Об утверждении стандартов организации оказания скорой медицинской помощи и медицинской помощи в форме санитарной авиации в Республике Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 июня 2013 года № 365. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июля 2013 года № 8576. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 июля 2017 года № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 03.07.2017 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и подпункта 16) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1117, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый:
Стандарт "Организация оказания скорой медицинской помощи и медицинской помощи в форме санитарной авиации в Республики Казахстан", согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту стратегического развития Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Шоранов М.Е.):
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить его размещение на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
3. Департаменту юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Асаинова Д.Е.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Байжунусова Э.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр
С. Каирбекова
Утвержден
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 26 июня 2013 года № 365
Стандарт
организации оказания скорой медицинской помощи и медицинской
помощи в форме санитарной авиации в Республике Казахстан
1. Общие положения
1. Стандарт организации оказания скорой медицинской помощи и медицинской помощи в форме санитарной авиации в Республики Казахстан (далее - Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 16) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1117.

Қазақстан Республикасында жедел медициналық көмекті және санитариялық авиация нысанындағы медициналық көмекті көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 26 маусымдағы № 365 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 25 шілдеде № 8576 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 3 шілдедегі № 450 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 03.07.2017 № 450 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1117 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің мәселелері туралы ережесінің 15-тармағының 16) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
"Қазақстан Республикасында жедел медициналық көмекті және санитариялық авиация нысанындағы медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру" стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Стратегиялық даму департаменті (М.Е. Шоранов):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаменті (Д.Е. Асайынова) мемлекеттік тіркелгеннен кейін осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау вице-министрі Е.Ә. Байжүнісовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
С. Қайырбекова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2013 жылғы 26 маусымдағы
№ 365 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында жедел медициналық көмекті және
санитариялық авиация нысанындағы медициналық көмекті көрсетуді
ұйымдастыру стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында жедел медициналық көмекті және санитариялық авиация нысанындағы медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1117 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 16) тармақшасына сәйкес әзірленді.

2. Основные направления деятельности организаций скорой медицинской помощи и медицинской помощи в форме санитарной авиации, основные требования к условиям и порядку оказания скорой медицинской помощи и медицинской помощи в форме санитарной авиации определены постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2011 года № 1463 "Об утверждении Правил оказания скорой медицинской помощи и медицинской помощи в форме санитарной авиации" (далее – Правила).
3. Настоящий стандарт определяет структуру организаций оказывающих скорую медицинскую помощь и услуги санитарной авиации, условия и порядок оказания скорой медицинской помощи и медицинской помощи в форме санитарной авиации, необходимый уровень профессионального образования специалистов скорой медицинской помощи и санитарной авиации.
4. Скорая медицинская помощь (далее – СМП) оказывается гражданам при состояниях, требующих экстренного медицинского вмешательства, и осуществляется медицинскими организациями независимо от территориальной, ведомственной подчиненности и формы собственности, медицинскими работниками.
5. Медицинская помощь в форме санитарной авиации (далее - СА) оказывается в виде экстренной квалифицированной, специализированной, высокоспециализированной и консультативно-диагностической медицинской помощи гражданам Республики Казахстан и оралманам мобильными бригадами санитарной авиации.
6. К состояниям, требующим доставки в стационар для оказания экстренной медицинской помощи, относятся поводы вызова в соответствие с перечнем категорий срочности вызовов, утвержденных Правилами.
7. В настоящем стандарте использованы термины и понятия:
бригада скорой медицинской помощи - структурно-функциональная единица станции (подстанции, отделения) скорой медицинской помощи, непосредственно оказывающая медицинскую помощь больным и пострадавшим на догоспитальном этапе;
диспетчер - сотрудник медицинской организации (специалист со средним медицинским образованием, имеющий диплом по специальности "лечебное дело" и сертификаты по специальности "скорая медицинская помощь"), осуществляющий функции по приему, обработке и передаче информации об обращении граждан по оказанию скорой медицинской помощи и санитарной авиации;
мобильная бригада санитарной авиации (далее - МБСА) - структурно-функциональная единица подразделения, непосредственно оказывающая экстренную квалифицированную, специализированную, высокоспециализированную и консультативно-диагностическую медицинскую помощь больным и пострадавшим;
организация скорой медицинской помощи - медицинская организация, оказывающая круглосуточную экстренную медицинскую помощь взрослому и детскому населению при угрожающих жизни (пациента и (или) окружающих) состояниях, несчастных случаях, острых тяжелых заболеваниях, как на месте происшествия, так и в пути следования;
отделение скорой медицинской помощи – подразделение районной (городской) больницы (поликлиники), основной деятельностью которой является оказание экстренной медицинской помощи, как на месте происшествия, так и в пути следования;
отделение санитарной авиации - структурное подразделение медицинских организаций (республиканские, областные, городские организации скорой медицинской помощи), обеспечивающее постоянную готовность и оперативное управление мобильными бригадами;
подстанция скорой медицинской помощи - подразделение станции скорой медицинской помощи, создаваемое в крупных населенных пунктах для обеспечения своевременного оказания СМП как на месте происшествия, так и в пути следования;
РГП на ПХВ "Республиканский центр санитарной авиации" (далее-РЦСА) – государственное предприятие, осуществляющее руководство и координацию деятельности медицинских организаций по оказанию населению медицинской помощи в форме санитарной авиации;
станция (отделение) скорой медицинской помощи – организация скорой медицинской помощи, основной деятельностью которой является оказание экстренной медицинской помощи, как на месте происшествия, так и в пути следования;
санитарный автотранспорт – специализированное наземное транспортное средство, предназначенное для перевозки больных и пострадавших, а также сопровождающего медицинского персонала;
санитарный авиатранспорт – специализированное воздушное транспортное средство (самолет, вертолет), оборудованное для перевозки больных и пострадавших, а также сопровождающего медицинского персонала.

2. Жедел медициналық көмек және санитариялық авиация нысанындағы медициналық көмек көрсету ұйымдары қызметінің негізгі бағыттары, жедел медициналық көмек және санитариялық авиация нысанындағы медициналық көмек көрсету шарттары мен тәртібіне қойылатын негізгі талаптар "Жедел медициналық көмек және санитариялық авиация нысанында медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 5 желтоқсандағы № 1463 қаулысымен айқындалған.
3. Осы Стандарт жедел медициналық көмек және санитариялық авиация қызметтерін көрсететін ұйымдардың құрылымы мен жедел медициналық көмек және санитариялық авиация нысанында жедел медициналық көмек көрсету тәртібін, жедел медициналық көмек және санитариялық авиация мамандарының қажетті кәсіптік білім деңгейін айқындайды.
4. Жедел медициналық көмек (бұдан әрі – ЖМК) азаматтарға шұғыл медициналық араласуды талап ететін жай-күй кезінде көрсетіледі және аумағына, ведомстволық бағыныстылығына және жеке меншік нысанына қарамастан медицина қызметкерлері жүзеге асырады.
5. Санитариялық авиация нысанында медициналық көмек (бұдан әрі – СА) Қазақстан Республикасының азаматтарына және оралмандарға санитариялық авиация ұтқыр бригадалары шұғыл, білікті, мамандандырылған, жоғары мамандандырылған және консультациялық-диагностикалық медициналық көмек көрсету түрінде көрсетіледі.
6. Шұғыл медициналық көмек көрсету үшін стационарға жеткізуді талап ететін жай-күйге Қағидалармен бекітілген шақырулардың жеделдігі санатының тізбесіне сәйкес шақыру себептері жатады.
7. Осы Стандартта мынадай терминдер мен түсініктер пайдаланылады:
жедел медициналық көмек бригадасы – емдеуге жатқызуға дейінгі кезеңде науқастар мен емдеуге зардап шеккендерге тікелей ЖМК көрсететін жедел медициналық көмек станциясының (кіші станциясының, бөлімшесінің) құрылымдық-функционалды бірлігі;
диспетчер - жедел медициналық көмек және санитариялық авиация көрсету бойынша азаматтардың өтініштері туралы ақпаратты беру және оны қабылдау, өңдеу функцияларын жүзеге асыратын ("емдеу ісі" мамандығы бойынша дипломы және "жедел медициналық көмек" мамандығы бойынша сертификаттары бар орта медициналық білімі бар маман) медициналық ұйымның қызметкері;
санитариялық авиация ұтқыр бригадасы (бұдан әрі – САҰБ) - санитариялық авиация нысанында науқастар мен зардап шеккендерге тікелей шұғыл, мамандандырылған, жоғары мамандандырылған және консультациялық-диагностикалық медициналық көмекті көрсететін санитариялық авиация бөлімшесінің құрылымдық-функционалдық бірлігі;
жедел медициналық көмек ұйымы - апат болған жерде, сонымен қатар барар жолда ересек және балалар халқына өмірінің жай-күйіне қауіп туындайтын (пациенттер мен (немесе) оның айналасындағыларға), жазатайым оқиғалар, жіті ауыр аурулар жағдайында тәулік бойы жедел медициналық көмек көрсететін медициналық ұйым;
жедел медициналық көмек бөлімшесі - апат болған жерде, сонымен қатар барар жолда оның негізгі қызметі шұғыл медициналық көмек көрсету болып табылатын аудандық (қалалық) ауруханалардың (емханалардың) құрылымдық бөлімшесі;
санитариялық авиация бөлімшесі - санитарлық авиация ұтқыр бригадаларының тұрақты дайындығын және жедел басқаруды қамтамасыз ететін жедел медициналық көмек ұйымының (республикалық, облыстық, қалалық жедел медициналық көмек ұйымдары) құрылымдық бөлімшесі;
жедел медициналық көмек кіші станциясы - апат болған жерде, сонымен қатар барар жолда ЖМК уақтылы көрсетуді қамтамасыз ету үшін ірі елді мекендерде құрылатын жедел медициналық көмек станциясының бөлімшесі;
"Республикалық санитариялық авиация орталығы" ШЖҚ РМК (бұдан әрі – РСАО) - халыққа санитариялық авиация нысанында медициналық көмек көрсету жөніндегі медициналық ұйымдардың қызметіне басшылық етуді және оларды үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік кәсіпорын;
жедел медициналық көмек (бөлімшесі) станциясы - апат болған жерде, сонымен қатар барар жолда оның негізгі қызметі шұғыл медициналық көмек көрсету болып табылатын жедел медициналық көмек ұйымы;
санитариялық автокөлік – науқастар мен зардап шеккендерді, сондай-ақ алып жүретін медицина персоналын тасымалдауға арналған мамандандырылған жер үсті көлік құралы;
санитариялық авиакөлік - науқастар мен зардап шеккендерді, сондай-ақ алып жүретін медицина персоналын тасымалдауға арналған жабдықталған мамандандырылған әуе көлік құралы (ұшақ, тікұшақ).

2. Структура организации оказания скорой медицинской помощи
и санитарной авиации
8. Станции (отделения) СМП организуются в городах и районных центрах с населением более 100 тысяч человек.
9. В городах и районных центрах с населением менее 100 тысяч человек при районной (городской) больнице (поликлинике) создается отделение СМП.
10. Штаты организаций СМП устанавливаются в соответствии с типовыми штатами и штатными нормативами организаций здравоохранения, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2010 года № 238 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 15 апреля 2010 года под № 6173).
11. Координация деятельности областных (городских) станций СМП и оперативное управление СА на республиканском уровне осуществляется РЦСА.
12. В функции РЦСА входит:
мониторинг и координация деятельности организаций СМП и СА Республики Казахстан;
координация взаимодействия между станциями СМП и организациями здравоохранения республиканского и областного уровней;
организация взаимодействия с подразделениями органов внутренних дел и Центра медицины катастроф при проведении медико-санитарных и противоэпидемических мероприятий по ликвидации последствий дорожно-транспортных происшествий и чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера на территории Республики Казахстан;
GPS-мониторинг передвижения всего санитарного автотранспорта и санитарного авиатранспорта на электронно-цифровой карте;
проведение обучения по международным стандартам оказания скорой и неотложной помощи в учебно-тренинговом центре;
для выполнения задач по мониторингу и координации деятельности станций СМП в составе РЦСА создается диспетчерская служба (далее - Сall-center РЦСА).
13. В составе областных станций СМП создаются региональные Call- center. Данные подразделения обеспечены средствами оперативной связи с отделениями СМП, службами органов внутренних дел и чрезвычайных ситуаций области и ресурсы для спутникового мониторинга санитарного автотранспорта региона.
14. На районном уровне координация деятельности по организации СМП населению осуществляется главным врачом районной больницы (поликлиники).
15. Мониторинг движения санитарного автотранспорта района, в том числе сельских врачебных амбулаторий, осуществляют диспетчера отделений СМП районных больниц (поликлиник).

2. Жедел медициналық көмек көрсету және санитариялық авиация
ұйымдарының құрылымы
8. ЖМК станциялары (бөлімшелері) 100 адамнан астам адам халқы бар қала және аудан орталықтарында ұйымдастырылады.
9. 100 адамнан астам адам халқы бар қала және аудан орталықтарында аудандық (қалалық) ауруханалар (емханалар) жанынан ЖМК бөлімшесі құрылады.
10. ЖМК ұйымдарының штаттары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығымен бекітілген Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтеріне сәйкес белгіленеді (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 15 сәуірде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 6173 болып енгізілді).
Медициналық ұйымдар жанындағы СА бөлімшелері (республикалық, облыстық, қалалық ЖМКС).
11. Облыстық (қалалық) ЖМК станцияларының қызметін үйлестіруді және республикалық деңгейде СА жедел басқаруды РСАО жүзеге асырады.
12. РСАО-ның функциясына:
Қазақстан Республикасының ЖМК және СА ұйымдастыру қызметін мониторингілеу және оны үйлестіру;
ЖМК станциялары және республикалық және облыстық деңгейдегі денсаулық сақтау ұйымдары арасында өзара іс-қимылды үйлестіру;
Қазақстан Республикасының аумағында жол-көлік оқиғаларының салдары мен табиғи және техногенді сипаттағы төтенше жағдайларды жою бойынша медициналық-санитариялық және эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізу кезінде ішкі істер органдары бөлімшелерімен және Апаттар медицинасы орталығының өзара іс-қимылын ұйымдастыру;
электрондық-цифрлық картада барлық санитариялық автокөлік және санитариялық әуе көлігі жылжуының GPS-мониторингі;
оқыту-тренингтік орталықта жедел және шұғыл көмек көрсетудің халықаралық стандарты бойынша оқытуды өткізу кіреді.
МЖК станциясының қызметін мониторингілеу және үйлестіру бойынша міндеттерді орындау үшін құрамында РСАО диспетчерлік қызмет құрылады (бұдан әрі - РСАО Сall-centre).
13. Облыстық ЖМК станция құрамында өңірлік Сall-centre құрылады. Осы бөлімшелер ЖМК бөлімшелерімен, ішкі істер органдарының қызметтерімен және облыстың төтенше жағдайлар және өңірдің санитариялық автокөлігінің спутнигін мониторингілеуге арналған ресурстармен және жедел байланыс құралдарымен қамтамасыз етілген.
14. Аудандық деңгейде халыққа жедел медициналық көмекті ұйымдастыру бойынша қызметті үйлестіруді аудандық ауруханалардың (емханалардың) бас дәрігері жүзеге асырады.
15. Ауданның, соның ішінде ауылдық дәрігерлік амбулаторияның санитариялық автокөлігінің қозғалысын мониторингілеуді аудандық ауруханалардың (емханалардың) жедел медициналық көмек бөлімшелерінің диспетчерлері жүзеге асырады.

16. Районные отделения СМП функционально подчиняются главному врачу областной станции СМП.
3. Условия и порядок оказания скорой медицинской помощи
17. В сельских населенных пунктах для обслуживания вызовов СМП диспетчером районного отделения СМП привлекаются специалисты и санитарный автотранспорт ближайших сельских врачебных амбулаторий.
18. Станцию СМП возглавляет главный врач. Главный врач назначается из числа квалифицированных врачей, имеющих практический опыт лечебной и организационной работы в организациях здравоохранения, первую/высшую квалификационную категорию по специальности "Организация здравоохранения" ("Общественное здравоохранение", "Менеджмент здравоохранения"), в соответствии с Квалификационными характеристиками должностей работников здравоохранения, утвержденными приказом и.о. Министра здравоохранения от 26 ноября 2009 года № 791 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 5945).
19. Подстанции СМП в составе станций СМП создаются в городах, областных и районных центрах по решению местных исполнительных органов.
20. Территории обслуживания подстанций утверждаются местными органами управления здравоохранения по представлению главного врача станции СМП.
21. При определении зоны обслуживания подстанций учитывается численность, плотность и возрастной состав населения, особенности застройки, насыщенность района промышленными предприятиями, крупными сельскохозяйственными комплексами, наличие и состояние транспортных магистралей, интенсивность движения и другие особенности района.
22. В соответствии с Правилами, расположение и зона обслуживания подстанций СМП должны обеспечивать организацию 15-минутной транспортной доступности для бригад СМП.
23. При необходимости (культурно-массовые мероприятия, проведение праздничных парадов и демонстраций, часы "пик" движения городского автотранспорта и т.п.) для своевременного обслуживания населения организуется дежурство дополнительных бригад СМП. Допускается организации патрулирования бригадами СМП отдаленных от медицинских организаций жилых массивов и наиболее травмоопасных участков улиц населенного пункта.
24. Помимо несения дежурства в режиме патрулирования закрепленного района по согласованию с управлениями здравоохранения и районными акиматами дежурные бригады СМП размещаются в медицинских организациях и административных учреждениях района.
25. Сумка - укладка врача организаций скорой медицинской помощи и санитарный автотранспорт комплектуются медицинским имуществом в соответствии с приложением 1 "Минимальный перечень оснащения автомобиля скорой медицинской помощи для фельдшерских бригад", приложением 2 "Минимальный перечень оснащения автомобиля скорой медицинской помощи для линейных (специализированных) бригад", приложением 3 "Минимальный перечень оснащения автомобиля скорой медицинской помощи для реанимационных (кардиореанимационных) бригад и бригад интенсивной терапии (реанимобиль)", приложением 6 "Минимальный перечень лекарственных средств необходимых для укомплектования бригады скорой медицинской помощи и санитарной авиации", приложением 7 "Минимальный перечень изделий медицинского назначения, медицинских наборов, реагентов и дезинфицирующих средств для оснащения организаций скорой медицинской помощи и санитарной авиации" к настоящему Стандарту.

16. Аудандық ЖМК бөлімшелері облыстық ЖМК станциясының бас дәрігеріне функция бойынша бағынады.
3. Жедел медициналық көмек көрсету шарттары және тәртібі
17. Ауылдық елді мекендерде ЖМК аудандық бөлімшелерінің диспетчері жедел медициналық көмекті шақырту қызметін көрсету үшін жақын жердегі мамандар және санитариялық автокөлік тартылады.
18. ЖМК станциясын бас дәрігер басқарады. Бас дәрігер денсаулық сақтау ұйымдарында емдеу және ұйымдастырушылық жұмыста практикалық тәжірибесі бар, Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 26 қарашадағы № 791 бұйрығымен бекітілген Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттарына сәйкес "Денсаулық сақтауды ұйымдастыру" ("Қоғамдық денсаулық сақтау", "Денсаулық сақтау менеджменті") мамандығы бойынша бірінші/жоғары біліктілік санаты бар (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 5945 болып енгізілді) білікті дәрігерлер ішінен тағайындалады.
19. ЖМК станция құрамында ЖМК кіші станциялары қалалар мен аудандарда жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша қалалық және аудандық орталықтарда құрылады.
20. Кіші станция қызмет көрсететін аумақтар ЖМК станциясы бас дәрігерінің ұсынымы бойынша денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарымен бекітіледі.
21. Кіші станциялардың қызмет көрсету аймақтарын айқындау кезінде халықтың саны, тығыздығы және жас құрамы, құрылысының ерекшелігі, ауданның өнеркәсіптік кәсіпорындарымен, ірі ауылшаруашылық кешендерімен толықтырылуы, көлік магистральдерінің болуы және оның жай-күйі, қозғалыс қарқындылығы және ауданның басқа да ерекшеліктері ескеріледі.
22. Қағидаларға сәйкес ЖМК кіші станцияларын орналасуы және қызмет көрсету аймағы ЖМК бригадалары үшін 15 минутта көлікпен жетуді ұйымдастыруды қамтамасыз етуі тиіс.
23. Қажет болған жағдайда (мәдени-бұқаралық іс-шаралар, мерекелік парадтарды және демонстрацияларды өткізу, қалалық автокөлік қозғалысының "қарбалас" уақыты және т.б.) халыққа уақтылы қызмет көрсету үшін ЖМКБ кезекшілігі ұйымдастырылады. ЖМК бригадаларына медициналық ұйымдардан алыс орналасқан тұрғын үй кешендеріне және елді мекендердің жарақаттануға ең жиі қаупі бар учаскелерде патруль ұйымдастыруға рұқсат етіледі.
24. Бекітілген аудан патруль режимінде кезекшілік атқарудан басқа денсаулық сақтау басқармаларымен және аудандық әкімдіктермен келісім бойынша ЖМК кезекші бригадалары ауданның медициналық ұйымдарында және әкімшілік мекемелерде орналаса алады.
25. Жедел медициналық көмек және санитариялық автокөлік дәрігерлеріне арналған сөмке осы Стандартқа "Фельдшерлік бригадаларға арналған жедел медициналық көмек автомобилін жарақтандырудың ең төмен тізбесі" 1-қосымшаға, "Желілік (мамандандырылған) бригадаларға арналған жедел медициналық көмек автомобилін жарақтандырудың ең төмен тізбесі" 2-қосымшаға, "Реанимациялық (кардиореанимациялық) бригадаларға және қарқынды терапия (реанимобиль) бригадаларына арналған жедел медициналық көмек автомобилін жарақтандырудың ең төмен тізбесі" 3-қосымшаға, "Жедел медициналық көмек және санитариялық авиация бригадаларын жасақтау үшін қажетті дәрілік заттардың ең төмен тізбесі" 6-қосымшаға, "Жедел медициналық көмек және санитариялық авиация ұйымдарын жарақтандыруға арналған медициналық мақсаттағы бұйымдардың, медициналық жинақтардың, реагенттердің және дезинфекциялық құралдардың ең төмен тізбесі" 7-қосымшаға сәйкес медициналық мүлікпен жинақталады.

26. В станциях СМП оказание экстренной медицинской помощи осуществляется выездными бригадами СМП (линейная (врачебная, фельдшерская), специализированная) - функциональными единицами станций СМП, организованными в соответствии со штатными нормативами. При этом, соотношение врачебных и фельдшерских бригад в составе станций СМП составляет 60/40.
27. Регламент выезда бригад СМП с момента получения вызова до передачи для обслуживания бригаде СМП определяется перечнем категорий срочности вызовов, в соответствии с Правилами.
28. Диспетчер по приему и передаче вызовов организации СМП осуществляет:
прием информации о случаях, требующих оказания СМП;
формирование повода к вызову бригад СМП согласно алгоритмам приема и передачи вызовов по АСУ;
при необходимости совместно со старшим врачом определяет первоочередность вызовов в соответствии с категорией срочности вызова;
в случае необходимости диспетчер вызывает старшего врача смены организации/подразделения СМП для консультирования обратившихся (по телефону или при непосредственном обращении в организацию);
оперативный контроль выполнения вызовов бригадами СМП.
29. Старший врач смены станции СМП при доставке пациентов, требующих экстренных лечебно-диагностических мероприятий в условиях стационара:
организует связь с приемным отделением медицинской организации, оказывающей стационарную помощь, в которую доставляется пациент;
доводит до сведения непосредственно принимающей медицинской организации, оказывающей стационарную помощь, городского, областного, республиканского уровней, информацию о состоянии доставляемого пациента.
30. Бригада СМП в период дежурства подчиняется старшему врачу смены станции (отделения) СМП.
31. По результатам данных осмотра, инструментальной диагностики, консультации специалиста (при необходимости), динамики состояния пациента на фоне или после проведенных лечебных мероприятий, в соответствии с предварительным диагнозом, отражающим причины данного состояния, врачом (или фельдшером) бригады СМП принимается одно из следующих решений:
пациент оставлен на месте вызова;
пациент оставлен на месте (по месту проживания), сообщение о случае заболевания и необходимости активного посещения участковым врачом передается в амбулаторно-поликлиническую организацию;
пациент оставлен на месте, сообщение о случае заболевания и необходимости активного посещения пациента в эти же сутки бригадой СМП передается диспетчеру станции (отделения) СМП;
требуется доставка пациента в профильный стационар экстренной помощи в сопровождении сотрудников бригады СМП, в связи с состоянием соответствующим Приложению 4 "Перечень показаний для доставки в стационар пациентов, требующих оказания экстренной медицинской помощи" к настоящему Стандарту.

26. ЖМК станцияларында шұғыл медициналық көмек көрсетуді ЖМК (желілік (дәрігерлік, фельдшерлік), мамандандырылған) шығу бригадасы – штаттық нормативтерге сәйкес ұйымдастырылған ЖМК станциясының функционалдық бірліктерімен жүзеге асырады. Бұл ретте, ЖМК станция құрамындағы дәрігерлік және фельдшерлік бригадалардың ара қатынасы 60/40 құрайды.
27. ЖМК бригадасының шығу регламенті шақыруды алған сәттен бастап ЖМК бригадасына қызмет көрсету үшін бергенге дейін Қағидаларға сәйкес шақырулардың жеделділігі санатының тізбесінде айқындалады.
28. ЖМК ұйымдарының шақыруды қабылдау және беру жөніндегі диспетчер:
жедел медициналық көмекті көрсетуді талап ететін жағдайлар туралы ақпаратты қабылдауды;
АБЖ бойынша қабылдау және беру алгоритмдеріне сәйкес ЖМК бригадаларын шақыруға себепті құруды жүзеге асырады;
қажет болған жағдайда аға дәрігермен шақырудың шұғылдығына қарай санатына сәйкес бірінші кезекті шақыруларды айқындайды;
қажет болған жағдайда диспетчер жүгінгендерге консультация беру үшін ЖМК ұйымдардың/бөлімшелердің кезекші аға дәрігерлерін шақырады (телефон бойынша немесе ұйымға тікелей барған кезде).
ЖМК бригадаларымен шақыруларды орындауды жедел бақылауды жүзеге асырады.
29. Стационар жағдайында шұғыл емдік-диагностикалық іс-шараларды талап ететін пациенттерді жеткізу кезінде ЖМК станциясының кезекші аға дәрігері:
пациентті жеткізетін стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымның қабылдау бөлімшесімен байланысты ұйымдастырады;
қалалық, облыстық, республикалық деңгейде стационарлық көмекті көрсететін тікелей қабылдайтын медициналық ұйымға жеткізілетін пациенттің жай-күйі туралы ақпаратты жеткізеді.
30. ЖМК бригадасы кезекшілік кезеңінде ЖМК станциясының (бөлімшесінің) кезекші аға дәрігеріне бағынады.
31. Тексерудің, аспаптармен диагностикалауды, маманның консультациясының (қажет болғанда) мәліметтерінің қорытындысы, аталған жағдайдың себептерін көрсететін алдын ала қойылған диагнозға сәйкес емдеу іс-шаралары кезінде немесе содан кейін пациент жағдайының динамикасы бойынша ЖМК көшпелі бригадасының дәрігері (немесе фельдшері) мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
пациент шақырылған жерінде қалдырылды;
пациент орнында (тұрғылықты жері бойынша) қалдырылды, ауру жағдайы және учаскелік дәрігердің белсенді бару қажеттілігі туралы хабарлама амбулаториялық-емханалық ұйымға жіберіледі;
пациент тұрғылықты жері бойынша қалдырылды, ауру жағдайы және пациентке белсенді бару қажеттігі туралы хабарлама сол күні жедел медициналық көмек ұйымына, бөлімшесінің диспетчеріне беріледі;
пациентті осы Стандартқа "Шұғыл медициналық көмек көрсетуді талап ететін пациенттерді стационарға жеткізу үшін айғақтардың тізбесі" 4-қосымшаға сәйкес келетін жағдайларға байланысты ЖМК бригадасы қызметкерлерінің еріп жүруімен шұғыл көмектің бейінді стационарына жеткізу талап етіледі.

32. Бригада СМП вызывает специализированную бригаду СМП (при их наличии в районе обслуживания), оказывая до ее прибытия, объем медицинской помощи в соответствии со стандартами (протоколами диагностики и лечения; клиническими руководствами и протоколами, алгоритмами).
33. Бригада СМП доставляет пациентов в приемно-диагностическое отделение профильного стационара экстренной помощи.
34. Доставка в стационар экстренной помощи пациентов реанимационного профиля осуществляется непосредственно в отделение анестезиологии и реанимации (блок (палату) интенсивной терапии).
35. Передача пациента, информации о его состоянии, сопроводительной документации врачом (фельдшером) бригады СМП дежурному врачу подразделений стационара происходит непосредственно на территории медицинской организации с отметкой в "Карте вызова" времени поступления, фамилии и подписи принявшего.
36. В случаях крайней необходимости (жизнеугрожающее состояние, отсутствие возможности вызова специализированной бригады, отсутствие сил и средств для выполнения стандарта оказания помощи в полном объеме) допускается доставка пациента в ближайший профильный стационар. При этом ставится в известность старший врач смены станции СМП.
37. При транспортировке пациента с заболеванием, угрожающим его жизни, либо несовершеннолетнего лица в медицинскую организацию, оказывающую экстренную стационарную помощь, допускается его сопровождение родственником (не более одного человека) в санитарном автотранспорте СМП.
38. При угрозе жизни и здоровью сотрудников бригады СМП, риска повреждения и порчи оснащения автомобиля СМП, обслуживание вызова, включая госпитализацию пациента, осуществляется в обязательном порядке в присутствии сотрудников органов внутренних дел.
39. При отказе пациента или его законного представителя от госпитализации бригада СМП обязана в доступной форме информировать пациента или его законного представителя о предварительном диагнозе, о возможных неблагоприятных последствиях принятого им решения и документально подтвердить отказ от госпитализации личной подписью пациента или его законного представителя в карте вызова СМП, в соответствии с формой 110/у первичной медицинской документации организаций здравоохранения (далее – первичная медицинская документация), утвержденной приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 октября 2010 года № 907 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6697).

32. ЖМК бригадасы ол келгенше стандартқа сәйкес (диагностика және емдеу хаттамаларына; клиникалық нұсқаулармен және хаттамаларға, алгоритмдерге) медициналық көмектің көлемін көрсете отырып, ЖМК мамандандырылған бригадасын шақырады (қызмет көрсету ауданында олар болған жағдайда).
33. ЖМК бригадасы пациентті шұғыл көмек бейінді стационарының қабылдау-диагностикалық бөлімшесіне жеткізеді.
34. Реанимациялық бейіндегі пациенттерді шұғыл көмек стационарына жеткізу тікелей анестезиология және реанимациясына (қарқынды терапия блогына (палатасына) жүзеге асырылады.
35. Пациентті, оның жағдайы туралы ақпаратты, ілеспе құжаттарды жедел медициналық көмек бригадасының дәрігері (фельдшер) стационар бөлімшесінің кезекші дәрігеріне беру "шақыру картасында" белгілей отырып келіп түскен уақыты, қабылдағанның тегі және қолы қойылып тікелей медициналық ұйымның аумағында береді.
36. Аса қажет болған жағдайда (өмірге қауіп төндіретін жағдай, мамандандырылған бригаданы шақыру мүмкіндігінің болмауы, көмекті толық көлемде көрсетудің стандартын орындау үшін күш пен қаражаттың болмауы) пациентті жақын орналасқан бейінді стационарға апаруға рұқсат етіледі. Бұл ретте, ЖМК станциясы ауысымының аға дәрігеріне хабардар етеді.
37. Өміріне қауіп төндіретін аурумен ауыратын пациентті, немесе кәмелет жасына толмаған тұлғаны шұғыл стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымына тасымалдау кезінде ЖМК санитариялық автокөлігінде оны туыстарының (бір адамнан көп емес) еріп жүруіне рұқсат беріледі.
38. ЖМК бригадасының қызметкерлерінің өміріне және денсаулығына қауіп төнген кезде, ЖМК автомобильдерінің жабдықтарын бұзу және бүлдіру қаупінде пациентті емдеуге жатқызуды қоса алғанда шақыруға қызмет көрсету, міндетті түрде ішкі істер органдары қызметкерлерінің қатысуымен жүзеге асырылады.
39. Пациент немесе оның заңды өкілі емдеуге жатқызудан бас тартқан кезде ЖМК бригадасы пациентті және оның заңды өкілін алдын ала қойылған диагнозы туралы, оның қабылдаған шешімінің болуы мүмкін қолайсыз салдары туралы түсінікті түрде хабардар етуге және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қазандағы № 907 бұйрығымен бекітілген (бұдан әрі – бастапқы медициналық құжаттама) (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 6697 болып енгізілді) денсаулық сақтау ұйымының бастапқы медициналық құжаттамасының 110/е нысанына сәйкес ЖМК шақыру картасында пациенттің және оның заңды өкілінің жеке қолы қойылған емдеуге жатқызудан бас тартқанын құжаттамалық растауға міндетті.

40. При отказе пациента, находящегося в жизнеугрожающем состоянии, от доставки в профильный стационар (за исключением 1-3 категории срочности), после взятия письменного отказа от госпитализации, подписанного им лично, либо его законным представителем, бригада СМП помощи осуществляет активное посещение пациента самостоятельно или передает активный вызов в участковую службу амбулаторно-поликлинической организации по территориальной принадлежности.
41. При отсутствии показаний к госпитализации или отказе пациента от госпитализации для участкового врача оформляется сигнальный лист по форме, утвержденной первичной медицинской документации.
42. Бригада СМП незамедлительно сообщает диспетчеру организации/подразделения скорой медицинской помощи об окончании выполнения вызова и его результатах.
43. СМП не оказывается в случаях, регламентированных Правилами.
44. При состояниях, не требующих экстренного обслуживания, старший врач смены станции СМП предоставляет пациенту координаты (адрес, телефон) медицинской организации для обращения за медицинской помощью.
45. Станция СМП в круглосуточном режиме выдает устную информацию при личном обращении населения или по телефону о местонахождении пациентов или пострадавших при несчастных случаях, которым была оказана медицинская помощь медицинским персоналом станции (отделения).
46. Станция СМП не предоставляет медицинские заключения и документацию указанных в Правилах.
47. Использование санитарного автотранспорта в немедицинских целях не допускается.
48. На станции (отделении) или подстанции СМП контроль качества оказания и соответствия оказанной помощи установленным стандартам осуществляет подготовленный специалист, назначаемый из числа наиболее опытных и квалифицированных врачей СМП.
4. Условия и порядок оказания медицинской помощи
в форме санитарной авиации
49. Санитарный авиатранспорт (вертолет, самолет) для оказания СМП используется согласно Правил.
50. Диспетчер по приему вызовов СА:
осуществляет прием и обработку вызовов СА (заявки организаций здравоохранения, медицинских работников, обращение пострадавших или очевидцев с места происшествия на номера 103 или 112);
уточняет характер заболевания или повреждения, тяжесть общего состояния больного, роженицы или пострадавшего;
при необходимости транспортировки определяет рекомендации по подготовке больного, роженицы или пострадавшего к транспортировке;
определяет необходимость использования при транспортировке больных и пострадавших дополнительного оборудования;
согласует профильную медицинскую организацию для приема транспортируемого пациента;
принимает решение о виде транспортировки больного или доставки специалистов к месту назначения, при этом учитывается расстояние от места посадки до ближайшей принимающей медицинской организации, наличие и состояние транспортных магистралей, интенсивность движения;
обеспечивает связь с РЦСА, а также при необходимости организует консультацию профильного специалиста;
доводит до сведения принимающей медицинской организации информацию о доставляемом пациенте;
при необходимости обеспечивает связь между отправляющими и принимающими медицинскими организациями;
запрашивает информацию о подтверждении прибытия выездной бригады к месту назначения, доставке больного, роженицы или пострадавшего в принимающую медицинскую организацию.

40. Өміріне қауіп төніп тұрған жағдайдағы пациент бейінді стационарға апарудан (жеделділіктің 1-3 санатын қоспағанда) бас тартқан кезде ол өзі, не оның заңды өкілі қол қойған емдеуге жатқызудан жазбаша бас тартуын алғаннан кейін жедел медициналық көмек бригадасы мамандандырылған бейінді бригаданы (олар болған кезде) шақырады, пациентке өздері белсенді баруды жүзеге асырады немесе тұрғылықты жері бойынша амбулаториялық-емханалық ұйымның учаскелік қызметіне белсенді шақыруды береді.
41. Емделуге жатқызуға айғақтар болмағанда немесе пациент емделуге жатудан бас тартқан жағдайда учаскелік дәрігерге бастапқы медициналық құжаттамамен бекітілген нысан бойынша дабыл парағы әзірленеді.
42. Жедел медициналық көмек бригадасы ұйымның / жедел медициналық көмек бөлімшесінің диспетчеріне шақырудың орындалуының қорытындысы және оның нәтижесі туралы іле-шала хабарлайды.
43. ЖМК Қағидалармен регламенттелген жағдайда көрсетілмейді.
44. Шұғыл қызмет көрсетуді талап етпейтін жағдайларда ЖМК станциясы ауысымның аға дәрігері пациентке медициналық көмек алу үшін медициналық ұйымның координаттарын (мекенжайы, телефон) береді.
45. ЖМК станциясы тәулік бойғы режимде халық өзі өтініш білдірген кезде немесе станцияның (бөлімшенің) медицина персоналын медициналық көмек көрсеткен пациенттердің немесе жазатайым оқиғалар кезінде зардап шеккен адамдар орналасқан жері туралы телефон бойынша ауызша ақпарат береді.
46. ЖМК станциясы Қағидаларда көрсетілген медициналық қорытынды мен құжаттаманы ұсынбайды.
47. Санитариялық автокөлікті медициналық емес мақсатта пайдалануға жол берілмейді.
48. ЖМК станциясында (бөлімшесінде) немесе кіші станциясында көмек көрсету және көрсетілген көмектің белгіленген стандарттарға сәйкестігін бақылауды жедел медициналық көмектің ең тәжірибелі және білікті дәрігерлерінен тағайындалатын дайын маман жүзеге асырады.
4. Санитариялық авиация нысанында жедел медициналық көмек
көрсету шарттары мен тәртібі
49. ЖМК көрсетуге арналған санитариялық әуе көлігі (тікұшақ, ұшақ) Қағидаларға сәйкес пайдаланылады.
50. СА шақыруды қабылдау жөніндегі диспетчер:
СА шақыртуларын қабылдау мен өңдеуді жүзеге асырады (денсаулық сақтау ұйымдарының, медицина қызметкерлерінің өтінімдері, зардап шеккендердің немесе оқиға болған жерден куәлардың 103 немесе 112 нөмірлеріне хабарласқан өтініштері);
аурудың немесе зақымданудың сипатын, науқастың, босанатын әйелдің немесе зардап шеккен адамның жалпы жағдайының ауырлығын нақтылайды;
тасымалдау қажет болған кезде науқасты, босанатын әйелді немесе зардап шеккен адамды тасымалдауға дайындау бойынша ұсынысты айқындайды;
науқасты немесе зардап шеккен адамды тасымалдау кезінде қосымша жабдықтарды пайдалану қажеттілігін айқындайды;
бейінді медициналық ұйыммен тасымалданатын пациентті қабылдау үшін келіседі;
науқасты тасымалдау немесе мамандарды сол орынға жеткізу түрі туралы шешім қабылдайды, бұл ретте көлікке отыру орнынан бастап жақын жерде орналасқан қабылдайтын медициналық ұйымға дейінгі ара қашықтық, көліктік магистралдардың болуы мен жағдайы, қозғалыстың қарқындылығы ескеріледі;
РСАО байланысты қамтамасыз етеді, сондай-ақ қажеттілігіне қарай бейінді мамандардың консультациясын ұйымдастырады;
қабылдайтын медициналық ұйымға жеткізілетін пациент туралы ақпаратты жеткізеді;
қажеттілігіне қарай жіберуші және қабылдаушы медициналық ұйымның арасындағы байланысты қамтамасыз етеді;
көшпелі бригаданың баратын жеріне келіп жеткенін, науқасты, босанатын әйелді немесе зардап шеккен адамды қабылдайтын медициналық ұйымға жеткізгенін растау туралы ақпаратты сұратады.

51. Мобильные бригады СА подразделяются на:
бригады республиканского уровня – бригады, комплектующиеся в зависимости от клинического случая высококвалифицированными специалистами республиканских медицинских организаций (педиатрия, нейрохирургия, акушерство-гинекология, травматология и другие), а при перевозке донорских органов и тканей – медицинскими сотрудниками, прошедшими специальную подготовку;
бригады по транспортировке и оказанию медицинской помощи во время транспортировки, состоящие из врача-специалиста в области реанимации и интенсивной терапии и фельдшера;
бригады регионального уровня - комплектующиеся в зависимости от клинического случая квалифицированными специалистами областных и городских медицинских организаций (педиатрия, нейрохирургия, акушерство-гинекология, травматология и другие).
52. В мобильную бригаду СА, обеспечивающую транспортировку пострадавшего или больного, с оказанием полного объема интенсивной терапии, входят не менее двух врачей и средние медицинские работники: квалифицированные специалисты в области анестезиологии и реаниматологии (в том числе интенсивной терапии), прошедшие курсы повышения квалификации по вопросам транспортной медицины;
фельдшер или медицинская сестра с навыками и опытом в области интенсивной терапии.
53. Для транспортировки пациентов бригада СА комплектуется двумя клиническими специалистами:
специалист в области анестезиологии и реаниматологии (в том числе интенсивной терапии);
специалист с соответствующими навыками и опытом в сфере предоставления доврачебной помощи (средний медицинский работник).
54. Транспортировка осуществляется после получения от пациента или его близких родственников информированного согласия на перевозку.
55. Ответственность за состояние пациента во время транспортировки несут сотрудники мобильной бригады в соответствии с действующим законодательством.
56. Непрерывность ухода за пациентом во время транспортировки, а также преемственность между медицинскими организациями, поддерживается посредством:
предоставления от направляющей медицинской организации выписки из медицинской документации, которая передается вместе с пациентом и должна содержать информацию:
о паспортных данных;
о состоянии пациента;
о проведенном объеме лечебно-диагностической помощи;
о потребности пациента в непрерывном уходе;
заблаговременное оповещение принимающей медицинской организации о прибытии или передаче пациента/пациентов;
предоставление принимающей медицинской организации необходимой информации о пациенте, оформление сопроводительного листа к карте транспортировки пациента, содержащего:
причину госпитализации;
паспортные данные пациента;
признаки и симптомы;
анамнез заболевания и аллергический анамнез;
основные показатели организма во время транспортировки;
оказанное лечение;
состояние пациента во время транспортировки.

51. СА ұтқыр бригадалары:
республикалық деңгейдегі бригадаларға – клиникалық жағдайларға қарай республикалық медициналық ұйымдардың жоғары мамандандырылған мамандармен жинақталатын (педиатрия, нейрохирургия, акушерия – гинекология, травматология және басқалары), бұл ретте донорлық ағза мен тіндерді тасымалдау кезінде – арнайы даярлықтан өткен медицина қызметкерлерінен жасақталған бригада;
реанимация және қарқынды терапия саласындағы маман-дәрігерлерден тұратын тасымалдау кезінде тасымалдау және шұғыл және жедел жәрдем көрсету жөніндегі бригадаларға (бұдан әрі – ШЖЖ бригада);
өңірлік деңгейдегі бригадаларға – клиникалық жағдайларға байланысты облыстық және қалалық медициналық ұйымдарда білікті мамандармен (педиатрия, нейрохирургия, акушерия – гинекология, травматология және басқалары) жасақталатын бөлінеді.
52. Қарқынды терапияның толық көлемін көрсете отырып зардап шеккен адамды немесе науқасты тасымалдауды қамтамасыз ететін СА ұтқыр бригадасына кемінде екі дәрігер және орта медицина қызметкерлері кіреді:
көліктік медицина мәселелері бойынша біліктіліктерін жоғарылату курстарынан өткен анестезиология және реаниматология (оның ішінде қарқынды терапия) саласындағы білікті мамандар;
қарқынды терапия саласында дағдылары мен тәжірибелері бар фельдшер немесе мейіргер.
53. Пациенттерді тасымалдау үшін СА бригадасы екі клиникалық маманмен жасақталады:
анестезиология және реаниматология (оның ішінде қарқынды терапия) саласындағы мамандар;
дәрігерге дейінгі көмек көрсету саласындағы тиісті дағдылар мен тәжірибелері бар маман (орта медицина қызметкері).
54. Пациенттен немесе оның жақын туыстарынан тасымалдауға хабардар ете отырып келісім алғаннан кейін тасымалдау жүзеге асырылады.
55. Тасымалдау кезінде пациенттің жағдайына ұтқыр бригаданың қызметкерлері қолданыстағы заңнамаға сәйкес жауапты болады.
56. Тасымалдау кезінде пациенттерге күтім жасаудың үздіксіздігі, сондай-ақ медициналық ұйымдар арасындағы басымдық:
пациентпен бірге жіберетін медициналық ұйымнан жіберілетін медициналық құжаттамалардан үзінді беру, олар мынадай ақпараттан тұруы тиіс:
пациенттің жеке басы куәлігі туралы;
пациенттің жағдайы туралы;
жүргізілген емдеу-диагностикалық көмек көлемі туралы;
пациенттің үздіксіз күтімге қажеттілігі туралы ақпаратты қамтуы тиіс;
қабылдайтын медицина ұйымын пациенттің/пациенттердің келуі және беруі туралы алдын ала хабардар ету;
қабылдайтын медицина ұйымына пациент туралы қажетті ақпаратты беру:
емдеуге жатқызу себебін;
пациент жеке басының куәлігі;
белгілері мен симптомдарын;
ауру анамнезімен және аллергиялық анамнезді;
тасымалдау кезіндегі ағзаның негізгі көрсеткіштерін;
көрсетілген емді;
тасымалдау кезінде пациенттің жағдайын қамтитын пациентті тасымалдау картасына бекітілген арнайы ілеспе парағы бар пациент туралы ауызша ақпаратты ұсыну арқылы қолдау көрсетіледі.

57. Конфигурация салона воздушного судна должна отвечать следующим требованиям:
возможность транспортировки пациента в положении "лежа на спине";
свободный доступ медицинского персонала к голове и туловищу пациента (до середины бедер);
возможность проведения сердечно-легочной реанимации двумя исполнителями.
58. Санитарный авиатранспорт (вертолет, самолет) мобильной бригады СА оснащается медицинским имуществом и оборудованием в соответствии с Приложениями 5, 6, 7 к настоящему Стандарту.
5. Требования к уровню профессионального образования
специалистов скорой медицинской помощи
59. В соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", Законом Республики Казахстан "О лицензировании", постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2009 года № 1559 "Об утверждении Правил аккредитации в области здравоохранения" требования к уровню профессионального образования для врачей СМП включают наличие базового медицинского образования ("лечебное дело", "педиатрия" или "общая медицина"), сертификата специалиста, а для врачей специализированных бригад СМП - наличие сертификата специалиста соответствующего профиля, регулярного повышения квалификации - не реже 1 раза в 5 лет.
60. Программы оказания скорой помощи для специалистов СМП и СА включают в себя:
1) "Базовая реанимация" - Basic Life Support (BLS);
2) "Расширенная сердечно-легочная реанимация" - Advanced Cardiac Life Support (ACLS);
3) "Расширенная сердечно-легочная реанимация в педиатрии" - Pediatric Advanced Life Support (PALS);
4) "Расширенное жизнеобеспечение при травме" - Advanced Trauma Life Support (ATLS);
5) "Неонатальная реанимация" - Neonatal Resusсitation Program (NRP);
6) Тренинг по технике безопасного вождения на скорой помощи - Safe Ambulans Driving Techniques Trainings;
7) Стандарт использования оборудования санитарного транспорта скорой помощи;
8) Стандарт использования транспортного инкубатора - Neonatal Transport / Transport Incubator;
9) Программа подготовки по вопросам авиационной медицина и физиологии полета - HEMS Crew Member Aviation Medicine & Flight Physiology.
61. Повышение квалификации по вопросам организации и оказания скорой медицинской помощи для врачей СМП также или в том числе предусматривается по программам, перечисленных в подпунктах 1)-5) пункта 59 настоящего Стандарта.
62. Повышение квалификации специалистов мобильной бригады СА предусматривается программами, перечисленными в подпунктах 1)-5), 7)-9) пункта 59 настоящего Стандарта, программами оказания медицинской помощи в условиях перелета, включая авиационную физиологию и медицинские услуги СА, организационные вопросы воздушно-транспортных услуг, управление ресурсами бригады.

57. Әуе көлігі салонының конфигурациясы мынадай талаптарға сай болуы тиіс:
пациентті "жатқан күйінде" тасымалдау мүмкіндігі;
медициналық персоналдың пациенттің басын және денесін (беліне дейін) қарау үшін бос орынның болуы;
екі орындаушының жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу мүмкіндіктері.
58. Санитариялық авиацияның ұтқыр бригадасы әуе көлігі (тікұшақ, ұшақ) осы Стандартқа 5, 6, 7-қосымшаларға сәйкес медициналық мүлікпен және жабдықпен жарақтандырылады.
5. Жедел медициналық көмек мамандарының кәсіптік білім
деңгейіне қойылатын талаптар
59. "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Кодексіне, "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 12 қазандағы № 1559 қаулысына сәйкес ЖМК дәрігерлеріне арналған кәсіптік білім деңгейіне қойылатын талаптар базалық медициналық білімнің ("емдеу ісі", "педиатрия" немесе "жалпы медицина"), маман сертификатының болуын, ал мамандандырылған ЖМК бригадасының дәрігерлері үшін – тиісті бейінді маман сертификатының болуын, тұрақты 5 жылда 1 рет біліктіліктерін жоғарылату кіреді.
60. ЖМК және СА мамандарына арналған жедел жәрдем көрсету бағдарламалары:
1) "Базалық реанимацияны" - Basic Life Support (BLS);
2) "Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы" - Advanced Cardiac Life Support (ACLS);
3) "Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы" - Pediatric Advanced Life Support (PALS);
4) "Жарақат кезіндегі кеңейтілген өмір сүруді қамтамасыз ету" - Advanced Trauma Life Support (ATLS);
5) "Неонаталдық реанимация" - Neonatal Resussitiation Program (NRP);
6) Жедел жәрдем;
7) Жедел жәрдем санитариялық көлігі жабдықтарын пайдалану стандарты (AES);
8) Көліктік инкубаторды пайдалану стандарты - Neonatal Transport / Transport Incubator;
9) "HEMS Crew Member" Aviation Medicine & Flight Physiology қамтиды.
61. ЖМК дәрігерлері үшін жедел медициналық көмекті ұйымдастыру мен оны көрсету мәселелері бойынша біліктіліктерін жоғарылату, сонымен қатар немесе оның ішінде осы Стандарттың 60-тармағының 1)-5) тармақшаларында санамаланған бағдарламалар бойынша көзделеді.
62. СА ұтқыр бригадалары мамандарының біліктілігін жоғарылату, сонымен қатар немесе соның ішінде осы Стандарттың 60-тармағының 1), 5), 7), 9) тармақшаларында санамаланған бағдарламалар бойынша авиациялық физиология және СА медициналық қызметтерін, әуе-көлік қызметтерінің, бригада ресурстарын басқарудың ұйымдастырушылық мәселелерін қоса алғанда ұшу жағдайларында медициналық көмек көрсету бағдарламалары бойынша көзделеді.

Примечание: предусмотреть приобретение дополнительного медицинского оборудования для временной замены (при плановом техническом осмотре, зарядке аккумуляторных батарей, дезинфекционной обработке, ремонте и т.д.) основного оборудования. Для этих целей закуп осуществляется с учетом коэффициента 1,25 (на каждые 4 единиц медицинского оборудования дополнительно приобретается 1 единица соответствующего медицинского оборудования). В случае если общее количество оборудования менее 4 штук, дополнительно приобретается 1 единица соответствующего оборудования.
Приложение 4
к Стандарту, утвержденному
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 26 июня 2013 года № 365
Перечень показаний для доставки в стационар пациентов,
требующих оказания экстренной медицинской помощи
1. Доставке в стационары подлежат:
больные и пострадавшие, требующие для лечения применения больничного режима, стационарных диагностических и лечебных технологий и круглосуточного медицинского наблюдения;
больные и пострадавшие с явными признаками состояний, угрожающих их жизни;
больные и пострадавшие с угрозой развития у них жизнеопасных осложнений;
больные и пострадавшие при невозможности исключения у них скрыто протекающих патологических процессов, ведущих к развитию опасных для жизни состояний и осложнений;
больные и пострадавшие, представляющие угрозу для окружающих их лиц по инфекционно-эпидемическим и психопатологическим критериям;
больные и пострадавшие с улиц и общественных мест.
2. Доставке в амбулаторно-поликлинические организаций (травмпункт) подлежат больные и пострадавшие при отсутствии признаков жизнеугрожающих состояний, прогноза развития жизнеугрожающих осложнений и сохраненной полностью или частично способностью к самостоятельному передвижению, не требующие проведения срочных стационарных диагностических и лечебных мероприятий.
3. Экстренные состояния терапевтического профиля, подлежащие доставке в стационар:
1) первичная остановка сердца (синдром "внезапной смерти") после проведения успешной реанимации;
2) стенокардия нестабильная;
Впервые: возникшая стенокардия напряжения:
прогрессирующая стенокардия напряжения;
стенокардия Принцметала;
3) инфаркт миокарда (ИМ) в срок до 10 суток от начала заболевания, либо ИМ неизвестной давности;
4) пароксизмальные нарушения ритма и проводимости сердца, неподдающиеся коррекции, а также с неустойчивой гемодинамикой и впервые выявленные;
5) острые заболевания и поражения миокарда, эндокарда, перикарда;
6) некупирующийся гипертонический криз, а также его осложнения с признаками жизнеугрожающих расстройств;

Ескертпе: негізгі жабдықтарды уақытша ауыстыру үшін қосымша медициналық жабдықтарды сатып алуды қарастыру (жоспарлы техникалық тексеріп-қарау кезінде, аккумуляторлық батарейге зарядка, дезинфекциялық өңдеуге, жөндеуге және т.б.). Осы мақсаттарға сатып алу 1,25 коэффициенті ескеріле отырып жүзеге асырылады (әрбір медициналық жабдықтың 4 бірлігіне қосымша сәйкесінше 1 бірлік медициналық жабдық сатып алынады). Егер жабдықтың жалпы саны 4 данадан кем болмаса, қосымша сәйкесінше 1 бірлік жабдық сатып алынады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2013 жылғы 26 маусымдағы
№ 365 бұйрығымен бекітілген
Стандартқа 4-қосымша
Шұғыл медициналық көмек көрсетуді талап ететін пациенттерді
стационарға жеткізу үшін айғақтардың тізбесі
1. Стационарға жеткізуге:
ауруханалық режимді, стационарлық диагностикалық және емдік технологияларды және тәулік бойы медициналық бақылауды қолданып емдеуді қажет ететін науқастар мен зардап шеккендер;
өміріне қауіп туындаған жай-күйдің айқын белгілері бар науқастар мен зардап шеккендер;
өміріне қауіпті асқынулардың даму қаупі бар науқастар мен зардап шеккендер;
қауіпті жағдайлар мен асқынулардың дамуына жол беретін оларда жасырын өтетін патологиялық процестерді болдырмау мүмкін болмаған кезде науқастар мен зардап шеккендер;
инфекциялық-эпидемиялық және психопатологиялық критерийлер бойынша оларды қоршаған адамдарға қауіп төндіретін науқастар мен зардап шеккендер;
көшелерден және қоғамдық орындардан әкелінген науқастар мен зардап шеккендер жатады.
2. Амбулаториялық-емханалық ұйымдарға (травмпунктке) жеткізуге өміріне қауіп төндіретін жай-күйінің белгілері, өмірге қауіп төндіретін асқынулардың дамуының болжамы болмаған жағдайда және немесе шұғыл стационарлық диагностикалық және емдеу іс-шараларын өткізуді талап етпейтін өз бетінше қозғалуға қабілеті бар науқастар мен зардап шеккендер жатады.
3. Стационарға жеткізуге жататын адамдардың терапиялық бейінінің шұғыл жағдайлары:
1) реанимацияны табысты бастан өткергеннен кейін кенеттен болған өлім (тосыннан болған өлім);
2) тұрақсыз стенокардия;
Алғашқы рет анықталған: туындаған жүрек қыспасының ширығуы:
жүрек қыспасының ширығуының өршуі.
Принцметалл жүрек қыспасы.
3) ауырған уақыттан, не оларға бұрыннан белгісіз МИ басталғаннан бастап 10 тәулікке дейінгі мерзімдегі миокард инфаркты (МИ);
4) түзетуге келмейтін, сондай-ақ алғаш рет анықталған және тұрақсыз гемодинамикасы бар жүректің пароксизма ритмінің және өткізгіштігінің бұзылуы;
5) миокардтың, эндокардтың, перикардтың жіті аурулары және зақымдануы;
6) аурудың беті қайтарылмайтын гипертоникалық криз, сондай-ақ өмірге қауіп төндіретін бұзылу белгілері бар оның асқынуы;

7) тромбоэмболия легочной артерии и ее ветвей;
8) сахарный диабет декомпенсированный, комы;
9) кома при недостаточности коры надпочечников;
10) кома неясной этиологии;
11) синдром Лайелла;
12) крапивница острая (отек Квинке);
13) анафилактический шок (после проведения неотложных мероприятий);
14) бронхиальная астма, затяжной некупирующийся приступ;
15) астматический статус;
16) некупирующийся бронхоспазм;
17) крупозная пневмония;
18) очаговая пневмония с развитием дыхательной недостаточности;
19) эксудативный плеврит с развитием острой дыхательной недостаточности;
20) спонтанные пневмоторакс и эмфизема средостения;
21) заболевания органов грудной клетки, осложненные развитием гнойно-септических процессов (абсцессов, флегмон, эмпием и пр.).
4. Экстренные состояния неврологического профиля, подлежащие доставке в стационар:
1) острые нарушения мозгового и спинального кровообращения (преходящие, ишемические, геморрагические, сочетанные);
2) нейроинфекционные заболевания головного и спинного мозга;
3) синдром нарастающей мозговой гипертензии различного генеза с острыми бульбарными расстройствами;
4) впервые возникший судорожный приступ;
5) серия судорожных приступов;
6) эпилептический статус;
7) состояния после судорожных припадков (в общественных местах, на улице) со слов окружающих больного лиц;
8) синкопальные состояния неясного генеза;
9) миастенический криз;
10) полирадикулоневрит неалкогольной этиологии, впервые выявленный;
11) опухоли головного мозга, впервые диагностированные, с проявлением жизнеугрожающих синдромов или неврологической патологии.
5. Острые отравления, подлежащие доставке в стационар:
1) бытовые химические и медикаментозные отравления;
2) наркотические и алкогольные отравления;
3) отравления суррогатами алкоголя;
4) производственные отравления, требующие реанимационных мероприятий или проведения активной детоксикации;
Примечание: Больные и пострадавшие с соматическими, нервнопсихическими заболеваниями и травмами на фоне хронической или острой интоксикации алкоголем или иного генеза госпитализируются по профилю жизнеугрожающего синдрома.
6. Инфекционные болезни подлежащие доставке в стационар:
1) гиповолемический шок всех стадий вне зависимости от генеза;
2) инфекционно-токсический шок всех стадий вне зависимости от генеза;
3) особо опасные инфекции;
4) острые кишечные инфекции и пищевые токсикоинфекции, осложненные гиповолемическим шоком;
5) грипп с явлениями токсикоза, дыхательной недостаточности, геморрагическим синдромом, тяжелой сопутствующей патологией, беременностью (особенно с токсикозом), осложнениями со стороны легких, сердца, почек);

7) өкпе артериясының және оның тарамдарының тромбоэмболиясы;
8) реттелген қант диабеті, комалар;
9) бүйрекбезі қабығының жетіспеушілігі кезіндегі кома;
10) түсініксіз этиологиядағы кома;
11) Лайелл синдромы;
12) жіті есекжем (Квинке ісігі);
13) анафилактикалық шок (кезек күттірмейтін іс-шараларды өткізгеннен кейін);
14) бронх демікпесі, ұзаққа беті қайтарылмайтын ұстама;
15) демікпелі жағдай;
16) беті қайтарылмайтын бронхоспазм;
17) крупозды пневмония;
18) тыныс алу жетіспеушілігінің дамуымен ошақ пневмониясы;
19) жіті тыныс алу жетіспеушілігінің дамуымен экссудивті плеврит;
20) кенеттен болған пневмоторакс және көкірек ортасының эмфиземасы;
21) іріңді-септикалық процестердің дамуымен асқынған кеуде ағзаларының аурулары (абсцесстер, флемондар, эмипия және т.б.).
4. Стационарға жеткізуге жататын неврологиялық бейіннің шұғыл жағдайлары:
1) ми және жұлынның қан айналымының жіті бұзылуы (ауыспалы, ишемиялық, гемморагиялық, жанамаласқан);
2) ми және жұлын-миының нейроинфекциялық аурулары;
3) жіті жайылған бұзылулары бар әртүрлі генезді күшейген ми гипертензиясының синдромы;
4) алғашқы рет туындаған құрысқақ ұстамасы;
5) құрысқақ ұстамаларының сериясы;
6) эпилепсия статусы;
7) науқастың жанындағы адамдардың сөзінен (қоғамдық орындарда, көшелерде) құрысқақ талмасынан кейінгі жай-күйі;
8) түсініксіз генездің естен тану жай-күйі;
9) миастениялық криз;
10) алғашқы рет анықталған алкогольсіз этиологияның полирадикулоневриті;
11) өмірге қауіпті синдромдарын немесе неврологиялық патологияларын айқындаумен алғашқы рет диагностикаланған бас миының ісігі.
5. Стационарға жеткізуге жататын жіті улану:
1) тұрмыстық химиялық және дәрі-дәрмекпен улану;
2) есірткі және алкогольдік улану;
3) алкоголь суррогаттарымен улану;
4) реанимациялық іс-шараларды немесе белсенді уытсыздануды талап ететін өндірістік улану.
Ескертпе. Алкогольмен созылмалы немесе жіті улану немесе өзге генез аясында соматикалық, нервтік психикалық аурулары бар науқастар мен зардап шеккендер өмірге қауіпті синдром бейіні бойынша емдеуге жатқызылады.
6. Стационарға жеткізуге жататын инфекциялық аурулар:
1) генезге байланысты емес барлық кезеңдердегі гиповолемиялық шок;
2) генезге байланысты емес барлық кезеңдердегі инфекциялық-улану шок;
3) аса қауіпті инфекциялар;
4) гиповолемиялық шокпен асқынған жіті ішек инфекциясы және тамақтың уытты инфекциялары;
5) токсикоз, тыныс алу жетіспеушілігі, гемморагиялық синдром, ауыр ілеспелі патология, жүктілік белгілерімен (әсіресе токсикозы бар), өкпе асқынумен (жүрек, бүйрек) тұмау;

6) острый вирусный гепатит;
7) малярия;
8) дифтерия;
9) острые инфекционные болезни с неблагоприятным течением и развитием осложнений, требующие стационарного лечения;
10) менингит и менингоэнцефалит (все формы), менингококкцемия;
11) осложнения туберкулезной инфекции:
спонтанный пневмоторакс;
профузное кровотечение;
газовая эмболия;
туберкулезный менингит;
выраженная туберкулезная интоксикация (лихорадка, кахексия и пр.);
12) детские инфекционные заболевания с различного вида осложнениями;
13) ботулизм;
14) лихорадки неясной этиологии при наличии жизнеугрожающих состояний или угрозы их развития;
Примечание:
1) инфекционные больные госпитализируются бригадами СМП при жизнеугрожающих состояниях и угрозе развития жизнеопасных осложнений;
2) больные и пострадавшие ВИЧ-инфицированные госпитализируются в профильные стационары в соответствии с основным диагнозом (в том числе и роддома);
3) оставлены на дому, с передачей активного вызова в поликлинику: больные острыми инфекционными заболеваниями, не относящимися к особо опасным инфекциям, без признаков жизнеугрожающих расстройств и угрозы развития жизнеопасных осложнений, при категорическом отказе от госпитализации и отсутствии эпидемиологических противопоказаний.
7. Хирургические и урологические заболевания, подлежащие доставке в стационар:
1) общая гнойная инфекция (сепсис, септический шок);
2) анаэробная инфекция;
3) столбняк;
4) абсцессы, флегмоны, влажная гангрена и сухая гангрена с явлениями общей интоксикации различной локализации;
5) острый остеомиелит опорно-двигательного аппарата;
6) рожистое воспаление, фурункулы и карбункулы лица;
7) рожистое воспаление (буллезная форма);
8) острые воспалительные заболевания подкожной клетчатки шеи, щитовидной железы, слюнных желез и средостения, осложненные септическим состоянием, нарушениями дыхания и кровообращения;
9) все заболевания группы "острый живот" (в т. ч. некупирующийся приступ печеночной колики);
10) тромбозы и эмболии магистральных сосудов, расслаивающаяся аневризма аорты;
11) некупирующийся приступ почечной колики, острый пиелонефрит;
12) острая задержка мочи различного генеза, острая почечная недостаточность (выбор стационара в соответствии с этиопатогенезом);
13) макрогематурия;
14) острые воспалительные и гнойно-воспалительные заболевания наружных мужских органов с явлениями общей интоксикации (острый орхоэпидидимит, флегмона мошонки, парафимоз, приапизм, баланопостит и пр.);
15) острые прямокишечные кровотечения;
16) острые желудочно-кишечные кровотечения;
17) острый парапроктит;
18) инородные тела уретры;

6) жіті вирусты гепатит;
7) безгек;
8) дифтерия;
9) стационарлық емді қажет ететін қолайсыз өтетін және асқынуларының дамуымен жіті инфекциялық аурулар;
10) менингит және менингоэнцефалит (барлық түрлері), менингококкцемия;
11) туберкулез инфекциясының асқынуы:
өздігінен болған пневмоторакс;
көп қан кету;
газды эмболия;
туберкулезді менингит;
айқындалған туберкулезді улану (қызба, кахексия және т.б.).
12) әр түрлі асқынулары бар балалар инфекциялық аурулары;
13) ботулизм;
14) өмірге қауіпті жай-күйі немесе олардың дамуының қаупі бар кезіндегі түсініксіз этиология қызбасы;
Ескертпе.
1) инфекциялық аурулары бар науқастарды өміріне қауіп төндіретін жай-күйінің және өміріне қауіпті асқынудың дамуы туындаған жағдайда ЖМК бригадалары емдеуге жатқызады;
2) АИТВ-жұқтырған науқастар мен зардап шеккендер негізгі диагнозына сәйкес бейінді стационарларға емдеуге жатқызады (соның ішінде перзентханаларға);
3) емханаға актив шақыртуды берумен үйде қалдырылған науқастар мен зардап шеккендер:
емдеуге жатқызудан бас тартқан және эпидемиологиялық қарсы айғақтары болмаған жағдайда ЖІИ жатпайтын, өмірге қауіпті бұзылу және өміріне қауіпті асқынудың дамуының туындау белгілері жоқ, жіті инфекциялық аурулары бар науқастар.
7. Стационарға жеткізуге жататын хирургиялық және урологиялық аурулар:
1) жалпы ірің инфекциясы (сепсис, септикалық шок);
2) анаэробты инфекция;
3) сіреспе;
4) әр түрлі жердегі жалпы уыттанудан пайда болған абсцесстер, флегмондар, суланатын гангрена және құрғақ гангрена;
5) тірек-қимыл аппаратының жіті остеомиелиті;
6) тілмелі қабынуы, беттегі шиқандар және көршиқандар;
7) тілмелі қабыну (буллездік формасы);
8) асқынған сепсис жай-күйі, тыныс алу және қан айналымының бұзылуымен мойынның тері асты талшықтарының, қалқаншабез, сілекей бездерінің және көкірекортасының жіті қабынған аурулары;
9) "іш теспесі" тобындағы барлық аурулар (соның ішінде бауырдың түйілуінің беті қайтарылмайтын ұстамасы);
10) қолқаның қатпарлану аневризмасы, магистральды тамырларының тромбоздары және эмболиялары;
11) бүйрек түйілуінің беті қайтарылмайтын ұстамасы, жіті пиелонефрит;
12) әртүрлі генезде жіті зәрдің шықпауы, жіті бүйрек функциясының жетіспеушілігі (этиопатогенезге сәйкес стационарды таңдау);
13) макрогематурия;
14) жалпы уыттанудан пайда болған сыртқы еркектік азғаның жіті қабынуы және іріңді-қабыну аурулары (жіті орхоэпидидимит, ұма флегмоны, парафимоз, приапизм, баланопостит және т.б.);
15) жіті тікішектен қан қету;
16) жіті ішек-қарыннан қан кету;
17) жіті парапроктит;
18) үрпінің бөтен денелері;

19) осложненный геморрой;
20) легочные кровотечения, кровохарканье;
21) флеботромбоз глубоких вен;
22) трещины прямой кишки.
8. Несчастные случаи, подлежащие доставке в стационар:
1) инородные тела, попавшие через физиологические отверстия;
2) инородные тела мягких тканей, подлежащие удалению в стационаре;
3) электротравма, поражение молнией;
4) состояние после утопления;
5) повешение, удушение;
6) баротравма;
7) солнечный и тепловой удары.
9. Открытые повреждения (травмы), подлежащие доставке в стационар:
1) травматический шок;
2) геморрагический шок;
3) наружное кровотечение, останавливаемое в окончательном виде в стационаре приемами хирургического вмешательства;
4) открытые повреждения (раны):
открытые черепно-мозговые травмы, раны покровов головы и лица с потерей сознания, в состоянии алкогольного опьянения;
раны, проникающие в анатомические полости;
ранения шеи;
раны с артериальным кровотечением, повреждениями нервных стволов;
раны с нарушением функции кисти и пальцев из-за повреждений сухожилий сгибателей в области ладони и пальцев;
раны стоп;
раны крупных суставов;
скальпированные раны черепа и раны любой локализации с обширными дефектами кожного покрова;
открытые переломы длинных трубчатых костей;
отрыв сегмента конечностей, подлежащего реимплантации;
Примечание. По времени для успешной реимплантации кожи, ушных раковин экспозиция до 6 часов; для пальцев - 10-15 часов.
огнестрельные ранения любой локализации;
раны любого характера и локализации с невозможной оценкой глубины проникновения;
скальпированные раны кисти и размозженные с отрывом пальцев.
10. Закрытые повреждения (травмы), подлежащие доставке в стационар:
1) закрытые черепно-мозговые травмы;
2) обширные, напряженные, нарастающие, пульсирующие гематомы мягких тканей;
3) закрытая травма различных отделов туловища (ушибы различных отделов туловища) с повреждениями (подозрение на повреждения) внутренних органов;
4) синдром длительного сдавления;
5) позиционный синдром;
6) гемартрозы;
7) закрытые переломы длинных трубчатых костей;
8) внутрисуставные переломы;
9) все виды переломов позвоночника;
10) переломы костей таза;
11) переломы тела и ветвей нижней челюсти;
12) переломы переднего отдела скуловой дуги;
13) множественные (более 2-х) переломы ребер;
14) перелом ключицы;
15) открытые переломы;
16) переломы носа;
17) переломы пяточной кости;
18) вывихи и другие повреждения суставно-связочного аппарата;
19) вывихи в крупных суставах, осложненные внутрисуставными переломами;
20) вывихи и повреждения связок в шейном отделе позвоночника, а также подозрение на травму шейного отдела позвоночника;

19) асқынған геморрой;
20) өкпеден қан кету, қан түкіру;
21) терең тамырлардың флеботромбозы;
22) тікішектің тілінуі;
8. Стационарға жеткізуге жататын жазатайым оқиғалар:
1) физиологиялық тесіктерден түскен бөтен денелер;
2) стационарда алып тастауға жататын жұмсақ тіндердегі бөтен денелер;
3) электрден жарақаттану, найзағайдан жарақаттану;
4) суға батқаннан кейінгі жай-күйі;
5) асылып қалу, буынып қалу;
7) барометриялық жарақат;
8) күн тию және ыстық өтіп кету;
9. Стационарға жеткізуге жататын ашық зақымдар (жарақаттар):
1) травматикалық шок;
2) геморрагиялық шок;
3) стационарда хирургиялық араласу тәсілімен аяқтау түрінде тоқтатылатын сыртқы қан кету;
4) ашық зақымдар (жарақат):
ашық бас сүйек-ми зақымы, алкогольден мас жай-күйінде естен танумен бас және бет жабындыларының жарақаты;
анатомиялық қуыстарды тесіп өткен жарақат;
мойын жарақаты;
нерв діңгектерінің зақымдануымен артериалды қан кету жарақаты;
алақан және саусақ тұсындағы жұмылу сіңірлерінің зақымдануы арқылы қолының және саусақтарының функцияларының бұзылуымен жарақаттар;
табан жарақаттары;
ірі буындардың жарақаты;
бас сүйегі және тері жабындыларының кең көлемдегі ақауымен кез-келген жердегі терісінің сыпырылуы;
ұзын түтікше тәріздес сүйектерінің ашық сынуы;
реимплантацияға жататын аяқ-қолдардың сегментінің үзілуі;
Ескертпе. Тері, құлақ қалқаншасының сәтті реимплантациясы үшін уақыт бойынша, экспозиция 6 сағатқа дейін, саусақтар үшін - 10-15 сағат.
әр түрлі жердегі оқ дәріден болған жарақат;
әр түрлі сипаттағы және тереңдігін сараптауды мүмкіндігі жоқ орналасуымен жарақат;
қол терісінің сыпырылуы және жұлынған саусағының мылжалануы.
10. Стационарға жеткізуге жататын жабық зақымдар (жарақаттар):
1) жабық бас сүйек-ми жарақаты;
2) кеңейген, ширыққан, күшейген, тамыры соғып тұрған жұмсақ тіннің гематомасы;
3) әр түрлі дене бөліктерінің, (дененің әр түрлі жерінің соғылуы) ішкі ағзалардың зақымдануымен (зақымданды деген күдік бар) жабық жарақат;
4) ұзақ қысылу синдромы;
5) тірескен белгі;
6) гемартроздар;
7) ұзын түтікшелі сүйектердің жабық сынуы;
8) ішкі буынның сынуы;
9) омыртқаның түрлі сынулары;
10) жамбас сүйектерінің сынуы;
11) дене және иек асты тарамдарының сынуы;
12) бет-сүйек доғасының алдыңғы бөлігінің сынуы;
13) қабырғаның көптеген сынулары (2-ден көп);
14) бұғананың сынуы;
15) ашық сынықтар;
16) мұрынның сынуы;
17) өкше сүйегінің сынуы;
18) буын-байланысу аппараты шығуы және басқа да зақымдар;
19) ішкі буын сынуымен асқынған ірі буындардың шығып кетуі;
20) омыртқа бөлігіндегі мойын сіңірлерінің шығуы және омыртқаның мойын бөлігінің жарақатына күмән бар шығып кету және зақымдану;

21) вывихи грудного и акромиального концов ключицы;
22) повреждения связок и менисков коленного сустава при наличии гемартроза и ограничения подвижности или при наличии патологической боковой подвижности;
23) изолированные повреждения сухожилий, сгибателей пальцев в пределах предплечья и ладонной поверхности кисти;
24) вывихи в тазобедренном суставе;
25) вывихи в голеностопном суставе;
26) вывихи в суставах верхней конечности с осложнениями после неудавшегося вправления;
27) вколоченные переломы хирургической шейки плечевой кости;
28) закрытые переломы обеих лодыжек без подвывиха стопы;
29) закрытый перелом локтевого отростка без диастаза;
30) закрытый перелом надколенника без смещения и гемартроза;
31) переломы остистых и поперечных отростков, не нуждающиеся в хирургическом лечении;
32) Термические травмы, в т. ч.:
ожоговый шок;
термические ожоги:
а) ожоги свыше 5% поверхности тела IIIб и IV степени более 1% поверхности тела или ожоги IIIб и IV степени любой площади с локализацией в области лица, кистей, стоп, крупных суставов;
б) ожоги любой площади и глубины в сочетании с ожогами верхних дыхательных путей;
в) комбинированная ожоговая травма (ожоги + механические повреждения и пр.);
г) инфицированные ожоги с общими признаками воспаления и интоксикации.
электроожоги;
химические ожоги свыше 5% поверхности тела или любой площади с локализацией в области лица, кистей, стоп, крупных суставов;
химические ожоги любой площади с выраженным поражением слизистой губ, носа, рта, глаз или с явлениями токсической резорбции;
общее переохлаждение (замерзание);
отморожение III-IV степеней любой площади или I-II степеней в пределах сегмента конечности в ранние сроки после получения холодовой травмы, особенно при отсутствии демаркации.
11. Беременные, роженицы, родильницы и гинекологические больные подлежат транспортировке в профильные стационары:
1) беременные женщины с ложными схватками, преждевременным излитием околоплодных вод, антенатальной гибелью плода;
2) роды вне медицинской организации;
3) угрожающий, начавшийся или свершившийся разрыв матки при беременности и в родах;
4) беременность с начавшейся гипоксией плода;
5) выпадение пуповины или мелких частей плода при беременности и в родах;
6) предлежание плаценты, преждевременная отслойка плаценты при беременности и в родах;

21) кеуденің және бұғана ұшының акромиалды шығып кетулері;
22) гемартроз болған жағдайда тізе буындары сіңірлерінің және менискілерінің зақымдануы және қозғалысының немесе патологиялық жанымен қозғалуы болған жағдайда шектелуі;
23) иығының және алақан үстінің саусақтың бүгілетін сіңірлерінің оқшауланған замқымдануы;
24) жамбас буынының шығып кетуі;
25) тобық буының шығып кетуі;
26) сәтті жасалмаған түзетулерден кейін асқынулармен аяқ-қолдардың ұшындағы буындарындағы шығып кетулер;
27) иық сүйегінің хирургиялық мойнының қазықталған сыну;
28) табанның шығып кетуінсіз екі жіліншіктің жабық сынуы;
29) диастассыз шынтақ өскінінің жабық сынуы;
30) ығысусыз және гемартрозсыз тізе үстінің жабық сынуы;
31) хирургиялық емді қажет етпейтін қылқанды және көлденең өсідінің сынуы;
32) Термикалық жарақаттар, соның ішінде:
1) күйікті шок;
2) термикалық күю:
а) дененің IIIб 5% жоғары күйіктері және IV дәрежелі 1% дене үстінің күйігі немесе IIIб және IV дәрежелі бет, қол ұштарының, табанның, ірі буындар аумағында орналасумен кез-келген жерде күйіктер;
б) жоғарғы жақтағы тыныс алу жолдарымен кез-келген көлемді және қатты күйіктер;
в) біріктірілген күйік жарақаты (күйіктер+механикалық зақымдар және т.б.);
г) қабыну және уланудың жалпы белгілері бар жұқпалы күйіктер.
электр күюлер;
дененің үстіңгі қабатының 5% астамының немесе бет, қол ұштарының, табанның, ірі буындар аумағында орналасумен кез-келген жерде химиялық күйіктер;
Ерін, мұрын, ауыз, көз шырышысының немесе уыттану резорбациясының көрнекті жердегі зақымданумен кез-келген жердегі химиялық күйіктер.
жалпы мұздау (тоңу).
кез-келген жердегі III-IV дәрежелі үсік немесе суық өткен жарақат алғаннан кейінгі ерте кездегі, әсіресе демаркация болмаған жағдайда қол-аяғының сегмент шегіндегі I-II дәрежелі үсік.
11. Бейінді стационарға жеткізуге жататын жүкті, босанатын, босанған және гинекологиялық аурулармен ауыратын науқастар жатады:
1) әйелдер консультациясында жүктілікті үзу, уақытынан бұрын босанудың басталуымен, перзентханада жүктіліктің 22 аптасында уақытынан бұрын қағанақ суының кетуі, жүктіліктің 25 аптасына дейін антенатальді нәрестенің шетінеп кетуімен есепте тұрған жүкті әйелдер - көп бейінді ауруханалардың гинекологиялық бөлімшелеріне жатқызылады.
2) емдеу мекемесінен тыс болған босану;
3) жүктілік және босану кезіндегі қауіпті, басталған немесе болған жатырдың жыртылуы;
4) ұрықтың гипоксиясымен басталған жүктілік;
5) жүктілік және босану кезінде ұрық кіндігінің немесе ұсақ бөліктерінің түсіп қалуы;
6) жүктілік және босану кезінде жолдасының алдыңғы жақта жатуы, жолдасының ерте түсуі;

7) беременность с сопутствующими экстрагенитальными заболеваниями:
а) декомпенсированная эндокринная патология;
б) острыми хирургическими заболеваниями органов брюшной полости;
в) острым инфекционным заболеванием, включая грипп и ОРВИ с выраженной интоксикацией, ВИЧ;
8) преэклампсия и эклампсия при беременности и в родах;
9) послеродовый мастит;
10) послеродовые эндометрит;
11) кровотечение в послеродовом периоде;
12) начавшийся и неполный выкидыш;
13) внебольничный выкидыш после криминального вмешательства;
14) внематочная беременность, апоплексия яичника;
15) осложнения после медицинского аборта;
16) маточное кровотечение различной этиологии;
17) влагалищное кровотечение;
18) травмы половых органов и промежности после противоправных действий, извращений и изнасилования;
19) "острый гинекологический живот":
а) острый сальпингоофорит любой;
б) хронический сальпингоофорит в стадии обострения, интоксикацией и пельвиоперитонитом;
20) перекрут кисты яичника;
21) перитонит гинекологический;
22) острый бартолинит.
12. Повреждения и болезни органов зрения подлежат доставке в глазной травматологический пункт для определения дальнейшей тактики:
4) проникающее ранение глазного яблока или подозрение на него;
5) свежие контузии глазного яблока;
6) термические ожоги III степени и любые ожоги единственного глаза;
7) химические ожоги II-IV степеней;
8) острый приступ глаукомы;
9) гнойная язва роговицы;
10) эндофтальмит и панофтальмит;
11) флегмона орбиты;
12) свежее ранение век;
13) острое воспалительное заболевание единственного глаза;
14) флегмона глазного яблока;
15) острая непроходимость сосудов сетчатки (до трех суток);
16) сочетанная травма глаза, орбиты и лицевого черепа;
17) электроофтальмия;
18) инородные тела глазного яблока;
19) внезапно возникшая слепота.
13. Повреждения и болезни ЛОР-органов, подлежащие доставке в стационар:
1) фурункулы и карбункулы носовых ходов и носовой перегородки;
2) продолжающиеся носовые кровотечения;
3) паратонзилярный абсцесс;
4) внезапная тугоухость;
5) болезнь Меньера;
6) травмы ЛОР-органов;
7) острые стенозы гортани различного генеза;
8) заглоточные абсцессы, гортанная ангина, абсцесс надгортанника;
9) инородные тела трахеи;
10) острые мастоидиты и отогенные менингиты;
11) инородные тела глотки без признаков удушья;
12) инородные тела наружного слухового прохода.
14. Болезни крови и кроветворной системы, подлежащие доставке в стационар:
1) геморрагические осложнения гемофилии, болезни Виллебранда, системного васкулита, болезни Верльгофа, тромбоцитопатии;

7) қосарласқан патологиясы бар жүктілік:
а) компенсацияланбайтын эндокрин патологиясы бар;
б) құрсақ қуысы ағзаларының жіті хирургиялық аурулары бар;
в) айқындалған уыттану, АИТВ тұмау мен ЖРВИ қоса алғанда, жіті инфекциялық аурулары бар;
8) жүктілік және босану кезіндегі преэклампсия және эклампсия;
9) босанғаннан кейінгі;
10) босанғаннан кейінгі эндометрит;
11) босанғаннан кейінгі кезеңде қан кету;
12) басталған және толық емес түсік;
13) қылмыстық араласудан кейінгі ауруханадан тыс жердегі түсік;
14) жатырдан тыс жүктілік, аналық бездің апоплексиясы;
15) медициналық аборттан кейінгі асқыну;
16) түрлі этиологиядағы жатырдан қан кету;
17) іншектіктен қан кету;
18) құқыққа қайшы әрекеттерден кейінгі, қорлау және зорлаудан кейінгі жыныс ағзаларының және бұтарасының жарақаттануы;
19) "жіті гинекологиялық құрсақ":
а) кез-келген жіті сальпингоофорит;
б) асқынғұ, уыттану сатысындағы және пельвиоперитонитпен созылмалы сальпингоофорит;
20) аналық бездің жылауығының бұратылуы;
21) гинекологиялық перитонит;
22) жіті бартолинит;
12. Кейінгі тактиканы анықтау үшін көз травматология пунктінде жеткізуге жататын көз ағзаларының зақымдануы және аурулары:
1) көз алмасының ойық жарақаты немесе соған күдіктің болуы;
2) көз алмасының жаңа контузиясы;
3) ІІІ дәрежелі термиялық күйігі және жалғыз көздің кез-келген күйігі;
4) II-IV дәрежелі химиялық күйіктер;
5) жіті глаукоманың талмасы;
6) мөлдір қабықтың іріңді ойықжарасы;
7) эндофтальмит және панофтальмит;
8) көзұяның флегмонасы;
9) қабақтың жаңадан жарақаттануы;
10) жалғыз көздің жіті қабыну аурулары;
11) көз алмасының флегмонасы;
12) торқабық тамырларының жіті өтпеуі (үш тәулікке дейін);
13) көздің, көз ұяшығының және бет сүйегінің жанамаласқан жарақаты;
14) электроофтальмия;
15) көз алмасының бөтен денелері;
16) кенеттен болған соқырлық.
13. Стационарға жеткізуге жататын ЛОР-ағзалардың зақымдануы және аурулары:
1) мұрын жолдары және мұрын шымылдығының сыздауықтары және көршиқандары;
2) созылмалы мұрыннан қан кету;
3) паратонзилярлық абсцесс;
4) кенеттен болған есту мүкістігі;
5) Меньер ауруы;
6) ЛОР-ағзаларының жарақаттануы;
7) түрлі генезді көмейдің жіті стенозы;
8) жұту абсцесстері, көмей баспасы, көмей үсті абсцессі;
9) кеңірдектегі бөтен денелер;
10) жіті мастоидиттер және отогендік менингиттер;
11) тұншығу белгілері жоқ көмейдегі бөтен денелер;
12) сыртқы есту жолындағы бөтен денелер.
14. Стационарға жеткізуге жататын қан және қан өндіретін жүйелердің аурулары:
1) гемофолияның геморрагиялық асқынуы, Виллебранд, жүйелі васкулит, тромбоцитопатия аурулары, Верльгоф ауруы;

1. Перевязочные средства
1
Вата медицинская
нестерильная, гигроскопическая,
250,0
2
Марля
медицинская, отбеленная
3
Бинт нестерильный
7х14 см (размер в диапазоне)
4
Бинт стерильный
7х14 см
5
Салфетки стерильные спиртовые
упаковка
2. Реанимационный набор
6
Набор воздуховодов
комплект
7
Механический отсос
8
Интубационная трубка
размеры № 2,5; 3; 3,5;
4; 5; 6; 7; 8; 9
9
Ларингоскоп с 5 клинками
комплект
10
Фиксаторы для эндотрахеальных
трубок одноразовые
комплект
11
Комбитьюб всех размеров
комплект
12
Ларингеальная маска
для обеспечения проходимости
дыхательных путей, размеры № 1,5;
2; 3; 4; 5
13
Подключичный набор
двухканальный 8 F х 20, дилататор,
проводник, игла, шприц 10 мл,
скальпель, мотыльковый клапан
с зажимом
14
Набор коникотомический
набор
15
Роторасширитель
с кремальерой, 190 мм
16
Языкодержатель
для взрослых
17
Мешок Амбу
система для ручного ИВЛ
с клапаном давления, для взрослых
3. Травматологический набор
18
Зажим кровоостанавливающий
прямой, 160-170 мм
19
Пинцет
анатомический 150-160 мм
20
Ножницы
хирургические, тупоконечные,
прямые 140 мм, размеры в диапазоне
21
Шины пневматические
с насосом
22
Шины Крамера
для верхних конечностей
23
Шины Крамера
для нижних конечностей
4. Набор акушерский
24
Комплект акушерского белья
стерильный, одноразовый
Салфетка впитывающая многослойная (1 шт),
прокладка впитывающая (2 шт),
простыня малая операционная (2 шт),
шапочка-берет хирургическая (1 шт),
бахилы-носки хирургические на
ступню (1 пара), рубашка для
роженицы (1 шт), салфетка
хирургическая впитывающая (2 шт)
25
Ножницы
для перевязочного материала, 235 мм
26
Зажим пупочный
5. Набор для промывания желудка
27
Зонд желудочный
стерильный,
однократного применения,
размеры № 8; 10; 12; 14;
16; 18; 20
28
Шприц Жане
шприц Жане, одноразовый,
стерильный, 150 мл, воронка
29
Контейнер
полимерный с винтовой
крышкой градуированный 30 мл
6. Набор ожоговый
30
Повязка противоожоговая гелевая
размеры в диапазоне 20 х 30-2 шт;
7,5 х 7,5 – 2 шт; 11 х 11 - 2 шт;
31
Стерильный перевязочный материал.
7. Для катетеризации мочевого пузыря
32
Катетер Нелатона
стерильный, однократного
применения, размеры № 12; 14; 16
8. Для ЭКГ
33
Лента ЭКГ
регистрирующая бумага,
термочувствительная размеры
по типу аппарата ЭКГ

1. Таңатын заттар
1
Медициналық мақта
Зарарсыздандырылмаған, гигроскопиялық, 250,0
2
Дәке
медициналық, ағартылған
3
Зарарсыздандырылмаған дәке
7х14 см (диапазондағы өлшем)
4
Зарарсыздандырылған дәке
7х14 см
5
Зарарсыздандырылған спирт салфеткалары
қаптама
2. Реанимациялық жинақ
6
Ауа өткізгіш жиынтық
жиын
7
Механикалық сорғыш
8
Интубационды түтік
өлшемдері № 2,5; 3; 3,5; 4; 5; 6; 7; 8; 9
9
5 сынасы бар ларингоскоп
жиын
10
Эндотрахеалды түтікшелерге арналған бекіткіштер, бір реттік
жиын
11
Барлық өлшемді комбитьюб
жиын
12
Ларингеалды маска
Тыныс алу жолдарының өткізгіштігін қамтамасыз етуге арналған, мөлшерлері № 11,5,2,3,4,5
13
Қосатын жинақ
екі арналы
8Fх20, дилататор, өткізгіш, ине, шприц 10 мл, скальпель, қысқышы бар көбелек қақпақша
14
Коникотомиялық жиын
жиын
15
Ауызкергіш
Кремальерасы бар, 190мм
16
Тілқысқыш
ересектерге арналған
17
Амбу қап
Ересектерге арналған қысым қақпақшасы бар қолмен жұмыс істейтін ИВЛ жүйесі
3. Травматологиялық жинақ
18
Қан тоқтатын қысқыш
Тігінен, 160-170 мм.
19
Пинцет
Анатомиялық 150-160 мм.
20
Қайшылар
Хирургиялық, жалпақ ұшты, тік 140 мм, диапазон бойынша мөлшерлері
21
Пневматикалық шиналар
насоспен
22
Крамер шиналары
қолға арналған
23
Крамер шиналары
аяққа арналған
4. Акушериялық жинақ
24
Зарарсыздандырылған, бір реттік пайдаланылатын акушериялық киім жиынтығы
Көп қабатты сіңіретін салфетка (1 дана), сіңіретін прокладка (2 дана), операциялық шағын ақжайма (2 дана), хирургиялық берет – бас киім (1 дана), табанға арналған хирургиялық бахилалар-шұлықтар (1 дана), босанатын әйелге арналған жейде (1 дана), хирургиялық сіңіретін салфетка (2 дана)
25
Қайшылар
таңу материалы үшін, 235 мм
26
Кіндік қысқышы
5. Асқазанды тазалауға арналған жинақ
27
Асқазан сүңгісі
зарарсыздандырылған, бір реттік пайдаланылатын, өлшемдері № 8; 10; 12; 14; 16; 18; 20
28
Жане шприці
Жане шприці, бір реттік пайдаланылатын, зарарсыздандырылған, 150 мл, құйғыш
29
Контейнер
30 мл градусталған бұрандалы қақпағы бар полимерлі
6. Күйікке арналған жинақ
30
Күйікке қарсы таңғыш
20х 30-2 дана; 7,5х7,5 – 2 дана; 11х11-2 дана;
31
Стерильді таңу материалы
7. Қуықты катетерлеу үшін
32
Нелатон катетері
зарарсыздандырылған, бір реттік пайдаланылатын, өлшемдері № 12; 14; 16
8. ЭКГ үшін
33
ЭКГ лентасы
тіркейтін қағаз, ЭКГ аппаратының типі бойынша жылу сезгіш өлшемдері

гелевая 20 х 30; 7,5 х 7,5;
71
Противочумный костюм
одноразовый, халат-1 шт,
капюшон-1 шт, нарукавники-1 пара,
бахилы-1 пара, хирургический
костюм-1 к-т, фартук-1 шт
72
Термоодеяло
одеяло с подогревом
13. Реагенты
73
Азопирам
74
Термоиндикатор паровой
стерилизации
Стеритест П-120 - 45-02 № 500
75
Термоиндикатор паровой
стерилизации
Стеритест П-132/20-02 № 500
76
Маркер
по стеклу и пластику
77
Реагенты и расходные материалы
для определения тропонина
Известных производителей
(20 штук)
78
Реагенты и расходные материалы
для определения тропонина
Известных производителей
(10 тест)
79
Реагенты и расходные материалы
для определения тропонина
Известных производителей
14. Дезинфицирующие средства
80
Этиловый спирт денатурированный,
смягчающие,
защищающие, увлажняющие компоненты
антисептический гель
для рук 75 мл
81
Полигексаметиленбигуанид
хлоргидрат-0,96%,N,N-дидецил-N-метилполиаммониум-8,75%
и функциональные компоненты
раствор 1 л
82
Дидецилметиламмония хлорид-2,5%, триамин-5,1%,
этилендиаминтетрауксусная кислота
раствор 1 л
83
Дидецилметиламмония хлорид-9,75%, монопропиленгликоль-10%,
ингибитор коррозии-4% и др. компоненты
раствор 1 л
84
Натриевая соль
дихлоризоциануровой кислоты
таблетки № 320
Приложение 8
к Стандарту, утвержденному
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 26 июня 2013 года № 365
Медицинское оборудование для стерилизационного
отделения станции скорой медицинской помощи
№ п/п
Наименование оборудования
Ед. изм
Кол-во
Примечание
1.
Стерилизатор паровой
шт
1
2.
Стерилизатор воздушный
шт
1
3.
Аквадистиллятор
шт
1
4.
Аппарат ультразвуковой
механизированной
предстерилизационной очистки
шт
1
5.
Стеллаж для хранения
стерильного материала
шт
4
6.
Коробка стерилизационная
шт
20
7.
Облучатель бактерицидный
шт
Из расчета
обрабатываемой
площади согласно
СанПиНу
8.
Вальцеватель
шт
1
9.
Емкость для дезинфекции
шт
6
3л, 5л
10.
Стол для документов
шт
1
11.
Сухожаровой шкаф
шт
1
12.
Упаковочный стол
шт
1
Приложение 9
к Стандарту, утвержденному
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 26 июня 2013 года № 365
Типовая должностная инструкция парамедика организации
скорой медицинской помощи
Общие положения
1. На должность парамедика назначается лицо, прошедшее подготовку на специализированных курсах и имеющих сертификат парамедика, свидетельства о прохождении соответствующих курсов подготовки парамедиков по международным программам ("Базовая реанимация" - Basic Life Support (BLS); "Тренинг по технике безопасного вождения на скорой помощи" (Safe Ambulans Driving Techniques Trainings, "Стандарт использования оборудования транспорта скорой помощи" (AES).

Гел түріндегі 20х30; 7,5х7,5;
71
Обаға қарсы костюм
Бір реттік, халат – 1 дана, бас киім – 1 дана, шынтаққа киілетін қолғап – 1 жұп, хирургиялық костюм – 1 костюм, алжапқыш – 1 дана
72
Термокөрпелер
Жылытылатын көрпе
13. Реагенттер
73
Азопирам
74
Булы зарарсыздандыру термоиндикаторы
Стеритест П-120-45-02 №500
75
Булы зарарсыздандыру термоиндикаторы
Стеритест П-132/20-02 №500
76
Маркер
шыны және пластик бойынша
77
Реагенттер және тропонинді айқындауға арналған шығыс материалдары
Танымал өндірушілерден (20 дана)
78
Реагенттер және тропонинді айқындауға арналған шығыс материалдары
Танымал өндірушілерден (10 орын)
79
Реагенттер және тропонинді айқындауға арналған шығыс материалдары
Танымал өндірушілерден
14. Дезинфекциялайтын заттар
80
Этил спирті денатурирленген жұмсартатын, қорғайтын, ылғалдандыратын компоненттер
75 мл қолға арналған антисептикалық гель
81
Полигексаметиленбигуанид хлоргидраты-0,96%, N,N-дидецил-N-метилполиаммониум-8,75% және функционалды компоненттер
1л ерітінді
82
Дидецилметиламмоний хлориді-2,5%, триамин-5,1%, этилендиаминтетр сірке су қышқылы
1л ерітінді
83
Дидецилметиламмоний хлориді-9,75%, монопропиленгликоль-10%, ингибитор коррозии-4% және басқа компоненттер
1л ерітінді
84
Натрий тұзы дихлоризоцианур қышқылы
№ 320 таблеткалар
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2013 жылғы 26 маусымдағы
№ 365 бұйрығымен бекітілген
Стандартқа 8-қосымша
Жедел медициналық көмек станциясының зарарсыздандырылған
бөлімшесіне арналған медициналық жабдық
р/с №
Жабдықтың атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Ескертпе
1.
Бумен зарарсыздандырғыш
дана
1
2.
Ауамен зарарсыздандырғыш
дана
1
3.
Аквадистиллятор
дана
1
4.
Зарарсыздандырылған тазарту алдындағы механикалық ультрадыбыстық аппарат
дана
1
5.
Зарарсыздандырылған материалды сақтауға арналған сөре (500 мың тұрғынға дейін)
дана
4
6.
Зарарсыздандырылған қорап
дана
10
7.
Бактерицидтік сәулелендіргіш
дана
СанПжН-ге сәйкес өңделетін аумаққа есептеумен
8.
Вальцеватель
дана
1
9.
Дезинфекцияға арналған ыдыс
дана
6
3 л, 5 л
10.
Құжаттарға арналған үстел
дана
1
11.
Кептіретін тұтқалы шкаф
дана
1
12.
Қаптамалау үстелі
дана
1
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2013 жылғы 26 маусымдағы
№ 365 бұйрығымен бекітілген
Стандартқа 9-қосымша
Жедел медициналық көмек ұйымының парамедигінің үлгілік лауазымдық нұсқаулығы
Жалпы ережелер
1. Парамедик лауазымына мамандандырылған курстардан өткен және парамедик сертификаты, халықаралық бағдарламалар бойынша парамедиктерді даярлаудың тиісті курсынан өткені туралы куәлігі бар ("Базалық реанимация" - Basic Life Support (BLS); "Жедел жәрдем көлігін қауіпсіз жүргізу техникасы бойынша тренинг" (Safe Ambulans Driving Techniques Trainings, "Жедел жәрдем көлігінің жабдықтарын пайдалану стандарты" (AES) адам тағайындалады.

2. Назначение на должность парамедика и освобождение от нее производится приказом руководителя медицинской организации.
3. Парамедик должен знать:
1) Правила оказания скорой медицинской помощи и медицинской помощи в форме санитарной авиации, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2011 года № 1463, Стандарт организации оказания скорой медицинской помощи и медицинской помощи в форме санитарной авиации, иные нормативные правовые акты регулирующие вопросы оказания скорой медицинской помощи в Республике Казахстан;
2) основы жизнеобеспечения человеческого организма и интенсивной терапии основных неотложных состояний, в том числе:
основы анатомии, физиологии и патофизиологии человека;
понятие первой помощи, организацию первой медицинской помощи;
последовательность интенсивных мероприятий при сердечно-легочной реанимации, кровотечении, шоке, механической травме (в том числе черепно-мозговой и спинальной травмам, травме глаз, тупой травме живота и грудной клетки, переломах и т.д.), электротравме, термической травме, отравлениях, родах;
основы десмургии;
основы деонтологии;
организационную структуру организации здравоохранения;
3) правила техники безопасности при работе с медицинским инструментарием и оборудованием, техники безопасности, противопожарной защиты;
4) правила внутреннего трудового распорядка;
5) законодательство о труде, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии.
1. Должностные обязанности
4. Парамедик обязан:
1) обеспечивать инфекционную безопасность (соблюдает правила санитарно-гигиенического и противоэпидемического режима, асептики, хранения, обработки, стерилизации и использования изделий медицинского назначения);
2) по указанию врача, среднего медицинского работника, а в их отсутствии - самостоятельно, осуществлять все этапы процесса медицинского обслуживания пациентов на месте вызова и в пути следования (оценку состояния пациента, интерпретацию полученных данных, осуществление основных неотложных медицинских манипуляций для поддержания жизнедеятельности организма больных и пострадавших, организацию своевременной транспортировки в стационар);
3) по указанию врача, среднего медицинского работника, а в их отсутствии - самостоятельно, вводить лекарственные препараты, противошоковые средства (при анафилактическом шоке) пациентам по жизненным показаниям в соответствии с установленным порядком действий при данном состоянии, при необходимости обеспечивать транспортную иммобилизацию;

2. Парамедикті лауазымға тағайындау және одан босату медициналық ұйым басшысының бұйрығымен жүргізіледі.
3. Парамедик:
1) "Жедел медициналық көмек және санитариялық авиация нысанында медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 5 желтоқсандағы № 1463 қаулысын, Жедел медициналық көмек және санитариялық авиация нысанында медициналық көмек көрсету қағидаларын, Қазақстан Республикасында шұғыл және жедел көмек көрсету мәселелерін реттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілерді;
2) адам ағзасының тіршілік етуін қамтамасыз етудің негізін және қарқынды терапияның негізгі жедел жағдайын, оның ішінде:
адам анатомиясының, физиологиясының және патофизиологиясының негіздерін;
бастапқы көмек түсінігін, бастапқы жедел медициналық көмекті ұйымдастыруды;
жүрек-өкпе реанимациясы, қан кету, шок, механикалық жарақат (оның ішінде бас сүйегінің және жұлынның жарақаттары, көз жарақаты, іштің және кеуденің көнтерілік жарақаты, сынықтар және т.б.), электр жарақаты, термиялық жарақаты, улану, босану кезінде қарқынды іс-шаралардың жалғасуын;
десмургия негіздерін;
деонтология негіздерін;
денсаулық сақтау ұйымының ұйымдастырылған құрылымын;
3) медициналық аспаптармен және жабдықтармен жұмыс кезіндегі техника қауіпсіздігі ережелерін, техникалық қауіпсіздік ережелерін, өрттен сақтану ережелерін;
4) ішкі еңбек тәртібі ережелерін;
5) еңбек туралы заңнаманы, еңбекті қорғау, өндірістік санитария нормалары мен ережелерін білуі тиіс.
1. Лауазымдық міндеттері
4. Парамедик:
1) жұқпалы қауіпсіздікті қамтамасыз етуге (санитариялық-гигиеналық және эпидемияға қарсы режимнің, асептиктердің, сақтаудың, өңдеудің, зарарсыздандырудың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың ережелерін сақтауға);
2) дәрігердің, орта медицина қызметкерінің нұсқаулары бойынша, ал олар жоқ кезде - өздігінен шақырту орнында және жол бойы пациенттерге медициналық қызмет көрсетудің барлық процесстерін орындауға (пациенттің жай-күйін бағалауға, алынған деректерді талдауға, науқастардың және зардап шеккендердің ағзасының тіршілік етуін қолдау үшін негізгі жедел медициналық манипуляцияларды жүзеге асыруға, стационарға қазіргі заманғы тасымалдауды ұйымдастыруға);
3) дәрігердің, орта медицина қызметкерінің нұсқаулары бойынша, ал олар жоқ кезде - аталған жай-күй кезінде белгіленген іс-қимыл тәртібіне сәйкес пациенттерге өмірлік айғақтары бойынша өздігінен дәрілік препараттарды, шокқа қарсы (анафилактикалық шок кезінде) заттарды енгізуге, қажеттілігіне қарай көліктік мобильдендіруді қамтамасыз етуге;

4) по указанию врача, среднего медицинского работника, а в их отсутствии - самостоятельно, сообщать диспетчеру и старшему врачу смены о всех обнаруженных тяжелых осложнениях и заболеваниях пациентов, осложнениях, возникших при проведении медицинских манипуляций или в пути следования;
5) обеспечивать правильное хранение, учет и списание лекарственных препаратов;
6) взаимодействовать с коллегами и сотрудниками других служб в интересах пациента;
7) вести утвержденную медицинскую учетно-отчетную документацию;
8) систематически повышать свою профессиональную квалификацию.
2. Права
5. Парамедик имеет право:
1) по указанию врача, среднего медицинского работника, а в их отсутствии - самостоятельно, проводить определенные лечебные манипуляции в соответствии с протоколами диагностики и лечения неотложных состояний;
2) получать информацию, необходимую для четкого выполнения своих профессиональных обязанностей;
3) при необходимости, требовать от старшего фельдшера обеспечения санитарного транспорта оборудованием, оснащением, инструментарием, предметами ухода и т.д., необходимыми для качественного выполнения своих функциональных обязанностей;
4) повышать свою квалификацию в установленном порядке, проходить аттестацию (переаттестацию) с целью подтверждения соответствия занимаемой должности.
3. Ответственность
6. Парамедик несет ответственность:
1) за ненадлежащее исполнение или неисполнение своих должностных обязанностей, предусмотренных настоящей должностной инструкцией, - в пределах, определенных действующим трудовым законодательством Республики Казахстан;
2) за правонарушения, совершенные в процессе осуществления своей деятельности, - в пределах, определенных действующим административным, уголовным и гражданским законодательством Республики Казахстан;
3) за причинение материального ущерба - в пределах, определенных действующим административным, уголовным и гражданским законодательством Республики Казахстан.

4) дәрігердің орта медицина қызметкерінің нұсқаулары бойынша, ал олар жоқ кезде - өздігінен медициналық манипуляциаларды өткізу кезінде немесе жол бойында туындаған, пациенттерде айқындалған барлық жіті асқынулар мен аурулар туралы диспетчерге және ауысымның бас дәрігеріне хабарлауға;
5) дәрілік препараттардың дұрыс сақталуын, есепке алынуын және есептен шығаруын қамтамасыз етуге;
6) пациенттердің мүддесі үшін әріптестерімен және басқа қызметтің қызметкерлерімен өзара әрекет етуге;
7) бекітілген медициналық есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізуге;
8) өзінің кәсіптік біліктілігін жүйелі түрде жоғарылатып отыруға міндетті.
2. Құқықтары
5. Парамедиктің:
1) дәрігердің орта медицина қызметкерінің нұсқаулары бойынша, ал олар жоқ кезде - өздігінен жедел жағдайларды диагностикалау мен емдеу хаттамаларына сәйкес айқындалған емдеу манипуляцияларын жүргізуге;
2) өзінің кәсіби міндеттерін нақты орындау үшін қажетті ақпаратты алуға;
3) қажеттілігіне қарай аға фельдшерден санитариялық көлікті жабдықтармен, жарақтармен, аспаптармен, күтіп-қарау нысаналарымен және өзінің функционалдық міндеттерін сапалы орындау үшін қажетті т.б. қамтамасыз етуді талап етуге;
4) бекітілген тәртіппен өзінің біліктілігін жоғарылатуға, атқарып отырған лауазымға сәйкестігін растау мақсатында аттестаттаудан (қайта аттестаттаудан) өтуге құқығы бар.
3. Жауапкершілік
6. Парамедик:
1) Қазақстан Республикасының қолданыстағы еңбек заңнамасымен айқындалған шекте - осы лауазымдық нұсқаулықта көзделген өзінің лауазымдық міндеттерін тиісінше орындамағаны немесе орындамағаны үшін;
2) Қазақстан Республикасының қолданыстағы әкімшілік, қылмыстық және азаматтық кодекстерінде айқындалған шекте - өзінің міндетін жүзеге асыру процесінде жасалған құқық бұзушылықтар үшін;
3) Қазақстан Республикасының қолданыстағы әкімшілік, қылмыстық және азаматтық кодекстерінде айқындалған шекте - материалдық шығын келтіргені үшін жауапты болады.