Об утверждении Правил передачи в имущественный наем (аренду) коммунального имущества
Постановление акимата Актюбинской области от 13 июня 2012 года № 217. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 2 июля 2012 года № 3402. Утратило силу постановлением акимата Актюбинской области от 12 сентября 2013 года № 296
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Актюбинской области от 12.09.2013 № 296.
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года № 148, пунктом 3 статьи 74 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года № 413 "О государственном имуществе" акимат Актюбинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила передачи в имущественный наем (аренду) коммунального имущества.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Кемалову Р.К.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Аким области                               А.Мухамбетов
Утверждены
постановлением акимата
Актюбинской области
от 13 июня 2012 года № 217
Правила передачи в имущественный наем (аренду) коммунального имущества
1. Общие положения
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», Законом Республики Казахстан от 1 марта 2011 года № 413 «О государственном имуществе» и определяет основные принципы и порядок передачи в имущественный наем (аренду) коммунального имущества.
1. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах передачи в имущественный наем (аренду) коммунального имущества:
1) балансодержатель – государственное учреждение, государственное предприятие, имеющее на праве оперативного управления или хозяйственного ведения коммунальное государственное имущество;
2) государственный нежилой фонд – здания, помещения и сооружения, закрепленные на праве хозяйственного ведения или оперативного управления коммунальных государственных предприятий и учреждений, не включенные в жилищный фонд;
3) договор имущественного найма (аренды) – гражданско-правовой договор, по которому наймодатель (арендодатель) обязуется предоставить нанимателю (арендатору) объект имущественного найма за плату во временное владение и пользование;
4) имущественный наем (аренда) – предоставление наймодателем (арендодателем) коммунального имущества нанимателю (арендатору) за плату во временное владение и пользование;

Коммуналдық мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру Қағидаларын бекіту туралы
Ақтөбе облыстық әкімдігінің 2012 жылғы 13 маусымдағы № 217 қаулысы. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2012 жылғы 2 шілдеде № 3402 тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облыстық әкімдігінің 2013 жылғы 12 қыркүйектегі № 296 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облыстық әкімдігінің 12.09.2013 № 296 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 23 қаңтардағы № 148 «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Заңының 27-бабының, Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы № 413 "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңының 74-бабының 3-тармағына сәйкес Ақтөбе облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған коммуналдық мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру Қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Р.К.Кемаловаға жүктелсін.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі                                А.Мұхамбетов
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2012 жылғы 13 маусымдағы
қаулысымен бекітілген
Коммуналдық мүлікті мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру Қағидалары
1. Жалпы ережелер
Осы Қағида Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 «Қазақстан Республикасындағы жергілікті басқару және өзін-өзі басқару туралы» Заңына, Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы № 413 «Мемлекеттік мүлік туралы» Заңына сәйкес әзірленді және коммуналдық мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) берудің негізгі қағидаттары мен тәртібін айқындайды.
1. Осы коммуналдық мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру Қағидада қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) теңгерім ұстаушы – жедел басқару немесе шаруашылық жүргізу құқығында мемлекеттік коммуналдық мүлкі бар мемлекеттік мекеме, мемлекеттік кәсіпорын;
2) мемлекеттік тұрғын емес қор – коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар мен мекемелерге шаруашылық жүргізу немесе шұғыл басқару құқында бекітілген, тұрғын үй қорына енгізілмеген ғимараттар, үй-жайлар және құрылыстар;
3) мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру шарты – жалға беруші (жалдауға беруші) Жалға алушыға (жалдауға алушыға) объектіні ақысын төлеп, уақытша иеленуге және пайдалануға беруге міндеттенетін азаматтық-құқықтық шарт;
4) мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру – жалдауға берушінің (жалға берушінің) коммуналдық мүлікті Жалға алушыға (жалдауға алушыға) ақылы түрде уақытша иеленуге және пайдалануға беруі;

5) коммунальное имущество – имущество административно-территориальных единиц: здания, помещения, сооружения, оборудование, транспортные средства, иное имущество, закрепленное на праве хозяйственного ведения или оперативного управления коммунальных юридических лиц;
6) коммунальные юридические лица – коммунальные государственные предприятия и коммунальные государственные учреждения, имущество которых находится в коммунальной собственности;
7) наймодатель (арендодатель) – сторона в договоре имущественного найма (аренды) – исполнительный орган, уполномоченный акиматом области (района, города Актобе) на управление государственной коммунальной собственностью области (района, города Актобе), в том числе на передачу в имущественный наем коммунального имущества, далее – Наймодатель (арендодатель);
8) наниматель (арендатор) – сторона в договоре имущественного найма (аренды) – физические и негосударственные юридические лица, получившие во временное владение и пользование коммунальное имущество на определенный срок, за определенную плату и на определенных в договоре условиях, далее – Наниматель (арендатор);
9) объект имущественного найма (аренды) – движимое и недвижимое имущество (вещи), далее – Объект;
10) уполномоченный орган - исполнительный орган, уполномоченный областным (районным, города Актобе) акиматом на управление областной (районной, города Актобе) коммунальной собственностью и финансируемый из соответствующего местного бюджета.
2. Здания – памятники истории и культуры, являющиеся объектами историко-культурного наследия, памятниками истории и культуры местного значения, предоставляются в имущественный наем (аренду) при наличии обязательного согласования условий их использования и эксплуатации с уполномоченным органом по охране и использованию объектов историко-культурного наследия, местными исполнительными органами области, районов, города Актобе.
Особенности заключения договора по предоставлению в имущественный наем памятников истории и культуры, являющихся государственной собственностью, определены Законом Республики Казахстан от 2 июля 1992 года «Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия».
3. При передаче Объектов в имущественный наем (аренду) размер арендной платы определяется в соответствии с Расчетной ставкой арендной платы и размерам применяемых коэффициентов согласно главы 4 настоящих Правил.
4. Передача коммунального имущества в имущественный наем (аренду) Объектов осуществляется уполномоченным органом Наймодателем (арендодателем) по согласованию с балансодержателем Объекта.

5) коммуналдық мүлік – әкiмшiлiк-аумақтық бөлiнiстердiң мүлкi: коммуналдық заңды тұлғаларға шаруашылық жүргізу немесе шұғыл басқару құқында бекітілген ғимараттар, үй-жайлар, құрылыстар, жабдықтар, көлік құралдары, басқа да мемлекеттік коммуналдық меншік объектілері;
6) коммуналдық заңды тұлғалар – мүлкi коммуналдық меншiкте тұрған коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындар мен коммуналдық мемлекеттiк мекемелер;
7) жалға беруші (жалдауға беруші) – мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру шартындағы тарап – облыстың (ауданның, Ақтөбе қаласының) мемлекеттік коммуналдық меншігін басқаруға, соның ішінде коммуналдық мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруге облыстың (ауданның, Ақтөбе қаласының) әкімдігімен уәкілеттік берілген атқарушы орган, бұдан әрі – Жалдауға беруші (жалға беруші);
8) жалға алушы (жалдауға алушы) – мүліктік жалдау (жалға алуға) беру шартындағы тарап - белгілі мерзімге, белгілі ақыға және шартта белгіленген жағдайларда коммуналдық мүлікті уақытша иеленуге және пайдалануға алған жеке және мемлекеттік емес заңды тұлғалар, бұдан әрі – Жалдауға алушы (жалға алушы);
9) мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру объектісі – жылжымалы және жылжымайтын мүлік (заттар), бұдан әрі – Объект;
10) уәкілетті орган – облыстық (аудандық, Ақтөбе қаласының) әкімдіктерімен облыстық (аудандық, Ақтөбе қаласының) коммуналдық меншікті басқаруға уәкілеттік берілген және тиісті жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын атқарушы орган.
2. Тарихи-мәдени мұра объектілері, жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштері болып табылатын ғимараттар тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану жөніндегі уәкілетті органмен, облыстың, аудандардың, Ақтөбе қаласының жергілікті атқарушы органдарымен оларды пайдалану және қолдану жағдайларына міндетті келісімі бар болған кезде мүліктік жалдауға (жалға алуға) беріледі.
Мемлекеттік меншік болып табылатын тарих және мәдениет ескеркіштерін мүліктік жалдауға беру туралы шарт жасаудың ерекшеліктері Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі «Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы» Заңында айқындалған.
3. Объектілерді нысаналы тағайындалымы бойынша мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру кезінде жалдық ақысының мөлшерлемесі осы Қағиданың 4-тарауына сәйкес Жалдау ақысының есептеу мөлшерлемесі мен қолданылатын коэффициенттер мөлшеріне сәйкес анықталады.
4. Коммуналдық мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруді Объектінің теңгерім ұстаушысының келісімімен уәкілетті орган Жалға беруші (жалдауға беруші) жүзеге асырады.

5. В плату за имущественный наем (аренду) не включаются платежи за коммунальные услуги, отчисления на текущий и капитальный ремонт (если обязанность по проведению капитального ремонта не возложена договором имущественного найма (аренды) на Нанимателя (арендатора), платежи за обслуживание Объекта оплачиваются Нанимателем (арендатором) непосредственно ведомственной охране, эксплуатационным, коммунальным, санитарным и другим службам или на счет балансодержателя, если он аккумулирует их для централизованных проплат. Наймодатель (арендодатель) не взимает с нанимателя (арендатора) каких-либо иных платежей, кроме арендной платы.
6. Плата за пользование нанятым Объектом производится в виде определенных в твердой сумме платежей деньгами в национальной валюте, вносимых периодически согласно договору.
7. Договор имущественного найма (аренды) (далее - договор), заключается на срок не более трех лет с правом продления срока действия договора при надлежащем выполнении условий договора на основании решения (приказа) наймодателя, без права последующего выкупа.
Продление срока действия договора, осуществляется путем заключения дополнительного соглашения к основному договору на основании решения (приказа) наймодателя, если до истечения установленного договором срока балансодержатель не представил наймодателю письменный отказ в продлении срока действия договора.
Договор считается прекращенным по истечении установленного договором срока, за исключением продления срока действия договора.
2. Передача коммунального имущества в имущественный наем (аренду) без проведения тендера
8. Предоставление в имущественный наем (аренду) объектов производится на тендерной основе, за исключением случаев:
1) предоставления помещений, зданий и сооружений площадью до 100 квадратных метров, оборудования остаточной стоимостью не более 150-кратного месячного расчетного показателя и помещений учебных заведений и научных организаций на срок не более одного месяца для проведения курсовых занятий, конференций, семинаров, концертов и спортивных мероприятий;
2) предоставления помещений и оборудования в учебных организациях для приготовления пищи победителю государственных закупок услуг по обеспечению горячим питанием учащихся данной учебной организации. Стоимость 1 квадратного метра в месяц составляет 250 (двести пятьдесят) тенге.
Ответственность за соответствие размеров, занимаемых нанимателем помещений размерам помещений, указанным в договоре, несет балансодержатель объекта.
9. В случае подачи двух и более заявок на предоставление в имущественный наем (аренду) объектов, предусмотренных подпунктом 1) пункта 8 настоящих Правил, передача их в имущественный наем (аренду) осуществляется с проведением тендера.

5. Мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру ақысына коммуналдық қызмет төлемдері, ағымдағы және күрделі жөндеуге аударымдар (егер күрделі жөндеу міндеттері мүліктік жалдауға жалға алуға) беру шарты бойынша жалға алушыға (жалдауға алушыға) жүктелмесе), Объектіге қызмет көрсету төлемдері енгізілмейді, бұл төлемдерді Жалға алушы (жалдауға алушы) ведомстволық күзетке, пайдаланушы, коммуналдық, санитарлық және басқа да қызметтерге тікелей төлейді немесе орталықтандыралған төлемдерге жинақтаса теңгерім ұстаушының есеп шотына төлейді. Жалға беруші (жалдауға беруші) жалға алушыдан (жалдауға алушыдан) жалдау төлемінен басқа, қандайда бір өзге төлемдерді алмайды.
6. Жалға алынған Объектіні пайдаланғаны үшін төлем шартқа сәйкес кезең-кезеңімен енгізілетін төлемдердің тұрақты сомасында белгіленген ұлттық валютада ақшалай жасалады.
7. Мүлiктiк жалдауға алу (жалға алуға) шарты (бұдан әрі – шарт) шарт талаптарын дұрыс орындаған жағдайда жалға берушінің шешімі (бұйрығы) негізінде кейіннін сатып алу құқығынсыз мерзімін ұзарту құқығымен үш жылдан аспайтын мерзімге жасалады.
Егер шартта белгіленген мерзім өткенге дейін баланс ұстаушы жалға берушіге шарттың қолданылу мерзімін ұзартудан жазбаша бас тартуды ұсынбаса, шарттың қолданылу мерзімін ұзарту жалға берушінің шешімі (бұйрығы) негізінде негізгі шартқа қосымша келісім жасау жолымен жүзеге асырылады.
Шарттың қолданылу мерзімін ұзартуды қоспағанда, шартта белгіленген мерзім өткеннен кейін шарт тоқтатылды деп саналады.
2. Коммуналдық мүлікті тендер өткізбестен мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру
8. Объектiлерді мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру, мына жағдайларды қоспағанда, тендер негізінде жүргізіледі:
1) алаңы 100 шаршы метрге дейінгі үй-жайларды, ғимараттарды және құрылыстарды, қалдық құны 150 еселенген айлық есептік көрсеткіштен аспайтын жабдықтарды және оқу орындары мен ғылыми ұйымдардың үй-жайларын курстық сабақтар, конференциялар, семинарлар, концерттер және спорттық іс-шаралар өткізу үшін бір айдан аспайтын мерзімге беру;
2) осы оқу ұйымының оқушыларын ыстық тамақпен тамақтандыруды қамтамасыз ету қызметін мемлекеттік сатып алудың жеңiмпазына оқу ұйымдарында тамақ дайындау үшiн үй-жай және құралдар беру. Айына 1 шаршы метр құны 250 (екі жүз елу) теңгені құрайды.
Жалдаушының алып отырған үй-жайлары мөлшерінің шартта көрсетілген үй-жайлардың мөлшеріне сәйкестігі үшін объектінің теңгерім ұстаушысы жауапты болады.
9. Осы Қағиданың 8-тармағының 1) тармақшасында көзделген объектілерді мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруге екі немесе одан да көп өтінімдер берілген жағдайда, оларды мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру тендер өткізу арқылы жүзеге асырылады.

10. При предоставлении объекта в имущественный наем (аренду) без проведения тендера к заявлению о предоставлении объекта в имущественный наем (аренду) прилагаются следующие документы:
1) справка Балансодержателя Объекта о согласии предоставления Объекта в аренду с указанием цели передачи Объекта в аренду, срока аренды, идентификационных данных Объекта, наличия инженерных сетей для объектов недвижимости, технических характеристик для автотранспорта, оборудования и иного имущества;
2) для юридических лиц: нотариально заверенные копии свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, учредительных документов, свидетельства налогоплательщика Республики Казахстан;
3) для физических лиц - копии свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя, документа, удостоверяющего личность физического лица, свидетельства налогоплательщика и книги регистрации граждан с обязательным предъявлением оригинала для сверки либо нотариально засвидетельствованные копии указанных документов;
4) для акционерных обществ – выписку из реестра держателей ценных бумаг;
5) для товариществ с ограниченной ответственностью – выписку из реестра участников товарищества (в случае ведения реестра участников товарищества);
6) для иностранных юридических лиц – учредительные документы с нотариально заверенным переводом на государственный и русский языки;
7) справку налогового органа об отсутствии налоговой задолженности на момент подачи заявления;
11. Заявление рассматривается наймодателем (арендодателем) не более пятнадцати календарных дней.
По результатам рассмотрения заявления и представленных документов наймодателем (арендодателем) принимается одно из следующих решений:
1) о сдаче объекта в имущественный наем (аренду), в случаях указанных в пункте 8 настоящих Правил;
2) о проведении тендера, в случае подачи двух и более заявлений на предоставление в имущественный наем (аренду) одного и того же объекта, в соответствии с главой 3 настоящих Правил;
3) об отказе с указанием причин в письменном виде.
12. Договор с нанимателем заключается руководителем наймодателя (арендодателя), либо лицом, исполняющим его обязанности, не позднее пятнадцати рабочих дней со дня подачи заявления, в соответствии с типовым договором имущественного найма (аренды) государственного имущества, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 июля 2011 года № 873 "Об утверждении типового договора имущественного найма (аренды) государственного имущества" (далее - договор).
Передача объекта балансодержателем нанимателю осуществляется по акту приема-передачи в соответствии с главой 5 настоящих Правил.

10. Объектіні тендер өткізбей мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру кезінде жалдауға алушының объектіні мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруге арналған өтініміне мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) Объектіні жалға беру мақсаттары, жал объектісінің сәйкестендіру мәліметтері, жылжымайтын мүлік объектілеріне арналған инженерлік желілердің бар болуы, автокөліктің, жабдықтардың және басқа мүліктің техникалық сипаттамасы көрсетілген Объектіні жалға беруге келісімі туралы Объектінінің Теңгерім ұстаушысының анықтамасы;
2) заңды тұлғалар үшін: заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлігінің, құрылтай құжаттарының, Қазақстан Республикасының салық төлеушісі куәлігінің нотариалды куәландырылған көшірмелері;
3) жеке тұлғалар үшін – салыстыру үшін міндетті түрде түпнұсқасын ұсына отырып, жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің, жеке тұлғаның жеке басын растайтын құжаттың, салық төлеуші куәлігінің және азаматтарды тіркеу кітапшасының көшірмелері не көрсетілген құжаттардың нотариалдық куәландырылған көшірмелері;
4) акционерлік қоғамдар үшін – бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімінен үзінді;
5) жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер үшін – серіктестік қатысушыларының тізілімінен үзінді (серіктестік қатысушыларының тізімі жүргізілген жағдайда);
6) шетелдік заңды тұлғалар үшін – қазақ және орыс тілдеріндегі аудармалары нотариалды куәландырылған құрылтай құжаттары;
7) өтініш беру сәтінде салық берешегінің жоқтығы туралы салық органының анықтамасы.
11. Өтінішті жалдауға беруші (жалға беруші) күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей қарайды.
Өтінішті және жалдауға беруші (жалға беруші) ұсынған құжаттарды қараудың нәтижелері бойынша мынадай шешімдердің бірі қабылданады:
1) Қағиданың 8-тармағында көрсетілген жағдайларда, объектіні мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруге тапсыру туралы;
2) Қағиданың 3-тарауына сәйкес, сол бір объектіні мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруге екі және одан астам өтініш берген жағдайда, тендер өткізу туралы;
3) жазбаша түрде себептерін көрсете отырып бас тарту туралы.
12. Жалдаушымен шарт өтініш берілген күннен бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірілмей, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 28 шілдедегі № 873 "Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдаудың (жалға берудің) үлгі шартын бекіту туралы" қаулысымен бекітілген мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдаудың (жалға берудің) үлгі шартына (бұдан әрі – шарт) сәйкес жалдау ақының базалық ставкасы бойынша жалдауға берушінің (жалға берушінің) басшысымен немесе оның міндеттерін атқарушы тұлғамен жасалады.
Объектіні теңгерім ұстаушының жалға алушыға беруі осы Қағиданың 5-тарауына сәйкес қабылдау-тапсыру актісі бойынша жүзеге асырылады.

3. Передача коммунального имущества в имущественный наем (аренду) на тендерной основе
13. При принятии решения о проведении тендера наймодатель (арендодатель):
1) формирует тендерную комиссию
2) определяет дату и место проведения тендера, его условия, а также критерии выбора победителя тендера;
3) утверждает тендерную документацию;
4) принимает гарантийные взносы;
5) утверждает протоколы заседания тендерной комиссии;
6) заключает договоры с победителем тендера;
7) осуществляет иные полномочия, предусмотренные Правилами.
В качестве организатора тендера выступает наймодатель (арендодатель).
14. В состав тендерной комиссии включаются представители наймодателя (арендодателя) и иных заинтересованных государственных органов и организаций включая представителей средств массовой информации. Число членов тендерной комиссии составляет не менее 5 человек. Председателем комиссии является представитель наймодателя (арендодателя). Заседания тендерной комиссии являются правомочными, если на них присутствует не менее 2/3 членов тендерной комиссии.
Состав комиссии утверждается решением наймодателя (арендодателя).
Решение тендерной комиссии принимаются простым большинством голосов присутствующих членов тендерной комиссии, при равенстве голосов – голос председателя тендерной комиссии является решающим.
Решение тендерной комиссии оформляется протоколом.
Тендерная комиссия осуществляет следующие функции:
1) на основе представленных наймодателем (арендодателем) данных об объекте разрабатывает условия тендера, основным из которых является минимальная ставка арендной платы, которая не может быть ниже ставки арендной платы, рассчитанной в соответствии с главой 4 настоящих Правил;
2) подготавливает тендерную документацию и другие необходимые документы для объявления тендера;
3) проводит тендер;
4) осуществляет иные полномочия, предусмотренные Правилами. Секретарь тендерной комиссии является представителем наймодателя (арендодателя) и не является членом комиссии. Секретарь тендерной комиссии подготавливает необходимые документы для организации и проведения тендера и оформляет протокол тендерной комиссии.
15. Победителем тендера признается участник тендера, предложивший, по решению тендерной комиссии, наибольшую сумму арендной платы за объект и отвечающий всем требованиям, содержащимся в тендерной документации.
16. Наймодатель (арендодатель), на основании письменной информации балансодержателя о временно свободных объектах, составляет информационное сообщение об объектах, предлагаемых в наем (аренду) и публикует его в периодических печатных изданиях на казахском и русском языках не позднее пятнадцати календарных дней до объявленной даты проведения тендера. В информации балансодержателя указывается адрес, площадь, месторасположение объекта, срок предоставления в имущественный наем (аренду), целевое использование объекта.
Информационное сообщение о проведении тендера включает следующие сведения:

3. Коммуналдық мүлікті тендерлік негізде мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру
13. Тендер өткізу туралы шешім қабылданған кезінде жалдауға беруші (жалға беруші):
1) тендерлік комиссия құрады;
2) тендерді өткізу күнін, орнын, оның шарттарын, сондай-ақ тендер жеңімпазының таңдау өлшемдерін анықтайды;
3) тендерлік құжаттаманы бекітеді;
4) кепілдік жарналарды қабылдайды;
5) тендерлік комиссия отырысының хаттамаларын бекітеді;
6) тендер жеңімпазымен шарттар жасасады;
7) Қағидада көзделген басқа да өкілеттілікті жүзеге асырады.
Тендерді ұйымдастырушы ретінде жалдауға беруші (жалға беруші) әрекет етеді.
14. Тендерлік комиссияның құрамына бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдерін қоса алғанда жалдауға берушінің (жалға берушінің) өкілдері және басқа да мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдармен кіреді. Тендерлік комиссия мүшелерінің саны кемінде 5 адамнан құралады. Тендер комиссиясының отырыстары, егер оларға тендер комиссиясы мүшелерінің кемінде 2/3-сі қатысса, заңды болып табылады. Жалдауға берушінің (жалға берушінің) өкілі комиссия төрағасы болып табылады.
Комиссияның құрамы жалдауға берушінің (жалға берушінің) шешімімен бекітіледі.
Тендерлік комиссияның шешімі тендерлік комиссияның қатысып отырған мүшелерінің қарапайым көпшілік дауыстарымен қабылданады, егер дауыстар тең болған кезде тендерлік комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Тендерлік комиссияның шешімі хаттамамен ресімделеді.
Тендерлік комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) объект туралы жалдауға беруші (жалға беруші) берген мәліметтер негізінде тендердің шарттарын әзірлейді, жалдау ақысының ең аз мөлшерлемесі олардың негізгісі болып табылады, ол осы Қағиданың 4-тарауына сәйкес есептелген жалдау ақысының мөлшерлемесінен төмен бола алмайды;
2) тендерді жариялау үшін тендерлік құжаттаманы және басқа да қажетті құжаттарды дайындайды;
3) тендерді өткізеді;
4) Қағидада көзделген басқа да өкілеттілікті жүзеге асырады.
Тендерлік комиссияның хатшысы жалдауға берушінің (жалға берушінің) өкілі болып табылады және комиссияның мүшесі емес. Тендерлік комиссияның хатшысы тендерді ұйымдастыру және өткізу үшін қажетті құжаттарды дайындайды және тендерлік комиссияның хаттамасын ресімдейді.
15. Тендерлік комиссияның шешімі бойынша объект үшін жалдау ақысының ең жоғары сомасын ұсынған және тендерлік құжаттамада қамтылған барлық талаптарға сай келетін тендерге қатысушы тендер жеңімпазы болып танылады.
16. Жалдауға беруші (жалға беруші) теңгерім ұстаушының уақытша бос объектiлер туралы жазбаша ақпараты негiзiнде, жалдауға (жалға алуға) ұсынылатын объектілер туралы ақпараттық хабарландыру жасайды және тендер өткiзілетін жарияланған күнге дейiн күнтізбелік он бес күннен кешiктiрмей қазақ және орыс тілдерінде оны мерзімді баспасөз басылымдарында жариялайды. Теңгерім ұстаушының ақпаратында объектiнiң мекенжайы, ауданы, орналасқан жерi, мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру мерзiмi, объектінің мақсатты пайдалануы көрсетiледi.
Тендердi өткiзу туралы ақпараттық хабарға мынадай мәліметтер енгізіледі:

1) информация об объекте имущественного найма (аренды);
2) срок найма (аренды);
3) размер стартовой ставки арендной платы;
4) условия проведения тендера;
5) дата, время и место проведения тендера;
6) сроки принятия заявок на участие в тендере;
7) сумма гарантийного взноса, сроки и банковские реквизиты для его внесения;
8) перечень документов, необходимых для участия в тендере;
9) срок заключения договора;
10) адрес, сроки и условия получения тендерной документации и ознакомления с объектом тендера.
17. В случае изменения тендерной комиссией условий тендера извещение обо всех изменениях должно быть опубликовано в периодических печатных изданиях не менее чем за пять календарных дней до проведения тендера на казахском и русском языках.
Лица, подавшие заявление на участие в тендере до опубликования извещения об изменении условий тендера и отказавшиеся в связи с этим от участия в тендере, на основании письменного заявления могут требовать возврата гарантийного взноса и понесенных ими расходов.
18. Прием и регистрация заявок участников тендера производится со дня публикации информационного сообщения о проведении тендера и заканчивается за один рабочий день до проведения тендера.
При приеме заявок наймодатель (арендодатель) проверяет наличие документов, указанных в пункте 20 настоящих Правил.
Регистрация лиц, желающих принять участие в тендере, отражается в журнале регистрации.
19. В заявке для участия в тендере указываются:
1) полное наименование организации, юридический адрес, расчетный счет в банке (для юридического лица);
2) фамилия, имя, отчество, местожительство, данные документа, удостоверяющего личность (для физического лица);
3) согласие претендента на участие в тендере и его обязательства по выполнению условий тендера и заключению соответствующего договора.
20. Перечень документов, прилагаемых к заявке:
1) для юридических лиц – нотариально заверенные копии свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, учредительных документов, свидетельства налогоплательщика Республики Казахстан;
2) для физических лиц - копии свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя, документа, удостоверяющего личность физического лица, свидетельства налогоплательщика и домовой книги с обязательным предъявлением оригинала для сверки либо нотариально засвидетельствованные копии указанных документов;
3) для акционерных обществ – выписку из реестра держателей ценных бумаг;
4) для товариществ с ограниченной ответственностью – выписку из реестра участников товариществ (в случае ведения реестра участников товарищества);

1) мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) берiлетiн объект туралы ақпарат;
2) жалдауға (жалға алуға) беру мерзiмi;
3) жалдау ақының бастапқы ставкасының мөлшері;
4) тендерді өткізу шарттары;
5) тендерді өткізу күні, уақыты және орны;
6) тендерге қатысуға өтінімдерді қабылдау мерзімі;
7) кепiлдiк жарна сомасы, оны енгізу үшін мерзімі және банктік реквизиттері;
8) тендерге қатысу үшін қажетті құжаттардың тізбесі;
9) шарт жасау мерзімі;
10) тендерлік құжаттарды алу және тендерлік объектімен танысудың мекенжайы, мерзімі және шарттары.
17. Тендер комиссиясы тендердің шарттарын өзгерткен жағдайда барлық өзгерістер туралы хабарлама мерзімді баспасөз басылымдарында қазақ және орыс тілдерінде тендерді өткізгенге дейін кемінде күнтізбелік бес күн бұрын жариялануы тиіс.
Тендер шарттарының өзгертілгені туралы хабарлама жарияланғанға дейін тендерге қатысуға өтінім берген және осыған байланысты тендерге қатысудан бас тартқан адамдар жазбаша өтініш негізінде кепілдік жарнасын және өздерінің шыққан шығыстарын қайтаруды талап ете алады.
18. Тендерге қатысушылардың өтінімдерін қабылдау және тіркеу тендер өткізу туралы ақпараттық хабарлама жарияланған күннен бастап жүргізіледі және тендерді өткізгенге дейін бір жұмыс күні бұрын аяқталады.
Өтінімдерді қабылдаған кезде жалдауға беруші (жалға беруші) осы Қағиданың 20-тармағында көрсетілген құжаттардың бар-жоғын тексереді.
Тендерге қатысуға ынталы тұлғалар тіркеу журналында көрсетіледі.
19. Тендерге қатысуға арналған өтiнiмде:
1) ұйымның толық атауы, заңды мекен-жайы, есеп айырысу шоты (заңды тұлғалар үшiн);
2) тегi, аты, әкесiнiң аты, тұратын жерi, жеке басын куәландыратын құжаттың мәлiметтерi (жеке тұлға үшiн);
3) үміткердің тендерге қатысуға және тендердің талаптарын орындау және тиісті шартты жасау бойынша оның міндеттемелеріне келісімі көрсетіледі.
20. Өтiнiмге қоса берiлетiн құжаттардың тiзбесi:
1) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлігінің, құрылтай құжаттарының, Қазақстан Республикасының салық төлеушісі куәлігінің нотариалды куәландырылған көшірмелері;
2) жеке тұлғалар үшін – салыстыру үшін міндетті түрде түпнұсқасын ұсына отырып, жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің, жеке тұлғаның жеке басын растайтын құжаттың, салық төлеуші куәлігінің және үй кітапшасының көшірмелері не көрсетілген құжаттардың нотариалдық куәландырылған көшірмелері;
3) акционерлік қоғамдар үшін – бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімінен үзінді;
4) жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер үшін – серіктестік қатысушыларының тізілімінен үзінді (серіктестік қатысушыларының тізілімі жүргізілген жағдайда);

5) для иностранных юридических лиц – учредительные документы с нотариально заверенным переводом на казахский и русский язык;
6) копию платежного поручения, подтверждающего перечисление гарантийного взноса;
7) справку налогового органа об отсутствии налоговой задолженности на момент подачи заявки.
21. Сведения об участниках тендера не подлежат оглашению до начала тендера.
22. Заявка на участие в тендере отклоняется тендерной комиссией в следующих случаях:
1) представление претендентом неполных сведений и (или) документов, указанных в пунктах 1920 настоящих Правил;
2) наличие задолженности перед бюджетом;
3) невыполнение претендентом, являвшимся победителем предыдущего конкурса, обязательств по заключению и исполнению договора. В этом случае претендент не допускается к участию в тендере в течение одного года с момента установления такого факта.
Отклонение заявки по иным основаниям не допускается.
23. Участник тендера:
1) бесплатно получает дополнительные сведения об объекте найма (аренды);
2) предварительно осматривает объект;
3) ознакамливается с условиями договора найма (аренды);
4) участвует в тендере лично или через своих представителей на основании доверенности, оформленной надлежащим образом;
5) при принятии решения об отзыве своей заявки на участие в тендере, письменно уведомляет наймодателя (арендодателя) не менее чем за три календарных дня до начала тендера;
6) обращается в суд при нарушении его прав.
24. Если на момент окончания срока приема заявок зарегистрировано не более одной заявки на объект, тендер по этому объекту признается несостоявшимся (за исключением второго и последующих тендеров). Решение о несостоявшемся тендере оформляется соответствующим протоколом.
25. Если объект дважды выставлялся на тендер и на него отсутствовал претендент, то при выставлении объекта на очередной тендер наймодатель (арендодатель) снижает базовую ставку.
26. Гарантийный взнос для участия в тендере устанавливается наймодателем (арендодателем) в размере месячной арендной платы за объект, передаваемый в имущественный наем (аренду).
Участники тендера вносят гарантийный взнос в размере, сроке и порядке, указанные в информационном сообщении о проведении тендера на депозитный счет наймодателя (арендодателя) и в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
27. После подведения итогов тендера гарантийный взнос, уплаченный участниками тендера, подлежит возврату в полном объеме не позднее 10 банковских дней со дня проведения тендера, за исключением случаев предусмотренных пунктами 2829 настоящих Правил.

5) шетелдік заңды тұлғалар үшін –қазақ және орыс тілдеріндегі аудармасы нотариалды куәландырылған құрылтай құжаттары;
6) кепілдік төлемақыны растайтын төлем тапсырмасының көшірмесі;
7) өтінішті жасау сәтінде салық берешегінің жоқтығы туралы салық органының анықтамасы.
21. Тендерге қатысушылар туралы мәлiметтер тендер басталғанға дейiн жарияланбайды.
22. Тендерге қатысуға өтінім тендерлік комиссиямен мына жағдайларда:
1) үмiткер осы Қағиданың 1920-тармақтарында көрсетiлген мәлiметтердi және (немесе) құжаттарды толық ұсынбаса;
2) бюджет алдында берешектерi болса;
3) өткен конкурстың жеңiмпазы болып табылған үмiткер шарт жасау және орындау бойынша мiндеттемелерді орындамаса қабылданбайды. Бұл жағдайда үмiткер осындай дерек белгiлі болған сәттен бастап бiр жыл бойы тендерге қатысуға жiберiлмейдi.
Басқа негiздемелер бойынша өтiнiмдердi қабылдамауға жол берiлмейдi.
23. Тендерге қатысушы:
1) жалдауға (жалға алуға) алу объектiсi туралы қосымша мәлiметтердi тегiн алады;
2) объектiнi алдын-ала қарайды;
3) жалдау (жалға алу) шартының талаптарымен танысады;
4) тендерге өзi немесе тиiстi түрде ресiмделген сенiмхат негiзiнде өзiнiң өкiлдерi арқылы қатысады;
5) тендерге қатысуға өзiнiң өтiнiмiн қайтарып алу туралы шешiм қабылдаған кезде, тендердің басталуына күнтізбелік үш күн қалғанға дейін жалдауға берушіге (жалға берушіге) жазбаша түрде хабарлайды;
6) өзiнiң құқығы бұзылған жағдайда сотқа шағымданады.
24. Егер өтінімдерді қабылдау мерзімінің аяқталу сәтінде объектіге бір ғана өтінім тіркелген болса, бұл объект бойынша тендер өтпеді деп танылады (екінші және келесі тендерлерді қоспағанда). Өткізілмеген тендер туралы шешім тиісті хаттамамен ресімделеді.
25. Егер объект тендерге екi рет қойылған болса және оған үмiткер болмаса, онда объектiнi кезектi тендерге қойған кезде, жалдауға беруші (жалға беруші) базалық ставкасын төмендетедi.
26. Тендерге қатысу үшін кепiлдiк жарна, мүліктік жалдауға (жалға алуға) берілетін объектіге бір айлық жалдау төлем мөлшерінде, жалдауға берушімен (жалға берушімен) белгіленеді.
Тендерге қатысушылар жалдауға берушінің (жалға берушінің) депозиттік шотына тендерді өткізу туралы ақпараттық хабарламада көрсетілген мөлшерінде, мерзімі мен тәртібінде және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кепілдік жарнаны енгізеді.
27. Тендердің қорытындысын шығарғаннан кейін, осы Қағиданың 2829-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, тендерге қатысушылармен төленген кепілдік жарна тендердің өткізілген күнінен бастап 10 банктік күннен кешіктірілмей толық көлемде қайтарылды.

28. Гарантийный взнос участника тендера, победившего на тендере и заключившего договор имущественного найма (аренды), относится в счет причитающихся платежей по договору имущественного найма (аренды).
29. Гарантийный взнос не возвращается, если участник тендера откажется от своего предложения или изменит его до истечения срока тендера.
В случае письменного отказа победителя тендера заключить договор на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера, внесенный им гарантийный взнос не возвращается и перечисляется в соответствующий бюджет. В таком случае наймодатель (арендодатель) определяет победителя из оставшихся участников тендера, предложивших последовательно наибольшую сумму арендной платы и отвечающих условиям тендера. При отказе всех участников тендера от заключения договора, наймодатель (арендодатель) принимает решение о проведении нового тендера.
30. В случае предложения несколькими участниками тендера одинаковой ставки арендной платы, участнику тендера, являющимся нанимателем (арендатором) объекта на момент проведения тендера, надлежащим образом, исполнявшим свои обязанности, предоставляется преимущество перед другими участниками на заключение договора на новый срок, если иное не предусмотрено законодательными актами или договором.
31. Итоги тендера оформляются протоколом тендерной комиссии, в котором указывается:
1) состав тендерной комиссии;
2) условия тендера;
3) сведения об участниках тендера и их предложения;
4) сведения об объекте;
5) ставки арендной платы, установленные в ходе тендера;
6) победитель тендера;
7) обязательства сторон по подписанию договора;
8) участники тендера, предложившие наибольшую, после победителя, ставку арендной платы (последовательно);
9) участники тендера, заявки которых были отклонены тендерной комиссией;
10) иное решение по итогам тендера с указанием причины отсутствия победителя;
11) условия, на которых победитель выиграл тендер.
32. Копия протокола о результатах тендера выдается победителю для заключения соответствующего договора имущественного найма (аренды) объекта коммунальной собственности.
33. Протокол подписывается всеми членами комиссии и победителем тендера.

28. Тендерді жеңіп алған және мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру шартын жасасқан, тендерге қатысушының кепілдік жарнасы, мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру шарты бойынша міндетті төлемге жатқызылады.
29. Егер тендерге қатысушы өз ұсынысынан бас тартса немесе оны тендер өткізу мерзімі аяқталғанға дейін өзгертсе, кепілдік жарна қайтарылмайды.
Тендер жеңімпазының ұсыныстарымен жауап беретін шарттарда шартты жасасудан тендер жеңімпазы жазбаша түрде бас тартқан жағдайда, ол төлейтін кепілдік жарна қайтарылмайды және тиісті бюджетке аударылады. Бұл жағдайда жалдауға беруші (жалға беруші) дәйектi түрде ең жоғарғы жалдау ақының сомасын ұсынған және тендердің шарттарына сай болатын қатысушылардың арасынан жеңiмпазды анықтайды. Тендерге қатысушылардың барлығы шартты жасасудан бас тартқан кезде жалдауға беруші (жалға беруші) жаңа тендер өткiзу туралы шешiм қабылдайды.
30. Егер тендердiң бiрнеше қатысушыларымен бiрдей жалдау ақы ставкасы ұсынылған жағдайда, тендердi өткiзу кезiнде объектiнiң жалдаушы (жалға алушы) болып табылатын, тиiстi түрде өзiнiң мiндеттерiн орындаған тендерге қатысушыға, егер басқасы заңнамалық актiлермен және шартпен көзделмесе, жаңа мерзiмге шарт жасауға басқа қатысушылардың алдында артықшылық берiледi.
31. Тендердің қорытындысы тендерлік комиссияның хаттамасымен ресiмделедi, онда:
1) тендерлік комиссияның құрамы;
2) тендер шарттары;
3) тендердің қатысушылары туралы мәлiметтер және олардың ұсыныстары;
4) объект туралы мәліметтер;
5) тендер барысында белгiленген жалдау ақының ставкалары;
6) тендер жеңiмпазы;
7) шартқа қол қою жөнiнде тараптардың мiндеттемелерi;
8) жеңiмпаздан кейiн жалгерлiк ақының ең жоғарғы ставкасын ұсынған тендерге қатысушылар (дәйектi түрде);
9) өтінімдері тендерлік комиссиямен қабылданбаған тендерге қатысушылар;
10) жеңімпаздың болмау себебін көрсете отырып тендердің қорытындысы бойынша басқа шешім;
11) тендерді ұтып алған жеңімпаздың шарттары көрсетiледi.
32. Тендердің нәтижелері туралы хаттаманың көшiрмесi жеңiмпазға коммуналдық меншiктегі объектiні мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) берудің тиiстi шартын жасау үшiн берiледi.
33. Хаттамаға комиссияның барлық мүшелерi мен тендер жеңiмпазы қол қояды.

34. Договор с победителем тендера заключается в течение десяти рабочих дней со дня подписания протокола. Условия договора имущественного найма (аренды) государственного имущества определяются типовым договором, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 июля 2011 года № 873 "Об утверждении типового договора имущественного найма (аренды) государственного имущества".
35. Договор, заключенный на срок свыше одного года подлежит государственной регистрации и считается заключенным с момента такой регистрации.
Государственная регистрация договоров осуществляется за счет средств нанимателя (арендатора).

34. Тендердің жеңімпазымен шарт хаттамаға қол қойылған он жұмыс күні ішінде жасалады. Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдау (жалға алу) шартының талаптары Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 28 шілдедегі № 873 "Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдаудың (жалға берудің) үлгі шартын бекіту туралы" қаулысымен бекітілген үлгі шартпен айқындалады.
35. Бір жылдан астам мерзімге жасалған шарт мемлекеттік тіркеуге жатады және мұндай тіркеу сәтінен бастап жасалған деп саналады.
Шарттарды мемлекеттік тіркеу жалдаушының (жалға алушының) қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

4. Расчетная ставка арендной платы и размеры применяемых коэффициентов при передаче в имущественный наем (аренду) коммунального имущества
36. Арендная плата от объектов, закрепленных за областными коммунальными юридическими лицами, зачисляется в областной бюджет, от объектов, закрепленных за районными (города Актобе) коммунальными юридическими лицами - в соответствующий районный (города Актобе) бюджет.
Годовая арендная плата за 1 квадратный метр объекта недвижимости площади определяется:

4. Коммуналдық мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру кезіндегі жалдау ақысының есептік ставкасы және қолданылатын коэффициенттер мөлшері
36. Облыстық коммуналдық заңды тұлғаларға бекiтiлген объектiлерден түскен жалдау ақысы облыстық бюджетке, аудандық (Ақтөбе қаласының) коммуналдық заңды тұлғаларға бекiтiлген объектiлерден түскен жалдау ақысы – тиiстi аудандық (Ақтөбе қаласының) бюджетке түседi.
Жылдық жалдау ақысы 1 шаршы метр үшін төмендегідей анықталады:

Ап = С х К1 х К2 х К3 х К4 х К5 х К6,
где: Ап – ставка арендной платы за пользование объектом недвижимости в год;
С – базовая ставка арендной платы за имущественный наем 1 квадратного метра площади государственного объекта недвижимости принимается равной 1,5 минимального расчетного показателя, установленных Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год.
№ п/п
Виды коэффициентов
Размер коэффициента
1
Коэффициент, учитывающий тип строения, К1:
Административное
1,0
Складское, гаражное, котельная и другие строения
0,8
2
Коэффициент, учитывающий наличие инженерных сетей и коммуникаций, К2:

Жа = С х К1 х К2 х К3 х К4 х К5 х К6;
мұнда:
Жа – үй-жайды пайдаланғаны үшін жылына жалдау ақысының ставкасы;
С – Қазақстан Республикасының Республикалық бюджет туралы Заңмен тиісті жылға белгіленген мүліктік жалдаудың базалық мөлшерлемесі мемлекеттік үй-жайдың 1 шаршы метрі жылына ең төменгі 1,5 есептік көрсеткішкетең қабылданады;
№ р/с
Коэффициент түрі
Коэффициент мөлшері
1
Құрылым түрін ескеретін К1 коэффициенті:
Әкімшілік
1,0
Қоймалық, гараждық, қазандық және басқа құрылыстары
0,8
2
Инженерлік желілер мен коммуникациялардың болуын ескеретін К2 коэффициенті:
Барлық инженерлік-техникалық коммуникациялары бар үй-жайлар үшін;

Для объектов недвижимости со всеми инженерно-техническими коммуникациями; При отсутствии каких-либо видов коммуникаций уменьшается на 0,1 за каждый вид
2,0
3
Коэффициент, учитывающий степень комфортности помещения, К3:
Здание или помещение в здании
1,0
Цокольный этаж здания или полуподвал
0,9
Подвальное помещение
0,5
4
Коэффициент, учитывающий вид деятельности арендатора, К4:
Торгово-коммерческая и снабженческо-сбытовая деятельность (промышленные, продовольственные и смешанные товары, аптеки и аптечные пункты); банковские услуги; полиграфические услуги; брокерская деятельность; страховые и инвестиционные компании; нотариальные и адвокатские конторы; пенсионные фонды
2,0
Коммуникационные услуги, в том числе услуги связи, автоматизированных телефонных станций, почты
0,7
Оказание услуг:
бытовые и культурно-досуговые услуги, тренажерные залы, фитнес - клубы, станции технического обслуживания, мастерские
2,0
Оказание услуг в сфере общественного питания:
кафе, рестораны
буфеты и столовые
буфет и столовая в организациях образования
3,0
2,0
1,0
Оказание услуг в области образования (внешкольная, кружковая деятельность для учащихся, компьютерные классы), физической культуры и спорта для детей и юношества, здравоохранения и культуры
1,0
Производственная деятельность
1,0
Помещения под гаражи, склады, камеры хранения
2,0
Прочие виды деятельности
1,0
5
Коэффициент, учитывающий организационно- правовую форму нанимателя, К5:
для структур с частной формой собственности (товарищества, акционерные общества, национальные компании), для общественных организаций и объединений, неправительственных организаций;
для субъектов малого предпринимательства для организации производственной деятельности и оказания услуг населению, за исключением торгово-закупочной деятельности
2,0
1,0
1,0

қандай да бір коммуникациялар болмаған жағдайда әр түрі үшін 0,1 кемиді
2,0
3
Үй-жайдың жайлылығын ескеретін К3 коэффициенті:
Ғимарат немесе ғимараттағы үй-жай
1,0
Ғимараттың цокольдік қабаты немесе жартылай жертөле
0,9
Жертөле үй-жайы
0,5
4
Жалдаушының қызмет түрін ескеретін К4 коэффициенті:
Сауда-коммерциялық және жабдықтаушы-өткізу қызметі (өндірістік, азық-түліктік және аралас тауарлар, дәріхана және дәріханалық пункттер); банктік қызметтер; полиграфиялық қызметтер; брокерлік қызмет; сақтандыру және инвестициялық компаниялар; нотариалдық және адвокаттық кеңселер; зейнетақы қорлары
2,0
Коммуникациялық қызметтер, оның ішінде байланыс қызметтері, автоматтандырылған телефон станциялары, почталар
0,7
Қызметтер көрсету:
тұрмыстық және мәдени-демалыс қызметтері, тренажер залдары, фитнес-клубтар, техникалық қызметтер көрсету станциялары, шеберханалар
2,0
Қоғамдық тамақтандыру саласындағы қызмет: дәмхана, мейрамханалар
буфеттер мен асханалар
білім мекемелеріндегі буфет пен асханалар
3,0
2,0
1,0
Білім (мектептен тыс, оқушыларға арналған үйірме қызметі, компьютерлік сыныптар), балалар мен жасөспірімдерге арналған дене шынықтыру және спорт, денсаулық сақтау және мәдениет саласында қызмет көрсету
1,0
Өндірістік қызмет
1,0
Гараждар ретіндегі үй-жайлар, қойма, сақтау камералары
2,0
Өзге де қызмет түрлері
1,0
5
Жалдаушының ұйымдық-құқықтық нысанын ескеретін К5 коэффициенті:
жеке меншік нысанындағы құрылымдарға арналған (серіктестіктер, акционерлік қоғамдар, ұлттық компаниялар);
қоғамдық ұйымдар мен бірлестіктер, үкіметтік емес ұйымдар үшін;
сауда-саттық қызметті есептемегенде, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне өнеркәсіп қызметін ұйымдастыру және халыққа қызмет көрсетуді ұйымдастыру үшін
2,0
1,0
1,0

5. Коэффициент, учитывающий территориальное расположение, К6:
ЗОНА 1 – 2,0
Первый массив
В границах ул.Парковая, ул.Земледельческая, пр.Мира, ул.Тургенева, пр.А.Молдагуловой, северная часть района «Сазда-1» вдоль ж/д, через ул.Г.Жубановой, северная часть территории парка имени Первого Президента РК, пересекая ул.М.Маметовой, 11 микрорайон ул.Восточная, ул.Әз Наурыз, 12 микрорайон ул.Бокенбай батыра, ул.Красина, до ул.Красина, дом 41, в юг включая 12 «В-Г» микрорайон до ул.Богенбай батыра, пр.Санкибай батыра, пр.А.Молдагуловой, п.Юго-Запад-1, ул.Досжан Хазирет, Кобдинская автотрасса в сторону ГНКС «Өмір-газ», пр.А.Молдагуловой через дома № 58 корпус 2, 3 в сторону пр.Санкибай батыра, ул.Макаренко, ул.Т.Рыскулова, ул.Вавилова, ул.Казангапа, ул.Махамбетова, ул.Маресьева, пр.Мира, ул.Парковая;
Второй массив
В границах ул.Алтынсарина, ул.Жанкожа батыра, ул.Асау-барак, ул.Шернияза, ул.Некрасова, ул.Пожарная, ул.Берчогурская, ул.Кобландина, ул.Т.Ахтанова, ул.Ш.Уалиханова, ул.Шернияза, ул.Интернациональная, ул.Айтеке би, ул.Герцена, ул.Ломоносова;
Третий массив
В границах ул.Заводская северная часть территорий ТОО «Рамазан», по южной стороне с/к «Актюбрентген-1», включая стадион, ГККП «Дошкольная организация № 31 «Куншуак», ул.Кленовая, ул.Краснощекова, ул.Заводская;
Четвертый массив
500 м. буферной зоны Актюбинского водохранилища; 1 км. полоса вдоль реки Илек и Каргала, включая п.Заречный, п.Заречный-1, п.Заречный-3, 1 очередь, п.Заречный-4, с.Каргалинское кроме производственной базы АО «Азимут Энерджи Сервисез», ул.Матросова, ул.8 марта, ул.Первомайская до дома № 7, ул.Абая до дома № 7 и ул.Байганина до дома № 12 а;
Пятый массив
Авиагородок в границах Авиатор-2, ул. Гулдер дом 7, Авиагородок, дома 18 «А», 21 «А» до потребительского кооператива «ГСК Аэропорт-3», включая базы материально-технического снабжения АО "Авиакомпания «Евро-Азия Эйр», вдоль ж/д до переезда, Авиагородок, дом 10 до Авиатор-2;
ЗОНА 2 – 1,75
Первый массив
В границах ул.О.Кошевого, ул.Т.Рыскулова, ул.Чернышевского, пр.Победы, по южной стороне с/к «АЗФ-2», ул.Тургенева, пр.Мира, ул.Земледельческая, ул.Парковая, пр.Мира, ул.Маресьева, ул.Махамбетова, ул.Казангапа, ул.Вавилова, ул.Т.Рыскулова, ул.Макаренко, пр.Санкибай батыра до ГСК-2, обход ГСК-2, по восточной стороне средней школы №40, ул.Чекалина, на север от дома ожидания РГП «Енбек –Актобе» до ул.О.Кошевого;
Второй массив
В границах ул.М.Маметовой, включая автовокзал и рынок «Шыгыс», пр.К.Нокина, включая садоводческие коллективы вдоль пр.К.Нокина, ул.Джангильдина, ул.Кулымбетова, ул.Жургенова, ул.Утемисова, ул.Жанкожа батыра, ул.Айтеке би, ул.Шернияза, ул.Жуковского, ул.Набережная, ул.Кунаева, ул.Нариманова, включая садоводческие коллективы в районе Курмыша и Оторвановки, ул.Жиенбаева, ул.Южная, ул.Зинченко, ул.Шернияза, ул.Герцена, ул.Айтеке би, ул.Интернациональная, ул.Шернияза, ул.Ш.Уалиханова, ул.Т.Ахтанова, ул.Кобландина, ул.Берчогурская, ул.Пожарная, ул.Некрасова, ул.Шернияза, ул.Асау барак, ул.Жанкожа батыра, ул.Алтынсарина, ул.Ломоносова;
Третий массив

5. Аумақтық орналасуын ескеретін К6 коэффициенті:
1-АЙМАҚ – 2,0
Бірінші массив
Парковая көш., Земледельческая көш., Бейбітшілік даң-лы, Тургенев көш., А.Молдағұлова даң-лы шекарасында, т/ж жиегінде «Сазда-1» ауданының солтүстік бөлігі, Ғ.Жұбанова көш. арқылы, ҚР Бірінші Президенті атындағы парк аймағының солтүстік бөлігі, М.Мәметова көш. қиып өтіп, 11 шағын ауданы Восточная көш., Әз Наурыз көш., 12 шағын ауданы Бөкенбай батыр көш., Красин көшесінен, Красин көшесі № 41 үйге дейін, оңтүстікке 12 «В-Г» шағын ауданын Бөкенбай батыр көш. дейін қоса алғанда, Сәңкібай батыр даң-лы., Ә.Молдағұлова даң-лы, Оңтүстік–Батыс – 1 п., Досжан Хазірет көш., Қобда автожолы және «Өмір газ» ГНКС жағына, Ә.Молдағұлова даң-лы № 58 үйдің 2,3 корпустары арқылы Сәңкібай батыр даң-лы жағына, Макаренко көш., Т.Рысқұлов көш., Вавилов көш., Қазанғап көш., Махамбетов көш., Маресъев көш., Бейбітшілік даң-лы, Парковая көш.
Екінші массив
Алтынсарин көш., Жанқожа батыр көш., Асау-барақ көш., Шернияз көш., Некрасов көш., Пожарная көш., Бершүгір көш., Қобландин көш., Т.Ахтанов көш., Ш.Уәлиханов көш., Шернияз көш., Интернациональный көш., Әйтеке би көш., Герцен көш., Ломоносов көш. шекараларында.
Үшінші массив
Заводской көш. шекарасында «Рамазан» ЖШС аумағының солтүстік бөлігі, «Ақтөберентген – 1» с/к оңтүстік жағы бойынша, стадионды қоса алғанда, «№ 31 «Күншуақ» мектепке дейінгі ұйымы» МКҚК, Кленовая көш., Краснощеков көш., Заводская көш.
Төртінші массив
Ақтөбе су қоймасының буферлік аймағының 500 м.; Елек және Қарғалы өзенінің жиегіндегі жолақ, сонымен бірге Заречный п., Заречный – 1 п., Заречный -3 п., 1 кезеңі, Заречный – 4 п. Қарғалы с. «Азимут Энерджи Сервисез» АҚ өндірістік базасынан басқасын қоса алғанда, Матросов көш., 8 наурыз көш., № 7 үйге дейін Первомайский көш., № 7 үйге дейін Абай көш. және № 12а үйге дейін Байғанин көш.
Бесінші массив
Авиатор – 2 шекараларында авиақалашық, Гүлдер көш. 7 үй, Авиақалашық 18»А», 21 «А» үйлерден «ГСК Аэропорт – 3» тұтынушылар кооперативіне дейін, «Евро – Азия Эйр» авикомпаниясы» АҚ материалдық-техникалық жабдықтау базасын қоса алғанда, т/ж жиегінде өтетін жолға дейін, Авиақалашық 10 үйден Авиатор – 2 дейін.
2-АЙМАҚ – 1,75
Бірінші массив
О.Кошевой көш., Т.Рысқұлов көш., Чернышевский көш., Жеңіс даң-лы шекараларында, «АФЗ-2» с/к оңтүстік жағы, Тургенев көш., Бейбітшілік даң-лы, Земледельческая көш., Парковая көш, Бейбітшілік даң-лы, Маресьев көш., Махамбетов көш., Қазанғап көш., Вавилов көш., Т.Рысқұлов көш., Макаренко көш., Сәңкібай даң-лы ГСК-2 дейін, ГСК-2 айналып өту, № 40 орта мектебінің шығыс жағы, Чекалин көш., солтүстік жағына «Еңбек – Ақтөбе» РМК күту үйінен О.Кошевой көшесіне дейін.
Екінші массив
М.Мәметова көш. шекараларында, автовокзал және «Шығыс» базарын қоса алғанда, К.Нокин даң-лы, К.Нокин даң-лы бойындағы бау-бақша ұжымдарын қоса алғанда, Жангелдин көш., Құлымбетов көш., Жүргенов көш., Өтемісов көш., Жанқожа батыр көш., Әйтеке би көш., Шернияз көш., Жуковский көш., Набережный көш., Қонаев көш., Нариманов көш., Құрмыш және Оторвановка ауданындағы бау-бақша ұжымдарын қоса алғанда, Жиенбаев көш., Южная көш., Зинченко көш., Шернияз көш., Герцен көш, Әйтеке би көш., Интернациональный көш., Шернияз көш., Ш.Уәлиханов көш., Т.Ахтанов көш., Қобландин көш., Бершүгір көш., Пожарная көш., Некрасов көш., Шернияз көш., Асау – Барақ көш., Жанқожа батыр көш., Алтынсарин көш., Ломоносов көш.
Үшінші массив

В границах 11 микрорайон ул.Восточная, вдоль ж/д по западной стороне ул.Станционная, ул.С.Жаманкулова, ул.Арынова, ул.А.Иманова, ул.Павлова, ул.Илецкая включая микрорайоны «Сельмаш», «Авиатор», «Авиатор-2», и парка культуры и отдыха, ул.Бокенбай батыра, на север включая 12 «В-Г» микрорайон, до ул.Красина, дом 41, ул.Красина, ул.Бокенбай батыра, ул. Әз Наурыз, ул.Восточная;
Четвертый массив
п.Кирпичный, включая АО "Казахвзрывпром", теннисный корт, земли к/х «Патон» п.Кирпичный уч. №377, стрелково-охотничьего стенда ТОО «Пантера».
Пятый массив
с.Ясное;
ЗОНА 3 – 1,50
Первый массив
Промзона, включает ПОШ, ТД «Алатау», рынок «Табыс», АО «Трансэнерго», ТОО «Геом», левая сторона пр.Санкибай батыра, гаражный кооператив ГСК-2, средняя школа №40, ул.Чекалина, на север от дома ожидания РГП «Енбек –Актобе» до ул.О.Кошевого, ул.Чернышевского;
Второй массив
Район завода АЗФ, включая АО «ТНК «Казхром», Махамбетовка, вдоль ж/д от нефтебазы ТОО «Sinooil» до моста в районе 41 разъезда автодороги «Актобе-Атырау», пр.312 стрелковой дивизии до ТОО «Тагам Регион» и левая сторона проспекта, ТОО «Экспресс», ул.Ломоносова, ул.Станционная, привокзальная площадь, ул.Герцена, ул.Шернияза, ул.Зинченко, ул.Гастелло, ул.Нефтяников, ул.Оренбургская, товарный двор АО «КеденТрансСервис», таможенное управление, правая сторона трассы «Актобе-Атырау», район 41 разъезда, Актюбинский юридический колледж МВД РК, птицефабрика ТОО «Рамазан»; завод АО «Авиаремонтный завод N406 гражданской авиации», АО «Международный аэропорт Актобе», ул.Бокенбай батыра; микрорайон «Сельмаш-2», ул.Илецкая, ул.Павлова, ул.Арынова, ул.С.Жаманкулова, ул.Станционная, 11 микрорайон ул.Восточная, по северной части территории парка им.Первого президента РК, ул.Тургенева;
ЗОНА 4 – 1,25
Первый массив
Оторвановка в границах ул.Южная, пер.Чкалова, обход кладбища с южной стороны, садоводческий коллектив «Актюбсельмаш-6», по трассе в сторону 41 разъезда через кольцевой, ул.Штурманская, включая дома-интерната для престарелых и инвалидов, ул.Оренбургская, ул.Нефтяников, ул.Гастелло, ул.Зинченко;
Второй массив
В границах р.Женишке, Больница «Западно-Казахстанская медицинская академия им.Марата Оспанова», аул Жанаконыс, городская детская многопрофильная больница, Промзона, п.Юго-Запад-1, ул.Досжан Хазирет, район Батыс-2, пр.А.Молдагуловой, пр.Санкибай батыра до ул.Г.Жубановой, включая Гаражные кооперативы № 7-8 «Саздинский»;

11 шағын аудан Восточный көш. шекарасында, батыс жағында т/ж бойын, Станционная көш., С.Жаманқұлов көш., Арынов көш., А.Иманов көш., Павлов көш., Илецкая көш., «Сельмаш», «Авиатор», «Авиатор – 2» шағын аудандарын және мәдени-демалыс бағын қоса алғанда, Бөкенбай батыр көш., 12 «В-Г» шағын ауданын қоса алғанда солтүстікке, Красин көш. № 41 үйге дейін, Красин көш., Бөкенбай батыр көш., Әз Наурыз көш., Восточный көш.
Төртінші массив
Кірпіш п., «Қазақвзрывпром» АҚ қоса алғанда, теннис корты, Кірпіш п. № 377 уч. «Патон» ш/қ жері, «Пантера» ЖШС ату-аңшылық стендісі.
Бесінші массив
Ясное с.
3-АЙМАҚ -1,50
Бірінші массив
Өнеркәсіп аймағы, ПОШ, «Алатау» СО, «Табыс» базары, «Трансэнерго» АҚ, «Геом» ЖШС қоса алғанда, Сәңкібай батыр даң-ның сол жағы, ГСК-2 кооперативі, № 40 орта мектеп, Чекалин көш., солтүстік жағына «Еңбек – Ақтөбе» РМК күту үйінен О.Кошевой көшесіне дейін., Чернышев көш.
Екінші массив
АФЗ зауытының ауданы, «ТНК «Казхром» АҚ, Махамбетовканы қоса алғанда, «Sinooil» ЖШС мұнай базасынан «Ақтөбе-Атырау» автожолының 41 разъезд ауданындағы көпірге дейін т/ж бойы, 321 атқыштар дивизиясы даңғылы «Тағам Регион» ЖШС дейін және даңғылдың сол жағы, «Экспресс» ЖШС, Ломоносов көш., Станционная көш., вокзал жанындағы алаң, Герцен көш., Шернияз көш., Зинченко көш., Гастелло көш., Мұнайшылар көш., Орынбор көш., «КеденТрансСервис» АҚ тауар ауласы, кеден басқармасы, «Ақтөбе – Атырау» трассасының оң жағы, 41 разъездің ауданы, ҚР ІІМ Ақтөбе заң колледжі, «Рамазан» ЖШС құс фабрикасы; «№ 406 азаматтық авиациясының авиажөндеу зауыты» АҚ, «Ақтөбе» халықаралық аэропорт» АҚ, Бөкенбай батыр көш.; «Сельмаш-2» шағын ауданы, Илецкая көш., Павлов көш, Арынов көш., Жаманқұлов көш., Станционная көш., 11 шағын ауданы Восточный көш., ҚР Бірінші Президенті атындағы аймақтың солтүстік бөлігі, Тургенев көшесі.
4-АЙМАҚ – 1,25
Бірінші массив
Южная көш., Чкалов көш. шекараларында оторвановка, бейітті оңтүстік жағынан айналып оту, «Ақтөбесельмаш-6» бау-бақша ұжымы, айналма жол арқылы 41-разъезд жағына трасса бойынша, Штурманская көш., Қарттар мен мүгедектер интернат үйін қоса алғанда, Орынбор көш., Мұнайшылар көш., Гастелло көш., Зинченко көшесі.
Екінші массив
Жеңішке ө. шекарасында, Марат Оспанов атындағы Батыс Қазақстан медициналық академиясының ауруханасы, Жаңақоныс ауылы, қалалық көп бейінді балалар ауруханасы, Өнеркәсіптік аймақ, Оңтүстк Батыс – 1 п. Досжан Хазірет көш., Батыс – 2 ауданы, А.Молдағұлова даң-лы, Сәңкібай батыр даң-лы Ғ.Жұбанова көшесіне дейін, «№ 7-8 Саздинский гараж» кооперативтерін қоса алғанда.

ЗОНА 5 – 1,0
Первый массив
Промзона, включая ТОО «Завод ЖБИ-25», отстойники, район полигона твердо-бытовых отходов, завода АО «Актюбинский завод хромовых соединений», южная часть территории ТОО «Тандем W», 39 разъезд, металлургический завод ТОО «SBS – Steel»;
Второй массив
Район Ново-Альджанский мелькомбинат, в границах от кольцевого 12 мкр, ул.Бокенбай батыра, территория аэродрома АО «Международный аэропорт Актобе», 1 подъем Тамдинского водозабора АО «Акбулак», вдоль ж/д, ТОО «Ново-альджанский мелькомбинат», по Богословской трассе ТОО «Ситал-2», Мал базар, Авто рынок;
Третий массив
В границах район п.Заречный-3, 2 очередь, автодорога «Актобе-Орск», Ипподром, жилой массив «Рауан»;
Четвертый массив
Микрорайон «Арай», с.Каргалинское производственная база АО «Азимут Энерджи Сервисез», ул.Матросова, ул.8 Марта, ул.Первомайская до дома № 7, ул.Абая до дома № 7 и ул.Байганина до дома № 12 а;
ЗОНА 6 – 0,75
Садоводческие коллективы расположенные в границах города, с.Лесное;
ЗОНА 7 – 0,50
с.Россовхоз, жилой массив «Акжар-2», садоводческие коллективы вдоль реки Бутак, западная часть жилого массива «Кызылжар». В эту зону включены земли запаса, резервные территории, земли лесного, частично водного фонда.
ЗОНА 8 – 1,0
Районы области.
37. Расчет годовой арендной платы при предоставлении в имущественный наем (аренду) оборудования, автотранспортных средств и других непотребляемых вещей осуществляется по формуле:
Ап = С х Nam /100 х Кп
где:
Ап - ставка арендной платы за оборудование, транспортные средства и другие не потребляемые вещи в год;
С - остаточная стоимость оборудования по данным бухгалтерского учета.
При сдаче в имущественный наем (аренду) оборудования, транспортных средств и других непотребляемых вещей с начисленным износом 100 процентов остаточная стоимость принимается в размере 10 процентов от первоначальной (восстановительной) стоимости;
Nam - предельные нормы амортизации в соответствии со статьей 120 Кодекса Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс);
Кп - понижающий коэффициент (применяется при износе оборудования, транспортных средств и других непотребляемых вещей более шестидесяти процентов - в размере 0,8, при предоставлении субъектам малого предпринимательства для организации производственной деятельности и развития сферы услуг населения, за исключением торгово-закупочной (посреднической) деятельности, - в размере 0,5).
6. Порядок передачи объекта имущественного найма (аренды)
38. Передача объекта производится Балансодержателем Нанимателю (арендатору) по акту приема-передачи, в котором указываются:

5-АЙМАҚ – 1,0
Бірінші массив
Өнеркәсіп аймағы, «ЖБИ-25 зауыты» ЖШС қоса алғанда, тұндырғыштар, қатты тұрмыстық қалдықтар полигонының ауданы, «Ақтөбе хром қосындыларының зауыты» АҚ зауыты, «Тандем W» аймағындағы оңтүстік бөлігі, 39 разъезд, «SBS – Steel» ЖШС металлургия зауыты.
Екінші массив
Жаңа Әлжан бор комбинатының ауданы, 12 шағын ауданының айналма жолынан басталған шекараларда, Бөкенбай батыр көш., «Ақтөбе» халықаралық аэропорты» АҚ аэродромының аймағы, «Ақбұлақ» АҚ Тамды су бөгетінің 1 көтерілісі, т/ж бойы, «Жаңа Әлжан бор комбинаты» ЖШС, «Ситал – 2» ЖШС Богословка трассасы, Мал базары, Авто базары.
Үшінші массив
Заречный – 3 п. ауданының 2 кезеңінің шекарасында, «Ақтөбе – Орск» автожолы, Ипподром, «Рауан» тұрғын үй массиві.
Төртінші массив
«Арай» шағын ауданы, Қарғалы ауданы «Азимут Энерджи Сервисез» АҚ өндірістік базасы, Матросов көш, 8 наурыз көш., Первомайский көшесі № 7 үйге дейін, Абай көш. № 7 үйге дейін және Байғанин көш. № 12 а үйге дейін.
6-АЙМАҚ – 0,75
Қала шекарасында орналасқан бау-бақша ұжымы, Лесное с.
7-АЙМАҚ – 0,50
Россовхоз с., «Ақжар-2» тұрғын үй массиві, Бұтақ өзенінің жағасындағы бау-бақша ұжымдары, «Қызылжар» тұрғын үй массивінің батыс бөлігі. Осы аймаққа қордағы жерлер, резервтегі аймақтар, орман, бөлшектеп су қорларының жерлері енгізілді.
8-АЙМАҚ – 1,0
Облыс аудандары.
37. Жабдықтарды, автокөлік құралдарын және басқа тұтынылмайтын заттарды мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру кезінде жылдық жалдау төлемін есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Жа = С х Nam /100 х Кп
бұнда:
Жа – жабдықтарды, автокөлік құралдарын және басқа тұтынылмайтын заттарды бір жылға жалдау төлемінің мөлшерлемесі;
С – бухгалтерлік есеп деректері бойынша жабдықтардың қалдық құны.
Жабдықтарды, автокөлік құралдарын және басқа тұтынылмайтын заттарды мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру кезінде 100 пайызға тозығын есептеумен қалдық құны алғашқы (жаңадан құрылған) құнынан 10 пайыз көлемінде қолданылады.
Nam – Қазақстан Республикасының «Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Кодексінің (Салық кодексі) 120-бабына сәйкес амортизациялаудың деңгейлі нормалары;
Кт – төмендететін коэффициент (жабдықтар, автокөлік құралдары және басқа тұтынылмайтын заттар сексен пайызға тозған кезде – 0,8 мөлшерінде, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне сату-сатып алу (делдалдық) қызметтен басқа, халыққа қызмет көрсету саласын дамыту және өндірістік қызметті ұйымдастыру үшін берілген кезде – 0,5 мөлшерде).
6. Мүліктік жалдау (жалға алу) объектісін беру тәртібі
38. Объектіні беруді Теңгерім ұстаушы Жалға берушіге (жалдауға берушіге) қабылдау-тапсыру актісі бойынша жүргізеді, онда мыналар көрсетіледі:

1) место и дата составления акта;
2) наименование и реквизиты документов, в соответствии с которыми представители уполномочены представлять интересы сторон;
3) номер и дата подписания Договора имущественного найма (аренды), в соответствии с которым производится передача Объекта аренды;
4) техническое состояние передаваемого Объекта, с перечнем выявленных неисправностей (для объектов недвижимости – наличие и состояние объекта (удовлетворительное, необходимость проведения ремонта), наличие и состояние инженерных сетей; для автотранспортных средств и иного имущества – удовлетворительное или неудовлетворительное состояние, необходимость проведения ремонта);
5) подписи представителей, заверенные печатями сторон.
39. По завершении действия Договора имущественного найма (аренды) Наниматель (арендатор) не позднее дня завершения Договора обязан подписать акт приема – передачи с Балансодержателем о возврате Объекта аренды.
40. Акт приема-передачи Объекта является неотъемлемой частью Договора и составляется в шести экземплярах на государственном и русском языках.
Все экземпляры Акта приема-передачи имеют одинаковую юридическую силу и передаются по два экземпляра наймодателю (арендодателю), Балансодержателю и Нанимателю (арендатору).
41. Акт приема-передачи утверждается наймодателем (арендодателем).
42. Наймодатель (арендодатель) обязан обеспечить передачу Объекта Балансодержателем Нанимателю (арендатору) в срок не более 10 календарных дней после подписания Договора имущественного найма (аренды).
7. Разрешение споров
43. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, регулируются законодательством Республики Казахстан.
44. Споры, возникающие при передаче Объекта в имущественный наем (аренду) по Договору, рассматриваются по взаимному согласию сторон или в судебном порядке.

1) актінің жасалған күні мен орны;
2) оларға сәйкес өкілдер тараптардың мүдделерін қорғауға уәкілетті құжаттардың атаулары мен деректемелері;
3) оған сәйкес жал Объектісі берілетін Мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру Шартының қол қойылған күні мен номері;
4) анықталған ақаулардың тізімі көрсетілген берілетін объектінің техникалық жай-күйі (жылжымайтын мүлік объектілері үшін – объектінің бар болуы және жағдайы (қанағаттанарлық, жөндеу жұмыстарының қажеттілігі), инженерлік желілердің бар-жоғы және жай-күйі; автокөлік құралдары үшін және басқа да мүлік үшін – қанағаттанарлық немесе қанағаттанарлықсыз жағдайы, жөндеу жұмыстарының қажеттілігі);
5) тараптардың мөрлерімен расталған өкілдердің қолы.
39. Мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру шартының әрекеті аяқталғаннан кейін Жалға алушы (жалдауға алушы) Шарттың аяқталу күнінен кешіктірмей Теңгерім ұстаушымен жалдау Объектісін қайтару туралы қабылдау-тапсыру актісіне қол қоюға міндетті.
40. Объектіні қабылдау-тапсыру актісі Шарттың ажырағысыз бөлігі болып табылады және мемлекеттік және орыс тілдерінде алты данада жасалады.
Қабылдау-тапсыру актісінің барлық данасы бірдей заңдық күшке ие және Жалға берушіге (жалдауға берушіге), Теңгерім ұстаушыға және Жалға алушыға (жалдауға алушыға) екі данадан беріледі.
41. Қабылдау-тапсыру актісі Жалға берушімен (жалдауға берушімен) бекітіледі.
42. Жалға беруші (жалдауға беруші) Объектінің Теңгерім ұстаушымен Жалға алушыға (жалдауға алушыға) Мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру шартына қол қойылғаннан кейін 10 күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде берілуін қамтамасыз етуге міндетті.
7. Дауларды шешу
43. Осы Қағидада реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледi.
44. Объектіні Шарт бойынша мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру кезінде туындаған даулар тараптардың өзара келісулері бойынша немесе сот тәртібінде қаралады.