Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов организаций в области геодезии и картографии
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра регионального развития Республики Казахстан от 3 июня 2013 года № 01-04-03/90 НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июля 2013 года № 8554. Утратил силу приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 июля 2021 года № 268/НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 28.07.2021 № 268/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 125 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года и в целях установления единых требований к должностям руководителей и специалистов организаций в области геодезии и картографии, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов организаций в области геодезии и картографии.
2. Департаменту по регулированию сферы земельных отношений и геодезии Министерства регионального развития Республики Казахстан (Бимендиной Г.А.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства регионального развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя председателя Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства регионального развития Республики Казахстан (Смагулова Б.А.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Первый Заместитель
Премьер-Министра Республики Казахстан -
Министр регионального развития
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
СОГЛАСОВАНО
И.о. Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
____________ Т. Дуйсенова
17 июня 2013 года
Утверждены
приказом Первого
Заместителя Премьер-
Министра Республики
Казахстан – Министра
регионального развития
Республики Казахстан
от 3 июня 2013 года
№ 01-04-03/90 ҢҚ
Типовые квалификационные характеристики
должностей руководителей и специалистов организаций
в области геодезии и картографии
Раздел 1. Должности руководителей
1. Начальник управления геодезии и картографии
1. Должностные обязанности: руководит производственной деятельностью управления в соответствии с нормативными правовыми актами, подготовкой проектов планов внедрения новой техники и технологий организационно-технических мероприятий по повышению эффективности производства, разработкой рабочих проектов при обновлении карт и планов, работниками подразделения. Возглавляет подготовку проектов перспективных, годовых, квартальных и месячных планов производственного подразделения организации (предприятия).
Контролирует результаты работы, состояние трудовой и производственной дисциплины в подчиненных подразделениях.
Организует работу и эффективное взаимодействие полевого и камерального производства управления. Направляет их деятельность на всемерное повышение производительности труда и качества продукции (работы) на основе широкого внедрения передовой техники и технологии, научной организации труда, производства и управления.
Обеспечивает выполнение подразделением установленных планов работ, выполнение заданий по планированию топографо-геодезических и картографических работ, выполняемых за счет средств государственного заказа. Решает все вопросы в пределах предоставленных ему прав и поручает выполнение отдельных производственно-хозяйственных функций руководителям структурных подразделений организации.
Соблюдает производственную и трудовую дисциплины, правил и норм охраны труда и техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.

Геодезия және картография саласындағы ұйымдардың басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің 2013 жылғы 03 маусымдағы № 01-04-03/90 НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 03 шілдеде № 8554 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 2021 жылғы 28 шілдедегі № 268/НҚ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 28.07.2021 № 268/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 125-бабы 3-тармағына сәйкес және геодезия және картография саласындағы ұйымдардың басшылары мен мамандарының лауазымдарына бірыңғай талаптарды белгілеу мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Геодезия және картография саласындағы ұйымдардың басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігінің Жер қатынастары және геодезия саласын реттеу департаменті (Г.А. Бимендина):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігінің интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті төрағасының орынбасарына жүктелсін (Б.Ә. Смағұлов).
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары -
Қазақстан Республикасы
Өңірлік даму министрі
Б. Сағынтаев
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің м.а.
_______________Т. Дүйсенова
2013 жылғы 17 маусым
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары -
Қазақстан Республикасы
Өңірлік даму министрінің
2013 жылғы 03 маусымдағы
№ 01-04-03/90 НҚ
бұйрығымен бекітілген
Геодезия және картография саласындағы
ұйымдардың басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік
біліктілік сипаттамалары
1-бөлім. Басшылардың лауазымдары
1. Геодезия және картография басқармасының бастығы
1. Лауазымдық міндеттері: нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес басқарманың өндірістік қызметіне, өндірістің тиімділігін арттыру бойынша ұйымдастыру-техникалық шараларына жаңа техникалар мен технологиялар енгізу жоспарының жобаларын дайындауға, карталар мен жоспарларды жаңарту кезінде жұмыс жобаларын әзірлеуге, бөлімше қызметкерлеріне жетекшілік етеді. Ұйымның (кәсіпорынның) өндірістік бөлімшелерінің перспективалық, жылдық, тоқсандық және айлық жоспарларының жобаларын дайындауға басшылық жасайды.
Бағынысты бөлімшелердің жұмыс нәтижелерін, еңбек және өндірістік тәртіп жағдайын бақылайды.
Басқарманың жұмысын, далалық және камералдық өндірісінің тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастырады. Олардың қызметін озық техника мен технологияны, еңбекті, өндірістік және басшылықты ғылыми ұйымдастыруды кеңінен енгізу негізінде еңбек өндірісі мен өнім сапасын (жұмысты) барынша арттыруға бағыттайды.
Бөлімшенің белгіленген жұмыс жоспарларының орындауын, мемлекеттік тапсырыс қаражаты есебінен орындалатын топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жоспарлау тапсырмасын орындауды қамтамасыз етеді. Өзіне берілген құқықтардың шегінде барлық мәселелерді шешеді және ұйымның кейбір құрылымдық бөлімшелерінің бастықтарына өндірістік-шаруашылық функцияларын орындауды тапсырады.
Өндіріс және еңбек тәртіптерін, еңбек және қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларын сақтайды.

2. Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Трудовой Кодекс Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О геодезии и картографии" и иные нормативные правовые акты в области геодезии и картографии, технологию производства топографо-геодезической и картографической продукции; действующие в отрасли стандарты и технические условия; систему межведомственного и ведомственного контроля за качеством продукции; правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
3. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование (геодезическое, картографическое) и стаж работы в соответствующей профилю организации не менее 5 лет.
2. Начальник отдела проектирования и планирования
1. Должностные обязанности: осуществляет руководство производственно-хозяйственной деятельностью отдела в соответствии с нормативными правовыми актами, в пределах компетенции работниками отдела, подбор и расстановку кадров. Проводит расчеты экономической эффективности внедрения новых средств и методов производства работ.
Контролирует соблюдение работниками отдела правил и норм охраны труда и техники безопасности, производственной и трудовой дисциплины. Представляет предложения о поощрении отличившихся работников отдела, применении при необходимости мер материального воздействия и дисциплинарного взыскания.
Организует работу по составлению технических проектов и расчетных смет на производство топографо-геодезических и картографических работ, планирование, учет, составление и представление отчетности о деятельности отдела.
Обеспечивает выполнение заданий по планированию топографо-геодезических и картографических работ, выполняемых за счет средств государственного заказа, технически правильную эксплуатацию оборудования и других основных средств, безопасные и здоровые условия труда.
Соблюдает производственную и трудовую дисциплины, правил и норм охраны труда и техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
2. Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Трудовой Кодекс Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О геодезии и картографии" и иные нормативные правовые акты в области геодезии и картографии; технологию производства топографо-геодезической и картографической продукции; порядок и методы технико-экономического и производственного планирования; методы хозяйственного расчета, действующие положения по оплате труда и формы материального стимулирования; правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.

2. Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы", "Геодезия және картография туралы" Заңдары мен геодезия және картография саласындағы нормативтік құқықтық актілерді; топографиялық-геодезиялық және картографиялық өнімдерді өндіру технологиясын; осы салада қолданылатын стандарттар мен технологиялық талаптарын; өнімнің сапасын ведомствоаралық және ведомстволық бақылау жүйесін; еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасын, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын білуге тиіс.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (геодезиялық, картографиялық) білім және ұйымның тиісті бағытындағы жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес.
2. Жобалау және жоспарлау бөлімінің бастығы
1. Лауазымдық міндеттері: нормативтік құқықтық актілерге сәйкес бөлімнің өндірістік-шаруашылық қызметіне, құзыреті шегінде бөлім қызметкерлеріне, мамандарды іріктеу және орналастыруды басқаруды жүзеге асырады. Жұмыс өндірісінде жаңа құралдар мен әдістерін экономикалық тиімді енгізудің есебін жүргізеді.
Бөлім қызметкерлерімен еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасын, өндірістік және еңбек тәртібі қағидалары мен нормаларын сақтауын бақылайды. Бөлімде ерекше көзге түскен қызметкерлерді марапаттау туралы, қажет болған жағдайда материалдық ықпал жасау мен тәртіптік жаза қолдану ұсыныстарын ұсынады.
Топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстар өндірісінде техникалық жобалар мен есептік сметасын құрастыру, бөлім қызметін жоспарлау, есепке алу, жасау және ұсынуды ұйымдастырады.
Мемлекеттік тапсырыс қаражаты есебінен орындалатын топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жоспарлау тапсырмасын орындауды, жабдықтар мен басқа да негізгі құралдарды техникалық дұрыс пайдалануды, қауіпсіз және салауатты еңбек жағдайын қамтамасыз етеді.
Өндіріс және еңбек тәртіптерін, еңбек және қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларын сақтайды.
2. Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы", "Геодезия және картография туралы" Заңдары мен геодезия және картография саласындағы нормативтік құқықтық актілерін; топографиялық-геодезиялық және картографиялық өнімдерді өндіру технологиясын; техника-экономикалық және өндірістік жоспарлау тәртібі мен әдістерін; шаруашылық есептер әдістерін, еңбек ақы төлеу бойынша қолданыстағы ережелерді және материалдық ынталандыру нысандары; еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасын, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын білуге тиіс.

3. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование (геодезическое, картографическое) и стаж работы в соответствующей профилю организации не менее 4 лет.
3. Начальник отдела (топографо-геодезических, камеральных,
топографических и картографических работ)
1. Должностные обязанности: осуществляет руководство производственной деятельностью отдела в соответствии с нормативными правовыми актами, в пределах компетенции работниками отдела, подбор и расстановку кадров. Возглавляет подготовку проектов перспективных, годовых, квартальных и месячных планов производственного подразделения организации. Координирует работу производственных подразделений. Направляет их деятельность на всемерное повышение производительности труда и качества продукции (работы) на основе широкого внедрения передовой техники и технологии, научной организации труда, производства и подразделения.
Контролирует результаты работы, состояние трудовой и производственной дисциплины в подчиненных подразделениях.
Обеспечивает подготовку проектов планов внедрения новой техники и технологий, организационно-технических мероприятий по повышению эффективности производства, разработку рабочих проектов при обновлении карт и планов.
Соблюдает производственную и трудовую дисциплины, правил и норм охраны труда и техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
2. Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Трудовой Кодекс Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О геодезии и картографии" и иные нормативные правовые акты в области геодезии и картографии; технологию производства топографо-геодезической и картографической продукции; действующие в отрасли стандарты и технические условия; систему межведомственного и ведомственного контроля за качеством продукции; технологию создания (обновления) топографических карт и планов; методику корректуры карт, стандартные корректурные знаки; государственные стандарты на терминологию, обозначения и единицы измерения; действующие условные сокращения; правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
3. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование (геодезическое, картографическое) и стаж работы в соответствующей профилю организации не менее 4 лет.
4. Начальник отдела (инновационных технологий, цифровой
аэросъемки, дистанционного зондирования Земли и фотограмметрии)
1. Должностные обязанности: осуществляет руководство деятельностью отдела камерального производства, в пределах компетенции работниками отдела, подбор и расстановку кадров. Проводит расчеты экономической эффективности внедрения новых средств и методов измерений. Ведет согласование с компетентными органами по вопросам проведения (допуска) аэросъемок. Составляет график выездов на местность для проведения аэросъемочных и фотограмметрических работ.
Контролирует соблюдение работниками отдела правил и норм охраны труда и техники безопасности.
Организует планирование, учет, составление и представление отчетности о деятельности подразделения. Совместно с другими подразделениями принимает участие в организации разработки и реализации планов внедрения новой техники и технологий.
Обеспечивает выполнение плановых заданий, ритмичный выпуск топографо-геодезической и картографической продукции высокого качества, технически правильную эксплуатацию оборудования и других основных средств, безопасные и здоровые условия труда.
Соблюдает производственную и трудовую дисциплины, правил и норм охраны труда и техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.

3. Біліктілікке қойылатын талаптар: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (геодезиялық, картографиялық) білім және ұйымның тиісті бағытындағы жұмыс өтілі 4 жылдан кем емес.
3. Бөлім бастығы (топографиялық-геодезиялық, камеральдық,
топографиялық және картографиялық жұмыстар)
1. Лауазымдық міндеттері: нормативтік құқықтық актілерге сәйкес бөлімнің өндірістік-шаруашылық қызметіне, құзыреті шегінде бөлім қызметкерлеріне, мамандарды іріктеу және орналастыруды басқаруды жүзеге асырады. Ұйымның өндірістік бөлімшелерінің перспективалық, жылдық, тоқсандық және айлық жоспарларының жобаларын дайындауға басшылық жасайды. Өндірістік бөлімшелердің жұмысын үйлестіреді. Олардың қызметін озық техника мен технологияны, еңбекті, өндірістік және басшылықты ғылыми ұйымдастыруды кеңінен енгізу негізінде еңбек өндірісі мен өнім сапасын (жұмысты) барынша арттыруға бағыттайды.
Бағынысты бөлімшелердің жұмыс нәтижелерін, еңбек және өндірістік тәртіп жағдайын бақылайды.
Өндірістің тиімділігін арттыру бойынша ұйымдастыру-техникалық шараларына жаңа техникалар мен технологиялар енгізу жоспарының жобаларын дайындауға, карталар мен жоспарларды жаңарту кезінде жұмыс жобаларын әзірлеуді қамтамасыз етеді.
Өндіріс және еңбек тәртіптерін, еңбек және қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларын сақтайды.
2. Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы", "Геодезия және картография туралы" Заңдары мен геодезия және картография саласындағы нормативтік құқықтық актілерін; топографиялық-геодезиялық және картографиялық өнімдерді өндіру технологиясын; осы саладағы қолданылатын стандарттар мен техникалық талаптарын; топографиялық карталар мен жоспарларды жасау (жаңарту) технологиясын; карталарды түзету әдістерін, стандартты түзету белгілерін, терминдерді мемлекеттік стандартын, өлшеу бірліктері мен белгілерін, қолданыстағы қысқарту шарттарын; еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасын, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын білуге тиіс.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (геодезиялық, картографиялық) білім және ұйымның тиісті бағытындағы жұмыс өтілі 4 жылдан кем емес.
4. Бөлім бастығы (инновациялық технологиялар, цифрлы
аэротүсірілім, жерді қашықтықтан зондтау және фотограмметрия)
1. Лауазымдық міндеттері: бөлімнің камералдық өндіріс қызметіне, құзыреті шегінде бөлім қызметкерлеріне, мамандарды іріктеу және орналастыруды басқаруды жүзеге асырады. Өлшеудің жаңа құралдары мен тәсілдерін енгізудің экономикалық тиімділігін есептейді. Аэротүсірілім жасау сұрағы бойынша (рұқсат беру) құзыретті органдармен келісім жүргізеді. Аэротүсірілім және фотограмметриялық жұмыстар жүргізу үшін жергілікті жерлерге шығу кестесін жасайды.
Бөлім қызметкерлерінің еңбек қорғау және қауіпсіздік техникасы ережелері мен нормаларын сақтауын бақылайды.
Бөлімшенің қызметін жоспарлау, есепке алу, есеп беруді жасау және ұсынуды ұйымдастырады. Басқа бөлімшелермен бірлесіп жаңа техника мен технологияларды енгізу жоспарларын әзірлеуді және іске асыруды ұйымдастыруға қатысады.
Жоспарлы тапсырмалардың орындалуын, жоғары сапалы топографиялық-геодезиялық және картографиялық өнімдерінің бір қалыпты шығарылуын, жабдықтар мен басқа да негізгі құралдардың техникалық дұрыс пайдаланылуын, қауіпсіз және салауатты еңбек жағдайын қамтамасыз етеді.
Өндіріс және еңбек тәртіптерін, еңбек және қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларын сақтайды.

2. Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Трудовой Кодекс Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О геодезии и картографии" и иные нормативные правовые акты в области геодезии и картографии; технологию производства топографо-геодезической и картографической продукции; оборудование и правила его эксплуатации; правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
3. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование (геодезическое, картографическое, аэрофотогеодезическое) и стаж работы в соответствующей профилю организации не менее 4 лет.
5. Начальник отдела редактирования карт
1. Должностные обязанности: осуществляет руководство деятельности отдела, организует выполнение работ в соответствии с требованиями нормативных документов и технических условий, редактирование картографической продукции, применяет методическое руководство работами при корректуре содержания и оформления картографической продукции. Проводит мероприятия по обеспечению высокого технического уровня и качества продукции. Составляет редакционные указания на создание карт и планов по объектам. Своевременно выявляет ошибки и недостатки в процессе работ по содержанию создаваемых карт и планов, принимает меры по их устранению.
Принимает участие в разработке технических проектов на производство картографических и топографических работ.
Обеспечивает разработку рабочих проектов при обновлении карт и планов, полноту и правильность переноса использования и доработки данных полевого дешифрования на оригиналы при камеральной обработке, сохранность и исправное состояние инвентаря, измерительных приборов и приспособлений.
Соблюдает производственную и трудовую дисциплины, правил и норм охраны труда и техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
2. Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Трудовой Кодекс Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О геодезии и картографии" и иные нормативные правовые акты в области геодезии и картографии; технологию производства топографо-геодезической и картографической продукции; технологию создания (обновления) топографических карт и планов; методику редактирования карт; действующие инструкции определяющие технологию, точность и содержание карт; особенности применения условных знаков и их сочетаний; правила транскрибирования географических назначений; методы выполнения измерений и технических расчетов; порядок составления и правила оформления технической документации; правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.

2. Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы", "Геодезия және картография туралы" Заңдары мен геодезия және картография саласындағы нормативтік құқықтық актілерін; топографиялық-геодезиялық және картографиялық өнімдерді өндіру технологиясын; жабдықтар мен оны қолдану қағидасын; еңбекті қорғау, техникалық қауіпсіздік, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын білуге тиіс.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (геодезиялық, картографиялық, аэрофотогеодезиялық) білім және ұйымның тиісті бағытындағы жұмыс өтілі 4 жылдан кем емес.
5. Карталарды редакциялау бөлімінің бастығы
1. Лауазымдық міндеттері: бөлім қызметіне, нормативтік құжаттар талаптары мен техникалық шарттарға сәйкес жұмыстардың орындалуын, картография өнімдерін редакциялауды, картографиялық өнімнің мазмұнын түзету және рәсімдеу кезінде жұмыстарға әдістемелік басшылықты қолдануды басқаруды жүзеге асырады. Жоғары техникалық деңгейі мен өнім сапасын қамтамасыз ету бойынша шаралар жүргізеді. Объектілер бойынша карталар мен жоспарлар жасауға редакциялық нұсқама жасайды. Жұмыс барысында, жасалынатын карталар мен жоспарлардың мазмұны бойынша қателіктер мен кемшіліктерді уақытылы анықтап, оларды жою бойынша шаралар қабылдайды.
Картографиялық және топографиялық жұмыстар өндірісінде техникалық жобаларын әзірлеуге қатысады.
Карталар мен жоспарларды жаңарту кезінде жұмыс жобаларын әзірлеуге, камералды өңдеу кезінде далалық дешифрлеу мәліметтерін түпнұсқаға пайдаланылу тасымалының толықтығы мен дұрыстығын түзетуге, өлшеу құралдары мен құрылғылардың мүліктік түзеу жағдайын және сақталуын қамтамасыз етеді.
Өндіріс және еңбек тәртіптерін, еңбек және қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларын сақтайды.
2. Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы", "Геодезия және картография туралы" Заңдары мен геодезия және картография саласындағы нормативтік құқықтық актілерін; топографиялық-геодезиялық және картографиялық өнімдерді өндіру технологиясын; топографиялық карталар мен жоспарларды жасау (жаңарту) технологиясын; карталарды түзету әдістемесін, карталардың технологиясын, дәлдігін және мазмұнын анықтайтын қолданыстағы нұсқаулықтарды; шартты белгілер мен олардың үйлесімділігін қолдану ерекшеліктерін; географиялық тағайындаудың транскрибтік қағидасын; техникалық есептер мен өлшеуді орындау әдістемесін; техникалық құжаттарды ресімдеу қағидасы мен құрастыру тәртібін; еңбекті қорғау, техникалық қауіпсіздік, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын білуге тиіс.

3. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) картографическое образование и стаж работы в должности картографа не менее 4 лет.
6. Начальник отдела технического контроля
1. Должностные обязанности: организует проведение работ по повышению качества выпускаемой организацией продукции. Контролирует оформление документов, удостоверяющих качество продукции (работ), состояние контрольно-измерительных средств и своевременность их представления для государственной поверки. Возглавляет работу по анализу рекламаций, изучению причин брака.
Принимает участие в планировании повышения качества топографо-геодезической и картографической продукции, работ, отвечающих по своим технико-экономическим показателям уровню развития науки и техники, экспертным требованиям.
Обеспечивает проверку поступающих материалов и материальных ресурсов, комплектующих изделий, подготовку заключений о соответствии их качества стандартам и техническим условиям, операционный контроль на всех стадиях производственного процесса, контроль качества и комплектности готовой продукции, а также правильности условий хранения выпускаемых материалов в подразделениях организации.
Соблюдает производственную и трудовую дисциплины, правил и норм охраны труда и техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
2. Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Трудовой Кодекс Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О геодезии и картографии" и иные нормативные правовые акты в области геодезии и картографии; технологию производства топографо-геодезической и картографической продукции; действующие в отрасли стандарты и технические условия; систему межведомственного и ведомственного контроля за качеством продукции; системы, методы технического контроля; порядок аттестации качества продукции; правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
3. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование (геодезическое, картографическое, аэрофотогеодезическое) и стаж работы в соответствующей профилю организации не менее 5 лет.
7. Начальник цеха (картографического, подготовки и хранения
материалов)
1. Должностные обязанности: осуществляет руководство производственно-хозяйственной деятельности цеха, работу по обеспечению геодезическими данными и картографическими материалами субъектов геодезической и картографической деятельности, повышению оперативности информационной работы. Проводит расчеты экономической эффективности внедрения новых средств и методов производства работ.
Организует планирование, учет, составление и представление отчетности о деятельности цеха, работу по улучшению нормирования труда, правильному применению форм и систем заработной платы и материального стимулирования, изучение и внедрение передового отечественного и зарубежного опыта конструирования и технологии производства аналогичной продукции.
Обеспечивает выполнение плановых заданий, ритмичный выпуск картографической продукции высокого качества, сохранность материалов и данных картографо-геодезического фонда, технически правильную эксплуатацию оборудования и других основных средств.
Соблюдает производственную и трудовую дисциплины, правил и норм охраны труда и техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.

3. Біліктілікке қойылатын талаптар: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) картографиялық білім және картограф лауазымындағы жұмыс өтілі 4 жылдан кем емес.
6. Техникалық бақылау бөлімінің бастығы
1. Лауазымдық міндеттері: ұйым шығаратын өнімнің сапасын арттыру бойынша жұмыстар жүргізуді ұйымдастырады. Өнім (жұмыс) сапасын, бақылау-өлшеу құралдарының жағдайын және оны мемлекеттік тексеруге дер кезінде ұсынуды куәландыратын құжаттарды рәсімдеуді бақылайды. Наразылықты талдау, ақау себептерін зерттеу жұмыстарына басшылық жасайды.
Топографиялық-геодезиялық және картографиялық өнімдердің, өзінің техникалық-экономикалық көрсеткіштері бойынша ғылым мен техниканың даму деңгейіне, сараптамалық талаптарға жауап беретін жұмыстардың сапасын арттыруды жоспарлауға қатысады.
Келіп түсетін материалдар мен материалдық ресурстарды, жинақтаушы бұйымдарды тексеруді, олардың сапасының стандарттар мен техникалық талаптарға сәйкестігі туралы қорытынды дайындауды, өндіріс процесінің барлық сатысында операциялық бақылауды, дайын өнімнің сапасы мен жинақтылығын бақылауды, сондай-ақ шығарылатын материалдардың ұйым бөлімшелерінде сақталу талаптарының дұрыстығын тексеруді қамтамасыз етеді.
Өндіріс және еңбек тәртіптерін, еңбек және қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларын сақтайды.
2. Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы", "Геодезия және картография туралы" Заңдары мен геодезия және картография саласындағы нормативтік құқықтық актілерін; топографиялық-геодезиялық және картографиялық өнімдерді өндіру технологиясын; осы саладағы қолданылатын стандарттар мен техникалық талаптарын; өнімнің сапасын ведомствоаралық және ведомстволық бақылау жүйесін; техникалық бақылау жүйелері мен әдістерін; өнімнің сапасын аттестаттау тәртібі; еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасын, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын білуге тиіс.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (геодезиялық, картографиялық, аэрофотогеодезиялық) білім және ұйымның тиісті бағытындағы жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес.
7. Цех бастығы (картографиялық, материалдарды
дайындау және сақтау)
1. Лауазымдық міндеттері: цехтің өндірістік-шаруашылық қызметіне, геодезиялық және картографиялық қызмет субъектілерін геодезиялық мәліметтер және картографиялық материалдармен қамтамасыз ету жұмысын, ақпараттық жұмыстардың жеделділігін арттыруын басқаруды жүзеге асырады. Өндіріс жұмысында жаңа құралдары мен әдістерін экономикалық тиімді енгізудің есептерін жүргізеді.
Цех қызметі туралы есепті жоспарлау, есептеу, жасау және ұсынуды, еңбекті нормалауды жақсарту жұмысын, жалақы мен материалдық ынталандыру нысандары мен жүйелерін дұрыс қолдану, құрастыру және балама өнім өндірудің құрылымы мен технологиясының озық отандық және шетелдік тәжірибесін зерттеу және енгізу жұмыстарын ұйымдастырады.
Жоспарлы тапсырмаларды орындауды, жоғары сапалы картографиялық өнімдерді бір қалыпты шығарылуын, картографиялық-геодезиялық қор материалдары мен мәліметтерінің сақталуын, жабдықтар мен басқа да негізгі құралдардың техникалық дұрыс пайдаланылуының орындалуын қамтамасыз етеді.
Өндіріс және еңбек тәртіптерін, еңбек және қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларын сақтайды.

2. Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Трудовой Кодекс Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О геодезии и картографии" и иные нормативные правовые акты в области геодезии и картографии; технологию производства картографической продукции; перспективы технического развития организации; оборудование цеха и правила его эксплуатации; порядок и методы технико-экономического и производственного планирования; технологию создания (обновления) топографических карт и планов; правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
3. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование (геодезическое, картографическое, аэрофотогеодезическое) и стаж работы в соответствующей профилю организации не менее 3 лет.
8. Начальник группы (тематической картографии,
фотограмметрических работ)
1. Должностные обязанности: осуществляет руководство производственно-хозяйственной деятельностью группы и работниками группы, подбор и расстановку кадров, контролирует соблюдение ими правил и норм охраны труда и техники безопасности.
Организует планирование, учет, составление и представление отчетности о деятельности группы, правильное применение форм и систем заработной платы и материального стимулирования, изучение и внедрение передового отечественного и зарубежного опыта производства аналогичной продукции.
Обеспечивает выполнение плановых заданий, выпуск фотограмметрической, топографо-геодезической, картографической продукции высокого качества, удовлетворяющей современным требованиям, технически правильную эксплуатацию оборудования и других основных средств, безопасные и здоровые условия труда.
Соблюдает производственную и трудовую дисциплины, правил и норм охраны труда и техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
2. Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Трудовой Кодекс Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О геодезии и картографии" и иные нормативные правовые акты в области геодезии и картографии; правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
3. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование (картографическое, аэрофотогеодезическое) и стаж работы в соответствующей профилю организации не менее 3 лет или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности и стаж работы в соответствующей профилю организации не менее 5 лет.

2. Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы", "Геодезия және картография туралы" Заңдары мен геодезия және картография саласындағы нормативтік құқықтық актілерін; картографиялық өнімдерді өндіру технологиясын; ұйымның келешекте техникалық өркендеуін; цех жабдықтарын және оны пайдалану қағидаларын; техника-экономикалық және өндірістік жоспарлау тәртібі мен әдістерін; топографиялық карталар мен жоспарларды жасау (жаңарту) технологиясын; еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын білуге тиіс.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (геодезиялық, картографиялық, аэрофотогеодезиялық) білім және ұйымның тиісті бағытындағы жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес.
8. Топ бастығы (тақырыптық картография,
фотограмметриялық жұмыстар)
1. Лауазымдық міндеттері: топтың өндірістік-шаруашылық қызметіне және топ қызметкерлеріне, мамандарды іріктеу және орналастыруда, олармен қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау қағидалары мен нормаларының сақталуын басқаруды жүзеге асырады.
Топ қызметі туралы есепті жоспарлау, есептеу, жасау және ұсынуды, жалақы мен материалдық ынталандыру нысандары мен жүйелерін дұрыс қолдану, балама өнімнің алдыңғы қатардағы отандық және шетелдік тәжірибені зерттеу және енгізуді ұйымдастырады.
Жоспарлы тапсырмаларды, қазіргі заманғы талаптарды қанағаттандыратын жоғары сапалы фотограмметриялық, топографиялық-геодезиялық, картографиялық өнімдер шығаруды, жабдықтар мен басқа да негізгі құралдардың техникалық дұрыс пайдаланылуын, қауіпсіз және салауатты еңбек жағдайын қамтамасыз етеді.
Өндіріс және еңбек тәртіптерін, еңбек және қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларын сақтайды.
2. Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы", "Геодезия және картография туралы" Заңдары мен геодезия және картография саласындағы нормативтік құқықтық актілерін; еңбекті қорғау, техникалық қауіпсіздік, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын білуге тиіс.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (аэрофотогеодезиялық) білім және аэрофотогеодезист лауазымындағы жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес немесе техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) мамандығы бойынша білім және ұйымның тиісті бағытындағы жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес.

9. Начальник топографо-геодезической партии
1. Должностные обязанности: осуществляет руководство производственной деятельностью партии, выполняющей топографо-геодезические работы, регулярный контроль качества работ и соблюдения правил по технике безопасности каждым исполнителем. Выдает исполнителям технические предписания, производственные задания и графики сдачи топографо-геодезических материалов.
Принимает меры по повышению производительности труда. Проводит производственно-технический инструктаж исполнителей. Производит приемку от исполнителей и сдачу выполненных топографо-геодезических работ. Ведет финансово-техническую отчетность. Анализирует результаты деятельности партии.
Обеспечивает выполнение работниками партии производственных заданий согласно количественным и качественным показателям, бригады инструментами, приборами, оборудованием, снаряжением и продовольствием (с баз обеспечения).
Соблюдает производственную и трудовую дисциплины, правил и норм охраны труда и техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
2. Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Трудовой Кодекс Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О геодезии и картографии" и иные нормативные правовые акты в области геодезии и картографии; производственные мощности организации; технологию производства топографо-геодезической и картографической продукции; устройство инструментов и приборов, правила их поверки и порядок оформления технической документации; правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
3. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование (геодезическое, картографическое, аэрофотогеодезическое) и стаж работы в соответствующей профилю организации не менее 3 лет.
10. Заведующий группой по созданию картографической продукции
1. Должностные обязанности: выполняет работы по составлению карт, планов и других топографо-геодезических и картографических, графических материалов. Контролирует соблюдение правил учета и хранения топографических (геодезических) материалов, правил по технике безопасности и охране труда членами бригады. Ведет учет рабочего времени бригады. Изучает отечественный и зарубежный опыт проведения картографических работ.
Принимает участие в разработке условных знаков и обозначений, подборке шрифтов, в составлении соответствующих отчетов и проектов на проведение картографических работ, в подготовке к изданию (размножению) карт различного содержания.
Осуществляет подбор топографо-аэрофотогеодезических данных для составления графических материалов, чертежно-оформительские работы при подготовке к изданию карт (планов), проверку технологического оборудования на соответствии установленным нормам точности. Составляет оригиналы топографической (географической) основы в заданной проекции и системе координат.
Соблюдает производственную и трудовую дисциплины, правил и норм охраны труда и техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.

9. Топографиялық-геодезиялық партияның бастығы
1. Лауазымдық міндеттері: топографиялық-геодезиялық жұмыстарды орындайтын партияның өндірістік қызметіне, жұмыстың сапасын тұрақты бақылауды және әрбір орындаушымен қауіпсіздік техникасы ережелерінің сақталуын басқаруды жүзеге асырады. Орындаушыларға техникалық ұйғарымдар, өндірістік тапсырмалар мен топографиялық-геодезиялық материалдар тапсыру кестелерін береді.
Еңбек өнімділігін арттыру бойынша шаралар қабылдайды. Орындаушыларға өндірістік-техникалық нұсқаулық жүргізеді. Орындалған топографиялық-геодезиялық жұмыстарды орындаушылардан қабылдауды және тапсыруды жүргізеді. Техникалық-қаржы есебін жүргізеді. Партия қызметінің нәтижесін талдайды.
Партияның өндірістік тапсырмаларды сандық және сапалық көрсеткіштерге сәйкес орындауын, бригадаларды құралдармен, аспаптармен, жабдықтармен, керек-жарақтармен және азықтармен (қамтамасыз ету базасынан) қамтамасыз етеді.
Өндіріс және еңбек тәртіптерін, еңбек және қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларын сақтайды.
2. Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы", "Геодезия және картография туралы" Заңдары мен геодезия және картография саласындағы нормативтік құқықтық актілерін; ұйымның өндірістік қуаттылығын; топографиялық-геодезиялық және картографиялық өнім өндірісінің технологиясын; құралдар мен аспаптар құрылғысын, оны түгендеу қағидасын және техникалық құжаттардың рәсімдеу тәртібін; еңбекті қорғау, техникалық қауіпсіздік, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын білуге тиіс.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (геодезиялық, картографиялық, аэрофотогеодезиялық) білім және ұйымның тиісті бағытындағы жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес.
10. Картографиялық өнімдерді жасау тобының меңгерушісі
1. Лауазымдық міндеттері: карталар, жоспарлар және басқа да топографиялық-геодезиялық және картографиялық, графикалық материалдарды жасау жұмыстарын орындайды. Бригада мүшелерімен топографиялық (геодезиялық) материалдарды есептеу және сақтау қағидаларын, қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау қағидаларының сақталуын бақылайды. Бригаданың жұмыс уақытының есебін жүргізеді. Картографиялық жұмыстарды жүргізудің отандық және шетелдік тәжірибесін зерттейді.
Шартты белгілер мен таңбалар әзірлеуге, шрифттарды таңдауға, картографиялық жұмыстарды жүргізуге тиісті есептер және жобаларды жасауға, әртүрлі мазмұндағы карталарды шығару (көбейтуге) дайындығына қатысады.
Графикалық материалдарды құрастыру үшін топографиялық-аэрофотогеодезиялық мәліметтерді таңдауды, карталарды (жоспарларды) шығаруға дайындау кезінде сызба-рәсімдеу жұмыстарын, технологиялық жабдықтарды дәлдіктің белгіленген нормаларына сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады. Берілген проекциялар мен координаттар жүйесінде топографиялық (географиялық) негіздердің түпнұсқаларын жасайды.
Өндіріс және еңбек тәртіптерін, еңбек және қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларын сақтайды.

2. Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Трудовой Кодекс Республики Казахстан, Законы Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", "О геодезии и картографии" и иные нормативные правовые акты в области геодезии и картографии; методические материалы по производству картографической продукции; технические требования предъявляемые к продукции, технологию ее производства, технические характеристики, конструктивные особенности, значение и принципы работы средств картографирования; технологию создания (обновления) топографических карт и планов; методику корректуры карт; государственные стандарты на терминологию, обозначения и единицы измерения; действующие условные сокращения. Соблюдает трудовую и производственную дисциплину, общую санитарию и чистоту.
3. Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) картографическое образование и стаж работы в должности картографа не менее 5 лет.
Раздел 2. Должности специалистов
11. Аэрофотогеодезист
1. Должностные обязанности: выполняет комплекс фотограмметрических и геодезических работ по созданию топографических и специальных карт (планов). Применяет аэрокосмические и наземные методы съемок, определяет координаты движущихся и других объектов. Разрабатывает календарные графики поверок приборов. Выполняет фотограмметрические, стереотопографические и другие аэрофотогеодезические работы, содержание которых определено в соответствующих технических инструкциях, а также в единых нормах выработки (времени).
Принимает участие в подготовке проектов перспективных и годовых планов внедрения новой техники, предложений к отраслевым планам проведения аэрофотогеодезических и фотограмметрических работ, к планам организационно-технических мероприятий по совершенствованию топографо-геодезической продукции, в подготовке технических заданий на проектирование.
Осуществляет проверку технологического оборудования на соответствие установленным нормам точности.
Соблюдает производственную и трудовую дисциплины, правил и норм охраны труда и техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
2. Должен знать: законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области геодезии и картографии, методические материалы по выполнению полевых и камеральных топографо-геодезических и картографических работ; стандарты и другие нормативные документы по эксплуатации, поверке, юстировке и хранению средств измерений; технические требования, предъявляемые к выпускаемой продукции, технологию ее производства; технические характеристики, конструктивные особенности средств измерений, технологию их ремонта; правила и нормы охраны труда, в том числе при выполнении стереофотограмметрических работ, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.

2. Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы", "Геодезия және картография туралы" Заңдары мен геодезия және картография саласындағы нормативтік құқықтық актілерін; картографиялық өнім өндірісі бойынша әдістемелік құжаттарды; өнімге қойылатын техникалық талаптарын, оны өндіру технологиясын, техникалық мінездемесін, конструктивті ерекшеліктерін, картографиялық тәсіл жұмысындағы мағынасы мен ұстанымдарын; топографиялық карталар мен жоспарларды жасау (жаңарту) технологиясын, карталарды түзету әдістерін, терминдердің мемлекеттік стандартын, өлшеу бірліктері мен белгілерін, қолданыстағы қысқарту шарттарын; еңбекті қорғау, техникалық қауіпсіздік, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғаныс ережелері мен нормаларын білуге тиіс.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) картографиялық білім және картограф лауазымындағы жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес.
2-бөлім. Мамандардың лауазымдары
11. Аэрофотогеодезист
1. Лауазымдық міндеттері: топографиялық және арнайы карталарды (жоспарларды) құру бойынша фотограмметриялық және геодезиялық жұмыстар кешенін орындайды. Түсірілімдердің аэроғарыштық және жер бетіндегі әдістерін қолданады, қозғалатын және басқа да объектілердің координаталарын анықтайды. Аспаптарды тексерудің күнтізбелік кестелерін әзірлейді. Мазмұны тиісті техникалық нұсқаулықтарды, сонымен қатар бірыңғай өнімділік (уақыт) нормаларында анықталған фотограмметриялық, стереотопографиялық және басқа да аэрофотогеодезиялық жұмыстарды орындайды.
Жаңа техниканы енгізудің перспективалық және жылдық жоспарын орындауға, аэрофотогеодезиялық және фотограмметриялық жұмыстарды жүргізу үшін салалық жоспарларына, топографиялық-геодезиялық өнімдерді жетілдіру бойынша ұйымдастыру-техникалық іс-шаралар жоспарларына ұсыныстар беруге, жобалау үшін техникалық тапсырмаларды дайындауға қатысады.
Технологиялық жабдықтарды белгіленген нақтылық нормаларына сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
Өндіріс және еңбек тәртіптерін, еңбек және қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларын сақтайды.
2. Қазақстан Республикасының заңнамалық және геодезия және картография саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілерін, топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды далалық және камералдық орындау жөніндегі әдістемелік материалдарды; стандарттар және өлшеу құралдарын пайдалану, тексеру, юстировкасы және сақталуы бойынша басқа нормативтік құжаттарды; өндірілетін өнімге қойылатын техникалық талаптарды, оны өндіру технологиясын; өлшеу құралдарының техникалық мінездемелерін, конструктивтік ерекшеліктерін, оларды жөндеу технологиясын; еңбекті қорғау, оның ішінде стереофотограмметриялық жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік қағидалары мен нормаларын білуге тиіс.

3. Требования к квалификации:
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) (аэрофотогеодезическое) образование и стаж работы в должности аэрофотогеодезиста первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет.
первой категории: высшее (или послевузовское) (аэрофотогеодезическое) образование и стаж работы в должности аэрофотогеодезиста второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет.
второй категории: высшее (или послевузовское) (аэрофотогеодезическое) образование и стаж работы в должности аэрофотогеодезиста не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет.
без категории: высшее (или послевузовское) (аэрофотогеодезическое) образование без предъявления требований к стажу работы.
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (аэрофотогеодезическое) образование и стаж работы в должности аэрофотогеодезиста первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет.
первой категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (аэрофотогеодезическое) образование и стаж работы в должности аэрофотогеодезиста второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет.
второй категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (аэрофотогеодезическое) образование и стаж работы в должности аэрофотогеодезиста не менее 3 лет.
без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (аэрофотогеодезическое) образование без предъявления требований к стажу работы.
12. Геодезист
1. Должностные обязанности: выполняет основные астрономо-геодезические работы высокой точности, гравиметрические и спутниковые наблюдения, комплекс работ по построению государственной геодезической сети, определению формы и размеров земли в целом и отдельных частей; изучению гравитационного поля земли и движения земной коры; выполняет математическую обработку результатов геодезических измерений с использованием программных продуктов; проводит геодезические работы специального назначения; выполняет в морских условиях топографо-геодезические и гравиметрические работы, необходимые для картографирования морского дна и изучения природных ресурсов морского шельфа страны; проектирует и производит геодезические работы при изыскании транспортных и гидротехнических сооружений, промышленных и городских объектов; выполняет точные разбивочные работы при строительстве и монтаже инженерных сооружений типа мощных электростанций, высоконапорных плотин; исследует деформации сооружений и конструкций.
Принимает участие в подготовке проектов перспективных и годовых планов внедрения новой техники, предложений к отраслевым планам проведения геодезических работ и к планам организационно-технических мероприятий по совершенствованию средств и методов производства топографо-геодезической продукции; разрабатывает календарные графики поверок приборов, в подготовке технических заданий на проектирование.
Осуществляет проверку технологического оборудования на соответствие установленным нормам точности. Выполняет поверку и юстировку геодезических приборов и инструментов, обеспечивает их правильную эксплуатацию и хранение. Оформляет производственную документацию и отчетность.
Соблюдает правила учета и хранения материалов топографо-геодезических работ, производственную и трудовую дисциплины, правил и норм охраны труда и техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.

3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары дәрежелі маман:
жоғары санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (аэрофотогеодезиялық) білім және бірінші санаттағы аэрофотогеодезист лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл;
бірінші санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (аэрофотогеодезиялық) білім және екінші санаттағы аэрофотогеодезист лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл немесе тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 4 жыл;
екінші санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (аэрофотогеодезиялық) білім және аэрофотогеодезист лауазымында жұмыс өтілі кемінде 1 жыл немесе тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
санаты жоқ: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (аэрофотогеодезиялық) білімі болуы керек, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Біліктілігі орташа дәрежелі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (аэрофотогеодезиялық) білім және бірінші санаттағы аэрофотогеодезист лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (аэрофотогеодезиялық) білім және екінші санаттағы аэрофотогеодезист лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл немесе тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 4 жыл;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (аэрофотогеодезиялық) білім және аэрофотогеодезист лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (аэрофотогеодезиялық) білім, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
12. Геодезист
1. Лауазымдық міндеттері: жоғары дәлдікті негізгі астрономиялық-геодезиялық жұмыстарды, гравиметриялық және спутниктік бақылауды, мемлекеттік геодезиялық желіні құру, жалпы жердің және оның жеке бөліктерінің нысаны мен түрін мөлшерлерін анықтау, жер қыртысының қозғалысын және жердің гравитациялық өрісін зерделеу бойынша жұмыстар кешенін орындайды; бағдарламалық өнімдерді қолдана отырып, геодезиялық өлшемдердің нәтижелеріне математикалық өңдеуді орындайды; теңіз түбін картографиялауға және елдің теңіз шельфінің табиғи ресурстарын зерделеуге қажетті топографиялық-геодезиялық және гравиметриялық жұмыстарды орындайды; көліктік және гидротехникалық құрылыстарды, өнеркәсіптік және қалалық объектілерді іздестіру кезінде геодезиялық жұмыстарды жобалайды және жүргізеді; қуатты электр станциялары, жоғары тегеурінді бөгеттер сияқты инженерлік құрылыстарды салу және монтаждау кезінде дәл бөлу жұмыстарын орындайды; құрылыстар мен конструкциялардың өзгеруін зерттейді.
Жаңа техниканы енгізудің перспективалық және жылдық жоспарын орындауға, геодезиялық жұмыстарды жүргізу үшін салалық жоспарларға және топографиялық-геодезиялық өнімдер өндірісінің құралдары мен әдістерін жетілдіру бойынша техникалық-ұйымдық іс-шаралар жоспарына ұсыныстар беруге қатысады; аспаптарды тексерудің күнтізбелік кестелерін әзірлейді, жобалауға арналған техникалық тапсырмаларды дайындауға қатысады.
Технологиялық жабдықтарды белгіленген нақтылық нормаларына сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады. Геодезиялық құралдар мен аспаптарды тексеруді және юстировкасын орындайды, оларды дұрыс пайдалануын және сақталуын қамтамасыз етеді. Өндірістік құжаттарды және есептілікті рәсімдейді.
Топографиялық-геодезиялық жұмыстар материалдарын есепке алу және сақтау ережелерін, өндіріс және еңбек тәртіптерін, еңбек және қауіпсіздік техникасының, өндірістік тазалық пен өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын сақтайды.

2. Должен знать: законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области геодезии и картографии, методические материалы по производству полевых и камеральных топографо-геодезических работ; стандарты и другие нормативные документы по эксплуатации, поверке, юстировке и хранению средств измерений; технические требования, предъявляемые к выпускаемой продукции, технологию ее производства; технические характеристики, конструктивные особенности средств измерений, технологию их ремонта; методы выполнения измерений; методы выполнения измерений правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
3. Требования к квалификации:
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) (геодезическое, аэрофотогеодезическое) образование и стаж работы в должности геодезиста первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет.
первой категории: высшее (или послевузовское) (геодезическое, аэрофотогеодезическое) образование и стаж работы в должности геодезиста второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет.
второй категории: высшее (или послевузовское) (геодезическое, аэрофотогеодезическое) образование и стаж работы в должности геодезиста не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет.
без категории: высшее (или послевузовское) (геодезическое, аэрофотогеодезическое) образование без предъявления требований к стажу работы.
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (геодезическое, аэрофотогеодезическое) образование и стаж работы в должности геодезиста первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет.
первой категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (геодезическое, аэрофотогеодезическое) образование и стаж работы в должности геодезиста второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет.
второй категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (геодезическое, аэрофотогеодезическое) образование и стаж работы в должности геодезиста не менее 3 лет.
без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (геодезическое, аэрофотогеодезическое) образование без предъявления требований к стажу работы.
13. Картограф
1. Должностные обязанности: выполняет работы по созданию, составлению и подготовке к изданию цифровых топографических карт и планов, а также различных тематических карт. Составляет оригиналы топографической (географической) основы в заданной проекции и системе координат.
Принимает участие в разработке и внедрении нормативных документов по вопросам картографии, условных знаков и обозначений, подбирает шрифты, в составлении соответствующих отчетов и разделов проектов на проведение картографических работ.
Осуществляет подготовку к изданию (размножению) карт различного содержания, проверку технологического оборудования на соответствие установленным нормам точности.
Соблюдает производственную и трудовую дисциплины, правил и норм охраны труда и техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.

2. Қазақстан Республикасының заңнамалық және геодезия және картография саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілерін, топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды далалық және камералдық орындау жөніндегі әдістемелік материалдарды; стандарттар мен өлшеу құралдарын пайдалану, тексеру, юстировкасы және сақталуы бойынша басқа нормативтік құжаттарды; өндірілетін өнімге қойылатын техникалық талаптарды, оны өндіру технологиясын; өлшеу құралдарының техникалық мінездемелерін, конструктивтік ерекшеліктерін, оларды жөндеу технологиясын; өлшеулерді орындау әдістерін; еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік қағидалары мен нормаларын білуге тиіс.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары дәрежелі маман:
жоғары санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (геодезиялық, аэрофотогеодезиялық) білім және бірінші санаттағы геодезист лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл;
бірінші санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (геодезиялық, аэрофотогеодезиялық) білім және екінші санаттағы геодезист лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл немесе тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 4 жыл;
екінші санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (геодезиялық, аэрофотогеодезиялық) білім және геодезист лауазымында жұмыс өтілі кемінде 1 жыл немесе тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
санаты жоқ: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (геодезиялық, аэрофотогеодезиялық) білім, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Біліктілігі орташа дәрежелі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (геодезиялық, аэрофотогеодезиялық) білім және бірінші санаттағы геодезист лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (геодезиялық, аэрофотогеодезиялық) білім және екінші санаттағы геодезист лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл немесе тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 4 жыл;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (геодезиялық, аэрофотогеодезиялық) білім және геодезист лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (геодезиялық, аэрофотогеодезиялық) білім, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
13. Картограф
1. Лауазымдық міндеттері: цифрлі топографиялық карталар мен жоспарларды, сонымен қатар әртүрлі тематикалық карталарды жасау, құрастыру және басып шығаруға дайындау жұмыстарын орындайды. Берілген проекцияда және координат жүйесінде топографиялық (географиялық) негіздердің түпнұсқаларын құрастырады.
Картография мәселелері бойынша нормативтік құжаттар әзірлеуге және енгізуге, шартты таңбалар мен белгілерді, шрифттерді таңдайды, картографиялық жұмыстарды жүргізуге арналған тиісті есептерді және жобалар бөлімдерін құруға қатысады.
Түрлі мазмұндағы карталарды баспаға шығаруға (көбейтуге) дайындауды, технологиялық жабдықтарды белгіленген нақтылық нормаларына сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
Өндіріс және еңбек тәртіптерін, еңбек және қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларын сақтайды.

2. Должен знать: законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области геодезии и картографии, методические материалы по производству картографической продукции; стандарты и другие нормативные документы по аттестации рабочего места, эксплуатации и поверке приборов; технические требования, предъявляемые к продукции, технологию ее производства, технические характеристики, конструктивные особенности, значение и принципы работы средств картографирования; правила и нормы охраны труда, в том числе при выполнении гравирования, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
3. Требования к квалификации:
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) (геодезическое, картографическое, аэрофотогеодезическое) образование и стаж работы в должности картографа первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет.
первой категории: высшее (или послевузовское) (геодезическое, картографическое, аэрофотогеодезическое) образование и стаж работы в должности картографа второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет.
второй категории: высшее (или послевузовское) (геодезическое, картографическое, аэрофотогеодезическое) образование и стаж работы в должности картографа не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет.
без категории: высшее (или послевузовское) (геодезическое, картографическое, аэрофотогеодезическое) образование без предъявления требований к стажу работы.
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (геодезическое, картографическое, аэрофотогеодезическое) образование и стаж работы в должности картографа первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет.
первой категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (геодезическое, картографическое, аэрофотогеодезическое) образование и стаж работы в должности картографа второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет.
второй категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (геодезическое, картографическое, аэрофотогеодезическое) образование и стаж работы в должности картографа не менее 3 лет.
без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (геодезическое, картографическое, аэрофотогеодезическое) образование без предъявления требований к стажу работы.

2. Қазақстан Республикасының заңнамалық және геодезия және картография саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілерді, картографиялық өнім өндірісі бойынша әдістемелік материалдарды; жұмыс орнын аттестациялау, аспаптарды пайдалану мен тексеру бойынша стандарттарды және басқа нормативтік құжаттарын; өнімге қойылатын техникалық талаптарды, оны өндіру технологиясын, техникалық мінездемелерін, конструктивтік ерекшеліктерін, картографиялау құралдарының мағынасын және жұмыс қағидаттарын; еңбекті қорғау, соның ішінде гравирлеуді орындау кезінде, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын білуге тиіс.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары дәрежелі маман:
жоғары санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (геодезиялық, картографиялық, аэрофотогеодезиялық) білім және бірінші санаттағы картограф лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл;
бірінші санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (геодезиялық, картографиялық, аэрофотогеодезиялық) білім және екінші санаттағы картограф лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл немесе тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 4 жыл;
екінші санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (геодезиялық, картографиялық, аэрофотогеодезиялық) білім және картограф лауазымында жұмыс өтілі кемінде 1 жыл немесе тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
санаты жоқ: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (геодезиялық, картографиялық, аэрофотогеодезиялық) білім, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Біліктілігі орташа дәрежелі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (геодезиялық, картографиялық, аэрофотогеодезиялық) білім және бірінші санаттағы картограф лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (геодезиялық, картографиялық, аэрофотогеодезиялық) білім және екінші санаттағы картограф лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл немесе тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 4 жыл;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (геодезиялық, картографиялық, аэрофотогеодезиялық) білім және картограф лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (геодезиялық, картографиялық, аэрофотогеодезиялық) білім, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.

14. Корректор карт
1. Должностные обязанности: своевременно выявляет ошибки и недостатки в процессе работ по содержанию создаваемых карт и планов, принимает меры к их устранению. Применяет используемые научные и технические термины и определения.
Обеспечивает полноту и правильность переноса использования и доработки данных полевого дешифрирования на оригиналы при камеральной обработке, корректировку картографической продукции на государственном языке, точное соответствие переводов лексическому, стилистическому и смысловому содержанию оригиналов.
Соблюдает производственную и трудовую дисциплины, правил и норм охраны труда и техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
2. Должен знать: законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области геодезии и картографии, технологию создания (обновления) топографических карт и планов, подготовке их к изданию; методику корректуры карт, стандартные корректурные знаки; государственные стандарты на терминологию, обозначения и единицы измерения; действующие условные сокращения; действующие нормативы на корректорскую работу; правила охраны труда и техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
3. Требования к квалификации:
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) (геодезическое, картографическое, аэрофотогеодезическое) образование и стаж работы в должности корректора первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет.
первой категории: высшее (или послевузовское) (геодезическое, картографическое, аэрофотогеодезическое) образование и стаж работы в должности корректора второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет.
второй категории: высшее (или послевузовское) (геодезическое, картографическое, аэрофотогеодезическое) образование и стаж работы в должности корректора не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет.
без категории: высшее (или послевузовское) профессиональное образование без предъявления требований к стажу работы.
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (геодезическое, картографическое, аэрофотогеодезическое) образование и стаж работы в должности корректора первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет.
первой категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (геодезическое, картографическое, аэрофотогеодезическое) образование и стаж работы в должности корректора второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет.
второй категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (геодезическое, картографическое, аэрофотогеодезическое) образование и стаж работы в должности корректора не менее 3 лет.
без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (геодезическое, картографическое, аэрофотогеодезическое) образование без предъявления требований к стажу работы.

14. Карталардың корректоры
1. Лауазымдық міндеттері: жасалып жатқан карталар мен жоспарлардың мазмұны бойынша жұмыс барысында қателіктер мен кемшіліктерді уақтылы анықтайды; оларды жоюға шара қабылдайды. Қолданыстағы ғылыми және техникалық терминдер мен анықтамаларды қолданады.
Камералдық өңдеу кезінде түпнұсқаларға далалық дешифрлеу мәліметтерінің толықтығы мен және дұрыс тасымалдауын және пысықталуын, артографиялық өнімнің мемлекеттік тілде түзетуді, түпнұсқалар мазмұнына лексикалық, стилистикалық және мағыналық аудармаларының нақты сәйкестігін қамтамасыз етеді.
Өндіріс және еңбек тәртіптерін, еңбек және қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларын сақтайды.
2. Қазақстан Республикасының заңдары мен геодезия және картография саласындағы нормативтік құқықтық актілерін, топографиялық карталар мен жоспарларды жасау (жаңарту) технологиясын, оларды басып шығаруға дайындауды; карталарды түзету әдістемесін, стандартты түзету белгілерін; терминологияның мемлекеттік стандарттарын, өлшеу белгілері мен бірліктерін; қолданыстағы шартты қысқартуларды; корректорлық жұмыстың қолданыстағы нормативтерін; еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік қағидалары мен нормаларын білуге тиіс.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары дәрежелі маман:
жоғары санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (геодезиялық, картографиялық, аэрофотогеодезиялық) білім және бірінші санаттағы корректор лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл;
бірінші санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (геодезиялық, картографиялық, аэрофотогеодезиялық) білім және екінші санаттағы корректор лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл немесе тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 4 жыл;
екінші санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (геодезиялық, картографиялық, аэрофотогеодезиялық) білім және корректор лауазымында жұмыс өтілі кемінде 1 жыл немесе тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
санаты жоқ: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (геодезиялық, картографиялық, аэрофотогеодезиялық) білім, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Біліктілігі орташа дәрежелі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (геодезиялық, картографиялық, аэрофотогеодезиялық) білім және бірінші санаттағы корректор лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (геодезиялық, картографиялық, аэрофотогеодезиялық) білім және екінші санаттағы корректор лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл немесе тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 4 жыл;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (геодезиялық, картографиялық, аэрофотогеодезиялық) білім және корректор лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (геодезиялық, картографиялық, аэрофотогеодезиялық) білім, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.

15. Маркшейдер
1. Должностные обязанности: выполняет маркшейдерские работы и вычисления по созданию опорной сети, съемки и замеры горных выработок, камеральную обработку материалов съемок. Подготавливает документацию и материалы для технических расчетов взрывных работ. Следит за состоянием, ведет учет и обеспечивает сохранность геодезических знаков, прилегающих к территории строительной площадки или карьера в пределах горного отвода.
Принимает участие в составлении планов и соответствующих разделов проектов проведения топографо-геодезических и маркшейдерских работ, а также при осуществлении контроля за их выполнением, в согласовании и подготавливает геодезические материалы для оформления земельных отводов под строительство объектов. Выполняет поверку и юстировку геодезических приборов и инструментов, обеспечивает их правильную эксплуатацию и хранение.
Осуществляет привязку проектов горных выработок, сооружений, трасс и других объектов к условиям местности и переносит их в натуру, необходимые геодезические измерения и ведет полевую документацию, камеральную обработку материалов, выполняет расчетные работы, составляет планы, схемы, профили и другие графические материалы. Оформляет производственную документацию и отчетность.
Соблюдает технико-технологические нормы и правила при производстве маркшейдерских работ, законодательства в области геологического изучения недр, недропользования, охраны недр и окружающей среды, производственную и трудовую дисциплины, правил и норм охраны труда и техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
2. Должен знать: законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в областях геологического изучения недр, недропользования, охраны недр и окружающей среды, геодезии и картографии, методические материалы по производству полевых и камеральных топографо-геодезических работ; стандарты и другие нормативные документы по эксплуатации, поверке, юстировке и хранению средств измерений; технические требования, предъявляемые к выпускаемой продукции, технологию ее производства; технические характеристики, конструктивные особенности средств измерений, технологию их ремонта; правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
3. Требования к квалификации:
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) (маркшейдерское дело, горное дело) образование и стаж работы в должности маркшейдера первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет.
первой категории: высшее (или послевузовское) (маркшейдерское дело, горное дело) образование и стаж работы в должности маркшейдера второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет.
второй категории: высшее (или послевузовское) (маркшейдерское дело, горное дело) образование и стаж работы в должности маркшейдера не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет.
без категории: высшее (или послевузовское) (маркшейдерское дело, горное дело) образование без предъявления требований к стажу работы.
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (маркшейдерское дело, горное дело) образование и стаж работы в должности маркшейдера первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет.
первой категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (маркшейдерское дело, горное дело) образование и стаж работы в должности маркшейдера второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет.
второй категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (маркшейдерское дело, горное дело) образование и стаж работы в должности маркшейдера не менее 3 лет.
без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (маркшейдерское дело, горное дело) образование без предъявления требований к стажу работы.
16. Редактор карт

15. Маркшейдер
1. Лауазымдық міндеттері: маркшейдерлік жұмыстарды және тірек желілерін құру бойынша есептеуді, тау қазбаларын түсіру және өлшеу, түсірілім материалдарына камералдық өңдеу жұмыстарын орындайды. Жару жұмыстарын техникалық есептеу үшін құжаттар мен материалдар дайындайды. Тау-кендік бөлу шегіндегі карьердің немесе құрылыс алаңының аумағына жапсарласып жатқан геодезиялық белгілердің жай-күйін байқайды, есебін жүргізеді және сақталуын қамтамасыз етеді.
Топографиялық-геодезиялық және маркшейдерлік жұмыстар жобаларының тиісті бөлімдерін жүргізуге және жоспарларды құрастыруға, сондай-ақ олардың орындалуы үшін бақылауды жүзеге асырады, құрылыс объектілеріне жер бөлуді рәсімдеу үшін геодезиялық материалдарды келісуге және дайындауға қатысады. Геодезиялық аспаптар мен құрал-саймандарды тексеруін және юстировкасын орындайды, олардың дұрыс пайдаланылуын және сақталуын қамтамасыз етеді.
Тау қазбаларының, құрылыстардың, тас жолдарды және басқа да объектілердің жобаларын жергілікті жердің жағдайына байланыстыруды жүзеге асырады және оларды нақты түріне көшіреді, қажетті геодезиялық өлшемдерді жүзеге асырады және далалық құжаттаманы, материалдардың камералдық өңдеуін жүргізеді, есептеу жұмыстарын орындайды, жоспарлар, сызбалар, бейіндер және басқа да графикалық материалдар жасайды. Өндірістік құжаттаманы және есептілікті ресімдейді.
Маркшейдерлік жұмыстарды жүргізу кезінде техникалық-технологиялық нормалар мен ережелерді, жер қойнауын геологиялық зерттеу, жер қойнауын пайдалану, жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнамаларды, өндіріс және еңбек тәртіптерін, еңбек және қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларын сақтайды.
2. Қазақстан Республикасының заңдары мен жер қойнауын геологиялық зерделеу, жер қойнауын пайдалану, жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау, геодезия және картография саласындағы нормативтік құқықтық актілерін, далалық және камералдық топографиялық-геодезиялық жұмыстарды жүргізу бойынша әдістемелік материалдарды, стандарттар мен өлшеу құралдарын пайдалану, тексеру, юстировкасы және сақталуы бойынша басқа нормативтік құжаттарды; өндірілетін өнімге қойылатын техникалық талаптарды, оны өндіру технологиясын; өлшеу құралдарының техникалық мінездемелерін, конструктивтік ерекшеліктерін, оларды жөндеу технологиясын; өлшеулерді орындау әдістерін; еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік қағидалары мен нормаларын білуге тиіс.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары дәрежелі маман:
жоғары санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (маркшейдерлік ісі, тау ісі) білім және бірінші санаттағы маркшейдер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл;
бірінші санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (маркшейдерлік ісі, тау ісі) білім және екінші санаттағы маркшейдер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл немесе тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 4 жыл;
екінші санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (маркшейдерлік ісі, тау ісі) білім және маркшейдер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 1 жыл немесе тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
санаты жоқ: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (маркшейдерлік ісі, тау ісі) білімі болуы керек, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Біліктілігі орташа дәрежелі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (маркшейдерлік ісі, тау ісі) білім және бірінші санаттағы маркшейдер лауазымында кемінде жұмыс өтілі 3 жыл немесе тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (маркшейдерлік ісі, тау ісі) білім және екінші санаттағы маркшейдер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл немесе тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 4 жыл;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (маркшейдерлік ісі, тау ісі) білім және маркшейдер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (маркшейдерлік ісі, тау ісі) білім, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
18. Карталардың редакторы

1. Должностные обязанности: своевременно выявляет ошибки и недостатки в процессе работ по содержанию создаваемых карт и планов, принимает меры к их устранению, обеспечивает полноту и правильность переноса использования и доработки данных полевого дешифрирования на оригиналы при камеральной обработке, редактирует оригиналы карт (планов), согласует материалы с дежурными картами, с индексами названий населенных пунктов после полевого обследования, работает с дежурными редакционными схемами, справочными материалами. Составляет редакционные указания для работников, выполняющих полевые и камеральные топографо-геодезические и картографические работы, для проектирования, составления и издания карт (планов), в разработке эталонов для определения категорий трудности при выполнении полевых и камеральных топографо-геодезических и картографических работ. Систематизирует и подготавливает данные, необходимые для составления отчетов о выполнении планов проведения топографо-геодезических и картографических работ.
Проводит сравнительный анализ аналогичной отечественной и зарубежной продукции, оценку их технического и эстетического уровня.
Принимает участие в выполнении этапов и направлений научно-исследовательских и экспериментальных работ, связанных с решением задач по улучшению потребительских свойств топографических и других карт (планов), в разработке документации для составления технических проектов на объект, подлежащий картографированию.
Соблюдает производственную и трудовую дисциплины, правил и норм охраны труда и техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
2. Должен знать: законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области геодезии и картографии, технологию создания (обновления) топографических карт и планов, подготовке их к изданию; методику редактирования карт, требования к их содержанию и оформлению; действующие инструкции определяющие технологию, точность и содержание карт; особенности применения условных знаков и их сочетаний; правила транскрибирования географических назначений; методы выполнения измерений и технических расчетов; порядок составления и правила оформления технической документации; правила охраны труда и техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
3. Требования к квалификации:
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) (картографическое, аэрофотогеодезическое) образование и стаж работы в должности редактора карт первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет.
первой категории: высшее (или послевузовское) (картографическое, аэрофотогеодезическое) образование и стаж работы в должности редактора карт второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет.
второй категории: высшее (или послевузовское) (картографическое, аэрофотогеодезическое) образование и стаж работы в должности редактора карт не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет.
без категории: высшее (или послевузовское) (картографическое, аэрофотогеодезическое) образование без предъявления требований к стажу работы.
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (картографическое, аэрофотогеодезическое) образование и стаж работы в должности редактора карт первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет.
первой категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (картографическое, аэрофотогеодезическое) образование и стаж работы в должности редактора карт второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет.
второй категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (картографическое, аэрофотогеодезическое) образование и стаж работы в должности редактора не менее 3 лет.
без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (картографическое, аэрофотогеодезическое) образование без предъявления требований к стажу работы.

1. Лауазымдық міндеттері: жасалып жатқан карталар мен жоспарлардың мазмұныны бойынша жұмыс істеу барысында қателер мен кемшіліктерді уақтылы анықтайды, оларды жою шараларын қабылдайды; камералдық өңдеу кезінде түпнұсқаларға далалық дешифрлеу мәліметтерін түзеуді және пайдалануды тасымалдаудың толықтығы мен дұрыстығын, карталар (жоспарлар) түпнұсқаларын редакциялау, материалдарды кезекші карталарымен, далалық тексеруден кейін елді-мекендер атауларының индекстерімен келіседі, кезекші редакцияланған схемалармен, анықтамалық материалдармен жұмыс істейді. Карталарды (жоспарларды) жобалау, жасау және басып шығару үшін далалық және камералдық топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды орындайтын қызметкерлерге арналған редакциялық нұсқаулықтар жасайды, далалық және камералдық топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды орындау кезінде күрделілік санатын анықтау үшін эталондар әзірлеуге қатысады. Топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жүргізу жоспарларын орындау туралы есептерді құруға қажетті мәліметтерді жүйеге келтіреді және дайындайды.
Отандық және шет елдік ұқсас өнімге салыстырмалы талдауды, олардың техникалық және эстетикалық деңгейін бағалауды жүргізеді.
Топографиялық және басқа да карталардың (жоспарлардың) тұтынушылық қасиетін жақсарту жөніндегі міндеттерді шешуге байланысты ғылыми-зерттеу және эксперименталды жұмыстардың кезеңдері мен бағыттарын орындауға қатысады, картографиялауға жататын объектіге техникалық жобалар құрау үшін қажетті құжаттарды әзірлейді.
Өндіріс және еңбек тәртіптерін, еңбек және қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларын сақтайды.
2. Қазақстан Республикасының заңдары мен геодезия және картография саласындағы нормативтік құқықтық актілерін, топографиялық карталар мен жоспарларды жасау (жаңарту) технологиясын, оларды басып шығару дайындығын; картаны редакциялау әдістемесін, оның мазмұнына және ресімдеуіне қойылатын талаптарын; карталардың мазмұнын және дәлдігін, технологиясын анықтайтын қолданыстағы нұсқаулықтарын; шартты белгілер және олардың үйлесімділігін қолдану ерекшеліктерін; географиялық жұмыстарды транскрибтеу ережесін; техникалық есептерін және өлшеуді орындау әдістерін; техникалық құжаттарды ресімдеу ережесін және құрастыру тәртібін; еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын білуге тиіс.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары дәрежелі маман:
жоғары санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (картографиялық, аэрофотогеодезиялық) білім және бірінші санаттағы карта редакторы лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл;
бірінші санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (картографиялық, аэрофотогеодезиялық) білім және екінші санаттағы карта редакторы лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл немесе тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 4 жыл;
екінші санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (картографиялық, аэрофотогеодезиялық) білім және карта редакторы лауазымында жұмыс өтілі кемінде 1 жыл немесе тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
санаты жоқ: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (картографиялық, аэрофотогеодезиялық) білім, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Біліктілігі орташа дәрежелі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (картографиялық, аэрофотогеодезиялық) білім және бірінші санаттағы карта редакторы лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (картографиялық, аэрофотогеодезиялық) білім және екінші санаттағы карта редакторы лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл немесе тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 4 жыл;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (картографиялық, аэрофотогеодезиялық) білім және карта редакторы лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (картографиялық, аэрофотогеодезиялық) білім, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.