Об утверждении Правил оптимизации процессов оказания государственных услуг, осуществляемой центральными государственными органами, местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимами районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов на постоянной основе
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 июня 2013 года № 490. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июля 2013 года № 8584. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 18 февраля 2015 года № 133
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 18.02.2015 № 133 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 22 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года «О государственных услугах», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оптимизации процессов оказания государственных услуг, осуществляемой центральными государственными органами, местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимами районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов на постоянной основе.
2. Комитету по контролю автоматизации государственных услуг и координации деятельности Центров обслуживания населения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Мусин Б.Б.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Сарсенова С.С.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Министр                                    А. Жумагалиев
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 26 июня 2013 года № 490
Правила
оптимизации процессов оказания государственных услуг,
осуществляемой центральными государственными органами, местными
исполнительными органами областей, городов республиканского
значения, столицы, районов, городов областного значения,
акимами районов в городе, городов районного значения, поселков,
сел, сельских округов на постоянной основе

Орталық мемлекеттік органдар, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері жүзеге асыратын мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету процестерін оңтайландыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 26 маусымдағы № 490 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 26 шілдеде № 8584 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 18 ақпандағы № 133 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 18.02.2015 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы» 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Орталық мемлекеттік органдар, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері жүзеге асыратын мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету процестерін оңтайландыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыруды бақылау және халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметін үйлестіру комитеті (Б.Б. Мусин):
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде оны мемлекеттік тіркеуден кейін бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация вице-министрі С.С. Сарсеновке жүктелсін.
4. Осы бұйрық бірінші ресми жариялау күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                         А. Жұмағалиев
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің
2013 жылғы 26 маусымдағы
№ 490 бұйрығымен
бекітілді
Орталық мемлекеттік органдар, облыстардың, республикалық маңызы
бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар
қалалардың жергілікті атқарушы органдары, қаладағы аудандардың,
аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық
округтердің әкімдері жүзеге асыратын мемлекеттік көрсетілетін
қызметтерді көрсету процестерін оңтайландыру қағидалары

1. Общие положения
1. Настоящие Правила оптимизации процессов оказания государственных услуг, осуществляемой центральными государственными органами, местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимами районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов на постоянной основе (далее – Правила) определяют порядок оптимизации процессов оказания государственных услуг, проводимой центральными государственными органами, местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимами районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов (далее – субъекты оптимизации) на постоянной основе.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) ответственный государственный орган – государственный орган, разрабатывающий стандарт государственной услуги и ответственный за оптимизацию государственной услуги, ее перевод в электронную форму;
2) интеграция информационных систем - мероприятия по обеспечению информационного взаимодействия между информационными системами;
3) оптимизация процесса оказания государственной услуги – мероприятие, направленное на упрощение процесса оказания государственной услуги, сокращение срока оказания государственной услуги, перечня документов, представляемых услугополучателями, а также звеньев процесса ее оказания, в том числе путем автоматизации;
4) автоматизация процесса оказания государственной услуги – процедура преобразования административных процессов услугодателя для обеспечения оказания государственной услуги в электронной форме (далее - автоматизация).
2. Порядок оптимизации процессов оказания государственных
услуг
3. Оптимизация процессов оказания государственных услуг проводится в следующие этапы:
1) создание ответственным государственным органом рабочей группы по оптимизации процессов оказания государственной услуги;
2) проведение рабочей группой по оптимизации процессов оказания государственных услуг обследования процесса оказания государственной услуги, определение оптимизированного порядка ее оказания, включая выбор способа оптимизации государственной услуги;
3) разработка, согласование и утверждение отчета о проведенном обследовании и плана мероприятий по оптимизации и автоматизации государственной услуги (далее – план мероприятий);
4) проведение оптимизации процессов оказания государственных услуг в соответствии с утвержденным планом мероприятий, включая:
модернизацию информационных систем, задействованных в процессе оказания государственной услуги;
интеграцию информационных систем, задействованных в процессе оказания государственной услуги;
внедрение оптимизированной государственной услуги в опытную, затем в промышленную эксплуатацию;
информирование физических и юридических лиц посредством средств массовой информации об оптимизированном процессе оказания государственной услуги.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Орталық мемлекеттік органдар, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері жүзеге асыратын мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету процестерін оңтайландыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) мемлекеттік органдармен, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, елді мекендердің, ауылдардың, ауылдық округтардың жергілікті атқарушы органдарымен (бұдан әрі – оңтайландыру субъектілері) тұрақты негізде жүргізілетін мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету процестерін оңтайландырудың тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жауапты мемлекеттік орган – мемлекеттік көрсетілетін қызметтің стандартын әзірлейтін және мемлекеттік қызметті оңтайландыруға, оны электрондық нысанға көшіруге жауапты мемлекеттік орган;
2) ақпараттық жүйелерді ықпалдастыру – ақпараттық жүйелер арасында ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету бойынша іс-шаралар;
3) мемлекеттік қызметтерді көрсету процесін оңтайландыру – мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету процесін оңайлатуға, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін, көрсетілетін қызметті алушылар ұсынатын құжаттардың тізбесін, сондай-ақ оны көрсету процесінің буындарын қысқартуға, оның ішінде автоматтандыру арқылы қысқартуға бағытталған іс-шара;
4) мемлекеттік қызмет көрсету процесін автоматтандыру – электрондық нысанда мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді қамтамасыз ету үшін көрсетілетін қызметті берушінің әкімшілік процестерін түрлендіру рәсімі (бұдан әрі - автоматтандыру).
2. Мемлекеттік қызметті көрсету процестерін
оңтайландыру тәртібі
3. Мемлекеттік қызметті көрсету процестерін оңтайландыру мынадай кезеңдерде жүргізіледі:
1) жауапты мемлекеттік органның мемлекеттік қызметті көрсету процестерін оңтайландыру бойынша жұмыс тобын құру;
2) мемлекеттік қызметтерді көрсету процестерін оңтайландыру бойынша жұмыс тобының мемлекеттік қызмет көрсету процесін зерделеуі, мемлекеттік қызметті оңтайландыру тәсілін таңдаумен қоса, оны көрсетудің оңтайландырылған тәртібін анықтау жұмыстарын жүргізу;
3) жүргізілген зерделеу туралы есепті және мемлекеттік қызметті оңтайландыру және автоматтандыру бойынша іс-шаралар жоспарын
(бұдан әрі - Жоспар) әзірлеу, келісу және бекіту;
4) бекітілген іс-шаралар жоспарына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсету процестерін оңтайландыруды жүргізу, оның ішінде:
мемлекеттік қызметті көрсету процесінде әрекет етуші ақпараттық жүйелерді жаңғырту;
мемлекеттік қызметті көрсету процесінде әрекет етуші ақпараттық жүйелерді ықпалдастыру;
оңтайландырылған мемлекеттік қызметті тәжірибелік, содан соң өндірістік пайдалануға енгізу;
жеке және заңды тұлғаларды мемлекеттік қызметті көрсетудің оңтайландырылған процесі туралы бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабардар ету.

4. Государственные услуги, прошедшие оптимизацию процессов их оказания, при необходимости подлежат повторной и последующим оптимизациям.
5. Главным способом оптимизации процессов государственных услуг является автоматизация процесса оказания государственных услуг. Все иные мероприятия по оптимизации процессов оказания государственной услуги проводятся ответственными государственными органами только в случае невозможности проведения автоматизации.
Автоматизация государственных услуг проводится с обязательным участием оператора в сфере информатизации.

4. Көрсету процестері оңтайландырудан өткен мемлекеттік қызметтер қажет болған жағдайда қайта және кезекті оңтайландыруға жатқызылады.
5. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер процестерін оңтайландырудың басты тәсілі мемлекеттік қызметті көрсету процесін автоматтандыру болып табылады. Мемлекеттік қызметті көрсету процестерін оңтайландыру бойынша барлық басқа іс-шараларды жауапты мемлекеттік орган тек автоматтандыруды жүргізу мүмкін болмаған жағдайда ғана жүргізеді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді автоматтандыру міндетті түрде ақпараттандыру саласындағы оператордың қатысуымен жүргізіледі.