческой экспертизы
Ознакомление с
экспертным заключением религиоведческой экспертизы, подписание письма
Подготовка выдачи экспертного заключения либо мотивированный отказ в предоставлении государственной услуги
Форма завершения
(данные, документ,
организационно-
распорядительное
решение)
Подтверждение о принятии документов
Наложение
резолюции
готовит письмо по экспертному заключению либо письма об отказе в предоставлении государственной услуги
Подписание письма по экспертному заключению, либо письменного мотивированного ответа об отказе
Выдача экспертного заключения либо мотивированного ответа об отказе в предоставлении государственной услуги нарочно либо направление по почте
Сроки исполнения
Не более тридцати минут
В течение дня

3) қызметкер құжаттарды қарап, дінтану сараптамасын жүргізуді қамтамасыз етеді;
4) қызметкер қарастыру нәтижесі бойынша сараптама қорытындысын немесе қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжделген жазбаша жауап хатты рәсімдейді және басшылыққа қол қою үшін ұсынады;
5) кеңсе қызметкері тұтынушыға (не нотариаттық расталған сенімхат бойынша өкіл) қағаз тасығышта сараптама қорытындысын немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжделген жазбаша жауапты жеке өзі келгенде береді немесе пошта арқылы тұтынушы көрсеткен мекенжайға жолдайды.
13. Мемлекеттік қызмет көрсету процесіне мына құрылымдық-функционалдық бірліктер (бұдан әрі – ҚФБ) қатысады:
1) кеңсе қызметкері;
2) басшы;
3) жауапты қызметкер.
14. Әрбір ҚФБ-ның әрбір әкімшілік іс-әрекеттің (рәсімнің) орындалу мерзімі көрсетілген дәйектілігі мен өзара әрекеттестігінің сипаттамасы осы Регламенттің 1-қосымшасында көрсетілген.
15. Мемлекеттік қызмет көрсету процесі мен ҚФБ-да әкімшіліктік іс-әрекеттердің қисынды дәйектілігі арасындағы өзара байланыстылығын көрсететін схемалар осы Регламенттің 2-қосымшада көрсетілген.
«Дінтану сараптамасын жүргізу»
мемлекеттік қызмет көрсету регламентіне
1-қосымша
Әкімшілік әрекеттердің (рәсімдердің) дәйектілігі мен өзара
әрекеттесуінің сипаттамасы
1-кесте. ҚФБ сипаттамасы
№ әрекет (жұмыс бағыты, легі)
1
2
3
4
5
ҚФБ атауы
Кеңсе қызметкері
Басшылық
Жауапты қызметкер
Басшылық
Кеңсе қызметкері
Әрекет атауы (процесс, рәсім, операция) және олардың сипаттамасы
Құжаттарды қабылдау, құжаттардың Стандарттың 11-тармағына сәйкестігін тексеру. Егер құжаттар көрсетілген талаптарға сай болса, онда тіркеу мөртабаны (кіріс нөмірі, күні) қойылған тұтынушы өтінішінің көшірмесі беріледі
Құжаттармен танысу, жауапты қызметкерді анықтау
Құжаттарды қарау және оларға дінтану сараптамасының жүргізілуін қамтамасыз ету
Дінтану сараптамасының қорытындысымен танысу, хатқа қол қою
Сараптама қорытындысын не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжделген жауапты дайындау
Аяқталу нысаны (деректер, құжат, ұйымдық-өкімдік шешімдер)
Құжаттарды қабылдап алғандығын растау
Қарар жазу
Сараптама қорытындысы бойынша хат не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы хатты дайындау
Сараптама қорытындысы бойынша, не бас тарту туралы уәжделген жазбаша хатқа қол қою
Сараптама қорытындысын не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжделген жауапты қолға беру немесе пошта арқылы жолдау
Орындалу мерзімі
Отыз минуттан кем емес
Бір күн ішінде

30 календарных дней (при необходимости изучения дополнительных материалов продлевается на 30 календарных дней)
В течение дня
В течение дня
Таблица 2. Варианты использования. Основной процесс.
Группа 1
СФЕ
Сотрудник канцелярии
Группа 2
СФЕ
Руководство
Группа 3
СФЕ
Сотрудник
Действие № 1
Прием документов
от потребителя,
регистрация,
направление документов руководству
Действие № 2
Определение
сотрудника для
исполнения,
наложение
резолюции
Действие № 3 Рассмотрение документов и обеспечение проведения религиоведческой экспертизы
Действие № 4
Подготовка письма по экспертному заключению и направление на подпись руководству
Действие № 5
Подписание письма по экспертному заключению
Действие № 6
Выдача нарочно либо направление почтой экспертного заключения
Таблица 3. Варианты использования. Альтернативный процесс.
Группа 1
СФЕ
Сотрудник канцелярии
Группа 2
СФЕ
Руководство
Группа 3
СФЕ
Сотрудник
Действие № 1
Прием документов
от потребителя,
регистрация,
направление документов руководству
Действие № 2
Определение
сотрудника для
исполнения,
наложение
резолюции
Действие № 3 Рассмотрение документов и обеспечение проведения религиоведческой экспертизы
Действие № 4
Подготовка письменного мотивированного отказа в предоставлении государственной услуги и направление его на подпись руководству
Действие № 5
Подписание письменного мотивированного отказа в предоставлении государственной услуги
Действие № 6
Выдача нарочно либо направление почтой письменного мотивированного отказа в предоставлении услуги
Приложение 2
к Регламенту
государственной услуги
«Проведение религиоведческой экспертизы»
Схема функционирования взаимодействия при обращении Потребителя в Агентство по делам религий или его территориальным органам

30 күнтізбелік күн (қосымша материалдарды зерделеу қажет болған жағдайда күнтiзбелiк 30 күнге ұзартылады)
Бір күн ішінде
Бір күн ішінде
2-кесте. Пайдалану нұсқалары. Негізгі процесс.
1-топ
ҚФБ
Кеңсе қызметкері
2-топ
ҚФБ
Басшылық
3-топ
ҚФБ
Жауапты қызметкер
№ 1 әрекет
Тұтынушыдан құжаттарды қабылдау, тіркеу, құжаттарды басшылыққа жіберу
№ 2 әрекет
Орындау үшін жауапты қызметкерді белгілеу, қарар жазу
№ 3 әрекет
Құжаттарды қарау және оларға дінтану сараптамасының жүргізілуін қамтамасыз ету
№ 4 әрекет
Сараптама қорытындысы бойынша хат дайындау және басшылыққа қол қою үшін жіберу
№ 5 әрекет
Сараптама қорытындысы бойынша хатқа қол қою
№ 6 әрекет
Сараптама қорытындысын қолмен беру немесе поштамен жолдау
3-кесте. Пайдалану нұсқалары. Балама процесс.
1-топ
ҚФБ
Кеңсе қызметкері
2-топ
ҚФБ
Басшылық
3-топ
ҚФБ
Жауапты қызметкер
№ 1 әрекет
Тұтынушыдан құжаттарды қабылдау, тіркеу, басшылыққа жіберу
№ 2 әрекет
Орындау үшін жауапты қызметкерді белгілеу, қарар жазу.
№ 3 әрекет
Құжаттарды қарау және оларға дінтану сараптамасының жүргізілуін қамтамасыз ету
№ 4 әрекет
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы жазбаша уәжделген жауапты дайындау және оны басшылыққа қол қою үшін жолдау
№ 5 әрекет
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы жазбаша уәжделген жауапқа қол қою
№ 6 әрекет
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы жазбаша уәжделген жауапты беру немесе поштамен жолдау
«Дінтану сараптамасын жүргізу»
мемлекеттік қызмет көрсету регламентіне
2-қосымша
Тұтынушының Дін істері агенттігіне немесе оның аумақтық
органдарына өтініш жасаған кезде өзара әрекеттесіп жұмыс істеу схемасы