Об утверждении формы проверочного листа и критериев оценки степени рисков деятельности организаций, управляющих имущественными правами на коллективной основе
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июня 2013 года № 208. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 июня 2013 года № 8506. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25 августа 2018 года № 1302.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции РК от 25.08.2018 № 1302 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьями 13 и 15 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан", подпунктом 5) пункта 1 статьи 21 Закона Республики Казахстан от 18 марта 2002 года "Об органах юстиции", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) форму проверочного листа деятельности организаций, управляющих имущественными правами на коллективной основе, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) критерии оценки степени рисков деятельности организаций, управляющих имущественными нравами на коллективной основе, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить его официальное опубликование;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением приказа возложить на председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Б. Имашев
Приложение 1
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 11 июня 2013 года № 208
Форма
Проверочный лист деятельности
организаций, управляющих имущественными правами
на коллективной основе

Мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйымдардың қызметін тексеру парағының нысанын және тәуекел дәрежелерін бағалау өлшемдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2013 жылғы 11 маусымдағы № 208 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 11 маусымда № 8506 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2018 жылғы 25 тамыздағы № 1302 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Әділет министрінің м.а. 25.08.2018 № 1302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасында мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 13 және 15-баптарына, "Әділет органдары туралы" 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабының 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйымдардың қызметін тексеру парағының нысаны осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйымдардың қызметінің тәуекел дәрежелерін бағалау өлшемдері осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитеті:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден кейін оны ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми Интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитетінің төрағасына жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Әділет министрі
Б. Имашев
Қазақстан Республикасының
Әділет министрінің
2013 жылғы 11 маусымдағы
№ 208 бұйрығына
1-қосымша
Нысан

Сноска. Форма проверочного листа в редакции приказа Министра юстиции РК от 17.03.2015 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Министерство юстиции Республики Казахстан
Акт о назначении проверки _________________________________________
(№, дата)
Ф.И.О. должностных лиц, осуществляющих проверку ___________________
___________________________________________________________________
Наименование организации __________________________________________
___________________________________________________________________
БИН _______________________________________________________________
Перечень требований
Да
нет
1.
Соответствие устава организации Закону "Об авторском праве и смежных правах"
2.
Наличие договоров о передаче организациям, управляющим имущественными правами на коллективной основе, полномочий на управление правами авторов, исполнителей, производителей фонограмм
3.
Наличие лицензионных договоров с пользователями на использование объектов авторского права и смежных прав
4.
Решение общего собрания об утверждении ставок вознаграждения
5.
Решение общего собрания об условиях заключения договоров с пользователями на использование объектов авторского права и смежных прав
6.
Решение общего собрания о суммах, вознаграждения направленных на покрытие собственных расходов
7.
Распределение и ежеквартальная выплата вознаграждения
8.
Наличие документов, подтверждающих предоставление информации в уполномоченный орган, в соответствии со статьей 47 Закона "Об авторском праве и смежных правах"
9.
Наличие двусторонних и многосторонних соглашений с иностранными организациями, управляющими имущественными правами на коллективной основе
10.
Наличие документов, подтверждающих выплату вознаграждений иностранным организациям, управляющим имущественными правами на коллективной основе
11.
Наличие отчетов представляемых организацией обладателям авторских и смежных прав, содержащих сведения об использовании их прав, в том числе о размере собранного вознаграждения и об удержанных из него суммах
12.
Наличие реестров, содержащих сведения о правообладателях, о правах, переданных ей в управление, а также об объектах авторских и смежных прав
13.
Наличие интернет-ресурса в целях информирования пользователе и о деятельности организации, управляющей имущественными правами па коллективной основе
14.
Размещение на интернет-ресурсе информации о правах, переданных ей в управление, включая наименование объекта авторских или смежных прав, имя автора или иного правообладателя
15.
Размещение на интернет-ресурсе информации о наличии представителей на местах, осуществляющих функции по сбору, распределению и выплате вознаграждения за использование объектов авторского права и смежных прав
16.
Наличие материалов, подтверждающих принятие мер по поиску авторов, исполнителей, производителей фонограмм для перечисления собранного вознаграждения
17.
Применение ставок вознаграждения ниже минимальных ставок, утвержденных Правительством Республики Казахстан
Отметка субъекта о получении копии проверочного листа:
"____" ___________ 20 _____ года
______________________________ ______________________
(Ф.И.О., должность) (подпись)
Приложение 2
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 11 июня 2013 года № 208
Критерии оценки степени рисков деятельности организаций,
управляющих имущественными правами на коллективной основе

Ескерту. Нысан жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 17.03.2015 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын
ұйымдардың қызметін тексеру парағы
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Тексеруді тағайындау туралы акті ____________________________________
(№, күні)
Тексеруді жүзеге асырушы лауазымды адамдардың Т.А.Ә. ________________
_____________________________________________________________________
Ұйымның атауы _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
БСН _________________________________________________________________
Талаптардың тізілімі
Иә
Жоқ
1
Ұйым жарғысының "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Заңға сәйкестілігі
2
Мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйымға авторлардың, орындаушылардың, фонограмма жасаушылардың құқықтарын басқаруға өкілеттік беру туралы шарттардың болуы
3
Құқық иеленушілермен авторлық құқық және сабақтас құқықтар объектілерін пайдалануға лицензиялық шарттардың болуы
4
Жалпы жиналыстың сыйақы ставкаларын бекіту туралы шешімі
5
Жалпы жиналыстың пайдаланушылармен авторлық құқық және сабақтас құқықтар объектілерін пайдалануға шарттарды жасасу талаптары туралы шешімі
6
Жалпы жиналыстың өзіндік шығыстарды жабуға бағытталған сыйақы сомалары туралы шешімі
7
Сыйақыны бөлу және тоқсан сайын төлеу
8
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Заңның 47-бабына сәйкес уәкілетті органға ақпарат ұсынылғанын растайтын құжаттардың болуы
9
Мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын шетелдік ұйымдармен екіжақты және көпжақты келісімдердің болуы
10
Мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын шетелдік ұйымдарға сыйақы төлеуді растайтын құжаттардың болуы
11
Ұйымның авторлық құқықты және сабақтас құқықтарды иеленушілерге олардың құқықтарын пайдалану, соның ішінде жиналған сыйақылар көлемі және одан ұстап қалған сомалар туралы мәліметтерді қамтитын есептердің болуы
12
Құқық иеленушілер, олардың оған басқаруға берген құқықтары, сондай-ақ авторлық құқық және сабақтас құқықтар объектілері туралы мәліметтерді қамтитын тізілімдердің болуы
13
Мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйымның қызметі туралы пайдаланушыларды хабардар ету мақсатында Интернет-ресурсының болуы
14
Авторлық құқық және сабақтас құқықтар объектісінің атауын, автордың немесе өзге де құқық иеленушінің атын қоса алғанда, өзіне басқаруға берген құқықтар туралы ақпаратты Интернет-ресурсқа орналастыру
15
Жергілікті жерлерде авторлық құқық және сабақтас құқықтар объектілерін пайдаланған үшін сыйақыларды жинау, бөлу және төлеу жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын өкілдердің болуы туралы ақпаратты Интернет-ресурсқа орналастыру
16
Жиналған сыйақыны аудару үшін авторларды, орындаушыларды, фонограмма жасаушыларды іздеу жөнінде шаралар қабылданғанын растайтын материалдардың болуы
17
Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен ең төменгі ставкалардан төмен емес сыйақы ставкаларын қолдану
Субъектінің тексеру парағын алғаны туралы белгі
20 ___ ж. "___" _________
__________________________ ________________
Т.А.Ә. лауазымы (қолы)
Қазақстан Республикасының
Әділет министрінің
2013 жылғы 11 маусымдағы
№ 208 бұйрығына
2-қосымша
Мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйымдардың
қызметінің тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері

1. Критерии оценки степени рисков деятельности организаций, управляющих имущественными нравами на коллективной основе (далее -Критерии), разработаны для проведения плановых проверок организаций, управляющих имущественными правами на коллективной основе (далее - субъекты).
2. В настоящих Критериях используется следующее понятие:
риск - вероятность причинения вреда в результате деятельности проверяемого субъекта законным интересам авторам, субъектам смежных прав или их правообладателям;
система оценки рисков - комплекс мероприятий, проводимых Министерством юстиции Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган), с целью планирования проверок организаций, управляющих имущественными правами на коллективной основе;
критерии оценки степени риска - совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, позволяющих отнести его к различным степеням риска;
субъект контроля - организации, управляющие имущественными нравами на коллективной основе, в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах".
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 17.03.2015 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Оценка рисков деятельности субъектов проводится с учетом значимости субъекта с точки зрения тяжести последствий, отраслевой статистики нарушений законодательства в области авторского и смежных прав, а также результатов внеплановых проверок, в следующем порядке:
1) первичное отнесение субъектов по степеням риска осуществляется с учетом наличия свидетельства об аккредитации, полученного в уполномоченном органе на осуществление деятельности в сферах коллективного управления, и предоставляющее право наряду с управлением правами тех правообладателей, с которыми она заключила договоры об управлении правами, осуществлять сбор вознаграждения для тех правообладателей, с которыми такие договоры не заключены;
2) вторичное отнесение субъектов по степеням риска осуществляется с учетом отраслевой статистики нарушений законодательства в области авторского и смежных нрав, результатов проверок в соответствии с качественными показателями риска от деятельности субъектов.
4. Распределение субъектов по степени риска:
1) к высокой степени риска относятся субъекты по результатам проверок набравшие от 15 до 29 баллов;
2) к средней степени риска относятся субъекты по результатам проверок набравшие от 5 до 15 баллов;

1. Мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйымдардың қызметінің тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері (бұдан әрі - Өлшемдері) мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйымдарға (бұдан әрі - субъектілер) жоспарлы тексеріс жүргізу үшін әзірленген.
2. Осы өлшемдерде келесі ұғымдар пайдаланылады:
тәуекел – тексерілетін субъектінің қызметі нәтижесінде авторлардың, сабақтас құқықтар субъектілеріне немесе құқық иеленушілердің заңды мүдделеріне нұқсан келтіру ықтималдығы;
тәуекелдерді бағалау жүйесі – Қазақстан Республикасы Әділет министрлігімен (бұдан әрі – уәкілетті орган) мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйымдарды тексеруді жоспарлау мақсатында жүргізетін іс-шаралар кешені;
тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері – бақылау субъектісі қызметімен тікелей байланысты, оны тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;
бақылау субъектісі - "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Заңға сәйкес мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйымдар.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 17.03.2015 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Субъектілер қызметінің тәуекелдерін бағалау субъектінің салдарлардың ауырлығы тұрғысынан маңыздылығы, авторлық және сабақтас құқықтар саласындағы заңнаманы бұзушылықтардың салалық статистикасы, сондай-ақ жоспардан тыс тексерулердің нәтижелері ескеріле отырып, келесі тәртіпте жүргізіледі:
1) субъектілерді тәуекел дәрежесі бойынша бастапқы тиістілігі уәкілетті органда ұжымдық негізде басқару салаларында қызметті жүзеге асыру үшін алған аккредитация туралы және құқықтарын басқару туралы шарттарды жасасқан құқық иеленушілермен бірге осындай шарттар жасалмаған құқық иеленушілер үшін де сыйақы жинауды жүзеге асыруға құқық беретін куәліктің болуы ескеріле отырып, жүзеге асырылады;
2) субъектілердің тәуекел дәрежесі бойынша қайталама тиістілігі авторлық және сабақтас құқықтар саласындағы заңнаманы бұзушылықтардың салалық статистикасы және субъектілер қызметінің сапалық көрсеткіштеріне сәйкес тексерулердің нәтижелері ескеріле отырып, жүзеге асырылады.
4. Маңыздылығы бойынша субъектілерді бөлу:
1) жоғарғы тәуекел дәрежесіне тексеру нәтижелері бойынша 15-тен 19-ға дейін бал алған субъектілер жатады;
2) орташа тәуекел дәрежесіне тексеру нәтижелері бойынша 5-тен 15-ке дейін бал алған субъектілер жатады;

3) к незначительной степени риска относятся субъекты по результатам проверок набравшие от 0 до 5 баллов.
5. При вторичном отнесении субъектов по степеням риска субъекты перераспределяются в зависимости от качественных критериев оценки степени рисков в области авторского и смежных прав.
6. С целью применения качественных критериев оценки степени рисков, используются данные отраслевой статистики нарушений законодательства в области авторского и смежных прав, результаты проверок.
7. В зависимости от качественных критериев оценки степени рисков субъекты переходят в высокую, среднюю или незначительную степень риска.
Качественные критерии оцениваются в баллах:
1) не распределение собранного вознаграждения обладателям авторских и смежных прав - 3 балла:
2) не соответствие устава организации Закону "Об авторском праве и смежных правах" - 3 балла;
3) отсутствие решений общего собрания об условиях заключения лицензионного договора, ставок вознаграждения - 3 балла;
4) не распределение и не выплата вознаграждения обладателям авторских и смежных прав - 3 балла;
5) не предоставление отчетов в уполномоченный орган - 3 балла;
6) применение ставок вознаграждения ниже минимальных ставок, утвержденных Правительством Республики Казахстан - 3 балла;
7) не принятие мер по поиску авторов, исполнителей, производителей фонограмм для перечисления собранного вознаграждения - 2 балла;
8) отсутствие реестров, содержащих сведения о правообладателях, о правах, переданных ей в управление, а также об объектах авторских и смежных прав - 2 балла;
9) отсутствие отчетов, представляемых организацией обладателям авторских и смежных нрав, содержащих сведения об использовании их прав, в том числе о размере собранного вознаграждения и об удержанных из него суммах - 2 балла;
10) отсутствие интернет-ресурса в целях информирования пользователей о деятельности организации, управляющей имущественными правами на коллективной основе - 2 балла;
11) отсутствие на интернет-ресурсе организации информации о правах, переданных ей в управление, включая наименование объекта авторских или смежных прав, имя автора или иного правообладателя - 2 балла;
12) отсутствие на интернет-ресурсе информации о наличии представителей на местах, осуществляющих функции по сбору, распределению и выплате вознаграждения за использование объектов авторского права и смежных прав - 1 балл.
Периодичность проведения вторичных плановых проверок устанавливается в следующем порядке:
1) одного раза в год при высокой степени риска;

3) маңызды емес тәуекел дәрежесіне тексеру нәтижелері бойынша 0-ден 5-ке дейін бал алған субъектілер жатады.
5. Субъектілердің тәуекел дәрежесі бойынша қайталама тиістілігі кезінде авторлық және сабақтас құқықтар саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалаудың сапалық өлшемдеріне байланысты субъектілер қайта бөлінеді.
6. Тәуекелдер дәрежесін бағалаудың сапалық өлшемдерін қолдану мақсатында, авторлық және сабақтас құқықтар саласындағы заңнаманы бұзушылықтардың салалық статистикасы деректері, тексерулердің нәтижелері пайдаланылады.
7. Тәуекелдер дәрежесін бағалаудың сапалық өлшемдеріне байланысты субъектілер жоғарғы, орташа немесе маңызды емес тәуекел дәрежесіне өтеді.
Сапалық өлшемдер балдармен бағаланады:
1) авторлық құқық және сабақтас құқықтар иеленушілеріне жиналған сыйақыларды бөлмеу - 3 балл;
2) Ұйым жарғысының "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Заңға сәйкес болмауы - 3 балл;
3) лицензиялық шарттарды жасау талаптары туралы жалпы жиналыс шешімінің, сыйақы ставкаларының болмауы - 3 балл;
4) авторлық құқық және сабақтас құқықтар иеленушілеріне сыйақыларды бөлмеу және төлемеу - 3 балл;
5) уәкілетті органға есеп бермеу - 1 балл;
6) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен ең төменгі ставкалардан төмен сыйақы ставкаларын қолдану - 3 балл;
7) Жиналған сыйақыны аудару үшін авторларды, орындаушыларды, фонограмма жасаушыларды іздеу жөнінде шаралар қабылдамау - 2 балл;
8) Құқық иеленушілер, олардың оған басқаруға берген құқықтары, сондай-ақ авторлық құқық және сабақтас құқықтар объектілері туралы мәліметтерді қамтитын тізілімдердің болмауы - 2 балл;
9) Ұйымның авторлық құқықты және сабақтас құқықтарды иеленушілерге олардың құқықтарын пайдалану, соның ішінде жиналған сыйақылар көлемі және одан ұстап қалған сомалар туралы мәліметтерді қамтитын есептердің болмауы - 2 балл;
10) Мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйымның қызметі туралы пайдаланушыларды хабардар ету мақсатында Интернет-ресурсының болмауы - 2 балл;
11) Ұйымның Интернет-ресурсында авторлық құқық және сабақтас құқықтар объектісінің атауын, автордың немесе өзге де құқық иеленушінің атын қоса алғанда, өзіне басқаруға берген құқықтар туралы ақпараттың болмауы - 2 балл;
12) Интернет-ресурста жергілікті жерлерде авторлық құқық және сабақтас құқықтар объектілерін пайдаланғаны үшін сыйақыларды жинау, бөлу және төлеу жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын өкілдердің болуы туралы ақпараттың болмауы - 1 балл.
Қайталама жоспарлы тексерулердің мерзімділігі мына тәртіпте белгіленеді:
1) жылына бір рет – тәуекел дәрежесі жоғары болғанда;

2) одного раза в три года - при средней степени риска;
3) одного раза в пять лет - при незначительной степени риска.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 17.03.2015 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2) үш жылда бір рет – тәуекел дәрежесі орташа болғанда;
3) бес жылда бір рет - тәуекел дәрежесі маңызды емес болғанда.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 17.03.2015 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.