О внесении изменений и дополнений в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 5 мая 2011 года № 186 "Об утверждении Правил подготовки и проведения тендеров по выпуску (в порядке освежения и разбронирования) материальных ценностей из государственного материального резерва"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 4 мая 2013 года № 189. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июня 2013 года № 8491. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 ноября 2014 года № 95
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 17.11.2014 № 95.
В соответствии с пунктом 13 постановления Правительства Республики Казахстан от 21 февраля 2002 года № 237 «Об утверждении Правил оперирования материальными ценностями государственного материального резерва» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 5 мая 2011 года № 186 «Об утверждении Правил подготовки и проведения тендеров по выпуску (в порядке освежения и разбронирования) материальных ценностей из государственного материального резерва», (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6987, опубликованный в «Юридической газете» от 10 июня 2011 года № 81 (2071) следующие изменения и дополнения:
в Правилах подготовки и проведения тендеров по выпуску (в порядке освежения и разбронирования) материальных ценностей из государственного материального резерва, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. В Правилах используются следующие понятия:
1) цена отсечения – стартовая цена за единицу товара, определенная тендерной комиссией и опубликованная в сообщении о проведении тендера;
2) план оперирования материальными ценностями государственного материального резерва – документ, регламентирующий поставку, хранение и выпуск материальных ценностей государственного материального резерва (далее – План оперирования);
3) цена заявки – цена, предлагаемая претендентом за товар, указанный в тендерной заявке;
4) товар – материальные ценности, подлежащие выпуску из государственного материального резерва в соответствии с настоящими Правилами;
5) тендер – форма реализации материальных ценностей государственного материального резерва, осуществляемая в порядке, установленном настоящими Правилами;
6) тендерная комиссия – комиссия, созданная уполномоченным органом для организации и проведения тендера;

"Мемлекеттік материалдық резервтен материалдық құндылықтарды (жаңарту және броньнан шығару тәртібімен) шығару жөніндегі тендерлерді дайындау және өткізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2011 жылғы 5 мамырдағы № 186 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2013 жылғы 4 мамырдағы № 189 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2013 жылы 03 маусымда № 8491 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 17 қарашадағы № 95 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 17.11.2014 № 95 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтармен операция жасау ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 21 ақпандағы № 237 қаулысының 13-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Мемлекеттік материалдық резервтен материалдық құндылықтарды (жаңарту және броньнан шығару тәртібімен) шығару жөніндегі тендерлерді дайындау және өткізу ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2011 жылғы 5 мамырдағы № 186 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6987 тіркелген, «Заң газеті» газетінің 2011 жылғы 10 маусымдағы № 81 (1897) санында жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттiк материалдық резервтен материалдық құндылықтарды (жаңарту және броньнан шығару тәртiбiмен) шығару жөнiндегi тендерлердi дайындау және өткiзу ережелерiнде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Ережелерде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) кесiмдi баға – тендерлік комиссиямен бекітілген және тендер өткiзу туралы хабарламада жарияланған тауар бірлігі үшін бастапқы баға;
2) мемлекеттiк материалдық резервтiң материалдық құндылықтарымен операция жасау жоспары – мемлекеттiк материалдық резервтiң материалдық құндылықтарын жеткiзудi, сақтауды және шығаруды реттейтiн құжат (бұдан әрi – Операция жасау жоспары);
3) өтiнiм бағасы – үмiткердiң тендерлiк өтiнiмінде көрсеткен тауарға ұсынған бағасы;
4) тауар – осы Ережелерге сәйкес мемлекеттiк материалдық резервтен шығаруға жататын материалдық құндылықтар;
5) тендер – осы Ережелермен белгiленген тәртiппен жүзеге асатын мемлекеттiк материалдық резервтiң материалдық құндылықтарын сатудың нысаны;
6) тендерлiк комиссия – тендердi ұйымдастыру және өткiзу үшiн уәкiлеттi орган құрған комиссия;

7) тендерная заявка – тендерное предложение претендента, являющееся формой выражения его согласия осуществить покупку материальных ценностей государственного материального резерва;
8) организатор тендера – уполномоченный орган, ведомство или его подведомственные организации;
9) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий формирование государственной политики в области формирования и развития государственного материального резерва;
10) ведомство уполномоченного органа – юридическое лицо, осуществляющее реализационные функции в области государственного материального резерва;
11) претендент – физическое или юридическое лицо, желающее принять участие в тендере.»;
пункт 10 изложить в следующей редакции:
«10. Тендерная комиссия:
1) разрабатывает регламент своей работы. Регламент работы тендерной комиссии утверждается руководителем уполномоченного органа;
2) утверждает сообщение о проведении тендера;
3) утверждает состав лотов по реализуемым товарам;
4) определяет цену отсечения;
5) рассматривает заявки претендентов на участие в тендере;
6) проводит тендер и выносит по нему решение.»;
пункт 11 изложить в следующей редакции:
«11. Организатор тендера не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня утверждения сообщения о проведении тендера, но не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней до окончательной даты представления претендентами заявок на участие в тендере, размещает на интернет-ресурсе организатора тендера текст сообщения о проведении тендера.»;
подпункт 3) пункта 15 изложить в следующей редакции:
«3) нотариально засвидетельствованную копию свидетельства или справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;»;
пункт 15-2 изложить в следующей редакции:
«15-2. Обеспечение заявки на участие в тендере вносится претендентом в качестве гарантии того, что он:
1) не отзовет либо не изменит и (или) не дополнит свою заявку на участие в тендере после истечения окончательного срока представления таких заявок;
2) в случае определения его победителем тендера заключит договор купли-продажи с ведомством уполномоченного органа;
3) в случае заключения с ним договора купли-продажи надлежащим образом исполнит условия договора купли-продажи.»;
пункт 15-3 изложить в следующей редакции:
«15-3. Обеспечение заявки на участие в тендере вносится в размере 3 (трех) процентов от суммы лота.
Банковская гарантия действует до регистрации ведомством уполномоченного органа договора купли-продажи и истекает полностью и автоматически, если письменное требование не будет получено банком второго уровня в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня завершения срока исполнения договора купли-продажи.»;

7) тендерлiк өтiнiм – мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сатып алуға оның келісім беруінің нысаны болып табылатын үмiткердiң тендерлiк ұсынысы;
8) тендердi ұйымдастырушы – уәкілетті орган, ведомствосы және оның ведомстволық бағынысты ұйымдары;
9) уәкiлеттi орган – мемлекеттік материалдық резервті қалыптастыру және дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыруды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
10) уәкілетті органның ведомствосы – мемлекеттік материалдық резерв саласындағы іске асыру функцияларын жүзеге асыратын заңды тұлға;
11) үмiткер – тендерге қатысқысы келген жеке немесе заңды тұлға.»;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Тендерлiк комиссия:
1) өз жұмысының регламентiн әзiрлейдi. Тендерлік комиссияның жұмыс регламенті уәкілетті органның басшысымен бекiтіледi;
2) тендер өткiзу туралы хабарламаны бекітеді;
3) сатылатын тауарлар бойынша лоттар құрамын бекітеді;
4) кесімді бағаны бекітеді;
5) үмiткерлердiң тендерге қатысуға өтiнiмдерiн қарайды;
6) тендер өткiзедi және ол бойынша шешiм шығарады.»;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«11. Тендердi ұйымдастырушы тендер өткiзу туралы хабарлама бекітілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кеш емес, бірақ үміткерлердің тендерге қатысуға өтінімдерін беретін соңғы күнге дейін кемiнде 30 (отыз) күнтiзбелiк күн бұрын тендерді ұйымдастырушының интернет-ресурсында тендер өткізу туралы хабарлама мәтінін орналастырады.»;
15-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелгені (қайта тіркелгені) туралы куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмесі немесе анықтама;»;
15-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«15-2. Үміткер тендерге қатысуға өтінімді қамтамасыз етуді, өзінің:
1) тендерге қатысуға өтінімін мұндай өтінімдерді табыс етудің соңғы мерзімі өткеннен кейін кері қайтарып алмайтындығының не өзгертпейтіндігінің және (немесе) толықтырмайтындығының;
2) оны тендер жеңімпазы деп таныған жағдайда уәкілетті органның ведомствосымен сатып алу-сату шартын жасасатындығының;
3) онымен сатып алу-сату шарты жасалған жағдайда сатып алу-сату шартының талаптарын тиісті түрде орындайтындығының кепілі ретінде енгізеді.»;
15-3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«15-3. Тендерге қатысуға өтінімді қамтамасыз ету лот сомасының 3 (үш) пайызы мөлшерінде енгізіледі.
Банк кепілдігі уәкілетті орган ведомствосы сатып алу-сату шартын тіркегенге дейін қолданылады және егер екінші деңгейдегі банктер сатып алу-сату шартын орындау мерзімі аяқталған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде жазбаша талап алмаса толық және автоматты түрде күшін жояды.»;

пункт 15-5 изложить в следующей редакции:
«15-5. Обеспечение заявки на участие в тендере не возвращается организатором тендера при наступлении одного из следующих случаев:
1) претендент отозвал либо изменил и (или) дополнил заявку на участие в тендере после истечения окончательного срока представления заявок на участие в тендере;
2) претендент, определенный победителем тендера, уклонился от заключения договора купли-продажи;
3) победитель тендера, не исполнил или ненадлежащим образом исполнил условия договора купли-продажи. Удержание обеспечения заявки на участие в тендере не освобождает победителя тендера от выполнения в полном объеме обязательств по договору купли-продажи.
При наступлении одного из вышеуказанных случаев, сумма обеспечения заявки на участие в тендере зачисляется в доход республиканского бюджета.»;
пункт 15-6 изложить в следующей редакции:
«15-6. Организатор тендера возвращает претенденту внесенное им обеспечение заявки на участие в тендере в течение 3 (трех) рабочих дней со дня наступления одного из следующих случаев:
1) отзыва данным претендентом своей заявки на участие в тендере до истечения окончательного срока представления заявок на участие в тендере;
2) подписания протокола об итогах тендера. Данный подпункт не распространяется на претендента, определенного победителем тендера;
3) отказа организатора тендера от проведения тендера.»;
пункт 23 изложить в следующей редакции:
«23. Регистрация претендентов тендера начинается со дня публикации сообщения о проведении тендера и прекращается в 18.00 часов дня, предшествующего дню вскрытия конвертов с тендерными заявками.»;
пункт 28 изложить в следующей редакции:
«28. Заседания тендерной комиссии проводятся при условии присутствия не менее двух третей от общего числа членов тендерной комиссии и оформляются протоколом, который подписывается присутствующими членами тендерной комиссии, ее председателем, его заместителем и секретарем тендерной комиссии. В случае отсутствия члена тендерной комиссии в протоколе заседания тендерной комиссии указывается причина его отсутствия.
Заседания тендерной комиссии проводятся только при условии присутствия ее председателя либо лица, замещающего его.»;
пункт 32 изложить в следующей редакции:
«32. Тендерная комиссия отклоняет заявку на участие в тендере претендента в случаях:
1) несоответствия заявки на участие в тендере пунктам 1618 настоящих Правил;
2) непредставления тендерной заявки согласно приложению 1 (для физического лица), приложению 2 (для индивидуального предпринимателя), приложению 3 (для юридического лица) к настоящим Правилам;

15-5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«15-5. Тендерді ұйымдастырушы тендерге қатысуға өтінімді қамтамасыз етуді мынадай жағдайлардың бірі туындаған кезде қайтармайды:
1) үміткер тендерге қатысуға өтінімдерді табыс етудің соңғы мерзімі өткеннен кейін тендерге қатысуға өтінімді кері қайтарып алса не өзгертсе және (немесе) толықтырса;
2) тендер жеңімпазы деп айқындалған үміткер сатып алу-сату шартын жасасудан жалтарса;
3) тендер жеңімпазы сатып алу-сату шартының талаптарын орындамаса немесе тиісінше орындамаса. Тендерге қатысуға өтінімді қамтамасыз етуді ұстап қалу тендер жеңімпазын сатып алу-сату шарты бойынша міндеттемелерін толық көлемде орындаудан босатпайды.
Жоғарыда көрсетілген жағдайлардың бірі туындаған кезде тендерге қатысуға өтінімді қамтамасыз етудің сомасы республикалық бюджеттің кірісіне есептеледі.»;
15-6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«15-6. Тендерді ұйымдастырушы үміткерге ол енгізген тендерге қатысуға өтінімді қамтамасыз етуді мынадай жағдайлардың бірі туындаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қайтарады:
1) осы үміткер өзінің тендерге қатысуға өтінімін тендерге қатысуға өтінімдерді табыс етудің соңғы мерзімі өткенге дейін кері қайтарып алған;
2) тендер қорытындысы туралы хаттамаға қол қойылғанда. Осы тармақша тендер жеңімпазы деп танылған үміткерге қолданылмайды;
3) тендерді ұйымдастырушы тендер өткізуден бас тартқан кезде.»;
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«23. Тендерге үмiткерлердi тiркеу тендер өткiзу туралы хабарлама жарияланған күннен басталады және тендерлік өтінімдері бар конверттерді ашатын күннің алдындағы күні сағат 18.00 аяқталады.»;
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«28. Тендерлiк комиссияның отырысы тендерлiк комиссия мүшелерiнiң жалпы санынан кемінде үштен екісі қатысқан жағдайда өткiзiледi және тендерлiк комиссияның қатысқан мүшелерi, оның төрағасы, оның орынбасары және тендерлік комиссияның хатшысы қол қоятын хаттамамен ресiмделедi. Тендерлiк комиссия мүшесi болмаған жағдайда тендерлiк комиссия отырысының хаттамасында оның болмау себебi көрсетiледi.
Тендерлiк комиссияның отырысы тек оның төрағасы не оны алмастыратын тұлға қатысқан жағдайда өткiзiледi.»;
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«32. Тендерлiк комиссия үмiткердiң тендерге қатысуға өтiнiмiн:
1) тендерге қатысуға өтінімнің осы Ережелердің 16, 18-тармақтарына сәйкес келмеуі;
2) осы Ережелерге 1-қосымшаға (жеке тұлға үшін), 2-қосымшаға (жеке кәсіпкер үшін), 3-қосымшаға (заңды тұлға үшін) сәйкес тендерлік өтінімді ұсынбаған;

3) непредставления оригинала документа, подтверждающего обеспечение заявки на участие в тендере;
4) предоставления банковской гарантии, выданной в нарушение требований Правил выдачи банками второго уровня банковских гарантий и поручительств, утвержденными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 апреля 2008 года № 55 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5231);
5) наличия в оригинале справки банка или филиала банка с подписью и печатью просроченной задолженности по всем видам обязательств претендента длящейся более трех месяцев, предшествующей дате выдачи данной справки;
6) предоставления неполной или недостоверной информации;
7) если цена, предложенная претендентом, ниже цены отсечения;
8) если объем товара, указанный в тендерной заявке, ниже чем в сообщении о проведении тендера;
9) если сроки оплаты за товар, сроки вывоза товара, указанные в тендерной заявке больше чем в сообщении о проведении тендера;
10) несоответствия цифрового обозначения цен и сроков его текстовой части, указанных в тендерной заявке;
11) если оригинал документа, подтверждающего обеспечение заявки на участие в тендере прошит вместе с оригиналом заявки на участие в тендере.»;
дополнить пунктами 38-1, 38-2 следующего содержания:
«38-1. Договор купли-продажи считается исполненным при условии полного и надлежащего выполнения организатором тендера и победителем тендера принятых обязательств по указанному договору.
38-2. Организатор тендера возвращает победителю тендера внесенное им обеспечение заявки на участие в тендере в течение 3 (трех) рабочих дней после полного и надлежащего исполнения условий договора купли-продажи.».
2. Комитету по государственным материальным резервам Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    В. Божко

3) тендерге қатысуға өтінімді қамтамасыз етуді растайтын құжаттың түпнұсқасын ұсынбаған;
4) Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 28 сәуірдегі № 55 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің банктік кепілдіктер мен кепілдемелерді беру ережесінің (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5231 тіркелген) талаптарын бұза отырып берілген банк кепілдігін ұсынған;
5) банк немесе банк филиалы анықтамасының түпнұсқасында үміткердің барлық міндеттемелерінің түрлері бойынша осы анықтама берілген күннің алдындағы үш айдан астам созылған мерзімі өткен берешектің болуы;
6) толық емес немесе дәл емес ақпарат ұсынған;
7) үмiткердiң ұсынған бағасы кесiмдi бағадан төмен болған;
8) тендерлік өтінімде көрсетілген тауар көлемі тендер өткiзу туралы хабарламада көрсетілгеннен төмен болған;
9) тендерлік өтінімде көрсетілген тауарды төлеу мерзімі, тауарды шығарып алу мерзімі тендер өткiзу туралы хабарламада көрсетілгеннен жоғары болған;
10) тендерлік өтінімде көрсетілген бағалар мен мерзімдердің сандық мәнінің оның мәтіндік бөлігіне сәйкес келмеген;
11) тендерге қатысуға өтінімді қамтамасыз етуді растайтын құжаттың түпнұсқасы тендерге қатысуға өтінімнің түпнұсқасымен бірге тігілген жағдайларда алып тастайды.»;
мынадай мазмұндағы 38-1, 38-2-тармақтармен толықтырылсын:
«38-1. Сатып алу-сату шарты тендерді ұйымдастырушы мен тендер жеңімпазы осы шарт бойынша қабылдаған міндеттемелерін толық және тиісті орындаған жағдайда орындалды деп саналады.
38-2. Тендерді ұйымдастырушы тендер жеңімпазына ол енгізген тендерге қатысуға өтінімді қамтамасыз етуді сатып алу-сату шарттарын толық және тиісті орындағаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде қайтарады.».
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Мемлекеттік материалдық резервтер комитеті Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                           В.Божко