О внесении изменений и дополнения в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 24 августа 2011 года № 523 "Об утверждении Правил допуска автомобильных перевозчиков к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов"
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 22 декабря 2012 года № 904. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 января 2013 года № 8301
В целях обеспечения дальнейшего совершенствования организации международных перевозок грузов автомобильным транспортом, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 24 августа 2011 года № 523 «Об утверждении Правил допуска автомобильных перевозчиков к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7204, опубликованный в газете «Юридическая газета» от 12 октября 2011 года № 148 (2138) следующие изменения и дополнение:
в Правилах допуска автомобильных перевозчиков к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов, утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
«3.1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) удостоверение допуска к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов – документ, дающий право автомобильным перевозчикам Республики Казахстан осуществлять международные автомобильные перевозки грузов (далее - Допуск);
2) карточки допуска на автотранспортное средство – документ, разрешающий использование автотранспортного средства в международных автомобильных перевозках грузов (далее – карточки допуска).».
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Допуск и карточка допуска выдаются территориальными органами Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан через Республиканское государственное предприятие «Центры обслуживания населения» Комитета по контролю автоматизации государственных услуг и координации деятельности Центров обслуживания населения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - ЦОН) по формам согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам.
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Для получения Допуска и (или) карточки допуска на автотранспортное средство отечественные перевозчики предоставляют в ЦОН по месту регистрации индивидуального предпринимателя или юридического лица следующие документы:
1) заявление на получение Допуска и (или) карточки допуска по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;

"Халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыруға рұқсат беру куәлігін және рұқсат карточкасын беру туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 24 тамыздағы № 523 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2012 жылғы 22 желтоқсандағы № 904 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 25 қаңтарда № 8301 тіркелді
Автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалдарын ұйымдастыруды одан әрі жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. «Халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыруға рұқсат беру куәлігін және рұқсат карточкасын беру туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 24 тамыздағы № 523 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7204 тіркелген, «Заң газетінің» 2011 жылғы 12 қазандағы № 148 (2138) жарияланған) өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауды жүзеге асыруға автомобильмен тасымалдаушыға рұқсат беру қағидасында:
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3.1. Осы Қағидада мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыруға рұқсат беру куәлігін – Қазақстан Республикасының автомобильдік тасымалдаушыларына халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыруға рұқсат беретін құжат (бұдан әрі - Рұқсат);
2) автокөлік құралына рұқсат карточкасы – автокөлік құралын халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыруда пайдалануға рұқсат беретін құжат (бұдан әрі – рұқсат карточкасы).».
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Рұқсат және рұқсат карточкасы Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыруды бақылау және халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметін үйлестіру комитетінің «Халыққа қызмет көрсету орталығы» республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – ХКО) арқылы Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Көліктік бақылау комитетінің аумақтық органдары осы) Қағидаға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша береді.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Автокөлік құралына Рұқсат және (немесе) рұқсат карточкасын алу үшін отандық тасымалдаушылар дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның тіркелген жері бойынша ХҚО мынадай құжаттарды:
1) осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Рұқсат және (немесе) рұқсат карточкасын алу үшін өтінішті;

2) копии договоров аренды автотранспортных средств (при наличии);
3) копии сертификатов о проверке тахографа (контрольное устройство регистрации режима труда и отдыха водителей).
Территориальными органами заявление на получение Допуска и (или) карточки допуска рассматривается в течение трех рабочих дней.»;
пункт 7 исключить;
пункт 8 исключить;
пункт 9 изложить в следующей редакции:
«9. Территориальные органы отказывают в выдаче Допуска и (или) карточки допуска в случаях:
1) представления неполного пакета документов, указанных в пункте 5 настоящих Правил;
2) обнаружения действующих карточек допуска на одно и тоже автотранспортное средство.
При этом отечественному перевозчику направляется мотивированный ответ в письменном виде с указанием причин отказа в течение трех рабочих дней со дня подачи заявления.»;
пункт 10 изложить в следующей редакции:
«10. При увеличении парка автотранспортных средств отечественный перевозчик предоставляет документы, предусмотренные в пункте 5 настоящих Правил.»;
пункт 11 изложить в следующей редакции:
«11. Заявление на получение нового Допуска и (или) карточки допуска в случаях, предусмотренных пунктом 14 рассматривается территориальным органом в течение трех рабочих дней со дня подачи заявления.».
пункт 14 изложить в следующей редакции:
«14. Отечественному перевозчику выдается новый Допуск и (или) карточки допуска в случаях:
1) изменения фамилии, имени, отчества, наименования, местонахождения индивидуального предпринимателя;
2) изменения наименования, местонахождения и реорганизации юридического лица;
3) утери, повреждения (порчи) Допуска и (или) карточки допуска;
4) замены государственного регистрационного номерного знака автотранспортного средства;
5) приобретения или аренды автотранспортного средства.»;
пункт 15 изложить в следующей редакции:
«15. Для получения нового Допуска и (или) карточки допуска в случаях, предусмотренных подпунктами 1), 2), 4) и 5) пункта 14 настоящих Правил отечественный перевозчик представляет в ЦОН по месту регистрации индивидуального предпринимателя и юридического лица заявление по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.»;
пункт 16 изложить в следующей редакции:
«16. Для получения нового Допуска и (или) карточки допуска в случаях, предусмотренных подпунктом 3) пункта 14 настоящих Правил отечественный перевозчик подает заявление в ЦОН по месту регистрации индивидуального предпринимателя и юридического лица по форме согласно  приложению 4 к настоящим Правилам и представляет:
1) в случае утери - документ, подтверждающий размещение объявления в средствах массовой информации об утере и недействительности Допуска и (или) карточки допуска;

2) автокөлік құралдарын жалға алу шарттарының көшірмесін (болған кезде);
3) тахографты тексеру туралы сертификаттардың көшірмесін (жүргізушілердің еңбек және тынығу режимін тіркеудің бақылау құрылғысы) ұсынады.
Аумақтық органдар Рұқсат және (немесе) рұқсат карточкасын алу үшін өтінішті үш жұмыс күні ішінде қарайды.»;
7-тармақ алынып тасталсын;
8-тармақ алынып тасталсын;
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«9. Аумақтық органдар Рұқсат және (немесе) рұқсат карточкасын беруден мынадай:
1) осы Қағиданың 5-тармағында көрсетілген құжаттардың толық емес пакетін ұсынған;
2) сол бір автокөлік құралына қолданыстағы рұқсат карточкасы бары анықталған жағдайларда бас тартады.
Бұл ретте отандық тасымалдаушыға өтініш берілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде бас тарту себептерін көрсете отырып, жазбаша түрде дәлелді жауап жіберіледі.»;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Автокөлік құралдары паркі ұлғайтылған кезде отандық тасымалдаушы осы Қағиданың 5-тармағында көзделген құжаттарды ұсынады.»;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«11. 14-тармақта көзделген жағдайларда жаңа Рұқсат және (немесе) рұқсат карточкасын алуға арналған өтінішті аумақтық орган өтініш алынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қарайды.»;
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«14. Отандық тасымалдаушыға жаңа Рұқсат және (немесе) рұқсат карточкасын мынадай:
1) дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты, атауы, орналасқан жері өзгерген;
2) заңды тұлғаның атауы, орналасқан жері өзгерген және қайта ұйымдастырылған;
3) Рұқсат және (немесе) рұқсат карточкасы жоғалған, бүлініп қалған (зақымдалған);
4) автокөлік құралының мемлекеттік тіркеу нөмірінің белгісін ауыстырған;
5) автокөлік құралын сатып алған немесе жалға алған жағдайларда беріледі.»;
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«15. Осы Қағиданың 14-тармағының 1), 2), 4) және 5) тармақшаларында көзделген жағдайларда жаңа Рұқсат және (немесе) рұқсат карточкасын алу үшін отандық тасымалдаушы дара кәсіпкер мен заңды тұлғаның тіркелген жері бойынша ХҚО-на осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш ұсынады.»;
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«16. Осы Қағиданың 14-тармағының 3) тармақшаларында көзделген жағдайларда жаңа Рұқсат және (немесе) рұқсат карточкасын алу үшін отандық тасымалдаушы дара кәсіпкер мен заңды тұлғаның тіркелген жері бойынша ХҚО-на осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді және мыналарды ұсынады:
1) жоғалған жағдайда – бұқаралық ақпарат құралдарында Рұқсат және (немесе) рұқсат карточкасының жоғалғаны және жарамсыз деп тану туралы хабарландыру орналастырылғанын растайтын құжатты;

2) в случае повреждения (порчи) - испорченный или поврежденный Допуска и (или) карточку допуска.»;
пункты 17 и 18 исключить;
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 4 согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Абишев Б.Ш.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и размещение его на ИПГО.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Абсаттарова К.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра                                    Р. Скляр
Приложение 1
к приказу и.о. Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 22 декабря 2012 года № 904
Приложение 3
к Правилам допуска
автомобильных перевозчиков
к осуществлению международных
автомобильных перевозок грузов
форма
____________________________________________
(наименование органа транспортного контроля)
ЗАЯВЛЕНИЕ
на получение Удостоверения допуска и (или) карточки допуска
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) индивидуального предпринимателя
или наименование юридического лица)
Прошу выдать Удостоверение допуска и (или) карточки допуска к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов на следующие автотранспортные средства:
п/п
Марка
Автотранспортного средства
Государственный регистрационный номерной знак
Примечание
ИИН/БИН _____________________________________________________________
Свидетельство о государственной регистрации индивидуального
предпринимателя или юридического лица _______________________________
(№ и когда выдано)
Адрес _______________________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, № дома, телефон, факс)
Прилагаемые документы: ______________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________ _______________________
(подпись)       (Фамилия Имя Отчество)
Место печати:
«____» __________ 20 ___ года
Заявление принято к рассмотрению «____» __________ 20 ___ года
_____________________________________________________________________
(подпись, ф.и.о. ответственного лица государственного органа)
Приложение 2
к приказу и.о. Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 22 декабря 2012 года № 904
Приложение 4
к Правилам допуска
автомобильных перевозчиков
к осуществлению международных
автомобильных перевозок грузов
форма
___________________________________________
(наименование органа транспортного контроля)
ЗАЯВЛЕНИЕ
на получение нового Удостоверения допуска и (или) карточки допуска
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) индивидуального предпринимателя
или наименование юридического лица)
Прошу выдать новое Удостоверение допуска и (или) карточки допуска к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов на следующие автотранспортные средства в связи с:

2) бүлініп қалған(зақымдалған ) жағдайда – бүлініп қалған немесе зақымдалған Рұқсат және (немесе) рұқсат карточкасын.»;
17 және 18-тармақтар алынып тасталсын;
3-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 4-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Көліктік бақылау комитеті (Б.Ш. Әбішев) заңнамада белгіленген тәртіппен мыналарды:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) ол Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелгеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында, соның ішінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында жариялануын және оны МОИП орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация вице-министрі Қ.Б. Әбсаттаровқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін
атқарушы                                   Р. Скляр
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің міндетін атқарушының
2012 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 904 бұйрығына
1-қосымша
Халықаралық автомобильмен жүк
тасымалдауды жүзеге асыруға
автомобильмен тасымалдаушыға
рұқсат беру қағидасына
3-қосымша
нысан
________________
(көліктік бақылау органының атауы)
Рұқсат беру куәлігін және (немесе) рұқсат карточкасын алуға
ӨТІНІШ
---------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
(дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) немесе
заңды тұлғаның атауы)
Халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыруға рұқсат беру
куәлігін және рұқсат карточкасын мынадай автокөлік құралдарына беруді өтінемін:
р/с
Автокөлік құралының маркасы
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі
Ескертпе
ЖСН/БСН _____________________________________________________________________
Дара кәсіпкерді немесе заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәлік
____________________________________________________________
(№ және қашан берілген)
Мекенжайы____________________________________________________________
(индексі, қаласы, ауданы, облысы, көшесі, № үй, телефон, факс)
Қоса берілетін құжаттар:____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________         _______________________
(қолы)                (Тегі, Аты, Әкесінің аты)
Мөрдің орны:
20___ жылғы «____»__________
20___ жылғы «____» __________өтініш қарауға
қабылданды___________________________________________________________
(Мемлекеттік органның жауапты адамның Т.А.Ә., қолы)
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің міндетін атқарушының
2012 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 904 бұйрығына
2-қосымша
Халықаралық автомобильмен жүк
тасымалдауды жүзеге асыруға
автомобильмен тасымалдаушыға рұқсат
беру қағидасына
4-қосымша
нысан
________________
(көліктік бақылау органының атауы)
Рұқсат беру куәлігін және (немесе) рұқсат карточкасын алуға
ӨТІНІШ
---------------------------------------------------------------------
(дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) немесе
заңды тұлғаның атауы)
Мынадай автокөлік құралдарына:

1) изменением фамилии, имени, отчества, наименования, местонахождения индивидуального предпринимателя;
2) изменением наименования, местонахождения и реорганизацией юридического лица;
3) утерей, повреждением (порчей) Допуска и (или) карточки допуска.
4) заменой государственного регистрационного номерного знака автотранспортного средства;
5) приобретением или арендой автотранспортного средства.
(нужное подчеркнуть)
п/п
Марка
Автотранспортного средства
Государственный регистрационный номерной знак
Примечание
ИИН/БИН _____________________________________________________________
Свидетельство о государственной регистрации индивидуального
предпринимателя или юридического лица _______________________________
(№ и когда выдано)
Адрес _______________________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, № дома, телефон, факс)
Прилагаемые документы: ______________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________ _______________________
(подпись)        (Фамилия Имя Отчество)
Место печати:
«____» __________ 20 ___ года
Заявление принято к рассмотрению «____» __________ 20 ___ года
_____________________________________________________________________
(подпись, ф.и.о. ответственного лица государственного органа)

1) дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты, атауы, орналасқан жері өзгеруіне;
2) заңды тұлғаның атауы, орналасқан жері өзгеруіне және қайта ұйымдастырылуына;
3) Рұқсат және (немесе) рұқсат карточкасы жоғалуы, бүлініп қалуына (зақымдалуына);
4) автокөлік құралының мемлекеттік тіркеу нөмірінің белгісін ауыстыруға;
5) автокөлік құралын сатып алуға немесе жалға алуға (қажетінің
астын сыз) байланысты жаңа Халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге
асыруға рұқсат беру куәлігін және рұқсат карточкасын беруді өтінемін.
р/с
Автокөлік құралының маркасы
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі
Ескертпе
ЖСН/БСН
_____________________________________________________________________
Дара кәсіпкерді немесе заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәлік
____________________________________________________________
(№ және қашан берілген)
Мекенжайы____________________________________________________________
(индексі, қаласы, ауданы, облысы, көшесі, № үй, телефон, факс)
Қоса берілетін
құжаттар:____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_________________          _______________________
(қолы)              (Тегі, Аты, Әкесінің аты)
Мөрдің орны:
20___ жылғы «____»__________
20___ жылғы «____» __________өтініш қарауға қабылданды
_____________________________________________________________________
(Мемлекеттік органның жауапты адамның Т.А.Ә., қолы)