Об утверждении Правил оказания жилищной помощи
Решение маслихата Акжарского района Северо-Казахстанской области от 6 декабря 2012 года N 7-2. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 27 декабря 2012 года N 2036. Утратило силу решением маслихата Акжарского района Северо-Казахстанской области от 21 мая 2015 года N 35-11
Сноска. Утратило силу решением маслихата Акжарского района Северо-Казахстанской области от 21.05.2015 N 35-11.
В соответствии со статьей 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", пунктами 3, 4 "Правила компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам", утвержденных Постановлением Правительства Республики Казахстан "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам" от 14 апреля 2009 года № 512 и пунктом 3 "Правил предоставления жилищной помощи", утвержденных Постановлением Правительства Республики Казахстан "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" от 30 декабря 2009 года № 2314, Акжарский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания жилищной помощи.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования в средствах массовой информации.
Председатель сессии
Акжарского районного маслихата
Ш. Сабитова
Секретарь
Акжарского районного маслихата
М. Жумабаев
СОГЛАСОВАНО: 6 декабря 2012 год
Начальник
государственного учреждения
"Акжарский районный
отдел занятости и социальных
программ"
С. Мукалыкова
Начальник
государственного учреждения
"Акжарский районный
отдел экономики и бюджетного
планирования"
Р. Джунусова
Утверждены решением Акжарского районного маслихата от 6 декабря 2012 года № 7-2
Правила оказания жилищной помощи 1. Общие положения
1. Настоящие правила оказания жилищной помощи разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", Постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года № 512 "О некоторых вопросах компенсации повышения абонентской платы за оказание услуг коммуникации социально защищаемым гражданам", Постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" и определяет размер и порядок оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам).
2. Жилищная помощь

Тұрғын үй көмегін көрсету Ережесін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының 2012 жылғы 6 желтоқсандағы N 7-2 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2012 жылғы 27 желтоқсанда N 2036 тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар ауданы мәслихатының 2015 жылғы 21 мамырдағы N 35-11 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар ауданы мәслихатының 21.05.2015 N 35-11 шешімімен.
Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 97-бабына, "Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі № 512 Қаулысымен бекітілген "Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің Ережесі" 3,4-тармақтарына және "Тұрғын үй көмегін көрсету Ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 Қаулысымен бекітілген "Тұрғын үй көмегін көрсету Ережесі" 3-тармағына сәйкес, Ақжар аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса берілген тұрғын үй көмегін көрсету Ережесі бекітілсін.
2. Осы шешім бұқаралық ақпарат құралдарында бірінші ресми жарияланған күннен он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Ақжар аудандық мәслихат
сессиясының төрағасы
Ш. Сәбитова
Ақжар аудандық
мәслихаттың хатшысы
М. Жұмабаев
КЕЛІСІЛГЕН: 2012 жылғы 6 желтоқсандағы
"Ақжар аудандық
жұмыспен қамту және әлеуметтік
бағдарламалар бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің
бастығы
С. Мұқалықова
"Ақжар аудандық
экономика және бюджеттік
жоспарлау бөлімі" мемлекеттік
мекемесінің бастығы
Р. Жүнісова
Ақжар аудандық мәслихаттың 2012 жылғы 6 желтоқсандағы № 7-2 шешімімен бекітілген
Тұрғын үй көмегін көрсетудің Ережесі 1. Жалпы Ереже
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі № 512 "Әлеуметтік қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсету үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы" Қаулысына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 "Тұрғын үй көмегін ұсыну Ережесін бекіту туралы" Қаулысына сәйкес әзірленген және аз қамтылған отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібін анықтайды.
2. Тұрғын үй көмегі

2. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно проживающим в Акжарском районе на оплату:
расходов на содержание жилого дома (жилого здания) семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;
потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища;
арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде;
стоимости однофазного счетчика электрической энергии с классом точности не ниже 1 с дифференцированным учетом и контролем расхода электроэнергии по времени суток проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах), индивидуальном жилом доме.
Расходы малообеспеченных семей (граждан), принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из выше указанных направлений.
3. Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты расходов на содержание жилого дома (жилого здания), потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, в пределах норм и предельно–допустимого уровня расходов семьи (граждан) на эти цели, установленных местными представительными органами.
Жилищная помощь оказывается по предъявленным поставщиками счетам на оплату коммунальных услуг на содержание жилого дома (жилого здания) согласно смете, определяющей размер ежемесячных и целевых взносов, на содержание жилого дома (жилого здания), а также счету на оплату стоимости однофазного счетчика электрической энергии с классом точности не ниже 1 с дифференцированным учетом и контролем расхода электроэнергии по времени суток, устанавливаемого взамен однофазного счетчика электрической энергии с классом точности 2,5, находящегося в использовании в приватизированных жилых помещениях (квартирах), индивидуальном жилом доме, за счет бюджетных средств лицам, постоянно проживающим в Акжарском районе.

2. Тұрғын үй көмегі Ақжар ауданында тұрақты тұратын аз қамтылған отбасыларына (азаматтарға) жергілікті бюджет қаражаты есебінен ұсынылып, төленеді:
жекешелендірілген тұрғын үй-жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үй-жайларды (пәтерлерді) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп–ұстауға арналған шығыстарға;
тұрғын үйдiң меншiк иелерiнің немесе жалдаушыларының (қосымша жалдаушыларының) отбасыларына (азаматтарына) коммуналдық қызметтердi тұтынуға және байланыс саласындағы тұрғын үйдiң меншiк иелерi немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылары) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) телекоммуникация желiсiне қосылған телефон үшiн абоненттiк төлемақының ұлғаюы бөлiгiнде байланыс қызметтерiне;
жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы органдарымен жалданған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға төлем;
жекешелендірілген үй-жайларда (пәтерлерде), жеке тұрғын үйде тұрып жатқандарға тәулік уақыты бойынша электр энергиясының шығынын саралап есепке алатын және бақылайтын, дәлдік сыныбы 1-ден төмен емес электр энергиясын бір фазалық есептеуіштің құнын төлеуге беріледі;
Аз қамтылған отбасылардың (азаматтардың) тұрғын үй көмегін есептеуге қабылданатын шығыстары жоғарыда көрсетілген бағыттардың әрқайсысы бойынша шығыстардың сомасы ретінде айқындалады.
3. Тұрғын үй көмегi телекоммуникация желiсiне қосылған телефон үшiн абоненттiк төлемақының, жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үй-жайды пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысының ұлғаюы бөлiгiнде тұрғын үйдi (тұрғын ғимаратты) күтiп-ұстауға арналған шығыстарға, жекешелендірілген үй-жайларда (пәтерлерде), коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерiн тұтынуға нормалар шегiнде ақы төлеу сомасы мен отбасының (азаматтардың) осы мақсаттарға жұмсаған, ауданының жергiлiктi өкiлдi органдары белгiлеген шығыстарының шектi жол берiлетiн деңгейiнiң арасындағы айырма ретiнде айқындалады.
Ақжар ауданында тұрақты тұратын адамдарға тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған ай сайынғы және нысаналы жарналардың мөлшерiн айқындайтын сметаға сәйкес, тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған коммуналдық қызметтер көрсету ақысын төлеу, сондай-ақ жекешелендірілген тұрғын үй-жайларында (пәтерлерде), жеке тұрғын үйде пайдалануда тұрған дәлдік сыныбы 2,5 электр энергиясын бір фазалық есептеуіштің орнына орнатылатын тәулік уақыты бойынша электр энергиясының шығынын саралап есепке алатын және бақылайтын, дәлдік сыныбы 1-ден төмен емес электр энергиясын бір фазалық есептеуіштің құнын төлеуге, жеткiзушiлер ұсынған шоттар бойынша тұрғын үй көмегі бюджет қаражаты есебінен көрсетіледі.

4. Семьям (гражданам) постоянно проживающим в благоустроенном секторе, оказывается жилищная помощь по предъявленным счетам поставщиков; на оплату потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, содержание жилья, капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума согласно смете, определяющий размер ежемесячных и целевых взносов на содержание, капитальный ремонт общего имущества кондоминиума, за счет бюджетных средств.
3. Обращение за назначением жилищной помощи
5. Малообеспеченные граждане (далее - заявитель) от себя лично или от имени семьи обращается в государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Акжарского района Северо-Казахстанской области" (далее – Отдел) за назначением жилищной помощи с заявлением установленного образца.
6. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) копию документа, удостоверяющего личность заявителя;
2) копию правоустанавливающего документа на жилище;
3) копию книги регистрации;
4) документы, подтверждающие доходы семьи;
5) счета о размерах ежемесячных взносов на содержание жилого дома (жилого здания);
6) счет на потребление коммунальных услуг;
7) квитанцию-счет за услуги коммуникации или копия договора на оказание услуг связи;
8) счет о размере арендной платы за пользование жилищем, предъявленный местным исполнительным органом.
Документы, необходимые для назначения жилищной помощи, предоставляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
4. Порядок назначения жилищной помощи
7. Назначение жилищной помощи осуществляется Отделом в пределах сумм, предусмотренных местным бюджетом на оказание жилищной помощи.
8. Отдел принимает заявление с прилагаемыми документами, рассматривает их в течение пятнадцати дней и принимает решение о назначении жилищной помощи или отказе в ней.
9. Жилищная помощь назначается на текущий квартал. Документы для назначения помощи принимаются до двадцать пятого числа последнего месяца текущего квартала. Повторное обращение получателей за жилищной помощью аналогично первоначальной процедуре оформления.
10. Жилищная помощь предоставляется лицам, проживающим в благоустроенном секторе, в безналичной форме и зачисляется по заявлениям на счета услугодателей как уменьшение платежа за содержание жилья и оплату коммунальных услуг по сравнению с суммой, начисленной собственнику или нанимателю (поднанимателю) жилых помещений (квартир).

4. Көпқабатты секторда тұрақты тұратын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтерге төлеуге және байланыс саласындағы телекоммуникация желiсiне қосылған телефон үшiн абоненттiк төлемақының ұлғаюы бөлiгiнде байланыс қызметтерiне, ай сайынғы және мақсатты жарналардың мөлшерін айқындайтын сметаға сәйкес кондоминиум объектісінің жалпы мүлігін күрделі жөндеуге, ұстауға, бюджеттік қаражаттар есебінен кондоминиумсыз жалпы мүлігін күрделі жөндеуге жабдықтаушының шотына ұсынылу бойынша тұрғын үй көмегі көрсетіледі.
3. Тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш
5. Аз қамтылған азаматтар (ары қарай – өтініш беруші) өз атынан немесе отбасының атына "Солтүстік Қазақстан облысының Ақжар ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесіне (одан әрі – Бөлім) тұрғын үй көмегін тағайындау үшін белгіленген үлгідегі өтініш береді.
6. Өтінішке келесі құжаттар қоса беріледі:
1) тұтынушының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2)тұрғын үйге құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі;
3) тіркеу кітабының көшірмесі;
4) отбасының табысын растайтын құжаттар;
5) тұрғын үй (тұрғын ғимаратын) күтіп ұстауға ай сайынғы жарналардың мөлшерлері туралы шоттары;
6) коммуналдық қызметтерді тұтыну шоттары;
7) телекоммуникация қызметтері үшін түбіртек–шот немесе байланыс қызметтерін көрсетуге арналған шарттың көшірмесі;
8) тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жергілікті атқарушы орган берген жалдау ақысының мөлшері туралы шот.
Тұрғын үй көмегін тағайындау үшін қажетті құжаттар салыстыру үшін көшірме түрінде және түпнұсқа түрінде ұсынылады, кейін құжаттардың түпнұсқалары арызданушыға қайтарылып беріледі.
4. Тұрғын үй көмегін тағайындау тәртібі
7. Тұрғын үй көмегін тағайындау Бөліммен баспана көмегін көрсетуге жергілікті бюджетпен қарастырылған сома шегінде іске асырылады.
8. Бөлім қоса берілген құжаттармен бірге өтініш қабылдайды, оны он бес күн ішінде қарастырады және тұрғын үй көмегін тағайындау немесе одан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
9. Тұрғын үй көмегі ағымдағы тоқсанға тағайындалады. Көмекті тағайындауға арналған құжаттар ағымдағы тоқсанның соңғы айының жиырма бесіне дейін қабылданады. Тұрғын үй көмегін алушылардың қайталанған өтініші бастапқы рәсімдеу үрдісімен іске асырылады.
10. Тұрғын үй көмегі жайластырылған секторда тұратын тұлғаларға ақшасыз нысанда ұсынылады және өтініштер бойынша тұрғын үй–жайларды (пәтерлердің) меншік иесіне немесе жалдаушыларға (қосымша жалдаушыларға) есептелген сомамен салыстыру бойынша тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызметтерді төлеуге төлемді азайту ретінде ұсынушылардың шоттарына аударылады.

11. Результатом оказываемой государственной услуги является уведомление о назначении жилищной помощи, либо мотивированный ответ об отказе в предоставлении государственной услуги на бумажном носителе.
12. Отдел формирует реестры собственников или нанимателей (поднанимателей) жилых помещений (квартир) с указанием сумм назначенной жилищной помощи и ежемесячно производит перечисление на расчетные счета услугодателей. Компенсация повышения тарифов абонентской платы за телефон, перечисляется на расчетный счет услугодателя или на индивидуальные счета заявителей.
13. Компенсация абонентской платы за телефон, на основании личного заявления может перечисляться на содержание жилья.
14. Получатель жилищной помощи в десятидневный срок информирует Отдел об обстоятельствах, которые могут служить основанием для изменения размера жилищной помощи или права на ее получение.
5. Определение размера жилищной помощи
15. Размер жилищной помощи на семью (граждан) рассчитывается Отделом в виде разницы между фактическим платежом собственника или нанимателя (поднанимателя) за содержание жилого помещения (квартиры) и потребление коммунальных услуг в пределах норм, обеспечиваемых компенсационными мерами и предельно допустимым уровнем расходов данной семьи на эти цели.
16. Тарифы и нормы потребления коммунальных услуг предоставляют поставщики услуг.
Оплата содержания жилья и потребления коммунальных услуг сверх установленной нормы производится на общих основаниях.
17. Определение совокупного дохода лица (семьи) для получения жилищной помощи производится на основании "Правил исчисления совокупного дохода семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи, а также на предоставление жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде", утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи, а также на предоставление жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде" от 5 декабря 2011 года № 471. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 февраля 2012 года № 7412.
18. Размер жилищной помощи не может превышать сумму фактически начисленной платы за содержание жилья и коммунальные услуги.
19. В случае изменения доли предельно допустимых расходов семьи на оплату содержания жилья и коммунальных услуг, фактических расходов и тарифов на коммунальные услуги, состава семьи и доходов, размер назначенной жилищной помощи пересчитывается

11. Тұрғын үй көмегін тағайындау туралы хабарлама көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша нәтиже болып есептеледі, немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы қағаз жеткізуші түрінде дәлелді жауап.
12. Бөлім тағайындалған тұрғын үй көмегі сомасын көрсете отырып меншік иелерінің немесе тұрғын үй–жайларды (пәтерлерді) жалдаушыларға (қосымша жалдаушыларға) тізілімдерін қалыптастырады және қызметті ұсынушылардың есепшоттарына аударуды жүргізеді. Телефонға абоненттік төлемнің тарифтерінің өсуіне өтемақы қызмет ұсынушының немесе арызданушылардың жеке шоттарына аударылады.
13. Телефон үшін абоненттік өтемақы жеке өтініші негізінде коммуналдық қызметтерді өтеу үшін аударылуы мүмкін.
14. Тұрғын көмегін алушы он күн мерзімінде тұрғын үй көмегі мөлшерінің өзгеруі немесе оны алмау құқығына ие болу үшін негіз болуы мүмкін жағдайлар туралы ақпараттандыруға міндетті.
5. Тұрғын үй көмегінің мөлшерін айқындау
15. Отбасына (азаматтарға) тұрғын үй көмегінің мөлшері Бөліммен осы мақсаттарға отбасы шығындарының жол берілген деңгейі шегінде және өтемақылық шаралармен қамтамасыз етілетін нормалар шегінде тұрғын үй–жайды (пәтерді) күтіп ұстауға коммуналдық қызметтерді тұтынуға меншік иесінің немесе жалға алушының (екінші жалға алушының) нақты төлемі арасындағы айырмашылық түрінде есептеледі.
16. Коммуналдық қызметтерді тұтыну тарифтері мен нормалары қызметтерді жеткізуші ұсынады.
Үйін ұстауға төлем және коммуналдық қызметтерді тұтыну тағайындалған нормадан артық жалпы нормада жүргізіледі.
17. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 6 ақпанда № 7412 тіркелген. Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі Төрағасының 2011 жылғы 05 желтоқсандағы № 471 "Тұрғын үй көмегін алуға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу қағидасын бекіту туралы" бұйрығымен бекітілген "Тұрғын үй көмегін алуға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу қағидасының" негізінде тұрғын үй көмегін алу үшін жеке тұлғаның (отбасының) жиынтық табысын анықтайды.
18.Тұрғын үй көмегінің мөлшері тұрғын үйді ұстау және коммуналдық қызметтерге нақты есептелген төлем сомасынан аспауы тиіс.
19. Отбасының тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызметтерге төлемнің рұқсат етілген шығындары шегіндегі үлестің өзгеруі кезінде коммуналдық қызметтер тарифтер мен нақты шығындар, отбасының құрамы мен шығындары, тағайындалған тұрғын үй көмегінің мөлшері қайта есептеледі.