О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 10 января 2012 года № 9 "Об утверждении Методики оценки эффективности управления бюджетными средствами государственного органа и Методики оценки эффективности управления денежными средствами Национального Банка Республики Казахстан"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 581. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 января 2013 года № 8261. Утратил силу совместным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 540 и Министра финансов Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 706
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра национальной экономики РК от 30.12.2016 № 540 и Министра финансов РК от 30.12.2016 № 706 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 10 января 2012 года № 9 "Об утверждении Методики оценки эффективности управления бюджетными средствами государственного органа и Методики оценки эффективности управления денежными средствами Национального Банка Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7381, опубликованный в Юридической газете от 17.05.2012 г. № 70 (2252)) следующие изменения и дополнения:
в Методике оценки эффективности управления бюджетными средствами государственного органа, утвержденной указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Для проведения оценки эффективности органы государственного финансового контроля представляют информацию о результатах контроля на основании представлений и постановлений за оцениваемый период, центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета и акиматам областей, города республиканского значения, столицы.";
в пункте 10:
подпункты 2), 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"2) по критерию "Отсутствие нарушений бюджетного и иного законодательства по итогам проверок органов государственного финансового контроля" указывается:
орган государственного финансового контроля, которым проведены проверки (кроме служб внутреннего контроля государственных органов);
количество проверок за отчетный период;
общий объем бюджетных средств, охваченных контролем;
выявленные нарушения бюджетного и иного законодательств за отчетный период, в том числе:
при поступлении средств в бюджет (доходная часть);
при использовании бюджетных средств и активов государства;
при ведении бухгалтерского учета и составлении финансовой отчетности;
несоблюдение установленных сроков, порядка выполнения бюджетных процедур и процедур о государственных закупках.
Далее приводится доля нарушений от общего объема бюджетных средств, охваченных контролем в отчетном периоде.
Общая сумма выявленных нарушений бюджетного и иного законодательства в государственном органе определяется путем суммирования нарушений, выявленных органами государственного финансового контроля.
Объем бюджетных средств, охваченных контролем определяется путем суммирования объемов средств, охваченных контролем органами государственного финансового контроля;

"Мемлекеттiк органның бюджет қаражатын басқарудың тиiмдiлiгiн бағалау әдiстемесiн және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi ақша қаражатын басқарудың тиiмдiлiгiн бағалау әдiстемесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң 2012 жылғы 10 қаңтардағы № 9 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 581 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 14 қаңтарда № 8261 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 540 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 706 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.12.2016 № 540 және ҚР Қаржы министрінің 30.12.2016 № 706 бірлескен бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
БҰЙЫРАМЫН:
"Мемлекеттiк органның бюджет қаражатын басқарудың тиiмдiлiгiн бағалау әдiстемесiн және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi ақша қаражатын басқарудың тиiмдiлiгiн бағалау әдiстемесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң 2012 жылғы 10 қаңтардағы № 9 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде 2012 жылы 17 қаңтарда № 7381 тiркелген, № 70 (2078) Заң газетiнде 2012 жылғы 17 мамырда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттiк органның бюджет қаражатын басқарудың тиiмдiлiгiн бағалау әдiстемесiнде:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Тиiмдiлiктi бағалау жүргiзу үшiн мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары бағаланатын кезеңге ұсынымдар мен қаулылар негізінде бақылау нәтижелерi туралы ақпаратты бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімдіктеріне бередi.";
10-тармақта:
2), 3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "Мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының тексеру қорытындылары бойынша бюджеттiк және өзге заңнаманы бұзушылықтардың болмауы" критерийi бойынша:
тексеру жүргiзiлген (мемлекеттiк органдардың iшкi бақылау қызметтерiнен басқа) мемлекеттiк қаржылық бақылау органы;
есептi кезеңдегi тексерулер саны;
бақылаумен қамтылған бюджет қаражатының жалпы көлемі;
есептi кезеңдегi анықталған бюджеттiк және өзге заңнаманы бұзушылықтар, оның iшiнде:
бюджетке қаражаттың түсуi кезiнде (кiрiс бөлiгi);
мемлекеттiң бюджет қаражаты мен активтерiн пайдалану кезiнде;
бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiктi жүргізу кезiнде;
бюджеттiк рәсiмдер мен мемлекеттік сатып алу туралы рәсімдердің белгiленген мерзімдерінің, орындалу тәртібінің сақталмауы.
Одан әрi есептi кезеңдегi бақылаумен қамтылған бюджет қаражатының жалпы көлемiнен бұзушылықтардың үлесi келтiрiледi.
Мемлекеттiк органда анықталған бюджеттiк және өзге заңнаманы бұзушылықтардың жалпы сомасы қаржылық бақылау органдары анықтаған бұзушылықтарды қосу жолымен айқындалады.
Бақылаумен қамтылған бюджет қаражатының көлемi қаржылық бақылау органдары бақылаумен қамтыған қаражат көлемдерiн қосу жолымен айқындалады;

3) по критерию "Принятые (реализованные) меры по исполнению внесенных представлений и постановлений органов государственного финансового контроля" указывается:
объем подлежащих к возмещению в бюджет сумм нарушений, согласно представлений и постановлений органов государственного финансового контроля;
объем возмещенных в бюджет в установленный срок сумм нарушений к общему объему сумм нарушений, подлежащих возмещению в доход бюджета, согласно внесенных представлений и постановлений органов государственного финансового контроля;
объем подлежащих к восстановлению сумм нарушений, согласно внесенных представлений и постановлений органов государственного финансового контроля путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и/или отражения по учету;
объем восстановленных в установленный срок сумм нарушений к общему объему сумм нарушений, подлежащих восстановлению, согласно внесенных представлений и постановлений органов государственного финансового контроля путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и/или отражения по учету;
количество исполненных полностью и в установленный срок представлений и постановлений органов государственного финансового контроля к общему количеству внесенных представлений и постановлений органов государственного финансового контроля за отчетный период, за исключением объема возмещенных и восстановленных сумм;
4) по критерию "Деятельность службы внутреннего контроля государственного органа" указывается:
охват функций службы внутреннего контроля планом контрольных мероприятий;
применение системы управления рисками в деятельности службы внутреннего контроля;
исполнение представлений по результатам проверок службы внутреннего контроля;
доля бюджетных средств, охваченных контролем СВК от общего объема бюджетных средств государственного органа;
доля не соответствующих стандартам государственного финансового контроля заключений службы внутреннего контроля.";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) по критерию "Организационные меры по исполнению бюджета" в разрезе показателей указывается:
доля количества исполненных пунктов плана государственных закупок к общему количеству пунктов годового плана государственных закупок;
доля объема бюджетных средств исполненных пунктов плана государственных закупок к общему объему годового плана государственных закупок;
отсутствие или наличие фактов увеличения сметной стоимости бюджетного инвестиционного проекта и причины увеличения сметной стоимости бюджетного инвестиционного проекта;
сдача (внедрение) объектов в установленные сроки, указывается количество бюджетных программ, по которым предусмотрена сдача (внедрение) объектов и количество объектов, планируемых к сдаче в эксплуатацию в отчетном периоде. По объектам, своевременно не введенным в эксплуатацию, приводится доля объектов своевременно не введенных в эксплуатацию к общему количеству объектов, а также указываются причины задержки ввода в эксплуатацию;";
пункт 13 изложить в следующей редакции:

3) "Мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары енгiзген ұсынымдар мен қаулыларды орындау бойынша қабылданған (iске асырылған) шаралар" китерийi бойынша мыналар көрсетiледi:
мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының ұсынымдары мен қаулыларына сәйкес бюджетке қайтарылуға жататын бұзушылықтар сомасының көлемi;
мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының енгізген ұсынымдары мен қаулыларына сәйкес бюджетке қайтарылуға жататын бұзушылықтар сомасының жалпы көлеміне белгiленген мерзiмде бюджетке қайтарылған бұзушылықтар сомасының көлемi;
мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары бақылау нәтижелерi бойынша енгізген ұсынымдары мен қаулыларына сәйкес жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар жеткiзу және/немесе есепке алуда көрсету жолымен қалпына келтiруге жататын бұзушылықтар сомасы;
мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары бақылау нәтижелерi бойынша енгiзген ұсынымдары мен қаулыларына сәйкес жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар жеткiзу және/немесе есепке алуда көрсету жолымен бюджетке қалпына келтiруге жататын бұзушылықтар сомасына қарағандағы белгiленген мерзiмде қалпына келтiрiлген бұзушылықтар сомасының көлемi;
қайтарылған және қалпына келтiрiлген сомалардың көлемiн қоспағанда, есептi кезеңдегi мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары енгiзген ұсынымдары мен қаулыларының жалпы санына қарағанда толық және белгiленген мерзiмде орындалған мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының ұсынымдары мен қаулыларының саны көрсетiледi;
4) "Мемлекеттiк органның iшкi бақылау қызметiнiң жұмысы" критерийi бойынша:
iшкi бақылау қызметiнің функцияларын бақылау іс-шаралар жоспарымен қамту;
iшкi бақылау қызметтерiнің жұмысында басқару тәуекелдері жүйесін қолдану;
iшкi бақылау қызметін тексеру нәтижелері бойынша ұсынымдарды орындау;
мемлекеттiк органның бюджет қаражатының жалпы көлемiнен ІБҚ бақылауымен қамтылған бюджет қаражатының үлесі;
iшкi бақылау қызметінің мемлекеттiк қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес келмейтін қорытындылары көрсетіледі.";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) "Бюджеттi атқару жөнiндегi ұйымдастыру шаралары" критерийi бойынша:
мемлекеттiк сатып алу жылдық жоспары тармақтарының жалпы санына қарағанда мемлекеттiк сатып алу жоспарының орындалған тармақтары санының үлесi;
мемлекеттiк сатып алудың жылдық жоспарының жалпы көлемiне қарағанда мемлекеттiк сатып алудың жылдық жоспарының орындалған тармақтарының бюджеттiк қаражаты көлемiнiң үлесi;
бюджеттiк инвестициялық жобаның сметалық құнын ұлғайту фактiлерiнiң болмауы немесе болуы және бюджеттiк инвестициялық жобаның сметалық құнын ұлғайту себептерi;
объектiлердi белгiленген мерзiмде беру (iске қосу) есептi кезеңде пайдалануға беру жоспарланған объектiлердiң саны және беру (iске қосу) көзделген бюджеттiк бағдарламалардың саны көрсетiледi. Уақтылы пайдалануға берiлмеген объектiлер бойынша объектiлердiң жалпы санына қарағанда уақтылы пайдалануға берiлмеген объектiлердiң үлесi келтiрiледi, сондай-ақ пайдалануға берудiң кешiгу себептерi көрсетiледi;";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"13. Под освоением выделенных бюджетных средств на соответствующий финансовый год понимается процент исполнения бюджетных средств по бюджетным программам администратора республиканских бюджетных программ/бюджетным программам развития местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы на соответствующий финансовый год.
При проведении оценки по данному критерию у государственного органа, администрирующего распределяемую бюджетную программу из сводного плана финансирования на год исключается нераспределенная сумма распределяемой бюджетной программы.";
раздел 5 изложить в следующей редакции:
"5. Оценка по критерию "Принятые (реализованные) меры по
исполнению внесенных представлений и постановлений органов
государственного финансового контроля
19. Оценка по критерию "Принятые (реализованные) меры по исполнению внесенных представлений и постановлений органов государственного финансового контроля" заключается в установлении:
объема подлежащих к возмещению в бюджет сумм нарушений, согласно внесенных представлений и постановлений органов государственного финансового контроля;
объема возмещенных в бюджет в установленный срок сумм нарушений к общему объему сумм нарушений, подлежащих возмещению в доход бюджета, согласно внесенных представлений и постановлений органов государственного финансового контроля;
объема подлежащих к восстановлению сумм нарушений, согласно внесенных представлений и постановлений органов государственного финансового контроля путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и/или отражения по учету;
объема восстановленных в установленный срок сумм нарушений к общему объему сумм нарушений, подлежащих восстановлению, согласно внесенных представлений и постановлений органов государственного финансового контроля путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и/или отражения по учету;
количества исполненных полностью и в установленный срок представлений и постановлений органов государственного финансового контроля к общему количеству внесенных представлений и постановлений органов государственного финансового контроля за отчетный период, за исключением объема возмещенных и восстановленных сумм.
20. Источником информации являются представления и постановления органов государственного финансового контроля.
21. Оценка выставляется в соответствии со значениями, указанными в приложении 7 к Методике";
раздел 6 изложить в следующей редакции:
"6. Оценка по критерию "Деятельность службы
внутреннего контроля государственного органа"

"13. Республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң бюджеттiк бағдарламалары/облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органының тиiстi қаржы жылына арналған бюджеттiк даму бағдарламалары бойынша бюджет қаражатының атқарылу пайызы тиiстi қаржы жылына арналып бөлiнген бюджет қаражатының игерiлуi деп түсiндiрiледi.
Осы критерий бойынша бағалау жүргізу кезінде бюджеттік бағдарламаны бөлуге әкімшілік ететін мемлекеттік органының қаржыландырудың жиынтық жоспарынан бөлінетін бюджеттік бағдарламаның бөлінбеген сомасы бір жылға алынып тастайды.";
5-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"5. "Iшкi бақылау қызметтерi енгiзген ұсынымдары мен
қаулыларды орындау бойынша қабылданған (iске асырылған)
шаралар" критерийi бойынша бағалау
19. "Бюджет қаражатының жалпы көлемiне iшкi бақылау қызметтерiмен тексерiлген бюджет қаражатының көлемi" критерийi бойынша бағалау:
мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының бақылау нәтижелерi бойынша енгiзген ұсынымдары мен қаулыларына сәйкес бюджетке қайтарылуға жататын бұзушылықтар сомасының көлемiн;
мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының бақылау нәтижелерi бойынша енгiзген ұсынымдары мен қаулыларына сәйкес бюджетке қайтарылуға жататын бұзушылықтар сомасына қарағандағы белгiленген мерзiмде бюджетке қайтарылған бұзушылықтар сомасының көлемiн;
мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының бақылау нәтижелерi бойынша енгiзген ұсынымдары мен қаулыларына сәйкес жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар жеткiзу және/немесе есепке алу бойынша көрсету жолымен қалпына келтiруге жататын бұзушылықтар сомасының көлемiн;
мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының бақылау нәтижелерi бойынша ұсынымдары мен қаулыларына сәйкес жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар жеткiзу және/немесе есепке алу бойынша көрсету жолымен бюджетке қалпына келтiруге жататын бұзушылықтар сомасына қарағанда белгiленген мерзiмде қалпына келтiрiлген бұзушылықтар сомасының көлемiн;
қайтарылған және қалпына келтiрiлген сомалардың көлемiн қоспағанда, есептi кезеңдегi мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары енгiзген ұсынымдары мен қаулыларының жалпы санына қарағанда толық және белгiленген мерзiмде орындалған мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының ұсынымдары мен қаулыларының саны көрсетiледi.
20. Мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының бақылау нәтижелерi бойынша енгiзген ұсынымдары мен қаулылары ақпарат көзi болып табылады.
21. Баға Әдiстемеге 7-қосымшада көрсетілген мәндерге сәйкес қойылады.";
6-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"6. "Мемлекеттiк органның iшкi бақылау қызметiнiң жұмысы" критерийi бойынша бағалау

22. Оценка по критерию "Деятельность службы внутреннего контроля государственного органа" проводится путем определения показателей в соответствии со значениями, указанными в приложении 7 к Методике.
23. Показатель "Охват функций службы внутреннего контроля планом контрольных мероприятий" характеризует степень охваченности основных функций службой внутреннего контроля соответствующими мероприятиями, предусмотренными планом контрольных мероприятий службы внутреннего контроля оцениваемого государственного органа за отчетный период.
23-1. Основными функциями службы внутреннего контроля, подлежащими оценке в рамках данного критерия, являются:
оценка функционирования системы управления в государственном органе, его территориальных подразделениях и подведомственных организациях;
проверка соблюдения государственным органом бюджетного и иного законодательства Республики Казахстан;
контроль реализации стратегического и операционного планов государственного органа, оценка результатов;
контроль достоверности и правильности ведения государственным органом учета и отчетности;
контроль исполнения представлений, направляемых объектам контроля, и решений, принятых по итогам результатов контроля.
23-2. Расчет показателя осуществляется по следующей формуле:
где:
A – охват функций службы внутреннего контроля планом контрольных мероприятий;
Zb – коэффициент охвата мероприятиями каждой оцениваемой функции (b);
E – общее количество оцениваемых функций службы внутреннего контроля.
При этом Zb = 1, если предусмотренные планом мероприятия полностью соответствуют оцениваемой функции (b); Zb = 0,5, если мероприятия только частично соответствуют оцениваемой функции и Zb = 0, если ни одного мероприятия соответствующего оцениваемой функции не было запланировано службой внутреннего контроля на отчетный период.
24. Показатель "Применение системы управления рисками в деятельности службы внутреннего контроля" определяет наличие мероприятий службы внутреннего контроля, разработанных на основе рисков.
Расчет показателя осуществляется путем анализа плана контрольных мероприятий службы внутреннего контроля оцениваемого государственного органа за отчетный период на предмет наличия/отсутствия мероприятий, разработанных с учетом рисков.
24-1. Показатель "Исполнение представлений по результатам проверок службы внутреннего контроля" рассчитывается как соотношение количества исполненных полностью и в установленный срок подразделениями и подведомственными организациями государственного органа представлений, принятых руководителем государственного органа по результатам проверок служб внутреннего контроля, к общему количеству представлений, исполнение которых было предусмотрено на отчетный период.

22. "Мемлекеттiк органның iшкi бақылау қызметiнiң жұмысы" критерийi бойынша бағалау Әдiстемеге 7-қосымшада көрсетiлген мәндерге сәйкес көрсеткіштерді анықтау жолымен қойылады.
23. "Ішкi бақылау қызметінің функцияларын бақылау іс-шаралар жоспарымен қамту" көрсеткіші есепті кезеңде бағалау жүргізіліп отырған мемлекеттік органның iшкi бақылау қызметінің бақылау іс-шаралар жоспарымен көзделген тиісті іс-шаралармен iшкi бақылау қызметінің негізгі функцияларын қамту дәрежесін сипаттайды.
23-1. Осы критерий шеңберінде:
мемлекеттік органда, оның аумақтық бөлімшелерінде және ведомстволық бағынысты ұйымдарында басқару жүйесінің жұмыс істеуіне бағалау;
Қазақстан Республикасының бюджет және өзге де заңнамасын мемлекеттік органның сақтауына тексеру;
мемлекеттік органның стратегиялық және операциялық жоспарларының іске асырылуына бақылау, нәтижелерін бағалау;
мемлекеттік органның есепке алуды және есептілікті дәйекті және дұрыс жүргізуіне бақылау;
бақылау объектілеріне жіберілетін ұсыныстар мен бақылау нәтижелерінің қорытындылары бойынша қабылданған шешімдердің орындалуына бақылау бағалауға жататын ішкi бақылау қызметінің негізгі функциялары болып табылады.
23-2. Көрсеткішті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда:
A – iшкi бақылау қызметiнің функцияларын бақылау іс-шаралар жоспарымен қамту;
Zb – әрбір бағаланатын функцияның іс-шаралармен қамтылу коэффициенті (b);
E – iшкi бақылау қызметiнің бағаланатын функцияларының жалпы саны.
Бұл ретте Zb = 1, егер жоспармен көзделген іс-шаралар бағаланатын функцияға толығымен сәйкес келсе (b); Zb = 0,5, егер жоспармен көзделген іс-шаралар бағаланатын функцияға ішінара сәйкес келсе және Zb = 0, егер есепті кезеңде iшкi бақылау қызметі бағаланатын функцияға сәйкес бір де бір іс-шара жоспарламаса.
24. "Ішкi бақылау қызметінде тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану" көрсеткіші тәуекелдер негізінде әзірленген ішкі бақылау қызметінің іс-шараларының болуын анықтайды.
Көрсеткіш есебі бағаланатын мемлекеттік органның тәуекелдерді ескере отырып әзірленген іс-шараларының болуы/болмауы мәніне есепті кезеңде бақылау іс-шараларының жоспарын талдау жолымен жүзеге асырылады.
24-1. "Ішкi бақылау қызметіне тексеру жүргізу нәтижелері бойынша ұсынымдарды орындау" көрсеткіші орындалуы есепті кезеңде көзделген ұсынымдардың жалпы санына ішкi бақылау қызметтерінің тексерулерінің нәтижелері бойынша мемлекеттік органның басшысы қабылдаған мемлекеттік органның бөлімшелері мен ведомстволық бағынысты ұйымдарының белгіленген мерзімде және толығымен орындаған ұсынымдары санының ара қатынасы ретінде есептеледі.

24-2. Показатель "Доля бюджетных средств, охваченных контролем службы внутреннего контроля от общего объема бюджетных средств государственного органа" рассчитывается как отношение объема бюджетных средств, охваченного проверками службы внутреннего контроля в отчетном периоде, к общей сумме выделенных бюджетных средств на соответствующий финансовый год администратора республиканских бюджетных программ/бюджетным программам развития местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы.
24-3. Показатель "Доля не соответствующих стандартам государственного финансового контроля заключений службы внутреннего контроля" рассчитывается как отношение количества заключений службы внутреннего контроля, не соответствующих стандартам государственного финансового контроля, к общему количеству заключений, составленных службой внутреннего по результатам проведенного контроля за отчетный период.
24-4. Источниками информации являются план контрольных мероприятий службы внутреннего контроля оцениваемого государственного органа за отчетный период, заключения по итогам внутреннего контроля, отчеты о результатах внутреннего контроля.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Источниками информации являются Закон Республики Казахстан о республиканском бюджете на отчетный финансовый год, решение маслихата о бюджете области, города республиканского значения, столицы, постановления Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов о реализации Закона Республики Казахстан о республиканском бюджете и решений маслихатов о местных бюджетах и планы финансирования по обязательствам и платежам администратора бюджетных программ, аналитический отчет об исполнении республиканского и местного бюджетов, отчет об исполнении бюджета области, города республиканского значения, столицы по итогам года.";
пункт 31 исключить;
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Оценка по критерию "Эффективность исполнения бюджетной программы" осуществляется путем деления процента достижения прямого результата бюджетной программы на процент фактического освоения выделенных средств на соответствующий финансовый год.
Эффективность исполнения бюджетной программы определяется следующим образом:
Эф б/п = % ПР/% ОС х 100 %
где, Эф б/п – эффективность исполнения бюджетной программы;
% ПР – процент достижения прямого результата;
% ОС – процент освоения бюджетных средств.
Оценка эффективности исполнения бюджетной программы определяется в соответствии со значениями, указанными в приложении 7 к Методике.

24-2. "Мемлекеттік органның бюджет қаражатының жалпы көлемінен ішкі бақылау қызметінің бақылауымен қамтылған бюджет қаражатының үлесі" көрсеткіші есепті кезеңде ішкi бақылау қызметтерінің тексерулерімен қамтылған бюджет қаражаты көлемінің республикалық бюджеттік бағдарламалар/облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының даму бюджеттік бағдарламасы әкімшісінің тиісті қаржы жылына бөлінген бюджет қаражатының жалпы сомасына қатынасы ретінде есептеледі.
24-3. "Ішкі бақылау қызметі қорытындыларының мемлекеттік қаржылық бақылау қызметінің стандарттарына сәйкес келмейтін үлес" көрсеткіші есепті кезеңде жүргізілген бақылау нәтижелері бойынша ішкі қызметпен жасалған қорытындылардың жалпы санына мемлекеттік қаржылық бақылаудың стандарттарына сәйкес келмейтін ішкі бақылау қызметі қорытындыларының саны ретінде есептеледі.
24-4. Есепті кезеңде бағаланатын мемлекеттік органның ішкі бақылау қызметінің бақылау іс-шараларының жоспары, ішкі бақылау қорытындылары бойынша қорытындылар, ішкі бақылау нәтижелері туралы есептер ақпарат көздері болып табылады.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Есептi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңы, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетi туралы мәслихаттың шешiмi, республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңын және жергiлiктi бюджеттер туралы мәслихаттардың шешiмдерiн iске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органдардың қаулылары және мемлекеттiк мекемелердiң бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң мiндеттемелерi мен төлемдерi бойынша қаржыландыру жоспарлары, республикалық және жергiлiктi бюджеттердi орындау туралы талдамалы есеп, жылдың қорытындылары бойынша облыс, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнің атқарылуы туралы есеп ақпарат көзi болып табылады.";
31-тармақ алынып тасталсын;
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. "Бюджеттiк бағдарламаларды орындаудың тиiмдiлiгi" критерийi бойынша бағалау бюджеттiк бағдарламаның тiкелей нәтижеге қол жеткiзу пайызын тиiстi қаржылық жылға бөлiнген қаражатты iс жүзiнде игерiлуiнiң пайызына бөлу жолымен жүзеге асырылады.
Бюджеттiк бағдарламаны орындаудың тиiмдiлiгi былай анықталады:
Эф б/б = % ПР / % OC х 100%
мұнда, Эф б/б – бюджеттiк бағдарламаны орындау тиiмдiлiгi;
% ПР – тiкелей нәтижеге қол жеткiзу пайызы;
% OC – бюджет қаражатын игеру пайызы.
Бюджеттiк бағдарламаны орындаудың тиiмдiлiгiн бағалау Әдiстемеге 7-қосымшада көрсетiлген мәндерге сәйкес айқындалады.

В случае достижения прямых результатов бюджетной программы менее 90,1 %, то эффективность исполнения бюджетной программы равна "0 баллов".
По администратору бюджетной программы определяется средний балл эффективности по всем бюджетным программам путем суммирования баллов по каждой бюджетной программе и деления полученной суммы на общее количество бюджетных программ.
По местным исполнительным органам оценка по данному критерию определяется в виде среднего балла критерия эффективности исполнения бюджетной программы развития по всем администраторам местных бюджетных программ.";
раздел 15 изложить в следующей редакции:
"15. Итоговая оценка эффективности управления бюджетными
средствами центрального государственного и местного
исполнительного органов
54. Итоговая оценка эффективности управления бюджетными средствами центрального государственного и местного исполнительного органов определяется суммированием баллов по всем критериям и умножением полученного значения на поправочный коэффициент.
Расчет итоговой оценки осуществляется по следующей формуле:
где,
Q – итоговая оценка эффективности оцениваемого государственного органа;
T – сумма полученных баллов по всем критериям оценки;
P – поправочный коэффициент.
54-1. В случае, если значение полученной итоговой оценки эффективности превысит 100, итоговая оценка принимается равной 100 баллам.
54-2. Поправочный коэффициент – показатель, рассчитываемый с целью корректировки итоговой оценки государственного органа, имеющего повышенную нагрузку по управлению бюджетными средствами в сравнении с другими оцениваемыми государственными органами.
54-3. Поправочный коэффициент определяется на основании уровня загруженности оцениваемого государственного органа, измеряемого показателем "индекса нагрузки".
54-4. Для государственных органов, индекс нагрузки которых равен или превышает средний уровень, поправочный коэффициент принимает значения в интервале от 1,01до 1,10 (с равномерным шагом) – равномерно распределяется между данными государственными органами от наименее загруженных к наиболее. Максимальная величина поправочного коэффициента, применяемая к государственному органу с наибольшим индексом нагрузки, составляет 1,10.
54-5. Для государственных органов, индекс нагрузки которых ниже среднего уровня, поправочный коэффициент принимается равным 1.
54-6. Средний уровень нагрузки определяется отдельно для центральных государственных и местных исполнительных органов и рассчитывается как среднее арифметическое индексов нагрузки оцениваемых центральных государственных органов/местных исполнительных органов.

Бюджеттiк бағдарламаның тiкелей нәтижесiне 90,1%-дан кем қол жеткiзiлген болса, онда бюджеттiк бағдарламаның тиiмдiлiгi "0 пайызға" тең болады.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi бойынша барлық бюджеттiк бағдарламалар бойынша тиiстi балл берiлетiн тиiмдiлiктiң орташа баллы әрбір бюджеттік бағдарлама бойынша баллдарды қосу және алынған соманы бюджеттік бағдарламаның жалпы санына бөлу жолымен айқындалады.
Жергiлiктi атқарушы органдар бойынша осы критерий бойынша бағалау жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың барлық әкiмшiлерi бойынша бюджеттiк даму бағдарламаларды орындаудың тиiстi балл берiлетiн тиiмдiлiгi критерийiнiң орташа баллы түрiнде айқындалады.";
15-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Орталық мемлекеттiк және жергiлiктi атқарушы органдардың
бюджет қаражатын басқару тиiмдiлiгiн қорытынды бағалау
54. Орталық мемлекеттiк және жергiлiктi атқарушы органдардың бюджет қаражатын басқару тиiмдiлiгiн қорытынды бағалау барлық критерийлер бойынша баллдарды қосумен және алынған мәнді түзету коэффициентіне көбейтумен айқындалады.
Қорытынды бағана есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда,
Q – бағаланатын мемлекеттік органды бағалаудың қорытындысы;
T – барлық критерийлер бойынша алынған баллдардың қосындысы;
P – түзету коэффициенті.
54-1. Алынған тиімділіктің қорытынды бағасының мәні 100-ден артық болған жағдайда қорытынды баға 100 баллға тең болып алынады.
54-2. Түзету коэффициенті – басқа бағаланатын мемлекеттік органдармен салыстырғанда бюджет қаражатын басқару бойынша артық жүктемесі бар мемлекеттік органның қорытынды бағасын түзету мақсатында есептелетін көрсеткіш.
54-3. Түзету коэффициенті "жүктеме индексі" көрсеткішімен өлшенетін, бағаланатын мемлекеттік органның жүктемелік деңгейінің негізінде айқындалады.
54-4. Жүктеме индексі орта деңгейден артық мемлекеттік органдар үшін түзету коэффициенті 1,01-ден 1,10-ға дейінгі интервалындағы (қалыпты қадаммен) мәнді қабылдайды - осы мемлекеттік органдардың арасында аз жүктелгендерден көбіне қарай тең бөлінеді. Жүктемесі ең көп мемлекеттік мекемеге қолданылатын түзету коэффициентінің барынша көп мәні 1,10 құрайды.
54-5. Жүктеме индексі орта деңгейден төмен мемлекеттік органдар үшін түзету коэффициенті 1 тең болып қабылданады.
54-6. Жүктеменің орташа деңгейі орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар үшін жеке айқындалады және бағаланатын орталық мемлекеттік/жергілікті атқарушы органдардың жүктеме индексінің орташа арифметикалық ретінде есептеледі.

54-7. Для Национального Банка Республики Казахстан, ввиду невозможности расчета индекса нагрузки, поправочный коэффициент принимается равным 1.
54-8. Поправочный коэффициент рассчитывается центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета отдельно для каждого оцениваемого государственного органа. Определение максимального и минимального значений поправочных коэффициентов государственных органов производится отдельно для центральных государственных и местных исполнительных органов.
54-9. Индекс нагрузки – составной показатель, определяющий уровень нагрузки на государственный орган по управлению бюджетными средствами.
Индекс нагрузки рассчитывается на основании следующих показателей:
объем бюджетных средств по оцениваемым бюджетным программам государственного органа (скорректированный бюджет за отчетный период), тыс. тенге;
количество оцениваемых бюджетных программ на соответствующий финансовый год оцениваемого государственного органа, ед.
54-10. Расчет индекса нагрузки осуществляется путем перемножения показателей, указанных в пункте 54-9 настоящей Методики, приведенных в сопоставимый вид методом линейного масштабирования.
54-11. Расчет индекса нагрузки для отдельного государственного органа осуществляется по следующей формуле:
где,
Si– индекс нагрузки отдельного государственного органа (i);
bi– показатель объема бюджетных средств по оцениваемым бюджетным программам государственного органа (i), приведенный в сопоставимый вид;
ci– показатель количества оцениваемых бюджетных программ на соответствующий финансовый год оцениваемого государственного органа (i), приведенный в сопоставимый вид.
54-12. Расчет показателя объема бюджетных средств по оцениваемым бюджетным программам государственного органа, приведенного в сопоставимый вид, рассчитывается по следующей формуле:
где,
Ri- показатель объема бюджетных средств по оцениваемым бюджетным программам государственного органа (i);
Rmin- минимальное значение показателя объема бюджетных средств по оцениваемым бюджетным программам среди всех оцениваемых государственных органов;
Rmax- максимальное значение показателя объема бюджетных средств по оцениваемым бюджетным программам среди всех оцениваемых государственных органов;
54-13. Расчет показателя количества оцениваемых бюджетных программ на соответствующий финансовый год оцениваемого государственного органа, приведенный в сопоставимый вид, рассчитывается по следующей формуле:
где,
Ki- показатель количества бюджетных программ на соответствующий финансовый год оцениваемого государственного органа (i);
Kmin- минимальное значение показателя количества бюджетных программ на соответствующий финансовый год среди всех оцениваемых государственных органов;
Kmax- максимальное значение показателя количества бюджетных программ на соответствующий финансовый год среди всех оцениваемых государственных органов.";

54-7. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі үшін жүктеме индексін есептеу мүмкін еместігіне байланысты түзету коэффициенті 1 тең болып қабылданады.
54-8. Түзету коэффициентін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бағаланатын мемлекеттік орган үшін жеке есептейді. Мемлекеттік органдардың түзету коэффициенттерінің барынша көп және барынша аз мәндерін айқындау орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар үшін жеке жүргізіледі.
54-9. Жүктеме индексі – бюджет қаражатын басқару жөніндегі мемлекеттік органға арналған жүктеменің деңгейін айқындайтын құрамдас көрсеткіш.
Жүктеме индексі мынадай көрсеткіштердің негізінде есептеледі:
Мемлекеттік органның бағаланатын бюджеттік бағдарламалары бойынша бюджет қаражатының көлемі (есепті кезеңдегі түзетілген бюджет) мың теңге;
Бағаланатын мемлекеттік органның тиісті қаржы жылына арналған бағаланатын бюджеттік бағдарламаларының саны, бірлік.
54-10. Жүктеме индексін есептеу осы Әдістеменің 54-9-тармағында көрсетілген сызықтық масштабтау әдісімен салыстырмалы түрге келтірілген көрсеткіштерді қайта көбейту жолымен жүзеге асырылады.
54-11. Жеке мемлекеттік орган үшін жүктеме индексін есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда,
– жеке мемлекеттік органның жүктеме индексі (i);
– салыстырмалы түрге келтірілген, мемлекеттік органдардың бағаланатын бюджеттік бағдарламалары бойынша бюджет қаражаты көлемінің көрсеткіші (i);
– салыстырмалы түрге келтірілген, бағаланатын мемлекеттік органның бағаланатын бюджеттік бағдарламалары санының көрсеткіші (i).
54-12. Салыстырмалы түрге келтірілген, мемлекеттік органдардың бағаланатын бюджеттік бағдарламалары бойынша бюджет қаражаты көлемінің көрсеткішін есептеу мына формула бойынша есептеледі:
мұнда,
мемлекеттік органдардың бағаланатын бюджеттік бағдарламалары бойынша бюджет қаражаты көлемінің көрсеткіші (i);
бағаланатын мемлекеттік органдардың арасында бағаланатын бюджеттік бағдарламалар бойынша бюджет қаражаты көлемі көрсеткішінің ең аз мәні;
бағаланатын мемлекеттік органдардың арасында бағаланатын бюджеттік бағдарламалар бойынша бюджет қаражаты көлемі көрсеткішінің ең көп мәні.
54-13. Салыстырмалы түрге келтірілген, бағаланатын мемлекеттік органның тиісті қаржы жылына арналған бағаланатын бюджеттік бағдарламалар санының көрсеткішін есептеу мына формула бойынша есептеледі:
мұнда,
бағаланатын мемлекеттік органның тиісті қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарламалар санының көрсеткіші (i);
бағаланатын мемлекеттік органның тиісті қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарламалар саны көрсеткішінің ең аз мәні;
бағаланатын мемлекеттік органдардың арасында тиісті қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарламалар саны көрсеткішінің ең көп мәні.";

раздел 17 исключить;
дополнить разделами 18, 19 и 20 следующего содержания:
"18. Порядок проведения оценки реорганизованных и
упраздненных государственных органов
64. В случае реорганизации или упразднении оцениваемого государственного органа в первом полугодии оцениваемого года оценка данного органа осуществляется в рамках оценки государственного органа – правоприемника и учитывается при расчете итогового балла оценки государственного органа – правоприемника.
65. В случае реорганизации или упразднении оцениваемого государственного органа во втором полугодии оцениваемого года оценка данного органа не осуществляется.
66. Анализ деятельности государственного органа, реорганизованного или упраздненного во втором полугодии оцениваемого года, учитывается в рамках оценки государственного органа – правоприемника, используется в качестве рекомендаций и не включается в итоговый балл государственного органа – правоприемника.
19. Процедура обжалования результатов оценки
67. Со дня получения результатов оценки оцениваемый государственный орган в случае несогласия с результатами оценки вправе в течение пяти рабочих дней направить возражения в подтверждающими документами в уполномоченный на оценку государственный орган.
68. В случае отсутствия возражений к результатам оценки оцениваемый государственный орган обязан в течение пяти рабочих дней представить в уполномоченный на оценку государственный орган соответствующее уведомление. По истечении установленного срока возражения оцениваемых государственных органов не принимаются.
69. Для проведения процедуры обжалования в уполномоченном на оценку государственном органе формируется Специальная комиссия, в состав которой не могут входить сотрудники, участвовавшие в оценке государственных органов, представивших возражения. Количество и состав Специальной комиссии определяются уполномоченным на оценку государственным органом самостоятельно, но не менее пяти человек.
70. В течение пяти рабочих дней со дня получения возражений от оцениваемых государственных органов с подтверждающими документами, уполномоченным на оценку государственным органом формируются и вносятся на рассмотрение Специальной комиссии Таблицы разногласий по результатам оценки эффективности деятельности по управлению бюджетными средствами, по форме согласно приложению 8 к Методике (далее-Таблица разногласий).
71. Специальная комиссия проводит заседания по рассмотрению возражений и определению объективности результатов оценки, на которые приглашаются представители оцениваемых государственных органов, подавших возражения, а также представители заинтересованных отраслевых центральных государственных органов.

17-бөлім алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 18, 19 және 20-бөлімдермен толықтырылсын:
"18. Қайта ұйымдастырылған және таратылған мемлекеттік органдарды бағалау жүргізу тәртібі
64. Бағаланатын мемлекеттік орган қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайда бағаланатын жылдың бірінші жартыжылдығында осы органды бағалау мемлекеттік органды - құқық мирасқорын бағалау шеңберінде жүзеге асырылады және мемлекеттік орган – құқық мирасқорын бағалаудың қорытынды баллын есептеу кезінде ескеріледі.
65. Бағаланатын мемлекеттік орган бағаланатын жылдың екінші жартыжылдығында қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайда осы органды бағалау жүзеге асырылмайды.
66. Бағаланатын жылдың екінші жартыжылдығында қайта ұйымдастырылған немесе таратылған мемлекеттік органның қызметін талдау мемлекеттік органды - құқық мирасқорын бағалау шеңберінде ескеріледі, ұсынымдар ретінде пайдаланылады және мемлекеттік органның - құқық мирасқорының қорытынды балына енгізілмейді.
19. Бағалау нәтижелерін қайта шағымдану рәсімі
67. Бағалау нәтижелерін алған күннен бастап бағаланатын орган бағалау нәтижелерімен келіспеген жағдайда, бес жұмыс күні ішінде бағалауға уәкілетті мемлекеттік органға растайтын құжаттармен наразылық жіберуге құқылы.
68. Бағалау нәтижелеріне наразылық болмаған жағдайда бағаланатын мемлекеттік орган бес жұмыс күні ішінде бағалауға уәкілетті мемлекеттік органға тиісті хабарлама ұсынуға міндетті. Белгіленген мерзім өткеннен кейін бағаланатын мемлекеттік органдардың наразылықтары қабылданбайды.
69. Қайта шағымдану рәсімін жүргізу үшін ішінде бағалауға уәкілетті мемлекеттік органда Арнайы комиссия құрылады, оның құрамына наразылықтарын ұсынған мемлекеттік органдарды бағалауға қатысқан қызметкерлер кіруі мүмкін. Арнайы комиссияның саны мен құрамын ішінде бағалауға уәкілетті мемлекеттік орган дербес айқындайды, бірақ бес адамнан кем болмауы тиіс.
70. Бағаланатын мемлекеттік органдардан растайтын құжаттары бар наразылықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бағалауға уәкілетті мемлекеттік орган Әдістеменің 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Бюджет қаражатын басқару қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері бойынша келіспеушілік кестесін (бұдан әрі - Келіспеушілік кестесі) қалыптастырады және Арнайы комиссияның қарауына енгізеді.
71. Арнайы комиссия наразылықтарды қарау және бағалау нәтижелерінің объективтілігін айқындау бойынша отырыстар өткізеді, оған наразылық берген бағаланатын мемлекеттік органдардың өкілдері, сондай-ақ мүдделі салалық орталық мемлекеттік органдардың өкілдері шақырылады.

72. По результатам заседаний Специальной комиссии и принятия коллегиального решения об итогах рассмотрения возражений Таблица разногласий дорабатывается и подписывается председателем Специальной комиссии и представителем оцениваемого государственного органа.
73. В течении пятнадцати календарных дней со дня получения возражений от оцениваемых государственных органов с подтверждающими документами, по результатам перепроверки Специальной комиссии уполномоченный на оценку государственных орган направляет в рабочий орган Экспертной комиссии и оцениваемые государственные органы обоснованные заключения о принятии либо непринятии возражений. В случае принятия возражений одновременно направляются скорректированные заключения о результатах оценки эффективности деятельности государственного органа по управлению бюджетными средствами.
20. Представление государственными органами
неполной и некачественной информации
74. Оцениваемый государственный орган представляет уполномоченному на оценку государственному органу полную и достоверную отчетную информацию согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 к Методике в сроки, установленные Графиком проведения оценки.
75. В случае представления несвоевременной, неполной или недостоверной отчетной информации, из итоговой оценки государственного органа по данному направлению вычитаются штрафные баллы.
76. Несвоевременной признается отчетная информация, представленная уполномоченному на оценку государственному органу позже срока, предусмотренного Графиком проведения оценки.
За представление государственным органом несвоевременной отчетной информации предусматривается вычитание 1 штрафного балла.
77. Неполной признается отчетная информация, в которой отсутствуют элементы (приложения, разделы, главы, таблицы, значения показателей и т.п.), предусмотренные установленными требованиями к структуре отчетной информации, согласно приложениям к Методике.
За представление государственным органом неполной отчетной информации предусматривается вычитание 1 штрафного балла.
78. Недостоверной признается отчетная информация, в ходе перепроверки которой выявлены не соответствующие действительности факты.
За представление государственным органом недостоверной отчетной информации предусматривается вычитание 1 штрафного балла.
79. Факты несвоевременной, неполной, недостоверной информации фиксируются в акте сверки по итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов, по форме согласно приложению 9 к Методике.
80. Информация по выявленным фактам отражается в разделе "Выводы и рекомендации" Заключения о результатах оценки эффективности деятельности государственного органа.";

72. Арнайы комиссия отырыстарының және наразылықтарды қарау қорытындысы туралы алқа шешімінің қабылдануы нәтижелері бойынша Келіспеушілік кестесі пысықталады және Арнайы комиссияның төрағасы және бағаланатын мемлекеттік органның өкілі қол қояды.
73. Бағаланатын мемлекеттік органдардан растайтын құжаттары бар наразылықты алған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде Арнайы комиссияның қайта тексеруінің нәтижелері бойынша бағалауға уәкілетті мемлекеттік орган Сарапшылық комиссиясының жұмыс органына және бағаланатын мемлекеттік органдарға наразылықты қабылдайтыны не қабылдамайтыны туралы негізделген қорытындыны жібереді. Наразылықтар қабылданған жағдайда сонымен бірге бюджет қаражатын басқару жөніндегі мемлекеттік органның қызметінің тиімділігін бағалаудың нәтижелері туралы түзетілген қорытынды жіберіледі.
20. Мемлекеттік органдардың толық емес және сапасыз ақпарат ұсынуы
74. Бағаланатын мемлекеттік орган бағалауға уәкілетті мемлекеттік органға Әдістеменің 1, 2, 3, 4, 5-қосымшаларға сәйкес толық және дәйекті ақпаратты Бағалау жүргізу кестесінде белгіленген мерзімде ұсынады.
75. Уақтылы емес, толық емес және дәйексіз есептік ақпарат ұсынылған жағдайда мемлекеттік органның қорытынды бағасынан осы бағыт бойынша айыппұл баллдары шегеріледі.
76. Бағалауға уәкілетті мемлекеттік органға Бағалау жүргізу кестесінде көзделген мерзімнен кеш ұсынылған есептік ақпарат уақтылы емес деп танылады.
Мемлекеттік органның уақытылы емес есепті ақпарат ұсынғаны үшін 1 айыппұл баллы көзделген.
77. Есепті ақпараттың құрылымына белгіленген талаптарда көзделген элементтері (қосымшалар, бөлімдер, тараулар, кестелер, көрсеткіштердің мәндері және т.б.) жоқ есепті ақпарат Әдістемеге қосымшаларға сәйкес толық емес деп танылады.
Мемлекеттік органның толық емес есепті ақпарат ұсынғаны үшін 1 айыппұл балын шегеру көзделген.
78. Қайта тексеру барысында дұрысқа сәйкес келмейтін фактілер анықталған есепті ақпарат дәйексіз деп танылады.
Мемлекеттік органның дәйексіз есепті ақпарат ұсынғаны үшін 1 айыппұл баллы көзделген.
79. Уақтылы емес, толық емес, дұрысқа сәйкес келмейтін ақпараттардың фактілері бағаланатын мемлекеттік органдардың есепті ақпаратында қамтылған деректерді қайта тексеру қорытындысы бойынша жасалатын Әдістеменің 9-қосымшасына сәйкес нысан бойынша салыстыру актісінде тіркелуі тиіс.
80. Анықталған фактілер бойынша ақпарат Мемлекеттік органның қызметінің тиімділігін бағалаудың нәтижелері туралы қорытындының "Қорытындылар мен ұсынымдар" бөлімінде көрсетіледі.";

приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
в приложении 6:
критерии 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"
3.
Принятые (реализованные)
меры по исполнению
внесенных представлений и
постановлений органов
государственного
финансового контроля
4.
Деятельность службы
внутреннего контроля
государственного органа
";
по критерию 6 "Организационные меры по исполнению бюджета":
строку "Своевременное принятие нормативных и/или правовых актов, входящих в компетенцию государственного органа необходимых для реализации бюджетной программы" исключить;
в разделе "Анализ эффективности деятельности центрального государственного/местного исполнительного органа по критериям оценки" строки 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. "По критерию "Принятые (реализованные) меры по исполнению внесенных представлений и постановлений органов государственного финансового контроля";
4. "По критерию "Деятельность службы внутреннего контроля государственного органа";
приложение 7 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 8 и 9 согласно приложениям 3 и 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бюджетных процедур (Калиева А.Н.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан и подлежит официальному опубликованию.
И.о. Министра финансов
Республики Казахстан
Б. Шолпанкулов
Приложение 1 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 29 декабря 2012 года № 581
Приложение 1
к Методике оценки эффективности
управления бюджетными средствами
Форма
Отчет по оценке эффективности управления бюджетными средствами
государственного органа ________________________________________________________
(наименование государственного органа)
№ п/п
Критерии оценки
Фактическое исполнение
1
2
3
1.
Критерий "Освоение выделенных средств на соответствующий
финансовый год"
2.
Критерий "Отсутствие нарушений бюджетного и иного
законодательства по итогам проверок органов государственного
финансового контроля"
Отсутствие нарушений
Не проведение органами
государственного финансового
контроля проверок за отчетный период
Наличие нарушений от общего объема
бюджетных средств, охваченных
контролем
3.
Критерий "Принятые (реализованные) меры по исполнению внесенных
представлений и постановлений органов государственного
финансового контроля"
Объем подлежащих к возмещению в
бюджет сумм нарушений, согласно
внесенных представлений и
постановлений органов
государственного финансового
контроля
Объем возмещенных в бюджет в
установленный срок сумм нарушений к
общему объему сумм нарушений,
подлежащих возмещению в доход
бюджета, согласно внесенных
представлений и постановлений
органов государственного финансового
контроля;
Объем подлежащих к восстановлению
сумм нарушений, согласно внесенных
представлений и постановлений
органов государственного финансового
контроля путем выполнения работ,
оказания услуг, поставки товаров
и/или отражения по учету
Объем восстановленных в
установленный срок сумм нарушений к
общему объему сумм нарушений,
подлежащих восстановлению, согласно
внесенных представлений и
постановлений органов
государственного финансового
контроля путем выполнения работ,
оказания услуг, поставки товаров
и/или отражения по учету
Количество исполненных полностью и в
установленный срок представлений и
постановлений органов
государственного финансового
контроля к общему количеству
внесенных представлений и
постановлений органов
государственного финансового
контроля за отчетный период, за
исключением объема возмещенных и
восстановленных сумм
4.
Критерий "Деятельность службы внутреннего контроля
государственного органа"
Охват функций службы внутреннего
контроля планом контрольных
мероприятий
Применение системы управления
рисками в деятельности службы
внутреннего контроля
Исполнение представлений по
результатам проверок службы
внутреннего контроля
Доля бюджетных средств, охваченных
контролем службы внутреннего
контроля от общего объема бюджетных
средств государственного органа
Доля не соответствующих стандартам
государственного финансового
контроля заключений службы
внутреннего контроля
5.
Критерий "Объем перераспределенных средств администратора
бюджетных программ к утвержденному объему расходов"
Доля перераспределенных средств
администратора бюджетных программ к
утвержденному объему расходов
6.
Критерий "Организационные меры по исполнению бюджета"
Доля количества исполненных пунктов
плана государственных закупок к
общему количеству пунктов плана
государственных закупок
Доля объема бюджетных средств
исполненных пунктов плана
государственных закупок к общему
объему годового плана
государственных закупок
своевременно
с нарушением срока
Отсутствие или наличие фактов
увеличения сметной стоимости
бюджетного инвестиционного проекта
отсутствие
Процент увеличения сметной стоимости
бюджетных инвестиционных проектов
Отсутствие у администратора
бюджетных программ бюджетных
инвестиционных проектов
Сдача (внедрение) объектов в
установленные сроки
своевременно
Не предусмотрена сдача (внедрение)
объекта
Доля объектов сданных (внедренных) с
нарушением срока к общему количеству
объектов, планируемых к сдаче в
эксплуатацию в отчетном периоде
7.
Критерий "Достижение прямых результатов бюджетной программы"
Выполнение количественных
показателей, путем сравнения
достигнутых фактических показателей
с плановыми
8.
Критерий "Динамика прямого результата бюджетных программ"
Достижение максимальных баллов
(100%)
В сторону роста показателей
В сторону уменьшения показателей или
получения одинаковых баллов
9.
Критерий "Качество планирования показателей результативности
бюджетных программ"
Наличие в бюджетной программе
показателей результативности,
являющихся количественно измеримыми
и подлежащими к оценке
Отсутствие одного из показателей
результативности в бюджетной
программе либо наличие мероприятий
вместо количественных характеристик,
не позволяющих оценить достижение
прямого результата, или дублирование
прямых результатов с конечными
результатами
10.
Критерий "Эффективность исполнения бюджетной программы"
Отношение полученного прямого
результата бюджетной программы к
освоению выделенных средств на
соответствующий финансовый год
11.
Критерий "Отсутствие дебиторской задолженности"
Отсутствие
Наличие дебиторской задолженности
Наличие дебиторской задолженности по
долгосрочным международным
программам
Изменения в течение года дебиторской
задолженности:
в сторону уменьшения
в сторону увеличения
12.
Критерий "Отсутствие кредиторской задолженности"
Отсутствие
Наличие кредиторской задолженности
Наличие кредиторской задолженности
по долгосрочным международным
программам
Изменения в течение года
кредиторской задолженности:
в сторону уменьшения
в сторону увеличения
Руководитель центрального
государственного органа/аким
области, города
республиканского значения,
столицы
____________ _____________________
(подпись) (расшифровка)
Приложение 2 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 29 декабря 2012 года № 581
Приложение 7
к Методике оценки эффективности
управления бюджетными средствами
Баллы критериев и показателей
п\п
Наименование критерия/показателя
балл
1
Освоение выделенных средств на соответствующий финансовый год
- 12 баллов

1-қосымшасы осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
6-қосымшада:
3 және 4-критерийлер мынадай редакцияда жазылсын:
"
3.
Енгізілген мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының ұсынымдары мен қаулыларын орындау бойынша қабылданған (іске асырылған) шаралар
4.
Мемлекеттік органның ішкі бақылау қызметінің қызметі
";
6 "Бюджетті атқару жөніндегі ұйымдастыру шаралары" критерийі бойынша:
"Бюджеттік бағдарламаларды іске асыру үшін қажет мемлекеттік органдардың құзыретіне кіретін нормативтік және/немесе құқықтық актілерді уақытылы қабылдау" деген жол алынып тасталсын;
"Орталық мемлекеттік органның/жергілікті атқарушы органның қызметінің тиімділігін бағалау критерийлері бойынша талдау" бөлімінде 3 және 4-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. "Енгізілген мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының ұсынымдары мен қаулыларын орындау бойынша қабылданған (іске асырылған) шаралар" деген критерий бойынша";
4. "Мемлекеттік органның ішкі бақылау қызметінің қызметі" деген критерий бойынша";
7-қосымшасы осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 3 және 4-қосымшаларға сәйкес 8 және 9-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Бюджеттiк рәсiмдер әдiснамасы департаментi (А.Н. Қалиева) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрық оның Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің м.а.
Б. Шолпанқұлов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2012 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 581 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік органның бюджет
қаражатын басқарудың
тиімділігін бағалау әдістемесіне
1-қосымша
Мемлекеттік органның бюджет қаражатын басқару тиімділігін
бағалау жөніндегі есептілік _________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
р/с
Бағалау критерийлері
Нақты орындалуы
1
2
3
1.
"Тиісті қаржы жылына бөлінген қаражатты игеру" критерийі
2.
"Мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының тексеру қорытындылары бойынша бюджеттік және өзге заңнаманы бұзушылықтардың болмауы" критерийі
Бұзушылықтардың болмауы
Есепті кезеңде қаржылық бақылау органдарының тексерулер жүргізбеуі
Бақылаумен қамтылған бюджет қаражатының жалпы көлемінен бұзушылықтардың болуы
3.
"Мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары енгiзген ұсынымдар мен қаулыларды орындау бойынша қабылданған (iске асырылған) шаралар" критерийi
Мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының ұсынымдары мен қаулыларына сәйкес бюджетке қайтарылуға жататын бұзушылықтар сомасының көлемi;
Мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының енгізген ұсынымдары мен қаулыларына сәйкес бюджетке қайтарылуға жататын бұзушылықтар сомасының жалпы көлеміне белгiленген мерзiмде бюджетке қайтарылған бұзушылықтар сомасының көлемi;
Мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары бақылау нәтижелерi бойынша енгізген ұсынымдары мен қаулыларына сәйкес жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар жеткiзу және/немесе есепке алуда көрсету жолымен қалпына келтiруге жататын бұзушылықтар сомасы;
мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары бақылау нәтижелерi бойынша енгiзген ұсынымдары мен қаулыларына сәйкес жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар жеткiзу және/немесе есепке алуда көрсету жолымен бюджетке қалпына келтiруге жататын бұзушылықтар сомасына қарағандағы белгiленген мерзiмде қалпына келтiрiлген бұзушылықтар сомасының көлемi;
қайтарылған және қалпына келтiрiлген сомалардың көлемiн қоспағанда, есептi кезеңдегi мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары енгiзген ұсынымдары мен қаулыларының жалпы санына қарағанда толық және белгiленген мерзiмде орындалған мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының ұсынымдары мен қаулыларының саны көрсетiледi
4.
"Мемлекеттiк органның iшкi бақылау қызметiнiң жұмысы" критерийi
Ішкi бақылау қызметтерiнің функцияларын бақылау іс-шаралар жоспарымен қамту
Ішкi бақылау қызметтерiнің жұмысында басқару тәуекелдері жүйесін қолдану
Мемлекеттiк органның бюджет қаражатының жалпы көлемiнен ІБҚ бақылауымен қамтылған бюджет қаражатының үлесі
Ішкi бақылау қызметін тексеру нәтижелері бойынша ұсынымдарды орындау
Ішкi бақылау қызметінің мемлекеттiк қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес келмейтін қорытындылары көрсетіледі
5.
"Шығыстардың бекітілген көлеміне бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қайта бөлінген қаражатының көлемі" критерийі
Шығыстардың бекітілген көлеміне бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қайта бөлінген қаражатының үлесі
6.
"Бюджетті атқару жөніндегі ұйымдастыру шаралары" критерийі
Мемлекеттік сатып алу жылдық жоспары тармақтарының жалпы санына қарағанда мемлекеттік сатып алу жоспарының орындалған тармақтарының санының үлесі
Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарының жалпы көлеміне қарағанда мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарының орындалған тармақтарының бюджеттік қаражаты көлемінің үлесі
Уақтылы
Мерзімін бұза отырып
Бюджеттік инвестициялық жобаның сметалық құнын ұлғайту фактілерінің болмауы
Болмауы
Бюджеттік инвестициялық жобалардың құжаттамасының сметалық құнын ұлғайту
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінде бюджеттік инвестициялар жобасының болмауы
Объектілерді белгіленген мерзімде беру (іске қосу)
Уақтылы
Объектіні тапсырылуы (енгізілуі) көзделмеген
Есептілік кезеңінде пайдалануға тапсырылуы жоспарланып отырған объектілердің жалпы санына қарағанда уақтылы пайдалануға енгізілмеген объектілердің үлесі
7.
"Бюджеттік бағдарламаның тікелей нәтижелеріне қол жеткізу" критерийі
Қол жеткізілген көрсеткіштердің жоспардағымен салыстыру жолымен сандық көрсеткіштерді орындау
8.
"Бюджеттік бағдарламаның тікелей нәтижелерінің серпіні" критерийі
Ең көп баллға қол жеткізу (100%)
Көрсеткіштердің өсу жағына
Көрсеткіштердің азаю жағына немесе бірдей баллдар алу
9.
"Бюджеттік бағдарламалардың нәтижелігінің көрсеткіштерін жоспарлау сапасы" критерийі
Бюджеттік бағдарламада саны жағынан өлшенетін және бағалауға жататын болып табылатын тиімділік көрсеткіштерінің болуы
Бюджеттік бағдарламада тиімділік көрсеткіштерінің бірінің болмауы не тікелей нәтижеге қол жеткізуді бағалауға мүмкіндік бермейтін немесе түпкі нәтижелері бар тікелей нәтижелерді қайталайтын сандық сипатының орнына іс-шаралардың болуы
10.
"Бюджеттік бағдарламаларды орындаудың тиімділігі" критерийі
Бағалау бюджеттік бағдарламаның тікелей нәтижеге қол жеткізу пайызын тиісті қаржылық жылға бөлінген қаражатты іс жүзінде игерілуінің пайызына бөлу
11.
"Дебиторлық берешектің болмауы" критерийі
Болмауы
Дебиторлық берешектің болуы
Ұзақ мерзімді халықаралық бағдарламалар бойынша дебиторлық берешектің болуы
Дебиторлық берешектің өзгеруі:
азаю жағына қарай
ұлғаю жағына қарай
12.
"Кредиторлық берешектің болмауы" критерийі
Болмауы
Кредиторлық берешектің болуы
Ұзақ мерзімді халықаралық бағдарламалар бойынша кредиторлық берешектің болуы
Кредиторлық берешектің жыл ішіндегі өзгеруі:
азаю жағына қарай
ұлғаю жағына қарай
Орталық мемлекеттік органның
басшысы/облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың _________ _________________
әкімі (қолы) (таратып жазу)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2012 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 581 бұйрығына
2-қосымша
Мемлекеттік органның бюджет
қаражатын басқарудың тиімділігін
бағалау әдістемесіне
7-қосымша
Критерийлер мен көрсеткіштердің баллдары
р/с
Критерийдің/көрсеткіштің атауы
балл
1
Тиісті қаржы жылына бөлінген қаражатты игеру – 12 балл

91,3 – 92,3 %
2
91,2 % и менее
0
11
Отсутствие дебиторской задолженности - 3 балла
Отсутствие
3
Наличие дебиторской задолженности
0
Наличие дебиторской задолженности по долгосрочным
международным программам
1
Изменения дебиторской задолженности:
в сторону уменьшения
2
в сторону увеличения
0
12
Отсутствие кредиторской задолженности -3 балла
Отсутствие
3
Наличие кредиторской задолженности
0
Наличие кредиторской задолженности по долгосрочным
международным программам
1
Изменения кредиторской задолженности:
в сторону уменьшения
2
в сторону увеличения
0
Приложение 3 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 29 декабря 2012 года № 581
Приложение 8
к Методике оценки эффективности
управления бюджетными средствами
Форма
Таблица разногласий по результатам оценки эффективности
деятельности по управлению бюджетными средствами ______________________________________________________________
(оцениваемый государственный орган)
п/п
Заключение
уполномоченного
органа по исполнению
бюджета
Возражение
оцениваемого
государственного
органа
Решение по
итогам
обжалования
принимается/
не
принимается)
Причина
непринятия
возражения
1
2
3
4
5
1
2
Общий балл с учетом обжалования составил _______________
Председатель комиссии, должность подпись расшифровка подписи
С итогами обжалования ознакомлен:
Представитель государственного
органа, должность подпись расшифровка подписи
Приложение 4 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 29 декабря 2012 года № 581
Приложение 9
к Методике оценки эффективности
управления бюджетными средствами
Форма
АКТ СВЕРКИ
по итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации
_____________________________________________________________________
(наименование центрального государственного органа/местного исполнительного органа)
____________________
(отчетный период)
Наименование
Вычитаемые
баллы
1
Несвоевременное представление отчетной информации
2
Представление неполной информации
3
Представление недостоверной информации
ВСЕГО:
1. Согласно Графику оценки срок представления государственным органом отчетной информации: "____" ____________ 20 ___ года.
Фактическая дата представления отчетной информации: "____" ____________ 20 ___ года.
Вычет составляет: ______ балла.
2. Представлена неполная информация, в том числе отсутствуют следующие элементы (приложения, разделы, таблицы, значения показателей и др.), предусмотренные установленными требованиями к структуре отчетной информации:
1)___________________________________________________________
2)___________________________________________________________
…
Вычет составляет: ______ балла.
3. Представлена недостоверная информация. В ходе перепроверки выявлены следующие несоответствия действительности фактов:

91,3 – 92,3%
2
91,2% және одан кем
0
11
Дебиторлық берешектің болмауы – 3 балл
Болмауы
3
Дебиторлық берешектің болуы
0
Ұзақ мерзімді халықаралық бағдарламалар бойынша дебиторлық берешектің болуы
1
Дебиторлық берешектің өзгерістері:
азаю жағына қарай
2
ұлғаю жағына қарай
0
12
Кредиторлық берешектің болмауы – 3 балл
Болмауы
3
Кредиторлық берешектің болуы
0
Ұзақ мерзімді халықаралық бағдарламалар бойынша кредиторлық берешектің болуы
1
Кредиторлық берешектің өзгерістері:
азаю жағына қарай
2
ұлғаю жағына қарай
0
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2012 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 581 бұйрығына
3-қосымша
Мемлекеттік органның бюджет
қаражатын басқарудың тиімділігін
бағалау әдістемесіне
8-қосымша
Нысан
Бюджет қаражатын басқару жөніндегі қызмет тиімділігін бағалау
нәтижелері бойынша келіспеушіліктер кестесі
_______________________________________________________
(бағаланатын мемлекеттік орган)
р/с №
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның қорытындысы
Бағаланатын мемлекеттік органның қарсылығы
Шағымдану қорытындысы бойынша шешім қабылданады/қабылданбайды
Қарсылықтың қабылданбау себебі
1
2
3
4
5
1
2
Шағымдануды ескере отырып жалпы балл_______________ құрады
Комиссия төрағасы, лауазымы ________ ___________________
қолы қолды таратып жазу
Шағымдану қорытындысымен таныстым:
Мемлекеттік органның өкілі, лауазымы ________ ___________________
қолы қолды таратып жазу
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2012 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 581 бұйрығына
4-қосымша
Бюджет қаражатын басқарудың
тиімділігін бағалау әдістемесіне
9-қосымша
Нысан
Есепті ақпаратта қамтылған деректерді қайта тексеру
қорытындысы бойынша
САЛЫСТЫРУ АКТІСІ ____________________________________________________________________
(орталық мемлекеттік органның/жергілікті атқарушы органның атауы)
____________________
(есепті кезең)
Атауы
Шегерілетін баллдар
1
Есепті ақпаратты уақтылы ұсынбау
2
Толық емес ақпаратты ұсыну
3
Дәйексіз ақпаратты ұсыну
БАРЛЫҒЫ:
1. Бағалау кестесіне сәйкес мемлекеттік органның есепті ақпаратты
жіберу мерзімі: 20___ жылғы "____" ____________.
Есепті ақпаратты ұсынудың нақты күні: 20__ жылғы "___" ___________
Шегерім: ______ баллды құрайды.
2. Толық емес ақпарат ұсынылды, оның ішінде есепті ақпараттың
құрылымында белгіленген талаптарда көзделген мынадай элементтер
(қосымшалар, бөлімдер, кестелері, көрсеткіштердің мәндері және т.б.) жоқ:
1)________________________________________________________________
2)________________________________________________________________
…
Шегерім: ______ баллды құрайды.
3. Дәйексіз ақпарат ұсынылды. Қайта тексеру барысында мынадай дұрысқа
сәйкес келмейтін фактілер анықталды:

1)___________________________________________________________
2)___________________________________________________________
…
Вычет составляет: ______ балла.
ИТОГОВЫЙ ВЫЧЕТ: ______ балла.
Представитель
уполномоченного
органа, должность _________ _________ ____________________
(дата) (подпись) (расшифровка подписи)
Представитель
оцениваемого
государственного
органа, должность _________ _________ ____________________
(дата) (подпись) (расшифровка подписи)

1)__________________________________________________________________
2)__________________________________________________________________
…
Шегерім: ______ баллды құрайды.
ЖИЫНТЫҚ ШЕГЕРІМ: ______ балл.
Уәкілетті органның өкілі,
лауазымы _____ _____ _________________
(күні) (қолы) (қолды таратып жазу)
Бағаланатын мемлекеттік
органның өкілі, лауазымы ______ _______ ___________________
(күні) (қолы) (қолды таратып жазу)