Об утверждении Правил содержания отдельных типов казахстанских маломерных самоходных и несамоходных (надводных и подводных) судов (средств) и средств передвижения по льду
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 29 июля 2013 года № 342. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 августа 2013 года № 8659.
В соответствии с пунктом 2 статьи 46 Закона Республики Казахстан от 16 января 2013 года "О Государственной границе Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания отдельных типов казахстанских маломерных самоходных и несамоходных (надводных и подводных) судов (средств) и средств передвижения по льду.
2. Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета
Н. Абыкаев
Утверждены
приказом Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 29 июля 2013 года № 342
ПРАВИЛА
содержания отдельных типов казахстанских маломерных
самоходных и несамоходных (надводных и подводных) судов
(средств) и средств передвижения по льду
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 23.09.2020 № 56/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила содержания отдельных типов казахстанских маломерных самоходных и несамоходных (надводных и подводных) судов (средств) и средств передвижения по льду (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 46 Закона Республики Казахстан от 16 января 2013 года "О Государственной границе Республики Казахстан" и определяют порядок содержания отдельных типов казахстанских маломерных самоходных и несамоходных (надводных и подводных) судов (средств) и средств передвижения по льду, не имеющих приписки к соответствующим пристаням, причалам, пунктам базирования и постоянного места для стоянки.
2. В настоящих Правилах используются основные понятия:
1) отдельные типы маломерных судов – казахстанские маломерные самоходные и несамоходные (надводные и подводные) суда (средства) и средства передвижения по льду, имеющие регистрационные документы и содержащиеся владельцами в местах регистрации по месту жительства физических лиц или месту нахождения юридических лиц без приписки к соответствующим пристаням, причалам, пунктам базирования и не имеющие постоянного места для стоянки;

Қазақстандық шағын көлемді өздігінен жүзетін және өздігінен жүзбейтін (суүсті және суасты) кемелердің (құралдардың) және мұз үстімен жылжитын құралдардың жекелеген типтерін күтіп-ұстау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2013 жылғы 29 шілдедегі № 342 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 27 тамызда № 8659 тіркелді.
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 16 қаңтардағы Заңы 46-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстандық шағын көлемді өздігінен жүзетін және өздігінен жүзбейтін (суүсті және суасты) кемелердің (құралдардың) және мұз үстімен жылжитын құралдардың жекелеген типтерін күтіп-ұстау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Комитет Төрағасы
Н. Әбіқаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2013 жылғы 29 шілдедегі
№ 342 бұйрығымен бекітілген
Қазақстандық шағын көлемді өздігінен жүзетін және өздігінен
жүзбейтін (суүсті және суасты) кемелердің (құралдардың) және
мұз үстімен жылжитын құралдардың жекелеген типтерін күтіп ұстау
қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 23.09.2020 № 56/қе (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Қазақстандық шағын көлемді өздігінен жүзетін және өздігінен жүзбейтін (суүсті және суасты) кемелердің (құралдардың) және мұз үстімен жылжитын құралдардың жекелеген типтерін күтіп ұстаудың қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" 2013 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 46-бабы 2-тармағына сәйкес әзірленген және тиісті кемежайларда, айлақтарда, орналасу пункттерінде және тоқтап тұратын тұрақты орнында тіркеуге алынбаған Қазақстандық шағын көлемді өздігінен жүзетін және өздігінен жүзбейтін (суүсті және суасты) кемелерді (құралдарды) және мұз үстімен жылжитын құралдардың жеке типтерін күтіп ұстау тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) шағын көлемді кемелердің жекелеген типтері – тіркеу құжаттары бар және жеке тұлғалардың тұрғылықты жері бойынша тіркеу орындарында күтіп ұсталатын немесе тіркеуі жоқ заңды тұлғалардың болатын орындарына сәйкес кемежайда, айлақта, орналасу пунктінде және тұрақты тұратын орындары жоқ қазақстандық шағын көлемді өздігінен жүзетін және өздігінен жүзбейтін (суүсті және суасты) кемелер (құралдар) мен мұз үстімен жылжитын құралдар;

2) владелец - физическое лицо или юридическое лицо, право собственности которого на отдельные типы маломерных судов подтверждается регистрационными документами.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 03.04.2024 № 61/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок содержания отдельных типов маломерных судов
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 23.09.2020 № 56/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Отдельные типы маломерных судов содержатся в местах регистрации по месту жительства физических лиц или месту нахождения юридических лиц без приписки к соответствующим пристаням, причалам, пунктам базирования и не имеют постоянного места для стоянки.
Указанные отдельные типы маломерных судов доставляются (транспортируются) владельцами к побережью перед каждым выходом в территориальные воды (море) и внутренние воды по суше из установленных мест содержания.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 03.04.2024 № 61/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Указанный в пункте 3 настоящих Правил порядок содержания допускается при соблюдении владельцами следующих условий:
постановка на учет отдельных типов маломерных судов в территориальном подразделении Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – территориальное подразделение Пограничной службы), на участке ответственности которого планируется их использование в территориальных водах (море) и внутренних водах Республики Казахстан без приписки к соответствующим пристаням, причалам, пунктам базирования и без постоянного места для стоянки;
проставление специального штампа в регистрационном документе владельца.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 23.09.2020 № 56/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Постановка на учет в территориальном подразделении Пограничной службы отдельных типов маломерных судов осуществляется путем внесения соответствующих сведений в журнал учета отдельных типов казахстанских маломерных самоходных и несамоходных (надводных и подводных) судов (средств) и средств передвижения по льду территориального подразделения Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам на основании письменного заявления владельца, в котором указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии), год рождения физического лица, место работы владельца (наименование и адрес юридического лица), место регистрации или постоянного проживания (нахождения), технические данные судна, планируемое место его хранения (содержания), а также документа, удостоверяющего его личность, и регистрационного документа.
Юридическим лицом дополнительно представляются свидетельство о государственной регистрации юридического лица и надлежащим образом оформленная доверенность на лицо, представляющее документы.

2) иелік етуші тұлға – шағын көлемді кемелердің жекелеген типтеріне меншік құқығы тіркелген құжаттармен расталатын жеке тұлға немесе заңды тұлға.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 03.04.2024 № 61/қе (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Шағын көлемді кемелердің жекелеген типтерін күтіп ұстау тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 23.09.2020 № 56/қе (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Кемелердің жекелеген типтері жеке тұлғалардың тұрғылықты жері бойынша тіркеу орындарында немесе тіркеуі жоқ заңды тұлғалардың орналасқан орындарына сәйкес кемежайда, айлақта, орналасу пунктінде және тұрақты тұратын орындары жоқ жерлерде күтіп ұсталады.
Көрсетілген шағын көлемді кемелердің жекелеген типтері аумақтық сулар (теңіз) мен ішкі суларға әрбір шығуларының алдында белгіленген орындарынан құрлық бойынша жағалауға иелік етуші тұлғамен жеткізіледі (көлікпен жеткізіледі).
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 03.04.2024 № 61/қе (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Иелердің келесі шарттарды сақтау кезінде осы Қағиданың 3-тармағында көрсетілген күтіп ұстау тәртібіне жол беріледі:
Қазақстан Республикасының аумақтық суларында (теңізде) және ішкі суларында тұрақты тұратын орындары жоқ және сол кемежайға, айлаққа, орналасу пункттеріне және тоқтап тұратын тұрақты орнына тіркелусіз Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесінде (бұдан әрі – Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесі) аумақтық суларда (теңізде) оларды пайдалану жоспарындағы жауапты учаскеде шағын көлемді кемелердің жеке типтерін есепке алуға;
иесінің тіркеу құжатында арнайы мөр таңба қойылғанда.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 23.09.2020 № 56/қе (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесінде шағын көлемді кемелердің жекелеген типтерін есепке қою иесінің жұмыс орны, тіркеу немесе тұрақты тұратын (тұрақты болу) жері, жеке тұлғаның туған жылы, әкесінің аты (ол болған жағдайда), аты, тегі көрсетілген иесінің жазбаша өтінішінің сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжатпен тіркелген құжаттың негізінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесінің Қазақстандық шағын көлемдіөздігінен жүзетін және өздігінен жүзбейтін (суүсті және суасты) кемелердің (құралдардың) және мұз үстімен жылжитын құралдардың жекелеген типтерін тіркеу журналына тиісті мәліметтерді енгізу жолымен жүзеге асырылады.
Заңды тұлға құжаттарды ұсынатын тұлғаға белгіленген үлгіде ресімделген сенімхатты және заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеуі туралы куәлікті қосымша ұсынады.

Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 03.04.2024 № 61/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. При представлении документов с нарушением требований пункта 5 настоящих Правил владельцу отказывается в постановке отдельного типа маломерного судна на учет в территориальном подразделений Пограничной службы.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 23.09.2020 № 56/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Постановка на учет отдельного типа маломерного судна в территориальном подразделении Пограничной службы закрепляется проставлением штампа для справок территориального подразделения Пограничной службы в правом нижнем углу соответствующей страницы регистрационного документа с адресом места регистрации (постоянного проживания) или места нахождения владельца, в день приема заявления.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 03.04.2024 № 61/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Сроки содержания отдельных типов маломерных судов, предусмотренных настоящими Правилами, определяются сроком действия регистрационного документа.
Приложение 1
к Правилам содержания отдельных типов
казахстанских маломерных самоходных и
несамоходных (надводных и подводных)
судов (средств) и средств передвижения
по льду
Форма
Экз. №___
Журнал учета отдельных типов казахстанских маломерных самоходных и
несамоходных (надводных и подводных) судов (средств) и средств передвижения по льду
территориального подразделения Пограничной службы Комитета национальной
безопасности Республики Казахстан
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 23.09.2020 № 56/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 1 с изменением, внесенным приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 03.04.2024 № 61/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
учета отдельных типов казахстанских маломерных самоходных и
несамоходных (надводных и подводных) судов (средств) и средств
передвижения по льду
войсковой части _______ Пограничной службы
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
Начат: "___" _________ 20___ г.
Окончен: "___" _________ 20___ г.
п/п
Дата получения заявления
Сведения о владельце
Регистрация по месту жительства
Район плавания, используемые пристани, причалы, пункты базирования
Сведения о маломерном судне
Телефон, электронный адрес владельца
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 2
к Правилам содержания отдельных
типов казахстанских маломерных
самоходных и несамоходных
(надводных и подводных) судов
(средств) и средств передвижения
по льду
Сноска. Приложение 2 исключено приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 23.09.2020 № 56/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 03.04.2024 № 61/қе (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Осы Қағидалар 5-тармағының талаптарын бұзу арқылы құжаттарды ұсынған жағдайда, иесіне шағын көлемді кеменің жекелеген типін Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесіне тіркеуге қоюдан бас тартады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 23.09.2020 № 56/қе (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесінде шағын көлемді кемелердің жекелеген типтерін есепке қою, иесінің орналасқан орны немесе өтініш қабылдаған күнгі тіркелу орнының (тұрақты өмір сүретін жерінің) мекенжайымен құжаттың тиісті бетінің оң жақ астыңғы бұрышына Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесінің анықтама үшін мөртабан қоюмен бекітіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 03.04.2024 № 61/қе (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Осы Қағидада қарастырылған шағын көлемді кемелердің жекелеген типтерін күтіп ұстау мерзімі тіркелген құжаттың әрекет ету мерзімімен анықталады.
Қазақстандық шағын көлемді өздігінен
жүзетін және өздігінен жүзбейтін (суүсті
және суасты) кемелердің (құралдардың)
және мұз үстімен жылжитын құралдардың
жекелеген типтерін күтіп ұстау
Қағидаларына
1-қосымша
Нұсқа
№___ дана
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі аумақтық бөлімшесінің Қазақстандық шағын көлемді өздігінен жүзетін және өздігінен жүзбейтін (суүсті және суасты) кемелердің (құралдардың) және мұз үстімен жылжитын құралдардың жекелеген типтерін есепке алу журналы
Ескерту. Журналдың атауы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 23.09.2020 № 56/қе (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 03.04.2024 № 61/қе (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Басталды: "___" _________ 20___ ж.
Аяқталды: "___" _________ 20___ ж.
Рет
Өтінішті алған күні
Иесі туралы мәліметтер
Тұрғылықты жері бойынша тіркеу
Жүзу ауданы, қолданатын кемежайлар, айлақтар, орналасу пункттері
Шағын көлемді кемелер туралы мәлімет
Иесінің телефоны, электрондық адресі
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
Қазақстандық шағын көлемді өздігінен
жүзетін және өздігінен жүзбейтін (суүсті
және суасты) кемелердің (құралдардың)
және мұз үстімен жылжитын құралдардың
жекелеген типтерін күтіп ұстау
Қағидаларына
2-қосымша
Ескерту. Алып тасталды - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 23.09.2020 № 56/қе (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.