Об утверждении перечня должностей (профессий) работников государственного контроля и надзора и работников в сфере внутреннего водного транспорта, имеющих право ношения форменной одежды (без погон), образцов форменной одежды (без погон) и знаков различия, а также порядка ее ношения
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 22 января 2013 года № 50. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 января 2013 года № 8303.
Сноска. Заголовок – в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.04.2023 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 28) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте", пунктом 3 статьи 15 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте", подпунктом 16) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте", подпунктом 12) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О торговом мореплавании", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.04.2023 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) образцы форменной одежды (без погон) и знаков различия работников органов государственного контроля и надзора, имеющих право ее ношения согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) правила ношения форменной одежды (без погон) и знаков различия работников органов государственного контроля и надзора и работников в сфере внутреннего водного транспорта, имеющих право ее ношения согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) перечень должностей работников государственного контроля и надзора и работников в сфере внутреннего водного транспорта, имеющих право ношения форменной одежды (без погон) и знаков различия согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) образцы форменной одежды (без погон) и знаков различия работников в сфере внутреннего водного транспорта, имеющих право ее ношения согласно приложению 4 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.04.2023 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Б. Абишеву) в установленном законодательством порядке обеспечить:

Нысанды киім (погонсыз) киiп жүруге құқығы бар мемлекеттiк бақылау мен қадағалау жұмыскерлері және ішкі су көлігі саласындағы жұмыскерлер лауазымдарының (кәсіптерінің) тізбесін, нысанды киiмнің (погонсыз) және айырым белгiлерiнің үлгiлерiн, сондай-ақ оны киiп жүру тәртiбiн бекіту
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 22 қаңтардағы № 50 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 28 қаңтарда № 8303 тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.04.2023 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Теміржол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 2-тармағының 28) тармақшасына, "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабының 3-тармағына, "Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 9-бабы 1-тармағының 16) тармақшасына, "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 4-бабы 3-тармағының 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.04.2023 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес, нысанды киім (погонсыз) киіп жүруге құқығы бар мемлекеттік бақылау мен қадағалау органдары жұмыскерлерінің нысанды киімі (погонсыз) мен айырым белгілерінің үлгілері;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес, нысанды киім (погонсыз) киiп жүруге құқығы бар мемлекеттiк бақылау мен қадағалау органдары жұмыскерлерінің және ішкі су көлігі саласындағы жұмыскерлерінің нысанды киім (погонсыз) киіп жүру және айырым белгілерін тағып жүру қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес, нысанды киім (погонсыз) киiп жүруге және айырым белгілерін тағып жүруге құқығы бар мемлекеттiк бақылау мен қадағалау жұмыскерлері және ішкі су көлігі саласындағы жұмыскерлер лауазымдарының (кәсіптерінің) тізбесі;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес, нысанды киім (погонсыз) киiп жүруге құқығы бар ішкі су көлігі саласындағы жұмыскерлердің нысанды киiмнің (погонсыз) және айырым белгiлерiнің үлгiлерi бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.04.2023 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көліктік бақылау комитеті (Б. Әбішев) заңнамада берілген тәртіппен:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после его регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан официальное опубликование в средствах массовой информации в том числе на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и размещение его на ИПГО.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Абсаттарова К.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр А. Жумагалиев
Приложение 1
к приказу Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 22 января 2013 года № 50
Образцы форменной одежды (без погон) и знаков различия работников органов государственного контроля и надзора, имеющих право ее ношения
Сноска. Заголовок приложения 1 – в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.04.2023 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27.06.2019 № 448 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Обеспечение форменной одеждой (без погон) и знаками различия работников органов государственного контроля и надзора, имеющих право ее ношения (далее – форменная одежда), осуществляется на основании натуральных норм обеспечения работников государственного контроля на железнодорожном транспорте форменной одеждой (без погон), утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 359 "Об утверждении натуральных норм обеспечения работников государственного контроля на железнодорожном транспорте форменной одеждой (без погон)" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11078), натуральных норм обеспечения должностных лиц уполномоченного органа, осуществляющих государственный контроль в сфере автомобильного транспорта, форменной одеждой (без погон), утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 377 "Об утверждении натуральных норм обеспечения должностных лиц уполномоченного органа, осуществляющих государственный контроль в сфере автомобильного транспорта, форменной одеждой (без погон)" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11399), натуральных норм обеспечения работников государственного надзора, имеющих право ношения форменной одежды (без погон), утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 356 "Об утверждении натуральных норм обеспечения работников государственного надзора, имеющих право ношения форменной одежды (без погон)" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11059), натуральных норм обеспечения работников государственного контроля на морском транспорте форменной одеждой (без погон), утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 360 "Об утверждении натуральных норм обеспечения работников государственного контроля на морском транспорте форменной одеждой (без погон)" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11060).

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) оның Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында, соның ішінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің ресми интернет-ресурсында ресми жариялануын және МОИП-да орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация вице-министрі Қ.Б. Әбсаттаровқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Жұмағалиев
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2013 жылғы 22 қаңтардағы
№ 50 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік бақылау мен қадағалау органдарының оны кию құқығы бар қызметкерлерінің нысанды киімдерінің (погондары жоқ) және айыру белгілерінің үлгілері
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.04.2023 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Үлгілер жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 27.06.2019 № 448 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік бақылау мен қадағалау органдарының оны кию құқығы бар қызметкерлерінің нысанды киімдерімен (погондары жоқ) және айыру белгілерімен (бұдан әрі - нысанды киім) қамтамасыз ету "Теміржол көлігіндегі мемлекеттік бақылау қызметкерлерін нысанды киіммен (погонсыз) қамтамасыз етудің заттай нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 359 бұйрығымен бекітілген теміржол көлігіндегі мемлекеттік бақылау қызметкерлерін нысанды киіммен (погонсыз) қамтамасыз етудің заттай нормаларының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11078 болып тіркелген), "Автомобиль көлiгi саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын уәкiлеттi органның лауазымды адамдарын нысанды киіммен (погонсыз) қамтамасыз етудің заттай нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 377 бұйрығымен бекітілген автомобиль көлiгi саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын уәкiлеттi органның лауазымды адамдарын нысанды киіммен (погонсыз) қамтамасыз етудің заттай нормаларының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11399 болып тіркелген), "Нысанды киім (погонсыз) киiп жүруге құқығы бар мемлекеттiк қадағалау қызметкерлерiн қамтамасыз етудің заттай нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 356 бұйрығымен бекітілген нысанды киім (погонсыз) киiп жүруге құқығы бар мемлекеттiк қадағалау қызметкерлерiн қамтамасыз етудің заттай нормаларының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11059 болып тіркелген), "Теңіз көлігіндегі мемлекеттік бақылау қызметкерлерін нысанды киiммен (погонсыз) қамтамасыз етудің заттай нормаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 360 бұйрығымен бекітілген теңіз көлігіндегі мемлекеттік бақылау қызметкерлерін нысанды киiммен (погонсыз) қамтамасыз етудің заттай нормаларының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11060 болып тіркелген) негізінде жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.04.2023 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Форменная одежда выдается в соответствии с размерами в готовом виде.
3. Все детальные размеры указаны в сантиметрах (далее – см) и миллиметрах (далее – мм).
Глава 2. Описание мужской форменной одежды (без погон) работников органов государственного контроля и надзора, имеющих право ее ношения
Сноска. Заголовок главы 2 – в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.04.2023 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Описание мужской форменной одежды (без погон) работников органов государственного контроля и надзора на автомобильном, внутреннем водном и железнодорожном транспорте
Сноска. Заголовок параграфа 1 – в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.04.2023 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В комплект мужской форменной одежды входит:
1) фуражка;
2) шапка-ушанка;
3) китель;
4) рубашка с длинным рукавом;
5) рубашка с коротким рукавом;
6) свитер;
7) брюки;
8) куртка летняя;
9) плащ-пальто;
10) куртка зимняя;
11) брюки-комбинезон;
12) галстук;
13) специальная безрукавная накидка;
14) унты.
Параграф 2. Описание мужской форменной одежды (без погон) работников органов государственного контроля на морском транспорте
Сноска. Заголовок параграфа 2 – в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.04.2023 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. В комплект мужской форменной одежды входит:
1) китель парадный;
2) китель повседневный;
3) брюки;
4) рубашка;
5) галстук;
6) фуражка;
7) летняя фуражка;
8) шапка-ушанка;
9) плащ;
10) куртка зимняя;
11) куртка повседневная для руководящего состава и работников;
12) куртка-штормовка
13) кашне.
Глава 3. Образцы мужской форменной одежды (без погон) работников органов государственного контроля и надзора, имеющих право ее ношения
Сноска. Заголовок главы 3 – в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.04.2023 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Образцы мужской форменной одежды (без погон) работников органов государственного контроля и надзора на автомобильном, внутреннем водном и железнодорожном транспорте

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.04.2023 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Нысанды киім даяр түрде өлшемге сәйкес беріледі.
3. Барлық егжей-текжейлі өлшемдер сантиметрмен (бұдан әрі - см) және миллиметрмен (бұдан әрі - мм) көрсетілген.
2-тарау. Мемлекеттік бақылау мен қадағалау органдарының оны кию құқығы бар қызметкерлерінің ерлерге арналған нысанды киімдерінің (погондары жоқ) сипаттамасы
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.04.2023 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Автомобиль, ішкі су және теміржол көлігіндегі мемлекеттік бақылау мен қадағалау органдарының қызметкерлерінің ерлерге арналған нысанды киімдерінің (погондары жоқ) сипаттамасы
Ескерту. 1-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.04.2023 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Ерлерге арналған нысанды киімдердің жиынтығына:
1) фуражка;
2) құлақшын бас киімі;
3) китель;
4) ұзын жеңді жейде;
5) қысқа жеңді жейде;
6) свитер;
7) шалбар;
8) жаздық күрте;
9) плащ-пальто;
10) қыстық күрте;
11) комбинезон-шалбары;
12) галстук;
13) жилет;
14) унты етігі жатады..
2-параграф. Теңіз көлігіндегі мемлекеттік бақылау органдарының қызметкерлерінің ерлерге арналған нысанды киімдерінің (погондары жоқ) сипаттамасы
Ескерту. 2-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.04.2023 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Ерлерге арналған нысанды киімдердің жиынтығына:
1) салтанатты китель;
2) күнделікті китель;
3) шалбар;
4) жейде;
5) галстук;
6) фуражка;
7) жазғы фуражка;
8) құлақшын бас киімі;
9) плащ;
10) қыстық күрте;
11) басшылық құрамға және қызметкерлерге арналған күнделікті күрте;
12) дауылды күрте;
13) мойын орамал жатады.
3-тарау. Мемлекеттік бақылау мен қадағалау органдарының оны кию құқығы бар қызметкерлерінің ерлерге арналған нысанды киімдерінің (погондары жоқ) үлгілері
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.04.2023 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Автомобиль, ішкі су және теміржол көлігіндегі мемлекеттік бақылау мен қадағалау органдарының қызметкерлерінің ерлерге арналған нысанды киімдерінің (погондары жоқ) үлгілері

Сноска. Заголовок параграфа 1 – в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.04.2023 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Фуражка из кительной ткани серого цвета с околышем черного цвета, серым кантом по околышу и тулье, к околышу на две малые форменные пуговицы прикрепляется двойной плетеный шнур из филиграни золотистого цвета. Козырек черный, лакированный. Спереди по центру на околыше фуражки укрепляется кокарда (рисунок 1).
Рисунок 1
7. Шапка-ушанка на стеганой ватной подкладке состоит из четырехклинного колпака, козырька, бортика с цельно выкроенными наушниками. Изготовляется комбинированной: верх козырька и бортика с наушниками – из меха серого цвета; остальные детали верха шапки – из кожи серого цвета. К концам наушников пришиты завязки из тесьмы. В центре козырька прикрепляется кокарда. Все детали шапки-ушанки располагаются симметрично относительно средних швов колпака, находящихся против середины козырька и бортика (рисунок 2).
Рисунок 2
8. Китель из ткани серого цвета. Полуприлегающего силуэта, однобортный, с застежкой на две форменные пуговицы. Воротник лацканы отложенные с глазковой петлей на левом лацкане, рукава втачные со шлицей, с тремя малыми форменными пуговицами. Средний шов спинки заканчивается шлицей внизу, полочки с отрезными бочками и передней выточкой по талии, боковыми прорезными карманами, с клапаном. Китель на подкладке, на полочках подкладки внутренние карманы с листочкой (рисунок 3).
Рисунок 3
9. Рубашки:
1) для сотрудников Комитета транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан:
рубашка с длинным рукавом белого и голубого цвета, прямого силуэта с центральной бортовой застежкой на пуговицы. Воротник втачной, отложной на притачной стойке. Рукава двухшовные, втачные, по локтевым швам обработаны шлицы, по низу рукавов притачные манжеты, застегивающиеся на пуговицы. Спинка на двойной притачной кокетке с двумя защипами по шву притачивания кокетки;
рубашка с коротким рукавом белого и голубого цвета, прямого силуэта с центральной бортовой застежкой на пуговицы. Воротник втачной, отложной с лацканами на стойке. Рукава короткие, двухшовные, втачные, по низу рукавов обработаны имитирующие манжеты. Спинка на двойной притачной кокетке с двумя защипами по шву притачивания кокетки;
2) для сотрудников территориальных органов Комитета транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан:
рубашка с длинным рукавом белого и голубого цвета, прямого силуэта с центральной бортовой застежкой на пуговицы и двумя нагрудными накладными карманами с клапанами. По низу рубашки притачной пояс, по боковым швам стянутый резинкой в четыре ряда. Воротник втачной, отложной на притачной стойке. Рукава двухшовные, втачные, по локтевым швам обработаны шлицы, по низу рукавов притачные манжеты, застегивающиеся на пуговицы. Спинка на двойной притачной кокетке с двумя защипами по шву притачивания кокетки. По плечевым швам настрочены 2 шлевки и обметаны 2 петли в области горловины на расстоянии 13 см от шва втачивания рукава, расстояние между петлями 1,5 см, шлевками 5 см;
рубашка с коротким рукавом белого и голубого цвета, прямого силуэта с центральной бортовой застежкой на пуговицы и двумя нагрудными накладными карманами с клапанами. По низу рубашки притачной пояс, по боковым швам стянутый резинкой в четыре ряда. Воротник втачной, отложной с лацканами на стойке. Рукава короткие, двухшовные, втачные, по низу рукавов обработаны имитирующие манжеты. Спинка на двойной притачной кокетке с двумя защипами по шву притачивания кокетки. По плечевым швам настрочены шлевки и обметаны 2 петли в области горловины на расстоянии 13 см от шва втачивания рукава, расстояние между петлями 1,5 см, шлевками - 5 см.

Ескерту. 1-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.04.2023 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Фуражка сұр түсті матадан тігіледі. Сопақша түбі және дөңгелек қабырғасы, сұр түсті шұға немесе барқытты шеңбері мен күнқағардан тұрады. Түбінің шеті және киетін шеңберінің жоғарғы жиегі бойымен ені 2,5 мм сұр түсті жиек салынған. Фуражканың алдыңғы жағында кокарда бар. Күнқағар үстіңгі жағынан лакталған қара терімен қапталған. Күнқағардың үстіңгі жағында, киетін шеңберіне екі нысанды түймелер, алтын түсті тоқылған филигран бауы тағылады (1-сурет).
1-сурет
7. Сырып тігілген мақталы, төрт сыналы қалпақтан, күнқағардан, құлақты түгелдей жауып тұратын құлақшын бас киімі. Құрамды түрде дайындалады. Күнқағардың жоғарғы жағы және құлақшын борттары сұр түсті жүннен. Бас киімнің қалған бөлігі сұр түсті былғарыдан жасалады. Құлақшындардың соңына тоқыма баулар тігіледі. Күнқағардың ортасына кокарда бекітіледі. Құлақшын бас киімінің барлық бөлшектері күнқағар мен ернеудің ортасына қарсы орналасқан қалпақтың ортаңғы тігістерінен симметриалды түрде орналасады. (2-сурет).
2-сурет
8. Сұрлы түсті китель. Астарлы, жартылай қапсырылған силуэтті, бiр өңiрлi, лацканның бүгiлуiне дейiн үш нысанды түймеге түймеленген, жағасы мен лацканы қайырылған, жеңi қондырмалы екi тiгiстi, шынтақ тiгiсiнде шлицасы және үш нысанды түймелерi бар. Астарлы китель, астардың бүйір бөліктерінде ішкі қалталары сол жақ бүйiрінде жапырақшасы бар ішкі қалталар (3-сурет).
3-сурет
9. Жейделер:
1) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Көлік комитетінің қызметкерлері үшін:
ұзын жеңді ақ және көкшіл түсті жейде, тік силуэтті түймелерге орталық жиектік қадаумен. Жағасы тілік тұрғыза басылған. Жеңі қондырмалы, екі тігісті, шынтақ тігісінде шлицтер жасалған, жеңдердің астында түймелерге қадаланатын буылған манжеттер. Арқасы иінішті буу тігісі бойынша екі қысқышпен екі буылған пішінді иініште.
қысқа жеңді ақ және көкшіл түсті жейде, тік силуэтті түймелерге орталық жиектік қадаумен. Жағасы тілік лацкандарға тұрғыза басылған. Жеңі қысқа, екі тігісті, қондырмалы, жеңнің астында имитацияланған манжеттер өңделген. шынтақ тігісінде шлицтер жасалған, жеңдердің астында түймелерге қадаланатын буылған манжеттер. Арқасы иінішті буу тігісі бойынша екі қысқышпен екі буылған пішінді иініште.
2) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Көлік комитеті аумақтық органдарының қызметкерлері үшін:
ұзын жеңді ақ және көкшіл түсті жейде, тік силуэтті түймелерге орталық жиектік қадаумен және клапандары бар екі кеудеге тағатын жапсырма қалталармен. Жейденің астында таңдамалы белдік, бүйір тігістері бойынша төрт қатарға резеңкемен тартылған. Жағасы тілік тұрғыза басылған. Жеңі қондырмалы, екі тігісті, шынтақ тігісінде шлицтер жасалған, жеңдердің астында түймелерге қадаланатын буылған манжеттер. Арқасы иінішті буу тігісі бойынша екі қысқышпен екі буылған пішінді иініште. Иық тігістері бойынша 2 белдік ұстағыш тігілген және жеңін қадау тігісінен 13 см қашықтықта қылта жанында 2 ілмек оралған, ілмектер арасындағы қашықтық 1,5 см, белдік ұстағыштармен 5 см.
қысқа жеңді ақ және көкшіл түсті жейде, тік силуэтті түймелерге орталық жиектік қадаумен және клапандары бар екі кеудеге тағатын жапсырма қалталармен. Жейденің астында таңдамалы белдік, бүйір тігістері бойынша төрт қатарға резеңкемен тартылған. Жағасы тілік лацкандарға тұрғыза басылған. Жеңі қысқа, екі тігісті, қондырмалы, жеңнің астында имитацияланған манжеттер өңделген. Арқасы иінішті буу тігісі бойынша екі қысқышпен екі буылған пішінді иініште. Иық тігістері бойынша 2 белдік ұстағыш тігілген және жеңін қадау тігісінен 13 см қашықтықта қылта жанында 2 ілмек оралған, ілмектер арасындағы қашықтық 1,5 см, белдік ұстағыштармен 5 см.

Ширина отделочных строчек 0,2 см от края. Ширина стачивающихся швов 1 см (рисунок 4).
Рисунок 4
10. Свитер вязаный шерстяной, черного цвета с длинными рукавами и нашивным нагрудным карманом на левой стороне, закрывающимся на клапан, локтевыми и плечевыми вставками из болоньевой ткани черного цвета. По плечевым швам настрочены 2 шлевки, расстояние между шлевками 5 см. Горловина свитера открытая в форме треугольника (рисунок 5).
Рисунок 5
11. Брюки из ткани серого цвета, на подкладке. Брюки прямого силуэта. На задних половинках брюк обработаны вытачки, а на правой половинке обработан прорезной карман в рамку, застегивающийся навесной петлей на одну пуговицу. На передних половинках брюк обработаны два боковых кармана. Гульфик обработан на замок-молнию. Пояс притачной с семью шлевками, застегивающийся на пуговицу. Ширина стачивающихся швов 10 мм. Ширина отделочных строчек 2 мм (рисунок 3).
12. Куртка летняя из водоотталкивающей ткани серого цвета, на подкладе. Куртка прямого силуэта, с бортовой застежкой на замок-молнию. Полочки с притачными кокетками, в швах притачивания кокеток обработаны нагрудные накладные карманы с клапанами и два боковых прорезных кармана в рамку, застегивающиеся на замок-молнию. Спинка с притачной кокеткой и двумя защипами по шву притачивания кокетки. Воротник втачной, отложной по краям оформленный кантом светло-серого цвета шириной 2,5 мм. Рукава двухшовные, втачные с притачными манжетами и разрезами по локтевым швам. По низу куртки притачной пояс, по бокам стянутый резинкой в четыре ряда. Манжеты застегиваются на две малые форменные пуговицы, а клапаны – на одну (рисунок 6).
Рисунок 6
13. Плащ-пальто со съемным утеплителем из сменной плащевой ткани серого цвета, прямого силуэта с центральной бортовой застежкой, застегивается до перегиба лацкана на три форменные или пластмассовые пуговицы диаметром 22-23 мм, по талии с поясом, застегивающимся на пряжку и передвижную шлевку. Воротник отложной на притачной стойке, концы острые. Полочки с вытачками от проймы. В размерах 54, 56, 58 и 60 вытачки от горловины. Внешние боковые карманы на полочках прорезные с листочкой. Спинка с отлетной кокеткой, состоит из двух частей, внизу шов заканчивается шлицей. Рукава втачные, трехшовные. По воротнику, бортам, краю кокетки, листочкам и поясу проложены две отделочные строчки: первая – на расстоянии 0,1-0,2 см от края, вторая – на расстоянии 0,7 см от первой. По низу плаща проложена отделочная строчка на расстоянии 2 см от края. Знаки различия на плащ не нашиваются (рисунок 7).
Рисунок 7

Әрлеуші тігістердің ені шеттен бастап 0,2 см. Тігілетін тігістердің ені 1 см (4-сурет).
4-сурет
10. Сол жақ өңірінде клапанмен жабылатын жапсырмалы төс қалтасы бар, ұзын жеңді, шынтағына және иықтарына қара түсті болон мата жапсырылған қара түсті жүннен тоқылған свитер. Иық тігістерінен 2 ұстағыш тігілген, ұстағыштардың арасы - 5 см. Свитердің тамақ тұсы үшбұрыш тәріздес (5-сурет).
5-сурет
11. Шалбар сұр түсті матадан астарымен тігіледі. Шалбардың артқы жақ бөліктерінде бүрме тігістер салынған, ал оң жақ бөлігіне ойылып салынған рамкалы қалта тігіледі, ол күрмек ілгекпен бір түймемен түймеленеді. Шалбардың алдыңғы жақ бөліктеріне екі жан қалта тігіледі. Шалбардың алды сыдырма ілгекпен түймеленеді. Белі сырылып тігілген, түймемен түймеленеді. Қайылған тігістерінің ені 10 мм. Әрленген тігістерінің ені 2 мм (3-сурет).
12. Жаздық күрте сұр түсті су сіңірмейтін матадан астарымен тігіледі. Күрте тік пішінді өңірі сыдырмалы ілгекпен түймеленеді. Бүйірлері жалғап тігілген иінішті, жалғап тігілген жерінде жапсырылып салынған клапанды төс қалталар мен ойылып салынған рамкалы екі жан қалтасы бар, олар сыдырмалы ілгекпен түймеленеді. Арқасында жалғап тігілген иініші және иініш жапсырылған тігіс бойымен екі жерден қаусырылған. Жағасының шетіне ені 2,5 мм ашық сұр түсті жиек салынған. Жеңі қос тігісті, жапсыра тігілген манжеталары және шынтақ тігісінде тілігі бар. Күртенің төменгі жағында екі бүйірі жалғап тігілген, төрт қатар резинкамен тартылған болады. Манжеталары нысанды екі шағын түймемен, ал клапандары бір түймемен (6-сурет).
6-сурет
13. Плащ-пальто алмалы-салмалы жылытқышымен сұр түсті ауыспалы плащтық матадан, орталық бүйір ілгішімен, тік силуэт, лацканның бүгілуіне дейін диаметрі 22-23 мм үш нысанды нысанды немесе пластмасса түймелерге қадалады, белі бойынша қапсырмаға түймеленетін белдікпен. Жағасы қиық тік. Таяқшалары тігістен бастап қарнаулармен. 54, 56, 58 және 60 өлшемдерде қырнаулар қылтадан бастап. Сыртқы бүйiр қалталары таяқшаларында жапырақшасы бар кесілген. Арқасында ортаңғы тігіспен, екі бөліктен тұрады, астындағы тігіс шлицамен аяқаталады. Жеңі қондырмалы, үш тігісті. Жаға бойынша, иініштің түймелеу шетінен, таяқшалардың және арқаның, клапандар және сыртқы жапсырмалы қалталар бойынша, белі және жеңдердің жаңғаныңан екі әрленген тігіс жүргізілген: біріншісі - шетінен бастап 0,1-0,2 см қашықтықта, екіншісі - біріншісінен бастап 0,7 см қашықтықта. Плащтың астынан шетінен бастап 2 см қашықтықта әрленген тігіс жүргізілген. Айырым белгісі плащқа тігілмейді (7-сурет).
7 Сурет

14. Куртка зимняя из водоотталкивающей ткани серого цвета, на подкладе с замком-молния до перегиба лацкана, со съемной утепляющей подкладкой с внутренней застежкой на разъемную тесьму "молния", с отложным воротником, пристегивающимся капюшоном, с поясом, стянутом в области боковых швов, регулирующимися эластичными лентами.
Полочки с верхними прорезными карманами с клапанами, втачанными в шов притачивания кокетки и застегивающимся на кнопке, с боковыми прорезными карманами в листочке. Спинка с кокеткой. По спинке и полочкам накладные кокетки.
Рукава двухшовные, втачанные с манжетами, стянутыми резинками. Съемная утепляющая подкладка куртки выстегана вертикальными параллельными строчками, с внутренним накладным карманом, застегивающимся на крючок и петлю с хлястиком. По низу спинки, полочки, рукавам настрочены по две светоотражающие ленты (рисунок 8).
15. Брюки-комбинезон из водоотталкивающей ткани серого цвета на утепляющей подкладке с центральной внутренней застежкой на "молнию", бретелями, с эластичной лентой сзади.
Передние половинки с боковыми карманами в отрезных бочках, с ветрозащитными клапанами в боковых швах внизу, застегивающемся на тесьму "молния" и кнопку. По линии талии – кулиска, регулирующаяся эластичной тесьмой. По низу брюк настрочены светоотражающие ленты (рисунок 8).
Рисунок 8
16. Галстук из галстучной или полушерстяной ткани серого цвета, на котором золотистыми нитями вышиты беркут и солнце (3х2 см), состоит из основной части в виде вытянутой трапеции, заканчивающейся прямым углом.
17. Специальная безрукавная накидка синего цвета из смесового водоотталкивающего материала со светоотражающим окаймлением по краям шириной 1,0 см. По плечевым швам настрочены 2 шлевки, расстояние между шлевками 5 см. На спинной части жилета светоотражающая надпись белого цвета "КӨЛІК КОМИТЕТІ". На левой нагрудной части накидки имеется карман из прозрачного материала, размером 8,5 см на 5,5 см. На правой стороне нагрудной части накидки планка из светоотражающего материала белого цвета, размером 8,5 см на 2 см, с надписью черного цвета "КӨЛІК КОМИТЕТІ". Накидка спереди в центральной части застегивается на замок-молнию (рисунок 9).
Рисунок 9
18. Унты – меховые сапоги, выполненные из натуральной овчины. Голенище меховых унт изготовлено из двух слоев овчины. Унты имеют подошву из войлока и резины.
Параграф 2. Образцы мужской форменной одежды (без погон) работников органов государственного контроля на морском транспорте
Сноска. Заголовок параграфа 2 – в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.04.2023 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

14. Сұр түсті су сіңірмейтін матадан тігілген қысқы күрте, астарлы, қайырма бүкпесіне дейін-сыдырма ілгекті, ішкі "сыдырма" ілгекті алынатын жылыту астарымен, ағытылатын жағалы, тағылатын капюшонмен, бүйір тігістер ауданында сығылған, икемді баулармен реттелетін белдікпен.
Сөрелерінде клапанды жоғарғы кесінді қалталары, тігу тігісіне тігілген және шыртылдаққа жабылатын ініштері, жапырақшадағы бүйір кесінді қалталары бар. Арқасы інішпен. Арқасы және сөрелері бойынша жапсырма шытырлақтар.
Жеңдері екі тігісті, манжеттермен тігілген, резеңкемен тартылған. Күртенің алынатын жылыту астары күршекке және белдікшелі ілгекке жабылатын ішкі жапсырма қалтамен тік параллель тігістермен тігілген. Арқаның, сөренің асты, жеңдері бойынша жарық шағылтатын екі жолақ тігілген (8-сурет).
15. Комбинезон шалбары сұр түсті су сіңірмейтін матадан орталық ішкі "сыдырма" ілгекті жылыту астарында, бретели аспа бауларымен, артында икемді баумен.
Алдыңғы бір бөліктері кесінді бүйірлердегі төменгі бүйір тігісіндегі желден қорғау клапандары бар "сыдырма" ілгекке және шыртылдаққа жабылатын бүйір қалталарымен. Бел жолағы бойынша - икемді тігіспен реттелетін кулиска. Шалбардың төменгі бөлігі бойынша жарық шағылыстыратын жолақ тігілген (8-сурет).
8-сурет
16. Сұр түсті галстук немесе жартылай жүн матадан жасалған галстук, онда алтын тәріздес жіптермен (3х2 см) бүркіт пен күн тігілген, тік бұрыш болып аяқталатын созылған трапеция түрінде негізгі бөліктен тұрады.
17. Көкірекше көк түсті жеңіл су сіңдірмейтін материалдан, жартылай қынамалы пішінді, бір жаққа ілме өңірлі кеудесіне дейін сыдырма ілгегі бар, иықтың шетінде жалпақтығы 3 см жарыққа шағылысатын таспасы болады, жеңі және жағасы жоқ. Кеуде тұсының сол жағында "Көлік комитеті" жазуы, арқасында тартпа белдігі бар және арқаның жоғары бөлігінде көлденең дабыл сызығы және "Көлік комитеті" жазуы бар (9-сурет).
9-сурет
18. Унты етігі - таза қой терісінен жасалған жүн етік. Жүн унты етігінің балтыры қой терісінің екі қабатынан жасалған. Унты етігінің табаны киіз бен резеңкеден жасалған.
2-параграф. Теңіз көлігіндегі мемлекеттік бақылау органдарының қызметкерлерінің ерлерге арналған нысанды киімдерінің (погондары жоқ) үлгілері
Ескерту. 2-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.04.2023 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

19. Китель парадный (без пагон) – из полушерстяной ткани летний и зимний вариант – черного цвета полуприлегающего силуэта, двубортный (парадный), со смещенной застежкой, на подкладке донизу, застегивается до перегиба лацкана на три форменные морские пуговицы диаметром 22-23 мм, три пуговицы декоративные. Воротник отложной. Полочки с отрезными боковыми частями и вытачками по талии. Внешние боковые карманы на полочках прорезные, в рамку, с клапанами. Спинка состоит из двух частей, внизу шов заканчивается шлицей. Рукава втачные, двухшовные, внизу с двумя форменными морскими пуговицами диаметром 14-16 мм. На верхних частях рукавов нашиваются установленные по должностным категориям знаки различия.
По воротнику, лацканам, бортам, клапанам, листочке проложена отделочная строчка на расстоянии 0,8 см от края (рисунок 10).
Рисунок 10
20. Китель повседневный (с пагоном) – из полушерстяной ткани летний и зимний вариант – белого и черного цвета, с центральной бортовой застежкой полуприлегающего силуэта, на подкладке донизу, застегивается до перегиба лацкана на четыре форменные пуговицы диаметром 22-23 мм. Воротник отложной. Полочки с отрезными боковыми частями, вытачками по талии и внешними накладными передними и боковыми карманами. Карманы с бантовой складкой посередине, на подкладке, с фигурными клапанами, застегивающимися на форменную морскую пуговицу диаметром 14-16 мм. Спинка состоит из двух частей, внизу шов заканчивается шлицей. Рукава втачные, двухшовные, внизу с двумя форменными морскими пуговицами диаметром 14-16 мм.
По воротнику, лацканам, бортам и низу пиджака проложена отделочная строчка на расстоянии 0,7 см от края.
На внешних карманах и клапанах проложены две отделочные строчки: первая – на расстоянии 0,1-0,2 см от края, вторая – на расстоянии 0,5 см от первой.
На плечевых швах – втачные знаки различия (погоны), установленные по должностным категориям (рисунок 11).
Рисунок 11
21. Брюки без манжет, слегка расширены книзу. Передние половинки брюк с одной складочкой по талии и отрезными бочками. Внешние боковые карманы обработаны в шве передней половинки и отрезных бочков. Правая задняя половинка с внешним задним карманом в рамку, застегивающимся на одну навесную петлю и пуговицу.
Брюки на притачном поясе. На поясе шесть шлевок для продевания ремня. Пояс левой передней половинки со свободным концом, застегивающимся на две петли и пуговицы. Бант застегивается гульфиком на три пуговицы.
22. Рубашка, свободного силуэта, с длинными рукавами, (зимний вариант), застегивается доверху на восемь-девять пуговиц диаметром 10-12 мм: одна – на стойке воротника, пять-шесть – на полочке, две – на поясе, с коротким рукавом (летний вариант) воротник отложной, застегивается до перегиба лацкана на шесть - семь пуговиц диаметром 10 -12 мм: пять - шесть – на полочке, две – на поясе. Изготовляется из сорочечных тканей белого цвета. Воротник стояче – отложной под галстук, без отделочной строчки, с жесткой прокладкой в отлете и стойке и усилителями в концах. Полочки с внешними передними накладными карманами со складкой и с клапанами, застегивающимися на пуговицу. Спинка с кокеткой и двумя складочками, расположенными в шве притачивания кокетки. Рукава длинные, с притачными манжетами, застегивающимися на две пуговицы, внизу рукавов шлицы. На верхних частях рукавов в сторону локтевого шва заложены по две складочки. В швы втачивания рукавов втачаны декоративные погончики, к которым пристегиваются наплечные знаки различия по должностным категориям. Пояс верхней сорочки с резинками внизу, в области боковых швов.
На внешних карманах и клапанах проложены две отделочные строчки: первая – на расстоянии 0,1-0,2 см от края, вторая – на расстоянии 0,5 см от первой.
На наплечных нашивках проложена отделочная строчка на расстоянии 0,5 см от края. На кокетке проложена отделочная строчка на расстоянии 0,1-0,2 см от края (рисунок 12).
Рисунок 12

19. Салтанатты китель (пагонсыз) - жартылай жүн матадан жасалған жазға және қысқа арналған нұсқасы - қара түсті жартылай қапсырылған силуэтті, қос және аралас өңірлі, астына дейін созылған, 22-23 мм диаметрі бар үш нысанды теңіз түймесіне және үш сәнді түймеге түймеленген лацканның бүгілуіне бекітіледі. Жағасы қайырылған. Таяқшалары бүйірінің жырығымен және белі бойынша алдыңғы қырнаумен, бүйірінде клапанды тілік қалталары. Жеңі жапсыра тігілген, қос тігісті, 14-16 мм диаметрлі үш нысанды теңіз түймесіне және үш сәнді түймеге түймеленген. Жеңінің үстіңгі жағында белгіленген айырым белгілері, санаттары лауазымы бойынша тігілген.
Жағасы, лацканы, өңірі, клапанының, шетінен 0,8 см қашықтықта екі тігім қойылған (10-сурет).
10-сурет
20. Күнделікті китель (погонмен) - жартылай жүн матадан жазғы және қысқы нұсқасы - ақ және қара түсті, орташа өңірлі жартылай қапсырылған силуэтті, астына түймелі ілгекпен, 22-23 мм диаметрі бар төрт нысанды теңіз түймесіне және үш сәнді түймеге түймеленген лацканның бүгілуіне бекітіледі. Жағасы қайырылған. Таяқшалары бүйірінің жырығымен және белі бойынша алдыңғы қырнаумен, бүйірінде тілік қалталары. Ортасында бүктелген бүгілген қалталары, түймелі ілгекпен, пішінді клапандар, 14-16 мм диаметрлі нысанды теңіз түймесіне және үш сәнді түймеге түймеленген. Арқасы екі бөліктен тұрады, асты шлицамен тігілген. Жеңі жапсыра тігілген, қос тігісті, 14-16 мм диаметрлі үш нысанды теңіз түймесіне және үш сәнді түймеге түймеленген.
Жағасы, лацканы, өңірі және пиджактың төмеңгі жағы шетінен 0,7 см қашықтықта әрленген тігім қойылған. Ішкі қалталарынан және клапандарына екі әрленген тігім қойылған: біріншісі - шетінен 0,1-0,2 см ара қашықтықта, екінщісі- біріншісінен 0,5 см ара қашықтықта.
Иық тігістерінде - айырым белгілері (погондар) жапсыра тігілген, лауазым санаттары бойынша (11-сурет).
11-сурет
21. Шалбар манжетсіз, астынан жеңіл кеңейтілген. Шалбардың алдыңғы жартыларының үстінде қатпар мен жан қалталары бар. Ішкі бөліктеріне жан қалталары тігілген алдыңғы жартыларының үстінде қатпар мен жан қалталары тігілген. Оң жақ артқы ішкі бөліктерінде жан қалталары тігілген, бір түймеге түймеленген.
Шалбардың қосып тігілген белдігі бар. Белінде белбеу жүргізетін алты белдік ұстағыш орналасқан. Сол жақ алдыңғы белдігі еркін аяқталған, екі түймелерге түймеленген. Бант астыңғы жағымен (гульфикпен) үш түймемен түймеленген.
22. Жейде, еркін пішілген, ұзын женді, (қысқы нысында), барлық түймелери салынады және жоғарыға дейін сегиз-тоғыз түймелердің диаметрі 10-12 мм: бір - жаға тағандында, бес-алты - сөрелеринде, екеуі - белдікте, қысқа жеңді (жазғы нұсқа) жағасы қайырмалы, барлық түймелері салынады және қайырмаға дейін алты-жеті түймеле, диаметрі 10-12 мм: бес-алты - сөрелеринде, екеуі - белдікте. Теңбіл бірі талшықты маталар маталар ақ түсті. Жағасы тік - қайырмалы астында галстук,; өңдеу тігістер, қатты төсеніші бар отлете және тағанда және күшейткіштерімен да ұшында. Бүйір сыртқы алдыңғы жағында жапсырма қалталары бабына бүкпелі және төс қалталары бар, түймеленетін жапсырмалы арналған түйме. Жеңдері ұзын, жалғап тігілген манжеталары бар, түймеленетін жапсырмалы екі түймелер, төменде жеңдердің шлицамен.Жоғарғы бөліктерінде жең жағына шынтақ тігіс салынған екі қойма.Жіктер тігілген жең сәндік шағын погондар, оларға иықтық айырым белгілері лауазымдық санаттары бойынша. Белбеу сыртқы жейде қалталарының с резеңкелері бар төменгі, бүйір тігістерді.Сыртқы қалтасына және клапандары төселген екі әрлеу жолын: бірінші - қашықтықта 0,1-0,2 см шетінен, екіншісі - 0,5 см. қашықтықта. Иықтық жапсырма тігім қашықтықта 0,5 см шетінен. Иніші тігім қашықтықта, 0,1 - 0,2 см шетінен (12-сурет).
12-сурет

23. Галстук мужской черного цвета состоит из основной части виде вытянутой трапеции, заканчивающейся острым углом, постоянного узла с застежкой для крепления галстука под воротник рубашки.
24. Фуражка из кительной ткани черного цвета с околышем, кантом по околышу и тулье, к околышу на две малые форменные пуговицы прикрепляется двойной плетеный шнур из филиграни золотистого цвета. Козырек черный, лакированный. Спереди по центру на околыше фуражки укрепляется кокарда. Для летней фуражки предусмотрены съемные чехлы белого цвета (рисунок 13).
Рисунок 13
25. Шапка-ушанка на стеганой ватной подкладке состоит из четырехклинного колпака, козырька, бортика с цельно выкроенными наушниками. Изготовляется комбинированной: верх козырька и бортика с наушниками – из меха черного цвета; остальные детали верха шапки – из кожи черного цвета. К концам наушников пришиты завязки из тесьмы. В центре козырька прикрепляется соответствующая эмблема. Все детали шапки-ушанки располагаются симметрично относительно средних швов колпака, находящихся против середины козырька и бортика (рисунок 14).
Рисунок 14
26. Плащ мужской с центральной бортовой застежкой, полуприлегающего силуэта, застегивается до перегиба лацкана на три форменные морские или пластмассовые пуговицы диаметром 22-23 мм, по талии с поясом, застегивающимся на пряжку и передвижную шлевку. Изготовляется из плащевых тканей черного цвета. Воротник отложной на притачной стойке, концы острые. Полочки с вытачками от проймы. В размерах 54, 56, 58, 60 вытачки от горловины. Внешние боковые карманы на полочках прорезные с листочкой. Спинка с отлетной кокеткой, состоит из двух частей, внизу шов заканчивается шлицей. Рукава втачные, трехшовные. По воротнику, бортам, краю кокетки, листочкам и поясу проложены две отделочные строчки: первая – на расстоянии 0,1-0,2 см от края, вторая – на расстоянии 0,7 см от первой. По низу плаща проложена отделочная строчка на расстоянии 2 см от края. Знаки различия на плащ не нашиваются (рисунок 15).
Рисунок 15
27. Куртка зимняя мужская изготовлена из ткани черного цвета. Куртка однобортная со скрытой планкой, с воротником и пристежным капюшоном, застежка доверху на молнию и пять кнопок. Полочки с вертикальными нагрудными на молнии карманами и боковыми косыми прорезными карманами. Воротник стойка из ткани верха и трикотажного подвязка. Спинка удлиненная с кокеткой и швом посредине, заканчивающимся шлицей, по талии вшивается затяжка. Куртка имеет пристежную подкладку-утеплитель. Рукава покроя реглан. Капюшон съемный из трех частей пристегивается на четырех кнопках. На груди, спине и плечах светоотражающая полоса серебристого цвета. Рельефные швы рукавов оформлены выпушкой голубого цвета. На левой стороне груди и на спине посередине размещается эмблема (10 х 10 см) "ПТӘ". На куртку знаки различия не наносятся.

23. Ерлерге арналған галстук қара түсті матадан тігілген және созылған трапеция тәрізді, тік бұрыш болып аяқталған, койлектің жағасына түйіндеп байланған.
24. Фуражка қара түсті матадан жүннен және жартылай жүннен жасалған, фуражканың түбі сопақша үлгіде келеді, төрт қабырғалы, маңдайшасы бар, қалқан, күн қағары және үстіңгі жағынан екі жіпті байлау, пішінді екі түймемен бекітілген.
Үш жиекті фуражка: Біреуі түбінен қабырғаларына тігілген, екіншісі - қабырғаларына дөңгелетіп тігілген. Үшіншісі кері шегінен шығатын жиегі негізгі материалдардан 0,5 см ара қашықтықта астыңғы киетін жерінде орналасқан, репстен тігілген жүнді бау, фурашканын алдыңғы жағына кигізілген.
Төмеңгі бөлігіне қойылған, темір қаңқадан жасалған фурашка; Қаптаманың астарына тауар белгісі қайып тігілген.
Басқарушы фуражкасының күнқағары үстіңгі жағынан лакталған қара терімен алтын жіппен кестеленіп еменді жапырағы оюлап тігілген. Жумысшылар журажкасының күнқағары лакталған, әшекейлі алтын түсті белбеушемен. Күқағардың ортаңғы тұсында таным белгісі белгіленген (13-сурет).
13-сурет
25. Фуражканың жазғы түрі фуражканың корпусынан тұрады, астар және алымбалы қаптағыштан тұрады.
Фуражканың корпусы - астары түпше дәке қабатынан тұрады, төрт қабырғалы, киілетін жері және күнқағары. Алымбалы қаптағыш түпшеден тұрады, төрт қабырғалы және жиек, түпше қаңқасымен қосылып қондырылған. Екі темір қаңқалы фуражка: біреуі фуражканың астары түпшенің корпусына, ал басқасы - түпшенің қабына. Күқағардың ортаңғы тұсында таным белгісі белгіленген. Қабы ақ түсті.
26. Сырып тігілген мақталы, төрт сыналы қалпақтан, күнқағардан, құлақты түгелдей жауып тұратын құлақшын бас киімі. Құрамды түрде дайындалады. Күнқағардың жоғарғы жағы және құлақшын борттары сұр түсті жүннен. Бас киімнің қалған бөлігі сұр түсті былғарыдан жасалады. Құлақшындардың соңына тоқыма баулар тігіледі. Күнқағардың ортасына кокарда бекітіледі. Құлақшын бас киімінің барлық бөлшектері күнқағар мен ернеудің ортасына қарсы орналасқан қалпақтың ортаңғы тігістерінен симметриалды түрде орналасады. (14-сурет).
14-сурет
27. Ортаңғы жағы, жартылай шетіне тиетін түсі бар адамның жадағысы белдеуге 22 см-ден 23 мм диаметрі бар үш пішіндегі теңіз немесе пластикалық түймешіктерге бекітіледі, белдеуге бекітілген белдікпен және мобильді шілтермен бекітіледі. Ол қара жадағайдан жасалған. Колыбь постта бұрылыс, ұштар өткір. Дөңгелектерге арналған сөре. Мойынның өлшемдерінде 54, 56, 58, 60 дартс. Сөрелердегі сыртқы бүйірлік қалталар қағаздың бір бөлігімен қапталған. Ұшқыш фланеці бар сақина екі бөліктен тұрады, төменгі тігіс саңылауы бар. Тұтқырлар, үш тігіс. Екі аяқтау сызығы жағынан, жақтарынан, беткі жағынан, жапырақтары мен белдеуінен шығады: біріншісі - 0,1-0,2 см қашықтықта, екіншісі - біріншіден 0,7 см қашықтықта. Жадағалаудың төменгі жағында соңғы сызық жиектен 2 см қашықтықта орналасқан. Плащте айырмашылықтар тігілген емес (15-сурет).
15-сурет

28. Куртка повседневная из водоотталкивающей ткани черного цвета, на подкладе, с застежкой "молния" до перегиба лацкана. Воротник и лацканы отложные, пояс притачной с застежкой на одну форменную пуговицу спереди. По переду и спине расположены кокетки высотой 1/3 от длины изделия, низ кокетки оформлен отлетным краем, зафиксированным строчкой 3 см от края. На полочках изделия ниже уровня кокеток и выше линии талии расположены по диагонали прорезные карманы на застежках-молния. Рукава втачные с манжетами, с разрезом в локтевом шве, застежкой на одну форменную пуговицу. На плечевых швах расположены шлевки, в которые продеваются втачные погоны, застегивающиеся на одну форменную пуговицу. По воротнику, лацканам, бортам, карманам, кокетке, поясу, манжетам проложена отделочная строчка на расстоянии 0,6 см от края, по поясу и манжетам – 0,2 см от края.
29. Куртка-штормовка для работников. Из плащевой ткани с водоотталкивающей пропиткой черного цвета, без подклада, прямого силуэта, однобортная, с отстегивающим капюшоном, с застежкой "молния" закрытой пластроном, застегивающимся на четыре форменные пуговицы. По спинке и полочкам фигурные накладные кокетки. По окату плечевого шва втачаны погоны, застегивающиеся на одну форменную пуговицу. На левой и правой полочках накладные карманы покроя "кенгуру" с дополнительными накладными карманами на них. По линии талии пояс-кулиса, ниже кулиски горизонтальный отлетной подрез, зафиксированный строчкой от края отлета на 3 см. Из-под складки накладные карманы со скошенным входом. Рукава втачные двухшовные с усиленным налокотником, на манжетах, застегивающихся на одну форменную пуговицу. На всех рельефных линиях и деталях приложена отделочная строчка 0,2-0,7 см от края (рисунок 16).
Рисунок 16
30. Кашне одевается в зимнее время на шею под мундир. Изготавливается из трикотажа белого цвета для кителя парадного, и черного цвета – для кителя повседневного.
Глава 4. Описание женской форменной одежды (без погон) работников органов государственного контроля и надзора, имеющих право ее ношения
Сноска. Заголовок главы 4 – в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.04.2023 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Описание женской форменной одежды (без погон) работников органов государственного контроля и надзора на автомобильном, внутреннем водном и железнодорожном транспорте
Сноска. Заголовок параграфа 1 – в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.04.2023 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

28. Қыстық күрте қара матадан жасалған. Пиджак жасырын шүберекпен, сақинамен және сорғыш қалпақшамен, бес батырмасы бар жоғарыдан көтерілген сыдырма. Қалтасымен салынған сөмкелер және бүйірлік көлбеу қалталары бар сөрелер. Қола - бұл жоғарғы матадан жасалған трикотаж және тоқылған тор. Артқы жағы кеудеге толы, ал ортасында тігіс саңылаулармен аяқталады, белде айналады. Пиджак төсенішпен қапталған. Жеңдер рагландан жасалған. Үш бөліктен алынатын түтік төрт түймеде бекітіледі. Кеудеге, артқы жағына және иығына шағылысқан күміс жиекке. Тұтқалардың көкірекше пішіндері көк түспен безендірілген. Кеудедің сол жағында және артқы жағында ортасында "ПТӘ" эмблемасы (10 x 10 см). Курткада белгісі қолданылмайды.
29. Басшылық құрамға және қызметкерлерге арналған күнделікті күрте су өткізбейтін қара түсті матадан жасалады, төселгенде, лапель бүгілгенге дейін найзаға жабылады. Ілгектер мен лапельдер айналдырылады, белдік алдыңғы жағындағы бір пішінді түймені бекітеді. Алдыңғы және артқы жағында бұйымның ұзындығы 1/3 биіктіктегі кокеты бар, кокстың төменгі жағы ұштан 3 см стежкамен бекітілген ұшатын шетпен безендірілген. Өнімнің сөрелерінде коктейль деңгейінен төмен және белдеу сызығының үстінен диагональды түрде зипперлердегі қалталар салынған. Манжеттермен ультра кесіндімен, бір пішіндегі түймені ұстайтын тіреуішпен бекітіңіз. Иық тігістерінде бір пішінделген батырмаға бекітілген винттерді бұрап тұратын ілмектер бар. Қола, лапель, бүйір жақтар, қалталар, кокет, белбеу, манжеттер, аяқталу сызығы шетінен 0,6 см қашықтықта, белден және манжеттер бойынша - жиектен 0,2 см қашықтықта орналасқан.
30. Жұмысшылар үшін дауылды күрте. Қара түссіз сіңіргішпен, безендірілмеген сұлусыз, бір саңылаусыз, сорып тұрған сорғышпен, найзағай қақпағын пластонмен жабылып, төрт пішіндегі түймелерге бекітілген жадағай. Артқы жағында және сөрелерде, бұйра үсті төсеніш. Иық тірегінің корпусында белдіктер бекітіліп, бір пішінді түймені бекітеді. Сол және оң жақтағы сөрелерде, қосымша қалталы қалтасымен "патрон" қалтасына "кенгуру" кесіледі. Белдемді белдеуі белдеуінде, галискадан төмен, ұшақтың шетінен 3 см қашықтықта бекітілген, көлденең ұшатын кесу. Бұрылмалы кіре берістегі қалталы қалталардың астынан. Күшті налотникоммен, манжеттерге арналған, бір пішінді түймені бекітуге арналған втейные двухшовные жеңдер. Барлық рельефтік сызықтар мен бөлшектерде шетінің 0,2-0,7 см тереңдік желісі қолданылады (16-сурет).
16-сурет

31. В комплект женской форменной одежды входит:
1) берет;
2) шапка-ушанка;
3) китель;
4) рубашка с коротким рукавом;
5) рубашка с длинным рукавом
6) свитер;
7) брюки;
8) юбка;
9) куртка летняя;
10) плащ-пальто;
11) куртка зимняя;
12) галстук;
13) жилет.
Параграф 2. Описание женской форменной одежды (без погон) работников органов государственного контроля на морском транспорте
Сноска. Заголовок параграфа 2 – в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.04.2023 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. В комплект женской форменной одежды входит:
1) китель парадный;
2) китель повседневный;
3) юбка;
4) блузка;
5) галстук;
6) берет;
7) плащ;
8) пальто;
Глава 5. Образцы женской форменной одежды (без погон) работников органов государственного контроля и надзора, имеющих право ее ношения
Сноска. Заголовок главы 5 – в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.04.2023 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Образцы женской форменной одежды (без погон) работников органов государственного контроля и надзора на автомобильном, внутреннем водном и железнодорожном транспорте
Сноска. Заголовок параграфа 1 – в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.04.2023 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Берет из ткани серого цвета, без кантов, донышко диаметром 24-26 см соединяется с двумя половинками, сшитыми по бокам, образующим тулью шириной 7 см, которая соединяется с околышем шириной 1-1,5 см.
С внутренней стороны берета – подкладка, а со стороны околыша – налобник из дермантина. Снаружи берета, в центре донышка укреплен хвостик длиной 1,5 см. На берете плетеный филигранный шнур золотистого цвета, прикрепленный к околышу двумя малыми форменными пуговицами.
В горизонтальном положении ремень удерживают два металлических крючка серого цвета, пришитых между внутренней стороной околыша и налобника. По центру берета прикрепляется кокарда установленной формы (рисунок 17).
Рисунок 17
34. Шапка-ушанка на стеганой ватной подкладке состоит из четырехклинного колпака, козырька, бортика с цельно выкроенными наушниками. Изготовляется комбинированной: верх козырька и бортика с наушниками – из меха серого цвета; остальные детали верха шапки – из кожи серого цвета. К концам наушников пришиты завязки из тесьмы. В центре козырька прикрепляется кокарда. Все детали шапки-ушанки располагаются симметрично относительно средних швов колпака, находящихся против середины козырька и бортика (рисунок 2)

31. Мойын орамал қыс мезгілінде мойынға киім киеді. Ол киімге арналған ақ трикотаждан жасалған, ал кездейсоқ күрте үшін қара..
4-тарау. Мемлекеттік бақылау мен қадағалау органдарының оны кию құқығы бар қызметкерлерінің әйелдерге арналған нысанды киімдерінің (погондары жоқ) сипаттамасы
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.04.2023 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Автомобиль, ішкі су және теміржол көлігіндегі мемлекеттік бақылау мен қадағалау органдарының қызметкерлерінің әйелдерге арналған нысанды киімдерінің (погондары жоқ) сипаттамасы
Ескерту. 1-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.04.2023 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Әйелдерге арналған нысанды киімдердің жиынтығына:
1) берет;
2) құлақшын бас киімі;
3) китель;
4) қысқа жеңді жейде;
5) ұзын жеңді жейде;
7) шалбар;
8) юбка;
9) жаздық күрте;
10) плащ-пальто;
11) қыстық күрте;
12) галстук;
13) жилет жатады.
2-параграф. Теңіз көлігіндегі мемлекеттік бақылау органдарының қызметкерлерінің әйелдерге арналған нысанды киімдерінің (погондары жоқ) сипаттамасы
Ескерту. 2-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.04.2023 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Әйелдерге арналған нысанды киімдердің жиынтығына:
1) салтанатты китель;
2) күнделікті китель;
3) юбка;
4) блузка;
5) галстук;
6) берет;
7) плащ;
8) пальто жатады.
5-тарау. Мемлекеттік бақылау мен қадағалау органдарының оны кию құқығы бар қызметкерлерінің әйелдерге арналған нысанды киімдерінің (погондары жоқ) үлгілері
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.04.2023 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Автомобиль, ішкі су және теміржол көлігіндегі мемлекеттік бақылау мен қадағалау органдарының қызметкерлерінің әйелдерге арналған нысанды киімдерінің (погондары жоқ) үлгілері
Ескерту. 1-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.04.2023 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Сұрлы түсті матадан берет, ені 1-1,5 см қалқанмен бірігетін, диаметрі 24-26 см, ені 7 см сай құрайтын түбі бүйірлері тігілген екі жартыдан құралатын, шеттіксіз. Береттің ішкі жағында астар, ал қалқан жағынан дермантиннен - тігілген маңдайша. Береттің сыртында түбінің ортасында ұзындығы 1,5 см бау бекітілген. Беретте қалқанға екi кішкене нысанды түймемен бекiтiлген алтын түсті өрілген бау. Көлденеңiнен белдiктi қалқан пен маңдайшаның iшкi жағының арасынан тiгiлген қара түстi екi металл iлмек ұстап тұрады. Береттiң ортасына белгiленген нысандағы кокарда бекiтiледi (17-сурет).
17-сурет

35. Китель серого цвета. На подкладе, полуприлегающего силуэта, однобортный, с застежкой на две форменные пуговицы до перегиба лацкана, воротник и лацканы отложные, рукава втачные двухшовные, со шлицей в локтевом шве и тремя форменными пуговицами. Средний шов спинки заканчивается шлицей, полочки с отрезными бочками и передними вертикальными вытачками по талии, прорезными карманами с клапанами. Китель на подкладке, на полочках подкладки внутренние карманы с листочкой (рисунок 18).
Рисунок 18
36. Рубашки:
1) для сотрудников Комитета транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан:
рубашка с длинным рукавом белого и голубого цвета, прямого силуэта с центральной бортовой застежкой на пуговицы. Воротник втачной, отложной на притачной стойке. Рукава двухшовные, втачные, по локтевым швам обработаны шлицы, по низу рукавов притачные манжеты, застегивающиеся на пуговицы. Спинка на двойной притачной кокетке с двумя защипами по шву притачивания кокетки;
рубашка с коротким рукавом белого и голубого цвета, прямого силуэта с центральной бортовой застежкой на пуговицы. Воротник втачной, отложной на притачной стойке. Рукава короткие, двухшовные, втачные, по низу рукавов обработаны имитирующие манжеты. Спинка на двойной притачной кокетке с двумя защипами по шву притачивания кокетки;
2) для сотрудников территориальных органов Комитета транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан:
рубашка с длинным рукавом белого и голубого цвета, прямого силуэта с центральной бортовой застежкой на пуговицы и двумя нагрудными накладными карманами с клапанами и трудовыми боковыми вытачками. По низу рубашки притачной пояс, по боковым швам стянутый резинкой в четыре ряда. Воротник втачной, отложной на притачной стойке. Рукава двухшовные, втачные, по локтевым швам обработаны шлицы, по низу рукавов притачные манжеты, застегивающиеся на пуговицы. Спинка на двойной притачной кокетке с двумя защипами по шву притачивания кокетки. По плечевым швам настрочены шлевки и обметаны 2 петли в области горловины на расстоянии 13 см от шва втачивания рукава, расстояние между петлями 1,5 см, шлевками – 5 см;
рубашка с коротким рукавом белого и голубого цвета, прямого силуэта с центральной бортовой застежкой на пуговицы и двумя нагрудными накладными карманами с клапанами и нагрудными боковыми вытачками. По низу рубашки притачной пояс, по боковым швам стянутый резинкой в четыре ряда. Воротник втачной, отложной с лацканами на стойке. Рукава короткие, двухшовные, втачные, по низу рукавов обработаны имитирующие манжеты. Спинка на двойной притачной кокетке с двумя защипами по шву притачивания кокетки. По плечевым швам настрочены шлевки и обметаны 2 петли в области горловины на расстоянии 13 см от шва втачивания рукава, расстояние между петлями 1,5 см, шлевками – 5 см.

35. Сырып тігілген мақталы, төрт сыналы қалпақтан, күнқағардан, құлақты түгелдей жауып тұратын құлақшын бас киімі. Құрамды түрде дайындалады. Күнқағардың жоғарғы жағы және құлақшын борттары сұр түсті жүннен. Бас киімнің қалған бөлігі сұр түсті былғарыдан жасалады. Құлақшындардың соңына тоқыма баулар тігіледі. Күнқағардың ортасына кокарда бекітіледі. Құлақшын бас киімінің барлық бөлшектері күнқағар мен ернеудің ортасына қарсы орналасқан қалпақтың ортаңғы тігістерінен симметриалды түрде орналасады (2-сурет).
36. Сұрлы түсті матадан китель. Жартылай қапсырылған силуэтті, бір өңірлі, екі нысанды түймеге түймеленген. Лацкан жағасы қайырылған сол жақ лацканында көзі ілмегімен, жеңі үш кіші нысанды түймесі бар шлицамен қондырылған. Арқа тұсының ортаңғы тігісі төменгі жағында шлицамен бітеді, таяқшалары бүйірінің жырығымен және белі бойынша алдыңғы қырнаумен, бүйірінде клапанды тілік қалталары. Астарлы китель, астардың таяқшаларында жапырақшасымен ішкі қалталар (18-сурет).
18-сурет
37. Жейделер:
1) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Көлік комитетінің қызметкерлері үшін:
ұзын жеңді ақ және көкшіл түсті жейде, тік силуэтті түймелерге орталық жиектік қадаумен. Жағасы тілік тұрғыза басылған. Жеңі қондырмалы, екі тігісті, шынтақ тігісінде шлицтер жасалған, жеңдердің астында түймелерге қадаланатын буылған манжеттер. Арқасы иінішті буу тігісі бойынша екі қысқышпен екі буылған пішінді иініште.
қысқа жеңді ақ және көкшіл түсті жейде, тік силуэтті түймелерге орталық жиектік қадаумен. Жағасы тілік лацкандарға тұрғыза басылған. Жеңі қысқа, екі тігісті, қондырмалы, жеңнің астында имитацияланған манжеттер өңделген. шынтақ тігісінде шлицтер жасалған, жеңдердің астында түймелерге қадаланатын буылған манжеттер. Арқасы иінішті буу тігісі бойынша екі қысқышпен екі буылған пішінді иініште.
2) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Көлік комитеті аумақтық органдарының қызметкерлері үшін:
ұзын жеңді ақ және көкшіл түсті жейде, тік силуэтті түймелерге орталық жиектік қадаумен және клапандары бар екі кеудеге тағатын жапсырма қалталармен. Жейденің астында таңдамалы белдік, бүйір тігістері бойынша төрт қатарға резеңкемен тартылған. Жағасы тілік тұрғыза басылған. Жеңі қондырмалы, екі тігісті, шынтақ тігісінде шлицтер жасалған, жеңдердің астында түймелерге қадаланатын буылған манжеттер. Арқасы иінішті буу тігісі бойынша екі қысқышпен екі буылған пішінді иініште. Иық тігістері бойынша 2 белдік ұстағыш тігілген және жеңін қадау тігісінен 13 см қашықтықта қылта жанында 2 ілмек оралған, ілмектер арасындағы қашықтық 1,5 см, белдік ұстағыштармен 5 см.
қысқа жеңді ақ және көкшіл түсті жейде, тік силуэтті түймелерге орталық жиектік қадаумен және клапандары бар екі кеудеге тағатын жапсырма қалталармен. Жейденің астында таңдамалы белдік, бүйір тігістері бойынша төрт қатарға резеңкемен тартылған. Жағасы тілік лацкандарға тұрғыза басылған. Жеңі қысқа, екі тігісті, қондырмалы, жеңнің астында имитацияланған манжеттер өңделген. Арқасы иінішті буу тігісі бойынша екі қысқышпен екі буылған пішінді иініште. Иық тігістері бойынша 2 белдік ұстағыш тігілген және жеңін қадау тігісінен 13 см қашықтықта қылта жанында 2 ілмек оралған, ілмектер арасындағы қашықтық 1,5 см, белдік ұстағыштармен 5 см.

Ширина отделочных строчек 0,2 см от края. Ширина стачивающихся швов 1 см.
37. Свитер вязаный шерстяной, черного цвета с длинными рукавами и нашивным нагрудным карманом на левой стороне, закрывающимся на клапан, локтевыми и плечевыми вставками из болоньевой ткани черного цвета. По плечевым швам настрочены 2 шлевки, расстояние между шлевками 5 см. Горловина свитера открытая в форме треугольника (рисунок 19).
38. Брюки из ткани серого цвета, на подкладке. Брюки прямого силуэта. На задних половинках брюк обработаны вытачки, а на правой половинке обработан прорезной карман в рамку, застегивающийся навесной петлей на одну пуговицу. На передних половинках брюк обработаны два боковых кармана. Гульфик обработан на замок-молнию. Пояс притачной с семью шлевками, застегивающийся на пуговицу. Ширина стачивающихся швов 10 мм. Ширина отделочных строчек 2 мм (рисунок 19).
Рисунок 19
39. Юбка прямого силуэта, с притачным поясом, на подкладке, в левом боковом шве замок-молния. Переднее и заднее полотнище юбки с двумя вытачками. Заднее полотнище юбки со швом, заканчивающимся шлицей (рисунок 18).
40. Куртка летняя из водоотталкивающей ткани серого цвета. На подкладе, прямого силуэта со съемным поясом на пряжке. Однобортный с застежкой на 3 форменные пуговицы. Воротник на стойке отложной. Спинка с отлетной кокеткой, со средним швом, заканчивающимся глубокой шлицей. На полочках от плечевого шва рельефы. От рельефов слева и справа отлетная кокетка, ниже линии талии прорезные карманы с листочкой. Рукава втачные, одношовные, с патами, продернутыми через шлевку, застегивающимися на одну форменную пуговицу. По всем рельефным линиям и деталям, низу изделия проложена отделочная строчка шириной 0,5 см от края (рисунок 20).
Рисунок 20
41. Плащ-пальто, со съемным утеплителем из сменной плащевой ткани серого цвета, с центральной бортовой застежкой, полуприлегающего силуэта, застегивается доверху на пять форменных или пластмассовых пуговиц диаметром 22-23 мм, по талии с поясом, застегивающимся на пряжку и блочки. Воротник отложной, на притачной стойке. Полочки с вытачками от плечевых швов, вверху с отлетной кокеткой. Внешние боковые карманы накладные, выше карманов расположены отделочные клапаны. Спинка с отлетной кокеткой состоит из двух частей, внизу шов заканчивается односторонней складкой. От плечевых швов на спинке и кокетке спинки по одной вытачке. Рукава втачные, одношовные. По краю борта проложена отделочная строчка на расстоянии 0,5 см от края. По воротнику, отлетным краям кокеток, полочек и спинки, по клапанам и внешним накладным карманам, по поясу и хлястикам рукавов проложены две отделочные строчки: первая – на расстоянии 0,15 см от края, вторая – 1 см от края. По низу плаща и низкам рукавов проложена отделочная строчка на расстоянии 1,5 см от края. Знаки различия на плащ не нашиваются.
42. Куртка зимняя из плащевой ткани серого цвета, с меховым воротником и лацканами из цигейки серого цвета. Однобортная, застегивающаяся на четыре форменные пуговицы. Спинки на отрезной двойной кокетке со средним швом. Полочки на кокетках с отделочным краем, фиксирующимся строчкой 3 см от края. По линии талии втачан пояс, переходящий на спинку и застегивающийся на уровне среднего шва на одну форменную пуговицу. Ниже линии талии прорезные карманы с клапаном, рукава втачные, двухшовные, застегивающимся на одну форменную пуговицу. По всем рельефным линиям и деталям проложена отделочная строчка шириной по 0,3-0,7 см от края (рисунок 21).
Рисунок 21
43. Галстук из галстучной или полушерстяной ткани серого цвета, на котором золотистыми нитями вышиты беркут и солнце (3х2 см), состоит из основной части в виде вытянутой трапеции, заканчивающейся прямым углом.
44. Специальная безрукавная накидка синего цвета из смесового водоотталкивающего материала со светоотражающим окаймлением по краям шириной 1,0 см. По плечевым швам настрочены 2 шлевки, расстояние между шлевками 5 см. На спинной части жилета светоотражающая надпись белого цвета "КӨЛІК КОМИТЕТІ". На левой нагрудной части накидки имеется карман из прозрачного материала, размером 8,5 см на 5,5 см. На правой стороне нагрудной части накидки планка из светоотражающего материала белого цвета, размером 8,5 см на 2 см, с надписью черного цвета "КӨЛІК КОМИТЕТІ". Накидка спереди в центральной части застегивается на замок-молнию (рисунок 9).

Әрлеуші тігістердің ені шеттен бастап 0,2 см. Тігілетін тігістердің ені 1 см.
34. Сол жақ өңірінде клапанмен жабылатын жапсырмалы төс қалтасы бар, ұзын жеңді, шынтағына және иықтарына қара-сұр түсті болон мата жапсырылған қара-сұр түсті жүннен тоқылған свитер. Иық тігістерінен 2 ұстағыш тігілген, ұстағыштардың арасы - 5 см. Свитердің тамақ тұсы үшбұрыш тәріздес (19-сурет).
35. Шалбар сұр түсті матадан астарымен тігіледі. Шалбардың артқы жақ бөліктерінде бүрме тігістер салынған, ал оң жақ бөлігіне ойылып салынған рамкалы қалта тігіледі, ол күрмек ілгекпен бір түймемен түймеленеді. Шалбардың алдыңғы жақ бөліктеріне екі жан қалта тігіледі. Шалбардың алды сыдырма ілгекпен түймеленеді. Белі сырылып тігілген, түймемен түймеленеді. Қайылған тігістерінің ені 10 мм. Әрленген тігістерінің ені 2 мм (19-сурет).
19-сурет
36. Тік бейнелі, астарлы, қиыстырылған белдік, сол жақ бүйір тігісі бойынша сыдырма-ілгегі бар юбка. Юбканың алдыңғы және артқы жартысының бел бойынша екі қаусырмасы болады. Юбканың артқы жартысы шлицамен аяқталатын тігісті (18-сурет).
37. Су сіңірмейтін қара түсті матадан тігілген жаздық күрте. Астарлы, тік бейнелі, алынатын айылбасты белдікпен. Бір жақты, 4 нысанды түймелі ілгекпен. Жағасы бүгілетін тіректе. Арқасы жеке інішпен, терең шлицамен аяқталатын ортаңғы тігіспен. Сол жақ тігістен сөрелерде рельеф. Рельефтің сол және оң жақтарынан қақпа інеш, бел жолағынан төмен жапырақшалы кесінді қалталар. Жеңдері бір тігіспен тігілген, паттары бір нысанды түймеге ілінетін шлевка арқылы киілген. Барлық рельефті жолақтарда және бөліктерде бұйымның төмені бойынша шетінен 0,2 және 0,7 см қосарланған өңдеу тігісі салынған (20-сурет).
20-сурет
34. Плащ-пальто, алмалы-салмалы жылытқышымен сұрлы түсті ауыспалы плащтық матадан, орталық бүйір ілгішімен, жартылай қапсырылған силуэтті, үстіне дейін диаметрі 22-23 мм бес нысанды немесе пластмасса түймелерге қадалады, белі бойынша қапсырмаға түймеленетін белдікпен. Жағасы тiгiнен қайырылған. Иық тігістерден бүйірлер, үстінен қырлы иінішпен. Сыртқы бүйір қалталары жапсырмалы, қалталардың үстінен жекелеген клапандар орналасқан. Арқасында ортаңғы тігіспен қиық екі қабатты иініш, астынан тігіс бір жақты қаптамамен аяқталады. Арқасында иықтық тігістерден және арқасынан тігісі бір қырнаумен. Жеңі қондырмалы, бір тігісті. Өңірдің шеті бойынша шеттен бастап 0,5 қашықтықта әрленген тігіс жүргізілген. Жаға бойынша, иініштің түймелеу шетінен, таяқшалардың және арқаның, клапандар және сыртқы жапсырмалы қалталар бойынша, белі және жеңдердің жаңғаныңан екі әрленген тігіс жүргізілген: біріншісі - шетінен бастап 0,15 қашықтықта, екіншісі - шетінен бастап 1 см. Плащтың астынан және жеңдердің астында шетінен бастап 1,5 см қашықтықта әрленген тігіс жүргізілген. Айырым белгілері плащқа тігілмейді.
35. Сұр түсті су плащ матасынан тігілген қысқы күрте, сұр түсті цигейкадан жүн жағалы және қайырмалы. Төрт нысанды түймеге жабылатын бір жақты. Арқасы орталық тігіспен кесінді қосарланған ініште. Ініштегі сөрелер шетінен 3 см тігіспен бекітілетін өңделген шетпен. Бел жолағы бойынша арқаға өтетін және орталық тігістің деңгейінде бір нысанды түймемен жабылатын белдік қиыстырылған. Бел жолағынан төмен клапанды кесінді қалталар, жеңдері төменгі бөлігі бойынша бір нысанды түймемен жабылатын айылбаспен екі тігіспен тігілген. Барлық рельефті жолақтарда және бөліктерде ені шетінен 0,3-0,7 см өңдеу тігісі салынған (21-сурет).
21-сурет
36. Сұр түсті галстук немесе жартылай жүн матадан жасалған галстук, онда алтын тәріздес жіптермен (3х2 см) бүркіт пен күн тігілген, тік бұрыш болып аяқталатын созылған трапеция түрінде негізгі бөліктен тұрады.
37. Көкірекше көк түсті жеңіл су сіңдірмейтін материалдан, жартылай қынамалы пішінді, бір жаққа ілме өңірлі кеудесіне дейін сыдырма ілгегі бар, иықтың шетінде жалпақтығы 3 см жарыққа шағылысатын таспасы болады, жеңі және жағасы жоқ. Кеуде тұсының сол жағында "Көлік комитеті" жазуы, арқасында тартпа белдігі бар және арқаның жоғары бөлігінде көлденең дабыл сызығы және "Көлік комитеті" жазуы бар (9-сурет).

Параграф 2. Образцы женской форменной одежды (без погон) работников органов государственного контроля на морском транспорте
Сноска. Заголовок параграфа 2 – в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.04.2023 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Китель парадный изготовляется из тканей черного цвета. Китель с центральной бортовой застежкой, полуприлегающего силуэта, на подкладке донизу, застегивается до перегиба лацкана на три форменные морские пуговицы диаметром 22-23 мм. Воротник отложной. Полочки с отрезными боковыми частями, с вытачками от плечевых швов, с боковыми прорезными карманами и клапанами. Спинка состоит из двух частей, от плечевых швов по одной вытачке. Рукава втачные, двухшовные, внизу с двумя форменными морскими пуговицами диаметром 14-16 мм. На верхних частях рукавов нашиваются установленные по должностным категориям знаки различия. Первый ряд галуна нашивают на расстоянии 9,5 см от линии подгиба низа рукава. По воротнику, лацканам, бортам и клапанам проложена отделочная строчка на расстоянии 0,7 см от края (рисунок 22).
Рисунок 22
47. Китель повседневный изготовляется из тканей белого и черного цвета. Китель с центральной бортовой застежкой, полуприлегающего силуэта, застегивается до перегиба лацкана на три форменные морские пуговицы диаметром 22-23 мм. Воротник отложной. Полочки на кокетке, с притачными боковыми частями. Внешние боковые карманы прорезные, с фигурными клапанами, застегивающимися на форменную морскую пуговицу диаметром 14-16 мм. На полочках в шов притачки кокетки втачаны внешние передние фигурные клапаны, на которые пришиты форменные морские пуговицы диаметром 14-16 мм. Спинка состоит из двух частей, внизу шов заканчивается шлицей, от плечевых швов по одной вытачке. Рукава втачные, двухшовные, внизу с двумя форменными морскими пуговицами диаметром 14-16 мм.
По воротнику, лацканам, бортам, краю кокетки, отрезным бочкам и клапанам проложена отделочная строчка на расстоянии 0,7 см от края. На плечевых швах – знаки различия по должностным категориям. На плечевых швах – втачные знаки различия (погоны), установленные по должностным категориям (рисунок 23).
Рисунок 23
48. Юбка двухшовная, с притачным поясом, застегивается в левом боковом шве на тесьму "молния", на поясе – на обметную петлю и пуговицу. Переднее полотнище юбки с двумя вытачками. Заднее полотнище с четырьмя вытачками и со швом посередине, внизу шов заканчивается встречной или односторонней складкой (рисунок 22).

2-параграф. Теңіз көлігіндегі мемлекеттік бақылау органдарының қызметкерлерінің әйелдерге арналған нысанды киімдерінің (погондары жоқ) үлгілері
Ескерту. 2-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.04.2023 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Салтанатты китель қара матадан жасалған. Орталық жақтағы, қапсырылған силуэтті, қос және аралас өңірлі, астына дейін созылған, 22-23 мм диаметрі бар үш нысанды теңіз түймесіне түймелеріне бекітіледі. Қақпақшаны бұру. Сақиналы бүйірлік бөліктері бар сөрелер, иық тіректерінен бастап, борттық қалтасымен және клапанымен. Артқы жағы екі бөліктен тұрады, бір дисктегі иық тіректерінен. Жеңдер диаметрі 14-16 мм болатын екі пішіндегі теңіз түймелері бар төменгі бөлікте, екі жақты. Жеңдер жоғарғы бөлігінде ресми маркалармен белгіленеді. Алғашқы жолағы галлийдің қалыңдығы 9,5 см қашықтықта орналасқан. Омыртқа, лапельдерде, жақтауларда және клапандарда аяқталатын стежка шетінен 0,7 см қашықтықта орналасқан (22-сурет).
22-сурет
47. Китель күнделікті ақ және қара матадан жасалады. Орталық жақтағы фиксаторы бар жадағай, жартылай жабысқан түс, 22-23 мм диаметрі бар үш пішіндегі теңіз түймесіне лапелді бүктеуге бекітіледі. Айналмалы қақпақша. Қабырғаларында қапсырмалар, икемді жанама бөліктері бар. Сыртқы бүктелген қалталар 14-16 мм диаметрі бар пішінделген теңіз батырмасына бекітілген клапандармен қапталған. Сыртқы бүйір қалталар пішінделген клапандармен қапталған 14-16 мм диаметрі бар тігілген пішінделген теңіз түймелері болып табылады. Артқы жағы екі бөліктен тұрады, төменгі жағында дөңгелек бір иық тіректері аяқталады. Жеңдер диаметрі 14-16 мм болатын екі пішіндегі теңіз түймелері бар төменгі бөлікте, екі жақты. Жаға, лацкам, жақтауларда, иініш шетінен, кескіш бөшкелер мен клапандармен аяқталатын сызық шетінен 0,7 см қашықтықта салынады. Иық жақтарында - ресми санаттардағы айырмашылық белгілері. Иық жақтарында ресми санаттармен белгіленетін айырықша белгілері орнатылған (23-сурет).
23-сурет
48. Екі белдемді юбка, икемді белбеуі бар, белбеудегі "найзағай", сол жақ бүйірлік тігісінде, белдікке - түймедақ пен түймеде бекітіледі. Алдыңғы ендік юбка екі қымтаулы тігіспен. Артқы мата төрт қымтаулы тігіспен және ортасында тігісімен, төменгі тігіс санауышпен немесе бір жақты қаппен аяқталады (22-сурет).

49. Блузка женская, полуприлегающего силуэта, застегивается доверху на шесть пуговиц диаметром 12-13 мм. Изготовляется из хлопчатобумажных тканей белого цвета. Воротник стояче-отложной с цельно выкроенной стойкой, с жесткой прокладкой. Полочки на кокетке с внешними передними фигурными клапанами, притачной планкой, вытачками по линии груди и талии. Спинка цельно выкроенная, с двумя вытачками: от плечевых швов и по линии талии. Рукава втачные, короткие, одношовные, с манжетами. В швы втачивания рукавов встрочены декоративные погончики, к которым пристегиваются наплечные знаки различия по должностным категориям. По воротнику, кокетке, клапанам, планке, погончикам и манжетам проложена отделочная строчка на расстоянии 0,5 см от края (рисунок 24).
Рисунок 24
50. Галстук-бант из шелка черного цвета состоит из банта черного цвета, огибающего косынку из наложенных друг на друга полосок, расходящихся вниз под углом 450. Галстук-бант при форменной одежде при торжественных и повседневной форме шьется из шелка черного цвета.
51. Летний берет черного цвета из хлопчатобумажной материи. Зимний берет из шерстяной ткани черного цвета. Берет без кантов, донышко диаметром 24-26 см соединяется с двумя половинками, сшитыми по бокам, образующим тулью шириной 7 см, которая соединяется с околышем шириной 1-1,5 см. С внутренней стороны берета – подкладка, а со стороны околыша – налобник из дермантина. Снаружи берета, в центре донышка укреплен хвостик длиной 1,5 см. На берете работников подборный ремень, прикрепленный к околышу двумя малыми форменными пуговицами. В горизонтальном положении ремень удерживают два металлических крючка черного цвета, пришитых между внутренней стороной околыша и налобника. На берете у женщин руководящего состава вместо ремня шнур из трунцала золотистого цвета. По центру берета прикрепляется кокарда установленной формы (рисунок 25).
Рисунок 25
52. Плащ, с центральной бортовой застежкой, полуприлегающего силуэта, застегивается доверху на пять форменных морских или пластмассовых пуговиц диаметром 22-23 мм, по талии с поясом, застегивающимся на пряжку и блочки. Изготовляется из плащевых тканей черного цвета. Воротник отложной, на притачной стойке. Полочки с вытачками от плечевых швов, вверху с отлетной кокеткой. Внешние боковые карманы накладные, выше карманов расположены отделочные клапаны. Спинка с отлетной кокеткой состоит из двух частей, внизу шов заканчивается односторонней складкой. От плечевых швов на спинке и кокетке спинки по одной вытачке. Рукава втачные, одношовные, с хлястиком внизу, застегивающимся на форменную морскую или пластмассовую пуговицу диаметром 14-16 мм. Над плечевыми швами декоративные погончики, один конец которых втачан в верхнюю часть оката, другой конец прикреплен форменной морской или пластмассовой пуговицей диаметром 14-16 мм. По краю борта проложена отделочная строчка на расстоянии 0,5 см от края. По воротнику, погончикам, отлетным краям кокеток, полочек и спинки, по клапанам и внешним накладным карманам, по поясу и хлястикам рукавов проложены две отделочные строчки: первая – на расстоянии 0,15 см от края, вторая – 1 см от края. По низу плаща и низкам рукавов проложена отделочная строчка на расстоянии 1,5 см от края. Знаки различия на плащ не нашиваются (рисунок 26).
Рисунок 26

49. Блузка , жартылай жабысқақ түс, диаметрі 12-13 мм болатын алты түймені басымен бекітілген.Ақ мақта матадан жасалады. Жаға тік-қайырмалы тұтас жағынан тұрып қатаң таспамен қатайтылған тірек. Сыртқы форманың клапандары, притакной белдігімен, кеуде сызығымен және бел бойындағы қымталған тартыстары бар. Артқы жақ өте жақсы кесілген, екі таяқпен: иық жақтарынан және белдеу сызығынан. Жеңдер, қысқа,бір тегіс,манжеттермен.Жеңдерде нақыштарды жасағанда, ресми санаттардағы айырмашылық белгілерінің иық белгісі бекітілген сәндік иық белдіктері бекітіледі. Жаға, кокетка, клапан, планка, жаға погоны мен манжеттерде аяқтау сызығымен шетінен 0,5 см қашықтықта орналастырылады (24-сурет).
24-сурет
50. Қара жібектен жасалынған галстук-бант белдеулерін бір-бірімен қиып өтетін 450 бұрышқа дейін созылып тұрған орамалдың айналасындағы қара садақтан жасалады.Галстук-бант салтанатты және күнделікті киім формалары қара түсті жібектен жасайды.
51. Жаз мақта матадан қара түсті алады. Қыс түсте қара түсті матадан алады. Ол шеттерін қабылдамайды, диаметрі 24-26 см төменгі жағында тігіп тұрған екі бөлікпен біріктіріліп, ені 7 см, ені 1-1,5 см болатын жолақты біріктіреді. Жаз мақта матадан қара түсті алады. Қыс түсте қара түсті матадан алады. Ол шеттерін қабылдамайды, диаметрі 24-26 см төменгі жағында тігіп тұрған екі бөлікпен біріктіріліп, ені 7 см, ені 1-1,5 см болатын жолақты біріктіреді. Горизонтальдық жағдайға қарай, белдікті терезенің ішкі жағы мен маңдайдың арасына тігіп, қара түсті екі ілмекпен ұстайды. Жоғарғы штаттың әйелдер белбеуінің орнына алтын алтын кернейлердің сымдары. Беретаның ортасында белгіленген үлгідегі кокады қосылады (25-сурет).
25-сурет
52. Орталық жақтағы жабысқақ жартылай жабысқақ түс түсі бар жадағай, белбеуі мен белеске бекітілген белбеуі бар белдеуде 22-23 мм диаметрі бар бес пішінді теңіз немесе пластикалық түймешіктердің үстіне бекітіледі. Ол қара жадағайдан жасалған. Ұстағыш артқы қабырғада болған. Дөңгелектегі дөңгелектері бар иықпен, жоғарғы жағында ұшып бара жатқан шоқты. Сыртқы бүйір қалталар үстіңгі қабатта орналасқан, қалталардың үстіңгі клапандары орналасқан. Ұшақ линзасы бар артқы жағы екі бөліктен тұрады, төменгі жағында дөңгелек бір жақты бүктемен аяқталады. Артқы жағында иықтың артқы жағындағы иықтың тігістерінен бір. Тұтқаны, жалғыз жіксіз, төменгі қақпағы бар, пішінделген теңізге немесе 14-16 мм диаметрлі пластикалық батыруға бекітілген. Пластинаның жоғарғы бөлігіне ендірілген сәндік пойыздар, ал екінші жағы диаметрі 14-16 мм болатын біртекті теңіз немесе пластикалық түймешікпен бекітіледі. Борттың шетінде шетінен 0,5 см қашықтықта соңғы сызық салынған. Ілмекке, иық белдіктеріне, кокстың ұшатын жиектеріне, сөрелерге және артқы жағына, қақпақтар мен сыртқы пышақ қалталары бойымен екі аяқтау сызығы белдесуге және жейдеге арналған: біріншісі шетінен 0,15 см қашықтыққа, ал екіншісі - шетінен 1 см қашықтықта орналасқан. Плащиннің төменгі бөлігінде және төменгі жеңдерде аяқталатын стежка шетінен 1,5 см қашықтықта орналастырылады. Плащте айырмашылық белгілері тігілген емес (26-сурет).
26-сурет

53. Пальто со смещенной бортовой застежкой, полуприлегающего силуэта, на подкладке донизу, с пристегивающимся утеплителем и меховым воротником, застегивается до перегиба лацкана на три форменные морские пуговицы диаметром 22-23 мм. Изготовляется из драповых тканей черного цвета. Воротник отложной. Меховой воротник пристегивается к основному воротнику со стороны подворотника на пять пуговиц и петель, к подбортам и горловине – на три пуговицы и петли из ткани подкладки. Полочки с фигурными рельефными швами от плечевых швов, в которых обработаны внешние карманы с листочкой. Спинка состоит из двух частей, с отрезными бочками, от плечевых швов на спинке по одной вытачке. Рукава втачные, двухшовные, внизу на верхних частях рукавов нашиваются колодки с установленными по должностным категориям знаками различия. Расстояние от нижнего края колодки до низа рукава 9,5 см. Утеплитель выстеган ромбообразными строчками и пристегивается к подбортам на 13 пуговиц и петель. По воротнику, рельефным швам, внешним карманам и бортам проложена отделочная строчка на расстоянии 1 см от края (рисунок 27).
Рисунок 27
Глава 6. Описание знаков различия работников органов государственного контроля и надзора, имеющих право ее ношения
Сноска. Заголовок главы 6 – в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.04.2023 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Описание знаков различия работников органов государственного контроля и надзора на автомобильном, внутреннем водном и железнодорожном транспорте
Сноска. Заголовок параграфа 1 – в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.04.2023 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. В предметы знаков различия входят:
1) жетон номерной нагрудный;
2) шеврон нарукавный;
3) кокарда;
4) пуговицы форменные;
5) нарукавные нашивки.
Параграф 2. Описание знаков различия работников органов государственного контроля на морском транспорте
Сноска. Заголовок параграфа 2 – в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.04.2023 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. В предметы знаков различия входят:
1) жетон номерной нагрудный;
2) шеврон нарукавный;
3) кокарда;
4) пуговицы форменные;
5) нарукавные нашивки;
6) наплечные нашивки.
Глава 7. Образцы знаков различия работников органов государственного контроля и надзора, имеющих право ее ношения

53. Сыртқы жылжытқышпен, жартылай шеткі түспен қапталған, төменгі бөлікте, қыстырғыш оқшаулағышпен және жүн муфтасы бар, ұзындығы 22-23 мм диаметрі бар үш тұрақты теңіз батырмасына бекітіледі Қара матадан жасалған маталардан жасалған. Жағасы қайырмалы. Қылшық жағы бес түйме мен ілгекпен шлюз бүйірінен негізгі колентке, ішкі қолдар мен мойынға бекітіледі - үш түймені және төсеніш матасынан ілмектер. Полочки жапырақтары бар сыртқы қалталар өңделетін иық тіректерінен жасалған рельефті қабырғалары бар. Артқы жағы екі бөліктен тұрады, оның ішінде бір дортаның артқы жағындағы иық тіректерінен алынбалы бөшкелер бар. Жеңдер, жоғарғы бөліктерінің төменгі бөлігінде айырмашылық белгілерінің ресми санаттарымен белгіленетін тіректер болып табылады. Аяқ киімнің төменгі шетінен жеңге дейінгі қашықтық - 9,5 см, жылу ромбасы ромб тәрізді тігістермен жабылады және 13 түймешіктер мен ілмектерге арналған сақалға бекітіледі. Жағасы, бүктелген қаптамаларға, сыртқы қалталарға және жақтарға соңғы сызық жиектен 1 см қашықтықта қойылады (27-сурет).
27-сурет
6-тарау. Мемлекеттік бақылау мен қадағалау органдарының оны кию құқығы бар қызметкерлерінің айырым белгілерінің сипаттамасы
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.04.2023 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Автомобиль, ішкі су және теміржол көлігіндегі мемлекеттік бақылау мен қадағалау органдарының қызметкерлерінің айырым белгілерінің сипаттамасы
Ескерту. 1-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.04.2023 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Айырым белгілеріне:
1) нөмірлі төс жетоны;
2) жең шевроны;
3) кокарда;
4) нысанды түймелер;
5) жеңдегі жапсырмалар.
2-параграф. Теңіз көлігіндегі мемлекеттік бақылау органдарының қызметкерлерінің айырым белгілерінің сипаттамасы
Ескерту. 2-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.04.2023 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Айырым белгілеріне:
1) нөмірлі төс жетоны;
2) жең шевроны;
3) кокарда;
4) нысанды түймелер;
5) жеңдегі жапсырмалар;
6) иықтағы жапсырмалар жатады.
7-тарау. Мемлекеттік бақылау мен қадағалау органдарының оны кию құқығы бар қызметкерлерінің айырым белгілерінің үлгілері

Сноска. Заголовок главы 7 – в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.04.2023 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Образцы знаков различия работников органов государственного контроля и надзора на автомобильном, внутреннем водном и железнодорожном транспорте
Сноска. Заголовок параграфа 1 – в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.04.2023 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. Жетон номерной нагрудный имеет форму круга диаметром 80 мм с голубым цветом фона, с желтой каймой по контуру шириной 5 мм и надписью ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ИНДУСТРИЯ ЖӘНЕ ИНФРАҚҰРЫЛЫМДЫҚ ДАМУ МИНИСТРЛІГІ голубого цвета, изготавливается из металлического сплава.
В верхней части знака расположен Герб Республики Казахстан диаметром 17 мм. Ниже герба, на расстоянии 3 мм от его нижней кромки, располагается надпись золотого цвета с черным окаймлением.
КӨЛІК КОМИТЕТІ
высотой 4 мм
В нижней части жетона располагается надпись "KZ" с последующим трехзначным порядковым номером данного знака желтого цвета с черным окаймлением 7 х 20 мм:
KZ 001
С четырех сторон симметрично по контуру знака расположены национальные узоры золотистого цвета размером 17х4 мм.
Между верхней надписью и нижним прямоугольником симметрично располагается стилизованное цветное изображение, представляющее собой карту Республики Казахстан белого цвета и беркута под ней золотистого цвета (рисунок 28).
Рисунок 28
57. Шеврон нарукавный представляет собой круглую форму знака размером 80х80 мм с голубым цветом фона, с желтой каймой по контуру шириной 5 мм и надписью ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ИНДУСТРИЯ ЖӘНЕ ИНФРАҚҰРЫЛЫМДЫҚ ДАМУ МИНИСТРЛІГІ голубого цвета, вышивается на плотной ткани специальными нитями.
В верхней части знака расположен герб Республики Казахстан диаметром 17 мм. Ниже герба, на расстоянии 7 мм от его нижней кромки, располагается надпись золотого цвета с черным окаймлением.
КӨЛІК КОМИТЕТІ
высотой 4 мм
С четырех сторон симметрично по контуру знака расположены национальные узоры золотистого цвета размером 17х4 мм.
Между верхней и нижней надписью располагается стилизованное цветное изображение, представляющее собой карту Республики Казахстан белого цвета и беркута под ней золотистого цвета (рисунок 29).
Рисунок 29

Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.04.2023 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Автомобиль, ішкі су және теміржол көлігіндегі мемлекеттік бақылау мен қадағалау органдарының қызметкерлерінің айырым белгілерінің үлгілері
Ескерту. 1-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.04.2023 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
56. Төс жетон диаметрі 80 мм шеңбер нысанында, реңінің түсі көгілдір, контуры бойынша ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ИНДУСТРИЯ ЖӘНЕ ИНФРАҚҰРЫЛЫМДЫҚ ДАМУ МИНИСТРЛІГІ көгілдір түсті жазуы бар ені 5 мм сары шеттеулері болады, металл қорытпасынан дайындалады.
Белгінің жоғарғы бөлігінде диаметрі 17 мм Қазақстан Республикасының Елтаңбасы орналастырылған. Елтаңбадан төмен оңы төменгі шетінен 3 мм қашықтықта қара шеттеумен алтын түстес мынадай жазу орналастырылады.
КӨЛІК КОМИТЕТІ
биіктігі 4 мм
Жетонның төменгі бөлігінде 7 х 20 мм ақ тікбұрыш орналасады, оның ішінде осы таңбаның нөмірімен қара шеттеумен сары түсті келесі үш таңбалы реттік нөмірімен "KZ" жазуы орналастырылған:
KZ 001
Шеттеудің төменгі бөлігінде тікбұрыштың астында өлшемі 5х3 мм көгілдір түсті ұлттық өрнек орналастырылған.
Төрт жағынан белгінің контуры бойынша симметриялы алтын түсті өлшемі 17х4 мм ұлттық өрнектер орналастырылған.
Үстіңгі жазу мен астынғы тікбұрышы арасында симметриялы Қазақстан Республикасының ақ түсті картасы және оның астындағы алтын түсті бүркіт болып табылатын стильденген түсті сурет орналастырылған (28-сурет).
28-сурет
57. Жең шевроны өлшемі 80х80 мм, реңінің түсі көгілдір, контуры бойынша ені 5 мм ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ИНДУСТРИЯ ЖӘНЕ ИНФРАҚҰРЫЛЫМДЫҚ ДАМУ МИНИСТРЛІГІ көгілдір түсті жазуы бар сары шеттеумен, қалын матада арнайы жіптермен тігіледі.
Белгінің жоғарғы бөлігінде диаметрі 17 мм Қазақстан Республикасының Елтаңбасы орналастырылған. Елтаңбадан төмен оңы төменгі шетінен 7 мм қашықтықта қара шеттеумен алтын түсті мынадай жазу орналастырылады.
КӨЛІК КОМИТЕТІ
биіктігі 4 мм
Ініштің төменгі бөлігінде, ортасында өлшемі 5х3 мм көгілдір түсті ұлттық өрнек орналастырылған.
Төрт жағынан белгінің контуры бойынша симметриялы алтын түсті өлшемі 17х4 мм ұлттық өрнектер орналастырылған.
Үстіңгі және астынғы жазулар арасында Қазақстан Республикасының ақ түсті картасы және оның астындағы алтын түсті бүркіт болып табылатын стильденген түсті сурет орналастырылған (29-сурет).
29-сурет

58. Кокарда представляет собой овал с черным цветом фона золотистым логотипом установленного образца, размером 6 см х 6 см (рисунок 30).
Рисунок 30
59. Форменные пуговицы представляют собой круг выпуклой формы с ободком по краю, установленного образца. Диаметр пуговиц: 22 мм - больших и 14 мм – маленьких (рисунок 31).
Рисунок 31
60. Нарукавные нашивки, нашиты раздельно на колодки из приборного сукна в цвет материала костюма, располагаются на форменной одежде по наружной стороне рукавов, параллельно нижним их краям.
Расстояние от нижнего края рукава до нижней части галуна составляет 80 мм.
Нарукавные нашивки – галуны широкие и узкие. Размеры галуна: ширина широкого – 30мм, узкого – 6 мм, длиной – 150 мм с просветами между галунами 3 мм. Узкие галуны располагаются над широкими (рисунок 32).
Рисунок 32
Параграф 2. Образцы знаков различия работников органов государственного контроля на морском транспорте
Сноска. Заголовок параграфа 2 – в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.04.2023 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. Жетон номерной нагрудный имеет форму круга диаметром 80 мм со светло-голубым цветом фона, с синей каймой по контуру шириной 5 мм, изготавливается из металлического сплава.
В верхней части знака расположен Герб Республики Казахстан диаметром 30 мм. Ниже герба, на расстоянии 2 мм от его нижней кромки, располагается надпись золотого цвета:
ПОРТТЫҢ ТЕҢІЗ ӘКІМШІЛІГІ
высотой 4 мм
В нижней части знака располагается белый прямоугольник 10 х 25 мм внутри которого располагается надпись "М" с последующим трехзначным порядковым номером данного знака:
М001
С обеих сторон от этого прямоугольника, вверх, вдоль контура знака, отходят синего цвета ветви с листьями. Верхние части ветвей доходят до нижней границы надписи ПОРТТЫҢ ТЕҢІЗ ӘКІМШІЛІГІ.
Между верхней надписью и нижним прямоугольником симметрично располагается стилизованное цветное изображение, представляющее водный транспорт. Изображение выполнено с использованием желтого, синего, белого и черного цветов.
62. Знаками различия для руководящего состава и работников служат нарукавные и наплечные знаки различия (нашивки) из галуна золотистого цвета. Нарукавные нашивки, нашитые раздельно на колодки из приборного сукна в цвет материала костюма, располагаются на форменной одежде по наружной стороне рукавов, параллельно нижним их краям. Расстояние от нижнего края рукава до нижнего галуна составляет 80 мм. Нарукавные нашивки – галуны золотистого цвета (широкие, узкие). Размеры галуна: ширина широкого – 30 мм, среднего – 13 мм, узкого - 6 мм, длиной 150 мм с просветами между галунами 3 мм. Узкие галуны располагаются над над широкими.
В средней части верхнего галуна над верхней кромкой нашит ромб, с наружными сторонами 16 мм и шириной галуна 6 мм. Наплечные нашивки располагаются на наплечных швах форменной одежды и выполнены из черного приборного сукна, дублированного с бязью, с черным кантом (по периметру общей шириной 45 мм и длиной 120 мм). На расстоянии 10 мм от нижнего края колодки нашиты установленные для соответствующих должностей нашивки из золотистого галуна с просветами между ними 3 мм. Ширина галуна: широкого – 30 мм, среднего – 13 мм, узкого – 6 мм.

58. Кокарда реңінің түсі қара, белгіленген үлгідегі өлшемі 6 см х 6 см алтын логотипімен сопақ шеңбер болып табылады (30-сурет).
30-сурет
59. Нысанды түймелер шетінде жиегі бар, бекітілген үлгідегі дөңес нысандағы шеңбер болып табылады. Түймелердің диаметрі 22 мм - үлкен және 14 мм - кішкентай (31-сурет).
31-сурет
60. Жеңдегі жапсырмалар костюм матасы түстес аспапты шұғадан қалыптарға бөлек тігілген жеңдердің сыртқы жағы бойынша олардың төменгі шетіне қатарлас нысанды киімде орналасқан.
Жеңнің төменгі жағынан оқаның төменгі бөлігіне дейінгі ара қашықтығы 80 мм құрайды.
Жеңдегі жапсырмалар - алтын түстес оқалар (кең және енсіз). Оқаның мөлшері: кеңнің ені - 30 мм, енсіз - 6 мм, ұзындығы - оқалар арасы саңылаулармен - 150 мм. Енсіз оқалар кеңдердің жоғары жағында орналасады (32-сурет).
32-сурет
2-параграф. Теңіз көлігіндегі мемлекеттік бақылау органдарының қызметкерлерінің айырым белгілерінің үлгілері
Ескерту. 2-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.04.2023 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
61. Нөмірленген төс белгісінің белгісі ашық-көк фондық түсімен, диаметрі 80 мм болатын шеңбердің пішініне ие, металл ені 5 мм ені бар контур айналасында көк шекарасы бар.
Белгінің жоғарғы жағында диаметрі 30 мм болатын Қазақстан Республикасының Сыртқы байламы. Төменгі жиектен 2 мм қашықтықта ілінген алтын түстің жазуы
ПОРТТЫҢ ТЕҢІЗ ӘКІМШІЛІГІ
Биіктігі 4 мм
Белгінің төменгі бөлігінде 10 х 25 мм ақ тіктөртбұрыш салынған, оның ішінде "М" деген жазу, одан кейін осы белгісінің үш таңбалы нөмірі бар:
М001
Бұл тіктөртбұрыштың екі жағында да, жоғарыдан, белгінің контуры бойымен филиалдың бұтақтары жапырақтармен көк болады. Флораның үстіңгі бөліктері жазудың төменгі шекарасына дейін жетеді ПОРТТЫҢ ТЕҢІЗ ӘКІМШІЛІГІ.
Жоғарғы жапсырма мен төменгі тіктөртбұрыштың арасында су көлігін симметриялы түрде көрсететін стильдендірілген түсті сурет. Сурет сары, көк, ақ және қара түстермен жасалады.
62. Басқару және қызметкерлерге арналған айырмашылық белгілері алтын түстің иықтары мен иық белгісімен (патчасымен) орындалады. Костюм материалының түсінде аспаптық шүберекпен бөлек тігіп салынған патчкалы тегістеуіштер шеттердің сыртында, төменгі шеттеріне параллель орналасқан формаларда орналасқан. Жеңдер төменгі шетінен төменгі галлонға дейінгі қашықтық 80 мм. Нейлон жолақтары - алтын алтын жіптер (кең, тар). Жапсырманың өлшемдері: ені кең - 30 мм, орташа - 13 мм, тар - 6 мм, ұзындығы
63. 150 мм-ден 3 сантиметрден кейінгі бос орындар. Тар тастар кеңінен жоғары орналасқан. Жоғарғы біліктің орта бөлігінде үстіңгі жиектен жоғары, ромбпен қапталған, сыртқы жағынан 16 мм, ені 6 мм. Иық жыртқыштары киім үлгісінің иық белбеуінде орналасқан және қара шетпен (жалпы ұзындығы 45 мм және ұзындығы 120 мм болатын периметрі айналасында) желмен дубляждалған қара құралды матадан жасалған. Табақтардың төменгі шетінен 10 мм қашықтықта, олардың арасына сәйкес келетін бос орындары бар алтын талшықтың тігіп салынған талшықтары 3 мм. Галлдың ені: кең - 30 мм, орташа - 13 мм, тар - 6 мм.

В средней части верхнего галуна над верхней кромкой нашит ромб, со сторонами 16 мм и шириной галуна 4 мм. Горизонтальная диагональ ромба равна 14 мм (рисунок 34).
Рисунок 34
64. Кокарда представляет собой овал с черным цветом фона с синей каймой по контуру шириной 5 мм и золотистым якорем и гербом на нем. Овал обрамлен ветками из дубовых листьев, на котором изображен золотистый беркут. Размер кокарды 5 см х 4 см.
65. Форменные пуговицы представляют собой круг выпуклой формы с ободком по краю, в середине помещено изображение якоря. Диаметр пуговиц: 22 мм – больших и 14 мм – маленьких.
Приложение 2 к приказу
Министра транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан
от 22 января 2013 года № 50
Правила ношения форменной одежды (без погон) и знаков различия работниками органов государственного контроля и надзора и работниками в сфере внутреннего водного транспорта, имеющих право ее ношения
Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.04.2023 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ношения форменной одежды (без погон) и знаков различия работниками органов государственного контроля и надзора и работниками в сфере внутреннего водного транспорта, имеющих право ее ношения (далее - Правила) определяют порядок ношения форменной одежды (без погон) и знаков различия (далее - форменная одежда) для всех работников органов государственного транспортного контроля и надзора и работников в сфере внутреннего водного транспорта, имеющих право ее ношения.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) нагрудной жетон – эмблема, имеющая серийный и порядковый номер, выдаваемый работникам государственного транспортного контроля и надзора индивидуально под роспись;
2) территориальные подразделения уполномоченного органа транспортного контроля и надзора – территориальные органы Комитета транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
3) уполномоченный орган транспортного контроля и надзора – Комитет транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
4) форменная одежда – служебная униформа работников государственного транспортного контроля и надзора и работников в сфере внутреннего водного транспорта.
Глава 2. Порядок ношения форменной одежды (без погон) и знаков различия
3. Ношение форменной одежды осуществляется работниками государственного транспортного контроля и надзора и работниками в сфере внутреннего водного транспорта, указанными в Перечне должностей работников государственного транспортного контроля и надзора и работников в сфере внутреннего водного транспорта, имеющих право ношения форменной одежды (без погон) и знаков различия, согласно приложению 3 к настоящему приказу.

Жоғарғы галогеннің жоғарғы бөлігіндегі ортаңғы бөлікте ромбосы 16 мм және 4 мм ені бар. Алмаз көлденең диагоналі 14 мм (34-сурет).
34-сурет
64. Кокарда сопақша келген, қара түспен фон көкжиекті контуры бойынша ені 5 мм алтын тұтқасы мен елтаңбасы бар онда. Сопақша бұтақтарымен көмкерілген бірі емен жапырақтары, онда бейнеленген алтын бүркіт. Кокарданың өлшемі 5 см х 4 см
65. Түймемен шеңбер болып табылатын дөңес пішінді, жиектердің шетінде, ортасында орналастырылуы бейнесі бар зәкір. Түймелердің диаметрі 22 мм - үлкен және 14 мм - кішкентай.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің
2013 жылғы 22 қаңтардағы
№ 50 бұйрығына
2-қосымша
Нысанды киім (погонсыз) киiп жүруге құқығы бар мемлекеттiк бақылау мен қадағалау органдары жұмыскерлерінің және ішкі су көлігі саласындағы жұмыскерлерінің нысанды киім (погонсыз) киіп жүру және айырым белгілерін тағып жүру қағидалары
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.04.2023 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік бақылау мен қадағалау органдары жұмыскерлердің және ішкі су көлігі саласында нысанды киім киіп жүруге құқығы бар жұмыскерлердің нысанды киім (погонсыз) кию мен айырым белгілерін тағып жүру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) барлық мемлекеттік көліктік бақылау мен қадағалау органдарының жұмыскерлер және ішкі су көлігі саласындағы жұмыскерлер үшін нысанды киім (погонсыз) кию мен айырым белгілерін (бұдан әрі – нысанды киім) тағып жүру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) төс жетоны – мемлекеттік көліктік бақылау мен қадағалау жұмыскерлеріне жеке қолы бойынша берілетін сериялық және реттік нөмірі бар белгіленген нысандағы эмблема;
2) уәкілетті көліктік бақылау мен қадағалау органының аумақтық бөлімшелері – Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Көлік комитетінің аумақтық органдары;
3) уәкілетті көліктік бақылау мен қадағалау органы – Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті;
4) нысанды киім – мемлекеттік көліктік бақылау мен қадағалау жұмыскерлері және ішкі су көлігі саласындағы жұмыскерлерінің қызметтік униформасы.
2-тарау. Нысанды киім (погонсыз) кию мен айырым белгілерін тағып жүру тәртібі
3. Нысанды киімді осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес, нысанды киім (погонсыз) кию мен айырым белгілерін тағып жүруге құқығы бар мемлекеттік көліктік бақылау мен қадағалау жұмыскерлері және ішкі су көлігі саласындағы жұмыскерлер лауазымдарының тізбесінде көрсетілген, мемлекеттік көліктік бақылау мен қадағалау жұмыскерлері мен ішкі су көлігі саласындағы жұмыскерлер киюді жүзеге асырады.

4. Форменная одежда носится при исполнении служебных обязанностей.
5. Форменная одежда соответствует установленным образцам.
6. Форменная одежда подразделяется на мужскую и женскую.
7. В зависимости от времени года для работников органов государственного транспортного контроля и надзора определена разная комплектность ношения форменной одежды.
Комплект летней форменной одежды работников органов государственного транспортного контроля и надзора состоит:
1) для мужчин: китель, брюки, рубашка белая с коротким рукавом, фуражка, куртка, плащ - пальто;
2) для женщин: китель, брюки, юбка, рубашка белая с длинным рукавом, берет, куртка.
Комплект зимней форменной одежды работников органов государственного транспортного контроля и надзора состоит:
1) для мужчин: китель, брюки, рубашка кремовая с длинным рукавом, галстук, куртка зимняя, брюки – комбинезон, шапка-ушанка, унты, пальто зимнее для руководящего состава;
2) для женщин: китель, брюки, юбка, рубашка кремовая с длинным рукавом, галстук, куртка зимняя, пальто зимнее для руководящего состава.
8. Переход с зимнего на летний и с летнего на зимний комплекты форменной одежды работников органов государственного транспортного контроля и надзора осуществляется в соответствии с приказом руководителя уполномоченного органа транспортного контроля.
9. Форменная одежда работников в сфере внутреннего водного транспорта состоит из:
1) для мужского комплекта: фуражка, двубортный пиджак, брюки темно-синего цвета, рубашка белого цвета, галстук черного цвета, туфли (ботинки) черного цвета;
2) для женского комплекта: пилотка темно-синего цвета, однобортный жакет темно-синего цвета, юбка или брюки темно-синего цвета, рубашка белого цвета, галстук-бант черного цвета, туфли (полуботинки) черного цвета.
10. В летнее время работникам в сфере внутреннего водного транспорта разрешается носить:
рубашку белого цвета с длинными рукавами с галстуком без пиджака;
рубашку белого цвета с короткими рукавами с расстегнутой верхней пуговицей без галстука при дневной температуре +20 градусов по Цельсию и выше.
11. В межсезонный период (весна - осень) членам экипажа судов внутреннего водного транспорта разрешается носить свитер и куртку-штормовку с соответствующими знаками различия.
12. Все предметы форменной одежды вычищаются и выглаживаются. Клапаны карманов пальто, пиджака, верхней сорочки выпускаются наружу.
13. Обувь содержится в хорошем состоянии, вычищается, ботинки и полуботинки аккуратно зашнуровываются. Цвет обуви и носков соответствуют цвету форменной одежды.

4. Нысанды киім қызметтік міндеттерін орындау кезінде киіледі.
5. Нысанды киім белгіленген үлгілерге сәйкес келуі тиіс.
6. Нысанды киім түрлері ерлер және әйелдер киетін киімдерге бөлінеді.
7. Жыл мезгіліне қарай мемлекеттік көліктік бақылау мен қадағалау органдарының жұмыскерлері үшін нысанды киім киюдің әртүрлі жиынтығы айқындалды.
Мемлекеттік көліктік бақылау мен қадағалау органдары жұмыскерлерінің жазғы нысанды киім жиынтығы мыналардан тұрады:
1) ерлерге арналған: китель, шалбар, қысқа жеңді ақ жейде, фуражка, күрте, плащ-пальто;
2) әйелдерге арналған: китель, шалбар, юбка, ұзын жеңді ақ жейде, берет, күрте.
Мемлекеттік көліктік бақылау мен қадағалау органдары жұмыскерлерінің қысқы нысанды киім жиынтығы мыналардан тұрады:
1) ерлерге арналған: китель, шалбар, ұзын жеңді крем түстес жейде, галстук, қыстық күрте, комбинезон-шалбар, құлақшын, унты, басшылық құрамға арналған қыстық пальто;
2) әйелдерге арналған: китель, шалбар, юбка, ұзын жеңді крем түстес жейде, галстук, қыстық күрте, басшылық құрамға арналған қыстық пальто.
8. Мемлекеттік көліктік бақылау мен қадағалау органдары жұмыскерлерінің қыстық киім жиынтығынан жазғы киімге және жазғы киім жиынтығынан қыстық киімге ауысуы көліктік бақылаудың уәкілетті органы басшысының бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
9. Ішкі су көлігі саласындағы жұмыскерлердің нысанды киімі мыналардан тұрады:
1) ерлер киімінің жиынтығы: фуражка, екі қаусырма өңірлі пиджак, қара-көк түсті шалбар, ақ түсті жейде, қара түсті галстук, қара түсті туфли (бәтеңке);
2) әйелдер киімінің жиынтығы: қара-көк түсті пилотка, қара-көк түсті бір қаусырмалы жакет, қара-көк түсті юбка немесе шалбар, ақ түсті жейде, қара түсті галстук-бант, қара түсті туфли (қысқа бәтеңке).
10. Жазғы уақытта ішкі су көлігі саласындағы жұмыскерлерге:
пиджаксыз, галстукпен ақ түсті ұзын жеңді жейде;
күндізгі температура +20 градус Цельсий және одан жоғары болған кезде галстуксіз, жоғарғы түймесі түймеленбеген, қысқа жеңді ақ түсті жейде.
11. Маусымаралық кезеңде (көктем-күз) ішкі су көлігі кемелері экипажының мүшелеріне тиісті айырымдық белгілері бар свитер мен дауыл күртешесін киіп жүруге рұқсат етіледі.
12. Нысанды киімнің барлық заттары тазартылған және үтіктелген. Пальто, пиджак, жоғарғы жейде қалталарының клапандары сыртқа шығарылады.
13. Аяқ киім ұқыпты күтілген, таза күйде болады, бәтеңке мен қысқа бәтеңке баумен ұқыпты байланады. Аяқ киім мен шұлық түсі нысанды киімнің түсіне сәйкес келуі тиіс.

14. Берет носится на расстоянии трех пальцев выше бровей с наклоном в правую сторону.
15. Ношение шапки-ушанки с опушенными наушниками разрешается при температуре воздуха минус 10 Со и ниже.
16. Знаки почетных званий носятся на правой стороне груди. Знаки об окончании высшего или среднего учебного заведения носятся на левой стороне груди.
17. На форменной одежде работников органов государственного транспортного контроля и надзора нагрудный жетон располагается на передней левой стороне куртки (кителя, рубашки) на кармане.
18. На форменной одежде работников органов государственного транспортного контроля и надзора нарукавный шеврон располагается на левом рукаве кителя.
19. Наплечные нашивки располагаются на наплечных швах форменной одежды.
20. Нарукавные нашивки располагаются на форменной одежде по наружной стороне рукавов, параллельно нижним их краям.
21. Для должностей (профессий) работников Комитета транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – Комитет) и его территориальных органов определены следующие знаки различия:
1) руководящий состав Комитета:
председатель – 2 широких и 1 узкий галун платинового цвета;
заместитель председателя – 2 широких галуна платинового цвета;
руководитель управления – 1 широкий и 1 узкий галун платинового цвета;
2) работники Комитета:
главный эксперт – 2 узких галуна платинового цвета;
эксперт – 1 узкий галун платинового цвета;
3) руководящий состав территориальных органов Комитета:
руководитель – 1 широкий и 1 узкий галун золотистого цвета;
заместитель руководителя – 1 широкий галун золотистого цвета;
руководитель отдела – 3 узких галуна золотистого цвета;
4) работники территориальных органов Комитета:
главный специалист – 2 узких галуна золотистого цвета;
ведущий специалист – 1 узкий галун золотистого цвета.
Узкие галуны располагаются над широкими.
22. Для должностей (профессий) работников внутреннего водного транспорта определены следующие знаки различия:
1) руководящий состав организации внутреннего водного транспорта:
руководитель - 1 широкий и 2 средних галуна;
заместитель руководителя - 1 широкий и 1 средний галун;
руководители филиалов, представительств и других обособленных структурных подразделений организаций внутреннего водного транспорта, непосредственно осуществляющих эксплуатацию флота, обеспечение безопасности судоходства - 1 широкий и 1 средний галун;
заместители руководителей обособленных структурных подразделений (филиалов, представительств) организаций внутреннего водного транспорта, непосредственно осуществляющих эксплуатацию флота, обеспечение безопасности судоходства - 4 средних галуна;
начальники и их заместители, главные и ведущие специалисты обособленных подразделений центрального аппарата организации внутреннего водного транспорта, к функциональным обязанностям которых относятся вопросы эксплуатации флота и обеспечение безопасности судоходства - 4 средних галуна;
начальники подразделений и их заместители, главные и ведущие специалисты филиалов, представительств и других обособленных подразделений организации внутреннего водного транспорта, к функциональным обязанностям которых относятся вопросы эксплуатации флота и обеспечение безопасности судоходства - 3 средних галуна;

14. Берет қастан жоғары, үш саусақтық арақашықтықта, оң жаққа қарай қиғаштай киіледі.
15. Ауа температурасы минус 10 Со және одан төмен болған кезде бас киімнің құлақшынын түсіріп киюге рұқсат беріледі.
16. Құрметті атақ белгілері кеуденің оң жағына тағылады. Жоғары немесе орта оқу орнын бітіргені туралы белгілер кеуденің сол жағына тағылады.
17. Мемлекеттік көліктік бақылау мен қадағалау органдары жұмыскерлерінің нысанды киімінде төс жетоны күртенің (кительдің, жейденің) алдыңғы сол жақ қалтасына орналасады.
18. Мемлекеттік көліктік бақылау мен қадағалау органдары жұмыскерлерінің нысанды киімінің жеңіндегі шеврон кительдің сол жақ жеңінде орналасады.
19. Иық жапсырмалары нысанды киімнің иық тігістерінде орналасады.
20. Жеңдегі жапсырмалар нысанды киім жеңдерінің сыртқы жағында, олардың төменгі жиектеріне параллель орналасады.
21. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Көлік комитеті (бұдан әрі – Комитет) және оның аумақтық органдары жұмыскерлерінің лауазымдары (кәсіптері) үшін мынадай айырым белгілері айқындалды:
1) Комитеттің басшылық құрамы:
төраға – 2 жалпақ және 1 жіңішке платина түстес оқа;
төрағаның орынбасары – 2 жалпақ платина түстес оқа;
басқарма басшысы – 1 жалпақ және 1 жіңішке платина түстес оқа;
2) Комитет жұмыскерлері:
бас сарапшы - 2 жіңішке платина түстес оқа;
сарапшы – 1 жіңішке платина түстес оқа;
3) Комитеттің аумақтық органдарының басшылық құрамы:
басшы – 1 жалпақ және 1 жіңішке алтын түстес оқа;
басшының орынбасары – 1 жалпақ алтын түстес оқа;
бөлім басшысы – 3 жіңішке алтын түстес оқа;
4) Комитеттің аумақтық органдарының жұмыскерлері:
бас маман – 2 жіңішке алтын түстес оқа;
жетекші маман – 1 жіңішке алтын түстес оқа.
Жіңішке оқалар жалпақ оқалардың үстіңгі жағында орналасады.
22. Ішкі су көлігі жұмыскерлерінің лауазымдары (кәсіптері) бойынша мынадай айырым белгілері айқындалды:
1) ішкі су көлігі ұйымының басшылық құрамы:
басшы – 1 жалпақ және 2 орташа оқа;
басшының орынбасары – 1 жалпақ және 1 орташа оқа;
флотты пайдалануды, кеме қатынасы қауіпсіздігін қамтамасыз етуді тікелей жүзеге асыратын ішкі су көлігі ұйымдары филиалдарының, өкілдіктерінің және басқа да оқшауланған құрылымдық бөлімшелерінің басшылары –1 жалпақ және 1 орташа оқа;
флотты пайдалануды, кеме қатынасы қауіпсіздігін қамтамасыз етуді тікелей жүзеге асыратын ішкі су көлігі ұйымдарының оқшауланған құрылымдық бөлімшелері (филиалдары, өкілдіктер) басшыларының орынбасарлары – 4 орташа оқа;
функционалдық міндеттеріне флотты пайдалану және кеме қатынасы қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері кіретін ішкі су көлігін ұйымдастыру орталық аппаратының оқшауланған бөлімшелерінің бастықтары мен олардың орынбасарлары, бас және жетекші мамандары – 4 орташа оқа;
функционалдық міндеттеріне флотты пайдалану және кеме қатынасы қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері кіретін ішкі су көлігі ұйымдары бөлімшелерінің бастықтары және олардың орынбасарлары, филиалдарының, өкілдіктерінің және басқа да оқшауланған бөлімшелерінің бас және жетекші мамандары – 3 орташа оқа;

2) работники судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов) организации внутреннего водного транспорта:
начальники подразделений, к функциональным обязанностям которых относятся вопросы эксплуатации судоходных гидротехнических сооружений - 3 средних галуна;
главный диспетчер - 3 средних галуна;
главные специалисты, непосредственно осуществляющие эксплуатацию судоходных гидротехнических сооружений - 3 средних галуна;
начальник вахты - 3 средних галуна;
диспетчер - 2 средних галуна;
старший судопропускник - 2 узких галуна;
судопропускник - 1 узкий галун;
3) работники организации внутреннего водного транспорта, обеспечивающие классификацию и техническую безопасность судов (Регистр судоходства):
начальники подразделений, к функциональным обязанностям которых относятся вопросы классификации и обеспечения технической безопасности судов - 3 средних галуна;
работники, непосредственно осуществляющие классификацию и техническое освидетельствование судов и организаций - 2 средних галуна;
4) экипаж судна внутреннего водного плавания:
капитан - 4 средних галуна;
командир дноуглубительного или дноочистительного снаряда -1 узкий галун, 2 средних галуна;
старший помощник капитана - 3 средних галуна;
первый, второй, третий помощники капитана - 2 средних и 1 узкий галун;
старший механик - 3 средних галуна;
механик - 1 узкий галун, 2 средних галуна;
первый, второй, третий помощники механика - 2 средних и 1 узкий галун;
первый, второй, третий помощники командира дноуглубительного или дноочистительного снаряда - 2 узких галуна;
электромеханик - 2 средних и 1 узкий галун;
радиоспециалист - 2 средних и 1 узкий галун;
старший электрик - 2 средних галуна;
боцман - 1 средний галун;
шкипер - 1 средний галун;
штурман - 1 узкий галун, 1 средний галун;
электрик -кокарда;
матрос - кокарда;
моторист-рулевой - 2 узких галуна;
лебедчик-моторист - 2 узких галуна;
моторист-матрос - 2 узких галуна.
23. Не допускается:
ношение предметов форменной одежды, не установленных образцов;
ношение на форменной одежде нагрудных жетонов не установленных образцов;
смешивание форменной одежды с гражданской одеждой;
передача форменной одежды и нагрудных жетонов лицам, которым они не положены.
Приложение 3 к приказу
Министра транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан
от 22 января 2013 года № 50
Перечень должностей работников государственного контроля и надзора и работников в сфере внутреннего водного транспорта, имеющих право ношения форменной одежды (без погон) и знаков различия
Сноска. Приложение 3 – в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.04.2023 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2) ішкі су көлігін ұйымдастыру, кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстардың (шлюздердің) жұмыскерлері:
функционалдық міндеттеріне кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды пайдалану мәселелері кіретін бөлімшелердің бастықтары – 3 орташа оқа;
бас диспетчер – 3 орташа оқа;
кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды пайдалануды тікелей жүзеге асыратын бас мамандар - 3 орташа оқа;
вахта бастығы – 3 орташа оқа;
диспетчер – 2 орташа оқа;
аға кеме өткізуші – 2 жіңішке оқа;
кеме өткізуші – 1 жіңішке оқа;
3) кемелердің жіктелуін және техникалық қауіпсіздігін қамтамасыз ететін ішкі су көлігі ұйымдарының жұмыскерлері (Кеме қатынасы тіркелімі):
функционалдық міндеттеріне кемелерді сыныптау және техникалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері кіретін бөлімшелердің бастықтары – 3 орташа оқа;
кемелер мен ұйымдарды жіктеуді және техникалық куәландыруды тікелей жүзеге асыратын жұмыскерлер – 2 орташа оқа;
4) ішкі суда жүзетін кеменің экипажы:
капитан – 4 орташа оқа;
түбін тереңдету немесе түбін тазарту снарядының командирі – 1 жіңішке оқа, 2 орташа оқа;
капитанның аға көмекшісі – 3 орташа оқа;
капитанның бірінші, екінші, үшінші көмекшілері – 2 орташа және 1 жіңішке оқа;
аға механик – 3 орташа оқа;
механик – 1 жіңішке оқа, 2 орташа оқа;
механиктің бірінші, екінші, үшінші көмекшілері – 2 орташа және 1 жіңішке оқа;
түбін тереңдету немесе түбін тазалау снаряды командирінің бірінші, екінші, үшінші көмекшілері – 2 жіңішке оқа;
электрмеханик – 2 орташа және 1 жіңішке оқа;
радио маманы – 2 орташа және 1 жіңішке оқа;
аға электрик – 2 орташа оқа;
боцман – 1 орташа оқа;
шкипер – 1 орташа оқа;
штурман – 1 жіңішке оқа, 1 орташа оқа;
электрик-кокарда;
матрос-кокарда;
моторшы-руль басқарушы – 2 жіңішке оқа;
жүк шығыршы-моторшы – 2 жіңішке оқа;
моторшы-матрос – 2 жіңішке оқа.
23. Мыналарға:
белгіленбеген үлгідегі нысанды киім заттарын киюге;
нысанды киімде белгіленбеген үлгідегі төс жетондарын тағып жүруге; нысанды киімді азаматтық киіммен араластыруға;
нысанды киімді және төс жетондарын бөгде адамдарға киюге беруге жол берілмейді.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің
2013 жылғы 22 қаңтардағы
№ 50 бұйрығына
3-қосымша
Нысанды киім (погонсыз) киiп жүруге және айырым белгілерін тағып жүруге құқығы бар мемлекеттiк бақылау мен қадағалау жұмыскерлері және ішкі су көлігі саласындағы жұмыскерлер лауазымдарының (кәсіптерінің) тізбесі
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.04.2023 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Комитет транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан:
1) председатель;
2) заместитель председателя;
3) руководитель управления;
4) главный эксперт;
5) эксперт.
2. Территориальные органы Комитета транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан:
1) руководитель;
2) заместитель руководителя;
3) руководитель отдела;
4) главный специалист;
5) ведущий специалист.
3. Руководящий состав предприятия уполномоченного органа:
1) руководитель предприятия уполномоченного органа;
2) заместители руководителя предприятия уполномоченного органа;
3) руководители филиалов, представительств и других обособленных подразделений предприятия уполномоченного органа, к функциональным обязанностям которых относятся вопросы эксплуатации флота и обеспечение безопасности судоходства;
4) заместители руководителей филиалов, представительств и других обособленных подразделений предприятия уполномоченного органа, к функциональным обязанностям которых относятся вопросы эксплуатации флота и обеспечение безопасности судоходства;
5) начальники и их заместители, главные и ведущие специалисты обособленных подразделений центрального аппарата предприятия уполномоченного органа, к функциональным обязанностям которых относятся вопросы эксплуатации флота и обеспечение безопасности судоходства;
6) начальники подразделений и их заместители, главные и ведущие специалисты филиалов, представительств и других обособленных подразделений предприятия уполномоченного органа, к функциональным обязанностям которых относятся вопросы эксплуатации флота и обеспечение безопасности судоходства.
4. Работники судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов) предприятия уполномоченного органа:
1) начальники подразделений, к функциональным обязанностям которых относятся вопросы эксплуатации судоходных гидротехнических сооружений;
2) главный диспетчер (3 средних галуна);
3) главные специалисты, непосредственно осуществляющие эксплуатацию судоходных гидротехнических сооружений;
4) начальник вахты;
5) диспетчеры;
6) старший судопропускник;
7) судопропускник.
5. Работники предприятия уполномоченного органа, обеспечивающие классификацию и техническую безопасность судов (Регистр судоходства):
1) начальники подразделений, к функциональным обязанностям которых относятся вопросы классификации и обеспечения технической безопасности судов;
2) работники, непосредственно осуществляющие классификацию и техническое освидетельствование судов и организаций.
6. Экипаж судна внутреннего водного транспорта:

1. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитетінен:
1) төраға;
2) төрағаның орынбасары;
3) басқарма басшысы;
4) бас сарапшы;
5) сарапшы.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Көлік комитетінің аумақтық органдары:
1) басшы;
2) басшының орынбасары;
3) бөлім басшысы;
4) бас маман;
5) жетекші маман.
3. Уәкілетті орган кәсіпорнының басшылық құрамы:
1) уәкілетті орган кәсіпорнының басшысы;
2) уәкілетті органның кәсіпорын басшысының орынбасарлары;
3) функционалдық міндеттеріне флотты пайдалану және кеме қатынасы қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері кіретін уәкілетті орган кәсіпорнының филиалдары, өкілдіктері және басқа да оқшауланған бөлімшелерінің басшылары;
4) функционалдық міндеттеріне флотты пайдалану және кеме қатынасы қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері кіретін уәкілетті орган кәсіпорнының филиалдары, өкілдіктері және басқа да оқшауланған бөлімшелері басшыларының орынбасарлары;
5) функционалдық міндеттеріне флотты пайдалану және кеме қатынасы қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері кіретін уәкілетті орган кәсіпорнының орталық аппараты оқшауланған бөлімшелерінің бастықтары мен олардың орынбасарлары, бас және жетекші мамандары;
6) функционалдық міндеттеріне флотты пайдалану және кеме қатынасы қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері кіретін уәкілетті орган кәсіпорны бөлімшелерінің бастықтары және олардың орынбасарлары, филиалдарының, өкілдіктерінің және басқа да оқшауланған бөлімшелерінің бас және жетекші мамандары.
4. Уәкілетті орган кәсіпорнының кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарының (шлюздердің) жұмыскерлері:
1) функционалдық міндеттеріне кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды пайдалану мәселелері кіретін бөлімшелердің бастықтары;
2) бас диспетчер (3 орташа оқа);
3) кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды пайдалануды тікелей жүзеге асыратын бас мамандар;
4) вахта бастығы;
5) диспетчерлер;
6) аға кеме өткізуші;
7) кеме өткізуші кіреді.
5. Кемелердің жіктелуін және техникалық қауіпсіздігін қамтамасыз ететін уәкілетті орган кәсіпорнының жұмыскерлері (кеме қатынасы тіркелімі):
1) функционалдық міндеттеріне кемелерді сыныптау және олардың техникалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері кіретін бөлімшелердің бастықтары;
2) кемелер мен ұйымдарды жіктеуді және техникалық куәландыруды тікелей жүзеге асыратын жұмыскерлер.
6. Ішкі су көлігі кемесінің экипажы:

1) капитан;
2) командир дноуглубительного или дноочистительного снаряда;
3) старший, первый, второй, третий помощники капитана;
4) старший механик;
5) механик;
6) первый, второй, третий помощники механика;
7) первый, второй, третий помощники командира дноуглубительного или дноочистительного снаряда;
8) электромеханик;
9) радиоспециалист;
10) старший электрик;
11) боцман;
12) шкипер;
13) штурман;
14) электрик;
15) матрос;
16) моторист-рулевой;
17) лебедчик-моторист;
18) моторист-матрос.
Приложение 4 к приказу
Министра транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан
от 22 января 2013 года № 50
Образцы форменной одежды (без погон) и знаков различия работников в сфере внутреннего водного транспорта, имеющих право ее ношения
Сноска. Приказ дополнен приложением 4 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.04.2023 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Образцы форменной одежды (без погон) работников в сфере внутреннего водного транспорта
1. Головные уборы и эмблемы к ним:
1) форменная фуражка изготавливается из шерстянных и полушерстянных тканей темно-синего цвета, подклад фуражки изготавливается из ткани с составом из 100-процентного полиэстера в цвет основной ткани согласно рисунку 1.
Фуражка состоит из донышка овальной формы с металлическим каркасом, четырех стенок, прямого околыша, налобника, козырька и раздвижного подбородного ремешка с двумя шлефками, прикрепленного двумя форменными пуговицами к околышу.
Фуражка имеет три канта: один втачан в шов соединения донышка со стенками, второй в шов стенок с околышем, третий вытачной кант из основного материала расположен на расстоянии 0,5 сантиметров от нижнего края околыша и служит для поддержания репсовой шелковой ленты, надетой на околыш фуражки.
Для работников в сфере внутреннего водного транспорта, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 3 и подпунктах 1) и 2) пункта 6 приложения 3 к настоящему приказу, козырек фуражки обтягивается сверху черной лакированной кожей с вышитым канителью 5-процентного золочения орнаментом из дубовых листьев, к фуражке прикрепляется филигранный ремешок золотого цвета согласно рисунку 1.
Над серединой козырька фуражки на околыше укрепляется согласно рисунку 1 эмблема размером 7,5 сантиметра на 5,3 сантиметра установленной формы согласно рисунку 4. Эмблема представляет собой венок из 16 лавровых листьев на фоне якоря и штурвала.
Для работников в сфере внутреннего водного транспорта, указанных в подпунктах 4), 5) и 6) пункта 3, пунктах 4 и 5, подпунктах 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16), 17) и 18) пункта 6 приложения 3 к настоящему приказу, к фуражке прикрепляется лакированный подбородный ремешок черного цвета. Над серединой козырька на околыше укрепляется согласно рисунку 2 эмблема размером 4,2 сантиметра на 4,1 сантиметра установленной формы согласно рисунку 4. Эмблема представляет собой венок из 10 лавровых листьев на фоне якоря и штурвала.
Рисунок 1
Рисунок 2

1) капитан;
2) түбін тереңдету немесе түбін тазарту снарядының командирі;
3) капитанның аға, бірінші, екінші, үшінші көмекшілері;
4) аға механик;
5) механик;
6) механиктің бірінші, екінші, үшінші көмекшілері;
7) түбін тереңдету немесе түбін тазарту снаряды командирінің бірінші, екінші, үшінші көмекшілері;
8) электрмеханик;
9) радио маманы;
10) аға электрик;
11) боцман;
12) шкипер;
13) штурман;
14) электрик;
15) матрос;
16) моторшы-руль басқарушы;
17) жүк шығыршы-моторшы;
18) моторшы-матрос.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің
2013 жылғы 22 қаңтардағы
№ 50 бұйрығына
4-қосымша
Нысанды киім (погонсыз) киюге құқығы бар ішкі су көлігі саласындағы жұмыскерлердің нысанды киім (погонсыз) және айырым белгілерінің үлгілері
Ескерту. Бұйрық 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 24.04.2023 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Ішкі су көлігі саласындағы жұмыскерлердің нысанды киім (погонсыз) үлгілері
1. Бас киімдер және оларға тағылатын эмблемалар:
1) нысанды фуражка қара-көк түсті, жүн және жартылай жүн матадан жасалады, фуражканың астары 1-суретке сәйкес, негізгі матаның түсіне 100 пайыз полиэстерден тұратын матадан жасалады.
Фуражка металл қаңқасы бар сопақша нысандағы түптен, төрт қабырғадан, тік жиектен, маңдайшадан, күнқағардан және төңірегінде екі нысанды түймемен бекітілген екі ұстағышы бар жылжымалы иек бауынан тұрады.
Фуражканың үш жиегі бар: біреуі түбін қабырғалармен жалғау тігісіне, екіншісі айналасы бар қабырғалардың тігісіне қондырылған, үшіншісі - негізгі материалдан тігілген жиек айналасының төменгі жиегінен 0,5 сантиметр қашықтықта орналасқан және фуражканың жиегіне киілген репс жібек лентасын ұстау үшін қызмет етеді.
Осы бұйрыққа 3-қосымшаның 3-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында және 6-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген ішкі су көлігі саласындағы жұмыскерлер үшін фуражканың күнқағары емен жапырақтарынан ою-өрнекпен жасалған 5 пайыздық алтындатылған жіппен кестеленген қара лакталған былғарыдан тігіледі, фуражкаға филиграньды алтын түсті бау 1-суретке сәйкес бекітіледі.
1-суретке сәйкес фуражка күнқағарының ортасында қалқанға 4-суретке сәйкес белгіленген нысандағы 7,5 сантиметр 5,3 сантиметр өлшеміндегі эмблема бекітіледі. Эмблема зәкір мен штурвал аясында 16 лавр жапырағынан тұратын гүл шоғын білдіреді.
Осы бұйрыққа 3-қосымшаның 3-тармағының 4), 5) және 6) тармақшаларында, 4 және 5-тармақтарында, 6-тармағының 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16), 17) және 18) тармақшаларында көрсетілген ішкі су көлігі саласындағы жұмыскерлердің фуражкасына қара түсті лакталған иек бауы бекітіледі. 2-суретке сәйкес күнқағардың ортасынан қалқанға 4-суретке сәйкес, белгіленген нысандағы 4,2 сантиметр 4,1 сантиметр өлшеміндегі эмблема бекітіледі. Эмблема зәкір мен штурвал аясында 10 лавр жапырағынан тұратын гүл шоғын білдіреді.
1-сурет
2-сурет

2) Пилотка изготавливается из ткани темно-синего цвета по армейскому образцу, имеет синий кант, перехлестывающийся на левую сторону, на передней части посередине пилотки спереди прикрепляется эмблема (кокарда) согласно рисунку 3.
Рисунок 3
Рисунок 4
2. Предметы форменной одежды для мужского комплекта (Рисунок 5):
1) двубортный пиджак и брюки изготавливаются из ткани темно-синего цвета. Пиджак полуприлегающего силуэта, двубортный, со смещенной бортовой застежкой, имеет шесть форменных пуговиц, расположенных в два ряда, воротник и лацканы отложные.
На расстоянии 0,8 сантиметров от нижнего края рукавов нашиваются нарукавные знаки различия, соответствующие должности работника организации внутреннего водного транспорта.
Рукава внизу заканчиваются шлицей с двумя малыми форменными пуговицами.
Брюки прямые классического покроя изготавливаются из ткани темно-синего цвета;
Рисунок 5
2) рубашка с поясом или без пояса изготавливается из ткани белого цвета, имеет свободный покрой, стояче-отложной воротник, накладные нагрудные карманы с клапанами. Передняя часть рубашки имеет разрез до низа, задняя часть рубашки имеет кокетку. Передняя часть рубашки, карманы с клапанами, пояс и манжеты на рукавах застегиваются на пуговицы. На плечах располагаются шлевки для ношения знаков различия.
Рукава длинные с разрезами и пришивными манжетами или прямые короткие с манжетами.
Рубашка имеет пояс с разрезами по бокам, застегивающимися на две пуговицы (Рисунок 6);
Рисунок 6
3) свитер изготавливается из шерстяной или полушерстяной ткани темно-синего цвета. Горловина свитера с треугольным вырезом. На плечах и локтях располагаются укрепляющие накладки из болоньевой ткани темно-синего цвета. На плечах располагаются шлевки для крепления наплечных знаков различия, соответствующих должности работника организации внутреннего водного транспорта (Рисунок 7);
Рисунок 7
4) куртка-штормовка изготавливается из плащевой ткани с водоотталкивающей пропиткой темно-синего цвета, с подкладом, прямого силуэта, однобортная, с отстегивающим капюшоном, с застежкой "молния" закрытой пластроном, застегивающимся на четыре форменные пуговицы диаметром 0,22 сантиметра. По спинке и полочкам располагаются накладные кокетки. На левой и правой полочках располагаются накладные карманы с дополнительными накладными карманами на них покроя "кенгуру". По линии талии располагается пояс-кулиска. Рукава двухшовные с усиленным налокотником, на манжетах, застегивающихся на одну форменную пуговицу диаметром 0,15 сантиметра. На всех рельефных линиях и деталях проложена отделочная строчка 0,2-0,7 сантиметра от края. На плечах располагаются шлевки для крепления наплечных знаков различия, соответствующих должности работника организации внутреннего водного транспорта (Рисунок 8);
Рисунок 8

2) Пилотка әскери үлгі бойынша қара-көк түсті матадан жасалады, сол жағында қабаттасатын көк жиегі болады, пилотканың алдыңғы бөлігінде 3-суретке сәйкес эмблема (кокарда) алдынан бекітіледі.
3-сурет
4-сурет
2. Ерлер жиынтығына арналған нысанды киім заттары (5-сурет):
1) екі қаусырма өңірлі пиджак пен шалбар қара-көк түсті матадан тігіледі. Жартылай қынамалы пішінді, екі қаусырма өңірлі, ығыстырылған борттық ілгегі бар пиджактың екі қатарда орналасқан алты нысанды түймесі бар, жағасы мен лацкандары қайырмалы болады.
Жеңдердің төменгі шетінен 0,8 сантиметр қашықтықта ішкі су көлігі ұйымы жұмыскерінің лауазымына сәйкес келетін жеңдегі айырым белгілері тігіледі.
Жеңдер төменгі жағында екі кішкене нысанды түймелері бар шлицамен аяқталады.
Классикалық пішілген тік шалбар қара-көк түсті матадан жасалады;
5-сурет
2) белі бар немесе белі жоқ жейде ақ түсті матадан жасалады, еркін пішілген, жағасы тік-қайырмалы, клапаны бар жапсырма төс қалталары болады. Көйлектің алдыңғы бөлігінде төменге дейін тілігі бар, ал арқасында иініші болады. Жейденің алдында қақпақшалары бар қалталар, жеңіндегі белбеу мен манжеттер түймемен түймеленеді. Иықтарында айырым белгілерін тағуға арналған ілмектер орналасады.
Жеңдері кесілген немесе ұзын және манжеттермен тігілген.
Жейденің белдігі екі түймеге түймеленеді, бүйірлерінде тіліктері бар (6-сурет);
6-сурет
3) свитер қою көк түсті жүн немесе жартылай жүн матадан жасалады. Свитердың бастан киетін жағы үш бұрышты қиынқы. Иықтары мен шынтақтарында қара-көк түсті болонь матасынан жасалған нығайтушы жапсырмалар орналасады. Иығында ішкі су көлігі ұйымы жұмыскерлерінің лауазымына сәйкес келетін иықтық айырым белгілерін бекітуге арналған ілмектер орналасады (7-сурет);
4) дауылды күрте қою көк түсті, су өткізбейтін сіңдірмелі астары бар, тік пішінді, бір қаусырма өңірлі, ағытатын капюшоны бар, диаметрі 0,22 сантиметр төрт нысанды түймеге түймеленетін пластронмен жабық "сыдырма" ілгегі бар плащтық матадан жасалады. Артқы жағында және бүйірінде жапсырмалы иініштер орналасқан. Сол және оң жақ бүйірінде "кенгуру" пішінді қосымша жапсырма қалталары бар. Бел сызығында белдік бар. Жеңі екі тігісті, шынтақшасы күшейтілген, манжеттері бар, диаметрі 0,15 сантиметр бір нысанды түймеге түймеленеді. Барлық рельефті сызықтар мен бөлшектерде шетінен 0,2-0,7 сантиметр әрлеу тігісі салынған. Иығында ішкі су көлігі ұйымы жұмыскерінің лауазымына сәйкес келетін иықтық айырым белгілерін бекітуге арналған ұстағыштар орналасады (8-сурет);
8-сурет

5) обувь: туфли или ботинки черного цвета;
6) галстук черного цвета из галстучной или полушерстяной ткани.
3. Предметы формы одежды для женского комплекта (Рисунок 9):
1) однобортный жакет, юбка изготавливается из ткани темно-синего цвета. Жакет полуприлегающего силуэта однобортный, с застежкой на три форменные пуговицы, воротник и лацканы отложные.
На расстоянии 0,8 сантиметра от нижнего края рукавов нашиваются нарукавные знаки различия, соответствующие должности работника организации внутреннего водного транспорта.
Юбка прямая, изготавливается из ткани темно-синего цвета. Длина юбки до середины колена. Вместо юбки разрешается ношение брюк классического покроя темно-синего цвета;
Рисунок 9
2) рубашка полуприлегающего силуэта, с центральной застежкой на притачной планке, застегивается доверху на шесть пуговиц диаметром 0,12-0, 13 сантиметров. Изготавливается из хлопчатобумажных сорочечных тканей белого цвета.
Воротник втачной, отложной с цельно-выкроенной стойкой, с жесткой прокладкой. Полочки на кокетке с вытачками по линии груди и талии. Спинка со средним швом, с двумя вытачками: от плечевых швов и по линии талии.
Рукава втачные, короткие, одношовные, с манжетами. На плечах шлевки для ношения знаков различия.
По воротнику, кокетке, клапанам, планке, погончикам и манжетам проложена отделочная строчка на расстоянии 0,5 сантиметра от края (Рисунок 10);
Рисунок 10
3) свитер изготавливается из шерстяной или полушерстяной ткани темно-синего цвета. Горловина свитера с треугольным вырезом. На плечах и локтях устанавливаются укрепляющие накладки из болоньевой ткани темно-синего цвета. На плечах устанавливаются шлевки для крепления наплечных знаков различия, соответствующих должности работника организации внутреннего водного транспорта (Рисунок 11);
Рисунок 11
4) куртка-штормовка изготавливается из плащевой ткани с водоотталкивающей пропиткой темно-синего цвета, с подкладом, прямого силуэта, однобортная, с отстегивающим капюшоном, с застежкой "молния" закрытой пластроном, застегивающимся на четыре форменные пуговицы диаметром 0,22 сантиметра. По спинке и полочкам располагаются накладные кокетки. На левой и правой полочках располагаются накладные карманы с дополнительными накладными карманами на них покроя "кенгуру". По линии талии располагается пояс-кулиска. Рукава двухшовные с усиленным налокотником, на манжетах, застегивающихся на одну форменную пуговицу диаметром 0,15 сантиметров. На всех рельефных линиях и деталях проложена отделочная строчка 0,2 - 0,7 сантиметра от края. На плечах располагаются шлевки для крепления наплечных знаков различия, соответствующих должности работника организации внутреннего водного транспорта (Рисунок 12);
Рисунок 12

5) аяқ киім: қара түсті туфли немесе бәтеңке;
6) галстук немесе жартылай жүн матадан жасалған қара түсті галстук.
3. Әйелдер жиынтығына арналған нысанды киім заттары (9-сурет):
1) бір қаусырмалы жакет, юбка қою көк түсті матадан жасалады. Жартылай қынамалы пішінді бір қаусырма өңірлі жакет, үш нысанды түймеге түймеленеді, жағасы мен қайырмасы қайырылған.
Жеңдердің төменгі шетінен 0,8 сантиметр қашықтықта, ішкі су көлігі ұйымы жұмыскерінің лауазымына сәйкес келетін, жеңдегі айырым белгілері тігіледі.
Юбка тік, қара-көк түсті матадан тігіледі. Юбканың ұзындығы тізенің ортасына дейін. Юбка орнына қара-көк түсті классикалық пішілген шалбар киюге рұқсат етіледі;
9-сурет
2) сырып тігілген планкадағы орталық ілгегі бар жартылай қынамалы пішінді жейде жоғарғы жағына қарай диаметрі 0,12 - 0, 13 сантиметр алты түймемен түймеленеді. Ақ түсті мақта-матадан тігіледі.
Жағасы қайырмалы, тұтас пішілген тіреумен, қатты төсеммен тігілген. Иініштің бүйірінде кеуде және бел сызықтары бойынша бүрмелі тігістері болады. Арқасы ортаңғы тігіспен, екі тігіспен: иық тігістерінен және бел сызығы бойынша.
Жеңдері қондырмалы, қысқа, бір тігісті, манжеттері бар. Айырым белгілерін тағуға арналған ілмектің иығында.
Жағасы, иініші, клапандары, планкасы, шағын погондары мен манжеттері бойынша шетінен 0,5 сантиметр қашықтықта әрлеу тігісі салынған (10-сурет);
10-сурет
3) свитер қою көк түсті жүн немесе жартылай жүн матадан жасалады. Свитердің алды үш бұрышты қиыңқы. Иықтары мен шынтақтарында қара-көк түсті болонь матадан жасалған күшейтілген жапсырмалар орнатылады. Иықтарында, ішкі су көлігі ұйымы жұмыскерінің лауазымына сәйкес келетін, иықтық айырым белгілерін бекітуге арналған ілмектер орнатылады (11-сурет);
11-сурет
4) дауылды күрте қою көк түсті, су өткізбейтін сіңдірмелі астары бар, тік пішінді, бір қаусырма өңірлі, ағытатын капюшоны бар, диаметрі 0,22 сантиметр төрт нысанды түймеге түймеленетін пластронмен жабық "сыдырма" ілгегі бар плащтық матадан жасалады. Артқы жағында және бүйірінде жапсырмалы иініштер орналасқан. Сол және оң жақ бүйірінде "кенгуру" пішіндес пішілген қосымша жапсырма қалталары бар жапсырма қалталар орналасады. Бел сызығында белдік бар. Жеңі екі тігісті, шынтақшасы күшейтілген, манжеттері бір нысанды түймеге түймеленеді, диаметрі 0,15 сантиметр. Барлық рельефті сызықтар мен бөлшектерде шетінен 0,2 - 0,7 сантиметр әрлеу тігісі салынған. Иығында, ішкі су көлігі ұйымы жұмыскерінің лауазымына сәйкес келетін, иықтық айырым белгілерін бекітуге арналған ілмекер орналасады (12-сурет);
12-сурет

5) галстук-бант черного цвета. Допускается ношение мужского форменного галстука черного цвета;
6) обувь: полуботинки (туфли) черного цвета.
Глава 2. Образцы знаков различия работников в сфере внутреннего водного транспорта
4. Нарукавные знаки различия работника организации внутреннего водного транспорта изготавливаются из широкого галуна размером 0,3 сантиметров, среднего галуна – 0,13 сантиметров и узкого галуна – 0,6 сантиметров с интервалом (просветом) между галунами в 0,3 сантиметра. Верхний галун образует сверху угол вершиной вверх. Цвет галуна - золотистый.
5. Наплечный знак различия работника организации внутреннего водного транспорта представляет собой вытянутый четырехугольник с параллельными боковыми сторонами и треугольным верхним краем. Размеры наплечного знака различия составляют по ширине 5 сантиметра, по длине составляют для мужчин 14-16 сантиметров, для женщин - 12-14 сантиметров. Наплечные знаки различия имеют гладкие поля. Цвет поля черный (Рисунок 13).
6. На поле наплечных знаков различия располагаются галунные нашивки, аналогичные нарукавным знакам различия.
7. Наплечные знаки различия имеют окантовку черного цвета по всем сторонам, кроме нижней стороны. В верхней части наплечного знака различия размещается малая форменная пуговица.
Рисунок 13
Образец наплечных знаков различия работников внутреннего водного транспорта
Образец нарукавных знаков различия работников внутреннего водного транспорта
8. Кокарда, форменные пуговицы.
Кокарда представляет собой овал с черным цветом фона с синей каймой по контуру шириной 0,5 сантиметров и золотистым якорем на нем. Овал обрамлен ветками из дубовых листьев, на котором изображен золотистый беркут. Размер кокарды 5 сантиметра на 4 сантиметра.
Форменные пуговицы представляют собой круг выпуклой формы с ободком по краю, в середине помещено изображение якоря. Диаметр пуговиц: 0,22 сантиметра для больших и 0,14 сантиметра для маленьких (Рисунок 14).
Рисунок 14
22 миллиметра
14 миллиметров

5) галстук-қара түсті бант. Ерлерге арналған қара түсті нысанды галстук тағуға рұқсат етіледі;
6) аяқ киім: қара түсті қысқа қонышты бәтеңке (туфли).
2-тарау. Ішкі су көлігі саласындағы жұмыскерлердің киіміне тағылатын айырым белгілердің үлгілері
4. Ішкі су көлігі ұйымы жұмыскерінің жеңдегі айырым белгілері көлемі 0,3 сантиметр жалпақ оқадан, орташа оқадан - 0,13 сантиметр және жіңішке оқадан – 0,6 сантиметр оқалар арасындағы аралық (саңылау) 0,3 сантиметр етіп дайындалады. Жоғарғы оқа жоғарыға қарай бұрышталған. Оқаның түсі - алтын түстес.
5. Ішкі су көлігі ұйымы жұмыскерінің иықтық белгісі-параллель жақтары мен үшбұрышты жоғарғы жиегі бар ұзартылған төртбұрыш. Иықтық айырым белгінің өлшемдері ені бойынша 5 сантиметр, ұзындығы бойынша ерлер үшін 14-16 сантиметр, әйелдер үшін 12-14 сантиметрді құрайды. Иық белгілері тегіс өрісті. Өріс түсі - қара (13-сурет).
6. Иықтық айырым белгілердің алаңында жеңдегі айырым белгілеріне ұқсас оқалы жапсырмалар орналасады.
7. Иықтық айырым белгілердің төменгі жағынан басқа барлық жақтары бойынша қара түсті жиектемесі болады. Иықтық айырым белгінің жоғарғы бөлігінде шағын нысанды түйме орналастырылады.
13-сурет
Ішкі су көлігі жұмыскерлерінің иықтық айырым белгілерінің үлгісі
Ішкі су көлігі жұмыскерлерінің жеңдегі айырым белгілерінің үлгісі
8. Кокарда, нысанды түймелер.
Кокарда: ені 0,5 сантиметр контур бойынша көк жиегі және оған алтын зәкірі бар, қара түсті фоны бар, сопақша, алтын бүркіт бейнеленген емен жапырақтарының гүл шоқтарымен қоршалған. Кокарданың мөлшері 5 сантиметрден 4 сантиметрге дейін.
Нысанды түймелер жиегінде жиегі бар, дөңес пішінді шеңберді білдіреді, ортасында зәкірдің бейнесі орналасқан. Түймелердің диаметрі: үлкендер үшін 0,22 сантиметр және кішкентайлар үшін 0,14 сантиметр (14-сурет).
14-сурет
22 миллиметр
14 миллиметр