О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 апреля 2012 года № 174 "Об утверждении Правил представления банками второго уровня, Акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, отчетности по займам и условным обязательствам"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 апреля 2013 года № 108. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июля 2013 года № 8536. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 декабря 2018 года № 313 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 28.12.2018 № 313 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 апреля 2012 года № 174 "Об утверждении Правил представления банками второго уровня, Акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, отчетности по займам и условным обязательствам" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7739, опубликованное 25 августа 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 286-287) следующие изменения и дополнения:
в Правилах представления банками второго уровня, Акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, отчетности по займам и условным обязательствам, утвержденных указанным постановлением:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящие Правила представления банками второго уровня, Акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, отчетности по займам и условным обязательствам (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и устанавливают перечень, формы, сроки и порядок представления отчетности банками второго уровня (далее - банки), Акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.";
в пункте 1:

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша есептілікті беру қағидаларын бекіту туралы" 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 174 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 сәуірдегі № 108 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 01 шілдеде № 8536 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 28 желтоқсандағы № 313 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.12.2018 № 313 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша есептілікті беру қағидаларын бекіту туралы" 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 174 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7739 тіркелген, 2012 жылғы 25 тамызда "Егемен Қазақстан" газетінде № 551-556 (27629) жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша есептілікті беру қағидаларында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Екінші деңгейдегі банктердің, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша есептілікті беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 1995 жылғы 31 тамыздағы "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы", 2003 жылғы 4 шілдедегі "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және екінші деңгейдегі банктердің (бұдан әрі – банктер), "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілік беру тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және тәртібін белгілейді.";
1-тармақ:

дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) отчетность – отчетность по займам и условным обязательствам;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) уполномоченный орган – Национальный Банк Республики Казахстан;";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Отчетность, включающая сведения по займам и условным и возможным обязательствам, выданным юридическим лицам (форма №1), сведения по займам и условным и возможным обязательствам, выданным физическим лицам (форма №2), сводную информацию по займам овердрафт и займам по кредитным карточкам клиентов, не указанную в формах №1 и №2 (форма №3) в соответствии с приложением 2-1 к Правилам, представляется в уполномоченный орган в электронном формате в срок не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным периодом, со следующей периодичностью:
банками, Акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" – ежемесячно;
организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций – ежеквартально.";
дополнить приложением 2-1 в редакции, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 июля 2012 года.
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по статистике
Председатель____________Смаилов А.А.
4 июня 2013 года
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка Республики
Казахстан от 26 апреля 2013 года № 108
"Приложение 2-1
к Правилам представления
банками второго уровня,
Акционерным обществом "Банк Развития Казахстана"
и организациями, осуществляющими отдельные виды
банковских операций, отчетности
по займам и условным обязательствам
Форма №1
Сведения по займам и условным и возможным
обязательствам, выданным юридическим лицам
_________________________________________________
(наименование организации)

мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) есептілік – қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша есептілік;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі;";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Заңды тұлғаларға берілген қарыздар мен шартты және болуы мүмкін міндеттемелер бойынша мәліметтерден (№ 1 нысан), жеке тұлғаларға берілген қарыздар мен шартты және болуы мүмкін міндеттемелер бойынша мәліметтерден (№ 2 нысан), овердрафт қарыздары және клиенттердің кредиттік карточкалары бойынша қарыздар жөніндегі № 1 мен № 2 нысандарда көрсетілмеген жиынтық ақпараттан (№ 3 нысан) тұратын есептілік Қағидалардың 2-1-қосымшасына сәйкес уәкілетті органға электрондық форматта есепті кезеңнен кейінгі айдың жиырмасыншы күнінен кеш емес мерзімде мынадай кезеңділікпен беріледі:
банктер, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы – ай сайын;
банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар – тоқсан сайын.";
осы қаулының қосымшасына сәйкес редакциядағы 2-1-қосымшамен толықтырылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2012 жылғы 1 шілдеден бастап пайда болған қатынастарға қолданылады.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Г. Марченко
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
Төраға _________ Ә.А. Смайылов
2013 жылғы 04 маусым
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 26 сәуірдегі
№ 108 қаулысына
қосымша
"Екінші деңгейдегі банктердің,
"Қазақстанның Даму Банкі"
акционерлік қоғамының және банк
операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдардың қарыздар
мен шартты міндеттемелер бойынша
есептілікті беру қағидаларына
2-1-қосымша
№ 1 нысан
Заңды тұлғаларға берілген қарыздар мен шартты және ықтимал
міндеттемелер бойынша мәліметтер _________________________________________________
(ұйымның атауы)

1) в графе, порядковый номер 7, "БИН (РНН)" по займам (условным обязательствам), выданным до 1 января 2013 года, представление РНН обязательно. По займам (условным обязательствам), выданным c 1 января 2013 года представляется БИН. По нерезидентам Республики Казахстан информация не представляется.
2) в графе, порядковый номер 8, "Код ОКПО" по займам (условным обязательствам), выданным до 1 января 2013 года, представление кода ОКПО по резидентам Республики Казахстан обязательно, по нерезидентам Республики Казахстан необязательно. По займам (условным обязательствам), выданным c 1 января 2013 года информация не представляется.

1) "БСН (СТТН)" деген реттік нөмірі 7-бағанда 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін берілген қарыздар (шартты міндеттемелер) бойынша СТТН ұсыну міндетті. 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап берілген қарыздар (шартты міндеттемелер) бойынша БСН ұсынылады. Қазақстан Республикасының резиденттері еместер бойынша ақпарат ұсынылмайды.
2) "КҰЖЖ коды" деген реттік нөмірі 8-бағанда 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін берілген қарыздар (шартты міндеттемелер) бойынша Қазақстан Республикасының резиденттері бойынша КҰЖЖ кодын ұсыну міндетті, Қазақстан Республикасының резиденттері еместер бойынша міндетті емес. 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап берілген қарыздар (шартты міндеттемелер) бойынша ақпарат ұсынылмайды.

3) в графах, порядковый номер 31, "Классификационная категория" и порядковый номер 48, "Фактически сформированная сумма резервов (провизий) по требованиям уполномоченного органа" информация не представляется Акционерным обществом "Банк Развития Казахстана". С даты признания утратившим силу постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 декабря 2006 года № 296 "Об утверждении Правил классификации активов, условных обязательств и создания провизий (резервов) против них" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4580) информация не представляется банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
Форма №2
Сведения по займам и условным и возможным
обязательствам, выданным физическим лицам
_________________________________________________
(наименование организации)

3) "Жіктеу санаты" деген реттік нөмірлері 31 және "Уәкілетті органның талаптарына сәйкес нақты қалыптастырылған резервтер (провизиялар) сомасы" деген 48-бағандарда "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы ақпарат ұсынбайды. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 желтоқсандағы № 296 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4580 тіркелген) күші жойылды деп танылған күннен бастап банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар ақпарат ұсынбайды.
№ 2 нысан
Жеке тұлғаларға берілген қарыздар мен шартты және ықтимал
міндеттемелер бойынша мәліметтер _________________________________________________
(ұйымның атауы)

1) в графе, порядковый номер 9, "ИИН (РНН)" по займам (условным обязательствам), выданным до 1 января 2013 года, представление РНН обязательно. По займам (условным обязательствам), выданным c 1 января 2013 года представляется ИИН. По нерезидентам Республики Казахстан информация не представляется.
2) в графах, порядковый номер 31, "Классификационная категория" и порядковый номер 48, "Фактически сформированная сумма резервов (провизий) по требованиям уполномоченного органа информация не представляется Акционерным обществом "Банк Развития Казахстана". С даты признания утратившим силу постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 декабря 2006 года № 296 "Об утверждении Правил классификации активов, условных обязательств и создания провизий (резервов) против них" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4580) информация не представляется банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
Форма №3
Сводная информация по займам овердрафт и
займам по кредитным карточкам клиентов,
не указанная в формах №1 и №2
_________________________________________________
(наименование организации)
по состоянию на " 1 " _________ 20_ года
Графа
Вид заемщиков
Всего
В том числе в иностранной валюте
1
По виду заемщиков
По банкам второго уровня
По юридическим лицам (кроме банков второго уровня)
Физическим лицам
Итого
продолжение
Графа
Код
Всего
В том числе в иностранной валюте
2
По кодам объектов кредитования
Итого
3
По кодам займов по виду обеспечения
Итого
4
По кодам отраслей
Итого
5
По кодам источников финансирования
Итого
6
По кодам областей
Итого
7
По номерам балансовых счетов
Итого
продолжение
8
По коду классификационной категории
Код
Сумма
Фактически сформированная сумма резервов (провизий) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности
Фактически сформированная сумма резервов (провизий) по требованиям уполномоченного органа
По банкам второго уровня
Итого
По прочим юридическим и физическим лицам
Итого
Указания по заполнению таблицы
1) в графе, порядковый номер 8, "Фактически сформированная сумма резервов (провизий) по требованиям уполномоченного органа" информация не представляется Акционерным обществом "Банк Развития Казахстана". С даты признания утратившим силу постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 декабря 2006 года № 296 "Об утверждении Правил классификации активов, условных обязательств и создания провизий (резервов) против них" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4580) информация не представляется банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций."

1) "ЖСН (СТТН)" деген реттік нөмірі 9-бағанда 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін берілген қарыздар (шартты міндеттемелер) бойынша СТТН ұсыну міндетті. 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап берілген қарыздар (шартты міндеттемелер) бойынша ЖСН ұсынылады. Қазақстан Республикасының резиденттері еместер бойынша ақпарат ұсынылмайды.
2) "Жіктеу санаты" деген реттік нөмірлері 31 және "Уәкілетті органның талаптарына сәйкес нақты қалыптастырылған резервтер (провизиялар) сомасы" деген 48-бағандарда "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы ақпарат ұсынбайды. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру ережесін бекіту туралы"
2006 жылғы 25 желтоқсандағы № 296 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4580 тіркелген) күші жойылды деп танылған күннен бастап банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар ақпарат ұсынбайды.
№ 3 нысан
Овердрафт қарыздары және клиенттердің кредит карточкалары
бойынша қарыздар бойынша № 1 және № 2 нысандарда көрсетілмеген
жиынтық ақпарат _________________________________________________
ұйымның атауы)
20__ жылғы "1" _________ жағдай бойынша
Баған
Коды
Барлығы
Оның ішінде шетел валютасында
1
Қарыз алушылар түрі бойынша
Екінші деңгейдегі банктер бойынша
Заңды тұлғалар бойынша(екінші деңгейдегі банктерден басқа)
Жеке тұлғалар бойынша
Жиынтығы
жалғасы
Баған
Коды
Барлығы
Оның ішінде шетел валютасында
2
Кредиттеу объектілерінің кодтары бойынша
Жиынтығы
3
Қамтамасыз ету түрі бойынша қарыздардың кодтары бойынша
Жиынтығы
4
Салалар кодтары бойынша
Жиынтығы
5
Қаржыландыру көздерінің кодтары бойынша
Жиынтығы
6
Облыстар кодтары бойынша
Жиынтығы
7
Баланстық шоттар нөмірлері бойынша
Жиынтығы
жалғасы
8
Жіктеу санатының коды бойынша
Коды
Сомасы
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес нақты қалыптастырылған резервтер (провизиялар) сомасы
Уәкілетті органның талаптарына сәйкес нақты қалыптастырылған резервтер (провизиялар) сомасы
Қамтамасыз ету құны
Екінші деңгейдегі банктер бойынша
Жиынтығы
Өзге заңды және жеке тұлғалар бойынша
Жиынтығы
Кестені толтыру бойынша нұсқаулар
1) "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес нақты қалыптастырылған резервтер (провизиялар) сомасы" деген реттік нөмірі 8-бағанда "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы ақпарат ұсынбайды. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 желтоқсандағы № 296 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4580 тіркелген) күші жойылды деп танылған күннен бастап банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар ақпарат ұсынбайды.".