Об утверждении Правил приема на обучение в организации дошкольного образования по городу Тараз
Постановление Таразского городского акимата от 13 августа 2012 года № 605. Зарегистрировано Департаментом юстиции по Жамбылской области 12 сентября 2012 года № 1823. Утратило силу постановлением акимата города Тараз Жамбылской области от 24 сентября 2012 года № 771
Утратило силу постановлением акимата города Тараз Жамбылской области от 24 сентября 2012 года № 771
В соответствии с пунктом 2 статьи 26 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года «Об образовании» акимат города Тараз ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить правила приема на обучение в организации дошкольного образования по городу Тараз согласно приложению.
2. Настоящее постановление вступает в силу с момента государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением данного постановления возложить на заместителя акима города Тараз Тогузбаеву Кулимхан Майлыбековну.
Аким города Тараз                          Б.Орынбеков
Утвержден постановлением
акимата города Тараз
№ 605 от 13 августа 2012 года
Правила приема на обучение в организации дошкольного образования по городу Тараз 1.Общие положения
1. Настоящие Правила приема на обучение в организации дошкольного образования по городу Тараз (далее – Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года «Об образовании» и определяют порядок приема на обучение в организации дошкольного образования по городу Тараз.
2. Организации дошкольного образования осуществляют прием на обучение в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, настоящими Правилами, иными нормативными правовыми актами, а также разработанными на их основе уставами организаций образования.
3. Прием на обучение в организации дошкольного образования детей с ограниченными возможностями в развитии для обеспечения условий получения ими образования осуществляется с учетом заключения педагого-медико-психологической комиссии при согласии законных представителей.
2. Порядок приема в организации образования дошкольного образования
4. Учет детей дошкольного возраста ведется в соответствии с подпунктом 4) пункта 4 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года «Об образовании» местным исполнительным органом города в лице коммунального государственного учреждения «Отдел образования акимата города Тараз» (далее - Отдел образования).
5. При обращении в Отдел образования регистрация заявлений для направления в дошкольную организацию образования ведется по адресу: город Тараз, улица Аскарова № 47 в среду и четверг с 09.00 часов до 18.00 часов, обеденный перерыв с 13.00 часов до 14.00 часов, выходные дни - суббота, воскресенье.
Прием осуществляется в порядке очереди без предварительной записи и ускоренного обслуживания.

Тараз қаласы бойынша мектепке дейінгі білім беру ұйымдарына оқытуға қабылдау қағидасын бекіту туралы
Жамбыл облысы Тараз қаласы әкімдігінің 2012 жылғы 13 тамыздағы N 605 қаулысы. Жамбыл облысы Әділет департаментінде 2012 жылғы 12 қыркүйектегі 1823 нөмірімен тіркелді. Күші жойылды - Жамбыл облысы Тараз қаласы әкімдігінің 2012 жылғы 24 қыркүйектегі № 771 қаулысымен
Күші жойылды - Жамбыл облысы Тараз қаласы әкімдігінің 2012 жылғы 24 қыркүйектегі № 771 қаулысымен.
«Білім туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңының 26 бабының 2 тармағына сәйкес Тараз қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Тараз қаласы бойынша мектепке дейінгі білім беру ұйымдарына оқытуға қабылдау қағидасы қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Тараз қаласы әкімінің орынбасары Күлімхан Майлыбекқызы Тоғызбаеваға жүктелсін.
Қала әкімі                                 Б.Орынбеков
Тараз қаласы әкімдігінің
2012 жылғы 13 тамыздағы
№ 605 қаулысымен бекітілген
Тараз қаласы бойынша мектепке дейінгі білім беру ұйымдарына оқытуға қабылдау қағидасы 1.Жалпы ережелер
1. Осы Тараз қаласы бойынша мектепке дейінгі білім беру ұйымдарына оқуға қабылдау қағидасы (бұдан әрі - Қағида) «Білім туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңына сәйкес әзірленген және мектепке дейінгі білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың тәртібін айқындайды.
2. Мектепке дейінгі білім беру ұйымдары оқұға қабылдауды Қазақстан Республикасының Конституциясына, осы Қағидаларға, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ олардың негізінде әзірленген білім беру ұйымдарының жарғыларына сәйкес жүзеге асырады.
3. Даму мүмкіндіктері шектеулі балалардың білім алу жағдайын қамтамасыз ету үшін оларды білім беру ұйымдарына оқуға қабылдау заңды өкілдерінің келісімімен педагогикалық-медициналық-психологиялық комиссияның қорытындысы ескеріле отырып жүзеге асырылады.
2. Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарына оқытуға қабылдау тәртібі
4. Мектеп жасына дейінгі балаларды есепке алуды Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі «Білім туралы» Заңының 6 бабы 4 тармағының 4) тармақшасына сәйкес жергілікті атқарушы органы - «Тараз қаласы әкімдігінің білім бөлімі» коммуналдық мемлекеттік мекемесімен (әрі қарай – Білім бөлімі) жүргізіледі.
5. Білім бөліміне жүгінген жағдайда, мектепке дейінгі білім беру ұйымдарына жолдама беру үшін арыздарын тіркеу Тараз қаласы, Асқаров көшесі № 47 мекен-жайында сәрсенбі және бейсенбі күндері сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін жүргізіледі, түскі үзіліс 13.00-ден 14.00-ге дейін, демалыс күндері - сенбі, жексенбі.
Қабылдау алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады.

6. При регистрации заявления для направления детей в организации дошкольного образования законным представителям необходимо предоставить следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность одного из родителей (матери или отца) или законных представителей;
2) свидетельство о рождении ребенка;
3) документ, подтверждающий льготу (при ее наличии на первоочередное получение направления в детскую дошкольную организацию);
4) заключение психолого-медико-педагогической комиссии (при зачислении в коррекционные дошкольные организации и группы для детей с ограниченными возможностями);
5) заключение территориальных лечебно-профилактических организаций при зачислении в коррекционные санаторные дошкольные организации для детей с ранними проявлениями туберкулезной инфекции, с малыми и затихающими формами туберкулеза, часто и длительно болеющих детей.
6. Документы представляются в копиях и подлинниках для сверки, после чего подлинники документов возвращаются законным представителям.
7. Прием детей в дошкольную организацию на постоянное и временное пребывание ведется в течение года при наличии в нем свободных мест.
8. В организацию дошкольного образования принимаются дети от одного года до шести (семи) лет на основании направления Отдела образования, выписки из истории развития ребенка, справки санитарно-эпидемиологической службы об эпидокружении. При зачислении в коррекционные дошкольные организации и группы для детей с ограниченными возможностями дополнительно предоставляется заключение психолого-медико-педагогической комиссии, а в коррекционные санаторные дошкольные организации для детей с ранними проявлениями туберкулезной инфекции, с малыми и затихающими формами туберкулеза, часто и длительно болеющих детей - заключение территориальных лечебно-профилактических организаций.
9. Распределение мест в организации дошкольного образования осуществляется комиссией по распределению мест в организации дошкольного образования в порядке очередности регистрации.
10. Организации дошкольного образования обеспечивают прием всех детей, проживающих на территории обслуживания организации образования, в возрасте от одного года до шести (семи) лет, независимо от уровня подготовки.
11. На право получения первоочередного места имеют:
1) дети инвалидов I и II групп;
2) дети, оставшиеся без попечения родителей;
3) дети-сироты;
4) дети из многодетных семей;
5) дети лиц, приравненных по льготам и гарантиям к участникам войны и к инвалидам войны.
Прием в организации дошкольного образования ограничивается колличеством имеющихся мест в дошкольных организациях.
При приеме в организации дошкольного образования тестирование, зачеты, конкурсы не проводятся.

6. Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарына жолдама алу үшін өтініштерін тіркеу кезінде заңды өкілдер мынадай құжаттарды тапсыруы қажет:
1) ата-анасының (анасының немесе әкесінің) бірінің немесе заңды
өкілдерінің жеке басын куәландыратын құжат;
2) баланың туу туралы куәлігі;
3) жеңілдікті растайтын құжат (ол болған жағдайда мектепке дейінгі балалар ұйымына жолдаманы бірінші кезекте алуға);
4) психологиялық-медициналық-педагогикалық комиссияның қорытындысы (мүмкіндіктері шектеулі балаларға арналған мектепке дейінгі түзету ұйымдары мен топтарына қабылдаған жағдайда);
5) туберкулез инфекциясы ерте білінген, туберкулездің азаю және бәсеңдеу түрімен, жиі және ұзақ ауыратын балаларға арналған мектепке дейінгі санаториялық түзету ұйымдарына қабылдағанда аумақтық емдеу-профилактикалық ұйымдарының қорытындысы.
Салыстырып тексеру үшін құжаттардың көшірмелері мен түпнұсқалары беріледі, кейін құжаттардың түпнұсқалары заңды өкілдеріне қайтарылады.
7. Балаларды мектепке дейiнгi білім беру ұйымдарына тұрақты және уақытша орналасуға қабылдау онда бос орынның болуына қарай жыл бойы жүргiзiледi.
8. Мектепке дейiнгi білім беру ұйымдарына Білім бөлімі жолдамасы, баланың даму тарихынан үзiндi көшірме, эпидемиологиялық жағдай туралы санитарлық-эпидемиологиялық қызметтiң анықтамасы негiзiнде бiр жастан алты (жеті) жасқа дейiнгi балалар қабылданады. Мектепке дейінгі түзеу ұйымдарына және мүмкiндiктерi шектеулi балаларға арналған топтарға қабылдау кезiнде қосымша психологиялық-медициналық-педагогикалық комиссияның қорытындысы беріледi, ал бастапқы туберкулез инфекциясы бiлiнген, кiшiгiрiм және басылып келе жатқан туберкулездiң нысандарымен ауыратын, жиi және ұзақ ауыратын балаларға арналған санаториялық мектепке дейiнгi түзеу ұйымдарына аумақтық емдеу-алдын алу ұйымдарының қорытындысы беріледі.
9. Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарына орын бөлу мектепке дейінгі мекемелерге орын бөлу комиссиясымен және кезекке тіркелген реттілігімен беріледі.
10. Мектепке дейінгі білім беру ұйымдары бір жастан алты (жеті) жасқа дейін дайындық деңгейіне қарамастан, білім беру ұйымы қызмет көрсететін аумақтағы барлық балаларды қабылдауды қамтамасыз етеді.
11. Бірінші кезекте орын алуға:
1) І және ІІ топтағы мүгедектердің балалары;
2) ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар;
3) жетім балалар;
4) көп балалы отбасынан шыққан балалар;
5) жеңілдіктер және кепілдемелер бойынша соғысқа қатысушылар мен мүгедектеріне теңестірілген адамдардың балаларының құқығы бар.
Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарына қабылдау, мектепке дейінгі ұйымдардағы бар орын санымен шектеледі.
Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарына қабылдау кезінде емтихандар, тестілеулер, сынақтар, конкурстар жүргізілмейді.

12. Зачисление в число воспитанников производится на основании приказа руководителя дошкольной организации образования.
3. Заключительные положения
13. Отношения не урегулированные настоящими Правилами регулируются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

12. Білім алушылар қатарына қабылдау мектепке дейінгі білім беру ұйымының басшысының бұйрығы негізінде жүргізіледі.
3. Қорытынды ереже
13. Осы Қағидада реттелмеген қатынастар, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес реттеледі.