Об утверждении регламента государственной услуги "Присвоение спортивных разрядов и категорий: второй и третий, первый, второй и третий юношеские, тренер высшего и среднего уровня квалификации второй категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории, методист высшего и среднего уровня квалификации второй категории, судья по спорту"
Постановление акимата Каркаралинского района Карагандинской области от 21 декабря 2012 года N 406. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 25 января 2013 года N 2139. Утратило силу постановлением акимата Каркаралинского района Карагандинской области от 18 декабря 2013 года N 377
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Каркаралинского района Карагандинской области от 18.12.2013 N 377.
Примечание РЦПИ:
В тексте сохранена авторская орфография и пунктуация.
В соответствии со статьей 9-1 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года "Об административных процедурах", постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года N 745 "Об утверждении реестра государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам" акимат Каркаралинского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый регламент государственной услуги "Присвоение спортивных разрядов и категорий: второй и третий, первый, второй и третий юношеские, тренер высшего и среднего уровня квалификации второй категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории, методист высшего и среднего уровня квалификации второй категории, судья по спорту".
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя аппарата акима Каркаралинского района Сатыбалдина А.Р.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким района                                К. Максутов
Утвержден
постановлением акимата
Каркаралинского района
от 21 декабря 2012 года N 406
Регламент оказания государственной услуги
"Присвоение спортивных разрядов и категорий: второй и
третий, первый, второй и третий юношеские, тренер высшего
и среднего уровня квалификации второй категории,
инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй
категории, методист высшего и среднего уровня
квалификации второй категории, судья по спорту"
1. Основные понятия
1. В настоящем регламенте используются следующие основные понятия:
1) структурно-функциональные единицы (СФЕ) - ответственные лица уполномоченных органов, структурные подразделения государственных органов, государственные органы, информационные системы и их подсистемы;

"Екiншi және үшiншi, жасөспiрiмдер арасындағы бiрiншi, екiншi және үшiншi, бiлiктiлiгi жоғары және орта деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты нұсқаушы-спортшы, бiлiктiлiгi жоғары және орта деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, спорт төрешiсi спорттық разрядтары мен санаттарын беру" мемлекеттiк қызмет көрсету регламентін бекiту туралы
Қарағанды облысы Қарқаралы ауданы әкімдігінің 2012 жылғы 21 желтоқсандағы N 406 қаулысы. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2013 жылғы 25 қаңтарда N 2139 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы Қарқаралы ауданы әкімдігінің 2013 жылғы 18 желтоқсандағы N 377 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы Қарқаралы ауданы әкімдігінің 18.12.2013 № 377 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2000 жылдың 27 қарашадағы "Әкiмшiлiк рәсiмдер туралы" Заңының 9-1-бабына, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2010 жылдың 20 шілдедегі "Жеке және заңды тұлғаларға көрсетiлетiн мемлекеттiк қызметтердiң тiзiлiмiн бекiту туралы" N 745 қаулысына сәйкес, Қарқаралы ауданының әкiмдiгi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлген "Екiншi және үшiншi, жасөспiрiмдер арасындағы бiрiншi, екiншi және үшiншi, бiлiктiлiгi жоғары және орта деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты нұсқаушы-спортшы, бiлiктiлiгi жоғары және орта деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, спорт төрешiсi спорттық разрядтары мен санаттарын беру" мемлекеттiк қызмет көрсету регламенті бекiтiлсiн.
2. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қарқаралы ауданы аппаратының басшысы А. Сатыбалдинға жүктелсін.
3. Осы қаулы оның алғаш рет ресми жарияланған күннен кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Аудан әкiмi                                К. Максутов
Қарқаралы ауданы әкімдігінің
2012 жылдың 21 желтоқсандағы
N 406 қаулысымен
бекітілген
"Екiншi және үшiншi, жасөспiрiмдер арасындағы
бiрiншi, екiншi және үшiншi, бiлiктiлiгi жоғары және орта
деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары
деңгейдегi екiншi санатты нұсқаушы-спортшы, бiлiктiлiгi
жоғары және орта деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, спорт
төрешiсi спорттық разрядтары мен санаттарын беру"
мемлекеттiк қызмет көрсету регламенті
1. Негізгі түсініктер
1. Осы регламентте келесідей негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) құрылымдық-функционалдық бірліктер (ҚФБ) - уәкілетті органдардағы жауапты тұлғалар, мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелері, мемлекеттік органдар, ақпараттық жүйелер немесе оларға бағынысты жүйелер;

2) уполномоченный орган – государственное учреждение "Отдел образования, физической культуры и спорта Каркаралинского района";
3) центр обслуживания населения – республиканское государственное предприятие, осуществляющее организацию предоставления государственных услуг физическим и (или) юридическим лицам по приему заявлений и выдаче документов по принципу "одного окна".
2. Общие положения
2. Настоящий регламент "Присвоение спортивных разрядов и категорий: второй и третий, первый, второй и третий юношеские, тренер высшего и среднего уровня квалификации второй категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории, методист высшего и среднего уровня квалификации второй категории, судья по спорту" (далее – Регламент) определяет процедуру оформления документов для присвоения спортивных разрядов и категорий: второй и третьей, первой, второй и третьей юношеской, тренера высшего и среднего уровня квалификации второй категории, инструктора-спортсмена высшего уровня квалификации второй категории, методиста высшего и среднего уровня квалификации второй категории, судьи по спорту (далее - государственная услуга).
3. Государственная услуга оказывается государственным учреждением "Отдел образования, физической культуры и спорта Каркаралинского района" (далее - уполномоченный орган), а так же через центр обслуживания населения Каркаралинского района (далее - центр), (контактные данные указаны в приложении 12 настоящего регламента).
В целях обеспечения доступности государственных услуг жителям отдаленных населенных пунктов допускается оказание государственных услуг через мобильные центры.
4. Форма оказываемой государственной услуги: неавтоматизированная.
5. Государственная услуга оказывается на основании подпунктов 2), 3), 4) и 5) статьи 22-1 Закона Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года "О физической культуре и спорте", статьи 15-2 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года "Об административных процедурах", статьи 29 Закона Республики Казахстан от 11 января 2007 года "Об информатизации", приказа и.о. Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 5 марта 2011 года N 02-02-18/29 "Об утверждении Правил проведения и условий аттестации гражданских служащих в сфере физической культуры и спорта, а также Правил присвоения квалификационных категорий тренерам, методистам, инструкторам" и приказа и.о. Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 22 августа 2008 года N 01-08/142 "Об утверждении Правил присвоения спортивных званий, разрядов и судейских категорий по спорту" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 сентября 2008 года N 5306).

2) уәкілетті орган – "Қарқаралы ауданының білім, дене тәрбиесі және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
3) халыққа қызмет көрсету орталығы - "жалғыз терезе" қағидаты бойынша өтініштерді қабылдау және беру жөнінде жеке және (немесе) заңды тұлғаларға мемлекеттік қызмет көрсетуді іске асыратын республикалық мемлекеттік кәсіпорын.
2. Жалпы ережелер
2. "Екiншi және үшiншi разрядтар, бiрiншi, екiншi және үшiншi жасөспiрiмдiк разрядтар, бiлiктiлiгi жоғары және орта деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты нұсқаушы-спортшы, бiлiктiлiгi жоғары және орта деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, спорт төрешiсi спорттық разрядтары мен санаттарын беру" мемлекеттiк қызмет көрсету регламенті (әрі қарай - Регламент) екiншi және үшiншi разрядтар, бiрiншi, екiншi және үшiншi жасөспiрiмдiк разрядтар, бiлiктiлiгi жоғары және орта деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты нұсқаушы-спортшы, бiлiктiлiгi жоғары және орта деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, спорт төрешiсi спорттық разрядтары мен санаттарын беру мемлекеттік қызметінің анықтамасын беру тәртібін анықтайды (әрі қарай - мемлекеттік қызмет).
3. Мемлекеттік қызметті жүзеге асырушы "Қарқаралы ауданының білім, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі және Қарқаралы ауданы бойынша Халықтық қызмет көрсету орталығы (әрі қарай - Орталық) (мекен-жайы, телефоны осы регламенттің 12 қосымшада көрсетілген).
Мемлекеттiк қызметтiң шалғайдағы елдi мекендердiң тұрғындарына қолжетiмдiлiгiн қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттiк қызметтi мобильдi орталықтар арқылы көрсетуге жол берiледi.
4. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны-автоматтындырылмаған.
5. Мемлекеттiк қызмет "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 2 желтоқсандағы Заңының 22-1-бабының 2), 3), 4) және 5) тармақшаларының, "Әкiмшiлiк рәсiмдер туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңының 15-2-бабының, "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңының 29-бабының, "Дене шынықтыру және спорт саласында азаматтық қызметшiлердi аттестаттаудан өткiзу мен шарттарының ережесiн, сондай-ақ Жаттықтырушыларға, әдiскерлерге, нұсқаушыларға бiлiктiлiк санаттарын беру ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 5 наурыздағы N 02-02-18/29 бұйрығының, сондай-ақ "Спорттық атақтар мен разрядтар және спорттан төреші санаттарын берудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің міндетін атқарушының 2008 жылғы 22 тамыздағы N 01-08/142 (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 18 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5306 болып тіркелді) бұйрығының негізінде көрсетіледі.

6. Результатом оказания государственной услуги являются выдача выписки из приказа о присвоении спортивного разряда или категории сроком на 5 лет на бумажном носителе либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в форме электронного документа.
3. Требования к порядку оказания государственной услуги
7. Государственная услуга оказывается тренерам, методистам, инструкторам, спортсменам и судьям по спорту с целью официального признания спортивного разряда и квалификации (далее - получатели).
8. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи получателем государственной услуги необходимых документов, определенных в пункте 11 настоящего Регламента, составляют тридцать календарных дней (день приема и день выдачи документов не входит в срок оказания государственной услуги, при этом местный исполнительный орган представляет результат оказания государственной услуги за день до окончания срока оказания услуги);
2) максимально допустимое время ожидания до получения государственной услуги, оказываемой на месте в день обращения получателя, не более 20 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания получателя государственной услуги, оказываемой на месте в день обращения получателя, не более 20 минут.
9. Государственная услуга оказывается бесплатно.
10. Государственная услуга предоставляется при обращении в уполномоченный орган:
1) в соответствии с установленным графиком работы с 09.00 часов до 18.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов, за исключением выходных и праздничных дней;
2) в Центрах государственная услуга предоставляется ежедневно с понедельника по субботу включительно, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству в соответствии с установленным графиком работы с 09.00 часов до 20.00 часов без перерыва;
3) прием осуществляется в порядке электронной очереди без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
4. Описание порядка действия (взаимодействия) в процессе
оказания государственной услуги
11. Для получения государственной услуги о присвоении спортивных разрядов: "Спортсмен 1 юношеского разряда", "Спортсмен 2 юношеского разряда", "Спортсмен 3 юношеского разряда" получатель представляет в центр перечень документов:
1) представление установленной формы согласно приложению 3 к настоящему регламенту;
2) выписку из протокола соревнования с указанием наименования соревнования, срока и места его проведения, подписанную главным судьей и главным секретарем соревнования;
3) копии протоколов соревнований, заверенные печатью областной федерации по данному виду спорта;

6. Мемлекеттік қызмет нәтижесі қағаз жеткізгіште 5 жыл мерзімге спорттық разряд немесе санат беру туралы бұйрықтан үзінді не мемлекеттік көрсетуден бас тарту туралы электрондық құжат нысанындағы дәлелді жауап болып табылады.
3. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібіне қойылатын талаптар
7. Мемлекеттік қызмет жаттықтырушыларға, әдіскерлерге, нұсқаушыларға, спортшыларға және спорт төрешілеріне (бұдан әрі - алушылар) спорттық разрядтары мен біліктіліктерді ресми тану мақсатында көрсетіледі.
8. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі:
1) мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі осы регламенттің 11 тармағына сәйкес алушы құжаттарды жүгінген сәттен бастап күнтізбелік 30 күннен аспайды (құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді, бұл ретте жергілікті атқарушы орган мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға бір күн қалғанда ұсынады);
2) алушы жүгінген күні сол жерде көрсетілетін мемлекеттік қызметті алуға дейінгі күтудің жол берілетін ең көп уақыты 20 минуттан аспайды;
3) алушы жүгінген күні сол жерде көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушыға қызмет көрсетудің жол берілетін ең көп уақыты 20 минуттан аспайды.
9. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
10. Мемлекеттік қызмет уәкілетті органға жүгінген сәттен бастап көрсетіледі:
1) белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес жергілікті атқарушы органдарда демалыс және мереке күндерін қоспағанда, сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, түскі асқа үзіліс сағат 13.00-ден 14.00-ге дейін;
2) Орталықтарда мемлекеттік қызмет демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден сенбіні қоса алғанда, еңбек заңнамасына сай, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін үзіліссіз көрсетіледі;
3) қабылдау "электрондық" кезек тәртібінде, жеделдетілген қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету үрдісінде іс-әрекет
(өзара әрекет) тәртібін сипаттау
11. "1 жасөспірімдік разряд спортшысы", "2 жасөспірімдік разряд спортшысы", "3 жасөспірімдік разряд спортшысы" спорттық разрядтарын беру туралы мемлекеттік қызметті алу үшін алушы орталыққа мынадай құжаттар тізбесін ұсынады:
1)осы стандартқа 3-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы ұсыным;
2) жарыстың атауы, оны өткізу мерзімі мен орны көрсетілген, жарыстың бас төрешісі мен бас хатшысы қол қойған хаттамадан үзінді;
3)осы спорт түрінен республикалық федерацияның мөрімен расталған жарыстар хаттамаларының көшірмелері;

4) справку о результатах по боксу, в видах борьбы и других единоборствах, подписанную главным судьей, главным секретарем соревнований, согласно приложению 4 к настоящему регламенту.
Для получения государственной услуги о присвоении (и/или подтверждении) категорий "Тренер высшего уровня квалификации второй категории", "Тренер среднего уровня квалификации второй категории" получатель представляет в центр перечень документов:
1) заявление установленной формы согласно приложению 6 к настоящему регламенту;
2) копии документов об образовании, повышении квалификации;
3) копия трудовой книжки или трудового договора с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписки из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивную справку, содержащую сведения о трудовой деятельности работника;
4) справку установленной формы согласно приложению 7 к настоящему регламенту (за исключением присвоения категории "Тренера высшего и среднего уровней квалификации без категории");
5) копии протоколов соревнований, заверенные печатью областной федерации по данному виду спорта (за исключением присвоения квалификационной категории "Тренера высшего и среднего уровней квалификации без категории");
6) копию удостоверения о присвоении предыдущей квалификационной категории:
документа, удостоверяющего личность получателя - физического лица.
Присвоение категорий "Тренер высшего уровня квалификации второй категории", "Тренер среднего уровня квалификации второй категории" осуществляется в соответствии с квалификационными требованиями для должностей работников организаций физической культуры согласно приложению 5 к настоящему регламенту.
Сведения документов, являющиеся государственными электронными информационными ресурсами, местный исполнительный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через информационную систему центров обслуживания населения в форме электронных документов, подписанных электронной цифровой подписью.
Работник центра сверяет подлинность оригиналов с копиями документов и сведениями, представленными из государственных информационных систем государственных органов, после чего возвращает оригиналы получателю государственных услуг.
Для получения государственной услуги о присвоении (и/или подтверждении) категории "Методист высшего уровня квалификации второй категории", "Методист среднего уровня квалификации второй категории" получатель представляет в центр перечень документов:

4)осы стандартқа 4-қосымшаға сәйкес бас төрешісінің, бас хатшысының қол қойған бокс, күрес түрлері мен басқа да жекпе-жектердің нәтижелері туралы анықтамасы.
"Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы", "Біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы" санаттарын беру (және/немесе растау) туралы мемлекеттік қызметті алу үшін алушы орталыққа мынадай құжаттар тізбесін ұсынады:
1)осы стандартқа 6-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтініш;
2)білімі туралы, біліктілігін арттыруы туралы құжаттардың көшірмелері;
3)еңбек кітапшасының немесе жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек шартының немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзіндінің көшірмесі немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтен тұратын мұрағат анықтамасы;
4)осы стандартқа 7-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы анықтама ("Біліктілігі жоғары және орта деңгейдегі санаты жоқ жаттықтырушы" санатын беруді қоспағанда);
5)осы спорт түрінен облыстық федерацияның мөрімен расталған жарыстар хаттамаларының көшірмелері ("Біліктілігі жоғары және орта деңгейдегі санаты жоқ жаттықтырушы" біліктілік санатын беруді қоспағанда);
6)бұдан бұрынғы біліктілік санатының берілуі туралы куәліктің көшірмесі.
Мынадай құжаттардың мәліметтері:жеке тұлға үшін - алушы жеке тұлғаның жеке басын куәландырушы құжат.
Мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурс болып табылатын құжаттардың мәліметтерін жергілікті атқарушы орган тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден халыққа қызмет көрсету орталықтарының ақпараттық жүйесі арқылы электрондық цифрлық қолтаңба қойылған электрондық құжат нысанында алады.
Орталық қызметкері түпнұсқаларды құжаттардың көшірмелерімен және мемлекеттік органдардың мемлекеттік ақпараттық жүйелерінен алынған мәліметтермен салыстырып тексереді, содан кейін түпнұсқаларды мемлекеттік қызметті алушыға қайтарады.
"Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер", "Біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер" санаттарын беру (және/немесе растау) туралы мемлекеттік қызметті алу үшін алушы орталыққа мынадай құжаттар тізбесін ұсынады:

1) заявление установленной формы согласно приложению 6 к настоящему регламенту;
2) копию документов об образовании, повышении квалификации;
3) копия трудовой книжки или трудового договора с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписки из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивную справку, содержащую сведения о трудовой деятельности работника;
4) копию удостоверения о присвоении предыдущей квалификационной категории.
Сведения документов:
документа, удостоверяющего личность получателя – физического лица.
Присвоение категорий "Методист высшего уровня квалификации второй категории", "Методист среднего уровня квалификации второй категории" осуществляется в соответствии с квалификационными требованиями для должностей работников организаций физической культуры согласно приложению 5 к настоящему регламенту.
Сведения документов, являющиеся государственными электронными информационными ресурсами, местный исполнительный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через информационную систему центров обслуживания населения в форме электронных документов, подписанных электронной цифровой подписью.
Работник центра сверяет подлинность оригиналов с копиями документов и сведениями, представленными из государственных информационных систем государственных органов, после чего возвращает оригиналы получателю государственных услуг.
Для получения государственной услуги о присвоении (и/или подтверждении) категории "Инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории" получатель представляет в центр перечень документов:
1) заявление установленной формы согласно приложению 6 к настоящему регламенту;
2) копии документов об образовании, повышении квалификации;
3) копия трудовой книжки или трудового договора с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписки из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивную справку, содержащую сведения о трудовой деятельности работника;
4) заверенное печатью ходатайство республиканской федерации по виду спорта о присвоении категории с указанием достижений спортсмена за последние 2 года;
5) копию удостоверения о присвоении предыдущей категории.
Сведения документов:
документа, удостоверяющего личность получателя – физического лица.
Присвоение категорий "Методист высшего уровня квалификации второй категории", "Методист среднего уровня квалификации второй категории" осуществляется в соответствии с квалификационными требованиями для должностей работников организаций физической культуры согласно приложению 5 к настоящему регламенту.
Сведения документов, являющиеся государственными электронными информационными ресурсами, местный исполнительный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через информационную систему центров обслуживания населения в форме электронных документов, подписанных электронной цифровой подписью.
Работник центра сверяет подлинность оригиналов с копиями документов и сведениями, представленными из государственных информационных систем государственных органов, после чего возвращает оригиналы получателю государственных услуг.
Для получения государственной услуги о присвоении судейской категории "Судья по спорту" получатель представляет документ, подтверждающий опыт судейской практики (прохождение курсов, семинаров), в соответствии с требованиями спортивной классификации Республики Казахстан.

1)осы стандартқа 6-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтініш;
2)білімі туралы, біліктілігін арттыруы туралы құжат;
3)еңбек кітапшасының немесе жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек шартының немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзіндінің көшірмесі немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтен тұратын мұрағат анықтамасы;
4)бұдан бұрынғы біліктілік санатының берілуі туралы куәлік.
Мынадай құжаттардың мәліметтері:
жеке тұлға үшін - алушы жеке тұлғаның жеке басын куәландырушы құжат.
"Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер", "Біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер" санаттарын беру осы стандартқа 5-қосымшаға сәйкес дене шынықтыру ұйымдарының қызметкерлері лауазымдарына арналған біліктілік талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурс болып табылатын құжаттардың мәліметтерін жергілікті атқарушы орган тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден халыққа қызмет көрсету орталықтарының ақпараттық жүйесі арқылы электрондық цифрлық қолтаңба қойылған электрондық құжат нысанында алады.
Орталық қызметкері түпнұсқаларды құжаттардың көшірмелерімен және мемлекеттік органдардың мемлекеттік ақпараттық жүйелерінен алынған мәліметтермен салыстырып тексереді, содан кейін түпнұсқаларды мемлекеттік қызметті алушыға қайтарады.
"Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты нұсқаушы-спортшы" санатын беру (және/немесе растау) туралы мемлекеттік қызметті алу үшін алушы орталыққа мынадай құжаттар тізбесін ұсынады:
1)осы стандартқа 6-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтініш;
2)білімі туралы, біліктілігін арттыруы туралы құжаттардың көшірмелері;
3)еңбек кітапшасының немесе жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек шартының немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзіндінің көшірмесі немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтен тұратын мұрағат анықтамасы;
4)спорт түрінен республикалық федерацияның спортшының соңғы 2 жылдағы жетістіктері көрсетілген, санатын беру туралы мөрмен расталған қолдаухаты;
5)бұдан бұрынғы санатының берілуі туралы куәлік.
Мынадай құжаттардың мәліметтері:
жеке тұлға үшін - алушы жеке тұлғаның жеке басын куәландырушы құжат.
"Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер", "Біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер" санаттарын беру осы стандартқа 5-қосымшаға сәйкес дене шынықтыру ұйымдарының қызметкерлері лауазымдарына арналған біліктілік талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурс болып табылатын құжаттардың мәліметтерін жергілікті атқарушы орган тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден халыққа қызмет көрсету орталықтарының ақпараттық жүйесі арқылы электрондық цифрлық қолтаңба қойылған электрондық құжат нысанында алады.
Орталық қызметкері түпнұсқаларды құжаттардың көшірмелерімен және мемлекеттік органдардың мемлекеттік ақпараттық жүйелерінен алынған мәліметтермен салыстырып тексереді, содан кейін түпнұсқаларды мемлекеттік қызметті алушыға қайтарады.
"Спорт төрешісі" төреші санатын беру туралы мемлекеттік қызметті алу үшін алушы орталыққа Қазақстан Республикасының спорттық жіктегішінің талаптарына сәйкес төрешілік практикасы тәжірибесін (курстар, семинарлардан өткенін) растайтын құжатты ұсынады.

12. Для получения государственной услуги через центр заполнение бланков заявлений не требуется.
13. В центре прием документов осуществляется работниками центра в операционном зале посредством "безбарьерного" обслуживания.
14. При сдаче всех необходимых документов для получения государственной услуги получателю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
1) номера и даты приема запроса;
2) вида запрашиваемой государственной услуги;
3) количества и названия приложенных документов;
4) даты (времени) и места выдачи документов;
5) фамилии, имени, отчества работника центра, принявшего заявление на оформление документов;
6) фамилии, имени, отчества заявителя, фамилии, имени, отчества уполномоченного представителя, и их контактных телефонов.
15. Выписка из приказа выдается при личном обращении получателя государственной услуги.
В центре выдача готовых документов получателю осуществляется работником центра посредством "окон" ежедневно на основании расписки в указанный в ней срок.
В случаях, если получатель не обратился за результатом услуги в указанный срок, центр обеспечивает его хранение в течение одного месяца, после чего передает в местный исполнительный орган.
16. Местные исполнительные органы отказывают в предоставлении данной государственной услуги по следующим основаниям:
1) непредставление полного перечня документов, предусмотренных пунктом 11 настоящего Регламента;
2) обнаружение недостоверных или искаженных данных в документах;
3) представление документов на присвоение спортивных званий спортсмену в сроки, превышающие шесть месяцев с момента выполнения соответствующего норматива или требования.
Центр отказывает в приеме документов, в случае непредставления получателем одного из документов, указанных в пункте 11 настоящего регламента.
При отказе в приеме документов работником центра получателю выдается расписка с указанием недостающих документов.
Мотивированный ответ об отказе в рассмотрении заявления выдается получателю в течение двух рабочих дней, в случае неполноты представления документов, либо в сроки, установленные для оказания государственной услуги.
17. В процессе оказания государственной услуги задействованы следующие структурно-функциональные единицы (далее - СФЕ):
1) работник Центра;
2) руководство уполномоченного органа;
3) ответственный исполнитель уполномоченного органа.
18. Текстовое табличное описание последовательности и взаимодействие административных действий каждой СФЕ с указанием срока выполнения каждого административного действия приведено в приложении 9 к настоящему Регламенту.

12. Орталық арқылы мемлекеттік қызметті алу үшін өтініштердің бланкілерін толтыру талап етілмейді.
13. Орталықта құжаттарды қабылдауды операциялық залда "кедергісіз" қызмет көрсету арқылы орталықтың қызметкерлері жүзеге асырады.
14. Мемлекеттік қызметті алу үшін барлық қажетті құжаттар тапсырылған кезде алушыға мыналар көрсетіле отырып тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі:
1) сұрауды қабылдау күні мен нөмірі;
2) сұрау жасалған мемлекеттік қызмет түрі;
3) қоса берілген құжаттардың саны мен атауы;
4) құжаттарды беру күні (уақыты) мен орны;
5) құжаттарды ресімдеуге өтінішті қабылдаған орталық қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты;
6) алушының тегі, аты, әкесінің аты, уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты және олардың байланыс телефондары.
15. Бұйрықтың үзіндісі алушының нақ өзіне заңды тұлғаның үндеуі (қатынасы) арқылы жүзеге асырылады.
Орталықта дайын құжаттарды алушыға беруді орталықтың қызметкері қолхаттың негізінде онда көрсетілген мерзімде күн сайын "терезе" арқылы жүзеге асырады.
Егер алушы көрсетілген мерзімде қызметтің нәтижесін алуға келмесе, орталық оның бір ай ішінде сақталуын қамтамасыз етеді, содан кейін жергілікті атқарушы органға береді.
16. Жергілікті атқарушы органдар аталған мемлекеттік қызметті көрсетуден мынадай негіздемелер бойынша бас тартады:
1) осы регламенттің 11-тармағында көрсетілген құжаттардың толық тізбесі ұсынылмаса;
2) құжаттарда жалған немесе бұрмаланған деректер анықталса;
3) спортшыға спорттық атақтарды беру құжаттарын тиісті норматив немесе талаптар орындалған сәттен бастап алты айдан асып кеткен мерзімде ұсынылса.
Алушы осы регламенттің 11-тармағында көрсетілген құжаттардың бірін тапсырмаған жағдайда, орталық құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Құжаттарды қабылдаудан бас тартқан кезде орталықтың қызметкері алушыға жетіспейтін құжаттарды көрсете отырып қолхат береді.
Өтінішті қараудан бас тарту туралы дәлелді жауап, құжаттар толық ұсынылмаған не болмаса мемлекеттік қызмет көрсету үшін белгіленген мерзімде ұсынылмаған жағдайда алушыға екі күндік мерзімде беріледі.
17. Мемлекеттік қызметті көрсету үрдісінде келесідей құрылымдық функционалдық бірліктер (бұдан әрі - ҚФБ) қатыстырылған:
1) Орталық қызметкері;
2) уәкілетті органның басшылығы;
3) уәкілетті органның жауапты орындаушысы.
18. Әрбір ҚФБ әкімшілік әрекетті (рәсімді) орындау мерзімі көрсетіліп әрбір әкімшілік әрекеттің (рәсімнің) жүйелілігі мен өзара әрекетін мәтіндік кестелік сипаттау осы Регламенттің 9-қосымшасында көрсетілген.

19. Схема, отражающая взаимосвязь между логической последовательностью административных действий в процессе оказания государственной услуги и СФЕ, приведена в приложении 10 к настоящему Регламенту.
5. Принципы работы
20. Деятельность ГУ "Отдел образования, физической культуры и спорта Каркаралинского района" основывается на принципах:
1) законности;
2) соблюдения конституционных прав и свобод человека и гражданина, Кодекса чести государственных служащих Республики Казахстан;
3) противостояния проявлениям коррупции;
4) строгого соблюдения установленных законодательством для государственных служащих запретов и ограничений;
5) равенства всех перед законом и судом;
6) приоритета прав и свобод граждан;
7) качества и недопустимости проявлений бюрократизма и волокиты при рассмотрении обращений граждан и организаций;
8) взаимной ответственности и баланса интересов личности, общества и государства;
9) учета общественного мнения и гласности при строгом соблюдении законодательства о государственных секретах и иной охраняемой законом тайне;
10) представления исчерпывающей информации об оказываемой государственной услуге;
11) сохранности документов, в случае неявки заявителя для их получения;
12) обеспечения защиты и конфиденциальности информации;
13) эффективности;
14) вежливости.
6. Результат работы
21. Результаты оказания государственной услуги получателям измеряются показателями качества эффективности в соответствии с приложением 8 к настоящему регламенту.
22. Целевые значения показателей качества и эффективности настоящей государственной услуги "Присвоение спортивных разрядов и категорий: второй и третий, первый, второй и третий юношеские, тренер высшего и среднего уровня квалификации второй категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории, методист высшего и среднего уровня квалификации второй категории, судья по спорту", по которым оценивается работа местных исполнительных органов, ежегодно утверждаются приказом местного исполнительного органа.
7. Ответственность должностных лиц, оказывающих
государственные услуги
23. Ответственным лицом за оказание государственной услуги является руководитель уполномоченного органа (далее - должностное лицо).
Должностное лицо несет ответственность за качество и реализацию оказания государственной услуги в установленные сроки в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к регламенту оказания государственной
услуги "Присвоение спортивных разрядов
и категорий: второй и третий, первый,
второй и третий юношеские, тренер
высшего и среднего уровня квалификации
второй категории, инструктор-спортсмен
высшего уровня квалификации второй
категории, методист высшего и среднего
уровня квалификации второй категории,
судья по спорту"
Контактные данные уполномоченного органа по оказанию государственной услуги "Присвоение спортивных разрядов и категорий: второй и третий, первый, второй и третий юношеские, тренер высшего и среднего уровня квалификации второй категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории, методист высшего и среднего уровня квалификации второй категории, судья по спорту"
Наименование уполномоченного органа, осуществляющего функции по оказанию государственной услуги в области образования
Месторасположение, адрес, электронный адрес
Контактный телефон
График работы
1
2
3
4
Государственное учреждение "Отдел образования, физической культуры и спорта Каркаралинского района"

19. Мемлекеттік қызметті көрсету үрдісінде және ҚФБ әкімшілік әрекеттердің логикалық жүйелілігі арасындағы өзара байланысын көрсететін сызба осы Регламенттің 10-қосымшасында көрсетілген.
5. Жұмыс қағидаттары
20. "Қарқаралы аудандық білім, дене шынықтыру және спорт бөлімі" ММ қызметі мына қағидаттарға негізделеді:
1) заңдылық
2) адамның және азаматтың конституциялық құқықтары мен бостандықтарын, Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексін сақтау;
3) сыбайлас жемқорлық көріністеріне қарсы тұру;
4) мемлекеттік қызметшілер үшін заңнамада белгіленген тыйымдар мен шектеулерді қатаң сақтау;
5) заң мен сот алдында баршаның теңдігі;
6) азаматтардың құқықтары мен бостандықтарының басымдығы;
7) сапа және азаматтар мен ұйымдардың өтініштерін қарау кезінде төрешілік пен сөзбұйдалық көріністеріне жол бермеу;
8) жеке адамның, қоғам мен мемлекеттің өзара жауапкершілігі мен мүдделерінің теңдігі;
9) мемлекеттік құпиялар және заңмен қорғалатын өзге де құпия туралы заңнаманы қатаң сақтай отырып, қоғамдық пікір мен жариялылықты ескеру;
10) көрсетілетін мемлекеттік қызмет туралы толық ақпарат беру;
11) алушы келмеген жағдайда құжаттарды сақтау;
12) ақпараттардың сақталуын және құпиялылығын қамтамасыз ету;
13) тиімділік;
14) сыпайылық.
6. Жұмыс нәтижелері
21. Алушыларға мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері осы стандартқа 8-қосымшаға сәйкес сапа және тиімділік көрсеткіштерімен өлшенеді.
22. "Екінші және үшінші разрядтар, бірінші, екінші және үшінші жасөспірімдік разрядтар, біліктілігі жоғары және орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты нұсқаушы-спортшы, біліктілігі жоғары және орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер, спорт төрешісі спорттық разрядтары мен санаттарын беру" мемлекеттік қызметін көрсететін жергілікті атқарушы органның жұмысы бағаланатын осы мемлекеттік қызметтің сапа және тиімділік көрсеткіштерінің нысаналы мәні жыл сайын жергілікті атқарушы органның бұйрығымен бекітіледі.
7. Мемлекеттік қызметті көрсетуші лауазымды
тұлғаның жауапкершілігі
23. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін уәкілетті органының жауапкершілігі бірінші басшыға жүктеледі (сондай-ақ, лауазымды тұлға).
Лауазымды тұлға мемлекеттік қызмет көрсету сапасына, Қазақстан Республикасының заңдылығының сақталуына және уақытында орындалуына жауапкершілік міндеттеледі.
"Екінші және үшінші разрядтар,
бірінші, екінші және үшінші
жасөспірімдік разрядтар, біліктілігі
жоғары және орта деңгейдегі екінші
санатты жаттықтырушы, біліктілігі
жоғары деңгейдегі екінші санатты
нұсқаушы-спортшы, біліктілігі жоғары
және орта деңгейдегі екінші санатты
әдіскер, спорт төрешісі спорттық
разрядтары мен санаттарын беру"
мемлекеттік қызмет стандартына
1-қосымша
"Екінші және үшінші разрядтар, бірінші, екінші және
үшінші жасөспірімдік разрядтар, біліктілігі жоғары және
орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі
жоғары деңгейдегі екінші санатты нұсқаушы-спортшы,
біліктілігі жоғары және орта деңгейдегі екінші санатты
әдіскер, спорт төрешісі спорттық разрядтары мен
санаттарын беру" мемлекеттік қызмет көрсету жөніндегі
уәкілетті органның мекенжайы мен жұмыс кестесі
Мемлекеттік қызмет көрсететін өкілетті мекеменің атауы
Мекен жайы Электрондық адрес
Контакты телефондар
Жұмыс кестесі
1
2
3
4
"Қарқаралы аудандық білім, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекеме

100800, Карагандинская область, Каркаралинский район, город Каркаралинск, улица А. Бокейханова, 55
www.karkroo@mail.ru
тел. 8(72146) 32167
Ежедневно с 09.00 часов до 18.00 часов, с обеденным перерывом с 13.00 часов до 14.00 часов, кроме выходных (суббота, воскресенье) и праздничных дней
Приложение 2
к регламенту оказания государственной
услуги "Присвоение спортивных разрядов
и категорий: второй и третий, первый,
второй и третий юношеские, тренер
высшего и среднего уровня квалификации
второй категории, инструктор-спортсмен
высшего уровня квалификации второй
категории, методист высшего и среднего
уровня квалификации второй категории,
судья по спорту"
Адрес центра обслуживания населения
N
п/п
Наименование центра
Адрес расположения центра
Номер телефона операционного зала
Номер телефона руководителя
Электронный адрес
1
2
3
4
5
6
1
Отдел Каркаралинского района филиала РГП на ПХВ на праве хозяйственного ведение (ЦОН) по Карагандинской области комитета по контролю автоматизации государственных услуг и координации деятельности ЦОН МСИ РК
г. Каркаралинск ул. Аубакирова, 21
8(72146) 31660
8(72146) 31703
Con_karkarali@mail.ru
Приложение 3
к регламенту государственной
услуги "Присвоение спортивных разрядов
и категорий: второй и третий, первый,
второй и третий юношеские, тренер
высшего и среднего уровня квалификации
второй категории, инструктор-спортсмен
высшего уровня квалификации второй
категории, методист высшего и среднего
уровня квалификации второй категории,
судья по спорту"
Форма
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ
Звание
Цветное фото
(2 шт.)
3,5 х 4,5
Вид спорта
Фамилия, имя, отчество (заполняется на государственном и русском языках)
Дата рождения
Представляющий регион (область, город)
Ведомство
Спортивная школа
Место учебы, работы
Образование
Физкультурное образование
Стаж занятий спортом
Домашний адрес
Предыдущее звание
Дата присвоения или подтверждения
Ф.И.О. тренера, подготовившего спортсмена
Тренерская категория
Первичная
физкультурная
организация
Руководитель ____________
МП
Дата "__" ______ 20 __ г.
Управление физической культуры и спорта (область, город)
Руководитель _____________
МП
Дата "__" ________ 20 __ г.
Федерация Республики Казахстан по данному виду спорта
Руководитель ___________
МП
Дата "__" _________ 20 _ г.
Дата поступления на рассмотрение комиссии: "_____"_____ 20 _ г.
Основные показатели (нормативы)
Дата выполнения
(число месяц, год)
Наименование
соревнований
Ранг, категория
соревнования
Показанный
результат
Должность судьи
Ф.И.О. судьи
Город (страна)
Судейская категория
Главный судья
Главный секретарь
Старший судья
Отметка о присвоении
Ответственное лицо
(Ф.И.О.)
Должность
Причина отказа и отметка о нарушениях
Дата отправки "___" ___________ 20 ___ г.
Приложение 4
к регламенту государственной
услуги "Присвоение спортивных разрядов
и категорий: второй и третий, первый,
второй и третий юношеские, тренер
высшего и среднего уровня квалификации
второй категории, инструктор-спортсмен
высшего уровня квалификации второй
категории, методист высшего и среднего
уровня квалификации второй категории,
судья по спорту"
Форма
Справка о результатах
Выдано ________________________________________________________
Ф.И.О.
Город _______________________________________________________________
Сроки и место проведения соревнования _______________________________
Весовая категория до ____________________________________________ кг.
Занял место _________________________________________________________
Количество спортсменов, принявших участие в данной весовой категории
_____________________________________________________________________
N п/п
Ф.И.О. спортсмена
Область (город)
Спортивное звание
Результат
Главный судья соревнований ____________________________________
(Ф.И.О.)
Главный секретарь соревнований ________________________________
(Ф.И.О.)
Подпись главного судьи соревнования
заверяется печатью проводящей организации ___________________________
(с Правилами присвоения
_____________________________________________________________________
квалификационных категорий тренерам, методистам, инструкторам ознакомлен (а)
"___" _____________ 20 __ год
Приложение 5
к регламенту государственной
услуги "Присвоение спортивных разрядов
и категорий: второй и третий, первый,
второй и третий юношеские, тренер
высшего и среднего уровня квалификации
второй категории, инструктор-спортсмен
высшего уровня квалификации второй
категории, методист высшего и среднего
уровня квалификации второй категории,
судья по спорту"
Квалификационные требования для должностей
работников организаций физической культуры и спорта

100800, Қарағанды облысы, Қарқаралы ауданы, Қарқаралы қаласы, A. Бөкейханов 55.
www.karkroo@maіl.ru
Телефондар:
8 (72146) 32922, 32167
Күн сайын 09.00-18.00
Үзіліс уақыты 13.00-14.00
Демалыс күндері:
сенбі, жексенбі және мерекелі күндер
"Екінші және үшінші разрядтар,
бірінші, екінші және үшінші
жасөспірімдік разрядтар, біліктілігі
жоғары және орта деңгейдегі екінші
санатты жаттықтырушы, біліктілігі
жоғары деңгейдегі екінші санатты
нұсқаушы-спортшы, біліктілігі жоғары
және орта деңгейдегі екінші санатты
әдіскер, спорт төрешісі спорттық
разрядтары мен санаттарын беру"
мемлекеттік қызмет стандартына
2-қосымша
Халыққа қызмет көрсету орталықтың мекенжайы
р/с N
Білім беру саласындағы мемлекеттік қызметті көрсету бойынша функцияны іске асыратын уәкілетті органның және халыққа қызмет көрсету орталықтарының атауы
Орналасқан жері, мекенжайы, электронды мекенжайы
Операциялық залдың телефон нөмірі
Байланыс телефоны
Электрондық адрес
1
2
3
4
5
6
1
Қазақстан Республикасының байланыс және ақпарат министрлігінің мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру және бақылау мен ХҚКО қызметін үйлестіру бойынша "Қарағанды облысы бойынша ХҚКО" комитеті Республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Қарқаралы ауданындағы бөлімшесі
Қарқаралы қ, Әубәкіров көшесі, 21
8(72146) 31660
8(72146) 31703,
Con_karkaralі@maіl.ru
"Екінші және үшінші разрядтар,
бірінші, екінші және үшінші
жасөспірімдік разрядтар, біліктілігі
жоғары және орта деңгейдегі екінші
санатты жаттықтырушы, біліктілігі
жоғары деңгейдегі екінші санатты
нұсқаушы-спортшы, біліктілігі жоғары
және орта деңгейдегі екінші санатты
әдіскер, спорт төрешісі спорттық
разрядтары мен санаттарын беру"
мемлекеттік қызмет стандартына
3-қосымша
Нысан
ҰСЫНЫМ
Атақ
Түрлі түсті сурет (2 дана) 3,5 х 4,5
Спорт түрі
тегі, аты, әкесінің аты (мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады)
Туған күні
Ұсынып отырған өңір (облыс, қала)
Ведомство
Спорт мектебі
Оқу, жұмыс орны
Білімі
Дене шынықтыру білімі
Спортпен шұғылдану өтілі
Үйінің мекенжайы
Алдыңғы атағы
Атақ берілген немесе расталған күн
Спортшыны даярлаған жаттықтырушының Т.А.Ә.
Жаттықтырушылық санаты
Бастапқы
дене шынықтыру
ұйымы
Басшы _________________
МО
Күні 20 _ жыл "__"_______
Дене шынықтыру
және спорт басқармасы
(облыс, қала)
Басшы _________________
МО
Күні 20 _ жыл "__"______
Аталған спорт түрінен Қазақстан Республикасының федерациясы
Басшы _________________
МО
Күні 20 _ жыл "__"________
Комиссияның қарауына келіп түскен күні 20 __ жыл "___"_________
Негізгі көрсеткіштер (нормативтер)
Орындаған күні (күні, айы, жылы)
Жарыстардың атауы
Жарыс дәрежесі, санаты
Көрсеткен нәтижесі
Төреші лауазымы
Төрешінің Т.А.Ә.
Қала (ел)
Төрешілік санаты
Бас төреші
Бас хатшы
Аға төреші
Атақ беру туралы белгі
Жауапты тұлға (Т.А.Ә.)
Лауазымы
Бас тартудың себебі және тәртіп бұзушылық туралы белгі
жіберілген күні 20 ___ жыл "___"_______________
"Екінші және үшінші разрядтар,
бірінші, екінші және үшінші
жасөспірімдік разрядтар, біліктілігі
жоғары және орта деңгейдегі екінші
санатты жаттықтырушы, біліктілігі
жоғары деңгейдегі екінші санатты
нұсқаушы-спортшы, біліктілігі жоғары
және орта деңгейдегі екінші санатты
әдіскер, спорт төрешісі спорттық
разрядтары мен санаттарын беру"
мемлекеттік қызмет стандартына
4-қосымша
Нысан
Нәтижелер туралы анықтама
_____________________________________________________________ берілді
Т.А.Ә.
______________________________________________________________ қаласы
Жарыстың өткен мерзімі және орны ____________________________________
Салмақ санаты _____________________________________________ кг дейін.
Алған орны __________________________________________________________
Аталған салмақ санатында қатысқан спортшылардың саны
_____________________________________________________________________
Р/с
N
Спортшының тегі, аты
Облысы (қаласы)
Спорттық атағы
Нәтижесі
Жарыстардың бас төрешісі ______________________________________
(Т.А.Ә.)
Жарыстың бас хатшысы __________________________________________
(Т.А.Ә.)
Жарыстың бас төрешісінің қолы өткізуші ұйымның мөрімен расталады.
_____________________________________________________________________
(жаттықтырушы, әдіскер, нұсқаушылардың біліктілік санаттарын беру
қағидаларымен таныстым)
20 __ жылғы "___" ________________
"Екінші және үшінші разрядтар,
бірінші, екінші және үшінші
жасөспірімдік разрядтар, біліктілігі
жоғары және орта деңгейдегі екінші
санатты жаттықтырушы, біліктілігі
жоғары деңгейдегі екінші санатты
нұсқаушы-спортшы, біліктілігі жоғары
және орта деңгейдегі екінші санатты
әдіскер, спорт төрешісі спорттық
разрядтары мен санаттарын беру"
мемлекеттік қызмет стандартына
5-қосымша
Дене шынықтыру және спорт ұйымдары қызметкерлерінің лауазымдарына арналған біліктілік талаптары

1. Тренер высшего уровня квалификации высшей категории
Квалификационные требования: высшее образование (физкультурное), стаж работы по специальности не менее 5 лет, прохождение курсов повышения квалификации, наличие соответствующего удостоверения, в том числе:
подготовить одного спортсмена, занявшего 1-6 место на Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских играх в индивидуальных, командных номерах программы по видам спорта или игровым видам спорта;
подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на Азиатских играх, Азиатских Паралимпийских, Сурдлимпийских играх в индивидуальных, командных номерах программы по видам спорта или игровым видам спорта;
подготовить одного спортсмена, занявшего 1-5 место на чемпионатах мира, Азии, Европы, Всемирных универсиадах, международных юношеских играх, в индивидуальных или игровых видах спорта или 1 место на чемпионате мира среди студентов;
подготовить одного спортсмена, занявшего 1-5 место на чемпионатах мира, Азии по видам инвалидного спорта, Всемирных играх инвалидов, Азиатских юношеских паралимпийских играх в индивидуальных или игровых видах спорта или 1 место на чемпионате мира среди молодежи и студентов-инвалидов;
подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на чемпионатах мира или Азии среди юниоров;
подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на чемпионатах мира или Азии по видам инвалидного спорта среди юниоров;
подготовить трех спортсменов в сборную национальную команду республики;
подготовить четырех спортсменов в сборную молодежную команду республики;
подготовить пять спортсменов в сборную юношескую команду республики;
тренерско-преподавательская работа в качестве главного, государственного, старшего тренера сборной команды страны не менее трех лет.
Знание: Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О языках в Республике Казахстан", "О борьбе с коррупцией", стратегических и программных документов по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижения современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организации учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охраны труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.
2. Тренер высшего уровня квалификации первой категории
Квалификационные требования: высшее образование (физкультурное), стаж работы по специальности не менее 5 лет, в том числе:
подготовить одного участника Олимпийских игр, Паралимпийских, Сурдлимпийских игр;
подготовить одного спортсмена, занявшего 4-6 место на Азиатских играх, Азиатских Паралимпийских, Сурдлимпийских играх в индивидуальных, командных номерах программы по видам спорта или игровым видам спорта;
подготовить одного спортсмена участника чемпионата мира, Азии, Европы, Всемирных универсиад;
подготовить одного спортсмена, занявшего 6-9 места на чемпионатах мира, Азии по видам инвалидного спорта, Всемирных играх инвалидов, Азиатских юношеских паралимпийских играх в индивидуальных или игровым видам спорта;
подготовить одного спортсмена занявшего 6-9 место на комплексных международных юношеских играх в индивидуальных или игровых видах спорта;
подготовить одного спортсмена, занявшего 4-6 место на чемпионатах мира или Азии по видам инвалидного спорта среди юниоров;
подготовить двух спортсменов в сборную национальную команду республики;
подготовить трех спортсменов в сборную молодежную команду республики;
подготовить четырех спортсменов в сборную юношескую команду республики;
передать четырех спортсменов для дальнейшего совершенствования в школы-интернаты для одаренных в спорте детей или колледж спорта;
тренерско-преподавательская работа в качестве главного, государственного, старшего тренера сборной команды страны не менее одного года;
организационно-методическая работа в республиканском или областном уполномоченном органе по физической культуре и спорту не менее двух лет.
Знание: Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О языках в Республике Казахстан", "О борьбе с коррупцией", стратегических и программных документов по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижения современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организации учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охраны труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.

1. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы
Біліктілік талаптары: жоғары білім (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі, біліктілік арттыру курсынан өтуі, тиісті куәлігінің болуы тиіс, оның ішінде:
Олимпиада, Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындарында спорт түрлерінен бағдарламада немесе спорттың ойын түрлерінен жеке, командалық нөмірлерде 1-6-орын алған бір спортшыны дайындау;
Азия ойындарында, Азияның Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындарында спорт түрлерінен немесе спорттың ойын түрлерінен жеке, командалық нөмірлерде 1-3-орын алған бір спортшыны дайындау;
әлем, Азия, Еуропа чемпионаттарында, Дүниежүзілік универсиадаларда, халықаралық жасөспірімдер ойындарында жеке немесе командалық ойын түрлерінен 1-5-орын алған немесе студенттер арасындағы чемпионатта 1-орын алған бір спортшыны дайындау;
мүгедектер спорты түрлерінен әлем, Азия чемпионаттарында, Дүниежүзілік мүгедектер ойындарында, Азия жасөспірімдер паралимпиадалық ойындарында спорттың жеке немесе ойын түрлерінен 1-5-орын алған немесе жастар мен мүгедек студенттер арасындағы әлем чемпионаттарында 1-орын алған бір спортшыны дайындау;
жеткіншектер арасындағы әлем немесе Азия чемпионатында 1-3-орын алған бір спортшыны дайындау;
жеткіншектер арасындағы мүгедектер спорты түрлерінен әлем немесе Азия чемпионатында 1-3-орын алған бір спортшыны дайындау;
республиканың ұлттық құрама командасына үш спортшыны дайындау;
республиканың жастар құрама командасына төрт спортшыны дайындау;
республиканың жасөспірімдер құрама командасына бес спортшыны дайындау;
елдің құрама командасының бас, мемлекеттік, аға жаттықтырушысы ретінде кемінде үш жыл жаттықтырушы-оқытушы ретінде жұмыс істеу.
Білуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөніндегі стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын, басқа да дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін, заманауи спорт ғылымы жетістіктері, отандық және шетелдік спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдістерін мен үрдістерін, спорт түрінен оқу-жаттығу процесін ұйымдастыру, еңбек заңнамасының еңбекті қорғау негіздерін, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормаларын.
2. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы
Біліктілік талаптары: жоғары білім (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс, соның ішінде:
Олимпиада, Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындарға бір қатысушыны дайындау;
Азия ойындарында, Азия Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындарында спорт түрлерінен немесе спорттың ойын түрлерінен жеке, командалық нөмірлерде 4-6-орын алған бір спортшыны дайындау;
әлем, Азия, Еуропа чемпионаттарына, Дүниежүзілік универсиадаларға бір қатысушыны дайындау;
мүгедектер спорты түрлерінен әлем, Азия чемпионаттарында, Дүниежүзілік мүгедектер ойындарында, Азия жасөспірімдер паралимпиадалық ойындарында спорттың жеке немесе ойын түрлерінен 6-9-орын алған бір спортшыны дайындау;
халықаралық кешенді жеткіншектер арасындағы ойындарда жеке немесе спорттың ойын түрлерінен 6-9-орын алған бір спортшыны дайындау;
жеткіншектер арасында мүгедектер спорты түрінен әлем немесе Азия чемпионатында 4-6-орын алған бір спортшыны дайындау;
республиканың ұлттық құрама командасына екі спортшыны дайындау;
республиканың жастар құрама командасына үш спортшыны дайындау;
республиканың жасөспірімдер құрама командасына төрт спортшыны дайындау;
спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернатта немесе спорт колледжінде одан әрі жаттығуы үшін төрт спортшыны тапсыру;
елдің құрама командасының бас, мемлекеттік, аға жаттықтырушысы ретінде кемінде бір жыл жаттықтырушы-оқытушы ретінде жұмыс істеу;
дене шынықтыру және спорт жөніндегі республикалық немесе облыстық уәкілетті органда кемінде екі жыл ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс істеу.
Білуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөніндегі стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын, басқа да дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін, заманауи спорт ғылымы жетістіктері, отандық және шетелдік спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдістерін мен үрдістерін, спорт түрінен оқу-жаттығу процесін ұйымдастыру, еңбек заңнамасының еңбекті қорғау негіздерін, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормаларын.

3. Тренер высшего уровня квалификации второй категории
Квалификационные требования: высшее образование (физкультурное), стаж работы по специальности не менее 3 лет, в том числе:
подготовить одного спортсмена, занявшего 6-8 место на комплексных международных юношеских играх в индивидуальных или игровых видах спорта;
подготовить одного спортсмена, занявшего 6-8 место на чемпионатах мира или Азии по видам инвалидного спорта среди юниоров;
передать двух спортсменов для дальнейшего совершенствования в школы-интернаты для одаренных в спорте детей или колледж спорта;
подготовить трех спортсменов в сборную команду области, гг. Астаны и Алматы;
организационно-методическая работа в республиканском или областном уполномоченном органе по физической культуре и спорту не менее двух лет;
наличие диплома с отличием об окончании высшего учебного заведения физической культуры и спорта или факультета физического воспитания других высших учебных заведений, а также диплома об окончании указанных учебных заведений и факультетов и спортивного звания не ниже "Мастер спорта Республики Казахстан".
Знание: Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О языках в Республике Казахстан", "О борьбе с коррупцией", стратегических и программных документов по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижения современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организации учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охраны труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.
4. Тренер высшего уровня квалификации без категории
Квалификационные требования: высшее образование (физкультурное), стаж работы по специальности не менее 3 лет.
Знание: Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О языках в Республике Казахстан", "О борьбе с коррупцией", стратегических и программных документов по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижения современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организации учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охраны труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.

3. Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы
Біліктілік талаптары: жоғары білім (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс, соның ішінде:
кешенді халықаралық жасөспірімдер ойындарында спорттың жеке немесе ойын түрлерінен 6-8-орын алған бір спортшыны дайындау;
жасөспірімдер арасында мүгедектер спорты түрлерінен әлем немесе Азия чемпионаттарында 6-8-орын алған бір спортшыны дайындау;
спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернатқа немесе спорт колледжіне одан әрі жаттығуы үшін екі спортшыны тапсыру;
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының құрама командаларына үш спортшыны дайындау;
дене шынықтыру және спорт жөніндегі республикалық немесе облыстық уәкілетті органда кемінде екі жыл ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс істеу;
дене шынықтыру және спорт жоғары оку орнын немесе басқа жоғары оқу орнының дене тәрбиесі факультетін үздік бітіргені туралы дипломының, сондай-ақ көрсетілген оқу орны мен факультетті бітіргені туралы диплом мен "Қазақстан Республикасының спорт шеберінен" төмен емес спорттық атағының болуы.
Білуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөніндегі стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын, басқа да дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін, заманауи спорт ғылымы жетістіктері, отандық және шетелдік спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдістерін мен үрдістерін, спорт түрінен оқу-жаттығу процесін ұйымдастыру, еңбек заңнамасының еңбекті қорғау негіздерін, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормаларын.
4. Біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ жаттықтырушы
Біліктілік талаптары: жоғары білім (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі болуы.
Білуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөніндегі стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын, басқа да дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін, заманауи спорт ғылымы жетістіктері, отандық және шетелдік спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдістерін мен үрдістерін, спорт түрінен оқу-жаттығу процесін ұйымдастыру, еңбек заңнамасының еңбекті қорғау негіздерін, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормаларын.

5. Тренер среднего уровня квалификации высшей категории
Квалификационные требования: среднее образование (физкультурное), стаж работы по специальности не менее 5 лет, в том числе:
подготовить одного спортсмена, занявшего 1-6 место на Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских играх в индивидуальных, командных номерах программы по видам спорта или игровым видам спорта;
подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на Азиатских играх, Азиатских паралимпийских, сурдлимпийских играх в индивидуальных, командных номерах программы по видам спорта или игровым видам спорта;
подготовить одного спортсмена, занявшего 1-5 место на чемпионатах мира, Азии, Европы, Всемирных универсиадах, комплексных международных юношеских играх в индивидуальных или игровых видах спорта;
подготовить одного спортсмена, занявшего 1-5 место на чемпионатах мира, Азии по видам инвалидного спорта, Всемирных играх инвалидов, Азиатских юношеских паралимпийских играх в индивидуальных или игровых видах спорта или 1 место на чемпионате мира среди молодежи и студентов-инвалидов;
подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на чемпионатах мира или Азии среди юниоров;
подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на чемпионатах мира или Азии по видам инвалидного спорта среди юниоров;
подготовить трех спортсменов в сборную национальную команду республики;
подготовить четырех спортсменов в сборную молодежную команду республики;
подготовить пять спортсменов в сборную юношескую команду республики;
работа в качестве государственного, старшего тренера сборной команды страны не менее трех лет;
организационно-методическая работа в республиканском или областном уполномоченном органе по физической культуре и спорту не менее трех лет.
Знание: Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О языках в Республике Казахстан", "О борьбе с коррупцией", стратегических и программных документов по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижения современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организации учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охраны труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.
6. Тренер среднего уровня квалификации первой категории
Квалификационные требования: среднее образование (физкультурное), стаж работы по специальности не менее 3 лет, в том числе:
подготовить одного участника Олимпийских игр, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр;

5. Біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы
Біліктілік талаптары: орта білім (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс, соның ішінде:
Олимпиада, Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындарында спорт түрлерінен немесе ойын спорты түрлерінен жеке, командалық нөмірлерде 1-6-орын алған бір спортшыны дайындау;
Азия ойындарында, Азия паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындарында спорт түрлерінен немесе спорттың ойын түрлерінен жеке, командалық нөмірлерде 1-3-орын алған бір спортшыны дайындау;
әлем, Азия, Еуропа чемпионаттарында, Дүниежүзілік универсиадаларда, кешенді халықаралық жасөспірімдер ойындарында спорттың жеке немесе ойын түрлерінен 1-5-орын алған бір спортшыны дайындау;
мүгедектер спорты түрлерінен әлем, Азия чемпионаттарында, Дүниежүзілік мүгедектер ойындарында, Азия жасөспірімдер паралимпиадалық ойындарында спорттың жеке немесе ойын түрлерінен 1-5-орын алған немесе жастар және мүгедек студенттер арасындағы әлем чемпионатында 1-орын алған бір спортшыны дайындау;
жеткіншектер арасындағы әлем немесе Азия чемпионатында 1-3 орын алған бір спортшыны дайындау;
жеткіншектер арасындағы мүгедектер спорты түрлерінен әлем немесе Азия чемпионатында 1-3-орын алған бір спортшыны дайындау;
республиканың ұлттық құрама командасына үш спортшыны дайындау;
республиканың жастар құрама командасына төрт спортшыны дайындау;
республиканың жасөспірімдер құрама командасына бес спортшыны дайындау;
елдің құрама командасында мемлекеттік, аға жаттықтырушы ретінде кемінде үш жыл жұмыс істеу;
дене шынықтыру және спорт жөніндегі республикалық немесе облыстық уәкілетті органда кемінде үш жыл ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс істеу.
Білуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөніндегі стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын, басқа да дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін, заманауи спорт ғылымы жетістіктері, отандық және шетелдік спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдістерін мен үрдістерін, спорт түрінен оқу-жаттығу процесін ұйымдастыру, еңбек заңнамасының еңбекті қорғау негіздерін, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормаларын.
6. Біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы
Біліктілік талаптары: орта білім (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс, соның ішінде:
Олимпиада, Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындардың бір қатысушысын дайындау;

подготовить одного спортсмена, занявшего 4-6 место на Азиатских играх, Азиатских паралимпийских, сурдлимпийских играх в индивидуальных, командных номерах программы по видам спорта или игровым видам спорта;
подготовить одного спортсмена участника чемпионата мира, Азии, Европы, Всемирных универсиад;
подготовить одного спортсмена участника чемпионата мира, Азии по видам инвалидного спорта, Всемирных игр инвалидов, Азиатских юношеских паралимпийских игр в индивидуальных или игровых видах спорта, или занявшего 1 место на чемпионате мира среди молодежи и студентов;
подготовить одного спортсмена, занявшего 6-9 место на комплексных международных юношеских играх в индивидуальных или игровых видах спорта;
подготовить одного спортсмена, занявшего 4-6 место на чемпионатах мира или Азии по видам инвалидного спорта среди юниоров;
подготовить двух спортсменов в сборную национальную команду республики;
подготовить трех спортсменов в сборную молодежную команду республики;
подготовить четырех спортсменов в сборную юношескую команду республики;
передать двух спортсменов для дальнейшего совершенствования в школы-интернаты для одаренных в спорте детей или колледж спорта;
тренерско-преподавательская работа в качестве главного, государственного, старшего тренера сборной команды страны не менее одного года;
организационно-методическая работа в республиканском или областном уполномоченном органе по физической культуре и спорту не менее двух лет.
Знание: Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О языках в Республике Казахстан", "О борьбе с коррупцией", стратегических и программных документов по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижения современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организации учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охраны труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.
7. Тренер среднего уровня квалификации второй категории
Квалификационные требования: среднее образование (физкультурное), стаж работы по специальности не менее 2 лет, в том числе:
подготовить одного спортсмена участника чемпионата мира, Европы, Азии, Азиатских игр, этапов кубка мира, Всемирных юношеских игр, международных юношеских игр стран СНГ, Балтии и регионов России в индивидуальных или игровых видах спорта;
подготовить одного спортсмена, участника чемпионата мира, Азии по видам инвалидного спорта, Всемирных игр инвалидов, Азиатских юношеских паралимпийских игр в индивидуальных или игровых видах спорта, или занявшего 1 место на чемпионате мира среди молодежи и студентов-инвалидов;
передать четырех спортсменов для дальнейшего совершенствования в школы-интернаты для одаренных в спорте детей или колледж спорта;
подготовить трех спортсменов в сборную команду области, гг. Астаны и Алматы;
организационно-методическая работа в республиканском или областном уполномоченном органе по физической культуре и спорту не менее двух лет;
наличие диплома с отличием об окончании высшего учебного заведения физической культуры и спорта или факультета физического воспитания других высших учебных заведений, а также диплома об окончании указанных учебных заведений и факультетов и спортивного звания не ниже "Мастер спорта Республики Казахстан".
Знание: Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О языках в Республике Казахстан", "О борьбе с коррупцией", стратегических и программных документов по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижения современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организации учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охраны труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.

Азия ойындарында, Азия Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындарында спорт түрлерінен жеке, командалық нөмірлерде немесе ойын спорты түрлерінен 4-6-орын алған бір спортшыны дайындау;
әлем, Азия, Еуропа чемпионаттарының, Дүниежүзілік универсиадалардың бір қатысушысын дайындау;
мүгедектер спорты түрлерінен әлем, Азия чемпионаттарында, Дүниежүзілік мүгедектер ойындарында, Азия жасөспірімдер паралимпиадалық ойындарда спорттың жеке немесе ойын түрлерінен бір қатысушыны немесе жастар мен студенттердің әлем чемпионатында 1-орын алған бір спортшыны дайындау;
кешенді халықаралық жасөспірімдер ойындарында спорттық жеке немесе ойын түрлерінен 6-9-орын алған бір спортшыны дайындау;
жеткіншектер арасындағы әлем немесе Азия чемпионатында 4-6-орын алған бір спортшыны дайындау;
республиканың ұлттық құрама командасына екі спортшыны дайындау;
республиканың жастар құрама командасына үш спортшыны дайындау;
республиканың жасөспірімдер құрама командасына төрт спортшыны дайындау;
спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернатта немесе спорт колледжінде одан әрі жаттығу үшін екі спортшыны тапсыру;
елдің құрама командасының бас, мемлекеттік, аға жаттықтырушысы ретінде кемінде бір жыл жаттықтырушылық-оқытушылық жұмыс істеу;
дене шынықтыру және спорт жөніндегі республикалық немесе облыстық уәкілетті органда кемінде екі жыл ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс істеу.
Білуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөніндегі стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын, басқа да дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін, заманауи спорт ғылымы жетістіктері, отандық және шетелдік спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдістерін мен үрдістерін, спорт түрінен оқу-жаттығу процесін ұйымдастыру, еңбек заңнамасының еңбекті қорғау негіздерін, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормаларын.
7. Біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы
Біліктілік талаптары: орта білім (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 2 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс, соның ішінде:
әлем, Еуропа, Азия, чемпионаттарына, Азия ойындарына, әлем кубогы кезеңдеріне, Дүниежүзілік жасөспірімдер ойындарына, ТМД, Балтық және Ресей өңірлері елдерінің халықаралық жасөспірімдер ойындарына спорттық жеке немесе ойын түрлерінен бір қатысушыны дайындау;
мүгедектер спорты түрлерінен әлем, Азия чемпионаттарына, Дүниежүзілік мүгедектер ойындарына, Азия жасөспірімдер паралимпиадалық ойындарына спорттық жеке немесе ойын түрлерінен қатысушы бір спортшыны немесе жастар және мүгедек студенттер арасындағы әлем чемпионатында 1-орын алған бір спортшыны дайындау;
спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернатта немесе спорт колледжінде одан әрі жаттығу үшін төрт спортшыны тапсыру;
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының құрама командаларына үш спортшыны дайындау;
дене шынықтыру және спорт жөніндегі республикалық немесе облыстық уәкілетті органда кемінде екі жыл ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс істеу;
дене шынықтыру және спорт жоғары оқу орнын немесе басқа жоғары оқу орнының дене тәрбиесі факультетін үздік бітіргені туралы дипломының, сондай-ақ көрсетілген оқу орны мен факультетті бітіргені туралы диплом мен "Қазақстан Республикасының спорт шеберінен" темен емес спорттық атағының болуы.
Білуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөніндегі стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын, басқа да дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін, заманауи спорт ғылымы жетістіктері, отандық және шетелдік спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдістерін мен үрдістерін, спорт түрінен оқу-жаттығу процесін ұйымдастыру, еңбек заңнамасының еңбекті қорғау негіздерін, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормаларын.

8. Тренер среднего уровня квалификации без категории
Квалификационные требования: среднее образование (физкультурное) или среднее (полное) общее образование и наличие спортивного звания не ниже "Мастер спорта Республики Казахстан".
Знание: Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О языках в Республике Казахстан", "О борьбе с коррупцией", стратегических и программных документов по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижения современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организации учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охраны труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.
9. Методист высшего уровня квалификации высшей категории
Квалификационные требования: высшее образование (физкультурное), стаж работы по специальности не менее 5 лет. Наличие методических разработок, внедренных в практику работы;
научно-преподавательская работа в области физического воспитания и спортивной тренировки в высших учебных заведениях не менее 3 лет;
стаж работы в должности методиста по спорту высшего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет;
организационно-методическая и руководящая работа в школах высшего спортивного мастерства, преподавательская работа в высших и средних специальных учебных заведениях в течение 3 лет;
организационно-методическая и руководящая работа в республиканских и областных уполномоченных органах по физической культуре и спорту в течение 3 лет;
Знание: Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О языках в Республике Казахстан", "О борьбе с коррупцией", нормативных документов, регламентирующих подготовку спортсменов на различных этапах обучения, нормативов обеспечения учебно-тренировочного процесса, техники безопасности при проведении учебных занятий, законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, основ трудового законодательства, охраны труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.
10. Методист высшего уровня квалификации первой категории
Квалификационные требования: высшее образование (физкультурное), стаж работы по специальности не менее 3 лет;
научно-преподавательская работа в области физического воспитания и спортивной тренировки в высших учебных заведениях не менее 2 лет;
стаж работы в должности методиста по спорту высшего уровня квалификации второй категории не менее 1 года;
организационно-методическая и руководящая работа в школах высшего спортивного мастерства, преподавательская работа в высших и средних специальных учебных заведениях в течение 2 лет;
организационно-методическая и руководящая работа в республиканских и областных уполномоченных органах в течение 2 лет.
Знание: Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О языках в Республике Казахстан", "О борьбе с коррупцией", нормативных документов, регламентирующих подготовку спортсменов на различных этапах обучения, нормативов обеспечения учебно-тренировочного процесса, техники безопасности при проведении учебных занятий, законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, основ трудового законодательства, охраны труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.

8. Біліктілігі орта деңгейдегі санаты жоқ жаттықтырушы
Біліктілік талаптары: орта білім (дене шынықтыру) немесе орта (толық) жалпы білім және "Қазақстан Республикасының спорт шеберінен" төмен емес спорттық атағының болуы.
Білуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөніндегі стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын, басқа да дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін, заманауи спорт ғылымы жетістіктері, отандық және шетелдік спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдістерін мен үрдістерін, спорт түрінен оқу-жаттығу процесін ұйымдастыру, еңбек заңнамасының еңбекті қорғау негіздерін, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормаларын.
9. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты әдіскер
Біліктілік талаптары: жоғары білім (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс, соның ішінде:
жұмыс тәжірибесіне енгізілген ғылыми әзірлемелерінің болуы;
жоғары оқу орнындағы дене тәрбиесі және спорттық жаттықтыру саласындағы кемінде 3 жыл ғылыми-оқытушылық жұмысы;
спорттан біліктіліктің жоғары деңгейдегі бірінші санатты әдіскер лауазымындағы кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
жоғары спорт шеберлігі мектептеріндегі ұйымдастырушылық-әдістемелік және басқарушылық жұмыс, жоғары және орта арнаулы оқу орындарындағы 3 жыл ішіндегі оқытушылық жұмыс;
дене шынықтыру және спорт жөніндегі республикалық және облыстық уәкілетті органдағы 3 жыл ішіндегі ұйымдастырушылық-әдістемелік және басқарушылық жұмыс.
Білуі тиіс: Қазақстан Республикасының КонституциясынДене шынықтыру және спорт туралы", "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын, оқытудың әр түрлі кезеңдеріндегі спортшылардың даярлығын реттейтін нормативтік құжаттарын, оқу-жаттығу процесін қамтамасыз ету нормативтерін, оқу сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік техникасын, дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін, еңбек заңнамасының, еңбекті қорғау негіздерін, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормаларын.
10. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты әдіскер
Біліктілік талаптары: жоғары білім (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс, соның ішінде:
жоғары оқу орнындағы дене тәрбиесі және спорттық жаттықтыру саласындағы кемінде 2 жыл ғылыми-оқытушылық жұмысы;
спорттан біліктіліктің жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер лауазымындағы кемінде 1 жыл жұмыс өтілі;
жоғары спорт шеберлігі мектептеріндегі ұйымдастырушылық-әдістемелік және басқарушылық жұмыс, жоғары және орта арнаулы оқу орындарындағы 2 жыл ішіндегі оқытушылық жұмыс;
республикалық және облыстық уәкілетті органдағы 2 жыл ішіндегі ұйымдастырушылық-әдістемелік және басқарушылық жұмыс.
Білуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын, оқытудың әр түрлі кезеңдеріндегі спортшылардың даярлығын реттейтін нормативтік құжаттарын, оқу-жаттығу процесін қамтамасыз ету нормативтерін, оқу сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік техникасын, дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін, еңбек заңнамасының, еңбекті қорғау негіздерін, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормаларын.

14. Методист среднего уровня квалификации первой категории
Квалификационные требования: среднее образование (физкультурное), стаж работы по специальности не менее 3 лет;
научно-преподавательская работа в области физического воспитания и спортивной тренировки не менее 2 лет;
стаж работы в должности методиста по спорту среднего уровня квалификации второй категории не менее 1 года;
организационно-методическая и руководящая работа в школах высшего спортивного мастерства в течение 2 лет;
организационно-методическая и руководящая работа в республиканских и областных уполномоченных органах по физической культуре и спорту в течение 2 лет.
Знание: Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О языках в Республике Казахстан", "О борьбе с коррупцией", нормативных документов, регламентирующих подготовку спортсменов на различных этапах обучения, нормативов обеспечения учебно-тренировочного процесса, техники безопасности при проведении учебных занятий, законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, основ трудового законодательства, охраны труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.
15. Методист среднего уровня квалификации второй категории
Квалификационные требования: среднее образование (физкультурное), стаж работы по специальности не менее 1 года;
научно-преподавательская работа в области физического воспитания и спортивной тренировки в учебных заведениях не менее 1 года;
стаж работы в должности методиста по спорту среднего уровня квалификации без категории не менее 1 года.
Знание: Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О языках в Республике Казахстан", "О борьбе с коррупцией", нормативных документов, регламентирующих подготовку спортсменов на различных этапах обучения, нормативов обеспечения учебно-тренировочного процесса, техники безопасности при проведении учебных занятий, законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, основ трудового законодательства, охраны труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.
16. Методист среднего уровня квалификации без категории
Квалификационные требования: среднее образование (физкультурное) или среднее (полное) общее образование, или наличие спортивного звания не ниже "Мастер спорта Республики Казахстан".
Знание: Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О языках в Республике Казахстан", "О борьбе с коррупцией", нормативных документов, регламентирующих подготовку спортсменов на различных этапах обучения, нормативов обеспечения учебно-тренировочного процесса, техники безопасности при проведении учебных занятий, законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, основ трудового законодательства, охраны труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.

14. Біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты әдіскер
Біліктілік талаптары: орта білім (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
дене тәрбиесі және спорттық жаттықтыру саласындағы кемінде 2 жыл ғылыми-оқытушылық жұмыс;
спорттан біліктіліктің орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер лауазымындағы кемінде 1 жыл жұмыс өтілі;
жоғары спорт шеберлігі мектептеріндегі 2 жыл ішіндегі ұйымдастырушылық-әдістемелік және басқарушылық жұмыс;
дене шынықтыру және спорт саласындағы республикалық және облыстық уәкілетті органдағы 2 жыл ішіндегі ұйымдастырушылық-әдістемелік және басқарушылық жұмыс.
Білуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын, оқытудың әр түрлі кезеңдеріндегі спортшылардың даярлығын реттейтін нормативтік құжаттарын, оқу-жаттығу процесін қамтамасыз ету нормативтерін, оқу сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік техникасын, дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін, еңбек заңнамасының, еңбекті қорғау негіздерін, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормаларын.
15. Біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер
Біліктілік талаптары: орта білім (дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 1 жыл жұмыс өтілі;
жоғары оқу орнындағы дене тәрбиесі және спорттық жаттықтыру саласындағы кемінде 1 жыл ғылыми-оқытушылық жұмыс;
спорттан біліктіліктің орта деңгейдегі санатсыз әдіскер лауазымындағы кемінде 1 жыл жұмыс өтілі.
Білуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын, оқытудың әр түрлі кезеңдеріндегі спортшылардың даярлығын реттейтін нормативтік құжаттарын, оқу-жаттығу процесін қамтамасыз ету нормативтерін, оқу сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік техникасын, дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін, еңбек заңнамасының, еңбекті қорғау негіздерін, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормаларын.
16. Біліктілігі орта деңгейдегі санаты жоқ әдіскер
Біліктілік талаптары: орта білім (дене шынықтыру) немесе орта (толық) жалпы білім немесе "Қазақстан Республикасының спорт шеберінен" төмен емес спорттық атағының болуы.
Білуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын, оқытудың әр түрлі кезеңдеріндегі спортшылардың даярлығын реттейтін нормативтік құжаттарын, оқу-жаттығу процесін қамтамасыз ету нормативтерін, оқу сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік техникасын, дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін, еңбек заңнамасының, еңбекті қорғау негіздерін, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормаларын.

17. Инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации
высшей категории
Квалификационные требования: высшее или среднее образование, в том числе:
войти в состав сборной команды Республики Казахстан по виду спорта (спортивного клуба);
занять в составе национальной команды Республики Казахстан 1-6 место на Олимпийских играх;
занять 1-3 место на чемпионатах мира, 1-2 место на Азиатских играх, 1-2 место на чемпионатах Европы и 1 место в финалах кубка мира по олимпийским видам спорта.
Знание: Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О языках в Республике Казахстан", "О борьбе с коррупцией", основ трудового законодательства, правил техники безопасности, санитарно-гигиенических норм и основ спортивной тренировки, техники безопасности при проведении учебно-тренировочных занятий, правил соревнований по виду спорта, антидопинговых правил.
18. Инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации
первой категории
Квалификационные требования: Высшее или среднее образование, в том числе занять в составе национальной команды Республики Казахстан 4-6 место на чемпионатах мира;
1-3 место на чемпионатах Азии, 3-5 место на Азиатских играх и чемпионатах Европы;
1-3 место на чемпионатах мира среди молодежи, 1 место на чемпионатах Азии среди молодежи по олимпийским видам спорта, 1-3 место на чемпионатах мира по неолимпийским видам спорта, 1 место на чемпионатах Азии по неолимпийским видам спорта.
Знание: Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О языках в Республике Казахстан", "О борьбе с коррупцией", основ трудового законодательства, правил техники безопасности, санитарно-гигиенических норм и основ спортивной тренировки, техники безопасности при проведении учебно-тренировочных занятий, правил соревнований по виду спорта, антидопинговых правил.
19. Инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации
второй категории
Квалификационные требования: высшее или среднее образование, в том числе войти в состав национальной сборной команды Республики Казахстан по видам спорта (спортивного клуба).
Знание: Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О языках в Республике Казахстан", "О борьбе с коррупцией", основ трудового законодательства, правил техники безопасности, санитарно-гигиенических норм и основ спортивной тренировки, техники безопасности при проведении учебно-тренировочных занятий, правил соревнований по виду спорта, антидопинговых правил.
Приложение 6
к регламенту государственной
услуги "Присвоение спортивных разрядов
и категорий: второй и третий, первый,
второй и третий юношеские, тренер
высшего и среднего уровня квалификации
второй категории, инструктор-спортсмен
высшего уровня квалификации второй
категории, методист высшего и среднего
уровня квалификации второй категории,
судья по спорту"
Форма
Председателю _____________________________ квалификационной комиссии
_____________________________________________________________________
(наименование ведомства или местного исполнительного органа
по физической культуре и спорту)
Заявление
_____________________________________________________________________
(вид спорта)
Я, __________________________________________________________________
Год рождения ________________________________________________________
Квалификационная категория __________________________________________
Спортивное звание _________________________, почетное звание ________
Место работы, занимаемая должность __________________________________
Стаж тренерско-преподавательской работы _____________________________
Домашний адрес: _____________________________________________________
Прошу рассмотреть вопрос присвоения мне _____________________________
Основанием для присвоения квалификационной категории считаю следующие
результаты работы: __________________________________________________
"___" __________ 20 __ г.
_______________________
(личная подпись)
Приложение 7
к регламенту государственной
услуги "Присвоение спортивных разрядов
и категорий: второй и третий, первый,
второй и третий юношеские, тренер
высшего и среднего уровня квалификации
второй категории, инструктор-спортсмен
высшего уровня квалификации второй
категории, методист высшего и среднего
уровня квалификации второй категории,
судья по спорту"
Форма
Справка
о подготовке спортсменов тренером-преподавателем
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
N п/п
Фамилия, имя подготовленного спортсмена
Год рождения
Стаж работы со спортсменом
Подтверждающий документ
Спортивный результат
Куда зачислен (передан)
Подтверждающий документ
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Подпись руководителя
М.П. "____" __________ г.
Подпись начальника
областного управления спорта
М.П. "____" __________ г.
Приложение 8
к регламенту государственной
услуги "Присвоение спортивных разрядов
и категорий: второй и третий, первый,
второй и третий юношеские, тренер
высшего и среднего уровня квалификации
второй категории, инструктор-спортсмен
высшего уровня квалификации второй
категории, методист высшего и среднего
уровня квалификации второй категории,
судья по спорту"
Форма
Таблица. Значения показателей качества и доступности
Показатели качества и доступности
Нормативное значение показателя
Целевое значение показателя в последующем году
Текущее значение показателя в отчетном году
1
2
3
4

17. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты нұсқаушы-спортшы
Біліктілік талаптары: жоғары немесе орта білім, соның ішінде:
Қазақстан Республикасының спорт түрлерінен құрама команданың құрамына (спорт клубына) кіру;
Қазақстан Республикасының ұлттық командасының құрамында Олимпиада ойындарында 1-6-орын;
әлем чемпионаттарында 1-3-орын, Азия ойындарында 1-2-орын, Еуропа чемпионаттарында 1-2-орын және олимпиадалық спорт түрлерінен әлем кубогының финалдарында 1-орын алу.
Білуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын, еңбек заңнамасының негіздерін, техника қауіпсіздігі ережесін мен санитарлық-гигиеналық нормаларын және спорттық жаттықтыру негіздерін, оқу сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік техникасын, спорт түрлерінен жарыстардың ережесін, допингке қарсы ережелерін.
18. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы
Біліктілік талаптары: жоғары немесе орта білім, соның ішінде:
Қазақстан Республикасының ұлттық командасының құрамында әлем чемпионаттарында 4-6-орын;
Азия чемпионаттарында 1-3-орын, Азия ойындары мен Еуропа чемпионаттарында 3-5-орын;
жастар арасындағы Азия чемпионаттарында 1-3-орын, олимпиадалық спорт түрлерінен жастар арасындағы Азия чемпионаттарында 1-орын, олимпиадалық емес спорт түрлерінен әлем чемпионаттарында 1-3-орын, олимпиадалық емес спорт түрлерінен Азия чемпионаттарында 1-орын.
Білуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын, еңбек заңнамасының негіздерін, техника қауіпсіздігі ережесін мен санитарлық-гигиеналық нормаларын және спорттық жаттықтыру негіздерін, оқу сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік техникасын, спорт түрлерінен жарыстардың ережесін, допингке қарсы ережелерін.
19. Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты нұсқаушы-спортшы
Біліктілік талаптары: жоғары немесе орта білімі бар, соның ішінде Қазақстан Республикасының спорт түрлерінен құрама командасының құрамында (спорт клубында) орын алуы.
Білуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын, еңбек заңнамасының негіздерін, техника қауіпсіздігі ережесін мен санитарлық-гигиеналық нормаларын және спорттық жаттықтыру негіздерін, оқу сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік техникасын, спорт түрлерінен жарыстардың ережесін, допингке қарсы ережелерін.
"Екінші және үшінші разрядтар,
бірінші, екінші және үшінші
жасөспірімдік разрядтар, біліктілігі
жоғары және орта деңгейдегі екінші
санатты жаттықтырушы, біліктілігі
жоғары деңгейдегі екінші санатты
нұсқаушы-спортшы, біліктілігі жоғары
және орта деңгейдегі екінші санатты
әдіскер, спорт төрешісі спорттық
разрядтары мен санаттарын беру"
мемлекеттік қызмет стандартына
6-қосымша
Нысан
Біліктілік комиссиясының төрағасы ___________________________________
_____________________________________________________________________
(дене шынықтыру және спорт жөніндегі ведомоствоның немесе жергілікті
атқарушы органның атауы)
Өтініш
_____________________________________________
(спорт түрі)
Мен, ________________________________________________________________
Туған жылы __________________________________________________________
Спорттық атағы _________________, құрметті атағы ____________________
Жұмыс орны, атқаратын қызметі _______________________________________
Жаттықтырушы-оқытушылық жұмыс өтілі _________________________________
Үйінің мекенжайы: ___________________________________________________
Маған __________________________________________ беру туралы мәселені
қарауыңызды сұраймын.
Спорттық атақты беру үшін мына жұмыс нәтижелерін негіз ретінде
санаймын:
_____________________________________________________________________
"___" ____________ 20___ ж.
__________________________
(жеке қолы)
"Екінші және үшінші разрядтар,
бірінші, екінші және үшінші
жасөспірімдік разрядтар, біліктілігі
жоғары және орта деңгейдегі екінші
санатты жаттықтырушы, біліктілігі
жоғары деңгейдегі екінші санатты
нұсқаушы-спортшы, біліктілігі жоғары
және орта деңгейдегі екінші санатты
әдіскер, спорт төрешісі спорттық
разрядтары мен санаттарын беру"
мемлекеттік қызмет стандартына
7-қосымша
Нысан
Жаттықтырушы-оқытушының спортшыларды даярлауы туралы
АНЫҚТАМА
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Р/с N
Дайындаған спортшының тегі, аты
Туған жылы
Спортшымен жұмыс істеген өтілі
Растаушы құжат
Спорттық нәтижесі
Қайда тіркелген (берілген)
Растаушы құжат
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Басшының қолы
М.О. "____" ________________ ж.
Облыстық спорт басқармасы бастығының қолы
М.О. "____" ________________ ж.
"Екінші және үшінші разрядтар,
бірінші, екінші және үшінші
жасөспірімдік разрядтар, біліктілігі
жоғары және орта деңгейдегі екінші
санатты жаттықтырушы, біліктілігі
жоғары деңгейдегі екінші санатты
нұсқаушы-спортшы, біліктілігі жоғары
және орта деңгейдегі екінші санатты
әдіскер, спорт төрешісі спорттық
разрядтары мен санаттарын беру"
мемлекеттік қызмет стандартына
8-қосымша
Нысан
Кесте. Сапа және тиімділік көрсеткіштерінің мәні
Сапа және тиімділік көрсеткіштері
Көрсеткіштің нормативтік мәні
Көрсеткіштің келесі жылдағы нысаналы мәні
Көрсеткіштің есепті жылдағы ағымдағы мәні
1
2
3
4

1. Своевременность
1.1. % (доля) случаев предоставления услуги в установленный срок с момента сдачи документа
100 %
1.2. % (доля) получателей, ожидавших получения услуги в очереди не более 40 минут
100 %
2. Качество
2.1. % (доля) получателей, удовлетворенных качеством процесса предоставления услуги
100 %
2.2. % (доля) случаев правильно оформленных должностным лицом документов (произведенных начислений, расчетов и т.д.)
100 %

1. Уақтылылығы
1.1. Құжаттарды тапсырған сәттен бастап белгіленген мерзімде қызметті ұсыну оқиғаларының %-ы (үлесі)
100 %
1.2. Қызмет алуды кезекте 40 минуттан аспайтын уақыт күткен алушылардың %-ы (үлесі)
100 %
2. Сапасы
2.1. Қызметті ұсыну үдерісінің сапасына қанағаттанған алушылардың %-ы (үлесі)
100 %
2.2. Лауазымды тұлғаның құжаттарды дұрыс ресімдеу оқиғаларының (есептеулерді, есеп айырысуларды жүргізу және т.с.с.) %-ы (үлесі)
100 %

3. Доступность
3.1. % (доля) получателей, удовлетворенных качеством и информацией о порядке предоставления услуги
100 %
3.2. % (доля) случаев правильно заполненных и сданных с первого раза документов получателей
90 %
3.3. % (доля) услуг, информация о которых доступна через Интернет
100 %
4. Процесс обжалования
4.1. % (доля) обоснованных жалоб к общему количеству обслуженных получателей по данному виду услуг
0,10 %

3. Қолжетімділігі
3.1. Қызметті ұсынудың сапасына және оны ұсыну тәртібі туралы ақпаратқа қанағаттанған алушылардың %-ы (үлесі)
100 %
3.2. Алушылардың құжаттарын бірден дұрыс толтыру және тапсыру оқиғаларының %-ы (үлесі)
90 %
3.3. Ақпаратқа Интернет арқылы қол жеткізуге болатын қызметтердің %-ы (үлесі)
100 %
4. Шағымдану процесі
4.1. Осы қызмет түрі бойынша қызмет көрсетілген алушылардың жалпы санына қарағанда негізделген шағымдардың %-ы (үлесі)
0,1 %

4.2. % (доля) обоснованных жалоб, рассмотренных и удовлетворенных
100 %
4.3. % (доля) получателей, удовлетворенных существующим порядком обжалования
100 %
4.4. % (доля) получателей, удовлетворенных сроками обжалования
100 %
5. Вежливость
5.1. % (доля) получателей, удовлетворенных вежливостью персонала
100 %
Приложение 9
к регламенту оказания государственной
услуги "Присвоение спортивных разрядов
и категорий: второй и третий, первый,
второй и третий юношеские, тренер
высшего и среднего уровня квалификации
второй категории, инструктор-спортсмен
высшего уровня квалификации второй
категории, методист высшего и среднего
уровня квалификации второй категории,
судья по спорту"
Текстовое табличное описание последовательности и взаимодействие административных действий каждой СФЕ с указанием срока выполнения каждого административного действия
Таблица 1. Описание действий СФЕ.
Действия основного процесса (хода, потока работ)
N действия (хода, потока работ)
1
2
3
Наименование СФЕ
Работник Центра
Специалист уполномоченного органа
Руководство уполномоченного органа
Наименование действия (процесса, процедуры операции) и их описание
Прием и регистрация документов
Прием документов
Ознакомление с корреспонденцией
Форма завершения (данные, документ, организационно- распорядительное решение)
Направление документов специалисту уполномоченного органа
Направление документов руководству для наложения резолюции
Наложение резолюции, передача документов на исполнение специалисту
Сроки исполнения
1 рабочий день
20 минут
20 минут
N действия (хода, потока работ)
4
5
6
Наименование СФЕ
Специалист уполномоченного органа
Специалист уполномоченного органа
Работник Центра
Наименование действия (процесса, процедуры операции) и их описание
Рассмотрение документов
Направление справки или мотивированного отказа руководству на подпись
Регистрация справки или мотивированного отказа
Форма завершения (данные, документ, организационно- распорядительное решение)
Рассмотрение документов и подготовка справки или мотивированного отказа
Отправка справки или мотивированного отказа Центру
Выдача справки или мотивированного отказа
Сроки исполнения
4 рабочих дня
1 рабочий день
1 рабочий день
Таблица 2. Варианты использования. Основной процесс
Основной процесс (ход, поток работ)
Работник Центра
Специалист уполномоченного органа
Руководство уполномоченного органа
Специалист уполномоченного органа
Работник Центра
1. Прием и регистрация документов
3. Прием и регистрация документов
5. Ознакомление с корреспонденцией
7. Рассмотрение документов
12. Выдача справки или мотивированного отказа

4.2. Негізделген, қарастырылған және қанағаттандырылған шағымдардың %-ы (үлесі)
100 %
4.3. Шағымданудың қолданыстағы тәртібіне қанағаттанған алушылардың %-ы (үлесі)
100 %
4.4. Шағымдану мерзіміне қанағаттанған алушылардың %-ы (үлесі)
100 %
5. Сыпайылық
5.1. Персоналдың сыпайылығына қанағаттанған алушылардың %-ы (үлесі)
"Екінші және үшінші разрядтар,
бірінші, екінші және үшінші
жасөспірімдік разрядтар, біліктілігі
жоғары және орта деңгейдегі екінші
санатты жаттықтырушы, біліктілігі
жоғары деңгейдегі екінші санатты
нұсқаушы-спортшы, біліктілігі жоғары
және орта деңгейдегі екінші санатты
әдіскер, спорт төрешісі спорттық
разрядтары мен санаттарын беру"
мемлекеттік қызмет стандартына
9-қосымша
Әрбір әкімшілік іс-әрекетінің орындалу мерзімін көрсете
отырып әр ҚФБ-тің әкімшілік іс-әрекеттер дәйектілігінің және
өзара байланысының мәтіндік кестелік сипаттамасы
1-кесте. ҚФБ әрекеттерін сипаттау
Негізгі үрдістің әрекеті (жұмыстың барысы, ағымы)
Әрекет N (жұмыстың барысы, ағымы)
1
2
3
ҚФБ атауы
Орталық қызметкері
Уәкілетті органның маманы
Уәкілетті органның басшылығы
Әрекеттің (үрдістің, рәсімнің, операцияның) атауы және олардың сипаттамасы
Құжаттарды қабылдау және тіркеу
Құжаттарды қабылдау және тіркеу
Құжаттармен танысу
Аяқталу формасы (мәліметтер, құжат, ұйымдастырушылық- өкімдік шешім)
Уәкілетті органның маманына ұсыну
Құжаттарды резолюция қоюға басшылыққа ұсыну
Резолюция қою, орындау үшін маманға құжаттарды тапсыру
Орындау мерзімі
1 жұмыс күні
20 минут
20 минут
Әрекет N (жұмыстың барысы, ағымы
4
5
6
ҚФБ атауы
Уәкілетті органның маманы
Уәкілетті органның маманы
Орталық қызметкері
Әрекеттің (үрдістің, рәсімнің, операцияның) атауы және олардың сипаттамасы
Құжаттарды қарастыру
Анықтама не бас тарту туралы дәлелді жауапты басшылыққа қол қоюға ұсыну
Аяқталу формасы (мәліметтер, құжат, ұйымдастырушылық-өкімдік шешім)
Анықтама не бас тарту туралы дәлелді жауап дайындау
Орталыққа анықтаманы немесе бас тарту туралы дәлелді жауапты жолдау
Анықтаманы не бас тарту туралы дәлелді жауапты беру
Орындау мерзімі
4 жұмыс күні
1 жұмыс күні
1 жұмыс күні
2-кесте. Қолдану нұсқалары. Негізгі үрдіс
Орталық қызметкері
Уәкілетті органның маманы
Уәкілетті органның басшылығы
Уәкілетті органның маманы
Орталық қызметкері
1. Құжаттарды қабылдау және тіркеу
3. Құжаттарды қабылдау және тіркеу
5. Құжаттармен танысу
7. Құжаттарды қарастыру
11. Анықтаманы не бас тарту туралы дәлелді жауапты беру

2. Направление документов специалисту уполномоченного органа
4. Направление документов руководству для наложения резолюции
6. Наложение резолюции, передача документов на исполнение специалисту
8. Рассмотрение документов и подготовка справки или мотивированного отказа
9. Направление справки или мотивированного отказа руководству на подпись
10. Отправка справки или мотивированного отказа Центру
Таблица 3. Варианты использования. Через портал
Специалист уполномоченного органа
Руководство уполномоченного органа
Специалист уполномоченного органа
1. Прием и регистрация документов
3. Ознакомление с корреспонденцией
5. Рассмотрение документов
2. Направление документов руководству для наложения резолюции
4. Наложение резолюции, передача документов на исполнение специалисту
6. Рассмотрение документов и подготовка справки или мотивированного отказа
7. Направление справки или мотивированного отказа руководству на подпись
8. Отправка справки или мотивированного отказа получателю государственной услуги
Приложение 10
к регламенту оказания государственной
услуги "Присвоение спортивных разрядов
и категорий: второй и третий, первый,
второй и третий юношеские, тренер
высшего и среднего уровня квалификации
второй категории, инструктор-спортсмен
высшего уровня квалификации второй
категории, методист высшего и среднего
уровня квалификации второй категории,
судья по спорту"
Схема, отражающая взаимосвязь между логической последовательностью административных действий в процессе оказания государственной услуги и СФЕ

2. Уәкілетті органның маманына ұсыну
4. Құжаттарды резолюция қоюға басшылыққа ұсыну
6. Резолюция қою, орындау үшін маманға құжаттарды тапсыру
8. Анықтама не бас тарту туралы дәлелді жауап дайындау
9. Анықтама не бас тарту туралы дәлелді жауапты басшылыққа қол қоюға ұсыну
10. Орталыққа анықтаманы немесе бас тарту туралы дәлелді жауапты жолдау
3-кесте. Қолдану нұсқалары. Портал арқылы
Уәкілетті органның маманы
Уәкілетті органның басшылығы
Уәкілетті органның маманы
1. Құжаттарды қабылдау және тіркеу
3. Құжаттармен танысу
5. Құжаттарды қарастыру
2. Құжаттарды резолюция қоюға басшылыққа ұсыну
4. Резолюция қою, орындау үшін маманға құжаттарды тапсыру
6. Анықтама не бас тарту туралы дәлелді жауап дайындау
7. Анықтама не бас тарту туралы дәлелді жауапты басшылыққа қол қоюға ұсыну
8. Мемлекеттік қызмет алушыға анықтаманы немесе бас тарту туралы дәлелді жауапты жолдау
"Екінші және үшінші разрядтар,
бірінші, екінші және үшінші
жасөспірімдік разрядтар, біліктілігі
жоғары және орта деңгейдегі екінші
санатты жаттықтырушы, біліктілігі
жоғары деңгейдегі екінші санатты
нұсқаушы-спортшы, біліктілігі жоғары
және орта деңгейдегі екінші санатты
әдіскер, спорт төрешісі спорттық
разрядтары мен санаттарын беру"
мемлекеттік қызмет стандартына
10-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсету және ҚФБ үрдісінде әкімшілік әрекеттердің логикалық реттілік арасындағы өзара байланысты бейнелейтін кесте